D r L „Buitenlandse hulpverlening vóór 1 April kan ingrijpende maatregelen voorkomen" Chevrolet - Buick Duitse jeugd zoekt lichtere horizon Bril van Stiens Sport in het kort Wereldnieuws VRIJDAG |3 FEBRUARI 1943 HAARLEMS DAGBLAD Minister Lieftinck: „Als het Amerikaanse plan tot hulpver lening niet tijdig in werking treedt, zullen verdere ingrijpende maatregelen moeten worden genomen met alle gevolgen van dien zowel voor de binnenlandse goede renvoorziening als voor onze exportpositie. Daar in dat geval bij een verwezenlijking van het herstelplan voor Europa op een veel lager dan het huidige niveau zou moeten worden begonnen, zou het land slechts na een aanlooptijd het volle profijt uit deze hulp kunnen trekken. Er is voor ons land dus alles aan gelegen, dat de hulp, waarnaar geheel West-Europa uitziet, vóór het aanbreken van het tweede kwartaal wordt geboden". Dit deelt minister Lieftinck mee in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de rijksbegroting. Na te hebben verklaard, dat de infla toire werking op het begrotingstekort wordt beperkt door het opnemen van bui tenlandse leningen door de staat, deelt de minister mede, dat slechts tot een bedrag van naar schatting 450 millioen een be roep moest worden gedaan op geldschep- pende instellingen. Dit bedrag vertegen woordigt het inflatoire effect, dat tenslotte is voortgevloeid uit het tekort op de be groting voor 1947 en de credietverlening aan Indië tezamen. Volgens een globale raming kan de toeneming der geldhoeveel- heid voor 1947 worden gesteld op 800 millioen. Voor circa 200 millioen moet zij worden toegeschreven aan de voortgezette deblokkering en voor circa 150 millioen aan de uitbreiding van de credietverle ning door de banken aan het bedrijfsle ven. Hier staat echter tegenover, dat in de loop van 1947 de goederenhoeveelheid aanzienlijk toenam en dat ook de invloed der sterk gestegen wereldmarktprijzen op het binnenlands prijsniveau een groter kwantum in circulatie alleszins recht vaardigde. Betalingsbalans. De dekking van het tekort op de beta lingsbalans over 1947 geschiedde door het opnemen van credieten tot circa 950 mil lioen en door verkoop van effecten en goud, het incasseren van lossingen, ach terstallige dividenden en coupons en door liquidatie van saldi, tezamen ten bedrage van ongeveer./ 1.050 millioen. De bron van liquidatie van saldi is in hoofdzaak uitgeput. De handhaving van de huidige invoer zal alleen mogelijk zijn met hulp uit het buitenland. In-' en uitvoer. De invoer werd in 1947 voor 45 pet. door uitvoer gedekt. De verhouding tussen uitvoer en invoer, vergeleken bij de cij fers in 1946, geeft echter een grote ver betering te zien. In dat jaar maakte de uit\ voer slechts 35 pet. van de invoer uit. Steeg de uitvoer van circa 0.8 milliard gulden-in 1946 tot circa 1.9 milliard gul den in 1947, hier stond tegenover een stij ging van de invoer van circa 2.3 milliard tot circa 4.1 milliard gulden. Voor de toe komst meent de minister, dat de uitvoer niet in zo sterke mate als dit in 1947 het geval was door de invoer zal worden over troffen. Ondanks de reductie van het invoerpro gramma wordt er naar gestreefd de export op het niveau van de laatste maanden van 1947 te handhaven. De minister acht het evenwel aan twijfel onderhevig, of men hierin zal kunnen slagen. Tenslotte vestigt de minister er de aan dacht op, dat er niet op mag worden ge rekend, dat een realisatie van hulp in het kader van het European Recovery Pro gram zou kunnen leiden tot een aanzien lijke verhoging van het huidige welvaarts peil. Nieuwe Britse ambassadeur in de Verenigde Staten Sir Oliver Franks blijft tenminste 4 jaar Sir Oliver Franks, de belangrijkste Britse afgevaardigde bij de Parijse conferentie over het plan-Marshall en voorzitter van de commissie van samenwerking der confe rentie, is benoemd tot Brits ambassadeur in de V. S., als opvolger van lord Invercha- pel, die zich uit de Britse buitenlandse dienst heeft teruggetrokken. Sir Oliver is 42 jaar. Hij was permanent secretaris bij de Britse ministeries van be voorrading en luchtvaartproductie, daar voor professor in de filosofie aan de univer. siteit van Glasgow. Hij was later ook nog leider van de Britse delegatie, die te Washington besprekingen heeft gevoerd over het Europese herstelplan. Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben de benoeming van sir Oliver Franks toegejuicht. De keuze van sir Oliver Franks gezien als een benoeming in verband met het plan-Marshall en wordt als zodanig be schouwd als een nieuw bewijs van Enge- lands oprechte steun aan en belangstelling voor de oogmerken en principes van het Europese herstelprogram. De voornaamste i-eden voor het aftreden van lord Inverchapel is Bevin's wens om een ambassadeur in Washington te hebben die gedurende de gehele periode van het plan-Marshall in functie is. Lord Ivercha- pel heeft enige tijd geleden verklaard, dat hij zich tot zijn spijt niet tegen deze taak opgewassen voelde. Sir Oliver Franks wordt derhalve ambassadeur te Washing ton op de officieuze voorwaarde, dat hij ge durende de komende vier jaar in functie blijft. Openluchttheater „Goirle". Halverwege Goirle en Tilburg, is men bezig met het gie ten Van 1600 betonnen zitplaatsen voor het openluchttheater, dat op initiatief van de Brabantse kring „Ons Eyghen lant" wordt opgebouwd. Het terrein werd geschonken door een grootgrondbezitter. Bij %dit openluchttheater beschikt men over een' frontbreedte van meter voor speelruimte. de gangen van het opkomen en aftreden der spelers zijn door de natuur gevormd. Regisseur Henri 't Sas pit Breda, zal met zijn openluchtspel „De vuurwolf", het thea ter in het komende seizoen openen. Goochel-congres. Onder auspiciën van de Nederlandse goochelaarsbond wordt op 14 en 15 Februari te Amsterdam een nationaal congres van beroepsgoochelaars en amateurs gehouden. Er zijn voor dit congres vijf prij zen uitgeloofd: een prijs voor manipulatie,, een voor goochelen met apparatuur, een voor prestaties op telepatisch gebied, een voor micromagie (goochelkunst om de tafel in beperkt gezelschap) en een voor origina liteit. Honderdjarige grenadier onderscheiden Feestdag voor Werkendam Het Brabantse plaatsje Werkendam was gisteren in feesttooi ter ere van de 100- jarige Frans Duynhouwer, de oudste gre nadier, die Nederland telt. De komst van een 60-tal muzikanten van de Koninklijke Militaire Kapel en het ver schijnen der reportage-wagens van de di verse omroepverenigingen waren voor de bewoners eep gebeurtenis van belang. In de grote Nutzaal, die met vlaggedoek was versierd, kwam de grote familie Duynhouwer bijeen. De plaatselijke Her- vormde predikant ds. De Bruijn hield een wijdingsdienst. Daarna kwamen de school kinderen in optocht naar het gebouw om de jarige toe te zingen. Later arriveerde de commandant van het regiment grena diers, de luitenant-kolonel R. A. van Holthoon, die de heer Duynhouwer kwam gelukwensen. Hierna toog de grote familie naar het gemeentehuis, waar de Koninklijke Mi'i- taire Kapel voor de oude grenadier front maakte. Toen kwam voor de oudste gre nadier het grote moment, want luitenant- kolonel Van Holthoon deelde mede, dat de Koningin de heer Duynhouw^r had on derscheiden met de zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau. Texwijl het muziekcorps het Wilhel mus speelde, werd de oude grenadier de medaille op de borst gespeld. Er volgden nu tal van gelukwensen en de kapel besloot het feest met marsmuziek. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Koor. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Jo Vincent. 12.00 Angelus. 12.03 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Strijdkrachtenprogramma. 13.30 Dansorkest. 13.50 Film en toneel. 14.10 Platen. 14 20 Engelse les. 14.40 Franse ballet- muizek. 15.15 Concert der jongeren. 15.45 Kiosk. 16.00 Mannenkoor. 16.15 Over jeugd organisatie. 16.30 Gregoriaans. 17.00 De Wig wam. 18.00 Volksliederen. 18.15 Weekover zicht. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.15 Voor Nederlanders in Duitsland. 19.30 Ka- reolseptet. 19.50 Banden die binden. 20.05 De gewone man. 20.1.2 Hoe heet deze plaat?. 20.30 Lichtbaken. 21.00 Gevarieerd programma. 21.40 „Oponthoud in Nieuw-Mexico'. 22.00 Platen. 220.5 Orkest. 22.30 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.25 „Stabat Mater" van d'Astorga. HILVERSUM n, 414.5 M., £18. M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.15 Orgel. 8.40 Platen. 9.35 Kentucky Minstrels. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Frans Kamermu ziek. 11.00 Voor arbeiders in continubedrij ven. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.15, Kalender. 13.20 Tango's en Rumba's. 14.00 A. J. C. 14.15 Harmonie orkesten. 15.00 Lezing. 1515 Dansorkest. 16.00 De Rotterdamse haven. 16.15 Kleinkunst. 16.45 Artistieke staalkaart. 17.05 N. V. V.-lezing. 17.15 Volksconcert. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Öm en bij de twintig. 19.00 Piano. 19.30 V. P. R, O.-uitzending. 20.08 Dingen van dc dag. 20.15 Oké-programma. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Lichte muziek. 22.00 Luis terspel „De aarde dreunt". 22,30 Jan Cordu- wener. 23.15 Hobbyhoek. 23.30 Platen. Reparaties en Service AMSTERD. RIJTUIG MIJ.: OFF. DEALER Walgelijk geschrijf in een weekblad" Aan de één-en-dertigjarige vertegen woordiger J. A. S. die in de bezettingsjaren hoofdredacteur van het weekblad „De Zandvoorter" was geweest en Donderdag voor de derde kamer van het Haarlemse Tribunaal terecht stond, was ten laste ge legd, dat hij in 1942 sympathiserend lid is geweest van de NSB, dat hij het insigne van een wolfsangel had gedragen en dat hij zich in „De Zandvoorter1' op beledigen de wijze had uitgelaten over de Neder landse regeling in Londgn en over de Joden. De voorzitter van het Tribunaal las een groot aantal artikelen voor, welke S. geschreven had of onder zijn verant woordelijkheid had geplaatst. Daarbij j waren er over het zoengeld en over twee bewonei's, die bedreigd werden. Gelukkig hebben dezen geen nadelige gevolgeh on dervonden. Ook nam het weekblad, dat een oplaag- had van achthonderd exemplaren, de radio-praatjes van Max Blokzijl op. Beschuldigde sprak over onvoorzichtig geschrijf en over stommiteiten van zich zelf, doch de voorzitter wilde liever spre ken van onwaarachtig en .walgelijk ge schrijf. Van stommiteiten is geen sprake, maar wel van misselijkheid. De verdediger, mr. L. J. Venhuizen, ver zocht de tijd van internering, welke Of 2 December j.l. geëindigd is, niet te ver lengen. Het tribunaal zal op 26 Februari haar advies bekend maken. Dagboek van Goebbels verschijnt binnenkort Een der belangrijkste delen uit het dagboek van Joseph Goebbels zal nog dit voorjaar in boekvorm verschijnen bij Het Wereldvenster te Amsterdam, tegelijk met vertalingen in andere landen. Dit dagboek is gevonden op de binnenplaats van Het Propaganda-Ministe- rie te Berlijn, doorweekt van de regen, met indrukken van bespijkerde schoenen, en ge zengd door brandvlekken, door een amateur- voddenkoopman. De pakken, met een touw tje bijeen gebonden, blijken door verschil lende handen te zijn gegaan en kwamen tenslotte in bezit van een Amerikaan, mr. Mason. De heer Mason besefte terstond de betekenis van zijn koop en bracht het mate riaal bij dr. Louis P. Lochner, de voormalige chef van Associated Press te Berlijn. Dr. Lochner heeft de authenticiteit ervan onom stotelijk aan het licht gebracht, o.a. door deze stof te vergelijken met die van Goebbels' jeugddagboek uit de jaren 1925/26, waarvan de vroegere president van Amerika, Hoover, eigenaar is. Mr. C. van Rij, Raadsheer bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam heeft de Neder landse editie verzorgd en persklaar gemaakt. Kardinaal Dc Jong eredoctor van Leuven Amerikaanse honkbalfilms Donderdag werd in dé Aula van het Ken- nemer Lyceum te Overveen 'een eei'ste voor- Tijdens een academische zitting, welke stelling gegeven van Amerikaanse honkbal- Donderdagmiddag gehouden werd in de grote aula van het Pauscollege der Leu vense Alma Mater, zijn in aanwezigheid van Kardinaal Van Roey, primaat van België, monseigneur Cento, Pauselijke Nuntius en de bisschoppen van België, eredoctoi-aten in de godsgeleerdheid en kerkelijk recht uitgereikt aan verscheidene Belgische en buitenlandse prelaten en geestelijken, onder wie de Aai'tsbisschop van Utrecht, Kardinaal Johannes de Jong. In zijn dankwoord zeide kardinaal De Jong onder andere, dat de eer, hem toe gekend, gedeeld moet worden door alle Nederlandse bisschoppen. Het motief voor deze onderscheiding is onze houding in de strijd tegen het nationaal-socialisme en de onderdrukking der kerk door de Duitse overweldigers. Alle bisschoppen en met name mgr. Hopmans en mgr. Lemmens, waren eensgezind in die strijd. „Wij ver heugen ons, zo zeide de kardinaal, dat deze' onderscheiding der Nederlandse bis schoppen ons nog nader zal brengen bij het Belgische volk. Wij zijn daarmee nauw verbonden door de banden van bloedver wantschap, taal, cultuur, historie en van gemeenschappelijke lotgevallen en belan gen. Vooral sedert de bevrijding zijn beide volken nog veel nader tot elkaar gekomen". GESTRAND EN WEER VLOT Het Noorse schip „Carrier", groot 5000 ton, dat van Antwerpen op weg was naar Takoradi is bij de Biezelingse Ham bij Hoedekenskei'ke aan de grond gelopen. In de afgelopen nacht om 4 uur is het op eigen kracht vlot gekomen. De werkelijkheid is grauw en hard (Van een bijzondere correspondent). Het meisje in de ruïne. Haar beeld laat ons niet los. Telkens komt, uit de heksenketel van herinneringen die ons, na een tiendaagse reis door de Britse zóne van Duitsland zijn bijgebleven, haar hunkerend gezichtje weer naar voren. Ze klinken zo romantisch, die vijf woor den. Maar wie dat spichtige kind van even in de twintig, met haar tanige huid slonzige haren, temidden van het puin boven haar kelderwoning in Essen heeft zien staan, weet maar al te goed, dat de verflenste jeugd, die zij vertegenwoordigt, tevergeefs zoekt naar al die dingen, die het voorrecht der jongeren zijn. Ze stond daar, toen wij weggingen, met dat weife lend en hulpeloos gebaar van iemand, die zich wel wil maar niet durft vastklampen aan mensen, die terugkeerden naar een omgeving, welke voor haar een hemel op aarde moest zijn. En terwijl wij over de losse stenen naar de straatzijde strompe len, sloot zij de deur van wat eens het achterhuis was geweest. Overal staan ze tussen de bouwvallen in de Duitse steden: de Ella's en Kathes, de Johanns en de Erichs, turend naar het op lichten van de horizon boven een wer kelijkheid, zo grauw en zo hard, dat zij bijna ondragelijk is. Het is onmogelijk in enkele dagen die bovendien zoveel andere onderwerpen onder de aandacht brachten, de stemming van de Duitse jeugd te peilen. Maar onze ervaringen klopten met wat ons verteld werd: deze jeugd is apathisch. Na de vorige oorlog stortte ze zich in allerlei buitensporigheden. De jeugd van thans is cynisch, neigt tot het nihilisme. Deze door het nationaal-socialisme geïnfecteerde jongeren zijn verbitterd. Zij voelen het lot dat hun land, hun volk en vooral hun ge neratie trof, als een onrecht. Een groot percentage zoekt de schuld bij Engelsen en Amerikanen die (zeggen ze) niet verdragen konden dat de Duitse industrie de leiding had genomen. Daarom moest Duitsland vernietigd worden, aan de Duitse concur- rentie moest voor goed een einde worden gemaakt. Zoals men ziet heeft de leiding der Hit- ler-jeugd geen half wei-k gedaan! En de en zichzelf tracht vrij te pleiten, zo niet geheel dan in elk geval ten dele. Welnu, als zulke kromme gedachten nog welig tieren onder de ouderen, hoe kan men dan bloesem verwachten aan het dorre hout van een besmette jeugd? Ruilwinkel. De Duitser heeft thans slechts aandacht voor één ding: hoe kom ik aan meer voed sel dan waarop mijn distributiekaart recht geeft en waar haal ik de kleding vandaan, als het laatste goede stuk dat ik nu alleen 's Zondags draag, versleten raakt? Geld heeft geen waarde, het gaat om goederen en vooral om sigaretten. Duitsland is één grote ruilwinkel, en overal langs de open bare weg treft men borden aan met ge schreven kaartjes, waarop goederen in ruil voor andere waren wor'den gevraagd of aangeboden. Het spreekt vanzelf, dat de jeugd hierin een belangrijk aandeel heeft en de handigsten weten er* zodanig van te profiteren, dat zij in staat zijn een luxe leventje te leiden. De gewone man echter, die op kantoor of in de fabriek werkt, grijpt er naast en voor hem valt het niet mee. Hoe gemakkelijk kan een oppervlak kige waarnemer zich vergissen! Tijdens een kort verblijf in Söhlingen-Ohligs (Roergebied) hoorden wij des nachts luid zingen en lachen van opgeschoten jongelui. Onder het licht van een eenzame lantaarn paal stond een goedgekleed meisje, dat haar dronken begeleider overeind trachtte te houden. „Kwart over één" klonk haar stem door de stille straat, doch wat ze verder zei, verstonden we niet door het geroezemoes van naderende stemmen. Even la^er ver dwenen de twee in de donkere straat, hij waggelend en met dubbelslaande tong te luide woorden brallend. Het zijn de bonzen van de zwarte handel, die zich dit soort genoegens kunnen veroorloven, zoals ook wij, Hollanders, dat zelfs in de donkerste uren van het afgesloten Westen hebben meegemaakt. Het behoeft niet te verwonderen, dat een jeugd, die slecht gehuisvest is, onvol doende gekleed gaat en matig gevoed wordt, weinig lust heeft om zich met zaken van hoger orde bezig te houden. Volgens een van onze Engelse zegslieden goedwillende ouderen staan tegenover deze I zoekt men op kunstgebied tevergeefs naar borstwering van drogredenen voor een een jongere generatie. Inderdaad een ver- bijna onbegonnen taak. Daarbij komt, dat I ontrustend verschijnsel, al kan er, wanneer films. Vertoond werd een filmpje van de zo genaamde Wox-ld Series (om het Amerikaan se kampioenschap) van 1944 tussen de St. Louis Cardinals (Nationale league) en St. Louis Browns (Amerikaanse League), waarin tot uiting kwam de geweldige belangstel ling. die er in Amerika voor baseball bestaat. In „Inside-Baseball"maakten de toeschouwers kennis met de wijze, waarop in de hoogste Amerikaanse beroepsklasse de populaire zomersport beoefend wordt. Veel aandacht wordt aan de jeugd besteed. Na de pauze volgden twee instructiefilms. Eén was speciaal gewijd aan het slaan, waar in diverse vooraanstaande Amei'ikaanse cracks hun kunnen demonstreerden. De andere liet zien, op welke perfecte wijze het honklopen kan en moet geschieden. Ter afwisseling werd nog een filmpje ver toond over wintersport. Het was voor de vele honkballiefhebbers een zeer interessante en leerzame avond. De voorzitter van de Ne derlandse Honkbalbond, de»heer D. Beets sprak een inleidend woord. Grote belangstelling voor de bridge-drive der AVRO Voor de bridgewedstrijd van de Algemene Vereniging „Radio-omroep" bestaat in den lande grote belangstelling. Ook In Haarlem hadden zich tallozen opgegeven voor een drive, welke Donderdagavond in het Con certgebouw gehouden werd. 354 dames en heren hadden zich aan de tafels geschaard en nadat de voorzitter, de heer G. de Clercq de gasten welkom had geheten en mr. E. C. Goudsmit een uiteenzetting van het verloop van de wedstrijd had gegeven, begon de strijd. Tot ruim twaalf uur bleven de dames bijeen, zes en twintig paren behaalden een eerste prijs. Zij komen 24 April in Amster dam uit met de winnaars uit Alkmaar, Pur- merend, Den Helder en Amsterdam, in de kwart eindstrijd voor het district Noordhol land. 8 Mei volgen de halve eindstrijd en de eindstrijd voor de winnende paren uit de zes districten, waarin Nederland verdeeld is, is bepaald op Zondag 23 Mei in de AVRO- studio in Hilversum. De wedstrijd had een bijzonder vlot ver loop onder leiding van de heren mr. Goud smit en J. H. Gilkens. bijgestaan door een zestal secondanten. Na afloop ontvingen de eerste prijswinnaars een verzilverde sigaret- tendover (voor de heren) en een verzilverde boekenlegger (voor de dames), benevens een diploma. De nummers twee, die een bepaald aantal punten behaald hadden, kunnen even eens deelnemen aan'.de kwarteindstrijd. het gros der volwassenen weinig geneigd is ronduit schuld de bekennen. Want, zo redeneert menigeen, weliswaar hebben wij in 1933 het Hitler-regime onvoldoende weerstreefd, maar gij en daarmee be doelt men de Westelijke geallieerden hebt in 1934, toen duidelijk werd welke kant het opging, nagelaten dit verfoeilijke stelsel op te ruimen. En, voegt men er aan toe, deze blunder werd onherstelbaar toen Chamberlain naar München ging. Zo denken en spreken sommigen in het Duitsland van 1948. En als de rest andere gedachten ontwikkelt, dan hebben hun be togen toch deze gemeenschappelijke strek king, dat men de schuld op Engelsen, Fran sen en Amerikanen tracht af te schuiven materiële zorgen minder drukken, korte tijd verandering komen. Verheugend is, dat de toeloop naar de universiteiten zo groot-is, dat er een soort numerus clau- sus moest worden ingevoerd, omdat lang niet alle gegadigden konden wórden ge plaatst. Een voorstelling van de opera „Madame Butterfly" in Hannover (de zang was goed, de muziek uitstekend) trok zeer veel jeugdige bezoekers. Overigens stelden wij vast, dat de vrouwen uitzon derlijk in de meerderheid waren. Duits land, land- zopder mannen Het gaat zo langzaam Het is een belangrijke stap vooruit, dat Schaken Haarlem schaakkampioen Het resultaat, dat Haarlem behaalde in de wedstrijd tegen Het Oosten was van dien aard. dat de Haarlemmers met vertrouwen de promotiewedstrijden tegemoet kunnen zien. Met 7!i2werden Het Oosten alle illusies ontnomen; vijf partijen eindigden remise Haarlem zal nu met de kampioenen van de le klasse B en C moeten strijden om het kampioenschap van de N.H.S.B. De kam pioen speelt promotiewedstrijden om een plaats in de Hoofdklasse. In de le klasse B werd de definitieve uit slag HSG II—VAS II 4—6. Zwemmen Tweekamp Haarlem-Den Haag De tweekamp welke a.s. Zaterdagavond in het sportfondsenbad wordt gehouden tussen Haarlem en Den Haag, beloofd spannend te worden. Bij de in het vorig jaar gehouden tweekamp te Delft kon Haarlem slechts met de grootste moeite zegevieren. De Hagenaren zijn nu beter voorbereid. Vermoedelijk zijn de Haarlemse zwemmers iets sterker. De dames kunnen als gelijkwaardig worden beschouwd. De adspiranten zullen dan ook de beslissing moeten brengen. Het waterpolo is steeds een van de groot ste troeven van Den Haag geweest. Zullen de Haarlemse ploegen deze kunnen weerstaan? De Haagse herenploeg zal bestaan uit: J. Engels (Zian), E. v. Manen (HZ PC), M. N. v. d.'Voet (Zian), J. L. Vlothuizen (Zian), A. A. v. Dijk (HZ PC), A. J. Tissen (Zian) en W. v. Dijk (HZ PC). Waterpolo Zege van H.V.G.B. op G.Z.C. In de centrale wintercompetitie van de K.N.Z.B. spelen de afdelingskampioenen GZC uit Gouda, Het IJ, Amsterdam en HVGB een halve competitie. De eerste wedstrijd van HVGB, in Gouda, leverde een succes op, daar met 51 werd gewonnen. Roi (HVGB) nam vier doelpun ten voor zijn rekening, aan de andere kant maakte de gevaarlijke de Boer het enige doelpunt voor GZC. Wielrijden Antwerpse Zesdaagse AdriaenssensBruyland hebben de Antwerpse Zesdaagse gewonnen.. De laatste avond had een eigenaardig ver loop. Om negen uur lagen de koppels we oiitraven M. J. Adriani—Engels, De Elfsi, dentochten. (J. J. Kuurstra, Ac sterdam). In deze, voor de schaatsenthousiast, vr troosteloze winter, is het uitermate opwei kend, om met Adriani's boekje by de lcachi te kruipen ente rillen. Zowel te rille K tijdens de gedrukte herinneringen aan deze tien Elftstedentochten, bij de gezond kou, die de schrijver weet voor te tovers als bij de herlevende emotie van de tie grote ommegangen van Leeuwarden Leeuwarden. Ge vecht weer mee in de Oostenwind t E het Slotermeer, ge weent mét de kleine grot teleurgestelden uw schaatsenrijderstranei als de tocht van 1911 wegens dooi moet w® den afgelast en ge huivert weer uw Efstede» huiver bij het herlezen van het 1947-vuv haal Ingeleid door de „vader van de Elfstedtu tocht", Pim Muiier, babbelt de heer Adria; zich vlot door zijn stof heen. Gauw op stres vi is hij, met sierlijke'krulletjes om de roman, tiek dezer tien nee eigenlijk negen „off H ciële" sportieve vechtpartijen met het het weer en de vei-moeide mens, en i forse halen naar de roemruchte historie111 van 1929 en 1940. Dit boekje zal zeker een plaatsje vind* bij degenen, die eens of vaker zelf deWn ruchte 210 kilometer hebben volbracht ooit onder de Oldehove naar de eerst aa» komende hebben getuurd. Ge moogt misschien het wijze hoofd schudden sport-suceessen en wat dies meer zij: ge zu) moeten erkennen, dat elke Elfstedentocht e?h boekje met plaatjes waard is, laat staan dtb: tien bij elkaar. F. Uw HET BESTE GIERSTRAAT 71 TELEFOON 1 «KI (Adv, Cedric Hentschel over Engelse romanciers Voor het genootschap Nederland-Eng»"' land hield de directeur van de British1,1 Council in Amsterdam, Cedric Hentschel M. A., Donderdagavond in Brinkmann op de Gr. Markt, een lezing over moderat Engelse romanciers. Om zijn toehoorders als gids te dienei in de stroom boeken, die thans van dl persen komt, voelde hij zich verplichl het hele terrein van de moderne Engeln roman te bestrijken en nam daardoor nood gedwongen wat teveel hooi op zijn vork Zijn causerie werd doorspekt met een rits namen van boeken en schrijvers, die me»'' ook in een catalogus zou kunnen vindea, en het jammere er van was, dat wannéél hij gelegenheid vond over een schrijva verder uit te weiden, hij dit op zo'n uil- stekende en belangwekkende manier deed, jo; dat men zich met spijt bedacht hoe voortref-^ felijk een lezing van hem over twee of drit moderne, Engelse auteurs had kunnen zijn. De heer Hentschel was over het huidig! peil van de Engelse roman-litteratuur niet al te best te spreken en hij noemde mei enige reserve bij de huidige „groten" namen van Somerset Maugham, die met „The Razor's Edge" weer eens blijk heelt jj gegeven de smaak van het publiek, men zou zeggen al te goed, te kunnen peilen, Eric Linklater, een vermakelijk, maat toch geen overmatig belangrijk auteur J. B. „boekfabriek" Priestley, zoals Hent- schel hem definieerde. Gelukkig vond hij ook namen als For- ster, de gebroeders Powyss, Aldous Huxleyf- en'van de jongeren Evelyn'Waugh, Graham 0 Greene, Rex Warner, Arthur Koestier George Orwell. De jongeren kwamen er door tijdsgebrek een beetje bekaaid ai, hetgeen jammer is, aangezien enige van hen hier te lande nog niet de bekendheid hebben verworven, die zij verdienen. Taxi Bei 13 0 0 0 DAG EN NACHT Duitsers klagen. En vooral voor de-jeugd, die ondanks haar apathie toch niet geheel ongevoelig is geworden, is die trage gang van zaken, hoe verklaarbaar op zichzelf, fnuikend. Het laatste restje vertrouwen dreigt te vei-stikken in het onkruid van het nihilisme. De tijd dringt. Europees, maar vooral ook een Nederlands belang is het, dat in deze jongeren, wier onbevangenheid toch reeds aangetast werd door het nazi gif, een spronkje hoop levend blijft op een betere toekomst. PANDA EN DE PROFESSOR 5. Het huis van de professor zag er uit alsof de laatste schoonmaak er een paar jaar geleden gehouden was. Alles lag onder de stof; overal hingen spinnewebben en de boeken, retorten, instrumenten en andere werktuigen lagen overal verspreid.' „Kom binnen!" zei de professor vriendelijk. „Hoe heet je ook weer?" „Panda!" zei Panda. „Juist!" hernam de geleerde. „Dat had ik kunnen weten, Panda! Goed onthouden! Hm! Eh.... Ik heb de indruk, dat ik iets van plan was, wanneer ik thuis kwam. Maar ik weet niet meer wat het was. „Wilde U misschien gaan eten?" vroeg Panda, die zijn eigen maag voelde jeuken. „Dat was het!" riep de professor opgelucht. de voedselvoorziening niet meer dat nij- AdriaenssensBruyland en SchuïteBoeyen pende karakter heeft van een jaar geleden.) vÜf ronden achter op de toenmalige lei- Er is op nagenoeg alle gebied vooruitgang. uers Lapébie—Serès. Daarna ontbrandde zich Maar het. gaat aojangzaam, hoort men de S^dfl'ifdinT Ronle^^ndLNSS ingelopen en om negen uur was de stituatie zo. dat het Belgische koppel met twee ron den voorsprong op de anderen aan de kop lag. De Nederlanders hadden dit tempo niet kunnen volgen en toen om half elf het eind- schot viel was de stand, tevens het defini tieve eindklassement: 1. AdriaenssensBruyland 57 pnt.; op twee ronden: 2. ThyssenDepauw 148 pnt.; 3. Van SteenbergenOckers 120 pnt.; 4. Lapébie Sérès 93 pnt.; op drie ronden: 5. Bruneel (al leen) 227 pnt.; 6. SchulteBoeyen 53 pnt.; 7. De MeulemeesterVerboven 25 pnt.; Op vier ronden: 8. VerhagenLacrosse 135 pnt.; op vïjf rpnden: 9. KintDeprédomme 72 pnt.; 10. De Backer—De Stobbeleire 42 pnt. AFZWEMFEEST IN HET SPORTFOND SENBAD. Zondagmiddag wordt in het Sportfondsenbad een afzwemfeest gehouden. Nadat vele eandidaten de zwemproeven zul len hebben afgelegd wordt een zeer geva rieerd programma afgewerkt: figuurzwem- men door de Haarlemse Watervrienden; demonstraties door leden van de Haarlemse Reddingsbrigade; een estafettewedstrijd 10 x 33 1/3 meter snelzwemmen om de Sportfond- sen-wisselprijs; de waterpolowedstrijd jeugd Kring Haarlem tegen de jeugd Kring Gouda en tot besluit golvenbad. Verkoop van huizen De uitslag van de verkoping van Donder dag luidt: Rozenpriëelstraat 45 zw. en rd. f3400, J. P. v. d. Aardweg qq; Zijlstraat 63 f 25.005, J. Wiegant; Van Marumstraat 61 f2450. Fa. Niephaus Blansert qq; Tempe liersstraat 28 zw. en. rd niet verkocht; Reitz- straat 72 f4700, L. J. R.,Bodt. DISTRIBUTIENIEUWS Afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenenbonnen en textielkaarten op Zater dag te: Haarlem: Mem tot en met Mol. Overveen: D. „Ik wilde gaan eten. Maar ik weet warem pel niet.... eh.... waar heb ik nu toch mijn kookboek gelaten? Ik kan niet zo best, koken, vrees ik!" „Dat doe ik wel even!" zei Panda. De professor zuchtte opgelucht. Hij nam een dik boek ter hand én begon te lezen, terwijl Panda op het potkacheltje een maal bereidde Nazi-stropers. Tijdens een debat in het Noorse parlement heeft de afgevaar digde Cato Sverdrup verklaard dat een bende nazi's „en andere immorele ele menten", gewapend met Duitse vuur wapenen, in Finnmarken (Noord- Noorwegen) opereert. Volgens be trouwbare berichten pleegt de bende georganiseerde overvallen op rendier kudden van Lappen. De dieren worden gevild en men laat de kadavers achter, Tot diep in het land voelen de Lappen zich bedi-eigd. Sverdrup drong er op aan, dat politie of militaire eenheden een eind aan de strooptochten zouden maken. Door en door Arabisch. Generaal Ismail Safwat Pasja, de Iraakse opperbevel hebben van de Arabische „bevrijdings legers", heeft na afloop van de bijeen komst van de raad der Arabische Liga verklaard, dat de raad volkomen over eenstemming over Palestina bereikt heeft en dat alle verschillen in opvat ting omtrent de militaire situatie ge slecht zijn. „Palestina wordt nu een door en door Arabische staat", aldus Safwat Pasja. Eén wereld. Professor Albert Einstein zal de „One World"-prijs voor 1948 ont vangen. Deze prijs, ingesteld ter na gedachtenis aan de bijdrage, die wijlen Wendell Willkie voor het ideaal van een internationale eenheid heeft ge leverd, bestaat uit een reis om de wereld. Grootvader. Churchill is voor de vijfde maal grootvader geworden. Zijn dochter Mary heeft het leven geschonken aan een zoon. Leuze. De Britse communistische partij zal deze maand in Londen haar 20ste na tionale congres houden onder het motto! „Voor een linkse Labourregering, ho gere lonen, lagere prijzen". Moed. De twaalf Noorse parachutisten, die in 1943 uit Engeland overvlogen om de Duitse pogingen ter ontdekking van het geheim van de atoombdm te ver ijdelen door de .Noorse „zwaar water"- fabrieken te Rjukan te overvallen, zijn te Parijs begiftigd met het Franse mi litaire kruis en het legioen van eer. De echtgenote van de dertiende para chutist, die door de Duitsers werd ge vangen genomen en doodgeschoten, ontving eveneens het militaire kruis, dat posthuum aan haar echtgenoot werd verleend. In de Parijse opera werd de Franse film „De strijd om het zwaar water", waarin de Noorse para chutisten de hoofdrollen vervullet voor het eerst gedraaid. tw

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2