Albert Heijn Grootwerker Strijkster en leerling gevr. Aankomende jongens gevr. J)e Rechten van de Mens 3 degd' Kort en Bondig^ „Het Gouden Hoekje" Ned. Kinderbond Steno-typiste Kantoorbed. mann. □eepephopn apoth.-assistente Mangelsters, vouwsters en flinke meisjes gevr. FLINKE BESCHAAFDE JONGELUI HAARLEMS DAGBLAD 5 As Mevr. C. BakkerVan Bosse sprak te Haarlem Voor de afdeling Haarlem van de Ver- riliiniging voor Vrouwenbelangen en gelijk in staatsburgerschap in samenwerking met "de hereniging van Vrouwen met academische "'ft pleiding en de Vereniging voor Interna- ionale Rechtsorde sprak Donderdagavond b „Brinkmann" mevr. C. BakkerVan indi ïosse over „The Commission on Human gri* lights" van de U.N.O. ram- Spr. wees erop, dat in het probleem ran de rechten van de mens de verhouding ran individu tot gemeenschap essentiëel itas. Enerzijds hebben wij de neiging het idividu primair te stellen, anderzijds kan diij ie mens zonder de gemeenschap niet tot stree volle ontwikkeling korften. In de praktijk wutfcomt dit hierop neer, dat de gemeenschap »0Ê ^paalde rechten uitoefent door organen en r^gmbtenaren en als zodanig in een bepaalde lachtsverhouding tot de individuen staat, fordt deze misbruikt dan komt er reactie. •iïidJ sPr- schetste hoe de wantoestanden der- Ie fc; totalitaire régimes er toe geleid hadden, dat 4et bevestigen van de rechten van de mens 1 a*$jen der voornaamste doeleinden van de itste wereldoorlog werd en dit punt de Ijheden van meningsuiting, godsdienst en iit ee 'et recht op een leven zonder angst en ge- n di brek in het Atlantic charter werd neer- ;elegd. De laatste twee rechten zullen venwel door een centraal gezag moeten worden geschapen. In de grondwet van de m.O. worden deze rechten niet minder IJidan zeven keer genoemd en de nadere uit werking werd toevertrouwd aan de „Com mission on the Human Rights", waarin 18 landen Nederland niet zitting hebben. Spr. sprak uitvoerig over de historische jrondslagen van de rechten van de mens, waartoe het Christendom een machtige jioot gegeven had. Ook Grotius k&n in dit rerband met ere genoemd worden, maar het was de Engelsman John Locke gegeven een stelsel te ontwerpen, waarbij de rechten van de mens een vast fundament in het jng. jatuurrecht kregen. Dit stelsel is met name ritLkde Verenigde Staten tot ontwikkeling srij, lekomen, waar bovendien in de staatsrege- n p L-.g bewust een dam werd opgeworpen te- de volkstyrannie. Spr. betoogde, dat tok in de Verenigde Staten theorie en prak- cjd wel eens met elkaar in tegenspraak en, bijvoorbeeld in het negervraagstuk, ilii 6U 2- Raket naar de maan gaf verschillende voorbeelden, i_pWuit zou blijken, dat men zich in de Fere'nigde Staten meer en meer van deze wantoestanden bewust werd. Spr. achtte het een niet te onderschatten dat de internationale rechtsgemeen- idiap zich het probleem van de rechten van te mens heeft aangetrokken. Indien de vol- ai dit hogere gezag aanvaarden, bestaat e mogelijkheid, dat het nu nog zwevende aginsel zal worden omgezet in scherp ge- ircnuleerde teksten. Noodzakelijk is daar- :i, dat behalve rechten ook maatregelen, it deze rechten beschermen, worden vast- Mevr. BakkerVan Bosse betreurde het mc! roor de zuiverheid van de begrippen dat de Ier vrijheden ook op de economische sec- or betrekking hadden. Hoezeer het hier ma- ok om gerechtvaardigde aanspraken gaat, :ee" pr. was van oordeel, dat het hier princi- ™eI1 lieel andere zaken betreft dan de persoon- ijjce'rechten van de mens. De economische Echten zullen volgens spr. door het spel ea;an de politieke krachten in ieder land af- enf' onderlijk verwezenlijkt dienen te worden ipr. betoogde tenslotte, dat het er om gaat ^or" ;n modus vivendi te vinden tussen staats- XH lacht en de individuele vrijheid en zij ham sopte, dat de rechten van de mens daartoe ei ebrug zouden vormen. ia- Amerikaanse kruiser komt naar Rotterdam De Amerikaanse luchtverdedigingskrui er „Spokane" zal Zaterdag een bezoek (rengen aan Rotterdam. De bedoeling van Et bezoek is. het personeel der Ameri kaanse marine, dat in de Europese wateren lent en Plymouth als basis heeft, van tijd )t tijd gelegenheid te geven een haven het vasteland te bezoeken. De „Spokane" heeft een waterverplaat- tng van 6000 ton. De lengte bedraagt 154.89 m, de breedte is 16.08 m en diepgang 110 m. Het machinevermogen bedraagt 75.000 i, waarmede een snelheid van maximaal «mijl kan worden bereikt. Het pantserdek heeft een dikte van twee Rh; het gordelpantser is 3V2 inch dik. De „Spokane" werd op 17 Mei 1946 in senst gesteld. Het schip wordt Zaterdag i 8 uur te Hoek van Holland verwacht zal om 10 uur te Rotterdam aankomen, nar het ter hoogte van de Parkkade lig- I ;!aats zal kiezen. Zoutzuur-batterij door brand beschadigd Een korte, maar felle brand heeft van morgen tegen half elf gewoed bii Rids Chemische fabriek in de Waarderpolder, waarbij een zoutzuur-batterij ernstig be- ichadigd is. Zij kan voorlopig niet ge bruikt worden. Deze batterij is vóór de fabriek aan de zijde a het Noorder Buiten Spaarne opgesteld en verrichtte belangrijk werk voor de kleur- iof-industrie. Arbeiders waren werkzaam Set een lasapparaat en doordat vonken weg drongen, is brahd ontstaan. Door dampen atwikkelde het vuur zich zeer snel en hoge vlammen verspreidden zich. De Haarlemse landweer werd gealarmeerd en zij heeft het Uur geblust. Het zal moeilijk zijn het be zadigde materiaal te vervangen. Op het fabrieksterrein, niet ver van de (laats waar het brandde, lag een hoeveelheid tezol opgeslagen, welke op tijd verplaatst is. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. M. Cremers, was bij het blussingswerk towezig. Zonneveld, Kanaalstr. 54, IJmuiden voor 1« klas werk. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 13 FEBRUARI Stadsschouwburg: Ballet „der lage landen", 'uur. Frans Hals: „Fantasia", 14 j., 2.30, 7.00 S 9.15 uur. Rembrandt: „Mildred Pierce", J j, 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: .Operette-liefde", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 5 9.15 uur. Luxor: „Fantasia" (heden geen" voorstellingen). City: „Tussen twee vrou- 14 j., 2.15. 4.30, 7.00 en 9 15 uur. Spaar- ■k „Dannv Boy". 14 j., 2.30, 7.00 en 9 15 uur. ZATERDAG 14 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Glazen speelgoed", 8 hr. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel- „Het Vrije Toneel" bracht een romance Wie bij het lezen van de naam Cor Ruys direct aan een dwaze comedie denkt, zal be drogen uitkomen als hij de voorstelling van „Raket naar de maan" gaat zien. Deze ro mance door Clifford Odets is namelijk juist iets te sentimenteel om veel plaats voor humor te kunnen inruimen. Regisseur Jan Teulïngs mag gerust proberen de uitgaande gemeente wijs te maken dat dit stuk werd gekozen omdat de acteurs waren getroffen door de menselijke waarden en de ernstige strekking ervan ik hecht meer geloof aan het vermoeden dat zij daarin enige uitzon derlijk geschikte speelkansen braak zagen liggen. Welnu: zij hebben daar een prachtig gebruik van gemaakt. Hier zijn zeven men sen aan het werk die zowel tezamen als ieder afzonderlijk schitteren als kroondragers in het gevolg van de edele muze Thalia. Het vertoonde spel behoort tot het beste wat na de oorlog in ons land te'aanschouwen is geweest. Clifford Odets is een buitengewoon sym pathiek, enigszins filosofisch aangelegd schrijver, die oprecht warm loopt voor de karakters, die hij de strijd met het leven laat aanbinden. Zijn meegevoel met hun dromen komt steevast in botsing met zijn critischc kijk op de menselijke gedragingen en op zo'n ogenblik slaat een overdreven cynisme het restant van zijn vertedering knock-out. Even later verontschuldigt hij zich met de glimlachende uitspraak, dat het allemaal zo erg niet was en dat de mogelijkheden tot een hogere ontwikkeling nu eerst zijn vrijgeko men, maar voor het onbevredigende gevoel van de toeschouwer is het geluk van al de betrokkenen voorgoed naar de maan. Het stuk werd enkele jaren voor de oorlog geschreven en vertelt in luchtig hqogdraven- de woorden tussen een stortvloed van aforis men door de geschiedenis van een tandarts, die gedwongen wordt te kiezen tussen de op beurende liefde van zijn assistente en het geestdodende samenleven met zijn bekrom pen vrouw. Myra Ward doet in het eerste bedrijf even denken aan de spitse pentekening van een revue-girl, een soort Betty Boop. Maar allengs neemt de droom van het geluk bezit van haar om dit eenvoudige schepsel te be zielen tot de illusie van ieder mannenleven. Henny Orri voldeed uitstekend als haar mededingster: een trouwe vleugellamme huismus. Jan Teulings speelde rustig de goeiige slappeling, die aan het kortste eind moet trekken om zijn bestaan in stand te houden. Een prachtige bijrol gaf Louis de Bree te zien als een tragische dronkeman. Cor Ruys maakt in dit stuk enige malen een entrée als een te laat aan bod gekomen levensgenieter en hij doet dit zo meesterlijk dat men het ongeloofwaardige van zijn tekst er bij ver geet. Eric van Ingen en Wim van den Brink polijstten twee kleine rollen tot bijbehorende edelstenen in deze uitstalkast van perfecte acteurstalenten. In het tweede bedrijf had men waarlijk de deur van de spreekkamer niet hoeven sluiten, want het bovenraam stond toch open, zodat alle confidenties daar gehoord konden worden. DAVID KONING Sweelinck-kwartet voor de Vereniging van Huisvrouwen De fijnproefsters onder de georganiseer de Haarlemse huisvrouwen konden Don derdagnamiddag hun muzikale hart ophalen aan het gedistingeerde kwartetspel van de heren Biloen, Waterman, Raphael en Vogt- schmidt, vormende het „Sweelinck-Kwar- tet", dat zich in de korte tijd van zijn be staan een voortreffelijke reputatie verwor ven heeft. De bewijzen voor die opgang van het ensemble traden deze middag in de acoustisch uitstekende ruimte van de Be gijnhofkapel duidelijk aan 't licht, door een mooi afgewogen samenspel, dat bij alle discipline toch een levendige karakteristiek van elk der partijen in stand hield, waar dit gewenst en nodig mocht zijn. De heren hadden hun programma inge steld op een publiek, dat gedeeltelijk nog moet leren luisteren naar en genieten van deze hoogste vorm van muzikale herschep ping. Zo brachten zij naast twee volledige kwartetten van "Haydn en Mozart, het na gelaten Kwartetdeel in c van Schubert, de zeer in 't gehoor liggende Nocturne uit het le Kwartet van Borodin en twee fragmen ten uit Bach's Kunst der Fuga. Hoewel de ze laatstgenoemde nummers geen uitgespro ken kwartetstukken zijn (Bach heeft er de instrumentale bestemming helemaal niet aangeduid) was het toch van buitenge woon belang ze in deze artistiek verant woorde! klankreproductie te horen, die meer nog dan op het orgel waarvoor Fuga I overigens ook wel geschikt is de betekenis der klankdraden van dit kun stige muzikale weefsel liet uitkomen. Eigen lijk was deze korte Bach-prestatie een dankbaar experiment voor verwende oren, al was zij blijkbaar als dusdanig niet be doeld. Haydn's Kwartet in F met de be kende Serenade, met lichte toets gespeeld, bracht in zijn vriendelijke bevattelijkheid een sfeer van jeugdige blijheid. De Nocturne van Borodin, sonoor in de alt opgezet en theoretisch wisselend van partij tot partij was een fraai klinkend intermezzo. Bij Schubert kon men, ondanks al de dramatische spanning en de onrust van het stuk, onder de bekoring komen van de harmonische schoonheden, niet het minst daar waar het getokkel van de cello het samenspel accentueert. Tot slot ging het nobele G dur-kwartet van Mozart (K.V. 387) in een zeer verfijnde uitvoering. Het hartelijk applaus, dat niet makkelijk tot bedaren kwam, bewees overduidelijk hoezeer de aanwezigen van deze smaakvolle muziekmiddag genoten hadden. JOS. DE KLERK. Haarlemse typograaf werd landwacht-commandant Het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof heeft uitspraak gedaan in de zaak te gen de Haarlemse typograaf\R. M., die gedurende de bezetting wachtcommandant bij de staf van de landwacht te Utrecht is geweest. Hij werd tot 6V2 jaar gevange nisstraf met aftrek van voorinternering veroordeeld, nadat 14 dagen geleden 9 jaar tegen hem was geëist. De veroor deelde had de woningen van de N.S.B.'ers Van Geelkerken en Zondervan bewaakt, excercitielessen gegeven aan landwachters, persoonsbewijzencontróle uitgeoefend en paarden gevorderd. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 12 Februari 1948. ONDERTROUWD: 12 Febr. C. J. Bom en E. J. Grzywinska. GEHUWD: 12 Febr., G. N. van Eek en H. Hartog; H. de Liefde en A. Bergmann; K. Hogendijk en C. E. Behrens. BEVALLEN van een zoon: 11 Febr.. G. J. Geerlingsvan Woerkom; C. M. Oudolf Stekelenburg; W. F. Roosenvan der Aar; K SpanjaartKramer; 12 Febr., C. J. Kok kelkorenvan Kampen. BEVALLEN van een dochter: 11 Febr., C. Wesseling—Glas: J. W. E. de JongErdsiek; 12 Febr.. F KoehorstBrouwer. OVERLEDEN: 10 Febr., K. F. D. Homburg, 49 j., Rijnstraat. TWEEDE KAMER Economische Zaken goedgekeurd De Tweede Kamer heeft de begrpting van Economische Zaken alsmede die van de Staatsmijnen zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de replieken had de heer Neder- horst (Arbeid) twee moties ingediend. In de eerste werd de grootst mogelijke openbaarheid over he^ economisch beleid gevraagd. Verzocht werd aan de Kamer over te leggen de economische plannen voor 1948 en een deviezennota. In de tweede motie werd, teneinde een inzicht te krijgen in de financiële en be drijfseconomische resultaten in de ver schillende sectoren van het bedrijfsleven, in ernstige overweging gegeven, evenals dat voor de landbouw is geschied, te trach ten cijfermateriaal over de industrie te verkrijgen. De eerste motie werd ingetrokken. De tweede werd verworpen met 44 tegen 28 stemmen. Vóór stemde de fractie van de Partij van de Arbeid en de communisten. Slachtoffers Dakota-ramp op Java Nog zeven namen van slachtoffers der Dakota-ramp nabij Padalarang zijn be kend gemaakt. Zij zijn: de eerste luitenant vlieger A. van der Veen. sergeant-vlieger 'II. M. Duffels, sergeant-majoor radio-tele grafist P. F. Breedveldt, sergeant-majoor monteur B. H. Gerdes, allen van de mili taire luchtvaart. Voorts sergeant KNIL L. Paay, luitenant-kolonel-vlieger C. Ter- huin, regionaal luchtvaart commandant Java, en majoor J. P. Alberding, chef tech nische dienst militaire luchtvaart. Van de overige slachtoffers kunnen de namen nog niet gepubliceerd worden in verband met het feit, dat de familieleden nog niet gewaarschuwd zijn. Prachtige films vertoond voor de Reisvereniging De leden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging, die Don derdagavond in de Tuinzaal van het Con certgebouw waren bijeengekomen, hebben genoten van een serie prachtige films over Engeland en Alaska. „We of the West riding" gaf een beeld uit Yorkshire. „Kleu rige klei" bracht de werkzaamheden in een Engelse pottenbakkerij. „People's land" toonde, dat de Britten prachtige wande lingen kunnen maken en voorts liet een film zien. dat de St. Paul's Cathedral een fraai kerkgebouw is. Hoe de kérk in de oorlog gespaard bleef, kwam eveneens tot uiting. Het bezoek aan Alaska boeide de toe schouwers bijzonder. Prachtige opnemin gen werden op het doek gebracht van het Poollandschap en van de vele dieren, welke in grote getale daar in het wild leven. De films werden toegelicht door de heer C. H. Groen van het Centraal Bu reau der Vereniging, aan wie de heer C. Spaargaren, voorzitter der afdeling na af loop dank bracht. SCHEEPVAART K. H. L. Cordoba wordt vanavond 10 uur te IJmuiden verwacht. MIJ. NEDERLAND. Nieuw Holland, 11 Febr. te Port Said van Amsterdam naar Ba tavia. Rotti, 11 Febr. van Basra naar Bahrein. Bali, 11 Febr. van Periang naar Singapore. Groote Beer, 10 Febr. te Aden van Amster dam naar Indië. Hugo de Groot, 9 Febr. te Baltimore van New. York naar Holland. Oranje. 11 Febr. van Singapore n. Holland. Tabinta, 11 Febr. van Sabang naar Padang. K. N. S. M. Breda, 10 Febr. te Valparaiso CallaoCristobal. Craco, 10 Febr. te Kopen hagen van Odensg naar Amsterdam. Deo Duce, 11 Febr. te Amsterdam. Euterpe, 11 Febr. te Rotterdam. Hermes 9 Febr. van Valparaiso naar Montevideo. Hydra, 10 Febr. van Curagao naar Aruba. Titus, 10 Febr. van Valencia naar Hoek v. Holland v.o. Orpheus, 12 Febr. te Rotterdam van Amsterdam. Ber- kel, 11 Febr. van Rotterdam naar Gibraltar. Svolder, 12 Febr. te Amsterdam v. Rotterdam. HOLL. OOST AFRIKA LIJN. Boschfon tein, 10 Febr. van Mozambique naar Beira. Rijnkerk, 11 Febr. van Vlissingen naar Mar seille. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Congo- stroom, 11 Febr. te Le Havre van West Afrika naar Antwerpen. Jaarstroom, 11 Febr. van Dakar naar Amsterdam. Norden. 10 Febr. v. Pointe Noire naar Luanda. OCEAAN. Melampus, 10 Febr. Gibraltar gepass. van Makassar naar Amsterdam. VINKE EN CO. Ootmarsum, 11 Febr. 31 gr. N. en 43 gr. W. van Rotterdam naar Cuba. Rossum. 11 Febr. Ouessant gepass. van West Indië naar Amsterdam. Niet op eigen houtje woonruimte vorderen Van gemeentewege wordt verzocht het volgende onder de aandacht te brengen. Het komt herhaaldelijk voor dat personen voorgevende gezonden te zijn door het Ge meentelijk Bureau voor Huisvesting de hoofdbewoners van percelen tot het be schikbaarstellen van woonruimte trachten te bewegen. Er wordt zeer nadrukkelijk op gewezen dat de candidaat-medebewoners, die door genoemd bureau zijn gestuurd, voorzien zijn van een door het hoofd van het bureau getekend bewijs waarin de na men van de hoofdbewoners en van de voor gedragen medebewoners zijn vermeld. Men zij dus gewaarschuwd. Belgische regering mobiliseert arbeiders der energiefabrieken In een kort communiqué van de Belgi sche regering, dat Donderdagavond voor de Belgische zenders werd omgeroepen, is de totale mobilisatie Van alle arbeiders van gasfabrieken, waterleiding- en electri- citeitsbedrijven in het gehele land afge kondigd. Alle in die bedrijven werkzame personen is aangezegd, het werk te her vatten. Zij die niet gehoor wensen te ge ven aan dit bevel zullen onmiddellijk wor den gearresteerd en tot zware boetes of gevangenisstraffen worden veroordeeld. De mobilisatie wordt onmiddellijk van kracht en ontleent geldigheid aan een de creet uit oorlogstijd. (United Press). Belgisch ambassadeur bepleit Benelux-belangen in Amerika Zowel de politieke als de economische problemen van Duitsland, voor zover zij de belangen van België, Nederland en Luxemburg raken, zijn Donderdag door de Belgische ambassadeur in Amerika, baron Silvercruys, besproken met de Ame rikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Lovett. Het onderhoud duurde een uur. Baron Silvercruys, die Dinsdag voor een kort periodiek bezoek naar België te rugkeert. deelde later op een persconfe rentie mede dat, wat Duitsland betreft, Amerika een open oog voor de belangen der Beneluxlanden heeft en dat men bij het begin van de conferentie te Londen naar zijn meninig een weg zal vinden om deze landen aan de besprekingen over de toekomst van Duitsland te doen deel nemen. Een badhuis in Vogelenzang? De raadsleden de heren C. Brouwer en J. P. van Haaster hebben een verzoek inge diend. om te komen tot het stichten van een badhuis in Vogelenzang. De suggestie heeft in principe instemming van B. en W., doch de met de verwezenlijking en later met de exploitatie gepaarde gaande kosten behoren tot de voornaamste punten, waarover zij zich moeten beraden. Het college stelt daarom voor het verzoek in handen te stellen voor het uitbrengen van een prae-advies. ACHTSTE VOLKSCONCERT DER H.O.V. Op het Volksconcert van Dinsdag 17 Fe bruari zal een tweetal solisten optreden, onze jonge stadgenoot Jan Hisschemöller, piano en de sopraan Trude Westeroaen van Meteren. Laatstgenoemde, welke geen onbekende is op het Haarlemse Concertgebouw-podium, zal met orkestbegeleiding Ernest Chausson's „Poème de 1' amour et de la mer" zingen, Jan ITisschemöller geeft een vertolking van het pianoconcert No. I van Beethoven. Dit concert, dat door Marinus Adam zal worden gèdirigeerd, vangt aan met de Sym phonic No. 3 in Es gr. terts van Haydn en wordt besloten met een uitvoering van „Kiki- mora", een volkslegende van Liadow. Amsterdamse Beurs Slotkoers Opening gisteren koersen Koninklijke Olie. 3421/2 3441/2 307 309 388 389 A. K. 181% 183 Nederlandse Ford 389 394 Nederlandse Kabel 308 Calvé certificaten 196V2 Scheepvaart Unie 181 V'o i85yz Hol).-Amerika Lxjn 215% Deli Maatschappij 192 195% H. V A 243 244% A'dam Rubber 171 174 Ned. Handel Mij. 181% 184 N.-I. Handelsbank 1281/2 129% Billiton Mij. II 480 Tsjechoslowaakse week in Nederland Exposities, lezingen, films, concerten In de loop van de maand April zal er in ons land een Tsjechoslowaakse week worden gehouden. De opening is vastge steld op Zaterdag 17, April. Op velerlei gebied zal in deze week de aandacht op Tsjechoslowakije worden ge vestigd. In Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam zullen er lezingen worden ge geven over het economische en culturele leven van dit land. Ook radio-uitzendin gen zal men op dit gebied kunnen beluis teren. Het ligt in de bedoeling, dat in de voorprogramma's der bioscopen in die week documentaire films uit Tsjechoslo wakije worden vertoond, en het is niet uit gesloten, dat er ook enige speelfilms uit dit land zullen worden ontrold. In het Haagse gemeentemuseum wordt die week een tentoonstelling van moderne Tsjechoslowaakse kunst gehouden. Hier zullen schilderijen, beeldhouwwerk, folk lore, architectuur, grafiek, ceramiek en glaswerk te zien zijn. In Amsterdam zal in een der boekhan dels een expositie van boeken uit het land van Comenius en Capek te zien zijn en in 's-Gravenhage worden kinderboeken en geïllustreerde werken in een tentoonstel ling bijeengebracht. Het programma bevat voorts een mode show en een tentoonstelling over toerisme, beide te Amsterdam. Concerten van ka mermuziek zijn eveneens geprojecteerd. Zo worden de Tsjechoslowaakse musici Prokop en prof. Maxian in ons land ver wacht. Met Nederlandse orkesten is er overleg gepleegd voor het doen uitvoeren van werken van Tsjechoslowaakse compo nisten. Saloniki wierp vuil naar gevangen genomen guerilla's Bijna een half millioen inwoners van Saloniki aanschouwden Donderdag de terugkomst van de zegevierende troepen der regering met hun gevangenen, welke laatsten enkele dagen geleden de stad hadden beschoten. De 121 gevangen genomen guerilla's, die door de straten van Saloniki gevoerd wer den, werden door de bevolking van de stad bekogeld met eieren en andere projectielen. De langzaam voortzeulende gevangenen moesten als het ware spitsroeden lopen waarbij ze met puntige stokken werden voortgedreven en met eieren, stenen en flessen werden bekogeld. Allen waren versuft en verwachtten blijkbaar niets anders dan een snelle exe cutie. Onder de gevangenen bevond zich een vrouw in khaki. Sommige gewonde rebellen werden op vrachtauto's geladen, doch het merendeel werd gedwongen te lopen. De troepen, die voor en achter de gevangenen liepen deden practisch niets om de volkswoede te beteugelen. De guerilla's werden na een tocht van twee mijl naar een militaire gevangenis gebracht waar zij hun lot zullen afwachten. Naar gebruik zullen allen die met de wapens in de hand, gevangen werden ge nomen, en dat waren de meesten, geëxe cuteerd worden. Rechercheurs als chauffeurs van Van Gend en Loos De bezettingsautoriteiten in de Ameri kaanse zóne van Duitsland waren reeds enige tijd een internationale smokkelaffaire van groot formaat op het spoor gekomen, welke vertakkingen in België en Neder land had en waarbij gebruik werd ge maakt van de wagens van Van Gend en Loos. De hulp van de Nederlandse rijks recherche werd ingeroepen, die in nauw overleg met Van Gend en Loos, een plan uitwerkte om klaarheid in deze zaak te brengen. Bij de uitvoering hiervan was het nodig, de vorige week de chauffeurs van een auto van Van Gend en Loos te ver vangen door rechercheurs. Deze toeleg ge lukte en de Amerikanen hebben het com plot thans ontmaskerd. Conform Bach's bedoeling. Bij* de uit voeringen op 26 en 27 Maart van de „Mat- theus-passie" in de Grote Kerk te Naarden zal het cembalo als begeleiding van de Evan gelist vervangen worden door een orgel. Er zullen dus twee orgels gebruikt 'worden, zoals ook Bach zelf bij voorkeur deed. BINNENLAND De minister van Justitie heeft een commissie ingesteld, welke bepalingen zal ontwerpen volgens welke het mogelijk zal zijn, zedelijk en maatschappelijk verworden gezinnen onder toezicht te stelleh. Het treinverkeer tussen Vierlingsbeek en Venlo is gestremd, doordat een ontspoor de wagon van een kolentrein de baan over een grote afstand heeft vernield. Op 25 Februari zal des middags op het Waterlooplein in Amsterdam de Februari staking van 1941 worden herdacht door spre kers van de grootste vijf politieke partijen. Opnieuw zijn de buitenpolders van Waal wijk tengevolge van de hoge waterstand onder water gelopen. De uiterwaarden van de Bergse Maas staan eveneens blank. Het water wast nog. De hoofdstad krijgt er een tramlijn bij. Van Maandag af rijdt lijn. S tussen Centraal en Amstelstation. Van 25 iVIaart tot 4 April zal in de Apollohal te Amsterram eon grote interna tionale bloemententoonstelling worden ge houden. De doodstraf is geëist tegen de Duitse SD-beambte Enkelstroth. die voor het Bijzon dere Gerechtshof te Arnhem terecht stond. Tijdens de bezetting had hij vier personen doodgeschoten. Hij verklaarde dit gedaan te hebben op last van zijn commandant. Zes militairen, die niet van inschepings verlof waren teruggekeerd zijn door de krijgsraad te Rotterdam veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërend van twee tot vier jaar. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Economische Hogeschool te Rot terdam is geslaagd voor het candidaats- examen.in de economische wetenschappen de heer J. W. Vet te Haarlem. Ds. J. D. Speelman wiens eerste gemeen te Velsen was. thans em. predikant van de Gereformeerde Kerk van Nieuwveen viert 18 Februari zijn 40-jarige ambtsjubileum. De beroemde „Hot-Club dc France" zal op Woensdag 18 Februari in het Gemeentelijk Concertgebouw medewerken aan een jazz avond, die onder auspiciën van de „World Student Relief" gegeven wordt Wij hebben dringend nodig GOUD, ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadeaux en verlovingsringen met en zonder inlevering, bij GIERSTRAAT 45. HAARLEM Millioenen bewezen Gandlii de laatste eer Ten aanschouwe van een menigte van naar schatting drie millioen personen is eerr gedeelte van de as van Gandhi's lichaam Donderdagmorgen uitgestrooid op een geheiligde plaats der Indiërs: de samen vloeiing van Ganges en Jumna bij Allaha bad. Tijdens de plechtigheid lieten Indische vliegtuigen een regen van rozenblaadjes op de hoofden der gelovigen neerdalen. Gelijk met de ceremonie bij de samen vloeiing van Ganges en Jumna werd op vijftig andere plaatsen in India en Pakistan as van de Mahatma verspreid. In Barrack- pore, een voorstadje van Calcutta, ge schiedde dit door een der intieme vrienden van wijlen Gandhi, die ten aanschouwe van een millioen gelovigen de as van de geliefd® Indische leider over de Ganges uitstrooide. (United Press). Vermakelijkheidsbelasting in Bloemendaal De gemeenteraad van Bloemendaal verga dert op Donderdag 19 Februari in het raad huis te Overveen Het nieuwe lid, de heer P. "as, zal geïnstalleerd worden. Aan de orde zal komen een voorstel van B. W de verordening heffing vermakelijk heidsbelasting te wijzigen. Voorgesteld wordt 20 te heffen voor concerten, toneel- en daarmee gelijk te stellen cabaretvoorstellin gen. operettes, revues, variété, circusvoorstel lingen, sportwedstrijden en filmvoorstellin gen met Nederlandse journaals en films, be treffende onderwerpen van wetenschappe lijke aard, nijverheid, landbouw en handel; 35 voor lunaparken, kermisinrichtingen; 45 voor andere bioscoopvoorstellingen en 50 voor bals of danspartijen en café-ehan- tants, alsook demonstraties en sportevene menten, waarbij beloningen aan de deelne mers worden gegeven of waarbij gelegenheid tot wedden wordt gegeven. Aanmelding van kinderen v. 9 tot en met 14 jaar voor nieuwe clubs op Dinsdag 17 Febr. as. van 4-5. Franken- straat 39. Welke eigenaar of rentmeester in de Duinstreek wil klein stukje grond verkopen, re serveren voor beschaafd ro mancier, die rustige omge ving voor zijn literaire stu dies behoeft. Kan zelf zor gen voor weekendhuisje. Br. Makelaar Henri Kermer, Welgelegenstr. 1, Haarlem, ALBERT HEIJN vraagt voor spoedige indiensttreding EEN FLINKE VERKOOPSTER en, EEN AANK. KRUIDENIERSBEDIENDE WASSERIJ KLEVERPARK Santpoorte»straat vraagt STRIJKSTERS, MANGELSTERS EN AANKOMENDE MEISJES Technisch Handelsbureau vraagt in de moderne talen, ongehuwd. goed kunnende typen; kennis der moderne talen. Indiensttreding 1 April 1948- Brieven met inlichtingen omtrent leeftijd, opleiding, geno ten onderwijs, vorige werkkring en verlangd 6alaris onder no. 17. Bij FIJNWASSERIJ HAAK Mr. Cornellsstraat 33-35. Höarlem, kunnen nog enige nette STRIJKSTERS en LEERLINGEN geplaatst worden. Meisjes van onbesproken gedra-" worden, verzocht zich aan kantoor te melden. HEEMSTEDE heeft plaats voor ambitieuze ftim/eó op a'le afdelingen van de wasserij en in de chemische wasserij. fe PuDtrkorn Utprettif uwtenü Ververij en chem. wasserij vraagt VROUWEL. KANTOORBEDIENDE 15.18 Jaar Aarnn. Fa. J. LOTTGERING, Amsterdamsevaart 30A, Zater dag tussen 10 en 12 uur. 1 lonende vaste werk- STRIJKSTERS die haar vak verstaan, vinden een kring, met pensioen. AANK. STRIJKSTERS kunnen zich verder bekwamen. LEERLING STRIJKSTERS worden tot prima krachten opgeleid. Aanmelden: Nieuwe Gracht 48 Vrijdagavond 7.309 uur, Zaterdagmiddag 2—4 uur. Een pharmaceutische groothandel te Haarlem vraagt een Brieven onder no. 18. WASSERIJ BEELEN, Blekersvaartweg 13, Heemstede. ZEER BEKWAME PERSERS en STRIJKSTERS gevr. Aanm. tussen 9 en 5 uur „ONE HOUR CLEANING SER VICE", Plein 22. Aanm. FIJNWASSERIJ ROOKMAAKER. Frankestraat 25-27. Na 5 uur aanm. Schagchelstraat 18, Haarlem, GEVRAAGD WINKELJUFFROUW BANKETBAKKERIJ Bekend met bestel- en winkelwerk. Voor 6 uur Barteljori»- 6traat 22. H. FERD. KUIPERS HANDWERKSTERS MACHINE-STIKSTERS en LEERLINGEN Aanmelden dagelijks bij de portier Gasthuisstraat Haarlem. De Firma C. J. VAN DEN BROEK, Ijzerhandel, Ouda Groenmarkt 2-4, Haarlem, vraagt voor spoedige indienst treding ENERGIEK WINKELBEDIENDE Van hen, die grondig bekend zijn met ijzerwaren, hang- en sluitwerk en gereedsch., worden sollicitaties ingewacht met opgave van vorige werkkr., opleiding en uitgebr. referentiën. Gelegenheid tot pers. kennism. na ontvangen oproeping. VERVERIJ en CHEMISCHE WASSERIJ vraagt COLPORTEUR-BESTELLER Aanm. Fa. J. LOTTGERING, Amsterdamsevaart 30A, Zater dag tussen 10 en 12 uur. VROOM DREESMANN HAARLEM N.V. vraagt voor spoedige Indiensttreding om te worden opgeleid tot verkoper op de afd. Wo ninginrichting (Tapijten. Gordijnen- en Meubelstoffen) Brieven met uitvoerige inlichtingen te richten aan de afd. Personeelszaken. Persoonlijke aanmelding 's-middags van 35 uur. in de leeftijd van 15—17 jaar Hun, die in het bioembollcn- vak opgeleid wensen te worden, wordt hiermede een vaste betrekking aangeboden Aanm. russen 12 en 1-30 of des avonds na 5.30 uur. ANTON NIJSSEN EN ZN., Bloembollen* bedrijf, Rijksweg 297, Santpoort.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3