Haarlems Dagblad Verwarring Amerikaanse Senaatscommissie laat drie maanden en 1 milliard vallen Nederlandse verliezen Samenwerking tussen universiteiten Zes landen zullen in Rome confereren over douane-unie Regeringscommuniqué en commentaren Weerbericht. j 62c Jaargang No. 18863 Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admin. 10724, 14825 Redactie 1U6ÜU. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37.TeL 12230. Drukkerij 2. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132 Zaterdag 14 Februari 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,v Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. AdVert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Pobert Pecreboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem MET NOODLOT, dat op publicaties be treffende de Indonesische crisis schijnt te rusten, heeft zich in de laatste dagen weèr eens krachtig doen gelden. Deels on volledige, anderdeels onbegrijpelijke mede delingen hebben de taak van het Neder landse dagblad, om in deze voor ons volk zo belangrijke zaak het pubiek voor te lich ten, steeds bemoeilijkt. De Commissie van Goede Diensten heeft blijkbaar n;et aan de malaise kunnen ontsnappen. Het pers bureau Aneta heeft uit New York een com mentaar op haar rapport aan de U.N.O. ge seind, die volgens dit Nederlands-Indische bureau namens de Commissie-zelf in een persgesprek gegeven was. Alle bladen heb1 ben dit stuk gepubliceerd. Wij hebben ons daarbij verbaasd over de inhotid, want de Commissie scheen ver buiten haar boekje te gaan. Onze verbazing vond bevestiging maar werd ook vergroot door de reactie •an de Nederllmds-Indische regering. Deze. voorbehoud makend omtrent de juistheid van het medegedeelde, ging er niettemin op zo krasse wijze op in, dat men zich ove: zulk een beschouwing als .„uiting van diplo matie" slechts kón verwonderen en weinig gerustheid voelde. Wij verzochten dan ook gisteren onze parlementaire correspondent, te pogen enige opheldering in deze war winkel te verkrijgen. Dcfar heeft hij gevolg aan gegeven en wij geven op deze pagina zijn uiteenzetting tegelijk met een inmid dels verschenen communiqué v|tn onze regering. Uit het regeringscommuniqué blijkt, dat de gehouden persconferentie ten doel had informatieve vragen te publiceren, zonder dat daarover publicaties zouden worden gedaan. De bedoelde mededelingen zouden, zo zegt de regering, niet alleen ten onrechte geopenbaard, maar bovendien op een aantal gewichtige en belangrijke pun ten onjuist zijn. Onze parlementaire cor respondent licht dit in een uitvoeriger uit eenzetting met een voorbeeld toe. Het betreft het houden van volksstemmingen in de deelstaten een van de punten, waar op volgens het oorspronkelijke Aneta-ver haal de Commissie van Drie een onver wachte voorkeur zou hebben uitgesproken, die niet tot haar bevoegdheid behoorde. Alles is nu dus blijkbaar te wijten aan een krasse indiscretie van het persbureau Aneta. Dit reageert vanmorgen met de vol lende halfslachtige verklaring uit New York: „De persafdeling van de Verenigde Naties heeft Aneta erop gewezen, dat dé beschouwingen van de Commissie - voor Goede Diensten over Indonesië, vervat in' het .Aneta-telegram van 12 Februari j.l., bedóeld waren als „backgrbund"-informa- ties voor correspondenten en dat deze niet [mochten worden toegeschreven aan de Commissie als zodanig. Aneta drukt hier mee zijn spijt uit over dit misverstand." Hieruit blijkt alleen, dat de Commissie m Drie de publicatie van de gedane mededelingen niet onderschrijft. Maar de halfheid van Aneta's verklaring dreigt de veeleer erger dan beter te maken. Heeftde^vertegenwoordiger van het p.ers- bureau niet begrepen wal hij wel of niet publiceren mocht? Met onze .parlementaire correspondent zijn wij van mening, dat het belang der delicate onderhandelingen over Indonesië met deze historie geschaad is. Maar bovendien wensen wij duidelijke opheldering over hetgeen nu eigenlijk ge schied is en .wij zullen daar dan ook met kracht op aandringen. Aneta erkent in zijn verklaring geen onjuiste weergave van het gesprokene. Onze parlementaire cor respondent legt daar scherp de nadruk op. De Nederlandse regering heeft het over berichten, die op een aantal gewichtige en belangrijke punten onjuist zouden zijn. Als een vertegenwoordiger van Aneta hier misbruik van vertrouwen heeft gemaakt is dat een ernstige zaak. En ljet is hoog nodig dat de dagbladen eindelijk eens staat kunnen gaan maken op de volledigheid en- juistheid van de bericht geving Ihzake Indonesië. Wij hebben ons gisteren van commentaar onthouden om dat wij opheldering wilclen afwachten, zo els dat al zo vaak gebeurd is. Wij hebben die nu nog maar gedeeltelijk. R. P. Amerika en Rusland plegen geheim overleg Over belangrijke geschil punten Van gezaghebbende zijde te Washington verneemt Reuter, dat het departement van Buitenlandse Zakeivm het bezit is van een volledig verslag van een onlangs gehou den geheime bijeenkomst te Berlijn, waar- belangrijke kwesties tussen cle Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie door een woordvoerder van elk land werden be- iproken. De betrokken woordvoerders, zo wordt vernomen," waren Rooert Murphv, politiek >dviseur van generaal Lucius ,Clay, en een niet met name genoemde adviseur "van maarschalk Sokolofski. Twee dagen geleden heeft een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken verklaard niets te weten van een bijeenkomst tussen Amerikaanse en Sovjetrussische vertegenwoordigers. Op het departement weigert men nog steeds offi ciële commentaar te leveren. Tot de problemen, die werden bespro ken, behoren het plan-Marshall, de vredes verdragen met Duitsland en Oostenrijk, de handel tussen West- en Oost-Europa en lanverwante vraagstukken. De bijeenkomst werd bijeengeroepen op initiatief van de Sovjet-Unie. Gezagheb bende kringen te Washington onthouden Hes voorzichtig van'het trekken van al gemene conclusies of van het bouwen van terwachtingen óp de bijeenkomst. Balkan-commissie doet nieuwe poging De Balkaucommissie 'der UNO heeft be- tloten een nieuwe poging te ondernemen om Albanië, Bulgarije en Joegoslavië enerzijds en Griekenland anderzijds ertoe te bewegen zo spoedig mogelijk normale diplomatieke betrekkingen aan te knopen. A. v. Dricl onderscheiden De heer A. van Driel, tot voor kort directeur van de Haarlemse Reiniging en thans nog directeur van het Distributie bureau voor Haarlem en omgeving (kort na de bevrijding bekleedde hij ook enige tijd het ambt van wethouder) is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. J Marshall-plan wordt wellicht beperkt Minder schepen voor Ejuropa De Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft besloten voor te stellen, de eerste ter mijn van de hulpverlening volgens het i plan-Marshall te beperken tot een pe riode van twaalf maanden (van 1 April aanstaande tot 31 Maart 1949), dus drie maanden korter clan het ontwerp voor stelt, en de eerste Amerikaanse bijdrage te vermindéren mot een bedrag van anderhalf milliard dollar, dus tot 5.300.000.000 dollar. Een belangrijke nieuwe voorziening in het ontwerp is, dat de financierings-corpo- ratie voor de wederopbouw, Zodra het plan- Marshall door het Congres is aanvaard, ge machtigd moet worden terstond een voor schot le verstrekken van een milliard. Dit betekent, dat het program terstond in wer king zou kunnen treden na door Huis en Senaat behandeld te zijn, en zonder-te moe ten wachten .op goedkeuring van de totaal bedragen door de toewijzingen-commissies van Huis en Senaat. Een andere belangrijke wijziging, door de commissie in de voorstellen van het depar tement aangebracht, is het verwerpen van Trumans verzoek om toestemming voor verkoop of terbeschikkingstelling van vijf honderd Amerikaanse koopvaardijschepen aan de Europese landen. Inplaats hiervan heeft de commissie voor gesteld ten hoogste driehonderd schepen ter beschikking te stellen en wel schepen voor droge ladingen die niet in gebruik zijn. Het departement van Buitenlandse Za ken had eerder doen uitkomen, dat de ver sie van de Senaatscommissie waarschijnlijk een basis zal vormen voor binnenkort te hervatten besprekingen van de zestien lan den te Parijs. Het voorstel van de Senaatscommissie is inmiddels geenszins definitief. Het wets ontwerp zal waarschijnlijk per 1 Maart bij de Senaat in behandeling komen en onder lussen moeten de commissie voor buiten- .De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: sold. P. H. Koo ien, afkomstig uit Breda, gesneuveld 2 Februari 1948; sold. J. C. P. W. Peters, af komstig uit 's-Gravenhage. Overleden ten gevolge van oorlogsverwonding 4 Febru ari 1948. Serg. A. Bakelaar, afkomstig uit Rotterdam. Overleden 6 Februari 1948 ten gevolge van öorlogsverwonding op 15 De cember 1947. Koninklijk Nederlands Indisch Leger: Serg. Infanterie S. P. Buik, afkomstig uit Rotterdam, gesneuveld 2 Februari 1948: Jav. sold. Infanterie Samsidi, afkomstig uit Nederlands-Indië, gesneuveld 29 Janu ari 1948; Mad. sold. 2e kl.-Inf. Djoni, af komstig uit Ned.-Indië. gesneuveld 31 Januari 1948. De Koninklijke Marine heeft in de periode van de afgelopen week geen ver liezen gerapporteerd. landse aangelegenheden van'het Huis van Afgevaardigden, welke nog steeds verhoren aan het houden is, en het Huis zelf tot een beslissing zien te komen. Reuters correspondent te Washington meldt, dat indien het Congres het voorstel van de Senaatscommissie zal aanvaarden Nederland in de 'Perste twaalf maanden van het Europese herstelprograrp 565 mil- lioen dollar kan verwachten. Autoband zonder binnenband De B. F. Goodrich Company heeft in Amerika een geheel nieuw type buiten banden voor automobielen in de handel gebracht, een type band, waarnaar zowel de automobiel- als de rubberindustrie reeds lang heeft gezocht, meldt het „Fi nancieel Dagblad". Bij gebruik van dit nieuwe type band is een binnenband namelijk overbodig. De band ziet ér uit als een normale bui tenband. 4 Hij trekt weer dicht, indien er een'gat inkomt, zelfs door grote spijkers, ijsbrok- ken of dergelijke. Een bruiloftsfeest, dat in eet) volks logement te Deventer gevierd werd, ont aardde in een algelnene vechtpartij. Nadat een der gasten de 18-jarige bruid in een klap drie tanden uit de mond - had geslagen, maakte de politie een einde aan het feest. i TWEEDE KAMER Rapport over de herziening van het Hoger Ondc wijs in April gereed (Van onze parlementaire redacteur). Minister Fiévez moge ad interim aan het hoofd van Marine staan tot hoelang kon hij onmogelijk zeggen dit belette hem niet zich met vaardigheid dóór het debat néén te slaan. Het belangrijkste van zijn betoog was wel, dat hij met de heer Vorrink in de bescherming van onze koopvaardij de voornaamste taak voor de vloot zag, doch juist daarom, en dit dan precies anders als de heer Vorrink, voorstander van krui- Ons jongste prinsesje wordt 1 jaar Op Woensdag 18 Fe bruari zal er opnieuw feest zijn in het prin selijk gezin. Op die dag wordt de eerste verjaardag gevierd van prinses Marijke. Ter gelegenheid van die heugelijke ge beurtenis werd deze foto gemaakt: ons jongste prinsesje in de armen van prinses Juliana, terwijl prin ses Margriet voor zichtig het hoofdje van haar jongste zusje ondersteunt. Labour en het Haags congres. He,t internationale comité van de bewe gingen voor een Verenigd Europa heeft Emanuel Shinwell, de Britse minister van Oorlog en voorzitter van de Labour partij, verzocht de weigering van het partij bestuur, om haar leden het congres voor een Verenigd Europa, dat ïn Mei "te Den Haag zal worden ge.houden, bij te laten \Vo- nen, te herzien, aldus wordt te Londen medegedeeld. De commissie had met „ver bazing" kennis genomen van het besluit der partij 'aangezien men zich voorgesteld had alle democratische elementen uit te nodigen. De „Daily Telegraph" verwijt het be stuur van de Engelse Labourpartij, dat het de „officieuze en partijloze „beweging voor een Verenigd Europa" mét onverholen achterdocht behandelt." BIDAULT: „Niets zal Frankrijk en Engeland nog kunnen scheiden" Tijdens het debat over de buitenlandse politiek ïn de Franse Nationale Vergadering heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Bidanlt, medegedeejg dat te Rome een conferentie gehouden zal worden van vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en de „Benelux"-landeu ter bespreking van de voorwaarden, waar op een douane-unie tussen deze landen tot stand zou bunnen komen. Bidault verklaarde, dat de hulp van het plan-Marshall van vitaal belang is voor de welvaart van Europa en het handhaven van de vrede. Wanneer iemand anders het Franse volk dezelfde hulp zou aanbieden onder dezelfde voorwaarden van onafhan kelijkheid, zouden wij déze aanvaarden, aldus Bidault. Hij zeide verder, dat de huidige verdeeldheid van Europa onduld baar is. „Europa strekt zich uit tot aan de Oeral en is*bezield van een christelijke en humanistische 'geest. Bidault stelde de Sovjet-Unie verantwoordelijk v.oor een bedrijf der Fordfabrieken zal binnenkort ■een bezoek aan Nederland brengen. kloof in Europa „welke wij niet als defini tief aanvaarden". Verder wees Bidault met nadruk op de nauwe banden tussen Groot-Brittannië én Frankrijk. „De Franse regering heeft de rede van Bevin over Europese samenwer king toegejuicht. De Franse regering is Be reid in onderhandeling te treden met alle Europese landen, die van hetzelfde inzicht zijn wat betreft een douane-unie. Tot nog toe heeft de regering op een dergelijk voorstel alleen nog van Italië een expli ciet antwoord ontvangen". (De Italiaanse regering heeft het voor lopige ontwerp voor een douane-unie tus sen Frankrijk en Italië, dat reeds door de Franse regering werd goedgekeurd, aan vaard.) De oplossing van de Duitse kwestie stelde Bidault afhankelijk van de vervul ling van twee voorwaarden: een federale inrichting van Duitsland en effectieve controle op het Ruhrgebied. Hij voegde er aan toe, dat Frankrijk ten aanzien van de jongste hervormingen in Bizonië ernstig voorbehoud moest maken. Ten aanzien van de Brits-Franse samen werking zeide Bidault woordelijk: „Dj; nauwe vereniging en de overeenstemming van inzichten tussen Groot-Brittannië en Frankrijk vormden de hoeksteen van de conferentie der zestien Marshall-landen en blijven de basis van de Franse Europese politiek. Niets in de toekomst zal Groot- Brittannië en Frankrijk kunnen scheiden. De entente cordiale is een onveranderlijke alliantie geworden." Wat Duitsland betreft vroeg Bidault de volgende waarbogen: eventueel tot de Rijnprovincies beperkte bezetting, beper king of verhindering van zekefe indu strieën, internationaal beheer van het Ruhrgebied en billijke verdeling van de Ruhrsteenkool, federale inrichting van Duitsland en effectieve controle op het Ruhrgebied „als essentiële voorwaarden van onze veiligheid." Bidault zeide verder, dat Frankrijk zal pogen zijn inzichten in overeenstemming te brengen met die van de Vercm Sta ten en Groot-Brittannië Ten aanzien van de Sovjet-Unie en de Slavische oppositie in de UNO heeft Bidault ten slotte ver klaard, dat aan de Oostelijke einder enkele lichtstralen lijken door te breken en dat. wanneer deze ontwikkeling yoort zoü gaan. geen land er meer tevreden over zou zijn dan Frankrijk. Oyjl lSTE BERICHTCEVIMG De regering heeft de bladen via A.N.P. verzocht het volgende communiqué te pu bliceren: „In verband met de persberichten van Aneta-New York en een Newyorks cor respondent van een Nederlands dagblad betreffende mededelingen, welke door een woordvoerder van de kommissie van Goede Diensten tegenover journalisten zouden zijn gedaan en waarop door de Nederlands- Indische regering onder voorbehoud is ge reageerd, stelt, de Nederlandse regering er or ijs op het volgende te verklaren: Eei. aan haar, na onderzoek te New Fork, uitgebracht rapport heeft gecon stateerd, dat de bovengenoemde be- riohten over een persconferentie, welke de bedoeling had informatieve vragen te beantwoorden zonder daarover te publiceren, op een aantal gewichtige en belangrijke punten onjuist zijn.- Dcze berichtgeving moest zowel aan leiding geven tot het opkomen van twijfel aan de onpartijdigheid van de Commissie van Goede Diensten, als \plkomen ongegronde indrukken wek ken, zoals reeds in de reactie der Ne derlands-Indische regering tot uitdruk king is gekomen." Onze parlementaire redacteur meldt over deze aangelegenheid: Naar thans blijkt moet de berichtgeving over wat er vanwege de Commissie van Drie te Lake Success in een bijeenkomst met sommige perslieden gezegd zou zijn, even schandelijk als bovendien schadelijk vo#v de goede verhoudingen in het alge- ipeen en daarnaast voor de Nederlandse zaak in het bijzonder heten. Wat toch blijkt het geval te zijn? Een tweetal leden van de Commissie van Goede Diensten, heeft enige .vertegenwoordigers van de pers ontvangen en daar een vol komen ongedwongen gedachtenwisseling met die heren gehad, waarbij laatst- genoemden alle mogelijke en waarschijn lijk nog meer onmogelijke vragen op het tweetal konden loslaten Dit alles in het kader van wat men noemt een samen komst „off the record", dat wil zeggen niet voor publicatie bestemd. Hiermede is dan ook verklaard, dat behalve Aneta geen van de grote internationale persagent schappen ook maar met een woord van die zogenaamde persconferentie hebben ge rept. Het is ons bijvoorbeeld -ook bekend, dat een toch zo goed ingelicht blad als de New York Times gisterenochtend tittel noch jota over bedoeld gesprek bevatte. Heel natuurlijk. Want indien er al een vertegenwoordiger van de New York Times aanwezig is geweest, dan heeft hij zich natuurlijk gehouden aan de code van fat soen, die ook voor journalisten geldt, te weten dat wanneer men afspreekt dat een bepaald onderhoud niet voor publicatie is, men niet in strijd daarmede gaat Ran selen! Ik meen verplicht te zijn om naar aan leiding van wat ik hierover heb vernomen, ronduit te verklaren, dat degene die voor Aneta met het tweetal van de Commissie van Drie samen was (de heer Van Zeeland was door ziekte afwezig) zich in de eerste plaats vergreoen moet hebben aan wat epn bebop; djke nnlist heeft te doen *n na te laten Maar dit :s niet het enige 'n- middels ingekomen informaties zouden er op wijzen dat bovendien datgene wat er op een of meer van de vragen gezegd is, verkeerd en als men wil tendentieus is weergegeven. Hoe dit a'lles zij. ik meen voorshands goede redenen te hebben om aan te nemen dat er niet de geringste sers was. Deze toch passen volgens hem in het kader van het harmonisch geheel, dat wij voor een dergelijke taak nodig zullen hebben. Er was deze keer van alle kanten ge klaagd over een te laag totaal van deze begroting, doch tot troost van de klagers kon de minister verklaren, dat er dit jaar,, met hetgeen op de begroting staat, bovpn- dien nog een restapt van 115 millioen van vorige jaren verwerkt zal worden. Binnen enkele dagen zal het demobili- satiebesluit 1948 van kracht worden. Dé demobilisatie moet vlot lopen en 'van for malisme daarbij^ wil de minister niets weten. Vervolgens hield de Kamer zich bezig met het wetsontwerp, dat de subsidiering van het Hoger Onderwijs ten doel heeft. Volgens minister Gielen zou een univer siteit in de eerste plaats een instelling zijn om een aantal vakken te doceren; de we tenschappelijke beoefening zou slechts van secundaire betekenis zijn. Ook al moge waar zijn, dat vele studenten al te zeer een universiteit misbruiken als bezochten zij slechts een hogere vakschool, wie open wil staan voor het goede, dat het onder wijs aan onze academies biedt, kan wel degelijk profiteren van wetenschappelijke vorming. Nadat minister Gielen zowel door mevrouw Van den Mu yzenberg (comm.) als door mr. Van Walsum (Arbeid) op de' vingers was getikt wegens zijn even ongelukkige als onjuiste ken schets van het universitair onderwijs, trachtte hii in tweede instantie tenslotte datgene wat nogal krom was geweest, recht te praten. Over het voorstel zelf bestond vrijwel geen strijd. Slechts de communisten, wier zienswijze mevrouw Van den Muyzenberg vertolkt had. wilden er niets van weten. Mevrouw Fortanier-De Wit (V. V. D.) erkende, dat het bijeonder hoger onderwijs met ere de wetenschap had bevorderd. Dit alles deed haar heenstappen over het principiële bezwaar, dat eigenlijk, vooral bij Hoger Onderwijs lieden uit verschil lende kring gezamenlijk en In onderling contact opleiding zouden moeten genieten. Maar met veel klem drong zij. mede om praktische (financiële) redenen op allerlei samenwerking aan. zoals gemeenschappe lijk gebruik van bibliotheken en labora toria een denkbeeld waarvan dé minister zich voorstander verklaarde. Magister Stokman (K.V.P.), die principieel met het wetsontwerp' zeer ingenomen was, mocht nog vernemen dat inderdaad ook het bijzonder veterinair en technisch on derwijs recht op subsidiëring zullen heb ben, Thans echter was dit niet aan de orde, want hel aanhangige ontwerp had op deze onderwijstakken geen betrekking, en alleen op de Vrije,Universiteit, de R.-K. grond bestaat voor de verwachting, dat de Commissie van Drie direct of indirect de Veiligheidsraad er toe zouirengen aan die te NijTOgen.'de K.-k"Eron'o- Commissie een.taak te gaan opdragen val- mische Hoeescho„, ,e Tilburg cn de E„. lende buiten het kader van datgene wat nomisch;. Hogeschool in Rotterdam. Mi ami boort van.de Renville op 17 Januari r-.ioi„n"k„„ m„H„,„t„„ ,t„t het ervolgens nog eens twee dagen later nister Gielen kon nog mededelen, dal het rapport over de herziening van de Hoger a Ti/r j i Onderwijswet in April gereed zal zijn "en ?r H aaavaarri is. Met nadruk moet ook hjj ernst,g'overwt.eg, die hcl.2ic. er OD worden gewezen, dal trouwens toen mng tevens onder meer te gebruiken om aan de openbare universiteiten de door door beide partijen (de Republiek er op worden gewezen, dat trouwens toen de commissie zich op haar doorreis naar Amerika in Den Haag bevond en daar met L ÏI de minister-president, minister Jonkman J Sflw-Inii™n At en minister Drees een aantal uren tezamen kennen' Daardoor zullen medc ,n d,t geweest, zelfs daar niet gepolst zou hebben hoe men van Nederlandse kant zou staan tegenover een denkbeeld*als thans, opzicht eerder gel ijk waardige partners van de bijzondere- universiteiten worden, 't geen de ook door de minister voorgestane menten nam de bewindsman, nada! hij sommige daarvan een beetje h^d laten wijzigen, over. Dinsdag eindstemming over naar hel schijnt, ipn de woortlvoerderj onderlinge samenwerking zal vergemak- van de Commissie v^komen ten onrechte _?an r"j" Wchnutche amende- in de mond is gelegd. Het is bekënd, dat de Nederlands-Indi sche regering, nattt aanleiding van deze herontwerp"* publicatie zich in wcr scherpe bewoor dingen heeft uitgelaten, al* moet er on middellijk op volgen dat zij dit deed onder toevoeging, dat* haar oordeel alleen van kracht zou zijn, indien het gepubliceerde werkelijk waarheid zou blijken te bevatten. Ales tezamen genomen is het gebeurde niet slechts betreurenswaardig, maar in hoge mate schadelijk voor de Nederlandse zaak. Het kan er alleen maar toe leiden da»? in een internationaal milieu als dat van Lake Success een minder gunstige indruk wordt gewekt. Als voorbeeld van wat er zich zou j hebben voorgedaan, veronderstel ik het volgende: t Een van de aanwezige journalisten* vraagt aan een der gastheren van de Commissie of het eigenlijk niet verstandig van de Neder landers zou zijn, wanneer zij er-jn zouden toestemmen dat de Commissie van Drie ook eens controle zou uitoefenen op een in een van de reeds bestaande 'deelstaten te hou den volksstemming. Aangezien dit immers objectief zou kunnen vast doen staan dat men daar niet met een „puppëtstate" te doen heeft. Het commissielid antwoordt, dat hij_ moet erkennen dat dit inderdaad misschien het beste middel zou zijn, om aan alle verdenkingen of praatjes over het niet werkelijk zelfstandig karakter als deelstaat van zulk een Negara en van de in dat op zicht door de bevolking gekoesterde wensen het beste een einde zou komen. Maar, zo voegt hij er aan toeIn deze puntjes zet dan dat lid uiteen, waarom dit toch niet fot de competentie van de Commissie van Drie behoort en ook nog waarom hij wel begrijpt dat Nederland het niet nodig noch wenselijk acht zó ver te gaan. De journalist laat alles weg uit zijn gedachten en uit zijn kopij van wat er begint met maar. hand haaft slechts het eerste en verwerkt dat dan bovendien nog zo alsof dit plan van de Commissie isEn de poppen zijn aan het dansen. Het zou mij niet verbazen als, jammer genoeg, de bovenbedoelde reacties van Nederlandse kant elders zij het volko men ten onrechte de indruk zouden doen postvatten, alsof wij inderdaad bang zou den zijn'voor dergelijke onder internatio naal toezicht te houden volksstemmingen Ook hier geldt weer dat wij niet alleen ons moeten kapselen in onze eigen zienswijze en- ons eigen denken, maar dat het ver standig is. zich ook eens bezig te houden met de vro'i' wat er in i>r>« hr\nfd van an- ONEERLIJKE BRIEVENBESTELLER De Haarlemse recherche heeft gisteren in het postkantoor aan de Baljuwslaan een 53-jarige brievenbesteller gearresteerd, die zich schuldig heeft' gemaakt aan verduiste ring van vier brieven met inhoud. - Tesl Uzelf Kent u hét antwoord op deze tien vragen? Onderstreep het juiste antwoord (denk tijd 3 sec. per vraag): 1. De meest# soldaten in het Nederlandse leger waren, (oud/jong). 2. De oorlog kostte het leven aan meer dan (10.000/20.000). 3. De vrouwen en kinderen die zij achter lieten zijn (oud/jong). 4. De staatsuitkering waar zij van» leven zal met de jaren (stijger./gelijkblijven). 5. De behoeften van een jong gezin zullen (gelijkblijven/stijgen). 6. Het Nederlandse volk trekt zich dit (soms/altijd/niet/erg) aah. 7. Wie zoon of dochter, Man of Vader in de oorlog verloor, vindt het oprichten van nationale monumenten, zoals' op de Daro. de Eere-begr&afplaats te Over- veen, Vught en vele andere plaatsen een daad van (rechtvaardigheid/eerbiedige hulde). 8. Wie het geluk had, met de zijnen veilig door dé oorlog te komen, vindt monu menten (verspilling/goed). 9. Welk deel van de opbrengst der mo numentenactie wordt besteed aan extra steun voor oorlogsslachtoffers? (1/3. V->, 2/3). 10. Die extra-steun moet komen van (de Staat/mij niet/ons allemaal). Hebt U allevragen goed beantwoord (het meest rechtse woord is steeds het jüis- te), dan heeft u vermoedelijk allang centi meters gekocht. Indien iiiet, dan zult u nu het goede antwoord wel weten op He vraag wat u het eerst van alles zult gaan doen: Vierkante centimeters kopen bij 't huisje op de Grote Markt of bij vele winkeliers. DAT KAN NU NOG! RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door hel K.N.M.T. in De Bilt. geldig van Zater- dagavond tot Zondagavond: Meo6t- zwaar bewolkt met op vele plaatsen nevel of mist en hier en daar 5 enige lichte regen of motregen. Zwakke 'ot matige wind uil uiteenlopende "r-hMncen Voornamelijk in het Noord- >orte!tjk deel van het land enige tém- *eratuurdal|ng 15 Februari: 7.53 uur. onder 17.52 uur 9.57 uur. onder 23 53 uur 16 Februari: 7.56 uur, onder 17.54 uur 10.10 uur, onder 0.09 uur Zon op Maan op Zon op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1