Haarlem verovert et hart van Amsterdam )e financiën van Noordholland Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Kort en BondigJ Brii van Stiens Van Acker won het pleit ilNSDAG 17 FEBRUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD 3 Blijkens het verslag is in de afdelingen - Provinciale Staten van Noordholland, larin de begrotingen der Provincie, van Provinciale Bedrijven en van de Zieken den behandeld zijn, breedvoerig gespro- u over de financiën der Provincie. Opge- jfet werd, dat het totaal-beeld bij eerste nblik niet ongunstig is, want de opcenten de belasting zijn immers gelijk gehou- n, hoewel het mogeiijk was die te ver een, waardoor*de inkomsten met ƒ800.000 iden zijn gestegen. Niettegenstaande dit de korting van 10 op de subsidies in trokken en kon uit de gewone middelen g1.486.000 in het Wegenfonds gestort jrden. Uit de reserves behoefde slechts 141.000 gehaald te worden. Daartegen werd evenwel opgemerkt, dat ieite tussen de inkomsten en uitgaven or 1948 een nadelig verschil bestaat van 1.350.000, hoewel de rijksbijdrage aan de ovincie verhoogd is met 1.650.000. Bij aanzienlijke verschillen kan het reserve- jids maar voor een enkele begroting uit- anst bieden. Bovendien is niet gerekend op enige.be- ogrijke verhoging van de bezoldigingen het Provinciaal personeel, hoewel toch algehele herziening van de salarisrege- U in uitzicht is gesteld en moeilijk kan orden aangenomen, dat deze nieuwe rege- ig geen financiële consequenties zal heb- uuao> leden deelden mede van plan te jn'een voorstel in te dienen om de jaar- edden van Gedeputeerde Staten te ver wen. Andere leden vonden dit nu niet wenst, voordat ook de salarissen van het ovinciaal personeel verhoogd worden. Steun aan industrie. Voor de Economisch^Technologische enst is weer een bedrag van f 1-00.000. [getrokken. Is er wel reden een zo groot drag toe te voegen, nu nog een saldo van 250.000.aanwezig is en het gebrek aan sterialen verhindert veel werken aan te Heen? Andere leden herinneren er aan, dat bij oprichting van deze dienst gedacht is a het stimuleren van de werkgelegenheid verband met de omvangrijke werkloos-, id. Nu daar geen reden meer voor aan- ezig is, krijgt naar hün oordeel deze dienst Sr het karakter van een voorschot-in- slling ten behoeve van kleine bedrijven. t niet in aanmerking komen voor een rirerediet, met het gevaar, dat men op a duur met allerlei stroppen komt te zitten Nog andere leden hebben uit deze begro- g de indruk gekregen, dat het in hoofd ei de bedoeling is de klein-industrie te jpen aan bedrijfsruimten. Het moment c: een zodanige investering wordt door a vrij ongunstig geacht. Indien de onder- mers aan deze industrieflats behoefte ge- glen, zullen zij dan niet zelf het initiatief men? Andere leden zijn van oordeel, dat het ins de juiste tijd is om plannen te maken, dat, zodra de materiaalpositie ruimer is, •t de uitvoering kan worden begonnen, zien voor deze dienst een belangrijke zk in het behulpzaam zijn bij het stich- svan bedrijven en bij de industrialisatie m het platteland. Het is evident, dat hier particulier initiatief te kort schiet, al- deze leden. Critiek en waardering in de afdelingen DISTRIBUTIENIEUWS Uitreiking bonkaarten voedingsmiddelen, rtielkaarten, schoenenbonnen en aanvraag- rmulieren brandstoffen op Woensdag 18 ibruari te: Haarlem:" Rest. O, Pa t.m. Pet. Heemstede: 912.15 uur N t.m. Ni; 14 3D uur rest N. Overveen: L t.m. O. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 16 Februari 1948 GEHUWD: 16 Febr., P. J. van Menen en S. Zeeuw. 3EVALLEN van een zoon: 13 Febr., E. J. Lijns—Hes; 14 Febr.,. A. M. J. Hagenvan enen; P. van der PutteBergman: W. C. Velzeri—Bennik; C. van der Eist—Stroet- li; J. H. Pasmande Bies; C. J. Jansen rMetz; S. Jonkerde Kleijn; 15 Febr., A. M. van der Geestvan Adricbem; D. van rVeervan Zon. BEVALLEN van een dochter: 13 Febr., A. KnenDernison: 14 Febr., C. BouwEr- mk; M. J. C. Scholts—Dam; 15 Febr., P. J. tnsingaJongsma: C./J. Molenkampvan Meer; J. M. Doingter Wolbeek; M. A. Klfs—Eelman; 16 Febr., C. Hensen—Rom- C. Geuzebroekvan Duin. OVERLEDEN: 13 Febr., J. de Wit, 89 j., joterweg; H. A. J. P. Samson, 2 j., Raad- iisstraat; J4 Febr., C. M. B. Meisner stiaanse, 76 j., Marnixstraat. indaag bereikten wij een totaal van 20.000 n2, Wij kunnen dit getal verdubbelen, als U wgen Uw deur niet gesloten houdt voor de ugd, die U komt bezoeken als afgezant van lizenden door de oorlog getroffen gezinnen, ■loon hun werk door zoveel cm2 te kopen U maar enigszins missen kuntl (Adv.) igenda voor Haarlem DINSDAG 17 FEBRUARI Gem. Concertzaal: H.O.V. Volksconcert, 8 ï- Stadsschouwburg: „D'r bovenop", revue ■a padvinders. 8 uur. Frans Hals: „Fanta- 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uyr. Rembrandt: Kildred Pierce", lfe 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 ff. Palace: „Operette-liefde", alle leeft., 2.00, •3,7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Fantasia", 14 j., w, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Tussen twee ouwen", 14 j.. 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 i tone: „Danny Boy", 14 j.. 2.30, 7.00 15 uur. WOENSDAG 18 FEBRUARI «scopen: Middag- or. avondvoorstellingen. Stadsschouwburg: Het Nederlands Toneel: «hipper naast God". 8 uur. Gem. Concert- »ouw: Orkest van de Hot Club de France. N^ssauplcin 8: Recital van Oosterse SJfrgt De tariefsverhoging wordt gebaseerd op de hogere prijs van de kolen. Is dat nu wel voldoende motief, vroegen enkele leden. Een lid vroeg, of de stroomafneming niet befekend kan worden volgens de grootte van het gezin. Het grotere verbruik, met de financiële gevolgen hiervan, betreft uiter aard allereerst de grotere gezinnen, die dik wijls economisch weinig weerkracht heb ben. Tegen ontsiering van hét landschap. Door vele leden werd erop aangedron gen, zo het even mogelijk is, ondergrondse leidingen aan te leggen. Is dit niet moge lijk? De palen van de bovengrondse leidin gen ontsieren het landschap op dikwijls on toelaatbare wijze. Het sanatorium In Santpoort. Algemeen werd gewezen op de noodzake lijkheid, dat heel de beschikbare ruimte in het Ziekenhuis te Santpoort voor eigen patiënten vrij komt. De ontruimingstermijn vopr het Rode Kruis-sanatorium was oor spronkelijk gesteld op 1 Januari 1947, later is deze zes maanden verschoven. Bij dë behandeling der begroting voor 1947 spra ken Gedeputeerde Staten als hun verwach ting uit, dat de ontruiming per die datum een feit zou zijn.' Hoewel de leden hier aan het woord oog hebben voor de moeilijk heden die voor het Rode Kruissanatorium ontstaan, menen zij toch in het belang van de eigen patiënten op doortastende maat regelen van de zijde van Gedeputeerde Staten te moeten aandringen. Gaarne zul len deze leden vernemen hoe de onderhan delingen zijn verlopen, welke bezwaren de ontruiming hebben tegengehouden en of in Hoog-Laren geen plaats te maken is. Dit is te meer nodig, wijl uit de toelichting van de begroting blijkt, dat na de ofttruiming nog verschillende herstelwerkzaamheden moe ten worden uitgevoerd, zodat nog geruime tijd zal verlopen, eer de volledige beschik king over alle gebouwen zal zijn herkregen. Voorlopig oordeel over Oblomov Vreemd Ziet men aan de ene kant de prijzen van velerlei artikelen, ondanks de overheid van deze tijd en haar bemoeiingen steeds hoger worden, de Kunsthandel die het zonder die „druk" van de overheid op de prijzen moet stellen en maar aan haar lot wordt overge laten, ziet men maar steeds haar prijzen ver lagen. De Kunst- en antiquiteitenhandel J. J. Heijnen Zijlweg 111, Tel. 17877 ging, nadat zij na de ooriog reeds herhaalde malen haar prijzen had verlaagd er heden wederom toe over haar prijzen met 70®'o te verlagen. Zou het nu kopen van schilderijen w.o. zeer mooie exemplaren van oude- en moderne meesters. Kunstvoorwerpen, Antiquiteiten en Curiosi teiten niet een betere geldbelegging zijn dan tijdens de oorlog, toen er op het laatst aan de grote vraag naar deze artikelen zelfs tegen de meest exorbitante prijzen niet meer kon worden voldaan? (Adv.) GuusHerihus als Oblomov, in de toneel bewerking door Gerard den Brabander van de gelijknamige roman, met Gijsbert Ter- steeg als Stolz, De auteur zat tijdens de voorstelling op een verwarmingsbuis, om dat hij zijn plaatsbewijs niet kon vinden. Het is de gewoonte om in deze kolommen verslag uit te brengen van de premières door de vaste bespeler van de Haarlemse schouw burg de toneelgroep Comedia in andere steden. Wat betreft de eerste voorstelling van „Oblomov" die Zaterdagavond onder zeer grote belangstelling werd gegeven in het Centraal Theater te Amsterdam, zou ik het liefst op deze regel een uitzondering ma ken. De hier volgende indruk is slechts een voorlopige, meegedeeld onder een nader te bepalen voorbehoud. „Oblomov" is, zoals ik reeds in een voor beschouwing opmerkte, een alles behalve dramatische kroniek van een overtolllig leven. De titelheld is een onverbeterlijke nietsdoener, die van vroeg tot laat op een rustbank van zijn pastorale dromen geniet en voor geen geld ter werelc^- andere handelin gen verricht dan die waartoe hij dóór de loop der omstandigheden wordt gedwongen. Hij is een mens van goeden wille, maar vol komen verlamd door de onmacht om tot de uitvoering van zyn theoretische plannen te komen. Regisseur Cor Hermus meent dat het door de auteur, Iwan Gontsjarow, als „Oblo- mowisme" gekarakteriseerde verschijnsel niet alleen eigen was aan bijna iedere aristo cratische Rus uit het midden der vorige eeuw, maar dat vele van onze tijdgenoten met deze kwaal besmet zijn. Hij hoopt in de verbeelding van de ondergang ener parasi taire generatie een wijze les aan de heden daagse kinderen van hét avondland te open baren. Dit moge zo zijn van de zes tafe relen, die de dichter Gerard den 'Brabander uit de wereldvermaard geworden roman puurde (en waarvan het laatste een onding is) gaat uit -de aard der zaak niet de minste dramatische werking uit, zodat het welslagen der vertoning afhangt van de mate, waarin de vereiste decadente atmosfeer wordt opge roepen. Welnu: deze was lang niet altijd even hermetisch. Guus Hermus, schijnbaar de aangewezen man voor de belichaming dezer indolentie, liet teveel ruimte aan het Westerse gevoels leven. Hij deed zijn geval niet symptoma tisch voorkomen, doch als een toevallig ziektebeeld. Cor Hermus, in de rol van zijn verwensingen prevelende bediende, cirkelde om het eigenlijke wezen van deze zonder linge mens, zonder hem ooit in het hart te treffen. De huisvriend Stolz is een flauwe af druk van de gelijknamige romanfiguur de „streber" verschijnt hier als zinloze weldoe ner en Gijsbert Tersteeg maakte de afwij king van het origineel nog groter. Alleen Joekie Broedelet, John Soer en Jos Liesting zeilden in het goede vaarwater. De jonge actrice Edy de Boer moest enigszins boven haar stand werken, doch haar wakkere in telligentie vergoede veel van haar tekort aan ter zake dienende ervaring, waardoor haar spel echter meer beredeneerd dan bezield aandeed. Ik geef dit oordeel met enige reserve om dat ik goede hoop heb dat de spanning van het onontkoombare dieper zal doordringen, naarmate het stuk meer ingespeeld raakt. Als het over een paar weken in Haarlem komt, heeft het wonder misschien plaats gegrepen. Onder leiding van Cor Hermus is alles zorg vuldig voor ontvangst gereed gemaakt. Ik hoop voorts dat men tegen die tijd de be schikking heeft over minder krassende gra- mofoonplaten. De décors van Nicolaas Wijn berg moet men in elk geval gaan bekijken. Ze zijn het waard. Er is maar weinig voor nodig pm deze bloemlezing uit een meesterlijke kroniek der verveling te behangen met de wezenstrekken van het Oblomowisme. Als het zovel* is, mag men niet verzuimen de vertoning te gaan zien. Men zal het stellig de moeite waard vinden méér van deze Oblomov te weten. Leest dan het boek. DAVID KONING De uitbreiding van „Kareol" Bewoners van Aerdenhout 'protesteren Maandagavond belegde de vereniging „Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld" in hotel „Boekenrode" te Heemstede een pro testvergadering tegen het opvorderen door het Rijk van de servituten, die het natuur schoon rondom „Kareol" beschermen en die de voorgenomen uitbreiding van het sanatorium verhinderen. Onder de vele belangstellenden bevond zich de burge meester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex. De voorzitter de heer mr. A. Bos, zeide, dat de Staal heeft gemeend de weg te moe ten bewandelen van de minste weerstand. Hij maakt echter gebruile van een vorde- ringsbesluit, dat door de bezettende macht in 1940 is ingesteld en dat maakt deze aangelegenheid nog onsympathieker. Spr. vroeg zich af wat er op deze manier van ons recht zou overblijven en zegde toe aan dit optreden paal en perk te stellen. Waar het er om gaat de lijdende mensheid te helpen, zou niemand zich tegen de plannen verzetten, doch een en ander is van zo vérstrekkende aard, dat van algemeen be lang niet meer kan worden gesproken. Doordat er barakken gebouwd zullen wor den, moet een groot gedeelte van het oude beukenbos omgekapt worden. Daarbij komt nog, dat bij snelle groei van het sanato rium de vordering van omliggende per celen niet denkbeeldig is. Aangezien men elders millioenen uitgeeft voor het bebossen van streken, mag de aantrekkelijkheid van deze streek zeer zeker van algemeen belang beschouwd worden. Het was spreker onbegrijpelijk, dat juist de keuze was gevallen op een terrein, waar eerst een heel bos omgekapt moet worden om de plannen te verwezen lijken. De heer Bos kwam dan ook tot de conclusie, dat er in het algemeen belang méér afgebroken zal worden, dan er op gebouwd kan worden. Spr. gaf de verze kering,ddat men niet zou aarzelen tegen de maatregelen van de Staat zo dit nodig is een proces te voeren. Er werd ten slotte besloten aangaande deze aangele genheid een request bij de gemeenteraad van Bloemendaal in te dienen. Na deze inleiding belichtte de heer Quarles van Ufford de kwestie van de ser vituten nader. Van de verschillende andere sprekers zeide de heer Van Itterson nog, dat men het standpunt van de tegenpartij had te billijken. Spreker gaf in overweging voor het stichten van het sanatorium een an dere plaats aan te wijzen. „Kareol" kan dan bestemd worden voor een ander doel, bijvoorbeeld voor het oprichten van een cultuurcentrum. De heer mr. A. Bos sprak tenslotte de hoop uit, dat een en ander naar wens op gelost zou worden en dat Aerdenhout, dat aan zovelen recreatie verschaft, zijn na tuurschoon zou blijven behouden. Zwemfeest Sportfondsenbad Een zeer afwisselend programma werd Zondagmiddag de talrijke aanwezigen in het Sportfondsenbad geboden. Nadat meisjes en jongens de proeven hadden afgelegd om in het bezit te komen van het zwemdiploma werd door hen deelgenomen aan de wedstrijd gecostumeerd hindernis-zwemmen. Door le den van de Haarlemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen werd gedemonstreerd hoe een drenkeling gered moet worden. Veel succes oogstte de heer C. Vrugt met z'n komische zwemnummers. Het nummer 10 x 33 1/3 me ter vrije slag estafette gemengd gaf een spannende strijd te zien tussen HPC en DWR; HPC kwam voor een jaar in het bezit van het Sportfondsen-wisselschild in 3 minuten 24.2 seconde gevolgd door DWR in 3 minuten 25.2 sec. Vervolgens dook een jeugd-zevental van Kring Haarlem en een jeugd-zevental van de Kring Gouda in het water om de eindstrijd van het in November te Amster dam gehouden waterpolo-tournooi te spelen: de jeugd van Kring Haarlem zegevierde met 4—1. Tot slot werd aan deelnemers en toeschouwers de gelegenheid geboden zich in het golvenbad te vermaken, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Nog voor het kalf verdronken is Wii hebben de vorige week naar aan leiding van het feit. dat een uit de Hasse- taerstraat komende auto op het nippertje aan een onderdompeling in de Brouwers vaart ontsnapte opgemerkt, dat het ge wenst was op die plaats een hekwerk te plaatsen. Wij kunnen thans tot ons genoegen mel den, dat Openbare Werken gisteren een aantal witgfeverfde stenen palen heeft aan gebracht, die zowel overdag als 's avonds en 's nachts de grens tussen weg en water duidelijk markeren. Restitutie kolenprijs Terugbetaling kolengeld op alle postkanto ren op Woensdag 18 Februari voor de letters Sm t.m. Sto. HAARLEMSE TONEELVERENIGING „VRIENDSCHAP ZIJ ONS DOEL". Op 6 Maart 1948 zal het 25 jaar geleden zijn dat de Haarlemse Toneelvereniging V.Z.O.D. werd opgericht. Op 3 Maart wordt een jubileumtentoon stelling gegeven in de Stadsschouwburg, waar zal worden opgevoerd „Schakels" van Herman Heijermans. Op 6 Maart volgt 's middags een receptie in de Haarlemse Kegelbond, Tempeliers straat en voor donateurs een feestavond, eveneens in de H. K. B. „HAARLEMS BLOEI". De stichting „Haarlems Bloei" houdt Maan dag 23 Febr. haar jaarvergadering. Daar zul len de f eestplannen voor deze zomer bespro ken worden. Ook heeft de installatie van de burgemeester Mr. P. O. F. M. Cremers. als ere-voorzitter plaats. DE DIRECTIE DER N.Z.H.V.M. Nadat de heer J. J. Jurissen tot tweede lid der directie was benoemd is in zijn plaats tot onderdirecteur benoemd de heer N. A. Bogtstra, die de functie van chef technische dienst tevens blijft uitoefenen. Opnieuw de doodstraf tegen Puls geëist De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie heeft geconcludeerd tot bevestiging van het doodvonnis tegen de Amsterdamse verhuizer A. Puls. Ter zitting ontkende P. ten stelligste Joodse landgenoten te hebben verraden of gearresteerd, maar de president zeide: „Het enige wat mij nog interesseert is, hoe u tot een dergelijke reeks schavuitenstre ken bent gekomen". P. beweerde, dat hij geen schavuiten streken heeft uitgehaald en dat hij rijk en gemeente heeft geholpen om woningen van evacués leeg te halen. Daartoe was zijn bedrijf met 14 verhuiswagens gevorderd. In zijn conclusie zeide de procureur fiscaal dat niets van vorderingen is ge bleken en dat naar zijn vermoeden P. op eigen initiatief in dienst getreden is van de „Einsatzstab Rozenberg", die belast was met 't confisqueren van Joodse goederen. K.L.M. gaat dienst tussen Batavia en Djokja openen Naar United Press meldt zal de K.L.M. spoedig regelmatig tussen Batavia en de republikeinse hoofdstad Djokjakarta gaan vliegen. Dit zullen de eerste regelmatige vludhten op Djokjakarta sinds 1941 zijn. Zowel van Nederlandse als van Indone sische zijde is aan de K.L.M. toestemming gegeven een dienst te openen tussen de beide steden voor het vervoer van de UNO-, Nederlandse en Indonesische ge delegeerden, wanneer de lang verwachte politieke onderhandelingen eenmaal zijn begonnen. De conferentie zal om de drie weken afwisselend te Djokjakarta en Batavia ge houden worden. Welingelichte kripgen achten het bo vendien mogelijk, dat de spoorwegverbin ding tussen beide steden binnen twee weken in bedrijf wordt genomen. De IJ.M. 16 van de rederij Petten is gis teren Hit IJmuiden vertrokken ter „verre visserij" in de contreien van IJsland. Dit is de eerste maal na de oorlog dat een Nederlandse trawler zijn geluk zo ver uit de buurt gaat beproeven. Er is voor vier weken proviand aan boord, plus 250 ton kolen en 60 ton ijs. DAG EN NACHT AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. SCHEEPVAART KON. HOLL. LLOYD Merwede, 14 Febr. te Montevideo (uitreis). HOLL. OOST AFRIKA LIJN. Amstel veen, 14 Febr. van East Londen naar Durban. Bloemfontein. 15 Febr. van Port Elisabeth naar Kaapstad. Emancipator. 13 Febr. van Lissabon naar Antwerpen. Longlee Scott. -14 Febr. v. Port Said naar Marseille. Nordkaap. 15 Febr. te Antwerpen Nijkerk. 15 Febr te Port Said van Marseille naar Suez. Rand- kerk. 16 Febr. van East Londen naar Kaap stad. Rijnkerk, 15 Febr. van Gibraltar naar Genua. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Maas- kerk. 15 Febr. te Amsterdam van Antwer pen. Stad Leiden, 14 Febr. van Antwerpen naar Bordeaux. MIJ. NEDERLAND. Bali, lp Febr. van Singapore naar Pangkal Penang. Joh. de Witt, 15 Febr. van Sabang naar Singapore. Lawak, 15 Febr. te Manilla van San Francisco naar Indië. Lombok. 15 Febr. te Los Angeles van de Philippijnen naar San Francisco. Oranje, 15 Febr. van Colombo op weg van Batavia naar Amsterdam. Tabinta. 15 Febr. v. Batavia naar Padang. Tawali, 15 Febr. te Amsterdam van Port Said. VINKE EN CO. Loppersum. 14 Febr. v. Sfax naar Holland. Zijpenberg, 15 Febr. van Rotterdam naar Casablanca pass. 15 Febr. Beachy Head. MIJ. OCEAAN. Melampus, 15 Febr. te Londen van Batavia naar Amsterdam. Poly- dorus, 14 Febr. te Djeddah van Amsterdam naar Batavia, Polyphemus, 15 Febr. van Am sterdam naar Liverpool. K. N. S. M. Aspen, 15 Febr. te Barcelona van Gibraltar naar Genua. Belos, 14 Febr. v. Valencia naar Hoek van Holland. Bijfjord, 15 Febr. van Rotterdam naar Tanger. Deo Duce, 14 Febr. van Amsterdam naar Aarhus. Draco, 14 Febr. van Kopenhagen naar Am sterdam. Euterpe, 14 Febr. van Amsterdam naar Bremen. Haarlem, 15 Febr. te Rotter dam van Antwerpen. Helder. 14 Febr. van Amsterdam naar Antwerpen. Martini, 14 Febr. te Amsterdam van Gdynia. Odysseus, 15 Febr. van Tunis naar Oran. Orion, 14 Febr. te Izmir, IstanboelPiraeus. Ornen, 14 Febr. van Vigo naar Amsterdam. Rossum, 14 Febr. te Amsterdam van Paramaribo. Simcoepark, 14 Febr. van Southampton naar Norfolk. Svolder, 14 Febr. van Amsterdam naar Ant werpen. MUNbl-juS ÏIS ViEUjus qety/< Minister Van Boetzelaer wijst verwijt af Hij begrijpt en waardeert federalistische idealen In bet Voorlopig Verslag over de rijks begroting voor Buitenlandse Zaken der Eerste Kamer is door enige leden de op merking gemaakt, dat de uitlatingen van de minister van Buitenlandse Zaken bij de behandeling in de Tweede Kamer blijk geven van een ernstig misverstaan van de idealen der federalistische stromingen. In de Memorie van Antwoord verklaart de minister, dat hij die idealen begrijpt en waardeert. De vraag is slechts of de moge lijkheid voor de practische verwezenlij king dezer idealen onder, de huidige om standigheden aanwezig is. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat de verwezenlijking dezer idealen een aaneen sluiting van het ganse Europa zou ver eisen. De minister vraagt zich af, of dit streven meer kans op weislagen biedt dan een algemene organisatie, als door de Ver enigde Volken beoogd. De minister geeft zich echter ten volle er van- rekenschap, dat het ogenblik kan komen, waarop tot een nauwe aaneensluiting van geheel West- Europa dient te worden overgegaan. Voor stellen van deze strekking, als gedaan door minister Bevin moeten dan ook zeer ernstig onder de ogen worden gezien en aan een uitgebreide studie onderworpen- Met name de kwestie Duitsland verdient bij de be oordeling van een nauwere samenwerking de aandacht. Ook met de positie van de overzeese gebiedsdelen moet in de voor gestelde consolidatie zeer ernstig worden rekening gehouden, aldus de minister. AMERIKAANSE MILITAIREN NAAR DE BOLLENSTREEK. Iu April, wanneer de bollen, naar men hoopt, in de bollenstreek in bloei staan, zullen leden van het Amerikaanse bezet tingsleger in Duitsland behalve de „7 days army-tours" naar Amsterdam speciale trips van één, drie en vier dagen maken naar de bollenstreek. De organisatie van deze trips is reeds geregeld met de mili taire instanties te Frankfort a. Main. De manschappen zullen in de bollen streek ontvangen worden te Noordwij k- Heemstede VEERTIEN ZAKKEN MEEL VERLOREN. Maandagmiddag reed een vrachtauto van de firma R. J. W. op de Cruquiusweg. Nabij het gebouw voor Openbare Werken moest de auto een scherpe bocht maken om een hand wagen te ontwijken. Door deze manoeuvre ging de lading werken, met het respltaat dat veertien zakken meel van de wagen gleden, zonder dat de bestuurder er iets van be merkte. De bestuurder zette koers naar Haar lem, maar kon pas bij de Blauwe Brug ge waarschuwd worden. Hij ging de zakken opnieuw laden. Dat alles zo goed afliep, is te danken aan drie schoolgaande meisjes, waar van er een een kaartje van een zak trok en er mee naar de politie ging, terwijl de twee anderen de wacht hielden bij de zakken tot de politie deze taak overnam. BINNENLAND De heer A. M. F. Freijfers, voorheen gemeentesecretaris van Roosendaal, aan vaardde Maandag het ambt van burgemees ter van de gemeente als opvolger van mr. dr. C. Prinsen, die 1 December 1917 werd be noemd tot burgemeester van Breda. De advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Maastricht heeft bij dc behan deling van' de zaak tegen Hugo van den Broeck. ex-hoofdredacteur van de voormalige „Limburger Koerier", vijftien jaar gevange nisstraf geëist wegens voortgezette hulpver lening aan de vijand. Op 24 Februari zal dc eerste groep kinderen van Nederlandse ouders uit Berlijn en de Sovjet-zóne-voor een verblijf van drie maanden naar Nederland vertrekken. Deze groep zal bestaan uit 113 kinderen, waarvan 50 uit Berlijn en de rest uit de Oostelijke zóne. De leeftijd der kinderen varieert van vier tot vijftien jaar. Het vliegveld „Welschap", waar sinds de bevrijding de R.A.F. dc scepter heeft ge zwaaid, is overgedragen aan de gemeente Eindhoven, De Engelsen zullen het vliegveld nog voor hun koeriersdiensten blijven ge bruiken, totdat de bezetting van Duitsland tot het verleden behoort. De honderd Engelse officieren en manschappen, waarvan velen hun gezin reeds lieten overkomen, zullen in barakken worden ondergebracht. De boekdrukker C. II. uit Alphen aan de Rijn, die zijn persen geleend had voor het drukken van boekwerken als „Mijn weg naar Scapa Flow", „Parachutisten grijpen in", is door 't Bijzondere Gerechtshof te Den Haag ontslagen van rechtsvervolging op grond van de overweging, dat het Hof uit niets gebleken is, dat het doel van de drukker zou zijn je- weest het verheerlijken van de Duitse weermacht. Wegens de toestand in Palestina zal de K.N.S.M. voorlopig om de vier weken naar Jaffa, Tel-Aiv en Haifa varen. De eerstvol gende afvaart zal nu op 11 Maart van Am sterdam e'n op 13 Maart van Rotterdam ge schieden. Het College van Rijksbemlddelnars heeft voor do klein-metaalnijverheid met ingang van 9 Februari verplicht gesteld, dat voor alle werknemers van 18 jaar en ouder tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd f2 per week in het „Fonds tot Voorbereiding van Pensioenvoorzieningen in de Klcin-metaal- nijverheid" moet worden gestort, waarvan f 1 moet worden ingehouden op het loon van de werknemer en f 1 moet worden bijgedra gen door de werkgever. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. W. Rengellnk, chef propa ganda van het ministerie voor Wederopbouw houdt op Donderdag 19 Februari in het R.K. Verenigingsgebouw te Heemstede voor de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid een inleiding over „De weder opbouw". De vereniging „Hacrlcm" houdt in haar gebouw aan de Gr. Markt van Zaterdag 21 tot en met Zondag 29 Februari een tentoon stelling van oude prentbriefkaarten uit de verzameling van de heer W. P. J. Overmeer, aangevuld met kaarten uit het Gemeente archief. René Huyghe houdt voor ..Les confé rences Frangaises" op Maandag 23 Februari in het Frans Hals Museum een lezing over „Vermeer et Proust". Vanwege de Ned. Ilerv. Gemeente te Overveen zullen weder drie lezingen worden gehouden. Op 8 Maart spreekt de heer Joh. Winkler over de Deense verzetspredikont Kaj Munk, op 16 Maart Ds. J. C van Dijk to Bloemendaal over „Merkwaardige woestijn- reis" en op 14 April de pastor loci dr. Ch. de Beus over de nieuwe kerkorde. Op Dinsdagavond 24 Februari zal in het Wijkgebouw der Ned. Herv. Gem. een film vertoond worden over het werk van de in richting „Meer Bosch", Heemstede. TeveifS zal er een vertoning zijn van de Oranjefilm. Een 51-jarige Haarlemse fabrieksarbei der had genoeg van de bonnen-rompslomp. Hij verkocht alle distributiebescheiden van zijn gezin, waaronder de toeslagkaarten voor zijn vrouw, die in verwachting is, voor ruim honderd gulden. De politie heeft proces verbaal opgemaakt. Uw HET BESTE GIERSTRAAT 27 TELEFOON 167M (Adv.) Belgische stakingen bedwongen Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons hedenmorgen: De stakingsbeweging in België, die in de kolenmijnen en de electrïsche centrales is begonnen over de schijnbaar vrij onbe duidende kwestie van een zogenaamde stiptheidspremie aan de arbeiders in deze industrieën, heeft al na enkele dagen dui delijk haar revolutionnair karakter ge toond. Het communistisch hoofdorgaan Le Drapeau Rouge deed denken aan de Parijse Humanité. Het kwam uit met enorme kop pen over acht kolommen: Tweehonderd duizend arbeiders staken! Zaterdag pro voceerden de communisten wilde stakin gen in de hoofdkwartieren van de post en girodiensten in Brussel. Intussen was de toestand in de mijnen en electrische centrales vrijwel onveranderd gebleven. Met grote doortastendheid is de waar nemend minister van Arbeid Van Acker, toen tegen de communistische agitatie op getreden. Alle brievenbestellers kregen de mededeling dat zij zich als ontslagen kon den beschouwen als zij gisteren (Maan dag) het werk niet zouden hervatten. De minister beoogde daarmee een tweeledig doel. In de eerste plaats kon aldus het personeel, dat bepaald te talrijk was, wor den ingekrompen en bovendien was hier de kans om de communistische agitatoren uit de openbare diensten te verwijderen. De Maandag was dus de dag van de grote krachtproef en de communisten verloren het pleit. Op de postkantoren en bij de girodiensten werd het werk algemeen her vat en ook in de electrische eentrales tekende zich eenzelfde ontwikkeling af. Onder druk van de regering gaf het socia- lïstisch-communistisch syndicaat aan de stakers *t bevel het werk weer op te nemen en reeds gisteren werkten bijvoorbeeld in de electrische centrales van Schaarbeek weer 200 van de 250 arbeiders. De sterke man die de communistische opzet heeft doen mislukken was Van Acker, de oud-premier, die door de meeste bladen in warme bewoordingen voor zijn krachtige actie wordt geprezen. Heden morgen waren alleen sommige mijnwer kers en vele grensarbeiders; die in Frank rijk werken, nog in staking. Men hoopt dat de gehele stakingsbe weging tegen het eind van de week zal zijn opgelost. Het is echter niet uitgesloten dat de communisten nog wilde stakingen zul len weten te verwekken in de Luikse metaalnijverheid. Een witte raaf In de vierde aflevering van de publicatie van oorlogsdocumenten door het Sovjet- russisch informatiebureau, waarin critiek geleverd wordt op degenen, die het Sov- ietrussisch optreden in Oost-Europa van 1939 tot 1941 agressief noemen, wordt on der meer gezegd: „Handelde de Britse re gering juist, door tijdens de oorlog in Egypte troepen te stationneren ondanks'de protesten van de Egvptenaren? Ongetwij feld. Het was namelijk een middel van groot belang om Hitiers agressie naar het Suezkanaal de weg af te snijden. Slechts vijanden van de democratie of mensen, die hun zinnen verloren hebben, kunnen beweren, dat het optreden van de Britse regering in dit geval een daad van agressie i vormde" Op dezelfde wijze wordt in de Sovjet- russïsche verklaring een verdediging ge geven van de landing der Britten in Casa blanca, ondanks het protest van Marok kaanse zijde en de militaire tegenactie van de regering-Pétain. Wie hoog staat, kan diep vallen. 1 Dit ondervond een 43-jarige schilder, die een huis aan de Oranjekade een verfje gaf. De sport van de ladder, waarop hij stond, brak en de man maakte een duikeling van vier meter. Hij is met een gebroken linker onder been in het SL Elisabeths-Gasthuis opge nomen. Bezwaren tegen verhoging Vermakelijkheidsbelasting Vele Kamerleden v ?n bedenkingen tegen de houding der regering In de afdelingen der Tweede Kamer zijn van vele kanten bezwaren geopperd tegen het wetsontwerp „Noodvoorziening Ge- meente-financiën". In het bijzonder gold het verzet de plannen voor de verhoging der Vermakelijkheidsbelasting. Zij vonden het onjuist, dat er een rijksbelasting van gemaakt werd, omdat de gemeenten niet vrij zijn om zelf het percentage der hef fing vast te stellen. Het werd een weinig fraaie methode gevonden om de financiële nood der gemeenten op deze manier uit te buiten. Het verschil in tarief tussen film vertoningen en andere vermakelijkheden werd onjuist geacht, omdat filmvertonin gen in vele gevallen culturele waarde hebben. Verschillende leden maakten zich be zorgd over de toekomst van het bioscoop bedrijf bij een zo zware heffing, temeer nu men bezig is een Nederlandse filmpro ductie te bevorderen. Gaat de zware hef fing door, dan vreest men voor het be staan van tal van bedrijven; 180 bioscopen hebben een omzet van nog geen 35.000 per jaar! En het bezoek vermindert reeds. In 1947 was het 18 pet. lager dan in 1946! Vele leden zagen de oplossing in een regeling die op het volgende neerkomt: Geen verhoging van de belasting voor culturele films, verlaging van het voorge stelde tarief van 50 tot 35 pet., met recht van doorberekening der belastingverho ging aan de bezoekers op Zaterdag en op Zondag. Amsterdamse Beurs Slotkocrs Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 347 ft 350 ft Unilever 308ft 311 295 392ft A. K. U 183 >4 184 ft - Nederlandse Ford 390 Nederlandse Kabel 312ft v. Berkei's Patent 122 Scheepvaart-Unie 184 ft 184ft Holl.-Amerika Lijn 219 Deli Maatschappij 200 199 H. V. A 254 257 A'dam Rubber 177 178ft Ned. Handel Mij. 190ft 195 N.-I. Handelsbank 134 134ft Billitoa Mij. II 471

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3