Haarlems Dagblad Motoren „Commissie van Drie is werktuig der Nederlandse militairisten" Invoerbeperking uit Amerika Scherp protest tegen de politiek der Westelijke geallieerden 62p Jaargang No. 18867 Bureaux Grote Houlstr. 93, Tel. Admin 10724, 14825 Redactie 1U6U0. Directeur-Hoofdredacteur 161)54 Bijkantooi H.N.. Soendapleln 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 19 Februari 19115 Verschjjnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem :>este gegeven over het motorverkeer in ons land. Auto's, motorfietsen en auto bussen worden saamgevat onder de naam motorrijtuigen en dan blijkt, dat er nu 205.500 over onze wegen snorren, knetteren of ratelen. De geluiden verschillen, want de leeftijden der motorrijtuigen doen dat ook. Vele herinneren ons aan de strofen, destijds door Louis Davids op zo onvergetelijke wijze voorgedragen in zijn lied over de olie man van 't pleintje. Weet u het nog? De olieman, die zijn radio ging verpanden hij was blasé van 't goede en verbrak de aetherbanden en op het autokerkhof een vehikel had gekocht? Het was „een onecht/ kind van Ford, vol builen, deuken en hia ten, dat zich met korte sprongen voorwaarts repte langs de straten, en hartverscheurend kermde als je remde in de bocht." Toen, in dat verre vooroorloge bestaan, dat vorige leven dat wij geleid hebben, was zo'n verschijnsel op de weg een merkwaar digheid. Men keek het na en lachte erom. Nu vinden wij het heel gewoon dat een historische auto-tentoonstelling ons dage lijks voorbijraas! want dat is toch wel het totale geluidseffect en het wordings proces der laatste twintig jaar illustreert. Maar velen begrijpen niet dat die oude beestjes de duurste in het gebruik zijn om dat zij gelijk oude heren.betaamt hoge doktersrekeningen veroorzaken en telkens smering behoeven en bovendien gelijk oude heren niet betaamt maar ook bij hen voorkomt bij het klimmen der jaren steeds dorstiger worden. Dit moet gij wel bedenken als de K.N.A.C. u mededeelt, dat de motorische vehikels in land op 1 Mei 1940 235.200 in aantal waren. Het verschil met vandaag er waren er toen 29.700 of 14.4 meer lijkt niet zo indrukwekkend. Maar het qua- liteitsverschil zou, als men dat berekenen kon, een veel hoger percentage aanwijzen. Het benzine- en olie-verbruik doet dat ze ker ook, al is het op Zondagen veel lager- dan vroeger. En er moet verder bij bedacht worden, dat het bevolkings-totaal in die acht jaar met vele honderdduizenden geste gen is en wij dus, om op dezelfde motori sche voet te leven als in 1940, veel meer mot or-vehikels zouden moeten hebben dan. toen, inplaats van 14.4 minder. De verdeling van onze ruim tweehonderd duizend brommende beesten in hun ver schillende soorten levert ook nog bijzonder heden op, die de aandacht waard zijn. Het aantal personen-auto's 70.200 is 33.800 bijna een derde lager dan het vlak voor de oorlog was. Het aantal vrachtauto's 61.200 is daarentegen 4700 hoger dan in die tijd. Deze verandering in de verhoudin gen is merkbaar op de drukke verkeers wegen, waar men meer vracht- dan per sonen-auto's pleegt te ontmoeten en de bestuurders van dg laatste categorie dan ook vaak in hun snelheid geremd worden, want zwaargeladen vrachtauto's komen meestal niet boven een snelheid van 50 km sommige blijven daar nog aanmerkelijk onder. Ook bij de vrachtauto's ziet men jtrouwens veel oude beestjes, die kreunend en steunend onder hun last, al benzine- slokkend a 26 cent per liter tweemaal duur als In de tijd van ongeschonden [Nederland huns weegs gaan. Het aantal motorfietsen is 70.500 en. vrij wel gelijk aan dat van 1940 (70.000) maar het aantal autobussen (3600) ligt nog een heel stuk onder dat van het bussen-park vóór de oorlog (4700). Dat is een verschil van bijna een kwart en er blijkt uit, dat er nog een groot hiaat in ons passagiers-ver voer op de weg bestaat. Des te groter, omdat daarbij de aanzienlijke bevol kingsgroei in acht jaar tijds zich ten volle doet gelden. Dit tekort aan autobussen moet geleidelijk worden aangevuld en dat ge beurt dan ook. Des te moeilijker zal het zijn de benzine-besparing door te voeren, waar op de regering aandringt. Ook in de andere categorieën motorrijtuigen is verdere aan vulling noodzakelijk; naarmate het econo mische leven zich verder herstelt bestaat ex- overeenkomstige behoefte aan. Dit zijn enkele opmerkingen waartoe de statistiek van de K.N.A.C. aanleiding geeft. Het snelle herstel van wegen en bruggen heeft de nieuwe ontwikkeling van het mo torische verkeer bevorderd. Wij zijn in dat opzicht beter af dan de Belgen, wier we gennet vóór de oorlog al niet fraai was en eu voor het grootste deel slecht is. Som mige nieuwe modellen der automobiel fabrieken zijn in België niet bruikbaar, om dat zij niet vast genoeg op de weg liggen. En de oude wagentjes met hun verslapte veren en vermoeide schokbrekers lopen er kwade kansen. De Wegen Wacht is, zoals te voorzien was, tot een succes in ons land geworden. Misschien heeft de gewoonte der mannen- van-de-Wacht, om leden der W.W. te groe ten, heilzame invloed doen gelden op de verkeers-manieren van menig automobilist. Voorbeelden helpen meer dan vermanin gen. Dit goede voorbeeld van hoffelijkheid heeft zijn uitwerking niet gemist. Men zou iets dergelijks moeten bedenken om de Hol landse ondeugd der baldadigheid en het gedrang in queues en bij treinen en trams te temmen. Niet alleen Duitse manieren hebben bij een aantal lieden naboot- ting tengevolge, maar ook goede manieren. Het is jammer dat de Amerikanen auto's lijn gaan bouwen, die te breed voor de nor male garages naast de huizen zijn. Minder nikkel in front en minder breedte zouden In ons land gewaardeerd zijn. Maar wij mogen al blij wezen dat er nieuwe wagens lijn en vele bedrijven de enorme verv.oers- rekeningen die cle oude auto's hun in de «erste tijd na de bevrijding bezorgden, heb ben zien dalen. R. F. Britse artsen in oppositie De bond van Britse Artsen heeft thans de uitslag gepubliceerd van een menings- onderzoek onder 58.000 artsen ten aanzien van de wet op de organisatie van de ge zondheidsdienst. Negenentachtig procent der artsen staat afwijzend tegen de wet in haar huidige vorm. Met 25.340 tegen 4080 stemmen hebben de artsen besloten geen praktijk uit te oefenen onder de nieuwe wet. Suiker uit Indië Op 8 Februari is met het s.s. „Roepat" van de maatschappij Nederland een kwan tum van 2000 ton suiker uit Nederlands- Indië naar Nederland verzonden. Het be- -eft hier de eerste zending van een groter kwantum van 15000 ton. hetwelk met Ne derland voor directe levering (voor 1 Juli) i* gecontracteerd. Gromyko in de Veiligheidsraad: (O „Verenigde Staten van Indonesië een Nederlands middel voor toekomstige heerschappij" De Veiligheidsraad heeft Woensdag zijn besprekingen over de Indonesische kwestie voortgezet. De Sovjetafgevaardigde. Gro myko, vroeg aan de raad een verklaring van de onbevredigende situatie in Indo nesië. Hij verklaarde, dat de landen, die zich aan de zijde van Nederland hebben geschaard, de bespotting van het gezag van de Veiligheidsraad door dit land hebben aangemoedigd. Hij beschuldigde de Commissie van Goede Diensten er van, dat zij de raad voor een fait accompli heeft gesteld. Voorts heeft de commissie de instructies van de raad niet opgevolgd in zover zij faalde in het tot stand brengen van een onmiddellijke wa penstilstand, en trachtte zij een beslissing bij de Indonesiërs af te dwingen. Madoera. Gromyko betoogde uitvoerig, dat de be zetting van Madoera door de Nederlanders een aanval was, die de resolutie van de Veiligheidsraad schond. Hij wilde weten, waarom het verslag van de waarnemers betreffende Madoera niet in het rapport der Commissie van Goede Diensten is opgenomen en beschul digde de Commissie er van, „dat zij het materiaal, dat voor de Nederlanders on gunstig was, achtei-hield, betgeen tot resul taat had, dat de Nederlanders zich vrij voelden, hun militaire operaties voort te zetten, totdat zij het grootste deel van de belangrijke republikeinse gebieden bezet hadden." „De Commissie van Goede Diensten is het werktuig in hauden van de Nederlandse militairisten, die de weerstand van het Indonesische volk, dat strijdt voor het her winnen van zijn onafhankelijkheid, beogen te breken", aldus Gromyko. Gromyko verzekerde, dat de plannen tot oprichting van de Verenigde Staten van Indonesië behoren tot de Nederlandse mid delen „tot vestiging van toekomstige heer- schappij over Indonesië". „Verraad". Hij noemde de Renville-overeenkomst een verraad aan de belangen van het Indo nesische volk, ondertekend door de Ver enigde Volken, wier plicht het is behulp zaam te zijn bij de bevrijding der koloniale volken. Hij noemde het een schande, dat alle leden van de Commissie voor Goede Diensten vertegenwoordigers zijn van kolo niale machten. Gromyko verklaarde, dat de Verenigde Staten terwijl zij krokodil lentranen schreien over het lot van Indo nesië, al het mogelijke doen om Nederland te helpen bij de onderdrukking van de vrijheidsbeweging, omdat zij voelen, dat Nederland beter hun economische be langen kan beschermen. Hij hernieuwde zijn voorstel tot terugtrekking van de Ne derlandse troepen op de demarcatielijnen van voor de politiële actie. De vertegenwoordiger van Canada, generaal MacNaughton, introduceerde een resolutie, die hij beschouwde als door beide partijen reeds aanvaard, welke inhoudt „De Veiligheidsraad neemt met voldoening kennis van de ondertekening van de Ren ville-overeenkomst, beveelt aan, dat de. Commissie haar goede diensten zal voort-' zetten en verzoekt beide partijen en de Commissie van Goede Diensten de Veilig heidsraad direct op de hoogte te stellen van de vorderingen inzake de politieke oplos sing van het conflict". Hierna werd de zit ting verdaagd tot Vrijdag a.s. 20,30 uur, Nederlandse tijd. Na afloop der besprekingen vernam Aneta uit gezaghebbende bron, dat Austra lië zal trachten tijdens informele bespre kingen de Canadese resolutie uit te brei den in die zin, dat de Commissie van Goede Diensten tevens de bevoegdheid krijgt zelf voorstellen te formuleren en openbaar te maken. Prinses Marijke, die gisteren haar eerste verjaardag vierde, bleek bijzonder inge nomen te zijn met de aardige speelgoedbeestjes, welke door gewonde Nederlandse soldaten in Indië, die daar in hospitalen verpleegd worden, vervaardigd zijn. De jarige en haar zusjes Beatrix en Irene, die weer van de mazelen genezen zijn, onderbraken hun spel met de talrijke geschenken een ogenblik, om onze fotograaf gelegenheid te geven deze foto te maken. Direct militair ingrijpen der V.S. in Griekenland? Opzienbarende verklaring te Washington Een hoge functionaris van het departe ment van Buitenlandse Zaken Loy Hender son, heeft te kennen gegeven, zo meldt Reuter, dat de Verenigde Staten wellicht gedwongen zouden kunnen worden om meer direct dan tot dusver in te grijpen in de Griekse guerilla. Naar zijn mening zou „het internationale communisme" in Griekenland een zodanige situatie kunnen scheppen, dat „de gewa pende Griekse strijdkrachten het niet meer alleen zouden kunnen volhouden". Dat het Griekse leger tot dusver slechts Gezondheidstoestand van Prinses Marijke Het secretariaat van Prinses Juliana deelt mede: De eerste verjaardag van prinses Marijke biedt een goede gelegenheid iets mede delen over haar gezondheidstoestand. Algemeen lichamelijk en geestelijk heeft zij zich flink ontwikkeld. Het gezichtsver mogen van haar rechteroog is goed vooruit gegaan en zij herkent nu niet alleen bonte voorwerpen maar ook het gelaat van per sonen uit haar omgeving en dat ofschoon zij nog te jong is om een brilletje te dragen. Er is echter weinig hoop dat het gezichts vermogen van haar linkeroog zich zal ont wikkelen. Argentijns eskader koerst Zuidwaarts Volgens een uit Buenos Aires ontvangen bericht wordt er te Ushuaia in Vuurland (de Zuidelijkste punt van Z. Amerika) een •Argentijns eskader verwacht, dat bestaat uit twee kruisers en zes torpedo-jagers en dat op weg zou zijn naar het Zuidpool gebied. Frans-Brits voorstel door Benelux ontvangen en beantwoord Hedenmorgen heeft de Belgische mi nister-president Spaak, na afloop van de vergadering der Senaatscommissie van Buitenlandse Zaken, verklaard, dat België van de Franse en Britse regeringen een voorstel heeft ontvangen met betrekking tot de organisatie van West-Europa. Spaak deelde mede, dat hierop door België is ge antwoord door middel van een memoran dum en dat de beide andere Benelux- partners, Nederland en Luxemburg, op dezelfde wijze hebben gehandeld. Toen de eerste minister gevraagd werd of Benelux zal worden uitgenodigd tot de Londense conferentie, antwoordde Spaak, dat deze aangelegenheid nog niet is ge regeld. MINISTER LIEFTINCK KONDICT AAN: Vordering van Amerikaanse effecten welke in Nederlands bezit zijn Buitenlandse leningen aan Indië (Van onze parlementaire redacteur). Minister Lieftinck is een degelijk be windsman. Dat bewees hij opnieuw door de uitvoerige beantwoording van hetgeen in het debat over het financieel beleid ver schillende senatoren te berde hadden ge bracht. 's Ministers degelijkheid kwam echter ook tot uiting in de door hein na mens de regering als thans volstrekt nood zakelijk aangekondigde terstond te nemen maatregelen ter voorkoming van het even tuele gevaar van een dollarliquiditeits- crisis. In de eerste plaats zal nu verdere beperking van de invoer uit Amerika, dus tegen dollars, intreden en voorts zal de regering een begin maken met vordering van in Nederlands bezit zijnde Amerikaan se effecten. Eerstgenoemde maatregel zal op drieërlei wijzen worden verwezenlijkt, namelijk door noodzakelijk in te voeren goederen zoveel mogelijk te betrekken uit niet-dollarlanden, voorts door aankopen uit het dollarland ten dele uit te stellen en tenslotte door reeds voorgenomen be stellingen, die dollars zouden kosten te laten vervallen. Tegelijkertijd echter zal de regering er tegen waken, dat door dit alles de bedrijvigheid zou afnemen of werkloosheid zou ontstaan. Daarom is zij bereid een deel van onze goudvoorraad te gebruiken, indien dat nog nodig mocht zijn teneinde de twee genoemde klippen te omzeilen. Een en ander wijst er wel op, dat het kabinet paraat is om de moeilijkheden, die zich zouden kunnen voordoen in de pe riode, welke ons nog scheidt van de ver krijging van de eventuele Marshall-hulp, op te vangen. Overigens zou, als die hulp te lang uitbleef het inflatiegevaar kunnen Na de Oosteuropese Drielandenconferentie Aan het eind van een conferentie van twee dagen te Praag, hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van Joegoslavië, „de stellingen bezet wist te houden" is Polen en Tsjechoslowakije een verklaring volgens Henderson toe te schrijven aan hulp, die de guerillastrijders van buiten af ontvangen. De verklaring van Henderson heeft de meeste politieke waarnemers te Londen geschokt doordat er in wordt toegegeven, dat de militaire toestand in Griekenland, van het standpunt der Griekse regering uit gezien, slechter is gewordeh, aldus Reuters diplomatieke correspondent. Engeland, zo wordt verklaard, heeft geen officiële aanwijzing uit Washington ont vangen van enige nieuwe Amerikaanse actie, die op het gebied der militaire hulp aan Griekenland aanstaande zou zijn. gepubliceerd, waarin zij onder meer pro testeren tegen een unilaterale oplossing der vraagstukken in West-Duitsland. drie regeringen", aldus de verklaring, „zijn het geheel eens over de gecompliceerde problemen van Duitsland. De toestand al daar ontwikkelt zich tegengesteld aan de beginselen van Potsdam en Jalta, waarvan de realisering de voorwaarde is voor de verzekering van de vrede in Europa. De verdeling van Duitsland in twee tegenge stelde delen leidt ertoe, dat West-Duitsland omgevormd wordt tot een politiek instru ment van één mogendheid en moedigt het revisionistische Duitse nationalisme en het De evacuatie der republikeinse troepen uit de gebieden achter de Nederlandse linies iii Indonesië verloopt op de meeste plaatsen vlot en zonder incidenten. Hier en daar heef: zelfs de gemoedelijkheid het terrein veroverd. Dc foto tooneen groepje Ne derlandse soldaten en leden ran dc TJV.L, die sigaretten hebben uitgewisseld en zich samen laten kieken, voordat de trein naar Djokja vertrekt. militarisme aan. Dit zou kunnen leiden tot een aanval op de drie landen", zo ver volgt de verklaring, „en ten slotte op ge heel Europa". De drie regeringen zijn ongerust over de propaganda tegen de vrede, welke onder de gedeporteerde Duitsers opleeft. Zij eisen een spoedige assimilatie van deze Duitsers. De verklaring herinnert er voorts aan, dat de drie landen de eerste slachtoffers van Hitiers agressie zijn geweest en zij dringt erop aan, dat geen pogingen zullen worden ondernomen het Duitse vraagstuk op te lossen, die nadelig zouden zijn voor de vitale belangen van de Europese landen. „Dit zou Duitsland veranderen van een centrum van chaos in een instrument van nieuwe agressie". „De drie regeringen zijn ervan over tuigd", zo besluit de verklaring, „dat de samenwerking gedurende de laatste oor log, de erkenning van het grote aandeel dat de Sovjet Unie. Tsjechoslowakije, Po len en Joegoslavië daarin gehad hebben, de eerbiediging van het beginsel, dat de vier mogendheden het bestuur van geheel Duitsland uitoefenen en het horen van de drie confererende landen, waarborgen zijn voor durende vrede en veiligheid in Europa". De drie ministers van Buitenlandse Za ken, Masaryk (Tsjechoslowakije), Mode- lewski (Polen) en Stanoye (Joegoslavië) hielden na afloop der conferentie een bij eenkomst voor de pers waarop de verkla ring is voorgelezen. Masaryk zeide, dat de resultaten aan ..de drie Westerse mogendheden" medege deeld zullen worden, doch niet langs de formele weg. Licht over Amerika Boven zes staten der V.S. heeft men gisteren een lichtende explosie waarge nomen, waarvan de oorzaak niet vast staat. Ondanks talrijke nasporingen heeft men geen spoor kunnen vinden van een vlieg tuigongeval. Astronomen achten hét mo gelijk. dat een meteoor geëxplodeerd is. Het felle licht werd in Kansas. Oklahama, Texas. Colorado, Nebraska en New Mexico waargenomen. 'toenemen, doch dit is dan ook de reden, waarom, als bedoelde hulp te lang op zich zou laten wachten, herziening van de be groting aan de orde zal komen. Op het ogenblik was dit echter, volgens de be windsman nog niet nodig. Hij betoogde, dat er op het moment geen gecamoufleer de inflatie aanwezig is, hetgeen volgens mr. Stikker (V.V.D.) wel het geval zou zijn, sinds vergeleken bij het vorige jaar de in omloop zijnde geldhoeveelheid met 12 pet. is toegenomen: hij vergat echter, dat tevens de goederenvoorraad gegroeid is. Duidelijk toonde minister Lieftinck aan, dat de regering alles doet om inflatie te voorkomen en onze financiële toestand zo gezond mogelijk te doen zijn. Met klem mende argumenten kon hij wijzen op het vertrouwen door het buitenland (met na me ook door Amerika) in het financieel en economisch beleid in Nederland ge steld. Een andere zeer belangrijke mededeling van de minister had betrekking op buiten landse leningen ten behoeve van Indië. Men staat op het punt daarover onderhan delingen te beginnen en de vooruitzichten schijnen gunstig te zijn. Natuurlijk kon de bewindsman in dit stadium niets zeggen over de vraag, wie in dat geval als debi teur zal optreden, gelijk hij evenmin thans kon zeggen hoe eventueel de verhouding, wat volgorde in aanspraken betreft, tus sen oude en nieuwe leningen ten behoeve van Indië zal zijn. Er was nog een belangrijke verklaring van de minister, namelijk over het in In dië belegde Nederlandse kapitaal. De heer Stikker (V.V.D.) had gevraagd of de vor deringen door de eventuele opvolgster van de Nederlands-Indische regering zullen worden erkend. De minister antwoordde: „Indien de heer Stikker daarmede bedoelt mij te vragen, niets te verzuimen wat er toe kan leiden om die grote belangen te beveiligen, dan kan ik zeggen dat ik alles daartoe in het werk zal stellen. Onze grote krachtsinspanning en grote financiële offers (het zenden en on derhouden van bijna 200.000 man troepen) zouden niet verantwoord zijn, als wij niet tegenover God en de mensen verplicht waren dat millioenen- volk te beschermen tegen pest. hon gersnood, oorlog en moord, die daar zouden optreden als wij weg waren, en de zeer grote economische belan gen die Nederland daar heeft te be veiligen voor het heil van de bevol king van Indië en zeker ook voor de economische toekomst van het Neder landse volk en om de grote materiële waarden ten behoeve van het nage slacht te beveiligen". Nog twee andere door Excellentie Lief tinck gedane mededelingen zijn de ver melding waard. In de eerste plaats, dat een derde nota over onze deviezenpositie in bewerking is. waarin men een over zicht over het tweede halfjaar 1947 als mede een uiteenzetting over de perspec tieven van het eerste halfjaar 1948 zal aantreffen. Voorts kondigde minister Lief tinck een wetsontwerp aan, dat een mach tiging zal inhouden om aan Indië een crediet van 850 millioen te verlenen, zulks wegens het onderlinge betalingsverkeer. De minister verklaarde dat op het ogen blik in het handelsverkeer, wat de devie- zenkosten betreft, eer het voordeel aan Nederlandse dan aan Indische kant is. Tqt besluit zij aangestipt, dat hij na drukkelijk verzekerde, dat dagelijks de schroef scherper wordt aangedraaid ter voorkoming van excessen op het gebied van de uitgaven en dat hij onderstreepte, hoe bovenal de offervaardigheid van heel ons volk beslissend zal zijn voor het wel slagen van het financieel beleid. Van de Kamerleden, die een duit in het debatzakje hadden gedaan, bleek mr. Stik ker (V.V.D.) wel het meest critisch ge stemd te zijn, afgezien dan van een gans ander principieel critisch geluid van de communist Van Santen. Mr. Pollema (C.-H.) had ook wel critiek laten horen, doch zulks op zeer welwillende, ten dele bepaald ook van waardering getuigende wijze. De heren Van de Kieft (Arbeid) en ir. Wijffels (K.V.P.) hadden zich. gelijk te verwachten viel. zeer gouvernementeel uitgelaten. De prijzcncontróle te Delft heeft een uit gebreide handel in vloerkleden achterhaald, waarbij uit Üelgie gesmokkelde tapijten, die een waarde hadden van f 75 tot f 175 werden verkocht tegen prijzen van 1220 tot f 375. Het woord is aan...„ Berthe Vadicr; Bekwaam is niet hij, die altijd fouten vermijdt, doch h{j die dc fouten, die hij begaatten voordele weet te doen verkeren. Weer staking op Schiphol Van de 700 arbeiders, die op het vlieg veld Schiphol bezig zijn met de aanleg van startbanen, de uitbreiding van het plat form en de bouw van verkeerstoren en stationsgebouw zijn er 400 in staking ge gaan, nadat hun eis van 25 pCt. toeslag boven het contractloon van 90 cent per uur was afgewezen. De bedrijfsgroep bouwvakken der Een heids Vakcentrale heeft de leiding van deze staking op zich genomen. De werk gevers hebben verklaard, zich aan de voor schriften van het College van Rijksbemid delaars te zullen houden. Nieuwe C.A.O. in hel bloembollenbedrijf Resultaat van maandenlange besprekingen Na onderhandelingen, die enige maanden hebben geduurd, is overeenstemming be reikt over de nieuwe C.A.O. in het bloem bollenbedrijf tussen werkgevers en werk nemers, welke met 1 Maart. a.s. in werking treedt. Vergeleken met de voorgaande ver toont de nieuwe overeenkomst verschillen de veranderingen. Allereerst is het loon omhoog gegaan en wel van' 39 op 41 gulden per week voor vaste arbeiders en van losse arbeiders van 43 op 45 gulden per week ge durende zes zomermaanden en 41 gulden per week gedurende zes wintermaanden. Het aantal vacantiedagen is verdubbeld en bedraagt thans 12, waarbij zes dagen zoveel mogelijk aaneengesloten zullen wor den genoten en de overigen als z.g. snipper dagen worden beschouwd. Losse arbeider» krijgen vacantiebonnen ter waarde van 2.50. Verder omvangen houders van een erkend tuinbouwdiploma 1.meer loon per week. Het accoordloon voor aangeno men werk heeft alleen voor spitten en del ven een kleine verandering ondergaan. Een van de problemen bij de onderhan delingen was de werktijdregeling. Slechts met veel geduld en passen en meten is men er in geslaagd een regeling te vinden die naar verwacht wordt, niet op al te veel bezwaren zal stuiten. Rusland en Hongarije in een verdrag verbonden Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat Woensdag te Moskou een 20-jarig verdrag van wederzijdse bijstand tussen de Sovjet- Unie en Hongarije ondertekend is. Toen het verdrag door Molotof en Dinnyes, de Hon gaarse premier in het Kremlin ondertekend werd, waren Zoltan Tildy, de Hongaarse president, en generalissimus Stalin aan wezig. De beide landen verplichten zich door dit verdrag elkander bijstand te ver lenen indien een van hen aangevallen wordt. Zij zullen niet deelnemen aan een verbond dat tegen een van hen gericht is. Zij zullen de culturele en economische ban den versterken, aldus Radio-Moskou. De Hongaarse premier verklaarde bij het ondertekenen van het verdrag, dat hij het samen met de andere verdragen met Hongarije's buren de belangrijkste maat regel voor het tot stand brengen van de Hongaarse onafhankelijkheid beschouwde. Molotof verklaarde: „Het huidige ver drag is in overeenstemming met de oog merken en principes van de UNO. Na het tekenen van dit verdrag, zal de Sovjet- Unie verdragen voor wederzijdse hulp heb ben met alle staten, die langs haar Weste lijke grenzen gelegen zijn, van de Zwarte tot de Baltische Zee. Hierin zien wij, bur gers van de Sovjet-Unie, een belangrijk succes voor de verwerkelijking van St alius buitenlandse politiek, welke is gericht op de versterking van vriendschap met alle nabuurlanden en de versterking van de wereldvrede". De Bilt verwacht nog een paar ijsdagen Het K.N.M.L in De Bilt deelt mede- De luchtdrukverdeling vertoont een zo grote stabiliteit, dat verwacht kan worden, dat de vorst voorlopig nog wel tenminste vier a vijf dagen zal kunnen aanhouden. Aanvan kelijk worden de temperaturen daarbij nog lager en waarschijnlijk zullen er enkele z.g. ijsdagen voorkomen, waarbij de tempera tuur ook overdag niet meer boven het vriespunt komt. Eir.d vorige week voltrok zich in de luchtdrukverdeling over West- en Noord- Europa en het aangrenzende gebied van de Atlantische Oceaan een belangrijke wijzi ging. Fr ontwikkelde zich tussen IJsland en Scandinavië een gebied met hoge baro meterstanden, dat in de volgende dagen, in betekenis toenemend, naar Midden-Zweden en Noorwegen trok, terwijl tegelijkertijd de barometerstanden over Zuid-Europa en bij de Azoren geleidelijk lager werden. Hier door kwam aan de overheersende Zuid- Westelijke luchtstroming over geheel West- Europa een einde. Het Scandinavische maximum nam in omvang toe, waarbij het zich naar IJsland en Groenland en over Noord-Rusland uitbreidde. Hierdoor ontstonden in West- en Midden- Europa tamelijk krachtige Oostelijke tot Noord-Oostelijke winden, welke steeds koudere lucht uit Rusland naar West- Europa transporteerden. In de afgelopen nacht daalde de temperatuur in Noord- Frankrijk, België en het Zuiden van ons land tot vijf graden onder nul, in Tsjecho slowakije en Zuid-Polen ongeveer tot 10 graden en in Rusland bijna overal tot 15 of meer graden onder nul. Weerbericht AANHOUDENDE VORST Verwachting medegedeeld door het K.N M.l in De Bilt. eeldie van Don derdagavond tor Vrijdaeavond- W:s«elend bewolki mei op sommige plaatsen af en toe enige lichte sneeuw val Nu en dan vrij krachtige Noord- Oostelijke wind. Langs de Waddenkust overdag temperaturen om het vries punt. overigens lichte tot matige vorst. 20 Februari: Zon op 7 48 uur. onder 18-01 uur Maan op 12.08 uur, onder 5.10 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1