C Verzet der kopers tegen hoge prijzen veroorzaakte een scherpe terugslag In beide gevallen een schadepost voor de Haarlemmermeer-boeren Vijf oorlogsjaren over Haarlem Sportprogramma's voor Zondag De nieuwe bonnen DONDERDAG 19 FEBRUARI 1948 PRIJSDALING IN AMERIKA De «evoelige tik, die voornamelijk de Ame: kaanse goederenmarkt de laatste weken heeft gekregen en die uiteraard op de effectenmarkt een terugslag heeft gevonden was al lang verwacht en voor speld. Het was dus geen verrassing maar kwam niettemin als een schok. De angst voor een herhaling van '29 zit er zodanig in en werkt zo verlammend, dat ze een markt-baisse eerder versnelt dan remt. Men heeft de gebeurtenissen van de afgelopen week, uiteraard, onmiddellijk vergeleken met die van 1920. Het verband is er ook wel, maar een directe verge lijking gaat mank. In 1920 had een infla- tionistische tendens aUe goederen en ma terialen naar ongekende prijsniveaux ge dreven. met de ijzer- en staal prijzen aan de spits. De na-oorlogse inflatie van nu heeft zich weliswaar over de gehele linie doen gevoelen, maar de prijsstijging be trof in de eerste plaats voedselprijzen. De prijsstijgingen van industriële materialen bedraagt op dit tijdstip percentsgewijze slechts een derde van die in 1920. De voedselprijzen althans in de engros-handel, het effect in de winkels begint zich pas flauwtjes te doen voelen zijn teruggevallen tot een realistischer peiL De oorzaak ligt voor de hand: De Amerikaanse consument was in het nauw gedreven. Met de prijzen van essentiële levensmiddelen liep het inderdaad de spuigaten uit. Dat onder die omstandigheden de vakvereni gingen eisen tot loonsverhogingen indienden was alleszins verklaarbaar, zelfs al betekende dit een uitbreiding van de vicienze cirkel. Maar de 83 percent Amerikanen, wier inkomen in de middenstandsklasse en daar onder ligt, voelden de druk. De omzet van de kruideniers daalde zeer aan zienlijk. De omzet van minder essen tiële goederen liep eveneens terug. Het verzet der kopers werd in brede lagen der bevolking aan de lijve gevoeld. Daarmee is, althans op het gebied der essentiële levensmiddelen, de balans tus sen vraag en aanbod weer enigszins her steld. Het lijkt ook niet waarschijnlijk, dat de terugslag veel verder zal doorzetten. Auto's met een hoed Een soortgelijk verzet van kopers is al Ontstaan op het voor Amerikanen zeer es sentiële gebied van personenauto's. De prijzen van nieuwe auto's zijn hoog en achterstallige orders bij de fabrieken lopen nog tot in de millioenen. De grote vraag naar auto's heeft geleid tot ongekende bloei voor een nevenbedrijf: de verkoop van tweedehands auto's. Een tijd lang, kort na de oorlog, plachten de verkopers ook op tweedehandswagens een premie te plaatsen. Ze waren wel bereid een auto te verkopen, maar dan moest de aspirant koper er de hoed van de eigenaar bij ko pen, en die hoed kostte liefst 500 dollar. Deze zwarte-markttactiek behoort al weer tot het verleden. Nog steeds zijn de prijzen van tweedehands auto's hoog, maar een reactie begint zich duidelijk af te teke nen bij dalende prijzen. Een soortgelijke reactie vindt men ook bij de verkopers van nieuwe auto's van de duurdere prijs klasse. De wachttijd voor men deze auto's kop krijgen bedroeg een paar maanden geleden nog zes maanden en meer. Nu is ze slechts luttele weken of dagen. Januari is hier de grote uitverkoop maand. Maar de omzet is over de gehele linie tegengevallen. Tal van firma's zetten een ongekend verschijnsel hun uit verkoop voort tot midden en einde Febru ari- Niettemin blijft de grafiek nog da lende: de kopers nemen een afwachtende houding aan tot de algemene verwachting Olifanten werden groot-grondbezitter „Zelfs dikhuiden begrijpen, dat dit voor een goed doel is", zei de heer Karei Strass burger Dinsdagmiddag op de Dam te Am sterdam, waar twee olifanten van zijn cir cus ieder een certificaat voor 100 vierkante centimeters Damplantsoen bij het huisje van de Nationale Monumentencommissie „kochten". Enige honderden nieuwsgierige Amsterdammers waren bijeengestroomd om deze ongewone gebeurtenis bij te wonen. De dames van het U.V.V., die aan een tafel tje voor het huisje zaten, kwamen danig in het nauw. toen „Savoy". de grootste der beide olifanten wat opdringerig werd. De Zweed Gosta Kruse leidde zijn pupil len af met een extra rantsoen brood en liet de dieren een hoogstandje maken. De verkeersagenten slaakten een zucht van verlichting, toen de twee dikhuiden na een kwartiertje de aftocht bliezen. De heer Strassburger icon toen rustig de certificaten in ontvangst nemen. De radio geeft Vrijdag HILVERSUM L 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.0. 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gebed 7.45 Walsen van Brahms 8.15 Platen. 9.00 Klas sieke muziek. 10.15 Het Boek der boeken. 30.40 Fragmenten uit Othello". 11.00 Zieken bezoek. 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 „Hymnus der Liebe". 12.00 Angelus. 12.03 Pianowerken van Beethoven. 12.30 Weer bericht. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewij zer. 13.25 Lichte muziek. 13.35 Orgel. 13.50 Van man tot man. 14.00 Platen. 15.05 Strijk kwartet van Mozart. 15.30 „Das Lied von der Erde". 16.30 Metropole-orkest. 17.00 Voor de jeugd. 17.14 Platen. 17.45 Wat het buitenland leest. 18.00 Platen. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Voor Padvinders. 19 30 Orgelbespeling. Hen drik Andriessen. 20.05 De gewone man. 20.12 De Zilvervloot. 20.45 Benelux-programma. 21.00 S.vmphonisehe muziek. 21.50 Bijbels luisterspel „Absalom". 22.30 Piano 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed- 23.15 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. cn 1875 M. 7.00. 8.00. 13.00, 18.00. 20.00 cn 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.15 Franse opera's. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Strijkkwartet. 9.35 Wer ken van Bach 10.00 Morgenwijding. 10.20 Limburgse liedjes. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Pianowerken van Beethoven en Chopin. 11.15 Voordracht. 11.35 Lichte rftuziek. 12,00 Dans- orkest 12,30 Weerbericht. 12.33 Sportagenda. 12.38 Zweeds programma. 13.15 Vaudeville orkest. 13.45 Platen. 14.00 Kookkunst. 14.20 Symphonie van Brahms. 15.00 Gedichten. 15 20' Platen. 16.00 Kamerorkest. 16.30 Tus sen 12 en 16 17.00 Kamerorkest. 17.20 Muziek- causerie 18 15 Felicitaties. 18 35 Lichte mu ziek. 29.00 Denk om de bocht 19.15 Over post- 7.egels. 19.30 VPRO-cursus. 20.05 „Peter en de wolf" van Prokofjef. 20 30 VPRO-cursus. 21.00 Gevraagde platen. 2130 Franse chansons. 21.50 Cellorecital. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 „Swing and Sweet". 22.40 Mej. dr. N. A. Bruining. 22.45 Avondwijding. 23.15 Ouver ture Leonorc III en Symphonie no. 2 van Beethoven. van prijsdaling over de gehele linie ver wezenlijkt zal zijn. Er zou nog aan toe te voegen zijn. dat de dure nachtclubs op Broadway de laatste weken een tijd van ongekende stilte hebben doorgemaakt, en dat tal van eige naars van deze instellingen, die toch zo'n scherp functionerende barometer van de stemming in „kapitalistische kringen" ge acht kunnen worden, voor een appel en een ei hun bedrijf van de hand willen doen. Bij deze voorbeelden willen wij het echter laten. Op één ding willen wij echter nog de aandacht vestigen. Er is, in Washington, in regerings- en congreskringen, en vooral ook in de boezem van „de gegoede midden stand" een toenemend bewustzijn merkbaar dat in tijden als deze het speculeren in essentiële levensmiddelen eigenlijk onge oorloofd is. In Europa is een dergelijke uiting weinig nieuws. In het kapitalisti sche Amerika is het echter een revolutio naire gedachte. Het is wel een scherp con trast met het aan dit kapitalistische volk toegeschreven principe: ieder voor zich en God voor ons allen. H!N:I;M<H GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. PIJNSTILLENDE WATTEN Concertgebouworkest naar de Nieuwe Wereld Plannen voor 1949 Uit New York worden verdere onderhan delingen gemeld voor een tournée van het Concertgebouworkest door de Verenigde Staten en Canada in de herfst van 1949. Deze concertreis zou tevens de eerste na-oorlogse tournée van een buitenlands orkest door de Verenigde Staten zijn. De onderhandelingen, die 14 maanden hebben geduurd, bereikten Vrijdag hun hoogtepunt bij de bespreking tussen de heer De Jong Schouwenburg van het Con certgebouworkest en Arthur Judson, hoofd van de „Columbia Concerts Corporation". Hierbij werd een voorlopige overeenstem ming bereikt. Deze moet echter nog goed gekeurd worden door het Concertgebouw- orkestbestuur te Amsterdam. Het is de bedoeling de tournée vier of 5 weken te laten duren, beginnende einde September 1949. Alle concerten zullen door Van Beinum worden gedirigeerd. Volgens de gehouden besprekingen moet het orkest iedere veertien dagen ongeveer dertien concerten geven tegen een gemid delde betaling van 350 dollar. De salaris sen worden gegarandeerd door degenen die in de diverse steden de concerten or ganiseren, met uitzondering van New York, waar het orkest op eigen verant woording optreedt of onder auspiciën van een nog te vormen comité. Judson, die deze tournée organiseert verklaarde haar te zien als een zeer belangrijke artistieke uit wisseling tussen Europa en Amerika. In de voorlopige overeenkomst is ook rekening gehouden met een mogelijke oor logstoestand of oorlogsdreiging en een eventuele verandering in de monetaire po sitie van een van beide landen. RUBBER UIT INDIë Hoewel nog steeds belangrijke kwanta rubber uit Indië worden gesmokkeld en voornamelijk op de Singapore-markt wor den verkocht en deze hoeveelheden dus niet officieel als export worden genoteerd, zijn de exportverwachtingen voor dit jaar toch vrij gunstig. Deskundigen ramen de in het jaar 1948 uit Indië totaal te exporteren hoeveelheid rubber op circa 350.000 ton, waarvan 100.000 ton ondernemings- en 250.000 ton bevolkingsrubber, aldus deelt de persdienst van het ministerie van Eco nomische Zaken mede. SCHIPHOL OF BURGERVEEN De suggesties, die dr. A. Plesman over een centrale vlieghaven voor de „randstad Holland" in de Z. O.-hoek van de Haar lemmermeer heeft gedaan, heeft niet alleen in de twee grote handelssteden beroering gewekt, maar ook in het rustige agrarische bestaan van vele landbouwers bij Burger veen. Het beeld van neerstrijkende verkeers vliegtuigen op de grond waar zij, hun vaders en hun grootvaders jaar op jaar hun oogsten hadden opgekweekt, moest zich wel bij hen opdringen, zoals ook de vraag „wat willen ze dan met ons doen?" een logische reactie was. De geluiden uit Amsterdam, aan Schiphol verkleefd en uit Rotterdam, dat Schiedam stevig blijft aanbevelen, hebben misschien de eerste vrees wat getemperd, niettemin zal de nachtmerrie, die het plan van de K.L.M.-directie voor hen betekent, hun ge moederen blijven verontrusten, totdat het definitief verworpen is. Wat krijgen we ervoor terug? Afgezien nog van de schade, die de land bouw in het algemeen toegebracht zou wor den het plan bedreigt een van de vrucht baarste klei-lappen van de Haarlemmer meer hier zouden boeren van hun land verdreven worden. Hoe en waar kunnen ze terecht als hun akkers in een intercontinen taal luchtstation herschapen zijn en het gehinnik van paarden, het zoemen van dorsmachines heeft plaatsgemaakt voor een rusteloos gedaver van zware vliegtuig motoren? Indien ze de garantie hadden, dat men hen het onteigende bezit elders geheel zou terug geven, zo redeneren de landbouwers, dan wilden ze het hoofd wel buigen, zij het met bloedend hai't. Maar wie geeft hun die garantie? Met dat „elders" wordt veelal gedoeld op de Noordoost-polder. Voor dat gebied zijn echter nog meer gegadigden. Er worden boeren bedreigd met 90 hectaren land. Worden deze „onteigend ten alge menen nutte?" Enhoe zal het tegen woordig met de bouw van een hoeve gaan? Het behoeft geen betoog dat de landbou wers zich over een eventuele schadevergoe ding geen illusies maken. We waren „op de koffie" bij een land bouwer, die met zes broers de grond binnen de Ringvaart bebouwt en gehecht is aan zijn twintig bunder. „Natuurlijk, wat het zwaarst is. moet het zwaarst wegen," vindt hij. „misschien is er genoeg gezocht naar stevige grond voor een vliegveld, totdat er niets anders over schoot dan Burgerveen en ik wil het belang i een centraal vliegveld niet ontkennen, wij denken hier natuurlijk aan ons eigen hachje. Of ze ons; met de beste wil van de wereld zelfs, alles zullen kunnen terug geven, wat ze ons hier afnemen, daar ben ik heel erg bang voor Lood om oud ijzer? Op een vergadering van hoofdingelanden, die de vorige week op het Polderhuis werd gehouden, kwamen ook de tongen los over het Plesman-project. Er werd onder meer voorgesteld dat de polder het in een pro testvergadering met een landbouwers organisatie en mogelijk de gemeente, zou opnemen voor zijn ingelanden in 't Zuiden. Hierop sprak de dijkgraaf als zijn over tuiging uit, dat indien het plan „Burger veen" afgeketst zou worden, het bestaande Schiphol zich zou uitbreiden over een aan tal landerijen, die samen zeker zo groot zouden zijn als de oppervlakte die met ..Burgerveen" gemoeid is. Lood om oud ijzer dus. Daarom neemt de polder geen stand punt in. Door het op te nemen voor de ene groep ingelanden zou hij de belangen van een andere groep moeten prijsgeven Als men de motieven van dr. Plesman in diens „apologie" nog eens leest, dan blijkt de conclusie van de polder niet zo vreemd te zijn. Voorts overweegt de polder dat nog niets vast staat. Het is altijd de gewoonte ge weest dat pas daarna met het polderbestuur de moeilijkheden geregeld werden omtrent afwatering en dergelijke. Wat het laatste aangaat is volgens per soonlijke meningen de uitbreiding in het Noorden te kiezen boven een vlieghaven in het Z.O., omdat daar de strook tussen Ring vaart en Hoofdvaart veel smaller is. zodat de laatste vaart, die de hoofdader van de afwatering is, bedreigd zou kunnen worden. In beide gevallen zal evenwel de land bouw in het overige deel van de Haarlem mermeer nadelige gevolgen kunnen onder vinden. Het arbeidersvraagstuk doet zich hier 's zomers nogal gelden en als er dan nog een „aeredrome" bij moet komen, waarvan vooral reeds de aanleg een aan zienlijke zuigkracht op de werkkrachten ontwikkelt, dan Geen bezwarende feiten tegen Wimmer enRitterbusch Fishböck waarschijnlijk overleden Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Donker over de berechting hier te lande van de Duitse commissarissen-gene raal Wimmer, Ritterbusch en Fischböck heeft de minister van Justitie het volgende geantwoord: Het feit, dat een Duitser tij dens de bezetting de functie van commis saris-generaal heeft bekleed, is op zich zelf onvoldoende om daaruit een strafrechtelijke verantwoordelijkheid voor hier te lande gepleegde oorlogsmisdrijven of misdrijven tegen de menselijkheid af te leiden. Bezwa rende als zodanig te kwalificeren feiten, op grond waarvan een vervolging tegen Wim mer zou kunnen worden ingesteld, zijn noch uit zijn verklaringen, afgelegd voor he* in ternationale militaire tribunaal te N- n- berg, noch op andere wijze bekend g r- den. Ritterbusch is een figuur, die op de ach tergrond heeft gestaan. Nadat in Augustus 1942 het contact met de landverraderlijke groepen van Duitse zijde in handen van Himmler was gelegd, was de rol van Schmidt, de vertegenwoordiger der N.S.D. A.P. in Nederland, praktisch uitgespeeld. Na zijn dood werd als zijn opvolger iemand aangewezen, van wie bij voorbaat reeds vaststond, dat het een onbetekenende figuur moest zijn. Voor een vervolging van Ritter busch zijn geen termen aanwezig bevonden. Fischböck behoort tot de personen, die worden gezocht om in Nederland als oor logsmisdadiger terecht te staan. Daar hij tot nu toe onvindbaar is en waarschijnlijk is overleden, heeft het onderzoek zich nog niet bezig gehouden met het nauwkeurig vaststellen van zijn strafrechtelijk aandeel in de uitplundering van Nederland. Enige grepen uit het gemeenteverslag Wij hebben reeds medegedeeld, dat de ter wijs gemaakt, dat het voorraad was /- n/r t»t;„u..;„ voor evacués die de stad binnenkwamen. Bij de inlevering van koper, nikkel, tin, lood, enz. is in Haarlem 51.000 kg ingele verd, waaronder 4800 kg uit winkels en magazijnen. In totaal is daarvoor 11.266 betaald. Veel gemeente-eigendom is op zol ders verstopt. De dienst van Openbare Werken liet schoolgebouwen gebruiken om radio-toe stellen te laten onderduiken. Menigmaal werd ook onderdak verleend aan levende onderduikers. Veel zorgen gaf het als een ondergedoken Jood overleed. Er bestond een geheim re gister daarvoor bij de Burgerlijke Stand om het overlijden in te schrijven. Door de zorg van een vertrouwde aannemer van begrafenissen werd het lijk 's avonds naar Amsterdam gebracht, waar voor een ter aardebestelling werd gezorgd. De Duitsers hadden in 1944 bevel ge geven dat de gemeente verschillende brug gen van de stad moest laten afbreken. Toen eindelijk een aannemer gevonden was die dat werk wilde uitvoeren en enige arbei ders met het wegbreken der leuning van een brug begonnen waren, klonken enige schoten van de kant der gewaarschuwde B.S. De arbeiders namen de vlucht ei de bruggen bleven heel! Er werd in de bezettingstijd veel frau duleus gas en electriciteit gebruikt. Voor deel voor de mensen, nadeel voor de ge meentekas. Later hebben zich 1196 „frau deurs" vrijwillig aangemeld. heer G. M. Nieuwenhuis in opdracht van het Haarlemse gemeentebestuur de officiële gegevens van vijf gemeenteverslagen in een boekvorm beschreven heeft. Wij ontlenen daaraan de volgende bijzonderheden: De N.S.B.-burgemeester en N.S.B.-wet- houders hebben, zo wordt geconstateerd, 'weinig gelegenheid gehad om invloed uit te oefenen op de gang van zaken in het stadhuis en op het bestuur der gemeente in het algemeen. De ambtenaren lieten de N.S.B.'ers „in de eenzaamheid". Een van de voornaamste dingen was, dat de salarissen van de wethouders verdubbeld werden! Een hunner, die in het geheel niets van gemeentezaken afwist, kwam eerst volon tair spelen, maar maakte toch aanspraak op het volle (dubbele!) wethouderssalaris! De heren toonden veel activiteit voor „Winter hulp", de Duitse instelling waarbij het be grip „weldadigheid" de „plundering" moest dekken. Veel succes hadden zij daarbij niet, zelfs niet toen zij tot „chantage" overgin gen. De echtgenote van de burgemeester ging, keer na keer, rammelende met de collectebus, de stadhuis-afdelingen langs, maar het bleef rammelen aan dovemans oren. Een jeugdig ambtenaar werd ontslagen omdat hij zich het grapje veroorloofde met behulp van een paperclip der gemeente het U-teken van de verboden Nederlandse Unie op zijn jas aan te brengen. Het motief wasdiefstal van gemeente-eigendom! De N.S.B.-heren stichtten op het stadhuis een personeel-centrale, om daardoor ge makkelijker mensen te kunnen aanwijzen voor uitzending naar Duitsland. Plekker „en daarmee verspeelde hij voor goed elk gevoel van sympathie e"n medelijden, zover hij dat bij het gemeentepersoneel mocht hebben gewekt" gaf aan 66 jonge amb tenaren en werklieden der gemeente ont slag. Daarnaast zond hij hun namen en adressen naar het toen foute Arbeidsbureau. Toch wist een combinatie van drie ambte naren een ervan, M. de Jong, werd één dag voor de bevrijding te Vught gefusil leerd dit nog tijdig te voorkomen. De jonge mensen werden bij werkgevers buiten de stad ondergebracht, later zijn 10 hunner door eigen onvoorzichtigheid ge pakt en alsnog naar Duitsland gestuurd. Ingevolge de maatregelen der Duitsers moesten 103 bedrijven in Haarlem gesloten worden, omdat er geen behoefte aan die „speciaal-zaken" was. Het bevel werd even wel krachteloos gemaakt doordat al die zaken plotseling werden ingeschreven als handelende in verschillende artikelen. De Kamer van Koophandel bedotte de Duitsers op dezelfde wijze. Toen kon medegedeeld worden dat er in Haarlem geen „speciaal zaken" meer waren, die voor sluiting in aanmerking kwamen. Een ding waartegen geen sabotage hielp, was de toeneming van het drankgebruik. Het stadhuis weigerde wel nieuwe vergun ningen omdat het maximum-aantal bereikt was, maar nu gaven de N.S.B.-bestuurders aan die zaken „verlof" en de exploitant verkocht naar hartelust jenever. De Duit ser bewees voor het oog der wereld zijn „Kulturfahigkeit" door een verbod uit te vaardigen dat geen jeugdige vrouwelijke personen „zonder vertrouwd geleider" 's avonds na 9 uur in cafés mochten worden toegelaten, maar elke Duitse soldaat werd aangemerkt als een vertrouwde geleider voor meisjes van 14 tot 21 jaar! Het distributiekantoor zorgde in de be zettingstijd dat 3000 onderduikers hun bon kaarten kregen. In de allermoeilijkste tijd. de hongerwinter 1944-1945 steeg dit aantal zelfs tot 5100. Twee ambtenaren kwamen tenslotte voor dit werk in Vught terecht, een collega hield hen daar gezelschap, maar dat was voor het verspreiden van illegale lectuur. Het illegale werk geschiedde in een kluis van het kantoor in de Zijlstraat, ter wijl de N.S.B.-ambtenaren, die aangesteld werden om het geknoei te ontmaskeren, steeds in de Vleeshal aan het zoeken waren' Deze speurders werden zelf betrapt op diefstal en waren toen gauw weggewerkt. Het voedsel voor de onderduikers werd, in samenwerking met de dienst van Openbare Werken, bewaard in een schoolgebouw. On verwachts kwamen de Duitsers daar en komende jaar. vonden de voorraad. Toen is de burgemees- De S.S. liad haar plan klaar In het thans te Neurenberg aan de gang zijnde „proces van de Wilhelmstrasse" te gen een aantal voormalige Duitse diploma ten zijn bewijsstukken aan de orde geko men, waaruit blijkt, dat de nazi's een plan gereed hadden voor eventuele annexatie van Zwitserland en uitroeiing van alle „vijanden van het nationaal-socialistisch regiem" op Zwitsers grondgebied. Voorts is tegen de SS-generaal Gottlob Berger, verbindingsofficier van Himmler, een document ingebracht, door hem onder tekend, betreffende inlijving bij de Waffen- SS van millioenen „rasduitsers" in Noord- Amerika en ruim een millioen in Zuid- Amerika ingeval van een Duitse eindover winning. Volgens dit document zouden ook verschillende Europese landen, o.a. Neder land en België, jaarlijks een aantal ras duitsers voor de Waffen-SS hebben moeten leveren. Zelfs Australië was in het plan voor een wereldhegemonie betrokken: Uit dat werelddeel rekende men op zeventig duizend manschappen voor de SS, volgens het door Berger aan Himmler voorgelegde plan. In de Kon. Ned. Voetbalbond worden Zondag a.s. gespeeld: district I, eerste klas: XerxesZeeburgïa: VolewiickersHBS: 't GooiHermes DVS: AiaxRFC: Haarlem VSV. District II. 1ste klas: BI. Wit—Sparta; StormvogelsEDO: DFCFeiïenoord: Excel siorDOS: ADODWS. Tweede klas A: CoalSliedrecht; EmmaVUC: Velsen- Schevenïngen: De KennemersDCV: For- t.unaGouda. Tweede klas B: Overmaas BMT; HW-RCH: Quick—ODS: UVS Unitas: CVVVFC. District I. derde klas: DEMHollandia: ZaandiikTerrasvogels; Beverwijk—HFC: WE—HRC: Always For wardQSC: RipperdaKinheim; Allen WeerbaarBloemendaal; HalfwegDonar. Vierde klas: TEVPurmerend: DSSSloter- dijk: DIO—THB: Ahrends—NAS: Spaarne- vogels—ASR: RKAVTC—DCO: EHS-ADW; Onze GezellenASVK: ETODe Pionier. District II, derde klas A: TYBBHillinen; LFCW oerden. Het programma van de Kon. Ned. Hockeybond luidt voor de heren: le klas A: HHTJC—HDM; Hilversum—TOGO: Gooi— BMHC. Eerste klas B: Amsterdam—HOC; LeidenDelftse Studenten; LarenBe Fair. Promotieklas B: Amsterdam IIAMVJ. Tweede klas D: Hurley IIAlliance. Dames, tweede klas B: Rood Wit IIZandvoort. In de Kon. Ned. Korfbalbond vermeldt het programma: le klas Noordholland: Koog ZaandijkArchipel: LutoBlauw Wit: SwiftWesterkwartier: Allen Weerbaar SVK. Tweede klas B: Groen Geel—Ooster kwartier; AmstelodanumBEP: ZKV Aurora Tweede klasse C: DTV 2Swift 2; KW 2Archipel 2; Oosterkwartier 2—SVK 2. Derde klasse B: RodaAdos; OBZBVic toria; OKVN'dam. Derde klasse F: Swift 3 —Aurora 2. Het programma van de Haarlemse Korf- balboond luidt: Eerste klase: Haarlem 1 Oosterkwartier 3. Tweede klasse A: Animo Readv 2—N Flora 2. B: Oosterkwartier 4— SV 3. Derde klasse: N. Flora 3—Oosterkwar tier 5; Oosthoek 2—Watervliet 4. Zwemmen Heemsteedse Poloclub De Heemsteedse Poloclub hield haar alge mene jaarvergadering in het Sportpark restaurant onder leiding van de heer A. J. B. van Huissteden. De verslagen getuigden van de activiteit van de leden en bestuur. Toch kon niet worden voorkomen, dat het hoofdklasserschap door het vertrek van enkele vooraanstaande waterpolospelers naar het buitenland, werd verloren. De zwempres- taties' gaan echter goed vooruit en het bestuur is dan ook optimistisch ten opzichte van het amende jaar. De bekers werden als volgt gewonnen: beste prestatie meisjes: R. Overeem; beste prestatie jongens: D. Pronk; elubrecordbe- ker: J. Overeem: schoolslagbekers: L. Wen sing en W. Eysker. Beste prestatie zwemmen en waterpolo: J. Tjebbes. De door de leden van verdienste uitgeloofde topscorer HPC plaquette kwam voor een jaar in het bezit van J. Kooyman Jr. Het bestuur werd als volgt samengesteld. A. J. B. van Huissteden, voorzitter: B. v. d. Renst, secretaris; H. Bak ker, penningmeester; mej I. Smit, M. Mau- ritz, J. Wensing en P. Kramer, commissa rissen. De heer H. W. Bakker werd tot lid van verdienste benoemd. Het komende zomer seizoen worden de volgende wedstrijden ge houden: 20 Juni propagandazwemfeest in Groenendaal: 3 Juli schoolwedstrijden: 15 Augustus internationale zwemwedstrijden in Groenendaal: 21 Augustus 1 km. zwemwed strijd in de Van Merlenvaart. HAARLEMMER IN HEEMSTEDE AANGEREDEN De 33-jarige wielrijder P. J. M. K., wonen de te Haarlem, is gisteren op de hoek van de Herenweg en de Kerklaan te Heemstede aangereden door een uit de richting Benne- broek komende auto De automobilist heeft de wielrijder, die plotseling achter een andere auto vandaan kwam te laat opge merkt waardoor een aanrijding onvermijde lijk was. De wielrijder werd vrij ernstig gewond en moest naar de Maria-Stichtïng te Haarlem worden overgebracht. De voor ruit van de auto werd bij de aanrijding ver nield. Van 22 Februari tot en met 6 Maart zijn de volgende bonnen geldig: Bonkaarten KA, KB, KC 802 150 Algemeen 2 eieren (geldig tot en met 28 Februari) 207 Algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versna peringen 205 Algemeen 250 gram waspoeder 203 Algemeen 100 gram bloem of zelf- zelfrijzend bakmeel of kindermeel 202 Algemeen 400 gram brood of 1 rant soen gebak (geldig tot en met 6 Maart) 201 Algemeen 1600 gram brood (geldig tot en met 28 Februari a.s.) 200 Algemeen 200 gram brood (geldig tot en met 28 Februari a.s.) 194 Reserve 800 gram brood (geldig tot en met 28 Februari a.s.) 196 Reserve 400 gram brood (geldig tot en met 28 Februari a.s.) teri Bonkaarten KD, KE 802 650 Algemeen 2 eieren (geldig tot en met 28 Februari) 709, 707 Algemeen 250 gram suiker, bo- 48_' terhamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnape ringen 705 Algemeen 500 gram waspoeder 703 Algemeen 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits 702 Algemeen 400 gram brood of 1 rant soen gebak (geldig tot en met 6 Maart a.s.) 701 Algemeen 400 gram brood (geldig tot en met 28 Februari a.s.) 700 Algemeen 200 gram brood (geldig tot en met 28 Februari a.s.) 694 Reserve 400 gram brood (geldig tot en met 28 Februari a.s.) 696 Reserve 500 gram bloem of zelfrij zend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits kloi let PANDA EN DE PROFESSOR 10. Het was midden in de nacht. Panda was voor het eerst sinds lange tijd zonder zorgen in slaap gevallen. Zijn nieuwe be trekkind "beviel hem goed en hij had hoop dat hij nu eens een poosje rustig zou kun nen werken zonder allerlei vreemde eh in spannende avonturen te beleven. Maar helaas. De avonturen naderden snel. Pandt schrok plotseling wakker van een vreemd geluid, dat uit het laboratorium kwam. Hij sprong uit zijn bed en sloop de trap af zonder geluid te maken. Ongemerkt kwam hij zo doende bij de werkplaats terecht en duwde de deur zachtjes open. En daar ont dekte hij een zwaar vermomde gedaante, die met het instrument van de Professor in rijn arm het raam uitklom.' „Verschrikke lijk!" dacht t unda. Daar gaat de uitvin ding! Wat moet ik doen? Wat moet er nu gebeuren?" Het angstzweet brak hem uit, want hoewel hij een flinke Panda was zag hij toch geen kans om de indringer te over meesteren Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MH 803 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1065 Suiker 250 gram suiker, boterham- strooisel enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram versnaperingen. Tabak- en Versnaperingenkaarten QA. QB. QC 802 13, 14, 17 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 15 Versnaperingen 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boterham strooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. 18 Versnaperingen 100 gram vernape- ringen of 100 gram suiker, boterham- strooisel, enz. of 200 gram jam, stroop, enz. Niet aangewezen zijn de bonnen 152, 154, 155, 654 en 655 Melk, 160, 161. 162. 164, 167, 666 en 667 Reserve, 169 en 669 Algemeen. Deze kunnen vernietigd worden. Keuzebonnen 14 dagen geldig De keuzebon voor vermicelli evenals die voor gebak zal twee weken geldig blijven. Bekendmaking der broodbonnen voor twee weken tegelijk blijkt evenwel nog zodanige bezwaren te hebben, dat van de zijde van het bakkerij bedrijf verzocht is deze maat regel nog niet in te voeren. Voorts zal er naar gestreefd worden de broodbonnen op zodanige wijze aan te wij zen. dat daarop steeds veelvouden van 400 gram verkrijgbaar zullen zijn. Restitutie kolenprijs Op Vrijdag 20 Februari terugbetaling van kolengeld op de postkantoren voor U t.m. Vir. psa Drooglegging. Het Amerikaanse ministerie van handel heeft gisteren het verlenen van export-vergunningen voor benzine en stookolie voor 48 uur gestaakt. Derde partij. Bij een speciale verkiezing voor het Amerikaanse congres, gehou den in Bronx (een stadsgedeelte van New York), is de candidaat van de American Labour Party. Leo Isacson, die door Henry Wallace wordt gesteund, met meer stemmen dan de drie andere candidaten samen gekozen. Deze ver kiezing was dus een succes voor de „derde partij" van Wallace, die als leider van deze prtij candidaat is voor de aanstaande presidentsverkiezingen. Hartstocht. De dertienjarige Luigi Ciara- vella uit Fogsia heeft zijn beide ouders vermoord omdat zij hem een sta-in-de- weg waren bij zijn liefde voor zijn buurmeisje, de eveneens dertien jarige Sandra. Luigi doodde zijn ouders met het geweer van zijn vader, nadat deze hem een reprimande had gegeven we gens ziin voorbarige passie tot Sandra. De politie trof hem aan in de armen van Sandra en arresteerde de vader van Sandra wegens aanzetting tot moord. (U.P.) Vliegers. In Juli van dit jaar zal per K.L.M. een groot aantal Nederlandse postdui ven naar Orleans. Limoges, Chateau Roux en Bordeaux worden vervoerd. Per vlucht worden 3 a 5000 duiven meegenomen. De duiven zullen in ge noemde plaatsen in Frankrijk worden losgelaten om naar Nederland terug te vliegen. De deelnemende vogels zijn na nauwkeurige selectie aangewezen door de Algemene Bond van Postduivenhou- de£,s De keuze is gemaakt uit de beste vèrvliegende duiven van alle vereni gingen, aangesloten bij de bond. Blijf zitten waar je zit. Josef Beek, de Hongaarse handelsattaché in Zwitser land, is door de Hongaarse minister van handel ontslagen, daar hij weigerde ge hoor te geven aan de oproep, voor be sprekingen over de Zwitsers-Hongaarse valuta naar Hongarije te komen. Eigen lijn. De voorbereidingen voor het openen van een Joodse scheepvaartlijn tussen New York en Haifa, als onder deel van een 18 millioen dollar omvat tend scheepvaartprogram van de Pa lestijnse scheepvaartliga, zullen naar verwachting per Ï5 Mei a.s., wanneer er een onafhankelijke Joodse staat zal worden opgericht, voltooid zijn. Brrr In officiële Poolse kringen wordt bevestigd, dat de Poolse regering voortaan niet meer het overvliegen van buitenlandse vliegtuigen zonder visa zal tolereren. „Zij. die op dit punt de Poolse wet niet in acht nemen, zullen niet alleen worden geïnterneerd, maar ook gevangen gezet, berecht en ver oordeeld en hun straffen in Poolse ge vangenissen moeten uitzitten".

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2