c Inwater Sensationele „weggeeF-programma's in Amerikaanse radio-shows Grensincident bij Venio in 1939 is thans opgehelderd De huisvestingsproblemen in Zandvoort DONDERDAG 19 FEBRUARI 1948 HAARLEM? DAGBLAD 3 Droogmaking van de Haarlemmermeer na eeuwen van angsten en plannen Amsterdam, Haarlem en Leiden hebben eeuwenlang een grote lastpost tussen zich ingehad, waarvan de baten (visserij-op brengsten, verdediging en verkeer) geens zins opwogen tegen de schade en schrik, die hij generatie op generatie aan boeren en stedelingen bezorgde. Wij menen „Het" Haarlemmermeer. Doch omstreeks de helft der 19e eeuw heeft het Hollands vernuft op waterbouw kundig gebied deze lastpost volkomen naar 's lands hand gezet, zodat hij nu alleen nog maar baten oplevert en als „terrorist" van de drie genoemde steden geheel is uitge schakeld. Wij menen „De" Haarlemmer meer. Het was een grootse onderneming, die deze lidwoord-wijziging mogelijk maakte, maar zij werd gedreven door een dringen de noodzaak. Het oudste bewijs, dat er in het midden van Holland water golfde dateert uit 1531, een kaart, die een complex van vier meer tjes te zien geeft, die samen nog geen 6000 bunder besloegen en waartussen in de lengte en in de breedte wegen liepen (o.a. één uit het duingebied naar Aalsmeer). Opgestuwd door een storm hebben deze plassen zich in 1591, ten koste van het dorpje Vijfhuizen, dat er tussen lag en ge heel verzwolgen werd, verenigd tot de bin nenzee die ongeveer 18.000 bunders van de Provincie in beslag nam. Daarmee brak voor het centruntvan Hol land een periode aan, die gekenmerkt werd door angsten voor verdere expansie-neigin gen van het Meer en door plannen tot be teugeling van de dreigende slokop. De be zorgdheid was niet zonder reden. In het Noorden lag het uitgestrekte IJ, dat op enige plaatsen slechts door een smalle reep land van het Meer gescheiden was. In het Oosten besteedde Rijnland grote sommen geld om de dijken in stand te houden tegen de woeste golven. Bij Aalsmeer lagen veen- plassen die door het druk beoefenen van vervening steeds groter werden. Het gevaar dat deze zich met het Haarlemmermeer zou den verenigen was •allerminst denkbeeldig. Het gevolg daarvan kon zijn dat ook de daarachter liggende droogmakerijen weer zouden volstromen en het Meer tot voor Utrecht zou rollen! Aan plannen heeft het niet ontbroken; evenmin aan felle reactie op die plannen. In 1617 vroegen A. de Hoog „en syne meede Consorten" octrooi voor de droogmaking en zij verlangden daarbij „praeferentie voor anderen". Er waren dus toen al meer plan nen. In 1631 kwam Gerard Meerman met een plan en in 1643 verscheen een volledig ontwerp van de bekende Rijpse molen maker Leeghwater (het Haarlemmermeer - boeck"). Hierop is het meest voortgebor duurd door nog vele andere plannenmakers onder andere: Cruquius en Noppen in 1742, Engelsman in 1766, Blanken in 1808, Baron van Lijnden in 1819. Een zekere Stappers deed in 1829 een ontwerp aan de hand dat een groot gemis aan plaatselijke kennis toonde en interessant was omdat zijn ver vaardiger van het Meer na de drooglegging één groot bos wilde maken! Gedufende 200 jaar was de droogmaking al minstens 15 maal voorgesteld en de plan nen ervoor waren uiteraard steeds meer gedetailleerd en vollediger geworden. De bemaling zou geschieden door windmolens; baron van Lijnden was de eerste ontwerper die de stoomkracht op zijn plan zette. Dat er van de uitvoering voorlopig nog niets kwam, had ook zijn oorzaken. Tot in de 19e eeuw was de Staat practisch niet bij machte om zo'n omvangrijk werk te begin nen. Het particuliere kapitaal was niet zo zeer „willig" te noemen, gezien de ervarin gen met andere droogmakerijen. Bovendien waren er grote volksgroepen die fel tegen de plannen ageerden, omdat hun belangen daarmee in strijd waren. Anderzijds groeide het gevaar. Er waren twee grote uitvallen van het Haarlemmer meer nodig om eindelijk tot het grote werk „waarvan Europa sprak" te doen be sluiten. In November 1836 forceerde het Meer, geholpen door een zware Wester storm een grote dijkdoorbraak in 't Noord- Oosten en de golven rolden uit over 4000 hectaren tot voor de poorten van Amster dam. Zij dreigden Zelfs contact te leggen met het IJ. Alsof dat nog niet genoeg was zwiepte met Kerstmis van hetzelfde jaar een harde N.O. wind het woelige water in het Zuid-Westen over de dijken en over niet minder dan 7500 ha. Het schuimende nat drong zelfs een gedeelte van de Sleutel stad binnen en de straatweg tussen Oegst- geest en Sassenheim stond twee dagen en nachten blank! Na een jaar was pas al het water weer y/£ggemalen. Nog in 1836 werd een staatscommissie benoemd, die een eindontwerp voor de droogmaking moest opstellen met een be groting, een en ander vóór November van het volgend jaar. Mede dank zij de vele ontwerpen, waar de commissie kennis van kon nemen, vergde de samenstelling van het plan slechts 2Vz maand. De grootste moeilijkheid vormde de afwatering van Rijnland. De Haarlemmermeer behoorde n.l. tot de wateren waarop dit Hoogheem raadschap zijn overtollige water loosde. Zou het meer als boezem wegvallen, dan kromp het gebied, waar Rijnland op kon spuien tot op 1/5 deel in. De oude ontwerpers hadden zich evenwel bijna zonder uitzondering met dit vraag stuk beziggehouden, waardoor een oplos sing kon worden gevonden. De motivering van de droogmaking bleef een defensief karakter dragen: in de Staten- Generaal bezwoeren de leden elkaar dat het hoofddoel niet was „om land aan te win nen. doch om gevaar af te weren!" Dit kan wellicht als verontschuldiging bedoeld zijn ten aanzien van hen die door de droogma king gedupeerd werden, maar als men ken nis neemt van de verdere geschiedenis om en in het Haarlemmermeer, dan dringt deze motivering zich toch op als een schildering van de mentaliteit die regering en volk met betrekking tot het te winnen en later tot het gewonnen gebied bezielde. Op 22 Mei 1839 werd de „Commissie van Beheer enToezigt" met het werk belast en op 5 Mei 1840 stak haar voorzitter, mr. F. v. d. Pol bij Hillegom de spade in de grond waar de Ringvaart moest komen en zette hij de eerste „zode aan de dijk" die de Ringdijk zou worden. Het duurde nog 8 jaar vóór de eigenlijke droogmaking zou plaatsvinden. Pas daarna kon de Ringvaart gesloten worden (er was o.a. nog 2'/2 .iaar onderhandelen met Rijnland voor nodig!) Toen begon de inmiddels verrezen „Leegh water" twee eeuwen na de pleidooien van zijn peetvader het woelige schui mende meer langzaam leeg te slobberen. Aan dit gemaal was ook een lijdensgeschie denis voorafgegaan: Het ontwerp werd door twee Engelse „stoomspecialisten" Gibbs en Dean geleverd, maar de machine zou om de eigen industrie te bevorderen hier worden vervaardigd. De inschrijvingen waren echter zo hoog dat men ook het bui tenland om de prijzen vroeg. De Engelse fabrieken vroegen 40 minder dan de laagste Nederlandse aanbieding en hebben ook inderdaad een deel van het werk voor de „Leeghwater" opgekregen. In 1845 werd het gemaal voor het eerst aan de Koning gedemonstreerd, maar het moest nog wachten tot 1848 voordat het de waterwolf te lijf kon gaan. De 9 Muzen Charlotte Kohier treedt weer op. Char lotte Kohier zal na een rustperiode van ruim een jaar weer voor het voetlicht verschijnen. Op 31 Maart zal zij in de Stadsschouwburg te Amsterdam „The turn of the screw" van Henry James uitbeelden in de vertaling van Christine d' Haan. De Nederlandse titel is nog niet bekend. Schilderijen voor Maastricht. De stich ting „Nederlands Kunstbezit" heeft uit haar depót aan het provinciaal museum te Maas tricht 26 belangrijke schilderstukken in bruikleen afgestaan. De toegewezen verza meling omvat werken van Pieter Breughel de jongere, Rubens, David Teniers. Jordaens. Ferdinand Bol, Govert Flinck. Van Goyen, d' Hondecoeter, Nicolaas Maes, Jan Steen en Van Ruysdael. Wien, Weib und Gesang. Van 14 tot 30 Juni zal te Wenen een groot internationaal muziekfestival worden gehouden. Benjamin Britten, Frank Martin. Francesco Malipiero en andere gasten zullen hun medewerking verlenen. Behalve de Oostenrijkse orkesten zullen het Boedapester phüharmonisch or kest, het Augusteo orkest uit Rome en de Praagse philharmonie concerten geven. „Sangerknaben" jubileren. De „Wiener Sangerknaben" zullen in Mei het feit her denken, dat dit instituut 450 jaar geleden door keizer Maximiliaan werd opgericht. Ter gelegenheid van dit jubileum zal de „Missa Solemnis" van Van Beethoven in de Sint Stephan, waarvan de restauratie reeds ver gevorderd is, gezongen worden. Prinses in open lucht. De reeks histori sche spelen, welke de laatste jaren in het openluchttheater te Lochem zijn opgevoerd, zal in de komende zomer afgewisseld worden met het spel „Prinses Turandot", naar de be kende opera door Jan Engelman indertijd geschreven voor de Groninger studenten. Kunst. De Nederlandse dirigent en com ponist Nico van der Linden zal op Dinsdag 24 Februari naar de Verenigde Staten ver trekken. Hij zal in Amerika de eerste uitvoe ring leiden van zijn nieuwste werk, een een delige compositie voor groot orkest, gewijd aan wijlen president Roosevelt. Nico van der Linden is vermoedelijk de eerste componist, die bij het componeren ook letterlijk in hoger sferen is. Hij is n.l. van plan de impressies van zijn reis op 6000 me ter hoogte naar de Nieuwe wereld op te tekenen en later uit te werken tot een sym- phonie. Het motief voor dit werk zal zijn: „als vrij mens. als vrije vogel in de lucht, naar het land der vrijheid". Verklaringen van ontvoerde Nederlander voor het JSeurenhergse tribunaal g en cl si voor Haarlem DONDERDAG 19 FEBRUARI Stadsschouwburg: Leerlingenuitvoering Toonkunst. 8 uur. Doopsgezinde Kerk: Openbare bijeenkomst, „Kerk en Vrede", 8 uur. Zuiderkapel: J. Sevensma. 8 uur. Brink- mann: Fred. Eichhorn, somnabulisme en wondergenezingen, 8 uur. Frans Hals: ..Fan tasia". 14 i-, 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mildred Pierce". 18 j.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Operette-liefde", alle leeft.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Fantasia", 14 j., 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. City: „Tussen twee vrouwen", 14 j„ 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 Uur. Spaame: „Danny Boy", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 20 FEBRUARI Stadsschouwburg: M.T.S.-toneel: „In de mist", 8 uur. Gom. Concertgebouw: Piano recital Monique Haas. 8 u. Ged. Oude Gracht 47: Openbare vergadering Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen, 8 uur. Remonstrantse kerk: dr. H. J. Heering, De wereldkerk, haar roeping, leven, kansen. Rembrandt: ..Vergelding". 18 j.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „De zwarte adelaar", 14 j.. 2.00, 4.15. 7.00 en 9 15 uur. Luxor: „Fanta sia". 14 j.. 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fantasia 14 j.. 2.30. 7.00 en 9.15 uur Spaarne: „Het meisje met het blauwe hoedje", a. lft., 7.00 en 9.15 uur. City: „Bij de marine", a. lft., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. (Van onze correspondent te New York) j De z.g. weggeef-shows zijn de sensatie j van de Amerikaanse radio, die geheel com- merciëel wordt geëxploiteerd door ver- schillende bedrijven, die zendtijd huren: om reclame voor hun product temaken. Er j is in deze shows geen gehuurde ster. De leiding berust bij een ceremoniemeester en j het aanwezig publiek, dat tevoren als het ware heeft gevochten om een (gratis) toe- gangskaartje te bemachtigen, levert de ster ren uit zijn midden. De ceremoniemeester stelt vragen en wie goede antwoorden geeft kan zeer waardevolle prijzen winnen. Het begon in 1939 met serieuze raadsels, met als hoofdpi-ijs 25 dollars. Thans opent de ceremoniemeester het vuur met zijn slachtoffers allerlei vragen te stellen be trekking hebbend op hun privéleven, hun vak, hun liefhebberijen, hun huwelijk, hun vreugden en verdrietigheden en hun ver borgen hoop en verwachtingen. Vaak ook moeten liedjes gezongen worden, hebben er verkleedpartijen en blinddoekpartijen plaats en doet het toneeltje denken aan een gezellig familiefeestje. Is het publiek een maal flink geboeid, dan schiet hij zijn vra gen af voor de hoofdprijs, de „jack-pot" ge naamd. Fortuna en de verlegen luitenant Hoe soms een bezoeker argeloos als het ware in de armen van het geluk kan strui kelen, wordt wel bewezen door het geval van het aardige, ietwat verlegen en piep jonge luitenantje ter zee Bartholomew. 's Ochtends kreeg hij een verlofpasje om aan de wal te gaan. Zijn aardse bezittingen bestonden uit zijn goed voorkomen, zijn uniform, wat souvenirs uit de oorlog tegen Japan en net precies genoeg klein geld om heel bescheiden de stad te kunnen bezich tigen. Bijzondere plannen had hij niet, maar Vrouwe Fortuna wel met hem. Voordat hij, volkomen verdwaasd, die avond aan boord terugkeerde, was hij een niet onbemiddeld man, die de volgende zaken de zijne kon noemen: 1000.in contanten, een nieuwe automobiel, een piano, een koelkast, een gasfornuis, een stofzuiger, een wasmachine, een briljan ten ring van S 1000.een zilvervos man tel van eveneens 1000.een dames armbandhorloge met briljantjes en robijn tjes, genoeg Nylonkousen om zijn moeder twee jaar gelukkig te houden, een radio- gramofooncombinatie met 100 platen, een complete civiele garderobe, kaartjes-voor- twee door de lucht van Los-Angeles naar i New York met een suite voor een week end in het Waldorf Astoria Hotel, een verblijf van twee weken in een luxueus hotel in de bergen, een dienstbode voor een vol jaar vooruitbetaald en een voor- uitbetaald avondje in de nachtclubs van Hollywood in gezelschap van een Holly- woodsterretje. Alles bijeen een waarde van ongeveer 13.500, omdat hij een pro bleem, dat Amerikanen al maanden lang in spanning hield, had opgelost door te zeg gen, dat de mannenstem, welke op een gramofoonplaat werd gehoord, aan Jack Dempsey toebehoorde. Dat was in 1945. Toen kwam 1946, waar in eindelijk Clara Bow als de mysterieuze „Miss Hush" ontmaskerd werd. Maar 1947 spande de kroon. Acht weken lang raadde Amerika verkeerd en de „jack pot" was in middels aangegroeid tot: een 1947 Buick, een volautomatische wasmachine, een kampeertrailer, twee retourbiljetten Ha waii met gratis verblijf in een badhotel aldaar, een 1000 damesarmbandhorloge, een televisieapparaat, een radiogramofoon- combinatie, 2000 in contanten, een sport- vliegtuig, een bontmantel van 1500, een gasfornuis, een voedsel-invriesmachine, een stofzuiger, costuums plus overjassen voor een geheel gezin, een ring van 1000, een complete woninginrichting en een gratis- verfbeurt, binnen- en buitenwerk, van het huis van de winner. Nederland zendt uien naar Frankrijk Na de eieren, de paarden en de mosselen, heeft Nederland thans een grote hoeveel heid 4000 ton uien naar Frankrijk gezonden, die thans in Parijs worden ver kocht voor 60 frs. per kilo. dat is, volgens de nieuwe koers ongeveer 75 cent. Na 8 weken was de luisterschare aange groeid tot 20.000.000 en per dag ontving de studio 10.000 brieven met oplossingen. Bepaald was namelijk, dat schriftelijke op lossingen aanvaard werden, mits vergezeld van een dubbeltje ten behoeve van de „March of Dimes", de dubbeltjes-inzame lingscampagne voor bestrijding der kinder verlamming. De March of Dimes werd er S 125.000 beter van, de huismoeder uit het Midden Westen, die de naam Martha Gra ham raadde, ongeveer 20.000. Zoals de naam van het programma „Truth or Consequences" aangeeft, moet de dooi de ceremoniemeester ondervraagde of het juiste antwoord weten (truth) óf hij moet de gevolgen (consequences) van zijn on wetendheid dragen. Iemand, die faalde, moest op een stoel buiten het studiogebouw plaats nemen en aan ieder, die passeerde vertellen: ik ben een sukkel. Maar omdat hij zijn nederlaag zo manmoedig droeg, werd'hij getroost met een kampeertrailer, die toch nog altijd 2000 waard is. Een ander moest voor straf op de piano spelen, maar dan op zijn hoofd, waartoe eerst de piano en vervolgens de speler onderstebo ven, vastgebonden op een stoel, op het to neel omhoog werden gehesen. Bij een an dere gelegenheid kregen twee verliezers beiden een voorraad Nylonkousen, die toen nog zeer schaars waren, om te ruilen voor „lifts" van automobilisten langs de weg naar New York. Beiden slaagden en waren in ongeveer 5 dagen te bestemder plaatse, n.b. een afstand van 4500 km. Hun aan komst verschilde minder dan 4 uur. De winner kreeg een nieuwe auto, de verliezer moest zich troosten met een briljanten ring van 500.-, een radiotoestel van 300 en een luxe-armbandhorloge. Assepoes Het Assepoester-programma kiest huis vrouwen, die menen dat zij alleen maar pech in het leven hebben gehad. De Asse poesier, die uitverkoren wordt men stelle zich de taferelen voor die zich afspelen, wanneer eeuwig door het noodlot achter volgde huisvrouwen haar hart in het pu bliek uitstorten wordt een maandlang gefuifd in een der grote steden. Zij wordt in een hotelsuite ondergebracht, krijgt een auto met chauffeur ter beschikking, gere serveerde plaatsen in restaurants, schouw burgen, nachtclubs, opera etc. Verder gra tis advies op het gebied van schoonheids behandeling, binnenhuisarchitectuur, schil derkunst en tal van andere onderwerpen. Na een maand keert zij naar huis terug, beladen met geschenken, voldaan of voor haar verdere leven bedorven. De „Koningin voor één dag"-show kroont iedere dag een koningin. Toen een koningin op droefgeestige wijze vertelde hoe haar echtgenoot enkele uren na de huwelijks voltrekking opgeroepen werd voor militaire dienst overzee, waardoor de hele huwe lijksreis in het water viel, hoewel zij toch zo smachtte naar een huwelijksreis per vliegtuig, kreeg zij prompt een sportvlieg- tuig ten geschenke. Waarop zij spontaan in gelukkige tranen uitbarstte. De „country fair" show, bekostigd door een fabrikant van papieren zakken voor cement en andere zware goederen, ver zocht liefhebbers, om voorzien van boks- handschoenen in een papieren zak ter grootte van een telefooncel te stappen om vervolgens te trachten zich boksend uit de zak te werken. Tientallen faalden, maar een echtpaar op huwelijksreis in New York (natuurlijk prachtig materiaal voor de cere moniemeester) slaagde en kon $1150 bij de kassier in ontvangst nemen. De Nederlander Jan Lemmens. die op 9 September 1939 bij Venlo met twee kapi teins van de Engelse geheime dienst. S. P. Best en R. Stevens door een groep SS- mannen met geweld over de Duitse grens werd ontvoerd, heeft als getuige in het proces te Neurenberg tegen 21 voormalige hoge functionarissen van het Duitse minis terie van buitenlandse zaken generaal Walter Schellenberg, die de „vredesbespre kingen" van Himmler met graaf Bernadotte van Zweden regelde, herkend als degene die de aanval op de Engelse officieren leidde. Volgens Lemmens had Schellenberg on der de naam Schemmel de twee officieren meermalen aan de grens ontmoet. Op de dag van de schaking, toen zij weer enkele meters van de grens op Nederlands grond gebied bijeen waren, zag hij Schellenberg een teken geven. Onmiddellijk reed een auto met SS-lieden de grens over en opende het vuur, waarbij de Nederlandse eerste luitenant Klop gedood werd. De beide Engelse officieren en Lemmens wer den gevangen genomen, vastgebonden en Duitsland binnengebracht. Zij werden eerst naar Düsseldorf gebracht en onder vraagd. Op 10 December 1939 werd Lemmens van de beruchte Gestapokelder in de Prins Albrechtstrasse naar het concentratie kamp Sachsenhausen overgebracht. Men had van de beide Engelse kapiteins na hun verdwijning niets meer gehoord. In 1945 werden zij in Duitsland aange troffen. Zij bevinden zich thans in Enge land. Dinsdag is in het Engelse Lagerhuis een vraag gesteld oveer de veroordeling tot levenslange gevangenisstraf, welke een Sovjetrussisch tribunaal over twee bewa kers van het kamp Sachsenhausen heeft uilgesproken op grond van de beschuldi ging. dat zij de twee Engelse officieren zouden hebben opgehangen. De lezing van het D.N.B. Ruim twee maanden na het grensinci dent, op 21 November 1939. maakte het Duitse persbureau D.N.B. bekend, „dat de in Den Haag aanwezige centrale van de Britse Intelligence Service voor West- Europa reeds geruime tijd trachtte in Duitsland complotten te doen smeden en aanslagen te organiseren, respectievelijk contact tot stand te brengen met revolu- tionnaire organisaties in Duitsland. De j veiligheidsdienst der SS kreeg opdracht zich in verbinding te stellen met de Britse revolutie-centrale in Den Haag. Enkele Duitse beambten slaagden erin captain I Stevens en de heer Best te doen geloven, dat zij werkelijk onderhandelden met Duit- se revolutionaire officieren, waarna de Engelsen hun plannen en voornemens ont hulden. Op 9 November", zo meldde het D.N.B., „trachtten de leiders van deze In telligence Service voor Europa bij Venlo de grens te overschrijden. Zij werden daar bij door Duitse organen overweldigd en als gevangenen der staatspolitie meegeno men". Vijf dagen na de bekendmaking van het D.N.B. werd in Nederland officieel bekend, dat de eerste luitenant D. Klop uit Den Haag bij de overval op de auto in de buurt van Venlo op Nederlands grondgebied door een achttal Duitsers was gedood. De Engelse lezing omtrent het gebeurde bij Venlo is als volgt: „Captain Stevens en de heer Best hebben op 9 November 1939 met medeweten van de Britse regering een bezoek gebracht aan de grens. Zij waren enige tijd in contact met hooggeplaatste Duitsers en op 9 November kregen zij een uitnodiging om in Venlo een Duitse afgezant te ontmoeten, die hun gaarne een aantal „vredesvoorstellen" wilde overhan digen, teneinde deze aan de Britse regering te doen toekomen. Best en Stevens hebben nooit Britse voorstellen overhandigd aan de Duitsers. Toen zij bij de grens aankwa men werden zij aangevallen en naar Duits land vervoerd. Best en Stevens hadden de Nederlandse regering in kennis gesteld van de aard van hun zending en een Neder landse officier kreeg de opdracht heir te vergezellen en op te letten, dat niets zou geschieden, dat in strijd zou zijn met de Nederlandse neutraliteit. Het schijnt dat de Gestapo ontdekt had wat er gaande was en besloten had een einde te maken aan de vredesbeweging in vooraanstaande Duitse kringen". Tot de doodstraf veroordeelde Haarlemmer in cassatie De Bijzondere Raad van Cassatie behan delde de zaak tegen Klaas R. uit Haarlem, die door het Amsterdamse Bijzondere Ge rechtshof tot de doodstraf is veroordeeld. R, die wachtmeester was bij de politie te Amsterdam is het verraad van een illegale groep ten laste gelegd. Bij de arrestatie van deze groep zijn twee ondergrondse werkers doodgeschoten Het reclasseringsrapport, dat over deze verdachtte is uitgebracht, luidde zeer ongunstig. Het psychiatrische rapport spreekt over een man, die niet meer verstand bezit dan dat waarover een jong kind be schikt. Dc procureur-fiscaal requireerde het in stellen van een hernieuwd psychiatrisch onderzoek. Piiidapakken en olienotenverf Volgens een woordvoerder van het Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken zullen de Amerikanen binnenkort uit olie noten vervaardigde kleren kunnen dragen: men kan eveneens waterverf en papier uit olienoten bereiden. Deskundigen van het ministerie van Landbouw te New Orleans hebben ontdekt, dat de proteine-stoffen die aan de olienoten hun hoge voedingswaarde verlenen, ook in bovengenoemde stoffen kunnen worden om gezet. De aldus verkregen kleren zouden even warm zijn als wol, er uit zien als wollen en zijden stoffen en in de was niet krimpen. Kampeer-rallye te Ostende In de loop van de maand Juli a.s. zal te Ostende een kampeer-rallye worden geor ganiseerd. waaraan kampeerders uit Ne derland, Zwitserland, Luxemburg en Bel gië zullen deelnemen. Deze rallye gaat vooraf aan de internationale rallye, welke op 28 Juli te Londen zal worden gehouden. Nieuwe uitgaven Will. G. Gilbert *tock- kine. Jazzmuziek. Mr. Poustochkine i;stuk der Jazzmuziek. Uitg. Ph. Kruscman Den Haag. Zeven jaar na de eerste uitgave verscheen nu de tweede, bijgewerkte druk van het boek van de heren Gilbert en Poustochkine. dat mijns inziens zou mogen heten „De ortodoxie van de Jazz". Het is. voor zover ik kan na gaan het beste werk dat over het Jazz-pro- bleem verschenen is. De auteurs houden vast aan dc kern van het verschijnsel, als volks muziek van de Amerikaanse neger en zij wijzen er diensvolgens op hoe het genre, toen I het. eenmaal overgenomen door de blanken, ging evolueren, een parodie werd. een ..Ersatz" dat zich wonderwel aan de gemak- i kelijk bevredigbare amuscmentsbehocften der massa aanpaste en een commerciële overwinning behaalde op dc zuivere jazx- muziek. De schrijvers noemen dc afwijkin gen vele en velerlei en citeren daarbij apart de zogenaamde „symphonische". jazzmuziek» die volgens hen op een foutief uitgangspunt berust. Door het beslist stelling nemen tegen de pseudojazz. die enkele punten van uiter lijke overeenkomst ten spijt, „grotendeels doodlopende dwaalwegen en zijpaden be wandelt". wordt het terrein dat de auteurs positief als jazz. verantwoorden willen be trekkelijk beperkt. Maar het is zuiver en als zodanig kan men er met belangstelling kennis van nemen, temeer omdat men ervaart dat de auteurs hun stof niet alleen historisch, doch ook grondig wetenschappelijk beheer sen. wat vooral in de hoofdstuk kon over Blues, over Improvisatie, over Metrum en Rhythme, tot uiting komt. Men kan daarbij ten goede houden, dat zij de artistieke betekenis on dc ethiek van een spontane negermuzick, in zodanige termen verheerlijken, dat men ze met een paar kor reltjes zout dient te nemen. Doch alles bij elkaar een goed gefundeerde uiteenzetting van een onderwerp waar heel wat aan vast zit. „Wie er voor uitkomt aan dc jazzmuziek gehecht te zijn, zet zijn reputatie van „au sésieux te nemen mens" op het spel". Aldus Mr. C. Poustochkine in zijn brochure ..Het vraagstuk der Jazz", waaruit men de indruk krijgt dat de schrijver zich naar twee kanten te verweren heeft Hij wil betogen dat de ..echte*' Jazz een muziek voor fijnproevers is en dat zij als zodanig geen tegenstelling vormt met de Europese kunstmuziek, al ligt zii dan ook beneden het „plafond" van onze cultuur. Zich aan dc andere zijde schrap zettend, zegt de schrijver: „het lijkt mij ten enenmale onjuist het pure op het gebied der jazzmuziek in de ban te doen tezamen met haar „bedorven" en laag-bi.i-de-grondse uitwassen, gelijk het m.i. ook onbillijk is die jazzliefhebbers welke een muzikaal verant woord standpunt hebben ingenomen, te ver oordelen in één adem met het oppervlakkige deel der hedendaagse jeugd, dat op een 1 minder gezonde wijze op bepaalde uiterlijk- heden reageert." „Een ziel in perykelen" zou men in ce Middeleeuwen gezegd hebben: maar toen kende men de Jazz met haar funeste uit wassen èn haar culturele en maatschap pelijke problemen nog niet. Maar problemen kende men evengoed. En zo zullen er altijd j wel Erasmusser: zijn die de uitersten niet kiezen kunnen, doch op hun eenzaam stand punt, tussen de partijen in. menen zuiver te staan. JOS DE KLERK. Hoewel de badplaatsbelangen ontzien worden blijven de kamers toch niet ongebruikt Alles bij elkaar verschaffen deze pro gramma's, die op meer bescheiden schaal in Engeland worden nagevolgd, aan mil- lioenen luisteraars een prettige avond en worden deze uitzendingen vaak ingescha keld voor de weldadigheid, zoals Truth or Consequences voor de Kinderverlamming. Tijdens de corlog propageerde Truth or Consequences het kopen van Staatsobliga ties en kon zich op de borst kloppen, dat het intermediair was geweest bij de ver koop van S 500 millioen War Bonds. De organisatoren beginnen zich echter af te vragen, waar dit heen moet. Het publiek, dat vroeger met S 25 dolblij was. begint nu ongeveer cie sten-en van de hemel te ver wachten. En dat is zelfs voor de quiz-cere moniemeester wat al te veeL Het Huisvestingsbureau te Zandvoort staat voor een zware taak. Men zal zeggen: zo is het in vrijwel elke andere gemeente. Toch zijn de moeilijkheden in Zandvoort extra groot, zelfs in twee opzichten. Zandvoort behoort tot de zwaarst getrof fen gemeenten. Niet door oorlogsgeweld, maar door de afbraaklust der Duitsers. Een derde van de huizen werd gesloopt en dit waren in het algemeen zelfs nog de groot ste. De bevolking was in de oorlogsjaren van 10.500 verminderd tot 2000, omdat slechts weinigen van de Duitsers toestem ming kregen er te blijven wonen. Toen de vrede eenmaal gekomen was, ontstond een groot gedrang, alle oud-Zandvoorters wil den tegelijk terugkeren. Dat ging natuur lijk niet. want er waren niet voldoende huizen. Men nam evenwel met heel weinig ruimte genoegen. Toen dan ook de gedeel telijk beschadigde huizen in de loop van 1945 en 1946 hersteld waren, steeg het aan tal inwoners sterk. Nu zijn er al weer 9500. Vraag evenwel niet hoe allen wonen. In een van de laatste rapporten werd, om een voorbeeld te noemen nog onlangs ge- De achterstand in de belastingaanslagen In de Memorie van Antwoord welke de minister van Financiën bij de Eerste Ka mer heeft ingediend naar aanleiding van de opmerkingen over de begroting van financiën wijdt de minister een beschou wing aan de achterstand in de aanslagre geling voor de directe belastingen. Deze achterstand, zo verklaarde de mi nister. wekt niet zo zeer bezorgdheid uit hoofde van het binnenkomen der ver schuldigde bedragen, aangezien immers een zeer belangrijk gedeelte van de nog over de jaren 19411946 verschuldigde belastingen reeds via voorlopige aanslagen of zekerheidstellingen in 's rijks schatkist is gevloeid, maar omdat het regelmatig verloop van de definitieve aanslagregeling voor de volgende jaren wordt belemmerd. De verwachting bestaat, dat de definitieve aanslagregeling over de jaren 19411945 tegen Augustus 1948 in hoofdzaak gereed zal zijn. Eerst daarna kan die over de jaren 1946 en 1947 worden ter hand ge nomen. De voorlopige aanslagen voor 1946 wa ren in Maart 1947 reeds voor 93 pet. op gelegd. Met de voorlopige aanslagregeling voor 1947 kon wegens het late tot stand komen van de wet Belastingherziening j 1947 pas in November een begin worden gemaakt. Voor 1948 zal er naar worden gestreefd, de aangiftebiljetten voor het zuiver in komen over 1947 en het vermogen op 1 Januari 1948 zo mogelijk in Mei uit te rei ken. Zodra deze aangiftebiljetten zijn in geleverd. zal met het opleggen van voor lopige aanslagen in de Inkomsten-, Ver mogens- en Ondernemingsbelasting voor 1948 worden begonnen. schreven, dat het hok waarin een gezin .gehuisvest" was, nog niet voor een dier geschikt was. De dierenbescherming zou er immers tegen in verzet komen! Een hok zonder ramen, zonder stookgelegenheid, zonder gas, zonder electriciteit, zonder W.C. Wel wordt getracht het aantal schreeu wende gevallen zo snel mogelijk op te hef fen. Het bovenbedoelde hok wordt ook niet meer bewoond. Onlangs zijn er 58 woningen klaar ge komen. Dit bracht verlichting, maar het aantal woongelegenheden vermeerderde toch slechts met een goed tiental. Voor de nieuwe woningen kwamen allereerst de oude bewoners in aanmerking. Daardoor kwam de ruimte waarin die mensen zaten beschikbaar, maar die kwamen uit huizen die zo bevolkt waren, dat in zeer veel ge vallen toch geen anderen meer in gebracht konden worden. Over enige tijd komen cr weer 52 wonin gen klaar. Gehoopt wordt dat de verschui ving dan wat meer ruimte brengt. Nu komen wij op de tweede moeilijkheid van het Huisvestingsbureau te Zandvoort. In de zomermaanden bergt Zandvoort 10.000 badgasten. Die komen wel niet allen tegelijk, maar toch zijn er wel 3500 tegelijk. Nu zou men zeegen: er is dus nog ruimte in Zandvoort die 9 maanden van het jaar on gebruikt blijft staan. Die conclusie is niet alleen voorbarig, maar voor een groot deel ook onjuist. Er moet bedacht worden dat honderden in Zandvoort van de badplaats hun bestaan hebben. Zij bewonen een groot huis, waar van zij in de zomermaanden steeds een deel verhuren. Zou men die mensen dwingen de kamers die zij niet zelf behoeven te gebrui ken voor goed aan anderen te verhuren, dan was er van hun bestaan niets meer over. De pensions worden dus zoveel moge lijk ontzien. Toch worden de ledige kamers vrijwel alle gebruikt, want in de maanden die buiten het seizoen vallen, worden zij door D.B.V.O. gebruikt voor de huisvesting van Indische gcrepatrieerden. Die moeten toch ook ergens onder dak gebracht wor den Kamerverhuurders die bijvoorbeeld vier kamers vrij hebben, worden verplicht er twee aan vaste bewoners af te staan, dan houden zij nog iets over voor het seizoen. Het zou bovendien onjuist zijn te den ken, dat alle kamers en kamertjes die de 3500 badgasten bewonen, open zijn. De Zandvoorters zijn. die gewoonte dateert van jaren her, gewoon in het seizoen zich zelf te behelpen met zo goed als geen woon ruimte. Zij trekken dan naar de zolder, slapen in een schuurtje (sommigen noemen het dan een buitenhuisje) of slapen in een kast. Dit is dus geen woonruimte waarover het Huisvestingsbureau kan beschikken! Het is voor de ambtenaren van het bu reau een gedurig passen en meten. Er wordt gedaan wat mogelijk is. Sinds October van 1947 zijn 1000 nieuwe aanvragen binnen gekomen. 400 vergunningen konden in die tijd worden uitgereikt. Hoi club de France stelt teleur Het is altijd verschrikkelijk moeilijk bepaalde maatstaven aan te leggen om ijazz te beoordelen. Immers, men kan er van uitgaan dat iedere muziek vergeleken dient te worden met de grootse waarden, die de Europese muzikale cultuur in het leven heeft geroepen. Maar dan moet di rect gezegd worden, dat jazz op een zo verschillend plan staat, dat dit. criterium beter kan vervallen. Men kan haar rang schikken onder dc amusementsmuziek en dan tot de conclusie komen dat zij dc ver- gelijking met het genre van de Biefstuk- wals ruimschoots kan doorstaan, al was het maar omdat zij beter aangepast is aan het tempo van deze tijd. Maar per slot van rekening is de Biefstuk-wals maar de Bief stuk-wals en ook al weer geen bevredigen de meetlat voor een zo belangwekkend cultureel verschijnsel als dc jazz in zijn beste vorm. die in dc spontaneïteit, rauwe oprechtheid, hopeloze weemoed cn andere eigenschappen van ccn zeer muzikaal volk. dat zo lang slaaf is geweest, zeker in het verleden bepaalde artistieke waar den heeft gehad. En ii> de hoop om bij het orkest van de Hot Club de France, dat gisteravond in de Haarlemse Concertzaal speelde en repre sentatief wordt geacht voor dc Europese poging tot herschepping van deze waar den. iets te vangen van de intensiteit, van het levende element, dat deze muziek hoort te kenmerken, heeft uw recensent zich met onbevangen gemoed en onbevoor oordeeld oor te luisteren gezet. Wanneer daarbij gestadig het woord „Biefstuk-wals" over zijn lippen moest komen, dan was dat niet zozeer denigre rend voor deze artisten bedoeld, want er waren voortreffelijke instrumentalisten bij, die zeer geraffineerde arrangementen over het voetlicht brachten, maar het drukte wel de spijt uit, dat dit orkest, de opvolger van Django Reinhard's ensemble, niet in staat bleek dat levende element te laten klinken. Het was en bleef technisch knap pe amusementsmuziek, maar gespeeld zonder de spontane drang iets tot uitdruk king te brengen dat intens beleefd werd. Met één uitzondering. Dat was de solo ..Get happy" van de forntidabele pianist Eddy Bernard, die uit het zeer slechte in strument. dat hem ter beschikking stond een stuk felle, lachende levensvreugde liet daveren, dat de recensent deed hopen. Maar dat was alles. De rest bleef ge stroomlijnde in cellophaan verpakte leeg heid en de grootste deceptie kwam toen de „blues-zangeres" Honey Johnson nu net j dat timbre, net dat nostalgische, net dat wanhopige en dan weer berustende miste, dat een blues-zangeres hoort te kenmerken. Men zei mij. dat dit orkest de „Be-Bop- sti.jl" speelt. Ik weet niet precies wat dat betekent, maar hot woord tekent haar scherp het infantiele karakter er van. Ik vind bovendien dat zo'n geestelijke kin derkamer een ongeschikt milieu is voor technisch zo voortreffelijke musici. W. L, B Bergen sigaretten in Bergen-Belsen De Britse militaire en burgerlijke politie legde bij een razzia in het kamp voor ver plaatste personen in Bergen-Belsen beslag op 6 millioen gesmokkelde sigaretten. Het vroegere concentratiekamp, dat mo menteel ongeveer 10.000 Joodse ontheemden herbergt, stond reeds enige tijd bekend als een van de grootste zwarte markten in Duitsland met wijde vertakkingen naar alle delen van de Westelijke zones. Bij recente onderzoekingen werd gecon stateerd dat het kamp als hoofdkwartier gebruikt werd van een grote smokkelbende. Als gevolg van de razzia werden zeven personen gearresteerd en werden behalve de sigaretten nog verscheidene andere goe. deren voor de zwarte markt bestemd in hcC kamp in beslag genomen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5