De Armenzorg in Haarlem Nederkoorn voor zijn rechters r Kort en Bondigj Chevrolet - Buick DONDERDAG 19 FEBRUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD 4 Haarlem profiteert thans van het feit dat de sociale zorg in het verleden ook veel kostte Het is niet gemakkelijk uit de Haarlemse i uitgaven op van f 400.000. Er is evenwel begroting vast te stellen hoeveel Sociale veel kans. dat dit bedrag, of althans een Zaken (Armenzorg) aan de gemeente kost. I groot deel daarvan, zal moeten worden Eigenlijk is het een puzzle! Wie op j besteed aan een verhoging van de steun- hoofdstuk Xlli kijkt, ziet dat de inkom- bedragen die thans worden uitgekeerd, om- sten en uitgaven van deze dienst geraamd dat het levensonderhoud ook voor de armen zijn op 60.609. Dus geen voor- of nadelig steeds duurder wordt. saldo. Gaat men evenwel terug tot hoofd- Sociale Zaken zal. als de ramingen uit- stuk IX paragraaf 1, dan blijkt dat voor komen, die jaar uitgevenaan steun aan „ondersteuning aan behoeftigen en werk- invalide armlastigen f 1.050.000, plus nog lozen" een onderdeel van Sociale Zaken f 15.700 aan kleding, voeding en brandstof- uitgetrokken zijn voor uitgaven i fen en aan valide armlastigen f 175.000 plus 3.874.136, voor inkomsten 669.087. zo- I f 7900. Daarbij komen dan nog f 5000 aan dat het nadelig slot niet minder dan losse giften en f 50.000 aan voorschotten 3.205.049 is. Het wordt evenwel nog inge- (gerekend wordt dat f 45.000 daarvan terug wikkelder. omdat in de bedrijfsbegroting ontvangen wordt). van Sociale Zaken het nadelig saldo op Maar daarmee zijn lang nog niet alle 1.569.788 is uiteetrokken. Dan duizelt uitgaven genoemd. De verzorging van kin- het natuurlijk. Maar gelukkig brengt een 1 deren in gezinnen zal f 30.000 kosten en in verzamelstaat tenslotte uitkomst. Daar gestichten f 90.000. t 22.000 is uitgetrokken wordt het nadelig saldo van Sociale Zaken voor de inrichting van een Kindertehuis uitgetrokken op f 3.015 442 (dus weer een in Haarlem-Zuid, omdat er plaatsgebrek is ander cijfer). i in het gemeentelijke Kindertehuis aan de Van het tekort bit Sociale Zaken van Schotersingel en ook in particuliere tehui- - /en. Voor Voogdijkinderen is nog f 35.000 nodig. De verzorging van ouden van dagen in gestichten is begroot op 35.500, dit is lager dan vorige jaren, maar dit komt om dat van de verpleegden 3500 meer ont vangen zal worden aan ouderdomsuit- kering. Voor „verhaal" van steun wordt 6500 uitgegeven, maar daartegenover staat dat 90.000 aan steun terug ontvangen f 3.015.442 voor 1918 wordt evenwel f 1.182.500 door het rijk vergoed, zodat cr voor de gemeente Haarlem zelf een bedrag van f 1.832.942 ter dekking overblijft. De verklaring van dit wonderlijke ge goochel met cijfers zit in het feit. dat de gemeente aan verschillende rijksvoor schriften gebonden is. waardoor het on mogelijk is op de hoofdstukken de inkom sten zuiver tegenover de uitgaven te stel ler.. Er wordt reeds lang naar gestreefd de richtlijnen uit Den Ilaag verbeterd tel wordt, krijgen, maar gemakkelijk schijn! dat niet- Er» «ok van gemeentewege een Sociaal Het laatste cijfer was het goede. Voor Voorlichtingsbureau gesticht, waarvan de demeenterekening komt dus in 1948 het k"fen "P f ,'o00,-D<!LJa,f besro?t bekort van Sociale Zaken van f 1 832.942 I Aan oorlogsslachtoffers zal f 400.000 Daartegenover staat dat Haarlem, inge volge de Noodregeling voor de finaryciële verhouding tussen rijk en gemeenten, over de jaren 1948-1950 een uitkering uit het Gemeentefonds krijgt, die o.a. gebaseerd is op de uitgaven die de gemeente in 1939- 1941 gedaan heeft voor Armenzorg. In die jaren kostte de Armenzorg aan Haarlem gemiddeld f 2.275.000, hetgeen nu tenge volge heeft, dat de gemeente zelfs meer dan het genoemde bedrag over de jaren 1948-1950 uitgekeerd krijgt uit het Ge meentefonds. Haarlem profiteert er dus in zeker opzicht van, dat het over de jaren 1939-1941 hoge uitgaven moest doen voor Armenzorg. Opnieuw komt men weer voor een raad sel te staan. Klopt het zo vraagt men zich af dat de uitgaven voor Armenzorg in 1939-1941 2.275.000 waren en voor 1948 1.832.942. De verklaring zit evenwel in het feit dat voor de aanvraag der uitkering van het Gemeentefonds verschillende andere be dragen, die nu buiten dat tekort gehouden zijn, in de eerste telling wel begrepen zijn, o.a. subsidies aan de Armenraad 30.000) en aan verschillende sociale verenigingen en stichtingen. Ook het tekort van het St. Elisabeth's Gasthuis (voor 1939 117.000, voor 1948 469.096). Dit maakt een ver gelijking zeer moeilijk. Bovendien zyn de steunnormen thans veel hoger. Het nadelig saldo van Sociale Zaken dat voor rekening der gemeente komt is voor 1948 lager dan in de laatste jaren. Dit is een gevolg van het feit, dat er nu veel minder werkloosheid heerst. Wel heeft het rijk reeds lang vrijwel alle uitgaven die verband houden met de werkloosheid voor zijn rekening genomen, maar de ge meente profiteert van de gunstige toestan den op de Arbeidsmarkt omdat er nu ook veel valide armlastigen (die buiten de rijkssteunregeling vallen) kans gezien hebben om weer aan de slag te komen worden uitgekeerd (daaronder is f 150.000 voor gerepatriëerden uit Indië). Dit gehele bedrag wordt evenwel door het rijk aan de gemeente terugbetaald. Ditzelfde geldt ook voor de steun die aan werklozen zal wor den uitbetaald. Deze zijn voor dit jaar ge raamd op f 610.000. De gemeente moet al leen de administratie voor haar rekening nemen, daarmee is evenwel nog f 100.000 gemoeid. De steun aan gezinnen van politieke delinquenten is geraamd op f 100.000, daar bij komt nog f 30.000 voor gestichtsverple- ging van kinderen en f 25.000 voor steun aan vreemdelingen. Het rijk draagt hierin ook een percentage bij. namelijk 75. De uitgaven die voor de politieke delinquenten gedaan moeten worden zijn gedaald van f 346 000 in 1947 tot f 203.645 in 1948. Natuurlijk werkt op de dienst van So ciale Zaken een groot personeel; aan sala rissen aan vaste ambtenaren wordt f 210.940 uitbetaald en aan tijdelijke ambtenaren t 92.091. Bloembollencultuur over verplaatsing van de zetel In de Woensdag gehouden vergadering van de afdeling Haarlem van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur her dacht de voorzitter, de heer Th. Hoog, het overleden lid, de heer Th. M. Hoog, die een vooraanstaande plaats in het vak heeft ingenomen. Tot leden van het bestuur in plaats van de afgetreden heren J. van Zadel en L. J. W. Bijvoet werden gekozen de heren C. van Schagen en P. J. A. Hulsebosch. Na een korte bespreking besloot de ver gadering met algemene stemmen by de aanstaande vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur een voorstel aan de orde te stellen, om het in 1946 genomen besluit, inzake de verplaat- Nederlandse burgemeesters in de Verenigde Staten De burgemeesters van een aantal door de oorlog getroffen Nederlandse steden zijn Dinsdag te Hoboken in New Jersey (V.S.) aangekomen om de Amerikaanse conferen tie van burgemeesters te New York bij te wonen en de organisatie der Amerikaanse steden te bestuderen in verband met -de ederopbouw der Nederlandse steden. Mr. P. J. Oud, burgemeester van Rot terdam en president van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, en de heer Chr. Matser, burgemeester van Arnhem, arriveerden aan boord van de „Noorddam" van de Holland-Amerikalijn en werden namens burgemeester O'Dwyer door een delegatie verwelkomd. In het gezelschap van beide heren bevond zich ook de admi nistrateur van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, de heer N. Arkema. Na afloop van de burgemeestersconfe rentie zullen zij een bezoek brengen aan de havens en vliegvelden van Boston, Phila delphia, Baltimore, New Orleans, Wash ington, Grand Rapids en New York. Burgemeester Oud zeide, dat de haven van Rotterdam zich het snelst van alle bedrijven in de Nederlandse steden her stelt. De haven zal tegen het einde van dit jaar weer in het bezit zijn van zijn voor oorlogse capaciteit. Hij deelde nog mede, dat in 1947 tien millioen ton vracht iD de haven van Rotterdam behandeld is. Aan boord van de „Noorddam" bevond zich tevens de heer Bymans, president van de American West Coast Import and Ex port Company, die monsters van Neder landse producten bij zich had. Hij vertelde, dat hij door de Verenigde Staten zou gaan reizen om de Nederlandse exportartikelen aan de Amerikaanse kopers te tonen. „Wanneer de Amerikanen bereid zijn te kopen, kunnen wy in korte tijd voor een waarde van millioenen dollars verkopen en afleveren", zeide hij. „De Nazorg" in 1947 In het verslag van „de Nazorg" voor verstandelijk- en lichamelijk misdeelden te Haarlem lezen wij. dat de werkinrichting werd bezocht door 30 mannen, 17 vrouwen, bovendien waren er nog 7 blinden. De verkoop der vervaardigde artikelen be liep 27.122. Aan loon der mannen was 6551 betaald, aan zakgeld 388, het loon der vrouwen was 2.229 en der blinden 11.108. De gehuwde blinden kregen 30, ongehuwde blinden 24. Door het bestaan dezer werkinrichting zyn vele families in staat de zwakzinnigen in huis te hand haven, anders zouden velen naar inrich tingen moeten worden overgebracht. Gewezen wordt op de wenselijkheid een centrale arbeidsinrichting te openen voor het gehele district. Er is begonnen met het bijeenbrengen van een gebouwenfonds, dat 100.000 groot moet zijn. De avondverzorging strekte zich uit tot 71 jongens en 55 meisjes. Dit jaar is aan de leervakken ook zwemonderwijs toege voegd. Een der leerlingen is daardoor reeds in leven gebleven, terwijl hij anders verdronken zou zijn. De derde tak van bemoeiing is de na zorg voor debielen. Er staan ingeschreven 1263 mannen en 574 vrouwen (daaronder zijn 353 jongens en 176 meisjes beneden de 21 jaar). Dit zijn alle oud-leerlingen der vier scholen voor buitengewoon on derwijs. Verder zijn nog in de registers opgenomen 272 oud-leerlingen der lagere scholen die het niet verder brachten dan de 5e klasse en bijzondere moeilijkheden gaven. Bovendien nog alle blinden, doof- i stommen (voor zover ze hulp vragen) en de lichamelijk gebrekkigen. Een zeventig jarige bewoner van het Teylerplein bracht Woensdagavond een be- i zoek bij kennissen aan de Amsterdamse Vaart. Bij het naar huis g§an viel hij van de trap en brak zijn linkerarm. De man, die hedenmorgen in het beklaagdenbankje voor het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof stond, herinnerde door zijn houding nog steeds aan de tijd, dat hij met arrogante zwier de uniform van heerbanleider der W.A. droeg en de naam Nederkoorn voor vele Haarlemmers identiek was met brute N.S.B.-terreur en verraad. En hedenmorgen nog stond hij. als de man die zich rechtvaardigen wilde, aandachtig luisterend naar het voorlezen van de dagvaarding door mr. Besier; dat hij te Zand- voort op 11 Februari 1941, als lid van de N.S.B. en heerbanleider van de W.A. gebruik makende van macht, geiegenheid en middel, hem door de vijand geboden tezamen en in vereniging met een groot aantal door hem gecommandeerde W.A.-mannen en met een of meer Duitse militairen het theater „Monopole" is binnengedrongen en publiek en spelers met geweld uit dat theater heeft verwijderd en verschillende personen heeft mishandeld op grond van de bewering, dat zich daaronder Joden bevonden. De Noodvoorziening Ouderdomsuitkering sing van de zetel van Haarlem naar Hille- leverde voor Haarlem een besparing aan i gom, in te trekken. Over dit voorstel deden i wij dezer dagen enige mededelingen. Een speciale pijp voor TOPIC! Maak Uw prettigste pijp tot TOPIC-pijp! Topic-tabak heeft een kwaliteit welke haar aanspraken op Uw béste pijp wetti gen. Steek er op een rustig ogenblik de brand in en geniet een goed en toch zuinig brandend TOPIC tot het laatste draadje! Niet overal, maar alléén verkrijgbaar bij - JAN VAN DER PIGGE GROTE HOUTSTRAAT 81 - HAARLEM lAdv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 18 Februari 1948 ONDERTROUWD: 18 Febr., D. van dei- Wateren en K. Kleinhout: N. S van der Schuit en S. T. M. van Geldorp; S. van Gel dorp en M. G. van der Hulst; J. Traksel en G. E. B. Jansen; P. Klinkenberg en A. C. Harren: B. C. J. Loerakker en A. M. Door geest; M. van de Meeberg en E. C. Tuninga; A. J. Voskuyl en M C. Doheslager; B. Leeu- werke en P. M. Koelcmeijer; W. E. Heuver- kamp en P. Nouwen; L. B. Schipper en T. M. van der Veen; J. Noordzij en JJ. Nijhuis; M. H. Jacobs en I. A. T. van Eekhout; D. Timmermans en J. Gmelich Meijling; J. W. C. Zuijderduin en H J. Boogaard; N. W. J. Spanjaard en S. W. Offenbroich; J. Do- pierala en M. E. Scharff; G. J. Vinken en H. T. Guiteneau; G. W. Houbein en H. Leen; J. F. Krieg en E. C. van Merkenstein; P. J. Olijhoek en A. J. van Assema; F. L. Wit kamp en C. van Andel; G. J. Wisniewski en M. J. Wasbauer. GEHUWD: 18 Febr.. R. A. Reenter en B. Loen; H. van Loevesijn en T. A. van der Aar; G. van Kordelaar en A. C. van Dansik: J. Gijzen en M. van Stijn; J. Bakker en M. H. van den Hoef; J. Bakker en L. J. W. van Drunen; J. Scheelings en J. C. Koster; K. van 't Zand en S. B. J. Bos; P. W. Oversteegen en J. M. Ruijgrok; C. Stijnman er. J. G. Dol fing; J. A. Medenblik en M. M. Dekker: A. G. Dapper en R. L. Bolkestein: C. Blesgraaf en E. B. van Kleef; H. J. Cramer en M. Borst; G. Broertjes en J. C. Oudolf; J. II. Metselaar en C. J. de Klerk: J. P. Ponstijn en C. B. Voordauw; H. T, Olijerhoek en A. van Das- Belaar; J. Zuur en L. Mandemaker; P. J. Wardenaar en J. W. Versteeg; D, Bierhaalder en C. W. Verhaar; J. Vinke en C. G. Dolie- Blager. BEVALLEN van een zoon: 16 Febr.. M. J. BijnsdorpHoogduin: 17 Febr.. M. H. Rozen- daalvan der Veen; M. S. de GoedeMolle- ma; G. de WalBanning; T. KortenSpin- der; 18 Febr.. T. AntonisseWagner; H. J. IngwersenHollander; W. M. BruinsKro- der; E. H. Sandersvan der Vcldt. BEVALLEN van een dochter: 18 Febr., H. E LubberinkSinnecker; »G. W. Goosens Stals; W. VoetSavrij; W. M. Schneiders— Tuijten. OVERLEDEN: 16 Febr., M. P. van Rooden, 28 d., Tulpenstraat: 17 Febr., C. H. Geevers, 81 j.. Dickmansstraat. DISTRIBUTIENIEUWS Uitreiking van bonkaarten voedingsmidde len. textielkaarten. schoenenbonnen en aan vraagformulieren brandstoffenkaarten op Vnidag 20 Februari te: Haarkm: Rest. P. Heemstede: 9—12.15 uur Pe—PI; 14—16.30 •Uur Po. Pvervcen: T t.m. Wr Ambtenaar van de C.C.D. in arrest Vorige week berichtten wij, dat de Haarlemse politie proces-verbaal had op gemaakt tegen een banketbakker en zijn echtgenote verdacht van poging tot om koping van een ambtenaar van de CCD. Toen twee ambtenaren van deze dienst proces-verbaal wilden opmaken wegens een overtreding van de Vlees- en Vee verordening, had de echtgenote van de banketbakker gevraagd er geen werk van te willen maken en zij bood een bedrag aan. dat echter niet geaccepteerd werd. Later bracht het echtpaar een bezoek aan een der ambtenaren, die in Heilo woon achtig is en liet na een gesprek het geld achter op de trap. Aangezien vermoed wordt, dat de ambtenaar zich aanvankelijk bereid verklaard had medewerking te wil len verlenen aan de omkoping, is proces verbaal opgemaakt. De ambtenaar is in arrest gesteld. Inbreker ging aan de zwier De recherche heeft T. J. K„ verdacht van een inbraak gepleegd te hebben bij de Pharma Chemie, een verhoor afgenomen. De aangehoudene legde een bekentenis af. De uilen post- en rentezegels verkocht hy in Amsterdam aan een onbekende. Dit bedrag en de 1000 heeft de man aan ver teringen opgemaakt. Een zilveren potlood, dat hij eveneens gestolen had, was nog in zijn bezit en is in beslag genomen. Aange zien K. zich ook heeft schuldig gemaakt aan een inbraak in Hilversum, zal hij daarheen op transport worden gesteld. SCHEEPVAART K. N- S. M. Cottica. 16 Febr. te Parama ribo MadeiraTrinidad. Deo Duce. 17 Febr. te Aarhus AmsterdamKopenhagen. Euterpe., 16 Febr. van Bremen naar Hamburg. Aspen. 17 Febr. van Barcelona naar Genua. Berkel, 16 Febr. van Gibraltar naar Valencia. Iris. 17 Febr. van IJmuiden naar Halmstad. Niobe, 17 Febr. van Rotterdam naar Abo. Titus, 18 Febr. te Rotterdam, van Valencia. Trajanus, 17 Febr. van Piraeus naar Alexandrië. MIJ. NEDERLAND Amsteldiep. 14 Febr. v. Balikpapan r.aar Tarakan. Hugo de Groot. 17 Febr. van Baltimore naar Holland. Joh. de Witt, 18 Febr. te Singapore naar Batavia. Rondo, 18 Febr. te Colombo van Penang n. Halifax. Rotti, 17 Febr. van Karachi naar Navalakhi, verder naar Bombay. HOLL. OOST AFRIKA LIJN Emanci pator, 18 Febr Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen. Oranjefontein. 11 Febr. te Cape Town, van Amsterdam naar Port Elisabeth. Randkerk, 16 Febr. van East Londen naar Port Eiisabeth Bloemfontein, 17 Febr. te Kaapstad van Port Elisabeth naar Amster dam Nijkerk, 17 Febr. van Suez naar Mom- bassa. HOLL WEST AFRIKA LIJN. Zwijn- drecht. 17 Febr van Amsterdam naar Ant werpen KON HOLL LLOYD. - Cordoba. 18 Febr. uit Amsterdam via Hamburg naar Zuid Amerika (thuisreis). Westland (uitreis), 17 Febr. van Rio de Janeiro naar Santo». En dan het tweede punt, waaraan on verbrekelijk de namen van de Haarlem mers: Drilsma, Frank, Chapon, Zwanen beek, Reuman, De la Rie, Lebbe, Warmen- hoven, Wey en Strengholt verbonden zijn: het aanwijzingen geven aan de S.D. van anti-Duitse personen, die om één doodge schoten Duitser gegijzeld zouden moeten worden. Van de honderd gijzelaars moesten de genoemde tien als zoenoffer het leven la ten Op de gebruikelijke vraag van de pre sident mr. Van Vugt antwoordt Neder- koorn, dat hij uit een liberaal en Ko ningsgezind milieu stammende in 1932 I onder de indruk van de volgens hem toen- malige gezagsondermijning tot de N.S.B. gekomen was. Vervolgens deed hij een omstandig verhaal hoe hij eigenlijk lang- zamerhand anti-Duits geworden was doch j steeds „naast Mussert was blijven staan", om zich te verweren tegen een pro-Duitse kliek in de beweging. Het verhoor kwam vervolgens op de ontruiming van Monopole. Er kwam een telefoontje van de van Rappard-beweging of de W.A. zin had tezamen met haar het theater waar Sylvain Poons met andere Joodse artisten een uitvoering zou geven, te ontruimen. President: „En u had daar wel zin in?" Nederkoorn: „Ja het leek me wel als vlagvertoon" Hij laat er op volgen: „Maar de W.A. heeft niet geslagen en de ont ruiming verliep vrij rustig". Eamon De Valeraminister-president van Ierlandis geklopt door zijn tegenstander John A. Costello. Na zestien jaar onafge broken premier te zyn geweest, verloor hij met 68 tegen 75 stemmen. De nieuwe pre mier, een 57-jarige advocaat, candidaat gesteld door een „front van oppositie partijen". De Valera's opvolger, John A. Costello, is lid van de Fine Gael, de partij van Richard Mulcahy, die 36 zetels in de Dail bezet. Bij de eerste stemming in de overbezette vergaderzaal werd De Valera met 74 tegen 70 stemmen verslagen en bij de tweede stemming koos de Dail John Costello met 75 tegen 68 stemmen tot minister-president. Mulcahy noemde de verkiezing van Cos tello „geen handelszaakje, doch een mani festatie van een nieuwe geest Sean MacBride, de leider van de nieuwe republikeinse partij, verklaarde, dat alle partijen die Costello hebben gesteund, zijn verenigd in het verlangen een eind te ma ken aan de verdeling van Ierland in Eire en Ulster, dat verenigd is met Groot-Brittan- nië. De Valera's partij slaagde er bij de on langs gehouden algemene verkiezingen niet in een absolute meerderheid te behalen. Zij heeft thans 68 zetels in de DaiL Zijn verweer suggereerde dat eigenlijk de W.A. de bezoekers wilde beschermen tegen de van Rappard-beweging. Toen kwam het tweede punt aan de orde. „Op 31 Januari 1943 werd ik 's avonds aan het politiebureau aan de Smedestraat ontboden", vertelt hij. „Twee of drie Duitse militairen zaten aan een lange tafel met lijsten en paperassen. Zij vroegen mij een paar prominente Haarlemmers te noemen, die voor gijzeling in aanmerking kwamen. Dat heb ik toen geweigerd". Pres.: „En toen bent u weer wegge gaan". Nedex-koorn: „Nee, ik mocht niet weg". Pres.: „Ach kom, zo'n held op straat en toch bang voor de Duitsers. U heeft er dus de hele avond bijgezeten en dan kunt u ook precies vertellen wat er gebeurd is". Nederkoorn zegt van niets te weten. Hij kon het gesprek niet volgen en heeft al leen maar gemerkt dat Slot ook aan de tafel zat, omdat deze voor brood en koffie moest zorgen, en dat er een lijst met namen van Joodse Haarlemmers in opdracht van burgemeester Plekker werd binnenge bracht. Pres.: „Beschuldigde, iemand die bij zo'n gebeurtenis aanwezig is. kan zich zijn hele leven lang de toedracht van minuut tot minuut herinneren. Niemand hier accep teert uw verklaring". De hoofdinsp. K. H. R. Meinema ver klaarde als getuige dat Nederkoorn er bij zat alsof hij aan de besprekingen deelnam en de agent IJzerman, die op last van Plekker de namen van de leden van de Joodse raad aan de Duitsers moest geven, verklaarde nadrukkelijk: „Krist noemde de namen en Nederkoorn had een adresboek vooi zich genomen en zocht naarstig naar iemand in de Frankestraat. Toen hij deze niet kon vinden wilde hij zelfs naar het bevolkingsregister gaan". Nederkoorn: „Ik sta versteld over deze verklaringen. Toen de naam van een on- schuldige chauffeur werd genoemd, heb ik I uitgeroepen: „Mijn God, moet zo'n stakker 1 nu ook al het slachtoffer worden!" I Waarop mr. Besier informeert: „En ik dacht dat u niet aan de besprekingen kon deelnemen en er niets van had gehoord!" Het Hof kwam, na in raadkamer te zijn ge- j veest, tot de conclusie dat de getuigenver klaringen op dit punt aanvulling behoef den. De zaak werd daarop verdaagd tot Donderdag 26 Februari. Als getuigen zullen dan verschijnen de gedetineerde A. Knoop, de ex-burgemeester S. L. A. Plekker en de gewezen hoofdinspecteur van politie te Haarlem G. P. J. Verschoor. Medewerking verleend aan een Engelse voetbalpool De Rotterdamse politie stelt een onder zoek in naar een voetbalpool voor het raden van uitslagen van Engelse voetbal wedstrijden. Het bleek haar, dat een spoor naar Haarlem leidde. Daarom heeft de i recherche in de afgelopen nacht een onder zoek ingesteld bij een negen en veertig jarige lichtdrukker, die depóthouder bleek te zijn. In de woning waren gebruikte en ongebruikte formulieren voor het deel- nemen aan de pools aanwezig, welke in beslag zijn genomen. Tegen de licht drukker, die 25 procent provisie ontving voor zijn bemoeienissen, is proces-verbaal opgemaakt. Opruiming achter het ijzeren gordijn In de Sovjet-sector van Berlijn heeft de Duitse politie Woensdagmiddag op last van de Sovjet-autoriteiten alle voorradige exemplaren van drie Amerikaanse ge schriften bij drukkers, kiosken en boek winkels in beslag genomen. De inbeslag- genomen geschriften zijn uittreksels van het boek van James Byrnes .Speaking Frankly", een boek van Ferenc Nagy, de voormalige Hongaarse premier, getiteld „Hoe de Sovjets mijn regering ten val brachten" en een artikelenreeks van de New York Herald Tribune: „Achter het ijzeren gordijn". Naar verluidt zijn slechts enkele duizenden exemplaren van de drie geschriften in beslag genomen. Volgens een eigenaar van een boekhandel was de ver koop der exemplaren „zeer vlot". Mushar af f Khan: Oosterse muziek Voor 't eerst sinds het uitbreken van de oorlog, had de Haarlemse afdeling der Soefi-Beweging weer eens de Indische zanger Musharaff Khan te gast. Ik herin ner mij deze Oosterse toonkunstenaar al eens vroeger gehoord te hebben, bij gele genheid van een dergelijk bezoek aan zijn Haarlemse geestverwanten der Soefi-Be- weging! Daar ik wist dat hij komen zou, had ik mij de moeite gegeven, aan de hand van de uitgebreide studie over de Hindoe- muziek van Prof. Grosset van de univer siteit van Lyon, mijn wetenschap over het onderwerp nog eens op te frissen. Maar, eerlijk gezegd, het is een hopeloze taak, klaar te leren zien in het complex van systemen die deze oer-oude kunst kent, en haar mythen te onderscheiden van de reële feiten. In hoofdzaak komt het hier op neer, dat de Hindoe-muziek een gere gelde variatie betekent van een aantal kernmelodieën, zogenaamde „ragas", die volgens de legende in de duizenden liepen, doch in de huidige practijk lang niet zo talrijk zijn, maar toch nog talrijk genoeg om het moeilijk te maken ze uit elkaar te houden; althans voor ons Westerlingen, die er vreemd tegenover staan. Dus de uitvoerder, die de „ragas" va rieert „a l'improviste", is zanger en com ponist tegelijk. Is hij een waarlijk bezielde, een dichter in klanken, een evenwichtig bouwer van een kunstwerk. en tevens een goed zanger en begeleider op „sitar" of „vina", dan kan het mooi uitvallen. Doch waar het bij de „graue Theorie" blijft moet dat wel eens mislukken. De geest die levend maakt moet het hem hier doen. Musharaff Khan nu bezit al de vereiste kwaliteiten om de muziek van zijn land naar haar verhevenste betekenis te de monstreren. Vooreerst al gaat hij van het principe uit, dat de muziek van goddelijke oorsprong is en een ethos belichaamt dat voedsel voor de ziel is. Dan heeft hij een prachtig orgaan dat hij in alle nuances weet te gebruiken, en vooral kan hij zich verlaten op een rijke fantasie. Het pro gramma bestond uit wijzen van verschil lend karakter. Soms hoorde men enig ver band met het Gregoriaans, maar dan in een fellere bewogenheid; andermaal trof een overeenkomst met sommige Joodse tempelzangen van echt Oosters type; meer malen was de gegeven formule, de raga, duidelijk te volgen. De laatste nummers hadden m.i. een kunstlied-karakter. Musharaff Khan begeleidde zichzelf op de Sitar, een 7-snarig tokkelinstrument. Dit begeleiden beperkt zich tot het mee spelen van de melodie plus Het voortdu rend laten horen van de grondnoot; soms alleen tot het laatste. De Hindoe-muziek kent geen meerstemmigheid. Een avond die veel te leren gaf: meer dan ik in een geleerde verhandeling op diepen kon. Om de doodeenvoudige reden, dat de materie hier levend en bloedwarm, bezield en geladen op de meest natuurlijke wijze opgediend werd. JOS. DE KLERK. Herdenking spoormannen Ter nagedachtenis van de spoormannen. die als slachtoffers van de oorlog zijn gevallen, zal op 27 Februari om elf uur op het station te Haarlem een gedenkplaat worden onthuld en des middags om twee uur één in de Cen trale Werkplaats. RUSSISCHE FILMS. Voor de afdeling Heemstede van de Com munistische Partij Nederland „De Waar heid" werden Woensdagavond in het ver versingshuis „Groenenaaal" enige Russische films vertoond. Voor de pauze kreeg men enige journaals te zien, die toonden hoe in de Sovjet-Unie het eerbetoon aan Stalin en het sportleven georganiseerd zijn en na de pauze werd de speelfilm „Wacht op mij" ontrold. Deze rolprent is een typisch oor logsproduct, gericht op het opvijzelen van het moreel van het thuisfront. Spel, regie en inhoud volgen dezelfde geijkte paden, die ook elders waar de filmindustrie op commerciële basis rust betreden worden. Bovendien konden de technische onvol komenheden zelfs niet met de mantel der liefde bedekt worden. Het publiek ver maakte zich opperbest met een Amerikaan se tekenfilm. RIDDERSCHAP EN EEN AUTO VOOR PIONIERSTER. Dr. Christine Bader, een der pioniersters op het terrein van de zuigeling- en kleu terverzorging hier te lande vierde Woens dag haar zeventigste verjaardag. In het naar haar genoemde kleuterhuis te Arn hem heeft men haar een indrukwekkende hulde gebracht. De loco-burgemeester, wethouder Bronk- horst deelde mede dat de Koningin dr. Bader benoemd had tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Namens de Arnhemse burgerij werd dr. Bader een automobiel aangeboden. „Een foto" van de Franse rijkdom (Van onze correspondent te Parijs) Enkele weken geleden besloot plotseling de Franse regering de hoogste bankbiljetten die van 50Ó0 francs aan de circulatie te onttrekken. Allen en in het bijzonder zij die toevallig een of meer dier biljetten-be zaten, vroegen zich af, welk doel deze uiter aard zeer onpopulaire maatregel wel mocht hebben en vele hypotheses en nóg meer valse geruchten deden de omloop door het land. De verantwoordelijke minister René Mayer maakte echter bekend, dat hij alleen maar een „foto" wenste te nemen van het Franse kapitaalbezit, en dat geen enkele eigenaar dier biljetten ook maar iets te duchten had. Frankrijk voelde zich ech ter niet geheel gerustgesteld en bovendien vroeg men zich af, of die foto wel zeer be trouwbaar zou kunnen wezen. Banksaldi vielen immers niet in het gezichtsveld van de fotograaf en bovendien kon men de verspreiding van een bepaald soort bank biljet niet anders dan zeer willekeurig noemen en op zichzelf dus nimmer een juiste graadmeter van de materiële wel stand. Hoe dit zij: de foto is thans afge drukt. Uit een statistiek van het ministerie van Financiën blijkt, dat 2VZ millioen ge> salarieerden tezamen over ruim 10 millioen aan francs in deze biljetten beschikten, en dat nauwelijks 2 millioen boeren er ruim het dubbele 2Óy2 millioen van beza ten. Het hoogste gemiddelde per persoon trof men aan onder de industriëlen, die ge middeld per hoofd ruim 17 biljetten in voorraad hadden. Zoals men weet, is men daags na de beslissing reeds begonnen klei ne bezitters tot een som van 15.000 frs. te rug te betalen. Velen verwachten echter, dat een zeker percentage der geblokkeerde biljetten, die tezamen 1/3 vertegenwoor digen van al het in omloop zijnde geld, niet gerestitueerd zal worden, doch als een ver plichte staatslening door de regering zal worden aangewend. BINNENLAND Op 4 Maart zullen Prinses Juliana en minister Drees de slotbijeenkomst van de bestuursraad met provinciale en plaatselijke medewerkers van de stichting Nederlands Volksherstel te Utrecht bijwonen. De 20-jarige J. K. uit Enkhuizen is te Antwerpen bij het schilderen van de grote mast van het s.s. „Telena" van een hoogte van vijf meter op het dek gevallen. Hij over leed enige tijd later. Het tribunaal te Hilversum adviseerde tegen de Larense artist M. A. L. Tummers, die deel uitmaakte van het cabaret van Paulus de Ruiter internering voor de tijd van drie jaren, met aftrek van voorinterne ring, zodat Tummers 18 Mei vrij komt. B. en W. van Amersfoort hebben de automarkt, die veertien dagen geleden werd heropend, voor onbepaalde tijd gesloten om dat de handelaren de door de overheid vast gestelde bepalingen negeerden. De burgemeester van Amsterdam mr. Arn. J. d' Aillv en de wethouder van Open bare Werken, dr. B. S. Polak, hebben een be zoek gebracht aan het Instituut voor Kern- physisch Onderzoek in de Watergraafsmeer, waar op het ogenblik door Philips het groot ste cvclotron van Europa wordt gebouwd. Jhr. mr. G. R. G. van Swinderen is be noemd tot consul-generaal der Nederlanden te Shanghai. De samenwerkende patroons in de bouwbedrijven hebben besloten, dat met in gang van de nieuwe betalingsweek lonen zullen worden uitbetaald aan de bouwvak arbeiders, welke in overeenstemming zijn met de regeling van arbeidsvoorwaarden, gelijk die door het College van Rijksbemid- delaars is vastgesteld. HAARLEM EN OMGEVING Maandag 23 Februari hoopt de werkman le klasse bij de rijkstelefoondienst de heer G. C. Krgmer, Croesenstraat 26, de dag te herdenken' dat hij voor 25 jaar bij genoemd bedrijf in dienst is getreden. Voor de Gemeenschap Haarlem en Om geving van het Humanistisch Verbond, gees telijk centrum voor buitenkerkelijken, zal prof. dr. M. Minnaert een voordracht met lichtbeelden houden over Bouw en oorsprong van het Heelal in het Wijkgebouvv van de Nederl. Herv. Gemeente, Ged. Oude Gracht op 23 Februari. Dr. C. Spoelder zal Vrijdagavond voor dc Verspronckwegvereniging in de aula van het Kennemer Lyceum te Overveen een lezing met lichtbeelden houden over „Haar lem zoals het was en zoals het is". B. en W. van Bloemendaal stellen de ge meenteraad voor aan mevrouw J. C. Gerrit sen—Benders te Berg en Dal te verkopen een bouwterrein, ter oppervlakte van onge veer 950 m2, gelegeen aan de Zeeweg (Zuid zijde) nabij de Watertoren tegen een prijs van f 10 per m2. Te Hoofddorp wordt Woensdag 25 Fe bruari in de Beurs de antirev. partijdag ge houden. In de middagvergadering spreken dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, lid der Tweede Kamer over ..Politieke vragen van de dag" en prof. C. Veenhof van Kampen over „Christelijke politiek". In de avondvergade ring zal het lid der Tweede Kamer de heer Jan Schouten het onderwerp „Twee lijnen" behandelen. Mcj. A. M. Hoekendijk uit Amsterdam, zal op Donderdag 26 Februari in de Zuider kapel aan de Zuiderstraat te Haarlem in de serie opwekkingsdiensten spreken over „Wonderen van Genade". Mej. Hoekendijk heeft jarenlang gewerkt onder vrouwen en meisjes, die aan de zelfkant der maatschap pij in de grote steden leven en velen van hen weer in het goede spoor mogen brengen. Het gebeurde de laatste weken geregeld, dat een Haarlemse winkelier, als hij aan de telefoon geroepen werd, een honend gefluit hoorde. Hij verzocht medewerking aan de recherche en uit een onderzoek is gebleken, dat de vroegere dienstbode van de winkelier het grapje uit wraak uithaalde. Zij was we gens diefstal uit haar betrekking ontslagen en vond het blijkbaar plezierig haar vroe gere patroon op te bellen. In de ouderdom van 81 jaar is overleden de heer C. H. Geevers. die vele jaren onder wijzer is geweest aan de Rijksleerschool én vroeger verbonden was als hoofd aan de Tuinbouwwintercursus van de afdeling Haar lem van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw cn Plantkunde. Ook is de heer Geevers penningmeester geweest van de Coöperatieve Woningbouwvereniging, welke huizen gebouwd heeft aan de Nicolaas van de Laanstraat. De crematie is bepaald op Vrijdag a.s. na aankomst van trein 12.09 uur. grote voorraad onderdelen AMSTERD. RIJTUIG MIJ.: OFF. DEALER Adi en Eva Het Zwitserse weekblad „Die Weltwoche" schrijft dat Eva Braun, die in een bunker te Berlijn enkele uren voor haar dood met Hitler in het huwelijk trad, in 1944 de Duitse filmspeler, regisseur en bergbeklim mer Louis Trenker volgens zijn eigen voor een notaris onder aanwezigheid van getui gen gedane mededeling haar dagboek heeft overhandigd, dat de volledige geschiede nis van Hitler's particuliere leven van het ogenblik van haar eerste kennismaking met hem tot eind 1944 bevat. Eva Braun had aan Trenker, die te Bo zen woonde, verklaard, dat zij twee rede nen had om hem dit dagboek te overhan digen; ten eerste vreesde zij dit dagboek bij een geallieerd bombardement te verlie zen. Ten tweede hoopte Eva Braun, die zich tot acteren voelde aangetrokken, dat Hollywood zich na de „wapenstilstand" zou haasten de „Pompadour van het derde rijk" te engageren als hoofdrolspeelster in een autobiografische film met het dagboek als libretto. Uit een authentieke brief van Eva Braun blijkt volgens Habe ook, dat zij jaloers was op Leni Riefenstahl, die gere geld van Hitier bloemen kreeg toegezon den, en „Adi", zoals Eva haar geliefde steeds in het dagboek noemt, haar daar niet mee bedacht en zich ook niet om haar garderobe bekommerde. Het dagboek is door Trenker aan een vriend in Hollywood doorgestuurd en ten slotte bij de uitgeversfirma Reynal en Hitchcock terecht gekomen. Deze uitgevers hebben echter besloten aan de Ameri kaanse regering de beslissing te laten, of het dagboek gepubliceerd zal worden. Amsterdamse Beurs I Slotkoers I gisteren Koninklijke Olie.361 Unilever 320 Philipsj 400 A. K. U186 Fokker Nederlandse Ford. 386i/2 Nederlandse Kabel 319 v. Berkel's Patent 126 Scheepvaart-Unie. 188 Holl.-Amerika Lijn 225 Deli Maatschappij201 H. V. A2591/a A'dam Rubber 180 Ned. Handel Mij.. 17iy2 N.-I. Handelsbank 135 */2 Billiton Mij. II 470Vi Opening»- koersen 365 325 4071/2 188 387yx 190% 202*4 260*2 181*4 1711/a 1361/a

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6