m: c r J c De Tsjechen voor een crisis De 9 Muzen Kou op de borst Ml SOL Raadsels om een leeg verdachtenbankje Stichting van een openluchttheater nabij het Wilhelminaduinpark Nieuwe uitgaven PANDA EN DE PROFESSOR Wereldnieuws VRIJDAG 20 FEBRUARI 1948 3 IN DE WERELDPOLITIEK: Het heeft er veel van dat de eerstvolgen de politieke crisis, voortvloeiend uit het communistisch streven naar autoritaire regeringsmacht, in Tsjecho-Slowakije zal uitbreken. Alle tekenen wijzen er op dat de uit zeven partijen gevormde coalitierege ring aldaar waarin de communistische partij als grootste groep de premier Gott- wald leverde op springen staat en dat de explosie practisch een kwestie van enkele dagen moet worden genoemd. Er zijn ver schillende factoren, die tot deze ontwikke ling hebben bijgedragen en daarbij is er ook een, die wortelt in het Westen. De binnen landse verhoudingen in Tsjecho-Slowakije, het enige Oost-Europese land dat nog niet volkomen binnen het perk van de Sovjet- Russische invloedssfeer is geharkt, doch met veel inspanning en ten koste van hevige binnenlandse wrijvingen zich nog gedeelte lijk op het Westen van Europa kon blijven oriënteren, zijn de laatste maanden met de dag verslechterd tengevolge van de onop houdelijke communistische pogingen om het heft volledig in handen te krijgen. Nu de door de uiterst-linksen zo fel-begeerde sa mensmelting tussen communisten en so ciaal-democraten door de laatsten gedeci deerd is afgewezen, zodat een zogenaamd Volksfront het machtige communistische wapen tot verovering van de totale macht tot de onmogelijkheden ging behoren, hebben de communisten hun uiterste best gedaan om de stemming in de grote volks groepen arbeiders en boeren vooral te infiltreren met ontevredenheid over de huidige gang van zaken. Tegelijkertijd wer den de pogingen om buiten het kabinet om maatregelen door te voeren die de commu nistische invloed konden versterken, ge ïntensiveerd. Hierover kreeg de regering herhaaldelijk lastige en openhartige par lementaire interpellaties te verwerken, die op franke en moedige wijze door de niet- communistische afgevaardigden werden ge uit. Ook de niet-communistische ministers wisten in de kabinetsvergaderingen her haaldelijk van zich af te spreken en dit heeft dan ook tenslotte tot de coalitiebarst geleid. Die niet-communistische ministers bevinden zich echter in een zeer moeilijk parket. Enerzijds schrijft de geografische positie van het land voor, dat het ten op zichte van een probleem als de geallieerde controverse over Duitsland de partij van het Oosten kiest, temeer waar de Westelijke politiek ook werkelijk ernstig de belangen van landen als Tsjecho-Slowakije over het hoofd ziet. Anderzijds wil het land de ban den met het Westen niet volkomen door snijden, zoals Joego-Slavië en de voor malige as-satellieten deden, omdat het ten slotte in economisch opzicht niet geringe belangen heeft bij een voortbestaan der vriendschappelijke en zakelijke betrekkin gen met heel West-Europa. De Tsjechische communisten gebruiken thans de Westelijke Duitsland-politiek als een dankbaar motief om de openbare mening met anti-Westëlijke gevoelens in te spuiten en helaas vinden de niet-communistische bewindsmannen niet voldoende tegenargumenten. Sterker, zij moeten erkennen dat het Tsjechische na tionale belang allerminst gediend wordt door de houding, die Frankrijk, Engeland en Amerika in de kwestie Duitsland in nemen. Dat is iets wat landen als Neder land, België, Luxemburg, Noörwegen en Polen als slachtoffers van de Duitse agres sie kunnen beamen. Het belang van die kleinere landen is tot nu toe in weinig op zichten Jfeidraad voor de grote geallieerden geweest en het is te begrijpen, dat het daardoor vooral voor een land als Tsjecho- Slowakije uiterst moeilijk wordt om zich niet geheel en al gewonnen te geven aan de macht, die juist die Westelijke houding steeds weer als lokmiddel gebruikt om de Oostelijke landen onder haar vleugels te krijgen. Thans is het in het Tsjechische kabinet zover, dat de ministers onderling elkander verwijten doen over het niet-uitvoeren en averechts-uitvoeren van kabinetsbesluiten. De benoemingen en promoties bij de Tsje chische politie bijvoorbeeld geschiedden de laatste maanden zo in het oog lopend ten voordele der communisten, die op deze wijze het gehele politie-apparaat gingen be heersen, dat het kabinet enige tijd geleden met veel pijn en woordenstrijd een besluit baarde, waarbij deze pro-communistische benoemingen tot het normale werden terug gebracht. Ondanks dit besluit ging het spel echter vrolijk door en de socialistische mi nisters zagen met groeiende ergernis, dat de betrokken instanties zich in genen dele iets van het kabinetsvoorschrift aantrok ken. Eindelijk werd het hun te erg en zij verklaarden kort en bondig, dat zij niet langer aan de beraadslagingen zouden deel nemen wanneer het kabinet zijn eigen be sluiten niet kon doorvoeren. Hiermede kwam de crisis om de deur kijken. De verkiezingen, die in Mei zouden worden gehouden, zuilen wellicht ver vroegd moeten worden om een nieuwe con stituerende vergadering samen te stellen, want de breuk in het kabinet en daarmede in het gehele regerende organisme lijkt on herstelbaar. De niet-communistische krachten in het land riskeren bij verkiezingen op dit mo ment een' groot gevaar: De reeds eerder genoemde kwestie-Duitsland. Er zou alle eden zijn om de aangekondigde Drielan- denconferentie te Londen, die Maandag zal beginnen, uit te stellen, om tenminste de Tsjechische strijders voor democratische vrijheid niet de steun te ontnemen, die zij hard nodig hebben. Die conferentie zal immers, als de tekenen niet bedriegen, de definitieve Westelijke Duitsland-politiek openberen en deze politiek zal in de eerste plaats Rusland, doch bovendien alle klei nere Oost-Europese landen niet welgeval lig zijn. De Tsjechische communisten heb ben de wind in de zeilen, wanneer Frank rijk, Engeland en Amerika, wellicht in over eenstemming met de Benelux-landen, straks hun eigen oplossing voor Duitsland gaan doorvoeren zonder zich nog de afspraken van Yalta en Potsdam te herinneren. In een afzonderlijke conferentie hebben Polen, Tsjechoslowakije en Joegoslavië twee dagen geleden als hun mening te kennen gegeven dat de manier, waarop de Westelijke lan den Duitsland zullen gaan behandelen, geen rekening houdt met de belangen van de slachtoffers van Hitler en zij eisen met veel nadruk dat de eenheid der vier be zetters van Duitsland in de regeling van het Duitse probleem behouden zal blijven, en dat zij zelf gehoord zullen worden bij het vaststellen van die regeling. Tsjecho-Slowakije staat wel heel „duide lijk op het punt, te worden afgestoten door het Westen in de richting van het Oosten. Het zal op die manier indirect wéér het slachtoffer van Duitsland worden. Of men in het Westen nog een manier zal vinden waarop het onheil kan worden voorkomen, is een grote vraag. Als het weer ten koste van een begin der Europese hei-opleving zou moeten gebeuren, is het uitgesloten. Dat kan immers geen uitstel meer lijden. J. L. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7 15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Platen. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor-de vrouw. 9.05 Sym- phonische muziek. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Strijd krachtenprogramma. 13 30 Dansorkest. 13.50 Film en toneel. 14.10 Tsjechische nationale liederen. 14.20 Engelse les. 14.40 Handel en Haydn. 15.15 Pianowerken van Prokofjef. Pijper en Debussy. 15.45 Kiosk. 16.00 Richard Tauber. 16 20 Luchtvaartoverzicht. 16 30 Gre goriaans. 17.00 De Wigwam. 18-00 Volksliede ren. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Strijdkrach tenprogramma. 19.15 Voor Nederlanders in Duitsland, 19.30 Pianoduo. 19-50 Banden die binden. 20.05 De gewone man. 20.12 Hoe heet deze plaat?. 20.30 Lichtbaken. 21.00 „Negen heit de klok", 22.15 Gigli zingt.. 22.37 Actua liteiten. 22.45 Gebed. 11.25 Symphonische muziek van Mendelssohn en Liszt. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. eri 1875 M. 7.00, 8,00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.15 Orgel. 8.40 Platen. 9.35 Russische koorzang. 10.00 Morgenwijding. 30.20 „Het taaie ongerief". 10.35 Liederen van Wolf en Reger. 10 55 Voor arbeiders in con tinubedrijven. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Musette-orkest. 13.15 Ka lender. 13.20 Trio en kwartet. 14.00 Het Ne derlandse lied. 14.15 Harmonie-orkesten. 15.00 Reportage tuinbouwcongres. 15.15 Platen. 16.00 Lezing, over coöperatie. 16.15 Amateurs. 16.45 Actualiteiten op kunstgebied. 17.05 Over werklozenzorg. 17.15 Philharmonisch orkest speelt Poolse muziek. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Om en bij de twintig. 19.00 Viool en piano 19.30 VPRO-cursus. 19.45 Het boek in Neder land. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 De HAM! JE S Een werkelijk fjjn product ter verzorging van Uw handen is Een Hamamelis product van Mijnharde. (Adv.) Monument voor Henri Viotta. Op 16 Juli zullen 100 jaar zijn verstreken, sedert mr. Henri Viotta, de stichter der Wagner- vereniging en gedurende 36 jaren haar leider, te Amsterdam werd geboren. Tot dusver is Nederland achtergebleven om in concert- vorm aan de nagedachtenis van Viotta, die op 18 Februari 1933 te Montreux is overleden en wiens stoffelijk overschot aldaar rust, een gepaste hulde te brengen. Er is thans een comité gevormd, dat voor nemens is om in overleg met het gemeente bestuur der hoofdstad een klein monument te. doen verrijzen, waarover reeds onderhan delingen zijn aangeknoopt met de beeld houwer Hildo Krop. Zorgen om de bollen Vorstschade nog niet te becijferen Over het algemeen heerst er een zekere ongerustheid onder de bollenkwekers in de „streek" en midden-Kennemerland, als gevolg van de weersontwikkeling der laat ste dagen. De hyacinten hoeven geen vorst schade te lijden, want als de kweker zijn zaken in orde heeft, mogen zij nog niet bo ven de grond uit zijn als gevolg van het zogenaamde „terugstoken". Wanneer dit echter hier en daar wel het geval is, kon de schade aan het gewas wel eens ernstige vorm aannemen. Men hoopt in de bollen streek, dat het niet zal gaan sneeuwen, omdat dan de kans groot is, dat dooiwater om de planten des nachts bevriest en zwaar letsel toe kan brengen. In Noord holland is de situatie eveneens vrij hache lijk. De tulpen zijn hier en daar al flink eindje boven de grond, hoewel er zich nog geen bladontwikkeling heeft voorgedaan. De ware omvang van het nadeel, door deze onverwachte vorstperiode toegebracht, is pas te bekijken, wanneer de dooi straks definitief intreedt. EX-KANTONRECHTER- BURGEIVÏEESTER VOOR HET BIJZONDERE HOF Voor het Arnhemse Bijzondere Hof heeft terechtgestaan de ex-kantonrechter en ex- burgemeester van Tiel mr. L. A. J. B. Hem was ten laste gelegd, dat hij had deelge nomen aan de opsporing van een gealli eerde piloot, het uitvoeren van de werk zaamheden ter liquidatie van de Utrechtse studentenverenigingen en het opgeven van het signalement van een illegaal werker uit Wageningen aan de N.S.B.-politiecom missaris van die gemeente. De procureur fiscaal vorderde vijf jaar gevangenisstraf en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. ZAAK-SLOT VOOR HET HOF .Frederik Slot is niet verschenen, meneer de president", zei de deurwaarder van het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof Don derdagmiddag tot mr. Van Vugt. „Dan zal de zaak buiten zijn aanwezigheid behan deld worden", besliste deze en ving dadelijk aan met het horen van de eerste getuige, de 54-jarige Sikking, die gedurende de oorlog kellner in Slots café aan de Kruis straat was geweest. Deze verklaarde, dat de zaak van zijn patroon een drukke Duitse klandizie genoot, waaronder de leden van. de Sicherheitspolizei niet de minst gewaar deerde klanten waren. Zij kwamen soms 's ochtends al en bleven dan uren hangen, waarbij zij geheimzinnige gesprekken met Slot voerden. De getuige beweerde, dat hij zelfs wel brieven aan Slot, die voor de S.D. bestemd waren, had onderschept. Nederkoorn blijft bij zijn verklaring, dat de rol van Slot in het gijzelaarsdrama be perkt bleef tot het halen van brood en kof fie voor de Duitsers, maar deze verklaring wordt weer geneutraliseerd door die van getuige IJzM-man. die Slot in ieder geval de naam Heeremans aan de Duitsers heeft horen noemen en overigens van spijs en drank niets bespeurd heeft. De meest posi tieve uitspraak komt van de getuige Ger- ritsma, die de bewuste lijst met de namen der gijzelaars gezien heeft, ondertekend met „Slot" en „Nederkoorn". De beide beambten van de Sicherheits- Een autobus met uitschuifbare motor Technici van Van Doorne's Aanhangwa- genfabriek te Eindhoven hebben een nieuw type autobuschassis geconstrueerd. De motor met versnellingsbak kan door mid del van een eehvoudige handgreep in enkele seconden naar buiten worden ge schoven. De motor is bevestigd op een hulp-chassis, dat als een lade uitgetrok ken kan worden. De Nederlandse Spoorwegen hebben reeds tachtig van deze autobus-chassis be steld. Ook verwacht men grote orders uit het buitenland, hetgeen onze deviezenposi- tie ten goede zal komen. polizei Rühl en Viebahn, die zo langzamer hand al een aardig mondje Nederlands zijn gaan spreken, kunnen het Hof niet veel wijzer maken. „Men kan doch niet sagen, dat hij tipgever was. Als we iets wilden weten over irgend-einer, dan vroegen we ,dat wel aan hem. Maar wat in zijn café gesproken werd, was doch eigenlijk Weiber quatsch", meent Rühl, terwijl hij zijn wenk brauwen optrekt en verduidelijkt: „Hij ge bruikte de Duitse belangen om zijn Ge schaft te dienen." En op de vraag: „Hoe kwamen de Duitsers aan de lijsten?" „Dar- auf kann alleen Willy Lages antwoorden." De ex-politie-president van Haarlem, Ph. Blank, étaleert zijn goede trouw: Kort na de gijzelaarsactie kwam Slot mij tips aan bieden, maar ik heb er geen gebruik van gemaakt." De parade der gedetineerden wordt besloten met ex-hoofdinspecteur G. P. J. Verschoor, die eveneens in het bureau aan de Smedestraat .in de nacht van de gijzelaarsactie aanwezig was. Maar ook hij kan heus niets verklaren, want hij heeft zich maar liever niet met dè zaak bemoeid Het Hof geeft het dan maar op en besluit de zaak-Slot aan te houden tot Donderdag 26 Februari in de hoop, dat de getuigen A. Knoop en S. L. A. Plekker dan meer licht kunnen verschaffen. HET VOORZITTERSCHAP VAN NATIONAAL RéVEIL. Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Van der Goes van Naters met betrekking tot de politieke organisa tie Nationaal Réveil, waarvan het voor zitterschap zou worden bekleed 'door een hoofdambtenaar van het ministerie van Justitie, heeft de minister van Justitie ge antwoord: De voorzitter van de bestuursraad van Nationaal Réveil, die zich ten onrechte heeft uitgegeven voor hoofdambtenaar van het departement van Justitie, was als arbeidscontractant tewerk gesteld in een der bewarings- en interneringskampen. Om redenen, die geen verband hielden met het door hem beklede voorzitterschap, werd hij op 20 Januari 1948 met buitenge woon verlof gezonden. Hem is ontslag uit 's rijks dienst aangezegd met ingang van 1 April 1948. Bordeaux en Bourgonje uit....Zaandam! Indien uitvinder Bruinier, die zelf geheel onthouder is, gelijk krijgt, dan betekent zijn vinding een revolutie op het gebied van de wijnbouw. Want deze suikertechnicus, die veertig jaar in Indië gewerkt heeft, stelde twaalf jaar geleden een product samen, dat zoveel overeenkomst vertoont met wijn, dat zelfs wijnproevers geen onderscheid kon den ontdekken tussen het nieuwe product en het gegiste druivensap. Indien uitvinder Bruinier gelijk krijgt, dan wordt de Zaanstreek een wijnprodu- cerend district in optima forma. De heer Bruinier heeft na zijn repatriëring verder geëxperimenteerd en toen hij voldoende beslagen ten ijs kon komen, associeerde hij zich met een fabrikant te Zaandam, in wiens laboratorium op groter schaal proe ven konden worden genomen. De nieuwe wijn zal in de handel ge bracht worden in speciale flesjes, waarvan het etiket in het glas verwerkt is. Het alcoholgehalte is afhankelijk van het gistingsproces. Het 'variëert van 8 tot 16 pet. Men kan dit percentage zelfs naar vraag regelen. HEINEKEN'S BIERBROUWERIJ 7 pCt. DIVIDEND Blijkens het verslag der Heineken's Bier brouwerij' maatschappij N.V. te Amster dam over 1946-'47 heeft het bedrijf voor het eerst na de bevrijding belangrijke in komsten genoten uit de buitenlandse deel nemingen. Voor het kömende boekjaar wordt gevreesd, dat de resultaten.van de bedrijven in Nederland nauwelijks vol doende zullen zijn om de noodzakelijke afschrijvingen te dekken. Voorgesteld wordt een dividend van 7 procent (vorig jaar 6 procent). De winst en verliesrekening geeft na afschrijvingen ad 1.261.735 een winst te zien van 2.985.746; 1.250.000 iVordt toegevoegd aan de reserve voor diverse belangen. Burgemeester negeerde stopteken der douane Ambtenaar die op auto schoot, kreeg een oorvijg Toen op 30 Mei van het vorig jaar douane-ambtenaren bij de Duitse grens de burgemeester van de gemeente Haaksber gen, sommeerden met zijn auto te stoppen negeerde deze het bevel en reed door. Een douane-ambtenaar trok toen zijn revolver en schoot op de rechterachterband van de auto, waarna deze stopte. De ambtenaar liep op de auto toe, doch plotseling sprong er iemand uit, die op hem toekwam en tegen hei zei: „Heb jij op mij geschoten?" Toen de ambtenaar dit bevestigde werd hem gevraagd, of hij niet wist, wie hij voor zich had. „Neen meneer", antwoordde de douane-ambtenaar. „Ik ben de burge meester van Haaksbergen en dacht je, dat ik mij door een snotneus van achttien jaar liet beschieten?" Gelijktijd gaf de burge meester de ambtenaar een oorvijf. De burgemeester had zich thans voor de Almelose rechtbank te verantwoorden, maar was niet verschenen. De Officier van Justitie constateerde, dat de burgemeester niet eens de beleefd heid had gehad de rechtbank mede te de len, dat hij verhinderd was. Hij meende dat er in dit geval geen sprake was van een gewone mishandeling, daar de mis handelde slechts zijn plicht had gedaan. De eis tegen de burgemeester luidde 150 boete of een maand hechtenis. Vliegramp in Australië Te Amberley, op 50 km afstand van Brisbane in Australië is Donderdag een Lincoln bommenwerper neergestort. De lijken van j.6 slachtoffers zijn reeds ge borgen. Aan de Leidse Universiteit is gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer C. F. A. Bruijning te Haarlem. Tot nu toe hebben vier en tachtig ingezetenen van Bloemendaal ieder een bedrag van f 1000 beschikbaar gesteld voor het oprichten van een openlucht-theater nabij de Hoge Duin en Daalseweg en in de Donderdagmiddag gehouden vergadering van de gemeënteraad van Bloemendaal heeft de initiatiefnemer, de heer A. van Geluk, mede deling gedaan van het voornemen het theater aan de gemeente aan te bieden. De heer Van Geluk heeft thans 84 inwoners bereid gevonden, doch hij hoopte, minstens een bedrag van f 100.000 bijeen te krijgen. Belangstellenden kunnen zich met hem in verbinding stellen. Aan de gemeente zal tevens een oorkonde worden aangeboden, vermeldende de na men van de schenkers. De stichting van het theater is in de eerste plaats bedoeld om het regeringsjubileum te vieren met een openluchtspel, dat Louis Saalborn vermoe delijk zal leiden. Daarna zal het terrein een cultuurcentrum worden. De opbrengst van vermakelijkheidsbelasting kan in de toe komst een bron van inkomsten vormen. Een vorm van exploitatie moet nog gevon den woi-den. Spreker was de ingezetenen dankbaar voor hun instemming. Burgemeester jhv. mr. C. J. A. denTex verheugde zich over het sympathieke plan. Hij wist niet waarvoor hij meer bewonde ring moest hebben voor .het ondankbare werk van de heer Van Geluk, om gelden in te zamelen, de vrijgevigheid der ingezete nen of voor de snelheid, waarin alles in het werk is gegaan. Bij de inwijding van het theater hoopte de burgemeester gelegen heid te hebben de-schenkers dank te betui gen en de plannen te kunnen mededelen over het beheer. Namens de leden van de raad sprak het oudste lid, de heer P i n x t e r, woorden van dank en richtte zich in het bijzonder tot wethouder Van Geluk. Het voorlopige plan De heer Van Geluk heeft in samenwer king met de dienst van Publieke Werken een voorlopig plan gemaakt. Het openlucht theater wordt aangelegd in de duinen, niet ver van het theehuisje in het Wilhelmina duinpark (beter bekend als 't Kopje). Het parkeerterrein bij dit huisje wordt bij a-oorstellingen als zodanig gebruikt. In het pai"k, waar het theater ingericht wordt, komt een parkeerterrein voor de medewer kers De rand van het terrein, waar 15.000 m3 duinzand ligt, zal afgegraven en ge bruikt worden voor het maken van heuvels. Om verstuivingen te voorkomen, zal de grond met zwarte aarde bedekt worden. De Laatste Ronde: Jef F ik; Uitgeverij „De Sleutel". Af' .en -Haarlem. Nog steeds niet bekomen v„i de lawine der verzetsliteratuur krijgt de arme boek bespreker nog dagelijks de gevoelige sneeuw ballen van „nakomende" oorlogsverhalen tegen het moede hoofd. Hij schrok dus bij het doorbladeren van Ersebeek's schepping, die de zoveelste verzetsroman bleek, al be weegt dit verhaal zich op een terrein, dat vooral voor de jeugd aantrekkelijk is. Maar gelukkig ontpopte deze historie van een illegale groep iut de nabijheid van Hoorn tijdens de laatste bezettingsdagen zich der mate pittig dat de bekende „ene ruk", waarin een vlot boek wordt uitgelezen, ook voor dit werkje ging gelden. Jammer, dat de sensatie van wapendroppings, bravourstukjes en Duit se tegenmaatregelen wel eens wat heel dik op de verder vrij simpele geschiedenis is gesmeerd, gelukkig aan de andere kant, dat de'eenvoud van het dappere jonge stel in het Noordhollandse land overal doorblinkt. Leen de Vogel heeft zich een goed illustrator getoond. F. ZUIDPOOL-INCIDENT Geen rijvergunning voor oude auto's De rijksinspecteurs van het verkeer zullen geen rijvergunningen meer verlenen voor personenauto's, die in een zodanige staat verkeren, dat zij uit een oogpunt van een algemeen economisch belang voor het gebruik onvoldoende geschikt.' zijn. Aan genomen wordt, dat zulks in het algemeen het geval zal zijn bij personenauto's van 1934 en ouder. Een rijvergunning voor deze auto's zal slechts worden verleend, indien ten ge- noege van de rijksinspecteurs van het ver keer wordt aangetoond, dat de auto in goede staat verkeert en voor normaal ge bruik geschikt is. Deze maatregel heeft voorlopig geen betrekking op de lopende rijvergunningen. lcel van Sinkeï. 21.15 Socialistisch commen-n, uiivindina' taar. 21.30 Schrammelmuziek. 22.00 Luister-1 - uln. uiivmaivg.^ 11. Panda rende terug naar boven en riep de rustig slapende Professor. Dieven!" riep hij. ..Een indringer steelt Uw uitvinding!" „Wa... wat?" mompelde de Professor. .Wie ben je? Wat wil je? Eh.... WdtU! Met één sprong was hij -""V tCLY,™,™,." 99 90 DarvjnrJfPKt I zijn bed uit en holde naar beneden. „Mijn IS.15 Hobbyhoek. 23.30 Ensemble Jean Presto! uitvindingriep hi& „Gestolen! Gevaar! Watik bedoelwie.... tfch.... waaromPolitie!!'.!" „De telefoon!" riep Panda. „Vlug! De inbreker kan nog niet ver weg zijn!" De geleerde greep het toestel en draaide met bevende hand. een nummer. „Hallo", riep hij. „Met de popopolitic? Ja Met mjj! Met mij natuurlijk! Mijn uitvin ding heeft een inbreker gestolen! Inbraak! Gevaar! Vlug! Dieven!" Intussen sloop de inbreker met zijn buit snel de stille straat uit en kwam toevallig een agent tegen.',,Hé daar!" riep de agent, die hem. verdacht vond in zijn zwarte pak en zijn masker. „Sta eens even stil.' Waar gaat dat naar toe?," Van de ingang voert een pad naar de kleedkamers, het enige stenen gebouw dat gemaakt dient te worden en links en rechts aan de buitenzijden lopen paden naar het amphitheater. Van het parkeerterrein komt men via een tunnel bij de kleedka mers, waaraan vermoedelijk ook toiletten voor het publiek verbonden worden. Vlak bij de kleedkamers, die bij een heuvel ge plaatst worden, kunnen de medewerkers het „speelvlak" bereiken. Voor het speel vlak, dat een kleine weide wordt, zal een vijver, welke een lengte heeft gelijk aan die van het vlak, gegraven worden. Men stelt zich voor in de vijver, welke ongeveer zeventig centimeter diep wordt, planten te laten groeien. Het amphitheater zal onge veer duizend toeschouwers kunnen bevat ten, een aantal, dat overeenkomt met 'dè meeste openluchttheaters in ons land. Hou ten zittingen worden gemaakt. Indien het aantal plaatsen te klein is, kan gemakkelijk lot uitbreiding worden overgegaan. Aan de bosbeplanting wordt veel aan dacht besteed. De kans bestaat op het ogen blik dennen, sparren en heesters voor de gehele bosaanleg aan te k6pen. Van de huidige beplanting kan wel wat gebruikt worden, echter niet alles. Als er geen voor stellingen of concerten gegeven worden, biedt de omgeving een goede gelegenheid voor het maken van een wandeling. Rotterdamse E.V.C.-voorzitter keert C.P.N. de rug toe De voorzitter van de Rotterdamse E.V.C., de heer A. van den Berg, destijds op de communistische lijst in de" gemeenteraad gekozen, heeft in de raadszitting medege deeld, dat hij op verzoek van de C.P.N.- leiding zijn zetel ter beschikking' stelt. In een verklaring zeide hij, dat hij bij het aanvaarden van zijn raadszetel de C.P.N. wilde aanvaarden voor wat zij zo- nadruk kelijk verzekerde te zijn: een van buiten landse mogendheden onafhankelijke de mocratische arbeiderspartij, die in samen werking met alle andere democratische socialistische krachten de strijd wilde voe ren voor het socialisme. Thans kon hij niet meer in die destijds gegeven verzekerin gen geloven. Verwezenlijking van de ver enigde socialistische staten van Europa in een verenigde wereld was zijns inziens de enige mogelijkheid uit de chaos te komen. Met deze opvatting kon de leiding der C.P.N. geen genoegen nemen. De heer Van den Berg was van mening, dat de houding van de C.P.N. in de allereerste plaats be paald wordt door een critiekloos aanvaar den en verkondigen van een in het raam der Russische buitenlandse politiek pas sende, door de Russische regeerders voor geschreven gedragslijn. Bovendien waren er volgens hem nog andeee opvattingen der communisten, die onderling ten nauw ste samenhangen en onafscheidelijk ver bonden zijn aan het Russische systeem, welke voor hem volstrekt onaanvaardbaar waren. Een daarvan wilde hij noemen de politieke moraal. Daarom kon hij niet lan ger meer met de C.P.N. samengaan. Bezoek aan vermakelijkheden in de hoofdstad neemt af Uit een overzicht van het Statistisch Bureau der gemeente Amsterdam blijkt, dat. het. bezoek aan openbare vermakeilijk- heden in de hoofdstad sterk terugloopt. Het bureau geeft de volgende cijfers van het tweede kwartaal van de jaren 1946 en 1947: sport: 723.906 (572.922); variété en cabaret: 2.151.466 (787.699); filmvoorstel-" lingen: 4.546.329 (3.887.817); concerten: 137.648 (115.855); opera en operette: 103.978 (52.530). Het bezoek aan toneel voorstellingen steeg van 92.688 tot 139.101. Het per bezoek bestede bedrag steeg van 0.93 tot 1.02. FRANKRIJK VERTEGENWOORDIGD OP VOORDRACHTAVOND. Naar wij vernemen zal de eerste secreta- x-is van de Franse ambassade, de heer P. Baylé, de voordrachtavond „Het Franse lied door de eeuwen heen", die mevrouw Marguerite Couperus Zaterdagavond voor de Volksuniversiteit in het Frans Hals museum geeft, bijwonen. De heer Baylé zal door wethouder Geluk ontvangen worden. Geduld en goede woorden (Van onze Londense correspondent). De Britse kruiser „Nigeria" heeft in al lerijl koers gezet naar het Zuidpoolgebied als antwoord op het vreemde gedrag van Argentinië en Chili, die de Britse souverei- niteit van de Zuid-Shetland-eilanden be twisten. Hoe zwaar de krantenkoppen ook zijn, die dit incident vennelden, erg druk maakt men zich er niet om. De Zuid-Ame rikaanse oorlogsschepen varen in dever laten wereld rond en hebben hier en daar bases opgericht. Dit spel is al een hele tijd aan de gang. In December heeft Engeland protesten tot Argentinië en Chili gericht en zich tevens bereid verklaard het Internatio nale Hof in Den Haag uitspraak over de kwestie te laten doen. Dit voorstel werd af gewezen, een bewijs, dat de twee mogend heden, die zich aan de „invasie" schuldig maakten, zich niet zo sterk voelen. 'De Engelsen van hun kant twijfelen er niet aan, dat de eilandengroepen, die door hen in 1908 ontdekt werden, Brits zijn. Ar- genlinië stelde een internationale conferen tie voor, dóch staakte haar militaire activi teit niet, Engelands thuisvloot moge tot een vijftal schepen zijn gereduceerd, 't land wil toch tonen, dat het nog meetelt. Dat is de betekenis van de haastige reis van de „Ni geria", die Kaapstad verlaten heeft. De verhoogde belangstelling voor de Poolstre ken is natuurlijk te verklaren, sinds hun strategische waarde zo is toegenomen. Bo vendien zou er in het omstreden gebied uranium zijn ontdekt. Men kan niet zeggen, dat de betrekkingen tussen Engeland en Argentinië erg soepel zijn. Het maakte reeds meermalen de in druk, dat Argentinië profijt trachtte te trekken van de Britse moeilijkheden. In de oorlog was de houding van dit land, zoals bekend, zeer twijfelachtig. Op het laatste ogenblik, toen Duitslands val voor de deur stond, zwenkte Argentinië naar de zijde der geallieerden. Met de voedselleveranties, waar Engeland zo orn verlegen zit, ging het evenmin vlot. JDe Argentijnse prijspolitiek ontlokte veel kritiek in Engeland. Met tegenzin hebben de Engelsen de aan een Britse maatschappij toebehorende Argen tijnse spoorwegen van de hand gedaan. Al deze wrijvingen hadden tot gevolg, dat En geland zich het vorige jaar de kans zag ontglippen de charmes van Madame Peron te bewonderen. Het is een pleister op de wonde, dat deze week de Brits-Argentijnse handelsovereenkomst na maandenlang ge- manoevreer kon worden bereikt en nog wel op sterlingbasis. Engeland heeft het Argen tijnse vlees, de mais en het lijnzaad hard nodi£. Met geduld en goede woorden zal ook het Zuidpoolconflict wel uit de wereld wor den geholpen. Het is waarschijnlijk niet meer dan een storm in een glas water. De Britse leeuw, hoeveel calorieën hij ook te kort komt, is echter nog waakzaam. Op de Schenkweg. te 's G(ravenhage kwamen een grote autobus en een tram met elkaar in botsing De bestuurder van de auto bus verkeerde onder invloed van sterke drank. Manus-vóór-alles. De Australische regering overweegt de wederopbouw van de marinebasis op het eiland Manus, dat het vorig jaar door de V.S. aan Austra lië is overgedragen. De kosten, die hieraan worden besteed, bedragen drie millioen pd. st. Volgens het plan, dat verscheidene jaren zou vergen, zal de basis de modernste en indrukwekkend ste in de Grote Oceaan worden. Het eiland Manus is het grootste van de 160 eilanden van de Admiraliteits-groep, ongeveer 600 km ten Noordwesten van Rabaul, in het mandaatgebied van Nieuw-Guinea. Protest. In de afgelopen week heeft de Joegoslavische regering vier maal ge- proresteerd tegen Amerikaanse hande lingen in Triëst. Een van deze protes ten betreft het bezoek van de Ameri kaanse kruiser „Providence" aan Triëst, en de drie andere gaan over arrestaties van plaatselijke functionarissen door de Amerikanen. Erfenis. Een ex-serveerster uit Chicago en later een vooraanstaande figuur in de internationale .society, Laura Mae Cor- rigan, heeft bij haar overlijden een bedrag van 10.000 dollar nagelaten aan prinses René van Bourbon-Parma, moeder van prinses Anna, de verloofde van ex-koning Michael van Roemenië. Wit. Volgens een uitspraak van een Duits crimineel gerechtshof in de Ameri kaanse zóne is zwarte handel niet strafbaar, als hij tot doel heeft een leven te redden. Een fabrikant had een paar schoenen voor zijn zoon gekocht voor 800 mark, daar hij deze niet op normale wijze kon krijgen. Het oude paar van de jongen had een levens gevaarlijke. infectie veroorzaakt. Vernietiging. Eén Sovjet-vernietigingsbri gade is begonnen met het opblazen van werktuigen, behorend tot de beroemde Weser-Scheepswerf jte Bremen, welke niet als herstelbetaling naar de Sovjet- Unie vervoerd kunnen worden. Verboden. Vier met vergunning van de Sovjet-autoriteiten verschijnende dag bladen in Berlijn zijn in de Franse sec tor verboden wegens „beledigende uit latingen", gericht tegen de Franse opperbevelhebber in Duitsland, gene raal Koenig. De bladen zijn: „Tagliche Rundschau", „Neues Deutschland", „Berliner Zeitung" en „Vorwarts". Het eerste is het officiële orgaan van het Sovjet militaire bestuur.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2