MOORE'S NO. 1 NE0PH0T0 Bloemendaal verhoogt vermakelijkheidsbelasting CRUM'S Bloemenmagazijn „Het Gouden Hoekje" nette bakkersbed. MARINE Weggelopen Pasfoto nodig? Foto-Engel J. VAN DEN BERG VRIJDAG 20 FEBRUARI 1948 HAARLEMS DACBL'AD Verbetering van het Pannekoekenhuisje Een interessant debat ontstond Don- derdafemeidag in de gemeenteraad van Bloemendaal tussen het lid mevrouw fahrenfort (VVD) en burgemeester mr. C. J. A. den T e x over een cir cusvoorstelling. Het raadslid meende, dat voor het bezoeken van een circusvoorstel ling vijftig procent vermakelijkheidsbelas ting betaald moet worden en niet twintig procent, zoals B. en W. voorgesteld had- „In een circus komt sensatie voor en moet een toeschouwer maar meer be- jalen", zeide mevrouw Fahrenfort. De bur gmeester betoogde daarentegen dat de psardendressuur bij hem de meeste indruk :;eft gemaakt. Het is niet onmogelijk, dat jnderen meer van het optreden der clowns (enieten. De minister van Binnenlandse liken, die richtlijnen verstrekt heeft, heeft meegedeeld, dat de groep van medewerkers jan een circus tot de minst kapitaalkrach ten behoort en daarom wordt twintig rocent voldoende geacht. Drie raadsleden an de VVD en mr. Hijszeler (A.R.) steun- jen het voorstel van mevrouw Fahrenfort, iat echter met 12 tegen 4 stemmen ver- torpen werd. De heer Daams (WD) oemde het voorstel tot verhoging der [ermakelijkhéidsbelasting een onsympa- thieke dwang van de regering. En de heer {ijdam (Comm.) wilde, dat de raad zich o een motie uitsprak tegen deze wijze van perken der regering. Beide raadsleden ont- rngen weinig steun, waarna het voorstel jn B. en W. aanvaard werd. De heer P. B a s (Partij van de Arbeid) ceed zijn intrede als lid van de raad, als pvolger van de heer Cassee. Hij werd ge mzen in de commissie voor Georganiseerd Jverleg en in de CoAimissie voor S'ociale laken en mr. Vliegen, die ajs lid van deze ommissies bedankt had, werd gekozen in e onderwijs- en financiële commissie. Met de familie Van Randwijck zal een ransactie worden aangegaan ter verbete- r.ng van de Zandvoorterweg nabij de Vier- prong, indien zij zich tenminste kan ver- sigen met het bedrag van 14.000, dat de ommissie voor prijsbeheersing vastgesteld eeft. t De bouwverordening is aangevuld met ien bepaling over beveiliging van wo- tagen tegen inbraken, de raad verleende crediet voor verbetering van het ter- rond de Christelijke schol voor lager aderwijs te Overveen en de vergadering erenigde zich met het voorstel, een prae- dvies af te wachten over het verzoek, om geraken tot stichting van een badhuis in (gelenzang. B. en W. hadden in een nota aan de raad meegedeeld, dat er geen reden was, om tot er'oetering van de Margrietenlaan in Vo- •lenzang over te gaan, doch na enkele op- srkingen van de heer Van Haaster KVP) en mr. Hijszeler (A.R.), zegde lethouder Van Geluk (VVD) toe na te of het alsnog mQgelijk is een verb etering aan te brengeh. Mevrouw Fahrenfort bestreed het Foorstel van B. en W. om een crèdiet van beschikbaar te stellen voor verbou- van het Pannekoekenhuisje, waar- ior het als consumptiehuisje gebruikt kan orden, doch het voorstel werd toch met tegen 4 stemmen aanvaard, nadat de argemeester toegezegd had, dat overleg ipleegd zal worden met het ministerie van hderwijs over de vraag, of het huisje ver- ouwd mag worden. Bij de rondvraag gaf ir. D e V a s s y (Ar- eid) in overweging aanvragen over het juwen van woningen zo spoedig mogelijk te dienen, omdat de aanvragen anders jg uitgesteld kunnen worden. Mevrouw ahrenfort wilde de jeugd bescher men tegen te hard rijdende automobilisten, waaraan de burgemeester zijn aan dacht zal schenken, doch hij voegde er aan toe, dat de schooljeugd zich niet aan de verkeersregels houdt, als zij naar school gaat. Voorts raadde mevrouw Fahren fort aan honden aan de lijn te houden, om te voorkomen, dat zjj op de wegen het ver keer belemmeren. Op een vraag van de heer Schooneveld (QiH.) deelde de burgemeester mee, dat het college alles zal doen voor^.Kareol", wat mogelijk is. Na een besloten zitting werd een voor stel van B. en W. aanvaard over het ver lenen of weigeren van woonruimte. De gemeenteraad komt op Donderdag middag 11 Maart bijeen voor de maande lijkse zitting en op Donderdag 18 Maart om negen uur voor de behandeling van de gemeentebegroting. BRIL STUK? VOOR SPOEDWERK Gierstraat 27 Opticien STIENS Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 19 Februari 1948 ONDERTROUWD: 19 Febr., H. J. P. Cor Et en G. S. M. v. d. Brink. GEHUWD: 19 Febr., J. W. Groeneveld en i.M. Stremmelaar; E. Schaap en C. van ees; G. Bastiaan en H. van de Wetering: G. nimeraal en E. L. Terpoorten: C. F. van raaningen en J. D. M. Duderstadt. 3EVALLEN van een zoon: 17 Febr.. M. L. idekoperBrouwer; 18 Febr., T. A. M. ansma—Deinema; G. T. WijshakeDries- M. WeiszBoogaard; 19 Febr.. S. alesVisser; G. J. VisserKroon; J. C. iholtevan Zanten; M. H. Keuss—Klunder. BEVALLEN van een dochter: 18 Febr., M. OstwaltMulder; J. H. Bosvan oom; P. J. DijkstraKreijger: 19 Febr., M. odewusOp 't Veld; E. J. M. Wessing ijsenaars. OVERLEDEN: 17 Febr.. J. Jiilich—Ross- mp, 74 j„ Kleine Houtstraat; C. E. H. van seuwende Vries, 90 j.. Hagestraat; 18 Febr. van Tol, 50 j., GijsbrTvan Aemstelstr. richt U natuurlijk het mooist in met een leuze, uit onze leuke lampen, kapstokjes, wandplaten, en kindermeubeltjes. Ook het nodige speelgoed in ruime keuze bij Van Weert «negang 46 vo°' de BabV ijlen da voor Haarlem Minister Gielen in het Frans Halsmuseum De Witsen-tentoonstelling, die sedert haar opening ruim 1900 bezoekers trok, werd Donderdagmiddag bezocht door de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, dr. J. J. Gielen, die werd ver gezeld door dr'. N. R. A. Vroom, chef van de afdeling Kunsten van genoemd mini sterie. De minister werd in het Frans Hals museum ontvangen door de burgemeester van Haarlem en de secretaris der ge meente, waarna het gezelschap door de directeur van het museum werd rond geleid. De minister maakte ook een rond gang door het museum en toonde vooral bijzondere belangstelling voor de onlangs gerestaureerde schuttersmaaltijd door Cor- nelis Cornelisz. van Haarlem. Is hier iets van V bij? Aan het hoofdbureau van politie te Haar lem zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te verkrijgen omtrent de na volgende, in de afgelopen week, als gevonden aangegeven voorwerpen: autoped, spoorweg- abonnement, zilveren armband, leesboek, bril in étui, twee Duitse boeken, boekje met spaarzegels, beurzen, rijwielband, ceintuurs, dozen met inhoud, enveloppe met merklint, flanel, muntbiljetten, geld dat op 6 December '47 in een wnikel is blijven liggen, honden, handschoenen, gouden dameshorloge, heren horloge. handbeschermer, hoofddoek, glazen halsketting, tabakskaart, militaire koppel, kindermutsen, oorbelletje, portemonnaie met inhoud, parapluie, pijp, padvindersriem. rozenkrans, paar damesschoenen, gym- en kinderschoenen, shawl, kindertasje met in houd, actetas, vulpenhouders, vulpotlood, vest, wanten, zinken werkstuk, witte zak. Hopeloze gevallen. We hebben vanmorgen eens een kijkje ge nomen in het arsenaal van de afdeling ge vonden voorwerpen op het politie-bureau en hebben dit droef te moede weer verlaten. Slechts weinig lieden zijn blijkbaar aan hun bezittingen zo gehecht, dat zij hun bij ver lies een gang naar het Nassauplein waard zijn Want hoe anders die gevarieerde en zelfs aantrekkelijke verzameling handschoe nen te verklaren, die daar keurig en fleurig uitgestald ligt? En die kast met alpino mutsjes en andere hoofddeksels? Om nog maar te zwijgen van de tros met vele hon derden sleutels, die wellicht voldoende zijn om alle deuren in alle Haarlemse huizen te openen. Ook kan men er een keus maken uit een collectie brillen, waar iedere opticien jaloert op zou zijn. En dan dat gebit, dat reeds vier maanden mond in, mond uit is gegaan zonder dat de passende kaak gevonden werd Dat er portemonnaies en portefeuilles met de meest aanlokkelijke inhoud liggen te smachten naar een liefdevol herkennen spreekt na het voorgaande wel vanzelf. En dan die kalebas, die boven op de kast troontwie, ja wie zal zich over hem ontfermen1 Er wordt reeds geschaatst Velen dachten, dat er deze winter geen gelegenheid zou zijn om te schaatsenrijden. De strenge vorst is toch gekomen en de ex ploitanten ran de tennisbanen „Eindenhout" aan de Wagenweg en „Brederode" te Sant poort hebben de banen onder water gezet. Vanmorgen was er gelegenheid om te rijden. De sloten en vaarten waren hier en daar be vroren. doch zij zijn nog niet sterk genoeg. Het weerbericht meldt „strenge tot matige vorst". Er is dus kans, dat de voetballers Zondag de schaatsen kunnen aanbinden. Het bestuur van de afdeling Gelderland van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond heeft reeds besloten de wedstrijden voor Zaterdag en Zondag uit te stellen. „Kerk en Vrede" De afdeling Haarlem van de geloofs gemeenschap „Kerk en Vrede" hield Don derdagavond in de Doopsgezinde Kerk een opnebare bijeenkomst, waar ds. C. P. Hoekema en de'heer J. J. Wentink de zin van het christen-anti-militairisme uiteen zetten. Ds. Hoekema verklaarde in zijn rede wel te begrijpen dat niet-christenen materiële belangen desnoods willen verdedigen met geweld, maar zei dat het hem een raadsel was hoe christenen kunnen spreken van onze belangen die op het spel staan'' dan de wapens ter hand nemen om hun bezit te behouden. De Kerk faalt wanneer zij zo weinig gelooft, dat zij Petrus zwaard nodig heeft. En wanneer de christenen het met het Evangelie niet meer aandurven en er zich toe beperken teksten te vinden, die hun houding schijnbaar rechtvaardigen, is het treurig met hen gesteld. De heer Wentink riep de toehoorders op zich aan te sluiten bij hen, die er van over tuigd zijn dat oorlog voeren en geweld plegen God en Christus loochenen is en dat al ligt de oplossing van een conflict nog in TEMPELIERSSTRAAT 56 - TELEFOON 16873 VOOR AL UW BLOEMWERK (Adv.) Th. M. Hoog ten grave gedragen Onder grote belangstelling is gistermid dag op Westerveld ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer Th. M. Hoog, directeur van de firma C. G. Tu- bergen en Zoon te Haarlem. Onder de aanwezigen waren de heer Ernst Krelage, ere-voorzitter van de Alge mene Vereniging van Bloembollencultuur, de heer H. J. Voors, de secretaris der ver eniging, jhr. F. Teding van Berkhout, C. A. Visser, die „de Twentse Bank" vertegen woordigde, de notarissen ,N. Hoef lake en J. C. Stuart en het volledige personeel van de firma Tubergen. In de aula sprak de heer Th. Hoog, neef van de overledene en mede-directeur der firma over de liefde van de gestorvene voor bloem en plant. Spreker wees er op dat zijn oom het bedrijf heeft opgewerkt door de inzet van zijn gehele persoonlijk heid. De heer A. H. Hoekstra voerde het woord namens het gehele personeel en bracht de overledene dank voor de sfeer van grote vriendschap, die de verhouding van werknemer tot werkgever bevorder de. Mr. Th. A. Hoog, zoon van de ge storvene sprak van het grote verantwoor delijkheidsgevoel voor het bedrijf, dat zijn vader bezat en van zijn „juichende bewon dering" voor de natuur. Dit was de diepste drijfveer van zijn werken. Aan het graf hield ds. W. R. M. Noord- hoff, Remonstrants predikant, een korte liturgische dienst, die hij besloot met het „Onze Vader"? Mr. Hoog dankte voor de blijken van medeleven. Veldlopen H.A.V. „Haarlem" Zondag a.s. houdt de H.A.V. „Haarlem" bij haar trainingskamp in de duinen te Overveen onderlinge veldlopen over afstanden van 1000. 3000 en 5000 meter. Aan de 3000 rr>. loop zal bekende Nederlandse middenafstand- loper Frits de Ruyter van A.V '23 als gast deelnemen. Verder starten o.a. Van Oog. Koopman, Geusenbroek en Jordens. De veldloop voor veteranen van „Haarlem" is uitgesteld tot Zondag 14 Maart. DISTRIBUTIENIEUWS Uitreiking van bonkaarten voedingsmidde len. textielkaarten, schoenenbonnen en aan vraagformulieren brandstoffenkaarten op Zaterdag 21 Februari te: Haarlem: Q en R tot^en met Raz. Overveen: X tot en met Z. Wij hebben dringend nodig GOUD, ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadeau* en verlovingsringen mei en zonder Inlevering bij GIERSTRAAT 45. HAARLEM (Adv.) Traan van de .,Willem Barendsz" Tanker „Mijdrecht" met 9500 ton onderweg Tot en met Zaterdag 14 Februari had de „Willem Barendsz" geproduceerd 50.480 barrels (8.413 tons) traan en 6.309 barrels (1.051 tons) spermolie. De transporttanker „Mijdrecht" heeft op 16 Februari de „Willem Barendsz" verla ten en is thans op de thuisreis met een la ding van ongeveer 9.500 ton traan en spermolie. In dit kwantum is reeds een hoeveelheid traan begrepen, geproduceerd na 14 Februari. De tanker kan in de twee de helft van Maart in Nederland worden verdacht. Autobus reed door gesloten overwegboom VRIJDAG 20 FEBRUARI Stadsschouwburg: M.T.S.-toneel: „In de irist", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Piano- - J - sital Monique Haas. 8 u. Ged. Oude Gracht bet duister, bruut machtsgebruik een nooit Openbare vergadering Kerk van Jezus rwhtvaarditwi middel is. «ristus van de Heiligen der laatste dagen, uur. Remonstrantse kerk: dr. H. J. Heering, wereldkerk, haar roeping, leven, kansen, uur. Rembrhndt: „Vergelding", 18 j., 2.00, 15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „De zwarte «laar", 14 j.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. <ïor: „Fantasia", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 Frans Hals: „Fantasia", 14 j.. 2.30. 7.00 915 uur. Spaarne: „Hrt meisje met het 'uwe hoedje", a. lft.. 7.00 en 9.15 uur. City: tij de marine", a. lft., 2.15, 4.30. 7.00 en !5uur. ZATERDAG 21 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Raket naar de maan", uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor- tuingen. te rechtvaardigen middel is. Sport in 't kort BONDSELFTAL TEGEN HET BRITS OLYMPISCH ELFTAL. Het hoofdnummer van de Olympische dag op Zondag 20 Juni wordt een wedstrijd van het Nederlands Bondselftal tegen het Brits Olympisch elftal, derhalve tegen de ploeg, die samengesteld wordt uit de beste amateurs, die voorbestemd is Groot Brittannië te vertegenwoordigen in hét Olympisch voetbaltournooi. Dit zullen in hoofdzaak spelers zijn van de Queens Park Rangers, versterkt met Engelse. Schotse. Ierse of uit Wales stammende amateurs, die echter uitkomen in bexoepsploegen. Doordat de ruiten bevroren waren ont dekte de chauffeur van een autobus, die de bewaakte spoorwegovergang jan het Hoen- diep te Groningen moest passeren, Truman predikt een ..progressief Liberalisme" In een rede, waarmee hij officieel zijn verkiezingspropaganda voor het presi dentschap inzette, heeft president Truman een tienjarenprogramma voor de uitbrei ding van de landbouw-productie, voor werkverruiming en voor verhoging der mi nimum-lonen uitgestippeld. Truman laakte de republikeinse partij, die naar zijn mening aansprakelijk is voor de „ergste depressie in de geschiedenis, welke de landbouw heeft vernietigd, de handel heeft doen ineenstorten en de ar beid in een ernstige toestand heeft ge bracht." Truman, die sprak voor ongeveer duizend leiders van de democratische partij, noem de deze partij die van het „progressieve liberalisme". Hij wees op de successen der partij in vier achtereenvolgende verkie zingen. Dit jaar. zo sprak hij, is het jaar der uitdaging. Het volk z^l moeten be slissen of het wil, dat de machten van het „positieve progressieve liberalisme" blij ven regeren of dat het de regering wil toe vertrouwen aan de „machten van het con servatisme, die geloven in het voordeel van enkelen ten kosten van velen." Zestien landen komen eind Maart bijeen Groot-Brittannië en Frankrijk zijn nu in principe overeengekomen een conferentie te beleggen van de zestien Europese Marshall-landen, welke volgens gezag hebbende Britse bronnen op of omstreeks 22 Maart in Parijs zal worden gehouden, meldt United Press. Het doel van de conferentie zal zijn te komen tot de oprichting van een perma nente commissie, welke zal moeten dienen als schakel tussen het binnenkort door de regering van de Verenigde Staten in te stellen administratief orgaan voor het Marshall-plan en de regeringen der zes tien landen. De conferentie zal ook de verschillende rapporten bestuderen, die over de tot dus verre bereikte resultaten in de zestien lan den zijn opgesteld en voorts de mogelijk heid overwegen van coördinatie der onder scheidene herstelplannen; Het besluit, deze conferentie bijeen te roepen, is een gevolg van de mededeling van de Verenigde Staten, dat re geen be zwaar meer was tegen het vroegtijdig tot overeenstemming komen "van de zestien Marshall-landen. Vroegere plannen tot het houden van een bijeenkomst van de zestien landen, zoals die in Januari te Londen door Engeland en Frankrijk werden besproken, werden door de Verenigde Staten die ze toen voorbarig achtten niet aangemoe digd. Toen werd voorgesteld, de confe rentie uit te stellen tot het Marshall-plan in een enigszins gevorderd stadium zou zijn gekomen. Wederopbouw niet ontevreden over bereikte resultaten Marken reeds geïsoleerd Het luttele aantal dagen lichte vorst speelt de bewoners van het eiland Marken reeds danig parten. De Gouwzee ligt vol drijfijs en het Monnikendammergat is ge heel dichtgevroren. Alleen voor boten met In antwoord op de oproep van de heer Henri de Greeve heeft de gemeenteraad van zeer sterke motoren is het nog mogelijk standaardbuiien besloten aardappelen door het drijfijs, dat hier en daar reeds vast begint te vriezen, heen te breken. Leerlingen-uitvoering dat de bomen neergelaten waren. De bus reed door de afsluiting heep en bleef op de rails staan. De chauffeur en de tien pas sagiers hadden nog juist de tijd uit de bus te springen, voordat deze door de trein werd gegrepen. Het voertuig werd tientallen meters mee gesleurd en zwaar beschadigd. Autobus in een sloot; wegwerker omgekomen Tussen Chaam en Breda is een autobus van de B. B. A. door nog onopgehelderde oorzaak in een sloot langs de weg gereden. Een wegwerker van de Provinciale Wa terstaat, die in de berm werkzaamheden verrichtte, werd aangereden en in het wa ter geslingerd. Hij is enkele ogenblikken later overleden. Van de buspassagiers kregen enkelen snijwonden. Taxi? Bel 13 O O O DAG EN NACHT SCHEEPVAART K. N. S. M. Deo Duce, 17 Febr. van Aarhus naar Kopenhagen. Ganymedes. 17 Febr. van Rio de Janeiro naar .Trinidad. Hydra. 17 Febr. van Punta Cardon naar Bar- ranquilla. Ros, 17 Febr. van Livorno naar Napels. Orestes. 18 Febr. te Esbjerg van Am sterdam. Orion. 17 Febr. te Piraeus van Izmir naar Ganida. Ariadne, 18 Febr. te Haifa van Piraeus naar Tel Aviv. Bacchus, 18 Febr. v Gibraltar naar Antwerpen. Deo Duce, lf Febr. te Kopenhagen van Aarhus naar Am sterdam. Helena. 18 Febr. van Antwerpen naar Santander. Roelf. 18 Febr. te Oporto van Rotterdam naar Lissabon. Svolder, 18 Febr. van Antwerpen naar Paramaribo. MIJ. NEDERLAND. Bengkalis. 17 Febr. van Trinidad naar Kaapstad. Ceram. 18 Febr. van Makassar naar Tarakan. Lawak, 18 Febr. van Manilla naar Iloilo. Raelja, 18 Febr. ven Port Swettenham naar Singapore. Riouw, 19 Febr. te Sidney van Fremantle. Tabinta. 18 Febr. van Batavia naar Semarang. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Niger- stroom, 17 Febr. te Port Gentil naar Pointe Noire. 1. H. L. Merwede, 17 Febr. te Buenos Aires (uitreis). Salland. 17 Febr. van Buenos Aires (thuisreis) Westland. 18 Febr. te San tos (uitreis). HOLL OOST AFRIKA LIJN - Emancipa tor. 18 Febr. te Antwerpen van Zuid Afrika naar Amsterdam. Rijnkerk, 18 Febr. te Genua van Antwerpen naar Port Said. Donderdagavond sprak voor de afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid de heer J. H. Rengelink, hoofd van de af deling Voorlichting van het Ministerie van Wederopbouw. Eerst werden enige geluids films vertoond over het geschonden Arn hem en over het dichtmaken van het Nol- lengat in de zeedijk van het eiland Walche ren. De heer Rengelink begon zijn toespraak met op te merken, dat hij de gehele avond zou kunnen spreken over de schade die door de Duitse bezetting in ons land ver oorzaakt is, doch hij meende na de ver toning van de beide films wel met een enkel woord daarover te kunnen volstaan. Evenmin was het zijn bedoeling om veel.te zeggen over de wederopbouw, maar hij was toch van mening dat na drie jaar be vrijding een frappante vooruitgang te be speuren is. Uitvoerig wilde hij echter spre ken over het vraagstuk van de volkshuis vesting, dat na de bevrijding op de achter grond is gekomen, omdat het droogleggen der overstroomde gebieden, het weer in orde maken van spoorwegen, spoorbruggen, verkeerswegen en havens voorrang had den. Bovendien bracht de wederopbouw i ongedachte moeilijkheden met zich mede, 2t noen- j omciat men van deze gelegenheid gebruik i, te laat wilde maken, de moderne richtine in de wilde maken, de moderne richting in de stedebouwkunde practisch toe te passen, zodat de herbouw niet alleen een kwestie was voor de betrokken gemeente maar ook voor de landsregering. Het is dus niet. zoals velen menen, dat op de plaats waar eens een huis of een winkel gestaan heeft, weer precies zo'n huis of winkel kan komen en spreker pleitte in dit verband voor een algehele onteigening van de betreffende bouwgronden, teneinde een radicale ver nieuwing door te voeren. Hoe nijpend het woningprobleem is, blijkt wel uit het feit, dat op elke 100 woningen 22 h 23 zijn be schadigd of vernield. Vrijwel al deze wo ningen zijn hersteld en bovendien zijn er nog 15000 noodwoningen en boerderijen gebouwd. Na er op gewezen te hebben dat voor een intensieve woningbouw arbeiders, materia len en geld nodig zijn. bepleitte spreker een vergaande ordening in de bouwnijver heid, omdat er naar zijn mening veel te veel kleine aannemers zijn met twee a drie man personeel zodat van enige efficiency in Öeze tak van nijverheid niet gesproken kan worden. De heer Rengelink toonde met cijfers aan dat er een aanzienlijke stijging is in het aantal nieuwe woningen. Montage woningen kunnen uitstekende diensten be wijzen. doch van de 150 ingediende plan nen zijn er slechts zeventien geschikt be vonden en men wacht nu de resultaten af. Speker besloot zijn toespraak met op te merken, dat het voor de overheid niet mo gelijk zal zijn alle woningbouw te finan cieren, zodat het particuliere kapitaal be langstelling moet gaan tonen. Er zijn reeds symptomen die er op wijzen, dat men in deze richting gaat, doch spreker achtte het noodzakelijk er op te wijzen, dat het nog wel tien tot vijftien jaar kan duren voor het woningtekort is opgeheven BAKKERSSCHOOL IN DE HOOFDSTAD. In Amsterdam is de bakkersschool van de commissie voor vakopleiding in het bakkers bedrijf geopend. Deze school is tot stand ge komen in nauwe samenwerking met de Landelijke Stichting voor VakoDleiding en Examens in het Bakkerijbedrijf. Zii is onder gebracht in het gebouw, waarin 27Ö jaar lang de' bakkerij der Ned. Hervormde Diaconie was gevestigd. Jacob van Campen was de bouwmeester. Waar eertijds de vier ouder wetse ovens, de graanzolders, de winkel met het luikje waardoor de behoeftigen tegen het inwisselen van een „loden plak" een brood ontvingen, de regentenkamer en de woning van de meester-bakker waren, treft men thans een hypermoderne electrische bakkerij aan. met daarboven een ruim leslokaal, zodat I theorie en practijk hand in hand kunnen gaan, 1 De Haarlemse Muziekschool van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst stelde gister avond in de Stadsschouwburg een aantal van haar leerlingen in de gelgenheid de resulta ten van nauwgezette studie te tonen. Leerlingen van de heer Jac. Zwaan leid den de avond in met enkele klavierwerkjes, die zowel op natuurlijke aanleg als op paeda- gogische zorg wezen. Een klein meisje ver raste de vele aanwezigen, waaronder haar leraar de heer Ed. Biele. met twee stukjes voor violoncel, met opvallend goede rhVth- miek uitgevoerd. De heer F. Vethuizen kon met recht trots zijn op twee van zijn leerlingen, die met viool-composities van Blériot en Accolay uitstekende indruk maakten. Het optreden van piano-leerlingetjes van mej. E. Bekkers getuigde van toegewijde aandacht van deze lerares zowel voor de kleintjes zelve als voor de muziek, die zij hen laat spelen. Typerend voor het spel voor de leerlingen van rnej. B. Davelaar werd de mooie' klavier klank en expressieve dynamiek. Mej.'B. Ne derkoorn kan eveneèns tevreden over haar leerlingen zijn, speciaal over de goed ge slaagde uitvoering van Mozart's Menuet. Bijzonder mooi, ongetwijfeld een van de hoogtepunten, werd de uitvoering van een suite van Voormolen door een zeer begaafde leerlinge van de heer R Riphagen. Dan ver dient om de getoonde techniek het spel vai een leerling van de heer P. Vincent vermel ding, evenals dat van een leerling van de heer K. de Jong. Klare klank, zorgvuldige nuan cering en duidelijk phrasering waren de kenmerken die de fluitvoordrach'ten van leerlingen van de heer Jos, de Klerk belang rijk maakten. Een voortreffelijk resultaat verkreeg voorts een zangleerlinge van mej. K. Nederkoorn Er werd nog meer gezongen op deze avond, door een kinderklasje onder leiding van mej. W. Schijf, een paar leuke speelliedjes en een griezelige spoken- geschiedenis. Een afzonderlijke plaats nam op het pro gramma de declamatie van een leerlinge van mej. Nederkoorn in. Zij maakte door stem klank en zegging veel indruk. Een vaardig spelende leerling van de directeur de heer A. de Vogel genoot het voorrecht om bij haar vertolking verdienste lijk begeleid te worden door de orkestklasse onder leiding van de heer E. Biele. Dit strijkorkest besloot de avond met de uitvoe ring van de Golden Sonata van H. Purcell, dikwijls fraai van klank en stevig van rhythmiek. P. ZWAANSWIJK Ongeluk met dodelijke afloop In de ochtend van 10 December, toen het nog donker was, is de zes-en-zestig jarige uit Spaarndam in de Hoofdstraat na bij de Middendorpstraat aangereden en aan de gevolgen van een schedelbasisfractuur overleden. Ter zake het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld had zich Donderdag voor de Haarlemse recht bank te verantwoorden de zes-en-vijftig jarige chauffeur J. O. uit Katwijk aan Zee, die op de morgen van 10 December met een hoge .vrachtauto op weg was naar Be verwijk. Hij verklaarde niets van een on geluk gemerkt te hebben. Naast hem zat een plaatsgenoot, die hem er op attent maakte, dat hij iemand of iets aangereden had. Daarna heeft hij gestopt en heeft een onderzoek ingesteld. Toen vond hij het slachtoffer op de weg liggen. De officier van justitie was van mening, dat het ongeluk aan O. was te wijten en eiste een hechtenisstraf van één maand. De verdediger, mr. W. H. den Beer Poortugal, merkte op, dat hefbewijs niet te leveren is. Het is niet uitgesloten, dat een andere auto de heer R. aangereden heeft en dat de vrachtauto van O. hem later geraakt heeft. Pleiter concludeerde vrijspraak. De rechtbank zal op 4 Maart uitspraak doén. Amsterdamse Beurs Slotkoers Opening» gisteren koersen Koninklijke Olie. 3621/2 306 y2 319i/2 322 400 407 y2 A. K. U 186 V2 187y2 Nederlandse Ford 38714 Nederlandse Kabel 3191,'2 v. Berkel's Patent 125 Scheepvaart-Unie 18914 190% Holl.-Amerika Lijn 225 Deli Maatschappij 201% 201& H. V. A 257 260V» A'dam Rubber 179*.^ 180 Ned. Handel Mij. 167 163 N.-I. Handelsbank 135 1351/2 Billiton Mjj. II 475 gaan inzamelen voor de hongerende Neder landers in Duitsland. De vroede vaderen denken tien ton bijeen te brengen door let terlijk „de boer" op te gaan. De minister van Economische Zaken heeft geïnstalleerd een commissie voor 'de "modernisering van dc stccnindustrie. Deze commissie heeft tot taak een studie te maken van de methoden en maatregelen, welke zul len kunnen leiden tot modernisering en rationalisering van de steenindustrie in Nederland. De politic tc 's Gravenhagc werd 's avonds gealarmeerd doof dc mededeling, dat op de Duinweg twee jongens met revol vers de voorbijgangers bedreigden. Twee patrouilles werden uitgezonden, die twee jongens arresteerden, die ieder in het bezit waren van een oude cylinderrevolver zonder patronen en een alarmpistool. Op het politie bureau bleek, dat de jongens padvinders waren, die aan een grote oefening deel namen. Onder de 200 mariniers, die Donderdag uit Bergen op Zoom zouden vertrekken om met de „Sloterdijk" naar Indië te gaan, werd een geval van nekkramp geconstateerd. Het vertrek van deze mariniers moest daardoor worden uitgesteld. De minister van Justitie heeft ingesteld een commissie, teneinde hem van advies te dienen over de vraag in welke richting het rijkstucht- en opvoedingswezen, en het kin derstrafrecht zich zal moeten ontwikkelen. De bekende harpiste mevrouw Rosa Spier, die in Hilversum woont, ontdekte dezer dagen brand in haar woning. De ijlings gealarmeerde brandweer wist de schade te beperken tot enkele vloerkleden. Mevrouw Spier was de brandweerlieden zeer dankbaar en gaf aan haar waardering uiting door enkele harpsoli, welke door het auditorium, bestaande uit brandweerlieden, politieman nen en andere hulpvaardigen ten zeerste op prijs werden gesteld. Sinds 1 Januari worden naast de be staande invoerbelasting op tal van artikelen ook invoerrechten geheven. Voor ingevoer de motorrijtuigen, machines, speelgoederen en tabakspijpen is thans bepaald, dat de voor geschreven procentuele marge voor de han del slechts mag worden berekend over de importprijs exclusief invoerrechten. Op het ministerie van Sociale Zaken is een aanvulling van de Ongevallenwet in voorbereiding, welke ten doel heeft de tuber culose voor bepaalde beroepen o.a. ver pleegsters als beroepsziekte aan te merken. Een delegatie van studenten der poli tieke en sociale faculteit te Amsterdam (zevende faculteit) is door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in audiëntie ontvangen. De delegatie verzocht de minister een spoedige beslissing te nemen inzake de kwestie der benoeming van hoog leraren aan deze faculteit. De minister deel de mede, dat de beslissing hierover nog deze week tegemoet gezien kan worden. Tegen de 25-jarige administrateur en de 45-jarige hoofdwerkmeester van het werk kamp voor politieke delinquenten te Hemi rik is 8 maanden gevangenisstraf geëist, omdat zij ruim f 2600 hadden verduisterd. HAARLEM EN OMGEVING Te Bloemendaal worden pogingen aan gewend om te komen tot oprichting van een Christelijke gymnastiekclub Ds. Fyn van Draat van Overveen zal optreden als consulent van de Gereformeerde Kerk van Bloemendaal. Ds. Henkels predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Heemstede is voor verder her stel van gezondheid naar Zwitserland ver trokken. Ds. Mr. G. A. Alma te Lisse heeft be dankt voor het beroep naar dc Ned. Herv. Gemeente te Baarn. In de Gem, Concertzaal te Haarlem wordt Dinsdag 24 Februari om acht uur ccn uit voering gegeven van het Requiem van Verdi. De uitvoerenden zijn Haarlems Gemengd Koor en de Haarlemse Orkestvereniging. Als golisten werken mede Corry Bijster, sopraan, Lien Korter, alt, Henk Noort, tenor en Her man Schey, bas. Het geheel staat onder lei ding van Jan Booda. Mejuffrouw Corrie ten Boom, die dezer dagen een bezoek heeft gebracht aan Duits land, zal Zaterdagavond 28 Februari in de Kloppersingelkerk voor „Youth for Christ" spreken over „Hoe ik Duitsland terugzag". Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het raadsbesluit van Haarlem over de instandhouding van de Anslijnschool aan de Friese Varkenmarkt goedgekeurd. Tengevolge van de gladheid slipte gis teren een auto op de Schoterweg en draaide een slag om.Twee dames, wie door de caprio len van de wagen de schrik om het hart sloeg, sprongen van louter emotie tegen een 57-jarige tuindersknecht. De man sloeg tegen de. grond en liep enige kwetsuren op. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN. De Zondagsdiensten voor artsen worden op 22 Februari waargenomen door: dr A. J. Yan Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, Tel. 27913; dr. W. v. d. Linde, Heemst. Dreef 253, Tel 16850 en dr. G. S. Nout, Camplaan 20, TeL 28763. Wijkverpleging Zr. v. d. Hoek, Heemst. Dreef 31. Apotheek: Heemsteedse Apotheek. Bin nenweg 98. Tel. 28197. Aerdenhouf-Apo- theek, Zandvoortselaan 164, Tel. 26772. Gevraagd: PRIMA VERKOOPSTER Gevr. voor begin Maart pl.m. 18 j. voor gemengd be drijf, goed loon, prettige werkkring. Br. no. 94. Bij het Marine Hospitaal te Overveen bestaat gelegen heid tot plaatsing van WERKSTERS, DIENSTERS en KAMERMEISJES WONINGRUIL Agb. te Haarlem Z.W. mod. woning best. uit: ben. 2 kam. keuken. W.C. v.- en a. tuin en schuur m. aparte uitgang. Boven: 2 slp.k., logeerkam., badk. en een ruime zolder. Huur f 47.50 p. mnd, Gevr.: Villa of Herenhuis, liefst m. garage in de omg. van Aer- denhout, Bl'daal of O'veen. Huur tot f 100 p. m. Brie ven no. 95. Aangeb. vrij huis op le st. te den Helder, voor soortge lijke woning te Haarlem of omgev. Brieven No. 93. Repetitie cursus ENGELS -BOEKH. Afgewezen candidaten voor Praktykex. Juni. Laatste clubs. Nederl. H'delscorr. 26 Febr Steno „Groote" 27 Febr Frans Halsstraat 1, Tel. 14624 ruwharige foxterrier, reu, luisterend n. de naam Jim my. Bruine halsband, rood- gevoerd. Teg. bel. ter. te bez. Juliana laan 106, O'veen, WONING RUIL OVERVEEN Aangeb. 1 grote en 1 kleine kamer en zolderberging te gen grotere woonruimte voor jong echtpaar. Brieven no. WEGENS VERTREK n. IN- Dlë TE KOOP: Slaapk. am zonder spiraal m. matrassen Salon am. best. uit 4 clubs en gr. ronde tafel, alles pri ma staat, tevens weckketel 40 flessen met nieuwe rin gen en wat danlesklercn o.a. mantels. Vrijd. na. 6 u. Blee- kersvaartweg 27 c. H'stede. ïei. 26095. OPENBARE AANBESTEDINC Op Woensdag 3 Maart 1948 des voormiddags 11 uur zul len Burgemeester en Wet houders van Heemstede in het Raadhuis aldaar aanbe steden: Het maken van een be strating van klinker- keien op puinfundering en het aanleggen van een parallelweg op de Zand voortselaan te Heem stede ten Westen van de spoorbaan Haarlem Leiden. Het bestek is zo lang de voorraad strekt verkrijgbaar aan het bureau voor Open bare Werken. Wipperplein 12 tegen betaling van f 3 of zal na ontvangst van een postwissel groot f 3.25 franco worden toegezonden. Te koop gevr. In Haarlem Pension Br. met opgave aantal ka mers. aard der verwarming, waar gelegen, enz. te richten onder no. 97. helpt u snel! KLEVERPARKWEG 7 SPAARNWOUDERSTR. 63. RASHONDEN. Zwarte en rode Cocker-Spa niels, iets aparts, ruwh. Foxterriers, Chouw-Chow, Schotse Terriers. WARMOESSTRAAT 2. Tel. 17251. ZULSTR. 87. Tel. 11110. op radio reparatie gebied Kunstzinnig portret SCHOTERWEG 92 Telefoon 21941

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3