Haarlems Dagblad Beperkte uitnodiging De Duitsers aan de landen van Benelux In Londen zuilen geen beslissingen worden genomen Er komt weer slaolie Tsjechische communisten ontdekken plotseling een samenzwering Symbolische verkoop van Damplantsoen blijft ver beneden de verwachtingen Opbrengst vermoedelijk Evacuatie van republikeinse troepen uit de „pockets" was Zondag voltooid Weerbericht 62e Jaargang No. 18871 Bureaux: Grote Houtstr. 93. Tel. Ad min. 10724, 14825. Redactie 1U6U0. Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H.N., Soendapleln 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Pobert Peereboom DinsÜag 24 Feliruarï 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,00. Rostgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem 2 sec Ho. ■rdan Scfcs •9 s« riso n/4i •4 set uien 5. Va ei.!v; >•87 n 3.72 a Jan mededeling noteren dat de landen van Benelux zijn toegelaten tot deelneming aan de besprekingen te Londen over Duitsland. De deelneming bepaalt zich tot vraagstuk ken, die hen direct betreffen; het is nog niet duidelijk waar ten deze de grens ligt. ,jler. zou zo zeggen dat al, wat de toekomst van Duitsland betreft, ons direct raakt. En ieder, die aandacht aan de huidige toestand jn dat land h^eft geschonken, maakt jich bezorgd over. Dat komt het meest tot uiting bij hen die er gereisd en er enige tijd vertoefd hebben. Het weekblad De Linie :ft een interview gehad met een Hol- Jdse zakenman, die helemaal niet van de Duitsers houdt en die het gehele volk met zware schuld belast acht, die vindt „dat zij an Jellendige karakter-eigenschappen hebben", jaj jnaar niettemin opkomt tegen de straf die hen thans treft. Hij zegt dat deze ellende meer is dan een mens verdragen kan. Hij spreekt over abominabele woningtoestanden en slechte voeding en verzekert dat dit volk van zeventig millioen, als niet spoedig ver betering komt, zodanig verzwakken en uit teren zal, dat het een ongeneeslijke wonde- plek in Europa zal blijven met alle gevol gen van dien voor de naburige landen. De toestanden op moreel gebied noemt hij af schuwelijk en mens-onterend, erger dan Sodom en Gomorrha. En ofschoon deze man, die door zijn vriend de interviewer als een rustig en evenwichtig zakenman wordt geschetst, nadruk legt op het gevaar, cat verziekt Duitsland voor de aangren zende landen kan gaan opleveren, ziet hij de toestand niet slechts uit een oogpunt van eigenbelang. Aandringend op hulp en be grip voor de toestand zegt hij eenvoudig: Mar jn het Onze Vader staat niet. dat wij onze schuldenaren alleen zullen vergeven als zij sympathiek zijn". De Linie voegt daar een rnlia s°mbere beschouwing aan toe over mensen, die zich meer voor het verwerven van fiets banden en serviesgoed dan voor medemen sen in nood interesseren, die bereid zijn rT}«| hun schuldenaren te vergeven ja, na hun dood en over de moeilijkheden van het practische Christendom. Als volk verkeren wij nog steeds in grote torgen, die in menig opzicht zwaar te over winnen zijn. Wij moeten het herstel van ons door de bezettingsjaren en de Duitse toof uitgeputte land bewerkstelligen en dienen daarbij nog op voprtgezette mate riele hulp uit Amerika te rekenen om te on in va Zacj SS kunnen slagen. Op het publiek wordt voort durend beroep gedaan om de noden van ocrlogs-slachtoffers in eigen land te helpen lenigen en te offeren voor vele andere goede doden. Het is niet zoveel hulp, die wij nog by machte zijn te verstrekken. Wel geloof ik. dat als inderdaad een grote samenwer king tussen de Westelijke ex-bondgenoten touw werd gezet, om in materieel en moreel opzicht het Duitse volk te hulp te Spodkomen, ons volk zich niet onbetuigd zou kien. Velen van ons zijn niet geneigd het Duitse volk als geheel tenvolle aansprake lijk te stellen voor het onnoemelijke leed, door Hitier en zijn bende aan ons volk en aan anderen toegebracht. En wraakzucht is geen Hollandse karaktertrek; waar zij tij delijk gevoeld moge worden houdt zij op den duur toch geen stand. Ik zie het niet zo somber in als de zegsman van De Linie en ik geloof ook niet dat zo sterk verwijt' van onverschilligheid verdiend is. Wij zijn in het algemeen geheel buiten de Duitse toe stand gehouden en zelfs nu hebben de lan den van Benelux, waartoe wij behoren, nog met bijzondere aandrang moeten vragen of zij er over mee mochten praten en is er blijkbaar heel wat aarzeling geweest, eer dat is toegestaan. Men heeft het Hollandse publiek door het gehele verloop van zaken in de gedachte gebracht, dat anderen het na-oorlogse Duitsland voor hun rekening hadden genomen en dat zij zelfs maar ma- 'op onze belangstelling waren gesteld. ,kt de toestand te veranderen, dan ge loof ik niet dat Nederland zich onverschil lig zal tonen. Na de eerste wereldoorlog is ons land veel voor Duitse, Oostenrijkse en Hongaarse kinderen gedaan. Zou Neder land nu niet bereid zijn kinderen te helpen, op welke wijze dan ook? Zou het kinderen verantwoordelijk stellen voor de daden der Nazi's? Dat lijkt mij uitgesloten. De man, die aan het woord is in De Linie acht de pogingen der bezetters tot herop voeding en democratisering van het Duitse volk hopeloos. Wij hebben ook al meer malen de mening geuit, dat heropvoeding en democratisering door bezetlende legers en ambtenaren kansloos zijn. Hier zij op nieuw de overtuiging uitgesproken, dat men de Duitsers van het Westep-in een federale Unie met West-Europa zal moeten opnemen en hun daarmee enerzijds beletten opnieuw een eigen militaire macht op te bouwen, anderzijds op den duur door onderling ver keer met-de andere volken tot begrip en aanvaarding van de Westerse democratie brengen. In een paar jaar zal dat niet kun nen slagen. Op den duur wel.' Het lijkt mij de enige mogelijkheid. En wij moeten daar bij niet veronderstellen, dat Duitsers nooit democratisch zullen leren 'denken. Het is nog niet zo heel lang geleden dat het Wes ten het ook niet deed. R. P. Bemiekomse advocaat veroordeeld De Arnhemse rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen de Benne- kpmse advocaat en procureur mr. Van dei* D tegen wie een jaar gevangenisstraf was geëist, wegens opzettelijke belastingont duiking. Hij had van zijn vermogen f 320.000.verzwegen. De rechtbank ver oordeelde hem tot 6 maanden gevangenis straf met aftrek van preventieve hechtenis van 20 September 1947 af. Arabisch guerillaleider verantwoordelijk voor explosie Abdoel Kader Hoesseine, de Arabische guerillaleider, heeft verklaard verantwoor delijk te zijn voor de hevige ontploffing Welke zich te Jeruzalem heeft voorgedaan. Hij zeide, dat.dit een représaille was voor een aanslag met een in een mand verborgen bom op de Arabische markt, waarbij zes Arabieren gedood en 32 gewond werden. Abdoel Kader Hoesseine, die nu bevelheb ber is van de Arabische strijdkrachten in Jeruzalem, dreigde met „nog meer strenge représailles". In een radio-uitzending verklaarde de Haganah. dat de Moefti van Jeruzalem Ab doel Kader gelast had de verantwoordelijk- beid voor de daad op zich te nemen. Londense conferentie begonnen Joegoslavië, Polen en Tsjechoslowakije doen nog een poging Engeland heeft de Beneluxlanden tot de driemogenhedenconferentie over Duitsland uitgenodigd, doch alleen voor de bespre kingen over de agendapunten waarin- deze landen direct zijn geïnteresseerd. Tot deze uitnodiging werd gisteren op de eerste dag van de conferentie unaniem besloten. In officiële kringen te Londen weigerde men de termen van de uitnodiging nauw keurig bekend te maken, waardoor het nog niet duidelijk is, of de Beneluxlanden zelf zullen bepalen, welke agenda-punten voor hen van direct belang zijn. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken noemde de bijeenkomst „nauwelijks een conferentie doch besprekingen van meer formele aard". Engeland is op de conferentie vertegen woordigd door Sir William Strang, Frank rijk' en de V.S. door hun ambassadeurs te Londen, René Massigli en Lewis Douglas. Men besloot elke dag ongeveer drie uur te vergaderen. In het algemeen zullen de besprekingen geheim worden gehouden. Tevens werd Sir William Strang tot per manent .voorzitter van de conferentie ge kozen. Slavisch protest Tsjechoslowakije. Polen en Joegoslavië hebben thans officieel geprotesteerd tegen de besprekingen over Duitsland, die te Londen zijn begonnen. De Tsjechoslowaak- se ambassadeur te Londen heeft op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken een memorandum overhandigd namens de drie regeringen. Het is opgesteld op de bij eenkomst van de ministers van Buiten landse Zaken der drie landen, die vorige week te Praag is gehouden. In hun memorandum zeggen de drie landen, dat zij de eerste slachtoffers der Hitleriaanse aggréssie zijn geweest en dat zij waarschuwen tegen de poging, die naar hun mening thans gedaan wordt om het Duitste vraagstuk in strijd met de „vitaal ste belangen der Europese naties" te rege len. Deze poging, zo gaan de drie landen voort, zou Duitsland in een chaotisch broei nest veranderen en oorzaak worden van nieuwe aggressie en een bedreiging voor de vreedzame ontwikkeling van Europa en zijn besphaving. Het memorandum zegt: men moet niet uit het oog verliezen, dat samenwerking tussen de geallieerden nood zakelijk is. De drie landen en de Sovjet unie hebben een .grote vol gespeeld in de strijd tegen de fascistische aggressie. De vier grotè geallieerden moeten controle, over het Duitse grondgebied blijven uit oefenen en dienen daarbij Joegoslavië, Polen, Tsjechoslowakije en andere landen, die direct met de betrokken zaak te maken hebben gehad, te raadplegen. De diplomatieke correspondent van Reuter tekent hierbij aan, dat de Britse re gering sympathiek schijnt te staan tegen over de wens van de Slavische landen om geraadpleegd te worden met betrekking tot Duitse aangelegenheden. De ambassa deurs der drie betrokken landen zouden een afschrift hebben ontvangen van het antwoord, dat Engeland aan de Sovjet- Unie zendt naar aanleiding van haar pro- têst tegen de drie-mogendhedenconferentie. De tekst was nog niet openbaar gemaakt. Men meent, dat het in grote trekken neer komt op het antwoord dat Frankrijk en de Verenigde Staten op een soortgelijk protest van de Sovjet Unie hebben gegeven. Volgens laatstgenoemde landen is de con ferentie van Londen niet in strijd met enigerlei internationale overeenkomst; waar gelijkgezindheid aangaande econo mische en administratieve eenheid van Duitsland tussen de vier mogenheden ont breekt, menen de Westelijke mogendheden, dat het er nu op aan komt in hun eigen zone de zaken te ordenen. Uitnodiging aanvaard. De Benelux-landen zullen op uitnodiging van de Londense conferentie deelnemen Hoogleraren der zevende faculteit Slechts één van de be noemingen bekrachtigd De benoeming v? dr. S. K. Baschwits tot hoogleeraar in de leer van pers, open bare mening en propaganda aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam is door de Kroon bekrachtigd. Aan de drie andere hoogleraarsbenoe mingen ine de Amsterdamse faculteit van politieke en sociale wetenschappen is de bekrachtiging evenwel onthouden. aan de besprekingen, welke te Londen zijn aangevangen en wel met een gemeenschap pelijke delegatie, aan het hoofd waarvan zal staan jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, Nederlands ambassadeur te Londen. Voorts zou hedenmiddag naar Londen vertrekken dr. H. M. Hirschfeld, regeringscommissaris in algemene dienst. Wij vernemen voorts, dat van Belgische zijde van de delegatie zullen deel uitmaken He heren De Gruben, secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken en Loridan, direc teur van Politieke Zaken. Uit Luxemburg gaan naar Londen de heren Vehrer en Calmet. Het regeringsjubileum Geen rijksgelden voor de feestviering (Van onze parlementaire redacteur). Naar wij vernemen zullen voor de al gemene feestviering ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van de Koningin uit 's lands financiën geen gel den ter beschikking worden gesteld. On der de tegenwoordige omstandigheden acht men dit niet verantwoord, Uit de aard der zaak zou het hier terstond neer komen op omvangrijke uitgaven: zodra men aan elk van. de duizend gemeenten die ons land telt een bedrag dat van enig nut voor een dergelijke feestviering zou kunnen zijn ter beschikking zou stellen, zou het om millioenen gaan. Het is dui delijk, dat de Nederlandse schatkist deze aderlating niet kan velen. Minister Neher naar Nederland Naar Aneta verneemt, is minister Neher voornemens 8 Maart voor besprekingen naar Nederland te vertrekken. Het ver blijf in Nederland zal circa veertien dagen duren. Het eiland Marken is door het ijs geheel geïsoleerd. Men is er gisteren in geslaagd, de post per slede naar de vaste wal over te brengen, een tocht welke niet zonder gevaar was. (Van ónze Londense correspondent). Zoals verwacht, heeft het eerste punt van de agenda van de gistermiddag te Londen aangevangen driemogendheden-besprekin- gen inzake West-Duitsland geen moeilijk heden opgeleverd. Na een korte discussie werd unaniem besloten de Benelux-landen uit te nodigen tot een conferentie met de beperking evenwel, dat zij slechts aan wezig zullen zijn bij de behandeling van onderwerpen, waarbij zij i'echtstreeks be lang hebben. Wat dit in détails betekent is nog piet helemaal duidelijk. Wanneer men de agenda bekijkt moet men echter af nemen, dat zij het grootste deel der bespre kingen zullen kunnen bijwonen. De samen werking met de Benelux-landen inzake West-Duitsland werd op de agenda aange duid door de term „associati'e', een defini tie welke wijst op de wens tot een nauwe samenwerking. De tekst van de uitnodiging is nog niet gepubliceerd. De Benelux-rege- ringen dienen namelijk gelegenheid te krij gen haar te bestuderen. Naar ik verneem blijkt uit de gekozen bewoordingen dat zo veel mogelijk tegemoet gekomen is aan het standpunt der Benelux-landen. De vlotheid, waarmede men het eens werd over de toe lating tot de conferentie is vooral toe te schrijven aan het feit, dat deze een vol strekt informeel karakter draagt. Het is niet meer dan een algemene gedachtewisseling. Beslissingen zullen in geen geval worden genomen. Men gaat zelfs zover, dat er zelfs niet gesproken is van een conferentie, doch slechts van een discussie en studie-onder zoek. Al deze voorzichtigheid is er geheel op uit de Sovjet-Unie zo min mogelijk af te stoten. Ondanks alles blijft de deur open, geheel in overeenstemming met Bevins standpunt. De bijeenkomst zal vóór 8 Maart afgelopen zijn. De besprekingen blijven geheim, al zal men waarschijnlijk af en toe via een pers conferentie iets kunnen horen. Het infor meel karakter der besprekingen blijkt ook uit het feit, dat zij niet op een ministerieel niveau staan. Het vraagstuk der grenscorrecties der Benelux-landen zal voorzover bekend thans nog niet aan de orde komen. Naar aanlei ding van Spaaks uitlatingen over de door de Benelux-landen gestelde voorwaarden Van volledige gelijkstelling met de Grote Drie in de kwestie Duitsland verluidt in Nederlande diplomatieke kringen te Londen, dat deze verklaring niet strookt met de Nederlandse opvattingen. Nederland, zo zei men, wenst geen grote mogendheden-politiek te voeren. Het kan en wil niet dezelfde verant woordelijkheid dragen tegenover Duitsland als de grote mogendheden, iets wat boven dien in strijd zou zijn met Potsdam. Wat Nederland wel wil is dat het op voldoende wijze 'bij de Duitse regeling betrokken wordt. Mits voldoende lege flessen worden ingeleverd Het voornemen bestaat over enige tijd voor alle leeftijdsgroepen wederom een rantsoen van 120 gram spijsolie beschik baar te stellen. De fabrieken van spijsolie en de hande laren in dit artikel hebben echter een zeer groot tekort aan flessen, daar zij bij de laatste distributie een onvoldoende hoeveel heid flessen hebben terugontvangen. Teneinde de voorgenomen distributie niet in gevaar te brengen en het de huisvrouw mogelijk te maken, dat zij na het bekend maken van de koopbon haar spijsolie zon der uitstel kan kopen, is het dan ook van het allergrootste belang de spijsolieflessen zo spoedig mogelijk bij de leverancier in te leveren. Meer kaas met ingang van 15 Maart Met ingang van 15 Maart zal het kaas rantsoen op het oude peil worden gebracht. Van die datum af zullen de volwassenen van 21 jaar en ouder (houders van A-kaar ten) en kinderen van 5 tot en met 14 jaar (houders van C-kaarten) 100 gram kaas per week ontvangen en de z.g. rijpere jeugd van 15 tot en met 20 jaar (houders van B- kaarten) 150 gram. De rantsoenen voor de leeftijdsgroepen D en E dat zijn de aller jongsten worden op 50 gram per week gebracht. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voegt aan deze me dedeling toe, dat de melkproductie, behalve tot het herstel van het kaasrantsoen, voor lopig geen aanleiding kan geven tot ver hoging van de voorziening met melk en melkproducten. Aan opheffing van de distributie van melk kan niet gedacht wor den. Het woord is aan.. S. Johnson: Wie bedenkt, hoe weinig hij lel op anderen, zal inzien hoe weinig hij de aandacht van anderen trekt. Mr. J. In 't Veldt minister van wederopbouw? (Van onze parlementaire redacteur). Op grond van hetgeen wij in parlemen taire kringen en eldèrs vernamen mag men onzes inziens thans wel aannemen dat mr. J. In 't Veldt, burgemeester van Zaandam, naar alle waarschijnlijkheid minister van Wederopbouw zal worden, zodra de heer Neher zijn ontslag uit deze functie zal heb ben verkregen. Dit laatste hangt echter af van zijn te verwachten benoeming tot lid van het iri te stellen Collegiaal Orgaan te Batavia; wanneer het daartoe zal komen is echter niet precies te voorspellen, al kun nen wij hier wel aan toevoegen dat zulks vermoedelijk binnenkort zal geschieden. Prinselijk gezin naar Zwitserland Het secretariaat van Prinses Juliana deelt mede, dat het Prinselijk Gezin het voorneipen heeft omstreeks half Maart voor enige weken met vacantie naar Zwit serland te gaan. Vliegramp op de Pliilippijnen Dertien inzittenden van een vliegtuig dat vijf minuten na het opstijgen op het vliegveld Mati, op de Philippijnen, neer stortte, zijn gedood. Het vliegtuig cirkelde eerst enkele ogenblikkep boven het vlieg veld en stortte daarna met de neus naar bineden neer. Doordat de benzinetank uit elkaar sprong en de inhoud vlam vatte vloog het toestel in brand. (U. P.) Communistische politie vindt documenten en arresteert partijmannen Ticee partijen-regering? De Tsjechoslowaakse communistische mi nister van Binnenlandse Zaken heeft Maandagavond bekend gemaakt over tast bare bewijzen te beschikken dat de socia listische partij een gewapende opstand voorbereidde en voornemens was de open bare gebouwen door onderdelen van het leger te laten bezetten. Minister Vaclav Nosek maakte tevens bekend, dat de politie twee officieren van liet Tsjechoslowaakse leger en een aantal burgers had gearresteerd. Door het ministerie van Binnenlandse Zaken werd in alle uitvoerigheid een do cument gepubliceerd, dat in het bezit zou zijn aangetroffen van een der gearresteerde personen en dat gedetailleerde instructies bevatte van het secretariaat van genoemde partij. Verder werden in genoemd stuk de semi-militaire organen van die partij aan gespoord, de openbare gebouwen te bezet ten. De putsch zou plaats hebben op 21 Februari. MONUMENTENCOMMISSIE IS TELEURGESTELD slechts f3.- millioen Speciale berichtgeving) Het gaat met de actie van de Nationale Monumenten-Commissie niet naar wens. Toen op 10 November van het vorig jaar begonnen werd met de symbolische verkoop van 12 millioen vierkante centimeter grond van het .Amsterdamse Damplantsoen heeft men gerekend op een totaal bedrag van 6 millioen gulden. Men zal blij mogen zijn ais men de helft daarvan bijeen krijgt! Er is geen sprake van algehele medewerking, gelijk men die meende te mogen verwach ten bü een volk dat er prijs op moet stellen zün doden te eren en de oorlogsslachtoffers te steunen! Van de ruim 800 plaatselijke comités, die in ons land konden worden gevormd,'zijn er verschillende geweest die de pakken met certificaten vrijwel ongeopend hebben te rug gestuurd. In Eindhoven weigerde de burgemeester om onbekende redenen niet In totaal werden 29.000 manschappen verwijderd De Commissie van Goede Diensten heeft een communiqué bekend gemaakt dat de troepenevacuatie in Indonesië afgelo pen Zondag te middernacht is voltooid. Het communiqué meldt, dat ongeveer 29.000 republikeins® soldaten geëvacueerd zijn sinds de terugtrekking begonnen is volgens de bepalingen van de overeen komst van de „Renville", ondertekend op de 17de Januari. Van deze 29.000 zijn vijf honderd geëvacueerd van de petroleum- velden op Zuid-Suniatra, zesduizend van Oost-Java en 22.000 van West-Java. Het communiqué voegt hieraan toe, dat zowel van Nederlandse als vïfh republikeinse zijde wordt toegegeven, dat de evacuatie voltooid is. Het communiqué vervolgt: „Het is ^aar- om duidelijk, dat de republikeinse rege ring geen verantwoordelijkheid op zich kan nemen voor enigerlei gewapende strijdkrachten aan de Nederlandse kant van de „status-quo lijnen", welke ver zuimd hebben zich voor. evacuatie aan te melden noch voor enigerlei handeling die door dergelijke strijdkrachten wordt begaan". De veiligheidscommissie is in de afge lopen week tweemaal bijeen geweest en men is tot overeenstemming gekomen over de status-quo lijnen. Het communiqué con stateert, dat de gedemilitairiseerde zónes op bevredigende wijze tot stand gekomen zijn met uitzondering van twee gebieden, een op Oost-Java en een op Midden-Java. De veiligheidscommissie heeft thans een subcommissie samengesteld, bestaande uit neutrale militaire waarnemers en vertegen woordigers van het Nederlandse en Indo nesische leger, teneinde „de situatie in deze gebieden in ogenschouw te ne men". De veiligheidscommissie heeft zich tevens bezig gehouden met de vrijlating van gevangenen aan beide kanfcn en al gemene instructies uitgevaardigd voor het gebruik van vliegtuigen op de gebieds delen van beide partijen. De Nederlanders en Indonesiërs kwa men overeen lijsten uit te wisselen van personen, die in krijgsgevangenschap zijn geraakt, met inbegrip van naam, rang en plaats. In een dagorder van president Soekarno worden de ongeregelde eenheden van de gewapende Islamitische organisaties, de ..Hizboellah" en de „Sabilillah" uitgeno digd. zich te onderwerpen aan de wapen stilstandsbepalingen De verspreiding dezer dagorder heeft plaats gevonden door mid del van strooibiljetten, die door vliegtuigen zijn uitgeworpen boven de plaatsen, waar deze ongeregelde Jroepen zich bevinden. Deze strooibiljetten bevatten een naschrift van Mohammad Hatta, waarin nadruk kelijk wordt gezegd, dat de republikeinse regering geen individuële acties kan dul den. De strooibiljetten werden uitgewor pen op talrijke punten boven Oost-Java, v/aar sedert enige weken de uitvoering van de wapenstilstand op moeilijkheden stuitte. alleen zijn medewerking, maar verbood zelfs dat plaatselijke organisaties daar bij het inzamelingswerk zouden worden inge schakeld Aan de plaatselijke comités is verzocht met ingang van 1 Maart te liquideren. De meeste acties zijn achter de rug, maar van de 800 hebben er nog maar 69, onder wie juist vele kleine gemeenten, een afrekening ingezonden. Daarnaast duurt de kolenbon- actie, zowel als de btfdrijven-actie nog voort Ook hier viel de oogst tot dusverre echter tegen. Het publiek was opgewekt de op de kolenbonnen te ontvangen gelden af te staan aan de Niwin en de Monumenten- Commissie gezamenlijk. Hoewel er toch ongeveer 3 IJ millioen van dergelijke bon nen in omloop moeten zijn, werden er slechts 50.000 voor dit speciale doel beschik baar gesteld. Jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten, de voorzitter van de Nationale Mo numenten Commissie vertelde ons dat hier ongetwijfeld laksheid als oorzaak moet worden gqpoemd omdat een enorm aantal bonnen niet bij de postkantoren wordt in geleverd. Vandaag is het de laatste dag dat zij kunnen worden omgeruild en het lijkt er op of het publiek, door het bonnengeld niet op te halen, een bedrag dat in de millioenen guldens loopt, aan de staat cadeau geeft! Er moge daarom nog eens op gewezen worden dat men de bonnen 78 en 81 alsnog kan doen toekomen aan de plaat selijke comités of aan het centraal bureau van de Niwin. Heel traag is ook.de reactie der bedrij ven. Er kwamen weliswaar mooie giften binnen van honderd- of vijftigduizend gul den, maar van de 35.000 bedrijven hebben er toch nog maar 300 a 350 gereageerd. Voor een nationale actie is dat wel buiten gewoon weinig. Van de plaatselijke comités heeft onge twijfeld Haarlem zich het beste geweerd. Jhr. van Holthe tot Echten zeide nog dat de actie van de Monumenten Commissie is geschaad door allerlei kwade geruchten om trent hoge salarissen. Hij gaf ons inzage van een over deze kwestie samengesteld rap port van het Centraal Archief en Inlichtin gen Bureau inzake Maatschappelijk Hulp betoon te Amsterdam. Hierin wordt vast gesteld dat de organisatie van de actie zeer methodisch is opgezet, dat er een nauwlet tende controle op het financieel beleid plaats vindt, zowel door de officiële „Finan ciële Commissie" als door de accountants dienst van de Nederlandse Bank en dat er in strijd met alle geruchten geen kwestie van is dat er exhorbitant hoge sa larissen zouden worden uitbetaald. Het hoofdkwartier van de socialistische partij ontkent ronduit de door het ministe rie van Binnenlandse Zaken geuite be schuldiging en beweert, dat op het secreta riaat van de partij een dergelijk document in het geheel niet bekend is. Een zegsman van genoemde partij deelde aan United Press mede, dat op het hoofdkwartier van de partij van enigerlei vorm van voor bereiding voor een putsch niets bekend was. Genoemde zegsman uitte de veronder stelling, dat het document, waarvan sprake is, tussen de papieren van het partijsecre tariaat moet zijn geschoven gedurende een onderzoek van de communistische politie op het hoofdkwartier. Gedurende vier uur hebben met geweren en tommyguns gewapende politiemannen, die hun bevelen krijgen van het commu nistische ministerie van Binnenlandse Za ken, het hoofdkwartier van de socialisti sche partij bezet gehouden. Tegelijkertijd werd bekend, dat de politie drie oppositie leiders gearresteerd had. De aanvoerders van de socialistische partij verschenen na het onderzoek op het balcon van het hoofdkwartier en ontken den heftig de beschuldigingen van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. De minister van Justitie, Prokop Drtina, deelde aan de verzamelde nieni"tn rn^de, dat zijn partij reeds stappen had onder nomen om tegen deze besehuldigmnen te protesteren. Hij werd luide door de menig te toegejuicht. Er werd herhaaldelijk: „Lang leve president Benesj" geroepen. Meer dan duizend studenten verzamel den zich in het centrum van Praag en mar cheerden in optocht naar het paleis van Benesj. „Weg met de terreur" schreeuwden zij. Toen zij het paleis van de president had den bereikt, was de groep reeds aange groeid tot 5 a 6000 personen Uit het mid den daarvan ontving president Benesj een delegatie van vijf personen. Die delegatie deed een beroep op hem, er zorg voor te dragen dat een parlementaire regering zou "worden gevormd. Communistisch succes. De sociaal-democratische partij heeft Maandag bekend gemaakt, dat zij een uit nodiging van de communisten heeft aan vaard, besprekingen te voeren over de for matie van een nieuwe regering. Zij heeft echter geëist, dat tijdens die besprekingen de principes van de parlementaire demo cratie zouden worden geëerbiedigd. Een woordvoerder der Engelse regering heeft in Londön verklaard, dat het nog te vroeg is om het juiste standpunt van de Britse regering ten opzichte van de jong ste gebeurtenissen te Praag weer te geven, doch liet er op volgen, dat de rege ring in hoge mate geïnteresseerd is in alle gebeurtenissen in Oost-Europa „waar de toekomst der democratie op het spel staat". Hij zeide, dat de gebeurtenissen in Tsje choslowakije zich volgens een bepaald voorbeeld voltrekken en wees daarbij in het bijzonder op de leiding over de politie, welke kwestie aan de huidige crisis ten grondslag ligt. Het politie-vraagstuk, aldus verklaarde de woordvoerder, heeft ook een beslissende rol gespeeld in de andere Euro pese landen, waar de communisten de macht over de politiestrijdkrachten in han den hebben genomen „voor doeleinden, die ons maar al te bekend zijn". TAMELIJK RUSTIG WINTERWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Hier en daar nog enkele overdrijvende wolkenbanken. Droog weer Aanvan kelijk zwakke. later voornamelijk in het Zuiden van het land weer iets toe nemende Oostelijke wind. Des nachts lichte to: matige vorst, op het midden van de dag tijdens zonneschijn tempe ratuur stijgend tot even boven het vriespunt. 25 Februari: Zon op 7 38 uur. onder 18 10 uur Maan op 19.19 uur, onder 8 25 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1