Een uiterst voorzichtig financieel beleid achten Gedeputeerde Staten geboden Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Ex-directeur van M.T.S. voor het Tribunaal Kort en BondigJ WIJ VRAGEN Groentjes WOENSDAG 25 FEBRUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD' 3 vaj ..Het verheugt Gedeputeerde Staten van foordholland, dat hun belastingpolitiek •igemene waardering heeft gegeven. In- iJrdaad zijn de op onroerend goed druk- :ende lasten in vergelijking tot de op- irengst daarvan zo zwaar, dat het onge- ivi «Hst is zonder dringende noodzaak tot n di «rhoging van de opcenten op de grondbe- isiing over te gaan", aldus merkqn tere deputeerde Staten op in de memorie van "7? otwoord op het algemeen verslag van de 'bbe /aehn»en van Provinciale Staten, be- inne rellende begroting der Provinciale jjcomstenen uitgaven voor het dienst- be. sar 1948. Dat de opheffing van de nog D* ip enkele subsidies toegepaste 10 pCt. kor- in* met instemming zou worden begroet, "^lebben Gedeputeerde Staten verwacht. De neb* eften' betreuren, dat de maat- 'mda e?el nist tot bet Nijverheidsonderwijs ve, nordt uitgestrekt, mogen bedenken, dat dit sten, (jjverheidsonderwijs daarvan in genen ■t hs jeic kwade gevolgen zal ondervinden. Het ontwerp der commissie-Oud belooft, rergeleken bij de tegenwqordige toestand, «n itmmerkelijke verbetering. Gedepu- ,epU eerde Staten schrijven, dat het totaalbeeld zij! Ier begroting tot tevredenheid mag stem- d nen, nu behalve over het batig saldo var> rruk |je dienst 1945 over slechts 141.078 uit het reservefonds behoeft te wtorden be- :hikt. Aangezien daarin dan nog ruim ;i/2 miljioen overblijft en de dienst 1946 ermoedelijk wederom een batig saldo van mgeveer 1.000.000 zal opleveren, is er joor ongerustheid geen aanleiding. Gede- mteerde Staten willen de Staten niet ver- lelen, dat de gedachte aan de diensten 1950 volgende jaren hen ongerust maakt. Het geenszins uitgesloten, dat het saldo van - ,46 het laatste batig saldo van betekenis J'ng al zijn. Met het reservefonds, naar mate et slinkt, zal steeds zuiniger moeten wor- len omgegaan. Een uiterst voorzichtig inancieel beleid is geboden. Gedeputeerde H toten houden uiteraard het oog op de e°a nogelijkheid van verdere conversies, doch strs ien deze mogelijkheden beperkt door de an Regeringswege gestelde rente-normen. zsi Werkverruiming en ontginningen ndflj Gedeputeerde Staten zijn van oordeel, Jooifeat er onder de huidig^ omstandigheden, h; (f'der een tekort dan e'en teveel aan ar- ngei iidskrachten is. Er bestaat vooralsnog jen behoefte van provincie-wege nieuwe hj ntginningen of andere werkverruimings- cjecten ter hand te nemen. Uit het Ont- -ger jnningsfonds worden de ontginning en Va; «kaveling van de door de provincie jsngekochte voormalige veenderij „De ij iendracht" bij Halfweg bekostigd. Vestiging industrieën nog niet Mal mogelijk De Economisch Technonogische dienst ,leei heeft tot taak de industrie en het overige ia! edrijfsleven te stimuleren. De dienst is oas rolgens Gedeputeerde Staten niet te duur. voa Aangezien het gebrek aan goede bedrijfs- ïgs. hc:i Jongen redde vierde drenkelinge In aansluiting op- het bericht van gisteren iver het redden van drie kinderen, ver moedelijk leerlingen der Beatrix-school, lit de Houtvaart, moet nog worden ver meld dat het vierde kind onmogelijk zich- »lf had kunnen redden. Het bevond zich vrijwel in het midden tan de ongeveer vijftien meter brede tank- pacht tussenfde ijsschotsen en werd op 5ins> moedige wijze gered door de vijftienjarige Nico M. uit Overveen, die zwemmende het iren' meisje boven water wist te houden, waarna beiden met een inmiddels toegeworpen touw op het droge werden getrokken. Kranige redder gehuldigd Tijdens het oefenuur van de adspiranten tan de Haarlemse Zwem en Poloclub ..De 4™ Waterratten" is Dinsdagavond Kootje Tini- hermans gehuldigd voor een kranige red- iing. Vorige week Maandag sprong hij ge leed in het koude water en bracht een ongen op het droge. De heer Joh. M. Schmidt heeft hem als secretaris van hek ..Dr. W. E. Merensfonds" «gesproken. In zijn toespraak herinnerde ,rsa bij er aan, dat wijlen dr. Merens een grote roorstander is geweest van het beoefenen p zwemsport. Na zijn overlijden is een nds gevormd met het doel schade, opge- open bij een reddingspoging te vergoeden een getuigschrift aan de redder uit te :en. De heer Schmidt overhandigde Kootje ïmermans een getuigschrift, waarna een driewerf hoera volgde. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 24 Februari 1946 GEHUWD: 24 Febr., Ij. H. Croon en I. H. Bageman. BEVALLEN van een zoon: 23 Febr., P. D. SverardBowles: P. J. Slendersvan der Sis: C. M. JoostenAlders: 24 Febr., J. W. VonkBerkenkamp: E. M. van der Heiden Geus; E. J. SchutteropBuné; A. Prinsen Mars. BEVALLEN van een dochter: 22 Febr., M. de LoozeNieman; 23 Febr., H. M. Stroo- Eer—1van Warmerdam; 24 Febr., C. J. F. de longDiesbergen. OVERLEDEN: 21 Febr., C. M. Spijker, 59 Hazepaterslaan; 22 Febr., L.'Reinders, 73 Schagchelstraat. ooeh FA^TAS/A V OOK?? tot tn msté T^onMidag in. f/tnus hal1 i VRVDAO «i THE HALFWRi HOUSE Agenda voor Haarlem WOENSDAG 25 FEBRUARI De Leeuwerik: Maatschappij Tot Nut van Algemeen, voordrachtavond Georgette Hagedoorn. 8 uur Brinkmann: Beweging van Europese federalisten, prof. dr. W. Asselbergs eu mevrouw H. Bigot. 8 uur. Rembrandt: •Vergelding". 18 j.. 2.00. 4.15. 7 00 en 9 15 uur. Palace: „De zwarte adelaar". 14 j., 2.00, 4.15. "00 en 9 15 uur. Luxor: „Fantasia", 14 j„ 2.00, 415, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fantasia". '4 j-, 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Het Meisje met het blauwe hoedje", a. L 7.00. en 015 uur. Citv: ..Bij de marine", a lft„ 2.15, 430. 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 26 FEBRUARI Concertgebouw: Liederen- en pianorecital, •iswalda van Ittersum en Willy Meeuwisse. 'uur Zuiderkapel: Mcj. A M Hpekendijk .Wonderen van genade". 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. ruimte voor tal van industriële bedrijven, zowel kleine als grote, zo dringend is, is het zeker van groot belang, dat de dienst tracht aan deze behoefte zoveel mogelijk tegemoet te komen. Op het ogenblik moe ten echter de industriëlen teleurgesteld worden. Van belang is het toch thans plan nen voor de toekomst te maken. Salaritregellng Gedeputeerde Staten vragen de Staten machtiging tót het geven van voorlopige uitvoering aan de door hun vergadering te zijner tijd, gerekend van 1 Januari 1946, vast te stellen definitieve salarisregeling voor het provinciaal personeel, onder welke uitvoering tevens begrepen zal zijn het voor zoveel nodig vaststellen van nieuwe pensioengrondslagen. DAG EN NACHT AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ Nadat de gewezen directeur van de Haarlemse M.T.S.G. de G., Dinsdagmor gen voor de eerste kamer van het Haar lemse Tribunaal had terecht gestaan, nam zijn opvolger J. R. G. de V. 's middags zijn plaats in voor het verdachtenhekje in het gebouw aai» de Dreef. De beschuldigde gaf de meeste punten van de ten laste legging toe. Hij was van 1933 tot 1938 en van 1940 af lid van de N.S.B., gedurende de oorlog opperhopman van de W. A., lid van het Nederlandse Arbeids Front, van het Technische gilde en van het Opvoedersgilde. In October 1942 had hij dienst genomen bij de Waffen SS. Op verschillende plaat sen in het Oosten zat hij o£ militaire bu reaux of gaf sportlessen. Geschilpufiten ontstonden over enkele gedrukte en geschreven stukken. In het Dordrechts Nieuwsblad was een polemiek verschenen tussen de V. en een andere lezer over het optreden van de W.A. Volgens dé V. waren deze stukken niet van zijn hand afkomstig geweest; men had slechts zijn naam er onder gezet. De president, mr. T. A. M. A. van Löben Seis, achtte deze verklaring al even onwaar schijnlijk als verdachtes verweer, dat po litieke drijfveren vreemd waren aan zijn brief naar het departement van Onderwijs, waarin hij schreef dat prof. ir. Van der Ley niet berekend was voor zijn taak als directeur ven de M.T.S. te Dordrecht. Beschuldigde was in de oorlog een fel N.S.B.'er geweest, getuige zijn brief aan de gemachtigde voor Zuidholland, waarin hij verzocht de burgemeester van Gorin- chem te ontslaan, omdat deze geen lokali teiten voor de W.A. ter beschikking wilde stellen en uit een aangifte van een Dordte- naar wegens belediging van de N.S.B. Beschuldigde beweerde, dat hij "het on eens was met de pogingen van de gewe zen directeur en gemachtigde van de Haar lemse M.T.S., G. de G., om deze school te nazificeren. ,De Jeugd niet in de politiek" was zijn stelregel geweest. „Dat ben ik volmaakt met u eens", be aamde mr. Van Löben Seis „maar het ging bij de jeugd niet om politiek maar om dé zeer duidelijke scheidingslijn: voor of tegen de vijand". Aanleiding tot deze discussie vormde De V.'s beleid bij de „staking" op de M. T. S. toen hij het vak „Vorming" wilde invoeren. Beschuldigde wilde ontkennen, dat hij aan dit vak een nationaal-socialistisch ka rakter. had willen geven hetgeen blij kens vele stukken in het dossier oorspron kelijk ook in de bedoeling lag»maar de leerlingen en de „goede" leraren hadden de portée van de nieuwe maatregel door en verzetten zich er tegen.-In de dagvaar ding werd De V. verweten, dat hij de leraar C. Smits en twee leerlingen had aange geven. Het eerste gaf De V. onomwonden toe, het laatste ontkende hij ten stelligste. Beide jongens waren gegrepen, omdat zij een protesttelegram ondertekend hadden. De leraar en de jongens hadden tot Mei 1944 in een kamp vastgezeten. De V. had, naar hij zeide, al het mogelijke gedaan om hen vrij te krijgen. De beschuldigde bestreed, dat hij zich .desbewust" in strijd met de belangen van het' Nederlandse volk gedragen had. doch de voorzitter sneed hem de pas af door op te merken, dat, wanneer de be schuldigde wilde volhouden, dat hij niet geweten had, dat Duitsland met Nederland in oorlog was, hij in zijn detentie nog niet veel geleerd had. Mr. M."J. C. Vrij baseerde de verdedi ging op het idealisme van zijn cliënt, die „de moed der eenzijdigheid" bezit en vol gens pleiter als politicus beginselvastheid aan leiderscapaciteiten, als mens eerlijk heid aan openhartigheid paart. Uitspraak op 2 Maart. Pas op de tuinman, die fruit bomen gezond wil maken De Haarlemse politie verzoekt weer eenö de aandacht te vestigen op de praktijken van een vijftig jarige tuinman uit Amsterdam, die beweert in het bezit te zijn van een vloei stof, waarmee hij fruitbomen, welke ziek zijn, op goede wijze kan behandelen. Hij vraagt prijzen van f 6 tot f 35. De vloeistof schijnt echter waardeloos te zijn. Reeds eer der is tegen deze man gewaarschuwd en Dinsdag is hij weer in Haarlem gesignaleerd. Dames uit Noordholland strijden 0111 de schaatstitel Dinsdagmiddag was het op de ijsbaan te Spaarndam niet bijzonder druk. omdat werk zaamheden of de school beletten een baantje te rijden. Het bestuur van de IJsclub „Nova Zembla" had echter rustig de gelegenheid een wedstrijd te regelen welke de IJsbond Hollands Noorderkwartier had uitgeschre ven Elf dames namen deel aan de strijd om het kampioenschap van Noordholland over een afstand van 140 meter. Er werd op tijd gereden en het resultaat was. dat mejuffrouw Rolfs uit Alkmaar kampioene werd in 15.6 seconde. Behalve een prijs van de organise rende bond ontving zij bloemen van „Nova Zembla". Tweede werd mejuffrouw G. Swart uit Oostzaan. derde mejuffrouw Nel Nijssen uit Hoofddorp en vierde mejuffrouw N. van Wijk uit Krommenie. Deze dames ontvingen van de Spaarndammers enige palingen ten geschenke. Na de wedstrijden werd het drukker op de baan en tallozen reden met het heerlijke weer nog menig rondje. Minimum exportprijzen voor bloembollen Protest van de heer Van Waveren De voorzitter van de Bond van Bloem bollenhandelaren gevestigd te Haarlem, de heer T. M. H. van Waveren, heeft in een open brief aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de heer S. L. Mansholt geprotesteerd tegen het besluit van de minister om de mininmum export prijzen voor bloembollen voor het jaar 1948 aanzienlijk te verlagen. De heer Van Waveren zegt o.m. dat het argument, dat deze prijsverlaging verant woord is, omdat daardoor de kans gescha pen wordt, meer bloembollen in het bui tenland te plaatsen en daardoor het sur plus aan bloembollen te verminderen, op theoretische gronden grondt, die voor de huidige situatie van het bloembollen ex portbedrijf niet van toepassing zijn. In de gecontingenteerde landen, die in 1947 60 procent van de plm. 70.000.000 aan bloembollen importeerden, kan niet een bol meer geconsumeerd worden dan het vastgestelde gewichtscontingent in die landen. Prijsvermindering heeft geen in vloed op de afname van die landen. De minister geeft hier, aldus de heer Van Waveren, naar conservatieve berekening 3.000.000 aan deviezen weg. Van de resterende 40 procent van de export in 1947 werd het merendeel door Amerika en Canada afgenomen. In deze landen houdt de afzetmogelijkheid nauw verband met het feit, dat het gebruik van bollen en bloeiden vreemd is aan het grote publiek. De volksgeaardheid en klimatolo gische omstandigheden zijn de grootste factoren, die daar het bloemen- en bollen- gebruik beheersen. Ook hier heeft prijsverlaging ten op zichte van het vorige jaar, naar de mening van de heer Van Waveren, geen invloed op de afzet. Naar conservatieve schatting zou daarmede een bedrag van 1.000.000 dollar gemoeid zijn. De praktijk heeft geleerd, dat minimum prijzen bij een overvloedige markt, maxi mumprijzen worden, die vooral het prijs peil van duurdere artikelennaar beneden trekken. De heer Van Waveren voegt er in dit verband aan toe, dat er alleen al 250 bloembollenreizigers in Amerika op het pad zijn, die elkaar fel beconcurreren. Het ware juister, aldus de heer Van Waveren. indien de minister de buiten landse prijzen geheel losmaakte van bin nenlandse productieberekeningen en deze vaststelde op een niveau, waarvan zonder schade te doen aan de afzet, de grootst mogelijke deviezeninkomsten te verwach ten zouden zijn. Dit systeem, hetwelk toe gepast wordt in andere bedrijven in den lande, zou het bollenbedrijf nog enkele millioenen meer aan deviezen kunnen in brengen. DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag kunnen bonkaarten voedings middelen, textielkaarten en schoenenbonnen afgehaald worden te: Haarlem: Sche tot en met Scho. Heemstede: 912.15 uur S tot Sche; 24.30 uur Sche. VERNIETIGD FAILLISSEMENT Na gedaan verzet is door de Haarlemse rechtbank vernietigd het faillissement van Jan Wey, expediteur, wonende te Haarlem, St. Anthoniestraat 63. Curator: mr. J. Ver- looy, advocaat en procureur te Haarlem. Comedia speelde: „Een ander deel van het woud" Een toneelaanwijzing uit het blijspel „Naar het u lijkt" van William Shakespeare heeft de Amerikaanse schrijfster Lillian Hellman tot titel gediend van haar nieuwe stuk „Een ander deel van het woud" dat hier gisteravond voor de eerste maal door het gezelschap Comedia werd opgevoerd. Het is echter wel een geheel ander gedeelte van het woud dan dat waarin de zonnige verbeelding van ..gentle Bill" is doorgedron gen namelijk een moeras vol giftige woekerplanten, waartussen de cobra de slane verstikt. Een scène uit „Een ander deel van het woud". - Van links naar rechts Han Bentz van den Berg, Ank van der Moer en Henk Rigters. Gerekend naar de tijdsorde der gebeur^ tenissen is dit stuk een voorloper van het hier te lande voor de oorlog veel gespeelde ..Roofvogels" dat in de oorspronkelijke taal ..The little foxes" heet en in de filmversie „Hyena's". De hoofdpersonen daaruit, teza men vormend de gedegenereerde familie Hubbard, leert men thans kennen in hun ouderlijk huis in de staat Alabama, vijftien jaar na de Secessie-oorlog tussen de noor delijke en zuidelijke Staten van Amerika. Het zijn gewetenloze bedriegers, slachtof fers van een corrupte samenleving, die zij door hun laaghartige practijken zelf in stand houden alleen op geld beluste roofvogels, genotzuchtige sluwe vossen, verscheurende hyena's, die tenslotte, om een ander woord van Shakespeare te citeren, zichzelf ver slinden. Dit is echter geen dierkunde-hoekje maar een toneelrecensie en daarom haast ik mij de aandacht te vestigen op de uitstekende kwaliteit van de voorstelling onder regie van Johan de Meester, die ook het enigszins raadselachtige décor ontwierp "Ank van der Moer, aanvankelijk wat onzeker, stond als Regina tegenover haar broers voortdurend scherp op haar achterste benep om zo listig haar prooi te kunnen bespringen, alsof het een speelse liefkozing gold. maar was in haar verhouding tot haar vader te weinig geprononceerd. Zij speelde één streep te fat soenlijk om precies te passen in de slangen huid, die zij overigens behendig droeg. John Gobau en Han Bentz van den Berg mogen dan met grover geschut hebben gewerkt, hun perverse projectielen waren haarzuiver gericht. De jongere acteur Jack Dixon ont laadde in een moeilijke rol volkomen regel matig de spanning van zijn niet te veron achtzamen talent. Elly van Stekelenburg. Ellen Vogel. Lucas Wensing en de vertaler Henk Rigters speelden de kleinere partijen geheel naar wens. Een afzonderlijke alinea voor Rika Hop per. die wat mij bctroft dit stuk voor haar jubileum had mogen kiezen omdat zij er zo'n prachtig doorvoelde rol in speelt dat men haar hiervoor dubbel had willen hul digen. Johan de Meester probeert in het pro gramma een antwoord te vinden op de vraag waarom de na-oftrlogse literatuur zo weinig opbouwend is. Naar zijn mening ver dient ..meedogenloze waarachtigheid" de voorkeur boven het geven van valse hoop. Accoord. Meedogenloos is het stuk om wille der sensatie! De natuur, zegt Johan de Meester, moet een spiegel worden voorge houden. doch hij vergeet daarbij dat het door Lillian Hellman vertoonde beeld elke waarachtige betekenis mist door het ontbre ken van de fundamentele tegenstelling tus sen goed en kwaad. Men dient dit stuk te vergelijken met „De gebroeders Karamazov" om het tekort te beseffen. Zij heeft het men-, selijk geweten buiten spel gezet! Ik heb grote bewondering voor de capa citeiten van Lillian Hellman. doch vrees dat zij. mede door haar gevaarlijke pre-oc- cupatie met pathologische gevallen, ten slotte hopeloos verstrikt raakt in haar tech nische virtuositeit. De meid. uit het gelijk namige stuk van Herman Heijermans, zou van deze familie Hubbard terecht kunnen zeggen: wat 'n vuile karakters. Doch met die vaststelling zonder meer is men nog niet ten halve uitgepraat. DAVID KONING. Haarlems Gemengd Koor gaf het Requiem van Verdi Geschreven.voor een grootse rouwdienst ter nagedachtenis van de Italiaanse schrijver Manzoni, en als zodanig ook voor 't eerst uitgevoerd in de reusachtige Dom te Milaan, werd yerdi's Requiem een paar dagen later in de Grote Opera te Parijs ten gehore ge bracht. 'Deze dubbele creatie was typerend voor de geest en het karakter van dé com positie. Men kan het Requiem een waarlijk' religieuse bezieling niet ontzeggen, maar evenmin kan men het losmaken van de sfeer en het theatrale effect die Verdi's opera's onsterfelijk maken. In het een noch in het ander schuilt opzettelijkheid, het totaal geeft ons de temperamentvolle kunstenaar Verdi ten volle, in al «zijn oprechtheid. Slechts in zijn laatste levensdagen zal hij er een enkele keer in slagen een geestelijke muziek te schrijven die geen operatechniek méér van doen heeft: maar deze is slechts voor betrek kelijk weinigen toegankelijk. Het Requiem echter slaat bij iedereen aan: men kan niet ontkomen aan de suggestieve uiterlijke kracht waarmee het een warm innerlijk sentiment vertolkt. Voor een volbloed romantisch dirigent als Jar. Booda is Verdi'* werk een bijzonder dankbare opgave. Het is hem dan ook toe vertrouwd. Met lof kunnen wij gewagen van de goeddeels brillante vertolking die het flink bezette H G. K. van dé zware koor partij leverde. Alleen de grote fuga izr het Libera werd een beetje te ruw doorgejaagd, doch overigens gaf men koorzang te horen van voornaam gehalte, v vooral dynamisch goed verzorgd. Het solistenkwartet was echter geen even redig geheel Om te beginnen al zeker niet wat de uitspraak van het latijn betreft. Wan neer het koor de Italiaanse uitspraak ge* bruikt. dan dienen al de solisten dat ook te Hoen. De dirigent moet er voor zorgen dat dit gebeurt. Uitstekend in hun partijen waren de sopraan Corry Bijster en de bas Herman Schey. De tenor Henk Noort scheen er zich geen rekenschap van te geven dat hij Verdi te verdedigen had; dat doet men niet alsof het Mendelssohn zou gelden. De mezzo-alt Lien Korter stond voor een te zware taak. De Nederlandse Club in Sackville- street. Londen bestaat 75 jaar. Tot de velen die het bestuur kwamen gelukwensen be hoorde ook Prins Bernhard. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Leiden Is geslaagd voor het candidaatsexamen letteren en wijsbegeerte (Semitische letterkunde) de heer T. Jansma te Heemstede. Dc politie heeft een negentien iarige zilversmid aangehouden, die regelmatig btf zijn patroon kleine hoeveelheden fijn plaat zilver wegnam. Hij gaf het gestolenc aan zijn ouders, die het bij juweliers in Haarlem ver kochten. Tegen de jongeman en de ouders is proces-verbaal opgemaakt. Een twintigjarige dienstbode raakte Dinsdagavond op het Plein de macht over het stuur van haar fiets kwijt en kwam in aanraking met een auto. Zij viel en liep een lichte hersenschudding op. Dinsdagmiddag kwam een 45-Jarige ar beider iu beschonken toestand in zijn woning aan de Bakkerstraat te Haarlem aan De vrouw verwachtte, dat de man dc boel kort en klein zou slaan en verzocht medewerking van de politie. Ter ontnuchtering is de man ingesloten. In de week van Vrijdag 27 Februari tot en met Donderdag 4 Maart geeft René Slees- wijks ensemble een serie opvoeringen van de Snip en Snap jubileumrevue „Cheerio!" in het Rembrandt-theater. De Vereniging van Oud-leerlingen der Hogere Burgerschool (HBS a) houdt Zater dag a.s. in het Concertgebouw een soirée- dansante. Maandag 1 Maart houdt de afdeling Haarlem van de Beweging voor Federale Wereldregering een bijeenkomst in het Wijk- gebouw aan de Ged. Oude Gracht 104. De heer A. Dienaar Kok uit Amsterdam^ zal spreken over „De vrede van Stalin, Chur chill en Roosevelt". De afd. Haarlem van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen houdt Vrijdag a.s. in „Zang en Vriendschap" haar jaarvergadering, welke voor het laatst geleid zal worden door me vrouw Visser-^Brutel de la Rivière, die periodiek aftreedt en niet herkiesbaar is. Het orkest (de H. O. V.) was zeer paraat. Booda zou er echter gezien de beperkte repetitietijd goed aan gedaan hebben de inleidmg van het Offertorio alleen door de solo-cellist te laten spelen. Overigens was er een warme klank in het ensemble en eea goede eenheid in het samenspel. JOS. DE KLERK. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever - Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton My- II Slotkoers gisteren 358%, 320 40014 I86V2 393 318 2051/2 193 220 217 264 188 170^ 136 476 Openings koersen 335 319 400 187% 1931/2 215% 2661/2 187%} 171 135% voor spoedige Indiensttreding a. voor onze Heren-afdeling PRIMA GROOTWERKERS aan huis of werkzaam op onze ateliers. Voorts enige handige VROUWELIJKE ASSISTENTEN voor de kleermakerij en b. voor onze Dames-afdeling EERSTE NAAISTERS Alleen zij komen in aanmerking, die in eerste klas zaken gewerkt hebben. Voorts AANKOMENDE NAAISTERS die liefhebberij hebben om het modevak in het betere genre grondig te leren. £dw.htji fman Barteljorisstraat 34, Haarlem - Tel. 20295 BEKWAME PERSSTERS, STRIJKSTERS en LEERLING-STRIJKSTERS gevraagd Wasserij DE HOOP, Amsterdamsevaart 48-52. GROTE KANTOORBOEKHANDEL vraagt VERTEGENWOORDIGER op basissalaris plus provisie. Gegadigden moeten bereid zijn zich aan een P6ycho-tech- nisch onderzoek te onderwerpen. Brieven te richten aan Psychologisch en Psychotechniscn Instituut, Florastraat 13, Haarlem. DE KOFFIE- EN THEEZAAK Twee druppels van de antiseptische vloeistof D.D.D. doen de jeuk onmiddel lijk bedoren, de aandrang tot krobben verdwijnt zodol de huid zich kan her stellen. Sedert jaren wordt D.D.D. met groot succes toegepast bij huiduitslag, puistjes, Insectenbe'en, opengekrabde benen, enz Tfc Tfc f* GENEESMIDDELTEGEN lf.lf.19. HUIDAANDOENINGEN WASSERIJ KLEVERPARK. Santpoorteistraat vraagt STRIJKSTERS, MANGELSTERS EN AANKOMENDE MEISJES Fijnwasserij HAAK, Mr. ComelisstTaat 33. Haarlem vraagt NETTE STRIJKSTERS en UITPAKSTERS Alleen meisjes van onbesproken gedrag worden verzocht zich aan het kantoor aan te melden. Gietwerk gevr. Liefst massawerk. Brieven no. 122. Lessen PIANOLEERLINGEN dringend gevr. door muziek student. Gratis proef. Brie ven G 5370. Gepeus. onderwijzer zag de morgenuren gaarne bezet met PRIVAATLESSEN of eenvoudige administratie. Br. G 5371. WELKE LERAAR (ES) te Heemstede kan mijn 6 j. zoontje onderwijs geven van le kl. lagere school, om met Sept. a.s. naar 2e klas te kunn. gaan. Mevr. Mr. van Wijk. Heemst. Dreef 72. Hst Huish. Peis. gevraagd In Chr. gez. NET MEISJE gevr. v. d. e. n. goed k. w. en k. en v. g. g. v. Mevr. Mr. Wijk. Heemst. Dreef 72, Heemstede. NET DAGMEISJE gevr. in kl. gezin (bij tram en bus) Werkster aanw. Mevr. Hof kamp, Spoorplein 2, Heem stede, Per 1 April MEISJE gevr. v. d. e. n. in gezin met 3 schoolg. kinderen. Zonne bloemlaan 34, Aerdenhout. Tel. 26608. In R.-K. gezin is plaats voor JONG MEISJE v. d en n. Loon pl.m. f 35 p. mnd Aanm. of br. Mevr. de Graaff Breestraat 30. Gevr flinke WERKSTER 1 x p. w. f 6. Platanenlaan 2 Bloemendaal. FLINK DAGMEISJE. zelfst. k. werken, v. 2.30-3 u. Mevr. Schut. Delftlaan 241. FLINK DAGMEISJE ge vraagd v. 9-5 u. Zat.middag en Zondag vrij. Joh. Bos boomlaan 12, H'stede. Bedrijfspers. gevr. LOOPKNECHT-CHAUF FEUR er. woning-stoffeerder gevraagd by Faber. Binnen weg 203, Heemstede. LEERLING en AANK. KAPSTER. Brieven G 5384. Gevr. tegen 1 April VR. ADM. HULP. niet beneden 21 j. in bezit van einddiploma H. B. S. of gymnasium. Br. G 5380. Ouder persooh als WA GEN WASSER-DOORSMEER DER. Olieslagerslaan 36. Wij vragen voor zo spoe dig mog. JONGEN 14-17 j„ die zin heefl als machine monteur te worden opgeleid. Loon volgens geldende rege ling. Machinehandel F. C. Kuipers, Kleine Houtstr. 113 Huish. Pers. aangeb. JONG MF.ISJÈ uit besch. milieu 3 j. H. B. S.. 2 j Zie kenverpleging, dipl. Huis houdkundige, zag zich gaarne geplaatst in de huishouding aan een inrichting. Brieven G 5385. GED. KINDERVERZ. m. erv. zoeken passende werk kring. liefst Zondags vrij. Br. G 5386. Bedrijfspers. aangeb. NET PERSOON, 34 jaar, zoekt werk, onversch. wat Brieven G 5387. Huizen gevraagd Te huur gevr. (gem. Bloe mendaal) HUIS (of ged.) ongem. Huur f 30 tot f 70. Evt. overname meub. Vest. verg. aanw. Brieven G 5388. Kamers gevraagd Nette juffr. b. b. h. h. vr. eenv. gem. ZIT-SLAAPK. m, stook gel. ook in ruil voor huisw., eerlijk en betrouwb. Brieven G 5391. Jonge vrouw met kindje van 11/, jaar, man dienstpl. in Indie. vraagt ongem. KA MERS of ETAGE met vrije keuken Brieven G 5392. 2 vrienden z. ongem. KA MERTJE. Brieven G 5393. Gevraagd: ETAGE met kookgel door besch echtp. m. kind (1% j.) in H'lem of omg. Brieven met prijsopg. G 5390 ZIT-SLAAPK. z. pens v. heer eigen linneng. Brie ven G 5389. Kamers aangeboden In D. G. klein gez. wordt KOST EN INWONING agb voor net jong pers. als all. inw. Centr. stad. Brieven G 5394. Heemstede te huur: gem. BO VENSUITE met vrije keuken. Brieven no. 360. Boekh. v. Mourik, H'stede. Aangeb. op g. stand te H'stede-A'hout, dir. b. tram trein en bus: gemeub. of on gem. ZIT- en SLAAPK. m. gebr. v. gar. en tel., v. Heer of Dame all. Prijs f 50 p. w. Brieven G 5396. Diversen WONINGRUIL. Aangeb. benedenhuis Slachthuisstr. voor benedenh. of kl. vrije woning. Brieven G 5397. Net meisje te H'stede zoekt LEUKE VRIENDIN, leeft. 21-23 j. Brieven G 5398 VRIJ HUIS aan singel, stat 5 k„ badk., zold. m k. f 40 p. m. Ruilen voor beslist vrij ben.huis. Huur pl.m. f 35. Brieven G 5399. PIANO- en ORGELSTEM MEN, schoonmaken, repa reren, ook buiten de stad. J. Antoni. Turfmarkt 8 Wie ruilt MODERN HUIS (huur f 27 p. m.) G. v. Aera- stelstr. voor groter huis. om trek Zaanenlaan. Ook kopen Brieven G 5401. Te kooo gevraagd Vereniging in Zeeland vr. te koop alle soorten BLAAS INSTRUMENTEN. Opgave van vermelding van soort, merk en prys onder no. G 708 van Hees Advertentie kantoor. Herengracht 287. Amsterdam. ZEILBOOT pl.m. 12 M2. Br. met oitv. omschr. en prijs G 5406. JONGENS REGEN- of TWEED JAS, 16 a 17 j. Brie ven G 5407. GASOVENTJE. Brieven G 5408 of tel. 14787. MEISJESFIETS, led h. jas Br.ieven met prijs G 5409. HOOGTEZON. Brieven G 5410. XY-LOPHOON ter overn. gevr. Br. en prijsopg. G 5411 ACCORDEON, (pianokla- vier) ter overname gevr. Br. met opgave van merk, prijs en aantal bassen G 5412. In goede staat zijnde SLEEPRING-MOTOREN. 2 P.K, ca. 1400 toeren, event, met regel- of kortsluitweer- stand. Kousenfabrieken Hin N V. Zijlweg 144. Tel. 11935 (Toestel 002). SCHUIFLADDER. Br. met lengte en prijs G 5402. KANTOOR- of PORTA BLE SCHRIJFMACHINE. Brieven G 5403. BANKSTEL of 4 clubs, liefst riet. Brieven G 5404. KLEINE PHILIPS RA DIO. A. Schipper. Saenre- damstraat 35 rood. Te koop aanaeboden BONTMANTEL (echt veulen) f 110. Adres bur. v. d. blad ROLLEIFLEX CAMERA formaat 4x4. lens Tessar 3,5. met paraattas. geelfil- ters'. Prijs 1 425 Br G 5433. 3 delig 2 pers. verend BEDSTEL. nieOw. zeer voor delig. Prinsesselaan 29. 1 stel OVERGORDIJNEN Brieven G 5424. HOOGTEZON m. org. Os ram, Ultra-Vitalux lamp, tafelmod. z. g. a. n. Brieven G 5435. 2 WOLLEN JURKEN f 10, schapenwollen vest f 7.50, bi'oerok f 5, jumpertjes f 2.50, linnen deux-pièces f 20, roodjasje f 7.50. lees- lamp m. tafeltje, wandlampje hanglamp, hockeystick en schoenen samen f 7.50. Brie ven G 5436 Nieuw, niet gedragen HERENCOSTUUM, gestr. broek, zwarte jas en vest. v. o. kwal. m. 52. Br. G 5437. Grijze TWEED MANTEL m. 40 bl. m mantel m. 38, zw. mantelpakje m. 40, 1 pr. zw. en br. sch. m, 37-38. 1 p. avondsch. z g a. n. m. 38. Na 7 uur Zijlweg 161. HERENCOSTUUM. blauw kamg. m. 48 en winterjas. Raamvest 9A. 2 p. eiken LEDIKANT m. 3 d. kapok-matras f 175. Haitsma Mulicrstr. 22. 11. WINTERJAS. 1 lap stof, bruin. Soutmanstr. 17. 1 HANDWAGEN. 1 loud speaker. Zandvoorterpad 5, Overveen, eind Zijlweg. Nieuwe uitncembare KIOSK 2 X 3-i M. geschikt voor tuinhuisje en alle an dere doeleinden. Na 7 u. Korving, Voorzorgstr. 40. Tel. Lange leren DAMESJAS m. 42 en witte bontcape. Te bevr Anslijnstraat 55. GOUDEN DAMESARMB. HORLOGE. O. Ind. doek 575 x 95, 3/4 bontmantel, geëm. kolenfornuis. Sprui- tenbosstraat 2. drukbel. Tel. 20876. 1 ROTAN WIEG. 1 stel Columbus pannen (nieuw) pr. gebr. Zwitserse berg schoenen. Chaldorp, Klever- pawkweg 68II. Tussen 4-7 uur nam. N, zw. H. SCHAATSSCH. m. 44. Pr. Mauritsl. 117, Ov. DUIVENKLOK. Elzen plein 14. Een pers. LEDIKANT, mooi gesatineerd hout met spir. matr. Merellaan 34, Aer denhout. Tel. 26204. Nog enkele T. L. BUIZEN, compl. Direct leverbaar. Santpoorterstr. 48. Tel. 18667 MOD. KINDERWAGEN f 35. box f 17.50, kinderled, f 22.50. Twijnderslaan 17. SINGER TRAPNAAIMA- CIUNE. ringspoel f 180. Vcr- spronckweg 131. BOUVIER 2 j. oud f 50 De Vink. Herenweg 121, Lisse PASSERDOOS. 18 delig f 75, toneelkijker f 30. v. d. Mey, Haarlcmmerstr. 9, Hil- legom. Prima RADIOTOESTEL, 3 golfl. met pick-up aanslui ting. J. M. Molenaerplcln 11, 2 x bellen. Heemstede. Nieuwe HEEMAF-MO- TOR 7V? P.K 380/660, 1000 toeren, kortsluit, alsmede I z. g. a. n. Dordt. motor 7'£ P.K., 1400 toeren. Kousenfa brieken Hm N V. Zijlweg 144. Tel. 11935 (Toestel 002) Te koop DAMESWIXTER- MANTKI. rn. 42-44, in g. st. Prijs f 35 zonder punten. Tempel iersstraat 36 zwart. SINGER HA ND NA AI MA CHINE, geen verouderd type Kloppersingel 129. Na 7 uur. Donkcrbl. DAMESWELP SCHOENEN m. 38 voor i 10 Eindenhoutstraat 31. Ka 6 u.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3