Mr. Besier eist de doodstraf tegen Nederkoorn en Slot Twaalf communisten nemen de voornaamste portefeuilles Eenvormigheid van het recht in de Benelux-landen? Succes voor „simultaanspelerWitteman Ceboorte-uur van Nationaal verzet werd in de hoofdstad herdacht Weerbericht 62e Jaargang No. 18873 Nf Nj Donderdag 26 Februari 1918 Bi-.reauxGrote Houtstr. 93, TeL Ad min. 10724, ^^^F ^^^F I ^^1 I 1 ^^^F ^^F I ^^^F Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 14825 Redactie 10600. Directeur-Hoofdrédacteur I I I J I 1 I I I I I I E I ll If 111 II I Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. JL JL JL JL JL I^3 J^^F JL ^^^L 4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. J Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Fobert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem BENESJ AANVAARDT NIEUW KABINET: Algemene staking was het laatste dreigement De Tsjechoslowaakse communisten hebben onder dreiging met een algemene staking de president. Benesj. gedwongen zich bij de feitelijke toestand neer te leggen en een communistiseh-georicntcerd kabinet, samengesteld door Gottwald, te aanvaarden. Voordien had de president het ontslag der twaalf niet-communistischf* ministers bevestigd. Het nieuwe kabinet telt 24 ministers, van wie twaalf communisten de voor naamste portefeuilles beheren. De overige zetels zijn toegewezen aan partijlozen en vertegenwoordigers van de linker vleugels der nationale socialistische, sociaal-demo cratische, Slowaaks-demoeratische en katholieke partij. Een laatste stuiptrekking der oppositie tegen de communistische dwangmethoden, een door studenten van de eeuwenoude Karei-universiteit georganiseerde demonstratie, werd door de politie niteengeknuppeld, waarbij ook op de demonstranten geschoten werd. De straten van Praag worden beheerst door de arbeiders-militie, die met rode armbanden en splinternieuwe geweren in grote detachementen patrouilleert. President Benesj heeft zijn radiorede van gisteravond op het laatste moment afgezegd. De samenstelling van het nieuwe kabi net -werd Woensdag bekend gemaakt dqor Gottwald. Hij las de namen der nieuWe ministers aan een menigte van enkele hon derdduizenden mensen op het Wenceslaus- plein voor van een balcori af, waarbij de menigte bij iedere voorgelezen naam die werd voorafgegaan door „kameraad" (wat betekende dat het een communist of so ciaal-democraat betrof) een luid gejuich aanhief. 'De namen van de partijloze en andere partijen behorende ministers werden met een ijselijke stilte begroet. Behalve het premierschap beheren de communisten twee posten van vice-pre- mier, het departement van Binnenlandse Zaken, van Justitie, van Voorlichting, van Landbouw, van Financiën, van Binnen landse Handel, van Euitenlandse Handel, van Onderwijs, en de post van waarne mend minister van Buitenlandse Zaken.. Defensie en Buitenlandse* Zaken, zijn in handen van partijlozen. Gezondheid en Techniek worden door de dissidenten van de nationale socialisten beheerd. Posterijen Transport zijn aan*de katholieke volks partij toegewezen. De sociaal-democraten Slowaakse democraten hebben Indus trie, Voedselvoorziening, Sociaal Welzijn Unificatie gekregen! Bovendien is een lociaal-democraat vice-premier geworden. Arbeiders-soldaten. De door de communisten gecontroleerde radio van Praag maakte gisteravond be kend: „Vandaag heeft de -volksrepubliek de overwinning behaald. Het volk, de wet en de gerechtigheid hebben gezegevierd; laat ieder de vlaggen uitsteken!" De laatste opflikkering van verzet kwam van de zijde van de studenten der Oude Karei-universiteit (die over twee maanden het 600-jarig bestaan van haar democrati sche tradities zal herdenken). De politie ondernam charges tegen 7000 studenten, die opmarcheerden naar het Bradschin. Twee der studenten werden door geweer schoten geraakt en tal van anderen werden gewond door knuppels en geweerkolven. De arbeiders-militie overheerst geleide lijk de voornaamste straten. Uit luidspre kers, die hoog,, aan de lantaarnpalen zijn bevestigd en nog uit de Duitse tijd stam men klonk krachtige marsmuziek en van tot tijd werden dobr middel van die installatie bekendmakingen van de rege ring omgeroepen.' Na de bekendmaking vari de nieuwe re gering door premier Gottwald zijn er nog geen tekenei^diê er op wijzen, dat er spoe- een* kabinetsvergadering zal worden gehouden. Ook is niet bekend of het par lement binnenkort zal bijeenkomen en of er wellicht het voornemen bestaat nieuwe Verkiezingen te houden. De secretaris-generaal van de commu nistische partij, Rudolf Slansky heeft gis teren van het balcon van het hoofdkwartier van de communistische partij een parade in ogenschouw genomen van uit gewapen de arbeiders samengestelde „stormtroe pen". Slansky, blootshoofds, glimlachte en wuifde de mannen toe. Hij was in gezel schap van de communistische ministers Vaclav Nosek (Binnenlandse Zaken) en Zdenek Nejedly (Onderwijs). Feest en vreugde gelast. De commandant van de arbeiders-mili tie, Josef Pavel, heeft zijn volgelingen op het oude marktplein toegesproken. Hij sprak zijn dank uit voor de uitstekende wijze waarop zij zich van de hen opge dragen taken gekweten hebbeii. „Gij hebt het uwe er toe bijgedragen, het land te be vrijden van de buitenlandse en inheemse reactie", zo verklaarde hij. Het ministerie van Nationale Verdedi ging en het ministerie van Binnenlandse Zaken hebben ieder een communiqué uit gegeven waarin wordt gelast, gedurende twee dagen, op 26 en op 27 Februari te vlaggen ter gelegenheid van het bekend maken van de nieuwe regering van het nationale front. Het hoofdkwartier van het Tsjechische verbond van vakverenigingen heeft de arbeiders opgedragen, de fabrie ken te versieren. De militaire muziekkorp sen hebben opdracht gekregen, de gehele dag te concerteren en de soldaten, die geen dienst hadden, kregen order, zich te men gen onder degenen, die door op straat te dansen uiting gaven aan hun vreugde over de omwenteling. (United Press). Zuivering aan de gang. De actie-comités, welke in Tsjechoslo- Waakse departementen, fabrieken en kan toren zijn gevormd, beginnen heden met Ceen hoop meer op viermogendhedenpact De New York Herald Tribune meldt uit Washington, dat de Verenigde Staten hun Pogingen om te komen tot een viermogend hedenpact ter waarborging van de demili- tarisatie van Duitsland voor de duur van veertig jaren hebben opgegeven vanwege ie onverminderde oppositie van Sovjet- nissische zijde. De Franse regering zou trvan op de hoogte gesteld zijn, dat het Pact in de voorgestelde vorm onbruikbaar was, daar het geen zin zou hebben zonder ieelneming van de Sovjet-Unie. De Ver enigde Staten zouden de kwestie van de waarborgen voor demilitarisatie van Duits land op de driemogendhedenconfergnVje te tonden te berde brengen. een zuivering van het openbare bedrijfs leven. In het parlement, dat spoedig bij eengeroepen zal worden om het nieuwe regeringsprogram goed te keuren, zal een speciale commissie een zuivering van <je Nationale Vergadering voorbereiden, al dus een niet bevestigd persbericht. Dr. English, de directeur van de Praag se universiteit, heeft een verzoek ontvan gen om zijn functie neer te leggen. De politieke partijen zijn ook een zui vering in eigen gelederen begonnen, o.a. de sociaal-democratische partij, wier steun de communisten een meerderheid verleend heeft. Een vijf-en-twintigtal vooraanstaande leden van de staf van de Bala-fabrieken te Zlin in Moravië, onder wie de plaats vervangende algemene directeur en vier directeuren, is ontslagen. Het electriciteitstarief ie Haarlem B. en W. stellen voor de omzetbelasting voor het huishoud- en het winkeltarief, als ook voor de meterhuur, niet meer per jaar te berekenen maar per maand. De belasting is 1/49 van het vaste bedrag. Voorts stellen B. en W. voor (omdat er geen voldoende schakelklokjes voor dub- beltariefmeters zijn) de tarieven zo te wij zigen dat verbruikers die electrisch koken maar niet in het bezit zijn van een nacht- stroomreservoir, stroom te leveren legen een enkeltarfefprijs. B. en W. willen de prijs bepalen op 4]/2 cent per KWU. Aanleg van een volkstuin complex Omdat in de. wintermaanden de werk loosheid steeg heeft de rijksdienst voor D.U.W.-werken aan B. en W. gevraagd te overwegen welke werken in de toekomst zouden zijn uit te voeren. B. en W. hebben daarvoor aanbevolen, de aanleg van een volkstuincomplex in het uitbreidingsplan Noord-Akendam. Daar door zullen 130 volkstuinen verkregen worden. De kosten zijn op 78.000 ge raamd. Voor rekening der gemeente zou 37.000 komen. B. en W. achten het object economisch verantwoord. Studiecommissie wordt weldra geïnstalleerd Naar het A.N.P. verneemt zal op ge meenschappelijk initiatief van de ministers van Justitie van Nederland en België wor den ingesteld een Nederlands-Belgisch- Luxemburgse studiecommissie tot unifica tie van het recht. De taak dezer commissie zal zijn een vergelijkende studie te maken van de wetgeving der drie landen en te zoeken naar middelen om eenvormigheid te brengen in de beginselen, welke aan de drie wetgevingen ten grondslag liggen en zelfs uniforme wetsteksten in onderschei dene wetgevingen te doen opnemen. Het ligt in de bedoeling, daf de ministers van Justitie elk de bevoegdheid zullen krijgen bepaalde onderwerpen, die naar hun mening voor een eenvormige wettelijke oplossing in de drie landen in aanmerking komen, aan het oordeel der commissie te Het opblazen van de Joodse zakenwijk in Jeruzalem heeft 42 doden gekost. - Een ontzettende ravage werd in dit luxueuze stadsgedeelte aangericht en uit de trooste loze ruïne worden nog steeds slachtoffers opgedolven. TWEEDE KAMER Bezoldigingsbesluit wordt herzien (Van onze parlementaire redacteur). De sfeer in de deftige zaal van onze se naat onderging plots een verandering, toen minister Witteman ter verdediging van zijn begroting van wal stak. Het was alsof we in een genoeglijk lokaal gezeten waren, dat heel goed de naam „De vrolijke en vlugge schaker" had kunnen dragen. Want de minister, die begon met de verklaring, zich ongeveer te voelen als moest hij simul taan spélen, deed dit zowel vrolijk als vlug. Zijn tempo mocht er zijn en was heel wat meer op zijn plaats dan de breedvoerige uiteenzettingen door een aantal sprekers in de Kamer van Revisie ten beste gegeven. De bewindsman gaf te kennen zelf te menen, dat hij het bij de partij „ambtena rensalarissen" niet verder dan remise kon brengen. Hij wist namelijk bij voorbaat, dat hij meer dan een senator in dit opzicht niet ten volle kon bevredigen. Voorop staat voor hem het algemeen regeringsbeleid in zake lonen en prijzen en daarna volgt dan pas binnen dat kader het streven naar ver delende rechtvaardigheid. In de voorgeno men technische herziening van het Bezol digingsbesluit zag hij een belangrijk mid del om hinderlijke plooien weg te strijken. Blijkens zijn desbetreffende verklaring staat men vrijwel voor een accoord op dit punt. Belangrijk was ook zijn mededeling, dat de herziening dan met terugwerkende kracht, te weten met 1 Januari van dit jaar, zal ingaan. Ook al zullen niet alle salarissen door die revisie er op vooruitgaan, schrij nende onbillijkheden zullen worden opge heven. Verder zette de minister nog uiteen, dat het verschil van de bezoldiging sedert 1939 tussen ambtenaren en van lieden wer kend in het vrije bedrijf minder groot is' dan men misschien zou opmaken uit statis tische gegevens, welke in dit debat waren aangehaald. Natuurlijk verklaarde de bewindsman zich een vriend van de autonomie. Maar. als om technische en economische redenen centralisatie gewenst is, bijvoorbeeld op het gebied van de electriciteitsvoorziening, dan is het verkeerd om hier van onoirbaar zon digen tegen het beginsel van de automonie te gewagen. Dégenen, die om een ander punt uit het debat aan te roeren ontevredenheid geuit hadden over de noodvoorziening ten behoeve van de gemeentelijke financiën moesten bedenken, dat het hier slechts een n o o d-vóorziening betrof en verder, dat zij in elk geval aan de gemeenten meer armslag geeft. Op vermakelijke manier legde Excellentie Witteman uit, waarom men hetgeen nu is voorgeschreven inzake de vermakelijk heidsbelasting nog als een succes voor zijn departement moest beschouwen. Op een gegeven ogenblik had zijn ambtgenoot die aan de Kneuterdijk troont en uit alles munt tracht te slaan, bespeurd, dat er zich hier nog een aardige inkomstenbron voor de schatkist voordeed. Excellentie Witteman had nog juist weten te voorkomen, dat er deswege een rijksbelasting zou komen! Klaar! Weer naar een ander bord: dat van het herstel van het georganiseerd over leg. Binnenkort komt het voor elkaar. Volgende zet: het benoemen van burge meesters is niet zozeer een wetenschap als wel een kunst, waarbij de intuïtie een rol moet spelen. Twee factoren zijn vooral van belang en moet men trachten te combine ren: de goede man op de goede plaats en dan is er de factor ook hier van de verdelende rechtvaardigheid. Tempo, tempo! Het vraagstuk van de organisatie van de politie. De tijd van de dorpsveldwachter is voorbij, komt niet weer. Er moet een corps Rijkspolitie zijn. De juiste oplossing hangt af van goede verstandhouding tussen de twee groepen. Eindspel: verdraagzaamheid, zowel op het stuk van waakzaamheid voor de goede ze den als op dat van de Zondagsrust, waar voor het voorontwerp thans bij Justitie ligt. Uitslag: triomf van de vrolijke en vlugge simultaanspeler Excellentie Witte man. Aflossing Consumentencrediet De minister van Sociale Zaken heeft in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat de dislrictraden voor het Consumentencrediet gemachtigd zijn, genoegen te nemen met een lagere af lossing van het Consumentencrediet door degenen, wier inkomen hoger is geworden nadat hun het crediet was verleend. In deze gevallen wordt de verhoging van de aflossingsbedragen tot minder dan de helft teruggebracht. Krentenbrood voorlopig nog een illusie Het gaat met de import yan krenten aller minst naar wens. Weliswaar bestaat er een overeenkomst met Griekenland, waarbij dit land heeft beloofd van tijd tot tijd krenten te zenden, doch deze wordt „krenterig" uit- gevoerd. Dezer dagen arriveerde met het s.s. „Danae" j te Amsterdam een partij van 17.500 kistjes J krenten, in totaal 200 a 300 ton, welke hoe veelheid te gering is om in distributie ge bracht te worden. Waarschijnlijk blijft de?' voorraad voorlopig opgeslagen totdat zij na regelmatiger aanvoer, aangevuld zal zijn tol I een voor distributie toereikende partij. onderwerpen. Naar vbrluidt zal de com missie bestaan uit 13 leden en evenveel plaatsvervangers. Nederland en België zullen ieder vijf leden aanwijzen en Luxemburg drie. Het voornemen bestaat van Nederlandse zijde ook' een vertegenwoordiger uit de West in deze commissie aan te wijzen, daar men in Suriname en Curasao met de wet geving zeer sterk op Nederland georiën teerd is. Het voorzitterschap zal oni de drie jaar beurtelings in handen van een Belg en een Nederlander komen. De vice-voor zitter zal steeds een rechtsgeleerde uit Luxemburg zijn. De commissie zal haar zetel te Brussel hebben, doch ook in Den Haag en Luxemburg vergaderen. De instal latie zal binnenkort te Brussel geschieden. De beoogde unificatie zal niet alleen het rechtsverkeer tussen de drie landen ver gemakkelijken, maar ook aanleiding geven tot een inniger wetenschappelijk en prac- tisch contact op juridisch en cultureel ge bied, hetwelk naast de thans reeds be staande samenwerking op economisch ge bied er .toe zal bijdragen de Benelux- gedachte te verbreden en te verdiepen. Poolse arbeiders gearresteerd Negen Poolse arbeiders zijn deze week in Fraifkrijk gearresteerd, een van hen wegens het in gevaar brengen van de vei ligheid van de Franse staat, aldus heeft de Süreté Nationale bekend gemaakt. Een van hen, de Poolse metaalbewerker Wodviack, is in Metz gearresteerd. Hij was tijdens zijn arrestatie in het bezit van een volledig stel kaarten van de op de Frans- Duitse grens gelegen ijzermijn bij Surville in het departement Moselle. Wodviack is voor verder onderzoek vastgehouden. Vrijdag j.l, is een tweede Pool, Jaczyk, na zijn arrestatie over de Frans-Duitse grens gezet. Van Vrijdag tot Maandag zijn daarna nog zeven andere Polen gearres teerd. Zij zouden de arbeidsvrede belem merd hebben. West-Java conferentie vraagt: „Erkenning als parlement" Het woord is aan Carlyle Pak aan, slechts zo kan men het onmogelijke mogelijk maken. Aneta's speciale correspondent op de derde West-Java-conferentie seint heden, dat dr. Van Mook aan de conferentie heeft laten weten, dat eerst een duidelijke uit spraak der conferentie gewenst is, alvorens het verzoek om deze conferentie om te zet ten tot voorlopige volksvertegenwoordiging solutie. tan worden ingewilligd. Deze brief zond"?«e werd aangenomen met 62 stemmen dr. Van Mook als antwoord op het verzoek, dat via de regeringscommissaris was ge- missie van voorbereiding voorgestelde ^re- daan tot erkenning van de conferentie als voorlopig parlement. Naar aanleiding van de brief van dr. Van Mook werd heden door de commissie van voorbereiding de volgende resolutie voor gesteld. „Het is de wens der conferentie de afgevaardigden der conferentie aanstonds als voorlopige volksvertegenwoordiging van de staat West-Java te erkennen met de taak een voorlopige staatsregeling tot stand te brengen en op voet van deze rege ling de voorlopige regering voor West-Java in te stellen". Na de heden gehouden debatten, welke in een rustige sfeer gehouden werden en vlugger verliepen dan verwacht werd, stemde de conferentie over de door de com- vóór, 35 tegen en één onthouding op het totaal uitgebrachte stemmenaantal van 98, voor een volstrekte meerderheid waren dus 50 stemmen nodig. RONDETAFELCONFERENTIE Democraten uit Curacao gaan morgen naar huis Het is thans definitief tot een splitsing gekomen in de delegatie der Nederlandse Antillen bij de Rondetafelconferentie in Den Haag. De afgevaardigden der Demo cratische Partij op Curacao hebben ver klaard, dat zü morgen, Vrijdag, naar de West zullen terugkeren. In de laatste zitting van het Amster damse Bijzondere Gerechtshof die door mr. M. van Vugt werd gepresideerd, werd al lereerst de zaak tegen Johannes Nederkoorn voortgezet. De procureur-fiscaal, mr. B. f. Besier, deelde mede, dat de ex-burgemeester van Haarlem S. L. A. Plekker die als getuige gedagvaard was, eergisteren bediend en waarschijnlijk stervende was. Op het verzoek van de verdediger, mr. F. P. van Ravenswaay, die er op aandrong de behandeling uit te stellen daar Plekker ontlastende verklaringen voor zijn cliënt zou kunnen afleggen, werd afwijzend be schikt. De getuige A. Knoop uit Heemstede, die in een 1 illegale spionnagegroep werkzaam was, verklaarde dat hij biets positiefs zou kunnen meedelen, omdat een boekje, waar in aantekeningen over het optreden van Nederkoorn en Slot in de nacht waarin de gijzelaars-actie werd uitgevoerd door dé P. O. D. te Heemstede in beslag was genomen en zoek geraakt. Na enig gehar rewar met het Hof vei'telde de getuige, dat, indien hij ziclt goed herinnerde. Ne derkoorn ook de naam van iemand ge noemd had, die bij hem of zijn broer ge werkt had en die later ook gefusilleerd was. De getuige M. M. Paardebek verklaarde, Een monument op het Waterloo plein? Ongeveer 20.000 Amsterdammers waren Woensdagmiddag op het Waterlooplein te Amsterdam samengestroomd om de plech tige herdenking van de Februaristaking bij- te wonen. Na koraalmuziek, uitgevoerd door het muziekcorps van het 10de bataljon van het 10de Regiment Infanterie, besteeg de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly het spreekgestoelte. In zijn her denkingsrede noemde de burgemeester de Februaristaking de eerste, algemene open baring van het Nederlands verzet tegen de beestachtige wijze waarop de Duitse on derdrukker tegen de bevolking optrad. Hij herinnerde er aan hoe Amsterdam aan vankelijk bij de komst der talrijke SD-ers, die de maatregelen tegen de Joden ten uitvoer moesten leggen, volkomen verbijs terd was. Doch spoedig werd in de stad het verzet levend en begon de massale staking, welke de blik van de gehele we reld op de Nederlandse hoofdstad vestigde. „De staking werd bloedig onderdrukt", zo vervolgde de burgemeester, „en er volgden wrede straffen, doch de begonnen strijd schraagde het verzet van hen, die niet versaagden". De burgemeester besloot zijn rede met een groet aan de nabestaanden der gevallen strijders en hij sprak de hoop uit, dat dé herinnering aan de Februaristaking niet verloren zou Sprekend voor de Partij voor Vrijheid en Democratie gewaagde de heer R. Th. J. le Cavelier van de Christelijke geest, die de aansporing gaS tot het verzet. Hij sprak de wens uit, dat dezelfde geest ons moge blijven bezielen. De heer Henk Gortzak van de C.P.N. bracht een „eerbiedige hulde aan hen, die liever staande wilden sterven, dan buk kend leven". De heer Th. D. J. M. Koersen voerde het woord voor de K.VJP. „Het was de liefde", zo zeide hij, „die de verzetsstrij ders voortdreef". Hij besloot zijn toespraak met de aansporing, dat ons volk deze on derlinge liefde, die noodzakelijk is voor blijvende eenheid, mag bewaren. B* heer J. G. Suurhoff van de Partij van de Arbeid zeide, dat het Nederlands ver zet niet alleen gericht is geweest tegen de Duitsers, de deportatie en de onderdruk king. doch ook een strijd was voor recht en menselijkheid. Sprekende voor de Anti-Revolution- naire Partij gaf de heer A. in 't Veld uiting aan.zijn wens, dat de herdenking een herinnering en opwekking zal zijn te geloven in de macht van de Verlosser. In zijn slotwoord maakte de burgemees ter bekend, dat het gemeentebestuur over weegt op het Waterlooplein een blijvend monument ter herinnering aan het geboor te-uur van het nationaal verzet te doen plaatsen. De Amsterdamse diamantwerkers hebben voor dit doel reeds een bedrag aan geboden. Zeven namen In Amsterdam is Woens dagmiddag de Februari staking van 1942 her dacht. Op het Waterloo plein was een tijdelijk monument opgericht, be staande uit een zuil met een vuurschaal en een schild met de namen van de eerste zeven slacht offers der maatregelen van da Duitsers tegen de staking. Het zijn de namen Eyl, Schijven- schuurder, Coenradi, Hellendoorn, Van Waert, Van Weesel en Hottinga. Links en rechts wap- perden halfstok de natio nale driekleur en de Amsterdamse vlag met het devies Heldhaftig Vastberaden en Barm hartig", 1 dat de brjgadier vah politie IJzerman de dag na de gijzelaars-actie hem gewaar schuwd had, dat Nederkoorn ook hem, Paardebek. op de lijst had willen laten zetten. Door bemiddeling van IJzerman was dit niet geschied. Nederkoorn herhaalt zijn pertinente ontkenning van de vorige week en mr. Van Vugt geeft wederom te kennen, dat hij hieraan geen geloof kan schenken. De getuige IJzerman rectificeert de.ver klaring van de vorige getuige in zoverre dat niet Nederkoorn de naam Paardebek het eerst noemde, maar de agent Zirk- zee. Doch daarna hebben Nederkoorn, Slot en Zirkzee wel overlegd over het al of niet opnemen van Paardebek op de lijst, zo verklaart IJzerman. Nederkoorn. die zich meer en meer op windt, volhardt dat hij zich niets Mpn de zaak herinnert. „Ze hebben het in Haar lem nu eenmaal op Nederkoorn begrepen, hoewel ze hemniet kennen," hetgeen mr. Besier verbaasd doet uitroepen: „Hè? Wat?" De laatste getuige, de oud-hoofdinspec teur. G. P. J. Verschoor, weet evenmin als in de zaak-Slot, wat er in de AS-kamer van het politiebureau precies bekookstoofd werd en nog minder wat Nederkoorn en Slot daar moesten doen. „In de bezettingstijd waren jullie zulke helden, wees nu ook een held nu je voor het hekje staat. Dat heb je ïndertüd ook van de illegaliteit verlangd", merkt mr. Van Vugt op. En mr. Besier vult aan: „Het is zo ge makkelijk om alles af te schuiven op de overleden goede Nederlanders of op de dode N.S.B.'ers. Krist: heeft het gedaan, maar niet Verschoor, Nederkoorn of Slot". Voordat mr. Besier requisitoir nam wil de hij nog weten, welke overweging Ne derkoorn geleid heeft bij 't in bezit nemen van 't huis van de gefusilleerde Chapon aan de Spaarnelaan. Volgens Nederkoorn was deze woning hem „toevallig" aangewezen door de wethouder van VolkshuisvesUng. Eerst achteraf had hij gehoord, dat het het huis van wijlen Chapon was. In zijn requisitoir zei de procureur fiscaal, dat Nederkoorn met Slot en Krist tot de meest beruchte N.S.B.'ers in Haarlem behoren en zijn berechting is dan ook voor Haarlem een grote gebeurtenis. Snreker noemde verschillende staaltjes van de door beschuldigde uitgeoefende terreur, dip niet in de dagvaarding, maar wel in het dossier voorkwamen en een indruk geven van ziin mentaliteit. In dit beeld past zijn optreden in „Monopole" te Zandvoort. De bewering van Nederkoorn. dat er niet geslagen is. is gelogen. Veel en veel erger is de gijzelaars-actie. Niet voor niets heette het drietal Nederkoorn. Slot on Krist de „bloedraad". Spr. bracht eerbie dig hulde aan de slachtoffers. Mr. Boeier achtte het bewijs, dat verdachte mede plichtig is aan de gijzelaars-actie formeel- juridisch geleverd en evenzeer leefde bii hem de overtuiging, dat hij er ook aan schuldig is. De bewering, dat deze ver dachte een werkeloze gevangene van de Sicherheitspolizei was, is eenvoudig be- lachtelijk. Gezien zijn mentaliteit ligt het optreden bij de gijzelaars-actie geheel in zijn lijn en is hij mede aansprakelijk voor de fusillering van tien Nederlanders. Dit feit alleen reeds rechtvaardigt de zwaarste straf, die het Bijzondere recht kent. Hier meen ik de doodstraf te mogen en moeten requireren. Nederkoorn werd door mr. F. P. van Ravenswaay, die verzachtende omstandig heden naar voren bracht, verdedigd. In de zaak tegen de voortvluchtige café houder F. Slot legden de getuigen Knoop, Paardebek en IJzerman dezelfde verkla ring af als in de zaak-Nederkoorn Mr. Besier herinnerde er aan hoe het café van Slot zeer berucht was hetgeen hij met enkele voorbeelden uit het dossier il lustreerde. Tenslotte werd Slot wegens wangedrag zelf voor royement uit de N.S.B. voorge dragen, doch door het hoofdkwartier ge sauveerd. Mr. Besier achtte het tips-geven aan de S.D. niet wettig en overtuigend bewezen. Ook in deze zaak ligt de nadruk op de gijzelaars-actie. Spr. schoor Slot en Ne derkoorn over dezelfde kam en eiste ook tegen de afwezige de doodstraf. WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het KNMI. in De Bilt gekiie van Don derdagavond tot Vrijdagavond- Vannacht weer matige vorst, morgen overdag zonnig weer met in de middag temperatuur tijdelijk boven het vries punt. Vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. 27 Februari: 7.33 uur. onder 18.14 uur Zon op Maan 00 22.13 uur, onder 8 55 t

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1