Haarlems Dagblad West-Europa Vijf landen komen Donderdag in Brussel bijeen „Verenigt U" Ml „De Verenigde Staten hebben een overweldigende luchtmacht nodig" Rijksdienst voor de wederopbouw De drijvende bok „Ajax" is vergaan Weerbericht 62e Jaargang No. 18877 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 2 Maart 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem r\E UITWERKING van de gebeurtenissen l^in Tsjecho-Slowakije doet zich gevoelen, jjiet alleen de volken van West-Europa zijn nu gealarmeerd, maar zelfs hun regeringen en men geldt niet meer als utopist of vage idealist, als men van Unie spreekt. Hetgeen al sinds het eind van de oorlog duidelijk te voorzien was namelijk dat noodzaak ettoe dwingen zou wordt eindelijk er kend. Maar.... natuurlijk komt er een maar bijde term Federale Unie wordt nog vermeden. Die betekent immers vol komen aaneensluiting. De ministei'-presidenten en ministers van Buitenlandse Zaken van Benelux zijn te Brussel bijeen geweest en hebben het ge meenschappelijk standpunt bepaald, dat de drie regeringen tijdens de komende bespre kingen (met Engeland en Frankrijk) met betrekking tot het sluiten van een Westelijk pact zullen innemen. Meer zegt hun com muniqué niet. De verwachting zij uitge sproken dat spoedig meer zal volgen, want dit is zeker geen persoonlijke aangelegen heid van enkele regeringspersonen. Spaak, de Belgische premier, die tevens minister yan Buitenlandse Zaken is, heeft de mo gelijkheid van een alliantie met Amerika als „reusachtig belangrijk" aangeduid en de kans op een West-Europese Unie als een zaak van „reusachtige betekenis". Maar een pact, waarover in het' communiqué ge sproken wordt, is tenslotte nog maar een verdrag en een alliantie is dat ook. Wat hij met het gebruik van het woord „Unie" be doelt is dan ook nog geenszins duidelijk. Of liever gezegd: het is wel duidelijk wat hij ermee bedoelt, want hij is een voor stander van Federale Unie van West-Euro pa, maar niet wat dat Brusselse communi qué verbergt. Spaak zelf heeft zich tegen over een groep Franse parlementsleden krachtig geuit, gesproken over de politieke wil om te slagen "en de verstandige raad gegeven niet te wachten \ot alles goed gaat, want dan komt men er nooit. Dit moet wel ontstellend geklonken hebben in de oren van minister Van Boetzelaer en trouwens ook van anderen, die het „zachtjes aan, dan breekt het lijntje niet" tot levens-motto hebben verheven en die dus veel liever met hem aan het bestuderen van een of andere redevoering zouden willen gaan. Maar er is haast. Dit is geen tijd voor aar zelaars. Er zijn ogenblikken, waarop af wachten en de kat uit de boom kijken de gevaarlijkste methode is, die men kan toe passen. In Engeland Is de Labour Party ook ge schrokken van Tsjecho-Slowakije en het advies van het partijbestuur aan de leden, om maar liever weg te blijven van het Europa-congres der federalisten, in Mei in Den Haag te houden, vindt blijkbaar geen bijval. Zoals wij gisteren hebben bericht zijn er al meer aanvragen tot deelneming aan het congres 'van de zijde van Labour gekomen, dan men kan inwilligen. Waar om is het aantal beperkt? Het comité van organisatie heeft op zich genomen de gel den, benodigd voor het verblijf der deel nemers, uit Nederlandse bron bijeen te brengen. Dat is dus: particuliere bron. Het wtl mij voorkomen dat de Staat dit op zich behoorde te nemen. Of is het nog niet dui delijk genoeg, dat Nederland er belang bij heeft? Twee jaar geleden sprak ik een pessi mist, die mij zei: „Al dat geschrijf over de noodzaak van Feclerale Unie.daar ben je veel te vroeg mee. Dat krijgt misschien in de verre toekomst wel eens een kans. Wij zullen het niet meer beleven." Een paar dagen geleden sprak ik een pessimist, die mij zei: „Al dat geschrijf over de noodzaak van Federale Unie. daar is nu toch geen kans meer op. Daar is het te at voor. De zaak gaat onherroepelijk mis." Zo zijn de pessimisten. En minister Van Boetzelaer, al studerende, vraagt zich af of de U.N.O. eigenlijk geen betere kans biedt. Ondanks dit alles doet zich nu de kans voor, dat wij al een heel st.uk verder in de goede richting zullen zijn voor dat Haagse Congres begint. Des te belangrijker zal het kunnen worden. Verdacht wordt deel neming van zulke figuren als Lord Beveridge, Paul van Zeeland, Spaak, Léon Blum, Jouhaux. Herriot, Winston Churchill en graaf Sforza. Wat deze laatste betreft moet men hopen, dat Italië in Mei niet de weg van Tsjecho-Slowakije zal zijn gegaan. Wat Churchill aangaat mag men de verwachting uitspreken, dat eer het Mei is niet alleen de Conservatieve Partij j uit het Lagerhuis zich voor deelneming aan het congres zal hebben aangemeld, maar ook de regerende Labour Party. Merkwaardig is dat officiéél Labour zo sterk is achtergebleven bii de Europese j ondernemingsgeest dei" oppositie, ofschoon vele Labour-leden er volkomen mee in- i stemmen. Ik heb onlangs nog enige van i hen gesproken, die er onomwonden van getuigden. Maar zulk een verklaring als de oud-minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden heeft afgelegd is van La- bour-kant nog niet vernomen. Eden acht immers onmiddellijke nauwe samenwer king tussen de Westelijke mogendheden en de Verenigde Staten noodzakelijk om .wat nog aan vrijheid is overgebleven te bewaren". Eden erkent, dat een Westelijke Unie slechts aan haar doel kan beant woorden als zij economisch, politiek en militair is en wie zich zo uitlaat, spreekt over Federale Unie. Eden waarschuwt ook: Hoe langer de beslissing wordt uit gesteld, hoe groter de prijs zal zijn, die de mensheid te betalen krijgt. Wij zijn Hollanders en er dus minder toe geneigd dan Spaak, om van reusachtige belangrijkheid en momenten van reusach tige historische betekenis te spreken. Wij houden het hoofd koel, ook in onze woord keuze. Niettemin ware het te wensen, dat wij op dit ogenblik een minister met zulk een krachtige overtuiging en zulk een energische, doorzettende persoonlijkheid als Spaak bezaten. Als hij er grote woor den bij bezigde zouden wij die gaarne op de koop toe moeten nemen. Want koele hoofden zijn veel waard, maar alleen on der voorwaarde dat er initiatief en de moed tot. snel en sterk optreden in wonen. Wil West-Europa slagen, dan zullen wij meer moeten doen dan afwachten en ons min of meer onwillig op sleeptouw laten nemen. En dit vooral, omdat wij dan de meeste invloed op de Engelsen kunnen doen gelden, die zich veel meer aan ons dan aan de anderen verwant voelen en vertrouwen hebben in onze capaciteiten. Het is zeker dat men in de eerstkomende weken in West-Europa merkwaardige dingen zal zien gebeuren. Het is evenwel de vraag hoever men in de ontwikkeling van zaken zal gaan. Nederland zou daar veel toe kunnen bijdragen. R-P. WEST-EUROPA CONFERENTIE Economische, sociale, politieke en militaire problemen aan de orde De Britse minister-president, Clement Attlee, heeft gisteren in het Lagerhuis aan gekondigd, dat aanstaande Donderdag in Brussel besprekingen zullen beginnen tussen Engeland, Frankrijk en de Benelux-landen over economische, sociale, politieke en militaire problemen. f Reuter meldt nader, dat de Franse regering de Belgische mededeling heeft gedaan, dat zij voorstandster is van onderhandelingen, zo spoedig mogelijk te openen, aan gaande een vijflandenverdrag (bondgenootschapsverdrag) tussen Frankrijk, de Bene lux en Groot-Brittannië. Officieuze berichten zeiden, dat de vijflandenconferentie te Brussel zal plaats hebben met betrekking tot een „West-Europese Unie". Overeenstemming spoedig verwacht Het vijflandenverdrag zou, aldus wordt verondersteld hoofdzakelijk economisch zijn maar zal tevens politieke, militaire en cul turele aspecten hebben. In sommige krin gen meent men, dat het vijflandenverdrag vóór 15 Maart getekend zou worden. Een commissie van deskundigen zou vervolgens beraadslagen over de uitvoering ervan. Douane-unie FrankrijkBenelux, Tijdens de bijeenkomst van de Frans- Belgische interparlementaire groep heeft de Belgische senator Bacpn Nothomb de noodzaak betoogd van een verbond tussen de Benelux en Frankrijk „om de bescha ving van Europa te redden" en eveneens de noodzakelijkheid van een gemeenschap pelijke politiek ten aanzien van Duitsland. Ook Marcel Grégoire, Belgisch Kamerlid en lid van het Waals congres, legde de na druk op de noodzaak van een spoedige unie tussen Frankrijk en de Lage landen tenein de hierdoor de Belgische economie te red den. Aan het slot der conferentie werd een resolutie aangenomen waarin de Belgisch- Franse interparlementaire groep als haar overtuiging weergeeft, dat het sluiten van een douane-unie tussen Frankrijk en de Benelux veel meer afhangt van de wil dei- regeringen dan van overwegingen van technische aard. De conferentie is van oordeel dat getracht moet worden zo sn§l mogelijk een douane unie te vormen tussen Frankrijk en Bene lux en dat maatregelen moeten worden ge troffen deze tot andere landen uit te brei den. 'In dit verband werd in de resolutie de wens opgenomen dat Groot-Brittannië zich eveneens bij de douane-unie zou aansluiten. Het bestuur van de Belgische socialisti sche partij heeft er tijdens zijn debat over d^ internationale situatie op aangedrongen, dat Engeland, Frankrijk en de Benelux spoedig hun economieën op één lijn stellen. Tevens werd het een brandende noodzake lijkheid genoemd, het Marshall-plan tot een succes te maken. CHURCHILL'S RAAD Het eerste nummer van „United Europe", het bulletin van de beweging voor een Verenigd Europa, bevat een artikel van Winston Churchill. Hierin omschrijft Churchill de basis van een Verenigd Europa als het universele verlangen van de ge wone mens, zijn eigen leven in vrede te leven en zijn kinderen in vrijheid groot te brengen. „Toen de macht der Nazi's gebroken was", zo schrijft Churchill, „vroeg ik mij af, welke raad ik mijn mede-burgers op dit eiland' en aan de overkant van het Ka naal zou moeten geven. Ik had geen moeite deze vraag te beantwoorden. Mijn raad kan in een woord worden samengevat: „Verenigt u". In het bulletin wordt verder geconsta teerd, dat „ondanks het besluit van het bestuur der Labour-partij, de leden af te raden het congres van Europese federa listen bij te wonen, vele vooraanstaande Europese socialisten, onder wie een be hoorlijk aantal Britse parlementsleden reeds te kennen gegeven hebben, dat zij aanwezig zullen zijn". De 49-jarige stucadoor D. R. te Zwolle is bij het schoonmaken van een draaiende kalkmolen in de molen gevallen. Een zoon vond later het deerlijk verminkte lichaam van zijn vader. HENRY FORD II „Geen kleine auto's, geen vliegtuigen'' Belangstelling voor Philips' hetelucht-motor Het woord is aan.. Wie te lang over iets nadenkt zal weinig tot stand brengen. bedoeling er een „production-plant" (met Henry Ford II heeft gisteren na een in- eigen fabricage van onderdelen) van te spectie van de Nederlandse Ford Automo- maken, bielfabriek en een vergadering van de raad van beheer te hebben bijgewoond, ver tegenwoordigers van de Nederlandse pers te woord gestaan. Bij zijn bezoek aan de Philips-fabrieken in Eindhoven heeft hij de befaamde hete- lucht-motor bewonderd, die hier te lande nog niet wordt geproduceerd, doch waar voor de automobielkoning toch zoveel be langstelling had, dat hij de vraag of Ford deze motor wellicht in Amerika zou gaan fabriceren, niet rechtstreeks ontkennend beantwoordde. Over de automobielproductie zeide hij, dat de vervaardiging van kleine auto's niet in de bedoeling ligt, althans niet voor de Verenigde Staten. „De Amerikaan is ge wend in een wagen te rijden die hem enige ruimte en comfort biedt". Vliegtuigen gaan de Fordfabrieken stel lig niet meer maken. Over het Nederlandse Fordbedrijf te Am sterdam was de heer Ford "zeer goed te spreken. Hij meende, dat het bedrijf hier nog een grote toekomst zal hebben. mits wij natuurlijk dollars hebben om uit te geven. „Het bedrijf aan het Noordzee kanaal blijft een zg. „assemblyplant" (waar automobielen gemonteerd worden uit onderdelen, die uit Amerika hier zijn geïmporteerd). Het ligt stellig niet in de De Zweedse luchtmacht kent een speciale veiligheidsdienst. Twintig officieren bij de Zweedse luchtmacht worden op het ogenblik voor deze dienst opgeleid. In plaats van,t zoals gewoonlijk, hoog boven de bergen te vliegen, vechten zij thans op ski's en bergschoenen in de Alpen van Noord-Zweden tegen de elementen. Het doel van de oefening is gewend te raken aan het barre kimaat van de besneeuwde bergen om zo nodig hulp te kunnen verlenen aan vliegersdie in dit gebied noodlandingen maken. CONCLUSIE CONGRESRAAD Vijf en dertig duizend vliegtuigen moeten aanvallen vergelden Een gezamenlijke raad van de twee hui zen van het Amerikaanse Congres heeft Maandag een rapport gepubliceerd over uitbreiding van de Amerikaanse lucht macht. Het rapport waarschuwt, dat er reeds wapens bestaan met een grotere ver nietigingskracht dan atoombommen en verklaart, dat bij afwezigheid van „een handvest voor de wereldverdediging" de V.S. een zodanige luchtmacht moeten hand haven, dat een plotselinge aanval op het Amerikaanse volk geen succes kan hebben en dat een dergelijke aanval snel en met overweldigende kracht beantwoord kan worden. De Amerikaanse luchtmacht moet in staat zijn het gebied boven de V.S., zijn bases en de bezette landen te beschermen ook om aanvallen op „die vrije rege ringen, met wie een verdrag van weder zijdse bijstand is gesloten" met grotere kracht te vergelden. De raad heeft twee verschillende plan nen voor de uitbreiding der luchtmacht opgesteld. Het ene plan voorziet in een luchtmacht, bestaande uit 35.000 vliegtuigen, waarvan meer dan 20.000 voor de luchtmacht en 14.000 voor de marine bestemd zouden zijn. Deze luchtmacht zou in 1952 gereed moe ten zijn en in staat een mogelijke aanval van een sterke vijand onmiddellijk te ver gelden. Volgens het tweede plan, dat in 1954 uit gevoerd zou kunnen zijn, wordt een lucht macht van dezelfde sterkte voorgesteld, die echter de vijand bezig houdt totdat de in dustriële capaciteit in actie komt. Het rapport maakt gewag van de moge lijkheid van het verspreiden van radio actieve stofwolken en bacteriologische be smetting en wijst erop dat „een nationale vedediging op de traditionele wijze niet meer mogelijk is". „Zolang het geringste straaltje hoop over is moeten in de Verenigde Naties geen pogingen nagelaten worden en in naam der vrije wereld moet een plan opgesteld worden om het evenwicht van de vrede te handhaven. Het bezit van een overweldi gende strijdkracht is echter de zekerste be scherming tegen nederlaag en slavernij. Het moordend karakter van de nieuwe wapens .maakt een oorlog tot een openlijke uitnodiging tot massavernietiging. Daarom is het enige antwoord een „magna charta" voor de wereldverdediging. Zolang vrije mensen, die ih rechtvaardigheid en vrij heid slechts medezeggenschap zoeken, hun leven en veiligheid niet op hechte grond slag kunnen vestigen, zijn zij aangewezen op de noodzakelijkheid van zelfverdedi ging", zegt het rapport. Het verzoekt voorts om een „research- program op brede basis" en beveelt aan, dat de Amerikaanse bank voor in- en uit voer dollarcredieten beschikbaar stelt om bevriende landen in staat te stellen Ameri kaanse vliegtuigen en uitrustingen te kopen. Tsjechische verkiezingen mogelijk uitgesteld „Parlementair program door crisis vertraagd" Dr. A. Slechta, de Tsjechoslowaakse mi nister van Openbare Werken, heeft op een persconferentie verklaard, dat de verkie zingen mogelijk zullen worden uitgesteld. Hij zeide, dat het program van de consti tuerende vergadering door de crisis ver traging heeft ondervonden. Een uitstel van de verkiezingen zal slechts door de constituerende vergadering met een drie-vijfde meerderheid kunnen wor den toegestaan. Kopecky, de minister van Voorlichting, verklaarde, dat het land onlangs door een zo grote vloed van buitenlandse spionnen uit het Westen was overstroomd, dat Nosek, de minister van Binnenlandse Zaken en generaal Svoboda, minister van Defensie, „de minister-president uiteindelijk hadden overreed een conferentie met president Benesj te houden om op dit gevaar te wijzen". Kopecky zeide, dat deze spionnen uit .het spionnage-centrum van genraal Gu- ierian" kwamen. (Generaal Guderian, in de oorlog Hitiers eerste tankmaarschalk, zou volgens in Januari te Praag gepubli ceerde berichten bezig zijn met de weder opbouw van de Duitse geheime dienst.) Dezer dagen is zekerheid verkregen dat de Maandag werd bekend gemaakt, dat de burgemeester van Haarlem, Mr. P. O. F. M. Tsjechoslowaakse constituerende vergade- Crêmers, de beschikking krijgt over het i ring tegen 10 Maart weer bijeengeroepen huis Beelslaan 22, in het Zuiderhoutpark. is. Minister-president Gottwald zal dan een Het zal evenwel nog enige tijd duren voor verklaring over de crisis en haar „consti- het betrokken kan worden. J tutionele gevolgen" afleggen. Aan 't verkeerde adres De directeur van Openbare Werken te Arnhem heeft zich enige tijd geleden gewend tot het hoofdbureau van politie in Los Angeles met het verzoek om in lichtingen over de daar gebruikte verkeers- en controlesystemen. In Los Angeles heeft het Arnhemse ver zoek gewerkt als een tondel in een kruithuis. Het gaf aanleiding tot sarcas tische commentaren in de pers, aange zien in het snelgroeiende Los Angeles vele onopgeloste verkeersproblemen be staan. Sommige commentatoren spreken van een „verkeersjamboel in Los Ange los, waar geen auto's met ongeschonden spatborden rijden". Een politiecommissaris te Los Angelos verklaarde, dat Arnhem de verlangde inlichtingen zal krijgen, doch hij voegde hier voorzichtig waarschuwend en iro nisch aan toe te hopen, dat hierdoor de diplomatieke betrekkingen tussen Ame rika en het bevriende Nederland niet zullen worden verbroken Aan een maaltijd in het Amstelhótel, zaten onder andere aan de minister van Economische Zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink, de minister van Verkeer en Waterstaat ir. II. Vos, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland dr. J. E. baron de Vos van Steenwjjk, de burgemeester van Amsterdam mr. A. J. d'Ailly, de Amerikaanse ambassadeur dr. H. Baruch en vele vooraanstaande perso nen uit financiële en industriële kringen. In een tafelrede .-sprak Henry Ford II over de problemen der productie, de goe derenverdeling en de menselijke arbeids kracht, welke slechts door internationale samenwerking opgelost kunnen worden. Minister Van den Brink memoreerde in een rede de offers, welke de Amerikanen hebben gebracht om Nederland te bevrij den, welke offers de Nederlanders zich altijd met dankbaarheid zullen herinneren. Namens de regering gaf de minister uiting aan de waardering voor de nauwe samen werking met Amerika, welke naar prof. Van den Brink hoopte, vele perspectieven voor de toekomst zou openen. De heer G. C. Ebcli te Haarlem is aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor het propaedeutisch examen civiel^ ingenieur. Het college van algemene commissarissen zal worden opgeheven Overgangsregeling in wetsontwerp vastgelegd Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot regeling van de weder opbouw. Het ontwerp voorziet in de op richting van een rijksdienst, waarvan de inrichting bü algemene maatregel van be stuur wordt geregeld. Het college van al gemene commissarissen voor de wederop bouw wordt opgeheven. De wet is bedoeld als overgangsrege ling. Voorgesteld wordt, haar op 31 Decem ber te doen vervallen. In de toelichting wordt onder andere verklaard, dat de centralisatie en de vaag heid der bevoegdheden, aan het college van algemene commissarissen gegeven, welke als de voornaamste bezwaren van de huidige regeling kunnen worden aange merkt, in het eerste stadium na de be vrijding onmisbaar waren om de weder opbouw op gang te brengen. Aan plaatse lijke ambtenaren is echter steeds meer bevoegdheid tot beslissen gedelegeerd en aan gemeente- en provinciale besturen is ook allengs meer invloed toegekend. Een ontwikkeling, welke ver van haar uit gangspunt is voortgeschreden, voor wat de practische uitvoering betreft, schept echter een onzekerheid, welke voor een gezonde verdere ontwikkeling een belem mering vormt. Tot algehele consolidatie kan echter thans nog niet worden over gegaan. Derhalve is een oplossing gezocht in die zin, dat de mogelijkheid van verdere ont wikkeling, zowel van de geldende normen als van de taakverdeling tussen de be trokken organen, wordt vooropgesteld en de wettelijke grondslag tot regeling van de wederopbouw Wordt neergelegd in een overgangsregeling. Bij de opzet van het wetsontwerp is er van uitgegaan, dat de wederopbouwtaak valt te onderscheiden in zes onderdelen: Tijdens zware storm in de Middellandse Zee is het gevaarte gekapseisd en gezonken Van de zijde van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen wordt verklaard dat de scheepvaart in Indië zeer gedu peerd is door het vergaan van de „Ajax". Aan het zenden van een nieuwe bok valt voorlopig niet te denken. Lange verlieslijsf in het Heilige Land Sinds het verdelingsbesluit van de alge mene vergadering van de UNO zijn in het Heilige Land 1378 personen gedood en meer dan 3000 gewond. Deze cijfers, die officieel door het Britse politiehoofdkwartier te Jeruzalem zijn bekend gemaakt, specifice ren het aantal doden in 674 Arabieren, 579 Joden, 74 Britss militairen en 18 man van de Britse politie. De Palestijnse regering heeft in een in krachtige termen vervat communiqué ver klaard, dat „de voortduring van het oog luikend toegelaten terrorisme slechts kan leiden tot de verbeurdverklaring van alle rechten van de Joodse gemeenschap De grootste drijvende bok van Neder land, de 300 ton metende „Ajax". is in de nacht van Zondag op Maandag tijdens een zware storm in de Middellandse Zee ver gaan. De „Ajax" was door het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen aangekocht om in verschillende havens in de Indische archi pel de wrakken van gezonken schepen te lichten. Ongeveer anderhalve maand ge leden vertrok de „Ajax" uit Rotterdam, nadat de bok zeewaardig gemaakt was. Bij het bepalen van de vertrekdatum had men enige speling aangehouden om de bok in ieder geval voor de Oost-moesson naar Indonesië te kunnen overbr^igen. Dit is noocteakelijk omdat een drijrende bok al leen bij kalme zee gesleept kan worden. Kapitein Weltevreden van L. Smit en Co's sleepboot „Hudson", een der sleepboot kapiteins. die het vorig jaar het Juliana- dok via West-Indië door het Panama kanaal naar Soerabaja sleepte, had al spoe dig tegenslag. Een hevige storm op de Noordzee dreef de sleep naar de Engelse haven Falmouth. Na vier weken wachten I Palestina om in de ogen van de wereld tot werd besloten de tocht voort te zetten. De de beschaafde volken te worden gerekend." zeer kleine schade, tijdens de storm in de Het communiqué beschuldigt het Joodse Golf van Biskave ooeelonen. was toen bureau van overtreding van de wetten van weer hersteld en Lloyd's schreef zonder be- Palestina en die van ..ander» landen, waar- zwaar een certificaat van zeewaardigheid in het werkzaam is" uit. Men geloofde reeds, dat het leed ge leden was. toen de sleep Zondagnacht nlot- OllCPrliik gevangenbewaarder seling door een zware storm in de Middel- landse Zee overvallen werd. Ongeveer 100 gearrcstPPrfl miil ten Oosten van Algiers is de „Aiax" Een 3HariKe chauffeur, die gedurende drie gekapseisd en gezonken De drie runners maanden heeft dienst gedaan als hulpgevan- van de bok konden zich biitiids in veilig- genbewaarder in het Huis van Bewaring te heid brengen. j Haarlem is door'de politie gearresteerd onder 11 - verdenking van verduistering en oplichting. De „Ajax was oorspronkelijk het eigen- man zou zich naar de familieleden van dom van de N V. Holland te Hendrik Ido verscheidene gedetineerden begeven hebben Ambacht. Tijdens de bezetting werden de met de mededeling, dat hij levensmiddelen onderdelen in het geheim gebouwd. Zo- 1 en sigaretten voor de gevangenen kon mee- dra de „Ajax" na de bevrijding was vol- nemen. Er wordt nog onderzocht in hoeverre tooid. werd hij in dienst gesteld bij het Ju dit IntodMd op verzoek van de gedeü- -neerden heeft gedaan. lichten van wrakken en ingestorte bruggen. Zekcr is da, de aan Bem toevertrouwde o.a. de Moerdijkbrug, in Zeeland en de levens- en genotmiddelen nooit degenen be- Nieuwe Waterweg. I reikten voor wie ze bestemd waren. onteigening van onroerend goed; finan ciering van de particuliere'wederopbouw; vaststelling van wederopbouwplannen voor door oorlogsgeweld getroffen steden en dorpen; goedkeuring van werken; steun verlening aan gemeenten en andere licha men in het belang van de wederopbouw en bevordering van een doelmatige mate riaalvoorziening en een juiste verdeling van arbeidskrachten. De materiaalvoorziening zal evenals voorheen onder verantwoordelijkheid van de minister van Economische Zaken blij ven. Door overleg en uitgebreide delegatie van bevoegdheden zullen, naar mag wor den vertrouwd, moeilijkheden als zich in het verleden wel hebBen voorgedaan in het vervolg kunnen worden voorkomen, temeer nu het materiaalgebrek voor som mige artikelen minder ernstig is geworden. De doelmatige verdeling van arbeids krachten zal, naar het zich laat aanzien, in de naaste toekomst het meest nijpende problgem van de wederopbouw blijken te zijn. In dit stadium worden echter geen wettelijke maatregelen voorgesteld. Het wetsontwerp bevat een regeling voor onteigening krachtens gemeente raadsbesluit, toe te passen in die gevallen, welke uit een oogpunt van gemeentelijke ontwikkeling van bijzonder belang zijn. De grote bevoegdheden van het centrale gezag in het aanvangs-stadium hebben het mogelijk gemaakt, een groot aantal plan nen in nauw overleg met de gemeentebe sturen deskundig te doen uitwerken. Nu vele plannen hun voltooiing naderen is het voor de gemeentebesturen weinig aan- namelijk, dat deze plannen, in de tot stand koming waarvan zij veelal een groot aan deel hebben gehad, van rijkswege worden vastgesteld. Derhalve is de bevoegdheid tot vaststelling thans gelegd in handen van de gemeenteraad. Gewezen wordt op de belangrijke fi nanciële consequenties van het wederop- bouwplan. De verwoesting opent vrijwel steeds mogelijkheden tot sanering, welke niet als oorlogsschade maar als een gun stige omstandigheid moeten worden aan gemerkt, welke de gemeente echter zonder financiële steun van het rijk niet kan ge bruiken. Daarom zal het centrale gezag in belangrijke mate invloed moeten blijven uitoefenen. Ministeriële goedkeuring van de plannen is daarom voorbehouden. Ook is de mogelijkheid geopend om de goedkeuringsbevoegdheid te doen uitoefe nen door bijzondere lichamen, te vormen door samenwerking van rijk, provincie en gemeenten. Bij de opheffing van het college van al gemene commissarissen voor de wederop bouw zullen de inspecties van de volksge zondheid, voor de volkshuisvesting en de dienst van de wederopbouw, wier werk zaamheden sterk ineenlopen, kunnen wor den samengevoegd. België bonloos In België bestaat de rantsoenering nog slechts voor boter, margarine, suiker en brood en het heeft er alle schijn van dat ook deze voedingsmiddelen dit jaar vrij zullen komen. Naar verluidt zou de margarine begin volgende maand niet meer aan de bepalin gen der distributie onderworpen zijn. In de maand Mei voorziet men een toe- nehiing der melkproductie tot een dusda nig peil. dat ook de melk vrij gegeven zal kunnen worden. Wat de boter betreft zal een invoer van 9000 ton voldoende zijn om de distributie af te schaffen. Na het in vrije verkoop geven van mar garine. boter, melk en suiker zou in Octo ber a.s de afschaffing van de rantsoene ring van Brood volgen. STIJGENDE TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N M T ln De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Vannacht en morgénochtend op vele olaatsen nog lichte vorst en hier en daar nevel of mist. Morgenoverdag vrij zonnig weer met hoeere temperaturen dan vandaag. Naar duidelijke richtin gen draaiende wind. 3 Maart: Zon op 7.?2 uur. order 18 ?T i>ur Maan op 3 32 uur, ondei 10.40 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1