c V eremgde Volken helpen het kind J Bakker's behang Loting wereldkampioenschap schaken Voorstellen aan Amerikaanse congres PANDA EN DE PROFESSOR Sport in het kort Actief en werkzaam Wereldnieuws DINSDAG 2 MAART 1948 Eén dag voor twintig millioen Ook Nederland doet mee Reeds eerder meldden wij een en ander over het intussen zeer bekend geworden initiatief van Trygve Lie, de secretaris generaal van de Verenigde Volken, dat de naam „United Nations Appeal for Children" heeft gekregen en welke inmiddels tot stand gekomen organisatie zich voorstelt, het lij den van twintig millioen hongerende en huiverende kinderen, die de wereld telt, te verzachten door grootscheepse hulp in geld en goederen. De organisatie, bij afkorting „UNAC" genaamd, werkt reeds in vele lan den op volle toeren. Ook in Nederland is een nationaal comité gevormd, onder voor zitterschap van prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter der Eerste Kamer. Naast het nationale comité zullen plaatselijke comités worden gevormd. De actie tot inzameling van gelden zal culmineren in de „Give One Day"-campagne, die alle inwoners van de bij de UNO aangesloten landen opwekt tot het afstaan van één dag loon of verdienste ten bate van twintig millioen verkomme rende kinderen. Iets nieuws Het Nederlandse comité heeft in een rondschrijven de détails en de verdere bij zonderheden van deze hulpactie onder de aandacht gebracht. Wij citeren daaruit: „Sloppen verwekken misdaad zowel onder de volken als in de steden. Wanneer wij lijdelijk toezien, dat de volgende gene ratie opgroeit in ellende en mislukking, in dien wij het komende geslacht het voedsel onthouden, de kleding, huisvesting en ge neeskundige hulp die onontbeerlijk zijn voor hun lichamelijk en geestelijk welzijn, dan is er niet veel hoop voor de toekomst. Integendeel, dan scheppen wij een vrucht bare grond voor demagogie, dictatuur en oorlog. De Verenigde Naties werden niet slechts in het leven geroepen als een oi'ga- nisatie van regeringen, maar ook als een vereniging van volkeren, die hunkeren naar vrede. UNAC geeft aan de volkeren zelf de gelegenheid om gemeenschappelijk hun stem te doen horen, en om een eensgezinde vredesdaad te stellen in dienst van de kin deren in dienst van de toekomst der wereld. Ondanks alle meningsverschillen op an der gebied te Lake Success, bestond er ten opzichte van UNAC een buitengewone een stemmigheid van inzicht. Alle regeringen hebben grote belangstelling voor de red ding der toekomstige wereldburgers, de dragers van de vrede van morgen. Dit is een plan, waarover geen verdeeldheid heerst. Het is niet slechts een plan vol menslievendheid, doch ook een plan. van groot practisch gewicht. UNAC is, als een beweging der volkeren, iets volkomen nieuws in de geschiedenis. Voor de eerste maal krijgen de burgers van deze wereld de gelegenheid, samen te werken bij de oplossing van een gemeen schappelijk probleem. UNAC brengt de Verenigde Volken tot het volk en het volk tot de Verenigde Volken. UNAC stelt het individu in de gelegenheid, zijn geloof in de Verenigde Naties tastbaar tot uiting te brengen. Door het direct verband tussen het welzijn der kinderen en de vrede in de toekomst, is UNAC het middel waardoor iedereen zijn verlangen naar vrede tot uit drukking kan brengen. Het ontstaan van UNAC. Tegen het einde van 1946 besprak de Algemene Vergadering der Verenigde Vol ken de maatregelen, die genomen moesten worden om door de oorlog getroffen landen te helpen wanneer de UNRRA ophield te bestaan. De gedelegeerden aanschouwden een triest beeld: de halve wereld was on dervoed; meer dan 30 stond o]L.de rand van verhongering, tenzij hulp werd ge boden. De kinderen de minst schuldigen hadden het meest geleden. Engelse ziekte, bloedarmoede, tuberculose en ma laria richtten verwoestingen aan onder de kinderbevolking in vele landen. In Polen was het kindersterftecijfer in -sommige streken gestegen van 91 per 1000, tot 350 per 1000. In de stad Katowice leed 1 op de 5 kinderen aan tuberculose. is beter, '1 is R. D. BEHANG v.a. 60 ct. per rol. VRAAGT STAALBOEKEN GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TEL. 11657 Desgew. zorgen wij voor een vakkundige behanger (Adv.) De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00. 20 00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Orgel. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Oosterse klanken. 9.00 Ziekenbezoek. 9.30 Symphonische muziek. 10.30 Morgendienst. 11,00 Kwartet van Havdn. 11.15 Luisterspel in verzen „Mara". 12.00 Zang en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Passïestonde. 13.15 Piano- werken van Debussy en Ravel. 13.45 Donau- klanken. 14.15 Strijkkwartetten van Dvorak. 14.45 Koorzang. 15.00 Kamerorkest, 15.45 Voor kleuters. 16.00 Voor jeugdige postzegelverza melaars. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Maat schappelijk Werk. 17.35 Piano en orgel. 18.00 Harmonie-orkest. 18.30 Strijdkrachtenpro gramma. 19.15 Leger der Heilskwartier. 19.30 Reportage uit een nettenbreierij. 19.45 Engel se les. 20.05 Programma-proloog. 20.15 Biddag voor het gewas. 21.30 Platen. 21.35 Vierde sumphonïe van Mendelssohn. 22.10 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Mandolinata. 23.30 Platen. HILVERSUM n, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 en 0.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Symphonie voor Borodin. 9.35 Kamermuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de keuken. 10.30 Pianomuziek van Bach. 10.45 Van schipper tot redder. 11.00 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Kilima Hawaiïans. 13.15 Kalender. 13-20 Tentoonstelling. „De Ne derlandse Vrouw". 13.30 Dansorkést. 14.00 Causerie over Toscanini.*14.15 Jeugdconcert. 35.00 Luisterspel voor de jeugd: „De scheeps jongen van Bontekoe". 15.30 Kinderkoor. 15.45 Voor zieken. 16.15 Vragen staat vrij. 16.45 Het stond in de krant. 17.15 Cabaret. 17.45 Onder de tropenzon. 18 20 Platen. 18.30 Hoe ziet een dier de wereld? 19.00 Jan Cor- duwener. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 VPRO- uitzending voor de jeugd. 19.45 Lezen in £e Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Orkest en Corrv Bijstér, sopraan. 21.15 Lekcnrecht- bank. 21.33 Luisterspel „Uit het duister". 21.55 Tango-rumba-orkest. 22.30 Operette-mannen- koof. 22.35 Bibliolympus. 23,15 Wereldkam pioenschap schaken. 23.30 Zang en orgel. 11.45 Platen. 23.55 Wereldkampioenschap schaken. Griekse kinderen verloren van 7 tot 8 cm in lengte; Joegoslavische kinderen bijna 5 cm. De kinderen, die nu in nood verkeren, zijn niet schuldig aan deze ellende. Het heeft geen zin de schuldvraag te stellen. Die vraag noch het antwoord erop, kan een oplossing bieden van het probleem. Hulp is het enige antwoord. Toen is UNAC ontstaan een campagne, die over de ge hele wereld wordt gevoerd om door vrij willige bijdragen van particulieren op grote schaal de fondsen te verkrijgen, die onmis baar zijn om tegemoet te komen aan de noden van kinderen waar ook ter wereld. Elk land is uitgenodigd een actie te voe ren als onderdeel van de wereldactie, on der de gemeenschappelijke naam „United Nations Appeal for Children" (UNAC), maar met middelen en met een organisatie, die zich aanpassen aan eigen tradities en gevoelens. Opdat het karakter van een wereldactie zou worden verkregen werd door de secretaris-generaal een bijzondere dag vastgesteld, vallende binnen de periode van de campagne en over de gehele wereld gewijd aan UNAC. Deze dag is 29 Februari 1948. De termijn, waarin de UNAC-acties zullen worden gevoerd, ligt tussen Februari en Juni 1948. Het plan gaat uit van de veronderstel ling, dat millioen mensen op deze aarde zich kunnen veroorloven, hun verdiensten van één dag te beleggen in het welzijn van de kinderen van heden en in de vrede van morgen. Daar, waar de economische toe stand slecht is, is het mogelijk deze bijdrage te leveren door overwerk, betaling in ter mijnen of het vaststellen van een bepaald -percentage van de inkomsten van één dag- Ons land heeft zelf grote problemen. Toch, in vergelijking met de ontberingen elders, is onze nood slechts gering. Daarom wilde het comité de gehele opbrengst van de inzameling het liefst ter beschikking stellen van het International Children's Emergency Fund; een internationaal fonds ingesteld door de Verenigde Naties, dat de nood der kinderen over de gehele wereld tracht te lenigen. Maar helaas ook hier deviezenmöei- lijkheden. Hoe goed de wil ook is, wij be schikken niet over buitenlandse betaal middelen. Daarom zal Nederlandse steun hieruit bestaan, dat wij een groot gedeelte van het geld besteden om buitenlandse kin deren in ons, land uit te nodigen en hier te voeden en te verplegen, en te zorgen dat zij versterkt en verzorgd terug kunnen reizen. Een ander gedeelte van het geld zal be stemd worden voor de verzorging van Ne derlandse kinderen, terwijl ook een flink bedrag ter beschikking zal worden gesteld van de kinderen in Indonesië. Het bureau van UNAC is gevestigd: Stad houderslaan 146, Den Haag (Tel. 552313). Hef grensincident bij Venlo Moedig gedrag van luitenant D. Klop Een der Engelse officieren, captain S. Payne Best, die betrokken was bij het grensincident op 9 November 1939 nabij Venlo, waaraan dezer dagen werd herin nerd, stelt er prijs op het moedige gedrag van de Nederlandse stafofficier luitenant D. Klop in het juiste licht te plaatsen. Hij schrijft: „De artikelen, welke in de Nederlandse pers zijn verschenen betref fende het incident te Venlo op 9 November 1939 doen geen recht wedervaren aan de dappere Nederlandse officier luitenant D. Klop. Op het moment, dat zij uit de auto kwamen werden de Engelse majoorRi chard H. Stevens en kapitein S. Payne Best, onder bedreiging met pistolen, door vier mannen gegrepen en geboeid. Luite nant Klop, die achterin zat, sloop onge merkt uit de wagen en zou er ongetwij feld in geslaagd zijn zich in de richting van het nabijgelegen bos uit de voeten te maken en te ontsnappen. Hij snelde evenwel naar de Duitse gang sters en opende het vuur op hen. De vier mannen vuurden onmiddellijk terug en na enige schoten viel hij, getroffen in arm en hoofd, neer. Zojider tot bewustzijn te zijn gekomen, stierf hij in het hospitaal te Dusseldorf. Luitenant Klop's moedig ge drag was in overeenstemming met de beste tradities van het Nederlandse leger en verdiént als zodanig het diepst respect". Matthaiis-Passion Op de middag van Palm-Zondag, 21 Maart, zullen de Doopsgezinde zangkoren van Haar lem en Beverwijk gezamenlijk een uitvoering geven van Bach's Matthaus Passion, onder leiding van de dirigent Jac., Zwaan, in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem, Als solisten- treden -hierbij op: Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan; Jouck Cu perus, alt; Han Le Fèvre, tenor; Lucien Louman,- bas; Peter de Vos, bas; Bets Neder - koorn, clavecimbel; Willem Hülsmann, orgel, Jan Hesmerg, viool: Marius Ruysink en Jan Tames, fluit; Guus Grentzius en B. de Vries, hobo. Ook het knapenkoor van de St. Jozef kerk, onder v. Thom de Vries, verleent zijn medewerking, de H. O. V. verzorgt orkestrale begeleidipg. Het is weer mogelijk postpakketten tot een maximum gewicht van 1 kg. per vliegtuig naar Indië te verzenden. Verdedigingsplan tegen communisme Een subcommissie van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden uit het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft aan het Congres een plan voorgelegd tot het treffen van politieke, economische en andere maatregelen tegen „de verdere uitbreiding van de communistische revolutie en de moge lijkheid van een nieuwe wereldoorlog." Een rapport over „strategie en tactiek van het wereld-communisme" was voorbe reid vóór de regeringswisseling in Tsjecho- Slowakije. De voorstellen werden beschre ven als „tegenmaatregelen om communis tische sabotage en inmenging" tegen te gaan. De voorstellen omvatten de volgende details: Grondiger analyse van „communistische overtuigingen" en groter publiciteit van de resultaten dier analyse. De communisten in de Verenigde Staten moet geen gelegenheid worden gegeven om Aangetekende brief met f 40.000 verdwenen Een aangetekende brief met 40.000,' welke de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht op 30 Januari naar een boerenleenbank in Ierseke zond, is spoor loos verdwenen. Theoretisch moet de ont vreemding op het postkantoor te Utrecht zijn geschied, want het poststempel, dat de brief is afgegeven staat op het ont vangstbewijs. In ieder geval is de ont vreemding op uiterst geraffineerde wijze gebeurd en zelfs de beloning, die uitge loofd is heeft geen aanwijzingen opge leverd. Gewoonlijk wordt op de enveloppe der geldzendingen slechts een bedrag ge noemd, dat 2 procent van de werkelijke inhoud aangeeft. Zo stond op de zending van 40.000 als aangegeven waarde 800. Het is mogelijk, dat de man, die zich het geld heeft toegeëigend tot zijn schrik veel meer in de enveloppe vond, dat hij ver wachtte. Een expertisebureau heeft zich tot ver scheidene psychometristen gewend in de hoop klaarheid in het mysterie te bren gen. Hoewel er interessante aanwijzingen werden gegeven, was er van enig practisch resultaat geen sprake. „infiltratietactiek" toe te passen, bijvoor beeld in regeringsdienst. „Politieke verdedigingsmaatregelen" in vele niet-communistische landen. Economische verdediging, met inbegrip van maatregelen tegen „mededelen van in dustriële kennis aan communistische lan den". Propaganda in de landen, die „door com munisten beheerst" worden, waardoor „het communisme in de verdediging komt". Blijken moet, dat de Verenigde Staten „een vooruitstrevende a-revolutionnaire filosofie verdedigen" en dat „wij vrede be loven, niet oorlog, en zij slechts oorlog en geen vrede kunnen beloven." Het rapport zegt verder, dat de commu nisten de kunst verstaan om „een revolu- tionnaire ineenstorting" onvermijdelijk te maken. De niet-communistische landen moéten bewijzen, dat zij het stadium van de wereldrevolutie voorbij zijn. „Sommige landen, bijvoorbeeld het Nabije Oosten, moeten in deze zaak betrokken worden, om dat zij onmisbare grondstoffen bezitten. De olie uit het Nabije Oosten is onmisbaar voor de drijfkracht en de machtsbasis der beschaving ki de niet-communistische lan den". Andere gebieden moeten hierin wor den betrokken, omdat -zij zodanige mensen reserves bezitten, dat zij, wanneer zij naar de andere zijde overgingen, de communis tische macht zouden doen toenemen en een sterke vermindering der weerstandskracht aan onze zijde zouden teweeg brengen. Landen als Frankrijk, Italië, Duitsland en China moeten hier genoemd worden." Bouw van onderzëebootjagers Aan verschillende Nederlandse scheeps werven is opdracht gegeven tot het bouwen van een of meer onderzeeboot jagers. De Koninklijke Maatschappij „De Schelde" zal drie, de Rotterdamse Droogdokmaat schappij, de Nederlandse Dok- en Scheeps bouwmaatschappij en de marinewerf zul len ieder één onderzeebootjager bouwen. Verwacht wordt, dat deze oorlogsbodems in 1952 door de Koninklijke Marine in ge bruik genomen kunnen worden. - Woensdagavond zal in gebouw Tivoli te Utrecht een protestvergadering van Neder landse studenten worden gehouden naar aan leiding van de gebeurtenissen in Tsjecho- slowakije. Maandagavond verrichtte de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. W. A. J. Visser, de loting voor het tournooi om het wereld kampioenschap schaken. Het resultaat was als volgt: 1. Botwinnik, 2. Euwe, 3. Smyslov, 4. Reshevsky, 5. Keres, De partijen van -de eerste ronde, welke vanavond worden gespeeld zijn in verband met deze loting als volgt samengesteld: Euwe-Keres, Smyslov-Reshevsky. De eerstgenoemden spelen met wit. Botwinnik is in de eerste ronde vrij. Het verdere programma luidt: Donderdag 4 Maart tweede ronde: "Keres-Smyslov en Botwinnik-Euwe: Maandag 8 Maart derde ronde: Smyslov-Botwinnik en Reshesvsky- Keres; Dinsdag 9 Maart vierde ronde: Botwinnik-Reshevsky en Euwe-Smyslov; Donderdag 11 Maart: vijfde ronde: Res- hevsky-Euwe en Keres-Botwinrfik; Maan dag 15 Maart zesde ronde: Keres-Euwe en Reshevsky-Smyslov; Dinsdag 16 Maart ze vende ronde: Smyslov-Keres en Euwe- Botwinnik; Donderdag 18 Maart achtste ronde: Smyslov-Botwinnik en Reshevsky- Dinsdag 23 Maart negende ronde: Reshevsky-Botwinnik en Smyslov- Euwe; Donderdag 25 Maart tiende ronde: Euwe-Reshevsky en Botwlnnik-Keres. De eerstgenoemden spelen met wit. In zijn openingswoord sprak de burge meester een welkomstrede uit. Na de bur gemeester voerden nog enkele andere autoriteiten het woord o.m. mr. A. Rueb, de president van de Internationale Schaak federatie. Het hoogtepunt van de avond was de loting, welke door mr. Visser werd verricht en waarbij ieder der vijf deelne mers zijn nummer uit een schaal trok. Behalve de vijf grootmeesters van het tournooi waren aanwezig de secondant van dr. Euwe, Van Scheltinga, verder de se condant van Reshevsky, Prins en de drie Russische secondanten van Botwinnik, Keres en Smyslov resp. Ragozine, Tulush en Alatorzew. Verder was natuurlijk de wedstrijdleider prof. Vidmar aanwezig. Schaakkampioenschap van de bollenstreek Direct na Pasen zal de traditionele wed strijd om het persoonlijk kampioenschap schaken van de Bloembollenstreek weder aanvangen. Gespeeld zal worden op achtereenvolgende Dinsdagavonden in een der zalen van café „Zomerzorg" te Hillegom. Ingeschreven kan worden in hoofd-, 1ste, 2de en 3de klasse. Voor elke klasse worden prijzen beschikbaar gesteld. Deelneming staat open voor scjxakers woonachtig in de streek tussen en om Leiden en Haarlem, beide ste den inbegrepen. In 1947 namen 60 schakers deel. Successen voor H.P.C. Bij de door de R. D. Z. te Rotterdam ge organiseerde internationale zwemwedstrijden werd J. Tjebbes van HPC tweede op het nummer 100 meter borstcrawl heren achter de Schiedammer v. d. Kuil in de tijd van 1 min. 3.2 sec. De estafetteploeg van HPC werd tweede achter de ploeg van HZ PC met de zwemmers Smit, Geurtsen, Overeem en Tjebbes. Voor de Zaterdag 6 Maart door de zwem vereniging het IJ te organiseren internatio nale wedstrijden in het Sportfondsenbad te Amsterdam zijn van HPC uitgenodigd Tjebbes en Overeem op het nummer 200 meter borstcrawl heren en een estafetteploeg 4 x 100 .meter borstcrawl estafette heren. Biljarten „Hof van Hollandbeker" De Biljartclub "„Hof van Holland" organi seert in het clublokaal aan de Grote Markt een tournooi om de „Hof van Hollandbeker" van Woensdag 4 tot en met Zondag 7 Maa»t. De volgende spelers zijh uitgenodigd: N. de Haan (Rembrandt), C. v. d. Hoek (DES), P. Monnée (Benoorden 't IJ), J. J. G. van Ron gen (Vriendenkring 2), A. J, Smit (Het IJ), D. Swart (Hof van Holland), J. G. Willemse (SW) en L. de Zwart Jr. (B.V. 1939). De eerste avonden worden vi/ar partijen gespeeld (8 en 10 uur). Zondagavond beginnen de laatste partijen om acht uur. De lengte der partijen is 250 caramboles. De nederlaagwedstrijden om de „Nobels- beker" beginnen op 9 Maart.. Iedere Dinsdag en Woensdagavond wordt gespeeld. Een grote spanning heerste er onder de schakers, die deelnemen aan het wereldkampioenschap in Den Haag, tijdens de loting. 20. De professor ging onmiddellijk achter zijn tafel zitten en hegon te cijferen. Panda wist niets beters te doen, dan maar wat rond te snuffelen en het laboratorium een beetje op te ruimen. Hij kwam heel ivat vreemde dingen tegen. Daar liep hij met een boogje omheen omdat men tenslotte nooit weten kan met al die uitvindingen. Men kan beter voorzichtig zijn. Maar toen hij een klein stenen knikkertje vond raapte hij dat toch op en bekeek het oplettend. „Wat is dit professor?" vroeg hij na een poosje. „Is dit een stenen balletje of hebt U er een steen van gemaakt met Uw toestel?" „Ja, ja, juist!" zei de professor ongeduldig. „Je stoort me, eh.dinges! Je moet stil zijn! De retotenusa vanProtaleus gedoogt geen afleiding!" En terwijl de geleerde zich zacht mompelend weer over zijn papieren boog, greep Panda een fles met een vloeistof, die naast de knikker stond en liet het balletje er in vallen. „Dit noemen ze scheikunde, geloof ik", mompelde hij. Allerlei vloeistoffen waarin je dingen doet en dan.,,, hè? Wattistat? De knikker is weg!" Athlefiek J. Hut lid van verdienste van de H.A.V. „Haarlem" De H.A.V. „Haarlem" hield in Brinkmann haar jaarlijkse algemene vergadering, waarop besloten is te benoemen tot lid van ver dienste de heer Jan Hut, als erkenning voor het vele en belangrijke werk door hem voor „Haarlem" en de athletiek- in het algemeen verricht. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: S. v. Duin, voorzitter; D. Hagtingius, Perseusstraat 31, Haarlem N.. secretaris; Th. Stouten, penningmeester; J. Hermans, Wed strijdsecretaris; H. Scholten, commissaris van materiaaj; A. v. d. Klashórst en A. v. d. Bel, leden. De Kreigsman-beker werd voor het jaar 1947 gewonnen door W. v. Gog, de v. Mus- scher-beker ging naar H. Geusenbtoek, het bestuurslid J. Hermans mocht de Paulen- beker in ontvangst nemen. De Junioren Prestatie-beker werd aan twee athleten toe- gakend nl. aan G. Schollen en M. Swart. Voetbal Wordt Nederland—Zweden in Nijmegen gespeeld? Blijkens een bericht in het Handelsblad is het niet zeker» dat de voetbalwedstrijd NederlandZweden op 9 Juni in Amster dam gespeeld zal worden, wegens de voor gestelde verhoging van de vermakelijk heidsbelasting. Indien prijzen van 2 of meer worden gevraagd, kan volgens het voorstel 35% belasting geheven worden. Deze regeling moet in Amsterdam nog getroffen worden, maar in Rotterdam is het besluit reeds genomen. Mocht besloten worden de wed strijd niet in'Amsterdam te spelen, dan zal de keus niet op Rotterdam, maar op Nij megen vallen, waar het Goffert-stadion 30.000 bezoekers kan bevatten. Zwemmen Olympische ploeg is nader geselecteerd Een verdere selectie is gehouden ter voorbereiding van de uitzending van een zwemploeg naar de Olympische Spelen te Londen. Met uitzondering van Dicky van Ekris en Tonny Hom,, beiden van „De Rob ben", die onder leiding van Jan Stender trainen, zullen de volgende zwemsters en zwemmers in den vervolge de centrale trai ning van mevrouw Braun volgen: Borstcrawl: Hannie Termeulen (HDZ)> Marie Louise Vaessen (ZON), Irma Schuh- macher (RDZ), Margot Marsman (HVGB), Beppie Zijlstra (RDZ), Wil Langerveld (A DZ), Ans de Jonge (ADZ), Willy Willemse (HDZ). Rugcrawl: Dicky van Ekris (Robben) Greetje Galliard (ADZ), Sabien v. Sloch- teren (GDZ, Groningen), Ria v. d. Horst (RDZ). Schoolslag: Jannie en Annie de Groot (beiden ADZ), Tonny Hom (Robben) en Lies Bonnier (Aegir). Rugcrawl heren: Kievit (Aegir) en Van der Veen (LZO, Leeuwarden). Borstcrawl: Rinus van Daatselaer (AZ). De mogelijkheid bestaat, dat deze ploeg met nog enkele heren voor de borstcrawl en de schoolslag zal worden uitgebreid, doch dit is afhankelijk van de prestaties van enkele zwemmers, die men nog nader onder de loupe wil nemen. Rinus van Daatselaer wil zich speciaal gaan toeleggen op de 1500 meter. De dames, die voor de borstcrawl zijn gekozen, zullen in aanmerking komen voor het individuele nummer op de 100 meter en voor de 4 x 100 meter estafette, eventueel ook voor de 400 meter borstcrawl. HET STOPPERSPILSYSTEEM TOEGE LICHT. De belangstelling voor de debat avond, welke de voetbalclub „Bloemendaal" Vrijdag in de Turnzaal van het Con certgebouw houdt, is bijzonder groot. Gaarne wil men de mening van de voorstander van het stopperspilsysteem (ir. A. van Emmenes) en de tegenstander (de heer A. Cassee) horen. Behalve leden van „Bloemendaal" zijn anderen welkom. BEVERWIJK—RIPPERDA. Het restant van de wedstrijd BeverwijkRipperda in de derde klas B van district I zal Zondag a.s. op het terrein van Ripperda aan de Schalkwij- kerweg gespeeld worden. De stand is 21 voor de Beverwijkers. NIEUW ERE-LID VAN „KENNEMER- LAND". Wegens verandering van werk zaamheden heeft de heer L. Brunt zijn functies voor de voetbalvereniging „Kenne- merland", waarvan hij een groot aantal jaren lid is, moeten neerleggen. Als dank voor zijn vele verdiensten heeft de ledenvergadering hem op een feestavond benoemd tot erelid. WAT NIET IN DE ZWARTE HANDEL KWAM. Ambtenaren van de C.C.D. maakten in Januari 1948 in totaal 7738 processen-ver baal op. Hierbij waren 10794 verdachten betrokken, van wie er 296 in bewaring wer den gesteld. In 1631 gevallen werd tot in-^ beslagneming van goederen overgegaan. De meeste overtredingen werden begaan op het gebied van vee en vlees, namelijk 2964. Het aantal geconstateerde fraudes met akkerbouwproducten bedroeg 2620. Op het gebied van pluimvee, eieren, wild en gevogelte hadden 1573 verdachten een overtreding begaan. Op zuivelgebied wer den 1560 overtredingen geconstateex-d. In Januari wex-den in .beslag genomen: 73.498 kg. granen, zaden en peulvruchten, 7969 kg. vlees en spek, 219 varkens en 33.469 eieren. Hebt U gelezen, dat meneer G. is over leden? Hij bereikte de x-espectabele leeftij van 75 jaar. Aan de groeve werden veil hartelijke woorden gesproken. Zo.zei dl compagnon' van de heer G. dat de ontsj* pene zo betrouwbaar was en zo plichtsge trouw en zijn beste vriend wees op zijn be hulpzaamheid en zijn goede humeur. Behalve de genoemde goede eigenschap pen legden alle sprekers nog de nadruk a één ding: de grote ijver en de voortdurend noeste arbeid van meneer G. En alle aap wezigen op de begraafplaats knikten ip stemmend. Maar was dat juist? Wij zullen het lever van de heer G. eens onder de loupe bp schouwen en gij zult zien dat er aan de ijvp van de heer G. nog al iets mankeerde. Hi overleed een dag na zijn 75ste verjaardag Deze dag kunnen wij gevoegelijk buita beschouwing laten. Wü nemen de heer G.'s leeftijd dus als?! jaar. Maar de heer G. heeft niet 75 lang gewerkt. Want hij is begonnen als babi (zoals wij allen). Daarna is hij naar schot gegaan. Hij had daar grote vacanties a ging op gezette tijden uit. Hij is een jaï blijven zitten en had dus dat jaar rxiet hati gewerkt. Maar laat ons systematisch te werk gaap Beginnen wij met de genoemde 5]/z jaar. D mens slaapt gemiddeld acht uur per ïxacht hetgeen ongeveer een derde van onze uurse dag betekent. Gedurende ongevee 25 jaar van zijn leven heeft de heer G. du op één oor gelegen. Wij willen de gezamec lijke maaltijden van de heer G. per c ongeveer een uur schatten; bovendie dronk hij graag een borrel (met mate). Tf zamen betekent dit dus een verlies aan beidstijd van vijf jaar. Natuurlijk mogen wij de Zondagen nie vergeten: circa tien jaren van niets Omdat de heer G. zo'n harde werker wa (zo zeiden toch de sprekers) had hij per jaar vacantie nodig. Over zijn geheli leven uitgestrekt willen wij deze gemiddeü op 25 dagen per jaar schatten. Vijf jaar dm Het kwam wel eens v;oor dat de heer G ziek was. Soms een heel jaar niet, maa enkele keren ook wel eens enige wekep Gemiddeld dus een week per jaar. Totaal anderhalf jaar. Nu en dan ging hij uit zat genoegelijk de gehele avond met zlji echtgenote thuis. Meestal wel drie of dri en een half uur per dag. Samen negen jaa: De heer G. woonde nogal ver van werk af: hij had ongeveer een half uu nodig om er te komen (en dezelfde tijd on weer naar huis terug te keren). Ook dl kostte hem een paar jaar: 4% om precies zijn. Tenslotte had de heer G. zijn Zater dagmiddagen vrij: anderhalf jaar. Meneer G. dus, die 75 jaar oud werd besteedde (rekent U het maar na) 66 van zijn leven aan andere dingen dan werk. Een actief en werkzaam leven, werf er gezegd. En dan hebben we nu nog genomen dat meneer G. tot het bittere eind! toe heeft gezwoegd. Stelt U eens voor, dat hij op zijn 65stl met pensioen was gegaan. E. P. Voorlopig geen pensioen verzekering voor tuinders De -uitwerking van plannen, welke dl instelling van een pensioenverzekerinj voor zelfstandige tuinders beogen, zullen voorlopig geen voortgang vinden. Het Cen traal Bureau voor de Tuinbouwveilingea had aan een studie-commissie opdrach! gegeven een rapport met- concept-statute: en -reglement voor een pensioenverzeke ring-maatschappij op onderlinge grondslsj voor zelfstandig^ tuinders te ontwerpen Het inmiddels gereed gekomen rapport ont' moette naast enige sympathie veel tegen stand. Zo werd van de zijde der Rooms- Katholieke standsorganisaties als tegen- werpipg aangevoerd, dat eventuele nen tot de instelling van een pensioenver zekering niet van het Centraal Bureau hoorden uit te gaan. Bovendien wensten velen eventuele plan- ïxen van de regering voor bedrijfspensioe- nen af te wachten. Wegens de geringe be langstelling van de tuinders voor de plan nen van het Centraal Bureau heeft di' thans besloten de uitvoering van het rap port tot instelling van een pensioenver zekering voorlopig niet ter hand te nemen DISTRIBUTIENIEUWS Woensdag is het de beurt voor het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, textiel- kaarten en schoenenbonnen te: Haarlem: Ta tot en met Th. Heemstede: 9 tot 12.15 uur T en U; 2 tol 30 uur Va tot en met Vi. .Volksdemocratie". De Tsjechoslowaakse minister van justitie heeft op een mas sa-bijeenkomst te Brno verklaard, in de eerstvolgende kabinetsvergadering wetteksten zouden worden opgesteld ter omschrijving van de taak en rech ten van de „actie-comités". De zuive- ring van het nationale leven zal onder toezicht komen van actie-comités het nationale front. De besluiten van het nationale front zullen bindend zijn voor alle politieke partijen. Kleine Piet. -De Zwitserse minister van buitenlandse zaken, Max Petitpierre, heeft te Neuchatel verklaard, dat Zwit serland zijn neutraliteit zal handhaven. Hij zeide, dat neutraliteit niet slechts privileges, doch ook verplichtingen met zich mee brengt. „Wij zullen onze neu traliteit met de wapens in de hand ver dedigen als de eerste voorwaarde van onze onafhankelijkheid", aldus Petit pierre. Liefde. Men zal zich herinneren, dat de Baltische mijnwerker Petro Sevhenko, werkzaam in de mijnen te Chatelineau, ongeveer een week geleden, plotseling weigerde voedsel tot zich te nemen en men omtrent de reden van deze honger staking in het duister tastte. Intussen is gebleken, dat de zonderlinge Balt voornerhens was cle hongerdood te sterven' uit protest tegen het feit, dat hiiv van de autoriteiten geen toestem- minig had gekregen zijn verloofde, die in een kamp voor verplaatste personen in Duitsland verblijf houdt, een bezoek te brengen, Nadat de verliefde mijn werker dè hongerstaking zes dagen had voortgezet, willigde men zijn verzoek in en hij zal dezer dagen naar Duitsland mogen vertrekken, zij het enigszins ver magerd. Onderhoud. President Truman heeft ver klaard, dat hij gaarne een onderhoud met Stalin zou hebben, doch alleen wanneer deze naar Washington komt

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2