Douw- en metaalnijverheid in Haarlem en omgeving Opticien STIENS Kort en Bondig^ Carl van Empelen Taxi? Bel 1.2.3.4.5 DINSDAG 2 MAART 1948 HAARLEMS DAGBLAD Moeilijkheden die overwonnen moeten worden In het jaarverslag van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem worden be langrijke opmerkingen gemaakt over de toestand in de bouw- en metaalnijverheid in Haarlem en omgeving. Wij ontlenen daaraan: Bouwbedrijven Door de strenge lang aanhoudende win ter kwam het bouwbedrijf in 1947 pas laat op gang. Het overgrote deel der bouwvak arbeiders is daardoor gedurende de eerste drie maanden van het jaar werkloos ge weest. Eerst tegen het einde van Maart begon de vraag naar arbeidskrachten los te komen. In het begin nog traag, doch daarna in een steeds sneller tempo, zodat al spoedig de vraag het aanbod verre over trof. Deze toestand van een arbeiderstekort bield aan tot begin November, toen op verschillende bouwwerken in verband met de naderende winter, tot ontslag werd lovehgegaarr. Met uitzondering van de stad Haarlem, waar ook in 1947 nog heel Weinig werd gebouwd, nam de bouwbedrijvigheid ,het gewest in 1947 sterk in omvang toe. Vooral in Zandvoort, Velsen, Beverwijk en omgeving werd met de bouw van flinke complexen nieuwe woningen begonnen. Daarnaast werden op Schiphol en op het .Hoogoventerrein omvangrijke bouwwerken uitgevoerd. Ondanks deze sterk toegeno men bedrijvigheid bleek het Joch geduren- het gehele-jaar nog mogelijk aanzien lijke aantallen arbeidskrachten, afkomstig :uit dit gewest ter beschikking te stellen van wederopbouwwerken in het Zuiden van het Jand. Het aantal aldaar tewerkge stelde bouwvakarbeiders, meest metselaars timmerlieden, varieerde tussen de 400 en de 600. Daar tegenover staat dat ook enige honderdtallen bouwvakarbeiders uit andere gewesten, speciaal Amsterdammers Schiphol, in deze streek kwamen werken. Door verschillende oorzaken, de grote .onvervulbare vraag naar arbeidskrachten, de lange werkloosheidsperiode van de .bouwvakarbeiders gedurende de winter, o: ffaardoor grotere behoefte bestond aan éi Terhoging der inkomsten en de zeer onor- (jeijjke toestanden in het bouwbedrijf in iet algemeen, heeft op loongebied in de bouwbedrijven in 1947 een zeer chaotische toestand geheerst. Betaling van de normale toegelaten lonen behoorde tot de hoge uit- londeringen, zwarte lonen, dikwerf exhor- bitant hoge zwarte lonen, waren regel. Onder deze omstandigheden was de bouwvakbemiddeling natuurlijk bijzonder moeilijk. Talloze conflicten over arbeids- lstlJ krachten, die hun dienstverband onrecht matig hadden verbroken of werkgevers, die zonder de vereiste vergunning perso neel in dienst hadden, moesten tot oplos sing worden gebracht. Ondanks deze moei lijkheden kan worden geconstateerd, dat de personeelsvoorziening in het gewest in bet algemeen op een bevredigend peil hèeft gestaan. Er zijn weliswaar hier en daar wel eens tijdelijk tekortep geweest, echter dj nimmer van zodanige betekenis, dat ern- «tige storingéh in de voortgang op het werk werden veroorzaakt Cen- ingen Irachi ituU: •zeke- ïdsla) •rpen t ont- egeif Doms' plan- «ver- be- weri n zij: Metaalindustrie Vergeleken met 1946 is de toestand in de metaalindustrie in 1947 nog het meest stationnair gebleven. Het personeelstekort blijft aanzienlijk, al is het niet meer zo, groot als in de eerste jaren na de bevrij ding. Een gunstige omstandigheid is het, dat in de loop van het jaar een groot aan tal bedrijven er in is kunnen slagen een flinke hoeveelheid jeugdig personeel aan Ie trekken. Al is hun invloed op de pro ductie nog niet groot, doordat zij als leer ling worden tewerkgesteld, .geleidelijk zul len zij winnen in practische waarde en bekwaamheid. Aangezien het zwaartepunt van onze nationale productievergroting bij ce metaalindustrie zal moeten komen te I liggen, dient ook in de toekomst met grote kracht te worden gestreefd naar uitbrei ding van ons potentieel aan metaalarbei ders. Moeilijkheden worden nog steeds onder vonden door een minder goede harmonie tussen de zogenaamde metaalnijverheid (kleine bedrijven) en de metaalindustrie (grote bedrijven). Overgang van personeel van de ene branche naar de andere, dik wijls bewerkstelligd door aanbieding van 2 tot Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 1 Maart 1948 BEVALLEN van een. zoon: 27 Febr. J. CobelensLoerakker: A Hogenkamp Visser: 28 Februari. J. PoolHopoen- brouwer; P. A. C. van RavenzwaaijBoe hars: E. van der WijdenJanssen: A. M. van eer Meij de BieHermsen; 29 lebr., P. M. KloosterBaauw; N. C. MartensHeijblok; E BiereWubben; 1 Maart, C. M. Vosse Vel a ge. BEVALLEN van een dochter: 28 Febr., A. Korremans—den Burger: H. van den Broeke -Scheeper; W. Kingde Lange: J. C. Wil- lems—Boon; M. G. Smitvan Roon; 29 Febr.. M. D. M. Everwijn LangePaoli; J. M. Borst -Stuurman: J. van HerwaardePool: B. M. G. van LetWolters: 1 Maax-t, A. M. Segge- "nkBvuneel: A. RnsenhartHein. OVERLEDEN:"' 27 Febr., G. Micavan den Kommer, 80 j., Schutterstraat; H. J. Steen- kist, 75 j„ Ged. Schalkburgergracht: 28 Febr., S. H. Vethde Flines, 85 j.. Beelslaan; J. KalesSijpestijn, 65 j.. Kastanjestraat; A. VisserFemer, 77 j.. Zomerkade; 29 Febr., F. W. de Bruin, 64 j., Pieter Wantelaan; H. Levi, (1 j., M. v. Heemskerkstraat; M. J. A. Sel- borst, 2 d., Talmastraat. Voor moderne brilmonturen Gierstraat 27 - Teïefoon 16764 Agenda voor Haarlem DINSDAG 2 MAART Concertgebouw: Ledenconcert HOV..8 uur. Begijnhofkapel: Voordrachtavond Margue rite Couperus. 8 uur. Palace: „Dr. Jekvll en ar. Hyde", 18 j.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Lnxor: „Zijn grote kameraad", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9 15 uur. City: „Bij de Marine", alle lft„ 2 15. 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: .Het purperen monster", 14 j„ 2.30. 7.00 en tl5 uur. Rembrandt: de film ..Carnegie Hall" 130 uur revue met Snip en Snap. 8 uur. •Woensdagmiddag revue met Snip en Snap) Krans Hals: ..The Halfway house", 14 jaar. 130. 7 00 en 9 15 uur WOENSDAG 3 MAART. Gem. Concertgebouw: Concert Rosa' Spier te Henk Lasschuit. 8 uur. Cafétaria. Binnen weg, Heemstede, spreker A. van Mancius, uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor- (tellingea. gunstiger arbeidsvoorwaarden, stuit steeds op verzet. De grotere bedrijven maken ge bruik van hun vaak betere sociale voor waarden, zoals pensioenfondsen en vast dienstverband, de kleinere zoeken het in de aanstelling tot baas of voorman, het maken van overuren, het verschaffen van afwisselender en daardoor aantrekkelijker werk, enz. Het zal niet gemakkelijk zijn een oplossing voor deze controver te vin den, omdat behalve de werkgeversbelan- gen ook de werknemersbelangen die zich verzetten tegen het in de weg leggen van te grote moeilijkheden aan de over gang van de ene bedrijfstak naar de an dere, daarbij een rol spelen. Dr. L. C. Kersbergen Op 4 Maart 50 jaar arts Dr. L. C. Kersbergen, die tot October 1945 te Haarlem zijn praktijkheeft uit geoefend, maar daarna naar de Veluwe trok, zal 4 Maart zijn gouden jubllé als arts vieren. Dr. Kersbergen is in 1873 te Reeuwijk geboren. Na het gymnasium te Gouda te hebben afgelopen studeerde hij aan de Leidse Universiteit, waar hij 4 Maart 1898 tot arts wei'd bevorderd-. In 1900 promo veerde hij tot doctor in de geneeskunde op een- proefschrift, ge titeld „Anaemia pseu- do-leukaemica infan tilis". Hij vestigde zich als huisarts in. Haarlem waar hij reeds spoedig een vooraanstaande plaats op medisch-hygiënisch gebied innam. Hij werd voorzitter van de Haarlemse vereni ging tot bestrijding der tuberculose, en direct bij de oprichting van de Noord hollandse Vereniging tot bestrijding der TBC secretaris dier vereniging, welke functie hij gedurende meer dan 25 jaren vervulde. In 1919 werd d'r. Kersbergen benoemd tot geneesheei'-directeur van het St. Elisa beths of Grote Gasthuis te Haarlem; zijn werkzaamheid als zodanig is in 1937 be ëindigd. Gedurende vele jaren was dr. Kersber gen lid van het hoofdbestuur van de Ne derlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, waarvan hij driemaal tot voorzitter werd gekozen. Bovendien was hij lid van de raad van beroep van die maatschappij. 6 Mei 1940 werd de heer Kersbergen, als opvolger van dr. N. M. Josephus Jitta, benoemd tot voorzitter van de Gezond heidsraad. Ook had hij zitting in de Hoge Raad van Advies. De regering erkende zijn verdiensten o.a. op het gebied der TBC-bestrijding door zijn benoeming in 1929 tot Officier in de orde van Oranje-Nassau en in 1933 tot Rid der in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hoewel dr. Kersbergen niet meer Haarlem woont, zijn de Haarlemmers hem geenszins vergeten. Zijn oud-patiënten zullen zich op 4 Maart bij een „thee' hotel Lion d'Or verenigen om de jubilaris complimenteren en te laten blijken welke grote genegenheid zij nog steeds voor hem hebben voor alles wat hij in zijn werkzaam leven, gedaan heeft. Enige tijd had dr. Kersbergen voor de Yrijz. Dem. Bond zitting in de Haarlemse gemeenteraad. Stationschef van Bloemendaal nam afscheid De heer J. Verveld werd met ingang van 1 Maart wegens het bereiken van de pen-' sioengerechtigde leeftijd eervol ontslagen als stationschef van Bloemendaal. Het stationspersoneel heeft Zaterdag af scheid van hem genomen, waarbij hij werd toegesproken door de heren A. Posdijk en P. Weeber. De vertrekkende functionaris werden enige boeken aangeboden en me vrouw Verveld werd in de bloemetjes gezet. De heer Verveld bracht het personeel dank voor de ondervonden steun en mede werking. Naar wij vernemen wordt de heer Ver veld opgevolgd door de haltechef van Vo gelenzangBennebroek, de heer H. Siecker. Nachtelijke behendigheidsrit door het Rozenpriëel Twee agenten van de Haarlemse politie ontwaarden in de nacht van Zondag op Maandag in de Rustenburgerlaan naast een stilstaande auto een man, die niet al te stevig op de benen stond. Deze stapte in en de wagen reed even later in de richting van de Kleine Houtweg. Op de hoek gaven de agenten het stopteken, waaraan gevolg werd gegeven, doch de auto reed prompt achteruit en verdween met grote snelheid in het Rozenprieel. De politiemannen speurden de omgeving af en kwamen na verloop van tijd het gezochte voertuig op de Kampervest tegen. Weer werd met de rode lantaarn ge zwaaid, weer stopte de bestuurder en weer reed de wagen achteruit, de Korte Hofstraat in. Ditmaal kon hij de agenten niet ont snappen, want hij bleek niet in staat de bocht te nemen. Het bleek, dat de chauffeur wel een glaasje op had, maar nog niet onder de invloed verkeerde. De inzittenden hadden wel een stevige borrel op. Haarlemse verkeerspolitie gaat straf optreden De agenten der verkeerspolitie te Haarlem zijn van heden af toegerust met biljetten, waarop een zevental regels, waaraan het langzaam rijverkeer zich dient te houden. Bij overtredingen zullen deze wenken aan de delinquent worden uitgereikt te zamèn met het proces-verbaal. Want de Haarlemse politie zal, naar zij ons meedeelde, overtre ders niet langer waarschuwen en onmiddel lijk tot verbaliseren overgaan. Ontspanningslokaal voor de Ned. Spoorwegen Gebouw „Olympia" aan de Kinderhuissin gel is ingericht tot ontspanningslokaal voor het personeel van de Nederlandse Spoorwe gen. De Federatie van Spoorweg Sport- en Ontspanningsverenigingen „De Unie" houdt daar Zaterdagmiddag a.s. een bijeenkomst ter gelegenheid van de officiële opening. Kath. Landarbeidersbond De Kath. Landarbeidersbond afd. Heem stede. houdt hedenavond in het R.-K. Ver enigingsgebouw een propagandavergadering waarbij als spreker zal optreden de bonds voorzitter, de heer F, v. d. Ploeg. Geslaagde confrontatie van'Het kind van staat boek en béeldende kunst De Kunsthandel Heerkens Thijssen heeft in het kader der boekenweek een tentoon stelling samengesteld met medewerking van de firma Coebergh, de „Stichting Ne derlandse Exlibriskring" en de illustrator Frans Lammers. Zeer toepasselijk gaat het dus om het „Boek" in zoverre de beeldende kunst erbij betrokken is. Naast belangrijke werken over Vlaamse Primitieven, oude Franse en Italiaanse kunst, een px-acht-collectie over Franse im- Rijke bloemenhulde voor Nel Stants Ter gelegenheid van de op 26 Februari begonnen en tot 6 Maart voortdurende Boe kenweek 1948 werd gisteravond in de Stads schouwburg een opvoering gegeven van „Het Kind van Staat" door een uit de nood geboren gezelschap van beroepsacteurs en dilettanten, met in hun midden de lang ge miste doch jeugdig gebleven Nel Stants. Zoals men nog stellig niet is vergeten, moest dit bijna negentig jaren oude. tot op zekere i-1 hoogte historische, intrigue-stuk van Hen- pressionisten (Bonnard, Sisley, Pissaro, De- drik Jan Schimmel op de vooravond van gas) exposeert de firma Coebergh religieuse de Boekenweek te Amsterdam worden ver- kunst, kunst in de Litursie, en een keur'°™d de, Plaa,5 va" m?Janp?iu"!lc j i--- zorg ingestudeerde drama „Jan Pietersz. van boekwerken met reproductien naar Coan„ slauerho£f. dat zich to clfdor Honore Daumier. i ure «je ongenade van burgemeester D'Ailly Een hoogtepunt vormen de vele Rem- verwierf. Aan de bedoeling om laatstge- brandt-uitgaven. die met Rubens en Frans noemd werk eindelijk op de planken te Hals een weelde van 17e eeuwse kunst- brengen, herinnerden slechts de fraaie dé- werken te zien geven. Nederlandse impres- cors van Karei Bruckman. sionisten als Tholen, Verster, Mauve, Jacob w burgemeester van Haarlem mrP O en Willem Maris ontbreken evenmin als nintarede eerTvertïïnd te leggen tussen het Vincent van Gogh, die temidden van mo- 0pV0eren van een toneelstuk en een boe- dernen op een speciale tafel troont. kenweek. Wie van het geschilderde wonder „Claa- Spreker gaf de oplossing in de vorm van dius Civilis" van Rembrandt al speurend een bijzonder behartigingswaardig advies, terecht komt bij Picasso, moge in alle kalm- door het publiek aan te bevelen het bezoek te vaststellen wat de tijd vermag en hoe aan de schouwburg te laten voorafgaan door rip labium* tton Ha Haar- tra uarinlkPTl tPhSt die de kunst heeft aangetast. Picasso c.s. mogen dan al raadselachtig en onverklaarbaar blijven, in de ontwikke lingsgang der historie behoren hun werken thuis. De geweldige Rodin, de moderne Michel Angelo, beheerst de tafel met prachtwer ken over beeldhouwkunst. Een afzonderlijke hoek is gewijd aan de Nederlandse bouwkunst, en ook toegepaste en binnenhuiskunst zijn niet vergeten. Hammacher is er met zijn „Impressio nisten", Scheen met zijn „Honderd jaren Nederlandse Kunst" en dr. A. van Schen- del met zijn kleine boekje „Van Jeroen Bosch tot Rembrandt". H. P. Baard schreef zijn actuele verhan deling „Kunst in schuilkelders". Bij deze opsomming moet ik het Ja ten, de verzame ling is te groot voor een meer uitgebreide bespreking. „De Stichting Nederlandsche Ex libris-kring" Niet om de vorm, maar om de geestige woordspeling vermeld ik het boëkteken van Tom Nix voor dr. Hans Muijser; Dees Muijser muist in goed en slecht Naar liefde, wijsheid en naar recht. In deze collectie van boektekens spannen Pam Rueter en Nico Bulder de kroon. Ook Aart van Dobbenburgh is er met een ge voelig, serieus ex-libris, dat hij voor H. Boekenoogen lithografeerde. C. Scholten tekende een zeer sierlijk ding voor W. Hoff man en een simpel, goed begrepen „Pierrot" is er van Karei van Veen. Ook W. Rozendaal zond fraaie dingen. In het bijzonder is mij opgevallen een boek- teken Van Debora Duijvïs, haarfijn gete kend en uitstekend van compositie. Vele grafici weten op het kleine vlak, dat een Ex libris vordert voortreffelijk werk te. maken. Frans Lammers, Deze illustrator heeft een prettige, vloeiende manier van tekenen. Hij weet in de illustratie hét karakter der schets te be houden ofschoon ik tóch zijn voorstudiën liever zie dan de illustratiën zelf. Er is, en dit is een deugd, in deze l&atste nog iets aanwezig van de frisheid van de opzet. Als een handschrift groeien zijn tekenin gen uit de pen. Ze verraden iets van het karakter van de tekenaar, die zich blijkbaar amuseert terwijl hij werkt. Ook dit is een deugd. Wij voelen niets van de strijd met het materiaal; een worsteling is er niet aan voorafgegaan. Zelfs de studies geven daar van geen blijk. Het is geen moeilijke ge boorte gewee$t. Misschien heeft het inner lijke door zulle een vlotheid wel geleden en dringt zich de uiterlijkheid (w.o. de kansen die het „costuum" biedt) wat veel op. Is Dickens, paradoxaal, niet een klassiek romanticus te noemen, wiens schijnbaar gemoedelijke humor de diepte van een zeer felle tragiek bezit? Is Dickens wel zo vlin derlicht als soms deze tekeningen doen denken? Is Micawber niet vol tragische menselijkheid en niet alleen maar een ko misch type? Is dezeingebeelde bohémien met zijn groteske grandezza niet een ro manfiguur van wereldformaat? Maar Lammers ziet Dickens op zijn ma nier, hij profiteert van iedere kans, die de contemporaine mode hem biedt en hij doet het elegant. Hij speelt licht en sierlijk door de geweldige roman heen, hem eerder ver sierend dan illustrerend. Het betreft echter een roman, die de schrijver voor een groot deel uit zijn eigen tragische leven heeft geput! David Copperfield is meer dan een schilderachtige vertelling. Dickens is eigenlijk nooit grappig. De kleine détails waarmee hij de figuren be schreef kunnen aan de epische waarde van zijn werken niets afdoen. Ze spreken alleen voor zijn liefde of zijn verachting. Daar tussen beweegt zich zijn kunst. Zo werden de bohémien Micawber en Uria Heep, de klamme, kille, visachtige kantoorbediende, contrasten die ieder opzichzelf een wereld vertegenwoordigen. Dickens was een groot meester, die van uitersten hield. Toen hij zich later, doch na David Copperfield, aan het realisme gaf, hield zijn spontaneïteit op en trachtte hij practisch te worden, grote fantaèt werd eerder onpractisch en al werden toen nog meesterwerken geboren als .„Kleine Dora" of „Onze Wederzijdse Vriend", met David Copperfield had hij zijn hoogtepunt bereikt. Het was een heerlijke opdracht voor Frans Lammers om zich zoo eens heel-en-al te kunnen geven aan zulk een meesterwerk, zich zo eens te kunnen onderdompelen in de ongelofelijke veelheid van karakters, typeringen, avonturen van allerlei aard van» oude tantes en charmante jongejuffrouwen en voor enige maanden in de machtige ver beeldingswereld van Charles Dickens te mogen rondwandelen. En voor de beschouwer is het een prettige bezigheid om van de notities op die wande ling gemaakt door een talentvol, gemakke lijk werkend, enthousiast artist te mogen genieten. HERMAN MOERKERK. Zilveren jubileum bij „Bloembollencultuur" Maandagmiddag na de „beurs" is me juffrouw W. J. van der Velden door het Hoofdbestuur van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur op hartelijke wijze gehuldigd ter gelegenheid van haar 25 jarige werkzaamheid op het bureau van de alge meen secretaris-penningmeester van de Vereniging. Zij werd toegesproken door de voorzitter, jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. die haar namens het Hoofd bestuur een fauteuil aanbood. Op de receptie lieten talrijke prominenten uit 't bollenvak zich zien. o.a. dr. E. H. Kre- lage en dr. A. J. Verhage. de lectuur van de daar te vertolken tekst Zijn raadgeving „bezie en beluister hoe de kunstenaar gelezen heeft" deed in dit ge val niet geheel opgeld, omdat de executan ten onvoldoende tijd was gegund om zich naar behoren in het toch al enigszins ver ouderde werk te verdiepen. Gezien de uiterst korte voorbereiding als ik goed ben ingelicht werd ér maar drie of vier da gen gerepeteerd was deze voorstelling een op zijn minst respect afdwingende pres tatie. Nel Stants, met haar zeer eigen-aardige speeltrant, waarvan diepgaande versobering het innemendste kenmerk is. stelde ons het Kind van Staat (de latere Koning-Stadhou der Willem III) met rechtschapen middelen zowel naar het uiterlijk als naar het inner lijk zeer karakteristiek voor ogen. Naast haar zag men Dick van Veen als een loeiende Heer van Zuilesteyn. Henk Schaer als de raadspensionaris Johan de Witt. Johan Go- bau met de zwierige allure, welke met recht verondersteld mag worden eigen te zijn aan een gezant van het Franse hof en Henk Rigters als de overloper Hoppeveld. Dirk Smit kampte naar beste vermogen met de delicate opgave Paul Huf te vervangen. Ko van Meehelen, Ed. de Vries, benevens Wim Brettschneider verleenden hun medewerking om de bezetting voltallig te maken. Het ge heel stond onder „algemene en artistieke" leiding van Carel Briels aanhalingstekens van mij. Een kwintet, samengesteld uit leden van het Nederlands Jeugdorkest speelde oud- Hollandse muziek tussen de bedrijven en het volkslied na afloop. Dit laatste klonk zo vals dat niemand het waagde ook maar een woord mee te zingen. Stormachtig applaus beloonde in de eerste plaats Nel Stants. voor wie bo vendien enkele mooie bloemstukken werden aangedragen, maar evenzeer acteurs en re gisseur. die het hebben klaargespeeld de opvoering boven iedere verwachting te doen slagen. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Boekverkopers Bond zij dank gezegd voor deze (zoals zij hem min of meer terecht in het programma noemde) litteraire avond. DAVID KONING. Pleidooi voor wereldregering De heer A. Dienaar Kok sprak Maandag avond in het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht voor de afdeling Haarlem van de Beweging voor federale wereld regering over „De vrede van Stalin, Churchill en Roosevelt". Spreker stelde vast, dat wij allen een verkeerd en primitief .begrip van vrede hebben. Het is absurd, aldus de heer Die naar Kok, dat een periode, waarin oorlog wordt voorbereid „vrede" wórdt genoemd. Op het ogenblik in tegenstelling met voor de oorlog denkt men de vrede te kunnen bewaren door zich tot de tanden te bewapenen. Oorlog, zo zeide spreker, zal er zijn tot er een centraal gezag komt. Men moet toch niet denken, dat de vrede te handhaven is met tachtig staten. Ver deeld in twee grote bjokken, die er ieder een eigen bewapening" op na houden. Al leen een wereldparlement met een goed uitgerust machtsapparaat en een gerechts hof zou volgens spr. een oorlog kunnen voorkomen. Alles wijst erop. dat deze we reldregering geboren wordt, het gaat erom, dat de mens zich van zijn wereldburger schap bewust wordt. Ieder van ons kan door zijn houding of zijn daden de komst van de wereldregering bevorderen of de oorlog dichterbij brengen, aldus spreker, die voorts zijn gehoor op riep ook het Europese federalisme te steu nen. hoewel dit volgens hem het gevaar in zich borg „een derde macht" te vormen, die aanleiding kan geven tot nieuwe bot singen. „Weens bloed" in Haarlem De Hoofdstad-Operette zal met leden van de voormalige Fritz Hirseh Operette ot> Za terdag 6, Zondag 7 en Maandag 8 Maart enkele voorstellingen geven in de Stads schouwburg te Haarlem van de op-rette „Weens Bloed" van Johann Strauss, in een nieuwe Nederlandse bewerking van Meijer Hamel onder regie van Otto Aurich. Aan deze voorstellingen werken mede: Fritz Steiner, Paul Harden. Ruth Rhoden. Chris Reumer. Claire Clairy, Herman Vals- ner, Tiny Alma. Ad Heerings en Nini Leclair. Pim de la Fuente zal wederom als dirigent optreden. Raadslid stelt vragen Het raadslid. P. H. Vooren (C. P. N.) heeft aan de gemeenteraad van Haarlem verzocht de volgende vragen aan het College van Bur gemeester en Wethouders te mogen stellen: 1. Hebben B. en W. er kennis van genomen, dat op 14 en 18 Februari j.l. bij een viertal arbeiders tijdens het verrichten van hun werkzaamheden aan het Gemeentelijk Gas bedrijf te Haarlem door ontsnappende gassen zich ernstige vergiftigingsverschijnselen heb ben voorgedaan? 2. Zijn Burgemeester en Wethouders er mede bekend, dat de veiligheidsmaatregelen tegen dergelijke gasvergiftigingen onvol doende zijn? 3. Zijn Burgemeester en Wethouders bereid op korte termijn in deze de nodige voorzie ningen te treffen? De „Oranje" morgen iri de thuishaven Het m.s. „Oranje" met ruim 700 passa giers aan boord, waaronder 511 evacués wordt Woensdag des morgens om 7.00 uur te IJmuiden verwacht. Met de ontscheping zal des middags om 13.00 uur te Amsterdam begonnen worden. Zes doden bij kruit-explosie Maandagavond heeft zich in de kruit- fabriek te Baelen-Wezel (bij de rivier de 1 Nethe) in België een hevige ontploffing 1 voorgedaan. De explosie werd tot Hag- sen, op een afstand van 25 km opgemerkt, j verna e i Volgens tot nu toe ontvangen berichten, tenslotte werd de^jubilaresse in Intieme I zÜn biJ df ze ontploffing zes mensen om het j kring door het personeel van het bureau leven gekomen; een twintigtal personen I gefêteerd. werd gewond. j Ex-direcieur derM.T.S. voor het Tribunaal Dinsdagmorgen zette de eerste kamer van het Haarlemse Tribunaal de behande ling voort van de zaak tegen de vroegere directeur van de Middelbaar Technische School, de zeventig-jarige G. de G. De voorzitter, mr. T. A. M. A. van Löben Seis las een groot aantal stukken uit het dossier voor, speciaal brieven en rapporten, welke de G. in de bezettingsjaren geschreven heeft. Daaruit bleek onder andere, dat hij bestuursleden van de Vereniging voor Nij verheidsonderwijs kwyt wilde, dat hij leerlingen schiftte in voor-en tegenstanders van Duitsland, dat hij aan de commandant van de Arbeidsdienst ge. aagd had leer lingen, die niet meewerkten in zijn iienst te laten „opvoeden" en dat hij gaarne pre sident-curator van de Technische Hoge School wilde worden. jUw brieven getui gen van een satanisch genoegen", merkte de voorzitter op. Als verdediger trad op mr. A. Beets, die in het bijzonder inging op de ten laste leg ging over het lidmaatschap van de NSKK. Pleiter deed dat, omdat het behoud van het Nederlanderschap er mee samenhangt. De G. is in 1943 lid geworden van de z.g. transportcolonne, die moest optreden bij evacuatie na een landing in het Westen van ons land. Vaak koppelde men dit vast met de NSKK, hetgeen pleiter onjuist achtte. De G. is niet in Duitse militaire dienst geweest en door tussenkomst van Mussert is hij ontslagen uit de colonne. Ook besprak mr. Beets wat De G. als onderwijsman op school en als gemachtigde van verenigingen gedaan heeft. Het tragische is, dat hij gebruik maakte van de bezetting en hij zette door op onderwijsgebied, wat hij voor de oorlog al propageerde. Het onderwijs stond bij hem nummer een. Tenslotte ging mr. Beet* de loopbaan na. welke hij prachtig noemde door zijn bijzondere werkzaamheden in Indië en hij verzocht clementie, mede gelet op de gezondheidstoestand. Het tribunaal zal op Woensdag 10 Maart uitspraak doen. Rotterdamse chauffeur vermoordt buffetjuffrouw Op een terrein aan de Coolhaven te Rot terdam heeft de 37-jarige chauffeur E. S. de 30-jarige buffetjuffrouw J. B. met enige messteken vermoord. De dader trachtte daarna zelfmoord te plegen De man en de vrouw werden naar een ziekenhuis over gebracht. De* man die levensgevaarlijk aan de keel gewond was. bleek nog in leven te zijn. De chauffeur had herhaaldelijk verschil van mening met de vrouw, die in hetzelfde huis als hij woonde. Hij had meermalen gedreigd haar te zxillen vermoorden. Het mes, waarmee de daad werd gepleegd, was nieuw, zoodat de politie aanneemt, dat S met voorbedachten rade heeft gehandeld. De vrouw laat een dochtertje van negen jaar achter. Jongeman vermoord te Zevenbergen De 21-jarige A. K. te Zevenbergen had relaties aangeknoopt met de jongste dochter van de familie Van der H., hetgeen tegen de zin van haar vader was. Dezer dagen kwam het tot een vechtpartij tussen K. en de vader en een broer van het meisje, waarbij K. met èen mes in de hartstreek werd gestoken, waardoor hij vrijwel terstond dood was. Het staat nog niet vast of de vader dan wel de zoon de dodelijke steek heeft toegebracht. Beiden zijn in bewaring gesteld. Vijf jaar voor ex-boerenleider Het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof veroordeelde de 47-jarige landbouwer Jan Saai uit Barsingerhorn tot. een gevan genisstraf voor de tijd van 5 jaar met af trek van het voorarrest en tot levenslange ontzetting uit alle openbare rechten. Verdachte liet zich in Juni 1941 benoe men tot gedeputeerde en later tot bestuurs raad van de provincie Noordholland. Te vens was hij boerenleider voor Noordhol land van de nationaal socialistische orga nisatie „de landstand". Er was 7 jaar te gen S. geëist. KOLENDIEVEN IN DE VAL GELOPEN Drie mannen uit Nijmegen bedachten een middel om hun kolenvoorraad te ver groten. Het drietal reed met een wagen naar Venray waar twee van hen met een aantal zakken op een kolentrein klommen. Onder het rijden werden'de zakken gevuld. Daar deze trein op geen enkel station tus sen Venray en Nijmegen stopte konden de kolendieven ongehinderd d oomverken. Vóór het station Nijmegen waar de trein langzamer rijdt, gooiden zjj de zakken van de wagon en sprongen daarna zelf van de trein. Met een wagen haalden zij dan de zakken kolen weg.. Dit spelletje gelukte enige malen. Op hun laatste tocht zag de stationschef van Vierlingsbeek enkele per sonen op de voorbijrijdende kolentrein. Hij waarschuwde het station Boxmeer, waar de rijkspolitie werd verwittigd. De trein werd te Boxmeer opgehouden. Zestien zakken met kolen lagen klaar om afge worpen te worden. Twee personen namen de vlucht, doch een hunner werd door de rijkspolitie gegrepen. De volgende dag konden ook de beide helpers te Nijmegen gearresteerd, worden. Geen communisten in bet Belgische vakbondsbestuiir Het Congres van het Algemeen Belgisch Vakverbond te Brussel heeft bij de be stuursverkiezing slechts socialisten geko zen, zodat de communisten niet in het be stuur vertegenwoordigd zijn, aldus meldt de Brusselse correspondent van de Volks krant. Verder heeft het Congres besloten een eis tot loonsverhoging te stellen van vijf procent. De communisten hadden twintig procent voorgesteld. Massa-arrestaties in Griekenland Volgens een mededeling van de politie te Athene zijn meer dan 1000 van commu nisme verdachte personen, waaronder 700 in Athene, sinds Vrijdag in Griekenland gearresteerd. Verwacht wordt, dat meer arrestaties zullen worden verricht in de voornaamste steden, waar een onderzoek zal worden ingesteld naar personen,* die ervan ver- dacht worden met de guerillastrijders te heulen. Aan de wetgevende commissie, die tij dens het huidige parlementaire reces het parlement vervangt, zal een plan worden voorgelegd, waarbij het leger verantwoor delijk gesteld wordt voor de veiligheid in geheel Griekenland» BINNENLAND Het Bijzonder Gerechtshof te Maas tricht heeft de hoofdredacteur van de voormalige Limburgse Koerier Hugo van den Broeck. die terecht stond terzake van voort gezette hulpverlening aan de vijand door het publiceren van een aantal artikelen, ver oordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf, levens lange ontzetting uit de journalistieke functies en ontzetting uit de beide kiesrechten. Er was 15 jaar geëist. Het is thans mogelijk via de* recht streekse radio-telcfoon-verbinding Amster damNew York met Japan te telefoneren» Als opvolger van mr. dr. J. in 't Veld, die tot minister benoemd is. komt in aan merking om benoemd te worden verklaard tot lid der Eerste Kamer mr. J. Ie Poole, thans lid der Tweede Kamer. De Nederlandse Katholieke Arbeiders beweging zal deelnemen aan dc op 9 en 10 Maart te Londen te houden conferentie over het Marshall-plan. De heer A. C. dc Bruyn zal de K. A. B. op deze conferentie vertegen woordigen. Het tribunaal te Hcercnvccn adviseer de in de zaak tegen de voormalige directeur- generaal voor de Landbouw, de 49-jarige veehouder G. R. tot 't opleggen van vier jaar internering met aftrek, verbeurdverklaring van f7500. ontzetting uit de beide kiesrech ten voor tien jaar en uit de bevoegdheid openbare ambten te bekleden. - Dagelijks sterven cr koelen tengevolge van het feit. dat zij met schillen en groenten- afval tevens scherpe voorwerpen, zoals Gilette-mesjes. haarschuifjcs, glasscherven, spijkers, stukjes ijzerdraad naar binnen krijgen. Het tribunaal te Assen heeft geadvi seerd de 58-jarige mr. dr. J. L. B.. die burge meester van Emmen cn commissaris in de provincie Drente is'gcweest. een internering van drie jaar tot 13 April 1948 op te leggen. Tevens werd een bedrag van f 15 000 verbeurd verklaard. B. werd uit de bevoegd heid om ambten te bekleden en uit beide kiesrechten ontzet. Nu het tarief van briefkaarten in het binnenlands verkeer per 1 Februari ver laagd is van 7 Vï op 6 cent bestaat de moge lijkheid om tot uiterlijk 31 Maart niet gebruikte briefkaarten van 714 cent op de postkantoren m te leveren. HAARLEM EN OMGEVING - De Nederlandse Vereniging van Fa brieksarbeiders, afd. Haarlem, houdt 11 Maart in hóiel De Leeuwerik een cabaret avond met het gezelschap Teun Klomp en zijn makkers. De heer P. J. Swens te Haarlem is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid. In de afgelopen nacht is uit een bollen schuur aan de Zijlweg een schrijfmachine ontvreemd. Geslaagd zijn voor het examen hoofd correspondent Engels van de Ver. van Lera ren in de Handelswetenschappen: mej. J. Leniger en de heeft F. Bruins, beiden te Haarlem. SMAAKVOL APART BLOEMENMAGAZIJN HEEMSTEDE TELEBfijON 2-80-80 CHINEES SCHIP GEKAPSEISD. Hondei-dzestig passagiers en dc beman ning van een schip, dat zich tussen Amoy en Tsjingtsjiang' bevond, zijn verdronken doordat het schip gekapseisd is, zo melden Chinese bladen. Rovers, die als passagiers aan boord wa ren gekomen, waren begonnen te schieten om het schip in handen te krijgen. Hier door was een paniek onder de meer dan 280 passagiers ontstaan, die de ramp tot gevolg had. SKYMASTER VERMIST. Een Skymaster met vier-en-vcertig pas sagiers aan boord en een bemanning van acht koppen, die op weg was van Gander (Newfoundland) naar Caracas, de hoofd stad van Venezuela, is als vermist opge geven. LUCHTRAMP IN BRAZILIë. Een transportvliegtuig van de Brazi liaanse luchtmacht is neergestort op het eiland Marajo aan de monding van de Amazone. Hierbij zijn 21 inzittenden om het leven gekomen. Er zijn drie overleven den. Het vliegtuig werd geheel vernield. SCHEEPVAART K. N. S- M Bacchus. 29 Febr. te Amster dam van Rotterdam. Berkcl. 28 Febr. van Valencia te Rotterdam. Coolhaven. 28 Febr. te Amsterdam van Engeland naar Rotterdam. Draco. 1 Maart te Amsterdam v. Kopenhagen. Helder. 29 Febr van Antwerpen naar La Orehilla. Iris. 29 Febr te Amsterdam van Gothenburg. Ornen. 28 Febr. van Pa sa j es n. Bordeaux Stentor. 26 Febr. van Jaffa naar Algiers. Vulcanus, 29 Febr. van Rotterdam naar Algiers. OCEAAN. Alcinous, 28 Febr. van Port Said naar Batavia. MIJ NEDERLAND. Lombok. 29 Febr. te Portland van San Francisco naar Seatte. Poelau Laut. 28 Febr. te Singapore van Sai gon naar Penang. Radja, 1 Maart te Suez n. Halifax. Talisse. 1 Maart Hoek van Holland gepasseerd naar Rotterdam. Manocran, 26 Febr. te Buenos Aires van La Plata. Singkep, 26 Febr. van Aden naar Colombo van Suez. Tabian. 27 Febr. te Le Havre van Amsterdam naar Antwerpen. HOLL. WEST AFRIKA LIJN, Amstel- kerk, 2 Maart te Lagos verwacht van Duala. Hilversum, 27 Febr. té Lome verwacht van Duala. Larenberg, 1 Maart te Takoradi verw. van Monrovia. Meliskerk, 27 Febr. van Duala naar Port Gentil. Nigerstroom, 23 Febr. van Pointe Noire naar Lobito. Zwijndrecht, 27 Febr. van Bordeaux naar Dakar. Alcyone, 28 Febr. te Rotterdam van Antwerpen. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Fordi Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij.. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II ..I Slotkoers gisteren 328 315% 394 186% 385 319 129 192 >4 216>/2 215 264 187% 168 134% 482 Opening? koersen 353% 314 392% 187% 189% 211% 259 184% 168% 131V4

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3