Communistische critiek op geschenk voor de jeugd bij regeringsjubileum De kiezersjijst" wordt afgeschaft Chevrolet - Buick jj<ort en Bondig Carl van Empelen DONDERDAC 4 MAART 1948 HAARLEMS DAGBLAD HAARLEMSE GEMEENTERAAD Bestrijding stankverspreiding door het Slachthuis De 26 punten lange agenda, die de Haarlemse gemeenteraad Woenslagmiddag afwerkte bevatte geen zaken die een uit gebreide discussie konden doen verwach ten. Toch ontstond er over enkele voor stellen een geanimeerd debat. Zo bijvoorbeeld bij de op verzoek van Gedeputeerde Staten voorgestelde intrek king van het in November 1947 genomen besluit, waarbij ook aan het gemeente- personeel met een salaris boven 4.380 een gratificatie werd toegekend. De heer Bakker (A.R.) kon zich met de intrekking moeilijk verenigen. De Rijks bemiddelaars hadden de particuliex-e be drijven deze restrictie ook niet opgelegd en waar bleef tenslotte de zelfstandigheid der gemeente? Wethouder Geluk, die het voor zijn afwezige collega Van der Wall opnam meende, dat er ook weT-éen voordeel in gelegen is, dat de gemeentelijke gratifica tieregeling in overeenstemming is met die van het overige overheidspersoneel. Hij ontraadde verwerping, want „wij moeten ons kruit droog houden voor belangrijker beslissingen". De heren Noordhoff (Arb.) en Nooy (K.V.P.) hadden het eleganter ge vonden als het hogere bestuursorgaan het besluit had vernietigd, doch konden ove rigens wel met de zienswijze van het Col lege aceoord gaan. De heer Voor en (C.P.N.) was het daarentegen met de heer Bakker eens. Bij de stemming stonden de fracties van de Partij van de Arbeid en de K.V.P. (21) tegenover die van C.P.N., A.R., V.V.D. en C.H.U. (11). Wethouder Geluk ontried aanvanke lijk ook aanneming van een motie van de heer V o o r e n, die het op arbeidscon tract werkende schoonmaakpersoneel in het extraatje wilde laten delen, daar ne venbetrekkingen uitdrukkelijk niet onder de rijksregeling vielen. De voorsteller ging uit van het standpunt ,,'t Is altijd te pro beren" en kreeg steun van de heer Noordhoff, die opmerkte, dat men het criterium hoofd- of nevenbetrekking kan omzeilen door in de regeling te bepalen, dat ieder die 24 of meer uren per week in gemeentedienst is, recht op de extra-uit kering heeft. De heer Geluk zwichtte en nam de gedachte over, waarop de heer Vooren zijn motfe introk. De heer Proper (C.P.N.) trok van leer tegen het boekje, dat als herinnering aan het regeringsjubileum van de Koningin aan de schooljeugd zal worden uitgereikt. Niet om principiële redenen, naar hij uit drukkelijk voorop stelde, maar omdat dit boekje, hoewel de opzet prijzenswaardig genoemd kan worden, toch nog te pompeus en opgeschroefd geschreven is. Als voor beelden haalde hij aan: „Ondanks de na tionale armoede kwam een goede hulp verlening voor Se slachtoffers van 't ver zet tot stand" en „een veel betere regeling van de ouderdomssteun werd ingevoerd", hetgeen de heer H o o ij (K.V.P.) tot de in terruptie noopte: „Vroeger was dat een aalmoes, thans een recht". De uitspraak dat „Nederland een land is, waar het goed is om te werken", noemde de heer Proper een hoon, waarop de heer Hooij voor de tweede keer zich liet gaan en onderbrak: Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 3 Maart 1948 ONDERTROUWD: 3 Maart, G. Horselen- berc* en E. Zoethout: H. de Rooij en IJ Huisman: S Henstra en P. Dejonghe, J. H. Bonset en J J. M. van den Boogaard: A. G. Wigman en M. I. de Lee: J. W. Venema en H P. de Goede: A. Jonkman en C. Burger; A. J. Odijk en J. C. Bottelier: J. W. Damiaans en J. Winkel: J J. de Gooijer en H. M. Nijs- sen: F. L. Köllermeyer en H. Klitz: A. A. Roosjen en A Hakze; H. C. N. van Lieshout en H. Oosterloo: B. J. M. Boelen en M. E. H. P Poels: P. J. Bosch en R. Lao: T. Rens en G. van Nicuwenhoven; A. W. Roggeband en J. Zwartjens; C. G. van Oosten en E. Adema: C. van Duijvenvoorde en E Boersma; J. van de Molen en A. C. M. Hackfoort; J. W. van Huis en I N A. van Donkelaar. GEHUWD: 3 Maart, K. A. Siegfried en G. M. Warmenhoven: A. J. Voskuyl en M. C. Dolieslager; G. J. Vinken en H. T. Guiteneau; N. S. van der Schuit en S. T. M. van Geldorp; S. van Geldorp en M. G. van der Hulst: P. J. Olijhoek en A. J. van Assema: P. Klinken berg en A. C. Harren: G. W. Houbein en H. Leen; J. Tol en E. C. Harren; M. H. Jacobs en I. A. T. van Eekhout: J. H. Jonker en G. W. de Vendt: J. N. Hennipman en W. G. Otter; J. Dopierala en M. E. Scharff; R. Doets en H. M. van Gelder; B. Leeuwerke en P. M. Koelemeijer; G. J. Wisniewski en M. J. Wasbauer; J. van den Bos en J. C, E Hoef- smit: D. van der Wateren en K. Kleinhout; A. H. Wildschut en M. Germans; J. F. Krieg en E. C. van Merkensteïn. BEVALLEN van een zoon: 1 Mrt. S. E. OstermeijerRingers: 2 Mrt, M. A. W, M. H. Bongaardt—Troupin; W. Sieraad—Vermer; E. A. Piek—Kuntze; 3 Mrt. M. van den Ban— van den Dool: E. J. de BoerSchlüter; J. W. M. Boeser—Koers; C. Neumann—Misset. BEVALLEN van een dochter: 1 Mrt. S. E. Ostermeijer—Ringers: 2 Mrt, J. W. Winkler van Zee; H. A. M. DiebenScholte; A. Stephanus—Rabels: A. M. W. F. Hoogervorst Roos; M. Lohmann—Zegwaard; 3 Mrt, M. Koster—Krutowa; A. Maris—van der Vegt; J. G. Vooren—1Teeuwen. OVERLEDEN: 1 Mrt, G. H. ten Bouwhuijs, 70 j„ Leidseplein;R. E. Kooij. 56 j., Harnjen- jansstraat; G. ten Oever, 64 j., Gasthuisvest; 2 Mrt, A. M. Bakker. 2 j., Kamperlaan. TOPIC mixture voor de WARE pijproker! Rook één pijp geurige, aromatische TOPIC mixture en die speciale pijp wordt Uw TOPIC-pijp. Zo smakelijk, zo prettig brandend hebt U in geen jaren een mixture geproefd. Kom eens een pakje halen! Niet overal, maar alléén verkrijgbaar bij: JAN VAN DER PIGGE GROTE HOUTSTRAAT 81, HAARLEM- Agenda voor Haarlem DONDERDAG 4 MAART Brinkmann: Leidse Onderwijsinstelling film avond. 8 uur. Palace: ,tDr. Jekyll en .mr. Hyde", 18 j.. 2 00, 4.15. 7 00 en 9.15 uur. Luxor: „Zijn grote kamaraad". alle leeft.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9 15 uur. City: „Bij de Marine", alle lft., 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Het purperen monster", 14 j., 2.30. 7.00 en 9.15 u. Rembrandt: de film „Carnegie Hall', 2,30 uur. revue Snip en Snap, 8 uur. Frans Hals: „The Halfway house". 14 j.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 5 MAART Gem. Concertgebouw: Ledenconcert HOV, 8 uur. De Leeuwerik: Eurythmie, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. „Zulke pompeuze taal staat in „De Waar heid" dagelijks over Rusland te lezen". De woordvoerder van de communistische fractie kon zijn steun dan ook niet aan het voorstel geven. De verdediging van wethouder Geluk, die betoogde, dat het gewraakte boekske zeer gunstig bij andere gelegenheidswerk jes afstak hij vertelde, dat er zelfs al een speciaal boekje was voor de openbare en een voor de bijzondere scholen en dat het vooral de vooruitgang na de oor log in het licht stelde, deed de heer Proper van gedachten veranderen. De heer Van der Giessen (Arb.) kreeg de toezegging, dat nog eens bekeken zal worden of de jongere kinderen een gedenkpenning dan wel een kleurige plaat liefst van een Haarlemse ontwerper, vroeg de heer Van der Giessen zullen ontvangen. De raad voteerde 78.000 voor de aan leg van het volkstuincomplex „Noord- I Akendam", waarbij de heer M o 1 (C.P.N.) fulmineerde tegen het feit, dat dit object als D.U.W.-werk wordt uitgevoei-d. „Pre cies de werkverschaffing!" riep hij uit. „Niet waar!" riep de heer Noordhoff terug, waarmee wethouder Angenent het eens was. De heer Schippers (K.V.P.) merkte bij de post van 126.000 voor sportvelden I aan de Schalkwijkerweg op, dat hij in 1 het algemeen wel voorstander van zorg voor de sport is, doch dat men anderzijds de ogen niet mag sluiten voor de wankele toestand van de gemeentefinanciën. Hij wilde zich dan "ook nog niet vastleggen voor het grote plan. Stankbestrüding. De heer Vooren betoonde zich dank baar voor de door B. en W. voorgestelde „ontnevelingsinrichting" in het Slachthuis waarmee ruim 17.000 gemoeid is ddCh niet voldaan. Wel zou de situatie in het Slachthuis verbeteren, doch hij vreesde voor de reukorganen van de omwonenden. Het bleek, dat de spreker deze materie ter dege bestudeerd had, zodat hij de raad een lesje gaf in stankbestrijding. De heer Voo ren beval ózomsatie aan en nadat de heer H a p p (Arb.) had opgemerkt, dat bij zulk een belangrijke kapitaalsuitgave eerst maar eens uitgedokterd moest worden welk sy steem het best gevolgd kan worden, beloof de wethouder Schreurs die zijn be wondering voor de arbeiders, die in „af schuwelijke omstandigheden" moeten wer ken, niet onder stoelen of banken stak dat hij de zaak nauwgezet zal onderzoeken en de commissie van bijstand daarvan op de hoogte houden. „Een pijnlijk punt en een grievende te leurstelling voor de buurtbewoners", zo noemde de heer Bakker Schut (Arb.) de gang van zaken bij de herstelling van de reeds een jaar geleden defect geraakte installatie van het badhuis op het Drilsma- plein. De gemeente laat haar projecten door een deskundig bureau begroten, laat men dat ook doen bij instellingen, waarbij de gemeente zo natiw betrokken is, aldus de heer Bakker Schut, die bijval' kreeg van de heer Mol. Wethouder Geluk zei, dat er van de zijde van de gemeente altijd spoed was be tracht en dat de begrotingsbehandeling wel gelegenheid zou geven in te gaan op de vraag of de gemeente deze inrichting zelf moet gaan exploiteren. Nadat de heer Silvis (A.R.) nog be zwaren geuit had tegen de plaats van de toekomstige werkinrichting van „Nazorg", brandde de deze middag zeer actieve heer Vooren los met een paar vragen naar aanleiding van een ongeval in de gas fabriek over de veiligheidsmaatregelen in dat bedrijf. Hij werd door wethouder Schreurs volledig bevredigd. Ondanks goede voorzorgen was bedwelming toch mogelijk onder bijzondere omstandigheden. Er waren evenwel op dit punt reeds aan vullende instructies gegeven. En de rest. Zonder of na korte discussie aanvaardde de raad van de dames A. M. en D. C. de Marez Oyens zes Lodewijk XVI-stoelen voor 't Frans Halsmuseum; voteerde 4000 voor leermiddelen voor het Coornhert- lyceum en 2250 voor tafels en stoelen voor de Montessorischool aan de Bakkerstraat; 5835 voor kleden en kleedjes in het Stad huis. „Een koopje", zei de heer Geluk. Stond ruim 10.000 toe voor de her stelling van een vijftal „uitgesloopte" ge meentewoningen en 8400 voor het uit baggeren van de woonschepenhaven en ging accoord met een wijziging in de stroom- verordening. Tenslotte gaf de raad zijn fiat aan een lening van 500.000, die tegen 3 rente gesloten zal worden. De looptijd zal 20 jaar bedragen. Mutaties. De voorzitter wijdde waarderende woor den aan mevrouw M en s 1 n kH ooger- beets, die als raadslid bedankt heeft en aan mejuffrouw B o 1 s i u s, die uit de com missie voor arbeids- en pensioenzaken is getreden. De heer A. Peterse zal de plaats van de laatste innemen. De geloofsbrieven van de opvolger van jnevrouw Mensink, de heer J. P. van E y s d e n, werden in orde bevonden, zodat hij in de volgende vergadering geïnstal leerd kan worden. Aan H. Asma werd op zijn verzoek ont slag verleend als onderwijzer aan de Bea- itrixschool. Benoemd werden: N. Desjardijn tot lid van de commissie B tot wering van het schoolverzuim; ds. A. van Biemen, mevr; dr. P. H. J. Brouwer—Knierim, B. Beyl, L. Alles en G. J. A. Derkzen van Angeren tot I tijdelijk lera(a)r(-es) resp. aan het Gym nasium, aan de meisjes H.B.S., aan de H.B. S. B, aan de Handelsavondschool en aan de Nijverheidsavondschool. Voorts werden vijf onderwijzeressen be noemd: mej. H. van Dalen aan de Cornelis Houtmanschool, mej. A. L. Blom aan de P. H. van der Leyschool, mej. C. E. A. M. Pieterson aan de Prinses Margrietschool, mej. C. J. Bouman aan de Van Zeggelen- school en mej. J. Zeevenhoven aan de Fuhrhopschool en één onderwijzer: J. Klun- der aan de Lorentzschool. SCHEEPVAART K. N. S. M. Breda. 2 Mrt te Huacho. via Cristobal. Curacao. Antwerpen naar Amster dam. Cottica, 1 Mrt van Curagao naar Para maribo. Ganymedcs. 29 Febr. van Trinidad n. La Guaira. JuDiter. 29 Febr te Maracaibo van Aruba naar Puerto Cabello. Luna, 2 Mrt van Trinidad naar Paramaribo. MIJ. NEDERLAND. Rotti, 27 Febr. van Bombay naar Cochin, Toneel Jubileumvoorstelling van „Vriendschap zij ons dofel" Zaterdag is het precies vijf-en-twintig jaar geleden dat h^t succes, door enkele buurtgenoten met het opvoeren van een korte schets op een feestavond behaald, tot de oprichting lefdde van een toneelvereni ging, die de toepasselijke naam„Vriendschap Zij Ons Doel" kreeg. Aanvankelijk was de heer Jansen, een machinist bij de Hol landse Spoorwegen, met de leiding belast. Na diens dood werd achtereenvolgens on der toezicht van de heren Regenboog, Plantinga en Rensen gespeeld, totdat - in 1930 de tegenwoordige regisseur, Theo Dammiaans, zijn intrede deed. Als men de vijf-en-twintigjarige staat van dienst overziet, bemerkt men dat niet alleen de vriendschap, maar ook de kunst naar vermogen werd gediend. Dat het aan goede wil daartoe niet heeft ontbroken wordt door de vertoningen van „Minne spel" door Arthur Schnitzler en „Een Moe der" door Josine Simons-Mees, om slechts twee voorbeelden te noemen, genoegzaam aangetoond. Daarbij werd voortdurend ge streefd met alle ter beschikking staande middelen naar verbetering van het spel peil. De voorstelling van „Schakels" door Herman Heijermans, gisteravond in de Stadsschouwburg gegeven ter gelegenheid van het jubileum, heeft de zilveren kroon op het werk van deze vereniging gezet. Vooral in de vinnige familietaferelen in het derde bedrijf bewees het gezelschap dat het aan animo niet ontbreekt. Van de oprichters behoren alleen de heer en mevrouw Van de Eykhof nog tot de werkende leden. Het zal de aanwezi gen genoegen hebben gedaan te constate ren dat zij door hun spel als het echtpaar Hein en Gerrit Duif de fraaiste bloemen uit de lauwerkrans verdienden. Ook de heer Leen van Meeren behandelde zijn veeleisende rol die van Pancras Duif zeer competent. Van de overige medespe lenden wil ik, door ruimtegebrek tot een keuze gedwongen, de dames Annie Heier man, Nel van Die. Jo v. Leeuwen-Briejer, Ankie Kraay en de heren Leo van Leeu wen en Henk van de Eykhof Jr. de hun toekomende vermelding niet onthouden. Doch belangrijker dan persoonlijke pres taties is toch wel de gblukkigstemmende wetenschap dat deze evenwichtige opvoe ring van een stuk van de bovenste plank beschouwd mag worden als een geschenk in de beste zin van het woord van de wer kende leden aan hun donateurs. DAVID KONING. Muziek Orgel, en harpmuziek in de Concertzaal Als poëtische attributen worden orgel en harp nog al eens in één adem genoemd; practisch echter zijn zij elkaar vreemd, al worden ze wel eens tezamen ingeschakeld in een of andere muzikale apotheose. Tot een combinatie kwam het ook deze avond niet, waarop de befaamde harpiste Rosa Spier medewerkte aan een concert, dat door de organist Henk Lasschuit georga niseerd was om enige staaltjes van zijn kunnen op het Cavaillé Coll-orgel ten besje te geven. Het eerste staaltje buiten beschouwing gelaten, kan gezegd worden dat Lasschuit zich verdienstelijk geweerd heeft op deze krachtproeve. Men mist'over 't algemeen nog wel de rhythmische stevig heid en het vlotle muzikale élan, waardoor bijvoorbeeld de d-moll Toccata en Fuga van Bach al te omzichtig vooruitkomt, maar aan duidelijkheid laat het spel van Lasschuit weinig te wensen. Zijn registra ties waren kleurrijk, soms zodanig dat zij er glad naast waren. Het is een aparte kunst sober te zijn aan een rijkvoorziene tafel. Ook aan een speeltafel van een mo dern orgel waarop^men barok-muziek wil spelen. De muziek* van Antoine Guillain kan het met minder verscheidenheid doen, als de aangewende middelen maar karak- teristiek genoeg zijn voor zijn stijl. Ook mag de organist wel oppassen voor al te grote dynamische uitersten; zijn echo effecten bij Bach en Handel klonken veel te zacht. De derde Sonate van Guilmant deed het goed op ons prachtig concert-orgel; wat meer bravour in de fuga zou echter geen kwaad gekund hebben, maar als geheel was dit toch een respectabele prestatie. Dat was trouwens ook het tfughetta van Commette, waarmee de avond besloten werd. Rosa Spier speelde bewerkingen van Rameau, Daquin, Paradisi en Handel; een drietal études origineel voor het instru ment geschreven en als hoofdnummer de prachtige moderne Sonate van Marcel Tournier, die heel wat meer is dan een virtuoos paradestuk, zoals het harp-reper-' torium er zovele kent. Het was een zeld zaam genot dit fraaie stuk door onze grote harpiste met een volmaakte beheersing te horen vertolken. Ook de goedbewerkte Passacaglia van Handel maakte veel indruk. Rosa Spier werd dapper toegejuicht en met bloemen bedacht. JOS. DE KLERK. Haarlem is de eerste grote gemeente die deze bezuiniging invoert De Kiezerslijsten der grote steden zijn hele boekdelen. Amsterdam met zijn 600.000 kiezers moet natuurlijk met af leveringen werken. Rotterdam en Den Haag evenzo. Haarlem kon het nog net redden met één boek, want ons aantal zweeft om de 100.000. Vroeger bestond er voor deze Kiezers lijsten veel belangstelling. Alle politieke partijen bestelden bij de gemeenten af schriften. Het was gewoonte, dat in de stemlokalen medewerkers zaten die pre cies aantekenden welke kiezers aan de stemplicht voldaan hadden, opdat men op het verkiezingsbureau der partij maat regelen kon nemen om de nalatigen aan te sporen en zo nodig zelfs op te halen met rijtuigen en later, toen de motor het paard ging verdringen, ook met auto's. Het kon immers in een gemeente, zelfs voor een Kamer- of Statenzetel, op een enkele stem aankomen. Na de invoering van de evenredige vertegenwoordiging is dit gebruik vrijwel tot het verleden gaan behoren. De kies verenigingen „rijden" nog wel, maar dat is alleen voor kiezers die slecht ter been of ziekelijk zijn. Afschriften van Kiezerslijsten worden dan ook slechts zelden meer gevraagd. Te meer niet omdat de lijsten voor ieder op de secretarie ter inzage liggen, opdat ieder zich kan overtuigen of hij zelf op de lijst staat, of dat een ander er ten onrechte op voorkomt. Het bijhouden van de Kiezerslijsten eist evenwel veel werk voor de Bevol- kingsbureaux. Veel veranderingen die in de registers worden aangebracht moetei\ geregeld ook verwerkt worden op de Kie zerslijst. Zelfs in jaren dat er geen ver kiezing was, ging dit werk regelmatig door. De Kieswet opent de mogelijkheid om de Kieslijst op te nemen in het Bevolkings register. Haarlem is de eerste grote ge meente die daartoe zal overgaan. Op de kaarten van het register wordt naast de andere gegevens aangetekend of iemand kiezer is en tevens, bij welke stembureaux hij is ingedeeld. Vraagt iemand nu inzage van de Kiezerslijst, dan krijgt hij de kaart van zich zelf of van een ander, waarvoor hij zich interesseert, te zien. De gehele lijst krijgt hij dus niet te zien, tenzij hij achtereenvolgens alle 100.000 namen van kiezers aan de ambtenaar opgeeft! Mis schien zal het de belangstellende gauwer gaan vervelen dan het geduld van de ambtenaar strekt. Op de kaarten wordt natuurlijl# ook aangetekend welke ingezetenen van het Kiesrecht zijn uitgesloten. Eens in het jaar moeten natuurlijk alle kaarten nagegaan Worden om te beslissen welke jeugdige personen tot de jaren des onderscheids zijn gekomen waarop zij kie zer worden. Het zou zelfs mogelijk zijn dit na te laten, wanneer er geen enkele Verkiezing in een jaar te verwachten is. Maar dan zou de Kieswet moeten worden veranderd, want nu moet elk jaar de Kie zerslijst officieel vastgesteld worden. Bij een vérkiezing moeten de oproe pingen aan de kiezers uit de kaarten van hot Bevolkingsregister afgeschreven wor den. Dit is niet meer werk dah het vroe ger was bij het bestaan van een afzonder lijke Kiezerslijst. De oproepingen worden in veelvoud getikt, zodat de afschriften meteen dienen voor de lijsten die de voor zitter van het stembureau onder zijn hoede heeft om te controleven of een kiezer die zich meldt inderdaad ook bp de lijst staat. Alleen krijgt de vdbrzitter nu geen lijst, maar een kaartenbakje met de namen van de 1000 kiezers die op zijn bureau móeten stemmen. De „Oranje" hedenmorgen binnengelopen Het m.s. „Oranje" dat reeds Woensdag morgen vroeg voor IJmuiden was aange komen, heeft gisteren en vannacht voor- gaats liggen wachten op het optrekken van de dichte mist, welke het binnenvaren onmogelijk maakte. Eerst hedenmorgen omstreeks tien uur brak de zon door en kwam er voldoende zicht om de haven van IJmuiden binnen te lopen. Na geschut te zijn is de „Oranje" door gevaren naar Amsterdam. Vermoedelijk zal de ontscheping eerst Vrijdagmorgen beginnen. Ook de „Nieuw-Amsterdam" heeft giste ren de gehele dag voor Hoek van Holland gelegen en is eerst hedenmorgen binnen gelopen. grote voorraad onderdelen AMSTERD. RIJTUIG MIJ.: OFF. DEALER De heer Jac. Groen uit IJmuiden, tweéde machinist van de VEM-trawler Haarlem" heeft zijn vrije tijd en zijn primitieve gere cdscKappen goed gebruikt voor het maken van dq snelvarende motorboot „Willy" e n een tot in alle onderdelen volledig model van de uHaarlem Alle oproepingen zijn genummerd, even zo de kaarten in de bak van de voorzitter, zodat de controle vrij gemakkelijk is. Door deze nieuwe wijze van werken wordt een belangrijke bezuiniging verkre gen, ftie voor Haarlem wel op 4000 a 5000 gulden per jaar te stellen is. Alleen is er een kleine moeilijkheid. De wet bepaalt, dat de ingezetenen tegen de „kostende prijs" afschriften van de Kie zerslijst kunnen krijgen. Als iemand nu een afschrift van het gehele Bevolkings register wil hebben, eist dit natuurlijk ont zettend veel tijd. De kostende prijs zou dan zeker in de duizenden lopen. Alleen zou het mogelijk zijn nog afschriften te leveren als de gegadigde zijn bestelling doet voor'de oproepingen aan de kiezers uitgaan, want dan kan immers een door slag extra gemaakt worden. Bij verkiezingen ontvangen de kiezers te Haarlem dus weer een persoonlijke op roep, met het nummer van het stem bureau waar zij verwacht worden. Later krijgen zij bovendien nog "een candidaten- lijst. Dreigend conflict in de brandstoffenhandel Ook te Haarlem staking? Er dreigt in verschillende steden een staking van de werknemers in het Brandr stoffenbedrijf, die zou ingaan op Zaterdag 6 Maart. Ook te Haarlem dreigt een conflict. Het bestuur van de afd. Haarlem van de Centrale Bond van Transportarbeiders heeft aan zijn leden een circulaire gezon den waarin o.a. gezegd wordt:' De bestaande regeling varr lonen en andere arbeidsvoorwaarden in de brand stoffenhandel bevredigt de leden en ook de besturen niet. Er werden reeds pogingen in het werk gesteld de voorwaarden te herzien en definitieve voorstellen bij de Vakgroep Détailhandel in Brandstoffen in gediend. De werkgevers deelden mede, deze voor stellen op zichzelf alleszins redelijk te achten, maar aan het verzoek der bestu ren tot verhoging der lonen niet te kunnen medewerken zolang de winstmarges niet in gunstige zin waren herzien. In dezelfde bespreking werd door de besturen der werknemersorganisaties aan de werkgevers te kennen gegeven, dat' een afwijzing van de voorstellen tot zeer ernstige maatrege len hunnerzijds zou kunnen leiden. De besturen staan op het standpunt dat de ingediende voorstellen redelijk zijn en passen in het kader van de huidige loon politiek en' dat zij dan ook moeten worden ingewilligd. Voortgezet Economisch Onderwijs Stichting van een M.E.S.? In Haarlem is onlangs de Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs geopend. Prof. mr. C. W. de Vries, hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam en curator van de Haarlemse Academie schrijft aan het H.H.V. blad, het orgaan der Vereniging van oud-leerlingen der Haarlemse Handelsschool (HBS A). dat hij meent dat ons voortgezet middel baar onderwijs voor de economische vak ken een studie-opleiding mist als in de exacte vakken wordt gegeven aan de MTS. Avondonderwijs is eeh prachtige aanvul ling, maar voor de opleiding tot functies, waarvoor een voortgezette wetenschap pelijke studie noodzakelijk is, is het avond onderwijs aan werkzame bijen onvol- doehde. „Ik zoude in overweging willen geven de vraag onder het oog te zien of het moge lijk is te komen tot een M(iddelbare) E(conomische) S(chool) naast de MTS, welke als practische aanvulling van „Delft" zo goed werkt. Wij zouden in het plan- Bolkestein de toegang tot de M.E.S. moeten openstellen voor alle leerlingen van alle lycea (A, B en C) na afloop van de vijfde klasse. De M.E.S. geve één jaar theorie, één jaar praktijk en een slot-jaar economie als toegepaste wetenschap." „Naar mijn mening voldoet de studie voor de candidaat-studenten aan een eco nomische faculteit niet dan als opleiding voor de doctorale studie. Ik voel dus behoefte aan een eigen zelf standige M.E.S." „Zoude uw redactie dit onderwerp in uw blad ter discussie willen stellen?" „Ik hoop op een eerste, particuliere M.E. S. te Haarlem". De redactie merkt op, dat dit interessante denkbeeld zeker aanleiding zal geven dat velen, deskundigen en belangstellende leken, hun opinie daarover zullen willen geven. Zij wijst er evenwel op, dat de ana logie van de M.T.S. en de onderwijsinrich ting, die prof. De Vries aanbeveelt, naar haar mening niet geheel zuiver is, daar de M.T.S. normaliter aansluit op de derde klasse der H.B.S. en niet drie, doch vier leerjaren telt, waarvan het derde praktijk jaar is. In deze zuivere analogie met de M.T.S. zijn wellicht de mogelijkheden van een nieuwe onderwijsinrichting groter dan die, welke prof. De Vries voorstaat, en lijkt onder de benaming „middelbare" beter te verdedigen. JHR. VAN VREDENBURCH WEER NAAR INDONESIë. De K.L.M.-machine, die normaal om 10 uur hedenochtend van Schiphol naar Indonesië zou vertrekken, kon, als gevolg van de weersomstandigheden, pas om één uur op stijgen. Met dit toestel vertrok de plaatsver vangend voorzitter van de Nederlandse delegatie in Indonesië, jhr. mr. H. L. F. K. van Vredenburch na een verblijf van enkele weken in ons land wederom naar Batavia. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag is er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoe nenbonnen .en textielkaarten te: Haarlem: U, Va tot cn met Ver. Heemstede: 9—12.35 Wa; 24.30 uur We tot en met Wi. Heemstede BINNENLAND De doodstraf is geëist tegen de ex-com missaris van politie te Apeldoorn J. M die tientallen Joodse ingezetenen aan de S.D heeft uitgeleverd. Woensdagmiddag brak brand uit in het gebouw van de Service d' Information der Franse ambassade in Den Haag. De brand weer wist het vuur te beperken tot één kamer. Men vermoedt, dat een der bezoeken achteloos een sigarettenpeukje in een papier, mand heeft geworpen. Dr. J. E. Burger, oud-resident van Celebes. is op 56-jarige leeftijd te Port oi Spain (Trinidad) overleden. Dr. Burger was assistent-secretaris-generaal van de Caraibi. sche Commissie. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is bevorderd tot rijkshoofdcontróleur van het verkeer in vaste dienst bij de Rijksverkeersinspectie met de persoonlijke titel van rijksopzichter van het verkeer de heer N. H. Pronk met als stand plaats Haarlem. HAARLEM EN OMGEVING De kievit, welke Zaterdag in Wilp (Gld.) werd waargenomen blijkt niet de eerste ge- wèest te zijn. Een onzer abonnés heeft na melijk reeds op 19 Februari tussen Haarlem en Halfweg een koppel van deze vogels ge- De burgemeester van Haarlem is Vrijdag verhinderd zijn gewone spreekuur te houden, Zestig liter "melk ging gisteren in Haar lem verloren. Eerlijk verdeeld, 30 liter op de Rijksstraatweg en 30 liter in de Pleiaden- straat De eerste schade werd veroorzaakt door een 20-jarige kruidenier die tegen eon melkwagen opreed. In het tweede geval slipt» de melkventer door de gladheid. SMAAKVOL APART BLOEMENMAGAZIJN - HEEMSTEDE TELEFOON 2-80-80 Nieuwe richtprijzen voor de oogst 1948 De regering heeft thans de nieuwe richt- prijzen voor akkerbouwproducten van de oogst 1948 en voor melk bekend gemaakt. Die voor tarwe en rogge zijn één gulden per honderd kilogram hoger dan voor 1947, die voor suikerbieten is met twee guldén per duizend kilogram verlaagd. De aan de boeren betaalde prijs voor melk wordt van 18 tot 18,3 cent per kilo verhoogd. Voor bepaalde melkveehouders en be drijven op de lichtere gronden die met de nieuwe prijken niet uitkomen, is een toe- slagregeling ontworpen, welke een bedrag van 85 millioen gulden zal vergen. Haarlemse industrieel voor het Tribunaal „De critiek, die na de bevrijding op de leiders van de Nederlandse,metaalindustrie is uitgeoefend, komt voort uit een gebrek aan besef van de moeilijkheden waarin deze tijdens de oorlog verkeerden", ver klaarde mr. J. H.' J. Simons Woensdag- mórgen in zijn verdediging van de indu strieel. P. C. A. de la P. voor de achtste kamer van het Haarlemse, Tribunaal. „Zij wisten niet en konden niet weten wat zij al of niet mochten doen. Richtlijnen ont braken of waren zo verward, dat niemand er wijs uit kon worden. Men was aange wezen eigen geweten of op onderling overleg. Het lag voor de hand, dat de Duitsers de fabriek van A. de la P. in hun oorlogsindustrie wilden inschakelen. Het dilemma was dus de fabriek op te geven en de arbeiders naar Duitsland te laten depor teren of te blijven en te zorgen, dat er in ieder geval zo weinig mogelijk voor de Duitsers geproduceerd werd, aldus pleiter. Bovendien zou in het laatste geval de fabriek gespaard blijven voor de weder opbouw van het eigen land. Met enige brieven en getuigenverklaring gen staafde de verdediger, dat zijn cliënt op verzoek van het driemanschap van de Nederlandse Unie aanwezig was geweest op een vergadering van het sociaal-econo misch genootschap „NederlandEuropa' waaruit later het lidmaatschap was voort gevloeid. Wat de oorlogsproductie betrof, vroeg mr. Simons zich af hoe de heer A. de la P. kon weten waarvoor de „harmlose Rohr- konstruktionen" dienen als de kolonel der genie, de heer P. W. Scharroo en andere deskundigen, die als getuige waren ge hoord, het nu nog niet wisten. Bovendien heeft de beschuldigde de uitvoering van deze order niet minder dan twee-en-een- half jaar slepende gehouden. Bij een an dere gelegenheid had de' fabriek zodanig gesaboteerd, dat een Duitse order geannu leerd werd. Op dezelfde wijze ging het ook met het werk voor de Kriegsmarine, dat in acht maanden had moe.ten worden opgele verd en na de bevrijding nog niet klaar was. Mr. Simons bestreed pertinent, dat er voor acht ton aan de Wehrmacht zou zijn geleverd. Er is voor nog geen 5000 aan het Duitse leger geleverd en dat is nog te wijten aan de Duitse dwarskijker, die in de fabriek was aangesteld.* De verdediger merkte tenslotte op, dat de heer De la P. in de oorlogsjaren eerder verlies had ge leden dan winst gemaakt. Het Tribunaal zal op 17 Maart adviLj uitbrengen. Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN: B. J. Lindeman—Pruis, d.; F. M. Heerkens Thijssen—v. Fisenne, d.; A. P. Prenen—Koek, z.; F. G. Holling—de la Fosse, z.; J. Vosde Goeij. d.; A. G. H. Bach- rach—de Vries. d. ONDERTROUWD: G. A. v. d. Velden en A. J. Meijer; H. v. Os en H. C. K. D. Lampe; P. Cornet en J. Smit; L. v. Essen en H. Bredewold. GEHUWD: A. van Baak en C. M. van UnCA. OVERLEDEN: G. Langendam—Bronk. 72 j.; M. M. v. Brederode, 69 j.; D. Bakker, 76 j. Bure 1482; 1505- Drul Eer C zelsch; Dirk beslot' stellin geen koster gesteg oorlog het R( subsi c duren dwing met h allen tot h< tistiel sprak die sti gebra gema den. ken. Ja. al is Stygi voort hoog' al zi een onde zond beek feit, direc oude oind wen wen mat< lijf ven, ning den ond: H teur bert dwe ruir jeg« twij aan ten dat teg( de gee "V Amsterdamse Beurs COMMISIE VOOR HUISHOUDELIJKE EN GEZINSVOORLICHTING. Op 10 Maart zal 's avonds in de cantine van de Heemsteedse Dreef mevrouw Otte— Arnolli uit Hilversum een lezing houden over de vraag: „Wat kan de huisvrouw doen om rond te komen?" Dat rondkomen is in de tegenwoordige dure tijd zeker geen gemakkelijke opgave, reden waarom de commissie meent, dat enkele nuttige wen ken dienaangaande welkom zullen zijn. Me vrouw Otte is bekend als spreekster voor de radio over gezinsonderwerpen," Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 365 376ft 326 3311/2 403 4131/2 A. K. U 190 ft 193ft 205 Nederlandse Ford 385 Nederlandse Kabel 320 v Berkei's Patent 135)4 139ft Scheepvaart-Unie 197 200% Holl.-Amerika Lijn 226 Deli Maatschappij 220 228 267 271 A'dam. Rubber 191 195 ®ed. Handel Mij. 1711/2 173% N.-l. Handelsbank 136% 139% Billiton My. II 485

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 10