Haarlems Dagblad Henry II Frankrijk heeft communistische „verdedigings-comités" Engeland weigert medewerking aan door V.S. voorgesteld onderzoek Geen parlementaire commissie maar West-Duitsland Belgische Dakota verongelukt in de Londense mist: 19 doden Weerbericht 62e Jaargang No. 18878 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur toet 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woenscïag 3 Maart 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem led koning, dat sinds jaren buiten onze •ezichtskring was geraakt en dan ook een uderwetse indruk maakt, zijn wij her- nnerd door het bezoek van de jonge Ford, fe wordt aangeduid als Henry-II. Zijn )L- [rootvader was Henry I, zijn vader Edsel, eeft te zeer in diens schaduw geleefd ooit sterk naar voren te treden. Henry f moge nog jong zijn, pas dertig jaar, naar hij is blijkbaar de Baas met een loofdletter in het Ford-concern, gelijk jjn grootvader het was, ook al heeft hij ans andere inzichten omtrent arbeids- lerhoudingen. Hij legt er zich blijkbaar terk en met succes op toe, zijn personeel ilezier in hun werk en gelegenheid tot erdere ontwikkeling te geven en de uede verstandhouding onder de mensen bevorderen. De' wijze waarop een af- lelingschef met zijn ondergeschikten om- jaat heeft zijn volle aandacht; uit een irtikel in een Amerikaans tijdschrift kreeg k onlangs de indruk, dat hij dit minstens .ven belangrijk vindt als de vraag, of de roorwielen van zijn auto's onafhankelijke if transversale voorvering hebben. Mis- ichien is hij van mening dat met goede p jplossing van het eerde'r genoemde vraag- luk heel wat belangrijker schokken kun- worden opgevangen dan met die van iet tweede. Waarmee ik niet zeggen wil at de jonge Ford geen werkelijke belang- telling en overtuiging zou hebben ten anzien van de verhoudingen tussen werk- evers en werknemers, tussen chefs en iun medewerkers. In het vanouds bekende Amerikaanse tormtempo maakt hij nu een zakenreis loor Europa en Nederland heeft hem twee lagen „gekost", waarbij hij aan een diner n het Amstel Hotel twee Nederlandse sinisters, de Commissaris van de Koningin n Noordholland, de burgemeester van unsterdam, kopstukken van onze finan- ien en industrie en ook de Amerikaanse mbassadeur aan zijn tafel heeft verenigd. >e samenstelling van dit gezelschap be- ■ijst op zichzelf dat een Amerikaanse utomobielkoning nog altijd een soort van oning is. Men kan zich moeilijk een an- ere jongeman van dertig voorstellen, die ioor een dergelijk gezelschap omgeven ou worden, of het moest een der weinige oningen zijn, die deze wereld nog telt. tearom is het wel aardig, dat hij toege- proken werd door een minister van iconomische Zaken, die maar twee jaar «der is dan hijzelf. Henry II heeft tegenover de journalisten, lie hij ontving, belangstelling getoond voor e hetelucht-motor waarmee Philips ex- :«rimenteert. Hij heeft gezegd, dat hij oafhankelijke Vering van de voorwielen aat toepassen, dat het nieuwe model van eFord in Juni zal, verschijnen en er heel aders uitzien dan zijn voorganger, dat ij niet van plan is om vliegtuigen te aan bouwen, omdat er al vliegtuigbou wers genoeg zijn en zo meer. Zijn fabriek het IJ zal montage-fabriek blijven en en goede toekomst tegemoet gaan, als wij ollars genoeg hebben. Deze voorwaarde kan ms niet verbazen. Maar zijn mededeling, lat hij geen kleine wagens zal gaan bou wer omdat het Amerikaanse publiek aan [rote, geriefelijke wagens gewend is, ekent de toestand nog beter. Zij geeft mmers te kennen, dat alleen wensen van iet Amerikaanse publiek zijn product be nvloeden. Wij Europeanen hebben geen dollars genoeg om voor ons een kleine wagen te gaan ontwerpen en op de markt brengen. Dat is begrijpelijk.' Ook zonder jat men de commerciële berekeningen van ret concern-Ford heeft gezien kan men iet zonder moeite aanvaarden. Rest even wel de mogelijkheid, dat Europa zelf de goedkope kleine wagen gaat produceren, die het hebben wil. De oude Ford. Henry I, rei indertijd tegen Tonny Fokker, de rliegtuigbouwer, die het mij weer ver- ïlde: ..In Europa hebben ze negentig sutomobielfabrieken. versnipperen ze al :un mogelijkheden en houden ze de prijzen ioog door hun beschermende tarieven. Als niet in zoveel staatjes verdeeld waren, zij zich verenigden, zouden zij een icte'-e goedkope auto kunnen maken dan 5. Maar dat willen zij niet; zij zijn niet iakeliik en dat bezorgt mij mijn Europese Inarkt". Het is aardig hier even aan te her- nneren. Henry II's Europese markt is leel wat schi'aler dan die van zijn groot- rader. Maar er is een Amerikaans Plan- Marshall dat ons weer op gang moet bren gen en als dat doorgaat zullen wij alleen gd gang kunnen blijven door ons te ver- Eigen. Hetgeen het logische gevolg zou Meten hebben: dat wij er geen negentig sdomobiel-fabrieken in Europa op zouden blijven nahouden en evenmin een rem mende protectie. En dat wij er dus toe touden komen, de goedkope auto's te bou wen die wij zelf dus niet het Ameri kaanse publiek verkozen te hebben* Dit alles stemt tot overdenking. R. P. bankbiljetten circulatie toegenomen met f 62 millioen Nieuw dollarbedrag opge nomen bij de Internationale Bank Uit de weekstaat van de Nederlandse lank blijkt dat de bankbiljettencirculatie opgelopen met niet minder dan 62 tot 59 millioen gulden, waarmede weer het Wil van 12 Januari bereikt is. De Nederlandse Bank deelt voorts mede, at sedert de vorige opgave op het crediet fan 195 millioen dollar, door de Internatio nale Bank voor Herstel en Ontwikkeling san Nederland verleend, verschillende be dragen werden opgenomen tot een geza menlijke waarde van 23.8 millioen dollar. In totaal is thans over dit crediet beschikt lot een bedrag van 107 millioen dollar. Bij Iet Internationale Monetaire Fonds werd adert de vorige opgave geen vreemde va luta met guldens gekocht. De „France Soir" meldt dat, volgens een te Belgrado uitgegeven bulletin van de Kominform, in Frankrijk „commu nistische verdedigingscomités" zullen worden opgericht „naar het voorbeeld van die in Tsjecho-Slowakije". Voglens dé „France Soir" wordt in het bulletin verklaard, dat de communistische activiteit in Frankrijk omvat „een verdedi gingsunie in de verschillende takken van de nationale economie en verdedigingscomités onder de verschillende groepen van de be volking, arbeiders, boeren, kunstenaars en handelslieden." Het bericht zegt verder: „deze organisaties hebben ten doel de Franse economie en politieke onafhanke lijkheid te verdedigen tegenover de zich ontwikkelende tendenties van Brits-Ame rikaans imperialisme". Volgens het bericht zijn communistische verdedigingscomités opgericht in een zeven tigtal vliegtuigfabrieken in Frankrijk, an dere comités ,>zijn opgericht of worden op gericht-in de auto-, bouw- en electrische industrie". Een vertegenwoordigger van Jules Moch, de Franse minister van Binnenlandse Za ken, verklaarde tegenover een correspon dent van Reuter, dót de oprichting van „zo genaamde verdedigingscomités" in het ge hele land door de Franse communistische partij voor de regering niet als nieuws was gekomen. Deze comités, aldus de vertegen woordiger, gelijken op de actie-comités, die „Hearv de Keizer" in slaat van beschuldiging De Japanse marionettenkeizer van Mandsjoekwo Henri Poe Ji, die zich in Sovjetrussische gevangenschap bevindt, is <bor het gerechtshof van de provincie Ho- Pei wegens hoogverraad in staat van be- tchuldiging gesteld. In gezaghebbende kringen wordt ver nomen, dat China om zijn uitlevering zal Verzoeken. NAAR TSJECHOSLOWAAKS VOORBEELD: Franse regering is op de hoogte Paasikivi vraagt Stalin nadere inlichtingen De Finse president Joho Paasikivi, heeft in zijn antwoord op het Sovjet-Russische voorstel tot het sluiten van een verdrag van wederzijdse militaire bijstand en vriend schap maarschalk Stalin een zevental vra gen doen toekomen. Enige van deze vragen zijn: Welke ver plichtingen zal het voorgestelde verdrag de Finse strijdkrachten, die reeds sterk zijn verminderd volgens het vredesverdrag, op leggen? Welk effect zal het op de openbare mening hebben? Zal het verdrag de betrek kingen tiissen beide landen verbeteren of verslechteren? Welke terugslag zal het ver drag op het vredesverdrag hebben en wat is de betekenis van bepaalde clausules in de verdragen met Roemenië en Hongarije die door Stalin als voorbeeld voor het ver drag met Finland werden genoemd? Alle Finse politieke partijen, behalve de volksdemocraten, die voorstanders van het verdrag zijn, voeren nog besprekingen over Stalins voorstel. De leiders van deze par tijen verklaarden. Dinsdagavond, dat het verdrag niet welkom is, doch dat het on mogelijk is te weigeren het te bespreken. Ofschoon de stad Helsinki een kalme aanblik biedt, doen de meest sensationele geruchten er de ronde. Ook over de inhoud van Stalins brief, ofschoon deze gepubli ceerd is, worden de wildste speculaties gemaakt. De parlementsfractie en het bestuur van de Finse sociaal-democratische partij, die de grootste van het land is, heeft naar aan leiding van het Sovjet-Russische voorstel tot het sluiten van een verdrag van weder zijdse bijstand en vriendschap, verklaard, dat de meerderheid van de partij de over tuiging is toegedaan, dat Finland buiten de grote-mogendhedenblocs dient te blijven. De partij veroordeelt de „provocatieve propaganda" van de communisten, die de arbeiders in de fabrieken opzetten te eisen, dat de regering het verdrag zal sluiten. „De zaak wordt niet bevorderd door provoca tieve maatregelen buiten het parlement om" aldus de verklaring. Bioscoopconcern dagvaardt de Staat der Nederlanden Kort geding over verlaging entréeprijzen De N.V. Tuschinsky te Amsterdam heeft bij de Haagse rechtbank in kort geding een vordering aanhangig gemaakt tegen de Staat der Nederlanden en de minister vén Economische Zaken. De N.V. verlangt, dat de in werking treding van de Prijzenbe- schikking Bioscoopvoorstellingen 1948 wordt opgeschort, totdat door de rechter zal zijn beslist of aan deze beschikking ver bindende kracht kan worden toegekend. De N.V. verklaart, dat door gelijktijdige verlaging der door de bioscoopexploitanten te ontvangen netto entréeprijzen en de ver hoging der Vermakelijkheidsbelasting de dqor het publiek te betalen bruto prijzen practisch ongewijzigd blijven, doch dat 9 procent der aan de bioscoopexploitanten ten goede komende recettes uit hun kassen in die der gemeentebesturen zou worden overgeheveld. Volgens de N.V. hebben zich geen om standigheden voorgedaan, welke een ver laging der entréeprijzen rechtvaardigen. Zij ziet voorts in het gebruik maken van de bepalingen der Prijsopdrijving- en Ham- sterwet van 1939 een onrechtmatige over heidshandeling. M.s. ,,Tiba" beschadigd bij aanvaring in het Kanaal Het Nederlandse 3000 ton metende m.s. ,Tiba" is in het Kanaal aan bakboord aangevaren door het Engelse s.s. „Empire Towy", terwijl het wegens zware mist stil lag. Aan bakboord werden de verschansing en de vleugel van de br,ug beschadigd. De reddingboot en de werkboot met davits aan deze zijde liepen flinke schade op. De huid bleef intact, zodat het schip geen water maakt. De „Tiba", eigendom van. de maatschappij Vrachtvaart te Rot terdam, was op weg van Buenos Aires naar Rotterdam. Na bij Folkestone het op trekken van de mist te hebben afgewacht, vaart het schip door naar Rotterdam. de communistische partij in Tsjecho-Slo wakije aan de absolute macht geholpen hebben. De Franse politie en de veilig heidsdienst zijn volledig op de hoogte van het bestaan van deze verdedigingscomités in Frankrijk. De vertegenwoordiger van de minister zeide verder, dat de mededeling in het bul letin van de Kominform, dat kortgeleden in de Parijse voorstad Issy les Moulineaux ,een congres van verdedigingscomités in de vliegtuigindustrie" was gehouden, „geheel juist" was. Hij voegde er aan toe, dat de Franse autoriteiten in de „zeer nabije toe- kómst" geen ernstige moeilijkheden ver wachten. Onttrekking aan militaire dienst Arts In Enschedé gaf valse verklaringen af In Enschedé heeft de marechaussee vier personen gearresteerd, die tegen beloningen van duizenden guldens aan dienstplichtigen inlichtingen en aanwijzingen gaven, die moestqn strekken tot afkeuring voor de militaire dienst. Zelfs werden door een arts, die ook in het complot zat, valse dokters verklaringen afgegeven. Deze arts, C. A. G. B. is evenals de overige arrestanten, in het Huis van Bewaring te Almelo opge sloten. Italiaans vakverbond niet naar Londen Het bestuur van het Italiaanse vakver bond heeft met 13 tegen 4 stemmen, en 2 onthoudingen besloten niet deel te nemen aan de Londense conferentie over het plan- Marshall. Schoenenproductie reeds boven vooroorlogs peil De Raad van Bijstand van de Kamer van Koophandel te Waalwijk verklaart in een overzicht van de schoen- en leder industrie, dat de schoenindustrie nog grote moeilijkheden met machines en onderdelen ondervindt. Tekort aan ge schoold personeel belemmert de goede gang van zaken. De export van schoenen stuit nog op grote hindernissen. De schoenen productie bedroeg bij de bedrijven in het district over 1947 ongeveer 6.000.000 paren. Kleinere bedrijven zijn hierbij buiten be schouwing gelaten, zodat mag worden aangenomen, dat de productie het voor oorlogse peil heeft overschreden. Er is dan ook alle reden, zo wordt ge concludeerd, om aan te dringen op ophef fing der schoenendistributie en afschaffing der fabricage-voorschriften. Mist vertraagt aankomst „Oranje" Het m.s. „Oranje", dat vandaag in Am sterdam zou aankomen, ligt sinds heden morgen vroeg voor de pieren van IJmuiden. De loods is reeds aan boord, doch door de zeer diqhte mist was het niet mogelijk het schip de haven van IJmuiden binnen te loodsen. Omstreeks het middaguur wachtte men nog steeds op het optrekken van de mist. In Engeland begint de „voedselslag" weer in volle omvang, nu de lente in de lucht zit en alle krachten in het werk moeten worden gesteld om het Engelse volk te verzeke ren van een maximum aan binnenlands voedsel. De hulpdiensten zijn weer naar de boerderijen getrokken om tezamen met de boeren de voorbereidingen te treffen voor het werk op het land. - Een' groep vrolijke meisjes, optimistisch en vol goede moed, gekiekt bij haar dagelijks werk. Bedreigt Palestina de vrede? De Britse minister van Koloniën^ Arthur Creech Jones, heeft tijdens het debat over Palestina Dinsdag in de Veiligheidsraad verklaard, dat Engeland weigert deel uit te maken van de door de Amerikaanse afge vaardigde voorgestelde commissie van de grote vijf, die in Palestina een onderzoek zal moeten instellen of de toestand aldaar een bedreiging voor de vrede vormt. Creech Jones herhaalde, dat men geen hoop behoefde te koesteren, dat Engeland zijn troepen langer dan tot 15 Augustus in Palestina zal handhaven. De Amerikaanse afgevaardigde, Warren Austin, verklaarde, dat Amerika het ver delingsplan van Palestina blijft steunen. Het vraagt de instelling van een commis sie der grote vijf met het oog op drie aspec ten van het verdelingsplan die door de Vei ligheidsraad moeten worden aanvaard, namelijk: - 1. De raad dient de nodige maatregelen te nemen om gedeelten van het plan ten uitvoer te leggen. 2. De raad dient vast te stellen of de vrede wordt bedreigd en indien dit het ge val is, maatregelen, uitgezonderd wapen geweld, te nemen om de commissie voor Palestina te steunen. 3. De raad dient te beslissen of geweld dadige oppositie tegen het verdelingsplan een bedreiging van de vrede betekent. De V.S. aanvaarden het verzoek van de Algemene Vergadering „de noodzakelijke maatregelen voor de ten uitvoerlegging van het verdelingsplan te nemen" met de ene uitzondering, dat er geen gebruik van gewapënde macht te dien einde kan war den gemaakt, „daar het handvest der UrTO het gebruik hiervan uitdrukkelijk beperkt ten aanzien van bedreigingen, vredebreuk en aggressie", aldus zeide Austin. „Wij moe ten de resolutie van de Algemene Verga dering dus zodanig interpreteren, dat de maatregelen om de verdeling ten uitvoer te ieggen voedzame maatregelen zijn." Creech^Tones, die na Austin sprak, legde opnieuw de nadruk op de steeds toenemen de ernst van de toestand in Palestina en hij wees er op, „dat, welke procedure de UNO ook mogeïhanvaarden met het oog op de overname van de verantwoordelijkheid voor het bestuur van het Heilige Land, Palestina na 15 Mei waarschijnlijk chaoti- ser, gewelddadiger en meer verscheurd zal worden". De Syrische afgevaardigde verklaarde zich tegen het Amerikaanse voorstel een commissie van de grote vijf naar Palestina te zenden. De wanorde in Palestina is het symptoon van de ziekte, die door het verdelingsplan veroorzaakt is, aldus Faris el Choery. Hij verklaarde, dat de Veiligheidsraad daarom moet beginnen met vast te stellen, of het verdelingsplan zelf in feite geen „bedrei ging van de internationale vrede" vormt. Naar van gezaghebbende zijde te Londen vernomen is, zal Groot-Brittannië geen troepen ter beschikking stellen van een strijdkracht der UNO welke alleen opge richt zou worden om de orde in Palestina te handhaven. Op de weg tussen Charrat en Saxon in Zwitserland kon men dezer dagen een merkwaardige verschijning waarnemen, die met duivelse snelheid voorbijflitste. Het was de bekende Italiaanse motorrijder Raffaele Alberti, die met zijn gestftjom- lijnde race-machine niet minder dan vier wereldrecords brak. Het woord is aan Rainer Maria Rilke: Ieder moet trachten het middel punt van zijn leven in zijn werk te vinden, om uartdaar straalvormig uit te kunnen groeien, zover het mogelijk is. Benesj ziek Naar radio Hamburg meldt, heeft een woordvoerder van het Tsjechoslowaakse departement van Voorlichting verklaard, dat president Benesj ziek geworden is. Hij zou zich thans op zijn landhuis buiten Praag bevinden. De Tsjechoslowaakse ambassade te Lon den heeft officieel een bericht uit Praag in een Londens avondblad tegengesproken, waarin 'gemeld werd, dat president Benesj afgetreden was. In het krantenbericht werd gezegd, dat de communisten nog niet toe gestaan hadden het aftreden bekend te ma ken, daar zij zouden vrezen voor een ge welddadige reactie bij het volk. TARIEVEN VOOR UITLEEN BIBLIOTHEKEN. De tarieven van uiteenleenbibliotheken zijn uniform geregeld. Het maximum, dat met ingang van 8 Maart voor het uitlenen van een boek mag worden berekend, be draagt 0,10 voor de eerste week en 0,02 voor elke daarop volgende dag. EERSTE KAMER Motie-Brongersma verworpen (Van onze parlementaire redacteur) Dr. Brongersma kreeg voor zijn mo tie, waarin hij aandrong op het zenden van een parlementaire commissie naar West- Duitsland, alleen de stemmen van zijn fractiegenoten en van de Communisten. Aan de verwerping van de motie met 18 tegen 12 stemmen ging vooraf een verklaring van mr. Kropman (K.VJ?.) dat zijn fractie er tegen was, na de verklaring van minister Van Boetzelaer aat hij weinig nut zag in een dergelijke reis. Deze opvatting werd gedeeld door prof. A n e m a (A.R.) die bovendien vond, dat het niet op de weg lag van de Eerste Kamer in deze enig initiatief te nemen, een opvatting waarbij de heer Zegering Hadders (V.V.D.) zich aansloot. Dr. Brongersma verklaarde, dat zeer verschillende richtingen in de Tweede Kamer voor een dergelijke reis hadden gepleit en dat de minister van Bui tenlandse Zaken daar ten opzichte van dit plan een welwillender geluid had laten horen dan in de Senaat, waarmee dan te vens het bezwaar van prof. Anema verval len geacht kon worden. Dr. Brongersma betoogde voorts, dat een reis van een parlementaire commissie naar Duitsland het door het optreden van de Nederlandse Militaire missie geschonden prestige hersteld had kunnen worden. Mi nister Van Boetzelaer ontkende, dat het prestige geschaad was en dat hij in de Tweede Kamer een vriendelijker standpunt zou hebben ingenomen. Aan dit agendapunt was de afhandelifig van een reeks hamerstukken, alsook de mededeling, dat de heer Koejemans (Comm.) en mr. dr. In 't Veld (Arbeid) de laatste wegens zijn benoeming tot minis ter ontslagbrieven hadden gestuurd, voorafgegaan. De rest van de middag ging heen met een aantal sprekers over de be groting van Sociale Zaken. Bijkans een stemmig klonk een senatoriale lofzang op het beleid van minister Drees, al overtrof de heer Oosterhuis (Arbeid) de overige sprekers in geestdrift, die zich uitte in het Drie passagiers werden uit het toestel geslingerd Een vliegtuig van de Belgische lucht- Buitenlandse effecten worden gevorderd De minister van Financiën heeft Onlangs medegedeeld, dat een begin zal worden ge maakt met de vordering van Amerikaanse effecten. In de Staatscourant van 2 Maart is thans opgenomen een deviezenbekendma- vaartmaatschappij Sabena, dat Dinsdag uit king betreffende de aanbieding van buiten- Brussel was vertrokken, is bij de landing landse effecten. op het Londense vliegveld Croydon ver- In deze bekendmaking wordt bepaald,ongelukt. Het toestel vloog in brand, dat ingezetenen verplicht zijn de nog nader I door de Nederlandse Bank aan te wijzen 19 personen werden gedood. Drie passa- buitenlandse effected aan deze instelling i giers werden uit het vliegtuig geworpen aan te bieden en in eigendom over te dra- en zij liepen ernstige brandwonden op. gen. i Toen het vliegtuig in dichte mist het Tevens wordt aan ingezetenen de ver- vliegveld naderde, seinde het, dat het ver plichting opgelegd de hun in eigendom toe- moedelijk een noodlanding zou moeten behorende Nederlandse certificaten van ter maken. Onmiddellijk daarna stortte het vordering aangewezen buitenlandse effec- neer. ten onverwijld te dogn royeren. De na de Een arbeider van het vliegveld drong royering in eigendom verkregen originele het brandende wrak binnen en slaagde er buitenlandse effecten dienen vervolgens in een passagier naar buiten te sleuren. Hij aan de Nederlandse Bank te worden over- zeide, dat de inzittenden gilden en tracht- gedragen. Het staat de eigenaar van een ten hun veiligheidsgordels los te maken, dergelijk certificaat echter vrij dit certifi- De brandweer kon de brand binnen drie eaat eenvoudigheidshalve aan de Neder- i kwartier blussen. landse Bank te verkopen. De autoriteiten van de Sabena te Brus- sel weigeren inlichtingen over de slacht offers te verstrekken voordat de na bestaanden op de hoogte zijn gebracht. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft het vliegtuig de landingsbaan gemist. De mist was zo dicht, dat de brandweer moeite had de plaats van het brandende wrak te be palen. Onder de 19 passagiers bevonden zich 14 Engelsen, een Rus, twee Italianen, een Pool en een Cubaan De bemanning be stond uit drie Belgen. Brits-Italiaans vriendschapsverdrag op komst Het Italiaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekend gemaakt, dat te Rome een ontwerp van een vriend schapsverdrag tussen Engeland en Italië wordt bestudeerd en dat de bespreking daarover binnenkort zal beginnen kenbaar gemaakte verlangen deze bewinds man maar weer in te huren voor het ko mende kabinet. Bleek de -heer Vixse- b o x s e (C.H.)het met 't oog op onze finan ciële toestand gewenst te achten tegen een. te veel aan sociale uitgaven te waarschu wen, dr. Wibaut (Arbeid) die zich in het bijzonder met vraagstukken betreffende de Volksgezondheid bezig hield, voelde niets voor een dergelijke beperking. Hij wees er op, hoe ontzaggelijk veel de bestrijding van sommige ziekten (t.b.c.) kost. In tegenstel ling tot de heer Vixseboxse was de heer v. Santen (Comm.) van oordeel, dat op het ogenblik de arbeider alle lasten draagt, de „bourgeoisie" daarentegen alle lusten ge niet. De heer De Bruyn (K.V.P.) waar schuwde tegen beknibbelen op adviezen van de Stichting van de Arbeid, zijn geestver want, de heer Van Lieshout, klaagde over een tekort aan verpleegruimte en verple gend personeel, wat zijns inziens een gevolg was van te geringe salariëring. Woensdag antwoordt de minister. Noorwegen en Denemarken tonen meer begrip voor Unie Aan de vooravond der Brusselse conferentie Morgen, Donderdag, begint in Brussel de vijfmogendheden-conferentie over een Westeuropese unie. Uit Brussel komen berichten, dat de Belgische delegatie zal worden geleid door Fernand van Langenhove, de permanente1' gedelegeerde van België bij de verenigde volken. De Nederlandse delegatie wordt heden in Brussel verwacht. De belangrijk ste Engelse gedelegeerde is Gladwyn Jebb, onderstaatssecretaris van het Engelse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, die geldt als een autoriteit op het gebied van ver dragen.. Indien men er in slaagt op 15 Maart tot overeenstemming te zijn gekomen over de grote lijnen van het vijfmogendheden-ver- drag, dan kan de zestien landen-conferen- tie, welke op die datum in Parijs zal begin nen, daarmede haar voordeel doen en van de gelegenheid gebruik maken, de discus sies te openen over een zich van Scandina vië tot Italië uitstrekkend westelijk pact, zegt United Press. In Londen wordt algemeen aangenomen, dat de houding van de Scandinavische lan den zal afhangen van de houding, welke Rusland in Finland zal aannemen. Britse waarnemers menen, dat in Noorwegen en in Denemarken het begrip voor een Wes telijke unie geleidelijk groter wordt. Men gelooft echter, dat Zweden zal blijven aar zelen uit vrees, zich de vijandschap van de Sovjet-Unie op de hals te halen. Denemarken heeft de Engels-Franse uit nodiging, deel te nemen aan de conferen tie van de zestien landen van het plan- Marshall, die 15 Maart te Parijs wordt ge opend, aangenomen. Gustav Rasmussen, de Deense minister van Buitenlandse Zaken, zal zijn land vertegenwoordigen. Het wordt in Londen onwaarschijnlijk geacht, dat men zich tot Italië zal richten met voorstellen tot het deelnemen aan een Westelijke unie, vóór de volgende maand in dat land de verkiezingen zijn gehouden. Het Corfoe-gescliil Nadat Dinsdag de Britse zaakgelastigde Beckett zijn pleidooi voor het internatio nale gerechtshof in Den Haag beëindigd had, verzocht de Albanese afgevaardigde Kahreman Ylli het Hof de zitting tot Maandag 8 Maart t§ willen verdagen, ten einde de Albanezen gelegenheid te geven hun repliek op het Britse pleidooi voor te bereiden. President Guerrero wees de heer Kahreman Ylli er op, dat het hem bezwaarlijk leek, de zaak tot zo lang uit te stellen. Bovendien verzocht hij de Al banese afgevaardigden in hun repliek vooral kort te zijn, omdat zij in de afge lopen dagen tijd genoeg hebben gehad om hun zienswijze naar voren te brengen. Nadat het Hof in raadkamer was ge gaan, besloot het tenslotte de zitting te verdagen tot Vrijdag 5 Maart a.s. om half elf. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdaeavond: RUSTIG WEER. Vannacht en morgenochtend lichte vorst en uitgebreide mistvelden. Mor gen overdag slechts plaatselijk opkla rend en in het algemeen ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Weinig wind. Zon op Maan op 4 Maart: 7.20 uur, onder 18.25 mir 4 36 uur, onder 11.22 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1