c D SCHUDT UW LEVER WAKKER De Noordelijke vleugel Het Paleis der Zeven Tovenaars Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Partij Euwé-Keres werd afgebroken Sport in het kort PANDA EN DE PROFESSOR Wereldnieuws WOENSDAG 3 MAART 1948 HAARLEMS DAGBLAD IN DE WERELDPOLITIEK: De Noordelijke vleugel van West-Europa j voor zij als sprekers heeft uitgenodigd de premiers van Zweden, Noorwegen en Dene- is, om een sportterm te gebruiken, nog steeds bezig met kort spel en dat wekt be zorgdheid in eep tijdperk als dit, waarin de noodzaak tot totale coördinatie der West- Europese krachten duidelijk wordt aange toond. Zo duidelijk zelfs, dat men de af zijdigheid niet kan begrijpen die sommige politici in sommige dier West-Europese landen vaak nog met trots als hun evangelie verkondigen. De Zweedse minister van Defensie, Edwin Sköld, heeft dezer dagen nog in het regeringsorgaan -„Morgen Tid- ningen" de zijns inziens boude taal ten beste gegeven „dat Zweden precies als voorheen moet trachten buiten een komend conflict te blijven en dat de alliantiepolitiek te ris- kant is." De Zweedse minister zegt vervol gens: „Natuurlijk kan zich de situatie voor doen dat de Zweedse neutraliteit niet ge- 'handhaafd kan blijven, doch een dergelijk risico is er altijd geweest." Volgens deze staatsman moet Zweden dus, desnoods in gezelschap van de andere Scandinavische landen, maar liever nog al leen, het korte spel blijven spelen omdat er anders een kans is, dat de tegenstander nijdig wordt. Sterker nog, Zweden zou in de strijd om de vrijheid yan Europa, die tegelijk toch ook zijn eigen vrijheid is, toe schouwer moeten blijven omdat het anders de kans loopt, bij de Verliezers te behoren. Dat Zweden ook als toeschouwer tot de verliezers kan worden gerekend, wanneer de Europese vrijheid inderdaad ten offer zou vallen aan het „betere spel en het tech nische overwicht" van de rode ploeg, is een feit dat niet tot deze politicus vermag door te dringen of wellicht wel doordringt, maar met een merkwaardig gebrek aan werke lijkheidszin wordt verzwegen. Hoe dan ook, het is niet aan te nemen dat de Zweden, die toch als volk bekend staan om hun nuchtere zakengeest en hun intelligente kijk op grote problemen, dit verouderde en onzakelijke standpunt zullen aanvaarden als een veilig baken voor hun toekomstig beleid. Dit is vooral daarom niet aan te ne men, omdat zij intuïtief reeds lange tijd geleden tot samenwerking werden genoopt onder invloed van het economisch motief. Die samenwerking, in de eerste plaats met de Noordelijke landen, doch in de tweede plaats met de gehele Marshall-groep, ge schiedde weliswaar angstvallig en schoor voetend, maar dat is te begrijpen wanneer men in aanmerking neemt, dat mannen als Sköld waren aangewezen om die samen werking gestalte te geven. Het lijkt niet te boud om te veronderstellen, dat ook in Zwe den thans de kloof tussen wat er intuïtief gaat leven onder het volk en datgene wat regeringsfunctionarissen als uiterste pro gressiviteit beschouwen, zich aan het ver wijden is. De aanhang in Zweden van de Europese beweging tot vorming van een federatief Europa is niet gering. De kran ten in Zweden zijn meer dan ooit een spie gel van de mening der massa: „Het'is ge vaarlijk te veronderstellen", aldus schreef dezer dagen de liberale Dagens Nyheter, „dat Zweden, Noorwegen en Denemarken via een soort partiële coördinatie kunnen ontkomen aan de beslissende kwestie van een militaire en economische samenwerking van het eerste plan. De gebeurtenissen spreken een taal, die niet misverstaan kan worden." En de gehele Zweedse pers uit zich de laatste dagqn zo bezorgd over wat er in Tsjecho-Slowakije en Finland aan het gebeuren is, dat zij als het ware één voort durende waarschuwing laat horen tegen wat voor Zweden als catastrofaal moet worden gezien, namelijk een verder op dringen van het Russische expansionisme langs de Noordelijke vleugel. De Stockholmse federatie van sociaal democratische arbeiders heeft blijkbaar gevoeld, dat er eindelijk eens iets moet gebeuren dat de betrekkelijke weerloosheid van de drie afzonderlijke Scandinavische landen tegen de naderende bedreiging kan opheffen. Zij heeft klaarblijkelijk eveneens instinctief de overtuiging gekregen, dat zij niet op een initiatief een fris, gedurfd en vooruitziend initiatief van haar regering behoeft te hopen. Daarom heeft zij zelf de kat de bel aangebonden en een bijeen komst gearrangeerd in Stockholm, waar- en n zult *8 morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw in gewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER-S LEVERPILLETJES om. die liter gal op te wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Scala-orkest. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Symphonische muziek. 10.00 Gewijde muziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor zieken. 11.45 Liederen van Wolf. 12.00 Angelus. 12.03 Viool-recital. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 33.25 Dansorkest. 13.45 Hors d' oeuvre. 14.00 De Varianten. 14.30 Orgel. 14.20 Voor de vrouw. 15.00 Zang. 15.30 Strijkkwartet van Badings. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Muziek uit Faust van Berlioz. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Praagse koren. 17.50 Piano-recital. 18.15 Voor land- en tuinbouw. 18.30 Strijdkrachtenpro gramma. 19.15 Engelse geestelijke liederen. 19,30 Actualiteiten. 19.45 De RVD antwoordt. 20 05 Proloog. 20.15 Italiaans programma. 21.30 Familiecompetitie. 22.00 Met band en plaat. 22.15 De vaart der volken. 22.45 Overdenking. 23.00 Vioolsonate van Beethoven en Roe meense volksdansen van Bartok. 23.30 Platen. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7 15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.43 Vioolconcert van Dvorak. 9.15 Morgenwijding, 9.35 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Richard Crooks zingt. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Werken van Schubert. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionne tje. 12.38 Piano. 13.15 Kwintetspelers. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Platen. 15.00 Voor zie ken. lfi.OO Een programma in een notedop. 17 00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier?. 17.30 Dansorkest. 17.50 Voor de jeugd, 18.15 Sport- praatje. 18.30 Musette-orkest. 19.00 Het klokje van 7 uur. 19.05 Tom Poes. 19.15 Negerlie deren. 19.30 Volksmuziekschool. 20.05 Echo van de dag. 20 15 Philharmonisch orkest. 21.00 Luisterspel ..De twee brillanten" 21.45 Dans muziek. 23 15 Ierse muziek. 22.45 „Spreekt uw eigen taal". 23.15 Wereldkampioenschap! schaken, 23.30 Platen- marken. Dit initiatief is niet alleen verheugend, maar tegelijk ook verrassend origineel. Het is als het ware het duidelijke bewijs ervan, dat de mannen der regering moeten wor den wakker geschud en eraan worden herinnerd, niet alleen leiders, maar ook dienaars van het volk te zijn in die zin, dat zij de stem en de overtuiging van het volk nauwlettend in acht nemen bij de bepaling van hun beleid en vooral in tijden, die grote beslissingen en flinke daden eisen. Het zou niet de eerste maal in de geschie denis zijn, dat de intuïtie van een volk de weg wijst aan degenen die het pogen te leiden. Hoe vaak hebben volksleiders die intuïtie niet brutaal en laatdunkend ge negeerd en hoé vaak zijn zij niet ten gronde gegaan' aan dit negeren? De vorming van een Europese federatie en de uitsluiting van internationale wrijf punten en gevaarlijke souvereiniteiten is sinds lang een der verlangens van het Europese volk. In dat opzicht is er inder daad een Europees volk hoe jammerlijk gescheiden ook door verouderde instellin gen en verroeste staatsmankunstjes. De leiders van de Europese volken verstaan niet allen de kunst om goed te leiden. Maar in dit gevaarlijke uur zijn er spontane volksbewegingen, die hen op de schouders kloppen. Ook dat zouden zij met een hau tain gebaar kunnen negeren, maar dat is voor hun positie gevaarlijker dan welk be grotingsdebat of welke kamerinterpellatie ook. Het is helemaal niet gezegd, dat op de massabijeenkomst op 18 Maart te Stock holm klare en gedecideerde taal gesproken wordt door de uitgenodigde premiers. Maar zij zullen dan toch moeten bedenken, dat de massa die naar hen luistert reeds een overtuiging heeft. Die massa verlangt deze .overtuiging door haar leiders te horen uit spreken. Niet voor niets hebben de Zweedse arbeiders tot motto voor deze dünonstratie gekozen: „Voor volk, vrede en vrijheid". De premiers zullen moeilijk op het podium kunnen komen met de zielige, gescheurde vaantjes der neutraliteit. Men zal liever de wapperende, forse vlag der volledige sa menwerking boven die drie hoofden willen zien wapperen en men zal hun die vlag misschibn nog wel eens in de nabije toe komst in de handen drukkep. Op 18 Maart is er ten aanzien van de samenwer king tussen Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg en Engeland wellicht ook weer meer positief nieuws, want dan is de Brus selse conferentie achter de rug en misschien zelfs al een alliantie tussen deze landen ge tekend. Alle Europeanen zullen dan begrij pen wat er van de Noordelijke vleugel ver wacht wordt. Dit kan de Stockholmse bij eenkomst een interessant tintje geven want misschien begrijpen de Scandinavi sche politici het dan eindelijk ook. J. L. Boefjes stalen juwelen uit auto van Amerikaanse dame Op 5 Februari werd uit een auto, welke voor een hötel in .Den Haag stond, een koffertje van een Amerikaanse dame ge stolen, dat behalve kleding en toiletartike len, juwelen ter waarde van elfduizend dollar en ongeveer zeshonderd gulden aan Nederlands geld bevatte. De Haagse recherche is er in geslaagd de dieven te arresteren. Het zijn twee jongens van 17 en 19 jaar, die bekend hebben, vele diefstallen uit geparkeerde auto's te heb ben gepleegd. Een der knapen had de juwelen en sie raden van de Amerikaanse dame verkocht aan zijn broer. Deze had ervijftien gulden voor gegeven, omdat het naar hij ze.ide „bazarpruilen" waren. De broer ver kocht een gedeelte in bij dé politie ongun- stg: bekend staande cafés, welke door de Haagse onderwereld worden gefrequen teerd. Voorts werden diverse vriendinne tjes met een klein geschenk bedacht. Het grootste deel der juwelen is thans achterhaald. De twee jeugdige dieven hebben ook een keer een monsterdoos met 200 lippenstiften uit een auto gestolen. Deze schoonheids middelen werden door hen met milde hand onder kennisjes en vrouwelijke leden van de Haagse onderwereld gedistribueerd. De Koningin zag „Het Kind van Staat" De Koningin heeft gisteravond in de Rotterdamse schouwburg de voorstelling bijgewoond van „Het Kind van Staat" van H. J. Schimmel. In de pauze werden Nel Stants en Henk Schaer aan de Koningin voorgesteld. H.M. complimenteerde hen met hun spel. OORVIJG AAN DOUANEBEAMBTE KOST BURGEMEESTER 500.— De burgemeester van Haaksbergen gaf onlangs geen gevolg aan een bevel van een douane-beambte om te stoppen. De be ambte schoot toen op de auto van de bur gemeester, die daarop uitstapte en de douanebeambte een klap in het gezicht gaf. De Almelose rechtbank heeft de bur gemeester tot 500 boete of 25 dagen Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til? Rheumatische pijnen in armen en benen, neen in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig wispelturig klimaat voor velen onfeilbare voorboden van veran dering van weer. Wapen U tegen die slopen de pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende wérking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen drijft de pijn- verwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel onder mijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee (Adv.) waardige" kolenbonnen? De termijn van terugbetaling van het teveel betaalde voor de kolenprijs is, mede door het na-uitreiken van brandstoffen- kaarten vêrlengd tot en met 20 Maart. Te rugbetaling kan geschiedenop alle post- inrichtingen (uitgezonderd postagentschap pen) tussen half negen en drie uur. Op Zaterdag 6 Maart treden de alt Olga Ongena en de pianist Jan Hisschemöller voor de Haarlemse Kunstgemeenschap in de Renaissancezaal van het Frans Halsmu seum op. Het sprookjeshuis aan de Leidsevaart Het ziet er helemaal niet als een sprookje uit. Het ijs van de Leidsevaart, grauw en zandoverstoven, ligt daar zo winters-pro- zaïsch tussen de graqjve, kale bollenvelden en kruipt onder een moderne, aan alle ro mantiek gespeende betonnen brug door.daar waar de gladde asfaltbaan van Hillegom naar Noordwijkerhout de oude trekvaart kruist. En het paleis? Het ziet er helemaal niet uit 'als de paleizen uit de sprookjes! Misschien zullen dé zeven tovenaars, die dit paleis bewonen, de mysterieuse sfeer scheppen? Neen, de zeven zonen van Ruygrok in hun stofjassen rondlopend, kon den net zo goed een ander beroep uit oefenen. Het is allemaal zo Hollands- nuchte^ en zo doodgewoon, dat iedere ge dachte aan een sprookje terstond de vlucht neemt. In Londen wordt dezer dagen in de New Hall de Royal Society Show geopend. Op deze tentoonstelling exposeert. Nederland een keurcollectie bloemen. 231 potten met tulpen en narcissen, afkomstig uit de Broeiproef-kwekerij te Hillegom, zijn 'van Schiphol per vliegtuig naar Engeland vertrokken. Daar achter de bomen, thans kaal en dor, staat een ouderwets huis. Er naast op het erf staan nogal eens glanzende, gestroom lijnde wagens, soms met buitenlandse num merplaten. Die verraden, dat er toch iets bijzonders moet zijn aan deze simpele kwe kerswoning. En inderdaadhier klopt een slagader van het bloembollenbedrijf. Hier is gevestigd Ruygrok's Broeiproeven- bedrjjf, een naam die evenzeer gekoppeld is aan de bloembollenteelt als die van Phi lips aan de gloeilampen-. Het is nu tien jaren geleden, dat de „jongens van Ruygrok" hun bedrijfje be gonnen, dat ze gingen „broeien". Men moet de natuur een handje helpen, zeggen de Hollandse kwekers, en daarin zijn ze mees ters. Holland heeft niet meer het monopolie van de bloembollenteelt, maar de Hollan ders zijn nog altijd onovertroffen in vak manschap. En zo tijdens als na de oorlog hebben ze er voor gezorgd, dat ze altijd een stapjfe vóór bleven. De kunst is, de bollen zo te prepareren, ze een dusdanige behandeling te laten on dergaan door regelir 'der temperaturen, dat ze vroeger gaan bloeien en liefst zó, dat de bloeitijd precies afgestemd is op het tijd stip, waarop ze in het buitenland de hoog ste prijzen kunnen maken. Witte en rode tulpen met Kerstmis.daar worden dikke prijzen voor betaald, en de K.L.M. heeft het er druk mee. Kan men nii maar iedere witte of rode tulp zó prepareren dat die omstreeks Kerst mis in bloei staat? Neen, dat kan maar met enkele soorten. Welke soorten dat zijn welke behandeling ze daartoe moeten on dergaan, dat uit te vinden is waar alles om draait. En hier komen de zeven gebroeders Ruyg rok voor het voetlicht. Zij zijn, tien jaren terug, in 't klein daarmee begonnen. Zij namen in hun kleine kas proeven met tem- peratuurbehandeling, proeven die soms jaren duren. Altijd zit er een element van spanning, van onzekerheid in. Zal een nieuwe soort het „doen"? Soms lukt het, en dan kan de teler van deze nieuwe soort er goed geld mee verdienen. Soms moet men, na jaren proberen, tot de conclusie komen, dat de hoopvolle verwachtingen hechtenis veroordeeld. De officier van I ten aanzien van die soort tevergeefs ge- van justitie had 150 boete of een maand koesterd zijn. hechtenis geëist. Vroeger deden de grote kwekers dat broeien zelf. Maar de kleinere kwamen naar Ruygrok. Natuurlijk was daar vertrouwen voor nodig, niet alleen in de vakkennis, maar ook in de zwijgzaamheid van de gebroeders. Want het gaat hier om zakengeheimen, waarmee vaak duizenden gemoeid zijn. Maar de Ruygroks werken meer dan ze praten. Langzamerhand wonnen ze terrein. Steeds meer kwekers lieten bij Ruygrok broeien, ook de grootsten. Het Broeiproe- venbedrijf werd befaamd. Het kon alle op drachten niet meer verwerken. Bn zo kwam,- met medewerking eri voorlichting van de gebroeders Ruygrok, in de „Noord" in Breezand, eveneens een dergelijk be drijf tot stand. En dan zijn we midden in het sprookje aangeland. Want hier bloeit het voorjaar in duizend kleuren. We treffen het: juist staat de volledige inzending klaar voor de grote Bloemen tentoonstelling te Londen, waar het Neder landse Bloembollenvak exposeren zal. Vanmiddag komt de keuringscommissaris om te beslissen wat mee gaat in het spe ciale vliegtuig, dat voor dit vervoer ge charterd is. En de Ruygroks hebben het erg druk. „U neemt me niet kwalijk?" zegt de oudste en duikt weer in z'n kas. Er is genoeg te zien. In stralend-geel staan er de trompet-narcissen in overwel digend aantal, zo mooi en zo rijk als men ze maar zelden ziet. Hun bleker-getinte zusjes verdwijnen er tussen en de zonne tjes van de Incomparabilis, het oranje rood fleurig afstekend tegen de witte bloembladen, zorgen voor de vrolijke noot. Dieper in de kas staan de tulpen. Er zijn er bij, die meer op pioenrozen lijken, die dubbele tulpen in alle kleuren van de re- jenboog. Hier en daar priemen de spitse kelken der leliebloemigen als vlammen tongen omhoog, een felrode tulipa gluurt van tussen de dikke, groene bladen, die de bloem nog omstrengeld houden. De aristo cratische Darwins, hoog op de ranke sten gel, trekken zich van al die concurrentie niets aan. In mysterieus zwartpaars of uit dagend rood, in vroom-wit of zo geel als Hollandse roomboter, streven ze naar om hoog. Hier heeft de winter uit, de zomer zegeviert. En niet alleen de zomer. Hier zegeviert ook de gedegen vakkennis, de onopvallen de, maar onophoudelijke werkzaamheid van de Hollandse kweker. De monopolie-droom is voorbij. Practijk en wetenschap werken hard en hand in hand, om er voor te zorgen, dat Holland nummer één blijft op het gebied van de bloembollenteelt. En de zekerheid, dat dit lukken zal, bezielt reeds de Hollandse kweker. De Hollandse bloembollenkwekers zijn er vast van overtuigd, dat ze in vakman schap, in het zoeken van nieuwe soorten in het kruisen en in het broeien, aan de spits staan en blijven staan. Eén der fun- Voetbal Strijd in de derde klassen is bijna ten einde In District I zijn de meeste kampioenen van de derde klasse bekend. De fraaiste prestatie leverde Vitesse in de derde klas A. Het vorig seizoen speelde het nog in de vierde klas en thans reeds is de titel behaald. Vitesse zal met Zaandijk en De Meteoor promotiewed strijden spelen om een plaats in de tweede klas A. De degradatiecandidaat is nog niet bekend. Vriendenschaar (17 wedstrijden 11 punten), SDW (19 12) en Alkmaarse Boys (18 8) komen hiervoor in aanmerking. In de derde klas B is veel strijd gestreden, Zaandijk en HRC om het kampioenshap te behalen en de ovirge clubs om de laatste plaats te ontlopen. HFC, dat er lange tijd ongustig voor stond heeft tenslotte door twee overwinnin gen de vijfde plaats bereikt. Als Ripperda er Zondag niet in slaagt een gelijk spel te behalen tegen Beverwijk volgt een beslis singswedstrijd tussen VVE en Ripperda. Schoten is er in geslaagd WMS voorbij te stevenen en moet o.a. met Rapiditas uit Weesp spelen tegen ZVV of AFC. De situatie in de 2e klas B luidt: 10. ZVV 18 3 5 10 11 1836 11. AFC 18 4 2 12 10 23—48 HBC in district II moet nog wachten tot de andere gegadigden bekend zijn. ONA is reeds kampioen. De tegenpartij uit de tweede klas A is nog niet aangewezen. Het gaat tussen Scheveningen (18 13), Fortuna (17 11), VIOS (17 11) en De Kennemers (17 10). De standen luiden: Derde klas A. we uitgaven Vijf jongens in een havenst» Paul Ketner; Uitgeverij ..Oiste, wijk", Oisterwijk, Deze schrijver weet zeer nauwkeurig, j welke taal hij zijn lezers van 12 tot i een vader zal dit boek ook wel eens wijk inkijken, als hij zoonlief heeft zien zitfe grinniken moet aanspreken. Beeldend toch met te bloemrijk, vlot en nergens ovè dreven -grappig hoeft Ketner een Rotte; dams jongensleven, dat zich innig heeft vé vlochten met haven en scheepvaart, dist. En de verhalen, die daar met zwierii hand omheen geweven worden, zijn kennel; op de werkelijkheid geïnspireerd. Natuurlij komt er een misdadigheidje in voor en hi spreekt vanzelf, dat de vrienden vrouwe jj stitia ongewild een handje helpen bij inrekenen van de betrokken samenzwet; ders. Deze veelbelovende eerste stap op weg naar een serie jongensromans met d> zelfde vijf Rotterdammers als spelers, he? Ketner met durf en vaardigheid gezet. Pi Broos zal hem waarschijnlijk ook in de komst als illustrator ter zijde staan, maar d:; zullen de aanwezige talenten tocht meer uj gebreid moet worden. F, Vitesse 17 13 1 3 27 42—22 APGS 10 8 6 2 22 38—17 IV V 16 9 4 3 22 42—20 GVO 16 9 4 3 22 34—21 Hollandia 18 7 3 8 17 37—40 ADO 18 4 8 16 23—29 Helder 18 5 5 8 15 30-46 DEM 17 6 1 11 13 27—40 DTS 17 2 6 9 10 13—30 Germaan 17 3 2 12 8 24—45 Derde klas B Zaandijk 18 12 5 1 29 48—17 HRC 18 13 1 4 27 53—24 QSC 18 7 4 7 18 35—31 Beverwijk 17 8 2 7 16 35—35 HFC 18 6 4 8 16 25—31 Alw. Forward 18 6 4 8 16 32—24 Kinheim 18 7 1 10 15 34—38 Terrasvogels 18 7 1 10 15 30—48 Ripperda 17 4 4 9 12 29—40 VVE 18 •3 6 9 12 15—31 Twee verliespunten*. Derde klas C. Meteoor 18 15 3 0 33 46—13 WA 18 10 5 3 25 58—32 BKC 18 9 5 4 23 33—26 DCG 17 7 2 8 16 26—18 Swift 17 6 4 7 16 21—27 DEC 18 7 1 10 15 20—31 v-'iHvmeeuwen 17 5 3 9 13 28—33 KW 17 3 7 7 13 25—33 Succes 16 4 4 8 12 23—37 vvz 18 4 1 13 9 21—41 Derde klas D. Schoten 16 12 3 1 27 36—10 WMS 16 11 4 1 26 36—10 AW 15 6 6 3 18 33—24 De Meer 15 7 3 5 17 44—41 RKVVA 16 7 2 7 16 25—39 Bl'daal 16 3 7 6 13 44—45 Purmersteyn 16 3 3 10 9 20—23 SLTO 16 3 3 10 9 24—50 SDO 16 2 3 11 7 22—40 Gemeente-ambtenaren in de mijnstreek zijn verontwaardig) Protest tegen uitblijvei van salarisverbetering De in de Algemene Rooms-Katholiek Ambtenarenvereniging georganiseerde g; meente-ambtenaren in de mijnstreek he: ben te Heerlen hun jaarvergadering houden. Ter vergadering werd felle critie geoefend op het feit, dat de salarissen dc vele tijdelijke ambtenaren, in rijksdieiw redelijk wel zijn aangepast aan het vei hoogde levenspeil en de ambtenaren mt een vaste aanstelling reeds meer dan ee jaar op een noodzakelijke verbetering vg hun salaris wachten. Het regeringsbeleid, de houding van d beide Kamers en van de K.V.P.-fracll werden in scherpe bewoordingen gelaakt Men gaf het hoofdbestuur in overwegii na te gaan of een staking thans niet al laatste redmiddel diende te worden ge bruikt en of het geen aanbeveling vei diende bij wijze van protest en bloc i K.V.P. te gaan verlaten. Het bestuur achtte staking onaanvaard baar. Na een hevig debat werd een motii aangenomen, waariE bij het hoofdbestuui wordt aangedrongen om, indien de onder handelingen geen resultaat mochten leveren, met de andere organisaties mas sale proteststakingen en -vergaderingen organiseren. Voorts werd aan het hoofd bestuur voorgesteld te overwegen of niet het opzeggen door de leden van het ver trouwen in de Katholieke afgevaardigden in de beide Kamers dient te worden be vorderd. Je romancière en cabaretière Will; Corsari zal op Vrijdag 12 Maart in hotel „D( Leeuwerik" voor de Haarlemse Kunstge meenschap optreden. SCHAKEN De Dinsdagavond gespeelde partij in het wereldschaaktournooi tussen Smyslov en. Reshevsky werd remise. De partij» EuweKeres is na de 42e zet afgebroken en wordt Woensdagavond voortgezet. damenten, waarop ze die wetenschap Bron- I" fchaaktechnïsche kringen was r. A, p.6Iün het afbreken van de party van mening, dat den, is dat doodgewone kwekershuis aan-••• de bevroren Leidsevaart, waarvan zeven tovenaars in stofjassen en met een pot loodje achter 't oor een sprookjespaleis wisten te maken. Maar de deviezen, die er door binnenkomen, zijn gelukkig geen sprookje, maar werkelijkheid. •Weg pijn. Weg griep w.MJhiri Prijs per kpkcr 25 tabletten 40 ct In welvoorziene Apoth. en Drogisterijen. WATERPOLO WED STRIJDEN. In de tweede ronde voor de bekercompetitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond spö'elde DWR tegen Neptunus (Arnhem) en won met 21. Voor de Rococent-beker com petitie werd gespeeld de waterpolowedstrijd ADZDWR; DWR won met 31. CENTRAAL COMITé. In hotel „Est nade" te Utrecht hield het Centraal Comité voor de concoursen-hippique in Nederland haar algemene vergadering onder voorzitter schap van de heer H. L. M. van Sgchaik uit Wassenaar. In het jaarverslag maakte de secretaris melding van 57 gehouden concur- sen hippique. In totaal werd f 132.695,20 aan prijzen uitgeloofd. Het bestuur werd herko zen. De wedstrijdcontributiê: werd per con cours met f 50 verlaagd. De kampioenschap pen van 1948 werden als volgt toegewezen: springen Utrecht, hackney's Heerlen, tuigpaarden Groningen, dressuur Den Haag of Breda. 21. „Professor!" riep Panda. „De knikker lost op in deze vloeistof.' Hij verandert in een soort stroop!" „Ja, ja!" zei de profes sor boos. „Je moet me niet storen, eh-hoe- heet-je? Ik moet. Hum.Wat zei je? Wat lost op?" „De knikker!" herhaalde Panda. „Dat balletje, dat IJ versteend had! 1 Het lost op in deze vloeistof!" De geleerde sprong op en greep naar de fles die hi$ zenuwachtig voor zijn gezicht hield. „Ja, werkelijk!" mompelde hij. „Het was een stroopballetje, dat ik'door mijn uitvinding heb versteend.en nu wordt het stroop! Deze vloeistof is dus een tegenmiddel! Die agenten worden dus weer levend wanneer ik ze met dit goedje behandel! Maar todt zit er in deze fles? Dat is nu maar de vraag! Ik ben het vergeten! Hmwacht es.-. De professor greep een dik boek en begon te bladeren. „Ik heb het!" zei hij plechtig. „Ik had het bestrijdingsmiddel voor die verstening dus toch al uitgevonden! Hm, ik wordt wat vergeetachtig, geloof ik!" de stelling voor onze landgenoot moeilijk te houden zou zijn. Reshevsky deelde na afloop van de partij tegen Smyslov mede, dat hij zeer tevreden was over het resultaat van zijn eerste partij, gezien ook de moeilijkheden, veroorzaakt door het feit, dat hij veel meer tijd had ge bruikt dan zijn tegenstander. Het was voor velen een verrassing, dat de eerste twee pai tijen beid^ Spaans werden geopend. Het lot had gewild, dat eyenals in het AVRO-tournooi 1938 Euwe met Keres begon en ook thans met wit. De partij, welke wij hier latep volgen, vor derde slechts langzaam. Na twee uur spelen waren 12 zetten gedaan. Wij schrijven dit toen aan het feit, dat Keres in de Steinitz- variant een oude, weinig bekende voortzet ting koos. Wit: dr. M. Euwe. Zwart: P. Keres. 1. e2e4 e7—e5; 2. Pgl—f3 Pb8—c6; 3. Lflb5 a7a6; 4. Lb5a4 d7d6, de gemo derniseerde Steinitz-variant; 5. c2c3 Lc8d7; 6. d2d4 Pg8—e7, de zet waarop wij hierboven doelden; 7. La4b3 h7—h.6, nodig ter verhindering van Pg5; 8. Pbld2 Pe7g6; 9. Pd2—c4 Lf8—e7; 10. 0—0 0—0; Pc4e3 Le7—f6; 12. Pe3—d5 e5xd4; 13. Pf3xd4 Tf8—e8; 14. Pd5xf6 Dd8xf6; 15. f2—f3 Pg6—f4; 16. Pd4xc6 Ld7xc6; 17, Lel—e3 Ta8—d8. Zwart wilde blijkbaar d5 doorzetten, hetgeen wit met de nu volgende manoeuvre verhinderde. 18. Ddld2, dwong het paard tot de terugtocht, daar g5 niet aanlokkelijk was; 18Pf4—g6; 19. Le3—d4 Df6—e7; 20. Tal—el De7—d7; 21. c3—c4, wit blijft d5 verhinderen 21Lc6a4. Zwart gooit het over een andere boeg. 22. Lb3xa4, Dd7xa4; 23. Dd2—c3 f7—f6; 24. f3—£4 Kg8h7; 25. b2—b3 Da4—d7; 26. Dc3—f3 b7b5. Hiermede verliest wit een belangrijk tempo. Zwart probeert nu op andere wijze door te breken. 27. Df3d3 b5xc4; 28. Dd3xc4. Wit richt zijn oog op de zwakke a-pion, maar wordt nu verrast door een fijne zet van Keres. 28Te8xe4. Een fraai schijnoffer, waarmede zwart het initiatief neemt. 29. Telxe4 d6—d5; 30. Dc4xa6 d5xe4; 31. Ld4e3 Dd7—g4; 32. Da6—c4 Td8—d.3; 33. Le3cl Pg6h4; 34. Dc4xe4, gedwongen, daar Dg2: dreigt mat. 34f6—f5; 35. De4b7 c7—c6; 36. Db7xc6 Td3—c3; 37. Dc6d5 Tc3—c5; 38. Dd5—d2 Tcöxcl; 39. h2h3. Wit kant 't kasteel niet nemen, op 39. Tel: volgt Pf3-f en wit verliest de Koningin en na 39. Del: volgt mat 39Dg4g3; 40. Dd2e2 Dg2xf4; 41. Tflxcl Df4xcl; 42. Kglh2, afgebroken stelling. Wit (Euwe): Kh2, De2, pionnen a2, b3, l en h3. Zwart (Keres): Kh7, Del, Ph4, pionnen f5, 97 en h6. Remise tussen Smyslov en Reshevsky. In de parti,j Smyslov—Reshevsky werd een bekende variant van de gesloten verde diging van de Spanjaard te zien gegeven. De openingszetten geschiedden dan ook in snel tempo. Daarna vorderde het spel van de zyde van Reshevsky slechts langzaam, met het gevolg, dat hij voor 22 zetten reeds meer dan twee uur bedenktijd had gebruikt en Smyslov slechts 50 minuten. Na ruil van enkele officieren hield zwart een geïsoleerde D-pion en men was geneigd op dat,ogenblik aan het witte spel de voor keur te geven. Zij, die de Amerikaan ken nen, weten dat hij in tijdnood op zijn best is. Hij consolideerde zijn stelling, veroverde een pion, maar er bleven raadsheren van onge lijke kleur en bij de 31e zet was remise een feit Het verloop was als volgt: Smyslov (Wit). Reshevsky (zwart). 1. e2e4 e7—e5; 2. Pgl—f3 Pb8—c6; 3. Lfl—b5 a7a6; 4. Lb5—a4 Pgd—f6; 5. 0—0 Lf8e7; 6. Tfl—el b7—b5; 7. La4—b3 0-0; 8. c2c3 d7d6; 9. h2—h3 Pc6—a5; 10, Lb3c2 c7c5; 11. d2—d4 Dd8—c7; 11 Pf3d2 c5xd4; .13. c3xd4 Pa5—c6; 14. Pd2-b3 a6a5; 15. Lele3 a5a4; 16. Pb3—d Lc8—d7; 17. Tal—cl Tf8—c8; 18. Lc2-b! Dc7—b8; 19. Pd2—fl Pc6—a5; 20. Tclxd Ld7xc8; 21. Le3—g5 h7—h6; 22. Lg5-M Pa5c6; 23. Pfl—e3 Pc6xd4; 24. Pf3xd! e5xd4; 25. Ddlxd4; Db8—a7; 26. Dd4-d! Lc8e6; 27. Lh4—g3 Da7—c5; 28. Pe3-d5 Le6xd5: 29. e4xd5 Ta8—a7; 30. Tel-dl Ta7c731. Lg3—h4 g7—g6; 32. a2-ai Dcöxdö; 33. Lh4xf6 Dd5xd3; 34. Lblxd! Le7xf6; 35. Ld3xb5 Lf6xb2; 36. Tdl-d! Tc7c5; 37. Lb5xa4 Tc5—a5; 38. La4-b3 Lb2xa3; 39. Td3—f3 d6—d5; 40. Lb3xdS Ta5xd5; 41. Tf3xa3 VOLKSDEMOCRATIE". De Tsjechisch# communistische minister van Justitie, Cepicka, verklaarde in een radio-bood schap tot de „actie-comités" dat zij geen vrees behoeven te koesteren hun wet telijke bevoegdheden te overschrijden, daar al hun beslissingen „in het belang vin de staat" later door de wet zullen worden bekrachtigd. .Volksdemocratie" (2). In Tsjechoslo- wakije bedraagt het aantal perso nen dat tengevolge van de zuivering ontslagen is of verplaatst naar posten met minder verantwoordelijkheid, eni ge honderdduizenden. In een Moravi sche staalfabriek" werden 1,100 perso nen ontslagen, omdat zij weigerden een verklaring van loyaliteit aan het nieuwe regiem te tekenen. Het ambtenaren apparaat en de genationaliseerde in dustrie was tot nu toe, naar men zegt, te sterk bezet. Record. Commandant E. P. Aurand van de Amerikaanse marine heeft een nieuw vlieg-record gevestigd door 1.025 mijl af te leggen in 1 uur en 58 minuten. Zijn gemiddelde snelheid be droeg derhalve 521 mijl of ca. 833 km per uur. Nota. Het nationale comité van Istrië heeft aan het secretariaat van de UNO een nota gezonden naar aanleiding van de arrestaties, die te Cittanova door de Joegoslavische autoriteiten zijn ver richt. In de nota wordt gewezen op de verergering van de toestand in Istrië en gevraagd, dat er door de UNO waar nemers naar het vrije gebied vart Triest zullen worden gestuurd. Grieven. Bij ongeregeldheden te Accra (hoofdstad van de Britse Goudkust in West-Afrika) zijn zeven personen ge dood en 57 gewond. De ongeregeld heden begonnen Zaterdag, toen Afri kaanse oud-strijders naar de gouver neur trokken met een petitie betreffen de enige grieven. Complot. De politie van Santiago heeft een complot ontdekt, naar verluidt door communisten gesmeed, om president Gonzales Videla van Chili aan te val len tijdens een feestelijke rit door de hoofdstad na zijn terugkeer uit het Zuidpoolgebied. De communistische partij, die de president bij zijn verkie zing gesteund heeft, was thans de enige partij, die zijn leden geen opdracht heeft gegeven aan de grote welkomst demonstraties deel te nemen

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2