Haarlems Dagblad Vorderingen "ij Vier eieren en extra boter met Pasen Interim-regêring voor Indonesië door de landvoogd geïnstalleerd „De besluiten van de conferentie te Londen zijn onwettig", zegt Moskou Het is onmiskenbaar dat Rusland geen Europese eenheid wenst Formulering van het verdrag is reeds gedeeltelijk gereed Weerbericht 62e Jaargang No. 18883 1 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ÜInsïïag 9 Maart 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem W ESTERSE TOENADERING maakt goede vorderingen. Daar heeft eerst de conferentie te Londen van getuigd en nu schijnt die te Brussel er een krachtige be vestiging van te zullen geven. De Londense conferentie, gewijd aan Duitsland, is wel iswaar niet door haar agenda heen geko men en heeft een deel ervan moeten ver dagen tot April, maar zij heeft aanmerke lijke resultaten bereikt. Dat men het *ïn hoofdzaak eens is geworden over interna tionale controle op het Ruhr-gebied en veel verder is gekomen in de vorming van „Tri- ronië" de aaneensluiting van de Britse, Amerikaanse en Franse zones van Duitsland waarbij de wenselijkheid van een fede raal bestuur voor West-Duitsland werd aanvaard, mag zeker als goede vooruitgang beschouwd worden. Blijkbaar hebben de Franse afgevaardigden te Londen veel groter tegemoetkomendheid getoond dan te voren. Zij zijn sinds jaren men mag wel zeggen: sinds de eerste wereldoorlog degenen, die zich bij internationale bespre kingen het zwaarst door wantrouwen en vrees jegens Duitsland laten beïnvloeden. Hetgeen enerzijds begrijpelijk is, omdat hun land een reeks Duitse overvallen te verduren heeft gehad, maar anderzijds on aanvaardbaar, omdat men op grond van achterdocht en vrees nooit tot goede resul taten kan komen. De tegenwoordige Franse regering beseft evenwel de noodzaak van aaneensluiting in het Westen, van samen werking met anderen, die alleen bereikt kan worden als aflen een deel van eigen voorkeur en wensen prijsgeven, en handelt daarnaar. Het zou nog verheugender zijn men meer zekerheid gevoelde over de duurzaamheid van democratisch bewind in Frankrijk. Te Londen hebben Amerika, Engeland en Frankrijk geconfereerd met Nederland, België en Luxemburg al^ de drie deel nemers, die men zou horen over Duitse zaken die hun belang direct raken. Deze zonderlinge beperking er- zijn immers geen Duitse aangelegenheden, waarbij „Benelux" geen belang heeft is evenwel ter conferentie niet gehandhaafd. Er is geen geheimzinnigheid jegens de Lage Lan den geweest, zij werden in alles geraad pleegd en dientengevolge is Benelux hoop vol over voortzetting van vruchtbare samenwerking met de grote mogendheden. Die zal dan ook noodzakelijk zijn, ten aan zien van Duitsland zowel als onderlinge overeenkomsten, als men wil slagen. De geest waarin men handelt is van veel groter belang dan de geformuleerde bepalingen van het onderling vertrouwen hangt alles Daaromtrent komen gunstige berichten uit Brussel, waar Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg hun West- Europees verdrag aaneensmeden, dat eco nomische en politieke saménwerking zal inhouden. Verleden week is al'op deze plaats gewaarschuwd tegen gebruik van het woord Unie, omdat dit kennelijk te grote verwachtingen wekt. Voor een Unie, een vereniging van volken, is meer nodig dan welk verdrag ook bieden kan. Dergelijke grote verandering zou ook langer voor bereiding eisen dan in enkele dagen ge schieden kan. De voorstanders van werke lijke Unie zien evenwel hoopvol naar Brus- sel's resultaten uit omdat zij begrijpen, dat men hiermee weer een eind verder op de goede weg zal komen. Uit vanmorgen binnengekomen berichten blijkt, dat reeds een redactiecommissie voor het pact is samengesteld en dat men een formulering heeft gevonden voor de eerste zes of zeven punten, die algemene principes en de punten van economische samenwer king behelzen. Het totaal aantal te bespre ken punten is tien a veertien. Verdere me dedelingen maken duidelijk, dat kwesties van militaire verdediging ook aan de orde zijn. Omtrent de feitelijke inhoud van het pact is overigens tot dusver grote zwijg zaamheid betracht. Binnen een paar dagen, elk geval voor het einde der week, zul len de onthullingen wel komen. De stem ming in Brussel is zo goed, dat wij die blijkbaar met groot optimisme tegemoet kunnen zien. Zo zijn er dan vorderingen in het Westen. En het is hoog tijd ook. Men zou vooral de wens willen uitspreken, dat deze groeiende aaneensluiting zich niet moge beperken tot maatregelen tengevolge van de druk, door anderer beleid uitgeoefend. Dat wil zeggen: men in het Westen eigen initiatief, eigen streven tot bouw van een nieuw ge heel zal moeten ontwikkelen en zich niet bepalen tot datgene, waartoe de nood dwingt. Want dat kan nooit genoeg zijn; dat schept nog niet het zelfvertrouwen, kJuwaarmee men nieuwe wegen inslaat. Op 25'' dit ogenblik kan men zich door de gang van zaken bevredigd gevoelen, maar nog lang JE, niet voldaan. Er zijn trouwens bij deze in-j Brusselse conferentie pas vijf landen van het Westen betrokken. Zestien vallen onder IP' het Plan-Marshall. Laat ons, als straks de fPl resultaten van Brussel bekend worden en er eindelijk weer eens een internationale en{ conferentie tot succes heeft geleid, wel be- rts grijpen dat dit pas de eerste phase is en dat meer in de naaste toekomst zal moeten ET worden bereikt. R- P. na De gunstige ontwikkeling van de eieren- productie maak het mogelijk in de week voor Pasen de voorgenomen verstrekking van drie eieren te verruimen. Er zal op 18 Maart vopr alle leeftijdsgroepen een bon worden aangewezen voor vier eieren. Bovendien zal een extra rantsoen voe- dingsvetteh worden- verstrekt. Boven het normale rantsoen krijgen de houdefs van A-, B- en C-kaarten 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. Voor de houders van D- en E-kaarten bedraagt de toeslag 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. Deze -extra "verstrekking is mogelijk, doordat de voedingsvettenpositie de laatste tijd iets verbeterd is. Zij is tevens bedoeld als compensatie voor de verlaagde rantsoenen melk en kaas in de afgelopen winter. Interpellatie over buitenlands beleid wordt uitgesteld t. In de Tweede Kamer zou de heer Van der Goes van Naters (Arbeid) Woensdag r" een interpellatie houden over het buiten- v i lands beleid. Op verzoek van de minister van Buitenlandse Zaken zal deze interpel- L.latie worden uitgesteld tot de volgende 'P week. njs, (EL DH, let jbs De secretarissen van Staat zullen de autonomie der Verenigde Staten van Indonesië voorbereiden In Paleis Rijswijk te Batavia heeft dr. H. van Mook, lt. Gouverneur-generaal van Nederlands-Oost-Indië, heden de leden van de interim-regering geïnstalleerd. De interim-regering, waarin de voor lopige federale raad voor Indonesië is op gegaan, bestaat behalve uit de luitenant- gouverneur-gene'raal uit elf secretarissen van Staat (hoofden van departementen van algemeen bestuur), twee secretarissen van Staat met een bijzondere taak, voorts de commandant van het leger als hoofd van het departement van Oorlog, de comman dant zeemacht als hoofd van het departe ment van Marine en de procureur-generaal. In totaal bestaat zij, de luitenant-gouver neur-generaal en zijn plaatsvervanger niet meegerekend, dus uit zestien leden. De directeur-generaal van Algemene Zaken, Raden Abdoelkadir Widjojoat- modjo, is benoemd tot secretaris van Staat voor Algemene Zaken. Als zodanig treedt hij bij afwezigheid van de landvoogd (voorzitter van de interim-regering) op als diens plaatsvervanger. De interim-regering voor Indonesië ziet er nu als volgt uit: Lt. gouverneur-generaal dr. van Mook: voorzitter; Raden" Abdoelkadir Widjojoatmodjo: se cretaris van Staat voor Algemene Zaken en plaatsvervangend voorzitter. Dan volgen elf departementen van Alge meen Bestuur met aan het hoofd een „Secretaris van Staat": Justitie: mr. Dzoelkarnain; Financiën: E. W. Alons; Binnenlandse Zaken: H. van der Wal; Gezondheid: dr. J. E. Karamoy; Opvoeding, Kunsten en Wetenschappen: prof. dr. P. A. Hoesein Djajadiningrat; Economische Zaken: mr. J. E. van Hoog straten; Visserij (tevens Bosbouw en Veeteelt): M. Wisaksono Wirjodihardjo; Waterstaat en Wederopbouw: ir. A. M. Semawi; Verkeer, Energie en Mijnwezen: ir. C. J. Warners; Sociale Zaken: B. Krijger,; Scheepvaart: B. S. van Deinse. De bijzondere taken, waarmede een secretaris van Staat is belast, zijn: 1. bin nenlandse veiligheid:- Raden Soeria San- toso; 2. zelfbestuurszaken: Pangeran Kar- tanegara; 3. buitenlandse zaken: prof. Hoesein Djajadiningrat. Het Forum. Ten aanzien van het vertegenwoordigend lichaam, dat het Forum voor de interim regering (adviserend lichaam en consti tuante zal zijn), kan het volgende worden gemeld: De eerste gedachten gingen uit naar het Amerikaanse systeem, waarbij het parle ment zou bestaan uit een Huis van Afge vaardigden en een Senaat. Zolang echter tot samenstelling op defnocratische wijze van het Huis van Afgevaardigden niet kan worden overgegaan, is deze gedachte moeilijk te verwezenlijken. De kwestie van de vertegenwoordiging der deelstaten in de Senaat is slechts een van de vraagstukken, die in dit stadium nauwelijks bevredigend kunnen worden opgelost. In verband hier mede zal het werkcomité aan een straks bijeen te roepen conferentie van vertegen woordigers der deelstaten voorstellen doen tot instelling van een „voorlopige federale vertegenwoordiging", die een voor de over gangsperiode aanvaardbaar compromis karakter zal dragen. Dit college tlenkt men zich als samen gesteld uit dertig leden. Het college zal Pinkstercongres van Labour Op 17 Mei zal te Scarborough (Yorkshire) het jaarlijkse Pinkstercongres van de La- bour-partij beginnen. Het congres zal een week duren. Volgens de gepubliceerde, voorlopige agenda zijn 39 resoluties inge diend betreffende de loon- en prijspolitiek der regering. Voorname groeperingen van de Labour-partij zullen de regering aan vallen omdat zij „geen krachtiger houding aangenomen heeft op het stuk van lonen, winsten en prijzen". De buitenlandse politiek, die gewoonlijk op dit congres het belangrijkste punt van bespreking vormt, neemt nu de tweede plaats in met 28 resoluties. permanent bijeen moeten zijn en zal ver tegenwoordigers van alle deelstaten onder zijn leden moeten tellen zonder zich strikt te houden aan de geldende regels van de Amerikaanse Senaat ten aanzien van de representatie. Het college zal tevens het podium voor de minderheden moeten bie den. Voor dit foum zal de interim-regering kunnen treden. Verwacht wordt, dat een conferentie om qver bovenstaande materie te beslissen op korte termijn bijeen zal worden geroepen. Finse delegatie zal naar Moskou gaan De Finse regering heeft besloten een de legatie naar Moskou te zenden om te on derhandelen over een pact van militaire bijstand en vriendschap als door maar schalk Stalin in zijn Brief aan president Paasikivi werd voorgesteld. AFP meldt nog, dat de president van de Finse republiek officieel heeft doen bekend maken, dat hij besloten heeft in gunstige zin te antwoorden op het voorstel van de Sovjet-Unie tot het sluiten van een ver drag van vriendschap, samenwerking en wederzijdse bijstand. Op een vergadering van de arbeiders van de spoorwegwerkplaatsen te Helsinki stelde een vertegenwoordiger van de com munistische partij de vraag: „Wat kiest ge: de kapitalistische hand of de hand van kameraad Stalin?" De arbeiders riepen in koor: „geen van beide". De hulpactie voor alle lijdende kinderen ter wereld, georganiseerd door de UNO en thans in volle gang in de meerderheid van de landen die lid zijn van de UNO, is in Lake Success geopend met een conferentie van kinderen onder voorzitterschap van Trygve Lie, de secretaris-generaal der UNO. De delegaties bestonden uit jeugdige afgevaardigden uit verschillende landen, die ernstig luisterden naar het relaas van de nood, die in vele landen onder de kinderen bestaat en die door de UNAC zal worden gelenigd met alle middelen waarover zij de beschikking krijgt. Rusland volgde steeds politiek van eensgezindheid der grote vier.... De Sovjet-regering heeft thans meege deeld, dat de ambassadeur te Lenden, Za- rubin. Zaterdag een nota aan het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft overhandigd, waarin wordt verklaard dat de Sovjet-regering de op de Londense con ferentie inzake Duitsland genomen beslui ten als onwettig beschouwt. In deze nota wordt verklaard, dat het antwoord van Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk op de Sovjet-Russische nota van 13 Februari, waarin geprotesteerd werd tegen de conferentie over West- Duitsland, niet overtuigend is. De drie re geringen hadden namelijk geantwoord, dat de overeenkomst van Postdam en andere overeenkomsten over Duitsland, geen clau sules bevatten, welke „conferenties van overleg" verboden.' Volgens de nieuwe Sovjet-Russische nota bespreekt de confe rentie over West-Duitsland aangelegenhe den, die door de bestuursraad of de raad van ministers van Buitenlandse Zaken en op geen andere wijze moeten worden op gelost. Volgens de nota hebben de andere drie landen, terwijl de Sovjet-Unie voort durend een politiek van eensgezindheid tussen de vier mogendheden aanhangt, dergelijke politiek al in 1946 direct verworpen. Verder wordt in de nota ver klaard, dat-na het mislukken van de con ferenties te Moskou en Londen van de minister van Buitenlandse Zaken, waar voor de Sovjet-Unie de drie andere landen verantwoordelijk §telt, het zogenaamde Amerikaanse plan voor Europa, Duitsland inbegrepen, de basis is geworden van de Tsjechoslo waakse exodus Naar radio Hamburg meldt, zijn meer dan 600 Tsjechoslo waakse vluchtelingen naar de Amerikaanse zóne van Duitsland uitgeweken sedert het begin van de poli tieke crisis in Tsjechoslowakije. De „machtsovername" in Tsjechoslowakije speelde zich af tegen het typische décor, dat gewoonlijk bij dergelijke gelegenheden de massa moet beïnvloeden. Klement Gottwald, de communistische premier, teas in de critieke dagen het middelpunt van verschillende demonstraties, waarbij de gewapende arbeidsd^tachementen voor de indrukwekkend heid van het geheel zorgden, voorzover dat nog nodig was bij een achtergrond als die, welke Gottwald gebruikte om zijn gestalte het voordeligst te laten uitkomen. politiek, die „aggressieve kringen" in deze drie landen voeren met als doel West- Duitsland in een kolonie om te zetten. Een gelijkluidende nota heeft de Sovjet- Unie aan de regeringen van de Verenigde Staten en Frankrijk overhandigd. Dagvaarding aan Plekker betekend Vandaag is de dagvaarding van het Haarlemse Tribunaal aan de gewezen bur gemeester van Haarlem, S. L. A. Plekker, betekend. Hem wordt ten eerste het lidmaatschap van de N.S.B. en het voor die beweging werkzaam geweest zijn als gemachtigde van Mussert en het oprichten van de stichting „Nationaal Zangfeest" ten laste gelegd. "In de tweede plaats wordt Plekker be schuldigd van een reeks handelingen, die hulp en steun aan de vijand en diens hand langers betekenden. Hieronder vallen: het aanvaarden en het uitoefenen in nationaal-socialistische geest van het burgemeestersambt van Haarlem, het benoemen van N.S.B.-wethouders, het uitvaardigen van een verordening tot web ring van J[oden uit café's, bioscopen, schouwburg en plantsoenen, het bevorde ren van het ontslag van commis saris E. H. Tenckinck, het uitvaar digen van een verordening, waarbij door de Duitse roof van rijwielen verge makkelijkt werd, het aandringen bij de gemeenteambtenaren tot het afstaan van een l2 pCt. van hun salaris ten bate van Winterhülp, het ontslag aan een gemeen te-ambtenaar, die sympathie met de Ne derlandse Unie betuigd had, het ontslag aan 60 gemeente-ambtenaren, die in Juli 1942 weigerden aan de oproep voor de ar beidsinzet in Duitsland gevolg te geven, het invoeren van het vak „Vorming" op de M.T.S., het Aankopen van de Jansschouw burg ten bate van de „Kameropera", het nazificeren van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken, het aankopen met gemeentegeld van 4000 exemplaren van „De Zwarte Soldaat" ter verspreiding on der de gemeente-ambtenaren en het maken van propaganda door in zijn installatierede onder meer te verklaren: „Ik zal mijn uiterste best doen de be volking van Haarlem te winnen en ver-* klaar, dat iedereen, die de Nieuwe Tijd aanvoelt en behulpzaam is bij de opbouw, van mij de gulle mannenhand krijgt "toe gestoken. Ik zal streng optreden tegen sabotage en dwarsdrijverij". In de derde plaats wordt tvem een brief aan de Beauftragte van de Rijkscom missaris ten laste gelegd, waarin hij een aantal Nederlandse autoriteiten als anti- Duits opgaf. Tenslotte wordt hem verweten dat hij uit de vijandelijke bezetting voordeel heeft getrokken door het genieten van een sa laris van 11.775, later 13.000 als burge meester. Gaat de behandeling door? Nadat bij de zaak tegen Nederkoorn en tegen Slot voor het Bijzondere Gerechts hof gebleken was, dat de gezondheidstoe stand van Plekker niet toeliet, dat hij als getuige kon verschijnen, is zijn verschij nen voor het Tribunaal op 17 Maart on zeker geworden. Wij vernamen, dat hij nog steeds le zijnen huize bedlegerig is, hoewel zijn toe stand vooruitgaat. De voorzitter van de eerste kamer van het Tribunaal houdt de mogelijkheid open de behandeling bij de beschuldigde thuis te laten plaats vinden. Chili gaaf afrekenen mef de communisten Het vereiste complot is reeds ontdekt De Chileense regering heeft de ontdek king bekend gemaakt van „een ernstig communistisch complot" in het gebied vah Ovalle, ongeveer 200 kilometer ten Noorden van Santiago, dat kortgeleden door de pre sident van Chili is bezocht. In dit gebied is thans de staat van beleg afgekondigd. Een groot aantal communisten is uit het district verwijderd. Men acht het mogelijk, dat de communis tische partij in Chili na de kabinetszitting van heden verboden zal worden. Volgens welingelichte kringen, die deze zitting als zeer belangrijk beschouwen, is het moge lijk, dat de regering zal trachten de man daten van de communistische parlements leden nietig te verklaren. Het woord is aan G u i n o n Er zijn mensen die, inplaats van 'a luisteren naar wat men hun zegt, reeds luisteren naar wat zij zelf gaan zeggen. .Malversaties in het Vaticaan In Vaticaanse kringen wordt bevestigd, dat mgr. Giulio Guidetti, voormalig be heerder der financiën bij de Heilige Stoel, die een maand geleden is afgetreden, op het Vaticaan in zijn appartementen gedeti neerd is. Toen Guidetti aftrad, werden ver anderingen in de administratie van het Vaticaan' tegemoet gezien. Mgr. Edoardo Prettner Cappico is uit het Vaticaan gevlucht, nadat hij uitj zijn her- rielijk ambt was ontzet en veertig dagen in verzekerde bewaring was gesteld wegens „vervalsingen en zwondelarij" in een „buitengewoon vertrouwelijke functie". De Paus had order gegeven tot een grondig onderzoek in de affaire-Cappico. De Europese Federalisten Resolutie naar aanleiding van de Tsjechische gebeurtenissen 2300 Amsterdammers waren Maandag avond bijeen in een enthousiaste vergade ring der Beweging van Europese Federa listen in de grote zaal van het Concertge bouw te Amsterdam om „zich te bezinnen op het urgente vraagstuk der Europese eenheid". Sprekers waren dr. H. Brug- mans, mr. C. van Rij, H. Oosterhuis en pater Henri de Greeve. Dr. H. Brugmans, die zo juist terugge keerd was van een vergadering van het- coördinatie-comité ter voorbereiding van het Haagse congres in Mei, deelde mede, dat het grootste deel van de Engelse dele gatie naar dit congres zal bestaan uit La- bour-afgevaardigden. Met grote instem ming werd kennis genomen van de resolu tie der Beweging van Europese Federa listen betreffende de ontwikkeling in Oost- Europa. Deze resolutie luidde in het kort: „Pijn lijk getroffen door de recente gebeurte nissen in Tsjechoslowakije, die logisch aansluiten bij de zorgwekkende ontwik keling, welke zich reeds in de overige Oost-Europese landen had voltrokken, verklaart de beweging 'van Europese Fe deralisten: Het is onmiskenbaar, dat de Sovjet- Unie noch het eigen karakter van Europa erkent, noch de politieke verwerkelijking daarvan in een Europese eenheid wenst. Een fataal gevolg van deze houding der Sovjet-Unie moet zijn het één voor één gelijkschakelen van de landen in haar in vloedssfeer onder de dwang van een tota litair régime, dat in strijd is met alles wat samenhangt met het Europese begrip van democratische opvattingen omtrent vrij heid en mensenrechten. De geschiedenis van Europa heeft ge leerd, en de gebeurtenissen van de laatste oorlog hebben opnieuw bewezen, dat Euro pese volken niet blijkend gedwongen kun nen worden tot aanvaarding van een vreemde hegemonie, die hun eigen aard niet kan veranderen en de economische werkelijkheid niet kan ontkennen. Voor de landen, die nog beschikken over een vrije keuze, is het thans urgenter dan ooit zich aaneen te sluiten en daardoor een constructief begin te maken met de fede ralistische organisatie van Eurppa, die de enige waarborg vormt zowel voor herstel van welvaart en opbouw van sociale zé kerheid, als voor vrije ontplooiing van personen en groepen. De bew.eging van Europese Federalisten roept daarom de vrije Europese volken op enerzijds alles in het werk te stellen om deze federatieve aaneensluiting op zo kort mogelijke termijn te verwezenlijken, an derzijds om zich door de politieke schei ding niet te laten beletten alle economi sche. culturele en persoonlijke banden met de Oost-Europese volken vast te houden en te versterken. Griekse kinderen door partisanen geëvacueerd De Griekse regering heeft onlangs dé partisanen van Markos ervan beschuldigd dat zij kinderen uit de gebieden die zij onder hun macht hebben, wegvoeren naar naburige communistische landen, waar zij worden onderwezen in de beginselen van de communistische leer en de guerilla. Thans heeft een communiqué van de op standelingen-regering bevestigd, dat Griek se kinderen naar Noordelijke buurlanden zijn geëvacueerd. Het «communiqué is af komstig van „het ministerie van Buiten landse Zaken der regering van generaal Markos" en zegt: „Duizenden ouders en de meeste organi saties, die zich met de jeugd bezig houden, hebben sedert 1945 de regering van Grie kenland verzocht maatregelen te treffen ten gunste van de misdeelde #en onder voede jeugd. Daar de toestand voor deze kinderen steeds erger wordt en de Griekse regering toelaat, dat in de steden, welke onder haar bewind staan, meer dan 150.000 honge rende en verlaten kinderen rondlopen, barrevoets en overgeleverd aan prostitu tie en exploitatie door een aantal volwas sen misdadigers, heeft de democratische regering het zich een plicht geacht aan liet verlangen van de ouders te voldoen". Het communiqué vermeldt verder, dat Markos' bewind aan de jeugdorganisaties van de Noordelijke buurlanden gevraagd heeft de Griekse kinderen te voeden, te onderwijzen en te verzorgen, totdat de toe stand in Griekenland weer normaal is. „Wij willen", verklaart het communiqué, „de kinderen onttrekken aan het gevaar van bombardementen.Als zij naar onze vrienden gaan, dan is het niet om er te blijven''. Zestien landen komen Officieel wordt uit Londen gemeld, dat alle zestien leden-staten van de commissie voor Europese samenwerking thans de uit nodiging hebben aangenomen om deel te nemen aan de conferentie, die op 15 Maart te Parijs begint. Brusselse conferentie Onze correspondent uit Brussel meldde ons hedenmorgen: In tegenstelling met de algemene ver wachting van vorige week zal de Brussélsc conferentie ook nog een belangrijk deel vair de lopende week in beslag nemen. Het aantal Engelse, Franse en Amerikaanse journalisten in Brussel stijgt met de dag Deze tweede week is begonnen met een veel geringere terughouding tegenover de pers. Maandag werd na afloop van de ver gadering een persconferentie gehouden, waarbij leden van verschillende delegaties Textielhandelaar gedupeerd door pseudo-rechercheurs Een textielhandelaar in Breda kreeg be zoek van twee mannen. Zij lieten het voor komen, alsof zij rechercheurs waren, die een textielbonnenzwendel aan 't onderzoe ken waren. De textielhandelaar moest zijn voorraad punten en zijn kasgeld van 1750 gulden op tafel deponeren. De z.g. recher cheurs ontdekten toen „onregelmatighe den" en zeiden genoodzaakt te zijn alles in beslag te nemen. De textielhandelaar vroeg de heren zich te legitimeren. Deze vraag ontstemde de mannen zodanig, dat zij verklaarden de textielhandelaar te moeten „arresteren". Zij dwongen hem in zijn eigen auto naar het politiebureau te rijden. De „recher cheurs" zouden volgen in hun eigen wa gen. Bij het politiebureau aangekdhten bleken de pseudo-rechercheurs spoorloos verdwenen met de textielpunten en het geld. Naderhand is uitgekomen, dat de auto, waarin de heren naar het politiebu reau zouden gaan, even te voren van een BredanMr was gestolen. De auto is nader hand oobeheerd in Willemsdorp aange troffen, waaruit men afleidt dat de man nen via Moerdijkbrug de benen hadden genomei en enige ambassadeurs aanwezig waren. Op deze conferentie werd bekend gemaakt, dat de redactiecommissie voor het pact is samengesteld en dat voor Nederland daar in professor Francois zitting heeft. Men heeft reeds een formulering gevonden voor de eerste zes zeven punten, welke de algemene principes en de punten van eco nomische samenwerking behelzen. Er zijn in het geheel tien a veertien punten te bespre ken. De indruk van de meeste leden is over het algemeen zeer gunstig. Men werkt kalm en methodisch aan de overbrugging van kleine meningsverschillen. Bijvoor beeld toonde België zich gereserveerd ten aanzien van het betrekken van de Over zeese Gebiedsdelen in de militaire regeling van het pact. Mocht zich een aanval voor doen op een der Overzeese Gebiedsdelen, dan zal het volgens België onlogisch zijn om het militaire apparaat van West-Europa in beweging te stellen. Een ander vraagstuk is de eventuele toetreding van Italië tot het pact. De Daily Telegraph bevestigt, dat de Franse en Britse ambassadeurs te Brussel hun regering ter zake om advies hebben gevraagd. WccooococcooaynmttaagmwnYmviivvvTïVYw^ AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door :.c-> K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt en vannacht nog hier en daar nevelig, later verspreide op klaringen. Overwegend droog weer met zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en West. .W^mig verandering in temperatuur. 10 Maart: Zon op 7.07 uur. onder 18 35 uur Maan op 7.30 uur, onder 18.06 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1