Haarlems Dagblad Bewijzen Jan Masaryk pleegt zelfmoord Poging tot een vergelijk in onderhandeling „van man tot man' Afbetaling consumentencrediet gewijzigd bij verhoging van het gezinsinkomen V akverenigingsconf erentie in Londen Nieuwe Britse voorstellen naar Brussel getelegrafeerd Bezwaren tegen het gratie-beleid Weerbericht zisc Icleitó 'tezci klaa t- 1 s. gt 62c Jaargang No. 18884 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 10 Maart 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ALS D'1, CONFERENTIE der vijf Weste lijke mogendheden in Brussel tot [welslagen leidt, niet alleen in het bereiken van een overeenkomst, maar ook in de uitvoering daarvan want daar komt het tenslotte op aan zal de Westerse demo cratie een bewijs van nieuwe kracht hebben gegeven. Als zij op het bereikte blijkt voort té kunnen bouwen en een werkelijke ver eniging van Westelijke volken tot stand te kunnen brengen, zal zij een nog veel groter succes behalen. En zulk succes zou diepe indruk maken in andere landen en ook daar gevolg hebben. Het is de hoogste tijd voor de parlemen taire democratie, wil zij het niet afleggen in de wereld, om nieuwe bewijzen van haar levenskracht te geven. Zij heeft zoveel terrein verloren, zovelen zijn aan haar mogelijkheden gaan twijfelen, dat op de overgebleven democratische volken thans de grote verantwoordelijkheid rust. Zij moeten door hun energie, initiatief en be reidwilligheid tot samenwerking zowel binnen- als buitenlands, de toestand red den voor zichzelf en voor anderen. Indien de West-Europese democratie niet voldoen de vitaliteit meer zou blijken te hebben en Y°°: het zou afleggen, zou de Amerikaanse ma' vermoedelijk ook snel has-c ondergang tege moet gaan. Men moet niet menen dat dit in de Verenigde Staten niet begrepen wordt. Men moet het Amerikaanse volk, voortge komen uit zovele Europese volken, zich niet in goedkope algemeenheden over jacht op dollars en eigenbelang, voor alles zakelijk, voorstellen, want dat stemt in het geheel niet met de werkelijkheid overeen. Er worden vaak generalisaties van dit soort teil beste gegeven. Dezer dagen stond in een of ander blad boven een verslag van het schaaktournooi om het wereldkam- [pioenschap, dat Reshevsky een partij ge speeld had „met Amerikaanse nuchterheid". Dat is maar een klein voorbeeld van een wijze van beschouwing, die er volkomen naast is. Wie even nadenkt en zich alleen maar herinnert, dat ettelijke millioenen Amerikanen uit landen als Italië, Frankrijk en Ierland stammen en dat velen van hen belangrijke posten in Amerika bekleden, of vroeger bekleed hebben, begrijpt dat al. Het ontbreekt een jong volk als het Amerikaanse wel aan de vastheid van een oude traditie, maar zeker niet aan verbeel dingskracht. Dat het gebrek aan traditie, aan de stevige grondslag der eeuwen, heeft, is een nadeel, dat zijn democratie in bijzon der gevaar zou brengen als zij de steun van het Europese voorbeeld zou missen. Daar om zit aan het Plan-Marshall zoveel meer vast dan de redding van materiële belangen, dan zakendoen op lange termijn. Op West-Europa rust nu in de eerste plaats de plicht, de democratie nieuw aan zien en nieuwe kracht te verschaffen en door het slagen in een grote vredestaak, in een machtig werk van opbouw, de wereld te tonen wat zij vermag. Bewijzen en nog eens bewijzen. Dat is de noodzaak, ook tegenover de Duitsers in Trizonië, die men san het Westen wil binden en die de demo cratie zo slecht begrijpen. Bezettingslegers zijn niet geëigend om hun daar een beter begrip van te verschaffen en om hun ver- trouwen te winnen. Maar als straks het f 9a bericht van het welslagen der Brusselse WA conferentie komt zal dat indruk op veel w-e Duitsers maken en als inderdaad de econo- mische en politieke afspraken in vervulling en werkelijke voordelen voor alle betrokkenen beginnen op te leveren zal men ook in Duitsland zeggen: zij brengen 'tsm mts nieuws tot stand, zij werken samen, de democratie komt er bovenop, dit is toch blijkbaar ook de voor ons aangewezen weg. Niets werkt overtuigender dan het goede voorbeeld. En in de huidige omstandig heden mag men wel zeggen: niets zal over- nge tuigend werken behalve het goede voor beeld. De Duitsers zijn een in de oorlog ver- slagen volk. Maar nederlagen worden niet alleen in oorlogen geleden. Als de meesten van hen niet in de democratie willen ge loven komt daar ongetwijfeld de gedachte bij, dat de democratie bezig is verslagen te worden in de politieke strijd, die zich na de oorlog ontwikkeld heeft. Zij dient haar nederlaag te voorkomen en zij zal die alleen kunnen voorkomen door in het vreed zame offensief te gaan met moedig nieuw initiatief. Want ook op dit terrein is de aanval de beste verdediging. En de democratie van het Westen is geen versleten oud stelsel, dat geen nieuwe mogelijkheden meer biedt, maar integendeel de historisch nog jonge poging om de menselijke persoonlijkheid tot haar volle recht en ontplooiing te bren gen in die geestelijke, politieke en maat- schappelijke vrijheid, die daartoe onmis- jbaar is. Ik geloof niet dat de democratie de nederlaag zal lijden. Maar ik geloof wel, dat zij al haar krachten en vindingrijkheid 2al moeten bundelen om dat te voorkomen, eel Het Plan-Marshall met de samenwerking I.Nvan zestien landen en de poging tot aan- ers eensluiting in Brussel zijn grote nieuwe voorbeelden van zulke activiteit: het kort zichtige en angstvallige beleid van Zweden en Zwitsers, die zich aan de oude neutrali- teits-gedachte pogen vast te klampen, werpt er een schaduw op. Men is er nog lang niet. Maar men is wakker geworden en pakt nieuwe dingen aan en het baat niet het feit te betreuren, dat dit in 1945 niet meteen gebeurd is. Drie jaar tijdver lies noopt nu in elk geval tot snel hande len; misschien ligt juist in die snelheid de beste kans op succes. R. P. LE> f, H Ruim een millioen busreizigers in December 1947 Hoe populair de bussen bij de inwoners Van Haarlem en omstreken wel zijn, wordt jhet best gedemonstreerd door de volgende Jcantallen vervoerde passagiers in het laat- ]ste kwartaal van 1947. Daaruit blijkt, dat lijn 5 Haarlem Noord- [Haarlem Oost verreweg de drukste buslijn De tramlijn slaat hem echter nog met een kwart millioen reizigers meer per |lnaand. De cijfers zijn: Lijn 5: October 392.264, (November 474.480 en December 528.236 Reizigers. Lijn 4: October; 279.924, Novem ber 309.008, December 306.758 reizigers. jLijn 3: October: 225.712, November 264.936 /2Jen December: 285.363 reizigers. De tramlijn {vervoerde in October 810.016. in November 3.952 en in December 766.817 reizigers, i totaal werden in October 1947 1.707.916 ?en in December van dit jaar 1.887.174 pas sagiers vervoerd. Daarvan maakten er 1.120.357 van de bus gebruik. Het verraad van Svoboda gaf Benesj de genadeslag De Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken, de 62-jarige Jan Masaryk. partijloos minister in het nieuwe kabinet van Gottwald, lieeft heden volgens mede deling van een zijner familieleden, zelfmoord gepleegd door uit het raam van zijn woning te springen. United Press, die dit bericht uit Praag seinde, kon by het ministerie van Buitenlandse Zaken geen officiële bevestiging krijgen, ondanks het feit dat de correspondent tientallen malen opbelde. Het Tsjechoslowaakse nieuwsbureau Ceteka heeft later gemeld, dat Jan Masaryk inder daad zelfmoord heeft gepleegd. Jan Masaryk was de zoon van Thomas Masaryk, de grondlegger van de Tsjecho slowaakse republiek. Sedert 1940, eerst in ballingschap en vervolgens na de bevrijding in eigen land, bekleedde hij de functie van minister van Buitenlandse Zaken. Voor de oorlog was hij gezant te Londen en aldaar een van de meest geziene leden van het corps diplomatique. Jan Masaryk werd in 1886 te Wenen ge boren. Relaas van leider der Tsjechische katholieken Pavel Tigrid, de jeugdige leider der Tsje chische Katholieke Volkspartij, is in Mün- chen gearriveerd nadat hij Praag op legale wijze had verlaten een etmaal voordat de grens gesloten werd. Hij kreeg inlichtingen over de gang van zaken tijdens de commu nistische coup van vooraanstaande leiders die later wisten te ontsnappen. Op Maan dag 23 Februari werd een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd, doch hij was op dat tijdstip onvindbaar en wist later naar Duitsland te ontkomen. „Ik heb de feiten verzameld van ver tegenwoordigers van de Tsjechische demo cratische partijen die in staat waren naar de Amerikaanse zóne van Duitsland te ont snappen", aldus vertelde Tigrid aan United Press. „De Tsjechische crisis ontwikkelde zich zeer snel nadat op Donderdag 19 Februari op het vliegveld van Praag de plaatsver vangend minister van Buitenlandse Zaken en vroegere Sovjet-ambassadeur V. A. Zo- rin gearriveerd was. Vastgesteld is dat Zorin een bevel uit Moskou bij zich had aan de communisten om de putsch te beginnen. Zorin zeide spe ciaal dat de „revolutionaire wijzigingen" in Tsjechoslowakije plaats vonden met vol ledige goedkeuring van het Kremlin. Svoboda's belofte. Op Maandag 23 Februari had de presi dent de minister van verdediging, generaal Ludvik Svoboda, ontboden. Svoboda stond officieel buiten de partijen. „Bent u voor of tegen mij?" vroeg Benesj aan Svoboda. „Ik ben met u onder alle omstandig heden", antwoordde Svoboda. „Kan ik mij op u verlaten?" drong de president aan. „Ik ben tot uw dienst", werd hem door Svoboda verzekerd. 24 uur later verried generaal Svoboda president Benesj. Op 24 Februari vaardigde Svoboda een proclamatie uit waarin hij verklaarde dat het leger „nooit tegen het volk zal marcheren". Svoboda beval tevens een algemene zuivering van „alle reactio naire elementen" uit het Tsjechische leger. Rotterdamse E.V.C. tegen communistische inmenging Het kader der Eenheidsvakcentrale te Rotterdam heeft een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat men „met diepe verontwaardiging de handelingen en het drijven der Communistische Partij Nederland binnen de E.V.C. heeft waarge nomen. Hierdoor wordt de organisatorische zelfstandigheid der E.V.C. in groot gevaar gebracht en bovendien een verderfelijke moraal gekweekt, waardoor de eenheid en de kameraadschap ernstig worden be dreigd. Vastgesteld wordt dat het grootste deel der E.V.C.-leiding haar volle mede werking aan deze C.P.N.-taktiek verleent. Men besloot geen enkele inmenging, van welke politieke partij ook, in de organen der E.V.C. te Rotterdam te zullen dulden en geen enkele bestuurswijziging of aan vulling op last van de landelijke leiding der E.V.C. te aanvaarden, doch de beslis sing hierover uitsluitend in handen te la ten van de bij de Rotterdamse E.V.C. aan gesloten arbeiders, waarbij er voor gezorgd zal worden dat acties van een van buiten af door een politieke partij georganiseerde oppositie, welke binnen de E.V.C. door een belangrijk deel der leiding worden onder steund, geen succes zullen hebben. Het slot van de resolutie luidt: „De Rotterdamse E.V.C., vertegenwoor digd door haar door de arbeiders zelf ge kozen bestuurders, doet tenslotte een be roep op alle eerlijke, goedwillende leden en bestuurders der E.V.C. in het gehele land, om zich achter hun Rotterdamse ka meraden te plaatsen en hun beweging van bederf en vernieling te redden". De zuivering van het leger was spoedig in volle gang. Honderden officieren kregen plotseling verlof en anderen werden snel bevorderd om hen te vervangen. De president zag toen dat alles verloren was. Gottwald had geen geheim gemaakt van het feit dat Moskou de gehele geschie denis steunde. Sommige Tsjechen die thans in Duitsland vertoeven, houden zelfs vol dat Gottwald Benesj in feite met regel rechte Sovjet-interventie bedreigd heeft. Philips verdubbelt kapitaal Uitgifte van aandelen en obligatielening Door de uitgifte van 18.447.000 6 pCt. cumulatief preferente winstdelende aan delen a 120 pCt. en van 52.220.250 ge wone aandelen a 200 pCt., beide ad 750 nominaal, zal het uitgegeven kapitaal der N.V. Philips' gloeilampenfabrieken ver dubbeld en daardoor gebracht worden op 141.334.500. Het maatschappelijk kapi taal is 187.500.000 groot. Mede door de uitgifte van een obligatielening ten be drage van 75.000.000 zal het concern hier mede in totaal voor 200 millioen nieuwe middelen aantrekken, welke eensdeels worden gebruikt tot aflossing van de over- bruggingscredictcn, verstrekt na de be vrijding door de regering en bankiers, welke 130 millioen bedragen, anderdeels ter financiering van belangrijke uitbrei dingen, waarvoor derhalve 70 millioen resteren. Dr. van Mook en Hatla gaan praten De republikeinse vice-president en pre mier Mohammed Hatta zal een serie be sprekingen beginnen met luitenant-gou verneur-generaal Van Mook wanneer hij Donderdag in Batavia arriveert. De be sprekingen zullen een particulier karakter dragen en de pers zal niet onmiddellijk ingelicht worden, meldt United Press. Dr. Van Mook heeft onlangs voor de tweede maal Hatta uitgenodigd naar Batavia te komen om deel te nemen aan een serie conferenties betreffende de toe komstige Verenigde Staten van Indonesië. De eerste invitatie werd door de repu blikeinen van de hand gewezen. In zijn rede bij de installatie der voor lopige federale regering zeide dr. Van Mook Dinsdag: „Na de oorlog moest ook Nederland leren zijn principes te verwerkelijken in zijn ver houding tot Indonesië en de wereld. Een stemmig was men van oordeel dat Indo nesië recht had op een eigen nationaal be staan. Soberheid leerde dat politieke, eco nomische, sociale en culturele voorwaar den vervuld moesten worden, wilde een Indonesische natie zichzelf eervol kunnen vestigen en handhaven". Van Mook gaf uitdrukking aan het groeiende vertrouwen in de tekenen dat de republiek „zich in gaat stellen op demo cratie en federalistische samenwerking". Wij verheugen ons daarover, aldus dr. Van Mook. „Want niet voordat geheel Indone sië herenigd zal zijn zal dit volk een wer kelijk, sterk bestaan kunnen hebben. Deze voorlopige federale regering laat de deur wijd open voor de deelneming van de republiek als nagara". Waarnemers zien in Van Mook's gema tigde rede en zijn indirecte lof voor de republiek een poging om de weg te effenen voor zijn aanstaande ontmoeting met de republikeinse vice-president Hatta, waar bij in besprekingen van man tot man ge tracht zal worden een overeenkomst te bereiken. In de loop van zijn rede zeide Van Mook nog dat de vooruitzichten voor een rege ling gunstiger zijn, dank zij het werk van de UNO-commissie van Goede Diensten. Bij de installatie van de nieuwe voor lopige regering waren aanwezig de Ameri kaanse, Belgische en Australische gedele geerden in de UNO-commissie, alsmede de Amerikaanse en Chinese consuls-generaal en hoge Nederlandse autoriteiten. (United Press) „Stentor" in moeilijkheden De sleepboot „Stentor" van N.V. Wijs muller uit IJ muiden verkeert voor de Deense kust tengevolge van een breuk in het roer in moeilijkheden. De boot sleepte een coaster, de „Roerdomp" van Christian- sund naar Rotterdam. De „Noord-Holland", eveneens van de N.V. Wijsmuller, is uit Den Helder naar de opgegeven plaats vertrokken. Nader wordt gemeld: De zee nabij de Deense kust is roerig en de boot drijft in Oostelijke richting af. Finse delegatie naar Moskou De Finse delegatie, die naar Moskou ver trekt voor de onderhandelingen over het verdrag met de Sovjet-Unie, heeft blanco volmacht, maar een ontwerp-verdrag moet door het Finse parlement zijn goedgekeurd, voordat het bindend wordt. De delegatie zal worden geleid door de Finse premier, Mauno Pekkqla. Een groep Finse militaire deskundigen onder leiding van de Finse opperbevelheb ber, generaal Arne Sil»/o, zal de Finse dele gatie naar Moskou vergezellen. De delegatie zal spoedig vertrekken, daar, naar verluidt, het Sovjet-gezantschap on geduld zou hebben betoond. 4?ekkala, Svento en Leino behoren tot de volksdemocraten, de minister van Buiten landse Zaken, Enckell, is partijloos. De sociaal-democraten worden vertegenwoor digd door Peltonen. De boeren, vertegen woordigd door Kekkonen, worden als libe raal gekenschetst, en de Zweedse volks partij, vertegenwoordigd door Soderhjelm, wordt gematigd conservatief genoemd. Op de vragen van het Tweede-Kamer lid de heer Haken over de aflossing van het consumentencrediet hebben de minis ters van Sociale Zaken en van Financiën geantwoord: Het aantal gevallen, dat consumenten- credietnemers hun waardeboekje hebben teruggegeven, omdat zij niet in staat zijn het vastgestelde afbetalingsbedrag te be talen, is zeer gering. Dit ligt ook voor de hand, omdat dikwijls bij moeilijker wor den der gezinsomstandigheden, bijvoor beeld door uitbreiding van het aantal ge zinsleden, een verlaging van het afbeta lingsbedrag kan worden verleend. Omge keerd kan in de gevallen, dat het consu mentencrediet niet of niet volledig wordt terugbetaald, een afbetalingsbedrag wor den vastgesteld of het bestaande afbeta lingsbedrag worden verhoogd, wanneer er een verbetering van de gezinsomstandig heden heeft plaats gehad. In een aantal gevallen, waarin op grond van verbeterde gezinsomstandigheden het af betalingsbedrag aanmerkelijk werd ver hoogd tot op of nabij het wettelijke maxi mum 1.per week van elke 100 cre- Lagerhuis aanvaardt begroting voor het leger Tijdens een zitting, die tot twee uur hedennacht duurde, heeft het Britse La gerhuis de begroting voor het leger van de minister van Oorlog, Shinwell, goed gekeurd. De netto uitgaven in het komende begro tingsjaar bedragen 305 millioen pd. st. diet), heeft men het waardeboekje terug gegeven. Het is niet noodzakelijk gebleken een algehele herziening van de afbetalingsnor men te overwegen. De ministers hebben echter wegens de bezwaren, tegen het hoge percentage, dat van inkomstenver meerderingen voor afbetaling van het con sumentencrediet moest worden afgedra gen, besloten de afbetalingsregeling te wijzigen. Volgens de nieuwe regeling zal van verhogingen van het gezinsinkomen 2 buiten beschouwing worden gelaten en van het overblijvende bedrag in het algemeen slechts de helft als inkomsten vermeerdering worden beschouwd. Dit be tekent, dat in plaats van ongeveer 60 pet. thans minder dan 30 pet. van de netto in komstenvermeerderingen voor verhoging van de afbetaling van het consumenten crediet in aanmerking komt. De zelfstandig wonende credietnemers. die in aanmerking komen voor een uitke ring volgens de noodvoorziening ouden van dagen waren reeds volgens de oorspron kelijke regeling vrijgesteld van de afbeta lingsplicht, omdat hun inkomen ligt bene den de voor afbetaling gestelde grens. De wijziging der afbetalingsregeling is slechts van betekenis voor die ouden van dagen, die bij hun kinderen inwonen, omdat in deze gevallen door toekenning der bedoel de uitkering de totale gezinsinkomsten, waarnaar het afbetalingsbedrag wordt vastgesteld, stijgen. Hierdoor zal derhalve het afbetalingsbedrag een verhoging kun nen ondergaan. Voor deze gevallen was reeds bepaald, dat van de gezinsinkomsten een bedrag van 5 buiten beschouwing kon worden gelaten. Bovendien is bepaald, dat een verhoging van het afbetalingsbe drag ten gevolge van bedoelde uitkering nooit meer mag bedragen dan 1 bij één gezinslid, dat een uitkering ontvangt en 2 bij een echtpaar. Het woord is aan O tto Weiss: Door het ongeluk van duizenden worden wij minder geroerd dan door het ongeluk van één enkel mens. Dinsdagmorgen is het vakverenigings congres der zestien Europese landen die deelnemen aan het plan Marshall geopend in het Transport House te Londen. Er wa ren veertig afgevaardigden aanwezig, waar onder Amerikaanse delegaties van C.I.O., A.F.L. en spoorwegarbeiders. De conferentie heeft ten doel de situatie te bestuderen, die ontstaan is door het besluit van 16 Euro pese landen om deel te nemen aan de be vordering van het economisch herstel van Europa en het besluit van andere regerin gen een andere politieke lijn te volgen. Onder de gedelegeerden bevinden zich ook een vertegenwoordiger van het Spaanse algemene vakverbond van arbeiders in bal lingschap en een vertegenwoordiger van een minderheidsgroep uit de Italiaanse federatie van vakverenigingen. Zij worden beschouwd als waarnemers. Van Nederlandse zijde nemen aan de conferentie deel de heren E. Kupers en A. Vermeulen van het N.V.V., A. C. de Bruyn van de Katholieke Arbeidersbeweging en F. P. Fuykschot van het Christelijk Natio naal Vakverbond. Alle sprekers legden de nadruk op de belangrijke rol van de vakverenigingen van West-Europa bij de uitvoering van het Europese herstelprogram. De Nederlandse vertegenwoordiger Kupers van het N.V.V., deelde mede, dat er in Nederland een adviescommis sie is gevormd, bestaande uit werk gevers en werknemers, welke met dc regering zal samenwerken bij de uit voering van het herstelprogram. By informatie te 's-Gravenhage blijkt, dat het inderdaad in het voornemen ligt een adviescommissie in te stellen, bestaande uit werkgevers en werk nemers, welke de regering van advies zal dienen bij de uitvoering van het herstelprogram. Dc officiële benoeming van de leden kan binnen enige dagen tegemoet worden gezien. Geen samenwerking met Communisten Verklaring van P. v. d. A. in Groningse raad In de gemeenteraad van Groningen heeft de woordvoerder van de fractie van de Partij van de Arbeid bij de algemene beschouwingen over de begroting ver klaard, dat zijn fractie alle samenwerking met de communisten van de hand wijst. Namens de Partij voor Vrijheid en De mocratie werd de indiening van een motie aangekondigd, waarin de communistische wethouder Bosma zal worden verzocht zijn portefeuille ter beschikking te stellen, om dat de raad aan de C.P.N.-vertegenwoordi- ger geen vertrouwen meer wenst te schen ken. Productie „Willem Barendsz" reeds boven de 10.000 ton De Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart N.V. deelt mede, dat de pro ductie van de „Willem Barendsz" per 29 Februari 60.206 barrels traan (10.034 ton) en 6809 barrels spermolie (1135 ton) be droeg. Het vorig jaar gedurende het eerste vangstseizoen waren de productiecijfers per 2 Maart 1947 als volgt: 44.800 barrels traan (7467 ton) en 666 barrels (111 ton) spermolie. EERSTE KAMER Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons hedenmorgen: De delegaties der Brusselse conferentie beginnen spoed te zetten achter hun werk zaamheden. Gisteren hielden zij twee ver gaderingen, waarin onder meer als uiterst belangrijke kwestie nieuwe Britse voorstel len werden besproken, welke in de loop van de dag telegrafisch door de Britse rege ring waren toegezonden. Toen om zeven uur na afloop van de besprekingen de pers door de Franse ambassadeur werd te woord gestaan, deelde deze mede dat de Franse delegatie zich met de nieuwe Britse voor stellen kon verenigen, op voorwaarde van goedkeuring door Parijs. Al het gesprokene moet immers nog door de diverse rege ringen worden goedgekeurd. Voorts ver klaarde hij dat de Benelux delegaties op dat moment de Britse voorstellen nog in een afzonderlijke conferentie onderzochten. Derhalve bleven de journalisten geduldig wachten op het einde van deze bespre kingen. Omstreeks half acht kwam daarop de Belg Van Langenhoven allereerst cate gorisch het gerucht logenstraffen als zou de conferentie oin garantie van de Ver enigde Staten hebben verzocht. Bedoeld gerucht was door het Amerikaanse pers bureau A.P. verspreid. Maar er is op de conferentie geen sprake geweest van de vraag van zulk een garantie. Wat de nieuwe Britse voorstellen betreft, deze zijn van politiek-defensieve en eco nomische aard en kunnen het pact in zijn grondbeginselen wijzigen. Naar het per soonlijk oordeel van de heer Van Langen hoven betekenen de nieuwe voorstellen een vooruitgang op de eerder besproken begin selen. De Franse ambassadeur, met wie wij hierover nog even konden spreken, zei ons dat men geen gedetailleerde verklaring over het pact moet verwachten. De tien of twaalf punten waarin het pact zal worden gefor muleerd, zullen slechts de algemeen weder zijdse verplichtingen bevatten en de proce dure welke bestemd is voor de naleving daarvan. Ten opzichte van dat laatste en inzake de onderlinge bijstand werden Dins dag belangrijke vorderingen gemaakt. Gis teravond en hedenmorgen hebben de di verse Benelux-delegaties met hun rege ringen geconfereerd over de nieuwe Britse voorstellen, waarover in de algemene ver gadering van heden voormiddag zal worden beslist. Gevraagd naar het vermoedelijk einde van de conferentie voorspelde Van Langenhoven dat dit waarschijnlijk Don derdag zou worden. Het door Truman voorgestelde ontwerp van een „Wet op de burgerrechten", speciaal bedoeld om 4e negers in de Verenigde Sta ten een wettelijke positie te verschaffen die hen van allerlei discriminerende praktijken verlost, heeft vooral in de Zuidelijke staten veel tegenstand ontmoet. De Ku Klux Klan, de geheimzinnige organisatie die zich altijd heeft ingespannen voor de beperking van de rechten der negers, is thans ook weer in alarmtoestand geraakt. In Georgia had een ceremonie plaats met het nodige theatrale vertoon, die als protest tegen Trumans wetsontwerp was bedoeld. Liquidatie van de World Friendschip Association De World Friendship Association zal he den geliquideerd worden. Het nadelig saldo bedraagt 70.000 pond sterling. De W.F.A. zal worden vervangen door een nieuwe organisatie, de „World Friends Ltd". Mr. McTaggart Short, een zakenman uit Cardiff, die het vorig jaar benoemd werd tot voorzitter van een comité van de W.F.A., heeft 25.000 pond sterling in het fonds van de nieuwe organisatie gestort. Naar verluidt, treft hij voorbereidingen voor de ontvangst van 10.000 bezoekers in Engeland uit Denemarken. Nederland. Noorwegen, Zweden, Frankrijk en mis schien ook Tsjechoslowakije. Senatoriale maidenspeech van mr.vanHeuvenCoedhart (Van onze parlementaire redacteur) Even een korte gedachtenwisseling tussen de heer Steinhühler (K.V.P.) en de minister over het terstond daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen wets ontwerp ter tijdelijke verlenging van op centen op de tabaksaccijns, waarbij excel lentie Lieftinckerop wees, dat er vóór men straks in Benelux-verband tot unifi catie mede van die accijns zal overgaan, wel degelijk al overleg is gepleegd met het bedrijfsleven. Hierna kwam de begroting van Justitie aan de orde, welke prof. mr. Molenaar (V.V.D.) aanleiding gaf een reeks van punten aan te roeren, die eigen lijk in de Senaat niet meer ter sprake had den behoren te komen. Het vermeldens waardige van zyn al te uitvoerig betoog bestond uit het verwijt aan minister Van Maarseveen, dat er niet voldoende wordt opgetreden tegen misbruiken op het gebied van de vrijheid van het woord, zowel mon deling als schriftelijk. Spreker was er niet tevreden over, dat de bewindsman met het eventueel aanhangig maken van een wijzi ging van het Strafwetboek wil wachten tot het rapport van de commissie-Pompe over een te maken Perswet zal zijn verschenen. Het gaat hem trouwens om meer dan alleen misbruik van het geschreven woord. Zin spelend, niet alleen op communistische ex cessen, achtte deze senator de noodzaak aanwezig om tot scherpere formulering van de Strafwetbepalingen over te gaan. Van daar zijn aandrang op spoedige aanvulling van het Strafwetboek met het oog op het hier besproken euvel. Mr. Kol ff (C.H.) was in het algemeen goed te spreken over het departement van minister Van Maarsseveen. Voorzichtigheid bij naturalisaties van Duitsers ware gebo den. Ook een oud-minister van Justitie nam aan het debat deel, te weten'mr. Van Heuven Goedhart (Arbeid), die nog even critiek oefende op de in de bezettings tijd door de Hoge Raad aangenomen hou ding. De jongste gebeurtenissen in Tsjecho slowakije deden spreker nog eens even wij zen op de door deze minister te verdedigen onschatbare geestelijke goederen, die van de rechtszekerheid en die van de onafhan kelijkheid der rechterlijke macht. Deze heeft in sprekers ogen helaas te veel weg van een „gesloten huishouding" en is nog steeds niet voldoende bekend met allerlei belangen en toestanden, die in het maat schappelijk leven zijn waar te nemen. Warme hulde bracht deze afgevaardigde aan prof. Meyers, die zich geheel belange loos aan de herziening van ons Burgerlijk Wetboek zal geven, waarvoor hij de onbe grensde dank van gans ons volk verdient. Tenslotte verdedigde deze oud-minister, die in de Londense periode een tijdje aan het bewind was geweest, de toen in het leven geroepen strafbepalingen.. En zo kwam hij op 's ministers gratie-beleid, dat hem niet kon bekoren en dat hem speciaal in geval van doodstraffen absoluut onjuist leek. Tot besluit volgde de raad om ten aan zien van verblijfsvergunningen voor Duit sers en hun naturalisatie „spijkerhard" te zijn. Wij hebben leergeld betaald en dienen ons niet tweemaal aan dezelfde steen te stoten, zei mr. Van Heuven Goedhart, speech werd mr. Van Heuven Goedhart Na afloop van zijn senatoriale maiden- door medeleden van verschillende politieke kleur gecomplimenteerd. „Deze minister laat zich waarlijk in moderniteit nog overtreffen door de anders toch zeker niet van al te moderne denk beelden overlopende minister van Buiten landse Zaken", zo riep mr. dr. Schnei der (K.V.P.) onder grote vrolijkheid uit, toen hij minister Van Maarsevee n's tegenzin om een ps.vcho-technisch onder zoek bij rechters-benoemingen in te scha kelen, kapittelde en hem voorhield hoe zijn ambtgenoot op het Plein dat wel doet bij het onderzoek naar de geschikheid van candidaten voor de buitenlandse dienst. KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Koude nacht met weinig wind en plaat selijk vorming van nevel of mist Mor gen overdag weer wat toenemende be wolking. doch droog weer en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. 11 Maart: Zon Op 7M uur. on-lir 18 X! nu» Maan op 7.42 uur. onder 19.17 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1