Haarlems Dagblad Ontwerp van het vijf landen-pact is thans gereed „West-Europa heeft het recht zichzelf te verdedigen" Italiaanse communisten t naar Londen De wereld treurt om Masaryk Versterking van het gezagsapparaat Begroting van landbouw aangenomen Weerbericht 62e Jaargang No. 18886 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 12 Maart 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HALT" AAN COMMUNISTISCHE OPMARS Westeuropees blok gekoppeld aan Overzese gebiedsdelen Jïa afloop van de hedenmorgen te Brus- hei Lel gehouden conferentie van de delegaties Ier vijf Westeuropese mogendheden is het eigende communiqué uitgegeven: „De diplomatieke vertegenwoordigers Wn vijf mogendheden, die van 4 tot 12 Haart te Brussel zijn bijeengekomen, heb- Itn hun arbeid beëindigd. Zij hebben een ontwerp-pact uitgewerkt, jat zal worden voorgelegd aan hun legeringen en dat in het bijzonder lausules zal bevatten, betrekking hebbend socille, economische en culturele kwes- jes en kwesties betrekking hebbend op de nderlinge bijstand in het kader van het iandvest van de UNO. Het pact zal waarschijnlijk in de loop van Ie volgende week te Brussel worden ge diend door de ministers van Buitenlandse !iken. Nadat alle regeringen het pact zul- hebben goedgekeurd, zal de inhoud door t regeringen tegelijkertijd worden bekend emaakt". De chef der Belgische delegatie, Fernand ?an Langenhove deelde nog het volgende „Het pact is in de eerste plaats ledoeld om een halt toe te roepen aan de ommunistische opmars door Europa en rfschoon hiervan geen officiële bevestiging le verkrijgen was, gelooft men, dat het lausules bevat, die aan de ondertekenende inden bescherming verlenen tegen „poli- ieke infiltratie". Naar van betrouwbare zijde wordt ver- lomen verlangt de clausule der wederzijdse ijjstand automatische militaire steun in eval van aggressie. Eventuele geschillen ouden geregeld moeten worden door een eroep op het Internationale Hof van Justi- ie te Den Haag. Volgens welingelichte bron kunnen nieu we aanvragen voor toetreding tot het blok n overweging genomen worden, doch kan en nieuw lid slechts toegelaten worden ranneer de aanvrage unaniem goedgekeurd wordt door de vijf ondertekenende landen. Overzeese gebiedsdelen. Het West-Europese blok zal gekoppeld rorden aan de overzeese gebiedsdelen van ingeland, Frankrijk, België en Nederland, Idus wordt verder vernomen. Wanneer het verdrag eenmaal formeel odertekend is, zullen de vijf regeringen en gemeenschappelijke permanente con- ultatieve commissie samenstellen, belast jet het toezicht op de uitvoering van de smeenschappelijke verdedigingsclausules. Men verwacht, dat de ministers van Bui- tnlandse Zaken der vijf landen de volgen- e week Woensdag of Donderdag naar Irussel zullen komen om het pact te onder- ekenen. De juiste inhoud van de gemeen- chappelijke verdedigingsclaus.ule is nog iet bekend. Men gelooft echter, dat deze i „losse bewoordingen" opgesteld is om i staat te zijn later meer preciese clausules i te voegen. Met het oog hierop wordt eraan herin- lerd, dat de Britse veldmaarschalk Mont- omery, die aan het einde van deze maand en bezoek aan Brussel zal brengen, een antal besprekingen zal voeren met lei- ende Belgische militairen. Deze zullen em op de hoogte brengen met alle bijzon erheden over het Belgische defensie- psteem. Men acht het waarschijnlijk, dat eze inlichtingen tezamen met andere uit e overige deelnemende landen, gebruikt uilen worden om een gemeenschappelijk efensieprogram samen te stellen. Hoewel de militaire clausules van het verdrag met opzet in vage termen gehou den zijn, zeggen betrouwbare bronnen, dat vermoedelijk later de invoeging zal volgen van speciale militaire punten, zoals de standaardisatie van bewapening en oplei ding en het wederkerig verlenen van faci liteiten ten aanzien van lucht- en vloot- bases in Engeland en op het continent. Naar in welingelichte kringen rondom de conferentie verluidt, zou het pact voor een Westerse Unie geldig zijn voor een tijds duur van vijftig jaar. Op grond van de overeenkomst zou de onderlinge hulpverlening in geval van een aanval in Europa onmiddellijk in werking treden en bij aggressie ten aanzien van de overzeese gebiedsdelen zal overleg worden gepleegd. Rondetafelconferentie met Indonesië Vertegenwoordigers van Nederland aangezocht Naar het A.N.P. verneemt, heeft de re gering een negental Nederlandse politici uitgenodigd, zich voor een benoeming te zijner tijd als vertegenwoordigers van Ne derland in de delegatie der Rondetafel conferentie met Indonesië, ter vorming van de Nederlands-Indonesische Unie, be schikbaar te stellen. Het is de bedoeling hen van nu af regelmatig op de hoogte te houden van de verdere ontwikkeling van zaken te dien aanzien. De uitnodiging is aanvaard door de heren jhr. mr. M. van der Goes van Naters, mr. A. M. Joekes. P. Kerstens, prof. dr. J. H. A. Logemann, H. J. W. A. Meye- rink, prof. mr. C. P. M. Romme, mr. E. M. J. A. Sassen, mr. D. U. Stikker en H. W. Tilanus. Gisteren hebben de minister-president, de minister van Overzeese Gebiedsdelen en de minister zonder portefeuille de eer ste vergadering met deze heren gehouden. 1 VERTROUWENSVOTUM VOOR BIDAULT Duclos beklaagt zich over onderdrukking al Overleg met Amerikaanse vakbondleiders een manoeuvre le Een leidende communist, Giuseppi di Vittorio, komt met een delegatie van de neerderheidsgroep van het Italiaans vak verbond naar Londen, waar zij besprekin- ;en over het plan-Marshall zullen beginnen net twee afgevaardigden van de Ameri kaanse C.I.O. (Congress of Industrial Or- [anisations), James Carey en Michael Ross. De meerderheidsgroep omvat zowel com- nunisten als socialisten. De niet-communistische minderheids- [roep neemt deel aan de conferentie van rakverenigingsleiders van de „Marshall- anden". Volgens een theorie welke men te Lon- len naar voren brengt, zou het bezoek een loging van de Italiaanse communisten be ekenen om met het oog op de aanstaande taliaanse verkiezingen te verzekeren, dat „hun houding ten opzichte van de vakver- inigingsconf eren tie niet in strijd is met de taliaanse hoop op dollarhulp in het kader ran het Europese herstelprogramma". Het zou thans de eerste keer zijn, dat «mmunisten bereid zijn besprekingen over iet plan-Marshall te voeren. Jeep reed te water; Engelse militair verdronken I Een Engelse militaire jeep van de Field Security te Hoek van Holland is 's nachts ti de Nieuwe Waterweg gereden. Een op- garende van het in de nabijheid liggende 'ks. „Antwerp" trachtte door onmiddellijk te water te springen de jeep te bereiken, poch moest wegens de koude van het wa iter zijn reddingspogingen opgeven. In het voertuig zaten twee Engelse mili- liren. Een hunner had zichzelf kunnen Iden, doch de ander is verdronken. Zijn lijk is de volgende morgen door een kor- )raal van de Koninklijke Nederlandse iarine, die zich in een duikerpak onder 'ater had begeven, gevonden. De Koningin beperkt liaar werkzaamheden De Koningin zal wegens vermoeidheid op advies van haar geneesheer haar werk zaamheden voorlopig tot na Pasen beper ken tot de dringende regeringszaken. Georges Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren voor West-Europa het recht opgeëist tot het formeren van een zelfverdedigings-appa- raat en heeft de Westerse naties opgeroe pen, de grondbeginselen der vrijheid te blijven verdedigen. Tijdens een debat over buitenlandse aangelegenheden in de Franse nationale vergadering verklaarde Bidault: „Er is reeds veel gezegd over een West-Europees blok, maar er mag niet uit het oog verloren worden, dat de Oost- en Midden-Europese naties niet minder dan 15 verdragen van wederzijdse bijstand hebben gesloten ter beveiling van hun eigen vrijheid. Op de zelfde wijze hebben de West-Europese volkeren het recht, zich te organiseren. Bidault uitte zijn afkeuring over de com munistische staatsgreep in Tsjecho-Slo- wakije en vervolgde: „Ik hoop, dat de vol keren van West Europa de grondbeginselen der vrijheid zullen handhaven volgens welke zij steeds geleefd hebben en voor het behoud waarvan zovelen hebben ge streden, zovelen hun leven hebben gege ven." Een motie, die met instemming van de regering werd ingediend en waarin de assemblée een groet bracht aan de Tsje- choslowaakse democraten, die thans zijn beroofd van hun essentiële vrijheden en waarin de regering wordt uitgenodigd, zich Passagierslijst „Johan de Witt Op onze bureaux ligt ter inzage een passagierslijst van het m.s. „Johan de Witt", dat met ruim 650 passagiers op 26 Maart in Amsterdam verwacht wordt. strijdvaardig te tonen tegen alle machten, die de wereldvrede bedreigen en er voorts bij de regering op aan dringt, met de rege ringen van andere landen samen te werken ten einde de vorming van een federale Duitse staat te bevorderen en de onderhan delingen over de vredesverdragen met Duitsland en Oostenrijk tot een spoedig einde te brengen, ontmoette veel tegen stand van de zijde van de communisten. Jacques Duclos verzekerde de president, dat de Tsjechische regering zestig pro cent van het volk vertegenwoordigt. „Jul lie kunnen de macht slechts door kracht van wapenen behouden", zei Duclos tot zijn tegenstanders. Naar de mening van Duclos is het de plicht der volkeren om voort te schrijden naar het socialisme „of de plutocraten het ermee eens zijn of niet". „En als ze niet willen marcheren, gooien jullie ze het raam uit", interrumpeerde een rechtse afgevaardigde. Toornig antwoordde Duclos: U bent moreel verantwoordelijk voor Masaryk's dood". Krachtig verdedigde Bidault de door de Franse regering mede bewerkstelligde her opening van de Frans-Spaanse grens. Hij gaf toe. dat het sluiten van die grens niet effectief was geweest en voor Frankrijk een kostbare misstap heeft betekend, ten gevolge waai-van Frankrijk in een econo misch geïsoleerde positie kwam te ver keren en ernstige verliezen leed. De nationale vergadering sprak tenslotte met 419 tegen 183 stemmen haar vertrou wen uit in de buitenlandse politiek van de regering. EXTRA-HULP. President Truman heeft aan het Congres verzocht een aanvullende noodhulp van 53 milliard dollar toe te staan voor Oostenrijk, Frankrijk en Italië; bestemd om deze lan den voort te helpen tot het tijdstip, waarop het Europese hulpprogram in werking treedt. Aanslag op Joods Bureau kostte vele slachtoffers Arabische terroristen maakten gebruik van Amerikaanse auto Volgens Joodse bronnen zijn circa negentig personen gewond en een tiental gedood bij de ontploffing, die gisteren twee verdiepingen van het gebouw van het Joodse nationale fonds, de achtervleugel van het Joods Bureau, afscheurde. De Jo den vormden door de armen ineen te haken een cordon om de plaats van de ramp teneinde het reddingswerk onge stoord voortgang te doen vinden. De toege snelde Britse troepen en politiemanschap pen bleven buiten het gevormde cordon en richtten, toen men van anti-Britse ge voelens blijk begon te geven, de loop der geweren in de richting der Joden. Het wrak van de Amerikaanse auto. waarin de explosieven zich bevonden zou den hebben, is door de menigte uit de ruïnes gesleept. De brandweer kon in korte tijd de uitgebroken brand meester worden. Een Joodse hoofdofficier van politie heeft verklaard, dat geen Engelsen in verband met de ontploffing gearresteerd zijn. In een verklaring van de Palestijnse regering wordt gezegd, dat een auto, die naar het hoofdkwartier reed, bij een hek doorzocht werd en dat de inzittenden twee dozen in Een luchtfoto van het hoofdkwartier van het Joods Bureau in Jeruzalem, waar gisteren een ontploffing plaats vond, die Jeruzalem op zij-n grond- vesten deed schudden. de hall achterlieten. Enkele minuten later was de ontploffing gevolgd. De radio-omroep van de Joodse verzets organisatie Haganah heeft de „Arabische gangsters" beschuldigd van misbruik ma ken van Amerikaans eigendom en van de onschendbaarheid van de Amerikaanse vlag teneinde hun doel te bereiken. Vol gens de Haganah zijn de Arabieren met militaire middelen niet geslaagd om de Joodse verdediging te doorbreken. „Wij zullen deze misdadigers behandelen als een vijand, voor wie geen genade kan gelden". Staking bij Hin ten einde De staking bii de kousenfabriek Hin N.V. is geëindigd. Slechts een tiental ar beiders heeft tenslotte geweigerd het werk te hervatten. Zij zUn ontslagen. Het stakingscomité deed ons nog een communiqué toekomen, waarin het mee deelt, dat het de staking niet als geëin digd beschouwt. Het comité bestaat uit een ongeorganiseerde, twee Eendrachtsleden en een lid van de E.V.C, Benesj en hij hodden het mes op de heel De Tsjechoslowaakse bladen hebben gis teren op hun voorpagina's grote plaats ruimte gewijd aan foto's en herdenkingen van Jan Masaryk. Het sociaal-democrati sche orgaan spreekt van Masaryk als „een man, die geen vijanden telde onder ons volk". De hoofdredacteur van het communisti sche blad Rude Pravo schrijft, dat na „de zonder voorbehoud door Masaryk afgelegde verklaring van loyaliteit jegens zijn volk" de Westerse pers en radio „een campagne zijn begonnen welke ook tegen de persoon van Masaryk gericht was." Het artikel gaat verder: „Het is duidelijk, dat de Westerse pers poogde Jan Masaryk omver te lopen. Des te dierbaar zal Jan Masaryk blijven in de herinnering van ons volk. Hij, die op het moment van reactionaire samenzwering trouw bleef aan de nalatenschap van zijn grote vader." Een les. De New York Herald Tribune schrijft in een hoofdartikel, dat de dood van Jan Ma saryk „de laatste armzalige dekmantel, die rondom de Russisch-communistische over meestering van Tsjechoslowakije was ge worpen, heeft afgescheurd en de catastrofe, die achter het ijzeren gordijn plaats vindt, in het volle licht heeft gesteld." De New York Herald News noemde Ma- saryks dood een les voor die democraten, die nog steeds denken, dat het mogelijk is „politieke zaken te doen met de bende van het Kremlin". Mes op de keel. Anton Machek, de Praagse correspondent van het Parijse blad „Ce Matin" meldt, dat Masaryk hem vier dagen geleder! zeide: „Ik weet even goed als u, dat mijn land niet langer vrij is." Op Macheks vraag, waarom hij en pre sident Benesj in de communistische rege ring waren gebleven, zou Masaryk hebben verklaard, dat zij het mes op de keel hadden. Het licht gedoofd. De leiders van verschillende delegaties bij de UNO zijn in een vergadering, die door de radio uitgezonden werd, bijeenge komen ter herdenking van Jan Masaryk. Warren Austin (Amerika), zeide, dat de Amerikaanse delegatie diep bedroefd is over „het uitdoven van het licht in Tsjecho- Slowakije". Parodi (Frankrijk) zeide: „Masaryk heeft altijd voor de vrijheid gestreden. Wij ken nen nu de prijs, die daarvoor betaald moet worden." Cadogan (Engeland) zeide, dat Masaryks intieme vrienden zijn lijden konden raden. Suchy (Polen) sprak de hoop uit dat deze tragedie niet voor „sinistere doelen" ge bruikt zou worden. Vandaag zou het stoffelijk overschot van Jan Masaryk gedurende acht uur voor het publiek opgebaard liggen in het Czernin- paleis. De gehele staf van het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken was Donderdag aanwezig bij een rouwplechtig- heid ter nagedachtenis van Jan Masaryk op het paleis Czernin. Staatssecretaris Clementis zeide, dat Ma saryk door zijn buitengewone gevoeligheid zich de verguizende uitlatingen van zijn zogenaamde vrienden ver weg zeer aantrok. Ontslagen. Mevrouw Horakova, afgevaardigde van de communistische partij, welbekend in kringen van de internationale vrouwenbe weging, heeft haar parlementaire mandaat ter beschikking gesteld. Dit is het tiende parlementslid dat sedert de jongste poli tieke gebeurtenissen zijn mandaat ter be schikking heeft gesteld. De Tsjechoslowaakse gezant in Turkije, Kolowrat Krakowsky, is afgetreden. De eerste-secretaris van de Tsjechoslo waakse legatie bij het Vaticaan, Frantisek Schwarzenberg, heeft zijn ontslag inge diend in verband met de jongste gebeur tenissen in Tsjechoslowakije. Het woord is aan Chamfort De meeste lezers zetten hun boe ken in hun boekenkast en de meeste schrijvers zetten hun boekenkast in hun boeken. De lege plaats Toen Klement Gottwald zijn nieuwe kabinet aan de Tsjechische consti tuante presenteerde, teas een plaats onbezet. Het was de plaats, die be stemd was voor Jan Masaryk, die verkoos de hand aan zichzelf te slaan, boven het zitting nemen op een zetel, waar een man als hij niet hoorde. Rijks- en gemeentepolitie worden met vrijwilligers aanzienlijk uitgebreid Ceen vrijwillige landstorm of burgerwachten Nodeloze ongerustheid over koning Gustaaf Gisteren was Zweden niet weinig in op schudding doordat het gerucht de ronde deed, dat de bejaarde koning Gustaaf die op vacantie-reis onderweg naar Nice was, zou zijn overleden. In Stockholm woeien de vlaggen halfstok en de Zweedse radio begon plechtige muziek te spelen. De Zweedse ambassade in Parijs maakte een angstige ochtend door. De bezorgdheid verdween pas toen de oude koning fit en wel in Parijs arriveerde. Het bleek dat ergens in Duitsland een warm-gelopen rijtuig van de trein moest worden afgekoppeld en dat de mensen dachten, dat het rijtuig van de koning moest worden losgemaakt omdat hij ge storven was. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de regering heeft besloten ter verster king van het potentieel van het gezags apparaat der overheid aan de rijks- en de gemeentepolitie een aanzienlijke uitbreiding met vrijwilligers te geven. In de rijkspolitie zullen ongeveer 10.000 vrijwilligers als reserve worden opgenomen. De gemeentepolitie zal met vrijwilligers als reserve verdubbeld worden. Daarnaast overweegt de regering nog andere maat regelen tot waarborging van de openbare veiligheid. Toetreding tot de politie in vrijwilligers- Financieel accoord met Engeland Regeling van schulden uit de oorlog De minister van financiën prof. P. Lief- tinck en zijn Engelse collega Sir Stafford Cripps hebben een overeenkomst onderte kend over de vaststelling en de terugbeta ling van diverse wederzijdse vorderingen en schulden tussen het Verenigd Koninkrijk enerzijds en Nederland en Nederlands- Indië anderzijds, voortvloeiende uit de oor log en de periode onmiddellijk na het einde van de vijandelijkheden. Deze overeenkomst, welke de onderhan delingen afsluit, die gedurende de laatste maanden tussen vertegenwoordigers van beide regeringen zijn gevoerd, betreft vor deringen voortvloeiende uit militaire leve ranties voor de Nederlandse strijdkrachten, aankoop van overtollige Britse legergoede- ren door de Nederlandse regering, leve ringen voor de burgerbevolking van Neder land, alsmede voorschotten aan de Neder landse regering gedurende de oorlog. Volledige verdere gegevens zullen aan liet begin van de volgende week worden gepubliceerd. EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Uitgezonderd de heer Brandenburg (Comm.), wie agrarische verwantschappen vreemd zijn, bestond er tussen de overige sprekers over de begroting van minister Mansholt en het land- of tuinbouwbedrijf wel een nauwere relatie. Daar was de Be- tuwse kantonrechter Mr. Kolff (C.H.), die van huis uit goed op de hoogte is met fruitveilingen en de voorkeur gaf aan het „huur naar duur"stelsel, wat de regeling inzake huur van fusten voor groente en fruit betreft. Hij bekeek het geval echter wat te veel door een veilingbril en had daardoor geen oog voor de bezwaarlijke administratieve rompslomp, volgens de mi nister aan dat systeem verbonden. Zoveel Hout voor wederopbouw Weer houthakkers naar het Schwarzwald In April van dit jaar zullen opnieuw on geveer 450 Nederlandse houthakkers aan het werk gaan in het Duitse „Schwarz wald". om bomen voor de Nederlandse wederopbouw te rooien. Het gebied be hoort tot de Franse zóne (provincie Ba den). In het vorig seizoen werd 40.000 m3 hout geveld en naar Nederland verscheept. Men zal trachten dit jaar tussen April en October het dubbele te bereiken, doch dit is van velerlei factoren, o.a. de weers gesteldheid, afhankelijk. De houthakkers leven in kolonie-ver band en hebben een hotel tot hun beschik king. Het gevelde hout wordt met zware trucks naar Karlsruhe vervoerd en van daar met Rijnaken verscheept. Het hout hakkersseizoen loopt tot October. mogelijk uitbreiding van cultuurgrond stond op het verlanglijstje van de heer Hoogland (Arb.), dwangpacht bij ruil verkaveling op dat van de heer V e r h e y (K.V.P). En dan hoorden we ook nog woor den van critiek over 's ministers pryzen- beleid, waartegenover de bewindsman aan voerde, dat nu eenmaal ieder beroep zich altijd achteruit gesteld voelt, hoewel me nigmaal een nader onderzoek - bijvoorbeeld bi» de bakkers - leert, dat er toch heus nog niet zulk een reden tot klagen bestaat. De kampioenen voor de tuinbouw moesten echter wel weten, dat de minister niet van plan is die bedrijfstak een „betonvloer" onder de voeten te leggen door steunver lening. De heer Brandenburg (Comm.) mocht vernemen, dat minister Mansholt met zijn ambtgenoten Fiévez en Gielen nog eens poolshoogte zullen gaan nemen naar aanleiding van de plannen om bij Havelte een militair oefenterrein te maken, doch dat het toch ergens 'moet komen en dan daar, waar de minste schade zal worden berokkend. Zowel de heer Bieuwenga (A.R.) als de heer Zegering Hadders (V.V.D.) moesten mets hebben van socialisatie van land bouwgrond. Laatstgenoemde had de minis ter gevraagd of deze het op het landbouw- congres van de P. v. d. A. voorgestane denkbeeld omtrent geruisloze socialisatie deelde. Hierop kreeg hij in tweeërlei op zicht een ontkennend antwoord. De be windsman bestreed, dat men in deze bezig is iets geruisloos te ondernemen en voorts gaf hij te verstaan niet te voelen voor socia lisatie van de eigendom. Iets anders is, dat hij het gebruik van de grond - voor hem de hoofdzaak - wel in socialiserende rich ting schijnt te willen zien ontwikkelen. Met aantekening van het communistische „tegen" nam de Kamer de begroting zon der hoofdelijke stemming aan. verband zal alleen kunnen geschieden op basis van vrijwillige, individuele bijstand aan het bevoegde gezag in het kader van de normale politiedienst. Van enig optreden dezer vrijwilligers in eigen zelfstandig korpsverband zal geen sprake zijn Zij zul len wanneer het bevoegd gezag zulks nodig oordeelt, individueel in werkelijke dienst bij de politie worden opgeroepen. De oplei ding en oefening zullen eveneens in het normale politieverband plaats vinden. Voor toetreding tot de reserve-politic komen uitsluitend in aanmerking gezags getrouwe Nederlanders, die met militair dienstplichtig zijn of indien zij wel mili tair dienstplichtig zijn, wat officieren be treft de leeftijd van 45 jaar, wat onder officieren en korporaals betreft de leeftijd van 40 jaar en wat manschappen betreft de leeftijd van 28 jaar hebben bereikt. Personen, die 65 jaar of ouder zijn kunnen niet worden t^gelaten. Het ligt niet in het voornemen der re gering te komen tot een heroprichting van de vroegere bijzondere vrijwillige land storm en de vrijwillige burgerwachten. Wel zal op de voormalige leden dier instituten een beroep worden gedaan om mede te werken aan de verwezenlijking van boven omschreven doeleinden. Bejaarde antiquair vermoord in Bussum Donderdagmorgen is de 71-jarige anti quair M. J. K., wonende aan de Land- straat te Bussum, dood op zijn bed ge vonden. De man, die ongehuwd was en geen familieleden heeft, woonde achter zijn winkel. Een werkster kreeg 's mor gens op haar bellen geen gehoor. Zij is toen achterom gegaan, waar zij een raam zag openstaan. Hierdoor is zij naar binnen geklommen en zag de bejaarde antiquair dood op zijn bed liggen. Zij waarschuwde de politie, die constateerde, dat de man ernstig aan het hoofd was gewond. Men neemt aan. dat de antiquair in zijn slaap verrast is en met een zwaar voorwerp op het hoofd werd geslagen. In de kamer was alles overhoop ge haald. Men kon echter niet vaststellen, wat er ontvreemd is. Met vrij grote zekerheid wordt aange nomen dat de moord na Dinsdagmiddag is gepleegd. De krant van Maandag lag na melijk in de kamer, maar die van Dinsdag en Woensdag lagen nog op de deurmat. Bovendien was de antiquair Dinsdagmid dag nog bij een loodgieter in de buurt ge weest. De dader heeft eerst getracht een ruitje van het keukenraam te verwijderen. Een gedeelte van de stopverf was reeds weg- gekrabd. maar daar het raam slecht sloot zag hij kans het zonder moeite te openen. Via de keuken ging de moordenaar naar de kamer achter de winkel, waar de anti quair lag te slapen. Met een zeer zwaar voorwerp, dat nog niet is gevonden, heeft hij de oude man op een dusdanige manier op het hoofd geslagen, dat de dood wel on middellijk moet zijn ingetreden. Op de grond werd een lege portefeuille gevonden, waaruit afgeleid wordt dat de dader de kledingstukken, die over een stoel hingen, heeft doorzocht. Buren deel den mede, dat K. altijd veel geld op zak droeg. Een munitiedepot te Saint Maurice (Midden-Frankrijk) is door vier ontplof fingen verwoest. Tien arbeiders kwamen om het leven. RUSTIG VOORJAARSWEER Verwachting, medegedeeld door het KN.M I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Koude nacht met op vele plaatsen vor ming van nevel of mist. Morgen over dag: na het oplossen van de mist lange perioden van zonneschijn met snel op lopende temperatuur. Droog weer en weinig wind. 13 Maart: Zon op 7.00 uur. onder 18.40 uur Maan op 8.05 uur, onder 21.43 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1