AKKERTJES. c John Langenus over België-Nederland Nederlandse verliezen in Indonesië Verfraaiing van Frans Halsmuseum s Nachts wakker door pijn Het eerste stoeltje PANDA EN DE PROFESSOR Bakker's behang Wereldnieuws J ZATERDAG 13 MAART 1948 VOETBAL „Oranjeploeg heeft de beste kansen, maar een verrassing is niet uitgesloten" Zondag v. .u-dt in Antwerpen weer de grote strijd gestreden. Na de oefen wedstrijd in Rotterdam kunnen de ver wachtingen niet hoog aangeslagen wor den. Toch vermoeden wij, dat de Ne derlanders zich ten volle zullen geven en mogelijk zegeviert de geestdrift weer. Na de bevrijding hebben de Belgen en Nederlanders elkaar vier maal ontmoet. Drie maal won de Oranjeploeg en éénmaal was een gelijk spel het resultaat. De gast heren zullen natuurlijk al het mogelijke doen de eerste zege na 1945 te veroveren. Onze correspondent te Brussel heeft een gesprek gevoerd met de bekende inter nationale scheidsrechter John Langenus over de aanstaande ontmoeting. Wij laten thans het woord aan onze correspondent. „Het meest karakteristieke van de match is" zo zeide Langenus „dat noch de Belgen, noch de Hollanders tevreden zijn over de huidige ploegen. Ik geloof echter, dat de Hollandse voorhoede met haar tra ditionele vastberadenheid en haar schot zekerheid opnieuw het pleit ten voordele van Oranje zal kunnen beslissen". Een kenmerk van de Belgische ploeg en van het Belgische voetbal in het algemeen is, volgens de heer Langenus, de goede, mo derne baltechniek. De rollen zijn precies omgedraaid. Jaren geleden waren de Bel gen technisch niet zo sterk, maar hun geest drift bracht hen soms de overwinning op de technisch sterkere Hollanders. Thans zijn wij technisch sterker en winnen toch niet! Nu is de techniek van de Belgen over heersend. Misschien zal de „sfeer" ons dit keer een goede steun worden zo zeide hij, Vóór de oorlog kwamen er een 20.000 Nederlanders naar Antwerpen, maar thans kregen er amper 2000 een deviezentoewij- zing. De heer Langenus en Uw correspondent hebben tezamen de opstelling van de Rode Duivels bestudeerd. En hij zeide ons, dat de keuze van spelers als Aernoudts, Meert, De Buck, Henriet, Lemberechts en Thirifays geen commentaar behoeft. Zij zijn in goede vorm en niets stond hun verkiezing in de weg. Wat bijzonder opvalt is de keuze van Anoul (linksachter), van Erroelen (mid- half) en van Mermans (midvoor). Anoul heeft zowel tegen Luxemburg als tegen Zwitserland meegespeeld. Volgens onze zegsman was hij in de eerste wedstrijd vrij zwak, tegen Zwitserland een stuk beter. Hii is geen achterspeler van internationaal formaat, maar hij zal het volgens Lan genus al licht zo goed doen als Pannaye, die weinig meer presteert! Misschien zou Marcel Aernoudts een nog betere keuze zijn geweest, maar deze spe ler uit Berchem is geblesseerd en er is dus teveel risico om hem op te stellen. Een nienwe stopper. Als midhalf heeft de Belgische keuze- Commissie bij de oefenwedstrijden een kans gegeven aan Piérange. Blijkbaar dacht men aan Möring en wilden ook de Belgen een stopper-spil met een stevige body! Tegen Zwitserland en Luxemburg stond hij zijn man, maar voor de competitie was hij ver leden week zo zwak, dat men tenslotte toch Erroelen van Anderlecht heeft gekozen. De heer Langenus is niet overtuigd, dat dit een succes zal zijn. Veeleer had hij de voorkeur gegeven aan Van de Ven, de sterke stopper van Berchem Sport. Decleyn vervangen, Belangwekkend is verder de vervanging Van midvoor Decleyn door Mermans. Een paar minder goede competitie-wedstrijden De radio geeft Zondag HILVERSUM I. 301.5 M. 800. 9.30. 13.00, 19.30, 22.30 uur Nieuws. 8 15 Bach. 8.30 Gereformeerde morgenwijding. 9.55 Hoogmis. 11.30 Dumky-trio, Dvorak. 12.15 Apologie. 12.30 Lunchconcert. 13.35 Franse kamermuziek. 14.00 Stadsfries cabaret. 14.30 Svrnphonieconcert. (Strawinsky, Rudolf Mengelberg, Chausson). 15.40 „Bacteriën in de landbouw". 15.50 Platen. 16.10 Boek bespreking. 16.25 Vesper. 17.00 Ned. Hervorm de 'kerkdienst. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Sweelinck. 19.15 Kent gij uw Bijbel?. 19.a0 Sport 20.05 Gewone man. 20.12 Metropole orkest. 20.40 „Ben Hur", luisterspel. 21.45 Nederlandse potpourri. 22.07 Actualiteiten en Avondgebed. 22.55 Arturo Toscanini dirigeert Mozart en Tsjaikofski. HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8.00, 13.00, 18 00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 8.18 Zingende torens. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Lichte muziek. 9.15 Platen. 9.45 Geeste lijk leven. 10.00 Zondaghalfuur. 10.30 Re monstrantse kerkdienst. 11.45 Toespraak. 12.00 Fanfare-orkest. 12 25 Boekbespreking. 12.45 Lichte muziek. 13.30 Ouvertures, met toe lichting. 14,30 Platen. 14.50 Voetbalwedstrijd België—Nederland. 17.00 Gesprekken met luisteraars. 17.20 Gedicht. 17 30 Ome Keesje. 17,50 Sport. 18.15 Dansorkest en piano-duo. 19.00 Radiolympus. 19.30 Lichte muziek. 20.15 Haydn. 21.00 Voordracht. 21.15 Lichte mu ziek 21.45 „De kinderen van kapitein Grant luisterspel. 22.30 Piano-sonate, Chopin. 23.15 Dansorkest. Maandag hebben Decleyn doen vallen. Men meent, dat Mermans tactisch beter is. „Ik geloof", aldus Langenus, „dat er echter een andere ïeden is voor zijn verkiezing! Immers de harde Möring was de baas over Decleyn. Men wil het nu eens proberen met iemand anders, die misschien anders reageert op het potige spel van de Hollandse stopper. Of dat lukken zal, is de vraag. De praktijk zou wel eens op een teleurstelling kunnen uitlopen. Als Mermans wat tegenslag krijgt in het begin van de wedstrijd, kan dat voor zijn moreel dodelijk zijn Hij is nu eenmaal geen vechter! De heer Langenus meent overigens, dat de Belgische voorhoede, als geheel, er op vooruit gegaan is. Alle vijf spelers (Lembe rechts, Van Steeland, Mermans, Chaves en Thirifays) kunnen schieten en alle vijf zijn ze vlug en opportunistisch. Jammer dat Thirifays maar één voet weet te gebruiken. Feitelijk moest deze tekort koming een reden zijn om hem uit de na tionale ploeg te weren. AI met al meent de heer Langenus. dat de Hollandse kansen op een overwinning iets hoger moeten worden aangeslagen dan die van de Belgen. Er zitten in dit Belgische elftal echter toch ook zoveel mogelijkheden dat een verrassing zeker niet uitgesloten mag worden geacht. NEDERLAND: KRAAK (Stormvogels) SPEL SCHIJVENAAR (DWS) (EDO) STOFFELEN MÖRING DE VROET (Ajax) (Enschedé) (Feyenoord) LENSTRA RIJVERS WILKES VAN DIJK DRaGER (Heerenveen) (NAC) (Xerxes) (Ajax) (Ajax) Scheidsrechter SCHERZ TIRIFAYS CHAVES MERMANS VAN STEELANT LEMBERECHTS (Charleroi) (Gent) (Anderlecht) (St.Nicolas) (Mechelen) HENRIëT ERROELEN DE BUCK (Charleroi) (Anderlecht) (Aalst) ANOUL AERNOUDTS (Berchem Sport) (Luik) MEERT (Anderlecht) Naaienl kunnen de meeste dames wel, maar knippen niet Voor hen is de 1 L.M O -handleiding, verwerkt in 32 geïllustreerde lessen, een ware uitkomst. Indien de abonné's van dit blad bun naam en volledig adres opgeven aan: Instituut I.L.M.O.,Emniiistraat47 te Hilver- sum, krijgen zy per post de eerste lessen thuis gestuurd. Elke cursiste ontvangt gratis een rraaie modeplaat. (Adv De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: sold. Ie kl. L. de Jager, afkomstig uit Scheveningen. Gesneuveld 5 Maart 1948. korp. G. van Soest, afkomstig uit Stel lendam. Gesneuveld 5 Maart 1948. sold. J. B. Temmink, afkomstig uit Raal- te. Gesneuveld 2 Maart 1948. sold. A. B. Verheij, afkomstig uit Slie- drecht. Gesneuveld 7 Maart 1948. Koninklijke marine: kok le kl. W. de Groot, afkomstig uit Den Helder. Overleden t. g. v. oorlogsver wonding 10 Maart 1948. Koninklijk Nederlands-Indische leger heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Uitvoering van een tienjarenplan De nieuwe directeur van het Fx-ans Hals museum, de heer H. P. Baard, streeft er niet alleen naar de schilderijenverzameling uit te breiden en te volmaken, maar heeft ook oog voor de verfraaiing van het ge bouw zelf. Het museum is waardig gehuis vest in het mooie oude gebouw (een vroe ger weeshuis) waardoor de gelukkige om standigheid verkregen is, dat de werken van de oude Haarlemse meesters hangen in een omgeving die overeenkomt met de tijd waarin zij ontstonden. Maar nu wordt getracht veel dat in dit gebouw niet harmonieert met die oude sfeer in oude bouwwerken is in de loop der jaren veel veranderd, zonder dat het nieuwe het oude waardig kon vervangen! te verbeteren en dan zo, dat een goed geheel ontstaat. Er is begonnen met de restauratie van de voorhal, waar de bezoekers hun kaar tjes kopen en de catalogi en reproducties van schilderijen te koop zijn. Die is geheel in oude stijl gebracht, een eiken balken- zoldering, gepleisterde muren, enz. Ook het meubilair voldoet aan de eisen. Wie deze „herboren" hal ziet, kan zich een voorstelling maken hoe het gehele museum gebouw in de toekomst zal worden. Maar dit zal nog wel een reeks van jaren duren, want er moet rekening gehouden worden met het feit, dat de Haarlemse schatkist met zorg bewaakt wordt. Daarom is voor de reorganisatie een 10-jarenplan opgemaakt. Nu komt het eerst in aanmerking de vestibule, nu een naar en somber ding, maar die niet alleen vergroot zal worden, maar ook meer licht zal krijgen, waardoor ook daar het eikenhout, dat aan zolder en wanden komt, gaat leven en het geheel de vrolijke 17e eeuwse sfeer zal ademen. De uitgaven voor dit «werk zullen ten laste van de begroting voor 1949 gebracht worden, DOODSTRAF GEëlST TEGEN ADJUDANT VAN ZONDERVAN. Tegen G. S. uit Bilthoven. adjudant van de ex-leider der W.A. Zondervan, eiste de procureur-fiscaal van het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof de doodstraf. Ver dachte was tot Mei 1940 le luitenant in het Nederlandse leger. In Juli 1941 nam hij dienst in het vrijwilligerslegioen van generaal Seyffardt. In 1942 ging hij naar het Oostfront waar zijn linkeronderarm werd afgeschoten. Bovendien kreeg hij een granaatsplinter in zijn longen. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8 00. 13.00. 19.00 20.00 22.30 uur Nieuws. 7 15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Bach. 8.15 Ge wijde muziek. 9.00 Mozart. 9.15 Voor zieken. 9.30 Vragen aan voorbijgangers. 10.00 Berlioz en Zizet. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Voorlezen. 11.35 Orgel. 12.05 Sopraan en piano.. 12.30 Lichte muziek. 12.55 Bach-koraal. 13.15 Metropole-orkest. 14.00 Voor scholen 14 25 Lichte muziek. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Handel. 17.00 Voor kleu ters. 17.15 Cello. 17.45 Wederopbouw in In donesië. 18.00 Ensemble. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Actueel geluid. 19 45 Nederland vraagt ver keersvliegers. 20.15 Frans symphonieconcert. 21 10 Dr J. A. H S. Bruins Slot spreekt over „Totalitaire dreiging". 21.30 Klarinetkwintet Mo/art. 22.00 Cursus kerkelijk orgelspel. 22.45 Avondwijding. 23.00 Wereldkampioenschap schaken. 23.10 Liederen van Debussy. 23.40 HILVERSUM II. 414.5 RL. 218 M. en 1875 M. 7 00. 8.00. 13.00. 18.00, 20.00 23.00 uur Nieuws. 7 15 Platen. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Arbeids vitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Zang. 11.00 Op de uitkijk. 11.15 Viool en piano. 11.45 Franse balletmuziek. 12.30 Weer. „In t spion netje". 12.38 Orgel. 13.15 Zang. 13.30 Stafmu ziekcorps. 14.00 Zang. 14.20 Wat gaat er om in de wereld? 14.35 Piano. 15.00 Gevanëerd Èrogramma 16.00 Franse chansons. 16.30 lisco-causerie over „Faust". Gounod. 17.15 Dansorkest. 17.45 Voor padvinders. 18.15 Ra- dso-muziekjournaal. 19 00 Voor kleuters. 19.05 Lichte muziek. 19.45 Inleiding tot muziek begrip. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Luisterspel „De grote race". 22.30 Oostenrijk spreekt tot u. 23.15 Dansplaten. Voetbal Scheidsrechters nodig voor schoolvoetbal De Paasvacantie is in zicht en voor de voetballende Haarlemse schooljeugd na dert dus het tijdstip, waarop het populaire Schoolvoetbaltournooi voor de zeventiende maal begint. Of er animo voor bestaat? Dit jaar is er een record-aantal inschrijvingen ontvan gen; niet minder dan 140 elftallen zullen er aan deelnemen. Helaas waren er ook nog enkele laatkomers, die niet meer konden worden ingedeeld, omdat het programma reeds was opgesteld. De samenstelling van het programma heeft de Commissie van Voorbereiding heel wat hoofdbrekens gekost, gelet op het ge brek aan goede terreinen te Haarlem. Want van Woensdagmiddag 24 Maart tot en met Zaterdag 3 April zullen er op werkdagen, dus niet op de beide Paasdagen en Goede Vrijdag, niet minder dan 170 wedstrijden moéten worden gespeeld op terreinen te Haarlem, Heemstede en Bloemendaal. Voor de lagere afdelingen D en E is er nog extra nieuws en goed nieuws ook! De verliezersronde, welke sinds 1941 niet meer is gehouden, is weer in ere hersteld! Dat betekent, dat de elftallen, welke in deze afdelingen in de eerste ronde verliezen, in de verliezersafdeling nog eens een kansje krijgen. Wordt de tweede maal verloren, dan is het natuurlijk afgelopen, anders komt er niet op tijd een einde aan het tournooi! Er wordt op tien terreinen ge speeld. Het welslagen van het tournooi zal na tuurlijk grotendeels afhangen van de weersomstandigheden, maar er is nog een andere, niet minder belangrijke factor en dat is het scheidsrechtersvraagstuk. Men denke daar niet te licht over. 170 wedstrijden, 85 voor en 85 na de Pasen. Er zijn natuurlijk geen 170 scheidsrechters nodig, maar op het ogenblik ziin er nog geen tien bij elkaar en dat is wel erg wei nig en in elk geval onvoldoende. Er wordt dus een zeer dringend beroep gedaan op hen, die de 18-jarige leeftijd hebben bereikt en zich in staat achten een morgen of middag in de vacantie de fluit te bespelen. Men doet er een goed werk mee. En zonder een voldoend aantal scheidsrechters kan het programma niet worden uitgevoerd. Behalve Haarlem, H.B.C. en Schoten komen er nog een paar kampioenen bij en wel in het schoolvoetbaltournooi. Men kan ze in actie zien in de eindstrijden, welke op Zaterdag 3 April op het H.F.C.-terrein worden gehouden. Men wordt verzocht zich spoedig op te geven, in elk geval liefst vóór Woensdag 17 Maart als scheidsrech ter bij het commissielid, de heer J. A. G. Krouwels, Jan van Galenstraat 12, Haar lem. Ten overvloede zij medegedeeld, dat er ditmaal ook op Zaterdagmiddag 27 Maart enige wedstrijden in de laagste af delingen moeten worden gespeeld. Boksen Hessels en Brouwer in de eindstrijden verslagen In de eindstrijden van de bokskampioen schappen van rïoordholland klas A zijn de Haarlemmers Hessels en Brouwer versla gen nadat zij in de halve eindstrijd een zege hadden geboekt. Hessels kwam tegen M. Linneman in het vedergewicht uit. De strijd was bijzonder fraai. Linneman was beter getraind dan de Haarlemmer en won op punten. Als deze nog een kans wil ma ken deel te nemen aan de Olympische Spe len. dan moet hij zich nog geducht trainen. J. Brouwer bokste tegen Van Eyk zeer goed. Na drie ronden was de strijd onbe slist en twee ronden moesten extra worden gebokst. Met gering verschil won Van Eyk. In de andere gewichten waren de uitslagen: vlieggewicht: Van der Zee. kampioen; P. de Jong. winnaar van de eerste prijs. Ban- tamgewicht: L. Kwarten, kampioen: J. Bekker, winnaar eerste prijs. Middenge wicht: A. Pastor, kampioen; W. Snoek, win naar van de eerste prijs. Halfzwaargewicht: N. Cramer, kampioen: B. Linneman, eerste prijswinnaar. Zwaargewicht: Niemans, kampioen; J. Dijkman, eerste prijswinnaar. Woensdagavond komen in net Concert gebouw te Haarlem o.a. uit; J. Bekker, M. Linneman, J. Hessels, J. Brouwer, Van Eyk W. Snoek en B. Linneman. Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 Maart 981114 tegen 959646 op 1 Februari. Op 1 Februari waren er 492943 aangeslotenen op het rijksradiodistributienet tegen 492046 op 1 Januari. Slaap is vaak de beste remedie en die mist U als pijn U wakker houdt. Stilt Uw pijn met „AKKER- TJES" en een rustige slaap zal U verkwikken. „AKKERTJES'helpen altijd. Let op't AKKER-merk. Verplichte overdracht van Amerikaanse effecten De Nederlandse Bank deelt mede, dat zij dezer dagen een eerste aanwijzing zal doen van Amerikaanse effecten, welke door in gezetenen aan haar zullen moeten worden overgedragen. Deze eerste aanwijzing, welke tot obli gaties beperkt zal blijven, zal tevens na dere bepalingen bevatten over de wijze waarop deze aanbieding en eigendoms overdracht zullen moeten geschieden. De eigenaar dient binnen de gestelde termijn (circa 14 dagen na de in de aan wijzing te noemen datum) aan een inle veringskantoor opdracht te verstrekken tot aanbieding van de hem toebehorende effecten, behorende tot de aan te wijzen fondssoorten en dit kantoor in de gelegen heid te stellen deze stukken binnen dezelf de termijn aan de Nederlandse Bank in eigendom over te dragen. De verkoopprijzen zullen worden vast gesteld op basis van het gemiddelde der koersen te New York van de tien beurs- dagen, voorafgaande aan vorenbedoelde datum. Indien de verkoop en levering op een later tijdstip geschieden, zullen de prijzen door de Nederlandse Bank worden vast gesteld, tenzij de Nederlandse Bank de eigenaar verplicht zelf de effecten in het buitenland te verkopen en de opbrengst aan de Nederlandse Bank over te dragen. Indien de Nederlandse Bank redenen heeft om aan te nemen dat de regering der Verenigde Staten van Amerika aanspraken kan doen gelden op aan de Nederlandse Bank verkochte en geleverde effecten, zal zij de verkoopprijs dezer effecten onder zich houden totdat haar is gebleken, dat bedoelde aanspraken niet aanwezig zijn. Ingezetenen, die effecten aan de Neder landse Bank hebben verkocht, kunnen binnen veertien dagen na de voor de aan koop gestelde termijn deelnemen in de drie procent Nederlandse staatslening 1947 (Dollarlening 1947) en wel tot een bedrag in guldens, door hen voor de verkockte effecten ontvangen. De deelneming geschiedt tegen ^de koers van 100 procent. Verlangens der Arubaanse Volkspartij „Aruba los van Curacao" De leider van de Arubaanse volkspartij, de heer H. Eman, heeft aan het A.N.P. de volgende verklaring gezonden: „De Arubanen, die zich realiseren, dat aanneming van het wetsontwerp tot wij ziging der staatsregeling, de incorporatie van Aruba bij Curasao voor'opig hand haaft, dringen aan op schorsing der be handeling van het wetsontwerp en op het verlenen van prioriteit aan het vraagstuk van het tot een afzonderlijk staatsdeel maken van Aruba onder een vertegen woordiger der Kroon voor de Antillen. Indien desondanks het wetsontwerp zou worden aangenomen, zullen de Arubanen zich wel laten kiezen, doch onder geen voorwaarde deelnemen aan de wetgevende arbeid in de Staten of van gecommitteer den, daar zij zich in dat geval tegen hun natuur in verbonden zien met het eiland Curasao, waarvan zij absoluut geen in- mening in hun zaken langer dulden. De Arubanen zijn wel bereid tot mede werking tot de grondwettige afscheiding zal zijn tot stand gekomen, mits de behan deling van het huidige wetsontwerp wordt opgeschort. Zij rekenen dan ook op de loyale mede werking van de regering en de Kamer om de afscheiding van Aruba zo spoedig mo gelijk tot uitvoering te brengen. Daarna zijn zij bereid tot samenwerking op nader overeen te komen punten, bijvoorbeeld justitie, postdienst, muntwezen, pensioenen en steun aan hulpbehoevende eilanden". REGERINGSCRISIS IN NEDER-SAKSEN De regering van Neder-Saksen in de Britse bezettingszóne van Duitsland Wn"-isdag afgetreden. De premier, Heinrich K heeft de waarnemende gewestelijke Br, .se commissaris, brigade-generaal Ling- ham, meegedeeld, dat alle pogingen om de verschillen tussen de linkse en rechtse par tijen over de agrarische hervorming bij te leggen, gefaald hadden, waardoor de re gering gedwongen was geweest af te treden. maar het zal wellicht mogelijk zijn reeds in October a.s. te beginnen met de uitvoe ring daarvan. Daarna zullen de 18e eeuwse zaal en de Empirezaal onder handen genomen worden. Ook de Halskabinetten vragen nog een verbetering. Vervolgens zullen de kamertjes aan de linkerzijde van de ingang gerestaureerd worden, opdat daar ondergebracht kan worden de verzameling kunstnijverheid uit vroeger eeuwen. Het museum bezit daar van een uitgebreide en zeer waardevolle collectie. Tenslotte blijft er dan nog over de ver betering van de zolderverdieping, waar nu de moderne kunst is ondergebracht. Wat men daarvan zal maken, valt nu nog niet te zeggen, omdat dat samenhangt met de vraag of het mogelijk is daarvoor een an dere en betere huisvesting te vinden. In ons vorig nummer deden wij daarover reeds mededelingen. Broodgraanvoorziening voor vijf jaar gewaarborgd Nieuw tarwecontract voor delig voor de schatkist e nieuwe internationale tarwe-over- eenkomst waarborgt de Nederlandse brood graanvoorziening voor vijf jaar. De expor terende landen hebben zich verbonden aan de importerende landen 500 millioen bushel tarwe per jaar te leveren tegen vastgestel de prijzen, die zich tussen een gefixeerd maximum van twee dollar en een aflopend minimum van 1.50 dollar tot 1.10 dollar zullen bewegen. Dit verklaarde ir. A. H. Boerma, rege ringscommissaris voor de buitenlandse agrarische aangelegenheden tijdens een persconferentie, welke over de nieuwe tarwe-overeenkomst werd belegd. Nederland heeft zich verbonden 835.000 ton tarwe af te nemen, waarvan 85.000 ton voor overzeese gebieden. De importbehoefte van het rijk in Europa is met 750.000 ton voor vijfzesde deel gedekt. De jaarprijzen zullen op basis van de gecontracteerde prijzen in overleg worden vastgelegd door de tarweraad, waarvan Nederland in Be- nelux-verband lid is. Het contract betekent voor de Neder landse schatkist dubbel voordeel. Tot dus ver moesten hogere prijzen voor buiten landse tarwe worden betaald, dan die, welke in het contract werden vastgelegd. Naast deviezenbesparing verkrijgt men ook besparing op de subsidies op brood Berekend wordt, dat met iedere verlaging van 10 dollarcents per bushel het subsidie per brood van 800 gram met 7/10 Neder landse cent verlaagd kan worden. De tar- weprijs bedroeg in Januari 1947 nog 3.15 dollar per bushel (27 kg.). In de toekomst zal hij niet meer dan 2 dollar per bushel bedragen. Twee woonwagenbewoners gearresteerd Het politie-onderzoek inzake de roof moord op de 71-jarige antiquair te Bussum wordt met kracht voortgezet. Maandagavond hebben overburen twee personen op verdachte wijze zich zien op houden voor de winkel van de vermoor de. Zij hebben hier aanvankelijk niet veel aandacht aan geschonken, doch toen zij an de moord hoorden, hebben zij dit feit aan de politie gerapporteerd. De politie is overgegaan tot de arresta tie van twee personen uit het woonwagen kamp te Bussum, die buitengewoon veel gelijkenis vertonen met de gesignaleerde twee personen. Verspreiding van weekblad voor militairen gestaakt Het Tweede-Kamerlid mr. Joekes (Ar beid) heeft aan de ministers van Oorlog en van Overzeese Gebiedsdelen gevraagd, of het de ministers bekend is, dat op last van de militaire autoriteiten te Batavia de verspreiding van het weekblad „J. M.-De Stem van Nederland" onder de Neder landse militairen is gestaakt. De heer Joekes vraagt, welke overwe gingen tot deze maatregel hebben geleid en of de ministers deze maatregel juist achten in het kader van de mogelijkheid tot het verstrekken van voorlichting, welke een eis is van democratie, te meer nu ook onze Nederlandse militairen in Indonesië aan de verkiezingen van dit jaar zullen deelnemen. (Prof. ir. W. Schermerhorn is voorzitter van de stichting, welke „J. M."-De stem van Nederland" uitgeeft). Honderdvijftig arbeiders ontslagen Honderd vijf tig arbeiders van de N.V. Spinnerij Oosterveld te Enschedé, die on geveer een maand geleden in staking gin gen, zijn thans ontslagen. Het conflict was ontstaan, nadat de directie van hoger hand werd voorgeschreven de lonen uit te be talen volgens de C.A.O. Vele arbeiders verdienden meer dan het toegestane maxi mum en gingen niet accoord met de uit betaling volgens C.A.O.. De vakbonden stonden niet achter deze staking. Wij Ge De eerste koekoek heb ik nog niet hoord. Noch de prille slag der naehte. galen in 't struweel vernomen. Er zijn gee koekoeken bij ons in de stad en in beetje struweel dat uit het asfalt spru; nestelen de nachtegalen niet. Maar ik hei het eerste stoeltje gezien. Het eerste prill stoeltje in de Maartse zon. Het eerste jong; stoeltje voor het koffiehuis. Dat is voc de stedeling het voorjaarsbegin Een stoel en een tafel. Ja, twintig stot len om vijf tafels. Die stonden ineens de zon. Dat was ontroerend. Misschien zij de nachtgalen nog ontroerender. Misschim doet die eeuwige eerste koekoek trane; naar de ogen wellen. Nee, om die stoelty heb ik niet geweend. Geen brok in de ket van die haastige stadsman. Alleen een gt We voel van tederheid. Dat in die trieste we, J. reld van ons een stoel op straat word V.e gezet. Bij een tafeltje met een kleur; kleedje. Dan denkt ge toch: wat zou wereld, dit bestaan op aarde, gezelï, kunnen zijn met allemaal stoelen in zon, met allemaal tafels en kleedjes z maar aan de straat en mensen die dat even neerstrijken als vredige vogels in zon zonder zorg voor wreedheid e vernietiging. Jawel, jawel, broeder, dat is een sym bool, dat zomerse zitje in Maart. Van d gedroomde wereld zonder dreiging. Vai een leven zonder bom en slagschip. Mas zo kan het niet, zeggen de grote mense- Het leven kan nu eenmaal geen zitten-üs de-zon zijn. De grote mensen hebben dat geen tijd voor. Stel je voor dat Jo Stalij een glaasje limonade ging drinken op d; eerste stoel in 't jaar en maar zat te kijke door zijn behaaglijk voor de zon toege nepen ogen naar de mensen en de tram en de auto's die voorbij komen. Stel voor dat Jo Stalin zei: „Ik doe het no maar niet meer; ik heb d'r geen zin mee in; tenslotte is zo'n Maartse dag veel mooi om iets anders te doen dan limonaó drinken aan de straat en de stad; gezelli in de zon en naar de mooie meisjes kijken' Stel je voorHoeveel rondjes limonadt zouden hem dan wel aangeboden worden Dat zit ik te bedenken op die prilli yc Maartse stoel op straat. Ik zit er hele fan. de tasieën op te weven. Tito achter de foscoj Ir Dimitrof met een kopje thee. Gottwald> gezellig, met een amandelbroodje. Toch zijn die mannen allemaal wel eeni minder groot geweest. Toen Fierlinger not Tsjechisch gezant in Den Haag was, hé xe ik hem honderd maal op de Schevenings boulevard een kopje koffie zien drinken Dimitrof is vroeger, aan het handje van papa, wel eens een glaasje limonade gaat drinken op het eerste zomerstoeltje aan d( straat in Sofia en hoeveel mensen hebbed y dassen en overhemden gekocht in de win- kei van Harry Truman? Zo gauw de mannen groot gaan worden denk ik, luisteren zij niet meer naar d< koekoek; ze hebben geen tijd meer voor di nachtegaal en nooit meer voor een glas fosco in de zon aan de straat. G Zo gauw de mannen groot gaan worden, kunnen ze niet meer, zo gezellig als u ej ik, zich verheugen over de eerste stoel ia S 't jaar, die uit het asfalt is opgebloeid, he' eerste tafeltje dat het kopje opsteekt uit de winteraarde. Ach. broeder, zo zit ik maar te peinzen Dat de wereld zo onbegrijpelijk is, me: allemaal mensen die elkaar bij de kei grijpen; met grote heren die van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat anderman! ondergang zitten te beramen. En dat u en ik maar achter de limonade zitten en naar de mensen kijken en onze ogen dichtnijpen voor de zon en er verdet maar niks aan doen. Huiverend voor een wereld, die zo goed zou kunnen zijn. De nachtegalen hebben dat beter be grepen, nietwaar? ELIAS. De Stentor thuis Gisteravond zijn de sleepboten Stentot en Nestor in IJmuiden gearriveerd. D? v Nestor heeft de Stentor gesleept van dj j plaats af, waar de Noordholland de stuur- loze sleepboot moest loslaten, omdat er eet melding van een gestrand Amerikaan! schip bij Schiermonnikoog was binnenge komen. 30. Het vertrek van de professor ging ech ter niet onopgemerkt. De schurk, die het instrument gestolen had, had op de een of andere manier lucht van de zaak gekregen en toen het politievliegtuig opsteegwerd het op een afstand gevolgd door een ander toestel. De alwetendheid van deze mis dadiger is werkelijk verbazingwekkend. Het is een raadsel hoe hij steeds alles te weten komt. Maar dat is iets, dat later op gehelderd zal worden, anders is de span ning uit de geschiedenis. De professor en Panda kwamen na een voorspoedige vlieg tocht aan op de plaats waar ze wezen moes ten en de piloot opende de deur. „Ik zal hier op Uw terugkomst wachten", zei de vliege nier. „Daar is het bos waar U zijn wilde. Haast U niet, ik heb de tijd!" Panda volgde dus zijn baas naar het woud, dat aan de horizon zichtbaar was. Maar geen van drieën hadden ze in de gaten, dat er boven hun hoofd een vliegtuig met afgezette motor aan het dalen was.... is beter, 't is R. D. BEHANG v.a. 60 ct. per rol. VRAAGT STAALBOEKEN J GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TEL. 11651 Desgew. zorgen wij voor een vakkundig! behanger (Adv) Beleg. Volgens officiële berichten, die te Bagdad zijn ontvangen, heeft prim Amed, de zoon van de vermoorde Iman, het beleg voor Sanaa geslagen. Prins Amed maakt aanspraak op zijn vaders troon, die thans door Emir Wazir wordt bezet. Twintig jaar. Na twintig jaren in de ge vangenis te hebben doorgebracht is een Siciliër, die wegens beweerde mede plichtigheid aan een moord tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld was, thans op vrije voeten gesteld. De recht bank was namelijk op grond van nieuwe getuigenissen tot de conclusie gekomen, dat de man onschuldig was Geneesmiddel. Een Engelse kolonel kreeg na een operatie de hik, die elf dagen bleef duren. „Ik probeerde alle be kende geneesmiddelen, echter zonder enig resultaat", aldus schreef hij in de „British Medical Journal". Tenslotte zijn zoon, die zeeman is, hem de raad Hollandse anisette te gebruiken. Hij nam twee glaasjes en de hik verdwenen. Spionnage. In Slovenië heeft een aantal arrestaties onder beschuldiging van spionnage plaats gehad. Het betreft vooraanstaande personen uit de Slo veense communistische partij, die be schuldigd worden van binnendringen in die partij als „agenten van de Britse geheime dienst", reeds voor de oorlog. Zij zouden misbruik hebben gemaakt van hun positie als hoge staatsfunctio- naris tot het plegen van „economische spionnage". Tot de beschuldigden zou tenminste één assistent-minister, één hoge functionaris van de Sloveense bestuurscommissie en een secretaris van de communistische partij in „eed der belangrijkste Joegoslavische in dustriële districten" behoren. AJle be schuldigden zijn Slovenen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2