Het Sportpark bij hetZuider Buiten Spaarne Toneelhervormers in ons land De 9 zen Madame Ia Mode Veel vaarten en grachten werden gedempt Meer textiel, vet en serviesgoed' g philiShavTI ZATERDAG 13 MAART 1948 Toneelherimneringen en toneelportretten In mijn eerbied voor het grote werk, 'dat Willem Roy aards en Eduard Verkade als toneelhervormers in ons land hebben gedaan, doe ik zeker voor niemand onder. Maar velen, die over het toneel schreven in de laatste 25 jaar. hebben het willen doen voorkomen, alsof Verkade en Royaards de enigen waren, die voor de ontwikkeling van ons toneel van werkelijk belang zijn geweest. O, ik erken volgaarne, dat Royaards en Verkade ons toneel tot zeer grote bloei hebben gebracht en dat zij beiden voor stellingen hebben gegeven, die altijd in mijn herinnering zullen blijven als toneel gebeurtenissen, welke met glans de ver gelijking met voortreffelijke buitenlandse voorstellingen konden doorstaan, maar ik ben daarom toch niet blind geweest voor het werk, dat anderen hebben gedaan, zowel vóór als na de tijd van Royaards en Verkade. Opvoeringen van De Comedie van Geluk, Volpone, Eindexamen en Phaea onder Van Dalsum, Elektra en Medea onder Defresne en De getemde Feeks onder Saalborn gaven het verblij dende bewijs, dat ons toneel ook onder de jongeren nog prachtige perspectieven voor de toekomst bood. Maar ook vóór Royaards en Verkade zijn er regisseurs geweest, die baanbrekend werk hebben verricht, toen het toneel in ons land dreigde te verstarren. Toen Jan C. de Vos met Van Korlaar in 1890 een nieuw gezelschap oprichtte het Ti- voli-gezelschap te Rotterdam en drie jaar later Henri van Kuyk en Chrispijn in Amsterdam dat voorbeeld volgden met De Nederlandse Toneelvereniging, waren zjj al was het dan ook op meer beschei den schaal toneelhervormers, evenals later Royaards en Verkade. Men moet elke toneelhervorming zien in haar eigen tijd. Kunnen wij ons Royaards denken zonder Max Reinhardt, Verkade zonder Gordon Craig? Zij hadden beiden sterk de invloed ondergaan van deze twee grote toneelher vormers en hun werk was ten dele een voortzetting van wat deze mannen in Duitsland en Engeland hadden gedaan. Mannen als Jan C. de Vos en Chrispijn stonden onder andere invloeden. Het was In ons land de tijd van de tachtigers en van de opkomst, van de naturalistische en realistische kunst. In de kunst van Jan C. de Vos en Chrispijn was dat merkbaar. Jan C. zoals de Vos in toneelkringen steeds werd genoemd bracht toneel stukken van Van Nouhuys, Snijders van Wissekerke, Couperus, Brieux, Richepin, Sudermann, Giulio, stukken, die vooral bij de jongeren in die tijd sterk de aandacht trokken. Ook door de meer moderne regie van de Vos. Ik zelf zag slechts één opvoe ring van dit gezelschap, en wel in 1892 van Eerloos, een drama van Van Nouhuys, waarin Jan C. de Vos van de oude heer Halma een prachtig levende en ontroeren de creatie gaf en L. H. Chrispijn als de cavalerie-officier Karei Halma het bewijs leverde, dat hij een der weinige werke lijke jeunes premiers was, die Nederland in de laatste halve eeuw bezeten heeft. Dat is de enige persoonlijke herinnering, die ik aan dit gezelschap heb bewaard. Des te meer herinneringen heb ik van de Nederlandse Toneelvereniging en er zullen onder mijn oudere lezers ook zeker nog wel zijn, die de opvoeringen van de eerste stukken van Heyermans hebben vijftig jaar geleden bracht, was toen voor ons land nieuw. Dit was het repertoire, dat in Berlijn Die freie Bühne gaf, stuk ken, die de gesubsidieerde Kon. Ver. Het Nederlands Toneel in de deftige Stads schouwburg op het Leidse Plein niet durf de geven. In dit genre de naturalisti sche en realistische kunst is de Neder landse Toneelvereniging nooit overtroffen. Er woei een frisse wind daar over de planken van de Hollandse Schouwburg en het was geen wonder, dat velen in die tijd de Nederlandse Toneelvereniging het beste toneelensemble van ons land noemden. Het waren soms niet minder dan model-op- voeringen, die zij gaf. En met welk een toewijding, welk een liefde werd er door de leden van dat en semble gespeeld! Allen, die in die eerste jaren aan de Toneelvereniging verbonden waren, herdachten later die tijd als de mooiste jaren van hun leven. Wilt u en kele voorbeelden? Chrispijn zei mij eens: „Als je mij vraagt, aan welke periode ik de mooiste herinneringen heb, dan zeg ik: aan de jaren van de Nederlandse Toneel vereniging. Wij vergingen wel van honger, want wij verdienden niets, maar het was een goddelijke tijd! Je vroeg niet, of een stuk geld zou maken, alleen maar, of het je artistiek voldoening schonk. Gewerkt als wij toen hebben.... als paarden! Er waren er bij, kinderen nog in het vak, die ik zo uit de holle boom kreeg, maar wat mooie dingen hebben wij samen gedaan!" En ook mevrouw de Boer-van Rijk sprak niet anders dan enthousiast over die tijd. „Wat 'n heerlijke herinneringen het ik aan die jaren!" zei ze mij eens. „Van Kuyk L. H. Chrispijn, Mien van der Horst, Ternooy Apèl,- Westerhoven, Van dei- Horstwat was het 'n genot om met hen te spelen. Een zalige tijd! O, wij kre gen wel geen geld, maar wij speelden zo heerlijk met elkaar. Wij hebben toen ook mooie dingen gedaan. „Eenzame Men- schen" van Hauptmann, „Jeugd" van Max Halbe, „De Spaanse Brabander". En dan niet te vergeten de eerste jaren van Heyermans' stukken, van Ghetto, Het ze vende Gebod en Op Hoop van Zegen! Onvergetelijk!" „Wij vergingen wel van honger, maar het was een goddelijke tijd!" Alleen maar kunstenaars zijn in staat dit volkomen te begrijpen. J. B. SCHUIL. Benelux-toneel. In het kader van het Belgisch-Nederlands cultuuraccoord zal het „Theatre national de Belgiqu" in April een aantal voorstellingen van „Les quatre fils Aymon" (de vier Heemskinderen) in Neder land geven. ZEELIEDEN SMOKKELDEN SIGARETTEN. Zes leden van de bemanning van de „Oranje" stonden wegens sigarettensmok- kelarij voor de Amsterdamse economische politierechter terecht. De assistent-bagage- meester had 83.000 sigaretten, die door hem en vijf anderen op de thuisreis in Port Said voor Engelse Ponden waren gekocht, in Amsterdam van boord gesmokkeld. Hem werd vier maanden opgelegd. De straffen tegen zijn kameraden varieerden tussen drie maanden en voorwaardelijke gevange nisstraffen met geldboeten. Over dit onderwerp spreekt de Heer L. A de Lange, Inspecteur bi) de Rijksluchtvaartdienst in een twee tal radio praatjes op Maandag 15 en Donderdag 18 Maan om kwan voor 8 's avonds over Hilversum I. Deze radio-praarjes zijn speciaal bestemd voor leerlingen-en ouders van leerlingen-van Middelbare scho len, die du jaar eind examen doen. Agenda voor Haarlem ZATERDAG 13 MAART. Stadsschouwburg: „Een ander deel van het woud", 8 uur. Rembrandt: „Frieda", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Despe rado", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zonen der Zuidzee", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Muizen en mannen". 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De vrolijke gevangenis", alle leeft., 2.30, 7 en 8.15 uur. Frans Hals: „Verlaten", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 14 MAART. Stadsschouwburg: „Glazen Speelgoed", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Jubileum „Ac- cordia", 7.30 uur. Frans Hals: Instituut voor Arbeidersontwikkeling, film „Farrebique", 10.30 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. MAANDAG 15 MAART. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. Het voorschrift Inwen dige Dienst" van de British Overseas Air ways heeft een nieuw hoofdstuk Kledingge kregen. Daar leest men nu onder paragraaf „Ste wardesses", dat deze kwieke meisjesrvoortaan zullen gekleed gaan in „flets grijs wollen laken, jasje lang en getailleerd, rok gespleten en af hangend tot op 30 centi meter en 48 milimeter van de grond, hoofd deksel driekantig, schoe nen zwart met lage hak." - Deze nieuwe uniform vervangt de oude donkerblauwe met verouderde korte rok. De foto toont de mo derne en praehistorische stewardesses naast el kaar, waarbij duidelijk tot uiting komt dat de nieuwe uniform ook in derdaad een „new look" veroorzaakt, die geen achteruitgang betekent. De Britse grondstoffen- positie moet echter weer een aderlatng ondergaan omdat de nodige stof on geveer anderhalf maal zo groot is als vroeger. De Engelse minister voor de Luchtvaart heeft de vernieuwing der unifor men goedgekeurd onder het motto (met een zucht): „Het oog wil ook wat". UIT HAARLEMS VERLEDEN HET PUBLIEK VRAAGT: De vraag, die het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie aan een groot aan tal mannen en vrouwen uit alle kringen gesteld heeft, luidt: „Zoals u weet, heeft ons land een ernstig tekort aan deviezen (buitenlands geld) om artikelen in het buitenland te kopen. Hier mee rekening houdend en dus ook beden kend, dat wij zoveel mogelijk moeten ex porteren om deviezen te verkrijgen, zijn er dan nog artikelen, waarvan u vindt, dat er binnen ons land voor iedereen beslist meer van beschikbaar moet komen? Welke ar tikelen? 63% van het publiek antwoordt: „Kleding, textiel". 23% Vet, boter, olie. 15% Vlees, kaas, eieren. 16% Andere voedingsmiddelen, w.o. melk. 6% Graanproducten, w.o. brood. 15% Serviesgoed. 6% Huisraad, vloerbedekking, keuken gerei. 5% Schoenen. 5% Fietsen, fietsbanden. 3% Sigaretten, sigaren, tabak. 2% Brandstoffen. 13% Andere goederen. 17% had geen mening. Hoe noodzakelijk export, hoe moeilijk import moge zijn, het publiek vindt in grote meerderheid dat er desondanks meer textiel en meer voedsel (vooral vetten en eiwitrijke voeding) beschikbaar behoort te komen. Mannen en vrouwen zij het daar zeer over eens (textiel wordt door 64% der vrouwen, door 62% van de mannen ge noemd, vetten door 25% van de vrouwen, van de mannen en zelfs voor het schaarse serviesgoed heeft 14% van de mannen en 16% der vrouwen belangstel ling). Ook de verschillen naar inkomen zijn klein: kleding en textiel wordt genoemd door 65% der welgestelden, 65% der mid denstanders, 65% der mensen met lage in komens, 60% van hen met de laagste in komens. Voor meer voedingsmiddelen is de be langstelling iets geringer onder de beter gesitueerden, voor het serviesgoed practisch even groot. Lage inkomens Middenstand Welgestelden el "O 4> O O O, S3 O M 1 01 Qj "O c c CO CO 'f 24 17 15 8 14 24 17 17 5 16 24 12 16 5 13 13 11 16 3 19 Vrouw vergiftigde haar man met rattenkruit De rechtbank te Amsterdam heeft de 31- jarige vrouw E. L. L.-K. uit Hilversum conform de eis tot een gevangenisstraf van 15 jaar veroordeeld. De veroordeelde had in April van het vorig jaar haar echtgenoot vergiftigd door hem een rattenverdelgings- middel in zijn pap toe te dienen. Zij had dit gedaan met het oogmerk zich van hem te ontdoen, daar zij relaties onderhield met de 26-jarige A. F. U. Tegen U. was wegens medeplichtigheid eveneens 15 jaar ge vangenisstraf geëist. Ook hij werd conform deze eis veroordeeld» De behoefte aan schoenen (door 5% ge noemd) blijkt niet zo urgent meer te zijn. Eten en kleding stelt de grote massa hoger dan tabak (genoemd door 3%). W. F. A. „NEDERLAND" BLIJFT BESTAAN. Naar aanleiding van liquidatie der World Friendship Association in Londen deelt de stichting World Friendship Association „Ne derland" mede, dat het hier uitsluitend be treft de oude Londense W. F. A.-organisa tie. De stichting W. F. A. „Nederland" is een volkomen zelfstandige Nederlandse organisatie, welke op geen enkele wijze bij deze liquidatie is betrokken. In de oude tijd had Haarlem veel meer vaarten en grachten. Verschillende straat namen herinneren daaraan: Gedempte Oude Gracht, Gedempte Volders- en Raamgracht. Maar er zijn er veel meer. Waar nu de Nassaulaan gevonden wordt, liep vroeger de Kraayenhorstergracht. De Beek.stroomde van de Brouwersvaart over de Grote Markt naar het Spaarne De Ach tergracht werd gedempt, de Parklaan kwam er voor in de plaats. De gemeenteraad besloot juist 80 jaar geleden tot het dempen van de Achter gracht. De bewoners van de gracht zullen dit ongetwijfeld toegejuicht hebben, want zij ergerden zich aan de twee vrij smalle wegen langs het water. Er kwam één brede weg voor in de plaats. Nu wordt door de dienst voor de Hout en de Plant soenen voor een mooie beplanting gezorgd. Aanvankelijk werd vermoed dat de Park laan een belangrijke verkeersweg zou wor den, maar de ontwikkeling van de stad is zo geweest, dat er steeds meer behoefte gevoeld werd aan verkeerswegen Noord- Zuid. En die waren er juist niet. Het ver keer trekt ook altijd nog weinig profijt van de brede verkeersweg die wij in de Ged. Oude Gracht en Nassaulaan hebben, maar ook die baat niet voldoende voor het verkeer Noord-Zuid. Dat zou wel het geval zijn met de Bake- nessergracht. Enige jaren geleden over woog de raad (het was niet voor de eer ste keer!) die gracht ook te dempen. Maar de voorstanders van het behoud van het' schilderachtige oude stadsbeeld hebben het toen gewonnen. Zoals het er nti naar uitziet is de kans dat er in de naaste toekomst nog meer vaarten en grachten gedempt worden zeer klein. Het Hoogheemraadschap „Rijnland", (een machtig lichaam waar het waterbe- langen betreft!) heeft namelijk te kennen gegeven, dat het ongewenst geacht wordt meer te dempen, omdat dan de circulatie, de waterstroming, in gevaar komt. In zo merse dagen merken wij toch al weinig van het doorstromen. De gemeente Haar lem moet elk jaar voor het extra in wer king stellen van het gemaal in Spaarndam een vergoeding aan Rijnland geven, om daardoor de stank te bestrijden. Dat zal wel zo blijven tot wij eindelijk eens ons rioolstelsel hebben, dat geen gebruik meer maakt van de grachten en vaarten voor de lozing, maar alles afvoert naar het rei nigingsstation dat in de Waarderpolder ge bouwd zal worden. De oorlog heeft dit grote werk evenwel onderbroken en het is nog niet te voorzien wanneer het weer ter hand genomen zal kunnen worden. Er wordt daarbij gerekend op Werkfonds- Overweg Zaïulvoortsclaan morgennacht gesloten In de nacht van Zondag op Maandag van middernacht tot 3 uur vm. zal de spoorweg overgang aan de Zandvoortse laan te Heemstede voor alle verkeer, uitgezonderd fietsers en voetgangers, die van de tunnel gebruik kunnen maken, gesloten zijn. Er worden dan herstelwerkzaamheden aan de spoorbaan verricht. PAPANEK PROTESTEERT De permanente Tsjechoslo waakse ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Jan Papanek, heeft verklaard, dat hij een formeel protest zal indienen tegen de af wijzing van zijn verzoek aan de Veilig heidsraad om een onderzoek naar de com munistische activiteit in zijn land in te stellen. Hij heeft tevens te kennen gegeven dat hij bereid is de zetel te bezetten, die voor Tsjechoslowakije in de „kleine as- semblée" gereserveerd is, als dat de UNO niet „in verlegenheid brengt". credieten, die in de regel slechts gegeven worden in tijden van grote werkloosheid. Bovendien speelt de materialen-kwestie hierbij ook een belangrijke rol. Het is zeer verklaarbaar dat een eeuw geleden hier veel wateren gedempt zijn. Vroeger werden zeer veel goederen per schip vervoerd. Toen evenwel het vervoer per trein kwam, verminderde dit. Sindsdien is het vervoer per spoor nog sterk toege nomen. Ook kwam er nog het vervoer per vrachtauto bij. Het gevolg is dan ook dat er nog slechts weinig schepen in de Haarlemse binnenwateren gezien worden. Alleen het Spaarne maakt daarop een uit zondering, ook al is het aantal beurtvaar ten in de laatste 25 jaar sterk verminderd. Toen lagen er tientallen stoomboten in het Spaarne, nu slechts enkele motorboten. Tekorf aan arisen In Nederland zijn momenteel 7000 art sen. specialisten inbegrepen, hetgeen be tekent éen op de 1400 personen. Achthonderd artsen zijn in militaire dienst geroepen. Voorts heeft het afstude ren nagenoeg vier a vijf jaren stilgestaan. De ziekenhuizen en universiteitsklinieken kunnen dan ook geen assistenten krijgen en het is moeilijk waarnemers te vinden voor hen, die in militaire dienst worden opgeroepen. Als men nu nog in aanmerking neemt dat de behoefte aan artsen door de toene ming der medische verzorging (school- en bedrijfsartsen, controle-artsen voor zieken fondsen) hier te lande is toegenomen, dan is het duidelijk, dat wij met de medische voorziening tijdelijk in een impasse zijn geraakt. Over enige jaren zal dit leed wel geleden zijn. Al doen zich hier en daar wel moeilijkheden voor, van een noodtoestand kan niet worden gesproken. RECTIFICATIE. In ons nummer van gisteren vermeld den wij abusievelijk dat Truman 53 mil liard dollar voor tussentijdse hulp aan Oostenrijk, Italië en Frankrijk bij het Con gres heeft aangevraagd. Dit moet 55 mil- lioen zijn. Het toppunt ran gemak! Ga óók genieten van het voordeel en gemak der moderne scheermethode met de „PHILlSHAVE", het Philips electrischdroogscheerapparaat.Vraag Uw handelaar een demonstratie. STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! Haarlem-Noord heeft zijn Sportpark, Haarlem Zuid-Oost zal het over enige jaren ook hebben. Het begin van dit laatste is er zelfs al en dit jaar zal er nog een flink stuk bij komen. Hierboven geven wij een tekening, waar in het grootse plan want dat is het! is uitgestippeld. Het Sportpark komt aan de Oostkant van het Zuider Buiten Spaarne op een terrein aan de Schalkwijkerweg, dat ten Noorden begrensd wordt door de nieu we weg die van de Buitenrustbrug naar Schiphol zal lopen (de weg wordt nu aange legd) en ten Zuiden door de nieuwe weg, die een tweede verbinding met de Haar lemmermeer zal geven en die beginnen zal bij de brug die over het Spaarne bij de Spaarnelaan gebouwd moet worden. De kosten van de aanleg van het Sport park zijn in totaal op f 800 000 geraamd. De kanohaven is reeds klaar. Daarmee hing natuurlijk samen de bouw van een brug in de Schalkwijkerweg. Op de teke ning staan zes kanoloodsen aangegeven. Voorlopig werden er slechts twee gebouwd. Het heeft zelfs moeite gekost daarvoor de materialen te krijgen, maar tenslotte is het toch gelukt. Dezer dagen «zal een overeen komst gesloten worden over het exploiteren van deze loodsen. In elk geval is zeker dat in het komende voorjaar de kanovaarders er terecht kunnen. Er wordt gerekend op 200 kano's, zodat het te verwachten is, dat deze heel wat gezelligheid op het Spaarne zullen brengen. De gemeente heeft nog niet alle terreinen voor het Sportpark in haar bezit. Deze zomer zal evenwel f 400.000 van de f 800.000 besteed worden. Daarvoor zullen aangelegd worden de vier voetbalvelden die op het Zuidelijkste deel komen. Omdat er evenwel thans nog huizen aan de Schalkwijkerweg staan die in de toekomst moeten worden afgebroken om daar ruimte te krijgen voor de tennisvelden, is ook een klein deel van het terrein, dat bestemd is voor de vier voetbalvelden, nog niet beschikbaar. Het is daarom mogelijk dat voorlopig met drie velden volstaan zal moeten worden. Behalve die vier voetbalvelden komen er in de toekomst nog vijf. Een daarvan wordt een groter wedstrijdveld, waarop ook tri bunes gebouwd worden. Dan is nog plaats gereserveerd voor twee korfbalvelden. Aan de Spaarnekant zal een manége gebouwd worden. Een groot deel van het park wordt als recreatieterrein aangelegd en met bomen en heesters beplant. Vele paden zullen door deze aardige aanles slingeren. Ook is op een speelweide gerekend. Aan het Spaarne zal tevens een restau rant gebouwd worden, waar roeiers en kanovaarders gemakkelijk kunnen aanleg gen, om daar naast de andere sportbeoefe naars en wandelaars een verkwikking te zoeken. Bij elkaar wordt het dus een fraai geheel, dat een sieraad zal worden van het Spaarne dat juist in die bocht een lust der ogen is. Over Muziek Brahms Johannes Brahms behoorde als instru mentaal componist tot de z.g. klassicisten. Dit betekent dat hij de symphonieën en de kamermuziek van Beethoven tot model nam. Dit voorbeeld is niet op de eerste plaats een verstandelijke, nuchtere keuze, maar een natuurlijke bestemming van het muzikale wezen van de componist. Ook Mendelssohn en Saint-Saéns bijvoorbeeld waren klassicisten. Anderen als Bruckner of Liszt worden er niet toe gerekend, hoe wel deze componisten de klassieke sym- phonische vormen wel aanwendden, maar ze altijd schikten en inrichtten naar bij zondere. romantische eisen. Wanneer bij Brahms in de instrumentale vormen afwij kingen van de traditie voorkomen dan ligt de ooi-zaak in bepaalde eisen van het tonale organisme van het werk zelf. Deze eisen laten zich gelden terwille van het tonale evenwicht. Hij nam nooit een risico, om dat hij de behoefte aan een geestelijke sprong niet had. Mij komt dit voor als een artistiek gebrek, niet als een specifiek- muzikaal tekort. Anderen echter prijzen in Brahms juist deze wijze van componeren als diepe zin voor geestelijke orde. Ik voor mij acht de beweging in Brahms' muziek een zwaartillend rhythme op de begane grond; anderen echter noemen dit rhythme zeer levenskrachtig. Voor mij persoonlijk missen de melodieën van Brahins elke poëtische vlucht, voor anderen zijn ze de zangerigheid zelve. De gedachtengang. die in de muziek leeft door de geheimzinnige samenhang van harmonie en melodie, lijkt mij in Brahms zeer traag en eenzelvig; anderen echter horen in Brahms' muziek een onbetwistbare diepzinnigheid. Ik voor mij kan niet getuigen van Brahms' schoon heid. want ik hoor ze niet: ik hoor slechts een onberispelijke realisatie van een muzi kaal gegeven, een realisatie die nooit zon der een zeer groot muzikaal talent tot stand zou kunnen komen. Spreekt er dan geen sentiment uit deze muziek? Aldus zal de aandachtige lezer direct vragen Dit sentiment spreekt inder daad een duidelijke taal: ik, voor mij, neem het niet op; het zou mij kunnen raken en ik zou er aan kunnen toegeven, maar ik zou mij tegelijkertijd onbehaaglijk en ge- irriteerd voelen. Ik heb er liever niet mee te maken. Voor anderen echter is de ge voelsuitdrukking van Brahms nobel en warm. Deze gevoelens, of ze nu al in het forte of in het piano, in allegro of in adagio tot uiting komen, ze zijn voor mij al even traag en zwaartillend, soms hard en ruw als zijn gedachtengang; voor anderen is deze gevoelswereld een rijkdom. Ik hoor wel dat Brahms een groot musicus was, maar ik hoor niet dat hij een artist was. De Pruisen kennen dit verschil niet. Ik vraag mij af waarom Brahms toch zo hoog gesteld wordt. Vele en vele anderen reke nen hem tot de grote meesters. Ik hoor liever een lied van Poulenc dan een lied van Brahms; in ieder geval acht ik het een formidabele fout te menen dat de liederen van Brahms mooier zouden zijn dan de liederen van Fauré; de liederen van Brahms zijn in alle opzichten de mindere van de lyriek van de Franse componist. Anderen echter denken er juist omgekeerd over; en zo zouden wy eindeloos kunnen redekavelen. Is het dan onmogelijk om buiten per soonlijke reacties, zoals dat heet: objec tief, te spreken over een componist? Wij kunnen de samenstelling van een kunst werk in vele opzichten onderzoeken. Naar de tijd—stijl, naar de vorm-techniek, naar de verhoudingen van harmonie, contra punt, melodie, rhythme en metrum, naar de zogenaamde zetting, bijvoorbeeld de in strumentatie. Bij dit alles zal al spoedig de vergelijking met soortgelijke stukken gewenst zijn. En dan staan wij al spoedig op de laatste vierkante meter van het ob jectieve gebied. Dit alles dat op zich zelf de moeite waard is behoort tot de vakstudie: de natuurlijke bestemming echter van het kunstwerk stroomt door alle compositie-kunst heen. Deze stroom is een levensverschijnsel, dat tot ieder karakter, tot ieder hart anders spreekt. En dan zijn wij op het eindeloze gebied der persoonlijke vrijheid; dit geldt zowel voor de hoorder als voor de componist. Vandaar dat men over smaken niet twist. Vele Hollanders zijn zich het recht van vrijheid bij het opnemen van muziek te weinig bewust; enerzijds geven zij zich te veel rekenschap, anderzijds zweren zij bij bepaalde schrijvers. En intussen bestaat de muziek voor ons pleizier. Enkele opmerkingen over Brahms in vorige artikelen brachten mij er toe thans iets uitvoeriger over deze componist te schrijven. En nu staat er te veel ik-dit ik-dat in dit opstel, en dat is niet fraai. Dit is helaas het gevaar bij dergelijke on dernemingen. HENDRIK ANDRIESSEN. Concertzaal bestaat 75 jaar Aanvankelijk eigendom der Sociëteit Vereniging Dit voorjaar is het 75 jaar geleden dat het gebouwencomplex der sociëteit Ver eniging in de Lange Begijnestraat in ge bruik genomen werd. Voor het muziek leven in Haarlem was dat een belangrijke gebeurtenis, want toen kreeg Haarlem, be oordeel naar de eisen van die tijd. een mooie grote concertzaal. Later zijn de ge bouwen door de gemeente aangekocht en verrees aan de Zijl weg het nieuwe socië- teits-gebouw. Architect van de gebouwen in de Lange Begijnestraat was de heer A. v. d. Steur. In de loop der jaren zyn er aan de con certzaal en aan de daarbij behorende ge bouwen verschillende verbeteringen aan gebracht. Het Gemeentelijk Concertge bouw heeft nu eeuw dienst gedaan, zo dat het te begrijpen is, dat het niet meer in alle opzichten aan alle eisen voldoet. Er is voor de oorlog reeds gedacht aan de mogelijkheid een nieuw Concertgebouw te zetten, maar daarvan is toen, door het invallen van de crisis, niets gekomen. Nu zijn de kansen daarop voor de naaste toe komst niet groter geworden. De finan ciële zorgen der gemeente zijn niet ver minderd en er is bovendien nog een tekort aan materialen. Al die tijd heeft een zeer groot deel van het kunstleven hier ter stede zich in deze concertzaal geopenbaard- Het zou in teressant zijn de lange reeks namen van kunstenaars uit binnen- en buitenland te lezen die daar hun triomfen gevierd heb ben. Zelfs Caruso heeft er gezongen; Haarlems Muziekkorps onder Kriens ver zorgde toen de orkestpartijen. Riivfrtiinninfi voir nfrrn—r-iulii's en motorrijwielen, welke kort na de bevrijding werden verleend door het Militair Gezag, zijn thans niet meer geldig.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5