Jë is m Geen directe oorlogsdreiging maar de vrijheid is in gevaar C. DE WEERS Predikbeurten Taxi? Bel 1.2.3.4.5 KUNSTOCEN ZATERDAG 13 MAART 1948 HAARLEMS DAGBLAD 4 Minister Drees: „De leugens van het Duitse nationaal socialisme verbleken bij dit soort conimu nistische waarheid", aldus omschreef de minister van Sociale Zaken, W. Drees, in een rede die hij in IJmuiden hield, de „offi ciële" Tsjechische reacties op de binnen landse gebeurtenissen aldaar. De minister, wiens rede voor de IJmuider Bestuurders Bond geïnspireerd was door de sociale as pecten van deze tijd, maakte een uitstapje in de internationale politiek om de tegen stellingen tussen het socialisme en het hui dige communisme duidelijk te maken. Met ontkenning van een directe oorlogs dreiging op dit moment wees de bewinds man op het klemmende feit, dat de vrijheid in gevaar is. Door de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije, waar een brug tussen Oost en West werd opgeblazen, is een sym pathiek volk onder de geestelijke en materiële knoet gekomen en de spreker wees er op, dat de Nederlandse communis ten zich achter de staatsgreep hebben ge plaatst en dat in ons land „comités van welvaart" zijn opgericht naar het beproef de Tsjechische model. Sociaal betoog Met de draad der jongste Nederlandse geschiedenis in de hand heeft de minister daarop zijn sociaal beleid en daarmee het beleid van geheel het kabinet, verdedigd en besproken. Hij meende te mogen op merken, dat er iets bereikt is, sinds de be vrijding en dat de afnemende klachten uit ons volk aantonen, dat er „lichte plekken" in het Nederlandse maatschappelijke leven zijn gekomen. „Vals" noemde de spreker het, wanneer van communistische zijde het verwijt komt, dat de Nederlandse export vóór gaat boven het levensmiddelenpakket of de binnen landse textieltoewijzing. Wanneer wij niet exporteren, zal de nood van het volk ramp zalig worden. Het „bijzondere" is bet Marshall-plan en niet alleen economisch verwachtte minister Drees hier heil van, maar ook tot zekere hoogte politiek: het zal de samenhang tus sen de vrije volken bewaren en versterken. Wanneer de communisten him zin kregen, zou werkloosheid het gevolg zijn, want de uitvoer zou ten behoeve van het binnen land worden afgeknepen en automatisch zou de onmisbare import dan ook stilstaan. Liever geen controleur De functie van de regering, die de nood der tijden haar heeft opgedrongen, name lijk om als controleur op te treden in het spannings-proces tussen lonen en prijzen, zou de minister zo spoedig mogelijk willen zien verdwijnen, maar de resultaten heb ben uitgewezen aldus spreker dat een dergelijke overheidsinmenging nodig en verantwoord was. Dank zij de overheids subsidies (50 millioen per jaar alleen al op de levensmiddelen) zijn de levenskosten GEEFT voor Dames-, Heren-, Tropen-, Zomer-kleding, Baby-, Kindergoed, Werkkle ding, Vloerkleden, lopers, tafelkleden, gordij nen enz-, een goede prijs KAMPERVEST 45 (Adv.) De versterking van het Haarlemse politiecorps Het vaste corps van 365 man wordt met evenvee! vrijwilli gers uitgebreid In ons vorig nummer is gemeld dat het gezagsapparaat versterkt zal worden, omdat dit noodzakelijk wordt geacht in verband met de tijdsomstandigheden De rijkspolitie wordt uitgebreid met 10.000 vrijwilligers en de sterkte der gemeentepolitie zal ver dubbeld worden. Men weet dat in alle ste den en ook in verschillende kleinere ge meenten de rijkspolitie uit de bezettings jaren weer omgezet is in gemeentepolitie, ook al worden vrijwel alle kosten voor rijksrekening genomen. Haarlem heeft weer gemeentepolitie, evenals Bloemen- daal, Heemstede, Zandvoort en Velsen. Al deze corpsen zulien dus tot dubbele sterkte worden uitgebreid met vrijwilligers. Daar bij zal een beroep gedaan worden op men sen die vroeger in burgerwachten waren opgenomen. De opleiding zal geschieden in politieverband. Wanneer het bevoegd gezag het nodig oordeelt zullen de hulptroepen in werkelijke dienst worden opgeroepen, maar dan alleen optreden in politieverband. In de laatste tijd was er alleen in Am sterdam een hulpcorps bij de politie De sterkte van de Haarlemse politie, is thans 365 man. Daarbij zullen dus ongeveer evenveel vrijwilligers komen. POLITIE KOOK SPEK. Donderdag kwam de bewoonster van een huis aan de Borneostraat te Haarlem i tot de ontdekking, dat zij na een korte af- wezigheid een stuk spek van een kilo miste. De Haarlemse politie trok op onderzoek uit en hield een 52-jarige Heemsteedse huisknecht aan, die bekende zich met een loper toegang tot de woning te hebben verschaft en het spek te hebben wegge nomen. Hij heeft het bij een caféhoudster omgezet in geestrijk vocht. C.O.V. HAARLEM u. in Gem- Concert- JOHANNES - PASSION van Bach (onverkort) o.l.v. GEORGE ROBERT Prijzen 3.en 2.plus rechten bij Alphenaar. (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 12 Maart 1948 GEHUWD: 12 Mrt. H. van der Veldt en L. S. Spaan: C Moison en E, Groskamp: G. de Jager en M Elberse. BEVALLEN van een zoon: 11 Mrt. W. Mo lenaar—Leveld; A. H, Rosekrans—van Tig- gelen: 12 Mrt, J. G. KosterKooreman. BEVALLEN van een dochter: 10 Mrt, M. V. W. Warmerdam—van Erp; 11 Mrt, G. Bijns- dorpSehuyt; 12 Mrt. G. A. W. Zuurendonk Nederkoorn: J. F. H. JoolenLoerakker. OVERLEDEN: 10 Mrt. J M. M. Puts— Heere. 59 j.. Antoniesiraat J. B. Vermeij— Slotemaker, (i 1 j.. Vrouwenhekstraat: C A. EnthovenGuide meester, 62 j., Kamperlaan; C A. Lammers, 59 j.. Kamperlaan: 11 Mrt, J. Kos—Visser, 60 j.. Pieter Kiesstraat. in Nederland lang niet zo zeer gestegen als de goederen op de internationale markt: in Frankrijk zijn de prijzen gemiddeld 15 x zo hoog als voor de oorlog. Ten aanzien van de arbeidsvoorwaar den zag minister Drees, speciaal voor de bouwvakken, waar nogal eens wrij ving over de lonen ontstaat, de oplos sing in de vorm van een prestatie premie-stelsel en over de komende werkloosheidsverzekering zeide de minister wel zeer verheugd te zijn: nog niet eens zozeer om het feit zelf als wel met het oog op de omstandigheid, dat deze verzekering in de wet ver ankerd wordt, zodat zij in de toekomst onafhankelijk zal zijn van slechte of goede begrotingen. Bovendien komt binnenkort het lang ver wachte rapport van het departement van Sociale Zaken over de algemene sociale verzekering los en verder kondigde de minister het wetsvoorstel aan, dat de ver plichte Bedrijfspensioenfondsen behandelt. CITY TAX N.V. Telefoon 16.17.2 Rozenstraat 49 DAG EN NACHT (Adv RATTEN DEDEN ZICH AAN EIEREN TE GOED. Omwonenden van het Van Twiskplein in Tuindorp Overveen deden hun beklag, dat er herhaaldelijk kippeneieren spoor loos verdwenen. De brigadier, die in dat afgelegen stadsdeel rust en orde hand haaft, heeft de schuldigen opgespoord: het bleken ratten te zijn, die in de buurt van het kippenhok hun nest hadden gebouwd. Dr. J. VAN DER ELST 60 JAAR. Een dezer dagen viert de bekende rector van het Chr. Lyceum zijn zestigste verjaar dag. Zijn talrijke vrienden hebben een comité aangewezen, dat, als blijvend aan denken, de uitgave van een aantal door hem tussen 1942 en 1947 vervaardigde te keningen, tot.stand brengt. Dp Zaterdag 20 Maart is er gelegenheid de jarige tussen drie uur en half vijf in Brinkmann, Grote Markt, geluk te wensen. CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM, Smedestraat 21, Telefoon 21375 (Adv.) Schone Schotel De zilveren Lavobo- schotel in 1649 vervaar digd door de Haarlemse zilversmid Pieter Cor- nelisz Ebbekin, waarvoor de directie van het Frans Halsmuseum op het ogenblik pogingen doet de nodige gelden bijeen te brengen om haar aan te kopen. Moaht dat niet lukken dan zal dit waardevol stuk antiek wel naar het buitenland verhuizen. ZONDAG 14 MAART. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. Zaterdag 7.30: Consistorie. Ds. G. J. Waardenburg, Avondgebed. Zondag. 10: Ds. E. Pot, Bevestiging nieuwe lidma ten. 7: Ds. S. H. J. Voors. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. A. J. van Rhijn Noorderkerk. Velserstraat. 10.30: Ds. G. J. Waardenburg. 7: Ds. P, J. Mackaay. Ooster- kerk. Zomerkade. 10: Ds. W. J. van Elden. 7: Ds. E. Dijkhuis. Bakenesserkerk, Vrou westraat. 9.30: Kinderkerk. Kapel Bethesda Sarepta, Hazepaterslaan, 9.30: Ds. E. Dijk huis, Kinderkerk. 10.45: Ds. G. Koch, Scho ten. Diaconcssenhuis, Hazepaterslaan. 4.15: Ds. S. H. J. Voors. Ver. van Vrijz. Herv., Ja- cobstraat 6. 10.30: Ds. A. van Biemen. Stads- Evangelisatie, Lange Herenstr. 6. 10: Ds. Jac. Buiten. 7,30: J. F. Snoeks. Zuiderkapel. Zui derstraat 15. 10: Dhr. Joh. van Oostveen, Evang. te Alkmaar, 4: Gemeenschapsmid dag. 7.45: Jeugdbij eenkomst o.l.v. H. v, d. Brink. Opwekkingssamenkomsten, Zuider straat 15. Donderdag 8: Dhr. Ed. W. Pera, den Haag. Vrije Evangelische Gemeente, Ba- kennessergracht 65. 9.30 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé. Evang. Lutherse Gemeente, Witte Herenstraat 10.30: Ds W. Spliethoff, Bev. nieuwe leden. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. Leendertz, Belijdenis. 10.30: Dhr. S. L. Verheus, Theol. cand., Jeugddienst. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Biduur voor het gewas. Kloppersingelkerk 10: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. P. de Ruig. Wilhelminakerk 10: Ds. E. A. Groenewegen. em. pred. 5: Ds. L. Koor- weg Jr. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. W. Siertsema. Lyceumkerk 9: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk (Art. 3D Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Prof. C. Veenhof. Oud-Geref. Gemeente. Fr. Halsstraat 4. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk. den Haag. Vrijdag 7.30: Ds. Joh. van Weizen van Gouda. Baptiste Gemeente. Parklaan 34 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugd- samenkomst (geb. Salem) Leger des Heils, Schagchel straat 26. 10: Ds. G. Mol, van Heemstede, 8: Majoor A. G. Schram. Ned. Chr, Gemeenschapsbond, Ged. Oude Gracht 47, Maandag 8: H. v. d. Brink, te Bloemen- daal en J. Damuller, te Alkmaar. Pinkster gemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10.30: A. Ramaker, Rotterdam (Broodbreken). Gemeente des Heren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Ge meente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 10.30: Eredienst en preek. De Christenge meenschap, Jansstraat 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen 10.30: Mensenwijdïngsdienst. Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zen dingsgemeente. Wilhelminsstr. 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zen dingsgemeente, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening Universele Eredienst (Soefi beweging). Nassauplein 8. 11: Dienst Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia" 10.30: Wijdingsmorgen. Spreker H. J. Kort, Hst. Het Rozekruisers Genootschap, Bakenesser- gracht 13. 7.15: Mevr. H. Stok-Huijser. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. J. de Jong. Bevestiging van nieuwe Lidmaten. 7: Ds. G. Koch. Immanuël- kerk 10: Ds. W. M. A. Kalkman, van Am sterdam, Jeugddienst. Kon. Emmaschool, Raafstraat. Ds. G. H. v. d. Woord. 5: Dezelfde Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10,30: Ds. Joh. P. v. Mullens, te Edam. Leger des Heils, Ceramstr, 4. 10: T-Ieiligingsdienst. 6.45: Open luchtsamenkomst (Soendaplein) 8: Verlos singsmeeting. Leidster Ad.j E. Geutjes. Evang. Luth, Gemeente in de Noorderkapel Minahassastraat. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Geref. Kerk, Noord-Schoterkerk. Biduur v. het gewas. 9 en 10.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. E. A. Groenewegen, em. pred. Christ. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. G. A. Barger Bevestiging nw. lidmaten. 7: Ds. H. Bartlema Kapel Nieuw-Vredenhof. 10.30: Ds. H. Bart lema. 7: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen. Prin- sessekade 3. 10.30: Jeugdkapel. Ned. Prot. Bond. Postlaan 16. 10.30: Ds. van der Veer, Hv. Amsterdam. Geref. Kerk. In beide mor gendiensten Bidstond voor het gewas. Koe- diefslaan 10: Ds. A. Dondorp. 5: Ds. IJ. v d. Zee. Camplaan. 10: Ds. IJ. v. d. Zee. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk (Art 31) Jeugd- gebouw Herenweg 111. 9 en 3: ds. J. Keizer. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. H. Doop. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu weriklaan. 10: Ds. J. E. Drost, H. Doop. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. W R. M. Noordhoff. Remonstr. Pred. te Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P. J Mackaay. van Haarlem. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Hv. Haarlem. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 5: Ds, W Reeskamp. van Driebergen. Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gezon gen H. Mis. OVERVEEN. Ned. nerv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Geref. Kerk. Croesestraat 10 en 5: Prof. Dr. G Ch. Aaldors SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon, Bevestiging Lidmaten West. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10 en 5: D*. G. H. v. d. Woord. Taxi Bel 13 oOO\ DAG EN NACHT Gejus van der Meulen houdt acht jaar gevangenisstraf Het beroep in cassatie, dat de oud-doel- verdediger van het Nederlands elftal, dr. Gejus van der Meulen, had ingesteld tegen het vonnis van het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof, is verworpen. Voor zijn houding tijdens de bezetting werd hem een gevangenisstraf opgelegd van acht, jaar met aftrek van voorarrest. Hij werd voor het leven ontzet uit de beide kiesrechten. A.R. KIESVERENIGING „DR. A. KUYPER" Vrijdagavond kwam te Haarlem de A.R. Kiesvereniging „Dr. A. Kuyper" in ver gadering bijeen. In verband met de a.s. verkiezingen werd een groslijst samenge steld van candidaten voor de Tweede Kamer. De heer D. A. J. Spek, lid van de ge- meenteraad, hield hierna een rede over de behandeling van de bekende moties in zake de Zondagsrust en kermisvermake lijkheden in de Haarlemse gemeenteraad. Hij wees daarbij op de ontkerstening van ons volk. Wel tracht men door allerlei hu manistische arbeid daarin verbetering te brengen, maar hij stelde daartegenover dat alleen een gunstig resultaat verkregen kan worden indien ons volk weer gaat leven naar de geboden Gods. Verscheidene feest programma's op Zondag en ook kermisver makelijkheden gaan daar lijnrecht tegen in. Betreurd werd dat de Christ. Protes tantse raadsleden bij hun streven in de raad om daarin verbetering te krijgen, geen steun gekregen hebben van de Prot. Christ, leden van de Partij van de Arbeid. Tenslotte wees de heer Spek op de prin cipiële taak die de A.R. partij juist in deze tijd van nieuwe revolutionnaire en dictatoriale tendenzen heeft. De voorzatter, de heer A. van Driel werd naar aanleiding van zijn koninklijke on derscheiding gelukgewenst. Mgr. I. VERRIET OVERLEDEN. Mgr. I. Verriet, apostolisch vicaris van Curacao, is Woensdag op het eiland Aruba, waarheen hij zich acht dagen geleden be geven had, overleden. Mgr. Verriet werd 4 November 1880 te Venray geboren. Hij was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hij ver richtte naast zijn herderlijke arbeid ook journalistiek en sociaal werk. Biljarten Fraai spel van Kobus Vrijdagmiddag werden de wedstrijden om het hoofdklasse kampioenschap 71/2 voort gezet, De uitslagen waren. v. d. Pol 300 20 107 15.— Kobus 264 20 45 13.20 Sweering 300 44 33 6.81 De Leeuw 293 44 35 6.65 Lubach 122 20 36 6.10 De Leeuw 300 20 64 15. Sweering 292 28 85 10.42 Kobus 300 28 72 10.72 Metz 151 15 33 10.06 v. d. Pol 300 15 98 20.— Op hoog plan stond de partij tussen de titelhouder Van de Pol en Kobus. Eerstge noemde poedelde drie maal in zijn eerste vijf beurten, die in totaal zeven opleverden tegen 57 voor Kobus. Hij bleef er kalm onder en brak in zijn volgende beurt los met een im posante serie van 107, prachtig zuiver en maatvast opgebouwd. Maar dit was niet vol doende om Kobus van zich af te schudden, want de vasthoudende Haarlemmer, die het 71/2 ter dege onder de knie heeft, bleef hem op de voet volgen. Van de Pol kreeg een paar lastige beginstoten, had een maal pech toen een fraaie stoot door klossen mislukte, raak te zijn zekerheid kwijt en moest na de stand 274236 nog vier maal aantreden voordat hij de resterende 26 punten gemaakt had. Zijn zege was verdiend, maar Kobus moet gepre zen worden voor zijn taai volhouden en rus tig. solide spel. Des avonds speelde Kobus tegen Sweering en won. Het klassement is nu als volgt: gew. p.car. brt. h.s. a.gem. v d. Pol 2 600 35 107 17 14 Metz 1 451 37 46 12.18 Kobus 1 564 48 72 11.75 De Leeuw 1 593 64 64 9.26 Sweering 1 592 72 85 8.22 Lubach 0 321 42 36 7.641 FRIEDA (Rembrandt). In deze film wordt een actueel probleem aan de orde ge steld, namelijk de vraag welke houding men tegenover de Duitsers moet aannemen. We kunnen ons voorstellen, dat velen niet bevre digd zullen zijn door het antwoord, dat deze overigens in vele opzichten voortreffelijke Engelse film hierop geeft, omdat zij dit vraagstuk eigenlijk niet in zijn algemeenheid behandelt, doch slechts individuele meningen weergeeft. In feite laat zij alleen zien, hoe verschillende personen in een Engels stadje reageren, als een vlieger, die via Rusland uit Duitse krijgsgevangenschap is gevlucht, bij zijn familie terugkeert met zijn Duitse bruid, een verpleegster, die hem het leven heeft ge red en met wie hij uit dankbaarheid, niet uit liefde, is getrouwd. De conflicten zijn legio, niet alleen in de familiekring, maar ook daar buiten en de climax wordt bereikt, als de broer van het meisje verschijnt, die nog een verstokte Hitlerman blijk te zijn. en haar in een verkeerd daglicht stelt. Anders dan in het gelijknamige toneelstuk eindigt de film met een mislukte zelfmoordpoging van Frie da, waardoor het slot enigszins geforceerd aandoet. I De rol van Freida wordt sober, maar juist daardoor zeer overtuigend gespeeld door de Zweedse actrice Mai Zetterling. Zeer sterk spel geven Flora Robson, David Farrar en Glynis Johns te zien in deze door Basil Dear- den geregisseerde film. „ZONEN DER ZUIDZEE" (Luxor) Of verhalen, welke zich op afgelegen eilanden af spelen, al of niet waar zijn. doet er minder aan toe, als de bezoeker maar kan meele ven met de avonturen van de inboorlingen. In „Zonen der Zuidzee" gaat het niet alleen om de liefdeshistorie, maar ook om de strijd, welke de bewoners te voeren hebben tegen de blanken. Deze denken met kinderen te doen te hebben, maar de eilandbewoners tonen zich vurige strijders, als hun vrijheid in gevaar komt. De film levert tot besluit een kleine oorlog tussen d| inboorlingen en de bemanning van een schip uit Singapore, die getracht heeft in al te korte tijd rijk te worden. „DE VROLIJKE GEVANGENIS" (Spaarne) Deze Amerikaanse film wil la ten zien, dat het er in een gevangenis ge zellig aan toe kan gaan, vooral als aan ge detineerden enige vrijheid wordt verleend. Twee gevangenen, die elkaar in de cel heb ben leren kennen, krijgen de opdracht voot enige gezelligheid te zorgen ter gelegenheid van een heugelijke gebeurtenis en ook twee dames zullen optreden. De gevangenen sla gen er in zich meester te maken van de kleding der dames en de echte artisten worden in de cel opgesloten. Meer vrolijk heid volgt, als de „dames" op stap gaan met enige autoriteiten en zij de vrijheid krijgen. „DESPERADOS" (Cinema Palace) vormt een intermezzo in het bioscooppra- gramma, dat niet iedereen van harte zal appreciëren. Het is wel een echte film voor de liefhebber, en het lijkt erop dat het eer tijds aanzienlijke leger van cowboy story- aanbidders voortdurend versmalt, zodat deze echter „sta-of-ik-schietgeschiedenis" waar schijnlijk de stamgasten van dit theater enigszins zal tegenvallen. Het verhaal is be kend. Er is maar één verhaal waarvan dui zenden cowboy-films gemaakt worden en ook ditmaal wijkt het niet af. De op dollars beluste, gewetenloze bankhouder, de edel- besnaarde sheriff, de vervolgde held en de grappige vuistenkunstenaar zijn alle tegen woordig rond het schone meisje, dat zich ieder ogenblik in uiterste zielsnood bevindt en tenslotte erg gelukkig wordt met de man. die zij oorspronkelijk met een emmer knock out heeft geslagen. De attractie van een wel gevulde bar, die aan gruizels wordt gesla gen, ontbreekt ook niet en wie er voor voelt kan zijn hart ophalen aan de tonelen van rondvliegende spaanders en scherven, man nen die met hoofden door glasruiten wor de geslagen en alle ravage die bij zulke ge legenheden tot openbaar vermaak wordt aangericht. Het hele geval is bovendien nog gekleurd. In het voorprogramma een aardig tekenfilmpje. MUIZEN EN MANNEN. (City). De door Lewis Milestone naar het boek van John Steinbeck geregistreerde film „Muizen en mannen" is eigenlijk een Griekse noodlots tragedie overgebracht in de sfeer van het Amerikaanse Verre Westen. Vier mannen staan centraal in dit verhaal; zij zijn paria's door de eigenschappen, die zij bij hun ge boorte hebben meegekregen. George Milton steekt door zijn schranderheid en zijn wils kracht ver boven zijn kameraden-dagloners uit: zijn boezemvriend Lennie daarentegen is de geïncarneerde onnozelheid, doch be schikt over een afschuwelijke lichaams kracht: zijn liefkozingen zijn dodelijk voor vogels en kleine honden. Bij dit tweetal voe gen zich dan nog de oude Candy, wie zelfs het bezit van een trouwe hond wordt mis gund en ontnomen en een neger, die in de kleine gemeenschap van farmersknechts niet wordt opgenomen. Al deze mensen drij ven op het ideaal tfan George: eens een eigen kleine farm te bezitten, waar zij zich thuis zullen voelen. Maar wanneer dat doel bijna werkelijkheid is geworden, komt de onaf wendbare catastrofe. Lennie verbrijzelt eerst de hand van de zoon van de baas. dan doodt hij per ongeluk diens vrouw. George besluit ten einde raad zich van Lennie te ontdoen en schiet hem neer. Hij voelt ech ter. dat de wereld zonder deze boezem vriend zijn wereld niet meer is en hij volgt hem in de dood. Dit trieste verhaal wordt ons in een ge perfectioneerde filmvorm aangeboden. Het tempo moge in het begin wat traag lijken, naarmate het drama zich ontwikkelt, neemt de dynamiek toe en bij de laatste meters slaat de toeschouwer verbijsterd de niet meer te remmen en logisch uit de karakters voortvloeiende ineenstorting van deze levens gade. Een film, die ons lang in gedachten zal blijven. VERLATEN. (Frans Hals) De Mexi caanse film „Verlaten" met Dolores del Rio brengt de geschiedenis van een vrouw in beeld, wier leven door onophoudelijke te genslagen en door haar alles omvattende liefde voor haar zoon beheerst wordt. Mar- guerita wordt door haar eerste man verla ten, haar tweede blijkt een Mexicaanse ka pitein Von Köpenick te zijn en zijn vrouw moet boeten voor zijn misstap. Maar een groot verlangen doet haar de bitterste ellen de verduren: haar zoon moet het nog eens ver brengen en zij aarzelt niet daartoe zelfs afstand van haar moederlijke rechten te doen. De film eindigt met de bekroning van de offers die de moeder voor haar kind bracht. Hoewel het scenario een beetje „dik" is, hebben de Mexicanen een overtuigend product geleverd. Liefhebbers van door om floerste vrouwenstemmen gezongen liede ren bij de gitaar mogen een gang naar het theater in Haarlem-Noord niet verzuimen. Een woord van lof voor de gevoelige foto grafie van Gabriel Figuerra is op zijn plaats evenals voor de pakkende montage in het Polygoonnieuws van de Multatuli-h er den king en het Carré-jubileum, AUTOBUS-HALTE VERPLAATST. De halte bij het Postkantoor van lijn 5 (richting Amsterdamse buurt) wordt met ingang van Maandag verplaatst van de Nassaulaan naar de Raaks. OVERWINNING DER CONSERVATIEVEN In aansluiting op ons bericht van giste ren onder „Wereldnieuws" omtrent de overwinning van een conservatieve candi- daat in het district North Croydon zij nog ermeld, dat bij de algemene verkiezingen in 1945 eveneens een conservatief werd gekozen, maar toen met een meerderheid van slechts 607 stemmen. Moedige redding door M.T.S.-er Naar thans eerst bekend is geworden, heeft op 27 Februari een negentienjarige M.T.S.'er een moedige redding verricht. Op die Vrijdagmiddag zag Rob van der Haak hoe in de schemering een paar men sen tegen de walkant van de Delft, waar hij schaatste, opkropen. Naderbij gekomen hóórde hij dat er twee kinderen in een wak gereden waren. Zij moesten zich onder het ijs bevinden. De jonge man bedacht zich niet, schaatste regelrecht het wak in en zwom naar de plek, waar hij de drenkelin gen vermoedde. Inderdaad trof hij ze daar aan, nam onder iedere arm een kind en zwom terug, waarna hij het tweetal aan de moeder, die op de kade stond, kon af leveren. De kranige redder verklaarde later, dat hij door zijn daad „slechts drie dagen met koorts op bed gelegen." De dankbare moeder heeft hem een blijk van waardering gezonden. Nachtdienst apotheken Th. Klinkhamer, Koninginneweg 59. Tel. 11596. Grijssels en Van Hees, Lange Veer- straat 19, Tel. 11300. Frans Halsapotheek, Frans Halsplein 1, Tel. 11180. ffeerristpflp ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: Dr. K. L. Kout, Heren weg 197, tel. 26224; Dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76. tel 15538 en Dr, A. L. C. v. Lier, P. Aertszlaar tel. 29875. Wijkverpleging 'ster Badings, Heemst. Dreef 38, telef. 2r Geopende Apot'- i Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208. tel. 28320. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE. ONDERTROUWD: P. E. Dekker—A. J. Worp; M. van Duin—J. M. Turnhout: J. H. ReijnsG. M. Weijers; J. LasschuitH. C. L. Montijn. GETROUWD: T. G. Benton—W. H. Krijger; J. C. DraijerT. H. Sanders. BEVALLEN: G. H. Weijersvan Maanen, d.; J. C. E. HammingApetz, d.; A. C. de VosBuiser. d.; W. KloosWeidijk, z.; M. C, SmitKors, d.; C. Driessende Bok, d. OVERLEDEN: D. van Kesteren, 90 jaar; Wed. H. FabiusStephanus, 84 jaar; C. Brou wer, 74 jaar; G W. C. Kalshoven, 72 jaar. In Amsterdam is een Oostenrijks con- sulaat-generaal gevestigd voor de provincies Noordholland, Groningen, Friesland, Drente Overijssel, Gelderland en Utrecht. Het adres is Heerengracht 216. De kleur van de huidige frankeerzegel van 6 cent wordt van bruin-zwart gewijzigd in blauw-grijs. De zegels zullen echter niet in omloop worden gebracht, voor de zegels in de oude kleur zijn uitverkocht. De Zuid-Afrikaanse postadministratie heeft meermalen brieven en briefkaarten ontvangen, die geadresseerd zijn aan de „Postmaster te Johannesburg" of die voorzien zijn van gefingeerde namen met de bijvoe ging „poste restante Johannesburg". De Zuid- Afrikaanse postadministratie laat echter geen philatelistische zendingen toe. Bij uitzonde ring zijn de stukken tot nu toe aan de afzen ders teruggezonden. Dit zal echter voortaan niet meer geschieden. HAARLEM EN OMGEVING Een interkerkelijke samenkomst heeft plaats in het Jeugdhuis te Bloemendaal op Dinsdag 23 Maart. Als sprekers zullen op- treden ds. W. Fijn van Draat uit Bloemen daal en de heren J. A. Schreuder van Sant poort, rector van het Montessori-Lyceum te Amsterdam en H, van den Brink. Het onder- werp is „De Drie Kruizen". Medewerking wordt verleend door het kerkkoor van de Ge reformeerde Kerk van Bloemendaal. Onder auspiciën van de Ned. Volksbe- weging en in samenwerking met enkele an dere organisaties, wordt Woensdag 17 Maart in het gebouw van de Vereniging van Vrij zinnige Hervormden een uitvoering gegeven van „De zaak A. D." door het gezelschap Herman Bouber. Op Zondag 21 Maart wordt in het ge bouw van de Ned. Protestantenbond in de Berkenstraat een wijdingsdienst gehouden waarin leden van die Bond een passiespel zullen opvoeren. Voorganger is daarbij ds. Heidinga. De Amsterdamse politie heeft een Haar lemse magazijnbediende aangehouden, die ten nadele van het warenhuis, waarin hij werkzaam is, goederen had gestolen. ENKI-PLASTIC Vraagt brochure bij KEIP-OPTIEK - HAARLEM OFFICIËLE PUBLICATIE De directeur van de distributiekring Haar lem maakt bekend, dat in het tijdvak van 15 Maart t.m. 8 Mei a.s. de navolgende distribu tiebescheiden op onderstaande plaatsen en uren zullen worden uitgereikt. 1. BONKAARTEN voedingsmiddelen KA KE 806. Overleggen door het publiek: 1. T.D.; 2. Inwisselingsbon: bonkaart 804. Afkruising T.D. X in vakje 403e. 2. SCHOENENBONNEN. a. voor personen, wier T.D. nummer ein digt op 7 b. Kinderen geboren in 1932 t.m. 1945, of in Jan. of Febr. '47, die nog beschikken over inlegvelbon 604. Overleggen door het publiek: 1. T.D.; 2. Inlegvel. Afkruising T.D.: a. 803, 804 of 805 in vakje Le; b. 803. 804 of 805 in vakje Ka. 3. BRANDSTOFFENKAARTEN TA 806, sei zoen 1948/49, Overleggen door het publiek: 1. T.D. van alle gezinsleden; 2. Volledig ingevuld form. MD 323-17; 3. Restant brandst.kaarten TA 707, waaraan bon „Reserve" 2. Afkruising T.D.: van alle gezinsleden 803, S04 of 805 in vakje T/d: T.D. gezinshoofd onder toevoeging letter- A. 4. TOESLAGKAARTEN MD 806/807 voor a.s. en jonge moeders. Overleggen door het publiek: 1. T.D.; 2. C.M., C.A. of C.B-kaart. Door de bewoners van het z.g. „Ramplaan- kwartier", kunnen de distributiebescheiden, DISTRIBUTIEKRING HAARLEM volgens onderstaande letterindeling worden afgehaald aan het kantoor Bloemendaalseweg 188, Overveen. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat teneinde onnodig wachten van het publiek te voorkomen, de uitreiking der distributiebscheiden uitsluitend op de voor elk aangewezen dag kan plaats hebben. Toezending per post kan niet geschieden. Reeds eerder bekend gemaakte data voor de uitreiking van bovenstaande distributie- beseheiden, dienen als vervallen te worden beschouwd. Na-uitreiking bonkaarten 804 voorm. kring Bloemendaal. Deze na-uitreiking heeft niet plaats in het gebouw Domi, maar in het kantoor Bloemen daalseweg 188, Overveen, op 15 Maart a.s; van 8.3012.15 uur en van 14.0016.00 uur. ZEEP voor vuile arbeid. In het tijdvak van 15 Maart t.m. 2 April a.s. heeft voor de 4e en 5e periode 1948 de uitreiking plaats van zeep voor vuile arbeid aan doctoren, verpleegsters enz. De betreffende formulieren MD 233-51 kunnen worden afgehaald en ingediend aan de kantoren: Haarlem: Zijlstraat 70, loket 16 A. Haarlem-Noord: Steenbokstraat 1519, loket diversen. Heemstede: Binnenweg 160, loket A. Bloemendaal: Bloemendaalseweg 188, loket 4. Zandvoort: Haltestraat 4. De betreffende T.D. dient te worden over gelegd. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN VAN 15 MAART T/M 8 MEI 1948 Voormalige kring Maand. 15 Mrt Dinsd. 16 Mrt Woensd. 17 Mrt Donderd. 18 Mrt Vrijd. 19 Mrt Zaterd. 20 Mrt... Maand. 22 Mrt Dinsd. 23 Mrt Woensd. 24 Mrt Donderd. 25 Mrt Vrijd. 26 Mrt Zaterd. 27 Mrt Dinsd. 30 Mrt Woensd. 31 Mrt Donderd. 1 April Vrijd. 2 April Zaterd. 3 April. Maand. 5 April Dinsd. 6 April Woensd. 7 April Donderd. 8 April Vryd. 9 April Zaterd. 10 April Maand. 12 April Dinsd. 13 April Woensd. 14 April Donderd. 15 April Vrijdag 16 April Zaterd. 17 April Maand. 19 April Dinsd. 20 April. Woensd. 21 April.. Donderd. 22 April Vrijd. 23 April Zaterd. 24 April.. Maand. 26 April Dinsd. 27 April Woensd. 28 April Donderd. 29 April. Vrijd. 30 April Zaterd. 1 Mei Woensd. 5 Mei Vrijd. 7 Mei Zaterd. 8 Mei SPAARNDAM Dinsdag 23 Maart Woensdag 24 Maart HAARLEM „De Vleeshal", Gro te Markt. Van 8.30—12.15 uur Van 1416.45 uur 's Zaterdags van 8.30—12.15 uur. Letter: A Ba t.m. Ben Bep t.m. Bod Boe t.m. Bos Bot t.m. Bro Restant B C; Da t.m. Die Rest. D; E t.m. Ek Rest. E en F Ga t.m. Gi G1 t.m. Go Rest. G Ha t.m. Het Rest. H I; Ja t.m. Jong Rest. J: K t.m. Kef Keg t.m. Ki KI t.m. Ko Rest. K La t.m. Lez. Rest. L Ma t.m. Mei Mem t.m. Mol Rest. M, Na t.m Ni Rest. N, O t.m. Op Rest. O, Pa t.m. Pet Peu t.m. Pop Rest. P Q; R t.m. Raz Re t.m. Ri Rest. R S t.m. Sche Schi t.m. Scho Schr t.m. SI Sm t.m. Sp Sta t.m. Ste Rest. S Ta t.m. Th Rest. T. U Va t.m. Ver Ves t.m. Vi BLOEMENDAAL Zie hieronder. Aerdenhout (Gem. Kwekerij). 915 uur; 's Zaterdags 9—11 uur. Letter A t.m. G H t.m. J K t.m. O P t.m. T U t.m. Z Bloemendaal (Harte- lustschool) 9—12.30: 14—16 uur; 's Zaterdags 9—11 uur. Letter A en C Ba t.m. Bo Rest. B D t.m. F G; H I en K J; L; M N: O P t.m. R S t.m. U V t.m. Z Overveen; Bloemen daalseweg 188 8.30—10.15; 14—16 uur; 's Zaterd. 8.30—11.30 u. Letter A. C, D B E, F G. H I en K J, L M, N o t.m. Q R S, T U en V W t.m. Z Zandvoort, Haltestr. 4. 9—12.30; 14—15 uur; 's Zaterd. 9—11 uur. Letter A en B C t.m. E F G, H I en K J, L. M N. O P. Q 9—11 uur R Voormalige kring HEEMSTEDE Binnenweg 160, Hst. Van 8.30—12.15 uur Van 14.00—16.00 uur 's Zaterdags van 8.30—11.30 uur A, B t.m. Baj Bak t.m. Bi BI. t.m. Bo Restant B C; D t.m. De Di t.m. Do Rest. D en E F en G t.m. Ge Rest. G Ha t.m. Hem Hen t.m. Hi Ho Rest. H; I Rest. K La t.m. Li Rest. L Ma t.m. Me Rest. M P, Q Ra t.m. Re Ri t.m. Ro Rest. R. S t.m. Scha Sche t.m. Schi Schl t.m. Se Na-uitreiking Letter S, T U V t.m. Z Vogelenzang, Gem. School 9—12.30: 14.15 uur Letter A t.m. M N t.m, Z Overveen, Bloemen daalseweg 188 8.30—11.30 uur Na-uitreiking Si t.m. Sp Rest. S, T t.m. Ti Rest. T, U, V t.m. Va Ve t.m. Vo Rest. V, W t.m. We Rest. W X, IJ, Z 8.30—11.30 vl Bennebroek 9—12.15 u„ 13.30—16 VL A t.m. G H t.m. L M t,m. R tot 15.30 uur S t.m. Z Heemstede, Binnea> weg 160 8.30—11.30 uur Na-uitreiking 912 uur A t.m G 14—16 uur H t.m. N 912 uur O t.m. U 14—16 uur V t.m. Z

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6