Haarlemse tuchtrechter voor de prijzen ^-Chevrolet - Buick CKort en Bondig JAANDAG 15 MAART 1948 HAARLEMS DAGBLAD Be strijd tegen de prijsopdrijving het afgelopen jaar is aan geldstraffen |00r gezamenlijke Tuchtrechters voor de Tijzen een totaal bedrag van ƒ12.737.110,28 pgelegd. Het arrondissement Haarlem (fit in dit totale bedrag een aandeel van 1.351.397,29 of ruim 10 procent. Door de gezamenlijke Tuchtrechters, legentien in getal, zijn in het afgelopen jar 71.619 gevallen van prijsovertredin- en behandeld. In 3114 gevallen is de ver- ordeelde in hoger beroep gegaan. De Tuchtrechter te Haarlem heeft 3445 sien afgedaan of ruim 4 proc. van het Draal. Dit cijfer geeft natuurlijk slechts gedeelte weer van de werkelijk begane ^overtredingen, daar uiteraard niet al- ter kennis van de Tuchtrechter komt. legde voor ruim een millioen gulden aan boeten op wat, Ook waarschuwingen. In 228 gevallen, dus 6 proc. van het to- ile aantal zaken heeft de Tuchtrechter Clstaan met het geven van een waar. i' iuwing. Daaruit blijkt, dat het er niet m te doen is de betrokkene geld uit de E:< te kloppen, doch een zodanige situatie verkrijgen, waarbij de prijsvoorschrif- |n volledig worden nageleefd. i De bijkomende straffen, zoals sluiting edrijf, verbod van beroepsuitoefening, ublicatie van het vonnis zijn door de tichtrechter ook herhaalde malen gehan- een sl uiting van het bedrijf in 4 gevallen erbod uitoefening van het be roep in 33 srbeurdverklaring in beslag genomen goederen in 348 penbaarmaking vonnis in etaling aanvullend bedrag in 10 totaal in 404 gevallen Afruim 11 Tc van het totale aantal zaken. I* In vergelijking met het aantal berechte fejsovertredingen nl. 71.619 is de mede- iperking van het publiek, die zich uitdrukt lil het aantal ontvangen klachten van ruim lloOO gering. Hiervan zijn er in het arron- fljissement Haarlem 913 ingediend. JUit een en ander blijkt dat men nog te feel aan de speurderskwaliteiten van de psporingsambtenaar overlaat. Het is nog feng niet voldoende tot het publiek door dongen dat met een volledige nale- tag der prijsvoorschriften ieders belang rordt gediend. Pryzencommissles. i De gezamenlijke plaatselijke „Prijzen- ijemmissies" hebben in 1947 in totaal 5000 jachten ter behandeling gekregen. I Een bedrag van c.a. 50.000, hebben zij ffcdeze zaken doen terug betalen. ■filet grootste aantal klachten, nl. 1335. iad betrekking op textielprijzen, hierop Jölgen voedings- en genotmiddelen met $23 klachten, vervolgens ambachtstarieven bet 915 klachten en huren met 603 klach- Jü De Prijzencommissies in Utrecht staan 1947 aan de spits met een totale te- ^betaling van c.a. 15.000. Daarna volgt ordholland met 13.952,98, Zuidholland 8.404,95. 68! Conclusie. Het gegeven cijfermateriaal heeft na- luiiijk maar een betrekkelijke waarde, oals reeds opgemerkt stelt het aantal lor de Tuchtrechters behandelde zaken -echts een gedeelte voor van het werke- begane aantal prijsovertredingen. Het 1 ft «te-bedrag geeft voor het merendeel de ivang weer van de strijd die door de (8 'enEalbe- Het Haarlemse Bestuurders Bond lelt ruim 8000 leden De Haarlemse Bestuurdersbond heeft de sturen van de aangesloten vakbonden eegedeeld, dat het ledental de achtdui- ad is gepasseerd. Een specificatie van dit ital wijst uit, dat er op 1 Maart 1948 1379 nbtenaren uit Haarlem, Heemstede, loemendaal en Santpoort bij de Bestuur- rsbond waren aangesloten. Op 1 Januari 140 bedroeg dit aantal 706. Er waren op 1 Maart 859 bouwvakarbei- ;rs uit Haarlem, Heemstede en Halfweg ingesloten. (Op 1 Januari 1940: 1172). Grafische bond telt thans 1080 (942) den, Mercurius. de organisatie van kan- orpersoneel 669 (598). Het bij de H.B.B. aangesloten spoor- en ^"famwegpersoneel is 848 (793) man sterk, Centrale bond van Transportarbeiders (896). Voorts zijn er 1118 (1664) me- ilbewerkers aangesloten. Het totale ledental bedroeg op 1 Januari <fB40 8634. at-1 Burgerlijke stand van Haarlem fp HAARLEM, 13 Maart 1948 i ONDERTROUWD13 Mrt, G. Bijlsma en de Groot. GEHUWD: 13 Mrt, U. A. de Bruin en B. P. G. H. Vos en M. M. Teekamp. van een zoon: 11 Mrt, M. E. bil EeVisse; 12 Mrt, J. BultersHoogak- ie"fer: H. BlomSchalk; H. SieraadRijkers: ■k-lSlotPlu: M. BosBoon: P. Janssenvan ngfc: Vecht; 13 Mrt, C. M. H. Gouweleeuw ia,liissen; C. Pusvan Veggel. .BEVALLEN van een dochter: 10 Mrt. C. "(ieuwveenvan den Oosterkamp; M. A. Fa- lus—van der Mersch; 12 Mrt, J. Renout in!rugman; M. J. van Tijenvan der Laaken; 8 Mrt. H. E. SmitFolkerts; P. Stringer o-bn Zeist; R. MokLeeraar. lft[0VERLEDEN: 10 Mrt. H. J. de Kovel, 1 m„ L benplein; G. van Es. 58 j.. Leidsevaart; E. I Groende Jongh. 62 j.. Witte Herenstraat; Boerwinkel. 80 j.. Schotersingel; H. J. 61 j., Spaarnelaan: 11 Mrt, W. dein den Bosch, 3 j.. Klaverstraat; M. van de Hollaar, 74 j,, Verspronckweg; 12 n.jrt, P, D. Rijken, 69 j., Brouwerskade. Reparaties en Service et AMSTERD. RIJT. MIJ.: OFF. DEALER r-(- igenda voor Haarlem MAANDAG 15 MAART Hotel De Leeuwerik: Nederlandse Jeugd- arpmeenschap, vertoning spoorwegfilms, 7.30 Cr Rembrandt: „Frieda", 14 j., 2.00, 4.15, 10 en 9.15 uur. Palace: „Desperado", 18 j.. S"JM. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Zonen der ï~fcïdzee", 18 j., 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. „Muizen en mannen", 18 j., 2.15, 4.30, 9 15 uur. Spaarne: „De vrolijke gevan- pnis", alle lft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans iglals: „Verlaten", 18 j„ 2.30. 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 16 MAART Gem. Concertgebouw: C. O. V Johannes L"fcssïon, 7.30 uur. Bioscopen: Middag- en fondvoorstellingen. I Overheid tegen de prijsopdrijving en het daaruit voortvloeiende inflatie-gevaar wordt gevoerd. Het bedrag dat bij de ge constateerde overtredingen onrechtmatig is verdiend althans voor zover men het heeft kunnen vaststellen komt hierbij ook enigermate tot uiting. De cijfers geven min of meer een minimum-omvang van de gepleegde overtredingen aan. Men kan er uit aflezen, dat inderdaad alles door de regering wordt gedaan om de prijsopdrij ving zo effectief mogelijk te bestrijden. De medewerking van het publiek laat daar entegen nog zeer veel te wensen over, het geen zich manifesteert door het totale aan tal opgemaakte processen-verbaal van 48052 met 62580 verdachten waartegenover staat, dat slechts 5000 klachten bij de Prij zencommissies werden ingediend. De zaak Plekker Naar wij vernemen is de kans vrijwel uitgesloten, dat de gewezen burgemeester van Haarlem, S. L. A. Plekker, Woensdag op de zitting van de eerste kamer van het Haarlemse Tribunaal, waar zijn zaak zal behandeld worden, zal verschijnen. Het Tribunaal zal 's ochtends enige ge tuigen in openbare zitting horen, nl. de heer G. M. Nieuwenhuis. schrijver van het gemeente-verslag over de bezettingsjaren, de gemeente-ambtenaren F. van Egmond, B. Cornet en H. J. van Leuven en de di recteur van de Haarlemse distributiedienst, de heer A. van Driel. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de leden van het Tribunaal zich vervolgens naar het huis van de beschuldigde bege ven teneinde hem te horen. Dit deel van de behandeling; zal evenwel niet openbaar zün. Mr. L. V. Hoog heeft zich met de verde diging van Plekker belast. Het ontslag aan de gehuwde ambtenares De Vereniging „Nederlandse Vrouwen beweging" heeft een motie aangenomen waarin gezegd wordt: „Gehoord de besprekingen betreffende de bepaling, dat de gehuwde ambtenaressen uiterlijk 1 Januari 1950 moeten zijn ont slagen, gezien het feit, dat slechts een zeer gering percentage gehuwde vrouwen onder deze bepaling valt, spreekt als haar oordeel uit, dat iedere staatsburger, man of vrouw, de plicht heeft op zijn of haar wijze en naar eigen aanleg en capaciteit mede te werken aan de instandhouding en opbouw van ons land, is daarom van oordeel, dat alleen man en vrouw gezamenlijk het recht hebben te bepalen, hoe zij hun leven na het huwelijk willen inrichten, is van mening, dat een dergelijke beperkende bepaling in feite een ingrijpen van derden is in het huwelijksleven der betrokkenen, consta teert, dat Nederland hierdoor behoort tot de slechts vier landen, die een dergelijke beperking van de vrijheid op arbeid voor de vrouw toepassen, dringt er bij de minis terraad ten sterkste op aan deze maatregel niet tot uitvoering te brengen." Bloemendaalse begroting ondergaat wijzigingen Donderdag 18 Maart om negen uur komt de gemeenteraad van Bloemendaal bijeen voor de behandeling van de gemeentebe groting 1948. In de financiële commissie zijn reeds besprekingen gevoerd. De bur gemeester heeft meegedeeld, dat de sterk te van het politiecorps 48 man zal bedra gen en niet 44. De post rattenbestrijding zal van 1000 tot 2000 gebracht worden. Met ingang van 1 Januari zal weder een bijslag aan de in de gemeente gevestigde bijzondere scholen voor middelbaar- en voorbereidend hoger onderwijs worden gegeven. De uitgaven zullen verhoogd worden met bedragen van 1500. voor kleuteronderwijs, te geven door het Rooms-Katholiek Kerk- en Schoolbestuur der St. Antoniusparochie en 874 voor zwemonderwijs aan leerlingen van de vijf de en zesde klas van de Chr. school te Bloémendaal. De kosten van herstel van het duinter rein aan de Zeeweg wegens geleden oor logsschade zullen 50.000 bedragen. Het. betreft het slopen van bunkers enz. Het Rijk zal 45.000 terug betalen. De aanleg van een sportveld in Aerden- hout wordt pro memorie geraamd. Meegedeeld is, dat volgens een nadere berekening de uitkering uit het Gemeente fonds 16.301 per inwoner zal bedragen. Daar het aantal inwoners op 1 Januari jl. op 20.430 kan worden gesteld, zal de uitke ring ongeveer 333.043 bedragen, zodat de post met 1087 behoort te worden ver minderd. De raming van de bijzondere uitkering uit het Gemeentefonds zal met 13.620 worden verhoogd. Nieuwe Iris-variëteit De bollenkweker C. P. van Westerhoven uit Sassenheim overhandigde in het vorige najaar aan de heer G. Spoon, bestuurslid van het snijbloemenveiling ..Het West- land" te Poeldijk enkele irisbollen voor het trekken van bloemen. De eerste bloemen werden op 3 Maart geveild, heden werden zij voor het eerst geëxposeerd op de bloem- bollenbeurs te Haarlem. Het betreft hier een volkomen nieuwe variëteit. Zij valt op door een donkerblauwe kleur en door groot formaat. De eerste iris „Blue Triumphator" bracht f 0.31 per stuk op. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag bestaat er gelegenheid tot het af halen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenenbonnen en brandstoffenkaarten te: Haarlem: Ba tot en met Ben. Heemstede: Bak tot en met Bi. Jac. van Elsacker droeg voor Als sluiting van het Paaskwartaal trad Zaterdagavond de voordrachtskunstenaar Jac. v. Elsacker voor de leerlingen en ge nodigden van het Haarlems Avondlyceum op. De kunstenaar droeg voor de pauze de ,Elckerlyc" voor. Op diep vrome en ont roerende wijze beeldde hij deze Middel eeuwse moraliteit uit. Een ernstig lied van Bredero en een hekeldicht van Vondel, ont roerden door hun ongekunsteldheid. De kunstenaar overtrof zich zelf in de meesterlijke weergave van de eenvoudige natuurpoëzie van Guido Gezelle in de oor spronkelijke Vlaamse tekst. Na de pauze bracht hij op overtuigende wijze de toespraak tot de hoofden van Le- bak uit de Max Havelaar. De Neerlandicus Fr. Hesmerg leidde op prettige en zeer duidelijke wijze de ver schillende voordrachten in. HAARLEM'S MUZIEK-INSTITUUT Dir Nico Hoogerwerf V/ilhelminastraat 51 - Telefoon 15691 BEETHOVEN'S 22e en 23e (Appassionata) sonate Docent: KAKEL DE JONG 5.— p. m. of 1.50 p. avond. (Adv.) Sadlers Wells ballet Eerste optreden in Amsterdam Het programma van het Sadlers Wells Ballet op de eerste gala-avond van de Wagner-vereniging in de Stadsschouwburg te Amsterdam werd geopend met een ty pisch Engels werkstuk van Ninette de Va- lois, geïnspireerd op een reeks prenten van de achttiende-eeuwse satiricus William Hogarth, met name „The Rake's Progress" of in onze taal „De lotgevallen van een los bol". De grote kracht van deze beurtelings zeer geestige en vlijmend scherpe zeden schildering schuilt in de opzet en de karak ter-typeringen juist tot aan de grens van het caricaturale te drijven. Het verhaal van zijn uitspattingen, die deze genotzuchtige verkwister via de gevangenis in een gek kenhuis doen eindigen, is in heldere trek ken geschetst, doch dwingt vooral bewon dering af door een menigte détails, zowel lyrische (het meisje met het borduurwerk) als komische (de kwetterende zangeres en de trombonespeler) en macabere (de man met de strop) waarvan hier onmogelijk een volledige opsomming kan worden gegeven. De losbol werd vertolkt door Harold Tur ner, een brilliante en echt manlijke danseur, die echter de mimische expressiviteit mist van een Robert Helpmann, welke voor de oorlog met behulp van zijn overtuigend ac teurstalent van deze rol een tragische crea tie maakte. Pauline Clayden gaf een meer fraaie dan innerlijk bewogen interpretatie van het verlaten meisje en Alexis Rassine parodieerde kostelijk een aan de comedies van Molière herinnerende dansmeester. De bekende danscriticus Arnold Haskell stelde de betekenis van dit ballet voor Engeland gelijk aan die van Petrouschka voor Rus land. Voor dansers, die voor een groot deel steunen op de toneelspeler die in hen woont, biedt het dan ook bijkans ideale expressie mogelijkheden. De hierna volgende pas de deux uit „De schone slaapster" van Tschaikowsky stelde enigszins teleur, voornamelijk door de wel zeer onvoltooide armbewegingen en het ook overigens niet geheel zekere optreden van Avril Navarre. Het laatste ballet voor de pauze bracht het hoogtepunt van dit eerste programma en waarschijnlijk van de gehele tournée, te weten „de symphonische variaties" bij de gelijknamige muziek voor orkest en piano van César Franck, choreografie van Frede rick Ashton. Dit is een zuiver abstracte studie in de wezenlijk klassieke danstech- niek, die een indruk van welhaast vol maakte sereniteit achterlaat. De variaties werden gedanst door drie vrouwen en drie mannen, meestal paarsgewijze of solistisch, slechts enkele malen in kleine groeperin gen, die zeer eigenaardig doch steeds op vallend fraai van lijn waren. Er is in dit ballet geen spoor van emotie te bekennen, hoogstens een vage aandui ding van ernst of luim. De abstracte wer king van het geheel wordt in de rug ge steund door een wonderlijk zachtgroen met brons doortrokken achterdoek. De enigszins Grieks aandoende costuums, vooral die der mannen, met één schouder ontbloot, zijn voorbeeldig in hun simpele snit. Margot Fonteyn, de prima ballerina, danste veder licht de wervelende figuren die men slechts met ingehouden adem kon volgen, subliem gesecondeerd door Pamela May, Moira Shearer en Michael Somes. Laatstgenoemde kreeg het minst fraaie deel van de choreo grafie te verwerken. De avond werd besloten met een moderne1 moraliteit van Robert Helpmann. Dit rea listische dansdrama „Miracle in the Gor- bals" is een fantasie over de komst van Christus in de armoedige havenwijk van Glasgow, waar drankzucht en prostitutie hoogtij vieren. Met dit ballet, dat enigszins doet denken aan „Wereldstad" van Kurt Jooss is duidelijk bewezen dat ook de dans medium kan zijn voor de artistieke behan deling van een actueel, in dit geval sociaal gegeven. De sterkste zijde is de onbarm hartige tekening der karakters, die niet worden voorgesteld als gegeven grootheden, doch zich ontwikkelen in samenhang met de loop der direct aangrijpende gebeurte nissen. Groots van visie is bijvoorbeeld de wederopstanding van de zelfmoordenares (Pauline Clayden) die onmiddellijk als een bezetene begint te dansen! Arthur Bliss componeerde bijzonder toe passelijke muziek met gebruikmaking van scheepsgeluiden en Schotse volksmelodieën. De dansers voldeden stuk voor stuk uit stekend. Dit halfdramatische genre beheer sen zij volkomen. De décors van Edward Burra vormden meer dan een achtergrond, zij waren wezenlijke bestanddelen van dit rauwe zinnespel. De begeleiding werd verzorgd door het Concertgebouworkest onder leiding van Hugo Rignold. In Amsterdam worden voorts uitgevoerd in openbare voorstellingen (Dinsdag en Woensdag) van Ninette de Valois: Checkmate; van Frederick Ashton: Scènes de Ballet en Dante Sonata. DAVID KONING. „Babar lajar" naar België De heer Bernard IJzerdraat vertrekt morgen met zijn gamelan-orkest „Babar lajar" voor een korte tournée naar België. Het ensemble zal in de studio's van de Belgische Nationale Omroep concerteren. Het programma wordt op wasplaten opge nomen en later uitgezonden. Te Antwerpen wordt opgetreden in de Huurschouwburg voor het Katholiek ge nootschap voor ethnologische studie. Zaterdag is het orkest weer terug voor een optreden in de jeugdrubriek op Hil versum I. „FARREBIQUE" DRAAIDE VOOR HET „INSTITUUT". Aan het Instituut voor Arbeidersontwik keling komt de eer toe de prachtige film ..Farrebique" geregisseerd door George Rouquier, in Haarlem gebracht te hebben. Een uitverkocht Frans Hals-Theater heeft gedurende anderhalf uur in een geen ogenblik verslappende aandacht van deze „Symphonie van eenvoud", waarop wij binnenkort in onze filmrubriek hopen terug te komen, intens genoten. De voorzitter van het Instituut, de heer L. van Asperen. herdacht met een waardig woord, waarin hij zijn gehoor opwekte pal te staan voor de democratische vrijheden, dr. Jan Masaryk. TANKER IN BRAND In het Suez-kanaal is een Italiaans schip met ruwe olie na een aanvaring in brand gevlogen. Men vreest, dat enkele personen de dood gevonden hebben. D. J. von Balluseck Dertig jaar Algemeen Handelsblad H. M. de Koningin heeft de hoofdredac teur van het Algemeen Handelsblad, D. J. von Balluseck, die dertig jaar aan dit blad verbonden is, onderscheiden door hem te benoemen tot Officier in de orde van Oranje-Nassau. Dit werd hem Zaterdag middag medegedeeld door dr. C. Beeken kamp, als vertegenwoordiger van de minis ter van Onderwijs, die hem ter onderschei ding had voorgedragen en met daverend applaus begroet door de honderden leden van het personeel van het Handelsblad, die met directie en commissarissen en een aan tal persoonlijke vrienden van de jubilaris ter receptie in het Amsterdamse kranten gebouw waren gekomen. Von Balluseck, die geen openbar# huldi ging gewild had, werd in deze hem zo ver trouwde kring toegesproken door de heren mr. G. P. van Eeghen, president-commis saris van het Handelsblad; A. J. Boskamp, directeur; dr. C. Beekenkamp en A. L. Con- standse, de laatste als woordvoerder van het gehele personeel, waarbij aan mevrouw Von Balluseck en hem namens directie en commissarissen en namens het personeel schone geschenken werden aangeboden. Bijzonderheden van zijn zeer actieve loop baan, die zich in de eerste periode van die dertig jaar op belangrijke buitenlandse cor respondentschappen afspeelde, werden ge releveerd en zijn grote bekwaamheden als journalist in het licht gesteld. Ook de herin neringen aan zijn jarenlange gevangen schap in bezettingstijd ontbraken niet; drie van de vier woordvoerders en verscheidene andere aanwezigen, behoorden tot zijn ex- mede-gevangenen in de gijzeling. In zijn dankwoord zei de jubilaris, na de eigenlijk onvervulbare eisen besproken te hebben die het leven aan de journalist als historicus van zijn eigen tijd stelt, eenvou dig: „Ik ben blij dat u tevreden over mij bent." Haarlems Dagblad wil gaarne zijn hulde betuiging aansluiten bij de hulde, Von Bal luseck Zaterdag in de kring van het Han delsblad gebracht. Wij beschouwen hem als een der bekwaamste journalisten van ons land en als een man, die eerlijk en onbe vreesd voor zijn overtuiging opkomt. Voor zijn blad en voor de Nederlandse journali stiek in het algemeen is het te wensen dat hij nog lang zijn taak zal vervullen. Naar menselijke berekening liggen deze 53-jarige die zo veelzijdig begaafd en belangstellend is, nog vele jaren van opgewekte werk zaamheid voor de boeg. Predikant voor liet Hof De gewezen predikant G. van D. uit Amsterdam zal op Vrijdag 19 Maart zich voor het Bijzondere Gerechtshof te Am sterdam hebben te verantwoorden. Hem wordt het houden van pro-nationaal-socia- listische redevoeringen op propaganda- vergaderingen van de N.S.N.A.P.. waarde rende artikelen over de rassenleer in „De Misthoorn" en pro-Duitse toespraken over de Duitse zender Alpen ten laste gelegd. Ook in Drente wordt gesmokkeld Es ist doch wahr Het in de Britse zóne verschijnende partijloze blad „Die Welt", dat uittrek- seis uit het dagboek van dr. Goebbels j publiceertheeft een anonieme brief af- gedrukt, ivaarin wordt gezegd, dat de Führer en „onze onvergetelijke dr. Goeb- l bels" gelijk hadden. Indien alle Duitsers hun plicht hadden gedaan", zo gaat de brief voort, „zouden wij de overwinning behaald hebben en zouden zulke zielige inktkoelies als u j niet in staat zijn geweest thans de dagbladpolitiek te vormen. U bewees ons een dienst door Goebbels' dagboek te publiceren. Nu kan iedereen zien, dat hij het bij het rechte eind had. Waarvoor hij j leefde en stierf zal nog bewaarheid worden. Kleine groepen getrouwen worden door uw publicaties uit het dagboek in staat gesteld drie maal per week bijeen te komen om ze te bestuderen onder de portretten van de Führer en dr. Goeb- bels, die door kaarsen worden verlicht." f WEEK END WEERSPANNIGHEDEN. Een 26-jarige electricien die Zaterdag avond zonder licht op de Gedempte Oude gracht reed, voldeed niet aan de sommatie tot stoppen van een politie-agent. De laat ste zette een achtervolging in en kreeg de overtreder in de Boerensteeg te pakken. De electricien bood hevig verzet en sloeg de agent in het gezicht. Een der omstanders alarmeerde het po litiebureau in de Smedestraat, waarop de motorbrigade uitrukte. De weerspannige kon daarop «jvermeesterd worden. Een andere agent zag op de Botermarkt dat een kennelijk onder de invloed verke rende chauffeur in een personenauto stapte en wegreed. De agent sprong op de tree plank en schakelde de versnelling uit. De bestuurder liet dit niet op zich zitten en trapte het gaspedaal in. De wagen schoot daarop achteruit cn door de schok brak de ruit in het portier. De agent werd ernstig aan zijn hand gewond. Twee rechercheurs verleenden vervolgens assistentie en brach ten de chauffeur tot rede. Diezelfde Zaterdagavond sloegen twee dronken lieden de spiegelruit van een ijs- salon aan de Rijksstraatweg in. Zij zijn ter ontnuchtering ingesloten. SCHEEPVAART K.N.S.M. Orion 12 Maart te Rotterdam van Gibraltar naar Amsterdam. Iris 10 Maart van Oporto naar Tanger. Vulcanus 12 Maart van Tunis naar Malta. Stentor 13 Maart te Amsterdam van Rotterdam. Deo Duce 13 Maart van IJmuiden naar Aarhys. Bree Helle 12 Maart van Amster dam naar Bremen. Omen 12 Maart te Ant werpen, van Amsterdam naar Leixoes. Ti tus 12 Maart te Fiume van Gibraltar naar Triëst. Iris 12 Maart te Tanger. van Oporto naar Barcelona. Cygnus 11 Maart van Va lencia naar Hoek van Holland. Holl. Oost Afrika Lijnen. Oranjefontein 12 Maart te Durban van Beira naar East Londen. Bloemfontein 13 Maart van Ant werpen naar Amsterdam. Indrapoera 12 Maart van Rotterdam naar Zd. Afrika. Holl. West Afrika Lünen. Larenberg 14 Maart van Accra naar Lome. K.P.M, Kalianget 12 Maart Gibraltar ge passeerd, van Rotterdam naar Batavia. Nederland. Madeira 9 Maart te Makas sar van Banjoewangi naar Semarang. Poe- lau Laut 12 Maart te Port Swettenham. van Singapore naar Halifax. Roepat 13 Maart te Suez van Colombo naar Amster dam. Vinke en Co. Zijpenberg 12 Maart 150 mijl Z-Zw van San Miguel, van Rotter dam naar Cuba. K.H.L. Amstelland 12 Maart te Monte video (uitreis). Lionel 12 Maart te Lissa bon (uitreis). Smokkelaars ontsnapten; buit viel in handen der politie De politie te Emmer-Compascuum kreeg een tip, dat in de woning van de smokke laar B. een groot gezelschap bijeen was. Zij toog op onderzoek, doch even te vroeg roken de gasten en gastheer onraad en voordat de omsingeling van de woning was voltooid, wisten zij de woning door een raam te verlaten. Een der vluchtelingen, een Pool, werd echter gevonden. Toen een dochter van de gastheer even later naar buiten kwam om naar haar vader te in formeren, nam de arrestant onverwacht een sprong achter het meisje, waardoor de politie verhinderd werd van vuurwapens gebruik te maken. Met een tweede sprong dook hij in een sloot en hoewel de politie enige malen op de vluchteling vuurde, wist defce toch te ontkomen. Bij een daarop in samenwerking met ambtenaren van invoerrechten en accijn zen ingesteld onderzoek in de woning van B. werd een grote buit gevonden. Op vele plaatsen onder de vloer en uit de schoor steen werd smokkelwaar te voorschijn gehaald, bestaande uit fietslantaarns, dy namo's, koortsthermometers, injectiespui ten, naalden en gereedschappen. Komeet ontdekt De heer Keuskamp, arts te Hardenberg, heeft Zondag een heldere komeet ontdekt op de voorafgaande nacht genomen foto van een deel van de Noordelijke sterren hemel. De komeet was zo helder, dat zij met het blote oog waarneembaar geweest moet zijn. Zy had een staart van ongeveer drie graden. Daar de volgende nachten bewolkt waren kon de waarneming van de heer Keuskamp pas eerst later bevestigd wor den door opnamen van de Leidse Sterre- wacht, waaruit bleek, dat de komeet sterk in helderheid was afgenomen en niet meer voor het blote oog waarneembaar was. Hendrik de Lugt Jr. overleden In de ouderdom van 75 jaar is overleden de heer Hendrik de Lugt Jr., die indertijd bouwkundige was bij Openbare Werken te Haarlem. In 1901 trad hij in dienst, in 1934 werd hij gepensionneerd. De heer De Lugt zat voorts in verschillen de besturen van verenigingen. De crematie heeft Woensdag op Westerveld plaats na aankomst van trein 12.09. De heer H. N. Tetterode overleden In de ouderdom van 64 jaar is te Haarlem overleden de heer H. N. Tetterode, die vroe ger een belangrijke rol heeft vervuld in het sportleven. Toen ASC te Leiden nog onder de naam van Ajax speelde, maakte de heer Tet terode deel uit van het eerste elftal en was een geziene figuur op de Nederlandse sport velden. Met zijn clubgenoot Van Zanten vormde hij een vleugel en beiden kwamen by de eeuwwisseling enkele malen in de ver tegenwoordigende ploeg van Nederland uit. Na een verblijf in Indië vestigde hij zich in Haarlem en werd lid van „Haarlem". Gerui me tijd speelde hij in een van de elftallen. Ook was de heer Tetterode een goed tennis speler en vervulde een bestuursfunctie in de club „Heemstede". Donderdagmiddag» na aankomst van trein 14.09 uur zal zijn stoffelijk overschot op de begraafplaats Westerveld worden ter aarde besteld. Voetbal De Keimemers herstellen zich RCH was in de laatste wedstrijd tegen ODS weer bijzonder op dreef en won met 62. Reeds na drie minuten gaf Hellingman zijn club de leiding. De gaster, werkten hard en na een kwartier was de stand gelijk. Kort daarop kreeg RCH een strafschop toegewe zen en Hanse bracht de stand op 21. Ook na de hervatting had de Racing het beste van het spel. Hellingman en Biesbrouck vergroot ten de voorsprong tot 41. Uit een strafschop scoorde ODS tegen. Tenslotte doelpuntten Hut en Hanse nog (62). Door een overwinning van 42 van De Kennemers op VUC is er weer enige kans voor de Beverwykse club de onderste plaats te ontlopen. Fortnuna behaalde een puntje door een gelijk spel tegen Velsen (00). De stand is thans: 9. Fortuna 19 3 6 10 12 29—39 10. Kennemers 19 3 6 10 12 34—49 11. VIOS 19 3 5 11 11 35—61 Voor Zondag a.s. zijn vastgesteld: De Ken nemersCoal, DCVFortuna. In de tweede klas A van district I is Alk- maarse Boys op de onderste plaats geëindigd en moet degradatiewedstrijden spelen tegen Vitesse, Zaandijk en De Meteoor. UW werd in de tweede klas B definitief kampioen. ZVV en AFC eindigden gelijk en moeten voor het bezetten van de laatste plaats een beslis singswedstrijd spelen. VITESSE OP DE ONDERSTE PLAATS. De Arnhemse club „Vitesse", die twee jaar geleden in de eerste klas terugkeerde, moet strijden voor het behoud in de hoogste afde ling. Door een nederlaag van 31 tegen Zwolse Boys staat Vitesse definitief onderaan. Korfbal Oosterkwartier bleef ook in de laatste wedstrijd ongeslagen Oosterkwartier is ook in de laatste wed strijd tegen Groen Geel ongeslagen geble ven, doch dit heeft heel wat van de Haar lemmers gevergd. Vóór de rust wogen de partijen goed tegen elkaar op en dank zij de familie Poelgeest kon met 22 worden gedraaid. Na de rust opende Kuvener de score (32), het werd 33. daarna door Luikel 34, en wederom gelijk 44. In de laatste minuten sleepten de Haarlemmers de overwinning uit het vuur. toen mevr. PoelgeestHand graaf en P. Molenkamp doelpuntten (46). De tijd was toen te kort voor Groen Geel om in te halen en het werd 56. Voor de bekerwedstrijden werd Ooster kwartier 2Victoria 2 uitgesteld. Aurora II won in deze bekerronde met 32 van DTV 3 en Aurora I moest zich met een 66 spel tegen Amstelodunum 2 tevreden stel len. Ook Sport Vereent 2 verloor zijn eer ste wedstrijd met 42 van Amstelodunum. Tenslotte behaalde Watervliet een benauw de 21 overwinning op Nieuw Flora. De overige uitslagen luiden: Eerste klasse: A'dam ZuidKoog Zaan dijk 48, WesterkwartierRohda 86. A W—SVK 2—11. Luto—Blauw Wit 4—6. Tweede klasse B: BEP—ZKV 0—3. Tweede klasse C: Westerkwartier 2Ar chipel 2 s.n.o., SVK 2DTV 2 3—6. Derde klasse B: RodaVictoria 31. In de Haarlemse Korfbalbond zijn ge speeld: Eerste klasse: Haarlem 1—Ooster kwartier 3 3—3. Tweede klasse A: A. Ready 2—N. Flora 2 22; B: Oosterkwartier 4 SV 3 23. Derde klasse: N. Flora 3Oos terkwartier 5 24, Oosthoek 2—Watervliet 4 2—10. Adspiranten: Eerste klasse: A. Ready a Oosterkwartier a 14. Tweede klasse:" Wa tervliet bAurora b 51DVS aOoster kwartier b 30. Derde klasse: SV a Aurora c 50 (regL). BINNENLAND De Hilvcrsumse melkbezorgers hebben besloten een coöperatie te stichten om tot economischer bezorging en betere sociale voorwaarden te komen In deze vereniging zullen ook de melkslyters uit Loosdrecht, Laren, Loenen en Kortenhoef worden opge nomen. Elke melkbezorger krijgt een eigen wijk zodat in elke straat slechts één melk boer komt. De gemeente Mui den heeft van het ministerie van Oorlog bericht ontvangen, dat de door de explosie te Muiden aangebrachte schade als oorlogsschade wordt aangemerkt. Voorts wenst de minister door het gemeente bestuur zo volledig mogelijk te worden in gelicht over de omstandgheden van degenen, die bij de ramp lichamelijk letsel opliepen. In een vergadering te Amsterdam, waar ruim 500 beroepsvervoerders uit hei gehele land aanwezig waren, is opgericht de Neder landse organisatie voor het beroepsgoede- renvervoer-wegtransporten, waarin het ge hele Nederlandse particuliere beroepsvervoer zal worden verenigd. Deze organisatie treedt binnenkort in de plaats van de vakgroep goederenvervoer langs de weg. Een vijftal kinderen heeft van het strand van Terschelling een projectiel medegeno men. Toen de kinderen in hei dorp Hoorn kwamen, is het projectiel ontploft, waardoor het 13-jarige zoontje van het hoofd der school op slag werd gedood, terwijl drie kinderen zwaar werden gewond. De toestand van een hunner is levensgevaarlijk. Jhr. dr. Beelaerts van Blokland, oud secretaris en chef van dienst der Nederlandse Spoorwegen is te Zeist in de ouderdom van 74 jaar overleden. Het Zondagse gesprek te Brunssum (L.) gmg over een tweejarig wild varken, dat 75 kg. weegt en Zaterdagavond na een lange drijfjacht werd geschoten. De jachtbuit ligt :n een slagersétalage ter bezichtiging. Pontianak heeft een aantal geschenken gezonden aan 's Gravenhage. dat onlangs deze Indonesische stad heeft geadopteerd. Zij be staan uit een groot aantal kunst- en gebruiks voorwerpen. o.m. een prachtig bewerkt adatkleed, rotan-wandelstokken, een kaart van de gemeente Pontianak. een pijlkoker met pijlen voor een blaasroer, draagmand] es, koperen en houten beeldjes en asbakken. Een persoonlijk geschenk van Sultan Hamid II voor burgemeester Visser bestaat uit enkele hoeden van gevlochten blad. Te Alkmaar is op 54-jarige leeftijd over leden Dom, dr. J. J. Huvben, de eerste prior van de herrezen priorij der Paters Benedic tijnen te Egmond. HAARLEM EN OMGEVING Mr. P. O. F. M. Cremers. burgemeester van Haarlem, heeft het beschermheerschap aanvaard van de Haarlemse Reddingsbrigade. Zy die boeken, tijdschriften of spelen beschikbaar willen stellen voor Nederlandse geesteszieken en rustbehoevenden in Gheel kunnen zich in verbinding stellen met drs. Klimbie, Kleverparkstraat 8, Haarlem, die zorg draagt voor het afhalen. De Vereniging voor crematie heeft in de grote hal van het Crematorium te Wester veld een monument opgericht, ter nagedach tenis van de leden, die in en door de oorlog om het leven zyn gekomen. Zaterdag 20 Maart zal het monument onthuld worden. Medewerking verlenen George Robert (or gel) en een klein koor uit „De Stem des Volks", onder leiding van de heer J. W. Aufdenkampe. Het monument stelt voor een levensgrote vrouwenfiguur en is ontworpen door mevrouw Fri Heil uit Arnhem. Dr. H. van der Loos. Nederlands Her vormd predikant te Haarlem-Noord, ontving een beroep naar Apeldoorn ter vervulling van een der daar bestaande twee vacatures. De kerkeraad der Evang. Luth. gem. te Haarlem besloot het orgel in de kerk een algehele restauratie te doen ondergaan en in de kerk een indirecte verlichting te doen aanbrengen. De vereniging „Ereschuld cn Dankbaar heid" zal op Maandagavond 3 Mei in een plechtige dienst in de St. Bavo op de Grote Markt de gevallenen sinds Mei 1940 herden- len. In deze dienst zullen spreken dr. H. J. van der Loos, Ned. Hervormd predikant, dr. B. G. Harrenstein. Gereformeerd predikant en ds. J. Bronsgeest, Ned. Hervormd pre dikant. Een in Hotel Roosendaal te Overveen gehouden bridge-drive ten bate van de Haar lemse kinderbewaarplaatsen heeft een bedrag van ruim f 500 opgeleverc' Op Woensdag 17 M zullen voor de vereniging „Buurtbelang ordcnhout-Bent- veld" m restaurant „Boekenrode" te Heem stede enige bedrijfsfilms van de „Shell Nederland" vertoond worden. Motie van de Nederlandse Journalistenkring Tijdens de Zaterdag te Amsterdam ge houden algemene vergadering van de Ne derlandse Journalistenkring is de volgende motie met grote meerderheid van stemmen aangenomen: „De Nederlandse Journalistenkring spreekt er zijn scherpste afkeuring over uit, dat Tsjechoslo waakse journalisten op grond van hun niet-communistische instelling uit hun betrekkingen werden gestoten en dat hun wordt belet hun journalistieke arbeid uit te oefenen. De Nederlandse Journalistenkring doet een beroep op de internationale organisatie van journalisten om zo spoedig mogelijk stelling te nemen tegen deze onmiskenbare aanslag op de persvrijheid". GEREF. KERK Candidaat T. Spilker te Den Haag heeft het beroep naar de Gereformeerde Kerk te Benneb roek aangenomen en voor veertien andere bedankt. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie rloll.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel My.. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers Vrijdag 361% 330 295% 187% 390 320% 139)4 196 225 218 264 188 168% 131 510 Openings koersen 362 331 296 187% 136 198% 260% 185 Jl 168% OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEKRING HAARLEM UITREIKING SCHOENENBONNEN. De Directeur van de Distributiekring Haar lem maakt bekend, dat Ingevolge heden ont vangen instructies van het C. D. K. in het tijdvak van 15 Maart t.m. 8 Mei a s. tegelijk met de uitreiking der bonkaarten enz., op de Zaterdag j.l. gepubliceerde plaatsen en data zullen worden uitgereikt: Schoenenbonnen voor kinderen, geboren m Januari, Februari en Maart 1932 t.m. 1946 benevens voor kinderen geboren in de maan den Maart, April en Mei 1947. T.D. en inlegvel, waaraan bon 606. dienen te worden overgelegd.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3