Haarlems Dagblad Permanent economisch instituut kan nu op stapel worden gezet De Noordelijke vleugel wordt actief WatzalTrumante zeggen hebben? Premies voor verbetering of splitsing van bestaande woningen Wijziging der staatsregeling voor de West Weerbericht )2f Jaargang No. 18890 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, J4825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 17 Maart 194 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem pe resultaten van Parijs Informele besprekingen over uitbreiding i *an Westelijke Alliantie I 11 plenaire zittingen van de Parijse conferentie zijn gisteren geëindigd. De Franse, nselsc. Nederlandse, Luxemburgse en Belgische ministers van Buitenlandse Zaken (j:) uit l'arijs naar Brussel vertrokken om de Westeuropese alliantie te ondertekenen, [en kan de tot nu toe bereikte resultaten van Parijs in de volgende punten samen - itten: Er werd besloten een permanente organisatie te stichten, die de toepassing jn de Amerikaanse hulp zal leiden: men werd het er over eens dat de drie Weste- jke bezettingszones van Duitsland zullen worden opgenomen in het plan voor nropees herstel: er zal een rapport over de huidige stand van zaken ten aanzien der aropese economische samenwerking aan Washington worden gezonden: er werden ilcidende besprekingen buiten dc conferentie om gevoerd om te komen tot deel- tming van andere Europese landen aan het Westelijk verdrag, dat heden in Brussel il worden ondertekend. Alle delegaties waren buitengewoon fiigzaam over de onderwerpen die op de formele zittingen ter sprake kwamen, ich betrouwbare zegslieden delen mede t zowel Bevin als Bidault hun voelhorens tstaken om de andere landen te testen op m bereidwilligheid om zich in defensieve eten bij Engeland. Frankrijk en Beneliix voegen. Naar verluidt stonden de Scan- aavische landen, in het bijzonder Zwe- minder vijandig tegenover zulk een meenschappelijke actie dan enige maan- n geleden. De zogenaamde ..werkgroep" start eind m deze week. De gedelegeerden hebben siructies gekregen om aan hun bespre- ngen geen publiciteit te geven en hun jak met de vereiste discretie te vervullen, •rwacht wordt dat deze zittingen drie a s weken zullen vergen. De werkgroep moet gedétailleerde sug- isties opstellen voor een permanent li- aam der zestien landen dat de diverse tionale wederopbouwprogramma's moet ordineren, en een ontwerp voor een ultilaterale overeenkomst voorbereiden or de volgende conferentie voor econo- ische samenwerking van Europa, waar de datum nog niet is vastgesteld. Vertegenwoordigers van „Bizonië" en n de Franse zone van Duitsland zullen n de zittingen van de werkgroep deel- :men. In een resolutie, door de confe- jtie goedgekeurd, wordt gezegd dat elk in beide gebieden het voorgestelde multi- terale economische verdrag zullen mede- idertekenen en volledig aan het werk van permanente organisatie zullen deel- men. Op de slotzitting van gisteren werd een pport ter zake van de Europese econo- ische samenwerking gedurende het afge- ien half jaar goedgekeurd, dat door aude Bouchinet Sereulles, de secretaris- neraal van de commissie voor Europese Dnomische samenwerking, is opgesteld. In het rapport wordt gezegd dat de af lopen zes maanden gekenmerkt werden or voortgezette uitputting van de reser- der meeste landen aan goud en buiten- idse valuta, resulterend in ernstige scha- aan hun import-programma's en hun lustrieel potentieel. Desniettemin zijn de stien landen vastbesloten individueel e maatregelen welke in hun macht lig- toe te passen, om hun situatie te ver leren. Ondanks talrijke moeilijkheden zijn de tderingen in het afgelopen jaar aan- ledigend geweest, concludeert Sereulles. Spanje in de doofpot. Portugal deed een informeel voorstel Spanje in de West-Europese inspanning wederopbouw op te nemen. De Portu- se suggestie kwam niet in discussie en acht wordt dat zij later zal worden ups genomen in onderhandelingen tussen de terse regeringen. Zowel Britse als Fran- kringen gaven evenwel te kennen, dat twee grote West-Europese mogendhe- 'f'ijfc nog altijd zonder meer gekant zijn "t^eer goud voor dollars ent Bankbiljettencirculatie nto opnieuw gedaald )ve,Üit de vei korte balans van de Neder- ieul idse Bank blijkt een daling van de post prij Jden munt en gouden muntmateriaal 7 551.3 tot 509.9 millioen gulden. Deze ingfling, ten bedrage van 41.4 millioen gul- 'i. is ten dele liet gevolg van omzetting 1111 c goud in dollars ter voorziening in de dollarbehoeften en ten dele het jmj '°lg van een overdracht van goud ter lub doening van een monetair accoord. De buitenlandse activa der bank zijn Kif erdoor gestegen tot een totaal van 407.7 llioen gulden. jjDe bankbiljettencirculatie is voor de t eede maal na de maandwisseling ge- ajl( aid en wel met 24 millioen tot 2909.5 Eir llioen gulden. Blijde gebeurtenis in het Britse prinselijke gezin? k^JVolgens United Press doen in Londen ruchten de ronde dat in October de ge- Indi or'e van een koninklijke telg tegemoet apin n worden gezien in het gezin van prinses sabeth en prins Philip. DOtfOp Buckingham paleis was noch offi- Jontcl noch onofficieel iets los te krijgen, ch een zegsman die in nauwe betrekking at met het paleis deelde United Press b de. dat inderdaad in October een ko- »or Olijke baby verwacht mag worden. Men wt !t ais voorteken het feit, dat de reis van Sant' prinselijk paar naar Canada en de renigde Staten afgezegd is. omp Jjcliael critiseert in New York aara^x-koning Michael van Roemenië heeft New York krachtige critiek op de geuit. „Onze machtige buur, boi&t wie wij samen hoopten te werken, £ft het nodig geoordeeld onze patriotten rangen te zetten, onze verkiezingen te rvalsen en door bedrog en terreur Roe- nstellingen op te dringen, die ge- lel vreemd zijn aan zijn tradities", aldus achael. ..Ik hoop. dat mijn landgenoten jfler leiding van de Westerse beschaving n geloof en individuele vrijheid herkrij- a en mijn land zijn onafhankelijkheid". tegen Spanje's toelating tot de organisatie van het plan-Marshall en genoemde krin gen lieten doorschemeren dat het voorstel waarschijnlijk zou worden opgeborgen en later vergeten. De formele arbeid van de conferentie werd afgedaan in twee plenaire zittingen, waarbij de redevoeringen nauwelijks vier uur in beslag namen. (United Press). Eerste autorijles liep tragisch af Een militair, die onder toezicht van een militaire chauffeur zijn eerste les kreeg in autorijden, veroorzaakte bij de eerste 100 meters, welke hij met een militaire vracht auto reed, te Almelo een ernstig verkeers ongeval. Hij reed de op een motorrijwiel uiterst rechts van de weg rijdende wijk verpleegster, de 25-jarige mej. W. Nijhof uit Vriezenveen aan. Zij werd ongeveer 20 m. door de auto meegesleurd. Met een schedelbasisfractuur werd zij in zorgwek kende toestand naar het Diaconessenhuis te Almelo vervoerd, waar zij kort na het on geval is overleden. Nederlandse groenten en fruit voor Britse militairen Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit heeft opnieuw een overeenkomst met het hoofdkwartier der Britse legers in Duitsland afgesloten, thans voor de maan den April tot en met September 1948. Overeenstemming werd bereikt over leveranties van ongeveer 20.000 ton groen ten, 1500 ton fruit en 1500 ton uien. De Engelsen zullen bevredigende prijzen be talen. Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, opent de Parijse conferentie in de Klokkezaal. Hij gaf in zijn rede blijk van optimisme ten aanzien van de te verwach ten resultaten en noemde de conferentie een „werkplaats", daarmee zinspelend op de noodzaak om spoedig tot tastbare resultaten te komen. Maatregelen tegen communisme in Noorwegen en Zweden Het Noorse verbond van zeelieden heeft vier communistische leden wegens „scha delijke, activiteit" geroyeerd, en het bestuur van de vakverenigingen te Oslo heeft alle communistische leden van die vakver enigingen van het lidmaatschap vervallen verklaard. Tegen het beschikbaar stellen van een som van honderd millioen kronen voor de Noorse defensie is in het parlement verzet aangetekend door de communistische af gevaardigden. Zij verlangden omschrijving van het doel van aanwending der sommen en puntsgewijze goedkeuring door het par lement. Het voorstel tot beschikbaar stellen van honderd millioen kronen voor de defensie is door het Storting aangenomen met al leen de stemmen van de elf communisten en een afgevaardigde van de arbeiders partij tegen. Zweedse actie. Op 1 April zullen de besturen van de Zweedse sociaal-democratische partij en van het vakverbond een campagne van 25 dagen tegen het communisme beginnen. Anti-communistische vlugschriften zul len in grote getale worden uitgegeven en sprekers zullen het gehele land bereizen om in plaatselijke partij-afdelingen en arbeidersverenigingen het woord te voeren. Door de gebeurtenissen in Tsjechoslowa- kije en de Sovjet-Russische druk op Fin land is het anti-communisme in Zweden sterk toegenomen, aldus meldt Reuters correspondent. Eerst was de aandacht van de Zweedse anti-communisten voorname lijk op het buitenland gericht, doch de communistische partij in Zweden heeft veler ergernis gewekt door in haar kranten en radio-uitzendingen haar volledige goed keuring aan de in het buitenland onder nomen communistische acties te hechten. Tage Erlander, de Zweedse minister president en leider van de sociaal-demo cratische partij, heeft verklaard, dat zijn partij krachtig stand zal houden tegen de communistische partij. De communisten houden 18 van de 380 zetels in de Noorse „Rijksdag". Het Zweedse liberale blad „Dagens Nyheter" is een campagne begonnen voor Zwedens toetreding tot het „plan-Bevin" en de Westelijke Unie. doch vele andere la-anten zijn van mening, dat een derge lijke stap Rusland zou kunnen ergeren en Drie jaar geëist tegen dienstweigeraar Het hoog militair gerechtshof te 's-Gra- venhage behandelde een zaak tegen een principiële dienstweigeraar, uit 's-Gra- venhage, die veroordeeld was tot een voor waardelijke gevangenisstraf, tegen welk vonnis de auditeur-militair in appèl was gegaan. Ter zitting bleek, dat de dienst weigeraar in het begin der Duitse bezet ting vrijwillig voor de Duitsers heeft ge werkt. Na de bevrijding gaf hij zich op als oorlogsvrijwilliger. De advocaat-fiscaal vond, dat deze handelingen niet te rijmen zijn met de principes, waarop verdachte zich thans beroept en requireerde conform de eis van de autditeur-militair een gevan genisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest. dat Zweden daardoor alle zekerheid heeft in een volgende oorlog te worden betrok ken. Tolunie. De derde zitting van de studiegroep voor een Europese tolunie zal Donderdag in het Residence Palace te Brussel geopend worden. Noorwegen en Zweden, die de vorige vergadering als waarnemers hebben bijge woond, zullen er nu als leden deel van uit maken. Geschenk voor Italië Truman geeft 29 schepen President Truman heeft last gegeven tot het overdragen van 29 koopvaardijschepen, waaronder vijftien Liberty-schepen, aan Italië als een geste van Amerikaanse wel willendheid. Tot een dergelijke overdracht is reeds in Augustus j.l. machtiging ver leend door het Congres, toen dit de presi dent toestond alle Italiaanse schepen, tij dens de oorlog buitgemaakt, terug te geven of andere ervoor in de plaats te geven. In de order van Truman wordt gezegd: „Gaarne geef ik opnieuw uitdrukking aan de gevoelens van vriendschap en bewon dering van het Amerikaanse volk voor het Italiaanse, dat in deze enkele jaren na het einde van de oorlog in Europa zo moe dig vooruit is gegaan op de weg der demo cratie. en bij herhaling de wereld heeft ge toond. dat het geloof in de democratie, door moed en wijheid gesteund, niet kan en niet zal falen". Veertien van de terug te geven schepen zijn Italiaanse schepen, die tijdens de oor log buitgemaakt zijn. Volgens de regeringsambtenaren zijn reeds Italiaanse zeelieden naar de Ver enigde Staten gezonden om de Liberty- schepen te bemannen. Speculaties in Amerika en het buitenland Het spreekt vanzelf dat de plotselinge aankondiging van een belangrijke Con gresrede van president Truman een schok van intense belangstelling door de Ver enigde Staten en de wereld heeft doen gaan. De omstandigheden op internationaal terrein zijn van dien aard, dat een der gelijke rede verschillende belangrijke nieuwe stappen kan aankondigen, die de ontwikkeling der laatste weken in de richting van een gesloten Amerikaans- Europees front tegen de dreiging van het Oosteuropese communisme op de voet vol gen. Sommigen verwachten de onthulling, dat Amerika zich volledig militair en eco nomisch zal stellen achter de Westeuropese verzetskern, die gevormd wordt door de Westelijke Alliantie van Brussel. Dit wordt afgeleid uit het feit, dat Trumans rede samenvalt met het tijdstip, waarop deze alliantie te Brussel zal worden onder tekend. Andere kringen in Washington ver onderstellen dat Truman het Congres zal verzoeken, mede te werken aan een snelle en volledige organisatie der Amerikaanse militaire en economische krachten, be staande uit herstel van de Leen- en Pacht wet, invoering van dienstplicht en in dustriële mobilisatie ten behoeve der de fensie. Aangezien Truman heeft gezegd dat hij een mededeling te doen had, waar van het gevaar van uitlekken niet denk beeldig is, gaan andere speculaties meer* in de richting van de noodzaak voor de Verenigde Staten om zich zo spoedig mo gelijk in te stellen op een zo uitgebreid mogelijke steunverlening aan Europese landen. En tenslotte wordt nog de ver onderstelling geuit, dat Truman een dra matisch effect wil bereiken om het Huis van Afgevaardigden te beïnvloeden met het oog op een spoedige voltooiing der voorbereidingen van het Marshall-plan. Minister uan Boetzelaer: Voorlopig geen uitbreiding der Westeuropese unie In een interview met Reuters corres pondent heeft Baron van Boetzelaer van Oosterhout, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, te Parijs verklaard, dat de vijf mogendheden omvattende West- Europese Unie hecht ontwikkeld dient te zijn alvorens andere landen er in toegelaten kunnen worden. ,-,Wij moeten eerst de kern van het Wes ten vormen", zo zeide hij, en deze kern moet eerst bestaan uit landen, die geogra fisch en in andere opzichten nauw met elkaar verbonden zijn. Dit betekent niet, dat de conceptie van een West-Europese Unie niet verder kan groeien, doch zij moet geen gehaaste of voortijdige zaak worden. Wij moeten de kern een kans geven zich \s ontwikkelen alvorens zij verder uitge breid wordt". Over de ondertekening van het vijfmo- gendhedenverdrag, die heden te Brussel zal plaats hebben, zeide de minister: „Niet de ondertekening van het verdrag zelf is belangrijk, doch het voortdurende contact, dat. naar ik hoop, zal volgen". Baron van Boetzelaer zeide, dat de Be- neluxlanden zich met medeleven en ten volle de moeilijkheden realiseren van de landen buiten het eigenlijke West-Europa, die hoopvol gadeslaan, wat in het Westen wordt verricht. AMERIKAANSE HULP OVERSCHREED VIJFTIG MILLIARD President Truman heeft het congres medegedeeld, dat de tijdens de oorlog en onmiddellijk daarna volgens d£ Leen- en Pachtwet door de Verenigde Staten ver leende hulp meer dan vijftig milliard dol lar beliep. President Truman heeft Dinsdagavond geconfereerd met zijn hoogste militaire, diplomatieke en economische adviseurs. De minister van Verdediging, James For- restal, deelde mede dat de gemeenschap pelijke stafchefs tot een algemeen accoord zijn gekomen over de plannen voor de defensie der Verenigde Staten. Forrestal en de stafchefs kwamen het afgelopen weekend te Key West, Florida, bijeen. Militaire kringen zeiden dat de gehele militaire aangelegenheid geheim wordt gehouden tot Truman het Congres zal hebben toegesproken. Nederlands oorlogsschuld aan Engeland Vijf-en-veertig millioen Pond te betalen in twintig jaar In een Brits witboek wordt omtrent de over eenkomst tot afwikkeling van de vorde ringen en schulden uit oorlogstijd, welke Vrijdag door de Nederlandse minister van Financiën, prof. P. Lieftinck, en de Britse minister van Financiën, Sir Stafford Cripps, werd ondertekend, medegedeeld, dat Nederland aan Engeland 45 millioen Pond Sterling zal betalen. De betaling zal geschieden in twintig jaarlijkse termijnen. De eerste betaling vervalt op 28 Februari van het volgend jaar. Zolang er nog een deel van de schuld uitstaat kan niet van de Britse regering verlangd worden, dat zij goederen verkoopt ter verkrijging van guldens. Lewis ageert weer Reeds 250.000 stakers in de mijnen Tenminste 250.000 leden van de 400.000 leden tellende Amerikaanse mijnwerkers- bond zijn momenteel in elf staten in sta king en de vakbondsleiding beweert dat de rest waarschijnlijk dezer dagen het werk zal neerleggen. Uit Washington verluidt dat de regering spoedig de leider van de bond, John Lewis, naar Washington zal roepen om te onder handelen over de kwestie van het pen sioenplan, welke de aanleiding tot de sta king is geweest. Lewis had zich op het standpunt gesteld dat de werkgevers het contract hadden geschonden door te wei geren betreffende de kwestie der pensioe nen samen te werken. Het woord is aan Coventry Patmore: Het grensgebied tussen verstand en gevoel is het jachtterrein des duivels. Hatta stelt vier eisen Besprekingen met dr. van Mook over zetelverdeling in de inte rim-regering Telefonisch van onze correspondent te Batavia: De onderhandelingen tussen Van Mook en Hatta gaan. zoals bekend is, over het deelnemen van de republiek aan de inte rim-regering. Volgens de Renville-over- eenkomst zouden alle staten op billijke wijze in deze regering vertegenwoordigd worden, maar de republiek meent dat aan haar belangen wordt te kort gedaan. Zij heeft ook bezwaar gemaakt tegen het feit, dat de installatie van de interim-regering heeft plaats gehad, voordat de politieke besprekingen begonnen waren en verwijt de Nederlanders deze besprekingen met opzet te vertragen door Van Vredenburch voor enige weken naar huis te zenden. Van Nederlandse zijde wordt opgemerkt, dat dit laatste wel volkomen tegengesproken wordt door Van Mooks uitnodiging aaft Hatta om te komen praten, teneinde zo spoedig mogelijk tot overeenstemming te geraken. Wel ingelichte republikeinse kringen zeggen, dat Hatta vier eisen stelt, namelijk: billijke vertegenwoordiging van de repu bliek in de interim-regering: vertegenwoordiging door de bekwaamste lieden; een democratische grondslag voor de interim-regeri ng i een duidelijke omschrijving van de be voegdheden van de interim-regering. Bij het tweede punt merkte onze repu blikeinse zegsman op, dat de republiek de meestbekwame politici bezit, aangezien deze al twee jaar ervaring achter de rug hebben. De republiek wil dus geen gelijke zetelverdeling voor de deelstaten, maar toewijzing van de zetels aan de bekwaam ste personen. Het grootste aantal moet wel aan de republiek ten deel vallen. Hatta heeft in de republiek zijn grootste tegenspeler in Sjarifoeddin, die propa ganda voert tegen zijn politiek. Hatta zou desniettemin veel volgelingen hebben, het grootste deel van de linkervleugel zou met Sjahrir meegaan, die achter Hatta staat. De rol van Sjahrir bestaat daarin, dat hij als de bekwaamste man steeds aanwezig moet zijn op de politieke brandpunten. Met het oog op de besprekingen met Van Mook is hij daarom ook uit Singapore teruggeroepen. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft een nieuwe regeling ge troffen voor het toekennen van een premie voor verbetering of splitsing van wonin gen. Volgens deze regeling kan van over heidswege een premie worden toegekend van 60 procent der verbeteringskosten voor het bewoonbaar maken van leegstaan de of onbewoonbaar geworden woningen, of voor het voorkomen van onbewoonbaar worden van thans nog bewoonde woningen. De premie wordt toegekend voor een bedrag aan verbeteringskosten dat 2400 niet te boven gaat. Voor verbeteringen welke minder dan 201 kosten wordt geen premie toegekend. Verder kan een premie van 60 procent worden toegekend als grote panden, welke voldoende ruimte bieden, in twee of meer afzonderlijke wo ningen worden gesplitst. In geval van split sing zal slechts premie worden toegekend, TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Deze keer verdient een vrouwelijke af gevaardigde mej. mr. Tendeloo (Arbeid) de eerste prijs voor de beste redevoering. Bij de behandeling van de voorstellen tot wijziging van de staatsregeling voor Suri name en Curasao bepaalde zij zich tot het enige punt, dat inderdaad stof tot discussie kon opleveren, te weten hetgeen er inzake het kiesrecht voor de staten in de wets ontwerpen voorkomt. Overigens bleek ar trouwens bijkans roerende eenstemmig heid te bestaan, wat niet verbazingwekkend was, aangezien waarlijk alles gedaan is om de voorstellen zo goed als het maar kon te doen beantwoorden aan hun doel: toeken ning aan de organen in de West van de be voegdheid daar zelf de eigen huishouding te regelen voorzover dat binnen het kader van ue thans geldende grondwetsbepa lingen doenlijk is. Zowel voor Suriname als voor Curasao bevat de ontworpen regeling algemeen kies recht voor mannen, waarop dan bij nader reglement eventueel noodzakelijke uitzon deringen kunnen worden vastgesteld. De vrouwen zullen het kiesrecht pas krijgen indien en voor zover men dat later in het reglement wil bepalen. Dit vond mej. mr. Tendeloo al te dwaas: overal elders heeft men erkend, dat de vrouwen het kies recht dienen te hebben en nu zouden zij het in de West eerst nog moeten gaan ver overen. De heer D e K o r t (K.V.P.) liep al met de gedachte rond, om via een amende ment voor Curasao in elk geval nu meteen algemeen vrouwenkiesrecht in te voeren. Woensdag zal hij, na de minister te hebben gehoord, nader beslissen of hij met zulk een amendement voor de dag zal komen; tevens zal hij dan zijn sinds December ter tafel liggende motie voor financiële gelijk stelling van bijzonder en openbaar lager onderwijs in de wet wel intrekken als mi nister Jonkman hem ook nog eens in het openbaar op dat punt bevredigend uitsluit sel verschaft. Vermeld zij nog, dat de heer Wagenaar (Comm.) klaagde over het feit, dat men geen communisten voor de Ronde tafel-conferentie had uitgenodigd. De begrafenis van Jan Masaryk. de zo tra gisch om het leven gekomen Tsjechoslo- waakse minister van Buitenlandse Zaken, werd bijgewoond door duizenden mensen, die zich langs de route uan de stoet hadden geschaard en van wie velen in tranen uit barstten, toen de met de nationale vlag getoonde kist op de legerwagen voorbijging. Congres voor Verenigd Europa Men verwacht te Londen, dat Winston Churchill de plenaire zitting van het con- gjes voor een Verenigd Europa, dat zeven Mei in Den Haag begint, zal presideren. Men meent dat op initiatief van een aan tal buitenlandse groepen een gezamenlijke poging zal worden gedaan tijdens de inter nationale socialistische conferentie over het plan-Marshall, welke 22 Maart te Lon den aanvangt de steun van de Britse La- bour-partij voor het congres te verkrijgen. Arletty twee dagen in ons land Met het lijntoestel van de Air France, dat gistermorgen op Schiphol neerstreek, kwam in ons land aan mademoiselle Arletty de hoofdvertolkster in de film „Les enfants du paradis". De Franse filmspeelster zal voor een vacantie van twee dagen in ons land verblijven en slechts enkele musea bezoeken. indien de kosten der woning, welke door splitsing ontstaat, een bedrag van 4200 niet te boven gaat. Voor bedragen van minder dan 201 kan ook in dit geval geen premie worden verleend. Aanvragen moeten worden ingediend bij het gemeen tebestuur en wel voor zover het woning verbetering betreft, uiterlijk op 31 Decem ber 1948. Door de voorgenomen werkzaam heden moet een de kosten rechtvaardigen de bevredigende toestand worden gescha pen, waarbij aan de eisen der plaatselijke bouwverordening dient te worden voldaan. Een premie wordt niet toegekend ter tegemoetkoming in de kosten voor nor male onderhoudsvoorzieningen, zoals schil deren, witten, behangen en dagelijks on derhoud en ook niet voor werkzaamheden welke in aanmerking komen voor uitke ring op grond van regelingen voor ver goeding van schade ten gevolge van oor logsomstandigheden, evenmin voor wonin gen, welke eigendom zijn van een woning- bouw-coöperatie. welke zijn gesticht of worden geëxploiteerd met behulp van steun uit 's rijks kas volgens de Woning- et, of aan woningen, welke ingevolge enige regeling vergoeding van schade ten gevolge van oorlogsomstandigheden als verwoest moeten worden aangemerkt. Voor werkzaamheden aan woningen, welke gevorderd zijn op grond van artikel 7 van de Woonruimte-wet 1947 kan even min een premie worden verleend. Verzamelaar van „zwarte" bonnen gearresteerd De politie in Den Haag heeft een inwo ner van de residentie aangehouden, die bezitter was van 1288 tabakskaarten. 482 gemengde kaarten, 2354 strookjes met drie tabaksbonnen en 3000 losse bonnen voor allerlei artikelen, tezamen voor een „zwarte" waarde van 50.000. Bij een huiszoeking werd deze buit ge vonden. Ook een „bedrijfskapitaal" van 6000 is voorlopig in de safe van de Haag se politie opgeborgen. Bij de huiszoeking trof de recherche in een der kamers een Pool en drie Russinnen aan, die bij gitaar muziek aan het dansen waren. In een an dere kamer lag een oude man te bed. die met zwakke stem waarschuwde, dat hij „open tuberculose" had.. Desondanks doorzochten de rechercheurs ziin legerstede met het resultaat, dat on der de matras een grote tas met de om vangrijke bonnenverzameling en de zes duizend gulden te voorschijn kwam Door kortsluiting ontstond brand in een vrachtauto in de garage van een oliehandel te Drachten. Hoewel de brandweer met 7 stralen het vuur bestookte, ging het gehele garagecomplex in vlammen op. Zes auto's werden door het vuur vernield. ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld dooT het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met later enige regen. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Weinig verandering van temperatuur. Zon op Maan op 18 Maart: fi48 uur. onrfor I

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1