SUNLIGHT ZEEP Hoe qaorn de lakens t langste mee RELIGIE Landhuisje INKOOP GOUD De zaak tegen Haarlems N.S.B.-burgemeester C. DE WEERS Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Haarlems industrieel van blaam gezuiverd Kort en Bondig Vóór Pasen kunstgebit SIGAREN SPECIALE VERKOOP Tapijthuis H. INEKE Spaar Uw suiker „De Pelikaan" WOENSDAG 17 MAART 1948 HAARLEMS DAGBLAD 3 urt ma Getuigenverhoor voor het Tribunaal Is de verdachte niet verschenen? vroeg de voorzitter van de 1ste kamer van het Haarlemse Tribunaal, mr. T. A. M. A. van Hdben Seis, nadat de parketwacht de zaak legen Simon Lambertus Antonius Plekker, eens burgemeester van Haarlem, had uitge roepen. De plaats voor het beklaagdenhekje bleef inderdaad leeg en mr. Van Löben Seis deelde daarop mee, dat het Tribunaal deze morgen zou volstaan met het horen van rnei enkele getuigen en zich op een nader te be palen dag naar het huis van de beschuldig de zou begeven teneinde hem nader te toren. Deze ondervraging zou deel uitma ken van het voorbereidend onderzoek en dus „in raadkamer", d.w.z. met gesloten deuren plaats vinden. De president achtte dit onderdeel van at voor-onderzoek weinig geslaagd, daar men ermee volstaan had Plekker zijn mémoires te laten schrijven. Later zal het Tribunaal de openbare be handeling hervatten en de verdediger ge- I, legenheid krijgen zijn pleidooi te houden. Van de huisarts van de beschiuldigde, die kandaag juist 65 jaar wordt, was bericht an i gekomen, dat noch Plekker noch diens echtgenote konden verschijnen. Nadat mr. L. V. Hoog had verklaard geen bezwaar te hebben tegen het openbare ge tuigenverhoor. kwam als eerste getuige de beer G. M. Nieuwenhuis voor. x Pres.: Kent u het boekje „Vijf jaren oor log over Haarlem"? Get.: Ik heb het zelf geschreven. Vooronderzoek onvolledig Pres.: Het bewijsmateriaal is gedeeltelijk op gegevens uit dit werk gebaseerd, daar ftifcel vooronderzoek zeer onvolledig is ge weest. Get.: Deze gegevens zijn uit officiële stukken en gesprekken met hoofden van afdelingen en directeuren van diensten en bedrijven geput. Pres.: U vermeldt onder andere, dat Plek ker een gemeente-ambtenaar heeft ontsla gen omdat deze een paperclip als Unie speldje gebruikte cn zestig anderen omdat zij weigerden aan de oproep voor de ar beidsinzet gehoor te geven. Get.: Dat heb ik uit gesprekken verno men. Ik heb het niet aan het gemeente archief getoetst Pres.: Heeft u iets van een verrekening met de Duitsers gevonden wegens de aan koop van de Jansschouwburg ten bate van de Kameropera? Get.: Daar heb ik niets van gevonden. De heer Nieuwenhuis verklaart verder op vragen van mr. Van Löben Seis, dat hij eveneens uit mondelinge mededelingen van de chef van de afdeling personeelszaken, de heer F. van Egmond, had vernomen, dat in 1942 een Personeelscentrale werd opge richt die als een N.S.B.-zeef bij de aanne ming van nieuw personeel moest dienst doen. De heer A. van Driel, het hoofd van de distributiedienst, had de getuige verteld dat er een N.S.B.-dwarskijker als hoofd inspecteur van het Marktwezen werd be noemd, die de heer Van Driel moest weg werken en moest voorkomen dat er levens- middelen voor onderduikers aan de distri- buitte zouden worden onttrokken. Een N. S. B.-er moest als leider van de Inkoopcen trale ervoor zorgen, dat er alleen van N.S.B.-ers werd ingekocht. Een novum In antwoord op een vraag van de ver dediger vertelt de getuige, dat hij zijn mededeling over het collecteren van Plek kers vrouw ook van derden heeft. De volgende getuige, de chef van de afdeling personeelszaken van Haarlem, de heer F, van Egmond, verklaart dat som mige N.S.B.-wethouders zoals Van Driel van bovenaf werden opgelegd. De heer Van Egmond verklaarde voorts, dat de gemeente-ambtenaren, die aan Plekkers oproepen tot collecteren voor Winterhulp geen gevolg gavetf, geen nadeel door hun houding ondervonden. In het ontslag van de gemeente-ambte naar Van Leuven het geval met de pa perclip was de heer Van Egmond nooit gekend. Het ontslag was door Plekker „spontaan" gegeven. Zo ook aan de 66 ambtenaren die weigerden zich te melden voor de Arbeidsdienst niet de arbeids inzet. Dit ontslag, aldus de getuige, was een novum. Geen enkele Nederlandse burge meester had dit tot nu toe gedaan. De aanstelling van de N.S.B.-er Uylen- burg tot hoofdinspecteur voor het Markt wezen zag getuige meer als het creëren van een functie voor een maatschappelijk mis- lukte. Wel stond het voor de heer Van Egmond vast, dat met behulp van de „Per soneelscentrale" de gehele gemeentedienst genazificeerd moest worden. De circulaires „Um das neue Europa" had Plekker alleen doorgezonden zonder enige aanbeveling. Getuige A. van Driel vertelde, dat hij op een dag bij Plekker werd geroepen, die hem zei, dat getuige zich niet dood moest werken en dat hij hulp kreeg. De heer Van Driel had geantwoord, dat hij het nog best alleen af kon. Doch Plekker zette door en zo kwam Uylenburg bij het Marktwezen. ,.Hij liep me daar in de weg", aldus de heer Van Driel. Andere zijde „Bent u door Plekker tegengewerkt bij het verstrekken van levensmiddelen aan onderduikers?" vrieg de president. „Ik had de indruk dat hij zeer goed wist wat er gebeurde. Ook bij de overval van de illegaliteit op het distributiekantoor dacht ik: Plekker is geen goochemerd, maar d't heeft hij toch wel door". Bij de uitreiking van de tweede distriba- tiestamkaart bleef Plekker tegen de mening van al zijn wethouders in naast de heer Van Driel staan om de onderdui kers niet in de val te laten lopen. „Plekker zondigde met een klagend ge weten", aldus de heer Van Driel, die enkele voorbeelden gaf dat de beschuldigde hem KOOPT Dames-, Heren-, Tropen-, Zomer kleding, Kinder-, Babygoed. Witte, beige, blauwe Werkkleding. KAMPERVEST 45 (Adv.) zijn rondborstige anti-Duitsheid nooit euvel duidde. De getuige Leuven verklaarde dat hij in opdracht van Plekker wegens zijn anti- Duitse houding was ontslagen. „In Joodse aangelegenheden kon je altijd op de hulp van Plekker rekenen", zei mr. B. W. Stomps, die als getuige a décharge gehoord werd en hij gaf daarvan een voor beeld, waaruit bleek dat Plekker daartoe zelfs wel het illegale spel wilde meespelen. Bij een andere gelegenheid waarschuwde Plekker uit zichzelf voor een razzia, waar door een Joodse vrouw gered werd. Daar na heeft Plekker herhaaldelijk geholpen bij het redden van Joden door het geven van inlichtingen, aldus mr. Stomps. In een ander geval had Plekker een anti- nationaal-socialistisch meisje, wier verloof de door de Duitsers was gefusilleerd, tegen de aanvankelijke beslissing van een N.S.B.- ambtenaar in, toch aangesteld als biblio thecaresse van de Stadsbibliotheek „om iets goed te maken wat hij bedorven had". „Hij leefde op zijn sentimenten", repli ceerde mr. Van Löben Seis, „er zat geen systeem in zijn houding". De behandeling werd daarna voor onbe paalde tijd geschorst. ZILVER EN DIAMANT tegen de hoogste koerswaarde FA. STUURMAN COHEN PLEIN 15 TEL. 17286 HAARLEM DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, tchoenenbonnen en b'randstoffenkaarten te: Haarlem: Boe tot en met Bos. Heemstede: restant B. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 16 Maart 1948. GEHUWD: 16 Mrt. J. W. Damiaans en J. Winkel; J. E. Skinner en H. M. C. Haks; J. H. Riinhart en A. J. Veenstra. BEVALLEN van een zoon: 13 Mrt, C. van Kesselvan Zilt; A. van DeursenSietse- W. MartensOosterhout; 14 Mrt, W. R. JamesDouma: 15 Mrt, H. M. WeideGee- ven; J. KivikkersNette; M. C. Bijnsdorp Wolters: A. C. Zemel—Flesch; E. H. Polder- mansHeis: G. J. F. van der JagtEngelse; 16 Mrt. H. J. ToornvlietBurggraaf. BEVALLEN van een dochter: 13 Mrt, J. C. BarnaartTameling; P. M. van der Poll Diender; 15 Mrt, H. S. W. SuurlandKlaas- sen; C. Kruithof—'van der Putte; 16 Mrt, S. BronkhorstBrandenburg. OVERLEDEN: 12 Mrt. D. G. de Haan, 61 j., Brouwerskade; 13 Mrt. A. J. Tollenaar, 49 j, Bandoengstraat: 14 Mrt, H. N. Tetterode, 64 j„ Schotersingel: H E. Dankloff. 82 j., Zuidpolderstraat; P. HoogveltSpierenburg, 59 j.. Billitonstraat; A. G. A. J. van Gastel. 56 j.. Kamperlaan; J. M. M van der Wouw, 23 Vondelweg: 15 Mrt, C. H. S. Fabius, 4 d., Hazepaterslaan; G. J. Sparreboom—Heuper man, 60 j., Wijde Geldelozepad. DAG EN NACHT AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ Agenda voor Haarlem WOENSDAG 17 MAART Gebouw Jacobstraat: Gezelschap Herman Bouber „De zaak A. D 8 uur Rembrandt: „Frieda", 14 j.. 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: ..Desperado". 18 j.. 2.00, 4.15, 7 00 en 9.15 uur. I.uxor: ..Zonen der Zuidzee". 18 j., 2 00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Muizen en mannen", 18 j 2.15. 4.30, 7 00 en 9.15 uur. Spaarne: ..De vrolijke gevangenis", alle lft., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Verlaten". 18 j.. 2.30. 7.00 en 9 15 uur. DONDERDAG 18 MAART Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Beschuldigingen vervallen verklaard De achtste kamer van het Haarlemse Tribunaal heeft vanmorgen uitspraak ge daan in de zaak tegen de industrieel P. C. A, de la P., wie collaboratie met de Duitsers was ten laste gelegd. Het tribunaal heeft alle beschuldigingen vervallen verklaard. Alleen achtte het bewezen, dat een bedrag van 200 aan Winterhulp was verstrekt en dat de industrieel lid is geweest van de Nederlands-Duitse Kuituurgemeenschap, doch zij overwoog, dat hiervoor bijzondere omstandigheden golden. Daarom is er geen aanleiding maatregelen tegen hem te tref fen. De expansie-politiek der grote mogendheden Voor „Les conférences frangaises" hield Robert Montagne in Brink- mann een lezing over de expansie-politiek der grote mogendheden. Hij zeide, dat hoe wel het koloniale stelsel dood is, de kolo nisatie blijft en dat de grote mogendheden hun expansie-politiek ondanks de wreed ste oorlogen blijven voortzetten. Trouwens, zo zei de heer Montagne, wanneer een civilisatie niet expandeert, is dat een teken dat zij dood is. Hij behandelde achtereenvolgens de Russische, Engelse en Amerikaanse ex pansie-politiek en wel speciaal de politiek ten opzichte van de gebieden, die nog niet dezelfde ontwikkeling hebben doorgemaakt als wat wij de beschaafde wereld plegen, te noemen. Vooral voor de Engelsen, die met vijf of zes ambtenaren enorme gebieden besturen, toonde hij grote bewondering. Hij meende, dat de Engelsen nooit een sta-in-de-weg van een evolutie in hun ge bieden zijn geweest, integendeel deze vaak zelfs krachtig gestimuleerd hebben. Dat dit wel eens moeilijkheden voor de buren, die er een andere methode op na houden, meebrengt laat zich gemakkelijk begrijpen. Na gewezen te hebben op de voorname lijk culturele expansie der V.S. (hij doelde meestentijds op de gebieden in het Nabije en Midden-Oosten en Afrika) be handelde hij de Franse kolonisatie-poli tiek, die zeer diepgaand is, omdat de Fran sen. naar hij zeide, het naieve idee hebben, dat zij de volken hun geloof, hun wetten en hun levenswijze moeten overbrengen. Niettemin is volgens hem gebleken, dat de Fi-anse cultuur een niet te onderschatten gunstige invloed heeft gehad op de betrok ken bevolkingen. Met een hoopvolle noot over de ontwik keling van de Frans-Arabische betrekkin gen eindigde de spreker zijn scherp en vaak zeer geestig betoog. LAATSTE LEDEN-CONCERT DER H. O. V. Het tiende Vrijdag-concert, tevens het laat ste leden-concert van dit winterseizoen, zal on 19 Maart onder leiding van Kees Hartvelt plaats vinden. Als solist zal medewerken de bekende violist Thomas Magyar, met het vioolconcert in a kl. terts Op. 53 van Dvorak. Het concert vangt aan met de Fantaisie pour orchestre sur 'deux airs populaires Angevins van Guillaume Lekeu, waarna de solist het reeds genoemde vioolconcert van Dvorak zal spe len. Na de pauze wordt tenslotte een uitvoe ring gegeven van de Symphonie in C gr. terts van Georges Bizet. FAILLISSEMENTEN De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard Hendrik Johan nes van Geest, bakker, wonende te Haarlem, Lorentzkade 224. Rechter-commissaris: mr. J. H. H. Hülsmann. Curator: mr. J. H. Junge. advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van Christiaan Antonius Blom, wonende te Zandvoort. voorheen te Heemstede. SCHEEPVAART K. N. S. M. Bacchus. 15 Mrt v. Gibraltar naar Genua. Deo Duce, 15 Mrt te Aarhus (van Amsterdam naar Kopenhagen). Draco, 15 Mrt van Gothenburg naar Amsterdam. Titus, 14 Mrt te Triëst van Fiume en terug. Euterpe. 14 Mrt van Bilbao naar Leixoes; Roelf. 13 Mrt van Gdynia naar Amsterdam. Orpheus. 14 Mrt te Malaga (van Algiers naar Gibral tar). Iris. 14 Mrt van Tanger naar Barcelona. Ornen, 13 Mrt van Antwerpen naar Leixoes. Helena, 13 Mrt te Puerto Cabello. MIJ. NEDERLAND. Celebes. 13 Mrt van Lorenzo Marquez naar Rangoon. Amsteldiep, 11 Mrt te Makassar. OCEAAN. Alcinous, 12 Mrt van Colombo (van New York naar Singapore). Neleus. 10 Mrt van Port Said naar Rotterdam. Phrontis, 14 Mrt van Aden naar Amsterdam. K. P. M. Kalianget. 15 Mrt Pantellaria gepasseerd op weg van Rotterdam naar Ba tavia. K. H. L. Amstelland, 13 Mrt te Buenos Aires (uitreis). Salland, 15 Mrt van Las Palmas (thuisreis). Heemstede Vertoning van de Rally-film De door de cineast Wil van Es vervaar digde geluidsfilm van de het vorige jaar op „Groenendaal" in Heemstede gehouden internationale kampeer-rally zal, na een succesvolle reeks voorstellingen in Zwit serland, thans ook in Nederland in het openbaar vertoond worden. De eerste voorstelling van deze toumée wordt natuurlijk te Heemstede, waar ook de première ging, gegeven en wel op Woensdag 24 Maart in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond. De A.N.W.B. en de N.T.K.C. verleenden aan deze vertoning medewerking. In het bijprogramma draait de documen taire „Zeeuws-Vlaanderen aan de lijn" over het leggen van telefoonkabels. ONDERLING SOLISTENCONCOüRS. De muziekvereniging „Excelsior" heeft voor haar leden een onderlinge solisten wedstrijd georganiseerd die een succes is geworden. Van de 15 deelnemers verwier ven er vijf een le, zeven een 2e en drie een 3e prijs; de beide duo's die deelnamen won nen een 2e prijs en de twee kwartetten een le prijs. De jury bestond uit de heren F. Dekker te Heemstede en J. Beekhoven te Amster dam. Muziek Bach's Johannes passion Naast de Matthaeus-Passion nu ook de Johannes-Passion; een onderneming van de Christelijke Oratorium-Vereniging die respect afdwingt' Het was verblijdend dat de belangstelling voor de minder bekende Johannes-Passion niet geringer was. In menig opzicht verdient dit werk het ook; maar toch geloof ik niet dat het, ondanks zijn prachtige en fel dramatische koren in het tweede deel, en ondanks een paar heer lijke lyrische beschouwingen, ooit een ster ke concurrent zal worden voor de Matthaeus-Passion. Daartoe ontbeert het over het geheel de diepe bezonkenheid in de vrome reflexie die het jongere werk een zo grote innerlijke kracht geeft. Maar tal van muzikale schoonheden, die soms ver rassend geniale vondsten en gedurfde ex perimenten mogen heten, wegen op tegen het beste wat de M. P. aesthetisch te bieden heeft. In dit haast romantisch gedurfde moeten wij de verklaring zoeken van het oordeel van Robert Schumann, die de Joh. P. boven de Matt. P. stelde. In ieder geval, men hoort Bach op zo'n avond in zijn volle dramatische kracht, die ons de Passion voorstelt als een bewogen geestelijk mjizi- kaal drama. En er is een hoogtepunt in te beluisteren, dat misschien wel het hoogte punt in de lyriek van de grote Cantor is; ik bedoel de alt-aria „Es ist vollbracht" met obligaat viola di gamba, ditmaal ver rukkelijk uitgevoerd door Theodora Ver- steegh en Carel van Leeuwen Boomkamp. De uitvoering was over 't geheel heel goed. Weliswaar moest het mannenkoor aanvankelijk wat loskomen om zich in ge lijke mate bij het zeer soepele dameskoor aan te passen; maar dat liet gelukkig niet lang op zich wachten. En zo had het koor treffende momenten, die, technisch gezien, van veel slagvaardigheid getuigden. Spe ciaal te vermelden zijn het „Wohin?" van het kleine koor bij de bas-aria „Eilet" en het koraal als achtergrond van de barcarole- achtige aria „Mein theurer Heiland" (ook voor bas-solo), welk koorgedeelte de juiste stemming op dit moment moet bepalen en dit dan ook deed. De bas Guus Hoekman leverde ondertus sen ook uitstekend werk met zijn fraai ge- timbreerde stem. De tenor Jan Schipper, gelukkig weer hersteld van een keeloperatie, was de uit nemende vertolker van de verhalende par tij. die hij op bepaalde momenten een sterk realistische uitdrukking wist te geven, waar dit duidelijkerwijze gevergd wordt. Han le Fêvre zong de lyrische tenorpartij en voldeed als zodanig heel goed, o.m. in de aria „Erwage" met het eigenaardige obli gaat van twee alten en continuo. Herman Schey vertolkte zeer waardig de Christus-tekst, die in dit werk niet zeer uitgebreid is. Tenslotte, en vocaal niet de minste, was er Jo Vincent, die met twee aria's mooie lyrische rustpunten gaf. De uitvoering ging onverkort; alleen mis ten we in no. 31 de voorgeschreven luit of zelfs een geschikt surrogaat ervoor (luit- register op het clavecimbel, of harp). Het orkestrale aandeel van de H.O.V. was doorgaans zeer te loven. Directeur George Robert dirigeerde het geheel met rustige zekerheid en stevige beheersing. JOS. DE KLERK. De Haarlemse inzameling voor het Nationale Monument Opbrengst ruim 37.400 Het Haarlemse comité voor de verkoop van cm2. van het Midden Damterrein heeft zijn laatste vergadering gehouden. De re kening van de penningmeester is nog niet geheel afgesloten, maar wel is te zeggen dat de inzameling ruim 37.400 heeft op gebracht. Haarlem heeft in verhouding het beste resultaat van alle gemeenten in ons land behaald. Dit komt voor een groot deel door de geestdriftige medewerking die het comité gekregen heeft van de Haarlemse scholieren. Race-circuit te Zandvoort mag niet worden voltooid Burgemeester mr. H. M. van Fenema heeft Dinsdagavond aan dc Zundvoortse gemeenteraad medegedeeld, dat op last van hogerhand de werkzaamheden aan het race-circuit sedert kort moesten worden stilgelegd. Tussen het gemeentebestuur cn het Rijk zijn besprekingen gaande om deze beslissing, gezien de grote belangen die voor Zandvoort op het spel staan, onge daan te maken. Butlinkamp nog niet opgegeven Verder deelde burgemeester Van Fene ma mede, dat de plannen voor een Butlin kamp nog niet zijn opgegeven. Echter heeft men het oorspronkelijk daarvoor bestemde terrein bij de Corodex- fabriek losgelaten. Met de promotors van het kamp is principiële overeenstemming bereikt, dat een eventueel kamp op een plaats aan de zeereep zal verrijzen, het geen het gemeentebestuur verre verkiest. Mr. Van Fenema zal de volgende week met ir. Friedhoff en mr. Romkes een be zoek aan het Butlinkamp te Clacton-on- sea brengen. C.A.O. administratief personeel in Grafisch bedrijf Onder voorzitterschap van de heer D. A. J. Spek vergaderde de afd. Haarlem van de Ned. Chr. Grafische Bond. In de plaats van de heer J. Piso. die om gezondheidsredenen zijn functie moest neerleggen, zal als secretaris optreden de heer J. C. Allard. Talmastraat 21, als pen ningmeester werd gekozen de heer A. Bru- nekreef. De voorzitter sprak een woord van'bij zondere waardering uit voor het vele werk dat de heer Piso jarenlang op uitnemende wijze als secretaris heeft verricht. Voorts werd medegedeeld dat tussen de Grafische werkgevers- en werknemersor ganisaties overeenstemming is bereikt over een concept C.A.O. voor het administratief personeel in het Grafisch bedrijf. De heer J. A. Conjong, bondssecretaris hield hierna een rede over het onderwerp „Vooruit en omhoog", waarin hij de taak van de Christelijke Vakbeweging juist nu schetste en wees op hetgeen mede door de arbeid van de N.C.G.B. ook ten aanzien van de loon- en arbeidsvoorwaarden cn sociale voorzieningen kon worden bereikt. Dc Marine-voorlichtingsdienst deelt mede dat de kanonneerboot Hr. Ms ..Van Kinsbergen" zeer binnenkort voor een oefenreis naar West-Indië zal vertrekken. HAARLEM EN OMGEVING De Kenncmcr Zwccfvliegclub houdt Donderdag a.s haar jaarvergadering in restaurant Brinkmann. De agenda vermeldt jaarverslagen cn bespreking der plannen voor 1948 Haarlemse Katholieke organisaties hou den Maandag 22 Maart in het Gem. Concert gebouw een openbare vergadering tegen het communisme Sprekers zijn dr. A. A Olie rook, landelijke adviseur van de K. A. B. en de heer Dré de Wolf. Op Zondag 21 Maart zullen de leer lingen van Tilly Sylon een uitvoering geven in de Stadsschouwburg te Haarlem. De directeur van de Dienst van Open bare Werken van de gemeente Haarlem heeft na onderhandse aanbesteding het maken van ruim vijf kilometer „betuimng" langs de Jan Gijzenkade en Houtvaart opgedragen aan de firma D. R de Jong en W. Borst voor f 9367. Zaterdag 20 Maart zal Wim Povel voor de Haarlemse Kunst Gemeenschap in het gebouw aan de Lange Margarethastraat drie vertellingen voordragen onder de titel „De Vuurproef". De wethouder van Onderwijs der ge meente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal niet morgen, maar Vrijdag spreekuur houden. Donderdag 25 Maart hoopt de heer G. Roosma. brigadier van gemeentepolitie te Haarlem, wonende Lorentzkade 146. de dag herdenken dat hij dertig jaar geleden in dienst trad Na aanvankelijk bij de straat dienst te zijn ingedeeld, werd hij al spoedig bij de afdeling ..Drankwet" geplaatst, bij welke afdeling hij sinds 1925 dienst doet. Veel komt hij in aanraking met besturen van ver enigingen. verhuurders van zalen en café houders. die inlichtingen inwinnen. Tussen 11 cn 12 uur wordt hij gehuldigd op het hoofdbureau van politie aan het Nassauplein. De Haarlemse politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een achttienjarige loodgietersknecht, die tijdens werkzaamhe den in een perceel aan de Regentesselaan een blik. inhoudende twee en een half kilogram margarine heeft gestolen. Het echtpaar J. Hofmeester. Marnix- straat 96 a te Haarlem, hoopt op 31 Maart de dag te vieren, dat het vijftig jaar geleden in de echt trad. De heer Hofmeester was vroe ger evangelist in Oost-Drente en was daarna vele jaren werkzaam in de Indische buurt in Amsterdam. Hoewel de heer Hofmeester reeds 75 jaar oud is, geeft hij nog gods dienstonderwijs op openbare scholen In Haarlem-Noord. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 358 355ft 325 323 292 289J4 A. K. U 184 ft 182 ft Nederlandse Ford 388 Nederlandse Kabel 311 v. Berkel's Patent 136 Scheepvaart-Unie 193 194 ft Holl.-Amerika Lijn 223 Deli Maatschappij 21(5 H. V. A 255 254 A'dam Rubber 183 '4 181 Ned. Handel Mij.. 165 ft 165ft N.-I. Handelsbank 127 ft Billiton Mij. II 502 /'-■ f y Door er voor te zorgen, dat ze althans in de was niet slijten. Gebruik daarom geregeld Sunlight Zeep, want in 't Sunlight- sop lost het vuil vanzelf op. Fris en helder komt het goed er uit. S 61 -0150 STADSSCHOUWBURG Zondag 21 Maart, 2 uur: KINDERUITVOERING door leerlingen van TILLY SYLON Gedanst wordt o.m. het sprookje „Een Zomemachtsdroom" Aan de Vleugel: Mies Westerveld-Lucas. Entrée f 0.75, f 1, f 1.50 (r.i) Kaarten en bespr. bij Muziekh. Alphenaar Kruis weg 49. K. ROZENDAL 5e Lezing: „Blijft een Chris ten slaaf der zonde?" DE MENS EN ZIJN Een cursus van 12 lessen schenkt u meer inzicht in het wezen van de godsdienst en doet u de Bijbel beter verstaan. Dit is dringend nodig in deze verwarde tijd Een proefles wordt u toegezonden na ontv. van 5 postz. a 10 et. aan Wereld Dienst, Leusden, post Amers foort. een American Plastic 17 gram. dragen daardoor bijzonder prettig. Over zetten van slecht-passend gebit op vederlichte plas tic plaat en reparatiën in één dag klaar. Pijnloos trekken door tandartsen. 5 jaar garantie Spreekuren elke werkdag van 9-20 uur. 's Zaterdags van 915 uur. TANDHEELK. ADVIESBUREAU „HAARLEM" Stuyvesantstraat 77 rood Op schriftelijke aanvraag gratis prospecti. Fotocopieën oeter, sneller en goedkope Foto Hilarius GR. HOUTSTRAAT 102 TeL 10866 1 MOOI BOVENHUIS Te ko°P' Umuiden-Oost: tegen 1 October te huur, bev 2 k. en suite, 1 zijkamer, keu ken en W. C. 2e etage 3 ka mers en badkamer, gel. tus sen Station en Kenaupark Alleen le klas bewoners zen den brieven onder no. 294. TAXATIES Roer. en Onr. goederen. H. W. VROLIJK, Beëdigd Makelaar, Heussensstraat 16 Tel. 23693. Haarlem B. g. g. Boodschappend. K 08 bij uw rantsoenen Sigarenmagazijn „CENTRA" GEN. CRONJéSTRAAT 126. /erhuurd, huur f 504 lasten f 50. Koopsom f 7000. Te be vragen Brederoodseweg 62, Santpoort. Belangrijke Veiling op Vrijdag 19 Maart a.s. in gebouw ..QUINTO" Lange Raamstraat 14, Haarlem. Tel. 20597. O.a. worden ver kocht z. g. a. Slaapkamer, driewieler, electr. gram. stoe len, tafels, glaswerk, textiel, enz. enz. Bezichtiging der goederen Donderdag (mor gen) van 10-3 u. Deurw. Ch. H. Erbrink. Erkend veiling houder H. L. Quint. Partij wollen tafelkleden w o. met kleine weef fout jes v.a16.50 Zeer fraaie gOTdijn- of meubelstoffen p. m. 12 50 Bouclé karpetten in effen lichtbruin 200 x 300 13360 Terra vloerbedekking per m2 6.50 Prima matkarpetten 200 x 280 55.— Wollen divankleden 58.— Deurmatten (half cocos) 650 2.75 W-C.-matten 2-50 SCHERMERSTRAAT 26 (b« de Zylweg) - HAARLEM Geopend van 106 uur. Maandags van 26 uur. FLANELLEN PYJAMA'S voor Jongens en Heren van 7.50 tot 15- JONGENS BLOUSES en OVERHEMDJES van 5 tot 14 jaar M. DOUWMA ZOON GEN. CRONJéSTRAAT 42-44 *»5isw N.V. 's-Gravenhaagsche Begrafenis onderneming ..Simplicitas" W. INNEMEE ZONEN Fil. HAARLEM Kinderhuisvest 29-33 (v.h. R. Smtnk) Telefoon 1-0.4.4-1 BEGRAFENIS - CREMATIE Inschrijving in het „ARCHIEF" waarborgt regeling van beschreven wensen WASSERIJ KLEVERPARK SantpoorieisUaai vraagt STRIJKSTERS, MANGELSTERS EN AANKOMENDE MEISJES C E M IJ IJMUIDEN De Cementfabriek-IJmulden N.V. „CemIJ" te IJmulden zoekt voor spoedige Indiensttreding: a. EEN ADMINISTRATIEVE KRACHT leeftijd 20-23 jaar; b. EEN JONGSTE BEDIENDE HUWELIJK Als U werkelijk een gelukkif huwelijk wenst aan te gaan, wendt U dan In vol ver trouwen tot: „MENTOR"- Bemiddelingskantoren In Den Haag. Pomonalaan 80, Tel. 393848, en Amsterdam- Z„ Beethovenstraat 18, Tel. 21747, één der grootste en meest betrouwbare organi saties op dit gebied, met zeer vele relaties in alle beschaafde kringen door het gehele land. Mensenkennis en ervaring, gepaard gaande met uiterst zorgvuldige In dividuele behandeling, waar borgen U de grootste kans op succes. Kostel. inl. wor den U gaarne, onder strikte gehelmh., In blanco couvert, toegezonden. Spr. uren dag. 9.30-12.30 beh. Zat.; 'savonds Ma.. Di., Wo. 7-9 en volgens afspraak. Geen bemiddeling aan heren zonder positie of inkomen. EEN BEKWAME OVERHEMDENPERSSTER en EEN FLINK MEISJE gevraagd FIJNWASSERIJ LIJFLANDER, Floresstraat 16, H.-N. Voor onze speciaalzaak in baby-, kinder- en backfisehjurken vragen wij voor zo spoedig mogelijk een prima zelfstandige VERKOOPSTER Bij voorkeur persoonlijk aanmelden bij HEZEMAN'S CONFECTIEBEDRIJF Klein Heiligland 66, Haarlem. Spaarndammer handlangers Scheepswerf Stapel UZERWERKERS LEERLINGEN Zich te vervoegen aan de werf te Spaamdam. VERMIST zwart poesje met wit vlekje in de hals, Tegen hoge bel. ter. bez. Herenweg 60, Heem stede. Hoilandia Znetstoflabl. 17 ct. Sukretten poeder en klontjes 64 ct. Grote potten zuivere Terpentijnwas 99 ct. Bussen was 45 ct. Klitwortel en Brandewijn f 1.25 per fles. „De Goedkope Drogisterij" SCHOTERSINGEL 45 L o. het Badhuis Tel. 16801 RIJWIELGROOTHANDEL vraagt voor haar montage afdeling flinke jongeman die zich wil belasten met het verzendklaar maken van Rijwielen RIJWIELGROOTHANDEL GEBR. DIK. Schagcheletraat 46. Haarlem. GROOTHANDEL IN TEXTIEL vraagt FLINKE MAGAZIJNBEDIENDE welke na voldoende opleiding op reis wil gaan. Brieven met opgaaf van leeftijd, werkzaamheden, verlangd salaris enz. onder no. 298- GEVRAAGD COSTUUMSTRIJKSTERS Ook gehuwden komen in aanmerk, v. enige dagen per week en EEN WASSER Aanmelden Zijlstraat 33 of Ripperdastraat 11A. Gevraagd een LEERLING-BANKETBAKKER VERMAATS MODERNE BAKKERIJEN, Paul Kruger- kade 31. Haarlem. VQOR ZELFSTANDIGE VERZORGING van onze 7 Etalages vragen wij FLINK ETALEUR niet onder 25 jaar. In staat moderne kasten te maken. Brieven omtrent werkkring, leeftijd, verlangd salaris enz-, welke met geheimhouding worden behandeld onder No. 299.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3