Bloemendaalse raadsleden behandelen gemeentebegroting voor het jaar 1948 Chevrolet - Buick DONDERDAG 18 MAART 1948 HAARLEMS DAGBLAD In de Donderdagmorgen gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Bloe- mendaal heeft tijdens de algemene be schouwingen op de gemeentebegroting de heer .Pinxter. (K.V.P.) geïnformeerd hoe groot de schade is, welke de bijzondere scholen in de oorlog geleden hebben. Be zorgd was spreker over de recente»gebeur- tenissen in Europa. Tegen de gevaren, welke ook ons land bedreigen, moeten wij ons keren. De heer Pinxter drong aan op een waardige viering van het regerings jubileum. Mr. Vliegen (Arbeid) zeide niet onte vreden te zijn over de begroting, maar al lerminst voldaan. Vermindering van het aantal werkkrachten bij Openbare Werken is een bewijs, dat er gekoerst wordt op een efficiënte werkwijze door het gemeente- personeel. Spreker Vroeg medezeggenschap voor het gemeentepersoneel en besprak de mogelijkheid van het instellen van wijk raden, Tenslotte betuigde hij zijn tevreden heid met de wijze, waarop het college de financiën beheert. De heer Hempenius (V.V.D.) drong aan op bezuiniging, doch het aanzien van de gemeente mag er niet onder lijden. Ge lukkig besteden inwoners hieraan aandacht door het aanbieden van een openlucht theater. Inkomsten kunnen verkregen wor den door te bouwen langs de Zeeweg. Op het ogenblik heeft de gemeente vier mil- lioen gulden betaald en het bqdrag neemt ieder jaar toe. Van belang is ook het be bouwen van de kop aan de Zeeweg en het bouwen van een openbare middelbare school, het laatste omdat, het bijzonder onderwijs bevorderd wordt. Hulde bracht spreker aan de wethouder van onderwijs voor hetgeen gedaan Wordt aan onderwijs vernieuwing. Kan echter voorkomen wor den. dat kinderen bomen en. heesters ver nielen? Grond voor het bouwen van wo ningen is er niet, daarom kan aandacht besteed worden aan het bouwen van flats. Wijziging in de bouwverordening is dan nodig. Verder vroeg spreker of er onder de leden van het gemeehte- en politiepersoneel communisten zijn. Hun houding dient na gegaan te worden, gelet op de ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije. Mr. De Jong Schouwenburg (C. H.) handhaafde zijn mening van vroeger, dat Bloemendaal in wezen nooit noodlij dend is geweest. Voor de oorlog is een degelijk huishouden gevoerd en op die wijze moet worden doorgegaan. Wat - de internationale verwikkelingen betreft, zeide spreker, dat de aangelegenheid voor de bevolking veilig in handen gelegd kan -worden van de burgemeester. die altdii bij zondere belangstelling heeft gehad voor handhaven der openbare orde. Wat zal er geschieden bij de stichting van een corps van vrijwilligers? Het is nodig aandacht te besteden aan de belangen van de streek, doch de bewoners van deze gemeente moe ten beseffen, dat zij Bloemendalers zijn. Zijn alle panden, die daarvoor in aanmer king komen, efficiënt ingericht voor be woning? Daarbij.dacht spreker aan ..Spar renheuvel", waarin nog enige woonruimte is. Als er uitgaven' voor openbare werken gedaan worden, is een uitvoerig onderzoek nodig. Voorts wilde spreker de culturele belangen bevorderen door subsidies te ver strekken. hetgeen mogelijk is. als uit de vermakelijkheidsbelastingen een grote op brengst komt. De heer N ij da m (comm.) protesteerde tegen de wiize, waarop enkele leden ge sproken hebben over internationale toe standen In Nederland wil men de vrij heid beknotten en blijkbaar ook in deze gemeenteraad door de houding van even tuele communistische leden van het ge meentepersoneel te laten na gaan.» Spreker gal' ih overweging een post op de begroting te plaatsen voor het verstrekken van melk aan kinderen, wier ouders de kosten niet kunnen betalen. Mevrouw Fahrenfort (V.V.D.be treurde het. dat niet meer vrouwen lid van de raad zijn, omdat dan meer de aan dacht gevestigd kan worden op belangen van huisgezinnen. Zij herinnerde aan de batten over het verkeer en het kamperen en meende, dat er in het kleuteronderwijs dringende verbetering aangebracht moet worden. Uitbreiding van (fit onderwijs is mogelijk. Ook kunnen speelplaatsen inge richt worden, evenals recreatie-oorden, o.a. bij de Hoge Duin en Daalseweg tot de oyde schietbaan. Mr. Hijszei er (A.R.) verheugde zich er over, dat de post arbeidslonen op open bare werken verminderd is. De inwoners hebben werk gevonden in particuliere be drijven. Is het niet mogelijk „openbare werken" tot een bedrijf te maken? De voorzitter, burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den T e x zeide het debat over Tsjechoslawakije te hebben toegela ten. omdat de ontwikkeling van belang kan zijn voor ons land- De heer Nijdam wilde hij op het hart drukken de toestand in het buitenland niet te onderschatten. Spreker deelde mee, dat hem alleen be kend is, dat er plannen bestaan, waaraan de overheid meewerkt, gronden ten Noor den van de Zeeweg aan te kopen voor recreatieoord. B. en W. zullen aandacht aan het vraagstuk besteden. In Vogelen zang zullen woningen voor grote gezinnen gebouwd worden. Recreatie-oorden zouden* alleen tot bouwgrond gemaakt moeten worden, als in de toekomst tot verdere woningbouw wordt overgegaan. Naar het. bouwen van flats stellen B. en W. een onderzoek in. De bewoners werken ge lukkig mee de verontreiniging te voor- komen. Ontsiering zal in de toekomst ver meden kunnen worden, als een verorde ning aangenomen is Een directe autobus verbinding van Bloemendaal-Aerdenhout zal doof de financiën niet tot stand komen. Gelukkig is er een lijn Bloemendaal Heemstede. Tegenover de gedachte van het instellen van wijkraden staat het col lege welwillend. Vogelenzang komt daar voor het meest in aanmerking. Haarlems ex-predikant opnieuw voor het Tribunaal grote voorraad onderdelen AMSTFRD RIJTUIG MM -)FF OF,Al.ER Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 17 Maart 1948 ONDERTROUWD: 17 Mrt, P. Roest en J. W. Rietman; O. de Haan en W. M. Reijmers; W. J. M. Bielen en M F van Wamel; J. W. de Vos en M. van der Schild; E. N. H. Ben- nebroek en A. E. Kist; M. F. A. Avis en H. C. F. Boos; G. J. Bartelsman en H van Buu- ren; J. Beute en H. G. van den Hooff; A. J. van der Meer en P. E. Pelt; G. A. Bonarius en A. H M. Kaandorp; G. Z. Wenteler en A. G. Snel; A. C. Meeuwenoord en M J. Koks: K. L. Eijkhout en V. de Jong; M. C. J. Stuii en U. I. Z. K. E. Mirauer; I. Zitman en M. C Seerings; A F. Kroon van Diest en I. Hol; haus: H. J. Bourgonie en P. C. M. van Vuet A. Lindenberg en C. Helderman; B. H II Kathmann en J. M. Daalmijer: C. Silvis er J. C. Koster; F. P. A. Kolkman en C. G. M. van Dam; H. Borgers en C. J. van Orden; B. Konings en C. Stokman; A. de Wolf en A. E. van Wetten. GEHUWD: 17 Mrt, J. van de Molen en A. C M. Hackfoort: C. G. van Oosten en E Adema; F. J. Buschman en T Kooij; H. C. N van Lieshout en H. Oosterloo; J. J. de Gooijer en H. M. Nijssen; C. Plomp en J. C. de Graafff A. Jonkman en C. Burger; J. Dijkstra en W, H. Ligthart; B. ,T. M. Boelen en M E. H P Poels; M. A. J. Vollarets en L. A. H. A. van Gastel; T. A. J. Mosterd en W. C. Pleging; T. Rens en G. van Nieuwenhoven. BEVALLEN van een dochter: 15 Mrt, A. van Bakelde Leeuw; 16 Mrt,*H. J. Toorn vlietBurggraaf; C. L. VisSanders; H. J. WeijersPeper; E. DlependaalZwagerman: W. 'van der DoesEekhof; 17 Mrt, G M. C. van Oostende Wit; C. A. de RuijterReu- derink. BEVALLEN van een dochter: 17 Mrt. A. MeinemaMets; A. M. de VosBerendregt; A. S. Lohmannde Vink; A. E. Boonders— Zeulevoet. OVERLEDEN: 15 Mrt, N. van Duijn, 73 j.. Vergierdeweg: J. C. van der Wedden. 79 j„ Wilhelminapark: E de Vries, 22 j., Saturnus- straat; C. StaatsKarstens. 76 j.. Linnaeus- laan; .16 Mrt. J H. van DijkPollee. 74 j.. Lorentzkade; E P MelchiorDemmcrs. 84 j., Wagenweg. H. E. DiebenDankloff, 82 j., Zuidpolder- «traat (verbeterde opgave). Afgekomen Is een beslissing over het niet-bebouwen van gronden langs de Zee weg. B. en W. zijn tegen deze beslissing in beroep gegaan bij de Kroon. Of het zal helpen, moet afgewacht worden. Aan de stichting van een vrijwillig po litiecorps zal spreker zo veel mogelijk mee werken. Een dergelijke organisatie bestdat reeds vele jaren in Engeland en verricht sofd werk. Bloemendaal heeft 48 vrijwil- ligers nodig en dezen moeten zich geheel geven. Nu „De Rijp" ontruimd moet wor den. dringt de tijd „Sparrenheuvel" te ver bouwen. Een lager tarief voor het ge bruik van gas in te voeren levert moeilijk heden op. Openstelling van een terrein aan de Hoge Duin en Daalseweg heeft tot ge volg gehad een grote vernieling. Daar om is weer tot afsluiting overgegaan. Wethouder R o h 1 i n g (K.V.P.) merkte op. dat de bezoldiging van de laagste klas sen van het overheidspersoneel niet juist is. Een regeling, welke een tijdelijke ver- belering inhoudt is te verwachten De gemeente mag de kosten voor melkver- strekkïng niet dragen. Rekening zal echter gehouden worden met de samenstelling van de gezinnen. Tot het vergoeden van bezettinesschade aan bijzondere scholen zal worden overgegaan, wanneer de ver plichting in de wet. is vastgelegd. Spreker staat niet afkerig tegen de gedachte van medezeggenschap van personeel, maar er moet rekening gehouden worden met de bepalingen in de gemeentewet. Van het bouwen van nieuwe scholen in de ge meente zal waarschijnlijk vo'orlooig niets komen. Het stichten van een Middelbare school zal verzwaring van het budget be tekenen. .Een onderzoek wordt ingesteld in samenwerking met andere gemeenten. Op de vraag of er communisten onder het oersoneel van de gemeente zijn, kan spre ker niet antwjoorden. Verstoren van de goede geest zal voorkomen worden. Een Openluchf-Paasdienst op de Grote Markt Georganiseerd door de samenwerkende kerken Door de saamwerkende kerken en ge loofsgemeenschappen wordt de Eerste Paasdag Zondag 28 Maart des mor eens van 7 tot 8 uur op de Grote Markt te Haarlem een grootse liturgische dienst ge houden, aan de voorbereiding waarvan ille voorgangers dier kerken hun mede werking verlenen. Terwiil, naar verwacht wordt, de hon derden bezoekers zich op die Paasmorgen naar de Gr. Markt begeven, zal de beiaar- ^er de heer R. Heering het carillon be spelen. Hij zal zich ook tijdens de dienst laten horen. De imponerende Paaszangen zullen wor den begeleid door de verenigde muziek korpsen van het. Leger des Heils en Arti et. IJeligione. Aan alle deelnemers zal de tekst van de te zingen liederen met de volgorde der liturgie worden uitgereikt. Bij onverhoopt ongunstige weersom standigheden zal deze dienst in de Bavo- kerk plaats hebben. Bezwaar tegen de opgelegde boete De gewezen predikant der Ned. Herv. Kerk te Haarlem P. W. F. was op 18 Maart 1947 door de eerste kamer van het Tribu naal te Haarlem veroordeeld tot internering tot 8 November 1947, ontzetting uit de kies rechten en uit het ambt, van predikant, alles met verbeurdverklaring van 12.000 van zijn vermogen. De Hoge Autoriteit te Amsterdam heeft het fiat geweigerd omdat le. twijfel werd uitgesproken of het Tribunaal bevoegd is een predikant uit zijn ambt te ontzetten, daar dit een' zaak is die alleen ter beoor deling is van de kerkelijke overheid (in middels is F. door de kerkelijke overheid uit het ambt ontzet); 2e. vrees werd uitge sproken of de zaak door het Tribunaal wel grondig behandeld is,'omdat het vonnis im mers pas opgemaakt is op 31 Januari 1948, dus 10 maanden na de uitspraak; 3e. werd in overweging gegeven de vermogenstoe stand van de veroordeelde na te gaan, daar gemeend wérd, dat die niet juist beoor deeld is. De 7e Kamer van dit Tribunaal behan delde heden de zaak opnieuw. Het werd niet nodig geacht op de zaak -zelf weer in te gaan, omdat zowel het Tribunaal als de verdedigster, mevr. mr. E. A. J. Scheltema Conradi, overtuigd-waren dat de behan deling wel goed geweèst is, ook al is het vreemd dat zo lang gewacht is met het opstellen van het vonnis. Daardoor is de afwerking der zaak onnodig vertraagd. Mevrouw Scheltema was het eens -met de fiatteur, dat het Tribunaal geen predikant kan ontzetten, daar het hier geen openbaar ambt geldt. Practisch heeft dit voor de be trokkene evenwel weinig waarde meer. Verder betoogde mevr. Scheltema dat het vermogen-van de veroordeelde wdinig meel is dan een levensverzekering.van 15.000, die hét volgende jaar#vervalt. Wel is daar naast nog een bedrag in®geld aanwezig, maar een deel daarvan is eigendom van mevrouw F., daar het echtpaar gehuwd was onder scheiding van het vermogen. Als van het geld de belastingen zijn voldaan en de bedragen zijn afgetrokken die door de familie zijn voorgeschoten voor levenson derhoud en ook de kosten van het( Beheers instituut zijn verrekend, is er wéinig meer over. Het zou onbillijk zijn als F. de levens verzekering moet gaan verzilveren om die 12.000 te betalen-, In zeker opzicht is dat zijn pensioen, want hij kan als 64-jarige niet meer gaan werken. Bovendien is zijn doofheid een beletsel daarvoor. Die ver zekering van 15.000 zou de bejaarde men sen in staat stellen een kleine lijfrente te kopen. Misschien is het dan mogelijk dat zij later in het kleine houten huisje gaan wonen, dat mevrouw F. in Frankrijk in eigendom heeft. Kleine lijfrenten worden als regel door een Tribunaal ongemoeid gelaten. Op al die gronden drong mevr. Scheltema er op aan geen verbeurdverkla ring van-.een deel van het vermogen op te leggen. Over 14 dagen zal de 7e Kamer uitspraak doen. Crafologisch abracadabra de rechtzaal De onderwijsvernieuwing Een conferentie te Haarlem Op 19 en 20 Maart a.s. zal in de Rijks kweekschool te Haarlem, op initiatief van het Comité voor onderwijsvernieuwing, een conferentie plaats vinden. Bovendien zal dan een tentoonstelling gehouden worden die betrekking heeft op de Rotterdamse proefscholen. Voor de conferentie gaven zich tot heden 240 leerkrachten, werkzaam aan openbare-, christelijke- en neutrale lagere scholen in Bloemendaal. Haarlem en Heemstede op. De agenda vermeldt een inleiding door nej. J. E. Schaap, gemeentelijk inspectrice te Rotterdam over; „Onderwijsvernieuwing m de praktijk." Mej. Schaap zal daarbij de psychologische achtergrond en de noodzaak van de vernieuwing trachten aan te tonen aan de hand van .het te Rotterdam ver richte werk. Verder een bespreking van de uitwerking van de Rotterdamse proef demonstratie van werk, door de heer C. M. Sluiters, hoofd van een proefschool. De taxitarieven te Haarlem De persdienst van het departement van Economische Zaken deelt mede: De wijziging van de Priizenbeschikking Huurauto's 1948, welke in de Nederlandse Staatscourant van 10 Maart j.l is gepubli ceerd, is een wettelijke bevestiging van de tariefregeling, die reeds op 15 December 1947 met voorlopige toestemming van het Direc toraat-Generaal van de Prijzen door de Haarlemse huurautobedrijven mocht worden toegepast. Na dQ algemene herziening der taxitarieven, welke op 1 November 1947 van kracht werd. is namelijk gebleken, dat in het Haarlemse taxibedrijf de verhouding tussen betaalde én onbetaalde kilometers ongunsti ger was dan aanvankelijk werd veronder steld. De daardoor noodzakelijk geworden wijziging houdt in, dat voor locale ritten ttiam behalve de vaste aanslag van 75 cent ooi^oe eerste belast afgelegde kilometer, 30 cent per kilometer mag worden berekend Dit tarief is dus reeds op 15 December 1947 ingegaan. De Schoonheidscommissie keurde het goed Op het Verwulft te Haarlem wordt een courantenkiosk gebouwd. Deze komt" op de lai^e smalle vluchtheuvel. Het wordt een bouwsel van een enigszins eigenaardige vorm, die speciaal spreekt uit het schuine dak. De voorbijgangers kiiken geïnteresseerd naar het bouwen. De meningen lopen nogal uiteen, De een vindt het mooi, de ander lelijk. Bij onderzoek is ons gebleken, dat de Schoonheidscommissie met algemene stem men het ontwerp heeft goedgekeurd. Zij meende dat de architect, die hef gemaakt heeft, een gelukkige oplossing gevonden heeft. Bovendien is men nu het lelijke ijzeren bouwsel kwijt dat bij de verkeers lichten hoort, want dat is in de kioskbe bouwing opgenomen. Men mag dus wel verwachtên dat 'de kiosk als zij eenmaal klaar is, zal meevallen. In elk geval zal het beter staan dan de rijdende couranten- kar die er eerst stond. Het verkeer zal geen last van de kiosk ondervinden want bij het bestaande twee richtingsverkeer wordt geen uitzicht be lemmerd. Toneel Geen getuigen in De 28-jarige fabrieksarbeider J. B. uit Westzaan bezwoer de Arrondissements rechtbank dat zijn schoonvader een schuld bekentenis van 500 als borg had getekend. De schoonvader ontkende dat even stellig. B. had als agent van een levensverzeke ringmaatschappij in de zomer van 1946 een tekort gehad van 2300. De hoofdinspec teur van de maatschappij besloot geen werk van de zaak te maken als er voldoen de garanties waren, dat het tekort aange zuiverd kon worden. De vader en de schoonvader van B. fourneerden samen achthonderd gulden, duizend gulden werd door een lenjng gedekt en over het restant van vijfhonderd gulden was nooit gespro ken, beweerde de schoonvader. Hij hoorde er voor het eerst van toen de administra teur van een bank bij hem kwam om de rente en aflossing van dit bedrag, daar zijn schoonzoon in gebreke was gebleven te betalen. B. hield echter strak en stijf vol, dat zijn schoonvader zelf de handtekening op de schuldbekentenis had gezet. Een schriftdeskundige gaf enig grafolo- gisch abracadabra af, waaruit bleek, dat de schoonvader de handtekening nooit ge plaatst kon hebben. De vader van de verdachte verklaarde, dat. hij met de schoonvader had afgespro ken ook borg te staan voor de resterende vijfhonderd gulden. Volgens hem had deze zich dit ook blijkens een uitlating gereali seerd. Zoals het goede deskundigen betaamt, was er een andere evenzeer bekwame grafoloog, die beslist ontkende, dat hier van een vervalsing sprake kon zijn, het geen hij in een kleine openbare les duide lijk maakte. Er ontstond-vervolgens tussen beide experts een feL dispuut, dat door de president met een gelaten: „Nou heren, gaat u maar zitten", werd besloten. Behalve wegens "valsheid in geschrifte stond de verdachte ook terecht wegens het plegen van bedriegelijke bankbreuk. In de zomer van het vorige jaar. nadat hij fail liet was verklaard, had hij een ameuble ment en een kinderwagen aan zijn in boedel, waarop beslag was gelegd, ont trokken, hetgeen door de curator beves tigd werd. De Officier van Justitie achtte dit laat ste bewezen. Wat de valsheid in geschrif te betrof, moest hij een keuze doen uit elkaar tegensprekende getuigen en des kundigen. Spreker had redenen aan te ne men. dat het gelijk aan de schoonvader en de schriftkundige die tot de vervalsing concludeerde, was. Hij eiste voor de beide ten laste gelegde feiten tien maanden ge vangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. J. S. R. Perrin, was van een tegenovergestelde mening. Uitspraak over 14 dagen. Twentse Bank N.V. In Haarlem werden 200 a 300 bomen omgehakt Maar ruim 2000 komen er voor in de plaats In de afgelopen maanden zijn er wij wezen er reeds eerder op in Haarlem heel wat bomen omgehakt. Het aantal zweeft tussen de 200 en 300. Dit is jammer, want er waren verscheidene zware exem plaren onder die op plaatsen stonden waar het stadsbeeld om bomen vraagt. Daar door maakt onze stad op meer dan een plaats een kale .indruk. Maar daaraan is niet veel te doen. Door de droge zomer van 1947 zijn vele bomen ziek geworden, zodat de enige oplossing was de houthak ker te laten komen. De iepenziekte woekert nog steeds voort. Maar de diénst voor de Hout en de Plantsoenen is al druk bezig voor vervanging en zelfs uitbreiding dei- beplanting te zorgen. Er worden dit voor jaar meer dan 2000 nieiiwe bomen geplant. Aan de Nieuwe Gracht staan ze al en de volgende week komen de kale stukken van de Dreef aan de beurt. Overal waar bomen geveld worden komen, als de ver- keerstoestand het tenminste gedoogt, nieuwe bomen. Natuurlijk is de eerste tijd van geen (vaardige vervanging sprake. Een zware boom stoffeert meer" dan drie of vier jonge exemplaren. Maar de jonge bomen worden oud, van dun worden ze gestadig dik. Dat is een troost! Actie Bioscoopbond tegen verhoogde belasting Verontwaardiging in Ameriki over bedelpartij van Hagenaau Dividend 1947 7*6 Pet. Anthony Armstrong en Harold Simpson hebben een detectivestuk samengesteld „Geen getuigen" heet het in de Neder landse vertaling dat qua inhoud en constructie doet denken aan de buiten sporig ingewikkelde breinstrubbels, die men heden ten dage in de weekbladen kan aantreffen. Er lopen twee mannen van de politie in rond, die allerlei zeer diepzinnige berekeningen maken om een onhandig alibi omver te praten en het juste tijdstip van de moord in 'kwestie te kunnen vast stellen. Als dan eindelijk iedereen precies denkt te weten hoe laat het is, blijkt dat men, figuurlijk gesproken, op de verkeerde klok heeft gekeken. Wat men drie bedrij ven lang voor een misdaad heeft aange zien, is tenslotte niets anders dan een in directe zelfmoord. Het is allemaal heel han dig en soms wel aardig bedacht (vooral daar de gehele handeling continu verloopt) maar erg hoog gaat de vlieger toch niet op. De Haarlemse Toneelclub bedreef deze weinig dramatische rekenkunde met se conden en minuten nogal slagvaardig, zo dat de aandacht van het publiek voort durend geboeid bleef. Per saldo is ieder mens van nature benieuwd naar de uit komst van gestelde problemen. Mevrouw M. Wiemeyer kreeg in d? hoofdrol een zeer dankbare gelegenheid om haar verworven routine te demonstreren. De beste krachten van deze vereniging vervulden ondergeschikte rollen of zaten in de zaal, maar van de spelers mogen toch de heren Raaps (welk een vreemd pseudo niem), Beukman en Hesmerg genoemd worden. Mr. H. F. L. Wensink heeft dit maal recht op de ereplaats in het verslag, omdat hij als vlotte detective bij al zijn combineren en deduceren (zoals de wijze Sherlock Holmes placht-te zeggen) de drei gende verveling op een afstand wist te houden. Regisseur Louis Gimberg Tieeft de lof, hem na afloop door voorzitter Höoy toegezwaaid, wel verdiend, al is het te be treuren dat hij zich in het geval van de portier de gelegenheid tot een afwisse lende typering heeft laten ontgaan. In de vertaling stoorden enkele zegs wijzen die slechts ver verwijderde betrek kingen met het hier te lande 'gangbare j idioom onderhouden. DAVID KONING. Verschenen is het verslag over 1947 van de Twentse Bank N.V. te Amsterdam. De direc tie noemt de ninanciële uitkomsten bevre digend. Zij.verklaart dat de afwikkeling van de geldsanering een niet onaanzienlijke te ruggang in de balanscijfers tengevolge zal hebben, aangezien nog 158 millioen gulden aan de geblokkeerde gelden onder de credi teuren en deposito's zijn begreepn, zodat voor de toekomst met een lagere rentewinst ekening moet worden gehouden. Besloten werd'tot de oprichting ener participatiemaatschappij, de Twentse Investerings Maatschappij, met een ge stort kapitaal van f2.500.000. De directie meent, dat deze maatschappij in nauwe samenwerking met de Twentse Bank, in het kader ener noodzakelijke verdere industrialisatie van ons land, een nuttige rol zal kunnen spelen bij de voorziening in de kapitaalsbehoefte vooral van niet- emissierijpe ondernemingen. Inclusief het onverdeelde saldo ad f 121.880 komt ter verdeling "zen bedrag van f 5.627.198. Ter heschikking van aandeelhouders komt f 3.000.000, waaruit 7Va procent (6 pet) divi dend kan worden uitgekeerd, en wel 5 pet naar keuze in contanten of aandelen en 2Vj pet in contanten. De resultaten over 1947 komen tot uitdrukking in een stijging der brutowinst met ruim f 3.500.000 tot f 23.945.137 en dér nettowinst met circa f 2.000.000 tot f 5.505.318. Tegenover de hogere winsten staan sterk gestegen lasten. Bejaarde Amsterdammer slachtoffer van overval Woensdagavond is een 66-jarige man in dé Tweede Jacob van Campenstraat het slachtoffer geworden van een overval. Het slachtoffer lijdt tengevolge van de aan slag aan geheugenstoornis. Zijn vrouw, die gisteravond thuis kwam, trof hem in be wusteloze toestand in het huis' aan en waarschuwde de politie. Deze constateerde, dat de man, die een gat in het achterhoofd heeft opgelopen, hevig met zijn aanvallers moet hebben geworsteld. Er ontbreekt niets uit de woning, zodat aangenomen moet worden, dat de daders na de vecht partij gevlucht zijn. ajen el ai o worden ongeldig Het (?entraal Distributiekantoor deelt mede, dat de rantsoenbonnen voor textiel, voorzien van de letter en cijfers „C82", welke tot 31 October 1947 -werden uitge reikt. na 10 April niet meer geldig zijn. De rantsoenbonnen voor textiel met dè opdruk „D82" blijven tot nader order geldig. NEGENDE VOLKSCONCERT DER H. O. V. Het negende volksconcert, dat de Haar lemse Orkest Vereniging op Dinsdag Maart a.s. geeft, wordt wederom gedirigeerd door Kees Hartvelt; de pianiste Kitty Johns (echtgenote van de zanger Theo Baylé) zal als soliste optreden. Het programmagedeelte vóór de pauze is gewijd aan een tweetal werken van Edv. Grieg, n.l. de Holberg Suite èn het piano concert. het laatste met Kitty Johns als roliste. Na de pauze vQlgt een eerste uitvoe ring te Haarlem van het Concert voor strijk orkest van Strawinsky, waarna het concert besloten wordt met Tschaikowsky's Noten kraker Suite JAARVERSLAG „SINT VINCENTIUS". Onder voorzitterschap van ir. P. C'. van dér Heyden en in aanwezigheid van deken J, Kuilman en Burgemeester mr. P. O. F. M Cremers hield de Haarlemse Sint-Vincentius- vereniging haar jaarvergadering. Aan het verslag over 1947 ontlenen wij, dat de spijs- kokerij 14.582 liter voedsel uitreikte, dat 329 gezinnen bezocht werden en de conferenties in totaal een bedrag van f 64.008 uitgaven. Het magazijn verdeelde 30 complete bedstel- len. 37 ledikanten en 295 dekens. De kinderbescherming maakte het minder goed» De subsidié bleek in vele gevallen te laag waarbij hetfe'enorme tekort komt aan schoeisel en kleding en het voortdurend ver hogen der verpleegprijzen door de inter naten Door de Commissie voor de stille armen werd aan 22 gezinnen f 2480 uitgegeven. Deken Kuilmafl en burgemeeser Cremers hielden ha afloop waarderende toespraken. Tijdens een zeer drujc bezochte buiten gewone ledenvergadering van de Neder landse Bioscoopbond, welke in Amsterdam werd gehouden, heeft de bondsvoorzitter in een uitvoerige rede stelling genomen tegen de verhoging van de vermakelijk heidsbelasting, zoals deze thans voor de bioscopen wordt ingevoerd. Hij ontkende, dat het hoofdbestuur met zulk een ver hoging op welke wijze dan ook accoord zou zijn gegaan en oefende ernstige critiëk uit op de interpretatie, welke door tal van gemeentebesturen aan de betreffende mi nisteriële circulaire wordt gegeven, als mede tegen de achterstelling van bioscoop voorstellingen bij andere vormen van ver maak. De Néderlandse Bioscoopbond zal een krachtige actie ontplooien tegen de ver hoogde vermakelijkheidsbelasting. De vergaderden plaatste -zich unaniem achter het hoofdbestuur en verleenden het met algemene stemmen „vérgaande Be voegdheden om deze actie te financieren en ten behoeve daarvan in te grijpen in het zakenverkeer tussen de leden". Pogingen zullen worden ondernomen om, aangezien de vermakelijkheidsbelasting in de huidige vorm practisch als een be drijfsbelasting moet worden aangemerkt, voor de kleine zaken verlichting te krijgen. Ook zullen maatregelen worden genomen, opdat de gemeenten, die een onredelijke heffing toepassen, het beoogde doel niet zullen bereiken. Russische gezinnen moeten achter het gordijn In officiële kringen te Londen worden de berichten, dat de regering van de Sovjet-Unie aan vrouwen en kinderen van Russische bezettingstroepen- in Duitsland gelast heeft naar de Sovjet-Unie terug te keren, bevestigd. Deze maatregel zou voornamelijk betrekking hebben op gezin nen van Russische militairen in de grote steden. Volgens andere n iet-bevestigde berich ten, zou de maatregel ook va'n kracht wor den voor gezinnen van sommige Sovjet functionarissen in Engqland. Een woord voerder van de Sovjet-ambassade te Lon den verklaarde hiervan niet- op de hoogte te zijn. In bevoegde Engelse kringen, aldus AFP, kent men aan de maatregel geen bijzon dere betekenis toe. Men ziet er veeleer de bezorgdheid van de Sovjetregering in om zekere licht te beïnvloeden onderdanen aan de „gevaarlijke" invloed van het Wes ten te onttrekken. MATTHaUS PASSION In de middag van Palmzondag 21 Maart zullen de Doopsgezinde Zangkoren van Haarlem en Beverwijk gezamenlijk Bach's Matthaus Passion uitvoeren in het Con certgebouw te Haarlem, onder leiding van dirigent Jac. Zwaan. Medewerking aan deze uitvoering wordt verleend door; Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan, Jouck Cuperus, alt, Han Le Fèvre, tenor, Luc. Louman, bas, teler de Vos, bas, Bets Ne- derkoorn, clavecimbel, Willem Hiilsmann, orgel, Jan Hesmerg, viool, Marius Ruysink, fluit, Jan Tamés,' fluit, Guus Grentzius, hobo, B. de Vries, hobo, het Knapenkoor van de St. Jozefkerk en de Haarlemse Or kest Vereniging. Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBO'ORTEN: M. DingemansLohman, d.: G. R. Noorman v. d. Dussende Lugt, d.; D. Dubbelaar—Vlieland, z.; J. M, RutteGerrit sen, d.; J. Maks—Marcus z. GEHUWD: G A. v. d. Velden en A. J. Meijer; L. T. Gerard en H. M. v. Wamel; J. -W Erbrink en C. van Baar-zel. OVERLEDEN: Wed. A. A. Fels—v. d Geugten. oud 89 j. ONDERTROUWD: H. Kolk en H. v. d Kemp; Th. A. M. v. d. Vaart en Th. M. Th M. Küppers. In Amerikaanse charitatieve kringen grote verontwaardiging gewekt over he gedrag van een Hagenaar, die langs ver schillende manieren getracht heeft goede£ ren en sigaretten van Amerikaanse bur gers los te krijgen. Deze man stuurde in 1946 een brief me - postzegels ter waarde van 25 naar qi toen nog in leven zijnde zangei'es Gracs Motoe met het verzoek in ruil hiervoo: goecfëren te zenden. Hij kreeg geen ant woord en verwittigde de Amerikaans! politie die deze klacht naast zich neer legde. De man stuurde naar een andere damt een siervoorwerp en vroeg hiervoor oudi kleren in ruil. Opnieuw geen antwoord Tenslotte stuurde hij in 1947 een biljet vat 10 dollar naar een firma in Virginia on sigarétten te bestellen. Geen antwoord. Hef is waarschijnlijk dat de Nederlands? douane geld en postzegels, waarvan dt uitvoer verboden is, in beslag heeft ge- nomen. De Hagenaar schreef tenslotte eet boos ingezonden stuk naar de New York Herald Tribune. Dit dagblad stelde divers? j liefdadigheidsinstellingen op de hoogte, Een storm van verontwaardiging stak over deze bedelpartij. Bovendien stuurde het dagblad een afschrift van het inge-] zondén stuk naar het Nederlandse Rode Kruis en andere instanties. Het is nied, uitgesloten, dat de Hagenaar thans vooi deviezenovertredingen vervolgd zal wor den. In officiële kringen acht men het optreden van deze Nederlander in ernstige mate beschamend voor .de naam van ons land in den vreemde. Correspondenten te Batavia klagen bij de UNO Het „Foreign Correspondents Commit tee" te Batavia, waarin Reuter, Aneta, U.P., het AFP, Antara, A.P. en het Chinese Cen tral News Agency vertegenwoordigd zijn, heeft een telegram gezonden aan de secre taris-generaal der Verenigde Volken, Trygve Lie, waarin het protesteert tegen ontoereikende en onbevredigende voor lichting door de Commissie van Goede Diensten en de aanstelling eist van een pers-officier bij de Commissie. Enveloppe bevatte knipsels, in plaats van textielpunten De gebroeders V. uit 's Hertogenbosch, 34 en 40 jaar oud en van beroep constructie- .werker, waren naai^ Haarlem gekomen. Zij waren in het bezit van textielpunten, welke zij in een enveloppe hadden gedaan en die wilden zij verkopen. Aan een bewoner van Soësterberg boden zij de enveloppe, die 500 punten zou bevatten, aan voor de prijs van f205. De man ging er op in, doch ontdekte,; dat er slechts vijf echte punten waren. De, rest was krantenknipsels. De politie werd ge waarschuwd, die wegens oplichting en het verkopen van distributiebescheiden proces verbaal heeft opgemaakt tegen de gebroeders. SCHEEPVAART K. II. L. Maasland 16 Maart te Bahia (thuisreis). Merwede 16 Maart van Santos naat Victoria (thuisreis). K. N. S. M. Breda 15 Maart yan Curagao naar Antwerpen. Danae 16 Maart te Li- vorno van Savona naar Napels. Eüterpe 16 Maart' te Leixoes van Bilbao naar Oporto. Karei 17 Maart van Amsterdam naar Ham burg. Orpheus 16 Maart van Malaga naar Gibraltar. Roelf 17 Maart te Amsterdam van Gdynia. Trajanus 16 Maart te Istan- boel van Haifa naar Izmir. Oost Afrika lijnen. Amstelveen 15 Maart te Mombassa van Dar-es-Salaam naar Port Said. Boschfontein 16 Maart van Teneriffe naar Southampton. Randkerk 16 Maart Ouessant gepasseerd op weg naar Ant werpen. Nederland. Bengkalis 16 Maart van Port Elisabeth naar East Londen. Ceram 16 Maart van Tarakan te Vancouver en van daar met graan naar Holland. Johan de Witt 16 Maart Malta gepasseerd naar Am sterdam. Lawak 15 Maart te Calcutta van Madras. Poelau Laut 16 Maart van Penang naar Belawan. Riouw 16 Maart van Free- mantle naar Aden. Rotti 16 Maart van Sin gapore naar Davao. Oceaan. Phrontis passeerde 15 Maart Perim op weg naar Amsterdam. Polydorus 15 Maart van Pangkal Penang te Batavia. Vinke en Co. Mijdrecht 16 Maart Las Palmas gepasseerd naar Vlaardingen. Win- sum vanochtend 17 Maart 6 uur Vlissingen gepasseerd op weg naar Antwerpen. K. P. M. Karossa 16 Maart uit Suez ver trokken op weg naar Batavia. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschapoij H. V'. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij.. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers gisteren 359 .325>/2 «290 183 197 218 2561/2 183'/2 1651/2 Openings koersen 3571/2 324)4 29214 196% 21914 2551/2 186 164i/2 DE MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL te HAARLEM vraagt: voor direct 1 Leraar in de Wis. en Natuurkunde (vereist, w.i., n.i., e.i. T.H. Delft, dr of drs) voor circa 30 lestijden per week, per 1 September 1948 1 Leraar in het Engels (vereist M.O, A; M.O. C geeft 2 extra dienstjaren) voor circa 30 lestijden per week. per 1 September 1948 1 Leraar in de Scheikunde (vereist dipl. T.H. Delft of dr. of drs; wis- en natuur kunde met hoofdvak scheikunde) voor circa 10 les tijden per week. Sollicitaties uiterlijk 31 Maart te richten aan het Bestuur van de Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem, Kleverparkweg 181. Inlichtingen geeft de directeur. TEXTIEL. Speciale aanbieding onder jurken, 2e keus, 2 pnt. vanaf f 2.87. Prima interlock Direc toires, grote maat 2e keus 3 pnt. f 2.61. Verder grote sortering Dames- en Heren ondergoed. Kousen en Spk- ken. BROKX, Goetlerenhan- Hogerwoerdstr. 58 (Ge sloten huis). De gehele dag geopend. TAFEL- en DESSERTMESSEN Import, pracht fabrikaat, door en door roestvrij. Ivory- plastic heften, zéér solide! Per stuk f 1.90, f 1.80. OPZEELAND ZIJLSTRAAT 24—30. Elke stadsbus halte Post kantoor.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6