c Oud drama met moderne requisieten De meningen over het Marshall-plan Vaste stemming opde beurs Europa wacht op Amerika's hulp EN DE PROFESSOR Dorp aan de irïviei Wereldnieuws J ZATERDAC 20 MAART 1948 IN DE WERELDPOLITIEK: Er euren grote dingen in de wereld en i:,. ,s alsof alle volken over de schou ders van hun politieke leiders in spanning staren naar brandpunten, nu eens Moskou, dan weer Washington en een enkele keer ook Londen, Parijs en Brussel. Maar 20 is het blijkbaar toch niet. Want op som mige plaatsen van de globe blijken de ge beurtenissen, die ons en anderen in voort durende aandacht gevangen houden, maar matige belangstelling te hebben. Zo bij voorbeeld in Yemen. Waar ligt Yemen? Niet iedereen zal het meteen kunnen zeg gen, want er zijn niet veel gelegenheden geweest voor de Yemenlanders om zozeer van zich te doen spreken, dat de massa „spelenderwijs" bekend raakte met de lig ging van dit kleine plekje grond. Het is in dit opzicht wel erg ongelukkig geweest, dat grote gebeurtenissen binnen de Yemen- se grenzen juist plaats hadden op een tijd stip, dat de wereld geen ogenblik tijd had om zich daarover druk te maken. Maar voor Yemen waren die gebeurtenissen adembenemend en enerverend. Er heeft zich daar in Zuid-West Arabië, aar>de kust der Rode Zee, een drama afgespeeld van een allure, dat doet denken aan de bloedige en tragische politieke evenementen, zoals die eeuwen geleden Europa en zijn talloze rijken en rijkjes teisterden. De echte machtsstrijd tussen souvereinen, de/onver bloemde heerschappij der absolute vorsten, de slafelijke onderworpenheid der volken aan hun op macht, aanzien en rijkdom be luste heren dat is een essentiële voor waarde voor datgene, wat enkele weken geleden in Yemen begon en enkele dagen geleden eindigde. Yemen beleefde een koningsmoord, een revolutie en een contra revolutie in het korte tijdsbestek van een maand en het gehele land stond wekenlang in de gloed van verbitterde gevechten tengevolge van een in waarlijk opwindend tempo afgewikkelde strijd om de macht. Onder de rook van de moderne passagiers schepen, die met de buik vol Westelijke beschaving door de Rode Zee varen, speelde zich in ..Arabia Felix", het gelukkige Ara bië zoals Yemen door de Ouden genoemd werd, een ouderwets politiek melodrama af. dat in geen enkel opzicht te maken had met de grote politieke stromingen en evene menten die Europa, Azië en Amerika in spanning houden. Yemen had zijn eigen kleine worsteling, ontstaan uit de rivaliteit van despoten, die een troon wilden houden of krijgen. De décors pasten geheel in het wrede spel: Een troon, eens bestegen door de koningin van Sheba, was de inzet, de eeuwenoude muren van de hoofdstad Sana de stomme getuigen. De oude koning of „Iman" van Yemen, Yehia, werd een maand geleden tijdens een rit te paard in de omgeving van Sana door een salvo mi trailleurkogels getroffen en stierf ogenblik kelijk, evenals een zijner zonen, die hem vergezelde. De aanstichter van deze moord was El Wazir, die een hoge post aan het hof bekleedde en een zekere aanhang had. waarop hij meende te kunnen steunen bij een greep naar de macht. El Wazir wercl tot Iman uitgeroepen en zijn eerste daad was. de vier overgebleven zonen van Yeha in de donkere holen der gevangenis Sapa aan de muren te laten ketenen. De oudste zoon van de vermoorde, prins Ach- med, die buiten Sana vertoefde, begon aan stonds nadat de paleisrevolutie tot hem was doorgedrongen, Yemenitische stammen te verzamelen voor een strijd tegen de illegale troonopvolger en hij slaagde erin egn krijgs macht op de been te brengen dan de gren zen van Yemen, die weldra sterk genoeg was om een poging tot verovering van de macht te ondernemen. El Wazir van zijn kant mobiliseerde alle beschikbare strijd krachten in Sana en versterkte de wallen om de te verwachten aanval te keren. De legerscharen van Achmed in werkelijk heid waren het eigenlijk maar kleine scha ren lieten e» geen gras over groeien en rukten in één' adem op naar Sana, welke stad zij in gen wilde stormloop innamen. In zijn paleis verschanste El Wazir zich met een kleine groep getrouwen om- wanhopig tegeng|pnd te bieden, doch binnen enkele uren was de toegang geforceerd, ook al door verraad van zijn soldaten, die de deuren openden voor de krijgers van Achmed en spoedig lag de moordenaar en opstandeline zelf aan ketenen geklonken in de kerker nadat de vier gevangen prinsen door Ach med waren verlost. Dit alles was birfnen een maand in kannen en kruiken. Thans regeert Achmed als Iman over Yemen en is de rust in Gelukkig Arabië weergekeerd. Dit gehele verhaal kwam druppelsgewijs, via de slechte verbindingen van Yemen met de buitenwereld, in Cairo terecht en vond zo de weg naar de wereldpers. Er is weinig fantasie voor nodig om van deze gebeurtenissen een boeiend relaas te maken en ongetwijfeld zal er mettertijd een film van worden gemaakt, Prjns Achmed als de nobele held, de dood zijns vaders wrekend, El Wazir als de vuige verrader en konings moordenaar, uiteindelijk het onderspit del vend, vier gevangen prinsen zuchtend in de kerker en tenslotte juichend hun broeder bevrijder begroetend een ovei-maat van romantische elementen en theatrale figu ren Het is alleen weinig bemoedigend. Staalbaard zegt het: Als mijn baard gaat prikken, scheer ik me gauw even extra-glad met Philips,,PH*ILlSHA VB" En Uw handelaar zal het U bewijzen, hoesnel en goe?l het gaat, wanneer U even'een demonstratie vraagt met (Adv.) dat vlak bij de grenzen van het moderne, gecultiveerde Westen met zijn democratie en zijn politieke volwassenheid nog der gelijke bloedige machtsvertoningen kunnen plaats hebben. Het is zo verouderd, zo be lachelijk antiek in een wereld, die er zelfs al over denkt de oorlog tussén staten af te schaffen. Een antiek drama, maar toch met enkele hoogstmoderne requisieten: een mi trailleur doodde de oude koning en de pi'ins-bevrijder sprak na de gewonnen slag door de radio tot het volk. De techniek maakt blijkbaar gemakkelijker en handi ger school dan de mentale beschaving of heeft het Westen in Yemen misschien alleen maar techniek en geen adeldom ge- importeerd? J. L. Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie en de Gallup-instituten in Frank rijk, Engeland en Italië hebben het publiek in deze vier landen kortelings een aantal vragen gesteld over het Marshall-plan (Europees Herstel Programma). In de eerste plaats bleek dat de grote meerderheid van het publiek in deze vier West Europese landen van het Marshall- plan gehoord heeft. („Hebt U gehoord of gelezen over het Marshall-plan?" luidde de vraag). Marshall-plan Bekend Onbekend bij bij In Nederland 87 13 Frankrijk 9l 9 Engeland 89 11 Italië 78 22 (Bij een N.I.P.O.-enquête m 'Juli vorig jaar bleek in ons land 27 niet op de hoogte. Dat aantal is dus in ruim een half jaar ge halveerd Op de vraag of men voor of tegen het Marshall-plan is („Vindt U dat ons land aan het Marshall-plan moet meewerken of niet?" vroeg het N.I.P.O.) antwoordt: Geen Voor Tegen In Nederland 68 10 Frankrijk 60 13 Engeland 60 20 Italië 65 14 (Alleen de antwoorden van hen, die met het Marshall-plan bekend zijn). Uiteraard houdt het oordeel pro of contra verband met de politieke rich ting der ondervraagden. Dit zijn de ant woorden, die het N.I.P.O. in 'ons land ver zameld heeft: Voor Tegen Marshall-plan oordeel 22 27 K.V.P. 72 2 P. v. d. Arbeid 81 3 Anti-Rev. 72 7 C.P.N. 8 78 Chr. Hist. 68 6 V.V.D. 94 Hieruit blijkt dat praktisch de enige tegenstanders in ons land communistisch georiënteerde mannen en vrouwen zijn. Geen mening 26 16 21 14 26 De radio" geeft Zondag HILVERSUM 1, 301 meter: 8, 9.30, 13, 19.30 en 22.30 uur nieuws. 8.15 platen. 8.25 Hoogmis uit Laren. 9.45 platen. 10 Kerk dienst, Nieuwe kerk te Amsterdam. 12.00 Geestelijke liederen door kerkkoor. 12.15 Apologie prof. dr. Kors. 12.30 Orkest zon der naam. 13.30 Muziekkorps van Staats mijn Emma. 14.00 platen. 14.30 „Barnabas" radio-spel. 15.45 platen. 16.10 Voetbalwed strijd I-Ielmond-BW. 16.25 Tweede vespers. 17 00 Kerkdienst Ger. Kerk te Overschie. 18.30 Ned .Strijdkrachten. 19.00 Psalmen van Sweelinck. 19.15 „Kent gij Uw bijbel" 19 45 Marsmuziek. 19.50 „In 't Boeckhuys' 2# 05 „De gewone man". 20.12 Omroep orkest 21.40 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest. 22.15 Avondgebed. 22.55 Beethoven-concert (gr.) HILVERSUM 2, 415 meter. 8, 13, 18, I en 23'uur nieuws. 8.18 zingende torens. 8..' „Lente in het land". 8.40 „Intermezzo". 9.15 ,.Men vraagt en wij draaien". 9.45 Geeste lijk leven. 10.00 Quartetto di Roma. 10.30 Briefgeheim. 11 uur Matthaus Passion. 12.30 Boekbespreking. 13.15 Kwintetspelers. 13.45 Voordracht Annv Sehuitema. 14 Matthaus Passion (tweede deel). 16.00 Pasquier-trio. 16.14 Filmpraatje. 16.30 platen. 16.45 Sport uitslagen 17 00 Kinderkoor ,jDe Merels". 17.30 Ome Keesje. 17:50 Voetbalwedstrijd Zwolse Boys-Go Ahead. 18.15 Gesprek met de lezer. 18.30 „De Gelijkenissen". 19.00 Studiodienst 20.15 Waltztime. 20.40 Her sengymnastiek. 21.10 ,,'t Is weer lente 21.35 „De kinderen van kapitein Grant". 22.20 Kwartet van Haydn. 23.15 Franse me- lodieënstroom. Maandag HILVERSUM I. 301 meter: 7, 8, 13, 19, 20 en 22.30 uur nieuwsberichten; 7,15 Och tendgymnastiek. 7 30 Reveille; 7.45 Woord voor de dag; 8.15 Gewijde muziek; 9 uur Platen; 9.15 Ochtendbezoek tjij de zieken; 9.30 Platen (Haydn en Mozart); 10.30 Mor gendienst; 11 Lerchenkwartet. 11.15 Oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Boutique Fan- tastique; 12 Misère Hassel; 13.15 Mandoli ne La; 13.45 Marsmuziek: 14 Voor de scho len; 14.35 Platen; 16 Bijbellezing; 16.45 Motrozenkoor; 17 Kleuterklokje klingelt; 17.15 Populaire orgelbespeling; 17.45 Het land van de Dajaks; 18 Ensemble Lach man; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Nederlandse strijdkrachten; 19.15 Onder de NCRV- leeslamp; 19.45 Stichting „Goed wonen"; 20.15 Muziekcorps Leger des Heils, Rot terdam I; 20.45 dameskoor „Melodia", Rot terdam; 21.10 Ir. H. van Riessen „Het communisme de vijand der democratie"; 21.30 Strijkkwartet van Mozart door Swee- linck-kwartet; 22 Kerkelijk orgelspel; 22.45 Avondoverdenking; 23 Liederen van Claude Debussy; 23.30 Platen. HILVERSUM II. 415 meter: 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur Nieuws, 7.15 Platen; 8.18 Platen; 10 Morgenwijding; 1.0.20 Platen; 30.30 Voor de vrouw; 10.45 Voor de zieken; 11.20 Lenteliederen, platen; 12 Orgelspel Joh. Jong; 12.33 Voor het platteland; 13.20 Miller-sextet; 13.50 Platen; 2.30 De school arts geeft raad; 14.45 „Otello", opera, pla ten: 15.35 „De marf. die wonderen doet", platen: 16.15 Disco-cabaret; 17 „Malkkan- .neiie". fabel; 17.15 De school is uit; 17.30 Da -jeest „The Ramblers*'; 18.20 André de- Rnaff en Jacq. Schutte; 18.35 Jan Cor el i wener; 19 Zeeuwse uitzending; 19.30 Theo van der Pas speelt Chopin; 20.15 Regenboog-cabaret: 20.45 Radio-debat; Het lijkt erop, dat met de demonstratie I Er kon dan ook tegen het eind der week van de Westeuropese eenheid de dreigende wolkenvelden aan de politieke hemel voor lopig zijn overgedreven en de beurs geerde dan ook met een gepaste en vaste stemming al blijft zij uiteraard zeer ge voelig voor internationale politieke en economische invloeden. Eén herziening van de onderlinge valutaverhoudingen kan op den duur niet uitblijven, alleen is het thans wel de meest ongeschikte tijd om er over te praten, nu de economische bases van vrijwel alle landen nog wankelen en van min of meer normale toestanden nog lang niet kan worden gesproken. Ten aan zien van economisch herstel in Europa blijft de hoop vooreerst gevestigd op de Ameri kaanse hulp en er was deze week reeds sprake van dat Engeland en Nederland een voorschot op de hulp zouden krijgen. Men ziet in Amerika dat de nood hier hoog gestegen moet zijn. Deze nood wordt nog onderstreept door de hernieuwde goudafgifte, waartoe de Nederlandse Bank dezer dagen heeft moeten overgaan. De vordering van dollarbonds is nog tot een vijf en twintigtal soorten beperkt gebleven, doch het betreft hier alle eersterangs obli gaties, die een waardevol bezit voor de houders en dus voor de Nederlandse staat betekenen. Het spreekt wel vanzelf dat men niet eerder tot verkoop overgaat al vorens daartoemnoodzaak bestaat. Het stemt tot verheuging, dat de regering voor de opbrengst der gedwongen verkopen obli gaties der 3% Nederlandse dollarlening ter beschikking stelt. Niet alleen dat men daardoor al dadelijk een koerswinst van 4 a 5% kan behalen doch mede omdat deze lening een valutafonds is, in zoverre de omrekeningskoers, waartegen de Neder landse Bank bij deze lening de dollars voor rente en aflossing afrekent, voor wijziging vatbaar is. Naarmate de gulden tegenover de dollar in waarde daalt, zal men dus meer guldens als rente, en aflossing ontvangen, zodat men, zij het dan niet rechtstreeks, dan toch via de Nederlandse regering bij de dollar betrok ken blijft. De belangstelling ter beurze richtte zich deze week op de Philipsemissies, waarvan de obligatie-emissie 75 millioen) over eenkomstig de verwachtingen een groot succes werd. In verband met de langere tijd die men in het buitenland nodig heeft om alle formaliteiten voor de inschrijving te vervullen, is de inschrijvingsdatum tot 8 April a.s. uitgesteld, zodat de claimhandel met tien beursdagen is verlengd. Men leidde daaruit af dat het buitenlands aanbod van claims over een langere pe riode kan worden uitgesmeerd, zodat de druk op de markt daardoor geringer wordt. een wat vaste stemming intreden, die de koers tot ca. 590 voor de gewone claims deed stijgen. Op deze prijs komt een nieuw aandeel,op ca. 280 pCt., een koers die nog vele kopers aanlokt. Naast Philips loopt de emissie van de gemeente Arnhem, die een 3-3 ^2 pCt. con versielening uitgeeft a pari welke 30 jaar loopt. Na tien jaar zal 3>/2 pCt. rente wor den betaald; de gemeente mag de eerste vijf jaren niet vervroegd aflossen. Deze voorwaarden zijn niet bijster aantrekke lijk, hoewel men de laatste tijd de obliga- tiekoersen weer wat ziet aantrekken. Een der hypotheekbanken waagde het de af- giftekoers harer 3 >4 pCt. pandbrieven met 1/2 pCt. tot 1001/2 PCt. te verhogen en minister Lieftïnck heeft dezer dagen in de Eei-ste Kamer ter gelegenheid van de be handeling van het wetsontwerp Conversie- lening' 1948 nog eens weer zijn liefde voor de goedkoopgeldpolitiek beleden.. Als het land goedkoop leent, is dat in 's lands voordeel, dus ook in het voordeel van de grote en kleine spaarders, aldus redeneert minister Lieftinck Op het ar gument dat vele beleggers kopschuw worden, hetgeen mede blijkt uit de ver schuiving der staatsschuld naar de institu tionele beleggers, was 's ministers weer woord, dat achter die. institutionele be leggers het Nederlandse volk staat, dat er het grootste belang bij. heeft dat de staats schuld zoveel mogelijk wordt beperkt. Een middel daartoe is een laag rentetype, zo dat eigenlijk dit concluderen wij er uit de kleine spaarder blij mag zijn dat de rente laag is, in plaats van dat hij daar over maar steeds blijft mopperen. Overi gens zouden alle Nederlanders, spaarder of geen spaarder, meer gebaat zijn bij een de schulden beperkend «zuinig beheer. Het komt ons voor dat minister Lief tinck gelukkiger was in zijn verdediging van het uitgeven van fixe-leningen, lenin gen die geen aflossingstermijnen kennen, doch aan het eind van de looptijd in hun geheel worden afgelost. Dit verlegt natuur lijk de lasten naar de toekomst en geeft een geflatteerd begrotingsbeeld, doch er valt'veel voor 's ministers redenering te zeggen dat thans de buitenlandse schulden voorgaan en het in deze tijd onvermijdelijk is om enkele lasten naar „het nageslacht" te verschuiven. Dat. zal dan ook financieel moeten bijdragen tot de rehabilitatie Van Nederland. Op 27 Maart hoopt de heer P. Saarloos, thans werkzaam als chef de bureau op de afdeling Boekhouding van Joh. Enschedé en Zonen. Grafische Inrichting N.V., de dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar bij deze vennootschap in dienst trad. De lagere scholen te Haarlem Na de Paasvacantle weer gewone schooldagen Enige maanden geleden werd door het gemeentebestuur van Haarlem besloten de lagere scholen voorlopig op Zaterdag te sluiten om daardoor brandstoffen te be sparen. De verloren lesuren werden over de andere dagen verdeeld. Wij vernemen thans dat na de Paas- vacantie de lessen weer op de gewone uren gegeven worden, dus ook op de Zaterdag morgén. Op de vraag waarom men voor of tegen het Marshall-plan is, antwoordt het Neder landse publiek: 59 Hulp is hard nodig, anders armoede, economisch noodzakelijk, nuttig, voor delig e.d. 4 Tegen het Communisme, tegen Rus land. (5 der voorstanders weet niet aan te geven waarom). De meeste tegenstanders menen dat wij door het Marshall-plan te afhankelijk van Amerika, van de dollar, het Amerikaans groot-kapitaal e.d. zullen worden. Op de internationale Gallup-vraag: „Waarom denkt U dat Amerika deze hulp van het Marshall-plan wil geven?" luiden de meest gegeven antwoorden van de men sen, die van het Marshall-plan gehoord hebben: Amerikaans eigenbelang, behoud afzet gebied, om economische terugslag te voorkomen e.d. In 'Nederland 44 Frankrijk 26 Engeland 22 Italië 17 Bestrijding Communisme In Nederland 17 Fi-ankrijk 14 Engeland 14 Italië 20 Om Europa te helpen In Nederland 10 Frankrijk 23 Engeland 24 Italië 35 Om Amerika's macht te vergroten (Europa te overheersen e.d.) In Nederland 7 Frankrijk 9 Engeland 8 Italië 11 Ook in de. Verenigde Staten wordt regel matig over het Marshall-plan geënquê teerd. Begin deze maand bleek dat in het land van Marshall, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, naar wie het Europa Herstel Programma genoemd wordt 57 vóór en 18 tegen ai Marshall-hulp is. (25 Geen oordeel). Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie. Internat, Vereniging van Publieke Opinie-Inst. Amsterdam. Nadruk verboden. Illegale munitie in Kopenhagen De politie van Kopenhagen heeft in de Deense hoofdstad vijf ton munitie in be slag genomen. Deze voorraad explosieven behoorde aan de communistische para militaire organisatie „Arapa". In antwoord op de oproep van de rege ring, alle uit de bezettingstijd afkomstig wapentuig in te leveren, deelden de be woners van een groot flatgebouw aan de brandweer mede, dat in de kelder-van het huis een grote voorraad munitie lag op- De brandweer bracht de politie op de hoogte en uit een onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek toen, dat de kelder was verhuurd aan bovengenoemde organisatie. 270.000 geweerpatronen en 20,000 revol verkogels meer dan enig Deens garni zoen' momenteel in voorraad heeft kwa men na onderzoek uit de kelder te voor schijn. Vijf mannen waren gedurende vijf uren bezig, de munitie op drie vrachtauto's te laden. De politie vond in de kelder ook Het Utrechtse tribunaal adviseerde tegen mr. G. J. C., gewezen president van de Utrechtse rechtbank en raadsheer bij het Economisch Hof te Den Haag, een interne ring voor twee jaar, gerekend van 4 October 1946 af tot 4 October 1948, voorts tot ontzet ting uit de politieke en burgerlijke rechten voor' het leven en verbeurdverklaring van een bedrag van f 15.000. Een overzicht van de productie en behoeften die door het Marshall-plan in evenwicht zullen moeten worden gebracht. ONDERSCHEIDINGEN In een bijeenkomst te Haarlem van de L.T.B. is aan de heer Jac. Groen Azn., Tweede Kamerlid en voorzitter van de vakgroep tuinbouw van de L.T.B.de pau selijke onderscheiding met versierselen uitgereikt ter gelegenheid van zijn be noeming tot ridder in de orde van H. Gre- gorius. Gelijktijdig werd bekend gemaakt dat de heer A. Verhey uit Sassenheim, oud voorzitter van de vakgroep veehouders van de L.T.B. is benoemd tot ridder in de orde van de H. Silvester. 36. Panda is niet iemand, die zijn vrien den in de steek laat wanneer ze in nood zitten of in steen veranderd zijn. Hij stelde de terugtocht met het vliegtuig dan ook 2H05 Metropole-orkest; 21.35 Koos Vorrink I nog uit en maakte van wat dorre takjes en spreekt; 21.50 Moester-trio; 221.10 Platen; 1 bladeren een vuurtje om zich te warmen. 2'-'. 15 Wereldkampioenschap schallen; 23.30 Daar zat hij een uur of wat en staarde voor pansmuziek. zich uit. Maar toen vermande hij zich. ,Zo schiet ik niet op!" dacht hij.. „Er moet iets gedaan wordenVéél kan ik niet doen. maar alles wat ik doe is beter dan niets. Ik. kan bijvoorbeeld beginnen om eens te zien, wat ik met die blaadjes kan beginnen. Ik weet natuurlijk niet, wat de professor er mee wilde uitvoeren, maar ik kan op goed geluk wat proeven nemen! Baat het niet, dan schaadt het met." Panda ging dus aan het werk. Uit her vliegtuig haalde hij een leeg benzineblik en deed daar de ge plukte bladeren in. Vervolgens duwde hij de zaak goed in elkaar en probeerde zich te herinneren hoe zijn moeder spinazie placht klaar te maken. „Ik moet water hebben," dacht Panda...* Onderhandelingen in Batavia over twaalf punten De Commissie voor Goede Diensten heeft een telegram aan de Veiligheidsraad doen toekomen, waarin zij verslag uitbrengt en twaalf punten opsomt van het program ma, dat door de partijen besproken zal worden. Deze twaalf punteA zijn door beide partijen aan de Commissie voor Goede Diensten voorgelegd. De twaalf punten omvatten: 1. De doeleinden van politieke overeen stemming. 2. Deelneming der republiek aan de interim-regering. 3. De grote lijnen van de structuur der Nederlands-Indonesische Unie. 4. De grote lijnen van de structuur der Verenigde Staten van Indonesië. 5. Financieel-economische zaken en sa menwerking voor defensie binnen het raafn der Nederlands-Indonesische Unie. 6. Het overdragên van functies en sou- vereiniteit in overeenstemming met de de Renville-overeenkomst. 7. Binnenlandse defensie en veiligheid van de Verenigde Staten van Indo nesië. 8. De toekomstige status van de auto nome staten. q 9. Maatregelen om te komen tot vrije uitdrukking van de wensen van het volk op Java. Sumatra en Madoera ten aanzien van de verhouding van de gebieden tot de Verenigde Staten van Indonesië. 10. Détails van de grondwet. 11. Zaken betreffende justitie. 12 Het parlement. Het programma wordt behandeld in subcomités, die thans geregeld bijeen zul len komen voor afwerking van de punten. Deze'morgen kwam ik van de stad nai het dorp aan de brede rivier. Wat ik er doen had was spoedig verricht en waaroj zou ik niet een bus overslaan en een uu door het dorp gaan en langs de kant va het water om er de stilte te beluisteren, d ik in'de stadf nooit vernemen kan? Zo liep ik maar wat door het grote dor; dat diep in het wijde land gelegen, als e® kleine wereld op zichzelf ligt te adem® in de rust van een .leven dat traag en bt dachtzaam is. Nooit ziet ge in de stad de rook uit een lage schoorsteen naar hemel stijgen, nooit hoort ge zulk onbe lemmerd klokkenspel uit de kerktors bonzen en de geur van water en gras een verrukking, wanneer ge langs de c gaat en door dit vreemde licht, onwenni aan het wezen van de stedeling. Het is alles breed en stil. En zuiverdi en wijzer, vooral wijzer, denkt ge, dan roezige rëppen in de stad. Het is of all beweging trager,is, die van de beesten de mensen, van de rook uit de schoorstee en van de breed-vloeiende rivier. Het of de hemel wijder is en nooit ziet ge bo ven de stad zo de wolken drijven door oneindigheid. Ge hoort het eigen hart weer kloppd op die langzame wandeling. Ge zijt vei wdnderd de eigen ademhaling te bemej ken, die deel is geworden van de rust di u vreemd bevangt. Een vreemdeling 'in eei vreemde wereld, zo dicht bij de eig® wereld en zo oneindig ver er vandaan. Dat leven van mij, denk ik, behoort ge heel tot dp stad. Aan het asfalt, aan d zwarte huizen langs de gracht^ïi, aan haast en de snelheid, aan trams en taxj en afspraken die ik niet missen mag. Gis teren moest ik iemand verwelkomen di uit het vliegtuig van New York stapte ei morgen ga ik hem weer uitgeleide doei voor -zijn reis naar Rangoon. Maanda moet ik even naar Parijs en Donderda moet ik weer terug zijn voor een vergade ring. Maar hier is de brede rivier en de win doet de rietpluimen heen en weer wiege onder aan de lage dijk. Er ligt een kerkho in de zon, waar ge zó maar tussen zerken loopt en namen'leest, die bij d levende mensen van dit dorp behöret Langzaam ga ik terug over een smal e zacht pad, dwars door de weilanden, lang hofsteden die lijken te slapen op het hoogs van de middag en zo door de dorpsstraa waar niemand is behalve een kind dat 0; de stoep in de zon zit met een pop in di armen. De bus wacht voor het raadhuis. Drie mensen, die goeiendag. zeggen wan neer ge hen groet en zwijgend wachtel op het vertrek. Dan gaat ge door een stralend Maarts middag naar de stad, die uw wereld is, eei half uur rijden, doch het grote dorp lig oneindig ver weg. De brede rivier, he hoge gras op de lage" dijjf. het riet da wiegt in de wind. Zo ver, zo ver.als di klok in de stilte, elk half uur, een eeuwig heid lang. ELIAS. Naar een Handvest voor de persvrijheid Dinsdag zal in de grote vergaderzaa van de voormalige Volkenbond te Genèv onder de auspiciën van de Verenigde Vol leen. een internationale conferentie over dl persvrijheid geopend worden, welke con ferentie een maand zal duren en waaroj voor het eerst een poging zal gedaan wor den om een ontwerp op te stellen voor eel wereldomvattende garantie voor pers vrijheid. De voorhoede van de bijna 600 afgevaar digden uit alle delen van de wereld kwart gisteren in Genève aan. Een zeer _groti delegatie wordt uit Oost-Europa verwacht welke afgevaardigden de overige gedele geerden zullen vertellen hoe de communis tische opvatting is over persvrijheid. He is reeds bekend, dat Sovjet-Rusland za aandringen op acfje tegen bladen en uit gevers van oorlogonhitsende lectuur. Mee weet reeds dat de delegaties van de Oekrai 'ne, Wit-Rusland, Joegoslavië. Tsjechoslo- wakije, Albanië, Bulgarije, Hongarije en Roemenië deze Sovjet-voorstellen zullen steunen. "Aan het hoofd van de 16 man sterke Sovjet-Russische delegatie zal Bo- gomolov staan. Joegoslavië zal ter confe rentie verschijnen met een delegatie van 21 mart. De Hongaarse, Albanese, Bulgaarse Roemeense delegaties zullen vrij zijn het woord te voeren, doch zullen geen stem recht genieten, omdat zij geen lid zijn van de Verenigde Volken. Eveneens zullen Oos tenrijk, Finland. Portugal, Italië, Ierland Zwitserland en Transjordanië tegenwoor dig zijn zonder stemrecht. De bedoeling van de conferentie is een ontwerp op te stellen ter bepaling van de omvang en beperkingen van de persvri'- heid welke artikelfen zullen opgenomen worden in Handvest of wet voor men senrechten en bindend zullen zijn voor de ondertekenende landen. Er zullen wellicht geen straffen worden vastgesteld, doch waarschi.inliik zal ieder land dat meent het slachtoffer geworden te zijn van een verdragschending door een ander land ge rechtigd zijn een beroep te doen op de Verenigde Volken. (United Press). Inflatie. In 1937 kon men met 100 Chinese dollars'twee koeien kopen, in 1940 één koe, in 1945 een kip, in 1946 een ei, in 1948 een doosje lucifers. Wie nog niet mocht weten wat inflatie betekent, weet het nu. (Handelsbelangen) Voorzitter met ere. Winston Churchill heeft het verzoek aanvaard om op te treden als erevoorzitter van het „Con'gres van Europa", dat van 7-10 Mei a.s. te Den Haag zal worden gehouden. Naast hem zullen drie voorzitters het congres lei den n.l. Paul Ramadier, de Franse so cialistische oud-premier die de sectie voor de algemene politiek zal voorzit ten Péul van Zeeland, oud-minister president van België, die het voorzitter- schap der economisch-sociale sectie za! bekleden en een prominente Europesi figuur op cultureel gebied, die de ethïsch-culturele sectie leiden zal. Bom. Het door de Britten bezette Park hotel in Wenen werd. gisteren tijdens een bal door een zware explosie waarschijnlijk veroorzaakt door een bom verwoest, waarbij een vrouw gedood werd en tien personen werden gewond. De Britse autoriteiten weiger den naar de oorzaak van de explosie te gissen, doch een bom-onderzoe- kingseommando "werd onmiddellijk aan het werk gezet om een onderzoek in te stellen. (U.P.)

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2