tëffisz m INKOOP GOUD vs§t£J Werkloosheid en tekort aan arbeidskrachten Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Een huis met zestig kinderen Van der Waals komt 16 April voor VOETBAL E.D.O. op de drempel van het kampioenschap el De zetel van „Bloembollencultuur' Nederlandse verliezen m Indonesië Dertien landen nemen deel aan internationaal hockey-tournooi dames ZATERDAC 20 MAART 1948 HAARLEMS DAGBLAD iTEF Bijzonderheden uit het verslag van het GeivestelijU Arbeidsbureau te Haarlem In het jaarverslag over 1947 van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Haarlem waaraan wij reeds bijzonderheden ontleen den over de verwachtingen wat de werk loosheid betreft lezen wij nog: D.U.W.-objècten Door het betrekkelijk kleine aantal werklozen bleef de tewerkstelling bij de D.U.W. (Dienst Uitvoering Werken) in het verslagjaar van geringe omvang. Behalve de mogelijkheid de arbeidsreserve in de D.U.W. onder te brengen en daardoor aan hen, die niet in het normale bedrijfsleven kunnen worden opgenomen een redelijk inkomen te verschaffen, schonk de D.U.W. de gelegenheid de werkwilligheid van sommige werklozen, wier neiging tot wer ken gering werd geacht, ,te toetsen. Alhoe wel in het algemeen over de werkwillig heid van de arbeidersklasse niet mag wor den geklaagd, bleek toch ook nog verschil lende malen, dat arbeiders,'zodra zij hoor den dat tewerkstelling in de D.U.W. zou volgen, van overheidshulp, zowel wat het vinden van werk als wat het krijgen van ndersteuriing betreft, afzagen. Werkvergunningen vreemdelingen Ondanks de uitwijzing van een aantal in het gewest nog verblijvende Duitsers steeg het aantal vreemdelingen waarvoor een werkvergunning werd verleend, door dat verschillende bedrijven wegens een te kort aan geschoolde arbeiders zich genood zaakt zagen vakkrachten uit het buiten land aan te trekken. Hoewel in het alge meen ten aanzien van deze immigratie van buitenlandse arbeidskrachten strenge maatstaven werden aSngelegd, werd toch in verschillende gevallen toestemming tot aanstelling van vreemdelingen verleend. Van het veel besproken probleem van de ontheemden (displaced persons) kreeg ook Haarlem zijn deel, zij het slechts een ge ring deel, daar in totaal niet meer dan 30 mannelijke en vrouwelijke ontheemden hier arriveerden. Hun tewerkstelling is in het algemeen geen succes geworden. Loonverhoudingen en arbeidsconflicten Ofschoon ook in 1947 nog dikwijls wrij vingen voorkwamen tussen* werkgevers en werknemers viel ten aanzien van de ar- beidsvrede en de arbeidsrust toch een aan zienlijke verbetering te bespeuren verge leken bij het voorafgaande jaar. De meeste wrijvingen konden door intern overleg tot oplossing worden gebracht. Arbeidscon flicten braken slechts in enkele gevallen uit. Als belangrijkste conflict dient te wor den genoemd de staking bij de Hoogovens, die, hoe te betreuren zij ook geweest mag zijn, in elk geval zeer verhelderend heeft gewerkt en er toe heeft bijgedragen nor maler en harmonischer arbeidsverhou dingen in dit bedrijf te doen terugkeren. De door de regering gevolgde loonpoli tiek onderging in het verslagjaar geen wij zigingen. De derde loonronde is, hoe sterk de aandrang daartoe ook geweest moge zijn en met hoeveel kracht van argumen ten zij ook werd verdedigd, niet afgeko men. Wel is het College van Rjjksbemidde- Schaken Haarlemmers kunrfen schaakpartijen volgen Dinsdagavond van half zes af zullen de Haarlemse schaakliefhebbers opnieuw in de gelegenheid zijn, de partijen, welke die avond om het wereldkampioenschap gespeeld wor den, in de Muziekzaal van restaurant Brink- mann, Grote Markt, Haarlem, van zet tot zet te volgen. Dan zal Reshevsky de eerste ne derlaag trachten toe te brengen aan Bot- winnik, terwijl dr. Euwe, nu hij wat beter op dreef komt, tegen Smyslov alles op alles zal zetten, teneinde wat van zijn achterstand in te Er kunnen spannende partijen verwacht dan treurige verraad, dat een man tegen- worden. Een sterke Haarlemse hoofdklasse- over dit verzet had gepleegd, duidelijk aan I het licht zou komen. De dagvaarding,'die ongeveer vier folio- laars er geleidelijk toe overgegaan meer gelegenheid te bieden om loonsverho gingen, zij. het in beheerste mate, door ver hoogde arbeidsprestatie mogelijk te maken. De handhaving van het voorgeschreven loonpeil liet nog steeds te wensen over, al valt in vele bedrijven langzamerhand te deze aanzien verbetering te bespeuren. Een uitzondering moet slechts worden ge maakt voor de bouwbedrijven. Intensieve controle door het arbeidsbureau en een verbeterd inzicht bij werkgevers en werk nemers, althans bij een gedeelte van hen, rechtvaardigt de hoop, dat verbetering mag worden verwacht. Kleindochter van William Booth komt naar Haarlem Catherine Bramwell Booth. Een kleindochter van de stichter van het Leger des Heils,* Catherine Bramwell Booth, brengt binnenkort in haar functie van internationaal secretaresse voor Euro pa van het Leger des Heils een bezoek aan Nederland. Op Zaterdag 27 Maart komt zij naar Haarlem, waar des avonds in het gebouw van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden in.de Jacobstraat een ,imodel"-Legersamenkomst zal wor den gehouden. Commissioner Booth wordt vergezeld door kommandant en mevrouw Charles Durman, de chef-secretaris en mevrouw Jac. Smael en door hoofdkwar tier-, divisie- en kweekschoolofficieren. Een muziekkorps en een zangkoor verlenen medewerking. dAo en nacht AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ DISTRIBUTIENIEUWS Maandag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenenbonnen en brandstoffenkaarten te: H a a r'l e m: C. Da tot en met Die. A e r d e n h o u t: K tof en met O. Heemstede: restant D en E. Nachtdienst apotheken Loomeyer, Barteljorisstraat 11, tel. 10175. Parkapotheek. Kleverparkwcg 13, tel. 11793 Teyler-apotheek, Teyferpleiri 79, tel. 17946 De oogst van de straat Aan het Hoofdbureau van Politie te Haar lem, Nassauplein 3, zijn op'werkdagen van half elf tot half één inlichtingen in te win nen omtrent de navolgende in de afgelopen week als gevonden aangegeven voorwerpen: twee gietijzeren aansluitstukken, autoped, zilveren armbandje, brillen, onderbroekje, bal, ceintuur, dop van autowiel. zadeldekjc, bankbiljet, geld, gouden dameshorloge, nik kelen horloge, honden, handschoenen, da mesjumper, kinderjasje, eierenkist, bonnen, kwast, kistje groente, zakmesje, kindermut sen. rieten mand, nummerplaat, oorbellen, poppen, pakje kinderkleding, portemonnaies met inhoud, hondenpenning, jongensrijwiel, rozenkrans, bruine riem, sleutels, kinder schoenen, sjaal, wandelstok, tennisschoen, sigarettenkoker, tassen met inhoud, vulpot lood, vulpenhouder, vliegende Hollander, wanten, stamkaart. Hulp aan uitgeweken studenten De gebeurtenissen in Tsj'echoslowakije hebben reacties opgeroepen onder de leden van de universitaire gemeenschappen. Het Nederlands Comité voor World Stu dent Relief deelt mede, dat het met vol doening van de ruime bereidwilligheid der Nederlandse studenten tot het bieden van hulp aan in nood verkerende collega's in andere landen heeft kennis genomen. Het plaatselijk comité te Utrecht heeft zich belast met de taak, dit speciale onderdeel van het werk van W.S.R. op zich te nemen voor het gehele land. Het Utrechtse comité heeft zich beraden op de vorm, waarin steun geboden kan worden. Als doel moet worden gezien het de uitgeweken studenten mogelijk te ma ken hier te lande hun studie voort te zetten. Steun in financiële vorm moet voorals nog het belangrijkst worden geacht, doch daarnaast is ook toezegging van eventueel nodige steun in andere vorm, zoals de ver strekking van onderdak, voeding en kle ding welkom. Opgaven van bereidheid tot steun in deze vorm kunnen worden gericht tot het comité, Vinkeburgstraat 22bis, Utrecht. CITY TAX N.V. Telefoon 16.17.2 Rozenstraat 49 DAG EN NACHT v (Adv.i Aan het Kennemerplein staat een huis, waar nu al sinds de bevrijding iedere twee maanden een nieuwe groep van zestig kleuters een fik'sé portie gezondheid komt opdoen. Dat betekent dus, dat sinds Juni 1945 over de duizend kleine Haarlemmer- tjes, dank zij een goede voeding, medische verzorging en een moederlijke verzorging van vijftien „tantes" zoals de verzorgsters betiteld worden, er weer kleur op de wangen hebben gekregen. Het is het kleuterhuis „Margriet", dat dank zij de steun van Tilburg bij de „Zuid helpt Noord"-actie op poten werd gezet en dat gesteund door overheidssubsidies en de medewerking van andere instanties en par ticulieren zijn voortreffelijk werk onver poosd voortzet. Want voortreffelijk werk is het. De kin deren, die voor een kuur in aanmerking komen het is de Gemeentelijke Genees kundige dienst, die hen aanwijst komen er iedere dag van acht tot zes uur genieten van prima-voeding, buitenlucht, hygiëni sche verzorging, hoogtezon en alle andere middelen die er zijn om van zo'n kleine bleekneus weer een peuter te maken, die tegen een stootje kan. En de oogst bestaat uit de enthousiaste commentaren van de controlerende artsen, de dankbaarheid van de ouders, die wanneer een groep is afgewerkt het huis zowat in een bloemen- Hij is (le directe aanleiding geweest dut ff3 illegale werkers gearresteerd teerden Sinds in September 1946 het onderzoek in de zaak van /\nton van der Waals, de beruchte verrader van illegale werkers in de bezettingstijd begon, zijn 757 getuigen gehoord, van wie 700 met Van der Waals werden geconfronteerd. Zij vormden een trieste stoet, daar velen aan hem de dood of vermissing van een hunner familieleden hebben te wijten. Het aantal pagina's pro- cessen-verbaal bedraagt 1467, hetgeen nog wel zal stijgen, want hoewel het onderzoek voltooid is, komen er nog dagelijks kleine gevallen bij, die ter informatie aan het hof worden overgelegd. In opdracht van de minister van Jus titie moest het onderzoek zo volledig zijn, dat het resultaat een vereeuwiging van een belangrijk deel van de Nederlandse ver zetsstrijd zou betekenen ei> dat het meer schaker zal een toelichting geven. Sport in 't kort JAARVERGADERING „DE WATERRAT TEN". Onder voorzitterschap van de heer G. Voogd, werd Vrijdagavond de 26ste alge mene vergadering van de H Z. en P.C, „De Waterratten"-' gehouden. Tot de heer C. M. H. v. d. Broek werden woorden van dank ge sproken voor de wijze, waarop hij gedurende 17 jaar de functie van penningmeester had vervuld. Wegens drukke werkzaamheden had hij deze functie ter beschikking gesteld. Het bestuur werd als volgt samengesteld: G. Voogd, voorzitter: J. H. v. d. Booren. secre taris, van Oosten de Bruynstraat 41; P. Wap- stra. penningmeester en J. M. Thuis. S. T. de Vries. H. Handgraaf en E. Pennarts. De polotechnische commissie werd als volgt be noemd: mej. M. Zieren, C Rademaker. J. L. van Schagen zwem- en polo-secretaris, D. van Viersen. Besloten werd in het komende zomerseizoen de competitie-wedstrijden in de gemeentelijke zweminrichting aan de Kle verlaan te spelen „Competitie der tweeden". Be Quick uit Groningen en Xerxes uit Rotterdam, die als tweede zijn geëindigd, hebben het plan op gevat om te komen tot een „competitie der tweeden". Reeds hebben Quick uit Nijmegen, wanneer de ploeg tenminste als tweede zou eindigen en het Bredase NAC zich bereid verklaard, aan een eventuele competitie te zullen deelnemen. Men hoopt, dat een en ander de volgende week definitief zal wor den. als ook de numero's twee in district 2 en 4 bekend zullen zijn. Zondag a.s. wordt reeds de wedstrijd Be Quick-Xerxes te Gro ningen gespeeld. Agenda voor Haarlem ZATERDAG 20 MAART Stadsschouwburg: ABC-cabaret, 8 uur. Lange Margarctliastraat 13: Haarlems Kunst- gfemeenschap, voordracht Wim Povel, 8 uur Palace: „De onbekende zanger". 18 j.. 2.00 4 15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: ..Contra-spion- nage". 14 j.. 2,00, 4.15. 7 00 en 9 15 uur. City: „Op hoop van zegen", 14 j., 2.15, 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: ...De zwarte raaf". 18 j. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: Op het mp- pertie. alle leeft.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandk Goodbye mr. Chips, alle leeft.. 2 00. 4.15, 7 00 en 9.15 uur. ZONDAG 21 MAART Stadsschouwburg: Leerlingenuitvoering Tilly Svlon. 2 uur. ABC-cabaret, 8 uur. Gem. Con certgebouwDoopsgezinde Koren „Matthaus Passion". 2.30 uur. Optreden van de telepaath „Jonglisto". 8.15 uur. Bioscopen: middag- avondvoorstellingen 0 MAANDAG 22 MAART Bioscopen: middag- en avondvoorstel lingen. vellen beslaat, zal uiteraard niet alle straf bare feiten omvatten, die door Van der Waals zijn gepleegd, doch bevat alle zaken, die wettig en overtufgend bewezen worden geacht. Zij dekt door haar formulering een zeer uitgebreid terrein. Van verschillende kanten is in deze zaak critiek geoefend op het beleid van de re gering te Londen. Ook is gesuggereerd dat het gehele contact van de illegaliteit met Londen in handen lag van mensen als de 'Duitse politie-beambte Joseph Schreieder^ de chef van Van der Waals en dat Van' der Waals zelf met Londen zou hebben geseind. Uit het onderzoek is duidelijk ge bleken, dat heel veel verbindingslijnen met Londen nooit door de - Duitsers zijn ont dekt en dat Van der Waals' nooit de grote man is geweest in dit zg. „Engeiand- Spiel", doch wel Schreieder, de man die Van der. Waals zijn opdrachten gaf. Deze was zeer handig in het uitvoeren daarvan, doch men kan daarbij niet van genialiteit spreken. De dagvaarding. Uit de dagvaarding blijkt dat v. d. Waals als „Vertrauensmann (V-man)" voor de SD een groot aantal illegale werkers bloot gesteld heeft aan opsporing, vervolging en vrijheidsberoving, eerst in Rotterdam, later ook in Den Haag en in het Oosten en midden Van het land. Dit bereikte hij, door vele gegevens docfr te geven aan de SD of door zelf personen te arresteren of hun arrestatie mogelijk te maken. Dit kon geschieden omdat hij in illegale organisa ties doordrong onder een valse naam en in verscheidene gevallen door zich uit te ge ven voor een uit Engeland „gedropte" agent van de te Londen zetelende Neder landse regering of van de geallieerde strijd krachten. soms ook door zich uit te geven als een illegaal werker. In de dagvaar ding staan' 83 van hel nog grotere aantal personen genoemd, die door zijn toedoen aan, de Duitsers zijn overgeleverd. Van deze 83 gevallen is bij onderzoek voldoen de gebleken, dat Van der Waals de directe aanleiding tot hun arrestatie is geweest. Van deze 83 kwamen 42 nimmer terug. Alle anderen bleven meestal tot de bevrij ding in Duitse gevangenschap. Onder deze personen bevinden zich leden van de illegale groep „Heemstede", van groepen uit Rotterdam en Utrecht, voorts twaalf personen uit Ede, de groep Pahud de Mortanges, zes Delftse studenten, die in 1943 te Rotterdam ,jn de val van Van der Waals liepen, een tiental mensen uit Apel doorn behorende tot Nederlands grootste illegale groep en verder leden van het Na tionaal Comité, waaronder dr. C. Th. Groot hof!, directeur van de Staatsmijnen. Fataal was ook de arrestatie van de Rotterdammer Kuntz, die voor vele personen zeer ern stige gevolgen met zich meebracht. Onder de gemeente Tienhoven bij de Loösdrechtse plassen heeft Van der Waals omstreeks 16 Maart 1945 J. M. Van der Meer van het leven beroofd een man, die hij in zijn dienst had genomen. Slechts met dit vreselijke doel, om door deze daad in de gelegenheid te worden gesteld te gaan leven onder de naam en de identiteit van zijn slachtoffer. Eenzelfde feit moet hij nogmaals gepleegd hebben, om ook de SD zijn spoor bijster te doen worden, op dat deze bij het scheiden van de markt hem niet zou kunnen aanwijzen als een hunner beste spionnen. v De zaak van Anton van der Waals zal op 16, 17, 19, 21 en 23 April, mogelijk nog een dag langer, voor de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Ge rechtshof voorkomen. Zes en veertig getui gen zullen worden gehoord. tuin herscheppen en vooral het. gevoel, dat alle medewerksters krijgen, weer iets goed te hebben gemaakt tegenover dat deel van de mensheid, dat nu helemaal niets kan doen aan de materiële ellende, die gevolgd is op de vorige algemene uitbarsting van onverstand. Ondoelmatig huis. Dat die medewerksters dat gevoel nodig hebben om de moed er in te houden, laat zich gemakkelijk begrijpen, wanneer men gezien heeft in wat voor moeilijke om standigheden zij hun werk doen. Zestig kinderen zoet te houden is al geen eenvou dige zaak, maar om ze te voeden, te laten slapen, te baden, te hoogtezonnen in een huis, dat aangezien het er nu eenmaal niet voor gebouwd is, er volmaakt ongeschikt voor is, dat grenst haast aan hét onmoge lijke. Het huis is te klein, iedere dag moeten de „tantes" slepen met een stuk of veertig bedjes om de slaapzaal, waar 's middags gerust is weer om te toveren in een speel kamer. Het huis is te hoog, zowel kindèren als verpleegsters wordt het continu trap pen sjouwen te veel. De sanitaire instal latie is onvoldoende, er zijn geen lighallen, waar de kinderen ook als het slecht weer is, hun frisse neus kunnen halen. Er zijn duizend en een dingen, die het zuster van Teutem en haar helpsters wel tot een zeer zware taak maken om de kinderen te geven, wat zij zo dringend nodig hebben. Een nieuw huis. Daarom heeft de Stichting „Kleuterhuis Margriet" het plan opgevat een nieuw, eenvoudig maar doelmatig huis te laten bouwen, een huis gelegen op een beschut terrein waar de kinderen naar hartelust kunnen ravotten, waar de openlucht-ver- pleging in volle omvang toegepast kan worden, waar al die dingen- die op het Kennemerplein ontbreken, wèl te vinden zullen zijn. De Stichting zal dat plan zonder twijfel met dezelfde voortvarendheid aanpakken als waarmee zij -de verzorging van het noodlijdende kind ter hand heeft genomen en doorgezet. Maar alleen kan zij dat niet. Er is reeds ruim vijftigduizend gulden bijeen. Er moet nog ruim vijftigduizend gulden komen. Het gironummer is 143589. CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM, Smedestraat 21, Telefoon 21375 (Adv.» Vijf-en-vijftig duizend voetballiefheb bersisters) trekken Zondagmiddag naar het Olympisch Stadion in Amsterdam, waar de beslissing kan vallen inzake het kampioenschap van district 2. EDO en Feijenoord zullen voor de titel strijden. Wordt de uitslag gelijk, dan volgt een ver lenging. Is dan nog geen winnaar bekend dan zal een tweede beslissingswedstrijd worden vastgesteld. Voor de derde maal komen de ploegen tegenover elkaar in dit seizoen. In het na jaar was het resultaat een puntloos spel. In Januari won de Rotterdamse ploeg met 10, hetgeen tevens betekende, dat zij een voorsprong op EDO behaalde, doch de Haarlemmers hebben de achterstand inge haald. Over de uitslag van de derde ont moeting is weinig te zeggen. Beide elftal len zullen zich extra inspannen, om het kampioenschap te veroveren. Zal dit elftal van EDO er in slagen te be werkstelligen, dat de kampioensploegen uit Noord, Zuid en Oost twee maal naar Haar lem moeten komen? Voorste rij: Lasschuit, Wille en Schijvenaar. Middelste rij: Kar- pes, Schildwacht en Odenthal. Staande: Spek, Verdam, Rootselaar, Van Straten en Steendam. De Haarlemmers hopen natuurlijk op een zege voor EDO. Als de Haarlemmers de titel zouden veroveren, is het tvel ver diend. Zij hadden immers een uitstekeAde start, welke weliswaar is gevolgd door een inzinking, maar daarna hebben de spelers zich uitmuntend hersteld en hebben een spel laten zien, dat op hoog peil staat. De Haarlemmers, die serieus getraind hebben zullen het# hunne er toe bijdragen, dat de stad Haarlem twee afdelingskam pioenen heeft ZILVER EN DIAMANT tegen de hoogste koerswaarde FA. STUURMAN COHEN PLEIN 15 TEL 17284 HAARLEM In de algemene vergadering van „Bloem bollencultuur", die op Maandag 12 April te Haarlem gehouden wordt, ial het voorstel van de Haarlemse afdeling behandeld wor den om in te trekken de machtiging, inder tijd aan het hoofdbestuur verleend, om het gebouw en de zetel der vereniging te ver plaatsen van Haarlem naar Hillegom. In de toelichting' heeft Haarlem opge merkt, dat bijna alle punten van de over wegingen, die tot het voorstel van 31 Mei 1946 geleid hebben, thans blijken niet met de feitelijke toestand overeen te komen. De toestand van het gebouw te Haarlem is veel en veel te pessimistisch voorgesteld en nu het weer in gebruik genomen is vol doet het volkomen aan alle redelijke eisen en zijn alle bezoekers dankbaar, dat zulk een prachtig gebouw weer ter beschikking1 staat. De financiering van een nieuw gebouw zal zonder buitengewone verhoging van de lasten der leden niet mogelijk zijn. Er zal 2y2 maal zoveel nodig zijn voor de bouw als in 1946 daarvoor beschikbaar was. De bouwkosten zijn bovendien nog gestegen en betwijfeld mag worden of alle toezeg gingen van vakgenoten uit 1946 nog" ge handhaafd kunnen worden. De verhouding van beschikbaar geld en de kostejrkan nu 3 tegen 1 gesteld worden. Het ontbrekende geld (f 900.000 a f 1.200.000) zal niet tegen eén lagere rente dan 4 procent te krijgen zijn. Verder stelt Haarlem de vraag of het verantwoord is in deze tijd zoveel materia len te besteden aan een gebouw dat slechts twee maal in de week in gebruik is. De verwachting dat de verbindingen met Hillegom in de toekomst verbeteren zullen is niet bewaarheid. Het besluit van 1946 is een beletsel om thans de nodige voorzieningen aan het Kre- lagehuis uit te voeren. De gemeente Haarlem is bereid een bij drage te geven, wanneer de zetel der Alge mene Vereniging in Haarlem gevestigd blijft en de afd. Haarlem meent te weten, dat er van het dagelijks bestuur van de eden, en d' Het hoofdbestuur ontraadt aanneming raif va hel Haarlemse voorstel gemeente een aanbod is, om mede te wei ken een proeftuin te verkrijgen in f bijheid van het beursgebouw: doch zondt zekerheid dat gebouw en zetel ln Haarlei blijven kan en mag de gemeente niets doei Het hoofdbestuur ontraadt de aannemit ove, van het Haarlemse voorstel. Uitdrukkeljj {g stelt het hoofdbestuur voorop, dat dit a ,gr wijzend prae-advies niet betekent beves'. ri ging van het besluit om naar Hillegom i gc rTnrïot nnlf ?ii Hip nan Haarlpm gaan, zodat ook zij. die aan Haarlem sf.* plaats van vestiging der vereniging de voo: keur geven, géén bezwaar behoeven te heb ben om in deze aangelegenheid de menin van het hoofdbestuur te volgen. Deze mening is dat, afgezien van vraag of Haarlem dan wel Hillegom tn aa erinf laakt voorkeur verdient als vestigingsplaats vereniging, het in ieder geval op dit oget itid suitk coll In Batavia kan men de Chinese wisselaars achter stapels geld van allerhande „natio naliteit" zien zitten. Ziy ruilen de biljetten en munten tegen een koers, die van dag tot dag verandert en meestal een behoorlijke winst voor de wisselaar waarborgt. De Nederlandse regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week de volgende verliezen werden gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: korporaal H. J. F. -Ruts uit Tilburg, gesneuveld 10 Maart; soldaat L. Vollmuller uit Utrecht, gesneu veld 10 Maart. K.N.I.L.: Bal. soldaat Ketoet Wadre uit Nederlands-Indië, gesneuveld 10 Maart. De Koninklijke Marine heeft geen ver liezen gerapporteerd. blik niet raadzaam is om het besluit vi Juni 1946 in te trekken. Dit is zowel onnodig als ongewenst. »elu' Op. dit ogenblik onnodig, óók voor 4 'PmÉ Voorstanders van Haarlem, omdat toch ni< - kan worden aangevat de uitvoering de Ife toen in beginsel aangenomen plannen. Hf'0®! staat wel vast, dat gedurende de eerstvol e*r' gende vijf jaar, en wellicht nog langer, d t»ent zetel te Haarlem blijft- Eveneens staat vaj dat. zodra daarna enige beslissing in ver °"ie band met deze uitvoering zou moeten wor ien' den genomen, zulks niet zal kunnen ge r schieden zonder dat de leden der vereni re.e ging de gelegenheid krijgen zich over d '§in uitvoerbaarheid dezer planne% uit te spre *'orc ken. Immers, het hoofdbestuur zal, als he en voor deze uitvoeringsplannen onder de dai m0. wellicht geheel gewijzigde omstandighedei Midi aanleiding zou vinden, genoodzaakt zijn te bij voorstellen aan de algemene vergaderinj ove o.m. ten einde de benodigde gelden en d#ng. dekkirfg daarvan te verkrijgen. Tegen d»het tijd zal dus de algemene vergadering me rtell' kennis van de op dat ogenblik bestaand of toestanden en mogelijkheden, gelegenheii 1 ve krijgen zich uit te spreken. Daarom kan he eem hoofdbestuur niet aanraden reeds than daaromtrent een uitspraak te doen. Het hoofdbestuur, vervolgt: Het belangrijkste bezwaar tegen de doo de afd. Haarlem aan de orde gestelde be slissing is, dat het zonder noodzaak intrek ken van het bestaande besluit generle voordeel zal afwerpen .doch wel tot be langrijke nadelen zal leiden. Tot nu toe is de vereniging er niet in ge slaagd om in Haarlem de beschikking t krijgen over terrein voor proef- en demon stratietuin, nog minder over een door lig ging en grootte geschikt terrein om daar te zijner tijd, indien men dat zal wensei een representatief nieuw beursgebouw p annex de daarbij behorende proef- en de monstratietuin, vergaderlokalen, .kantoor gebouwen en parkeerterreinen te stichten (Vele leden staan n.l. op het standpunt da men, liever dan grote bedragen te bestedei aan verbouw en uitbreiding van het Krela- gehuis, in de toekomst misschien economi scher zou handelen door tot nieuwbouvl "or over te gaan, ten einde een grondige op,n,er! lossing te vinden voor een langere toe-f1 1 komst, voor de vele pfoblemen, die in ver band met de concentratie van het organi satiewezen in het vak bestaan). Noch is de verkrijging daarvan ook slechts in uitzicht a gesteld. De gewaardeerde hulp van het ge- ie, meentebestuur van Haarlem bij pogingen [eli om tot voorziening in deze behoefte te ge- nj raken, zal ongetwijfeld onontbeerlijk zijn en er zullen misschien bestaande-moeilijkhe den van het gemeentebestuur moeten wor den overwonnen. Zolang dit niet is geschied meent het hoofdbestuur dat het voorbarig is cn daarom ongewenst, om een bestaand srl< besluit in te trekken. omdat daarmee alle Fat aanspraken op de voor het plan-Hillegom iei gedane toezeggingen komen te vervallen, en: Deze aanspraken: schenking van een ter rein, benevens f 100.000.voorts een obli gatielening van f 350.000, a 2 procent jaar rentes zonder meer prijs te geven op een ogenblik, dat voor de reële moeilijkheden, o.a. betreffende de dringende behoefte aan een proef- en monstertuin, nog geen oplos sing is gevonden, acht het hoofdbestuur onverantwoord. t Ten aanzien van de door de afd. Haarlem genoemde mogelijkheid van beschikbaar- g stelling-van grond voor de proeftuin nabij het Beursgebouw, moet worden meegedeeld dat deze gelegen is in een nog niet goedge keurd uitbreidingsplan, zodat, ook al zou den deze plaats en deze grond geschikt'zijn, de verkrijging ervan nog geruime tijd zou moeten wachten. Tenslotte blijkt dat dit prae-advies van het hoofdbestuur tot stand kwam met de stemmen van twee leden tegen. als ant Imei De hockeybonden van dertien landen, in clusief Nederland, hebben toegezegd te zul len deelnemen aan het tournooi om het wereldkampioenschap voor dames dat in Mei in het Wagnerstadion te Amstelveen zal worden gehouden. Voor ons dameshockey, zowel als voor de goodwill van ons land in het algemeen is dat van betekenis. Het inter nationale contact op dit gebied is tot dus verre zeer gering geweèst. Eenmaal was er in 1933 een tournooi te Kopenhagen en in 1936 hebben zes landen meegedaan aan de kam pioenschappen te Berlijn. De dameshockev- sport komt echter niet voor op 't programma voor de Olympische Spelen en om nu* toch de gelegenheid te krijgen eikaars krachten eens te meten, heeft de Fed. Intern, de Hockey een tournooi om het wereldkam pioenschap in het leven geroepen, waarvan de organisatie aan Nederland is opgedragen. Uit twaalf landen zullen delegaties van ongeveer 20 dames naaf Amsterdam komen om aan de wedstrijden deel te nemen. De Commissie Dameshockey uit de Kon. Ned. Hockeybond heeft het stellige voornemen, naar ons op een te Amsterdam gehouden bespreking werd meegedeeld, om de gasten niet enkel sport te laten bedrijven, maar ze ook talloze uitstapjes te laten maken teneinde ze op de hoogte te brengen van kunst en cultuur en van die vele unieke plekjes waar aan Nederland zo rijk is: Aalsmeer, Marken. Volendam, enz. De deelnemende landen zijn, Behalve Ne derland: Engeland. Wales, Schotland, Ierland, België. Frankrijk. Denemarken. Tsjecho- Slowakije, Italië. Oostenrijk. Spanje en de Ver. Staten. De sterkste zal waarschijnlijk Engeland zijn. Het dameshockey wordt in Engeland al meer dan vijftig jaer beoefend en telt er ruim 50.000 georganiseerde speelsters! door Amerika toerende Engelse damesploeg boekte vorige zomer in 18 wedstrijden de opvallende score van 218—5 doelpunten! Er zullen drie poules worden gevormd en wel zodanig dat met vrij grote zekerheid kan worden aangenomen dat de inderdaad sterk ste vier ploegen in de halve finalé worden geplaatst. De wedstrijden zullen alleen des middags worden gespeeld om vooral ook de jeugd gelegenheid te geven de wedstrijden te bezoeken en wel van Maandag, 10 tot en met Donderdag 13 Mei. Na een rustdag wordt dan op Zaterdag 15 Mei de halve finale ge houden. De eindstrijd is op 17 Mei bepaald. Alle wedstrijden duren 2 x 35 min. Het Ne derlandse elftal is reeds geruime tijd in training. Als eerste krachtproef zal het op 21 Maart, dus morgen, te halfdrie, te Amstel veen tegen België spelen. in de volgende opstelling: doel: J. Jurissen (Pinoké); achter: E. Loeb van Zuylenburg (R. Wit) en I. Piel (HHYC'; midden: M. Wijnstroom (BDHC), H. Smits- huysen (Amsterdam) en' H. Buissant (Hil versum); voor: W. Broers (Be Fair), M. Frapcken (BDHC), T. Koenen (EMHC), H. Vreede (R. Wit) en E. Piel (HHYC). Vervolgens gaat onze ploeg op 18 April naar Parijs om daar tegen Frankrijk te spe len. Het Nederlandse dames-elftal was voor de oorlog een van de sterkste continentale ploegen. Na de bevrijding is het aantal deel neemsters aan deze sport snel gestegen en op het ogenblik telt de K.N.H.B. dan ook even veel dames- als herenleden, namelijk van elk nen van België en verleden jaar van België, Frankrijk en Denemarken Men meent een goede kans te hebben om in het thans te houden tournooi de halve finale te bereiken,

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6