)e subsidie-verhoging voor de H.O.V. es DE PATRIOT Chevrolet - Buick Kort en Bondig MAANDAG 22 MAART 1948 HAARLEMS DAGBLAD B. en W. hebben niet de overtuiging dut de H.O.V. daarmee uit de financiële moeilijkheden is bal ïlgiscj - Go: debt ekvai Het voorstel van B. en \V., in de begro- der ing voor 1948 opgenomen, om de subsi- al 11% aan de H.O.V. te verhogen en op 80.000 per jaar te brengen, is bliikéns et verslag van de afdelingsvergaderingen an de raad door een deel van de raads- =jen met instemming begroet. Andere ScJji (den vroegen zich daarentegen at of on- j er de tegenwoordige omstandigheden zo'n <k" root subsidie .wel verantwoord is. Is, zo m3»: terd verder gevraagd, de H.O.V. met deze de N erhoging uit de financiële moeilijkheden? n, do ?eer andere leden vroegen of 'verlangd an worden dat het publiek meer steun P da anhet orkest geeft. Heeft de H.O.V. eigen- n lik nog wel leden? Is het niet zo gewor- mr' en. dat ryk, provincie en gemeente met ie I' elangrijke bedragen subsidiëren, terwijl tt kunstlievend pubUek niets doet? irlert Tenslotte werd gevraagd of het toege- de egde praeadvies van B. en W. met betrek- terds ing tot de bestuursvorm van het orkest naar aanleiding van het adres van de Ne- Ifieldi edandse Toonkunstenaarsbond) spoedig „neb M worden' tegefnoet gezien. Het zou, zo ?n d« neenden de vragers, gewenst zijn, dat de iat, i espreking hiervan tegelijk met de behan- e!ing van de begroting zou kunnen ge- pr® iiieden. hjjï- In hun antwoord zeggen B. en"W.: j j Subsidieverhoging was noodzakelijk,in erband met de exploitatie-uitkomsten an de H.O.V. De noodzakelijke salaris- rerhogingen en de daaraan verbonden uit- ter i javen wegens sociale lasten hebben een dagiadelig saldo veroorzaakt. Dp verhoging OP *an het rijkssubsidie, dat een garantie be- 11 Mekent tot de helft van de kosten van de 'sla «krissen der orkestleden (niet van de alarissen der dirigenten en het administra- aarc «f personeel en eveneens niet van de nay ociale lasten) gepaard gaande met de van ichtc werheidswege vastgestelde salarisverho- ing, dekt derhalve niet de helft van de P,( aaruit voortvloeiende kostenverhoging, nwe! De interne organisatie van de H.O.V. en |e verhouding van de gemeente tot de /l g I.O.V., met name de vraag, welke invloed ie v e gemeente in de zaken der H.O.V. be- loort te hebben, zijn bij B. en W. in on- erzoek. De vraag, of het cultureel belang lat de gemeente heeft bij de H.O.V. in ivereenstemming is met een subsidie van 80.000 per jaar zal bij dat onderzoek on- etwijfeld onder ogen moeten worden ge ien. Het voortbestaan van de H.O.V. op ewe lit ogenblik hangt echter af van subsidie wede erhoS*n§ en het was daarom niet mogelijk 1 v«|net het voorstel tot verhoging te wachten lat dot het onderzoek was beëindigd en de telö [aaruit voortvloeiende maatregelen hun leslag hadden gekregen. B. en W. hebben en 1 liet de overtuiging, dat de H.O.V. met naJeze subsidie uit de financiële moeilijkhe- le m 'en k. aanc k pi it Dr. J. van der Eist gehuldigd Vele vrienden en bekenden van de rector ian het Christelijk Lyceum tfe Haarlem, dr. I. van der Eist, verzamelden zich Zater- iagmiddag in de Kroonzaal van „Brink- om hem geluk te wensen met zijn estigste verjaardag. De voorzitter van het huldigingscomité, ientfar. G. Ra5, overhandigde de jubilaris de ijst van intekenaren op dé uitgave van ijn tekeningen met een toespraak, waarin lead memoreerde dat dr. Van der Eist zijn 9stei uitgebreide vriendenkring dankte aan zijn a b- tolerante geest, aan zijn humor en aan zijn 'VS irtisticiteit, welke laatste eigenschappen r d- iem ook hadden geschraagd in de moeilij- ;e oorlogsjaren toen dr. Van der Eist toon de dat hij onwankelbaar was in principiële aken. DIVERSE DIEFSTALLEN In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is ngebroken in een woning aan de Ten Kam Katestraat. Vermist worden ongeveer f 100, een vulpen en een vulpotlood, een jouden ring, practisch alle distributiebe- Kheiden en wat ondergoed. In dezelfde nacht werd ingebroken in ten woning aan de Dunklerstraat. Hier werden een mondharmonica en negen si garetten vermist. Ook een pakhuis aan de Beeksteeg kreeg bezoek. Een losliggende plaat op het dak werd weggenomen waarna men zich in het pakhuis heeft laten zakken. Ontvreemd daj werden een autowiel, een zaag, beitel en „ter®611 Paar moersleutels. Via een ladder werd Tin het pakhuis verlaten. rdaj DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag bestaat er gelegenheid tot het af- 10eijhalen van bonkaarten voedingsmiddelen ichoenenbonnen en brandstoffenkaarten te: Haarlem: restant D, E tot en met Ek. Aerdenhout: P tot en met T. Heemstede: F en G tot en met Ge. B. en W. kunnen in het algemeen de in de afdelingen uitgesproken mening over de medewerking van het publiek delen, doch Kunnen geen 'grote verwachtingen koeste ren, dat op dit punt in de naaste toekomst van een wijziging ten goede sprake zal zijn. Het belangrijke subsidie van de ge meente kan toch niet tot de mening lei den, dat men hier feitelijk moet gaan spre ken van een gemeentelijke orkestvereni ging. Daar wijziging in de bestuursvorm van de H.O.V. resultaat moet zijn van onder handelingen tussen twee partijen, kunnen B. en W. niet de toezegging doen hun prae-advies zo tijdig bij de Raad in te die nen, dat bespreking hiervan bij behande ling van de begroting zal kunnen geschie-. den. Zij achten het hieraan verbonden be lang overigeps zodanig, dat zij de voorkeur geven aan een afzonderlijke behandeling. rita Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 20 Maart 1948. GEHUWD: 20 Maart: J. J. van der Feen en C. J. L. Waaqer. BEVALLEN vaft een zoon: 19 Maart: A. Boe- rée—Tuil, C. Kooijmarv—Overdam. 20 Maart: dié Z. UitholBosman. L. A. de Bruijnvan vaifcoode. G. A. A. T. EmansImmers. )(juJBEVALLEN van een dochter:.18 Maart: H. J. JM. van BeekHarmsen. 19 Maart: M. A. Hor reeRamakers. J. C. dè Geus—Lammers. M. eeiW. GroenhartMoerman. M. ThissenMeulen- óenjbroek. 20 Maart:G. W. A. HandgraafStrij debosch. C. M. J. Bestenbreur—Witteman. ihse OVERLEDEN: 18 Maart: W. E. Swaving— ge.Hoff, 65 j., Aelbertsbergstraat. R. van der °t,Meijden—Verschuren, 83 j., Papentorenvest. IC. de Vries, 61 j., Gasthuisvest. E. D. Vree kende Roos, 83 j., Drilsrpaplein. 19 Maart. endH- A. M. Dieben4—Seholte, 34 j-, Lorentzkade. aal-H. C. DijtKuyper, 71 j., Middentuindorp- me^laan. E. H. J. Burgers, 52 j., Schoterweg. wol-f 1 HAARLEM'S MUZIEK-INSTITUUT Dir Nico Hoogerwerf Wilhelminastraat 51 - Telefoon 15691 ANALYSECURSUS «Woensdag 24 Maart 8 uur wordt behandeld: BEETHOVEN'S 24e, 25e en ?6e (Les Adieux) sonate Docent: KAREL DE JONG 1.50 per avond. (Adv.) OPENT 24 MAART een naar de eisen des tijds MODERN INGERICHTE KIOSK op het VERWULFT, hoek Grote Houtstraat Uitgebreide sortering binnen- en buiten landse dagbladen en tijdschriften. Eigenaar: G. FAAIJ Reparaties en Service AMSTERD. RIJT. MIJ.: OFF. DEALER >st-L insAgerada voor Haarlem de in MAANDAG 22 MAART 5jjJ Restaurant Brinkmann: Middenstandspar- cr,bj, openbare vergadering, 8 uur ..De Leeu dat werik": Comité Benelux, voordracht met film, 8 uur. Palace: „De onbekende zanger", '8 j., 2.00, 4.15, 7.00( en 9.15 uur. Luxor: ..Contra-spionnage",' 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Op hoop van zegen", 14 j., uit 2.15,' 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne. „De it. zwarte raaf", 18 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: Op het nippertje, alle leeft., 2.30 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: Goodbye mr. Chips, as" alle leeft.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9. ft uur. ite DINSDAG 23 MAART id- Stadsschouwburg: „Oblomov8 uur. Jeugd je- huls, Bloemendaal, samenkomst onder de en titel „De drie kruisen", 8 uur. Gem. Concert gebouw: Volksconcert HOV, 8 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstqllingeea. Wim Po vel droeg voor uit eigen werk De voordrachtavond van Wim Povel voor de Haarlêmse Kuristgemeenschap werd goed bezocht. De verteller boeide zijn welwillend gehoor vooral met zijn eenvoudige geschiedenis van de zestiende-r eeuwse beeldensnijder, waarin op bewon derenswaardige wijze leven en werk door een zijn geweven. Het ingenieus bedachte thema is met grote zorgvuldigheid en doeltreffende kennis van zaken uitge werkt men zou kunnen zeggen: zoals het een goed ambachtsman betaamt. Er is in zijn gehele werk en ook in zijn verteltrant een tegenspraak waar te nemen tussen de behoefte aan loutering en de schroom zich geheel bloot te geven, als gevolg waarvan hij zich soms heeft laten verleiden tot enigszins gezwollen formu leringen van aarzelende bekentenissen. Het eerste verhaal (De nacht van de vier speelkaarten) dat aanvankelijk zo bekoort door vrijmoedige, maar tot en met beheer ste fantasie, wordt daardoor met één slag bedorven als hij aan -het slot in een over bodige en ondoprgrondbare moraal de speelse demonstratie van de onmaeht tot de volkomen liefde van onwaarde maakt. De tweeslachtigheid komt ook tot uiting door de zeer conventionele beeldspraak in overigens fijnzinnig doorvoelde situaties. Men zou een theorie kunnen opzetten over het herhaald gebruik van de vrij onbe paalde uitdrukking „diepste tederheid" en het vormelijk aanhouden van de beklem toonde naamvals-n. In alle drie de verhalen is de middel eeuwse sfeer met sobere middelen uitmun tend opgeroepen. De geschiedenis van de behekste koopmanszoon bood naar mijn gevoel bet beste e"xempel van zijn kunnen. Jammer vond ik slechts dat bij de voor dracht huiselijk van toon, maar toch beeldend genoeg de ironie verloren ging. DAVID KONING. Laatste ledenconcert der HOV De violist Thomas Magyar kwam met het concert in a kl. t. van Dvorak ons gehoor s.trelen en onze bewondering wekken voor zijn magistraal beheerst vioolspel. Het mag eigenlijk een voorrecht heten deze interes sante compositie te horen uitvoeren en dit voorzeker wanneer ze zoals nu zo schitte rend vertolkt wordt. Want dit concert wordt, naar gelang het belangrijk is. veel te weinig gespeeld. Het mag waar zijn. dat het eerste deel van het werk wat rhapsodiseh is en dus naar klassieke vormbegrippen tamelijk vrij:- maar daar is de muziek mee in overeen stemming: haar slavisch karakter bepaalt mede haar structuur en dat kan eer een ver dienste dan een tekort zijn. Hoe overvloeiend van melodische rijkdom is daarna het An dante, en hoe fris en tintelend van leven de finale, die gebaseerd is op twee volksdans wijzen! Thomas Magyar speelde het werk zeer temperamentvol, zonder echter maar een ogenblik de beheersing over zijn fraaie, fluwelige toonvorming te verliezen. De stok- voering van deze violistische magiër is trouwens verbazingwekkend: dit toonde hij nog eens extra met een toegift: Recitativo en Scherzo van Kreisler. Een tweede solistisch nummer op het pro gramma was hetfvariatiewerk voor fluit, harp en strijkorkest op een thema van Couperin dat Hendrik Andriessen in 1944 componeerde voor zijn dochter en dat door deze voor 't eerst vopr de radio gespeeld werd. Het is een mooi stuk. dat nu en dan herinneringen op roept aan de Kühnau-variaties, doch nog verfijnder is van orkestratie. De uitstekende solo-fluitist van de H.O.V.. Marinus Ruysink liet de solopartij nobel en zuiver klinken .en dirigent Kees Hartvelt zorgde voor een delicate orchestrale omlijsting. Terecht betrok Marinus Ruysink de harpiste -Francina Hin- lopen in het grote succes. Hartvelt had de avond laten openen met de Fantasie sur deux airs angevins van Guil- laume Lekeu, wel goed verzorgd, maar wat stijfjes om de muziek haar intensieve roman tische kracht te laten uitwerken. Dit euvel was minder opvallend in de vertolking van- de symphonie van Bizet. een weinig v diep gaand. maar prettig en kleurig stuk. dat even aan Mozart, meer nog aan Schubert, maar hoofdzakelijk aan de Franse meesters van de opera-comique Boeldieu en Hérold doet denken. Het werk werd klankschoon en pittig ten gehore gebracht en genoot een dankbaar onthaal. JOS. DE KLERK. VERDUIDELIJKING De opzichter van Pubüeke Werken van Heemstede Neeskens verzoekt ons te ver duidelijken, dat zijn verklaring voor het Bijzondere Gerechtshof in de zaak-Van Riesen: „Wij hadden eigenlijk geen betere burgemeester kunnen treffen" speciaal be trekking had op Van Riesens houding ten opzichte van het gemeentepersoneeL Bachs Matfhaus Passion Door de Doopsgezinde Koren van Haarlem en Beverwijk i Was voor 't eerst dat Jac. Zwaan Bach's Matthaus-Passion ^dirigeerde. Zijn eigen Haarlemse vereniging en het Doopsgezmd Gemengd Koor uit Beverwijk hebben het werk verleden jaar al eens uitgevoerd te Beverwijk, maar onder leiding van de Beverwijkse dirigent. Dus hoorden wij op deze Zondagnamiddag het resultaat van ongeveer twee jaar voorbereiding; waar aan de heer Zwaan intensief meegewerkt heeft. Men kwam dan ook.beslagen ten ijs en het was te merken dat de* dirigent, vooral wat de koorgedeelten betreft, zich een op vatting gevormd had en deze consequent doorvoerde. In dje opvatting was alle jacht op effect geweerd. Dit viel vooral op in de koralen, waarin hij de subjectieve nuances zoveel mogelijk onderdrukte. Hij beschouw de deze nummers ale gemeentezang zonder meer. Daar is veel voor te zeggen maar, al te stelselmatig doorgevoerd, komt men dan op punten terecht waar men de collectieve geest toch wat meer innigheid en warmte zou willen toewertSen. Ik denk hier vooral aan het „We.nn ich einmal soil scheiden". Dat „ich" lost trouwens de gemeenschaps idee vrijwel op. En als „Was mein Gott will" krachtig kan opgezet worden, waar om zou dan het stervenskoraal niet in dat andere uitersté, van rust en verstilling, mogen klinken? En zo doemen er steeds problemen op, omdat lévendige kunst- en dat is die van Bach in hoge mate! nu eenmaal niet onder een hoedje te vangen is dat systeem zus of zo heet. De geëst die levend maakt moet tenslotte toch het hoog ste woord hebben Dat bleek zo ongemerkt in koraal 31, waarvan de middenmoot als vanzelf milder ging klinken en, als een fijn tongwerk op het orgel, de knapenstemmen even liet domineren, wat een zeldzaam effect maakte. Ja, het koor kwam beslagen ten ijs en gaf de indruk goed gedisciplineerd te zijn- alleen een paar lichte ontsporingen van de heren brachten het ensemble even in ge vaar. De kleine solo-partijtjes die uit het koor opklonken waren uitstekend. Hóewei er een massale bezetting stond was de samenklank niet daverend en zeker niet grof. Dit verdient een speciaal compli ment. Zo kon dan ook het ingangskoor in zijn veelstemmigheid klaar en doorzichtig blijven en kon het jongenskoor van Tom de Vries er zich' duidelijk doorheen laten horen. Verrassend mooie solistische prestaties werden geleverd door de bas Peter de Vos. T)at waren hoogtepunten in de uitvoering. De alt Jouck Cuperus werd vervangen éoor Nel Marwitz, die de situatie Teelde maar eigenlijk ook niet voldoende gedispo neerd was. De overige solisten waren'de in het werk doorknede Ankie van Y/ickevoort Crom- melin, Han le Fèvre (die èn recitatieven en aria's zong) en Lucien Louman. De H.O.V. begeleidde paraat en veel lof verdienden haar solisten Hesmerg en De Graaf, viool, Ruysink en Tames, fluit, en Greutzius en De Vries, hobo. 'Bets Nederkoom aan 't clavecimbel en Willem Hülsmann aan 't orgel waren in alle opzichten voor hun taak berekend. Jac. Zwaan heeft zich als dirigent dapper geweerd, vooral wat het koor betreft; hij kan tevreden zijn met het resultaat van zijn eerste M! P. JOS. DE KLERK Durende herinnering aan oorlogsleed onthuld Monument van de A.V.V.L. bij het Crematorium Nabij het Velsense colombarium van de Arbeidersvereniging: yoor Lijkverbranding is Zaterdagmiddag een "bronzen vrouwen figuur onthuld ter nagedachtenis aan de ongeveer duizend leden dier vereniging, welke door oorlogsgeweld, honger of ter reur het leven lieten. De grote hal van het crematorium was geheel gevuld, toen de heer W. Nieuwhoff Sr., voorzitter van de A.V.V.L., het woord nam om de oorlogsdoden posthuum te eren. Hij 'zag een eenvoudig, allen omvattend maar bovenal ernstig gedenkteken, zoals de Arnhemse beeldhouwster Fri Heil ont wierp en de O verveen se gieterij Binder goot, als de {aeste manifestatie van het leed dat door de laatste wereldbrand in de rijen der A.V.V.L.-leden werd veroorzaakt. Pnder de vele groten, die aan deze rijen ontvielen, waren A. M. de Jong. de Am sterdamse wethouder De Miranda en tal loze Joodse Nederlanders, en de dank aan het hoofdbestuur van de vereniging voor facultatieve lijkverbranding en aan allen, die aan de plechtigheid in en nabij het crematorium hun medewerking gaven, werd door de heer Nieuwhoff met enige gevoelige v^oorden- omschreven. Met een tweetal gedichten van een A.V.V.L.-lid werd de toespraak besloten, waarna het monument aan de zorgen van da heer Van Dijk, directeur van het crematorium, en zijn staf werd overgedragen George Robert en een klein .koor uit de Haarlemse Stem des Volks, verleenden hun muzikale medewerking aan de plech- tieheid in de hal. Vervolgens begaf d< lange stoet zich naar het columbarium aan de vijver, waar de echtgenote van het over leden lid de heer Andries de Roza, de ont hulling verrichtte en waardoor de woorden „1940-1945 - Zij bouwden en vielen- - wij bouwen voort" als een gouden memento te voorschijn kwamen. Burgemeester mr. M. M. Kwint van Vel- sen was namens het gemeentebestuur aan wezig. SCHEEPVAART K. H. L. Salland 22 Maart te IJmui- den verw. Delfland 19 Maart van aLs Pal- mas op uitreis. K. N. S. M. Ariadne 19 Maart van Iz mir naar Istanboel. Deo Duce 19 Maart van Kopenhagen naar Amsterdam. Helder 19 Maart te Curagao van La Orchilla naar Bar- ranquilla. Ilos 19 Maart Dover gepass. van Rotterdam naar Gibraltar. Iria 19 Maart van Tarragena ngar Alicante. Jupiter 19 Maart van Curagao naar St. Thomas. Karei 20 Maart Holtenau gepass. van Hamburg" naar Gdynia. Orestes 19 Maart Gibraltar gepass. van Rotterdam naar Alexandrië. Ornen 19 Maart van Oporto naar Lissabon. Orpheus 19 Maart Finisterre gepass. van Gibraltar naar Rotterdam. Svolder 18 Maart te Aruba van Trinidad naar Curagao. Ti- „berius 17 Maart van Haifa naar Tel Aviv. Nederland. Lombok 16 Maart van Vancouver naar Seattle. Rempang 19 Maart van Suez naar Indië. Onderwijsconferentie in de Rijkskweekschool Gunstige resultaten op Rotterdamse proefscholen Zoals wij in ons blad van Donderdag reeds meedeelden, had een tweehon derdtal leerkrachten van lagere scholen van de verschillende richtingen in Bloe mendaal, Haarlenl en Heemstede het voornemen te kennen gegeven, deel te nemen aan een bijeenkomst in de Rijks kweekschool te Haarlem, waar zij kennis zouden maken niet de tienjarige ervaring, opgedaan in proefscholen te Rotterdam. .Mej. J. E. Schaap, gemeentelijke inspec- trice van 't Lager Onderwijs aldaar, wd. directrice van de-Vormschool voor. I£leu£er- onderwijzeressen, gaf in een levendig be toog allereerst een korte schets van deze proef in gewone lagere scholen met klassen tot 50 leerlingen, veelal uit zeer eenvoudig milieu afkomstig. Hoe belangrijk goede ge bouwen, geschikte leermiddelen en kleine klassen ook zijn, de eerste voorwaarde voor succesvol onderwijs is, aldus mej. Schaap: de goede instelling ten opzichte van 't kind. We moeten in het kind niet in de eerste plaats de leerling zien, maar: het kind met zijn natuurlijke drang, zijn eigen tempo en rhythme. We moeten de kinderlijke eigenschappen en behoeften leren kennen door waarneming van het zo natuurlijk mogelijk levende kind. De kleuter van drie tot acht jaar ken merkt zich door zijn grpte drang naar beweging, naar waarneming, zijn behoefte aan uitleving en expressie van zijn phan t§sie, aan rhythme. De kleuter Vindt dit alles in het spel. Ook de 6- en 7-jarigen zijn nog kleuters. In de eerste klassen van de L. S. ontbreekt te zeer de spelsfeer. Door de kinderen in die klassen gelegenheid te geven tot beweging ea expressie komt hgt kind door doen tot denken, door uit beelding tot inzicht. Te zeer worden thans in de lagere klas sen de uitingen van het kind geremd, tot grote schade voor hun verdere ontplooiing. Geen leer- maar schoolplicht Mej. Schaap bepleitte de absolute nood zaak van goed geleide kleuterscholen, van school- (geen leer-)plicht vanaf het 5de jaar, omdat in .de kleuterjaren het funda ment voor het karakter wordt gelegd. In de middel- en hogere klassen onder scheidt het schoolkind zich door grotere nuchterheid, zin voor de realiteit, gemeen- schapsdrang en behoefte aan geheugen training. Niet een starre methode is ver kieslijk, doch een voldoen aan de behoef ten van de eigen klas op.Iret eigen moment, zodat 't kind zich in een continue gang hatjnonieus kan ontwikkelen. De Rotterdamse proefscholen hebben bewezen, dat zij meer vreugde en niet ge ringer ontwikkeling aan de kinderen bie den, hetgeen voldoende belóning is voor de pioniers'(sters) in die scholen. Onder de aanwezigen bevonden zich, be halve vertegenwoordigers van school- en gemeentebesturen, de Haarlemse Wethou der van Onderwijs,-de heer D. J. A. Geluk; de hoofdinspecteur van de Onderwijzers opleiding, de heer C. Kleywegt uit Nij megen en de heer H. v. d. Weyer, oud inspecteur van het L. O. te Haarlem. Diens opvolger de heer W. Schoenma kers leidde de vergadering. De praktijk Zaterdagochtend werd de conferentie voortgezet. De heer C. M. Sluiters, hoofd van een Lagere School in Rotterdam, be lichtte-aan de hand van veel meegebracht materiaal uit diverse proefscholen, de praktijk. Hij deed dit op een zeer instruc tieve en boeiende wijze en leverde het overtuigend bewijs, 'dat de activiteit, de innerlijke discipline, de gemeenschapszin en de plactische ontwikkeling van de kin deren in deze Rotterdamse scholen meer tot hun recht kunnen komen dan elders. De tweedaagse conferentie is in alle op zichten volkomen geslaagd en 2al onge twijfeld resultaten opleveren voor bezin ning op en modernisering van de vor mende arbeid in de Lagere Scholen in Haarlem en omstreken. Uitvaart oud-minister dr. G. W. M. Huysmans In de St. Paschaliskerk te 's Gravenhage is hedenmorgen de plechtige uitvaartdienst gehouden voor.dr. G. W. M. Huysmans. in leven oud-minister van Economische Zaken. De plechtigheid werd bijgewoond door de Pauselijke Internuntius mgr. P. Giobbe, kapitein R. van Zinnicq Bergmann. als ver tegenwoordiger van H. M. de Koningin; nagenoeg alle leden van het Kabinet en verscheidene oud-ministers, de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, vele leden van het corps diplomatique, Commissaris sen der^Koningin, de luitenant-generaal mr. H. J. Kruis en vele anderen. Na de uitvaartdienst werd het stoffelijk overschot van dr. Huysmans overgebracht naar Eindhoven, waar hedenmiddag de be grafenis geschiedde. WEDUWE NJWIST Een 67-jarige weduwe had haar mede bewoonster, eveneens een weduwe, een paar benamingen toegevoegd, die men niet op een dame toepast. Voor de politierechter verklaarde zij, dat zij de gewraakte uitdrukkingen in een overspannen bui had gebezigd. De mede bewoonster had zich volgens verdachte „en profond négligé" in de straatdeur ver toond en werd 's nachfs door heren" op gebeld. Dertig gulden eiste de Officier; vijftien besliste de politierechter. „Voortaan alleen Franse woorden gebruiken" raadde de Officier nog. Inbrekers die 's nachts een bezoek brachten aan een hoedenatelier in de hoofd stad vonden op het kantoor van de directeur diens tas. waarin zich de sleutel van de safe bevond. Zonder moeite konden zij de inhoud. 4000 gulden bemachtigen. Verfmalerij in de hoofdstad ging in vlammen op Vuurzee op de Prins Hendrikkade Zaterdagavond om kwart over tien brak brand uit in de verfmalerü van de firma Vcttewinkel aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam, welk pand onmiddellijk grenst aan de St. Nicolaaskerk. Daar gevreesd werd, dat de kerk door het vuur zou wor den aangetast, dirigeerde de brandweer dertien spuiten en de drijvende brand spuit .Jan van der Heyden" naar de Prins Hendrikkade. Een enorme watervloed werd is de vlammenzee gespoten en reeds na een half uur was het duidelijk, dat de brand zich tot de verfmalerij zou beperken en de kerk geen gevaar meer liep.- Voor het echter zover was, hadden brandweerlieden, geassisteerd door ijlings te hulp geroepen padvinders en personeel van de verffabriek vele vaten benzine en andere gevaarlijke vloeistoffen uit de brandende magazijnen weten te slepen, waardoor het gevaar voor explosies, die zich kart na het uitbreken van de brand hadden voorgedaan, werd beperkt. Het grootste aantal in de strijd had zonder twijfel het waterkanon van de drijvende motorspuit ,Jan' van der Hey den", dat ontzaglijke hoeveelheden water in de grootste vuurhaard, die de kelder van de fabriek binnen enkele ogenblikken in een woestenij had herschapen, spoot. Om half twaalf, nadat schuimblusappa- raten hun jverk hadden gedaan, weken de .vlammen in de kelder en kon de brand weer zich concentreren op het vuur, dat de hoger gelegen verdiepingen had aange tast. De eerste verdieping vdn het pand brandde geheel uit. Door de enorme hitte werd grote schade toegebracht aan de apparatuur van de verfmalerij op de tweede en derde verdieping. Door de enorme hitte waren de stalen platen van de verfwalsen verbogen. De oorzaak van de brand is niet bekend. Zelfontbranding van chemicaliën wordt mogelijk geacht. Duizenden liter verf, lak en chemicaliën zijn in vlammen opgegaan. De schade wordt door verzekering gedekt. Communisten uit overheidscolleges Geen wettelijke maatregel in voorbereiding Volgens een bericht in een der ochtend bladen zou de regering thans wettelijke maatregelen voorbereiden, waarbij com munistische wethouders en leden van Ge deputeerde Staten van hun functie verval len kunnen worden verklaard. Door deze maatregel wil de regering, volgens dit be richt, aan de Provinciale Staten en aan de gemeenteraden een wettelijke basis geven voor een eventueel te nemen besluit om de communisten uit de provinciale en ge meentelijke overheidscolleges te bannen. Wij hebben in Den Haag naar de juist heid van dit bericht geïnformeerd in krin gen, waarin men op de hoogte zou kunnen zijn van een dergelijke maarregel. Men achtte het daar zeer ónwaarschijnlijk, dat dergelijke stappen genomen zouden woe den. De weg, welke men hierdoor zou moe ten inslaan, is zeer moeilijk, afgezien van de tactische bezwaren welke tegen derge lijke maatregelen op dit ogenblik bestaan. De Commissie voor de Grondwetsherzie ning 1938 heeft het voorste^ om extremis tische stromingen uit overheidscolleges te weren,, dan ook niet overgenomen. Communistische welvaarts comités m Groningen Volgens „De Waarheid" zijn in de pro vincie Groningen op drie verschillende plaatsen „welvaartscomités" gesticht. In Den Haag en Rotterdam zijn evêneens de eerste comités gesticht. In Vroomshoop, Vriezenveen, Nij verdal, Neede, Glaner- brug werden comités vpor Nationale Wel vaart gevormd. In Boekelo kwam een actie-comité tot stand „tot verbetering-van de drinkwater voorziening". Bij de spin nerij Oosterveld te Enschede vormden de stakers een comité ter verdediging van de lonen. In deze plaats' zijn twee comités voor Nationale welvaart i» voorbereiding. Binnenland Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie. 357% 358% 324% •322 Philips 291*4 292 185% 185 Nederlandse Ford 375 Nederlandse Kabel 318 v. Berkel's Patent 133% Scheepvaart-Unie 1951/2 196 Holl.-Amerika Lijn 220 y2 Del» Maatschappij 223 223% H. V. A 262 263% A'dam Rubber 1941/fe 193% Ned. Handel Mij.. 164% 165 N.-I. Handelsbank 131 Büliton Mij. U m Wij meldden reeds dat de provinciale Noordhollandse Bondsdag van het Chr Jon gemannen Verbond op Tweede Paasdag in Haarlem wordt gehouden. Na de kerkdienst des morgens in de Grpte Kerk maken de leden een mars door de stad. De maaltijd wordt in het Krelagehuis gehouden, en de middagvergadering in het Concertgebouw. In het gebouw van de Haarlemse Jonge mannen Vereniging vindt de avondbijeen- komt plaats, waarin zang. toneel en het ge sproken woord elkaar zullen afwisselen. Heemstede Heemsteedse subsidie voor een concours liippique In 1946 en 1947 werden door het bestuur van de stichting Heemsteedse Sportparken overeenkomsten aangegaan met de Ver eniging „Vooruit" te Haarlemmermeer, waardoor het mogelijk werd de door deze Vereniging georganiseerde concoursen hippique te houcjen op de sportterreinen in Heemstede. Het is daarbij gebleken, dat ook deze sportbeoefening een groot aantal bezoekers trekt. De voor dit doel zeer goede outillage van de. terreinen alsmede de gunstige ligging, oefenen daarop zeker invloed uit. B. en W. menen dan ook dat er naar behoort te worden gestreefd om de Sportterreinen dienstbaar te maken aan de beoefening van alle soorten sport en dat het daarom wenselijk is te bevorderen, dat ook in de toekomst de concoursen hip pique op de terreinen in Heemstede wor den gehouden. De Vereniging „Vooruit" is gaarne be reid daaraan mede te werken, wanneer haar financiële toestand het mogelijk' maakt zich de grote uitgaven te getroosten welke zijn verbonden aan het houder» van een concours te Heemstede. De financiële uitkomsten over 1946 en 1947 leverden n.l. een belangrijk nadelig saldo op. Ook voor 1948 wordt een tekort verwacht. Niettemin is de Vereniging be reid ook in 1948 haar concours in Heem stede te organiseren, wanneer van de ge meente enige financiële steun wordt ont vangen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor aan de Vereniging „Vooruit" tegemoet te komen door toekenning van een bijdrage van 1000 per jaar in de kosten van het in 1947 gehouden en het in 1948 te houden concours hippique op de sportterreinen te Heemstede. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse Bestuurders Bond gaat een organisatie oprichten van vrouwen van leden van het N.V.V. Op Donderdag 8 April wordt in Bi'inkmann vergaderd, de heer de Vries, bestuurder van het N V.V.. zal spreken over het werk van vrouwengroepen. Leerlingen van H.B.S. A zullen op Don derdag 25 Maart in de Stadsschouwburg een opvoering geven van „Bloed en liefde", een toneelstuk van Godfried Bomans. Vérdacht van diefstal van vier flessen jenever, ten nadele vaq een Haagse expedi teur. zijn twet schippers aangehouden. Op hun schip werd een beitel aangetroffen, waarvan de maat overeenkwam met een bei- telafdruk op een kist, waarin de flessen op geborgen waren geweest. De burgemeester van Haarlem mr. P. O. F. M Cremers. zal niet Vrijdag, doch Don derdag van 11 tot 12 uur spreekuur houden. In de Ned. Herv. Kerk te Overvecn zal Dinsdag 23 Maart een Paaswijdingsdienst gehouden worden, met medewerking van het I.K.O.R.-koor uit Haarlem De wethouder van Onderwijs der ge meente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk zal niet Donderdag, doch Woensdag spreekuur houden. In de Immanuelkerk. Van Egmondstraat, Haarlem-Noord wordt Donderdagavond 25 Maart een wijdingSavond gehouden voor Goede Vrijdag en Pasen. Spreker is ds. G. Koch. Het kerkkoor der Ned. Herv. Gcm. „Schoten", onder de heer L. J. van Mechelen, verleent medewerking. Organiste is mevrouw G. SchaapMiddag. De burgemeester van Bloemendaal mr. C. J. den Tex zal Donderdag van 10—12 uur spreekuur houden. Het spreekuur voor de wethouders vervalt deze week. De wethouder voor Onderwijs en Personeelszaken mr. Th. Rohling zal ook op 31 Maart en 7 April geen spreekuur houden. Ten behoeve van de uitreiking van een herinneringsgeschenk ter gelegenheid van het regeringsjubileum van H. .M de Koningin, aan de schooljeugd en andgre daarvoor in aanmerking komende personen stellen B en W van Heemstede de gemeenteraad voor een .crediet van f 4000 beschikbaar te stellen. Aangeboden zal worden een schoolpenning of het boekje „Konigin Wilhelrtiina. Moeder des vaderlands". B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor een gerantie beschikbaar te stellen van ten hoogste f2500 voor een'even tueel rfadelig saldo op de rekening van het trainingslonds van RCH voor het jaar 1948/ 1949. Voor het maken van een doelmatige toegangsbrug naar de sportterreinen aan de Wagnerkade vragen B. en W. van Heemstede de gemeenteraad een crediet van f3000 be schikbaar te stellen. Een arbeider, die in het slachthuis tot drie keer toe een runderkop, behorende aan het Bedrijfschap voor Vee en Vlees had weg genomen werd door de politierechter tot f 40 •boete \ieroordeeld. Een Haarlemmer, die er een beroep van maakte rijwielen te huren en deze te verko pen heeft thans een rijwielhandelaar op het Plein het slachtoffer van zijn praktijken laten wordan. Bovendien accepteerde hij op slinkse wijze handgeld voor een fiets, die hij wel» te koop aanbood, doch niet leverde. TaxiI Bei l i OOO DAQ IN NACHT Voetbal Möring brak scheenbeen In de voetbalwedstrijd Wageningen— Enschedé heeft Möring zijn scheenbeen gebroken. HU zal dus op 18 April tegen België niet opgesteld kunnen worden. Roeien Head of the river De inschrijving voor de op Tweede Paas dag des middags om drie uur te houden jaarlijkse head of hte riverrace te Amster dam is thans gesloten. Ia de eerste divisie zullen 5, in de tweede 12'boten starten. In de eerste divisie starten: Willem 3. Nereus, Laga. Hoop en-Snaarne; en in de tweede divisie: Laga 2. Willem 3 (2), Njord. Ric, Amstel, Hoop 2, Nereus 2. Spaarne 2, Tri ton, Hoop 3, Nereifs 3 en Njord 2. Waterpolo Programma van de kring Het programma van de te spelen waterpolo wedstrijden op Zaterdag 27 Maart in het Sportfondsenbad luidt: Afdeling I: DWR 1—HPC 1. .Afdeling II: Haarlem 2—DWR 2: Afdeling ni: DWR 3— HPC 3. Afdeling IV: HPC 4—DWT 3. Dames: Haarlem AHaarlem B. Na deze wedstrijd wordt het Haarlems dameszevental gekozen dat op 17 April tegbn het Amster dams zevental moet spelen. In Velsen worden op 27 Maart gespeeld: dames: VZV 1—DWT 1. Afdeling J: VZV 1— DWT 1. Afdeling III: VZV 2—DWT 2. Afde ling IV: VZV 3—DWT 3. De uitslagen van de afgelopen week lulden: Afdeling I: DWR —DWT 7—0; HPC—Haar lem 1—2. Afdeling III: HPC 3—DWT 2 2—2; DWR 3—VZV 2 6—1. Afdeling IV: Haarlem 3HPC 4 50. Haarlem 3 kampioen. Dames: HVGB 1--VZV 1 4—1. Adspiranten: HVQB—Haarlem 8—0. Voor de Beker-competitie var» de Konink lijke Nederlandse Zwembond werd gespeeld de wedstrijd DWRHZPC. Het was een enthousiast gespeelde wedstrijd waarbii het aan spanning niet heeft ontbroktn; HZPC won met 31. Sport in 't kort COR BIJSTER WINT EIERENRIT. Zes en twintig renners va'n HSV „De Kampioen" •startten voor een eierenrit. Na spannende strijd werd de uitslag bij de A klasse als volgt: 1. Cor Bijster 50 k.m. in 1 uur 27 min. 38 sec.; 2. Gé Peters; 3. G. Voorting; 4 B. Groenveld; 5. P. Peters; 6. Droog: 7. T. Pe ters; 8. W. Voorting; 9. Dutjns; 10. De Vos; 11 Stolpe; 12. Scherpenzecl. OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEKRING HAARLEM SLUITING KANTOREN OP GOEDE VRIJDAG 26 MAART A.S. De directeur van de Distributiekring Haar lem maakt bekend, dat in verband met de sluiting van alle kantoren van de dienst op 26 Maart a s. de navolgende wijzigingen plaats hebben. UITREIKING BONKAARTEN enz.: Haarlem, Vleeshal en Heemstede. Binnen weg 160. Do op 26 Maart a.s. opgeroepen personen, kunnen de bonkaarten enz. afha len op 25 Maart a.s. Bloemendaal (Hartelustschool De letterindeling wordt als volgt ge wijzigd: Donderdag 25 Maart a.s.: letter B Zaterdag 27 Maart a.s.: letters A en C. AFDELING HANDEL. Haarlem, Zijlstraat 70 en Haarlem N„ Steenbokstraat 1519. (De inlevering moet geschieden op Donderdag 25 Maart in plaats van op 26 Maart a.s. Bloemendaal.. Bloemendaalseweg 188: De inlevering geschiedt op Woensdag 24 Maart in plaats van'26 Maart a.s. Heemstede. Binnenweg 160: De inlevering geschiedt op Donderdag 25 Maart, op de in middels vastgestelde tijden. ZITDAG VOGELENZANG. Het kantoor te Vogelenzang is Donderdag 25 Maart in plaats van Vrijdag 26 Maart van 9.3012 uur voor het publiek opengesteld.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3