Het tekort op het St. Elisabeths Gasthuis Witte Truitjes „Het Gouden Hoekje" Rust in de zon Willemsen in cassatie Het Haarlemse drinkwater DRUM'S Bloemenmagazijn Schoolwedstrijden brachten spanning Chevrolet - Buick DONDERDAG 25 MAART 1948 HAARLEMS DAGBLAD Verhoging van de verpleegprijs en toeslag uit het vereveningsfonds Het tekort op de begroting voor dit jaar van het St. Elisabeths Gasthuis is geraamd op niet minder dan 469.000. Dit moet door de gemeente gedekt worden. In de afdelingen van de raad is aan B. en W. gevraagd toe te lichten waardoor dit tekort zo is opgelopen. Bovendien werd ge ïnformeerd of door bezuiniging en efficiënt beheer geen gunstiger uitkpmsten te ver krijgen zijn. B. en W. antwoorden: „Het grote tekort van het St. Elisabeths Gasthuis vervult ook ons met grote zorgen. Het wordt onder meer veroorzaakt, doordat de stijging van de verpleegprijs, welke wordt voorgeschre ven door de Prijsbeheersing, geen gelijke tred heeft kunnen houden met de oneven redige stijging van de kostende prijs. Het is ons bekend, dat ook in particuliere in richtingen, die vroeger rendabel waren, hierdoor de laatste jaren zeer grote tekor ten zijn ontstaan. Intussen zijn wij er van overtuigd, dat het College van Regenten en de directie van het Gasthuis het beheer met grote nauwgezetheid voeren, ofschoon geen middel onbeproefd gelaten zal worden om, waar mogelijk, door bezuiniging en efficiënte werking het tekort tot het onver mijdelijke te beperken. Inmifldels dient uiteraard rekening te worden gehouden met het feit, dat het oude gèbouwencom- plex met zijn talrijke aan- en bijbouwen weinig economisch is in gebruik en onder houd. Bij een vergelijking met een modern ziekenhuis van gelijke capaciteit blijkt, dat dit met belangrijk minder personeel kan functioneren. Voorts mag niet uit het oog worden verloren, dait de salariëring van het verplegend en overige personeel bij het St. Elisabeths Gasthuis belangrijk hogere uitgaven vraagt dan bij talrijke par ticuliere ziekenhuizen, waarbij wij opmer ken, dat in het Gasthuis tengevolge van een behoorlijke salarisregeling de algemene nood aan verpleegsters daar niet heeft ge leid tot sluiting van zalen of andere stoor nissen in de functionering van het zieken huis." Wij tekenen hierbij aan dat juist in de laatste dagen is medegedeeld, dat de Prijs beheersing heeft goedgevonden dat de ver- pleegprijzen in de ziekenhuizen ingaande 1 April 1948 opnieuw met 0.50 per dag verhoogd worden. Die verhoging zal natuurlijk enig finan cieel effect hebben, maar het grote tekort kan er slechts voor een klein gedeelte door weggewerkt worden. In 1947 werden in het Gasthuis 2369 patiënten verpleegd. De ge middelde verpleegduur vaii patiënten is ongeveer 30 dagen. Dit wil dus zeggen, dat er in de resterende negen maanden onge veer 25.000 a 30.000 meer aan verpleeg- gelden zal worden ontvangen. Juist dezer dagen is de mededeling, ont vangen dat de ziekenhuizen voor de ver plichtverzekerden die in 1947 verpleegd zijn nog 1.50 per dag extra uitbetaald krijgen. Dit is een bijdrage uit het zogenaamde ver eveningsfonds, die elk jaar opnieuw zal worden vastgesteld. Het moet nog berekend worden hoeveel verplichtverzekerden er in 1947 in het Gasthuis zijn opgenomen en hoeveel ver- pleegdagen die gehad hebben (de gemid delde verpleegduur van verplichtverzeker- Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 24 Maart 1948 ONDERTROUWD: 24 Mrt, P. F. N. Heije en G. M. Lukas: G. N. Wigchert en A. M. van der Velden: K. Mulder en A. M. Kleen; W. C. van Pampus en A. T. van de Pavoordt; J. Hoogers en H. L. Buijn; W. W. Blankesteijn en A. Godvliet; C. Teeuwen en G. M. van Putten; H. H. Serné en C. A. Heertnans; A. J. van den Bosch en E. van Tongeren; J. J. van den Burg en H. Brasser: J. A. Hoender dos en F. A. Spaan: K. Rodenburg en A. Gootjes; H. van Loenen en C. D. Roosen; P. A. C. van den Bronk en M. Schoone; D. C. Kouwenberg en G- C. van der Erf; B. H. Kruizinga en J. G. G. Beerta: G. J. van Mier- lo en T. van der Heide; A. de Rooij en T. G. van Dijk; A. van Kersen en L. Visker; N. Braam en J. A. Lepit; P. A. de Boer en A. S. M. van der Heijden; P. Teeuwen en J. K. Schreurs; A. Vermeulen en C. Rood; J. van der Walle en J. J. Bon; P. D. Rempt en M. A. P. van den Bosch; A. Lohmann en L. E. Wichel; J. A. Dingjan en M. C. Conrads; G. M. Beek en M. F. A. M. Graven. GEHUWD: 24 Mrt. T. van Wijk en C. J. Warmerdam: J. C. Saris en M. C. de Lange; J. Ruijsenaars en M. C. Belterman; H. J. Cuij- pers en A. van Berk: C. Speelmans en T. j. Heeres; E. ten Pierik en T. Verdonk: L. B, Schipper en T. M. van der Veen; S. Henstra en P. Dejonghe; J. V. Pauel en A. Bos. BEVALEN van een zoon: 23 Mrt. H. M. E. van SikkelerusTimmer; D. PhilippoVis ser; 24 Mrt, G. TijmesRenooij; W. J. Ooster- baanLiefers; J. van der Linden—Wijman. BEVALLEN van een zoon: 23 Mrt, H. M. E. M. van BerlooKonings; A. J. J. Kraaij— Prins; J. R. R. SterkenburgBraakhuis; T. M. Voogdvan den Hogen; 24 Mrt, P. E. SpeelmanHaagen. OVERLEDEN: 22 Mrt, M. F. Poirot, 78 j.. Schalkwijkerstraat; A. H. de Vries—Sa- browski, 46 j., Hazepat'erslaan; C. G. Panne keet, 1 m., Schreveliusstraat; J. van Andel, 4 m., Raamsingel. voor 2 en 3 jaar, interlock navelbandjes (puntenvrlj) zo juist ontvangen. Van Weert Anegang 16 voor de Baby Agenda voor Haarlem DONDERDAG 25 MAART Gem. Concertgebouw C.O.V. Matthaus Pas sion, 7,30 uur. Palace: „De onbekende zan ger", 18 j.. 2,00, 4,15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Contra-spionnage", 14 j., 2,00, 4,15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Op hoop van zegen", 14 j., 2.15, 4,30, 7.00 en 9.15 uur. Spaame: „De zwarte raaf", 18 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: Op het nippertje, alle leeft. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: Goodbye mr. Chips, alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 26 MAART. Gem. Concertgebouw: C.O.V. Matthaus Passion, 2 uur. Luxor: „Aladin in Bagdad", alle leeft., 2.00, 4,15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Mrs. Minniver", 14 j„ 2.00, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Spaarne: „Ons Californië", 14 j„ 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Grof geschut", alle leeft., 2.30, 7.00 ey 9.15 uur. Rembrandt: „Wonderman", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 u. Palace: „Aladin in Bagdad", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. ZATERDAG 27 MAART Stadsschouwburg: „Oblomov", 8 uur. Ge bouw Ver. Vryz. Hervormden: Leger des Heils, Commissioner Catherine Bramwell Booth, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. den was over 1946 te Haarlem 16.7 dagen), maar in elk geval is zeker dat het een vrij belangrijk bedrag zal worden, waarmee het tekort over 1947 verlaagd wordt. Het moet nog afgewacht worden welke extra bijdrage voor 1948 uit 't verevenings fonds komt. Wat de opmerkingen van B. en W. be treft over de dure exploitatie van het Gasthuis, die een gevolg is van het feit. dat het een oud gebouwencomplex is, herinneren wij aan ons artikel dat wij over deze zaak een jaar geleden hebben ge plaatst. Reeds toen hebben wij er op ge wezen dat de enige oplossing is een nieuw modern ziekenhuis te bouwen, maar de moeilijke tijdsomstandigheden beletten dit. B. en W. merken ook op: „Voor de bouw van een nieuw ziekenhuis zien wij thans nog geen perspectieven." In de afdelingen is ook gepleit voor een verbetering der salarissen van het ver plegend personeel. B. en W. antwoorden op die vraag, dat ook de salarissen van het verplegend personeel beheerst worden door de aanwijzingen, welke de minister van Binnenlandse Zaken geeft ten aanzien van de salarissen van het overheidspersoneel in het algemeen; mocht de daartoe ingestelde Staatscommissie tot herziening van het Rijksbezoldigingsbesluit in haar uit te bren gen rapport nieuwe normen geven, waar mede in dit opzicht wat kan worden ge daan, dan zal die mogelijkheid zeker wor den aangegrepen. wij hebben dringend nodig GOUD, ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadeau* en verlovix.garingen mei en zonder Inlevering, bij GIERSTRAAT 45. HAARLEM Van brandstichting vrijgesproken De Haarlemse rechtbank heeft een in woonster van Bloemendaal. van geboorte een Engelse, vrijgesproken van de haar ten laste gelegde brandstichting. Op een mid dag in September van het vorig jaar was brand uitgebroken in de kamer van de medebewoonsters. Toen dezen thuis kwa men bemerkten zij, dat de deuren van een kast ontsloten waren en dat tegen de kast deur, die toegang gaf tot de kamer van de vrouw, een stukje behang geplakt was. De medebewoonsters meenden, dat de vrouw de brand gesticht zou hebben. De rechtbank heeft haar echter vrijgesproken. DISTRIBUTIENIEUWS Zaterdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenenbonnen en brandstoffenkaarten te: Haarlem: restant G. Bloemendaaal: A en C. Heemstede: Ho. „HAARLEMS BLOEI" VERHUISD. Zoals wij destijds gemeld hebben, zou het bureau van de Stichting „Haarlems Bloei" gevestigd worden in een kamer van het stad huis (ingang Zijlstraat). Deze verhuizing is thans een feit geworden. Het verkeershuis blijft echter op het Sta tionsplein, zodat men zich voor reis- en andere verkeersinlichtingen tot het kantoor op het Stationsplein dient te wenden. Het Prinselijk gezin geniet voor l'Hermitage in Zermatt pan een korte rustpoos na de sportieve vermoeienis sen van de ochtend. Het lijkt wel of Irene en Margriet sterke ver halen uitwisselen over hun prestaties op de lange latten en Prins Bernhard leent er een vaderlijk oor aan. Marijke heeft er zo te zien minder belangstel ling voor en laat zich tevreden koesteren door hét warme voorjaars zonnetje. Eén adres voor KOPERWERK! „HET FRIESCHE SCHATHUIS" JANSSTRAAT 8 - TEL. 20141 t huis met de Friese vlag Vo Nutsspaarbank (Adv.) De Psychiatrische dienst te Haarlem Aanstelling van een jeugd-psychiater? B. en W. van Haarlem overwegen bij de Psychiatrische voor- en nazorgdienst, waarvan de werkzaamheden zich steeds uitbreiden, zodat het gewepst is de arbeid van de psychiater te verlichten, een jeugd- psychiater aan te stellen. H. P. Baard sprak over Hals' eerste schuttersmaaltijd Op een zeer druk bezochte bijeenkomst van de vereniging „Haerlem" sprak Woens dagavond de directeür van het Frans Hals museum, de heer H. P. Baard, over „Hals' schuttersmaaltijd van 1616 als hoogtepunt in het genre van het Hollandse groepspor tret". De heer Baard gebruikte daartoe de tekst van 'n monografie over dit boek, die van zyn hand binnenkort bij de uitgever L. Staflen te Oegstgeest in de reeks „Paneel én doek" het licht ziet. De spreker behandelde achtereenvolgens drie elementen, die in de analyse van dit vroegste groepsportret van Hals van belang zijn: de persoon van de schilder, de ontwik keling van het groepsportret en het schut- terswezen. De heer Baard zeide, dat al zijn de feite lijke levensbijzonderheden van Hals maar schaars, wij gelukkig voor het doorgronden van zijn karakter de beschikking hebben over uitnemende zelfportretten, die deze glorificator van de Hollandse burgermaat schappij voor ons doen herleven. Overigens had de schilder zich deze verheerlijking nimirter tot doel gesteld, doch is zij alleen door het nageslacht her- en erkend. Frans Hals zocht zijn inspiratie in het kleinsteedse milieu, hij puurde zijn schep pingskracht uit het leven zelf en vond de apotheose daarvan in groepsportretten. Niet alleen ligt Hals' kracht in de karakterisering van zijn medeburgers, hij is bovendien een geniaal compositeur. De heer Baard ging vervolgens de ontwik keling van het groepsportret sedert 1529 na van de houterige modellen van de eerste be oefenaars van dit genre af over de ver frissende vernieuwing van Cornelis van Haarlem tot de geniale oplossing van alle ruimtelijke problemen door Hals in 1616. De heer Baard gaf een fijngeestige ken schets van'het schutterswezen en zijn bete kenis voor de Nederlandse samenleving en legde er de nadruk op. dat deze corporaties in de tijd van de schilder geworden waren tot collega's, die spijs en drank naar waarde wisten te schatten, welke eigenschap Hals met een lichte, hem boven de materie ver heffende vleugelslag, heeft weergegeven. De heer Baard had zijn met grote aandacht gevolgde causerie met vele, zeer verdui delijkende lichtbeelden geïllustreerd. Valsheid in geschrifte De veertigjarige R. H., die werkzaam is geweest bij het Centraal bureau voor de verzorging van Oorlogsslachtoffers en op drachten uitvoerde auto's te kopen, werd wegens valsheid in geschrifte veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Psychiatrisch rapport gevraagd De zaak van de gewezen rechercheur van de" inlichtingendienst van de Haar lemse politie, Willem Meindert Willemsen, werd gisteren door de Bijzondere Raad van Cassatie te Den Haag behandeld. Zoals men weet was Willemsen, die een groot aantal Joden, illegale werkers en on derduikers heeft gearresteerd, door het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam ter dood veroordeeld. Later deed hij van zich spreken door president mr. M. van Vugt naar de keel te springen toen hij in andere zaak als ge tuige gehoord werd. Voor de Bijzondere Raad van Cassatie bevestigde Willemsen dat hij anti-Joods was geworden, omdat hij in de rijwielzaak van zijn vader te Amsterdam onaange name zakelijk ervaringen met Joden had opgedaan. Hij was later een sigarenzaak begonnen en daarna verzekeringsagent ge worden. Toen hij een deel van zijn huis aan een N.S.B.-er verhuurd had, was hij in contact gekomen met de N.S.B. Onder de vele arrestaties, welke hij had verricht, bevond zich ook die van een Joods kind van vijf jaar. Willemsen deelde de procureur desge vraagd mede, dat hij voor de oorlog een tijd gedeeltelijk verlamd en blind is ge weest. De procureur-fiscaal meende dat er alle reden is een psychiatrisch rapport te doen uitbrengen. Hoewel hij piet op de verdere behandeling wil vooruitlopen, achtte hij deze zaak zeer ernstig en voor de dood straf in aanmerking te komen. Uitspraak over vier weken. Een oud schoolgebouw voor de jeugdbeweging te Haarlem Kan spoedig In gebruik genomen worden Te Haarlem is aan de jeugdorganisaties steeds op ruime schaal vergunning ver leend om gebruik te maken van leegstaan de schoollokalen. De laatste tijd is hierin enige kentering gekomen, omdat door toe neming van het aantal leerlingen op de scholen minder ruimte voor andere doel einden beschikbaar kon worden gesteld. Voor zoveel mogelijk werd echter getracht de jeugdorganisaties in gemeentegebouwen onder te brengen. Ook is door B. en W. medewerking gevraagd aan de besturen van de bijzondere scholen, met het doel ook deze scholen toegankelijk te stellen voor jeugdgroepen. Een belangrijke verbetering in de huis vesting kan worden verwacht wanneer het ter beschikking van de jeugdbeweging ge stelde vroegere schoolgebouw aan het Klein Heiligland geheel gereed is. Dit zal waarschijnlijk zeer spoedig het geval zijn. PROVINCIALE GRIFFIE De Provinciale Griffie zal op Goede Vrijdag des mofgens geopend zijn. Vrijdagmiddag en Zaterdag zal de griffie gesloten zijn. Maatregelen om de zuiverheid van het icater te bevorderen Op de kapitaaldienst van de begroting der gemeente Haarlem voor 1948 zijn be langrijke bedragen uitgetrokken voor ver betering en uitbreiding der Waterleiding. Daaronder is f 185.000 voor overdekking van nafilters. Door de toeneming van het waterver bruik sinds de eerste jaren van de oorlog moest het percentage d iepduinwater steeds worden opgevoerd, daar het niet gewenst is meer dan 1.5 millioen m3. bovenduin- water per jaar aan de winplaats te ont trekken. Dit percentage bedraagt thans m'eer dan 50 Als gevolg hiervan is de bacteriologische zuivering van het water in de nafilters de laatste jaren moeilijker geworden, omdat in het voorjaar en de zomer door de werking van het zonlicht in deze open filters voortdurend een massale groei van ééncellige groen wieren (chla- mydomonas) ontstaat, welke wieren zo klein zijn, dat zij het filterbed kunnen pas seren, hetgeen reeds enige malen is ge schied terwijl zij het water donkergroen kleuren. Bij het afsterven van deze wieren krijgt het water bovendien een onaange name smaak. Afspuien en schoonmaken van de filters baat niet, omdat onmiddel lijk een nieuwe groei ontstaat. Het enige afdoende middel is Vermindering van de snelheid, waardoor het water langer op de nafilters blijft staan en warmer wordt. Het lukt dan veelal aan een bepaald soort wa tervlooien, de ééncellige groene algen te verdelgen. De vermindering der filtersnel heid van 25 tot b.v.' 5 cm. per uur heeft echter tot gevolg, dat de nafilters slechts een betrekkelijk klein gedeelte van de in totaal benodigde hoeveelheid water kun nen verwerken; het grootste gedeelte moet dan als voor-filtraat afgeleverd worden, hetgeen betekent, dat de bacteriologische zuivering niet naar behoren heeft plaats gehad en bovendien de organische stoffen niet voldoende zijn verwijderd, zodat na- groei van bacteriën in het stadsleidingnet kan plaats vinden. Een en ander bleef tot nu zonder ernstige gevolgen, doch is in wezen zo schrijven B. en W. in de me morie van antwoord op het afdelingsver slag van de raad een gevaarlijk experi ment, want de schadelijke bacteriën, wel ke bij het boren en ragen der pompputten in het water geraken, worden voor een groot gedeelte niet geëlimineerd, aangezien de daarvoor bestemde* barrière voor het grootste gedeelte is uitgeschakeld. Het voortzetten van deze werkwijze is derhalve met het oog op de volksgezondheid niet verantwoord. Door recente proefnemingen Verkoop van levensmiddelen Op rationalisering aangedrongen Bij de behandeling van de begrotingen voor 1946 en 1947 zijn in de Haarlemse raad reeds opmerkingen gemaakt over de wenselijkheid, bij de verkoop van levens middelen te komen tot een rationalisering van de voorziening in de behoefte van de burgerij, waarbij o.a. gedacht wordt aan de vaak oneconomische wijze van thuis bezorging van waren. Dezelfde kwestie kwam opnieuw in de afdelingen aan de orde. Nu werd gevraagd: „Achten B. en W. thans niet de tijd geko men om in deze aangelegenheid stimu lerend en coördinerend op te treden? Zou het geen aanbeveling verdienen een con tact-commissie in te stellen, waarin de verschillende bedrijfsvormen in de détail- handel zouden worden vertegenwoordigd, aangevuld met vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, teneinde de beschikking te krijgen over een orgaan, dat de samen werking op dit terrein kan bevorderen en kan trachten onderlinge regelingen tot stand te brengen?" Deze vraag heeft zo antwoorden B. en W. onze belangstelling en onze in stemming. De gemeente kan echter in dit opzicht geen regeling opleggen. Daarom verwachten wij op dit punt geen resultaat, wanneer niet het initiatief voor coördinatie uitgaat van belanghebbenden zelf. Voor zover daarbij onze medewerking noodza kelijk of gewenst is, zeggen wij die gaarne toe. Wij wijzen hierbij op de regeling, welke in deze gemeente getroffen is voor de distributie van melk. Met Pasen een bloemstukje van op semi-technische schaal door de water leidingbedrijven van Amsterdam, Rotter dam en Dén Haag is inmiddels gebleken, dat het water op de nafilters geen zon en licht behoeft, doch dat afsluiting hiervan door overdekking der nafilters zelfs een beter resultaat geeft. Zulks is ook in Lei den geconstateerd, waar open- en over dekte nafilters naast elkaar voorkomen. Mitsdien werd in de begroting een post opgenomen voor overdekking van de be staande nafilters en hiervoor een project uitgewerkt. Na de overdekking zal zowel de winning als de zuivering geheel geslo ten zijn, hetgeen logischer is dan het wer ken met open nafilters. waarin vuil en bladeren kunnen waaien en vogels hun excrementen achterlaten. Deze overdekking kost minder dan het maken van nieuwe overdekte nafilters en heeft nog het voor deel, dat de filtersnelheid verder kan worden opgevoerd, hetgeen een vergroting van capaciteit betekent. Uitbreidingswerken. Voor andere uitbreidings- en vernieu- wingswerken zijn nog bedragen op de be groting uitgetrokken die tezamen 426.300 bglopen. Daaronder zijn de volgende posten: Verbouwing van het voormalig ont- ijzeringsgebouw tot magazijn-werkplaats garage 84.000, bouw van een kantoor- en 1 ompenkamer voor reinwaterpompen f 69.000 en een reinwaterpompinstallatie f 35.000. Gein. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs Woensdag had de uitreiking plaats van het einddiploma aan de leerlingen van de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Zijl vest 25 A. Haarlem. Als gedelegeerde van het gemeentebestuur was aanwezig Ir. C. Rosenthal, chef der Cen trale Werkplaats. Nadat de directeur het welkom had toege roepen, was het woord aan ir. Rosenthal, die tot de geslaagden zei: „En nu' Niet rusten' Er is een tekort aan werkkrachten, niet alleen in aantal maar vooral in kwaliteit. Straks wordt de klant weer koning en dan is vakmanschap een eerste eis Uw diploma is nog niet voldoen de. Het land, dat de beste producten fabri ceert krijgt een goede naam in het buiten land. Het komt aan op nauwkeurigheid en uitstekende kwaliteit. Wat we maken, moeten we goed maken. De grondslagen van uw theoretische kennis zijn gelegd. Het komt wel veel aan op ervaring, maar ook op ken nis. Gebruik uw vermogens en probeer dat gene. wat ge moet doen. goed te doen!" Hierna sprak de directeur, de heer J. G. Rijkeboer. Hij Verzocht de geslaagden de band met de school niet te verbreken en gaf de verzekering, dat directeur en leraren altijd bereid zijn met raad en daad bij te staan. De leerling A. Wouda dankte hierna namens de leerlingen voor het genoten onderwijs. Taxi Bei 13 OOO I DAG EN NACHT A.N.W.B.- AVONDEN De A.N.W.B zal voor leden en belang stellenden bondsavonden organiseren op Woensdag 31 Maart te Hoofddorp in café Royal, Kruisweg en op Donderdag 1 April te Haarlem in het gebouw van de Kegel bond in de Tempeliersstraat. Het hoofddoel van deze avonden zal zijn de bezoekers nader bekend te maken met het werk dat de bond op verschillend toe ristisch gebied verricht, doch het program ma is zó samengesteld, dat tegelijkertijd een prettige ontspanning wordt geboden. Er is o.a. een mooie geluidsfilm. Een kleine tentoonstelling wordt ingericht, die een indruk zal geven van de uitgebreidheid der bondsbemoeiingen ten behoeve van alle takken van toerisme. Ooggetuige-verslag Go-Ahead-Haarlem Maandag zal Haarlems Dagblad een ooggetuigenverslag geven van de in De venter te spelen voetbalwedstrijd Go AheadHaarlem, om het kampioenschap van Nederland. - Het zal te beluisteren zijn in het Noorder Sportpark in Haarletn-Noord, waar (Êb middag de promotiewedstrijd SchotenCDN (Drie bergen) gespeeld wordt en wel voor het begin van deze ontmoeting, in de pauze en na afloop. De wedstrijd in het Noorder Sportpark begint ojn kwart over twee. VOETBAL Met koffertjes, waarin shirts en voetbal schoenen zaten, begaf de schooljeugd zich Woensdagmiddag naar de Haarlemse sport velden. Een echte wedstrijd stond op het programma en zij had zich extra op de wed strijd geconcentreerd. Het onderwijzersper soneel had ook belangstelling voor de wed strijden en trok met de scholieren mee. Aan spanning ontbrak het in het Noorder Sport park niet. De eerste ontmoeting eindigde 00 en strafschoppen moesten beslissen. De volgende strijd leverde eerst-in de laatste minuut een zege van 10 op voor de Prin- senschool Het is te begrijpen, dat de win naars verheugd huiswaarts gingen. De ijverige secretaris van de Commissie voor Schoolvoetbal, de heer W. P. J. Ente, mag weer tevreden over het verloop van de eerste dag zijn. De uitslagen van de Woens dagmiddag in de afdeling E gespeelde wed strijden waren: St. Bavoschool 3 (Eemstraat)St. Aloysius- school (Overveen) 0—12; St. Willebrordus- schoolSt. Bavoschool 2 (Westergracht) 21; B.K. Opleidingsschool (N. Gracht) St. Luciaschool 2 0—1; St. Bavoschool 2 (Eemstraat)St. Antoniusschool 3—1; St. JozefschoolSt Bavoschool 1 f Westergracht) 02; St. Bavoschool 1 (Eemstraat)—Jacoba- school 40; St. Petrus Canisiusschool (Ti- morstraat)St. Aloysiusschool (H'stede) 05; Bloemendaalse Schoolver.Linnaeus- school 31; Tetterodeschool—J. P. Coen- school 00, Tetterodeschool wint; Fuhrop- school—Prinsenschool 1—0; Weth. Wester- veldschoolP H. v. d Leyschool 20; Prins BernhardschoolBornwaterschool 19; Von delschool—Chr. School (Aerdenhout) 0—0. Chr. School wint. Haarl. Montessorischool Mr. Bruchschool 0—7; v. Zeggelenschool— Rijksleerschool 12; 2de Doopsgezinde school Voorwegschool 14; Nassausrhool Dreef- school 3. Haarlem 51 Een eis bij verstek van één jaar Enkele weken geleden behandelde de echtbank een zaak tegen twee Haarlemmers, die in verschillende plaatsen van ons land auto's hadden gestolen en ze vervoerd had den naar Limburg. Daar woonde iemand, die de wagens in België verkocht. De derde da der. F. H. is voortvluchtig. Vandaag werd zyn zaak behandeld, doch de man was niet verschenen. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van vier jaar met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Uitspraak 8 ApriL BINNENLAND Binnen enkele dagen zal de 500.000ste rekeninghouder by de Postchèque- en Giro dienst worden ingeschreven. Op de driehonderdste verjaardag van het verdrag tussen Frankrijk en Nederland betreffende Sint Maarten, een der Boven windse eilanden, is door gouverneur Kasteel van Curacao een monument onthuld op de grens tussen het Nederlandse en Franse gedeelte. Bij het station RotterdamBeurs ont spoorde gisteravond een rangeerlocomotief, waardoor het verkeer over de beide hoofd sporen versperd werd. Na een uur was een der hoofdsporen vrijgemaakt en kon de trei nenloop naar beide richtingen over enkel spoor worden geleid. Doordat een dekschuit in het Singel te Amsterdam tegen de kade stootte, verschoof de lading zinkbladen. De 25-jarige expeditie knecht P. van der W. raakte tussen muur en lading bekneld en werd op slag gedood. HAARLEM EN OMGEVING Mej. Joh. Kroon uit Lisse is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan een Chr. School te Kantens. Op het tweetal voor predikant bij de' Chr. Gereformeerde Gemeente te Lisse ko men voor: ds. W Heerma uit Rotterdam Centrum en N. Brandsma uit Rijnsburg. Ds. F. E. Hoekstra. Geref. predikant te Sassenheim heeft voor het'beroep naar Apel doorn bedankt. Bij een examen te Schiedam is geslaagd als coupeuse J. v d. Voort te Haarlem. De recherche van de Haarlemse politie heeft een los werkman aangehouden, die ver dacht wordt van oplichting van een groente handelaar voor tien kisten fruit. grote voorraad onderdelen AMSTERD RIJTUIG MIJ OFF DFAI FH Drie Haarlemse schilders Tot 10 April exposeert de Kunsthandel Heerkens Thijssen werken van A. J. Groo- tens, Han Boskamp en jhr. Teding van Berkhout. Grootens is de meest vitale. Hij is springlevend. Hij is de nestor van de Haarlemse schilders, maar geen van hen experimenteert liever en haalt meer schil derkundige guitenstreken uit dan hij. Vóór alles is hij een uitstekend aquarellist. Zijn aquarellen (Chrysanten, Stilleven met Kruik) zijn sterk van kleur en krachtig van manier. Wat daarmee in waarde te vergelijken is zijn de schilderijen „Stil leven met fruit" en „Stilleven met boeken", twee dingen, die goed van compositie en schildering zijn. Hiermede zouden we te vreden kunnen zyn. Maar er is nog een andere Grootens, die van het grimmige Trotzky-achtige zelfportret, de zelfde, die romantiek zoekt in zware, gestyleerde wolkpartijen en toverachtige belichtingen. Hoe merkwaardig deze schilderkundige escapades ook zijn en ofschoon het een feit is, dat telkens op zulke doeken een moment is te vinden, dat de schilder van talent verraadt (het waarlijk rijke licht op de boomkruin van „Opkomende bui" bijvoor beeld) is Grootens het meest te waarderen in zijn aquarellen en zijn „Stilleven met boeken". Zijn vitaliteit brengt hem tot dingen als „Mobilité" dat als „beweeglijkheid" wordt aangeduid. Men kan het ook vertalen met ..onbestendigheid". Deze schilder spot. niet, chargeert niet. Hij houdt er van om op eehs uit te schieten naar het grotesk" en spaart zelfs het landschap niet. Nog eens: de aquarellist Grootens is de beste. Zijn uitstapjes zijn interessant, maar als hij daaraan niet toegeeft is hij waarde voller. Han Boskamp In de beweeglijke schaduw van óroo- tens is Boskamp stil, onbewogen, een kille werker zelfs. Nergens is spanning noch drift. Zijn „Korenveld" vertoont eer kere gedurfdheid in kleur en opzet. Bt kt is het echter niet. Wel is het 't mee-< wo gen van al het geëxposeerde. „Midzomer" heeft een paar momenten (bijvoorbeeld de hooimijt) waarin, als in „Korenveld" iets meer blijkt van aanleg en talent. In het algemeen vertelt Boskamp de dingen op koele toon, zonder veel enthou siasme. Naast „Korenveld" wil ik nog ver melden de tekening „Tuinhekje". De zigeunervrouw „Gipsy" zou ik naar huis sturen. Jhr. Teding van Berkhout In een 25-tal aquarellen vertelt deze schilder van de vele reizen, die hij maakte en hij doet het onderhoudend, aangenaam, vlot en beschaafd. Hij kent de grenzen van zijn talent, analyseert in alle eenvoud juist en ty perend. Figuur heeft hij er niet bij nodig. Het karakter van het landschap noteert hij nauwgezet en hij vertelt de beschou wer op rake wijze van het markante. Wij herkennen wat ik zou willen noe men het idioom. Dit werk is dus in zekere zin documentair. Door-en-door Hollands is „Landschap bij Domburg" met de hoge lucht .en het fijne „Duin en Landzicht bij Bergen", fijner zelfs dan de romantische Cypressen van Fiesole. Waar ter wereld wordt trou wens de Hollandse atmosfeer in fijnheid overtroffen? Hoe verleidelijk de Italiaanse motieven ook zijn. en hoe brandend de kleuren van het Verre Oosten een „Winternevel in de Haarlemmerhout" en een „Zomer avond op de Veluwe" winnen het in hun zuivere eenvoud. HERMAN MOERKERK. «riiFrnvj \RT K.*N S. M. Delft, 23 Mrt te Antwerpen van Amsterdam. Deo Duce, 22 Mrt te Amster dam van Kopenhagen. Jupiter, 22 Mrt van St Thomas naar Amsterdam. Odysseus. 22 Mrt van Ceuta naar Oran. Stuyvcsnnt, 22 Mrt van Paramaribo naar Trinidad. Ardea. 24 Mrt te Rotterdam van Cartagena. Bree Helle, 23 Mrt te Hamburg van Bremen naar Amster dam Draco. 23 Mrt van Odense naar Kopen hagen Niobe. 23 Mrt v. Rotterdam na3r Abo. Vulcanus 23 Mrt te Alexandrië van Saloniki naar Ts*anhoel HOLL OOST AFRIKA I UN - Boschfon- tem 24 Mrt t<* Antwerpen van Southampton naa- Amsterdam HOLL WFST AFRIKA LIJN - Meliskerk, 2? Mrt van Lobito naar Boma Mntadi K H L - Merwede. 23 Mrt te Bahla i thuisreis) MIJ. NEDERLAND. Bali. 22 Mrt te Ma kassar van Balikpapan naar Sorong. Joh. de Witt. 24 Mrt te Amsterdam van Indië. Ma- doera, 23 Mrt van Batavia naar Singapore. Roepat. 23 Mrt te Amsterdam van Indië. Salawati. 23 Mrt van St. Vincent naar Hol land. Sir.gkep. 23 Mrt van Batavia naar oemarang. K. P. M. Karossa, 23 Mrt van Djeddah □aar Batavia.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5