^vTllvG^ Restaurant Lion d'Or Restaurant 't Heerenhek KRUIJER's Wildhandel Sporthuis „Haarlem" - 9 DONDERDAG 25 MAART 1948 HAARLEMS DACBLAD De mode-show van het dames-modehuis H. Koster uit de Grote Houtstraat, die Woensdagmiddag in hotel Lion d'Or werd gehouden, toonde de invasie van Parijse ideeën. De geklede namiddagjpiletten zijn bijna alle lang, soms bijna tot op de enkel, hebben smalle tailles en brede opgevulde heupen. Van de meeste japonnen is de rok wijd en klokkend. Ook de mantels zijn lang, smal in de heupen, wijd uitlopend, met soms een brede klokkende tussenbaan aan de achterzijde. Het toilet, waarin men gaat winkelen straks, als men zich zonder mantel op straat kan wagen, is wijd klokkend, donker van kleur, heeft vaak een driekwart mouw en er wordt daarbij een ouderwets hoedje, dat coquet met bandjes of met de voile vast- gestrikt wordt onder de kin. Effen gekleurde, sommige gebloemde en witte zomerjurkjes, dikwijls zonder mouw met aangezette schouder, wisselden de stemmige japonnen af. Er was een frambo- zenkleurige jurk met zwarte strik en een schattig blauw jurkje met witte nopjes, een jongemeisjestoilet met heel nauw en heel stijfsluitende band in de taille, een a-sy- metrische fraise japon. Er wordt veel blauw gedragen. Jasjes in grote verschei denheid werden tentoongesteld, kort met vierkante en puntige zakjes, wijdklokkend driekwart mantels, origineel met links en rechts twee verschillend gekleurde banen. Ook bij de avondtoiletten waren ver scheidene charmante modellen. Wij denken aan het blauwzijden gewaad, gedécolle teerd zonder schouder met een waas van blauwe tule, die als een lange band om de schouders kon worden gedrapeerd, en aan het snoezige witte meisjestoilet, heel erg wijd en heel bescheiden gegarneerd. Beide japonnen oogstten veel bijval. De mannequins hebben veel moois met veel gratie tentoongesteld, doch menige vrouw in de stampvolle zaal zal spijtig heb ben gedacht dat deze schone begerenswaar digheden niet alleer. veel geld maar ook veel punten kosten. A. S. Jopie Tourniaire terug op de planken In „Dokter Knock" b\j Comedia De toneelgroep Comedia geeft op Zaterdag S April de première van „Dokter Knock" door Jules Romains. Deze satire, geschreven in 1924, oogstte hier te lande jaren geleden zeer veel succes, mede door het sublieme optreden van Jan Musch in de titelrol, die thans zal worden gespeeld door Cor- Hermus. BShalve enkele vaste leden van het gezel schap zoals Joekie Broedelet, Lucas Wensing, Jos Liesting, John Soer en Fons Rademakers, werken als gasten aan deze voorstelling mede de dames Marie GilhuysSasbach en Jopie Tourniaire. Laatstgenoemde, een zuster van wijlen Oscar Tourniaire, heeft in 1917, het jaar waarin zij in het huwelijk trad. het toneel vaarwel gezegd om er eerst thans, na een langdurig verblijf in de tropen, terug te keren. Zij genoot vroeger niet alleen bekendheid als actrice (ze heeft engagementen bij ver schillende gezelschappen vervuld) doch ook als bekwaam paardrijdster. Op de indertijd regelmatig gehouden kunstenaarsfeesten in het oude stadion liet zij al haar manlijke collega's verre achter zich en nam zij zonder mankeren de moeilijkste hindernissen. Dat; is geen wonder, als men bedenkt dat haar vader. Ernest Bachigaloupi Tourniaire, die op het toneel vooral uitmuntte in het emplooi van salon-komiek, in het begin van zijn loopbaan optrad als waoghalzerige volti- geur in het circus. Haar grootouders waren beroemde hogeschoolrijders en haar over grootvader was directeur van het keizerlijk circus en ere-stalmeester van Nicolaas de Eerste, czaar van Rusland. „Dokter Knock" wordt ingestudeerd on der regie van Dick van Veen. Jacques Deval komt naar ons land. Voorts heeft Comedia op het repertoire ge plaatst het blijspel „Vorstelijke Emigranten" ook Ipekend onder de oorspronkelijke titel „Tovarich" van Jacques Deval. De rol van de Russische grootvorstin in ballingschap wordt daarin gespeeld door Ank van der Moer, die reeds voor de oorlog als plaatsver vangster van Else Mauhs talloze malen als zodanig het schort der dienstbaarheid heeft gedragen. De bezetting wordt gecompleteerd door Rika Hopper. Mimi Boesnach, Lous Hensen. John Gobau, Han Bentz van den Berg, Henk Rigters, Dick van Veen en enkele anderen. Johan de Meester heeft de regie. Men hoopt dat de populaire auteur de eerste voorstelling zal kunnen bijwonen. Jacques Deval komt namelijk naar ons land ter gelegenheid van de première door de Haagse Kunststichting onder directie van Cees Laseur van zijn in Amerika geschreven toneelstuk „Bethsabee" ook wel „Baschibah" geheten. Andere veel gespeelde werken van deze vruchtbare schrijver zijn „Soubrette" waarin Mary Dresselhuys triomfen viwde en „Heilige Onschuld". Bankbiljet van 100 gestolen Een Haarlemse militair bezocht op 25 Februari enkele cafés in het centrum der stad en gebruikte bier en jenever. In zijn gezelschap vervoegde zich de drie en twintig jarige R. M. van K. De militair verzocht hem te betalen en gaf hem zijn portemonqaie. Van K. maakte van de gelegenheid gebruik een bankbiljet uit de portemonnaie te nemen. Later bleek hem. dat het een bankbiljet van i 100 was. Toen de militair in de kazerne te ruggekeerd was en zijn geld natelde, be merkte hij. dat het bankbiljet verdwenen was. Aangifte bij de politie volgde en Van K. werd aangehouden. Donderdag stond hij voor de Haarlemse rechtbank terecht wegens dief stal. De officier van justitie eiste een gevange nisstraf van acht maanden. Nadat de verdediger, mr. K. A. F. J. Plies- ter. clementie gepleit had. bepaalde de recht bank de uitspraak op 8 April. Spoorlijnen naar het Noorden voorlopig niet electrisch In een memorie van antwoord aan de Eerste Kamer deelt de minister van Ver keer en Waterstaat mede dat de plannen tot elcctrificatic V3n het hoofdnet der Spoorwegen niet overeenkomstig het vroe ger door de N. S. directie gepubliceerde, voorlopige schema, waarin de lijnen naar het Noorden voor 1951 waren uitgetrok ken, verwezenlijkt kunnen worden. Wegens de vele onzekerheden van eco nomische en technische aard is het niet mogelijk een uitspraak te doen omtrent het- tijdstip van voltooiing. De directie van de Nederlandse Spoorwegen blijft alle aandacht schenken aan verbetering van materieel en van verbindingen naar het Noorden. Ten gevolge van de door de Benelux- samenwerking gewijzigde omstandigheden is een verdere ontwikkeling van het Ne derlands-Belgische verkeer te verwachten. Niet het oog daarop is een commissie inge steld ter bestudering van de vraagstukken van het onderlinge spoorwegverkeer in economisch, exploitatief en technisch op dicht in het Benelux-verband. Mishandeling met ernstige gevolgen Student moet een oog missen De rechtbank behandelde Donderdag morgen een geval van mishandeling, dat een tragisch verloop heeft gehad. Op 6 December van het vorig jaar was er een dansfeest geweest in een gebouw te Heem stede. Daaraan namen ook enkgle scholie ren en studenten deel van omstreeks twin tig jaar. Een meisje zou tegen één van hen gezegd hebben, dat een 21-jarige student wat hinderlijk optrad. Dat was voor de jongeman aanleiding met de student te praten. Bij het gesprek, dat in een andere zaal gevoerd werd, voegde zich een 18- jarige scholier. Deze wilde de zaak uit vechten en nam een vechthouding aan. De rust keerde echter terug en de jonge mannen begaven zich weer naar de dans zaal. De student meende echter; dat hij niet hinderlijk geweest was. Het bleef echter broeien en later op de avond gingen enkele jongemannen naar buiten. Daar werd weer over het geval gesproken. De scholier wilde vechten en een Leidse student meende als scheidsrechter te moeten optreden. De scholier, die in een Indisch jongenskamp vertoefd heeft en boksles heeft gehad, sloeg de ander dadelijk op het hoofd. De student kreeg een slag op zyn oog en de- strijd moest gestaakt worden. Laatstge noemde voelde zich niet goed en werd naar zijn huis gebracht. In de vroege ochtend werd hij met een hevige pijn in het oog wakker. Een oogarts werd gewaarschuwd, die opneming in een ziekenhuis noodzake lijk achtte. Het hoornvlies was gescheurd en na consult met een professor uit Am sterdam, die de student reeds behandeld had, werd later besloten het oog te laten wegnemen. Het slachtoffer had reeds zwak ke ogen en op het ogenblik is het gezicht slecht. Gelukkig kan hij weer alleen op straat lopen, doch verder studeren wordt niet mogelijk geacht. Met moeite kan hij thans wat lezen. De student heeft de zaak niet willen aangeven. De politie had er er echter van vernomen en heeft een on derzoek ingesteld. De officier van justitie betuigde zijn deernis aan het slachtoffer, wiens leven vernietigd is door een woesteling, die hem op het oog geslagen heeft. Spr. had echter ook medelijden met de verdachte, die ge heel meeleeft met het gebeuren. Vergeten mag niet, dat het meisje en andere jonge mannen een rol hebben vervuld. De vraag is echter, welke straf moet worden opge legd, niet uit een oogpunt van algemene preventie, maar uit vergelding. Verdachte moet duidelijk gemaakt worden, dat hij te ver is gegaan en daarom eiste de officier een gevangenisstraf van tien maanden. De verdediger, mr. F. van der Goot zeide, dat de rechtbank voor een moeilijke be slissing staat, mede gelet op de leeftijd van de scholier. Door roekeloosheid heeft hij veel leed toegebracht. Van een mishande ling is geen sprake. Eerder kan gesproken worden van een vechtpartij, welke op een primitieve wijze georganiseerd is. De rechtbank zal 8 April uitspraak doen. VRIJDAG 26 MAART. (Goede Vrijdag) HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 7: Ds. E. Pot. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. G. J. Waarden burg. H. Avondm. 7: Ds. W. J. van Elden. H. Avondm. Noorderkerk, Velserstraat. 7: Ds. P. J. Mackaay, H. Avondm. Oostcrkerk, Zomerkade. 7: Ds. A. J. van Rhijn, H. Av. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 3: Ds. S. H. J. Voors, H. Avondm. Ver. van VrUz. Herv.. Jacobstraat 6. 7.30: Ds. J. de Graaf. H. Avondmaal. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Vendredi 26 Mars a 17 h. Service et Sainte-Cène. présidé par mr. Ie pasteur M. Jospin. Church of England. Good Friday Service. March 26th, 7.30 p. m. Rev. C. Elton. Stads Evangelisatie, Lange Herenstr. 6. 8: J. F. Snoeks, Belijdenis en H. Avondm. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 8: Dhr. J. A. Bruyn., Wassenaar. Broedergemeente, Park laan 34. 10: Ds. H. Schutz. 2.30: Dezelfde. Koorzang. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 8: Ds. C. H. Brandt. H. Avondm. Ver. Doopsgez. Gemeente. 7: Mej. Ds. Sou- tendijk. H. Avondmaal. Remonstr. Gereform. Gemeente. 7.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. H. Avondmaal. Geref. Kerk. Wilhelminakerk 7.30: Ds. L. Hoorweg Jr. Lyceumkerk 7,30: Ds. A. Dondorp. Geref." Kerk. Begijnhofka pel. 8.15: Ds. A. Bos. Chr. Geref. Gem. Raaks 7.30: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente, geb. Salem. 8: Ds. J. W. Weenink. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jacobijnestr. 15. 10 en 7: Godsdienstoefening. Het Rozekrui- sers Genootschap. Bakenessergracht 13. 7.15: Dhr. J. Leene. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 8: Majoor A. G. Schram. Medew. muziek en zang. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. 10: Ds. J. de Jong. Immanuël- kerk. Donderdag 25 Maart. 8: Paaswijdings- dienst met medewerking van het Kerkkoor. Liturg Ds. G. Koch. Vrijdag 26 Maart: 7: Dr. H. v. d. Loos, H. Avondmaal. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 8: Ds. J. C. Maris. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 7.30: Ds. J. A. van ArkeL HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. G. A. Barger. 7.30: Ds. H. Bartlema. H. Avondmaal. Kapel Nïeuw-Vredenhof 10.30: Geen dienst. 7.30: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen, H. Avondm. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 8: Dr. H. Jan sen, Voorg. v. d. Afdeling. Geref. Kerk. Koediefslaan. 7.30: Ds. J. W. Siertsema. Camplaan. 7.30: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk (Art. 31) 8.30: Ds. J. Keizer. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu weriklaan. 7.30: Ds. J. E. Drost. H. Avondm. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. 7: Dezelfde. Openbare belijde nis des geloofs. H. Avondmaal. BLOEMEXDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Openbare belijdenis des geloofs. 7: Ds. J. C. van Dijk. H. Avondm. Geref. Kerk. 7.30: Ds. P. de Ruig, van Hrl. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 7: Dr. Ch. de Beus, H. Avondmaal. Geref. Kerk, Croe- sestraat.,,8: Ds. W. Fijn van Draat, H. Av. SFAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. Donderdag 25 Maart. 7.30: Paas- wijdingsdienst. Vrijdag 26 Maart. 8: Ds. J. Kroon, H. Avondmaal. West. Kon. Emma- school, Raafstraat. Donderdag 25 Maart 10 nam.: Paaswijdingsdienst. Vrijdag 26 Maart 8: Ds. G. H. v. d. Woord, H. Avondmaal. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent 3cheepvaart-Ume Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H V A. A'dam Rubber Ned Handel Mij... N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers gisteren 359 325 291)4 185Vi 365 317Vfe 141 201 Vi 228 228 271 199 165.yj 133 515 Openings koersen 360 32814 292 186 J4 138 199% 228)4 272 202 Sombere activiteit van mensen en wolken De Amerikaanse vliegtuigenfabrikant Glenn L. Martin heeft tijdens een New Yorkse lunch van de Wings Club" in een redevoering medegedeeld, dat men in de Verenigde Staten een radio-actieve wolk kan verwekken die groter uitwerking heeft dan de atoombom. Elk menselijk wezen dat er mee in contact zou komen zou ten dode zijn opgeschreven. Martin zeide, dat het niet noodzakelijk was, een dergelijke wolk apart te verwek ken, maar dat men ook reeds in staat was, alle bolken, zoals wij die dagelijks langs de hemel zien drijven, te laden met radio activiteit. De proefnemingen met radio actieve wolken werden tot dusverre in het diepste geheim gedaan. Toch is er onlangs iets over uitgelekt en gepubliceerd in een wetenschappelijk tijdschrift. Martin deelde verder mede, dat door het leger en de ma rine wordt gewerkt aan draadloos bestuur de projectielen die een snelheid zullen krijgen, welke groter is dan het geluid. „De Sovjet-Unie zal weldra de techni sche vraagstukken van de fabricage der atoombom hebben opgelost", aldus heeft mevrouw Joliot-Curie tijdens een te harer ere gegeven diner te San Francisco ver klaard. Volgens mevrouw Joliot-Curie is dit nog de enige factor, die de Sovjet-Unie van het vinden van de oplossing scheidt. De Franse geleerde deed een beroep op de wereld, dat deze de studie op het gebied der atoomenergie op vredesdoeleinden zou richten. Te Washington is bekend gemaakt, dat de Amerikaanse luchtmacht nog 25.000 man zal recruteren. Op 16 Maart werd medegedeeld, dat de luchtmacht 312.000 man telde en dit aantal gehandhaafd zou blijven. Complot op Biak kostte één dode Omtrent het complot op Biak (waarover wij gisteren berichtten) verneemt Aneta, dat Zondag 14 Maart om 19 uur de com mandant van de vliegbasis en de politie J werden gewaarschuwd, dat een groep extremisten van plan was in de nacht een aanslag te doen op velschillende militaire objecten, het radiostation, het politiekamp en het vliegveld. Voor dit doel waren te voren wapens en uniformen gestolen. De militaire politie kwam onmiddellijk in actie, de objecten werden zwaar bewaakt en pa trouilles werden uitgezonden. Een sergeant radiotelegrafist, die alleen in zijn huis naar de radio luisterde, werd vermoord. Verdere 'aanslagen hebben niet plaats gehad. Het onderzoek leidde nog dezelfde avond tot verschillende arrestaties, waarna de hoot'd- aanstichters in de loop van de volgende dagen met behulp van de bevolking wer den gepakt. Het onderzoek wees uit, dat de voorbereiding tot deze illegale actie reeds drie weken aan de gang was. De lei ders waren meest Makassaren, voorts twee Papoeas en een Ambonnees assistent-be stuursambtenaar. De officiële mededeling zegt, dat de beweging blijkbaar van buiten geïnspireerd was. NOSEK TREEDT AF. Jindrich Nosek, de Tsjechoslowaakse ambassadeur in Frankrijk, heeft de Franse regering er van in kennis gesteld, dat hij tengevolge van de jongste politieke crisis in Tsjecho-Slowakije zijn land niet langer in het buitenland kan vertegenwoordigen.' Nog een laatste beroep op de „vierde man"? Een woordvoerder van het Britse depar tement van Buitenlandse Zaken heeft nog maals ontkend, dat voorbereidingen ge troffen zouden zijn voor een bezoek van Bevin en Bidault, de ministers van Bui tenlandse Zaken van Engeland en Frank rijk aan Washington. Volgens de woordvoerder bleef het mo gelijk, dat een dergelijk bezoek later in het jaar 'gearrangeerd zou worden. Het liberale Londense blad „Star" meent te weten, dat de Westerse mogendheden binnenkort een „laatste beroep" zullen doen op de Sovjet-Unie om haar mede werking te verkrijgen bij de regeling van de 'Europese kwesties, en dat eventueel pas na een verwerpen van dit beroep door de Sovjet-Unie de ministers van Buiten landse Zaken van Frankrijk, Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten zouden be sluiten tot een bijeenkomst om zonder de Sovjet-Unie de hangende internationale kwesties te regelen. Ingeval van toestem mend antwoord van Sovjet-Russische zijde zou men een bijeenkomst van de grote vier kunnen verwachten. In officiële kringen verklaarde men echter niets af te weten van een eventuele bijeenkomst van de grote vier. Bidault heeft op een kabinets bijeenkomst verklaard, dat hij geen plan had voor een bezoek aan Washington in de nabije toekomst. Veiligheidsraad over Palestina Frankrijk en Canada hebben gisteren in de Veiligheidsraad verkjaard, dat zij „in dit stadium" zich nog niet achter het Ame rikaanse voorstel voor UNO-beheer over Palestina- kunnen scharen. BRIGADIER ROOSMA IN DE BLOEMETJES. Hedenmorgen had in de versierde bi bliotheek van het Hoofdbureau van politie te Haarlem de huldiging plaats van briga dier G. Roosma, die vandaag de dag her denkt. dat hij voorvdertig jaar in politie dienst trad. De jubilaris werd allereerst toegespro ken door de'hoofdcommissaris, de heer J. Fontijne, die de grote waardering der su perieuren voor Roosma's werk vertolkte. Spreker releveerde hoe Roosma was op geklommen tot brigadier en jarenlang op voorbeeldige wijze zijn taak op de afdeling „Drankwet" had vervuld. Vriendelijke woorden werden voorts gesproken door de heren A. M. Adriaanse, chef van de afdeling Opleiding, G. J. Endlich, die de gelukwensen van de re cherche en de amusementsvereniging over bracht, J. Langbroek namens de Bond van Christelijke politie-ambtenaren, C. van Rijswijk voor de Nederlandse Politiebond, W. L. Spee als een der oudere beroeps genoten en tenslotte door de hoofdinspec teur A. L. de Boer, die namens het corps fonds aan mevrouw Roosma bloemen en aan de jubilaris een zilveren sigarenaan steker overhandigde. Een deputatie van de Nederlandse Vereniging van dansleraren zorgde voor de sigaren, die van een bloem stuk vergezeld gingen. De Nederlandse Organisatie van Musici en Artisten zei het eveneens met bloemen, evenals nog vele anderen, met wie Roosma door zijn arbeid in contact was gekomen. Succes. Te München is de'première ge gaan van .JVTathis der Mahler" een opera in zeven bedrijven van Paul Hindemith. Het werk werd een groot succes. Denemarken neemt voorzorgen Een woordvoerder van de Deense rege ring heeft Woensdagavond via de radio aan alle Denen een oproep gericht, in het bijzonder aan de bewoners van kuststreken, om zonder uitstel melding te maken van eventuele ongewone of verdachte acties en gebeurtenissen. De autoriteiten, aldus de woordvoerder, hadden alle berichten over het geheim aan land brengen van wapens grondig onderzocht; zij bleken echter alle onjuist te zijn geweest „Toch kunnen der gelijke dingen gebeuren", aldus de woord voerder. In een andere officiële bekendma king wordt gelast het verwijderen van schuilkelders in geheel Denemarken stop te zetten. Dit besluit, aldus de bekendma king, is genomen met het oog op de inter nationale politieke situatie. Na de bevrij ding zijn ongeveer 700 schuilkelders opge ruimd; er zijn er nog vijfduizend over. De Deense officieren, die op het punt stonden met Paasverlof te gaan, hebben order gekregen het gebied, waarin zij ge detacheerd zijn, niet te verlaten, aldus ver neemt Reuter te Kopenhagen uit betrouw bare bron. Naar verluidt is het Paasverlof voor cadetten in het kasteel Kronberg te Elseneur eveneens ingetrokken. De cadet ten mogen de stad niet verlaten. Volgens een officiëel communiqué hebben minister president Hans Hedtoft en de minister van Buitenlandse Zaken Gustav Rasmussen Woensdagmiddag aan de commissie voor buitenlandse aangelegenheden verslag uit gebracht over hun jongste bezoek aan Stockholm en Parys. Nadere bijzonderhe den ontbreken. Welingelichte waarnemers te Kopenha gen kennen geen bijzondere betekenis toe aan deze maatregelen, die volgens hen pas sen in het algemeen raam der bekendge maakte regeringspolitiek om elke poging tot het maken van inbreuk*op de Deense souvereiniteit tegen te gaan. De regering heeft reeds de nadruk gelegd op de ernst van de internationale situatie en neemt blijkbaar voorzorgsmaatregelen, aldus de woordvoerders. Op de vraag of Denemarken enig voor stel of verzoek van de Sovjet-Unie of enig ander land heeft gehad, antwoordde de mi nister van Buitenlandse Zaken met nadruk: „neen". Communiqué te Batavia De Commissie van Goede Diensten heeft Woensdag een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de confe renties tussen de Nederlandse en de repu blikeinse delegaties met de Commissie van Goede Diensten, van 12 April af in Djokja zullen worden gehouden. Indertijd werd afgesproken om afwisselend te Batavia en te Djokja te vergaderen. Tegen 12 April zal ook het treinverkeer tussen Batavia en Djokja hersteld zijn. Paasbrood met Pinksteren De hoeveelheid in ons land aanwezige en nog te verwachten krenten en rozijnen laat niet toe, dat deze gedroogde Zuid vruchten onder de Nederlandse bevolking worden gedistribueerd. Daarom zullen bak kers binnenkort een toewijzing krenten en rozijnen ontvangen ter verwerking in het brood. Het is echter niet mogelijk deze voorgenomen distributie aan bakkers zo tijdig uit te voeren, dat het publiek met de Paasdagen het traditionele krentenbrood zal kunnen eten. Vermoedelijk zal om streeks Pinkstecen het krentenbrood in de winkels verschijnen. Montgomery ook naar Berlij Veldmaarschalk Montgomery, chef y de Britse imperiale generale staf, zal drie April in Difitsland aankomen, zo wo- thans officieel te Berlijn vernomen. Na e bezoek aan de Britse zone hoopt hij q kort bezoek aan Berlijn te brengen, pp April. Het hoofddoel van het bezoek, dat en: tijd geleden werd gearrangeerd, is besp: kingen te voeren met generaal sir Br Robertson, de Britse opperbevelhebber met luit.-generaal I-Iorrocks, die in Ap: het bevel over het Britse Rijnleger ove neemt. DR. RIPKA BUITEN TSJECHO- SLOWAKIJE? Naar in gewoonlijk welingelichte kring te Bern wordt vernomen, heeft dr. Hube Ripka, een van de 12 ministers, wier a treden tot de crisis in zijn land heeft g( leid, Tsjecho-Slowakije verlaten. Volgens het bericht bevindt hij zich „ej gens ten Westen van het ijzeren gordij; in veiligheid. OFFICIËLE PUBLICATIE LIQUIDATIE DEUTSCHE REVISIONS UND TREUHAND A.G. Voorlopige uitkering over ongeveer tl maanden te verwachten. Het Nederlandse beheersinstituut maai bekend, dat een bericht aan crediteuren uitgegeven, waarin mededelingen won* gedaan omtrent de liquidatie van hetgeen Duitsers in Nederland als vijandelijk ve mogen onder zich namen. Exemplaren va dat bericht in de Nederlandse, Engelse e Franse taal zijn voor crediteuren verkrij; baar ten kantore van de liquidatie te Ai- sterdam. Singel 250. Uit de bekendmaking voor de crediteuren het meest van belan; dat het voornemen bestaat tot een voorlopig uitkering van 75 aan de crediteuren v« andere dan reichsmarkvorderingen. waarva de uitbetaling over ongeveer een half jaz verwacht kan worden. De uitkering moet gt schieden met inachtneming van monetaire deviezenrechtelijke beperkingen. Daar markenbeleggingen een zeer twijfelachtig waarde hebben, is het nog geheel onzekere en wanneer op de vorderingen in mark? een uitkering kan worden gedaan. Verde blijkt uit het bericht van de diverse moe lijkheden, welke veroorzaakten dat niet ee der aan crediteuren mededelingen konde worden gedaan, welke voor hen van practisi belang zijn. Zo werd pas in November 19( een zeer groot effectendepót, hetwelk c Duitsers in 1944 naar Duitsland hadden ove: gebracht, terugontvangen. De aankondigii van een voorlopige uitkering ad 75 Ti g-< schiedt onder voorbehoud dat uit het onde: zoek door de effectenregistratie niet onve: hoopt mocht blijken, dat onder de terugom vangen effecten 'n groot aantal geopponeerd nummers voorkomt. Bij de vaststelling va het percentage moest een belangrijk bedra gereserveerd worden in verband met mogelijkheid dat over bepaalde punten procedeerd zal worden. Voorts kan in d voorlopige uitkering nog niet worden opge nomen een ander, minder belangrij! effectendepót, hetwelk volgens de beschib bare gegevens ook in Duitsland terecht mod zijn gekomen. Het is mogelijk, dat daarova pas zal worden beschikt door middel vaj duplicaten, te verkrijgen na afloop van dl effectenregistratie. Het zal zeker nog germ me tijd moeten duren voordat vaststaat of ei in hoeverre uit bedoelde reserve en effectei een supRletoire uitkering kan geschieden In het bericht aan crediteuren wordt o.a nog vermeld, dat het onmogelijk is om voor schotten te verstrekken op de te verwachte voorlopige uitkering. Crediteuren kunnen d uitbetaling van de voorlopige uitkerk) bespoedigen door hun correspondentie m« beheerders zoveel mogelijk te beperken. Van Gibraltar tot Lapland, Nergens vindt U zo'n prachtige peau de suède tas met leer gevoerd en plastic beugel als bij Rijnveld. Alleen in bruin. Prijs slechts fl. 1 9.75 HAARLEM: Grote Houtstraat 18A HEEMSTEDE Behalve op Goede Vrijdag zullen de Gemeente-Secretarie en de kantoren van de Bedrijven en Diensten, ook a.s. Za terdag gesloten zijn. Voor aangifte Burgel. Stand bestaat gelegenheid a.s. Zater dag van 11.3012 uur. Op beide dagen wordt geen huisvuil opgehaald. Dit wordt niet ingehaald. ZOEK NIET LANGER, WAT GEEFT T WILKES HEEFT 'T Stoppen f 0.15 Schakelaars f 1.25 Peerschakelaars f 0.95 Stekkers f 0.50 Strijkboutstekkers f 0.95 Stofzuigerstekkers f 0.95 Snoer p. mf 0.25 Electr. Bellen f 3.75 Bel-transformat. f 4.50 Bel drukkers f 0.75 Loodkabel p. m. f 0.30 Antennedraad p. m. f 0.07 Ei-isolatoren f 0.10 Afspan-isolatoren f 0.45 Stofzuigerslangen., f4.95 Waterdichte Keuken- Gang- of Badkamer verlichting f 3.60 Alle electrische apparaten. Gloeilampen, Strijkbouten, Kookplaten, enz. ook voorradig in 125 Volt SPECIAAL VOOR INDIë. HET ADRES VOOR SCHAARSE ARTIKELEN! Excelsior stofz. f 108.— Strijkbouten f 11.80 Elec. Kookplaten f 9 50 Elec. waterkokers f 17.50 Elec. broodroost. ..f 12.— Elec. theelichten f 11.50 Elec. kachels f 15.75 Pianolampen f 22.50 Bureau-lampen f 17.50 Schaarwandlamp. Elec. comforen 2 plaats Radiotoestellen Elec. Wa6mach. Elec. motoren T.L. buizen, contpl. f 29.8( Losse buizen f 6- en f 8.- 19.50 f 70.— f 295.— f 354.— f Haarlem Tel. 19981 Ged. O. Gracht II fo Postkantoor CHOCOLATERIE Dragee eitjes 22 ct. per ons Kievits eitjes 22 ct. per ons Holle eitjes 22 ct. per ons Suiker eitjes 25 ct. per ons en een grote collectie Paasmandjes, Kippen en eieren. Voor de feestda gen ruim gesorteerd in prima Wynen. TEXTIEL. Paasaanbicding. Onderjurken grote maat 2e keus, 2 p. f 4.02, prima kw. Onderjurken 4 p. f 4.74, pr. kwal. Directoires en Cami soles 3 pnt. Kousen 1 en 2 pnt. Witte Dames skisokjes 2 p. f 0.95. BROKX Goede renhandel, Hogerwoerdstr. 58, (gesloten huis). De gehele dag geopend. VETTE Soepbraadkippen f 2.75 p.p. Vette Kippen Poulet f 3.50 p.p. Braadkuikens f 2.—, f 3.— f 3.50 p. st. Kalkoenkuikens f 25.p. st. Holl. Duinkonijnen f 3.—, f 4.—, f 5.— p.st. Tel. 10924 De bekende Poelier Warmoesstraat 4 Tennispark „Eindenhout" heeft nog banen te huur op alle ochtenden, ook Zondag ochtend, Woensdagmiddag, Zaterdag- en Zondagavond. Inlichtingen Gr. HOUTSTR. 123, Haarlem. Allen, die iets te vorderen hebben van, schuldig zijn aan- of onder hun berusting hebben van- de Heer Johan Anton Christiaan Doezie, in leven wonende te Haarlem, Tetterodestraat 99 en aldaar overleden. 20 Juli 1947. ge lieven hiervan opgave te doen vóór of op 5 April 1948 ten kantore van Notaris W. ter Weel, Wilsonsplein 15, te Haarlem, Tel. 10493. In 1926 erfde hij van zijn vader zes bunder weiland. Datzelfde weiland is nu één van de beste bongerds in ons land. Met hoeveel eindeloze zorg koos hij eens de eerste, pril' jonge stammetjes. Hoeveel van die stammetjes verving hij daarna door nog-weer-beterc Bespoot een ander zijn bomen rwee keer, Wolters deed het vier 'keer Ja, het blozend gave fruit van Wolters vormt een lofzang op Wolters' werk. En Wolters leven zijn oogst alleen af aan hen, die han en oog voor goed ooft h^bjen. Wolters' oogst gaat naar Taminiau Taminiau Eist Overbetuwe.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6