Haarlems Dagblad Persvrijheid Amerikaanse Congrescommissie laat Spanje weg uit hulpplan Berlijn enkel door de lucht nog in contact met het Westen Nederlands dollarpositie précair De weg der bloemen Collaborateurs konden zich een „licht dossier" aanschaffen Weerbericht (i2c Jaargang No. 18902 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 2 April 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Te Genève wordt, vanwege de U.N.O., en wereldconferentie gehouden over de rijheid van voorlichting der volken. Zes- nvijftig naties zijn er vertegenwoordigd, 'aarbij Nederland. Volgens de plannen zal conferentie minstens een maand duren, mogelijkheid schijnt evenwel niet ge- jng, dat zij op enig tijdstip afgebroken zal ranjen en onverrichterzake uiteengaan, mdat de democratie van het Westen en de jctatuur van het Oosten het niet over de oofdzaken zullen eens worden. Hun tegen gestelde opvattingen zijn scherp ge leken uit een debat tussen de leider der ritse delegatie, minister Hector Mc. Neil nde leider der Sovjet-Russische delegatie, logomolov, ambassadeur der Sovjets te ijrijs. Mc. Neil hield een pleidooi voor olledige persvrijheid in de gehele wereld, ij betreurde het dat zij ook in de landen, je als de satellieten van Rusland worden ingeduid, is vernietigd. Hij waarschuwde iRussen, dat de gedachte niet gedood kan orden door onderdrukking en dat een laat, die binnenlandse critiek op zijn be id verbiedt, daar de kwade gevolgen in j toekomst van zal ondervinden. Bogo- iólov antwoordde met een aanval op de ritse en de Amerikaanse Pers, die of- ihoon zij niet onder officiële censuur staat ilgens hem gecensureerd wordt door de genaars der bladen of anderen, die ontröle over haar uitoefenen. Hij betitelde it als „een censuur van dollars en erling". Het dagblad van de Britse Labour Party, J e Daily Herald, heeft daarop in een cherp-gesteld hoofdartikel geantwoord, [et verklaart dat Bogomolov vijandige ozin heeft geuit over iets, dat hij niet egrijpt en komt dan voor de dag met oorbeelden. Stel dat Stalin Groot-Brit- snnië een verdrag van vriendschap en amen werking aanbood, voor een tijdvak an vijftig jaar af te sluiten. De volgende lorgen zou dat aanbod, groot opgemaakt, p alle voorpagina's in Groot-Brittannië erschijnen. Geen financiële overweging ju de meest anti-Russische hoofdredacteur 'eerhouden van de publicatie van het ieuws. Maar toen de Britse regering dit erdrag aan Sovjet-Rusland aanbood mocht een enkel Russisch blad het publiceren, et voorstel werd zorgvuldig weggelaten it het bericht van elf regels over Bevin's «de, dat in Rusland werd gepubliceerd. Vant vermelding van de waarheid omtrent et Britse standpunt zou de lelijke sproolt- es teniet doen, die de propaganda van loskou aan het verbreiden was. De Britse' Pers heeft haar correspon^en- en in Moskou en de Russische Pers de iave in Londen. Ieder bericht, uit Moskou erzonden, wordt onderworpen aan cen- De Russische journalist in Londen daarentegen aan zijn krant seinen wat ij verkiest. In oorlogstijd, toen Groot-Brittannië en lusland bondgenoten waren tegen Hitier, eeft geen enkele Britse oorlogscorrespon- ent ooit een Russische soldaat in actie iiogen zien, al gebruikte hij wellicht wa- lens die in Engeland gemaakt waren. De lussische oorlogscorrespondenten bij het Iritse leger daarentegen hadden dezelfde aciliteiten als hun Britse collega's. De Daily Herald verklaart dat in het ehele Sovjet Empire de Pers niet be- chouwd wordt als middel om nieuws en ■lichting te verspreiden, maar slechts !s middel ter bevordering van de politieke oeleinden van de staat. Met de radio is iet niet anders gesteld. In Groot-Brittan- lië staat de onpartijdige berichtgeving van e radio nevens de Pers en geen enkel blad, elfs als het dat wenste, zou zich kunnen leroorloven belangrijk nieuws op grond m politieke overwegingen weg te laten. Deze korte opsomming van een Brits lagblad geeft inderdaad een duidelijk over- ieht van de tegenstellingen, die tussen IVest en Oost ten aanzien van de publieke loorlichting bestaan. Zij betreffen niet ilieen het nieuws, maar ook de commentaar irop. Ieder blad in het Westen is volko- nen vrij om zijn mening te uiten, behou- iens een verantwoordelijkheid tegenover Ie wet, die iedere burger draagt en die hem 'erbiedt zich schuldig te maken aan onder- nijning der openbare orde en moraal, aan aster, belediging en opruiing. Hetgeen een leperking is, die men in iedere geordende taat moet maken en die de journalist niet ielet, in behoorlijke bewoordingen zijn nening te uiten. Misschien heeft de Daily Herald gelijk lis het blad opmerkt, dat Bogomolov onzin ir&at over iets dat hij niet begrijpt. Als lij inderdaad de Westerse persvrijheid niet legrijpt moet men wel zeggen: des te erger, ioe die conferentie in Genève tot werke- ijke overeenstemming zou moeten komen ;an ik mij trouwens toch niet voorstellen. !r kan geen sprake van zijn dat het Westen loit tot enige inbreuk op de vrijheid van ueningsuifing, een kern der. volksvrijhe ien, bereid zou zijn. Anderzijds is het met iet Oosten het oude lied. Het oude lied der iictatuur. Men behoeft maar te herinneren aan Napoleon, die het vermaarde woord sprak: „Als ik de Pers vrijlaat blijf ik geen drie maanden meer aan het bewind". Het- :elfde beleid van onderdrukking der pers vrijheid is steevast door dictators toege- )ast. Zij durven de Pers niet vrij te laten Het is goed ook deze dingen duidelijk i n j het licht te stellen. Het nut der conferenjtie Van Genève, al moet zij mislukken, is ongetwijfeld dat zij de vastberadenheid van het Westen om zijn volksvnjh" ten ie hamd- haven met kracht bevestigt e:Se bezinning op deze waarden in de Westelijke landen bevordert. Er is hier veel meer in het geding dan een vraagstuk van politiek beleid. Het geldt onze levensopvatting, onze diepste overtuiging, de. verantwoordelijk heid die wij tegenover onze medemensen dragen. Het betreft dei hoogste waarden der Westerse beschaving Die wij zullen hand haven. I R. P. „De Mulat" va u Frans Hals bij eigenaresse iteruggekeerd Het beroemde schilderij van Frans Hals ,»De Mulat met de drinkkroes" is weer bij Ie rechtmatige eigeniijress-?, mevrouw E. lartogs—Hijman te Vel o. leruggekeerd. Deze was voor Mei 1940 naar "ingeland vprtrokken. S'a de inval der Duitser^ werd het schilderij met zoveel ander geroofcj Joods bezit bij Van Marle en Biquell te 's tIravenhage geveild, 'vaar wijlen H. A, van Wo,-het voor f69.000 kocht. Na de bevrijding bevond het doek 7ich nog in de failliete boedel van de omstreden schilder. De Raad Rechtsherstel heeft „D-2 Mulat" Kveer aan mevrouw Hartogs toegcweZen. Het doek was in 1937 op de F ;-ans Hals- tentoonstelling te Haarlem te zie^. Ook Van Ueeficren kende het van die expositie. Eén dag „Spaanse griep Truman deed uitdrukkelijk zijn afkeuring blijken De onverwachte beslissing van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den om Spanje te doen delen in het Marshall-plan, is gisteren in allerijl achterhaald door de gemengde commis sie lilt Huis en Senaat, die het wetsont werp ontdeed van het gewraakte amen dement en de definitieve tekst van het ontwerp opstelde, die naar de president zal gaan ter ondertekening, nadat de beide Huizen van het Congres hun fiat hebben gegeven aan het door de com missie opgestelde ontwerp. Tevoren had president Truman zeer uitdrukke lijk via zijn secretariaat te kennen ge geven, dat hij ten scherpste gekant was tegen de Spaanse clausule. Senator Vandenberg, voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, heeft na de zitting van de Con grescommissie verklaard, dat de commissie besloot het amendement betreffende Spanje te laten vallen, omdat het ontwerp in de vorm, waarin het oorspronkelijk werd op gesteld, lidmaatschap van de organisatie van deelnemende landen open laat voor alle andere landen, die eventueel door de thans deelnemende landen worden uitgenodigd. Men was derhalve van mening, aldus Van denberg, dat het de taak en het privilege van de zestien deelnemende Europese lan den is een besluit ten aanzien van Spanje te nemen. Naar verluidt heeft Senator Vandenberg, gesteund'door president Truman en minis ter Marshall, hard gevochten tegen opne ming van Spanje in het wetsontwerp be treffende de hulp aan Europa. De „Times Tribune" en vele andere Ame rikaanse bladen hebben het besluit tot het uitnodigen van Spanje scherp aangevallen. Het blad schreef, dat daardoor „niet bij benadering te schatten nadeel aan de doel stellingen van het Europese herstelplan" is berokkend. Het blad legde er de nadruk op, dat aan het Marshall-plan wordt deelge nomen door zestien landen, die gezamenlijk het herstel van Europa beogen maar het op Spanje niet begrepen hebben. „Het betrekken van Spanje in het Mar shall-plan zou koren zijn op de molen van de communisten", vindt de „Times Tribu ne", die voorts bericht: „Het nieuws over deze stap is in West-Europa als een bom ingeslagen en heeft grote aantallen mensen opnieuw in verwarring gebracht, waarvan slechts de communisten vruchten zullen kunnen plukken. In het bijzonder in Italië kan die verwarring tragisch worden." (Un. Press). Militaire hulp Volgens de diplomatieke correspondent van de „New York Times" te Washington bestudeert de Amerikaanse regering thans de beschikbare middelen voor politieke en militaire beveiliging van Europa. Volgens de correspondent zijn er nog geen besluiten genomen, doch zouden functionarissen van het departement van Buitenlandse Zaken en dat van defensie het eens zijn op de volgende punten: De Verenigde Staten kunnen op dit mo ment geen garantie geven voor de onaf hankelijkheid van de Europese landen. Toch moeten zij aan deze landen vol doende militaire steun verlenen „om hen te behoeden voor een communistische staats greep". Zij dienen zich met de landen te verstaan om het overlegje regelen wanneer er in terne of externe aggressie dreigt. Er moet naar worden gestreefd om in de nabije toekomst strategische besprekingen Saargebied economisch bij Frankrijk ingelijfd In een communiqué van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken is Don derdag bekend gemaakt, dat het Saarge bied volledig in de Franse nationale eco nomie zal worden opgenomen. Schuman, Bidault en Mayer, respectievelijk minister president, minister van Buitenlandse Za ken en minister van Financiën, hebben een decreet ondertekend, waarin een tolunie wordt aangekondigd. Van nu af zullen alle verdragen, conventies en overeenkomsten van economische aard tussen Frankrijk en een vreemde mogendheid gelijkelijk voor het Saargebied gelden. te openen met de bevelhebbers in de ver schillende Europese landen. President Truman heeft de minister van Defensie, James Forrestal, gemachtigd een specificatie op te stellen voor het gebruik van een aanvullend bedrag van drie mil liard dollar voor het militaire apparaat ge durende het belastingjaar van Juli 1948 tot Juni 1949. Truman heeft verklaard dat het aanvul lende bedrag nodig was „om ons in staat te stellen aan onze internationale verplich tingen te voldoen". De verklaring werd gedaan in een brief aan de speaker van het Huis van Afgevaar digden, Joseph Martin. Truman heeft het Congres voorts ver zocht om 375 millioen dollar teneinde het „bureau of federal supply" in staat te stel len contracten op lange termijn te sluiten voor strategische en essentiële materialen. AAN ONZE ADVERTEERDERS Het grote aantal advertenties, zowel „Groentjes" als andere annonces, dat ons wordt aangeboden, maakt het ons on mogelijk de plaatsing steeds direct te doen geschieden. De door de papierdistri butie nog altijd beperkte omvang van ons blad noodzaakt ons tot uitstellen. Wij zullen de advertenties zo spoedig mo gelijk opnemen doch roepen Uw welwil lendheid in om met enige vertraging rekening te houden. Prins Bernhard heeft bronchitis Het secretariaat van Prins Bernhard deelt mede: Sedert de Paasdagen ligt Z. K. H. Prins Bernhard te Zermatt ziek met een lichte graad van bronchitis. Er bestaat geen reden tot ongerustheid, maar het is onzeker of de Prins op de voorgenomen datum zal kunnen terugkeren. Nederlandse lening bij Amerikaanse banken? Aneta verneemt van gezaghebbende zij de, dat tussen de Nederlandse regering en particuliere banken te New York voorlor pige besprekingen zijn geopend over een lening ter financiering van de laatste Ne derlandse aankoop van zes Amerikaanse schepen, die gezamenlijk ongeveer 12 mil lioen dollars kosten. Aan de Wereldbank is verzocht deze lening te garanderen. De Russische aankondiging van verscherping der grenscontrole is onmiddellijk ge volgd door een strenge toepassing der aangekondigde voorschriften, waarbij de Rus sen gebruik maken van Duitse controleurs. In de buurt van Helmstedt, waar passa giers en goederen voor Berlijn de zone-grens moeten overschrijden, zijn verschillende wachtposten opgesteld die geen muis laten passeren" zonder langdurig en streng onderzoek. - Een Britse soldaat ziet het gedoe aan en denkt er het zijne van. Russische controleposten in de stad Russische officieren, onder wie kolo nels en brigade-generaals, belasten zich persoonlijk met de inspectie van alle geallieerde voertuigen die door de Sovjet-zóne rijden. Zij zijn zeer be leefd, doch controleren de papieren woord voor woord. Het treinverkeer tussen Berlijn en West-Europa kwam Donderdag tot volledige stilstand, na dat de Amerikaanse militaire regering het besluit had genomen geen enkele vracht- of passagierstrein te laten ver trekken. Generaal Lucius D. Clay heeft bekend gemaakt, dat thans gebruik zal worden gemaakt van vliegtuigen om het verkeer tussen het Westen en de geïsoleerde stad in het hart van de Russische zóne gaande te houden. In opdracht van het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger te Frankfort zijn de passagiers der Amerikaanse treinen, die niet verder dan Helmstedt zijn gekomen, naar Frankfort teruggekeerd. De Britse DEVIEZEISISOTA Nationale economie kan slechts met Marshallhulp op het huidige peil ivorden gehandhaafd Hoewel het bedrag aan dollars, waar over te zijner tijd door het Europees her stel-programma zal kunnen worden be schikt, nog niet met zekerheid kan worden vastgesteld, staat reeds nu vast. dat het al gemene verzorgingspeil vooralsnog niet zal kunnen stijgen boven dat van 1947. Aan vankelijk zullen ten hoogste kleine ver beteringen mogelijk zijn. Dit deelt de minister van Financiën mede in een nota, welke hij mede namens zijn ambtgenoten van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning aan de Tweede Kamer heeft aange boden. Nieuwe gezichtspunten opent de Nota feitelijk niet. De statistische gegevens welke er in verwerkt zijn, hebben uiter aard betrekking op het jaar 1947; nieuw is alleen de Prognose-betalingsbalans 1948. Opnieuw accentueert de minister dat de dollarvoorziening de Achilleshiel is van de deviezenpositie. Verschillende ongunstige factoren hebben tot een snellere uitputting van de voorraden aan vrije deviezen geleid dan viel te voorzien, zodat het ogenblik, waarop Nederland niet meer in staat zal zijn de benodigde dollars beschikbaar te stellen, met rasse schreden nadert. Het is tot op zekere hoogte geruststel lend dat de voorlopige betalingsbalans 1947 sluit, hoewel de goederen- en diensten balans een deficit aanwijst van 2 mil- IMH I STATION HILLKOM g KEUKENHOF 5. 'flCfi f». 6) De A.N.W.B. geeft zijn wegwijzers in en om de bollenstreek een fleurig extra-wegwijzertje, wanneer de bloemen be ginnen te ontluiken en de bollenbezoekers zich gereed maken om de kleurrijke velden te gaan doorkruisen. Het traditionele bloemen- plaatje is als een boe kenlegger in het schone albumvan Hollands landauwen: De bladzijde der tulpen, narcissen en hyacinten is deze maand opengeslagen en al zijn de kleuren van straks thans nog maar schadti- wen, iedere dag brengt meer verf op de plaat en over enkele weken zullen duizenden hun schreden richten naar die oorden, waar de wegwij zer schoonheid belooft. liard. Hier kwamen nog 245 millioen af lossingen op credieten bij, voorts 209 mil lioen mutatie saldo monetaire credieten, zodat in totaal 2,456 millioen moest wor den gedekt. Dit was mogelijk door 1173 millioen credieten uit het buitenland, 500 millioen buitenlandse saldi, 430 millioen wegens verkoop buitenlandse effecten en lossingen, 100 millioen goudoverdracht en 253 millioen diverse kapitaalmutaties. Wat de prognose Goederen- en diensten balans 1948 betreft, deze toont in zoverre een vooruitgang, dat het deficit ad 1% milliard, circa V2 milliard lager kan wor den geraamd dan het voorlopige cijfer van 1947. Door aflossing van credieten enkele andere posten moet echter in totaal 1789 millioen worden gedekt. Na aftrek van ƒ433 millioen beschikbare credieten, 135 millioen vrijwillige verkopen buiten landse effecten, 106 millioen goudover dracht (terug ontvangen uit Duitsland) en 106 millioen uit emissies, blijft er een on gedekt tekort van ƒ911 millioen. Doch ook dit cijfer draagt nog een sterk speculatief karakter wegens allerlei onzekere factoren. Vandaar de buitengewone maatregelen, zoals goudafgifte en gedwongen liquidatie buitenlandse effecten, temeer daar de vrij willige verkoop langzamerhand was ver traagd. Intussen geschiedt deze thans weer in grotere omvang, waarvan afhankelijk is of tot de vordering van Amerikaanse aandelen zal worden overgegaan. Onder uitputting van alle denkbare nor male dekkingsmiddelen zal het tekort op de dollarbalans in het eerste halfjaar 1948 nog 160 millioen dollars bedragen. Alles wacht nu op het Marshall-plan. Ook de credietgeving van de Internationale Bank en de particuliere banken, omdat men wil afwachten welke nieuwe economische basis door de Marshallhulp zal worden ge schapen. Vast staat intussen dat het verzorgings peil vooralsnog niet zal kunnen stijgen boven dat van 1947, mede doordien de Marshall-hulp voornamelijk voor inves ting moet worden gebruikt. Toch zal het Europees Herstel Programma moeten worden gezien als basis, waarop een hoger welvaartspeil in de toekomst door produc tieve aanwending der ter beschikking ko mende middelen mogelijk wordt gemaakt. Met andere woorden het Marshallplan zal ook voor Nederland de springplank moeten zijn naar hoger welvaartsniveau, dat overi gens door het bevorderen van een multi lateraal verkeer, uitbouw der tolunies, de economische regeneratie van Indië, sane ring der staatsfinanciën en grotere export naai' de dollarlanden zal moeten worden bevorderd. Helaas is nog onzeker in welke vorm de Marshallhulp zal worden verleend, op welke bedragen kan worden gerekend, als mede het ogenblik waarop deze gelden ter beschikking zullen zijn. Bezoek. Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen op uitnodiging van de F ranse president op 14 Mei een be zoek brengen aan Parijs, aldus wordt door Buckingham Palace medegedeeld. 7aj zullen er de tentoonstelling „Acht .eeuwen Brits leven" openen en tot 18 Mei blijven. treinen die voor Berlijn bestemd waren, zijn teruggekeerd naar Hannover, waar de passagiers zijn uitgestapt. In regeringskringen te Londen beschouwt men als een der motieven van de Russen om Berlijn te verzegelen het voorkomen van uitbreiding der geallieerde garnizoenen, Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken wees er op, dat er geen overleg tussen de vier mogendheden nodig is om een wijziging in de bestaande sterkte aan te brengen. Van officiële zijde sprak men tegelijkertijd de geruchten tegen, dat een deel der Britse autoriteiten binnenkort Berlijn zou verlaten. Het Britse garnizoen is daarentegen kort geleden op volle sterkte gebracht. Tussen Berlijn en de Britse zone zal een vliegdienst met Dakota's ingesteld worden. Plaatsen voor hoge functionarissen zullen beschikbaar worden gesteld. Tussen het Britse hoofdkwartier in Berlijn en Helm stedt zal een busdienst ingesteld worden. Van Helmstedt zullen de passagiers met de trein verder gaan. Incident. De Russen hebben Donderdag in de stad Berlijn zelf, langs de zönegrenzen die de Russische sector afscheiden van de Ameri kaanse en Britse sectoren, wegversperrin gen aangebracht. Er ontstond dadelijk na dien een twist over de Russische controle post in de buurt van het Britse vliegveld Gatow in Berlijn, welke post naar de Brit ten beweren op Brits grondgebied gelegen was. Ongeveer 400 Britse soldaten gesteund door negen pantserwagens hebben de Rus sische post nagenoeg omsingeld. De Britten stelden zich rondom de Rus sische contrólepost zodanig op,' dat naar drie zijden de toegangswegen werden af gesneden en de Russen alleen door achter uit te gaan direct contact met de Britten konden voorkomen. Er bevonden zich naar schatting twintig Russen, waaronder zes officieren in de post. Beide partijen bleven echter waar ze waren en op hun hoede, doch geen van beide vertoonde lust tot vechten. Later hebben de Russen deze post opgeheven. In Washington waren de leden van de gecombineerde generale staf voortdurend met elkaar in contact over de situatie in Berlijn. In Britse kringen werd gezegd, dat men in overweging nam om de transport vliegtuigen die naar en van Berlijn vliegen jagerescorte te geven. (United Press.) Het woord is aan B a e r-0 berdorf Hoeveel goeds en groots blijft achterwege uit angst voor de ver antwoordelijkheid! Speciale UNO-vergadering over Palestina Op 16 April aanstaande De Veiligheidsraad heeft het Ameri kaanse voorstel om een speciale zitting van de Algemene Vergadering, welke de toekomstige regering van Palestina zal bespreken, bijeen te roepen, goedgekeurd, met negen stemmen voor, terwijl de Sovjet- Unie en de Oekraine zich van stemming onthielden. Het secretariaat-generaal van de UNO heeft de speciale zitting van de Algemene Vergadering bijeengeroepen voor 16 April aanstaande. Volgens welingelichte waarnemers te Lake Success zal het Amerikaanse voor stel, Palestina tijdelijk onder beheer te stellen, in deze speciale zitting waarschijn lijk de vereiste twee derde meerderheid verkrijgen, daar de Zuid-Amerikaanse sta ten (ongeveer 20) bijna zeker voor zullen stemmen en enige andere landen, die verleden jaar met tegenzin voor verdeling hebben gestemd, vermoedelijk ook het Amerikaanse plan zullen steunen. Uit Goebbels dagboek In Londen is een bloemlezing uit de dag boeken van 1942 tot 1943 van de minister van Propaganda van het Derde Rijk, Joseph Goebbels, gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat Goebbels plannen had voor een groot na-oorlogs „Reich", waarin Zwitser land en Noord-Italië opgenomen zouden zijn en dat hij de voornaamste stuwkracht was van de minderwaardige politiek van het nazi-regiem. Hij drong bij Hitier aan op algehele uitroeiing van de Joden en complotteerde voor de onderdrukking van de Rooms-Katholieke kerk na de oorlog. Hoewel Goebbels grootse na-oorlogse plannen voor zijn land had, behoorde hij tot de eerste Duitse leiders, die reeds in September 1943 een nederlaag van Duits land voorzagen, Hij stelde aan Hitier voor, een overeenkomst, met Engeland of de Sovjet-Unie te sluiten, daar Duitsland nog nooit een oorlog op twee fronten gewon nen had. De Engelsen behoren volgens hem tot een soort menselijke wezens met wie men alleen kan praten als men hun de tanden uit de mond geslagen heeft. Uit de dagboeken blijkt, dat de minister van Propaganda minachting had voor de door de Duitsers ingestelde marionetten- regeringen. Quisling, de Noorse nazi-leider» had zeer naieve ideeën. Mrs. Roosevelt in Londen Mrs. Eleanor Roosevelt, die heden te Londen zal aankomen om het monument van wijlen haar echtgenoot te onthullen, zal het weekend doorbrengen bij de Britse koninklijke familie op Windsor Castle. Tegelijkertijd heeft de koning Winston Churchill en zijn vrouw voor het weekend geïnviteerd; ook de Amerikaanse ambas sadeur te Londen, Lewis Douglas met zijn vrouw en dochter, zal aanwezig zijn. Mrs. Roosevelt komt op 5 April naar Ne derland. Ds. Van Duyl veroordeeld tot tien jaar Het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof heeft de 58-jarige ds. G. van Duyl conform de eis tot een gevangenisstraf voor de tijd van 10 jaar met aftrek en ontzetting uit de politieke rechten voor het leven veroordeeld. Ds. Van Duyl was van 1933 tot 1938 lid der N.S.B. en van 1941 af tot de door de Duitsers bevolen opheffing van deze partij lid van de N.S.N.A.P. Verscheidene malen hield hij redevoeringen in vele plaatsen van ons land en trad hij op als politiek spreker voor een Duits radiostation. Hoofd van de P.R.A.C. Utrecht gearresteerd Prijzen van 5.000 tot 100.000 gulden Het hoofd van de P.R.A.C. te Utrecht, J. B. A. M. van G. is onder ernstige ver denking van grootscheepse op zeer geraf fineerde wijze onder zijn leiding uitgevoer de knoeierijen met dossiers, in zijn woning te Utrecht gearresteerd. Tegen Van G„ die eind vorig jaar chef van de P.R.A.C. te Utrecht werd, bestonden reeds geruime tijd ernstige verdenkingen, maar door de slinkse wijze waarop werd gemanipuleerd met de dossiers van colla borateurs, slaagde men er tot voor kort niet in werkelijk doorslaggevend bewijs materiaal in handen te krijgen. Gisteren gelukte het een politieinspecteur uit Zeist, die lange tijd hoofd van de P.R.A. te Utrecht is geweest, een belangrijke tussen persoon een aannemer uit Zeist op heterdaad te betrappen en via deze arresta tie is de hoofdfiguur van deze affaire. Van G. ontmaskerd. „Waarderingsprijs". Deze aannemer, die vroeger bij de P.R.A. te Utrecht werkzaam was, had na het ver laten van deze dienst, zijn relaties met een bepaalde groep collega's niet verbroken. Hij was de verbindingsman tussen Van G. en de slachtoffers, collaborateurs wier za ken in behandeling waren of zouden komen. Alle dossiers bij de P.R.A.C. hadden een zogenaamde waarderingsprijs, die varieerde van 5000 tot 100.000 gulden. Kwam een collaboratiezaak in behandeling, dan toog de aannemer of een ander naar de betrok kene en deelde mede, welk bedrag betaald zou moeten worden, wilde hij dat van zijn zaak een z.g. „licht dossier" zou worden samengesteld. Ging de man hier niet op in, dan werd «an de officier-fiscaal eerst het lichte dossier gezonden, maar later werd dan het „zware dossier" nagezonden. Woensdagavond ging de aannemer offerte maken bij een eigenaar van een garage in Den Dolder, wiens dossier bij de P.R.A.C. Utrecht in behandeling is. De eerste taxa tie voor een licht dossier was aanvankelijk 100.000 gulden. Deze werd echter tot 70.000 teruggebracht. De inspecteur, die van deze af te sluiten transactie op de hoogte was, wachtte de tussenpersoon op toen hij de woning van de garagehouder verliet en arresteerde hem. Bij fouillering werd op hem een groot bedrag gevonden. Na een urenlang kruisverhoor bekende de aannemer eindelijk en noemde de naam van zijn opdrachtgever. Toen de politie Woensdagavond laat het hoofd van de P.R. A.C., dat aan het bridgen was, uitnodigde met haar mee te gaan, blies Van G. hoog van de toren. Hij was hoofd van de P.R.A.C. en niemand zou hem arresteren. Toen ech ter het arrestatiebevel getoond werd, liet hij zich gewillig wegvoeren. WEER TOENEMENDE WIND. Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Tijdelijk opnieuw tot stormachtig toe nemende wind tussen Zuid en West. Zwaar bewolkt met regen- of hagel buien en later enkele verspreide op klaringen. Weinig verandering van temperatuur. 3 April: Zon op 6.11 uur, onder 19.17 uur Maan op 4.42 uur, onder 12.15 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1