r L Waar moet onze wereldluchthaven komen? BEZOEKT JMRBEURS 615 APRIL Nog eens: de zetel van „Bloembollencultuur" Zuinigheid met benzine, banden en onderdelen is geboden Akkertje Eieren kunnen acht maanden vers blijven PANDA EN DE PROFESSOR Wereldnieuws ZATERDAG 3 APRIL 1948 J ZAT K.L.M. berekent dat haar plan (Burgerveen) f 171.000.000 goedkoper is dan aanleg van Nieuw Schiphol en Schieveen De Quaestie Schiphol-Burgerveen is al enige tijd hangende. Bekend is, dat de Rijkscommissie Luchtvaartterreinen kort na de bevrijding tot de overtuiging geko men is, dat Nederland behoefte heeft aan twee vliegvelden voor internationaal ver keer. Zij gaf daarom aan de regering in overweging Schiphol uit te breiden opdat het zou voldoen aan de eisen voor wereld luchthaven en in de omgeving van Rotter dam (Schieveen) een kleiner vliegveld aan te leggen. Daarna is de dienst van Publieke Wer ken van Amsterdam met een ontwerp ge komen voor de uitbreiding van Schiphol. Rotterdam begon inmiddels ook de plan nen uit te werken voor Schieveen. Deze plannen worden evenwel gekruist door een ontwerp waarmee de K.L.M. ge komen is. Dr. A. Plesman en zijn staf staan op het standpunt, dat het niet alleen onge wenst, maar in economisch opzicht ook onverantwoordelijk is in het Westen van ons land twee internationale vliegvelden fè onderhouden. Daarom wordt in overwe ging gegeven Schiphol als luchthaven op te geven en een wereldluchthaven te ma ken onder Burgerveen, eveneens in de Haarlemmermeerpolder gelegen, maar 14 k.m. zuidelijker en daardoor gemakkelij ker te bereiken voor de passagiers die uit Rotterdam en Den Haag komen. Nu wij in staat gesteld zijn kennis te nemen van de détails van de hangende plannen, blijkt dat eigenlijk niet gesproken kan worden van een uitbreiding van Schiphol, want het komt feitelijk neer op een gehele vernieuwing. Nieuw-Schiphol is geprojecteerd Noord- Westelijk van het thans gebruikte terrein. Op dit laatste zullén twee van de acht startbanen worden aangelegd (de thans bestaande startbanen passen niet in het nieuwe plan). Er zullen terreinen moeten worden aangekocht of onteigend, die een oppervlakte hebben van 800 ha. (Het hui dige Schiphol beslaat 400 h.a.). De nieuwe Rijksweg Den HaagAmsterdam loopt dwars door het Nieuwe Schiphol, hij zal voor een groot gedeelte omgelegd moeten worden, maar toch het terrein dat voor de nieuwe stationsgebouwen js bestemd kruisen. De totale kosten van Nieuw Schiphol worden geraamd op 134.000.000. Voor de aanleg van Schieveen wordt een terrein van 185 h.a. voldoende geacht. De kosten van aanleg zijn geraamd op 30.000.000. Daarbij komt evenwel de omstandigheid dat het bij de uitvoering van de plannen Nieuw-Schiphol en Schieveen ook nog no dig zal zijn voor de verenigde vliegtuig fabrieken nabij Katwijk een terrein te be stemmen, annex een vliegterrein voor proefvluchten, daar Nieuw-Schiphol daar voor geen ruimte biedt. Daarmee zijn ook 25 h.a. grond gemoeid. De K.L.M. acht 650 h.a. voor de wereld- vlieghaven onder Burgerveen voldoende. De aanlegkosten zijn getaxeerd op 130.000.000. De bezwaren van de K.L.M. De directie van de K.L.M. heeft aan de regering een zeer uitvoerige nota gezon den waarin de bezwaren, die zij tegen de plannen Nieuw-Schiphol en Schieveen heeft, worden toegelicht. Er wordt op gewezen dat haar plan Burgerveen belangrijke financiële voorde len heeft. Burgerveen is allereerst wat aanleg be treft 64.000.000 goedkoper dan Nieuw- Schiphol en Schieveen tezamen. Daarbij zijn dan nog buiten beschou- De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00. 13.00. 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 8 13 Zingende torens. 8 30 Natuurpraatje. 8 40 Lichte muziek. 9.15 Platen op verzoek. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Oude muziek. 10.30 Brieven van Dostojewski. 11.00 Frans opera concert. 12.00 Cabaret. 12.30 Zondagclub. 12.40 Koor. 13.15 Lichte muziek. 13.50 De jaar beurs. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Strijk kwartet, Debussy. 15.00 Filmpraatje. 15.15 Kamerorkest (Lully, Tartine en Pierné). 16.00 Dansorkest. 16.30 Sport. 17.00 Meisjeskoor. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport. 18.15 In ge sprek met de lezer. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Avondkerkdienst in de Grote- of Bavokerk te Haarlem. Voorgangers: dr. E. Emmen en ds. G. P. Klijn. 20.15 Symphonie-concert, Uninsky speelt het pianoconcert van Tsjai- kofskv 21.00 Hersengymnastiek. 21.30 Lichte muziek. 21.50 Luisterspel „Johann August Suter 2?.35 Walsen. 23.15 Operette. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 8 00. 9.30, 13.00, 19.30 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Cello en piano. 8.25 Hoogmis. 9.45 Ge wijde zang. 10.00 Gereformeerde (artikel 31 K- O.) kerkdienst, 11.30 Gewijde muziek. 12.15 Apologie. 12.30 Lunchmuziek. 13.40 Piano. 14.00 Gronings cabaret. 14.40 Orkest. 15.05 Saxafoon. 15.30 Praatje over de Missie. 15.40 Platen op verzoek. 16.10 Sport. 16.25 Vesper. 17 00 Ned. Hervormde kerkdienst. 18.30 Or gelconcert, Rheinberger. 19.00 Sweelinck. 19.15 Kent gij uw Bijbel? 19.50 Boekbespre king, 20.05 Gewone man. 20.12 Viool en piano. 20.40 Humoreske. 21.35 Vijfde symphonie, Dvorak. 22 37 Actualiteiten en Avondgebed. 23.15 Muziek van Couperin. Maandag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8 00. 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur platen 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 930 Klok-symphqnie. Haydn. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Zang. 10.30 Voor de vrouw 10.45 Voor zieken. 11.20 Piano. 11.45 Voor dracht. 12.00 Engelse filmuziek. 12.30 Weerber. Voor platteland. 12.38 Orgel. 13.20 Lichte muziek. 14 00 Cello. 14.30 Schoolarts over tandverzorging. 14.45 „Cavaleria Rusti- nana". opera van Mascagni. 15.58 Luisterspel, 16.30 Ensemble. 17.00 Gespeelde fabel. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Hawaiïanmuziek.. 17.45 Wederopbouw in Indonesië. 18.15 Lichte mu ziek. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Olie uit eigen bodem, klankbeeld. 19.25 Bariton en pinano. 19.45 Platen. 20.15 Cabaret. 20.45 Radio-debat 21.05 Populaire platen. 21.45 Koos Vorrink: Achter het ijzeren gordijn. 22.00 Missa So- lemnis. Liszt. 23.15 Dansplaten HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13 00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. ï.15 Platen. 7.45 Wijdingswoord. 8 15 Gewijde muziek. 9.00 Piano. 9.15 Voor zieken. 9.35 Schubert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Blaas- kwartet Rossini. 11.15 Voorlezen 11.35 Platen 12.05 Bas en piano.,12.30 Weerber. Trio. 13.15 Engelse gewijde muziek. 13 45 Grieg. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Accordeonorkest. 15.00 Platen. 15.30 Piano. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Smetana. 17 00 Voor kleuters. 17.15 Orgel: 17.45 Moderne kamermuziek. 18.15 Sport. 18.30 Platen op verzoek. 19 15 Boekbespre king. 19.30 Actualiteiten 19.45 Causerie. 20.15 Nederlandse muziek. 21.10 Lezing over het Protestantisme in Frankrijk. 21.30 Strijk kwartet, Haydn. 22.00 Dr W. Sleumers „Stij; ging op de maatschappelijke ladder". 22.15 Ensemble. 22.45 Avondwijding. 23.15 Licht klassiek. <Adv.» Een nieuw aanbod van de gemeente Haarlem wing gelaten de vele millioenen die uit gegeven moeten worden voor het vliegveld bij Katwijk voor de vliegtuigindustrie. Die behoeven ook niets worden besteed, want als het plan Burgerveen wordt uitgevoerd, kan Oud-Schiphol daarvoor gebruikt wor den. Dit terrein biedt een uitstekende gelegenheid voor de vestiging van vlieg tuigindustrieën. Bovendien kan de K.L.M. op Oud-Schiphol haar technische dienst laten. Het vliegveld leent zich zeer goed voor oefenterrein voor vliegers die in op leiding zijn. Oud-Schiphol zou ook in aanmerking kunnen komen voor de vestiging van de luchtvaart-academie voor de opleiding van vliegers. Daar kunnen ook rondvluchten georga niseerd worden, zodat dit vliegveld zijn attractie voor de Amsterdammers en Haar lemmers blijft behouden. De exploitatie van Nieuw Schiphol en Schieveen zal ook veel duurder worden dan Burgerveen alleen. Alleen de extra uitgaven die de K.L.M. voor haar rekening moet nemen worden geraamd op 3.745.000 per jaar. Bovendien moet op de beide vliegvelden Nieuw Schiphol en Schieveen met meer douane ambtenaren en postpersoneel gewerkt worden; Voor de post zal dit bovendien vertraging opleveren. Indien alle luchtpostverkeer op één punt ge centraliseerd wordt geeft dit natuurlijk tijdsbesparing. De aansluiting van Burgerveen op het spoorwegnet is eenvoudiger en goedkoper dan van Nieuw Schiphol. Bij Burgerveen kan het geschieden met een nagenoeg rechte baan, welke volledig past in de bestaande plannen voor het nieuwe tracé AmsterdamDen Haag, Waarbij ook Aals meer wordt aangesloten. Bij Nieuw Schip hol zou de spoorwegtunnel ruim twee maal zo lang worden, omdat deze ook on der Oud Schiphol en de Ringvaart' zou moeten worden gelegd. Dit betekent dat in dit spoorwegtracé 25.000.000 meer zou moeten worden gcinvesteerd. van ee„ motorrljtuiE beneYeM een heidscampagne. De totale besparing die de oplossing H„„ lol d.,.,.o,ro bon,Too, Men weet dat de afdeling Haarlem van de Alg. Vereniging voor Bloembollencul tuur aan de algemene vergadering heeft voorgesteld terug te komen op het indertijd genomen besluit om de zetel der vereni ging te verplaatsen naar Hillegom. Het Haarlemse voorstel wordt gesteund door de afdelingen Limmen, Bloemendaal en Schoten-Velsen. De voorzitters dezer afdelingen schrijven in het orgaan ter toe lichting o.a.: „Ontleden wij de zaak, dan is het in werkelijkheid zo, dat Hillegom een terrein aanbiedt ter waarde van, naar men zegt, 100.000, plus een schenking van 100.000. Vergeten wij echter niet, dat wij deze laat ste 100.000, indien wij Haarlem zouden verlaten, aan Haarlem moeten terugbe talen, omdat het ons destijds deze 100.000 ook gratis ter beschikking stelde. Dit is dus met de ene hand ontvangen en met BEROEP OP HET WEGVERKEER Dwingende beperkingen onvermijdelijk als vrijwijlige versobering uitblijft Nederland is een van de weinige landen -hoor gegeven ^an de sterke aandrang van in het door de oorlog'verarmde en ont-„Centraal Overleg", de overkoepelende wrichte Europa, waar in zeker opzicht het instantie van organisaties als A.N.W.B., wegverkeer een grote vrijheid geniet. De K.N.A.C., K.N.M.V., E.V.O., Vakgroep beperkingen, die aan het auto- en motor- Goederenvervoer langs de Weg en de Vak- verkeer in ons land „in de weg" zijn groep Personenvervoer langs de Weg, om gelegd, betreffen het „op de weg komen", de noodzakelijke besparing van deviezen Is men daar eenmaal door het verkrij- te verkrijgen via een vrijwillige zuinig rijvergunning, dan bestond tot dusverre Het benzineverbruik, dat vóór de oor- "0*6^001- sIechts het Zondagsrijverbod als hinder- log in ons land 35.000 kg/ton per maand r 0 r paal voor een onbeperkt gebruik van het bedroeg, ligt thans aanzienlijk hoger (on ver voermiddel. t geveer 48.000 kg/ton) door uitbreiding Van 2 April af bestaat er nog een andere van het vrachtwagenpark, deels met on- Burgerveen boven het plan Nieuw Schip holSchieveen zal opleveren de K.L.M. op niet minder dan 171.000.000 geraamd. (De hogere exploitatiekosten zijn m'nJ.rbeperking: die van de vrijwillige bezui- zuinige auto's uit dumps en voor militaire Bovendien wordt 300 ha grond minder nie|n£r Vriiwillie. maar Aet een zeer doeleinden door een intensiever Pehruilr aan andere doelemden onttrokken. de andere weer uitgeven. Ook Haarlem wil ons het benodigde terrein gratis ter beschikking stellen, zoals hieronder zal blijken, zodat bovengenoemd aanbod van Hillegom geen enkel voordeel biedt. Dant komt'de in uitzicht gestelde lening van 400.000 ad 2 pet. Afgezien van de vraag of, indien de tijd is aangebroken dat een dergelijk groots bouwplan uitvoerbaar zou zijn, alle voor lopige intekenaren op deze lening nog in staat zullen blijken te ziji^ hun toezeggin gen gestand te doen, mag ook deze lening niet worden overschat, immers bij een dergelijke groots opgezette onderneming speelt niet alleen de rentevoet van het ge leende geld een rol, doch dient men ook en vooral rekening te houden met de ex ploitatiemogelijkheden, en hier zal toch een ieder toe moeten geven, dat eenzelfde gebouw in Haarlem veel meer mogelijkhe den biedt en veel economischer is. Denken we alleen eens aan de te houden Bloemen tentoonstellingen. Het is toch zeker niet overdreven als dezerzijds wordt beweerd, dat een Bloemententoonstelling in de stad Haarlem zeker het dubbele aantal bezoe kers zal trekken van Hillegom, om niet te spreken van de mogelijkheden om een dergelijk gebouw in Haarlem voor andere doeleinden te exploiteren. Verder is het ook zeker niet uitgesloten dat bij een even tueel plan „Haarlem", indien dit aan de orde zou komen, op dezelfde manier een zelfde bedrag tegen matige rente beschik baar zou kunnen worden gesteld. Met deze vier ton van Hillegom zijn wij er echter nog lang niet en zou er nog wel eens min stens zes ton bij kunnen komen. Als men rente en aflossing berekent, wordt dit voor het vak een ondragelijke last. Verder kunnen we u nog mededelen, dat de heren Jan Mooy, bestuurslid van de afd. Haarlem en C. Kramer, op 25 Maart j.l. een onderhoud hadden met de heer Burgemeester van Haarlem, waarbij is ge- 1 bleken, dat Haarlem zeer grote interesse heeft bij het behoud van de Zetel van Bloembollencultuur, en wel terdege bereid ls ons te helpen aan een terrein voor Proef- en Monstertuin. Voor een eventueel nieuw te stichten eigen gebouw werd ons al direct een prachtig terrein van lVj ha, gelegen aan de Zijlweg te Haarlem, in het nieuwe uitbreidingsplan waar een grote nieuwe weg geprojecteerd wordt, in uitzicht ge steld. Waarom moeten wij dan de Zetel uit Haarlem verdrijven, terwijl ons sinds eeuwen daar gastvrijheid werd verleend. Hede met Bloei Dum ier-I schal niging. Vrijwillig, maar met een zeer doeleinden, door een intensiever gebruik Bnrscrveen i? centraler aeleeen dan effectieve st°k »chter d' d<"lr' Er m»e' van het wagenpark, benevens door uit- o v.- v. 1 v l ,T d „o <-1 - met het oog op de economische situatie een breiding van het gemotoriseerde militaire Schiphol. Er kunnen daar goede aanslut- beIulniEinE komen de ,asts„ op verkeer. In de eerste plaats is besparing weRïrkeï ISXrkorte rMMen met I '5 la»ds d™e«npot drukken in de vorm op bemine een dringende eis. de centra Amsterdam. Den Haag en Rot- 1 JiJraden'Komt 'die"lm,ninïeniTnfel vla Bi' dezc benzinebesparing zijn van be- terdam gegarandeerd zijn. De rijksweg ^^«11118^eSfrktag dan zfl dl" vS I lang: a,'Eemene conditie van het ver- Den Haag—Amsterdam loopt ook door het de ,w l voermiddel. de afstelling, de manier van naar mneten atdwmgen. I rijden en de mate van rijden. De voertuin Enige maanden geleden overwoog de 8en mogen slechts worden gebruikt voor overheid reeds een uitbreiding van het het doeB waarvoor de rijvergunning is ver- rijverbod tot drie dagen in de week of de leend- Er moet niet onnodig tot revisie lem mets. maar dan ook niets kan worden invoering van een maximum aantal naar worden overgegaan, aangezien dit onder- eedaan, zodat zelfs onder deze omstandig- individuele voorkeur te bepalen rij'dagen dolen kost en een periode van werkloos- heden een behoorlijke verbouwing aan ons V. c j rl men1\i.nnirt Tl/. kiINa „at. aII'Iaa Va a nirfon rf cV. nrtfT nipt Done trflPQDiurnnrH terrein. Met statistieken toont de K.L.M aan dat van de passagiers die zij in 1946 en 1947 vervoerde Rotterdam slechts 10% leverde, teeen Amsterdam 62.7% en Den Haag 27.3%. Tenslotte nog dit: Velen van u vindeji misschien het voorstel van de afdeling Haarlem op dit moment nog niet noodza kelijk of mogelijk oojc niet practisch, doch bedenk, dat, met het „Gevaarlijke Plan Hillegom" boven ons hoofd, ook in Haar- Bovendien zouden toch vele passagiers uit per periode, doch de overheid heeft ge- Den Haag en Rotterdam naar Nieuw Schiphol moeten trekken omdat het vlieg- n /Vare dagen veld Schieveen alleen bestemd zou worden voor de Europese verbindingen. De grote liinen naar Amerika. Zuid-Afrika en In- dië zouden toch alleen op het centrale vliegveld aangewezen zijn. Neem Nieuive conserveringsmethode gevonden heid meebrengt. De wijze van rijden be- eigen gebouw nog niet eens verantwoord invloedt 'f benzineverbruik in hoge mate. zou zijn. Hoge snelheden zijn funest, evenals het Wij moeten dus nu eerst weer vrij zijn "rijden met sterk variërende snelheden. en het onzalige plan-Hillegom moet weg. i Afzetten van de motor bij wachten be- Eerst dan kunnen we nieuwe plannen spaart op de lange duur en over het geheel makén om. als de tijd daarvoor rijp is, in genomen zeer veel. Een goed afgestelde de stad Haarlem, die nu ten gevolge van ontsteking bespaart veel benzine, evenals het overwicht van de bloembollenteelt in een juiste temperatuurregeling, goed spo- Noordholland en de overige noordelijke ren der wielen en goede bandenspanning. provincies, meer dan ooit het centrum van Het laten monteren van „overdrive" ter de bloembollenstreek is geworden, een Er zijn in de loop der tijden verscheidene methodes uitgevonden om eieren te conser veren, waarvan het gebruik van kalk of waterglas en later h&t bewaren in koelhui zen wel de bekendste zijn. Zo was de sftuatie vóór de oorlog. Doch tijdens de bezetting kwam in de Verenigde Staten een nieuwe behandèling in zwang en daarmede werden zulke goede resulta ten bereikt dat men- thans ook in ons land uitgebreide proeven met deze methode neemt, welke eigenlijk zo eenvoudig mag heten als het bekende ei van Columbus: het onderdompelen van eieren in een oliebad, hetgeen machinaal gèschiedt. De eerste machine die haar weg naar Europa heeft gevonden, is bij een firma te Apeldoorn opgesteld, waar de proeven wor den genomen onder auspiciën van het Be drijfschap voor pluimvee en eieren, dat ook de machine hier heeft geïmporteerd. Deze js vrij eenvoudig van constructie en heeft een capaciteit van circa 9000 eieren per udr. De proeven hebben betrekking op de soort olie en op de temperatuur. Eieren uit alle delen van het land worden daarbij gebruikt, in totaal twee tot drie millioen. Na behandeling gaan de eieren in het koelhuis. Over een half jaar wil men dan nagaan, welke soort olie en welke tempe ratuur het best geschikt zijn gebleken. Ei blijft vers. men kan het naai^ verkiezing koken, bak ken of klutsen. De kosten van de oliebadbehandeling zijn uiterst gering en zullen bij algemene toe passing van dit procédé zeker niet de 15 cent per duizend stuks overschrijden, waar schijnlijk zelfs aanzienlijk daaronder lig gen. Daartegenover staat dan nog als directe winst, dat de op deze wijze behandelde eieren slechts 200 gram per duizend iftdro- gen. tegen normaal 1500 tot 2000 gram. Men verwacht dan ook, dat de nieuwe methode binnen afzienbare tijd ook in ons land algemeen ingang zal vinden als er machines voor beschikbaar komen. Op die buitenlandse markten waar reeds geoliede eieren worden aangevoerd is het reeds zo, dat het gewone koelhuisei practisch onver koopbaar is. Zelfs worden er reeds proeven genomen om ook de vers te exporteren eieren een oliebehandeling te geven, waardoor een betere overkomst en wat meer speling bij het bewaren, worden gegarandeerd. Ook in de V.S. en Canada Butlin-cainps William Butlin, de bekende Engelse fi nancier van de vacantiekampen van zijn naam. zal ook in de Verenigde Staten en Canada een reeks van „camps" gaan bou- Het wordt dus uitsluitend een kwestie wen, meldt „Horeca". Het eerste zal wor- van vergelijking, want over het oliën zelf bestaat geen twijfel. Een ondervinding van ongeveer vier jaren in de Verenigde Staten, Canada en Australië heeft reeds afdoende geleefd, dat deze conserverings-methode verre te verkiezen is boven andere. Want het karakter van het verse "ei, de geur en de smaak blijven volkomen bewaard en den opgericht in Florida, bij Palm Beach en een vrijwel getrouwe copie van de En gelse kampen zijn. De bouw zal met Ame rikaans kapitaal worden gefinancierd. Door de aankoop van hotels in. Bermuda ep Nassau (V. S.) nestelde Butlin zich voor de eerste maal in het Amerikaanse be drijfsleven. beperking van het toerental is zeer aan te bevelen en economisch volledig verant woord. Ex-distributie-ambtenaar knoeide op groote schaal Bijna 90.000 levensmiddelen- rantsoenbonnen achterhaald De politie-buitendienst van het Cen traal Distributiekantoor en de Econo mische recherche van de Haagse poli tie zijn een uitgebreide zwarte handel in distributiebescheiden op het spoor gekomen. Ten huize van een 26-jarige Haagse koopman een gewezen distributie.- ambtenaar heeft men in totaal 87.550 rantsoenen in de vorm van cou pures van diverse levensmiddelen ach terhaald. Deze man is gearresteerd en heeft be kend, dat hij een distributie-ambtenaar uit Rijswijk heeft overgehaald om d§br middel van vals ingevulde, ondertekende en gestempelde formulieren verschillende coupures levensmffldelenbonnen te be machtigen. Een expediteur uit Dordrecht haalde de coupures op vertoon van valse papieren aan een distributiekantoor af te gen een beloning van duizend gulden. Beide mannen werden gearresteerd, even als een slagersjongen, die voor de hoofd dader coupures van 100 en 1000 rantsoenen vlees verkocht. In totaal bleek het om ruim 19.000 rantsoenen vleqs te gaan. De in beslag genomen coupures betrof fen ruim 4000 rantsoenen suiker, 33.000 rantsoenen brood, enkele duizenden rant soenen bloem, boter en margarine, bijna 12.000 rantsoenen melk, bijna 5000 rant soenen kaas, 3800 rantsoenen eieren en bijna 1300 rantsoenen huishoudzeep. nieuw gebouw te stichten met alle com fort en alle bijbehorende nevenbedrijven. zoals Proeftuin, Broeiproevenbedrijf enz. enz. Dat is de ware bedoeling van het voor stel Haarlem, dat. naar wij vast en zeker vertrouwen, door u allen zal worden on dersteund". Italië en het Marshallplan Wanneer ge zelf die éne azalea, die tante Marie op uw verjaardag heeft ge. stuurd, met man en macht en elke water-in-het-schoteltje in leven tracht tü houden En wanneer dat ding er op een kwade avond, juist wanneer er ook weer iets onge. zelligs over atoombommen in de krant staal voor vodden bij hangt plotseling de laat ste rose bloemen-adem heeft uitgeblazen er geen dokteren met kunstmest meer aan Wanneer ge iedere week uzelf tracteer, op een bosje tulpen, die ge dan elke morgen verzorgt als een goed en waardig schaaf gelie heur ooilam netjes een klein stukje va: de stelen en vers water en ge verheug: u over de rode en gele en witte weelde, dis de morgenzon u dan bij 't pril ontwakes bereidt Ik wilde zeggen: dan hebt ge een beetji een dwaas gevoel, wanneer ge in Amster dam de reusachtige bloemententoonstelling bezoekt. Het is hetzelfde gevoel van oog Jan van tante Marie van de azalea, die zijn ganse leven gejvorsteld heeft om de Oranji Nassau en die dan trots met zijn kruis ie zijn knoopsgat tussen allemaal heren stas. met grootkruizen en commandeurderijer, e; dan nog kettinkjes rinkelend van het lek- kers. Ik wilde zeggen: ook hetzelfde gevoel vai tante Marie van oom Jan, die op dat zelfdj feest met 'r mooie gouden armband met drie briljantjes midden tussen dames staat, die scheef hangen van de topazen en de aqua marijnen. Ik wilde zeggen: ge loopt er een beetje voor zot bij, met uw tien tulpen thuis in die koperen kan. over die tentoonstelling die een onbegrijpelijke rijkdom is van d< schoonste en de liefste bloemen ter wereld; die «een on omvatbare weelde is van alle kleuren en geuren der goede aarde; die eet niet te benaderen schoonheid is van het tederste dat leeft in een wereld, die, meer dan ooit naar tederheden smacht. Maar hel menselijke egoïsme verlaat u niet, zelfs niet hier, juist niet hier in deze wereld van dt minst-menselijke onbevangenheid en zon deloosheid, want ge zoudt dit alles voor alleen willen hebben en alleen, of op z' best: hand in hand met het mooiste meisje van de wereld, door dit volstrekte sprookje willen gaan en van de ene verrukking naai de andere willen lopen en de roes deze geuren willen ondergaan. Maar ik was er net toen de honderddui zendste bloemruiker binnenkwam en tien duizend sprookjesminnaars liepen mij vooi de voeten. En altijd, dacht ik, altijd zijn het weer de mensen, zelfs de bloemenmin- nende mensen, zelfs de ooms en de tante van goeden wille, die het voor de mensen bederven. Want wat waren die tienduizend best* mensen lelijk tussen die honderdduizem bloemen. Wat waren zij grauw tussen alle tintel en schakeringen van de wereld. „Mot je mijn tuintje zien", zei een scham pere dame, vol zelfbeklag. „Voor hoeveel geld zou hier nou staan?" zei een juffrouw, ;,asje rekent dat één roos- sie een halleve gulden kost?" „Truus. d'r zijn hier geen apen; de apen zijn in Artis. En ijswafeltjes ook niet" gemelijk een moeder tot haar kind. „Zouen ze dat na afloop nou op de mest vaalt gooien?" „Mens. as ik eris een keus mocht doen voor mijn buffetje". „Ik heb Rie seringen gestuurd voor d' verjaardag; acht gulden; asje niet oplet ben je zó een tientje kwijt en wat krijg je dan nóg?" „Niet zanikken, Dolf, straks krijg je boteram." „Ze hadden moeten zorgen voor een zitje met thee". „Heb je dat gehoord van Dirk en z'n vrouw?" „Vanavond hebben we capucijners." „Niet ankomme, Jèn." Ge loopt dan maar door die heerlijkheid, maar de goede mensen schuifelen u vooi de voeten. De goede mensen kunnen hun mond niet houden. De goede mensen zijn te menselijk voor de bloemen. Tienduizend bloemen met honderddui zend mensen. Tien tulpen in de stilte kunnen een gró ter wonder zijn. ELIAS, Op 1 COR MAf Vroi (St Recc 14.3C Aan Huv verg maa weg Voo Tan dr in Voor de vrijheid van het wetenschappelijk onderzoek De senaat van de rijksuniversiteit te Leiden en het concilium van de stichting ,-,Civitate Academia Lugduno Batava" heb ben de volgende resolutie aangenomen: „De senaat der Leidse universiteit het concilium van de stichting „Civitate Academica Lugduno Batava", verontrust door de maatregelen, die in verschillende landen de vrijheid van het wetenschappe lijk onderzoek en het universitair onder wijs aantasten, spreken als hun overtui ging uit, dat een universiteit slechts dan haar taak kan vervullen, indien haar le den trouw blijven aan de hoge beginselen van waarheid, gerechtigheid en eerbied voor de menselijke persoonlijkheid en naar eigen eerlijke overtuiging in volle vrijheid ie wetenschap kunnen dienen". 46. Toen Panda boven kwam, trof een dof gemompel zijn oor. Dat bleek afkomstig te zijn van een groepje agenten, dat vóór de kamer van de commissaris stond. Ver- stéénd!" zei een van de agenten somber. „Ik weet niet, wat jullie doenmaar ik heb er genoeg van.' Ik neem mijn ontslag! Ik wil niet in een standbeeld worden ver anderd neezeg nu zelf!" Panda luister de niet naar het antwoord maar stapte voorzichtig de kamer binnen. Nu, daar stonden de commissaris en professor Kalker onbewegelijk bij de manden vol bladeren ze waren volkomen versteend! „Ver schrikkelijk!" mompelde de inspecteur, die het onderzoek leidde. „Ze zijn stijf, net als alle anderen! Het wordt te bar! Dit is geen beroep meer, het is een óngeneeslyke ziekte!" „Niet zo somber!" zei Panda. „Deze manden met plantjes maken de zaak zó weer in orde! U zult het zien!" ,J£n wie ben jij?" snauwde de inspecteur. „Wat heb jij hier te maken? Maak dat je weg komt!" „Kalm," zei Panda. „Ik ben de assistent van de professor en ik zal de commissaris en de anderen beter maken! Laat me maar begaan...," In Italië werd een Gallup-onderzoek in gesteld in verband met het plan-Marshall. Het onderzoek is van belang, daar de com munisten en Nenni-socialisten eerst niets van het plan wilden weten en er heftig te gen ageerden en thans zekere voorwaar den willen stellen, die de Amerikaanse regering weigert in overweging te nemen. De uitslag was deze: Op 100 Italianen heb ben 78 het plan wel eens horen noemen. Van degenen, die er enigszins over zijn in gelicht, menen 65 pet. dat men het moet aanvaarden, 14 pet. zijn er tegen en 21 pet. heeft geen mening. Verdeelt men de on dervraagden naar hun beroep, dan blijkt dat 76 pet. der landbouwers, 76 pet. der ambtenaren, bank- en handelsbedienden, 95 pet. der personen in de vrije beroepen. 64 pet. der handwerkslieden en 47 pet. dei- arbeiders in de industrie en der dagloners op het land, voorstanders zijn van het plan. Industrie-arbeiders en dagloners zijn de twee groepen, waarop de propaganda van Togliatti, Nenni en hun aanhang het meest vat heeft. Onder de communisten, welke werden ondervraagd, bleek 18 pet. geen mening te hebben en 6 pet. het Amerikaanse plan goed te keuren. Bij de partijgenoten van Nenni heeft 38 pet. geen mening en meent 33 pet., dat het Amerikaanse plan moet worden aanvaard. Dit is kenmerkend voor de onzekerheid in de socialistische gelede ren. Intussen wekken sprekende affiches het Italiaanse volk op, zich bij de verkie zingen de aangeboden Amerikaanse hulp te herinneren...,. Ontsnapping. Mihael Zibrin, afgevaardigde van de Slowaakse democraten, die ver volgd zou worden wegens activiteit ge richt tegen de staat, en wie de parle mentaire onschendbaarheid was ont nomen, is ontsnapt door over een grens rivier te zwemmen. Zes personen, die hem behulpzaam waren, zijn gearres teerd evenals zes andere, onder wie leden van het nationale veiligheids corps. Hongerstaking. De politie te Calcutta heeft 124 personen gearesteerd, nadat de regeringsambtenaren waren begonnen met 'een hongerstaking in weerwil van een waarschuwing van premier Pandit Nehroe, dat de stakers zouden worden ontslagen. De stakers demonstreren tegen inkrimping van de openbare dienst zonder voorzieningen voor ge schikte andere betrekkingen. Regeringswijziging. De voormalige Tsje- choslowaakse ambassadeur te Ankara, Kolowrat. is naar de V.S. vertrokken om te trachten „samen te werken met personen in de V.S. van Tsjechische of Slowaakse oorsprong om-een regerings wijziging in het vaderland tot stand te brengen". Justitie. De Poolse minister van Justitie heeft besloten over te gaan tot een nieuwe bestudering van dë dossiers van bepaalde personen, beschuldigd van sa menwerking met de Duitse bezetter, dia Je snel gerehabiliteerd zijn.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2