Regering acht wijziging van de Grond wet thans gewenst „Huis Clos" te Haarlem C. DE WEEKS Sportprogramma's voor Zondag Sport in het kort Radio Moors Kort en Bondig Taxi? Bel 1.2.3.4.5 P. SCHOEN Meubilering J ZATERDAG 3 APRIL 1948 HAARLEMS DAGBLAD Wetsontwerp volgt rapport der Staatscommissie De regering heeft het oorspronkelijke wetsontwerp betreffende de nodig geachte wijzigingen in dc Grondwet gesplitst in een wetsontwerp betreffende de nieuwe rechts orde en een wetsontwerp inzake de invoe ring van het instituut van staatssecretaris- Uit de toelichting op het wetsontwerp inzake de Grondwetswijziging blijkt, dat de regering met de grote meerderheid van de staatscommissie en op de daarvoor in het rapport der commissie aangevoerde gron den van oordeel is, dat de vraag, of ver andering van de Grondwet met het oog op de hervorming van het Koninkrijk thans gewenst is, bevestigend moet worden be antwoord. In haar rapport behandelt de staatscom missie de vraag, of kan en moet worden volstaan met in de Grondwet te bepalen, dat bij de wet, met afwijking van de Grond wet, voorzieningen kunnen worden getrof fen tot wijziging van de verhouding tussen en van de staatsinrichtingen der in artikel 1 der Grondwet genoemde gebieden, of dat een nadere omschrijving van de grond lijnen van een nieuwe rechtsorde voor die gebieden in de Grondwet dient te worden opgenomen. De regering kan zi^h aansluiten bij de meerderheid van de staatscommissie, welke zich ten gunste van een positieve opzet uit spreekt. De regering wenst ook aandacht te wijden aan de plaats van Suriname en de Nederlandse Antillen in het bestek van dit voorstel tot Grondwetswijziging. De ont wikkeling der staatkundige verhoudingen in deze gebieden en tussen deze en Neder land vertoont een ander beeld dan de evo lutie in en met betrekking tot Indonesië. Het denkbeeld van een nieuwe rechtsorde voor het Koninkrijk betreft in beginsel ge lijkelijk alle in artikel 1 der Groifti^'et ge noemde gebieden. Deze overweging moet ertoe leiden, de aanvankelijke vormgeving voor de nieuwe rechtsorde in de Grondwet als één herziening te behandelen. De regering acht het overbodig, harer zijds uitvoerige beschouwingen aan het staatsrechtelijk karakter van de voorge stelde Grondwetswijzigingen te wijden. Hetgeen daaromtrent in het rapport der BEKENDE MANNEN. Morgenavond wordt van 7 tot 8 uur in de Grote Kerk een bijzon dere dienst eehouder. Sprekers zullen zijn Dr. E. EMMEN. eertijds predikant te Haar lem. r.u secretarie van de Synode der Her vormde Kerk, en Ds. G. P. KLIJN, leider van het „open deur" werk. Voor deze dienst wordt een grote belangstelling verwacht. (Adv staatscommissie is gesteld als toelichting van het meerderheidsvoorstel heeft de in stemming der regering. Zij is van mening, dat de opzet van dat voorstel aanvaardbaar is voor de vertegenwoordigers der bevol kingen van alle grondgebieden van het koninkrijk. Zij meent daaraan slechts te moeten toe voegen dat de verwezenlijking van de samenwerking tussen de Uniestaten door eigen Unie-organen inzake buitenlandse betrekkingen niet behoeft in te sluiten, dat deze zaken volledig en uitsluitend in Unie- verband zullen moeten worden behartigd. De organen zijn hier gedacht als organen, waarin en waardoor op deze gebieden door de Unie-staten zal worden samengewerkt. De uitwerking daarvan wordt hier geheel opengelaten. CITY TAX N.V. Telefoon 16.17.2 Rozenstraat 49 DAG EN NACHT „Tot hiertoe en niet verder", dacht de auto mobilist, die Vrijdagmiddag de Schouwtjes- brug wilde oprijden, doch plotseling de Leidsevaart onder zich vond. Zijn escapade werd veroorzaakt door een wielrijdster, die geen voorrang verleende en die hij wilde ontwijken. De Haarlemse verkeerspolitie roept deze dame en eventuele getuigen op zich aan het bureau Nassauplein te ver- j voegen. Initiatief van de Kunst gemeenschap De Haarlemse kunstgemeenschap heeft het initiatief genomen tot een opvoering In de Stadsschouwburg van het toneelstuk „Huls Clos" van dc Franse filosoof, psy choloog en schrijver Jean-Paul Sartre door het Rotterdams Toneelgezelschap. Deze opvoering zal op 10 Mei in sa menwerking met de Volksuniversiteit en de „Conférences francaises" plaats vinden. De vertoning zal een besloten karakter dragen. Plannen Morden gemaakt voor de Sportweek Voor de in de maand Juni te houden Sportweek bestaat bij de Haarlemse sport verenigingen grote belangstelling. Voor bereidingen worden reeds getroffen, om deel te nemen aan een demonstratie of een wedstrijd. Het uitvoerend comité van de Sportweek werkt op het ogenblik de plan nen uit. Het programma beslaat dit jaar acht dagen, aangezien op Zaterdag (12 Juni) begonnen wordt en het sluitingsfeest op Zaterdag (19 Juni) bepaald is. In de loop van die week zal het publiek van verrichtingen van een groot aantal tak ken van sport getuige kunnen zijn. Vooral op Zondag 13 Juni zal dat het geval zijn, omdat die dag de bezoekers een program ma aangeboden wordt, dat samengesteld is in de geest van een Olympische dag. Gym nasten verlenen medewerking cn bijzon dere aandacht zal het vendelzwaaien door dames vragen. Voor de jeugd wordt een speciale middag georganiseerd, zo mogelijk op Zaterdag 19 Juni. De overige demon straties en wedstrijden worden in de avonduren gehciuden. Haarlemmers naar Derby Plannen zijn in voorbereiding, om ook dit jaar ter gelegenheid van de sport- uitwisselingf een tocht naar Derby te maken. Vermoedelijk komen de Engelsen niet naar Haarlem, echter wel het volgend jaar. De Haarlemmers zjjn uitgenodigd de eerste helft van Augustus in Derby te komen. Als voorlopige datum van vertrek is bepaald Zaterdag 7 Augustus. Het is nog niet bekend uit welke takken van sport vertegenwoordigers(sters) worden aan gewezen. DISTRIBUTIENIEUWS Maandag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van distributiebescheiden te: Haarlem: KI. tot en met Ko. Heemstede: restant K. Biocmendaai: P tot en met R. betaalt voor Herencostuums 25.- tot 150.-. Dames-, Heren-, Tropen-, Kinderkleding goede prijzen. KAMPERVEST 45 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 2 April 1948 GEHUWD: 2 April. C. van Duijvenvoorde en E. Boersma. BEVALLEN van een zoon: 31 Mrt. D van Deventer—Vleghert; 1 April, J. D. Suurland Welter; M. A. Stns—Stichert; W. Ramp van Bodegom: 2 April. G. Tiggelman—van Biezen: P. J. Nicuwendijk—van den Hoek. BE VA LI.EN van een dochter; 1 April, M. A. van DijckMedenblik; G. M. Horsten Wassenaar; J. de VriesSwaan; 2 April, M. Horsten—Gaszen: A. M. Derr—le Febre. OVERLEDEN; 31 Mrt. A. Macou. 79 j.. Ceramstraat; A. M. Gelaudie—van Vuercn 38 Korte Poellaan; C. M. Verznlberg. 73 j 2c Vooruitgangstraat: D. Paay. 81 j., Allard Picrsonstraat; 1 April, N. Feije, 63 j., Leidsevaart. De tweede ronde van de strijd om het kampioenschap van Nederland brengt de wedstrijd HaarlemEDO in het Olympisch Stadion. Zal de snelle voorhoede van de „thuisclub" er in slagen de hechte verde diging van EDO meer malen te passeren dan de goed doorzettende voorhoede van de andere partij, de zwakkere verdediging van Haarlem? Een voorspelling durven wij niet te wagen. Het is te hopen, dat de voetballers voor een boeiende strijd zorgen. In Heerenveen kan de ploeg van' deze naam van Go Ahead winnen en in Den Bosch komen BW en PSV tegenover el kaar. Voor de promotie- en degradatiecompe tities staan op het programma: tweede klas: KFC—RFC en SVV—Emma; derde klas: CDNZVVRapiditas—Schoten; V.I. O.S.Leerdam; HBCONA. Vierde klas: RipperdaZilvermeeuwenJOS EHS Beslissingswedstrijd 4e klas: THB Heemskerk. De volgende wedstrijden worden in de beker-competitie gespeeld: De Kenne- mersAFC; DOS—VSV; Stormvogels Volendam; DEMIÉV. Beverwijk ODIZ; ADO '20—WE; CSV—TYBB; W BTerrasvogels; KinheimETO: HFC Vliegende Vogels (Zaterdag); Bloemen- daalDIO; ZandvoortmeeuwenHalfweg; DSSOnze Gezellen; LijndenRivalen. Het hockey-programma vermeldt; kam pioenschap van Nederland HHYCDKS; eerste klas AmsterdamHOC; promotie tweede klas: TOGO 2Zandvoort. Het N.K.B.-programma luidt: Om het landskampioenschap: Deto Naas. Eerste klasse: Amsterdam Zuid Archipel, SwiftWesterkwartier. Tweede klasse b: ZKVGroen Geel. Tweede klasse c: Westerkwartier 2Archipel 2. Derde klasse b: Roda—KVH; OKV—OBZ b. Zilveren korf: RohdaSport Vereent; OosterkwartierGymnasiasten. N. v. d. Dagbal: SVK 2Aurora; Wes- .terkwartier 3Amstelodamum 2; Roda 2 Oosterkwartier 2. In de Haarlemse Korfbalbond worden gespeeld: eerste klasse: Aurora 3Oost hoek; tweede klasse: Sport Vereent 3 Animo Ready: derde klasse: Oosterkwar tier 5Watervliet 5. Schoolvoetbal Halve eindstrijden zijn achter de rug In afdeling A van de schoolwedstriiden waren de finalisten al bekend n.l Rijks kweekschool en 1ste HBS B 1. Afdeling B gaf een spannende kamp tussen de ULO A en het Chr. Lyceum. Het zou gean slechte eindstrijd zijn geweest. ULO A trok tenslotte aan het langste eind en plaatste zich in de finale tegen de St. Jeroenschool. Gewonnen werd met 1—0. In afdeling C won 1ste HBS B 7 voor de vierde maal, maar de zege (32) was nu niet zo overtuigend. Zij ontmoet nu in de eindstrijd Triniteitslyceum 3. dat de Harten- lustschool uitschakelde met 30. Afdeling D gaf in de verliezersronde wei nig spanning, In de winnaarsgroep zette 2de Centrale school 2 de opmars voort, met op nieuw sprekende cijfers. De tegenstandster in de finale is de Juliana v. Stolbergschool. In afdeling E verliezers bereikte de Von delschool. na een strafschoppenbeslissing de eindstrijd, waar zij de St. Jozefschool op haar pad zal vinden. In de winnaarsronde kreeg de Dreefschool het te moeilijk tegen de St. Bavoschool uit de Eémstraat en als laatste finalist plaatste zich op het nippertje de Mar- nixschool. De uitslagen waren: Afdeling D verliezers: Gymnasium 3Prin ses Ireneschool 3 50; 1ste Doopsgez. school —1ste Centr. school 2 7—2. Winnaars: 2de Centr. school 2lste Cen trale school 1 6—1: ULO A 4—Juliana van Stolbergschool 04. Afdeling E. verliezers: Lorentzschool 2 Vondelschool 11, Vondelschool wint; Chr. Dreefschool 3St. Jozefschool 02. Winnaars: MarnixschoolBornwaterschool 1—0; Dreefschool (H'stede)St. Bavoschool, Eémstraat 0—8. CARTER NAAR HULL CITY. De over dracht van Raich Carter, de bekende inter nationale rechtsbinnen van Derby County, ian Huil City heeft haar beslag gekregen Carter zal voor zijn nieuwe club als speler cn als assistent-manager optreden. Met deze transfer was een bedrag van 6000 pd. st. ge moeid. Zwitserse kolonel bezoekt Haarlem en Bloeinendaal De Zwitserse kolonel Schafroth, die Zondag in ons land aankomt, zal in de loop van de volgende week een aantal militaire onder delen bezpeken. Maandagmiddag 15.45 uur komt hij in de Ripperda-kazerne. waar de School der K. troepen gevestigd is en Don derdag a.s. in de Stormschool te Bloemendaal Speciale keuring van narcissen Vrijdag werd onder auspiciën van de Al gemene Vereniging voor Bloembollenculr tuur in het Krelagehuis te Haarlem een keuring gehouden voor afgesneden nar cissen. Vele kwekers hadden hun fraaiste varië teiten ingezonden en vooral in de afdeling trompetnarcisssen vielen heel wat specimen van gedegen vakmanschap en liefde voor de veelvormigheid der natuur op te mer ken. De firma Warnaar en Co. te Sassenheim sleepte zowel in Prijsvraag I (twaalf nieu we aanwinsten trompetnarcissen) als in Prijsvraag II (idem voor andere narcissen) de eerste prijs de grote gouden médaille in de wacht. Een tweede prijs verwierf H. P. Zwet sloot en Zohen, uit Sassenheim. De N.V. Verenigde Bloembollenculturen te Noord- wijk behaalde in de wedkampen I en II resp. een tweede en eén derde prijs. De firma F. Rijnveld en Zonen, Hillegom, kreeg^ een diploma voor een gouden mé daille* met haar vrije inzending: G. Lubbe uit Oegstgeest een diploma voor een ver- guld-zih'eren médaille. Is hier iets van IJ hij? Aan het hoofdbureau van politie te Haar lem zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te verkrijgen omtrent de na volgende, in de afgelopen week, als gevonden aangegeven voorwerpen: autopeds, gouden armband, armband met stenen, schoenen bonnen, badpakje, breiwerk, broche, bril in ^tui, ceintuurs, duimstok, zadeldekje, étui met zakkam, fluit, muntbiljetten, honden, handschoenen, hoofddoek, hondenpenningen, handdoek en badpak, armbandhorloge, wol len jurk, jongensjasje.' blauwe kater, hals ketting, jongenskousen, koffer met sport- kleding, kolenkaart, gecombineerde kaart, kinderlaars, zakmes, kindërmutsen, meisjes mantel, oorbel, gouden oorknop, portemon- naies met inhoud, pet, zegelring, padvinders- riem, rozenkrans, gouden ring, kinderrijwiel, schoenen, sleutels, schroevendraaier, shawl, tassen met inhoud, kindertuigje, unster, vul penhouders, vulpotlood, damesvest. wanten, kinderkruiwagen, kolenzakken en bonnen voor a.s. moeders. Churchill's Oorlogsmemoires Je VoILsLrant .^'ECHTEN zullen we, tot Engeland zegeviert en de wereld verlost is van de tyran," aldus sprak Churchill in Juni 1940 in het Lagerhuis, toen het gevaar dreigde, dat de Duitsers de Noordzee zou den oversteken. En terwijl hij ging zitten en alle afge vaardigden hem toejuichten zei hij zachtjes tot zijn buur man Attlee: „We zullen ze doodslaan met schoppen, dorsvlegels en iege Hessen, want iets anders hebben we nietDeze geest van vastberadenheid en humor versloeg Hitier en maakte Churchill tot de Vader der Overwinning. Dese geest zal U weer tegen stralen uit de oorlogsmemoires van de grote leider, waarvan de Volkskrant vanaf 16 April als enig dagblad van Nederland tegelijk met de wereldpers uit treksels zal publiceren. Wandelsport Tochten door de bloeiende bloenibollenvelden Op Zaterdag 24 en Zondag 25 April» zal de in het gehele land bekende wandeltocht door de bloembollenvelden, georganiseerd door de vereniging „Jan Pastoors" te Haar lem, in samenwerking met D.E.K.O. te Lisse, worden gehouden. De belangstelling er voor ne.emt ieder jaar toe. Waren er in 1946 2600 deelnemers, in het jaar 1947 was het aantal vergroot tot 5000 en over enkele weken worden 7000 dames en heren ver wacht. Ter voorkoming van moeilijkheden in het verkeer zal van twee plaatsen uit gestart kunnen worden en wel in Haarlem en Lisse. In Haarlem wordt Zaterdagmid dag 24 April tussen één uur en half drie gestart bij het gebouw van de Haarlemse Kegelbond en Zondag 25 April tussen negen uur en half één en in Lisse op de zelfde uren van het gebouw „Hobaho". De afstanden bedragen 20 of 30 km. Zij, die de tocht volbrengen, ontvangen een me daille. Voor verenigingen zijn prijzen be schikbaar gesteld. Zwemmen Uitkomen van Nel van Vliet in Londen is onzeker Aan de sportcommissie van de Kon. Ne derlandse Zwembond is de vraag gesteld, of Nel van Vliet, die niet aan de centrale zwem- training deelneemt, toch in aanmerking kan komen, om naar Londen uitgezonden te worden. De voorzitter van deze commissie, de heer H. Wesselo, deelde mee. dat van de zijde van de zwembond geen drang op Nel van Vliet uitgeoefend zal worden, om naar ons land terug te komen. Mocht zij uit Chicago terugkeren, dan zal in de eerste plaats nauwkeurig worden nagegaan, of zij haar amateur-stAlus heeft behouden en of haar tijden zodanig zijn, dat zij in vorm niet is achteruit gegaan. Verder verklaarde de heer Wesselo, dat de berichten, als zou Nel van Vliet na de Olympische Spelen onmid dellijk weer naar Amerika terugkeren, even tueel om zich te laten naturaliseren, een pijnlijke indruk hebben gemaakt. Het is natuurlijk niet bevorderlijk zo iemand uit te zenden en al zwemt zij nu nog zo snel. een geest vap saamhorigheid is toch ook heel wat waard en deze mag niet geschaad worden. In Londen zal Nederland op alle dames nummers inschrijven en voor de heren alleen op de rugslag, de schoolslag en de 1500 meter vrije slag. Waarschijnlijk zal ook de polo- ploeg uitgezonden worden. ZONDAG 4 APRIL 1948. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. Zaterdag 7.30: Brouwerskapel Dhr. Chr. Kousemaker. Avondgebed. Zon dag. 10: Ds. E. Pot. H Doop. 4: Liturgische Godsdienstoefening voor Doofstommen en Slechthorenden in de Consistorie 5: Ds. P. J. Mackaay, H. Avondmaal. 7: Bijzondere dienst Dr. E. Emmen. den Haag en Ds. G. P. Klijn. van Driebergen. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 4.30: Padvindersdienst. Noorderkerk, Velser- straat. 9:'Ds. E. Dijkhuis. 10.45: Prof. A. H. Edelkoort, Utrecht. Oostcrkerk, Zomerkade. Ds. P. J. Mackaay. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Dhr J. W Hoffenaar, Amsterdam. Kinderkerk. 10.30: Ds. Ijfc J van Heerden. Rotterdam. Jeugddienst. Kapel Bethesda Sarepta. Hazepaterslaan. 9.30: Dhr C. D. Kousemaker, Kinderkerk. 10.45: Ds. E. Dijkhuis. Diaconessenhuis. Hazepaterslaan. 4.15: Ds. A. J. van Rhijn. Ver. van Vryz. Her vormden. Jacobstr. 6. 10.30: Ds. J. de Graaf. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 4 Avril a 19.30 h. Cercle Biblique. a 20.30 h. Réunion du groupe de Jeunesse. Church of England. Sunday, April 4th 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk, Kinderhuissingel: Easter Service with Anthem followed by Holy Communion. Rev. C. E. Elton. Stads Evangelisatie. Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: Dhr. H. v. Doorn. Heiloo. Zuiderkapel. Zuiderstraat 15. 10: Zendeling G. H. A. van der Veen. Oldebroek. 5: Dezelfde. H. Avond maal. vrij voor alle gelovigen. 7.45: Jeugd- samenkomst o.l.v. H. v. d. Brink. Opwek kingssamenkomsten. Zuiderstr. 15. Dinsdag, Woensdag en Donderdag 3 en 8: Conferen tie A. I. G. K. Sprs.: F. H. v. d. Hoi'st, W. Dubbeldam, H. F. Huson, P Klaver, C. v. d. Vlis, Mr. C. Verdam. Koor- en solozang. 10.30: Bidstond. Vrye Evang. Gemeente, Ba- kenessergraeht. 9.30 en 5: Ds. Joh. J. van Fetegem. Broedergemeente. Parklaan 34. 7: Ds, Schutz. Evang. Luth. Gemeente. Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. Hoekema Remonstr. Gerefonn. Gemeente. 10.30: Mej. Ds. E. B. A. Poortman. Leklen. Gereform. Kerk. Kloppersingelkerk 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Wilhelminakerk 10: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. A. M, Boeyinga Zuid-Oosterkerk 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. A. van Arkel Lyceumkerk 9: Ds. J. Mulder. 5: Dr. P. J. Richel Gereform. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Herv. Geref. Bond. Woensdag: Ds. J, Dorsman, van Schelluinen. Oud-Gercf. Ge meente, Frans Halsstraat 4. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk, van de Haag. Baptiste Ge meente, Parklaan 34 9 30: Ds. J. W. Weenink Dezelfde Doopdienst (Sportfondsen- bad). 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Le ger des Heils. Schagchelstr. 26. 10: Majoor A. G. Schram. Opdrachtdienst. 8: Dezelfde. Ned. Chr. Gemeensehapsbond, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 8: H. v. d. Brink, te Bloemendaal en J. Dammuller. te Alkmaar. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomst Vergadering van Gelovigen, Jansstr. 85. 10.30: F Niemeyer. Alphen a. d. Rijn. (Broodbreken)Gemeente des Heren. Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Eredienst en preek. Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apostolische Zendingsgemeente, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Aposto lische Zendingsgemeente, Jacobijnestraat 15 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Ere dienst (Soefi-Beweging). Nassauplein 8. 11 Dienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia" 10.30: Wijdingsmorgen. J. P. Smits. Het Ro- zekruisers Genootschap. Bakenessergracht 13 7.15: Dhr. J. Leene. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Ged. Oude Gracht 47. 6: Zondagavondvergadering HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. 10: Ds. G. Koch, H. Doop'. Za terdag 7.3Ö: Avondgebed. Immanuëlkerk 10: Dr, H. v. d. Loos. 7: Ds. G. Koch. Kon. Emma- sehool, Raafstraat.- 10: Ds. J. Kroon. 5: De zelfde. Biddag voor het gewas. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Dienst. Leger Des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heiligingsdienst 6.45: Openluchtsamenkomst (Soendaplein). 8: Verlossingsmeeting o.l.v. Kolonel en Mevr. Chr. Ronitz. Geref. Kerk, Noord-Scho- terkerk. 9 en 10.30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds J. W. Siertsema. Christ. Geref. Kerk. Flores- straat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. J. W. v. Nieu- wenhuijzen. 7: Ds. H. Bartlema. Kapel Nieuw V redenhof. 10.30: Ds. G. A. Ba'rger. 7: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen. Prinsessekade 3: 10.30: Jeugdkapel. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jansen, Voorg. v. d. Afdeling. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Ri chel. 5: Ds. J. Overduin, van Amsterdam. Camplaan. 10: Ds. J. Overduin. 5: Ds. J. Mulder. Gereform. Kerk. (Art. 31) Heren weg 111. 9 en 3: Ds. J. Keizer. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu werïklaan. 10: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder, Doopsgez. Pred. te Haarlem BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. P. Klijn, te Driebergen. H. Doop. 7: Jeugddienst. Ds. J. E. Drost. Ned. Prot. Bond Potgieterweg 4. 10.30: Mej. Ds. C. Souten- dijk, Dg. Haarlem. Geref. Kerk. 9. 10.30. en 5: Ds. A. de Bruin, van Driebergen. Soefi- Beweging, Centrum Bloemendaal. Popellaan 1. 4: Dienst. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1 10.30: Gez. H. Mis. O VERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. K. H. E. Gravemeijer, te 's Gravenhage. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. SPAARNDAM. Sed. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Bid dag voor het gewas. West. Kon. Emmaschool Raafstraat. 10 en 5: Ds. J. Kroon. Biddag voor het gewas. Taxi l Bei 1 3000 DAG EN NACHT De heer N. F. Allan hartelijk gehuldigd Zoals wij gisteren mededeelden is de heer N. F. Allan, oudsfe directeur van Van Gelder Zonen N.V. Koninklijke Papier fabrieken, ter .gelegenheid van zijn zestig jarig medewerkerschap aan dit bedrijf be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Deze mededeling deed de presi dent-directeur, de heer H. Smidt van Gel der, op een receptie, welke Donderdag middag in de Industriële Club in Amster dam gehouden is. Op hartelijke wijze is de heer Allan op deze bijeenkomst gehuldigd. Leden van het personeel van de fabrieken waren naar de hoofdstad gekomen. De heer B. Beuker, directeur van de Renkum- se fabriek, voerde het woord namens het personeel en overhandigde een gouden si garettenkoker. De heer J. Smit. lid van de Velsense directie, ging de geschiedenjs na van het bedrijf en bood een door mevrouw B. Westendorp-Osieck geschilderd olieverf portret van de jubilaris aan. Op de receptie waren mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen, ir. E. L. Selleger, voorzitter van de bedrijfsgroep Papier en vertegenwoordigers van organisaties. De commissaris der Koningin in de provincie had schriftelijk zijn gelukwensen aange boden. GEEN VOORRANG VERLEEND. Een 51-jarige bankwerker, die gisteren per fiets van de Schoterweg de Schoterstraat wilde inrijden, werd, doordat hij geen voor rang verleende, aangereden door een hem achteropkomende motorrijder Met een sche del basisfractuur en een wond boven het lin keroog is hy in de „St. Joannes de Deo" op genomen. Van ouds bekend Tel. I460Ü Officieel Philips-rcparatcur Kruisstraat 38 - Haarlem Kleuters weer met 31 jaar naar school? Alleen nog slechts in uitzon deringsgevallen mogelijk In de afdelingen van de raad van Haar lem is gevraagd of het mogelijk is, nu de ;emeente financieel weer zelfstandig is de toelatingsleeftijd, zowel voor het openbaar als voor het bijzonder voorbereidend lager onderwijs, te verlagen tot jaar. In herinnering werd gebracht, dat de wense lijkheid hiervan destijds door B. en W. werd erkend. B. en W. erkennen dat zij die uitlating gedaan hebben. Maar zo vervolgt het college op 12 Maart 1947 is uit een brief van Gedeputeerde Staten gebleken, dat de egermg, met het oog op de bestaande fi nanciële omstandigheden, het standpunt van B. en W. is toegedaan, dat terzake van het openbaar en het bijzonder voorberei dend lager onderwijs alleen uitgaven mogen worden gedaan voor kinderen in de leeftijd van 46 jaar; in verband hiermede werd van hogerhand verwacht, dat het hierdoor te verkrijgen schoolruimte-overschot de aan de orde gestelde uitbreiding van het openbaar voorbereidend lager onderwijs overbodig zou doen worden. Ten einde de verlangde goedkeuring op de subsidierege ling te verkrijgen, bleef het college slechts over aan de eis tot leeftijdsbeperking te voldoen. Naderhand hebben B. en W. by Gedeputeerde Staten betoogd, dat niettegen staande het inachtnemen van de nieuwe leeftijdsgrens, aan uitbreiding van het openbaar voorbereidend lager onderwijs op korte termijn niet te ontkomen zou zijn en dat het volgen van kleuteronderwijs door een belangrijk, daarvan thans verstoken, aantal kinderen in de leeftijd van 3V24 jaar een gebiedende eis is. Zoals bekend heeft de gemeente vervolgens toch bereikt dat aanvankelijk twee klassen voor het openbaar voorbereidend lager onderwijs konden worden ingericht en dat aan zeven bijzondere scholen een beperkt subsidie kon worden verleend. Hoewel B. en W. de her leving van de vroegere minimum-toelatings leeftijd van 3'/2 iaar n°S steeds urgent ach ten, meent het college, dat het aan te be velen is eerst te trachten het vormen van meer klassen voor het openbaar voorbe reidend lager onderwijs tot stand te bren gen en daarna de toelatingsleeftijd verlaagd te krijgen; het is begrijpelijk, dat daarbij de financiële zelfstandigheid der gemeente een belangrijke vooruitgang betekent, doch dat anderzijds de middelen moeten worden aangegeven, waaruit de hogere uitgaven kunnen worden bestreden. Inmiddels heb ben B. en W. zich tegenover de hoofden en schoolbesturen berei#verklaard in bijzon dere getallen van sociale cn medische aard ontheffing van het voorschrift van de mi nimum-leeftijd van vier jaar te verlenen. Oude man tussen muur en stoomwals bekneld De machinist van een stoomwals, die op de rijksweg te Eyed en reed, verloor dé con trole over zijn machine en reed het trottoir op, waardoor een 80-jarige man tussen een muur en de machine bekneld raakte. Het slachtoffer kreeg een zenuwschok en is twin tig miriuten later overleden. De alt-zangeres Annie Woud en de pianist Johan Otten, die dit seizoen reeds zoveel succes in Engeland oogstten, zullen dezer dagen weer voor een concert-tournée naar Groot-Brittannië vertrekken. „Vrijheid en Democratie" Is de titel van het nieuwe weekblad dat door de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie wordt uitge geven. Voorzitter der redactiecommissie is drs. H. A Korthals, secretaris Mr. E. Elias. Vrijdagmiddag overleed te 's Graven hage de kolonel van de. Generale staf K. Metting van Rijn. tevens directeur van de ..Nationale reserve". Kolonel Metting van Rijn was juist dezer dagen aangewezen om de „Nationale reserve" op te bouwen. Dc opvarenden van het s.s. „Zuider kruis", dat met troepen aan boord van Bata via naar Nederland onderweg is. kunnen in Port Said correspondentie ontvangen, mits deze uiterlijk op 11 April ter post bezorgd is. Op uitnodiging van het secretariaat- generaal van de Benelux te Brussel hebben de Commissarissen van de Koningin in de provincies Overijssel, Gelderland, Groningen en Drenthe een tweedaags bezoek gebracht aan België. In het postverkeer met de Britse zóne van Duitsland kunnen voortaan tijdschriften op het gebied van handel en techniek tot een maximum van 2 kg. per zending worden ver- zonden. De opvarenden van Hr. Ms. torpedoboot- jager „Kortenaer" kunnen in Malta en Port Said post ontvangen, mits deze voor Malt» uiterlijk 5 April en voor Port Said uiterlijk 9 April ter post bezorgd is. Door de storm is de enige overgebleven radartoren van de zes. die door de Duitser» destijds op Schiermonnikoog waren gebouwd, omgewaaid. De toren had een hoogte van 45 meter. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Haarlem hebben voor het jaar 1948 de uren, waarop de kosteloos toe gankelijke orgelconcerten in de Grote of St. Bavokerk worden gegeven, vastgesteld als volgt: gedurende de maanden April tot en met October op Donderdag van 1516 uur; gedurende de maanden Mei tot en met September bovendien op Dinsdag van 19.30— 20.30 uur. Voor de Ned. Ver. v. Natuurgeneeswijze spreekt Donderdag 8 April in het Gebouw Nassauplein 8. dr. P. Nuijsink, arts te Den Haag over: Nieuwe inzichten over rheuma- tiek. 62 Overeenkomstig verzoeken stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor aan de R.K. Jongensschool voor MULO mede werking te verlenen tot de aanschaffing van een filmstrook-projector, welke behalve op de school aan de Nieuwe Gracht ook gebruikt kan worden op de scholen aan de Ged. Oude Gracht en Overtonstraat en aan het bestuur der St. Luciaschool voor ULO aan de Gen. de la Reystraat tot het toekennen van een jaar lijkse vergoeding, voor het aanschaffen van enige naaimachines ten behoeve van het onderwijs in de nuttige handwerken. De vierde Kamer van het Haarlemse Tribunaal heeft de tijd van internering voor D. H. Q., die in de bezettingsjaren bestuurs raad is geweest van de Provinciale Noordhol land en provinciaal directeur van de Neder landse Volksdienst, bepaald op drie jaar en drie maanden (einde 8 Augustus 1948) en een voorwaardelijke internering van één jaar met een proeftijd van twee jaar. Ja «g sz m CHIN. IND. REST. HONGKONG Waan of werkelijkheid Charlotte Kohier heeft nog geen duizend woorden gesproken of het karakter van de hoofdpersoon uit haar nieuwe voordracht is reeds in wezen volkomen bepaald. Men waant zich gedurende het verdere verloop in een laboratorium voor psychologisch onderzoek, waar een zenuwpatiënte onder hypnose een recapitulatie geeft van het groeiproces van haar ziektebeeld van vatbaarheid voor zeld zaam suggestief opgeroepen paranormale in drukken tot een ook voor derden noodlottige obsessie- De vrouw, die aldus de werkelijkheid ver keerd interpreteert onder dwang van haar waandenkbeelden, is een jonge gouvernante op een afgelegen ouderwets landhuis, aan wier lugubere hallucinaties de twee aan haar zorgen toevertrouwde kinderen argeloos te gronde gaan. De methode van de voordracht kunstenares is en kan niet anders zijn dan tegengesteld gericht aan die van de auteur der ten gehore gebrachte novelle, Henry James. Die kon beginnen met een onbeschre ven blad papier! Wie het subliem gecompo neerde verhaal leest, waant zich op een dool tocht door een labyrinth van zenuwslopende gewaarwordingen. Het landschap der ziel van de centrale figuur blijft in de oorspron kelijke tekst tot de bittere onthulling aan het slot een door demonische woordkunst in ver warrende nevelen gehuld grensgebied tussen lugubere ervaring en overspannen fantasie. De voor de vertaling gekozen titel is dan ook in zover onjuist dat er bij de reproductie van misverstand geen sprake kan zijn. Heeft het realisme van de schrijver aldus zijn raadselachtige betekenis verloren, waar door de uitwerking van het verhaal geheel veranderd is, de subtiele motiveringen der psychologische gedragingen worden met moei lijk te evenaren meesterschap tot in de ge» slependste finesses op het gehoor overge bracht. Zelfs al kan men weinig bewondering koes teren voor de keuze van het onderwerp, dan toch moet men met vreugde gewagen van een bijna volkomen overwinning op de breedvoe rige virtuositeit, die de kunst van Charlotte Kohier tot een naturalistisch procédé te ont aarden dreigde. Zij verbluft haar auditorium thans niet met een spitsvondige simultaan- séance. doch maakt zich dank zij de volledige concentratie van haar ontzagwekkende tech niek met feilloze zekerheid meester van ieders aandacht, zodat geen ontkomen aan de be klemmende demonstratie van een tragisch ziektegeval mogelijk is. Ditmaal geen ver strooiing van krachten over een groot aantal uiteenlopende personages in een veelkleurig taferelenspel, doch een intense versobering, die de waanzin van de hoofdpersoon tot ln de verste lagen doorgronden doet. Deze enigs zins bizarre geschiedenis is zo knap toege spitst tot een fascinerende monoloog, dat de afzonderlijke typering door woord en gebaar van dc drie pionnen in dit occulte spel arfs overbodig wordt gevoeld. „Waan en werkelijkheid" Is de vertaling door Kristien D'hacn van een in 1898 door Henry James gepubliceerde novelle„The turn of the screw". DAVID KONING. „Onder Hypnose" (Palace) is een onderhoudend en goed gespeeld verhaal uit het circusleven, dat aanvankelijk wat weinig actie bevat en zich verdiept in al lerlei bijkomstigheden, maar dat later bij zonder spannend wordt en een sensationeel en daardoor zeer verrassend slot krijgt. De centrale figuur is een 'wat zonderlinge jongeman, die door hypnotische prestaties het aan lager wal geraakte circustroepje er weer bovenop helpt maar bovendien de lieftallige ster van het gezelschap en ook de directie geheel in zTijn macht krijgt. Dat leidt tot allerlei verwikkelingen, welke ten slotte tot een moord op de hypnotiseur leiden. Deze tragische geschiedenis speelt zich af in een entourage van vaak opmerkelijk goede circusnummers. David Farrar speelt de ondankbare rol van de hypnotiseur. Wat stem en mimiek betreft zou hij een dubbel ganger van Charles Boyer kunnen zijn. Mexicali Rose (Spaarne). De zingen de cowboy Gene Autrey in de hoofdrol van een avontuurlijke film die zich in de Mexicaanse contreien afspeelt en hem ruimschoots gelegenheid geeft zijn vocale zowel als zijn rij- en vechtkunstige capa citeiten te demonstreren. In het voor programma „De boksende kangoeroe". De naam zegt het al, het lieve beestje kan niet alleen bijzonder ver springen," maar slaat er bovendien zo fenomenaal hard op los, dat sterke mannen in hun schoenen staan te trillen. De weg zonder einde (FransHals). „De mens heeft zijn lot in eigen hand als hij zijn hart en verstand daar volledig op instelt", zo proclameert Jean Paul Sartre de kern van het existentialisme op het witte doek voordat „De weg zonder einde" betreden wordt. Men moet deze film die wij in ons blad van 28 Februari uitvoerig bespraken evenwel niet gaan zien om iets van de jongste mode-filosofie te begrijpen, maar wel om het knappe en eerlijke spel van Micheline Presle en van Marcel Pagliero te bewonderen, dat de film op een niveau brengt, waartoe noch Jean Paul Sartre als scenarioschrijver, noch Jean Delannoy als regisseur haar wisten op te stuwen. „De beste jaren van ons leven" (Rem brandt en Luxor). William Wyler's meesterwerk draait deze week in twee theaters. Het vertelt de geschiedenis van militairen die uit de oorlog in hun vader land terugkeren? van hun moeilijkheden en tenslotte van hun her-opname in de maatschappij. Wij hebben deze rolprent in onze filmrubriek van enkele weken ge leden besproken en volstaan derhalve met deze vermelding. Obsessie (City). Een reprise van de Hitchcock-film met Ingrid Bergmann en Gregory Peck. De moeite waard. HUISKAMERS Old Finish v.a I 0d/,vJU SPAARNWOUDERSTRAAT 130 t) Hppm stede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden f waargenomen door: dr. K. L. Kout. Heren- L weg 197. tel. 26224; dr. J. J. v. Luin. Bronstee- p weg 76, tel. 15538 en dr. J. Laeijer.decker, p Raadhuisplein 9. tel. 28103. L Wijkverpleging: Zuster v d. Hoek. Heemst Dreef 31. L Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo- L; theek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout r Apotheek, Zandv.laan 164. tel. 26772.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6