3 Kort en Bondig Chevrolet - Buick „Wij zijn veel te laat socialist geworden" Zuinig zijn met benzine BINNENLAND Om de slechte ontvangst van Hilversum II in Twente te verbeteren zal in Hengelo een hulpzender worden gebouwd. De antenne wordt tussen twee hoge fabrieksschoorstenen gespannen Minister Gielen heeft Zaterdag de in Luxemburg door het Nederlands departement van Onderwijs ingerichte tentoonstelling van Nederlandse schilderkunst geopend. De mi nister nodigde de Luxemburgers uit. met een dergelijke tentoonstelling naar Nederland te komen. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse recherche maakte proces verbaal op tegen een persoon, die uit het loonzakje van een college 25 gulden had ontvreemd. Zaterdagmiddag reed een autobus op de Rijksstraatweg ter hoogte van dc Am bachtstraat een bakfiets van een melkhan delaar aan. Honderd eieren en 9f> liter melk werden aan de consumptie onttrokken. Een meisje, dat bü een familie in de Smedcstraat logeerde, wilde Zondagmiddag de kachel aanmaken. Zij gebruikte daarbij blijkbaar te veel petroleum. De schoorsteen op het dak is met een knal uit elkaar ge sprongen. De brandweer heeft het puin op geruimd. Op Woensdagavond organiseert de Ka tholieke Arbeiders Jeugd in de parochie Berkenrode een feestavond in het R.K. Ver- enigingsbeouw te Heemstede waarbij een propagandarevue zal worden opgevoerd. Onderscheiding voor bloedgevers. Za terdag werd aan 33 bloedgevers en bloed- geefsters de bronzen Landsteiner-medaille, toegekend door het hoofdbestuur van het Nederlandsci Rode Kruis, uitgereikt door de voorzitter van de afdeling Haarlem en om geving. Deze medaille is een eerbewijs voor hen, die vijf maal een halve liter bloed heb ben af gestaan voor de bloedtransfusiedienst. In ons blad van Vrijdag is abusievelijk meegedeeld, dat de afdeling van „Het Witte Kruis" plannen had in het perceel Kenau straat 15 een internaat voor kraamverzorg sters in te richten. Bedoeld was echter de Vereniging het „Wit-gele kruis". Mej. A. Th. H. Manhoudt heeft ontslag gevraagd als onderwijzeres aan de openbare school voor voorbereidend onderwijs. Vandaag is mejuffrouw M. C. Schcpcns, huishoudster bij mevrouw A. P. van Oordt, Bos en Duinlaan 19 te Bloemendaal, dertig jaar bij deze familie werkzaam. Ter gelegen heid daarvan hebben mevrouw Wesstra Mackay, presidente en mevrouw C. Fonteyn Vonk, secretaresse van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, aan de jubilaresse de oorkonde en medaille voor dertig jaren trouwe eerlijke dienst uitgereikt. Ook ontving zij bloemen. Reparaties en Service AMSTERD. RIJT. MIJ.: OFF. DEALER (Adv.) Bennebroek tegen in dienst stellen van pompstation Door het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland is een aanvrage inge diend tot het plaatsen en in bedrijf stellen van een zestal centrifugaalpompcn te Ben nebroek, die tezamen per uur 1500 m3 grondwater zullen wegpompen. Er staat reeds vele jaren een pompstation in de duinen, doch dit mag niet gebruikt worden. Slechts in de hongerwinter is het bedrijfsklaar gehouden indien de waterlei dingbedrijven in de omgeving verstek moesten laten gaan. Een aantal jaren geleden is door dit be drijf een dergelijke poging gedaan doch na een zeer uitgebreid onderzoek, dat niet minder dan vijf jaar heeft geduurd en waarbij uitgebreide proeven zijn genomen, heeft de Kroon dit verzoek afgewezen. Het wegpompen van het grondwater vormde niet alleen een ernstige bedreiging voor de bloembollencultuur, maar ook voor de wo ningen. Naast de bedreiging van de bloembollen cultuur te Bennebroek komen dus ook tal van woningen in gevaar. Reeds tijdens het vijfjarig onderzoek is gebleken, dat als ge volg van het wegpompen van slechts 40 m3 grondwater per uur de laag veen, waarop deze woningen gebouwd zijn, ging „klinken" d. w. z. in elkaar zakken, met het gevolg dat van een aantal huizen de muren zijn gescheurd. Op grond van al deze ervaringen, die in een officieel rapport zijn vastgelegd en waaraan o.m. prof. dr. Blauw van de Land bouwhogeschool te Wageningcn heeft me degewerkt, is opnieuw een verzoekschrift gericht tot de Kroon om ook deze nieuwe aanvraag af te wijzen. Donderdagmorgen zal ingevolge de Hin derwet in het Raadhuis te Bennebroek een vergadering worden gehouden, waarbij zo wel het Waterleidingbedrijf als de Bloem bollenkwekers hun voor- en tegen-argu menten zullen laten horen. ZILVEREN JUBILEUM Zaterdag herdacht de heer N. Stokman het feit dat hij vóór een kwart eeuw in dienst trad bij de firma D. Enthoven Zonen te Benebroek. De jubilaris werd toegesproken door de oudste firmant, de heer K. Entho ven, die hem een couvert met inhoud over handigde en door de heer H. C. Breek, voor zitter van de personeelsvereniging die een rooktafel met bijbehorend garnituur aanbood. Heemstede UITVOERING „ST. MICHAëL". De R.K. Harmonie ,.St. Michael", die in 1940 veertig jaar zal bestaan, heeft Zondag avond in het R.K. Verenigingsgebouw een uitvoering gegeven. Onder leiding van de heer J. Kikke werd een met zorg samenge steld programma uitgevoerd. Een evenement vormde hot optreden van het tamboercorps onder leiding van de heer W. v. d. Peijl, bestaande uit tamboers van „St. Michael" en „Crescendo" uit Hillegom. De heer Van der Peijl kreeg een bloemstukje van een der trommelaars en vriendelijke woorden van de voorzitter. De rest van de avond werd op keurige wijze verzorgd door het amusementsgezel schap Wi—Jo en door het ensemble „De Kruidnoten" dat het gezellig samenzijn op luisterde. UNIFORME VUILNISBAKKEN Ook in Heemstede bestaat het voornemen van gemeentewege metalen vuilnisbakken van uniform model ter beschikking te stel len. Het is niet de bedoeling dat de emmers kosteloos in bruikleen worden gegeven; ze zullen tegen de kostende prijs worden gele verd; zo nodig zal de betaling in enkele termijnen kunnen gedaan worden. OPENING OPENBARE BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL De officiële opening van de gemeentelijke openbare bibliotheek en leeszaal en van de r.k. afdeling daarvan zal plaats hebben op Donderdag 15 ApriL des middags drie uur* MAANDAC 5 APRIL 1948 irafische werkers vieren zestig-jarig feest De afdeling Haarlem van de Nederlandse Jrafische Bond, die haar zestigjarig feest vo] ert, hield Zaterdagmiddag een druk-be- chte receptie in Brinkmann. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, Sterk Jzn. een overzicht van de voor af lamste gebeurtenissen in de afgelopen stig jaar en hij maakte van de gelegen- id gebruik vele waarderende woorden spreken over het werk van een groot gefc^ntal personen, die hun beste krachten n de afdeling hebben gegeven. Na de openingsrede kwam een rij van irekers aan de beurt om de afdeling te ■Ajimplimenteren. Achtereenvolgens voer- n het woord de bondsvoorzitter H. Korte de heer A. Mars van de Haarlemse ■stuurdersbond, de heren Kuil en Wezel imens de afdelingen Amsterdam en de aanstreek, de heer Spek van de Christ, ui raflsche Bond, de heer Janssen namens Metaalbewerkers, de heer Koot namens roor-, Tram- en Buspersoneel, de heer an Delden namens de kleinkunstenaars i de heren Lansbach en Kluit namens, de rafische Studiegezelschappen. Het zou ons te ver voeren alle hartelijke "j oorden door hen gesproken, hier te her- rwe: i!en, maar het bleek wel duidelijk in hoe grote populariteit deze afdeling zich verheugen. Donderdagavond wordt in de Concert- al een feest gehouden. Zaterdagmiddag n kinderfeest in de Leeuwerik. itiÖud-onderofficieren vierden w liamanten jubileum v De afdeling Haarlem van de Koninklijke derlandse Bond van Oud-Onderofficieren haar diamanten jubileum op Vrijdag- ond 2 April in het gebouw „Generaal van erlen" in met een serenade van de muziek- ireniging „Harmonie-Crescendo" die tegen s! ht uur in een plasregen voor het gebouw rscheen, waar ruim honderd leden, dona- irs en donatrices verenigd waren. )e voorzitter van „Harmonie-Crescendo", heer H. Tuin feliciteerde de jubilerende reniging, waarop de heer I-I. J. Bouman stuur, dirigent en leden van „Harmonie- 111 escendo" hartelijk dank betuigde voor de brachte ovatie. ^Op Zaterdag hield de jubilerende vereni ng een receptie in hotel „De Leeuwerik", e zeer druk bezocht werd, De burgemees- r van Haarlem, Mr. P. O. F. M. Cremers, las de eerste die de afdeling met woorden ni i bloemen kwam complimenteren en als (schermheer plaats nam achter de bestuurs- iel, de ere-voorzitter, luitenant kolonel H. .Lenderink, huldigde in hartelijke bewoor- ngen bestuur en leden en nam eveneens aats achter de bestuurstafel; nu volgde een «toom van belangstellenden, waarvan wij lpk> irmelden: luitenant-kolonel J. W. A. Stout et zijn adjudant, de 1ste luitenant S. Duin- iï. {je algemene voorzitter van de bond. de ser A. van der Linde, afgevaardigden van /OO Onderofficiers Vereniging Ons Belang, ape adjoe. Algemene Pensioen Bond, Harmonie- inte rescendo, Vaderland en Koning, schietvel-- nd "ging Generaal van Merlen, de afdelingen •il m de bond Amsterdam, Den Haag, Leiden, ,ussi peldoorn, Kennemerland, de hoofdcommis- iis van politie, de heer J. Fontijne, tal van irticulieren. Vele telegrammen en brieven aren uit alle delen van het land ingekomen i de felicitaties ter receptie gingen gepaard et de schenking van bloemen of enveloppen et inhoud. Een diner volgde op de receptie. Des avonds vond in de zaal van „De jeeuwerik" een cabaretvoorstelling plaats p [oor het gezelschap „De Roulette" onder .liding van Karei Seelt. In de pauze vond de r§12|idervoorzitter, de heer Hartman gelegen- eejeid om een uiteenzetting te geven van de duifoelstellingen van de bond en het werk van tegefe afdeling, Een geanimeerd bal besloot het '^Jubileum Levensverzekerings maatschappij „Haarlem" "fZaterdag hebben de directeur, de commis- issen en de drie procuratiehouders van de ■ensverzekeringmaatschappij „Haarlem" gelegenheid van het 75-jarig bestaan een :eptie gehouden in hotel Lion d'Or. Namens bedrijfsgroep voor levensverzekeringen >d prof. dr. N. van Haaster gelukwensen .1. Dan waren vertegenwoordigers van levensverzekeringsmaatschappijen aanwezig. gdeiDes avonds volgde een maaltijd, waaraan 9 ozeifemes en heren aanzaten, o.a. de directie van nilljje M.V.Z. te Gouda, adviseurs van het bedrijf h leden van het personeel. itoe,Aan di?ectie werd namens de ambtena^ fen van de binnen- en buitendienst een ge- *iadpndscHilderd tableau met oorkonde aange- chaioden en namens de M.V.Z. een bord van icerielfts blauw aardewerk. Na de maaltijd bleef strain nog enige tijd gezellig bijeen. lee| Burgerlijke stand van Haarlem nge1 HAARLEM, 3 April 1948. GEHUWD: 3 April: J. K. Kooiman en J. M. reafan Rossen. W. van den Engel en C. Bode. ejcSi BE VALLEN; van een zoon: 2 April: M. P. pkflMkhoffDekker. L. BornBraam. C. J. de SroolHorstik. 3 April; M, HemelrijkVa- Darjénhorst. C, SedersDedding. eks^BEy.ALLEN van een dochter: 2 April: H. van der MatenBouwmann- A. Schrijver in Raaphorst. M. S. SpanjaartNesenberend C. van de Graafvan Florestein. I-T. H, iekeLeising. 3 April: P. M. Gaartman- in Horick. H. F, Ouwerkerk—Terstal, OVERLEDEN: 1 April; A. Tutertien, 75 j., biajan Eedenstraat. 2 April: H. de Zaaijer, 77 j., wafe Vooruitgangstraat. H. van Kammen, 27 j., Loosjesstraat. K. KaspersHeeren verj! j., Romolenstraat. voor Haarlem MAANDAG 5 APRIL City: „Obsessie", 18 j.. 2.00. 4.15, 7.00 en msHl5 uur. Spaarnc: „Mexico Rose", alle lft., ek 50, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De weg >nder einde". 18 j., 2.00, <.00 en 9.15 uur. za embrandt: ,,De beste .iaren van ons leven", 1 j i j.. 2.30 en 7.30 uur Luxor: „De beste jaren 1 an ons leven". 14 j„ 2.30 en 7.30 uur. Palace: Pr® Onder Hypnose". 18 j.. 2,00. 4.15. 7.00 en eld^.is uur. ge- DINSDAG 6 AFRIL Bioscopen: Middaü- en. avondvoorstellingen. Voorzitter Sterk van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Grafische Bond tijdens zijn slotrede op de receptie die Zaterdag ter ere van het zestigjarig bestaan der afdeling werd gehouden. Toneel Comedia speelde „Dr.Knock" Van komisch meesterwerk tot grof spektakel De behoefte van het publiek om in de schouwburg ook weer eens naar hartelust te kunnen lachen, heeft de directie van Comedia er toe verleid een oude beproefde favoriet op het répertoire te nemen en wel ,Dr. Knock of de triomf der medische we tenschap" van Jules Romains, hier te lande vroeger gespeeld door het Schouwtoneel met Jan Musch in de hoofdrol. Wie, ver heugd als ik- over het herstel ener vrucht bare traditie en vervuld van herinneringen aan de triomfantelijke voorstelling van Tartuffe, de eerste opvoeringen is gaan zien, zal zich door het geboden amusement niet voor honderd precent bevredigd heb ben gevoeld, hoeveel aardige fratsen er dan ook, speciaal voor de pauze, werden uit gehaald. De rudimentaire constructie van deze satire en de zeer lapidaire karakterisering van de daarin voorkomende personages deden een welkome wederopbloei van de echte comedia dell' arte verwachten. Wat men voorgezet kreeg en daarvoor is de regisseur Dick van Veen, verantwoordelijk was een oppoi-tunistische mengelmoes van hekelend blijspel en grove klucht. Cor Hermus, in de titelrol, viel daardoor enigs zins uit de toon van de hevig gechargeerde komische situaties. Zijn scherpzinnig por tret van deze eeuwige charlatan boeide vooral door een slagvaardig zelfbewustzijn. Met name tijdens het ondei'zoek van de twee kwajongens werden evenwel niet alle burleske mogelijkheden ten volle uitge speeld. De verrassende climax van dit tafereel kon slechts ten dele dienen ter compensatie van een deerlijk tekort aan beheerst talent der beide jongste medewerkers. Het licht-tra- gische accent, dat John Soer wist te leggen in zijn voortreffelijke uitbeelding van de goeie sukkel Dr. Parpalaid, was vrijwel de enige révérence in de richting van des schrijvers bedoelingen. Men kan zich uitstekend vermaken bij het parodistische optreden van Jos Liesting en Lucas Wensing, al behoren dergelijke onzinnige caricaturen eerder in een ope rette thuis, doch Joekie Broedelet maakte het veel te erg en sprong geheel buiten de band, die deze vertoning nog met de toneel speelkunst ondei-hield. Jopie Tourniaire en Fons Rademakers bleven op het juiste niveau. Het eerste bedrijf levert een weliswaar revue-achtig maar daarom niet minder leuk kijkspel op. Als het doek opgaat vindt men op het toneel een enorme gele Spijker automobiel anno 1900, volgeladen met ba gage en een lachwekkende bemanning. Een fris beschilderd achterscherm zorgt voor de vermakelijke indruk dat dit prae-histo- rische voertuig zich voortbeweegt, aan wel ke illusie een daverend einde komt als de motor met een vonkenregen uit elkaar spat. De beide andere décors, eveneens ont worpen door de jonge acteur Jef de Groot, voldeden minder goed. Al met al: veel pret tig vertier, maar niet het onderste uit de kan. Dronken wordt men er niet van, daar voor is er teveel spuitwater bij de wijn gedaan, maar vrolijk wel. En dat is ook wat waard in deze tijd. DAVID KONING. J. B. Schuils werk Zaterdagmiddag werd in het Stedelijk Museum te Amsterdam een contactmiddag gehouden tussen toneelkunstenaars en toneel critici met het doel tot een overbrugging der bestaande controverse te komen. De heer W. Ph. Pos, directeur van de Toneelschool, hield een boeiende inleiding. Tijdens het daarop volgende debat vertelde de bekende acteur en regisseur Ferdinand Sterneberg in enthousi ast e bewoordingen hoe het met de wereld van het theater in contact was gekomen. Als jongen, woonachtig te Zandvoort, las hij jaren achtereen bij alle voorkomende gelegenheden de critische versiagen van de heer J. B. Schuil in dit blad. Zo hartelijk gemeend en warm van toon waren diens besprekingen, dat de jonge Sterneberg zich reeds een liefhebber en ingewijde van de theaterkunst mocht noe men eer hij nog ooit een schouwburg had bezocht. Toen de heer Schuil, die ter vergade ring'aanwezig was, later op de middag in een geestige improvisatie het licht zijner ervaring op het gestelde probleem liet schijnen, werd hij met luid en spontaan applaus gehuldigd door de acteurs en actrices, die reeds met in stemmend geklap het waarderende betoog van de heer Sterneberg hadden ondersteund. D. K. HAARLEM S MUZIEK-INSTITUUT Dir Nico Hoogerwerf Wilhelminastraat 51 - Telefoon 15691 PIANOVOORDRACHT met toelichting door KAREL DE JONG, Woensdag 7 April. Behandeld wordt: BEETHOVEN'S pianosonate op. 106 (Hammerklavier). Kosten: 1.50. (Adv.) DISTRIBUTIENIEUWS Haarlem: restant K. Heemstede: La tot en met Li. Bloemendaal: S tot en met U. HAARLEMS DAGBLAD DewinkelsluifingteHaarlem Verschillende wijzigingen voorgesteld De aanvullende verordening inzake de Winkelsluiting, die de Haarlemse raad 6 Augustus 1947 vaststelde, is door Den Haag niet goedgekeurd, omdat enkele wijzigin gen verlangd werden. B. en W. hebben daarom met bepaalde winkelbranches overleg gepleegd. De kappers en de schoen winkeliers hebben zich bereid verklaard in het vervolg inplaats van op Donderdag middag op Dinsdagmiddag te sluiten. In de sluiting van slagerswinkels op Maandag en van de groentewinkels op Woensdagmiddag bleek om bedrijfstechni- sche redenen zeer moeilijk verandering te brengen, zodat die, naar B. en W. menen, wel ongewijzigd moet blijven. Ditzelfde kan gezegd worden van de voorgenomen sluiting der boekwinkels op Dinsdagmiddag. Voor die branche zou een sluiting op Woensdagmiddag onpractisch zijn, omdat de schooljeugd vrijaf heeft, de Donderdag middag is niet geschikt omdat op die dag de wekelijkse tijdschriften uitkomen. Het ligt nu in het voornemen van B. en W. soortgelijke sluitingsregelingen voor andere branches verder, zo enigszins mogelijk, op Dinsdag te concentreren. Van de 68 aangesloten leden van de detailhandel in drogisterij-artikelen, waar bij 28 bedienden werkzaam zijn, wensen 60 leden sluiting op Dinsdagmiddag. B. en W. achten dit verzoek voor inwilliging vat baar. Het van toepassing verklaren van deze sluitingsregelingen ook op warenhuisafde lingen wordt door de minister van Econo mische Zaken wettelijk niet toelaatbaar geacht; de exploitatie van een leesbiblio theek is naar zijn mening geen winkel exploitatie. B. en W. hebben, om de zaak niet langer op te houden, zich daarbij neer gelegd. B. en W. achten het verder gewenst, ter wille van de bezoekers der ziekenhuizen, uitzonderingen te maken voor de straatver koop van bloemen en fruit. Daardoor wordt voorgesteld avondverkoop op straat tot 's avonds 8 uur toe te staan bij de zieken huizen. B. en W. hadden gaarne de winkels die in de nabijheid der ziekenhuizen ge legen zijn, ook in de uitzonderingsbepaling betrokken, maar dit bleek niet mogelijk. B. en W. stellen voor een nieuwe ver ordening vast te stellen met bovengenoemde wijzigingen en die dus opnieuw naar Den Haag te sturen ter goedkeuring. Ds. G. Koch: Voor de Protestants-Christelijke Werk gemeenschap van de federatie Haarlem van de Partij van de Ai-beid sprak ds. G. Koch in het wijkgebouw van de Neder lands Hervormde Kerk aan de Gedempte Oude Gracht over: „Christendom en So cialisme". In de loop der geschiedenis is er betrek kelijk weinig contact tussen christendom en socialisme geweest, aldus spr. Zij heb ben elkaar niet begrepen en stonden vol komen antithetisch tegenover elkaar. Dit gold vooral voor het continent, in Engeland werd de strijd niet buiten de kerk om ge streden. Overigens hebben de Protestantse kerken zich ook nooit positief tegen het socialisme uitgesproken. De schuld voor deze verhouding ligt zowel bij het chris tendom als bij het socialisme. In de 19e en het begin van de 20ste eeuw was de kerk geheel verburgerlijkt. Zij heeft de voor hun recht strijdende proletariërs geen on derdak geboden en maakte zich van so ciale noden af met stichtelijkheden en wissels op de eeuwigheid. Aan de andere kant is de schuld van het socialisme ook groot. Het is niet te verwonderen, dat de kerk dit socialisme door de Marxistische uitspraak „Gods dienst is opium voor het volle" verdacht vindt. Het socialisme had zijn strijd te werelds, te materialistisch gemotiveerd. Nieuwe verhouding. Beide hebben gefaald, vervolgde ds. Koch, beide moeten terug naar een nieuwe verhouding. Deze terugkeer is thans in volle gang. De kerk wil weer zijn een Christus belijdende volkskerk. De gemeen schap met allen is de roeping der kerk. In de Partij van de Arbeid treft men een ver heugende openheid aan voor de geestelijke zijde van het politieke handelen. Zij er kent de innige verbondenheid van levens overtuiging met politiek inzicht. Christen dom en socialisme hebben elkaar gevon den en staan schouder aan schouder in de Partij van de Arbeid, aldus ds. Koch, die voorts opmerkte: „We zijn veel te laat socialist geworden, maar, nu zijn we het dan ook radicaal. Wij willen samen strij den voor een orde waarin menselijk sa menleven mogelijk is. Ieder voor zich en God voor ons allen is puur liberalisme. Bovendien hebben wij, zo zei ds. Koch, de geestelijke waarde van de democratie her ontdekt en weten wij dat de democratie niet alleen politiek gezien moet worden, maar ook economisch en sociaal. De mens is van meer belang dan zijn productiever mogen. Kapitalisme is afgodische verering van de Mammon". Spreker wilde de grote verdiensten van C.-H. U. en A.-R. in het verleden er kennen. Abraham Kuyper pleitte reeds in 1891 voor een structuurverandering der maat schappij in socialistische zin en in 1901 voor een ethische politiek in Indonesië. Wanneer de christelijke partijen de leuze van Groen van Prinsterer „Tegen de revo lutie (waarmee Groen de Franse revolutie bedoelde) het Evangelie" consequenter doorvoerden, aldus spreker, dan ging hun strijd ook tegen het sociale en economische liberalisme, dat de Bijbelse uitspraak dat de mens kostelijker is dan fijn goud, ont kent. Heden radiorede van minister Lieftinck De minister van Financiën prof. mr. P. Lieftinck zal hedenavond ter gelegenheid van het in werking treden van het plan- Marshall om 20.05 uur over beide zenders een radiorede uitspreken. STAKING IN BRITSE AUTO-INDUSTRIE Op twee April hebben meer dan twintig duizend arbeiders, werkzaam in de Engelse automobiel-industrie het werk neergelegd, waarmee de eerste stakingsdemonstratie tegen de regeringspolitiek met betrekking tot de loonstop werd gegeven. kunt U bereiken met de zuinige CHEVROLET Prijs 4965.—. VAN LENT'S AUTOBEDRIJVEN HEEMSTEDE - TELEFOON 28810 (Adv.) Afscheid ds. Jolis. Bronsgeesl De predikant van de Nederlands Her vormde gemeente Velsen, ds. Johs. Brons geest, die sinds 1936 het predikambt in het oude Velsen vervulde, heeft gisteren onder grote belangstelling afscheid van zijn ge meente genomen. Onder zijn toehoorders waren burge meester mr. M. M. Kwint en afgevaardig den van de kerkeraden van de Hervormde gemeenten van Beverwijk, IJmuiden, IJmuiden-Oost en Santpoort, een deputa tie van de Plaatwellerij en Van Gelder Zonen. Ds. Bronsgeest hield zijn afscheids preek naar aanleiding van 2 Timotheus 2 8, „Houdt in gedachtenis dat .Tezus Christus uit de doden is opgewekt", en legde er de nadruk op dat Christus geen goed voorbeeld, maar Verlosser is. Het is onmogelijk dat God de mensen vergeet, zolang men bidt is het leven geborgen in Hem Aan het eind van de dienst sprak ds. J. van den Berg van de collegialiteit, die er tussen de scheidende en hem heeft bestaan, ds. J. van der Wiel richtte het woord na mens de ring Haarlem tot ds. Bronsgeest, waarna de gemeente haar predikant toe zong Gezang 232 :1 en 2. Ook de heer W. Snoek sprak, enige wel gemeende woorden. Ds, Bronsgeest bracht alle sprekers en hen, die met hem een vooraanstaande plaats in het kerkelijk leven der gemeente innamen dank voor de samenwerking. De bevestiging van ds. Bronsgeest in Haarlem geschiedt a.s. Zondag door dr. K. H. E. Gravemeyer. Inlichtingen over in Indië verloren geraakte goederen Voor hen, die in Nederlands-Indië tijdens de bezetting goederen zijn kwijt geraakt en voornemens zijn een verzoek tot scha deloosstelling bij het Bureau voor Oorlogs schade in te dienen, is het van belang te weten, dat de mogelijkheid niet is uitge sloten, dat deze goederen zich nog bij en kele instanties bevinden. Het verdient aanbeveling zich eerst schriftelijk met deze instanties in verbinding te stellen, teneinde te informeren of de vermiste goederen zich daar wellicht bevinden. Daarbij dient een zo nauwkeurig en gedetailleerd mogelijke beschrijving der goederen te worden ge geven. Voor auto's moet men zich wenden tot het hoofdkantoor van de M.T.D., Tanah Abang West no. 16 te Batavia. Daarbij dient dan merk, jaarklasse, motor- en chassisnummer te worden opgegeven. Voor radio's, frigidaires, vleugels, pia no's, filmapparaten, schilderijen, schrijf machines, gasfornuizen en brandkasten wende men zich, indien men deze goederen in Batavia is kwijt geraakt, tot de H.O.B., Van Heutszplein 12 te Batavia en voor de overige plaatsen tot de plaatselijke verte genwoordigers van het Nederlands-Indisch Beheersinstituut van de plaats, waar de goederen het laatst werden aangetroffen. Op de enveloppe moet worden vermeld: „informatie goederen". Deze plaatselijke vertegenwoordigers zijn gevestigd te Bandoeng, Buitenzorg, Semarang, Soerabaja, Cheribon, Malang. Djember. Medan, Padang, Palembang. Pangkal Pinang, Tandjong Pinang, Sabang. Balikpapan, Bandjermasin, Pontianak, Samarinda, Koepang, Amboina, Morotai, Den Pasar, Singaradja, Mataram. Hollan- dia, Makassar en Menado. Voor naaimachines kan men zich wen den tot de Singer Sewing Machine Co., Secretarieweg no. 2 te Batavia, voor jacht geweren en andere vuurwapenen tot de Centrale Vuurwapencommissie, Soenbang- weg no. 7. Batavia en voor boekerijen tot de Centrale Bibliotheek Indië, Kebon Sirih 58 te Batavia. Koning Leopold komt naar Rotterdam Koning Leopold van België zaj met het s.s. „Eemdijk" van de Holland-Amerika Lijn van Havana naar Rotterdam komen. De „Eemdijk" is reeds van Havana ver trokken en zal vermoedelijk op 15 April te Rotterdam arriveren. Koning Leopold zal waarschijnlijk per K.L.M. van Schiphol naar Zwitserland doorreizen. Nederland laat voorlopig 100 Tsjechische studenten toe Aangehoudenen moeten eerst naar Duitsland terug De regering is bereid voorlopig honderd Tsjechische studenten in Nederland toe te laten. De Nederlandse afdeling van de „Worlds Students Relief" zal voor het gastvrij onderbrengen van deze Tsjechi sche studenten zorg dragen. Van regeringszijde is voorts medege deeld dat het onmogelijk was de grenzen onbeperkt voor Tsjechische studenten open te stellen. Dit zou tot gevolg hebben, dat allerlei verkeerde elementen zich on der valse voorspiegelingen in Nederland zouden vestigen. Bovendien zou Nederland de gehele last te dragen krijgen van een vraagstuk, dat door de Westerse staten ge meenschappelijk moet opgelost worden. De Tsjechische studenten, die zonder toestem ming van de Nederlandse overheid de grens hebben overschreden en deswege werden aangehouden, krijgen gelegenheid de nodige gegevens omtrent hun persoon te verschaffen, maar moeten dan terug keren naar Duitsland, waar de Engelse en Amerikaanse bezettingsautoriteiten doorgangskampen voor hen hebben in gericht. Hun aanvrage om verblijf hier te lande wordt met spoed onderzocht. Teneinde de behandeling van deze ver zoeken te bespoedigen en zich een volledig beeld van de toestand te vormen, zal een commissie, samengesteld uit een tweetal professoren en een tweetal vertegenwoor digers van de studentencorporaties, verge zeld van het hoofd van de Rijksvreemde lingendienst en een Nederlandse vertegen woordiger van de voorbeveidende com missie voor de internationale vluchtelin genorganisatie, uitgaande van de Verenigde Volken zieh naar de doorgangskampen in Duitsland bewegen. Bovendien zal de Nederlandse regering in contact treden met naburige landen om een billijke sprei ding van de Tsjechische studenten over de verschillende landen te bevorderen. Deze gedragslijn van de regering heeft de algemene instemming van de vertegen woordigers van het universitaire leven. Minister Neher: „Rondetafelconferentie nog voor deze zomer" Minister Neher. die Zondag weer naar Indië is vertrokken heeft voor zijn vertrek op betreffende vragen verklaard: ..De Nederlandse regering is thans bezig een aantal basisstellingen te ontwerpen, steunend op reeds bestaande concepten, be treffende de inrichting der Nederlands-Indo nesische Unie. Deze stellingen zullen bin nenkort ter bestudering aan de Nederlands- Indische regering worden toegezonden. Thans wordt hieraan in Den Haag de laatste hand gelegd. Deze stellingen zullen moeten leiden tot opstelling van een voorlopig ontwerp, dat aan de ronde tafel conferentie tussen Nederland en Indonesië zal worden voorge legd, Uiteindelijk zal deze conferentie tot een definitief plan moeten komen". Over de inhoud van deze basisstellingen kon de heer Neher op dit ogenblik nog geen nadere mede delingen doen. Sprekend over de politieke onderhandelin gen met de republiek, wélke momenteel in volle gang zijn. uitte de heer Neher de stel lige verwachting, dat men erin zal slagen om tot een redelijke grondslag voor een definitieve oplossing met de republiek te komen. De heer Neher sprak als zijn verwachting uit, dat de Ronde tafel conferentie tussen Nederland en Indonesië nog voor de komen de zomer zal worden gehouden. „De bespre kingen op deze conferentie zullen naar wij hopen van doorslaggevende betekenis zijn voor de definitieve overdracht van de sou- vereiniteitsbevoegdheden aan de Verenigde Staten van Indonesië". De militaire toestand tenslotte noemde de heer Neher gunstig, „dank zij de naleving van de op de Renville gesloten overeenkomst tot wapenstilstand, waaraan de republiek zich binnen de grenzen van het redelijke heeft gehouden". A. H. Gerhard Grootse huldiging in voorbereiding De heer A. H. Gerhard, oud-lid van de Tweede Kamer en van Gedeputeerde Sta ten van Noordholland, de laatste nog in leven zijnde oprichter der voormalige S.D.A.P. herdenkt in April zijn 90ste verjaardag. Op Zaterdag 10 April zal in „Krasna- polsky" te Amsterdam een huldigingsbij eenkomst worden gehouden, georgani seerd door de Vrijdenkersvereniging „De Dageraad", Vereniging „Weezenkas", Par tij van de Arbeid, Nederlands Vrijdenkers fonds en Multatuli-genootschap. Verschillende sprekers uit de onderwijs wereld, vrijdenkerskringen en de socialis tische beweging onder wie ir. J. W. Al- barda, M. A. Reinalda, prof. dr. Ph. Kohn- stamm, dr. G. Stuiveling en P. Spigt, zul len het woord voeren. Voorts wordt medewerking verleend door Louis van Gasteren, het Paul Godwin-trio, het socialistische zangkoor „Paraat" en de A. J. C. Vele gedemobiliseerden zoeken een rijksbetrekking Wegens het grote aantal gedemobiliseer den dat zich voor het verkrijgen van een rijksbetrekking rechtstreeks bij de centrale personeelsdienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken vervoegt, is tussen deze dienst en het ministerie van Oorlog een regeling getroffen ten behoeve van uit Indië gerepatrieerde militairen. Deze regeling houdt in, dat de hoofden der gewesteliike kantoren van de Sociale Dienst bemiddeling verlenen bij sollicitatie naar een rijksbetrekking. Gegadigden ont vangen van het hoofd van het gewestelijk kantoor van de Sociale Dienst in hun woonplaats een formulier, waarin aan de centrale personeelsdienst voorrangsbehan deling van betrokkene wordt verzocht. Zweden blijft zweven De Zweedse minister van Financiën, Ernst Wigforrs, die algemeen als „de sterke man" in de Zweedse regering wordt be schouwd, heeft verklaard, dat alle partij leiders in Zweden het besluit van de rege ring om zich niet bij enig blok aan te slui ten. hebben goedgekeurd. „Zwedens aansluiting bij het Westelijke blok", aldus de minister „zou niet zwaar genoeg wegen om de schaal naar de vrede te doen overslaan, doch zou de achterdocht van het Oostelijk blok vergroten". C.C.D.-activiteit in Februari Ambtenaren van de C.C.D. maakten in Februari 1948 in totaal 7150 processen- verbaal op. Hierbij waren 9645 verdachten betrokken, van wie er 274 in verzekerde bewaring werden gesteld. In 1374 gevallen werd tot, inbeslagneming van goederen overgegaan. De meeste overtredingen werden begaan op het gebied van vee en vlees nl. 2555, Het aantal geconstateerde fraudes met ak kerbouwproducten bedroeg 2085 en op het gebied van pluimvee, eieren, wild en gevo gelte hadden 2057 verdachten een overtre ding begaan. Op zuivelgebied werden 1245 overtredingen geconstateerd. Gedurende Februari werden in beslag ge nomen: 92.120 kg granen, zaden en peul vruchten, 6641 kg vlees en spek, 213 var kens en 50.146 eieren. Meer schoolmelk Opnieuw kan enige uitbreiding worden gegeven aan de algemene melkvoorziening op scholen. De voor deze voorziening be schikbare hoeveelheid melk is nader vast gelegd op in totaal 450.000 liter per week. Deze hoeveelheid maakt het mogelijk thans nog 60.000 tot 70.000 kinderen meer in de gelegenheid te stellen om. uiteraard tegen betaling, vier keer per week 1/4 liter melk op school te gebruiken, zonder dat hiervoor melkbonnen behoeven te worden ingeleverd. Amsterdamse Beurs Koninklijke OLie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij.. N.-l. Handelsbank Billiton Mij. U Slotkoers Vrijdag 355 322 288 186 365 311 Vè 1341/2 192 V2 220 y2 227 264 197 164 128 ft 537 Openings koersen 353 323 286% 184 V2

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3