Gaat U verhuizen...? Van AltenaN.V. Nu vrije keuze auto's! Communisme en Zondagsheiliging ontlokten urenlange discussies F. DAMIAANS ZN. Gezeefde bruinkool Sintelcokes Kort en Bondig j af: Chevrolet - Buick DONDERDAC 8 APRIL 1948 HAARLEMS DAGBLAD HAARLEMSE BEGROTINGS-ZESDAAGSE De eerslc das van de begrotings-zesdaagse zit er op! Gedurende tennaastebij zeven uren heeft de Haarlemse gemeenteraad zich bezig gehouden met algemene beschou- vngen, waarin de directe gemeentepolitiek uitzondering en uitgesponnen debatten over het communisme en de Zondagsheiliging regel waren. De enige partU, die gezwegen heeft, was de V.V.D., waarvan de fractie-voorzitster, mevrouw mr. E. Scheltema-Conradi, niet aanwezig was. Verder waren afwezig de wethouder van Financiën en Sociale Zaken, mr. S. C. van der Wall, die nog van zijn langdurige ziekte herstellende is en de fractie-voorzitter der C.P.N., de heer M. H. Grcgoire, die eveneens reeds geruime tijd om gezondheidsredenen verstek laat gaan. Het aantal burgers, dat voor de verhandelingen belangstelling toonde, kon op de vingers van één hand afgeteld worden. Nadat burgemeester mr. P. O. F. M. Cre- mers de reeks begrotingszittingen van de Haarlemse gemeenteraad Woensdagmiddag geopend had, werd overgegaan tot de instal latie van het nieuwe raadslid J. P. van E y s d e n (Arb.). Er ontstond al dadelijk een puntig debat tussen de heren Spek A.R.) en Van der Gi essen (Arb.) over het vraagstuk der Zondagsheiliging naar aanleiding van een verzoek om adhaesie van de gemeenteraad van Haarlemmermeer aan een aldaar ge nomen besluit niet mede te werken aan de •wielerwedstrijd „Ronde van Nederland" voor zover deze op Zondag werd gehouden. De -voorzitter merkte op, dat er tijdens de algemene beschouwingen nog gelegen heid te over zou zijn op dit punt van ge dachten te wisselen. Hij wilde alleen de proporties van de gewraakte „Ronde" aan geven door te vertellen, dat op Zondag 2 Mei omstreeks 14 uur 65 wielrijders ge durende tien «minuten Haarlem zouden doorkruisen. De voorziening in de vacature van* me vrouw Mensink in enkele commissies deed mevrouw Van Ommeren (C.P.N.) de vraag op het tapijt brengen waarom haar fractie niet bij het overleg was geraad pleegd. De heer Noordhoff (Arb.) deelde mede, dat deze vraag bij de algemene be schouwingen zou worden beantwoord. De achttien agenda-punten werden vervolgens zonder discussie en hoofdelijke stemming aanvaard, waarna de begrotingsbrij werd aangesneden. De heer Noordhoff (Arb.) opende de algemene beschouwingen met een aanval op de communisten. Hij herinnerde eraan, dat de Gemeentewet de overdracht van de bevoegdheden van de gemeenteraad aan „Comités van Actie" niet kent. De Partij van de Arbeid zal zich stellen achter de handhaving der bestaande wetten. „Wij aldus spr. bezitten thans niet meer het vertrouwen in de indertijd door de com munisten gedane toezegging van con amore samenwerking in de raadscommissies. Daarom zullen we geen communisten meer in deze commissies kiezen en zullen we ook onze handtekening niet meer onder voor stellen van de communistische fractie zafc- ten." Wat betreft het voorstel tot het vernoe men van een straat naar het door het door de Duitsers omgebrachte raadslid mr. L. G. van Dam verzocht de heer Noordhoff een toelichting op het naambordje te plaatsen, daar over enige jaren deze naam niet meer tot de bevolking zal spreken. Dit geldt ook voor de namen Peper en Drilsma. De woordvoerder van de Partij van de Arbeid roerde vervolgens de kwestie van de samenstelling van het College van B en W. aan. De benoeming van mr. Cremers had volgens hem tót een wijziging hierin moeten leiden, daar nu een groep, die min der dan een derde van de bevolking uit maakt de meerderheid in het College bezit. Wijkraden. De heer Noordhoff diende een motie in, waarin een onderzoek naar de mogelijk heid en wenselijkheid van de instelling van wijkraden ter bevordering van de zelf werkzaamheid der ingezetenen door een commissie ad hoe bepleit wordt. Spreker ging diep in op het vraagstuk van de stadsontwikkeling en de samenwer king met de omringende gemeenten. ..De fractie van de Partij van de Arbeid is bereid hieromtrent het resultaat van de commissie-Ter Veen af te wachten, zij is echter niet bereid het spreken over en het propageren van een uitzetting van de ge meentegrenzen taboe te laten verkeren", besloot de heer Noordhoff. Vakkundig personeel Goed materiaal en prima Service. Uw verhuizeT dus: Zijlvest 41, Haarlem - Tel. 12456 lAdv.) f 3.80 per 100 K.G. f 1.75 per H.L. KLEVERPARKWEG 21 b - TELEFOON 11716 (Adv I Burgerlijke Stand van Haarlem HAARLEM. 7 April 1948 ONDERTROUWD: 7 April, P. H. Minder- man en G Gufetenhoven; P. L. M. Kramers en M. E. Hoes; W, Visser en H. G. Tuin; A. J. de Jong en M. H. de Haan; B. Booij en S. Kruize; A. H. Berghout en M. C. Spiering; J. Vernout en G. J. Keetlaer; J. Riemers en M- H W. Kamer; A Ben ink en A. Piers; A. B. Machglelsen en M. F Devies: A. N. Bras penning en A. C. Boon; A. J. C. de Vries en M J. de Haan; C. A. Mense en I. Kunis; N van Egmond en P. J H. de Koning: W. de Rruin en J B. van Veen; G. Welter en P. A. van Lingen; B. Vreugdenhil en W. Brouwer; J. Kooien en P. A. Smits; R. K. W. Musse en E E Minnema. GEHUWD: 7 April, C. Teeuwen en G. M. van Putten: P Teeuwen en J. K. Schreurs: D C. Kouwenberg en G. C van der Erf; P. A C van den Bronk en M. Schoone; J. J van den Burg en H. Brasser: B. H. Kruizinga er. J G G. Beerta: K. Mulder en A. M. Kleen: A Vermeulen en C. Rood: C. Silvis en J. C. Koster; K. Rodenburgen A Gootjes; A. Lohmann en L. E. Wickel: W. C. J. van Pampus en A. T van de Pavoordt; N. Braam en J" A Lepit: C L de Boever en D. P. van Vefigel: N. Beun en L Groenendaal; G. J. Captijn en J Diks: G. Z. Wenteler en A. G Snel: P van der Beek en B Zonneveld; A. de Ffnoij en T G. van Dijk. BEVALLEN van een zoon: 6 April, M. C. Kaijen—Nelis; R. Mark—Roebijem; J. H. BakkerLeloux. BEVALLEN van een' dochter: 6 April. A. G. van Egmond—van Huissteden; J. April C. W Lukvan der veldt. OVERLEDEN: 5 April. C E. Stiens—de Wilde. 58 i - Emmaplein: N Klevn—de Boer 76 i H.v/opaterslaan 6 April. M. E Hulshoff Lubbert. 48 jKamnerlaan; F J M Braunschweig—Vermin. 61 j., Rozcnhagenpl.; H. W. Robin, 77 J„ Middenweg: G. H. Weu- •tink, 82 j., Wagenweg. De heer Hooy (K.V.P.) achtte het min der juist, dat de heer Geluk als voorzitter van de raad bij de installatie van de nieuwe burgemeester zich tot tolk van een bepaalde opvatting over* die benoeming had gemaakt. Tegenover de heer Noordhoff meende de heer Hooy, dat de burgemeester in het Col lege geen politieke figuur is. In tal van ge meenten strookt de politieke overtuiging van de burgemeester niet met die van de meerderheid in de raad. De heer Hooy bepleitte nogmaals een onderzoek naar de efficiency van het ge meentelijk apparaat, dat in opzet nog het zelfde is als honderd jaar geleden. Spreker hoopte dat het College zou voortgaan aan dacht te schenken aan woningbouw voor grote gezinnen en een rechtvaardige wo ningverdeling zou toepassen. Verder kon het College zijns inziens een goede gezins politiek ook bevorderen door een juiste tarievenpolitiek. Voor cfe begroting voor 1949 zou de Katholieke fractie gaarne een progressief electriciteitstarief ingevoerd zien. Ook staat de K.V.P. sympathiek tegen over de gedachte der wijkraden. K. V. P. en C. P. N. ,,Een partij, die zich accoord verklaart met een brutale staatsgreep en spot met de grondbeginselen der democratie, die door demagogie en terreur de vrijheid, gods dienst, welvaart en cultuur bedreigt, moet men met alle middelen bestrijden" riep de heer Hooy uit. Hij beval verwijdering aan van commu nisten uit de sleutelposities in de gemeen telijke diensten en uit de politie en ver klaarde zich tegen het verlenen van sub sidies aan communistische organisaties Ook wilde hij de deelneming van de C.P.N. aan commissies tot een minimum beperken. Dit is geen discriminatie van personen, maar wel van het stelsel waarvan zij de exponenten zijn, aldus de heer Hooy. Dg heer Bakker (A.R.) sneed weer het probleem der Zondagsheiliging aan. Hij stelde de vrijere visie van de Protestants- Christelijke leden van de Partij van de Arbeid tegenover de strengere opvatting van zijn groep. - Over het communisme zei de heer Bak ker, dat zijn fractie principieel wel het verst van de communistische vergissing verwijderd is. „Daarom kunnen we hier zo rustig naast elkaar zitten, omdat we inner lijk zo ver van elkaar verwijderd zijn". De woordvoerder van de Anti-Revolu tionaire partij kon niet inzien, dat de bur gemeestersbenoeming onjuist geweest was, waarna hij enige opmerkingen maakte over de city-vorminjg in Haarlem-Noord en over de stadsuitbreiding, waarin hij goeddeels de heer Noordhoff in diens enthousiasme voor wijkraden volgde. Spreker betreurde het dat de inkomsten der gemeenten het gevolg zijn van een rijksuitkering, niet van een eigen belastinggebied. De moeilijkheid zal zijn de begroting sluitend te houden. Dat B. en W. er in geslaagd waren ook de eigen inkomsten te vergroten cmtlokte de heer Bakker na een uitvoerig1 financieel betoog een woord van waardering. „Nog schever". „De benoeming van de burgemeester trok de verhouding in de samenstelling van hel College als afspiegeling van de ra^d nog schever dan zij al was", luidde het oordeel van mr. Proper (C.P.N.die in zijn be schouwingen over de financiële toestand der gemeente opmerkte, dat het Rijk de rijksuitkering gebruikt om druk op het ge meentelijk beleid uit te oefenen. „Wij be treuren, dat 't College het slechts bij plato nische liefdesverklaringen aan de gemeen telijke autonomie heeft gelaten", aldus de heer Proper, die naar aanleiding van de sedert de invoering van de Vermakelijk heidsbelasting geëffectueerde tariefswijzi ging der bioscopen opmerkte, dat de „kleine man" hiervan weer de dupe is geworden. „Gebrek aan durf der Westeuropese bur gerlijke democratie, die bedelend de hand naar Amerika uitstrekt, welke houding wij ook in deze raad zien opkomen", oreerde de heer Proper, die vervolgens zijn mede raadsleden een analyse gaf van de binnen landse, Tsjechoslowaakse politiek en krach tig protesteerde tegen de voorgenomen we ring van communisten uit de commissies, „die het halve raadslidmaatschap uitma ken", hetgeen hij op principiële en practi- sche gronden verwierp. „De wering van de communisten uit de openbare lichamen is de politieke prijs die voor de Marshall-hulp moet worden betaald", meende spreker, die er voorts aan herinnerde, dat in het ver leden vele voorstellen van progressieve strekking door de fractie van de Partij van de Arbeid tezamen met de communisten er moesten worden doorgehaald. Na een kort woord van het enige C.H.U.- lid, de heer De Vries, releveerde de fi nanciële expert van de Partij van de Ai> beid, de heer A 1 b r e c h t hoe Thorbecke in de nu honderd jaar oude Gemeentewet het beginsel van de gemeentelijke autono mie centraal heeft gesteld. Het is dit be ginsel. dat om herstel vraagt. In de nood voorziening is daar nog geen sprake van. Met de opmerkingen van het College over de winsten der gemeentelijke bedrijven kon spreker zich niet geheel verenigen, daar een sterk verband gelegd werd tussen deze bedrijfsresultaten en de behoeften der ge meente. Het betoog van de heer Bakker over de Zondagsheiliging noopte de heer Albrecht tot een wederwoord, waarin hij de aan dacht vestigde op een evolutie in de opvat tingen hierover ook aan de Christelijke zij de. Spreker kwam er tegen op dat door de heer Bakker de denkbeelden van een be paalde politieke party als „christelijk" en dus van andere groepen als „onchristelijk" bestempeld werden, zoals hij ook protes teerde tegen de stelling, dat de heer Bak ker en de zijnen de communistenbestrij ders bij uitnemendheid zouden zijn. De heer Albrecht zeide voorts, dat zijn fractie niet onsympathiek stond tegenover het denkbeeld van een progressief tarief der gemeen tebed r ij veny Ten opzichte van het communisme was de heer Albrecht kort maar krachtig.So- '•ialisatic. medezeggenschap. nationalisatie kunnen me gestolen worden, indien deze niet gepaard gaan met behoud van de geestelijke vrijheidl" De financiële beschouwingen van de heer Schippers (K.V.P.) mondden uit in een dringend beroep de uiterste zuinig heid in de gemeentelijke huishouding te betrachten. Hij achtte in dit licht de stij ging van het aantal ambtenaren bij een aantal gemeentebedrijven en diensten on verklaarbaar. Avondvergadering. De heer Mol (C.P.N.) wraakte als eerste spreker vgn de avondbijeenkomst een zin in de Memorie van Antwoord, waaruit hij een strekking tot annulering der nagedachtenis aan de verzetsstrijders die volgens de heer Mol overwegend communist waren meende te kunnen puren. Het antwoord van B. en W. De heer Geluk antwoordde op de cri- tiek op zijn rede bij de installatie van mr. Cremers, dat hij meende, dat deze juist goed was geweest, omdat door een eerlijke vertolking van de teleurstelling die onder een groot deel der bevolking over deze benoeming leefde, een onaangenaam debat uit de raad tijdens de installatie voorko men werd. Een uitgave van de thans geldende ge meenteverordeningen zal overwogen wor den. De kwestie van de medezeggenschap van het gemeentepersoneel is nog steeds in studie. De heer Geluk was het met de he ren Noordhoff en Bakker eens, dat in de toekomst tot de een of andere vorm van streekbestuur zal moeten worden gekomen. Het college is bereid de motie van de heer Noordhoff tot instelling van een com missie tot onderzoek naar de mogelijkheid van wijkraden over te nemen, al valt er in Haarlem behalve Spaarndam geen homogene stadswijk aan te wijzen, die voor zulk een lichaam in aanmerking komt. Laat men echter niet denken dat met de wijkraad ook de wijkgedachte er dade lijk is. Oorlogsmonumenten. De door de heer Hooy gewenste samenwerking tussen de drie comités voor oorjogsgedenktekens is zo onthulde wethouder Geluk afgestuit op de onwil van het comité m.et de grootste kas. Daar^ na is de „Monumentenstop" gekomen en sindsdien weet niemand meer waar men aan toe is. Thans schijnt men weer ont werpen naar keuze te kunnen plaatsen. Intussen blijft een gezamenlijk gedenk teken voor alle gevallen Haarlemmers te overwegen. In dit verband stelde-de heer Geluk het raadslid Mol gerust: bij het college zit geen enkel streven naar uitsluiting van eerbetoon aan gevallen communisten voor. Komende tot de begroting herinnerde de heer Geluk aan een reeks circulaires van de minister van Binnenlandse Zaken die nadrukkelijk tot grote soberheid „ja. meer dan dat!" aanmanen. De wethou der betoogde, dat hieruit voortvloeit dat allereerst de projecten met het grootste rendement moeten worden uitgevoerd, zo dat de aanleg van de sportvelden aan de Schalkwijkerweg prevaleert boven die van een sintelbaan. Een voordeel van de huidige belasting politiek was volgens spreker gelegen in de gelijke verdeling van de sociale lasten der grote steden over het gehele land. De heer Proper kreeg te horen, dat de prijsverho ging in de bioscopen eerder aan een be paalde maatregel van de Prijsbeheersing dan aan de vermakelijkheidsbelasting te ijlen is. Uitvoering: kapitaalwerken gaat door. Voorts bestreed de heer Geluk het „on geloof" van de heer Bakker in de waar schijnlijkheid van een aantal grote open bare werken; het sportterrein aan de Schalkwijkerweg komt dit jaar gedeelte lijk klaar, aan de brug over de Jan Gij- zenkade wordt binnen afzienbare tijd be gonnen en ook de andere projecten komen aan de beurt. De stijging van het aantal gemeente ambtenaren verklaarde de wethouder niet alleen uit de normale bevolkingsaanwas, maar ook uit de toegenomen overheids bemoeiing op velerlei gebied. De secretarie van Haarlem staat bekend om de grote efficiency. Nadat de heer Geluk nog op een groot aantal kwesties door de heer Schippers besproken kortelings beantwoord had, ging wethouder A n g e n e n t in op het vraagstuk der stadsontwikkeling. Hij deel de de heer Noordhoff mede. dat er in de eerstkomende jaren gronden beschikbaar zijn voor de bouw van 3050 volks- en 1000 middenstandswoningen. Ook is er nog plaats voor parken. Daarnaast is in de be staande uitbreidingsplannen plaats voor 20.000 woningen. Doch dit neemt niet weg, dat ook het college oog heeft voor de enge omsluiting van de gemeentelijke grenzen. Besprekingen zijn gaande om een ver groting van het bouwvolume te verkrijgen. Weer de C. P. N. Bij de replieken ging de heer Noord hoff in op het verweer van de heer Proper. Spreker meende, dat er bij de communisten een omwenteling had plaats gevonden en zij niet meer dezelfde men sen waren van vlak na de bevrijding. Bo vendien herinnerde de heer Noordhoff er aan, dat er een tijd was geweest, dat de communisten in het geheel niet gebrand waren op het deelnemen aan het werk in raadscommissies. Wij moeten nu, willen wij het levenspeil van de arbeidersklasse handhaven, de Marshall-hulp aanvaarden De Russische arbeiders worden evenwel het slachtoffer van de machtspolitiek van het Kremlin. Wij wensen de geestelijke vrijheid en de verdraagzaamheid in Ne derland tot elke prijs te handhaven, be sloot de heer Noordhoff. De heer Hooy nam de regering van voor 1940 in bescherming tegen een op merking van de heer Albrecht. „Ook wat de 500.000 werklozen betreft?" vroeg deze belangstellend. Hoewel het reeds tegen half elf liep putte de heer Hooy zich ver volgens weer uit in anti-communistische argumenten, onvervaard gevolgd door de heer Bakker, die daarna ook weer op de Zondagsheiliging terug kwam. Om kwart voor elf .bleek de heer Proper nog genoeg energie te bezitten om zijn wederpartijders van repliek te dienen. Om elf uur draaide mr. Cremers de sluizen van de vroedschappelijke wel sprekendheid dicht. Personalia. Tot tijdelijke leraren (-essen) aan hel Lorentzlyceum werden benoemd de heren D. J. Roorda en A. F. Meilink en de dames W. Hooykaas en J. C. H. Gerbens-Mus; tot Foto-tentoonstelling Kennemer Fotokring Ter gelegenheid van zijn 40-jarig be staan hield de Kennemer Fotokring een nationale jubileum-wedstrijd. De ingezon den werken zijn verzameld in een tentoon stelling, die van 8 tot 11 April in de bo venzaal van het Gemeentelijk Concertge bouw wordt gehouden. Er zijn 132 foto's gehangen die als geheel prettig aandoen, de kwaliteit is goed, hetgeen ook verwacht mocht worden als men er rekening mee houdt dat behalve vooraanstaande ama teurs ook vak-fotografen hebben ingezon den. Bij de amateurs gingen de vier prij zen in volgorde naar J. C. Heyne te Am sterdam, H. Groenendijk te Oegstgeest, W. Hoekman te Kampen en D. Zijlstra te Heemstede. De prijzen voor de vakfoto grafen waren: le prijs Mathieu Koch te Roermond, 2e prijs niet toegekend, 3e prijs Ole Nilsson te Zeist en Wim L. Loeb te Haarlem, 4e prijs W. J. van Borselen te Haarlem. Van de 132 foto's zijn er 3 in broomverf- overdruk uitgevoerd, de prachtige portret ten van de eerste prijswinnaaraKoch en 4 in broomverfdruk van de heer Schaep- man te Zwolle, die zijn foto's in dit pro cédé over de gehele wereld bekendheid gaf. De rest is in bromide uitgevoerd. Gevalux wordt wel afzonderlijk vermeld maar is toch feitelijk minder een speciaal procédé dan een apart soort mooi papier. Wij kunnen onze lezers, vooral de ama teur-fotografen onder hen, een bezoek aan de tentoonstelling met warmte aanbevelen. De opening. Voor de opening van de tentoonstelling bestond Woensdagavond zeer veel belang stelling. Vele amateurfotografenverenigin- gen uit andere plaatsen, onder andere uit Amsterdam, Rotterdam, Beverwijk, Lei den, Zwolle en Aerdenhout-Bentveld wa ren vertegenwoordigd. Na een inleiding van de voorzitter van de Kennemer Foto kring, de heer J. C. Uhlenbroek, waarin hij de grote betekenis van het verenigings leven voo.r het bereiken van goede resul taten uiteenzette, sprak jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal, de openingsrede uit, waarin hij in het bij zonder aandacht vroeg voor de schoonheid van Haarlem en omgeving, welke elke fotograaf moet treffen en animeren. De heer J. J. Hens, voorzitter van de Amsterdamse Amateurfotografenvereni- ging, tevens sprekende namens de Neder landse Bond van Amateurfotografenver- enigingen. bracht onder andere hulde aan de heer Uhlenbroek voor het vele werk, dat deze als secretaris van de bond heeft verricht. De heer J. Stoelman, bestuurslid van de Kennemer Fotokring herinnerde er aan. dat twintig jaar geleden was voorge steld, de Kring wegens gebrek aan belang stelling op te heffen. Dat voorstel werd niet aanvaard en sindsdien is de Kring tot grote bloei gekomen, hetgeen vooral aan het onverwoestbaar enthousiasme van de heer Uhlenbroek te danken is geweest. Nadat de heer Uhlenbroek de sprekers en allen die tot het welslagen van de ten toonstelling hadden medegewerkt, had be dankt, bezichtigde men de expositie. De toegangsprijzen der bioscopen De heer Proper heeft gisteren in de Haarlemse gemeenteraad opgemerkt, dat de prijzen van sommige rangen der Haar lemse bioscopen verhoogd zijn. Bij 'informatie bleek ons, dat de Prijsbe heersing een verlaging der toegangsprijzen voor de bioscopen heeft voorgeschreven, doch de exploitanten vrijheid heeft gegeven door een verschuiving in de rangen een deel van het daaruit voortvloeiende nadeel op het publiek af te wentelen. Overigens is ook deze verschuiving aan bepaalde be perkingen gebonden. In de" grote arbeiderscentra, als Eind hoven en Twente, mag zij in het geheel niet worden toegepast. Haarlem wordt daaronder evenwel niet gerekend, Iedere exploitant is vrij in de wijze waarop hij zijn rangen wenst in te delen. Een uniforme regeling is daarvoor niet getroffen. Zandvoortse arts verwijderde bloedgroepteken Donderdagmorgen stond voor de Haarlemse Arrondissementsrechtbank terecht de Zand voortse arts C. A. H. G., die ervan be schuldigd werd in het laatst van 1945. toen hij, zelf gedetineerd, kamparts op „Duin- rust" was, het bloedgroepteken in de lin ker bovenarm van een Zandvoortse land- wachter verwijderd te hebben. De verdachte gaf het feit toe. Hij had een öude kameraad een vriendendienst willen bewijzen, die reeds veroordeeld zijnde de herinnering aan deze periode niet meer met zich wilde meedragen. G. verklaarde, dat dit feit alleen strafbaar was indien het onderzoek nog gaande was. De president bracht hem onder het oog, dat het wetboek van strafrecht vernieti ging van sporen met zes maanden als maximumstraf toestaat en het Bijzondere Recht het verwijderen van tatouëringen zelfs met zes jaar of 10.000 boete hono reert. Mr. G. W. F. van der Valk Bouman zeide in zijn requisitoir dat hij ervan overtuigd was, dat hier geen kwaadwilligheid in het spel was en G. alleen een vrienden dienst had willen bewijzen. Hij eiste 200 boete of 30 dagen. Uitspraak op 22 April. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag bestaat er gelegenheid tot het af halen van distributiebescheiden te: Haarlem: Ma tot Mei. Heemstede: restant M. Overveen: B. Toneel Gaslicht Een thriller maar één van de betere soort Bij gebrek aan gelijkwaardige nieuwe stukken heeft Ko Arnoldi, directeur van het Rotterdams Toneel, de tijdens het uit breken van de oorlog op het répertoire van zijn vorige gezelschap staande thriller .Gaslicht" van Patrick Hamilton opnieuw voor het publiek gebracht. Eigenlijk moet men Hem daarvoor dankbaar zijn, want dit lugubere spel van misdaad en sadisme is niet alleen nog steeds voorbeeldig in zijn soort, het ontleeut zijn spanning voor een groot deel aan krachten, die men ook in het werk van een grootmeester als Strind- berg in beweging ziet komen. Daarbij is hij er handig in geslaagd de angstaanja gende sfeer van het laat-Victoriaanse bin nenhuis, waar de handeling zich afspeelt, niet zo hermetisch te sluiten, of de onbe- zwangerde buitenwereld kan steeds op tijd tot ieders opluchting over de drempel komen. De dialogen, speciaal in het ver hoor dat de hoofdpersoon, Jack Manning- ham, zijn personeel afneemt en ook in diens liefdescène met de dienstbode Nancy, zijn in fascinerend gebruikt alledaags pro za geschreven. De bezetting van het stuk is slechts op één plaats gewijzigd: Cruys Voorbergh.voor heen de kwelduivelachtige echtgenoot met een roofmoord op zijn geweten, voerde thans de regie en heeft zijn rol overgedra gen aan Ko van Dijk, die er een bijna even sinistere figuur van maakte. Zijn vulgaire inborst werd doeltreffend verraden door zijn weerzinwekkend voorname manier van doen en zijn sluipende tred. De doem van deze duistere persoonlijkheid hing zo alomtegenwoordig over het toneel, dat men geneigd is de presaties der anderen er geringer om te achten en dat zou zeer onrechtvaardig zijn. Willy Haak beleefde deze nachtmerrie, die haar tot aan de rand van de waanzin jaagt, aan den lijve. Ko Arnoldi Hlies, zoals alleen hij dat kan. langs zijn neus weg de ontnuchterende humor in de verstikkende atmosfeer. Waarop berust de populariteit van Patrick Hamilton? Hij weet, als vrijwel geen ander, bij de toeschouwers gevoelens van vrees, beklemming en medeleven op te wekken. Het gisteren hier vertoonde stuk is echter slechts in zekere zin een thriller, want men kent de schurk in het spel van het eerste ogenblik af. Klaarblij kelijk heeft hij -zich van deze vorm slechts bediend om een zo groot mogelijk publiek te bereiken. Maar om wat te zeggen? Het bier besproken werk is niet veel meer dan een enigszins oppervlakkige studie in per versiteit. Wel: de schildering van de zeden van het tijdperk waarin de kiemen werden gelegd voor onze huidige maatschappij. Dat leren ons zijn latere drama's. Het is te hopen dat ook die „The Governess" en „The Duke in Darkness" even geschikt worden bevonden om hier tot vertoning te komen. DAyiD KONING. Negen tabakken voor Negen tabakken, kostbare ingrediënten en verfijnde vakkennis maakten .een nieuwe mixture: TOPIC. Juist iets voor de cri- tische fijnproever, om er met zijn pret tigste pijp eens extra voor te gaan zitten! Niet overal; maar alléén verkrijgbaar bij; JAN VAN DER PIGGE GROTE HOUTSTRAAT 81 - HAARLEM (Adv.) leraren aan de H.B.S B de heren J. D. de Jong en dr C. F. A. Bruyning. Aan mej. A. Th. H. Manhoudt werd op haar verzoek ontslag verleend als onderwijzeres aan de gemeentelijke kleuterschool no. 3. De heer J. P. van Eysderi' werd in de plaats van mevr. Mensink-Hoogerbeets gekozen tot lid van de subsidie-commissie en tot gedelegeerde in het bestuur van het Witte Kruis en mevr. v. Eck-Thiel werd tot gedelegeerde in he.t bestuur van de Pro testants-Christelijke Nijverheidsschool ge kozen. De communisten stemden in deze gevallen blanco. In de vacature-Koejemans is benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer de heer N A. Mourer te Groningen. Deze zomer zullen circa 27.000 kinderen an 9 tot 15 jaar een week lang recreatie kunnen vinden in 10 a 12 oordén in de vrije natuur die door de D. U. W als verblijfs- gelegenheid beschikbaar gesteld en volledig daartoe uitgerust zijn. Het Centraal Werk comité Vacantie, Stadho\iderslaan 146 te 's Gravenhage, regelt deze kinderuitzending. Jacques van Tol, alias Paulus de Ruiter van het beruchte Zondagmiddag-radiocaba ret, tegen wie enige tijd geleden de 17de kamer van het Gooise Tribunaal 3 jaar inter nering met aftrek had geadviseerd een vonnis, dat de hoge autoriteit te laag achtte |Me hoorde thans door de 8ste kamer van dit tribunaal een advies tot 3 jaar en 6 maanden internering met aftrek tegen zich uitbrengen. Het ministerie van Financiën heeft even als voor het eerste kwartaal van 1948 devie zen beschikbaar gesteld voor het toeristen verkeer met Zwitserland. Aanvragen voor reizen, welke vóór 31 Mei 1948 aanvangen kunnen tot 15 April bij de deviezenbanken en gemachtigde reisbureaux worden inge diend. Alle aangetekende stukken voor Pale- stina worden thans slechts op risico van de afzenders op de P.T.T.-kantoren aangenomen. Twee ontvluchte politieke delinquenten, een SS-er en een N.S.K.K.-er zijn door de Rotterdamse politie gearresteerd toen zij met vervalste papieren in het postkantoor een groot bedrag wilden innen. Zij verklaarden dat zij met het geld valse passen hadden willen laten vervaardigen om naar Zuid- Amerika te gaan. Veertien Zuid-Afrikaanse journalisten arriveerden op Schiphol. Zij zullen tien da gen op uitnodiging van de KLM.in ons land vertoeven en scheepswerven, de jaarbeurs, Friesland, diamantslijperijen. Philips, Zuid- Limburg en natuurlijk de bollen bekijken. In Amsterdam zyn de tweehonderd in strumenten van de roemrijke Prins Bern- hardkapel. welke na haar terugkeer uit Indonesië werd ontbonden, verkócht in een veilinglokaal. De trommels, pauken, hoorns, trompetten en fluiten zijn nu naar alle wind streken verspreid en vormen een welkome aanvulling voor talrijke muziekverenigingen en harmoniecorpsen. De Haagse illegale werker P. Wapperom, die er van beschuldigd werd. na zijn arresta tie namen van zijn medewerkers aan de S.D. genoemd te hebben, is door het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam conform de eis vrijgesproken. Te Venlo zyn 500 Oostenrijkse kinderen aangekomen. Zij gingen naar de kampen in America en Sevenum. vanwaar ze na een verblijf van enkele dagen naar hun diverse pleegouders worden doorgezonden. In de nieuwe serie postzegels (type Van Krimpen) is thans de waarde van 5 cent ver schenen. HAARLEM EN OMGEVING Gevraagd Apothekers-assistente FLORIJN, Apotheker, Haarlem. Vierjarig meisje in de Delft geraakt Gistermorgen omstreeks elf uur is de vier jarige Angela Michielsen uit de Voorduin straat te Haarlem-Noord spelenderwijs jn het water van de Delft geraakt. Een vrouw zag de drenkelinge even later boven drijven. Zij waarschuwde daarop .een bejaarde bewoner van de Van Riebeecklaan, die het kind. waar van de levensgeesten reeds waren geweken, uit het water haalde. „Haarlems Bloei" schrijft aan „Bloembollencultuur" De stichting „Haarlems Bloei" heeft de zer dagen aan het hoofdbestuur van de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur een schrijven gericht, waarin bij een eventueel vaststaan van het in Haarlem blijven van de zetel van „Bloem bollencultuur" de stichting uiting heeft gegeven van haar bereidheid al het moge lijke te doen, teneinde te bereiken, dat het Krelagehuis ten volle aan de behoeften van die vereniging zal voldoen. EXPOSITIE PIET COLDEWEY. Gistermiddag werd in de kunsthandel Leffelaar aan de Wagenweg een expositie geopend van een vijftigtal bloemenschil- derijen van de schilder Piet Coldewey. De openingsrede werd uitgesproken door de heer Jan Tadema, die de talrijke aanwezigen op geestige wijze een en ander vertelde over deze amateur-schilder, die naast zijn zakelijke bezigheden zo'n succes volle interesse op artistiek gebied heeft. Hij haalde Berlage's woord aan: „Kunst is geobjectiveerde ontroering" en zeide te hopen, 'dat alle aanwezigen op deze expo sitie iets van die ontroering zouden on dergaan. De expositie blijft geopend tot 8 Mei. Jubilerende ambtenaren uit de bezettingstijd Enige weken geleden heeft de heer D. J. A- Geluk een aantal ambtenaren, die tijdens de bezetting 25 jaar of 40 jaar in dienst der ge meente Haarlem waren, doch door het toen zetelende gemeentebestuur aan hun. jubileum geen ruchtbaarheid hebben gegeven, gehul digd. De namen der jubilarissen waren: H. Aarts, J. N. Arendsen, N. Bakker, A. J. Barnhoorn. J. Beekelaar, W. Beider, H. Th. van den Berg, J. H. Beverdam, H. K. J. Bleijendaal, F. Boone, J. A. Borrenberg, J. Bosma. C- Bou'.onois, E. G- Bbuwrftan. T. Braaksma. H. var Brederode, H. Broekmeijer, W. H. Capeihoff. J N. van Dam. L H. Ded- ding. P. Dekker. J. L. van Deursen, A. Duite- meyer, J. P. Eichhorn, W. van Elk, F. van Es, P. J. van den Eynde. L. J. Felix, E. A. J. H van Ghert, J. van der Giezen, J. P. Grif fioen, G. Groeneveld, C. Harmans, A. Herse- voort, A- Hoogland, J. Hopman. P. Hijnen, F. Jansen, G. F. Jurgens, F Kamermans, J. Kampinga, T, A. Kenniphaas. A. F M Kip- hardt. A. J. Kloek, J. H Koch, S. Koger. J- Kolk, I. C. van der Kroef, H J. Kuvener, L. Kuijper, H. Lagerwaard.H. K. Lahaise, J. P. Lewis. M. L. Lindhouf, G. J. Looyen, J. J. Mertens, W. S. Meyers, C. de Mink. \V. Monde, L. V. Nicolai. H. A. Nupoort, F. de Nijs. A F. P. Onderwater. F. P. Otte, P? C. Pieters, P. H Pieters, J. Plooijer. J. A. Pij- zelman, J P. F Regter. T. Reinink. H van Rcijendam, J- F Roekens. M Rumpff, H. J. Rijnhart, A. J. Scheelings, J H. Scherpfn- huyzen, J L Schouten. J M. Schreuder. A. Segerius, P. M van der Sluy6, R. P. Smit, G. Smits. H. Snoeks, J L. Sparreboom, H. A. Spijker. J. W. A. Stalpers, K. Stiekel, H. Th. Stokman. J. J van Straaten, C. Timmer, S. C, Timmermans, N. J. Twisterling, G. Veld kamp. L. Velthuvsen. W. Vermeer. W. Ver meren W. G. C. Visarius. M Vlaming. W. C. van Vliet. E. Vogel J. K Wagner D van der Want. J van Waveren, Th. J H v. Waveren, Mej. T. F. de Wilde. H- J. Wijd- oogen. J. Zieren, C. Zonneveld, H. J. Zuuren- donk, D. Zwart, H. Zwart llste (oits [eat' istel reze ilan ■ebrt linrl luit! luits pee Se en j ime lost ba De heer J. J. Bies, thans werkzaam als ine beambte op de afdeling verificatie van de aai Grafische Inrichting Joh. Enschede en Zonen üx N.V. hoopt op 15 April zijn gouden jubileum te vieien. In de Broedergemeente Parklaan wordt ek 'in houden wahrbij de nieuwste Suriname-fïïm wordt vertoond. Spreker is de heer Sijthoff van Zeist. „Raadselen van leven en flood", is het onderwerp dat voor de gemeenschap Haar lem van het Humanistisch verbond, geeste lijk centrum voor buiten kerkelijken, door de heer M. G. Warffemius a.s. Zondagmorgen besproken zal worden in een bijeenkomst die gehouden wordt in café Brinkmann, Grote Markt. Een stilleven van de 83-jarige schilder A. J. Grootens is op de tentoonstelling in de kunstzalen Heerkens Tfcijssen aangekocht door het gemeentebestuur van Haarlem. Voor het in Amsterdam door de Neder landse Organisten Vereniging gehouden examen voor organist slaagde de heer G. J. Verplanke te Haarlem. Nu één keuze: CHEVROLET! VAN LENT HEEMSTEDE TEL. 28810 (Adv.) SCHEEPVAART K. N. S. M. Ardea, 5 April te Burriana van Tanger Ariadne. 5 April van Oran naar Gibraltar Draco, 5 April te Odense van Am sterdam. Karei. 5 April van Bremen naar Hamburg Odysseus, 5 April van Napels n. Genua. Orestes, 5 April te Famagusta van Beiroet. Bacchus, 6 April Dungeness gepass. van Livorno naar Rotterdam. Titus. 5 April Ouessant gepass v. Gibraltar n. Amsterdam. MIJ. NEDERLAND. Bali, 5 April van Sorong naar Makassar. Rondo, 4 April van Veracruz naar New Orleans. Sumatra, 6 April te Marcus hoek van Newport News naar' New York. Talisse. 5 April van Marseille n. Genua. Van der Waals, 1 April te Kolweit van Bahrein naar Karamskar. VINKE EN CO. Loppersum, 6 April Finisterre gepasseerd van Antwerpen naar Marseille. K. P. M. Bakongan, 6 April van Rotter dam naar Batavia. Sport In 't kort DE RACING KOMT ZATERDAG THUIS. De spelers van RCH, die een reis naar Bristol maken, zullen niet vandaag, maar Zaterdag in Haarlem terugkeren. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij.. N.-ï Handelsbank Büliton Mij. II Slntkoers gisteren 350 322 2831/2 181 384 311 132y2 193 V'z 223 227 265 1231/z 524 j^nings-' koersen 344 3171/z 28214 177 grote voorraad onderdelen AMSTF.RD RIJTUIG MIJ.: OFF DEALER OFFICIËLE PUBLICATIE INLEVERING TEXTIELRANTSOEN- BONNEN „C 82". Het C.D.K. deelt mede. dat handelaren in textiel de rantsoenbonnen voor textiel voor zien van de letter en het nummer „C 82" voor het laatst in de week van 18 t./m 24 April a s kunnen inleveren ter verkrijging van toewijzingen Zoals reeds werd gepubli ceerd zijn bovengenoemde rantsoenbonnen na 11 April voor de consument niet meer geldig.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6