Haarlems Dagblad Amerika wenst binnen een jaar fzonderlijke Westduitse regering Frankrijk blijft zich heftig verzetten )e zetel van Arabisch guerilialeider Hoesseini sneuvelde bij aanval op Castel Reis om de wereld in een notedop eindigde met een schipbreuk Twintigduizend stakers in de Britse auto-industrie Weerbericht 2e Jaargang No. 18908 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom Vrijdag 9 Vpril 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem listeren is in de Duitse hoofdstad een vergadering begonnen van Amerikaanse, te |n?else' Franse, Belgische, Luxemburgse en Nederlandse afgevaardigden, waarbij de luitse kwestie in het licht van de laatste ontwikkelingen werd besproken. Volgens leuter is daar een Amerikaans plan van vijf punten voorgelegd, dat de spoedige istelling van een Westduitse regering beoogt en deze instelling stap voor stap ver wezenlijken zou. In Franse regeringskringen is men allerminst te spreken over dit Jan en over het feit, dat het niet officiëel ter kennis van de Franse regering is ebracht. Het Franse standpunt blijft, dat een fusie der Franse zóne met de andere loet wachten op oplossing van de Ruhrkwestie en de vraag op welke politieke basis (uitsland zal worden gereorganiseerd. De Fransen zien de instelling van een West- uitse regering als het in een Russische val loperr, aangezien de Russen slechts wachten ip een excuus om zelf in Oost-Duitsland met een „regering" te komen. Het Amerikaanse plan stelt voor, binnen en jaar te komen tot een Westduitse rege- jng via de volgende fasen: Vorming van en voorlopige regering voor de Anglo- imerikaanse en Franse zóne, territoriale eorganisatie van Lander, waarvan de renzen thans nog afhankelijk zijn van de ïneverdeling, verkiezing van een consti- jerende vergadering, het opstellen van en grondwet en tenslotte het samenstellen an een kabinet. Waarnemers te Londen geloven, dat de imerikanen om twee redenen zullen aan- ringen op aanvaarding van hun program: mdat naar hun mening de jongste crisis te lerlijn de dringende noodzaak heeft ver- root om West-Duitsland politiek en eco- oraisch te consolideren, als onderdeel van en uitgebreider plan voor herstel van een jet-communistisch Europa, en omdat zij uidelijke aanwijzingen zouden hebben dat, enzij er stappen worden gedaan om een loorlopige regering voor de Westelijke in te stellen, zij zich onverhoeds ge- ilaatst zullen zien voor het feit dat er een Jostduitse staat en regering worden ge- tormd. De Sovjets zouden hiertoe reeds rergevorderde plannen hebben. 1 Van Franse zijde wordt gevreesd.dat het lans zal leiden tot de vorming van een iterk gecentraliseerde regering, inplaats an een federale regering gebaseerd op iterk georganiseerde afzonderlijke staten. Men verwacht dat Couve de Murville, de franse vertegenwoordiger bij de bespre- tingen te Berlijn tussen de Britse, Ameri- aanse, Franse, Belgische, Nederlandse en ,uxemburgse afgevaardigden, die de Duit ekwestie bestuderen, het afwijzend stand- lunt zijner regering zal uiteen zetten. De lansen zijn van mening dat door de vor- ning van een regering te Frankfort Berlijn ff ijn aantrekkingsla-acht voor de Duitsers looit zal verliezen, zelfs indien -daar een et nder Sovjetcontróle staande regering zou rarden gevormd. In naam van de Franse ègering, zo denkt men, zal Couve de Mur- 'ille er bij de Engelsen en Amerikanen op landringen, niet in een Russische val te apen en het Kremlin geen excuus te ver- chaffen voor het vormen van een eigen marionettenregerin g". Een woordvoerder van het Britse mi- isterie van Buitenlandse Zaken heeft een lloembollencultuur Steun van het Haarlemse bedrijfsleven in uitzicht gesteld Het bestuur van de Middenstands Cen- rale voor Haarlem en omliggende gemeen- ia heeft in een aan de Algemene Vereni voor Bloembollen Cultuur gezonden rief, adhaesie betuigd met het voorstel an de Haarlemse afdeling aan de Alge- lene Vereniging gedaan om terug te ko nen op het besluit om de zetel van de ereniging naar ,Hillegom te verplaatsen. Het bestuur der Centrale stipuleerde at het bedrijfsleven te Haarlem bereid al worden gevonden een minstens even rote lening, met volle energie te animeren, Is door het Hillegomse bedrijfsleven werd aegezegd, om een eventueel noodzakelijk ïeuw gebouw te financieren. Ten slotte zegt de Centrale volledige ledewerking toe. (alse textielkaarten verden in België gedrukt Eindhovenaren zorgden voor distributie in ons land Te Reusel zijn twee Turnhoutse chauf- eurs van Belgische autobussen, die fa- rlekspersoneel uit België naar Eindhoven 'ervoeren, gearresteerd. Zij hadden enige ienduizenden 'valse Nederlandse textiel- aarten bij zich. De textielkaarten werden Turnhout gedrukt en door de Belgische hauffeurs naar Nederland overgebracht. Eindhoven zijn door de C.C.D.-ambtena- en enkele tussenpersonen gearresteerd, ie voor de verdere distributie der valse ixtielkaarten in Nederland zorgden. De itrnhoutse drukker en enige anderen zijn veneens aangehouden. Er worden nog leer arrestaties verwacht. H. Gerhard geridderd De heer A. H. Gerhard, een der oprïch- |ers van de S.D.A.P., oud-lid van de Twee- e Kamer en oud-lid van Gedeputeerde taten van Noordholland is ter gelegenheid an zijn negentigste verjaardag benoemd ot Ridder in de orde van de Nederlandse fieuw. Stakende verplegers te Cairo door politie overweldigd De 1500 verplegers, die in de grootste wee ziekenhuizen van Cairo in staking ge- aan zijn, hebben gedreigd de ziekenhui- en in brand te zullen steken. Brandende latrassen, die van ziekbedden werden ge- ukt, werden naar de politie geslingerd, ie de gebouwen omsingeld hadden. Ver- er werd gebruik gemaakt van heet wa tt, keukengerei en brokken van muren m de politie te bestoken. De veldslag ein- ligde met de arrestatie van 517 stakers. )e politie moest drastisch optreden om iet leven van de 2500 patiënten in de zie kenhuizen te redden. 125 stakers werden lewond. Vele patiënten zijn naar andere 'iekenhuizen overgebracht met het oog op Ie in de ziekenhuizen aangerichte vernie- ingen. De regering heeft besloten de ver- ilegers door vrouwelijke collega's te ver langen. Frans persbericht tegengesproken, als zou de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Bevin, volgende week naar Frankfort gaan „om de staat West-Duitsland te pro clameren". Het Franse bericht, dat een Londense bron aanhaalde, zei dat een Westduitse regering zou worden geproclameerd „als de Russen de geallieerde bestuursraad te Ber lijn blijven boycotten". De A.N.P.-correspondent te Berlijn deelt telefonisch mede, dat aldaar Donderdag geen vergadering heeft plaats gehad, doch wel een diner, waaraan vertegenwoordigers der Benelux hebben deelgenomen. De be sprekingen waarvan Reuter melding maakt krijgen daardoor een onofficiëel karakter. Dewey pleit voor: Verenigde Staten van Europa Thomas Dewey, gouverneur van New York en mogelijk republikeins candidaat voor de presidentsverkiezingen, heeft in een verkiezingsrede te Lincoln in Nebraska aangedrongen op de vorming van Ver enigde Staten van Europa als krachtige derde macht, toegewijd aan de zaak van de vrede. Er zijn slechts twee grote mo gendheden in de wereld, zo zei Dewey: Amerika en de communistische Sovjet- Unie. Wij staan tegenover elkaar met tus sen ons in een verwoest en verdeeld Euro pa. Nodig is een derde grote vredelievende macht, welke ook zo sterk zal zijn, dat geen despotische heerser de zaak der vrijheid zo zwak acht, dat hij een oorlog durft te voe ren. De Europese eenheid moet een be langrijk oogmerk van onze Amerikaanse buitenlandse politiek zijn", aldus Dewey. Griekse guerilla's hebben „batig saldo" In een officiële Griekse verklaring wordt gezegd, dat de Griekse guerillatroepen thans naar schatting 30.000 mar^tellen te gen 12.000 het vorig jaar en dat hun wa pens thans ook doeltreffender zijn dan vo rig jaar. Volgens de verklaring hebben de guerillatroepen sedert de vorige lente 9848 man verloren, 4568 werden gevangen ge nomen en 5868 gaven zich over. In Southampton is een nieuwe Britse vliegbootbasis in gebruik genomen, waar vlieg- boten zullen worden gestationeerd van de British Overseas Airways. Een stemmige foto van het nieuwe nest der Britse watervogels, die een belangrijk onderdeel vormen van de Engelse luchtmacht. VERBITTERDE SLAG BIJ JERUZALEM Abdoel Kader Hoesseini, de Arabische guerilla-leider en bloedverwant van de Moefti, is Donderdag tijdens een treffen tussen Joden en Arabieren op de berg Castel, acht kilometer ten Westen van Jeruzalem, gedood, aldus een bericht uit semi-officiële Arabische bron te Jeruzalem. Volgens Arabische bronnen hebben de Arabieren het dorp op de berg Castel op de strijdkrachten van de Haganah heroverd. Het dorp is belang rijk in verband met de blokkade van Jeruzalem. Hoesseini speelde een belangrijke rol bij de ongeregeldheden in Palestina in 1938. Bij een treffen met Britse troepen werd hij gewond. Hij vluchtte het land uit toen de Palestijnse regering 200 pond sterling voor zijn gevangenneming uitloofde. Aan het eind van het vorig jaar keerde hij in het geheim naar Palestina terug om het verzet van de Arabieren te organiseren. Onlangs werd hij commandant van de Arabische strijdkrachten te Jeruzalem en omgeving. In Februari j. verklaarde hij verantwoor delijk te zijn voor de zware explosie in de Ben-Jehudastraat te Jeruzalem, waarbij* vele Joden om het leven kwamen. Volgens de Haganah is Hoesseini gedood, toen hij een ondermijnd huis in het dorp Castel binnenging. Daarbij zou hij onder het puin begraven zijn. Uit Arabische bron verluidt, dat Hoesseini sneuvelde bij de bestorming van een huis en dat de Joden het lijk hebben onthoofd, voordat zij terug trokken. Officieel wordt thans meegedeeld, dat de Arabieren het strategisch belangrijke dorp op de berg Castel hebben heroverd. Gevechtswagens van het Britse leger verschenen op het toneel van de strijd om de belegerde manschappen van de Haga nah, die de laatste vijf dagen onafgebroken Arabische tegenaanvallen te verduren heb ben gehad, te evacueren. Volgens een Joodse ooggetuige hebben de Britse troepen verscheidene vrachtauto's vol dode en gewonde Joden naar Jeruzalem vervoerd. Joodse vliegtuigen hebben aan de strijd om het dorp deelgenomen. De Arabische aanval werd door Abdoel Kader Hoesseini persoonlijk geleid. Volgens een Arabische persfotograaf is Italiaanse regering schond het vredesverdrag volgens Tass Volgens de Romeinse correspondent van het Sovjet persbureau Tass heeft de Ita liaanse regering van de Gasperi tweemaal het vredesverdrag geschonden. De eerste keer, aldus Tass, door een politiemacht van 400.000 man op de been te brengen om op 18 April de orde te bewaren, of schoon de politie hoogstens 300.000 man mag omvatten. De 2e keer door Italiaanse vrachtschepen uit te rusten met zware mitrailleurs. een aantal der belegerde Joden er onder hevig vuur in geslaagd het Arabische cor don te doorbreken. Zij slaagden er in de Joodse nederzetting Motza, ongeveer twee kilometer verder, te berëiken, waar de zware gevechten nog voortduren. Grote menigten Arabieren verlieten Jeruzalem om aan de laatste aanval deel te nemen, die met mortiervuur werd gesteund. Er zijn nog geen officiële cijfers over de verliezen bekend. Jeruzalem, dat reeds met een ernstig voedseltekort in de Joodse wijken te kam pen heeft, wordt thans bedreigd met een watertekort. De watertoevoer van het voornaamste pompstation te Ras el Ain, 16 kilometer ten Noorden van Lydda gelegen, is afgesneden. Volgens de Arabieren verloren de Joden ongeveer vijftig man aan doden, toen zij bij Castel door de Arabische omsingeling braken. De Haganah verklaarde, dat er drie Joden gedood zijn en zeven gewond. Ooggetuige-verslag van g P.S.V.Haarlem 8 Van de Zondag in Eindhoven te spelen P voetbalwedstrijd PSVHaarlem om het jj voetbalkampioenschap van Nederland zal Haarlems Dagblad een ooggetuige- verslag verzorgen, dat in de pauzp en na afloop van de in het Noorder Sportpark te spelen wedstrijd EDOHeerenveen te beluisteren zal zijn. Bemanning van de „Alk" in het vaderland De bemanning van het notedopje „Alk", nog geen 12]/2 m lang. dat bijna twee jaar de wereldzeeën trotseerde, bijna 26.000 mijl aflegde, maar dat op 13 Maart van dit jaar bij de ingang van de Golf van Suez tijdens storm weer op een rif te pletter sloeg, is gisteravond met de „Kota Gede" in het vaderland teruggekeerd. Op 1 Juli 1946 vertrok het schip uit Schiedam met een eerste étappe van 2000 mijl voor de boeg. Het begin was het moei lijkst. Toen men achter het eiland Wight schuil was gegaan voor een fikse bries, kwam het scheepje onverwacht op de rots achtige bodem droog te staan. Met ver eende krachten heeft men toen de „Alk" vlot weten te brengen. De reis werd voortgezet naar Las Palmas op de Canarische eilanden. Van daar ging het naar St. Vincent op de Kaapverdische eilanden. Pernambuco in Brazilië en langs de Noordkust van Zuid-Amerika naar Pa ramaribo en daarna naar Curagao. De reis ging toen naar Tahiti en de bemanning meende rechtstreeks te kunnen doorzeilen, maar wegens ziekte van een der opvarenden werd Port Mo resby op Nieuw Guinea aangedaan. Zodra de zieke voldoende hersteld was nam men verder de route via Torrestreet naar Be- neden-Timor en vervolgde naar Java. Wegens de op dat moment in gang zijnde politieke actie werd de Zuidpunt van het eiland gekozen. Walvissen en haaien Onderweg had men walvissen gezien, ook potvissen en niet te vergeten haaien. „Daar speelde je als het ware mee", zei stuurman Hoogstrate. „Zodra je een vis aan de haak sloeg voor het middagmaal, wist je niet waar de haaien plotseling vandaan kwa men. Als zo'n beest al te dichtbij kwam, schoten we hem dood, want haaien zijn in staat de hele boel stuk te slaan. Kleine haaien hebben we ook wel bij bescheiden stukjes geproefd. Ze smaken werkelijk niet kwaad, maar omdat er nu eenmaal een vooroordeel tegen haaienvlees is, maakten wij ons zelf wijs dat het niet lek ker was en aten er niet meer van". Het lag in de bedoeling van Batavia recht streeks naar Sabang te gaan, maar daags na het vertrek kreeg kapitein Van Nieuw koop malaria. Hij heeft 17 dagen in het ziekenhuis van Tandjong Pandang op het eiland Billiton gelegen. Daarna ging het naar Sabang, Colombo en Aden, een zeer 'langdurige reis van 35 dagen met een mi nimum aan wind. Vervolgens naar Port Soudan en de Golf van Suez, waar de catastrofe kwam. „Wij hadden nog maar 3500 mijl voor de boeg, na er 25.735 afgelegd te hebben. We wilden via het Suezkanaal, Malta, Gibral tar en Engeland huistoe. Het heeft niet zo mogen zijn Op een rif gelopen. Op 10 Maart, bij het aanzetten van de motor, die slechts bij uitzondering gebruikt werd, ontstond een defect aan de brandstofpomp. De motor werd daardoor voor het verdere deel van het moeilijkste traject uitgeschakeld. Twee dagen later kreeg men storm weer. De fok woei uit de lijnen en er moest een nieuwe zware stormfok worden opgezet. Kort daarop brak de fokkeschoot 'en ook die moest worden vernieuwd. Die nacht gaf de kapitein, die bijna 24 uur aan dek was geweest, de leiding over aan de stuurman. In dat ogenblik van rust gebeurde het fatale. Het scheepje liep op een rif, dat twee voet onder water lag. De „Zuiderkruis" brengt militairen naar Nederland Het m.s. „Zuiderkruis", dat Zaterdag uit Batavia naar Nederland -zou vertrekken, heeft wegens een ziektegeval bij een dei- militairen, die zouden embarkeren, enige vertraging ondervonden. Het schip heeft eerst Zondagmiddag de haven van Tand- jong-Priok verlaten. Aan boord bevinden zich 811 demobiliserende K.N.I.L.-militai- ren, 46 K.N.I.L.-militairen, die met recu peratieverlof gaan en 286 leden van de Koninklijke Marine. Vriendschapsverdrag tussen Amerika en Australië Australië heeft van de Verenigde Staten een aanbod tot het sluiten van een vriend schapsverdrag ontvangen, aldus wordt uit gezaghebbende bron te Canberra verno men. Men acht het mogelijk, dat het ver drag de weg zou effenen voor belangrijker stappen in de toekomst. Drie Eisenhowers kijken in gerechtvaardigde trots naar elkaar. Grootvader is trots op zijn welgeschapen en kerngezond kleinkind, vader Eisenhower bloost van weelde bij de legerstede van vrouw en nakomeling en Eisenhower nummer drie verheugt zich in het bezit van een zo beroemde grootpapa, die misschien zelfs president van de Ver enigde Staten zou kunnen wordenals hij het zou willen. De schok was geweldig. De zee brak zwaar over dek en elke volgende golf wierp de „Alk" verder op het rif. Onmiddellijk werden noodseinen gege ven. Ondertussen probeerde men zichzelf te helpen. De zwemvesten werden omgord en de vlet buiten boord gebracht. Maar deze sloeg onmiddellijk vol en zonk. Gelukkig had een Bedoeïns vissersvaartuig de nood seinen opgemerkt. Enkele uren later ging het aan de binnenzijde van het rif ten an ker en zette een sloep uit. Door gebaren gaf men te kennen, dat het beter was voor lopig van boord te gaan, hetgeen de be manning van de „Alk" wel inzag. De volgende dag is men met de vissers boot teruggeweest, maar het bleek, dat er van het zeiljachtje slechts een wrak was overgebleven. De bemanning wist nog enige zeilen en,wat touwwerk te redden en nok enige persoonlijke bezittingen. Om de bewoonde wereld te bereiken heeft kapitein Van Nieuwkoop het aanbod van een Egyptische soldaat aanvaard en is op diens kameel een goede honderd kilo meter het land in gegaan, twee dagen rei zen. Zodra er een auto te krijgen was, heeft hij deze gestuurd om de beide andere schip breukelingen te halen. Tenslotte heeft men passage kunnen boeken op de „Kota Gede", die het onfortuinlijke drietal naar Rotter dam bracht. Dit was het einde van een goed begonnen, maar onfortuinlijk geëin digde reis om de wereld. Het woord is aan Abraham Lincoln: De man, die geen fout kan maken kan niets maken. Ook dit jaar een cultureel interscholair jeugdtournooi Naar wij vernemen zal ook dit jaar te Haarlem weer een cultureel jeugdtour nooi worden gehouden, dat georganiseerd wordt door het Haarlemse Interscholaire Comité. Evenals verleden jaar, toen het tour- nooi een groot succes werd, zullen da leerlingen van de Haarlemse middelbare en ULO-scholen, zich gaan meten in mu zikale, picturale, declamatorische en foto grafische prestaties, alsmede op de gebie den van de nuttige en fraaie handwerken en handenarbeid. Op Vrijdagavond 16 April wordt de mu- zïekwedstrijd in het Gemeentelijk Con certgebouw gehouden. Tevens zullen daar de voordrachtkunstenaars optreden. De tentoonstelling der inzenders van tekeningen, foto's, hand- en knutselwerken wordt op 17 April in het Frans Hals museum geopend. Zij zal tot 21 April te bezichtigen zijn. De jury's worden gevormd door enkele leraren. De goede kant trekt Meer dan 360.000 vluchtelingen en ge- evacueerden, bijna tweemaal zoveel als in 1946, zijn in 1947 uit de Sovjet-Russische zóne van Duitsland de Britse zóne binnen gekomen, aldus heeft het bureau voor sta tistiek van de Britse zóne bekend gemaakt. De eerste officiëlena tien jaar (Van onze Londense correspondent). Twintig duizend man hebben de arbeid neergelegd in een deel van de Britse auto mobielindustrie. Het is de eerste grote officiële staking in tien jaar, uitgeroepen met volledige in stemming der bondsbesturen. Engeland was er trots op, dat het aantal arbeids conflicten maar een fractie bedroeg van dat na de vorjge oorlog, toen de industriële onrust, aan de orde van de dag was. Het viel echter te voorzien, dat de anti inflatie-politiek, die enige weken geleden met een loonstop werd ingeluid, bij be paalde groepen arbeiders op verzet zou stuiten. Het Britse Vakverbond aanvaardde schoorvoetend de richtlijn der regering met een oppositie van drie millioen stemmen. Indien er thans een Conservatieve regering aan het bewind zou zijn, zou het haar on getwijfeld uiterst moeilijk vallen de or thodoxe maatregelen te nemen, die men thans bereid is van de kant van Labour te accepteren. Het was voor de socialisten al moeilijk genoeg de vakbeweging mee te krijgen, die nog een jaar geleden de wer kelijkheid niet wilde zien, zoals zij was en dan ook de leuze aanhief van korter arbeidsuren en hoger lonen. De vakbe weging liet zich echter het recht ontnemert om individueel te onderhandelen met de werkgevers. De regering kan de algemene richting aangeven. De bonden blijven de organen, die in de praktijk loonkwesties regelen. In dit land, dat de moderne vak weging heeft „uitgevonden" en waar zij zulke oude rechten heeft, is het niet ver wonderlijk, dat zij zich zelfs niet door een Labourregering de wet wil laten voor schrijven. Er zullen zich, ondanks de steun, welke de Trade Unions aan de regering hebben toegezegd, waarschijnlijk in de naaste toekomst nog wel meer spanningen voordoen, aangezien er talrijke laag-be- taalde groepen zijn, die menen, dat zij buiten de loonstop behoren te vallen. De Conversie en consolidatie van Staatsschuld Hoewel minister Lieftinck in zijn jongste radiorede de aanstaande conversie der 3-3V2 pCt. lening 1938, die sinds 1 Maart j.l. 3V2 pCt. rente draagt, slechts in grote trekken heeft aangeduid, schijnt toch reeds vast te staan dat die conversie per 1 Juni zal geschieden en de inschrijving op de nieuwe leningen per 15 Mei zal worden opengesteld. Men meent dat de 3 pCt. kortlopende lening zestien jaar zal lopen en de af lossing eerst in het veertiende jaar zal beginnen en dat ook op de 3V2 pCt. 50- jarïge lening de eerste tien jaar geen af lossing zal plaats vinden omdat de af lossing op de buitenlandse schuld de eerst komende jaren 200 300 millioen zal vergen. Wordt, gelijk sommigen verwachten, aan de 3 pCt. kortlopende lening voor hen, die converteren, een bélastingfaciliteit ver bonden, gelijk die ook bij de 3-3V2 pCt. lening 1938 bestaat, dan wordt de aantrek kelijkheid boven de langlopende lening nog aanmerkelijk vergroot, vooral wanneer deze laatste boven pari wordt uitgegeven. Particuliere beleggers zullen wel het meest voor de kortlopende lening voelen. De grote instellingen levensverzekering maatschappijen en beleggingsfondsen zullen met minder bezwaar van het hogere rentetype kunnen profiteren. De conversie is vrij. Men zal dus ook aflossing kunnen vragen. Doet men dit niet, dan wordt men automatisch op de nieuwe kortlopende lening overgeschakeld. Ook nieuw geld kan in de leningen wor den belegd ter consolidering van vlottende schulden, welke thans meer dan 13 mil liard bedragen. Truman vraagt veel geld President Truman heeft aan het Congres verzocht 725 millioen dollar beschikbaar te stellen voor onmiddellijke uitbreiding van de luchtmacht. Verder heeft de presi dent verzocht om de Verenigde Volken 65 millioen dollar te lenen voor de bouw van een permanent hoofdkwartier in New York City. Op de lening zou geen interest wor den geheven en zij zou worden terugbe taald in 32 jaarlijkse termijnen. staking van de automobielbouwers is niet rechtstreeks tegen de nieuwe regerings- politiek gericht. Zij menen recht op loons verhoging te kunnen doen gelden, omdat hun lonen reeds twee jaar geleden werden bevroren. Harold Wilson, de president van de Board of Trade het Britse departe ment van Handel en Nijverheid heeft de staking krachtig veroordeeld onder het mo tief, dat Engeland zich niet kan veroor loven ook maar één arbeidsdag te ver liezen; zeker niet, als de export erdoor in gevaar wordt gebracht. AAN ONZE ADVERTEERDERS Het grote aantal advertenties, zowel „Groentjes" als andere annonces, dat ons wordt aangeboden, maakt het ons on mogelijk de plaatsing steeds direct te doen geschieden. De door de papierdistri butie nog altijd beperkte omvang van ons blad noodzaakt ons tot uitstellen. Wij zullen de advertenties zo spoedig mo gelijk opnemen doch roepen Uw welwil lendheid in om met enige vertraging rekening te houden. Het Charter van Havanna Op een Donderdag te 's-Gravenhage ge houden persconferentie heeft de heer Spee kenbrink van het departement van Econo mische Zaken, die de besprekingen te Ha vanna meemaakte, nadere inlichtingen ver strekt over de daar bereikte resultaten, welke zijn neergelegd in het „Charter van Havanna". Het bevat bepalingen tot ver ruiming van de wereldhandel, bevordering van de werkgelegenheid, economische ont wikkeling, bedrijvigheid en reconstructie; voorts tot wegneming of althans vermin dering van handelsbelemmeringen. De vooropgezette idealen en ook de des tijds te Genève bereikte resultaten konden niet worden verwezenlijkt. Maar daar staat tegenover, dat de vertegenwoordigers van niet minder dan 53 landen zich met het charter konden verenigen. Het non-discri minatiebeginsel moest worden verwaterd; de tarievenverlaging en de afscbaffmg van preferentiële rechten moesten beide diverse uitzonderingen ondergaan: de afschaffing van quota werd niet bereikt. Maar er is om het zo eens te zeggen, een serie spelregels opgesteld, waaraan men van plan is zich in het internationale economische verkeer te houden. De vroeger onbeperkte vrijheid van elke staat wil men laten varen. Men zal rekening houden met de belangen van an deren. Gelijk op politiek gebied het Hand vest der UNO bestaat, zo ligt er thans een wereld-charter voor handel en economie, dat steun verleent aan regionale overeen komsten en omgekeerd van die stimulansen ontvangt tot verdere verdieping van de wereld-samenwerking. De Benelux zal een vaste zetel hebben in de Uitvoerende Raad. Het is te hopen dat de politieke ontwik keling in diverse landen het mogelijk zal maken, dat er voldoende ondertekeningen van het charter zullen binnenkomen, opdat de I.T.O. (International Trade Organisa tion) spoedig een feit zal zijn. TREINVISITATIE WORDT IN ROOZENDAAL GECENTRALISEERD De treinvisitatie aan de Nederlands- Belgische grens zal op 9 Mei worden ge centraliseerd. Roosendaal zal dan het enige station zijn, waar zowel de Belgische als de Nederlandse visitatie zal geschieden. Het oponthoud van de treinen zal daardoor aanmerkelijk worden verminderd. TIJDELIJK OPKLAREND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Aanvankelijk nog slechts enkele ver spreide buien. Geleidelijk opklarend, afnemende wind. In de nanacht plaat selijk lichte nachtvorst. Morgen over dag toenemende bewolking, doch nog bijna overal droog weer. Geleidelijk weer wat aanwakkerende wind tussen West en Zuidwest. Iets zachter dan vandaag. 10 April: Zon op 5-55 uur, onder 19.29 uur Maan op 6-25 uur, onder 20.46 uui

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1