Haarlems Dagblad West-Duitsland verzoekt De Italianen Bogota-conferentie gaat door ondanks de revolutiepoging" om eigen Marshallplan in-za'kformaat Italië's ambassadeur in Warschau ontslagen Palestijnse Arabieren doen beroep op de koning van Transjordaniè Tarwe en staal op verlanglijstje van Nederland 62e Jaargang No, 18911 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tels Adv. en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 13 Xpr:l 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem i TOG MAAR VIJF DAGEN scheiden ons j\[ van de Italiaanse verkiezingen. Op Zondag 18 April zullen de Italianen ter stembus trekken. Zij zijn in tal van par tijen verdeeld en geven een allesbehalve goed voorbeeld van democratische ontwik keling. Daar zijn verscheidene verklarin gen voor te geven. Het land is arm. Het grootgrondbezit door Mussolini- ontzien heei't ertoe bijgedragen dat een belang rijk deel van de landelijke' bevolking on wetend is gebleven en in armoede leeft. Analphabetisme komt nog in ontstellende mate voor. Z^llc een bevolkingsdeel is een gemakkelijke prooi voor listige agitators, al falen zij bij een aantal lieden, die met boerse stugheid aan vanouds gekoesterde overtuigingen vasthouden. Natuurlijk is trouw aan de kerk bij een groot deel dei- Italianen het bolwerk tegen het commu nisme. Zoals men weet doet zich evenwel in hun land ook een sterke anti-clericale beweging gelden. In nationale zin vormt het Italiaanse vólk zeker geen krachtig geheel. Zijn een heid, pas in de zestiger jaren der vorige eeuw tot stand gekomen en dus nog geen eeuw oud, is in die korte levenstijd her haaldelijk geteisterd door zware schokken en teleurstellingen. De afschaffing van het koningschap in 1946, bij volksstemming, is slechts met kleine meerderheid geschied en gaf dus ee'ft ander voorbeeld van ingrij pende verdeeldheid. Daarbij kwam dat-de lijn niet dwars door de bevolkingsgroepen liep, maar dat tegenover het koningstrouwe Zuiden het verzet tegen het koningschap vooral in het industriële Noorden; tot uiting kwam. Het is zeker dafr toekomstige regeringen er zich vooral op zullen moeten toeleggen, de eenheid des volks te bewaren. Vergelijkingen met Frankrijk gaan mank. Het Franse volk staat op.een veel hoger gemiddeld peil van ontwilckeling dan het Italiaanse, bezit een oude-nationale een heid en gaat prat op een moderne géschie-. denis en een moderne1 cultuur-invloed op Europa en de wereld, dié het in critieke perioden telkens weer zijn waardigheid en verantwoordelijkheid .hebben doen besef fen. Frankrijk is bovendien, door zijn revor lutie tegen de absolute monarchie, de bakermat der moderne democratie. Als in Italië de verkiezingen tot een suCces der communisten en de met hen samenwer kende socialistische groep-Nenni mochten leiden zou dat dan ook niet betekenen, dat. de ontwikkeling van zaken in Frank rijk in dezelfde richting zou gaan. Italië geeft de toon niet aan in Frankrijk. In de laatste maanden is trouwens gebleken dat het aanvankelijk zwakke bewind van mi- nister-president Robert Schumaii, Ver tegenwoordigend „la troisième force" of wel „de derde macht" in de huidige poli tieke verhoudingen, steeds vaster grond slag heeft gevonden, krachtige sanerings maatregelen heeft kunnen doorvoeren en terrein is gaan winnen op de communisten. In het Latijnse zusterland Italië heeft de Christen-democratische premier de Gasperi, die in deze dagen van verkiezings strijd het mikpunt is voor de. meest uitge zochte scheldpartijen van de' communisti sche leider Togliatti, diens „maarschalk" Longo en de hunnen, niettemin orde en gezag met vastberadenheid weten te hand haven. Zijn minister Scelba heeft de politie ontdaan Van elementen, die tot opstandig heid-tegen het overheids-gezag zijn ge neigd en grote hoeveelheden verborgen wapens inbeslag doen nemen. Demonstra- niet een aanzienlijk gemotoriseerde macht, zoals wij er onlangs een op deze pagina in beeld braqhten, hebbén een blijk baar niet geringe indruk gemaakt. Als het een Noordelijk land gold zou men zeggen, in zulke omstandigheden ook de ver kiezingsdag een rustig verloop moet heb ben: Ten aanzien van een land met een zo emotiQjiele bevolking als de Italiaanse is men slechts geneigd te zeggen, dat de kans erop bestaat. •Wat de kansen betreft kan slechts ge zegd worden, dat waarnemers in het land zelf tot de indruk zijn gekomen, dat de communistische invloed is gaan dalen. Dit hebben zij vooral in de steden kunnen vaststellen, omdat door het bedoek aan meetings, de geestdrift bij politieke demon straties en de uitwerking van demagogische betogen op de massa duidelijk waarneem baar zijn en te vergelijken met vroegere situaties, blinder gemakkelijk is het, een indruk te krijgen van de stemming op het platteland. Moeilijk blijft het, de ver snippering te schatten die door het op treden van een te groot aantal partijen moet worden veroorzaakt. Dht de communisten en Nenni-socialis- ten een volstrekte meerderheid zouden halen wordt vrijwel uitgesloten geacht.' Hetgeen men vreest is dat zij een zo grote minderheid zuilen bereiken - omtrent veertig procent dat het niet mogelijk zou zijn een regering te vormen zonder hun medewerking. Waarna Italië in de zelfde positie zou kunnen geraken als Tsjecho-Slowakije, waar de communisten met een kleine veertig procent der stem men erin slaagden, door een staatsgreep macht te veroveren. Voorspellingen over het Italiaanse resul taat zullen gediffende deze week nog wel loskomen, zonder dat men er grote waarde aan zal kunnen hechtert. Men kan slechts zeggen dat op het moment het commu nistische getij in West-Europa terugloopt, hetgeen mede beïnvloed is door de ver wezenlijking van het Plan-Marshall en dat ook in Italië een daling van de invloed van Togliatti en Longo is waargenomen. Als de verkiezingen een maand later hadden kunnen plaatshebben zou men ze met vrij groot vertrouwen tegemoet kunnen zien. Zoals de zaken nu staan heerst nog grote spanning. R. P. Mijnwerkersstaking in de V.S. ten einde John Lewis heeft de 400.000 stakende Amerikaanse mijnwerkers meegedeeld, dat hun vëteoek inzake de pensioenen is in gewilligd. Men verwacht, dat de op 15 Maart be gonnen staking thans zal eindigen. Reuter meldt nader, dat Lewis een ge deelte van zijn eis heeft moeten laten val len. Het pensioen van 100 dollar per maand zal niet op 60- doch;.op 62-jarige leeftijd worden toegekend aan mijnwerkers, die 20 jaar,dienst hebben gedaan. Lewis heeft bevel gekregen Woensdag morgen voor het gerecht te verschijnen, daar de bijlegging van het geschil „niets uitstaande heeft met dë veronachtzaming van het gerechtshof inzake de staking." Communisten waren aanstichters Columbia breekt mei Rusland De Columbiaanse regering heeft over de radio bekend gemaakt, dat Colum bia de diplomatieke betrekkingen met de Sovjct-TJnie heeft verbroken. De regering van Columbia is er n.I., even als de hoge functionarissen #van de Noord- Amerikaanse delegatie ter p'an-Amerikaan- se conferentie van overtuigd, dat de revo lutie in Bogota een communistisch complot is. Zij menen, dat de bedoeling er van was, de conferentie te doen mislukken, Mar shall's prestige te schaden en misschien zijn leven in gevaar te brengen. Ook zou het in de bedoeling gelegen hebben een pan-Amerikaanse actie tegen het commu nisme te verijdelen. Zij bevestigen de be richten van de Columbiaanse regering, dat twee Sovjetrussen en dertien andere bui tenlandse communistische agenten zijn ge dood of gevangen genomen. Volgens het bericht hebben de afge vaardigden ter Pan-Amerika-confe- rentiè besloten hun 'zittingen te Bogota voort te ztetten „zodat het communisme niet kan zegevieren over Columbia en de rest van de volken van het half rond". Mfhister Marshall, naar zijn opinie ge vraagd, noemde de revolutie-poging in Co lumbia .de eerste grote communistische agitatiepoging op het Westelijk halfrond sedert het einde van de oorlog. „Bij alles wat we doen, aldus Marshall, moeten we er goed aan denken dat'dit een wereldaangelegenheid is en niet slechts een zaak van Columbia of Zuid-Amerika". Volgens William Hardcastle, Reuters cor respondent, zou de kwestie van de Euro pese territoriale bezittingen op het Weste lijk halfrond, ook wanneer de conferentie voortgezet zou worden, thans zeker niet in behandeling genomen worden. Het lijkt waarschijnlijk, dat het Ameri kaanse vasteland het communisme zal ver oordelen, nu radio Bogota heeft bekend ge maakt, dat de Pan-Amerikaanse conferen tie in .die stad zal worden* voortgezet!' De Amerikanen nemen hierbij het ini tiatief en willen de wereld tonen dat de Pan-Amerikaanse eenheid zal zegevieren door in de eerste plaatse het nieuwe inter- Amerilcaanse „organische pact", het voor naamste doel van de conferentie, te vol tooien en in de tweede plaats een in bui tengewoon krasse bewoordingen vervatte resolötje aan te nemen, die het communis me door het gehele Westelijke halfrond- veroordeelt en ieder der 21 republieken plèchtig laat beloven maatregelen te nemen om het uit te roeien. Bogota half verwoest? In het centrum van Bogota wordt nog sporadisch geschoten. Het zakenleven staat nog stil. Het. leger neemt geleidelijk het gezag in handen. Voedsel is schaars, doch de toestand is niet ernstig. De voedselvoor ziening van de conferentie-delegaties wordt per vliegtuig verzorgd. De eersfe krant, die sinds de opstand ver schenen is, „El Tiempo", vermeldt in een kop, dat Bogota half verwoest is. De brandweer is nu in handen van het leger. De meeste lijken zijn van de straten ver wijderd. Ooggetuige vertelt iJnited Press geeft voorts in een oogge- tuigeverslag uit Bogota de volgende bijzon derheden: Ik heb door de straten gezworven, waar een golf van moorden, plundering en brandstichting is doorgegaan. Ik zag dui zenden mannen, vrouwen en kinderen win kel na winkel binnendringen, plunderend en vernielend. Slechts ekele minuten nadat Jorge Gaitan was vermoord het sein tot de opstand trokken georganiseerde troe pen mJnnen de regeringsgebouwen en ker ken binnen en staken vele ervan in brand. Vrijdagmiddag om vier uur hoorde ik dat het kapitool in brand gestoken was. Het kostte mij een half uur om mij een weg te banen door de razende menigte naar het Nu de beslissende '18de April in Italië nadert heeft de „slag der aanplakbiljetten" zijn hoogtepunt bereikt. Overal waar maar een beplakbare ruimte ontdekt wordt, ver schijnen de verkiezingsleuzen; vaak over- plakt men gewoon zijn concurrerende vpor- gangers. Vier der artistieke voortbreng selen. Links bovenaan is de Russische dood afgebeeld met het bijschrift: „Stem, of hij zal uw heerser wordenDaarnaast een aommunistisch plakkaat waarop Uncle Sam" de Gasperi waarschuwt te zwijgen over de imperialistische bedoelincjbn vaji Amerika met Italië. Links onder: de com munistenleider Togliatti, verslagen door het laiuaai der anti-propaganda en, rechts: het geraamte van een Italiaans krijgs gevangene in Rusland dat waarschuwt: „Moedor, stem tegen hem.,.." kapitool. De aanvallers hadden nog kans gezien enkele vertrekken te vernielen, het meubilair stuk te slaan en de ruiten te ver brijzelen. Om vijf uur verliet ik het kapitool sa men met een Franse correspondent. De straten waren vol mannen en vrouwen, de mannen vaak dronken. De. schemering begon reeds toen ik huiswaarts keerde. De plunderaars waren hier en daar al' bezig hun bidt te verkopeh. Een oude Indiaanse bood mij hoeden van«G5 dollar per stuk aan voor een halve dollar en pakken voor 75 dollarcents. Een ander wilde mij drie ju welendoosjes verkopen voor twee dollar. Die hele nacht heb ik geen politie-agent gezien. Tegen de morgen verschehen eerst in voldoende getale soldaten om de situatie te verbeteren. Stalin prijst de Finnen „Wij achten hen onze gelijken" Radio Moskou heeft gisteravond voor het eerst de rede uitgezonden, die Stalin op 8 April j.l. ter gelegenheid van de on dertekening van het Fins-Sovjet-Russische verdrag heeft uitgesproken. Stalin ver klaarde, dat de meeste politici van de grote mogendheden „uit de hoogte" deden tegen over de kleine naties. De Sovjet-Unie be schouwde het verdrag met Finland als een pact tussen gelijken. „Dit verdrag betekent een keerpunt in de betrekkingen tussen onze landen", zo zei Stalin. Gedurende 150 jaar'was er wederzijds wantrouwen tussen beide landen; dit kan niet ineens worden weggenomen. De Sovjet volken zijn van mening, dat elke natie, groot of klein, haar eigen bijzondere kwaliteiten, haar eigen karakteristieke eigenschappen heeft, welke geen ander volk bezit. In deze zin verkeren alle volken in dezelfde positie en is elk volk de gelijke van elk ander volk, aldus Stalin. Tot lid van de Radioraad is, benoemd mr. dr. Charles J. M. A. van Rooy, burge meester van de gemeente Etten en Leur. Om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn had Seyss Inquart in de Loolaan te Apeldoorn een bunker laten bouwen, welke vrij gerieflijk was ingericht. Men heeft overwogen, deze schuilplaats, waarvan de muren uit meterEik beton bestaan, op te blazen, doch dit zou grote schade ia de omgeving veroorzaken. Daar afbraak tien duizenden guldens zou kosten heef&men thans besloten de bunker zoveel -mogelijk in sde oorspronkelijke staat te laten en voor het publiek ter bezichtiging open te stellen ten bate van de Stichting 1940-45. - In de bunker bevindt zich nog de telefooncen trale, waardoor Seyss Inquart onder andere in verbinding stond met het „Fiihrer- hauptkw artier". Met de Trizonië-fusie vlot het nog slecht Binnen zes maanden een Westduits kabinet? Te Frankfort werd gisteren vernomen, dat West-Duitsland zal vragen om een import ter waarde van 1,250 millioen dol lar onder het Marshall-plan, welke import in hoofdzaak bestaan zal uit grondstoffen en voedsel. De import is bedoeld voor de .eerste twaalf maanden. Gisteren werden in Frankfort opnieuw Brits-Amerikaanse-Duitse besprekingen gevoerd ovêr een Marshall-plan in zakfor maat voor Bizonië. Het nieuwe plan, dat zal voorgelegd worden aan de generaals Clay en Robert son, verzoekt tevens om import ter waar de van 600 millioen dollar welk bedrag echter, vereffend zal worden door export uit Bizonië. Het vroegere Duitse plan, dat vroeg om importen van. 2.260 millioen dollar, is door de Anglo-Amerikaanse des kundigen verworpen, omdat zekere ver zoeken door de Duitsers overdreven wa ren voorgesteld. De Anglo-Amerikaanse militaire gouver neurs zullen morgen hun gebruikelijke bespreking hebben en bij deze gelegenheid opgetwijfeld de kwestie der Duitse, deel neming aan het Europese herstelplan be handelen. Ook Benelux tegen Trizonia? Volgens de New York Times ondervindt de uitvoering van de plannen voor poli tieke samensmelting van de drie Wèste- lijke bezettingszones van Duitsland nog steeds vertraging tengevolge van bezwa ren van Franse' zijde. De Benelux-landen zouden de Franse oppositie ondersteunen. (Te bevoegder plaatse in Den Haag was echter nog geen bericht ontvangen om trent een standpunt van Benelux ten aan zien van de Franse bezwaren tegen de vereniging der drie Westelijke zönes.) Britse deskundigen in zake Duitsland gaven gisteren als hun mening, dat binnen zes maanden een Westduitse re gering zal worden ingesteld. Voor dat die in Frankfort zitting neemt, moet echter eerst het betaalmiddel gesaneerd worden, diverse economische problemen worden opgelost en een constituerende Nationale Vergadering worden gekozen. De deskundigen zijn echter van mening, dat het Duitse volk zich alleen met een apart Westduitsland zal verzoenen, indien de nieuwe regering zich de wettige regering van geheel Duitsland zou mogen noemen. Het is anders niet te verdachten, dat lei dende Duitse persoonlijkheden zich met een Westelijke regering zouden inlaten. De deskundigen menen verder dat het Roer-probleem ook geregeld dient te wor den voor er de Westduitse regering.ge formeerd wordt; een nieuwe regering mis schien zou kunnen proberen de export van Roer-kolen te staken, indien zij 'te grote zeggenschap over de 'industrie van dat gebied zou krijgen. Hij verliet zijn post om communistische propaganda te maken De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza,-heeft de communisti sche ambassadeur van Italië in Warschau. Ambrogio Donini, ontslagen omdat deze zijn post had verlaten om in Italië verkie zingsredevoeringen te gaan houden. Sforza, die deze stap heeft ondernomen onmiddellijk na zijn aankomst uit Milaan, deelde mede, dat het kabinet dit ontslag zóu moe'ten goedkeuren. De huidige minis terraad is echter reeds voor het laatst bij een geweest. De beslissing over deze ont slagkwestie zal nu .na de verkiezingen wor den genomen dóór de nieuwe Italiaanse regering, welke mogelijk na de ^verkiezin- gen zal worden gevormd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt hieromtrent nog %nader mede, dat Donini weliswaar had verzocht, met het oog op de komende verkiezingscampagne naar Italië te mogen terugkeren, maar dat hij op #9 Maart, dé dag na het binnen komen van zijn verzoek, de mededeling had ontvangen dat zulks niet zou kunnen geschieden alvorens de verkiezingen achter de rug waren. Sforza deelde na zijn terugkomst uit Milaan mede, dat Donini, zonder het mi nisterie van Buitenlandse Zaken daarover zelfs maar te hebben ingelicht, reeds ver scheidene dagen in Italië verbleef. (U. P.) Het woord is aan M a 11 h e w m a n Wy schrijven ondeugden toe aan de menselijke,natuur, maar waar- om de deugden niet? Britten sluiten hun service stations langs „autobahn Centrale* wordt „hermanteld" De Britse autoriteiten hebben het Sovjet* verzoek, om de Britse hulppost voor auto s aan de autoweg Berlijn-Helmstedt op te heffen, ingewilligd. Zij behouden zich ech ter het recht voor de post tegen de winter te heropenen. Britse functionarissen verwachten van de te openen Sovjet-Russische reparatie- inrichtingen niet veel baat voor het Engel se autoverkeer, daar de Britse wagens an dere reserve-onderdelen en reparatie- werktuigen nodig hebben. Waarschijnlijk zullen de Engelsen thans een soort „wegen wacht" instellen. De Brits-Amerikaanse autoriteiten heb ben inmiddels opdracht gegeven Berlijns grootste electrische centrale, die in 1945 door de Russen is leeggehaald, opnieuw in te richteff Dit werd door de Berlijners met vreugde begroet als een bewijs, dat de Westelijke mogendheden beslotep zijn in Berlijn te blijven. Reuter verneemt voorts dat het Britse militaire vrachtvervoer van Berlijn naar de Britse zóne voor onbepaalde tijd is ge- staSkt. Officieel wordt gemeld, dat noch de Brits-Amerikaanse. noch de Russische autoriteiten stappen doen om tot een be spreking van de nieuwe verkeersregeling te komen. De Veiligheidsraad doet zijn best voor eeii wapenstilstand Volgens Arabische bronnen zou dr. Hoes sein Khalidi contact hebben opgenomen met koning Abdullah van Transjordanië en hem hebben verzocht ten gunste van de Arabieren in Palestina te interveniëren. Dit beroep op de koning van Transjordanië zou een gevolg zijn van de door leden van de Irgoen- en Stemgroepen" gepleegde massa-moord op Arabieren in Deir Jassin, welke Vrijdag heeft plaats gehad. Het Arabische beroep op koning Abdul lah staat in het middelpunt van de belang stelling. Enkele hoge Arabische persoon lijkheden spraken als hun mening uit, dat koning Abdullah en zijn ArÜtbisch legioen wel eens op beslissende wijze zouden kun nen ingrijpen nu de waarheid over het bloedbad in Deir Jassin tot Transjordanië rs doorgedrongen. De strijd woedt voort. Eenheden van het Brifëe leger hebben een tweepersoons Auster van de Hagana neergeschoten. t Toen een eenheid van het Arabische le gioen te Kfar Ezion, .halverwege tussen Jeruzalem en Hebron, werd aangevallen door de Auster die was' bewapend met machinegeweren, werd ijlings de hulp van het Britse leger ingeroepen. Een onderdeel van de Britse „Life Guards" schoot te hulp en elimineerde de Auster. Op verschillende punten duurt de strijd in onverminderde hevigheid voort. In Ram- leh, een plaatsje op 10 km ten Oosten van Jaffa hebben „strafpatrouilles" van de Hagana tien huizen in de lucht laten vlie gen. Andere Hagana-eenheden vernielden bruggen in de hoofdverkeersweg tussen Jenin en Haifa. Deze laatste actie is een onderdeel van het streven, de Arabieren in MARSHALL-HULP Grootgrondbezit op Java wordt geliquideerd De regering van Nederlands-Oost-Indië maakt bekend dat er op 2 April een com missie is gevormd, die voorstellen in studie heeft tot liquidatie van het grootgrond bezit op Java. De regering zegt in haar aankondiging, dat zij hiertoe overgeat omdat de principes van democratie en zelfbestuur onverenig baar zijn met grootgrondbezit, wanneer de groot-grondbezitters een te gunstige J van de onderhandelingen over het gebruik economische en sociale positie tegenover van de Nederlandse en Belgische havens de inheemse bevolking innemen. 1 voor de invoer in Duitsland staat in nauw Het speciale fonds van 21 millioen dol lars, dat door de Amerikaanse regering be schikbaar is gesteld ter financiering van de leveranties aan Frankrijk, Italië, Oosten rijk, Griekenland en Nederland in het ka der van het plan Marshall, zal hoofdzake lijk besteed worden voor de aankoop van voedsel, brandstoffen, kunstmeststoffen, zaden, medicijnen", middelen ter bestrijding van plantenziekten en vezels. Het is de be doeling, dat met deze leveranties de periode wordt overbrugd, die verstrijken zal tot de Amerikaanse regering de „verlanglijstjes" van de aan het plan-Marshall deelnemende landen zal hebben ontvangen. Vervolgens zullen deze documenten dienen als voorlo pige overeenkomsten voor een periode van 90 dagen, gedurende welke de eigenlijke leveranties op grote schaal zullen begin nen. Aan het einde van deze periode moe ten tussen de V. S. en de afzonderlijke lalden, die Amerikaanse hulp ontvangen, bilaterale overeenkomsten zijn getekend. Op verzoek van de V. S. heeft de Ne derlandse ambassade te Washington on langs een lijst ingediend van de Neder landse behoeften gedurende de eerste 30 dagen na het goedkeuren van de hulpver- leningswet door het congres, doch deze lijst kon uiteraard geen juiste gegevens bevatten, aangezien de datum, waarop het congres zijn uiteindelijke goedkeuring aan het wetsontwerp zou hechten, tevoren niet bekend was. Tussen de Nederlandse am bassade en de Amerikaanse regering zijn thans besprekingen gaande ter vaststelling van een nauwkeuriger lijst van de Neder landse behoeften in de eerste periode, doch het is reeds zeker, dat tarwe genoemd zal worden als het artikel, waaraan de be hoefte het grootst is. Nederland hoopt ook staal te ontvangen, doch de Amerikaanse functionarissen zijn er, wegens de strenge exportcontrole op staal, welke door.de re cente mijnwerkersstaking nog moest wor den verscherpt, niet^eker van of aan deze behoefte zal kunnen worden voldaan. De binnenkort te verwachten hervatting verband met de hulpverlening in het ka der van het plan-Marshall, daar de voor naamste oorzaak van het mislukken van de vroegere onderhandelingen gelegen was in het feit, dat de Brits-Amerikaanse bezet tingszone de havengelden niet in dollars kon betalen. Thans kunnen de meeste fi nanciële bezwaren, die het tot stand ko men van een overeenkomst tussen de Be nelux en de bezettingsautoriteiten in de weg staan, uit de weg worden geruimd aangezien de gecombineerde bezettingszone in staat zal zijn de havengelden te betalen met de dollars, die aan West-Duitsland on der het Marshall-plan beschikbaar worden gesteld.. Men verwacht dat de Duitse invoer via de Nederlandse en Belgische havens onge veer 1.700.000 ton per jaar zal belopen. Maarten Kuiper voor de Bijzondere Raad vaijt Cassatie De Bfjzondere Raad van Cassatie heeft het beroep behandeld van de 50-jarige ex-politieman Maarten Kuiper uit Amster dam, die wegens het arresteren van Joodse landgenoten, het deelnemen aan „Silber- tanne"-moorden en het neerschieten van illegale werkers onder wie Hannie Schaft door het Bijzondere Gerechtshof te Am sterdam ter dood veroordeeld was. K. ver klaarde dat hij veel spijt van zijn wanda den heeft. Hij beweerde, steeds geprobeerd te hebben in zijn oude functie van straat agent terug te komen, doch onder dwang van Lages, de Sipo-chef te Amsterdam, die in geval van onderduiken met de dood voor K., diens vrouw en diens kinderen gedreigd zou hebben, met zijn afschuw wekkend werk doorgegaan te zijn. Zijn laatste slachtoffer viel in April 1945 te Bloerriendaal. De procureur-fiscaal achtte geen termen aanwezig om het vonnis tegen K. te ver zachten. Hij concludeerde tot verwerping van hét beroep. De Bijzondere Raad doet op 3 Mei uit spraak. de gevaarlijke driehoek Jenin-Toelkarem- Baloes af te snijden van Noord-Galilea. Wapenstilstandscommissie naar Tiet Heilige Land? Waarnemers geloven, dat een speciale wapenstilstandscommissie waarschijnlijk in de naaste toekomst naar Palestina zal wor- den gezonden als resultaat van de infor mele discussies in de Veiligheidsraad, die gisteren gehouden zijn. Andrei Gromyko woonde de bijeenkomst, die ten kantore van de Amerikaanse gedelegeerde Warren Austin werd gehouden, bij. Naar men meent te weten was men het algemeen eens over de oprichting van een speciale commissie van de Veiligheidsraad om ter plaatse toe te zien op de uitvoering van de wapenstilstand. Men herinnerde er aan, dat de Joden steeds beweerd hebben, dat alleen dan een wapenstilstand mogelijk zal zijn, wanneer de ongeveer 7000 geïnfiltreerde Arabieren gedwongen zullen worden zich terug te trekken. Terroristen onder discipline. Da algemene Zionistische raad heeft met 39 tegen 32 stemmen een resolutie gerati ficeerd, waarin besloten wordt de Joodse ..dissidente groepen" Irgoen Zwai Leoemi en dè groep-Stern onder de Joodse natio nale discipline te brengen. Aan het eind van de zitting is met alge mene stemmen verzocht om de onmiddel lijke insfelling van een Joods .centraal ge zagsorgaan, dat 15 Mei officieel in werking zou treden. Inmiddels zullen de Zionisten internationale erkenning trachten te ver krijgen van het uitroepen van de Joodse onafhankelijkheid en de vestiging van een Joodse staat. Militaire leerling-vlieger verongelukt Stuntvlucht boven woonplaats van verloofde werd hem noodlottig Maandagmiddag: is te Sterksel. gemeente Maarheeze, een militair Harvard-lesvlieg- tuig van het vliegkamp Gilze Rijen neerge stort. De piloot, de 24-jarige korporaal leer ling-vlieger A. Mensink iiit Bussum werd zwaar gewond en overleed kort na het on geluk. De vlieger had reeds ongeveer een uur boven Sterksel gevlogen, waar zijn ver loofde woont. Hij haalde allerlei kunst stukjes uit en dook herhaaldelijk tot een hoogte van ongeveer vijf-en-twintig meter. De laatste maal, dat het toestel deze ma noeuvre uitvoerde raakte het de top van een boom in de tuin van het klooster Pro- videntia, sloeg over de kop en stortte neer. De motor werd brandend uit het toestel geslingerd. Broeders uit het klooster snelden on middellijk te hulp. De rectbr verleende de zeer ernstig gewonde vlieger nog geeste- 'lijke bijstand. De brandende motor kon met zand wor den gébltist. Hel stoffelijk overscl\pt v^Vi de vlieger werd naar Gilze Rijen overgebracht. Het zal Woensdag In Bussum ter aarde worden besteld. Weerbericht MINDER KOUD DES NACHTS Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Voor het Noorden van het land: veel overdrijvende wolkertbanken maar overwegend droog weer. Zachter des nachts. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Voor het Zuiden van het land: Op vele plaatsen nog tamelijk heldere nacht met hier en daar vorming van nevel- of mistbanken en bijna nergens nacht vorst meer. Morgen overdag wat meer bewolking dan vandaag. Droog weer. Zwakke tot matige wind uit Weste lijke richtingen, 14 April: Zon op Maan op 5.4S uur, onder 19.35 uur 7.57 uur, Onder 0.49 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1