Haarlems Dagblad Besprekingen in Kalioerang worden hervat Mevrouw Roosevelt Unie van West-Europa krijgt, vorm Italiaanse kiezers begrepen hun verantwoordelijkheid De Gaulle's partij gaat een meer progressieve koers sturen Hulde van Nederlandse vrouwen aan mevrouw. Eleanor Roosevelt Weerbericht 62e Jaargang No. 18916 Bureaux: Grote Houtstr 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 148 25, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor jH.N., Soendaplein 37,' Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom MaanSag 19 ïprïl 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco 'per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag hij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Anna eleanor roosevelt, de weduwe van die gróte president der Verenigde Stalen, Franklin Delano Roose velt, die dertien jaar lang het hoge ambt bekleedde en zoveel voor Amerika en de wereld deed, is vanmorgen in ons land aangekomen. Haar zal door Nederland bij zondere eer bewezen worden en die be perkt zich niet tot een officiële huldiging en de verlening door de Utrechtse' Uni versiteit van een eredoctoraat, maar wil ook getuigen van hartelijke bewondering. Daar is motief te over voor. Zij, die zelf een telg van de wijdvertakte, aanzienlijke familie Roosevelt is zij was verwant aan de president en zijn voorganger'uit het begin dezer eeuw, Theodore Roosevelt, was haar oom heeft hem de voortreffelijkste steun in zijn leven verschaft, die een man in zulke positie zou kunnen wensen. Zelf« heeft zij zeer belangrijk werk verricht door in jaren van beproeving, reeds in de voor oorlogse zware crisisjaren, zich het lot van de vele getroffenen aan te trekken en onvermoeid voor hun belangert op de bres te staan. Veel heeft zij zich in het openbaar doen horen; tal van publicaties van de hand van deze kundige sociologe hebben in de dertiger jaren het licht gezien. In politieke zin heeft zij, als overtuigd Demo craat, niet nagelaten een krachtig aandeel» te nemen in de bestrijding van dat isola tionisme die afzonderings-politiek r di: de V. S. en de wereld in het verleden ge schaad hebben en die wij tegeny/oordig, nu zelfs een Plan-Marshall in werking is gé- treden, wel als eèn overwonnen standpunt uit het yerleden mogen kenmerken. Haar diep-menselijke overtuiging en verdraag zaamheid hebben zich doen gelden in haar verzet tegen de rassenhaat: in een houding waarin zij het in haar eigen vaderland meer dan eens voor de negers heeft opgenomen. Deze vrouw heeft de hoge positie, die zij door de brillante loopbaan van haar- echt genoot heeft bereikt, te baat genomen om goed te doen uit de eenvoud van een warm en oprecht hart en met de volharding en toewijding, die'een sterke en moedige per soonlijkheid kenmerken. Voor Europa, ook voor ons land heeft zij na de bevrijding veel gedaan door de leiding te nemen van acties voor de verstrekking van kleren en voedsel. Wij herinneren ons allen hoe grote uitwerking dat Amerikaanse werk heeft gehad. De woorden van dankbaarheid, die tijdens haar bezoek aan ons land tot Mrs. Eleanor Roosevelt gericht zullen worden zijn dan ook tenvolle op hun plaats. Het is een voorrecht Voor ons dat zij ons land bezoekt en dat hulde haar nu direct kan worden bewezen. Het zijn mensen "zoals zij, die de zaak der Westerse democratie de grootste en beste/diensten bewijzen. In Maart 1905 trad zij als 21-jarig meisje ln het huwelijk met de toen-23-jarige F. D. Roosevelt, die spoedig daarop zijn loopbaan als advocaat zou aanvangen. Bij hun huwe lijk Nvas de toenmalige president Teddy Roosevelt aanwezig; later zou het.jonge paar hem nog vele malen bezoeken. Zij maakte de stijgende carrière van haar man mede tot 'die onderbroken werd door de gevaarlijke ziekte, die hem op 39-jarige leeftijd trof. Geveld door kinderverlam ming, invalide geworden, had hij jaren van de grootste wilskracht nodig om deze slag te boven te komen en die grote fnate van herstel te bereiken, die hem in staat stelde zijn loopbaan tenvolle te hervatten. Het was de toewijding van zijn vrouw die hem hielp, deze tijd van zware beproeving te doorworstelen en er als overwinnaar uit te voorschijn te.komen. Naast hem heeft zij een leven van onvermoeide arbeid en ge stage plichtsbetrachting geleid, waarin bei den hun medemensen tot zegen zijn ge weest en prachtig, bezielend voorbeeld aan anderen hebben gegeven. Geen wonder dat aan de erepromotie van een dergelijke vrouw de hulde wordt bewezen, dat H.M. de Koningin er zelf bij tegenwoordig zal zijn. Nog steeds staat mevrouw. Roosevelt middenin haar volle, actieve levenstaak; nog steeds wordt door velen een voort durend beroep gedaan op haar pittige, op gewekte en intelligente leiding van vele" werken, die een samenleving van vrije mensen dienen. Men zou ^iets liever willen doen dan haar voortgezet welslagen in haar taak wensen. R. P. Permanente militaire commissie gevormd De Westerse Unie begint snel vorm te krijgen. Zaterdag zijn te Parijs de vijf mi nisters der Brusselse alliantie overeenge komen, dat de structuur der Unie er als volgt zal uitzien: Een permapente raad van vijf met als leden de vijf ministers van Buitenlandse Zaken. Deze raad zal minstens eens peri kwartaal bijeenkomen bij toerbeurt in de respectieve hoofdsteden. b. In Londen komt een permanent uit voerend orgaan met als leden de gezanten respectievelijk ambassadeurs der partners aldaar en een lid van de Britse diplomatieke dienst. c. Een algemeen secretariaat; d. Een permanente militaire commissie Waarin de vijf onderscheiden ministers van Defensie der vijf landen zitting nemen en welke bijeen zal komen zo vaak de omstan digheden dit vereisen. Voorts zal, zoals bekend, op 27 April te Brussel de mogelijkheid van een gemeen schappelijk Europees monetair fonds be studeerd worden. Tot secretaris-generaaj van de boven genoemde permanente consultatieve raad zou een vertegenwoordiger van een der 'Benelux-landen benoemd worden. Er zijn verschillende candidaten, w.o. een Neder lander genoemd. EXTRA KAAS DANK ZIJ RUIME PRODUCTIES In de week van 27 April tot 1 Mei zal aan de houders van A-, B- en C-kaarten een extra rantsoen-Raas van 50 gram be schikbaar worden gesteld. Veertien dagen later zal wederom een extra rantsoen kaas van 50 gram aan dezelfde leeftijds groepen worden verstrekt, een en ander dank zij een name kaasproductie. Dq in deze tijd van bet jaar geproduceerde kaas leent zich niet voor bewaring van lange duur, zodat het niet mogelijk is vporraden te vormen, aldus de afdeling Voorlichting van het ministerie van Landbouw. Enorme opkomst en een.ordelijk verloop Uifslagen eerst morgen* te verwachten Toen gisteravond onf tien uur de stem bureaux in Italië hun deuren sloten, moet er een zucht van verlichting door het land en, door de gehele Westerse wereld gegaan zijn. De verkiezing was althans in volko men pais en vree verlopen en nergens kwam het tot ernstige ongeregeldheden. Over de uitslagen is uiteraard nog niets bekend (ook vanmorgen van 712 uur kreeg men nog gelegenheid zijn stemplicht te vervullen), maar er is althans geen bloed gevloeid en geen intimidatie toegepast, zodat de resultaten de vrije wil van het volk weerspiegelen zullen. Wel schreef de communistenleïder Togliatti nog in het Zondagsnummer van de „Unita" een dreigend artikel dat „het Italië slecht zal vergaan als ër geen com munisten in de nieuwe regering opgeno men worden", maar men beschouwd: dit meer als een laatste verkiezingsstunt dan als een ernstig gemeend dreigement. De opkomst naar de stembus, in Rome in be paalde wijken reeds 90 procent, bijna over al elders gemiddeld 75 pet. der kiezers, betekent winst yoor de anti-Moskou groeperingen, die 'zeer wel weten dat de communisten en links-socialisten geen stembus-verzakers in hun rijen kennen. Vandaar dan ook dat de eerste en laatste leuze van de anti-Togliatti-partijen luidde: „Vervul uw stemplicht" en niet in de eerste plaats: „Stem zo of zo". Het prachtige voorjaarsweer was daar om een winstpunt voor al deze andere par tijen en de Gasperi's menszij .hadden aan alles gedacht. Toen het begon te regenen in een deel van Noord-Italië werden de radio-programma's onderbroken voor een waarschuwing: „Blijf niet thuis omdat het regent, trek een regenjas aan en stem Italië's toekomst staat op het spel!" De eerste uitslagen worden hedenavond verwacht, de totaalresultaten niet voor morgenavond. Munitiedepot overvallen. Zover thans bekend is heeft zich gisteren slechts een ernstig incident voorgedaan in he't Noorden des lands, waar de communis tische aanhang zeer groot is. Enige dozij nen terroristen waren in het duister per ponton de rivier de Ticino overgestoken en trachtten zich vervolgens meester te maken van het grote munitiedepot van Pavia. De schildwachten openden onmid dellijk het vuur, dat door de aanvallers beantwoord werd. De laatsten kodden ten slotte verdreven worden na een levendig vuurgevecht, waarbij de commandant van het militaire garnizoen bij het depót door een kogel ernstig werd gewond. Dit was de zevende maal in twee weken, dat in Italië een overval op een munitiedepót twerd ge pleegd, ditmaal door naar schatting tachtig man. Gejuich voor Gasperi. Wanneer dit verkiezingsbeeld ook voor het verdere verloop geldt, mag verwacht worden, dat zich circa 26 van de ongeveer 29 millioen kiezers ter stembus begaven. Ex-premier Ivanoe Bonomi. verklaarde gistermiddag, dat het aantal opgekomen stemgerechtigden wellicht negentig procent zal bedragen. President de Nicola zeïde, nadat hij per vliegtuig uit Napels was teruggekeerd, waar hij zijn stemplicht had vervuld, dat het ook daar zeer rustig was geweest. In Rome behoorden de premier' en me vrouw De Gasperi tot de eersten die hun stembiljet invulden. Zij werden met luid gejuich begroet. Ook de communistenleider Togliatti was vroeg bij de hand; maar niet zo vroeg of er stond reeds een leger persfotografen op hem te wachten voor het stemlokaal in het centrum van Rome. Hij glimlachte breed uit en liet hun alle tijd, om hem te ver eeuwigen. Politie was paraat. Bij de stemlokalen werd uiteraard druk gedebatteerd, maar nergens in de lange rijen wachtenden kwam het tot handtaste- Tsjechische communisten en socialisten fuseren De hoofdbesturen van de communisti sche en de sociaal-democratische partij in Tsjecho-Slowakije maken bekend, dat een fusie tussen de twee partijen aan het einde van de campagne voor de algemene ver kiezingen van Mei zal plaats hebben. In de gehele republiek zijn fusie-comités gesticht. Zij werken volgens het beginsel „dat op grond der ervaring en om politie ke redenen de communistische partij de basis der unificatie moet vormen". lijkheden. Het eiland Sardüiië was het enige deel van Italië, waar men vrijwel niets zag wapperen dan de nationale drie kleur. „Service" was in orde. Grappig was het om te zien, hoeveel „service" de partijen en vooral de rege ringspartij van De Gasperi -de kiezers verleenden opdat dezen toch vooral de gang naar het stemlokaal zouden maken. Niet alleen was er gezorgd voor vrij transport naar en van de stembureaux voor oudjes en gebrekkigen, maar ook „oppas- jes" waren in grote getale beschikbaar voor'drukke huismoeders in kinderrijke gezinnen, soms kookten deze zeer tijdelijke hulpjes zelfs de „pasta" (Spaghetti), maak.- ten de bedden op en vervulden tal van andere huishoudelijke plichten op voor beeldige manier. Menig arm moedertje, -per taxi gehaald en weer thuis gebracht, waar het eten al klaar bleek en de „bambini" gewassen en gekleed, kende dan ook haar weelde niet. „Voor ons part elke week zo'n verkiezing!" riepen ze elkaar lachend toe, toen alles achter de rug was. Vakverbond protesteert. Het Italiaanse vakverbond heeft inmid dels geprotesteerd, dat de regering zonder medeweten van het verbond beslo ten heeft de arbeiders, die in een andere plaats dan hun woonplaats hebben gestemd en ook degenen, die bij het tellen der stem men behulpzaam zijn, drie dagen betaald verlof te verlenen. Het verbond acht dit ongeoorloofde beïnvloeding van kiezers. Vanochtend om 7 uur zijn te Rome de stembureaux weder opengesteld. De toe loop van stemmers was thans echter gering. Onder een stralende hemel hernam Rome het gewone aanzien van alledag. Rome heeft vanochtend officieel medege deeld, dat gisteren in Rome, Pavia en Siena 88 procent van de stemgerechtigden ge stemd heeft; in Mantua, Cremona en Reg- gio Emilia 86 procent, in Venetië '83, in Turijn 82, in Milaan 78 en in Napels 70 j procent. Burgerkrijg in Costa Rica herval Volgens de radio der opstandelingen is de burgeroorlog in Costa Rica hervat, na dat de wapenstilstandstermijn verstreken was. Het radiostation meldt, dat de rege ringstroepen bij hun poging om Puerto Li- món te hernemen, onder zware verliezen aan mensen en materiaal werden terugge slagen. Tien babies overleden op de „Volendam" Op het naar Nederland terugkerende troepenschip „Volendam" hebben zich on der babies uit repatriërende militaire ge zinnen ernstige gevallen van enteritis 7darmstoornissen) voorgedaan, waarvan helaas tien met dodelijke afloop. Van het hospitaalschip „Groote Beer" is in de dische Oceaan geneeskundig personeel ter aanvulling van de medische dienst aan boord van de „Volendam" overgegaan. Nog verdere maatregelen tot medische hulp verlening worden getroffen. Het corso in de bollenstreek. Een van de wagens vervoert eeji symboli sche dankbetuiging aan minister Marshall. (Men zie ook pag. 3). RPF-Congres accoord met „associatie" van werkgevers en werknemers generaal had een kalme ontvangst en men hoorde slechts nu en dan applaus. Wel oogstte hij enthousiaste bijval toen hij op nieuw aandrong op algemene verkiezingen. Na afloop werd luidkeels „Vive de Gaulle" geroepen. In zijn slotrede op het congres van de R.P.F. te Marseille pleitte De Gaulle op Zaterdagavond voor economische en so ciale wederopbouw door middel van „As sociatie" in plaats van klassenstrijd of ex ploitatie van de ene mens door de andere. De vergadering narp. een resolutie aan, waarin wordt aangedrongen op zulk een associatie (van ide arbeidende klasse met de leiders van industrie en zakenleven). „Het Congres heeft hiermee een flinke .stap naar links gedaan", aldus verklaarde een der leidende-functionarissen. Het Congres drong verder aan op instel ling van een corps voor vrouwelijke be roepsofficieren en militaire oefening van onderwijzeressen in vredestijd. Verder op het houden van nieuwe nationale verkie zingen in nabije toekomst en afschaffing van het systeem van proportionele ver tegenwoordiging, algehele reorganisatie van leger, vloot en luchtmacht en verbete- alle nationale partijen gevormd zou kun- ring van de Franse vlootbases in het kader non a™ Pmnirrni.- 6onr Ha aai-cK. 1 van een mtergeallieerd militair plan. Frankrijk leider van Europa- Uniemeent de Generaal Generaal Charles de Gaulle beschuldigde gisteren Sovjet-Rusland van pogingen zich van de wereldheerschappij meester te maken en riep „alle vrije volken van Europa" op zowel op militair als op econo misch terrein de zelfverdediging te organi seren. De lange generaal sprak zijn talrijke volgelingen,toe van een schuit in de oude havenwijk van Marseille en besloot met zijn rede het driedaagse congres van de R.P.F. Op twee kilometer afstand hadden de communisten een massale'tegendemon- stratje georganiseerd eh tussen" de beide vergaderplaatsen iri hadden ongeveer tien duizend man troepen en politie een stevig cordon gelegd, teneinde te voorkorten, dat de rivaliserende betogers handgemeen zou den worden. Verkiezingen gevraagd. Zaterdagavond tevoren had De Gaulle ook- aangedrongen op spoedige al gemene verkiezingen opdat een coalitie van nen worden om Frankrijk door de eerst volgende kritieke periode heen te helpen. De leider der R.P.F. zeide, dat Rusland, ondanks zijn uitgestrekte hulpbronnen, niet de moed zal hebben zijn expansionistisch streven uit te breideh, wanneer het geen gedesorganiseerd Europa tegenover zich vindt. Met een beroep op een West-Europese unie, waarbij inbegrepen een toekomstig federaal Duitsland om aan het gemeen schappelijke gevaar het hoofd te bieden, verklaarde De Gaulle: „Het is Frankrijks taak zich aan het hoofd van een dergelijke enorme onder neming te plaatsen. Vrijwel iedereen ge looft, dat ons land daarvoor zijn nationale defensie te land, ter zee en in de lucht ter beschikking moet stellen." Kalme ontvangst. Het i aantal toehoorders bedroeg naar schatting vijftigduizend. De rede van de Koning Leopold, zijn gemalin prinses De Rèthy en kroonprins Boudewijn op Schiphol. Links de Belgische ambassadeur de-heer L. C. Nentry. Troepen die uit Indië zullen terugkeren Dit jaar zullen alle troepen terugkeren, die vóór de 7 D^cember-divisic in Indië zijn aangekomen. Eind April begint de ver scheping. De eerste groep, waartoe diege nen behoren, die vóór 1 Juni 1946 ln Indië waren, zal in de periode van April tot en met September van dit jaar naar huis varen. De tweede groep, welke degenen omvat, die na 1 Juni 1946, doch vóór de 7 Decem- ber-divisie in Indië aankwamen, zal on middellijk daarna volgen. Dit werd in het radio-programma voor de Nederlandse Strijdkrachten medegedeeld door de luitenant-kolonel G. Pruis, direc teur voor de demobilisatie der Koninklijke Landmacht in Nederland. Luitenant-kolo nel Pruis hield deze rede ter inwijding van een nieuwe wekelijkse rubriek, gewijd aan de-demobilisatie en de daarmee samenhan gende vraagstukken. Prinselijk Gezin uit Zwitserland terug Nadat Vrijdag Prinses Juliana met de beide jongste prinsesjes in Nederland was teruggekeerd, arriveerde Zaterdag Prins Bernhard met Beatrix en Irene op Soester- berg. Het woord is aan.... J. Roux: Laster is een veroordelend vonnis, b{j verstek, met gesloten deuren, zondqr verdediging noch hoger be roep uitgesproken door een partij dige en hartstochtelijke rechter. Geen volksstemming voor Duitse eenheid Amerikanen verwerpen eis vanVolkscongres Namens het Amerikaanse militaire be stuur in Duitsland is thans medegedeeld dat dit bestuur het communistische verzoek tot een over geheel Duitsland uitgestrekt plebisciet over de Duitse eéhheid, verwor pen heeft. Een plebisciet over Duitse eénheid is niet nodig, aldus de woordvoerder; wij allen kennen de dierbaarste wens van alle Duit sers, welke herstel van de Duitse eenheid is. De Amerikaanse ï'egering heeft Voort durend geijverd voor het bereiken daarvan en zal daarmede doorgaan, zeide de gene raal. Ik ben er echter van overtuigd dat het Duitse volk niet de soort eenheid wenst welke economische en politieke slavernij zal brengen, zo voegde hij hier aan toe. Mevrouw Roosevelt, die hedenmorgen per auto uit Brussel was vertrokken, ar riveerde om kwart ov«r negen aan de Ne derlandse grens bij Wernhout, waar zij door de Amerikaanse ambassadeur dr. H. B. Baruch werd verwelkomd. Het gezel schap begaf zich naar Den Haag. Vele belangstellenden hadden zich daar voor hèt Huis ten Bosch verzameld, die me vrouw Roosevelt hartelijk toejuichten. Prinses Juliana kwam naar buiten om de hoge bezoekster te begroeten. Tegen halftwaalf begaven mevrouw Roosevelt en Prinses Juliana zich per auto naar de Ridderzaal, waar mevrouw Roose velt namens de Nederlandse vrouwen werd gehuldigd. In een toespraak zeide de presidente van het Nederlandse Vrouwencomité mej. mr. M. A. T e 11 e g e n dat de Nederlandse vrouwen uit alle kringen uiting wilden ge ven aan hun dankbaarheid jegens de ver tegenwoordigster van het land, dat zoveel voor Nederland is gaan betekenen. Tevens wilden zij in gedachten terug gaan naar de donkere jaren der bezetting, toen het Nederlandse volk een groot ver trouwen'stelde in president Roosevelt. De hetinnerïng aan hem leeft voort in de harten der Nederlandse vrouwen. Militaire W illemsorde voor wijlen president Roosevelt H.M. de Koningin heeft wijlen presi dent Roosevelt in de registers van de Militaire Willemsorde doen inschrijven als Ridder 1ste klasse (Ridder-Groot kruis) als erkenning van zijn daden als opperbevelhebber en leider van het Amerikaanse volk gedurende de tweede wereldoorlog. Passagierslijst „Folendam99 Op onze bureaux ligt ter inzage de passagierslijst van het troepentransport- schip „Volendam", dat met ongeveer 700 passagiers uit Indië omstreeks 6 Mei in Rotterdam wordt verwaoht. De politieke besprekingen in Kalioerang tussen de Nederlanders en Indonesiërs on der leiding van de commissie van goede diensten zouden na een uitstel van vijf dagen heden worden hervat, aldus werd gisteren bekend gemaakt. De hervatting der onderhandelingen zal het eerst geschieden in de politieke com missie, waarop later de besprekingen in financiële, economische en militaire com missies zullen worden hervat. In een communiqué dat gisteravond werd uitgegeven werd gezegd, dat de voorzitter van de republikeinse delegatie, Mohammed Roem een onderhoud had met de Neder landse delegatie-voorzitter,. Raden Abdoel Kadir, waarin de eerste hem meedeelde, dat passende maatregelen genomen zouden worden tegen de personen cjïe verantwoor delijk waren voor de incidenten en dat de Nederlanders van "Be republikeinen genoeg doening zouden ontvangen. De bespreking werd op zeer vriend schappelijke wijze gevoerd. Bij de ontmoe ting was de voorzitter van de UNO-com- missie, Hermans, aanwezig. In welingelichte kringen werd de mening uitgesproken, dat de incidenten thans als afgehandeld beschouwd worden op aan dringen van de commissie van goede dien sten. Naar verluidt zou de UNO-commissie de Nederlanders hebben laten weten, dat wanneer zij weggingen de commissie in Kalioerang zou blijven. Men verwacht in kringen van de UNO- commissie, dat binnen enkele weken de eerste stappen gezet zullen worden tot de verwerkelijking van een volledige politieke overeenkomst ten aanzien van het Indo nesische geschil. Twee communiqués. In een communiqué dat Zaterdag dooi: de Nederlands-Indische regering werd uit gegeven, wordt een volledige beschrijving gegeven van de demonstraties die op 12 April tegen leden van de Nederlandse dele- 1 van de K.L.IVL gatie bij hun aankomst te Djokjakarta plaats vonden. Gebaseerd op telegrafisch en per lucht post uit Djokjakarta overgebrachte rappor- ten, bevestigt het communiqué ten.volle de persberichten over de demonstraties. Meder gedeeld werd datina ontvangst van verdere inlichtingen nog een tweede rapport ver wacht kan worden. In Kalioerang gaf de UNO-commissie van goede diensten een communiqué uit waarin de beschuldiging wordt uitgespro ken dat in sommige secties der pers de be richten over de incidenten die op 12 April bij het station van Djokjakarta plaats von den. schromelijk overdreven werden. De leden van de UNO-commissie, noch het personeel van de commissie hebben zich bedreigd of ook maar beledigd gevoeld. De bewering dat een scheldende menigte aan hun armen en kleding trok, correspon deert, voor zover het de commissie betreft, niet met de feiten Onder de titeP „Onbegrijpelijk" komt het „Dagblad" (Batavia) in een hoofdartikel van heden nog even terug op het incident te Djokja. \Dit hoofdai'tikel betreft het communiqué van de'Commissie voor Goede Diensten met betrekking tot deze aange legenheid. Het blad schrijft: „Mèn vraagt zich af, wat ter wereld de Commissie voor Goede Diensten er toe heeft gebracht, zulk een Stumperig communiqué op te stellen. Over het gebeurde te Djokja is, voorzover wij weten, nooit verklaard, dat leden der Commissie voor Goede Diensten lastig zou den zijn gevallen". Het blad wijst er op, dat er alleen sprake is geweest van de door de Nederlanders ondervortden be jegening. De drie Haagse jongens, die het leven van de leerling-vlieger W. Leemhuis, redden, die vlak bij de kust met zijn toestel in zee stortte, kregen van de K.L.M. een gratis retourvlucht op een binnenlandse lijn Bo vendien zal een der jongens in dienst treden Ook mej. mr. A. E. RibbiusPeletier dankte mevrouw Roosevelt voor haar be zoek en noemde haar een van de meest vooraanstaande vrouwen van een grote natie die zo juist in het Marshall-plan een voorbeeld aan de wereld heeft gegeven van een brede internationale blik. Generaal Koenig in ons land Hedenmorgen om tien uur arriveerde te 's-Gravenhage generaal Joseph Pierre Koenig, bevelhebber der Franse troepen-in. de door Frankrijk bezette zóne van Duits land. f De Franse generaal reed met zijn eigen trein, samengesteld uit Pullmanwagens. Op het StaatsspoQr-station te Den Haag waren ter begroeting op het perron o.m. aanwezig: luitenant-generaal mr. H. J. Kruis en de ambassadeur van Frankrijk met hun echtgenoten, alsook de burge meester van 's-Gravenhage. Morgenmiddag zal de generaal van kwart voor drie tot kwart over vijf een bezoek aan de Stormschool in Bloemendaal brengen. Verdeeldheid in Labour over verkiezingen in Italië N Rebellen" zenden telegram aan Nenni's partij Acht en dertig Labourleden van het Britse Lagerhuis hebben een telegram ge zonden aan de leider der Italiaanse meer derheidssocialisten Nenni. waarin zij de hoop uitspreken, dat het Volksfront (com- murtfcten en socialisten) in de verkiezingen de overwinning zou mogen behalen. Kort na de verzending werd het telegram eerst nog ingetrokken dodr Dennis Healy, secre taris van de overzeese afdeling der Labour party, doch 5 minuten later arriveerde een telegram van Platts Mills, een der onder tekenaren, zeggende, dat het oorspronke lijke telegram gehandhaafd bleef. I-Iet was getekend door Adams, Braddock, Pritt, Silverman en Zilliacus. De Britse plaatsvervangende eerste mi nister, Morrison, een der leiders van de Labour-party gaf als zijn mening, dat het telegram in strijd was met de algemene opvatting van de Laboür-fractie. Garagehouder herkende in Oosterbeek gestolen taxi De man, die Dinsdag in Oosterbeek een taxj-chauffeur dwong, zijn wagen in de steek te laten en er daarna zelf mee weg reed. is thans bij de politie bekend. Hij was met de auto naar Blaricum gegaan, maar toen hij daar bij een garagehouder benzine wilde tanken herkende deze de wagen. De dief ging aan de haal, maar men heeft vastgesteld, dal hij een Amsterdam mer is, die een week geleden in Blaricum kamers had gehuurd. Taxi vernield bij botsing met autobus Zondagavond is op de rijksweg Amster damAmersfoort bij Bussum een taxi uit Hilversum in botsing gekomen met een autobus uit Arnhem. De autobus, die plot seling uit een file kwam, reed na de botsing in een sloot langs de weg. De taxi werd vrfiwel geheel vernield. De chauffeur en de twee passagiers liepen ernstige kwetsuren op en moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. De inzittenden van de auto bus kregen snijwonden door glasscherven. Een hunner moest in de Majellasfichting te Bussum worden opgenomen. Euwes eerste winstpunt Smyslov gaf op De gisteren afgebroken partij Euwe— Smyslov is zonder verder spelen door Smyslov opgegeven. Euwe boekte hierdoor zyn eerste overwinning. IETS MEER WIND. J Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Vanavond en vannacht nog plaatselijk enkele regenbuien, hier en daar met onweer. Morgen overdag tijdelijke op klaringen, doch vrijwel overal droog weer met meest matige wind tussen Noord en.Oost Iets minder zacht. 20 April: Zon op R.r* tr otW |9 uur g Maan op 15.45 uur, onder 4.51 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1