Haarlems Dagblad Einduitslag verkiezingen bevestigt Italïë's daverend „neen!" tot Moskou Het Kanaal De Gasperi's zege in Senaat en Kamer overtreft de stoutste verwachtingen Amerika bereid om politietroepen naar Palestina te zenden Generaal Koenig bezocht Bloemendaal Communisten geweerd als leiders der afdelingen Weerbericht 62e Jaargang No. 18918 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825,, Redactie 10600. Direct.-Hoofdifed. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, TeL 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 21 April 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. - Abonnementsprijs per weejc 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4.50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag by de Administratie. Uitgave van de Stich'ting Voorlichting te Haarlem VAN BRITSE ZIJDE is medegedeeld dat de delegatie, die aan het Haagse Congres |dër Europese Federalisten (7-10 Mei a.s.) 'jal deelnemen, het indrukwekkende aantal ,van honderdvijftig leden zal tellen. De jamenstelling is, ofschoon geen ministers ertoe zullen behoren (vanwege het bekende besluit der socialistische partijen om niet als zodanig vertegenwoordigd te zijn) even eens indrukwekkend. Winston Churchill en Anlhony Eden zullen ei'bij zijn en ongeveer 155 leden van het Lagerhuis, waarbij 40 'laDOur-leden, 24 Conservatieven, 10 Libe ralen en enige onafhankelijken. Aangezien bet Congres niet alleen.een politieke en een sociaal-economische maar ook een cul turele sectie zal tellen wordt het Britse culturele leven ook door zeer belangrijke figuren vertegenwoordigd, waarbij de auteur Charles Morgan, de dichter John Masefield, de dirigent Sir Adrian Boult en die merkwaardige veteraan onder de clas sici, tevens vermaard als auteur over inter nationale politiek, prof. Gilbert Murray. Wat beduidt een dergelijke imponerende vertegenwoordiging van Groot-Brittannië? Zij bevestigt opnieuw, want Bevin heeft verleden week het verdrag der Europese economische samenwerking van zestien landen mede ondertekend dat de Britten zich definitief tot Europa willen wenden en er zich bij aansluiten. Dit betekent een grote en beslissende koersverandering. Het is belangwekkend te lezen wat een groot ph gezaghebbend blad als The Observer, die er tenvolle mee instemt, over deze Nieuwe Weg de titel is „New Road" jn een hoofdartikel zegt. Het blad spreekt 373 van een historische noodzaak. Het herin- nert eraan dat in de Britse geschiedenis van de laatste negen eeuwen het Kanaal de beslissende factor is geweest. Als een onoverkomelijke vestinggracht scheidde het Groot-Brittannië van EJuropa. Het gaf de Britten de gelegenheid, Europese conflicten op een afstand te beschouwen en hun energie in andere richting, die der Oceanen, te ontwikkelen. In culturele zin, zegt de schrijver, hebben wij altijd tot Europa be hoord. Maar in politieke zin niet. Dank zij 'het Kanaal konden wij een even wichts positie op het Europese vasteland van bui tenaf handhaver}, de zeeë'n beheersen, een machtspositie in andere werelddelen .ver werven, een tehuis stichten in de Anti- ppdc-n en de Canadese prairies en w,elvaart verzamelen door onze koopvaardij. Als „een wereldwijd Venetië" beleefden wij een gouden eeuw. Nog zijn wij het centrum van egn trots en bloeiend Gemenebest, dat zich over de aardbol uitstrekt. Waarom zouden ij er nu tevreden mee zijn. om, evenals in onze Romeinse tijd, een provincie van Europa te worden? Van de verschillende antwoorden, die men op deze vraag kan geven, noemt het Had dit het kortste, eenvoudigste en meest lingrijpende: het Kanaal is geen onoverko melijke vestinggracht meer. „Wij hebben dat zelf in 1944 bewezen. Wij zijn niet meer werkelijk gescheiden van het vasteland. Wetenschappelijke en technische ontwikke ling heeft bereikt, dat na een onderbreking van duizend jaar legers opnieuw het Kanaal kunnen oversteken, evenals in de tijden van de Vikings en van de Romeinen. Instinctief mogen wij ons nog veilig en ongenaakbaar op ons eiland gevoelen, maar dat is een misleideryle-gewaarwording. Het is een zuiverdèr instinct, dat ons nu aan spoort om veiligheid in ruimte en in aantal len te zoeken door ons aan te sluiten bij een bredere Europese gemeenschap. Er zijn andere krachten die ons terugdringen naar Europa. Wij beheersen de zeeën niet meer en er valt geen onbeperkte welvaart, meer voor ons te oogsten in de handel met werelddelen, tot welker ontwaken en ont wikkeling wij zelf zoveel hebben bijgedra gen. De wereld staat niet meer wijd open voor ontdekkers en bouwers van een lEmpire". Het Britse blad rouwt daarover niet. Het zegt: „Dit betekent geen aftreden, geen abdicatie. Ons grootste avontuur ligt nog voor ons, als wij onze kans maar grijpen en weigeren, te verstenen in een positie die tot het verleden behoort. Dit is een keer punt zowel in Europa's historie als in de onze; Europa worstelt om zijn Romeinse eenheid te herwinnen; "het zal in grote mate van ons afhangen of die eenheid kan wor den verwezenlijkt. Wij zijn maar één enkele onder de Europese naties: niet de grootste in bevolkingsaantal en niet meer dan de gelijke van andere naties in beschaving en technische ervaring. Maar wij nemen een bijzondere plaats in doordat onze aard rijkskundige ligging ons tot de aangewezen citadel van het nieuwe Europa m&akt, taai-eenheid ons aanwijst als de natuurlijke schakel tussen Europa en Amerika en poli tieke verstandhouding ons in het knoop punt tussen de oude naties van Europa en nieuwe naties van het Gemenebest plaatst. Dit is een delicate positie maar tevens een, die, bijzondere kansen biedt. Ten aanzien van economische en defensie politiek is Europa al nauw verbonden met Amerika. Onze bijzondere kans is, dat wij een dergelijke verbinding tussen Europa het Gemenebest kunnen leggen". Plet zijn beschouwingen als deze die ons inzicht geven in de overwegingen, die zich in een zo bijzondere tijd als de hui dige in een land als Groot-Brittannië doen gelden. Het artikel van de Observer ken merkt zich door ruime blik en koel be raad; het is vooral typisch-Engels in zijn bedaarde vaststelling van feiten én rustig optimisme. Ik heb er nog niet uit geciteerd, dat het zich in zijn aanvang wel verwon derd toont over de geruisloosheid, de af wezigheid van scherpe tegenstellingen en van enig werkelijk debat, waarmee grote veranderingen zich voltrekken die'recht tegen de Britse traditie en historie in gaan. Ik zou eraan toe willen voegen hetgeen ik onlangs reeds schreef naar aanleiding van een bezoek aan Engeland: wij moeten wel begrijpen dat de Europese aaneensluiting voor de Britten in de practijk een moei lijker zaak zal zijn dan voor de volken van het vasteland, juist omdat zij altijd ge scheiden van het vasteland zijn geweest. Door dat Kanaal, dat tussenCalais en Dover maar 40 km breed is en dat zo enorme invloed op de Historie heeft doen i gelden. R. P- kitten stoppen binnenvaart door Sovjet-zone De Britse autoriteiten in Berlijn hebben de binnenvaart door de Sovjet-zóne stil gelegd en bij de Sovjet-autoriteiten gepro testeerd tegen het invoeren van nieuwe Voorschriften voor dit vervoer, zo is offi cieel medegedeeld. 99 Volksfront krijgt magere 31 procent, Christ. Dem. 48 Eén. einduitslag van de Italiaanse verkiezingen, die voor de Senaat, is vanmorgen bekend gemaakt. Zij luidt: Christen-Democraten 10.740.131 stemmen (47.9 procent) Volksfront 6.955.229 stemmen (31 procent) Socialistische Unie 1.580.722 stemmen 7 procent) Nationale Blok 1.364.741 stemmen 6.1 procent) Republikeinen 637.433 stemmen 2.9 procent) Monarchisten 436.597 stemmen 2 procent) Sociale Beweging 244.646 stemmen 1.1 procent) Overige partijen467.684 stemmen 2 procent) Totaal geldige stemmen 22.427.183. De einduitslag der Kamerverkiezingen was bij het ter perse gaan van deze editie nog steeds niet bekend. Vóór 35.291 van de 41.647 kiesdistricten is het officiële eindresultaat: Christen-democraten 10.351.033 Volksfront 6.698.695 Socialistische Unie 1.574.718 Nationale blok 812.825 Republikeinen 491.916 Monarchisten 486.427 Sociale beweging396.587 Overigen340.000 Communisme blijft machtige factor Het staat thans vast, dat de Christen democraten in de Senaat de meerderheid zullen hebben, en dat zij in de Kamer, die volgens evenredige vertegenwoordiging wordt samengesteld, aangewezen blijven op samenwerking met Saragat's gematigde socialisten en met de libei-alen. Het meest waarschijnlijke lijkt dan ook, dat de nieuwe regering op dezelfde combinatie als tot dusver zal worden opgebouwd. Ondanks alles realiseert men zich te Rome, dat De Gasperi weliswaar een be langrijke fase in de strijd tegen de over heersing van het Volksfront heeft gewon nen, doch dat het communisme een zeer machtige factor in het politieke leven van Italië blijft; niet alleen door de macht van het aantal, doch ook door straffe organi satie. Door de vakbondleiding werd gis teren reeds onder verwijzing naar voorafgegahe stakingen gedreigd, dat er „een moeilijke situatie zou kunnen ontstaan, wanneer de nieuwe regering V1JFLAISDENPACT Besparing op militaire uitgaven waarschijnlijk Vijf ministers zullen Consultatieve Raad vorsten Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wets ontwerp tot goedkeuring van het verdrag tussen België. Frankrijk, Luxemburg, Ne derland en Groot-Brittannië. Ten aanzien van de opmerking, dat dit verdrag tot verhoging der militaire uit gaven zou moeten leiden, verklaart de mi nister van Buitenlandse Zaken dat de on derlinge samenwerking ten gevolge zal hebben, dat een besparing van de uitgaven zal kunnen worden verkregen, vergeleken bij de lasten, die op de staten zouden druk ken, indien zij ieder voor zich de nodige beveiligingsmaatregelen tegen een ge wapende aanval zouden moeten Het verdrag is, voor zover niet het te gendeel uit een speciale bepaling blijkt, aangegaan Voor het gehele gebied waarover de vijf staten de souvereiniteit uitoefenen, dus ook voor overzees gebied, dat niet zelfstandig is en voor welks buitenlands beleid de betrokken regering verantwoor delijk is. Wat de belemmerende politiek betreft, welke door Engeland en Duitsland ten opzichte van Nederland zou worden ge voerd zegt de minister, dat de Britse belemmeringen in de eerste plaats een gevolg zijn van de onzekere politieke en economische ontwikkeling in Duitsland. In de laatste weken is het contact ter zake met de geallieerde autoriteiten toe genomen, terwijl ook ten aanzien van de inschakeling van de Nederlandse en Belgische havens voor de doorvoer van goederen van en naar Duitsland een kentering schijnt te komen. Ten aanzien van het Britse embargo( op de levering en het vervoer van militaire goederen en materialen in het Verre Oosten wordt medegedeeld dat de ondertekening van het verdrag aanleiding is geweest, deze aangelegenheid opnieuw te bespreken. De minister verwacht, dat dat tot een gunstig resultaat zal leiden. Artikel 7 van het verdrag spreekt van een Consultatieve Raad, welke het hoofdorgaan zal zijn voor de uitwerking van de over eenkomst. De Consultatieve Raad zal bestaan uit de vijf ministers van buitenlandse zaken, die egelmatig en ten minste éénmaal per drie maanden bijeen zullen komen, afwisselend in een der vijf hoofdsteden. Het permanente orgaan van de raad zal zijn gevestigd te Londen en bestaan uit de diplomatieke vertegenwoordigers van Bel gië, Frankrijk, Luxemburg en Nederland en een vertegenwoordiger van het Britste mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Dit per manente orgaan wordt ter zijde gestaan door een internationaal secretariaat. Van veel belang is ook het permanente militaire comité, dat onder voortdurend toezicht van het permanent orgaan van de raad zich regelmatig zal bezighouden met de samenwerking, welke het verdrag met 2ich medebrengt. Voorlopig zal niet verder kunnen worden gegaan dan aan de raad consultatieve be voegdheid te verlenen. De regering sluit zich volledig aan bij de opvatting van die leden, die de nadruk leggen op de noodzaak, de Benelux-landen te- betrekken in het geallieerde beleid ten aanzien van Duitsland. zoals de vorige gedreven zal worden door de belangen van industriëlen en landheren". „La Republica" was het eerste blad van het Italiaanse Volksfront, dat gisteravond toegaf, dat de Christen-democraten de verkiezingen gewonnen hebben. In enkele politieke kringen te Rome be schouwt men dit als een aanwijzing, dat het Volksfront de uitslagen zou aanvaar den. Tevreden communist Reuter's correspondent heeft voorts te Milaan de secretaris van de communisti sche partijvoor Lombard ije Pajetta ge ïnterviewd. Deze verklaarde glimlachend als de' bekende boer met kiespijn, dat hij tevreden was met de verkiezingsresulta ten. Wel beschuldigde Pajetta de Christen democraten van „trucs", onder andere het verhinderen van het plaatsnemen van Volksfrontleden in de controle-lichamen en kiescommissies. Hiertegen zou een pro test worden ingediend. Vreugde alom Overal ter wereld behalve natuurlijk in "de landen achter het IJzeren Gordijn heerste reeds gisteren grote vreugde over de gelukkige afloop der Italiaanse stem buskrachtmeting. In Franse regeringskrin gen zag men niets dan vergenoegde gezich ten en handenwrijvende hoge functiona rissen en naar men beweert hebben vele ministers privé reeds voorlopige felicitatie telegrammen aan de Italiaanse premier en de andere departementshoofden ver zonden. In politieke kringen te Londen steekt men, de communisten uitgezonderd, zijn voldoening evenmin onder stoelen of ban ken en zelfs Richard Crossman, linksge oriënteerd leider van Labour en een der ..rebellen"-van de partij, noemde de neder laag van de communisten „een levens belang voor het behoud van West-Europa". Hij meent echter dat Engeland's eigenlijke taak om de Italianen te steunen bij het scheppen van de sociale omstandighederf, waaronder een ware democratische socia listische beweging kan groeien, nu eerst begint. Will Gallacher, een van de twee com munistische leden van het Engelse par lement zei zuur: „Ik ben niet verbaasd. De actie van bedreigingen en de beloften van voedsel in dit leven en het schrik beeld van het leven hiernamaals, waar respectievelijk de kapitalisten van Amerika en de kerk met al haar krachten mee werkten, moesten wel op het ogenblik een vreselijke uitwerking in Italië hebben". Radio Moskou heeft tot gisteravond niets over de Italiaanse verkiezing medegedeeld. In Italië zelf hebben, volgens Reuter's correspondent, overal „feesttonelen" plaats, zelfs in Milaan, waar de mensen thans de communisten voorbijlopen, als zij tever geefs hun nederlaag trachten weg te rede neren via een luidsprekersysteem. De correspondent zegt verder, dat de be leggers de uitslagen der verkiezingen niet hebben afgewacht en dat zowel te Rome •als Milaan op de beurs druk gekocht werd. „De prijzen schoten omhoog als gevolg van de nederlaag van het Volksfront, daar men weet, dat voor tenminste de vijf ko mende jaren de particuliere onderneming in zaken onaangetast zal blijven". Na de erepromotie verlaat doctor Eleanor Rooseveltbegeleid door de rector-magnificus prof. dr. U. G. Bijlsma, de Domkerk. Het woord is aan..„ Baer-Oberdorf: Het programma van hun leven schrijven de kleinen tevoren, de groten achteraf. Nieuw regiem gevormd in Costa Rica Burgeroorlog ten einde President Picade van Costa Rica is Dinsdagavond afgetreden, nadat hij een vredesverdrag had getekend met de rechtse opstandelingen. Krachtens dit ver drag wordt hét presidentschap overgedra gen aan de 74-jarige Santos León Herrera, worden de regeringsstrijdkrachten ontwa pend en vele militaire en politieke leiders verbannen. Hét verdrag maakt een einde aan een burgeroorlog, die vijf weken ge duurd heeft en waarbij het linkse regiem van Picado stond tegenover de opstandelin gen onder leiding van José Figueres. Deze heeft verzekerd, borg te staan voor de rech ten van de arbeiders en de vakverenigin gen. Doch alleen als andere UNO-leden hetzelfde doen Vergezeld van zijn echtgenote heeft Generaal M. J. P. F. Koenig, opperbevel hebber der Franse troepen in de Franse zone van Duitsland, Dinsdagmiddag een bezoek gebracht aan de Storjnschool Bloe mendaal. In Den Haag was, de lunch gebruikt. Daarbij zat ook. aan d,e commandant van de Stormschool, majoor J. H. A. K. Gual- thérie van Weezel. Per auto werd de reis door de bollen streek naar Bloemendaal gemaakt. Om kwart voor drie kwamen de gasten op „Wildhoef" aan. Onder dezen waren luite nant-generaal mr. H. J. Kruis en echt genote, luitenant-kolonel M. Romer van de Generale Staf, Capitaine De Lassus de Saint Genes'en lieutenant Beauge. In Bloe mendaal voegde zich bij het gezelschap de burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex. De bezoekers volgden een aantal demon- Eerste Kamer Economische Zaken goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur). Het debat over de begroting van minister Van den Brink leverde vrijwel niets nieuws op. Misschien mag men wel de hoofdzaak noemen de geslaagde wijze, waarop de bewindsman dank bracht aan Amerika voor wat men daar door de Marshall-hulp wil doen om Europa econo misch weer zelfstandig te maken. Minister Van den Brink waarschuwde echter, .dat wij er op deze manier nog niet zijn, dat werkgever en werknemer schouder aan schouder voor ons economisch -stelsel moe ten strijden. Naarmate productieverhoging bereikbaar is, zal ook vergroting van de hoeveelheid verbruiks- en gebruiksgoe deren mogelijk zijn. Komen wij voor be paalde artikelen boven het vereiste peil, dan zal men daarvan de distributie kunnen loslaten. De minister deelde nog mede. dat waar mogelijk volgens afspraak met zijn Belgi sche ambtgenoten voor de economische samenleving in het Beneluxverband per sonen uit het bedrijfsleven worden inge schakeld. Binnenkort zal de regering aan de Staten-Generaal verslag uitbrengen^ omtrent hetgeen op het gebied der loon- en prijspolitiek is bereikt. Ook stelde hij nog de spoedige indiening van de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties in het vooruitzicht. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Generaal Koenig in gesprek met een onderofficier. - Links de-commandant van de Stormschoolmajoor Gualthérie van Weezel; op de achtergrond de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex. straties op de "hindernisbaan, waarvoor generaal Koenig grote belangstelling toon de. Ook begaven de gasten zich naar de duinen, waar leerlingen van de Storm school enige oefeningen gaven. De demon straties stonden onder leiding van kapitein De Ruiter, hoofdinstructeur van de school. Met een thee in Bloemendaal werd het bezoek besloten. In dc politiekq commissie der U.N.O. heeft de Amerikaanse afgevaardigde War ren Austin verklaard dat de V.S. zo nodig bereid zijn om daadwerkelijk te helpen de orde in Palestina te bewaren door het zen den van politietroepen. De V.S. hadden met enige andere landen de kwestie van gezamenlijke verantwoor delijkheid besproken. Deze besprekingen hebben tot dusver echter geen tastbaar resultaat gehad, maar desondanks zijn de Verenigde Staten bereid hun aandeel in de politiéstrijdkrachten te leveren, die nodig zouden zijn „gedurende de wapen stilstand en het tijdelijke beheer"-. De Al gemene Vergadering dei- U.N.O. zou de leden kunnen aanwijzen, die zich bereid verklaren de taak op zich te nemen. De V.S. wensen echter niet alleen op te treden. „Wij geloven niet, 4at de volken van Palestina gerechtigd zijn voor de U.N.O. te verschijnen teneinde eisen te stellen, die door de andere partij en door de wereld aanvaard moeten worden als het enig alter natief voor oorlog", aldus Austin. Indien gelden benodigd zijn om welke aanbeveling van de beheersraad ook uit te voeren en de regering van Palestina deze niet kan opbrengen, dan moeten deze gel den naar de mening van Austin als sub sidie of lening door de U.N.O. als geheel verstrekt worden in de normale vorm van bijdragen aan het budget der U.N.O. Austin zeide dat wapenstilstand en be- rustpoze beogen heer tesamen een militaire en politieke rustpoze beogen ten einde mensenlevens te redden en verdere onderhandelingen over de uiteindelijke ^politieke regeling moge lijk te maken. De politieke commissie was bijeen ter opening van de discussie over het beheer voor Palestina. Zij heeft Finn Moe (Noor wegen) met grote meerderheid tot rappor teur aan de commissie benoemd. Beide zijden worden gehoord. De vertegenwoordigers van het Joodse Bureau en het Arabische hoge comité zijn uitgenodigd zonder stemrecht* aan de be sprekingen van de politieke commjssie 'voor Palestina deel te nemen. Gromyko (Sovjet-Unie) herhaalde, dat zijn land voor verdeling is, en verzette zich tegen het Amerikaanse plan tot beheer. Ook China sprak zich voor verdeling uit. Heden worden de discussies voortgezet. Arabische invasie gevreesd. Een woordvoerder van het Joodse Bureau verklaart, dat de Joodse geheime dienst gedurende de laatste 24 uur berichten heeft ontvangen aangaande een Arabisch plan om „op grote schaal Palestina binnen te vallen". TWEEDE KAMER Wijzigingen in de Dienstpliclitivet goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur). Voordat de Tweede Kamer met de be handeling van de Dienstplichtwet begon werd medegedeeld dat de afdelingen op nieuw periodiek waren samengesteld en dat geen communist als voorzitter of onder voorzitter was gekozen. In het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet is het jaarlijks contingent dienstplichtigen niet vastgesteld, aan|ezien dit onder de tegenwoordige omstandighe den, waarin men telkenmale, zoals minis ter Fiévez uiteenzette', zijn plannen moet herzien, niet doenlijk was. Met de heer Vermeer (Arbeid) vond bijkans heel de Kamer het goed om gegeven die situatie afstand te doen van een anders normaal aan het parlement toekomend recht: zoals de héér Vermeer het uitdrukte was men blijkbaar van oordeel, dat. de democratie in deze moest tonen ook" vertrouwen in de uitvoerende macht te kunnen stellen. Al leen in het communistische kamp was men fel tegen deze bepaling en eigenlijk tegen heel de wet gekant, waarvan het heet dat zij nodeloos een groot leger op de been zou brengen, nodeloos, aangezien er vol gens deze heren geen vuiltje aan de inter nationale lucht was. Bovendien zouden de: financiële consequenties van de nu vast gestelde bepalingen niet te overzien en uiterst bedenkelijk zijn! Jhr. mr. G. A. M. J. Ruijs de Beerenbrouck (K.V.P.) ging zo ver niet maar had liever toch de omvang van het contingent en dan op een wat lager berekend gemiddelde in de wet opgenomen gezien, doch na 's ministers verweer bleek hij met het ontwerp accoord te kunnen gaan. Sympathiek deed aan de wijze, waarop minister Fiévez aan de hand van zijn her inneringen aan de Meidagen 1940 schetste, hoe verfoeilijk het is dit woord gebruik te de minister zelf als men, gelijk onder het oude stelsel met kleine jaarlijkse con tingenten het geval was, sneller dan dit bij grote contingenten zich zou voordoen, ge noodzaakt is om huisvaders in het vuur te zenden. De heer Ruijs de Beerenbrouck diende een aantal amendementen in, doch zijn oogst was echter mager. Een communistisch amendement om de duur van de diensttijd flink te beperken had alleen "de stemmen van die fractie. Tenslotte ging het wets ontwerp er zonder hoofdelijke stemming door met aantekening van het communis tische „tegen". INGESLOTEN FRANSE MIJNWERKERS GERED Reddingsploegen hebben de laatste dei- ingesloten mijnwerkers uit de mijn bij Lens in Noord-Frankrijk, waar Maandag een zware ontploffing heeft plaats gehad, bevrijd. Het Joodse Bureau heeft inmiddels bij de Veiligheidsraad een' klacht ingediend over de aanwezigheid in Palestina van het Transjordaanse Arabische legioen, „dat een duurzaam gevaar voor de Joodse ge meenschap vormt". „Dit legioen als geheel wordt aangevoerd door een hooggeplaatst Brits officier en onderhouden door een sub sidie van de Britse fiscus", aldus het Joods bureau. Een Joods convooi van 270 voertuigen is tussen Tel Aviv en Jeruzalem door Arabie ren aangevallen. De laatste 20 voertuigen zijn niet te Jeruzalem aangekomen en vijf man van de Haganah* zouden zijn. gedood. De aanval heet gedaan te zijn doqr 500 oud-soldaten van de Britse Transjordaanse grenswacht, die ongeveer een maand ge leden waren ontslagen. De Joodse dokter Hdymann is ontvoerd toen hij een bank te Jeruzalem verliet. In dezelfde wijk hebben Arabieren zich mees ter gemaakt van een postauto, waaruit zij 76 postzakken meenamen. Ontsporing van trein bij Voorschoten Passagiers kregen geen letsel Door een treinontsporing bij Voorschoten is gisteren het treinverkeer tussen Leiden en Den Haag volkomen gestremd geweest. De passagiers werden tussen deze steden met autobussen vervoerd. Hedenmorgen was een der sporen weer hersteld. Om het baanvak echter niet te zwaar te belasten, liet men alleen dc doorgaande treinen Am sterdamDordrecht v.v. over het enkel spoor passeren. De trein, welke gistermiddag om 12.43 uur uit Den Haag was vertrokken, ont spoorde ter hoogte van Voorschoten door dat de rails door de warmte waren uitge zet. Op het ogenblik van de ontsporing pas seerde juist op het andere spoor de trein welke om 12.05 uur uit Amsterdam naar Den Haag was vertrokken. De treinen schuurden langs elkaar en werden vrij ernstig beschadigd. Geen der passagiers kreeg echter letsel. Ooggetuigen zagen de uil Den Haag ko mende trein plotseling in een grote stof wolk verdwijnen, toen de wielen over een afstand van ongeveer 300 meter over de dwarsliggers en het basaltslag voortjoegen. De stroomafnemers raakten verward in de bovenleiding, welke daardoor over een lengte van enige honderden meters ver nield werd. „SPOORSPATTING" Van de zijde van de Nederlandse Spoor wegen vernemen wij, dat door een nauw keurig onderzoek ter plaatse is vast komen te staan, dat de oorzaak van de ontsporing gezocht moet worden in „spoorspatting". Een dergelijke „spoorspatting" kon alleen voorkomen op het punt waar het ook ge béurd is, omdat daar 180 m van het baan vak door de gebrekkige materiaalpositie niet zo gebouwd is als de overige baan vakken. Deze technische fout heeft bij het vrij plotseling optredende warme weer het ongeluk doen ontstaan. De Nederlandse spoorwegen zullen nu het baanvak, dat .over een lengte van 250 m totaal vernield is, zodanig herstellen, dat een herhaling van een treinontsporing, zoals gistermiddag gebeurde, niet meer mogelijk zal zijn. HERSTELD Hedenmorgen omstreeks half elf was ook het tweede spoor hersteld. De treindienst tussen Haarlem en Den Haag kon toen vol gens de normale dienstregeling worden hervat- Aansporingen. De „Sovestia" heeft de Sovjettoondichters aangespoord industriële centra, collectieve boerderijen en wolken krabbers te bezoeken, teneinde in nauwer contact met het volk en zijn geesteiyke pro blemen te komen. WARM. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Warm weer. In het Zuiden en Westen tijdelijk meer bewolking met plaatse lijk enkele regenbuien, hier en daar met onweer. Matige wind tussen Oost en Zuid. 22 April; Zon op 5.59 uur. nniinr TMO uur Maan op 18.37 uur, onder 5.13 uur* aoonf

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1