Luidsprekers A. DE JONG VOOR DE TUIN Internationaal muziekfeest begonnen Overveense duinen leveren Haarlemmers reeds vijftig jaar het drinkwater Kort en Bondig OLIE PERMANENT WAVE r^I f 8.- compleet DIEBEN Jo W. BREET VER M 0 G EKS - AANW ASBEL ASTING ZATERDAG 24 APRIL 1948 HAARLEMS DAGBLAD Klankfestijn in de bollenstreek Vrijdagavond is het langverwachte In ternationale Concours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen, georganiseerd ter gelegen heid van het gouden jubileum van de Hillc- gomse Harmoniekapel, geopend. De grote veilinghal van het Hobaho-gebouw te Hil- legom was als concertzaal ingericht en kleurig met bloemen versierd, toen de tal rijke belangstellenden binnenstroomden. De Franse deelnemers, die zo juist met bussen waren gearriveerd, ontvingen een hartelijk applaus. Nadat de voorzitter der vereniging de eregasten en bezoekers had welkom ge heten, sprak de organisator van .dit con cours, de heer L. J. Kappert. met name lot de buitenlandse gasten. Zijn woorden wer den in het Frans, Engels en Noors vertaald. De volksliederen werden gespeeld en pad vinders hesen de vlaggen van de deel nemende landen. De Commissaris der Koningin, mr. L. A. Kesper, zeide in zijn openingswoord gecon stateerd te hebben tijdens zijn recente be zoek aan de gróte Lisser bloemententoon stelling, dat niet alleen commerciële over wegingen, maar ook liefde voor vorm en kleur in de Bollenstreek heersen. Maar ook gevoel voor klank en rhythme blijkt zich hieraan te paren. Hij wenste de harmonie- kapel geluk met ha*r jubileum, dat ze niet had kunnen vieren wanneer ze niet was gedragen door de bevolking, en sprak ver volgens enkele woorden tot de Britse en Franse deelnemers. Nadat door een jongedame aan de damtes der verschillende autoriteiten, onder meer de vertegenwoordiger van het Ministerie van Buitenlandse Zaken en van de British Council, bloemen waren aangeboden, droeg de heer Kappert aan de voorzitter der Harmonie een vlag in de Hillegomse kleu ren over. Uitwisseling van schoonheid. Tenslotte sprak Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom. Wij, aldus de burgemeester, brengen schoonheid naar vele landen der wereld thans brengt de wereld de schoonheid naar ons. Hij hoopte dat de eenvoudige omgeving, waarin Hillegom zijn gasten ontvangen moet, zou worden goedgemaakt door de hartelijke ontvangst. Hierna gaf de R.K. Harmonie „Cres cendo" een openingsconcert, aan het eind^ waarvan de Noorse deelnemers (die dooi de Harmonie „Trou moet Blycken" uit Lisse van het station gehaald waren), bin- Renners verlieten vanmorgen Amsterdam De Ronde van Nederland is vanmorgen be-*' jonnen. Een symbolische start geschiedde vanmorgen om halftien op óe Dam te Am- i sterdam. Vandaar reden de renners via de Rozengracht, Spaorndammerstraat en de pont over het Noordzeekanaal naar Zaandam, waar de stoet opnieuw geformeerd werd voor de eigenlijke start. De organisatoren hebben tot nu toe goed voorbereidend werk verricht en met vertrou wen zien zij het verloop tegemoet. Op de Dam heerste een grote drukte. De Spanjaarden en Italianen waren daar het eerst en tegen negenen kwamen de meeste deelnemers. Niet Cammelini uit dc Tour de France verscheen aan de start, maar zijn broer Guerrino. Aan de kop van de stoet ging de Belgische a-ploeg in geel-groene truien, daarna de b-ploeg van dit land in grijs-marine; dan zijn er ploegen van Frankrijk, Italië, Luxemburg, Spanje, Noordbrabant (twee). Noordholland. Zuid- holland en de Zaanstreek. Albert van Schen- del, die sedert 1939 niet meer ln ons land uitgekomen is, is in de Limburgse ploeg op genomen. Om halfelf startten de renners officiéél bij het Gemeentehuis van Zaandam: zij reden langs de Oostzijde tot het Kalf en vervol gens over de Provinciale weg in de richting van Alkmaar. Het Bijbelgenootschap werkt in Indonesië In de onder'leiding van ds. W. Spliethoff gehouden jaarvergadering van de afdeling *Heemstede-Bennebroek van het Neder lands Bijbelgenootschap zijn de verslagen van de heren J. Steenhuis (secretaris) en D. Vonk (penningmeester) goedgekeurd en als nieuwe bestuursleden zijn gekozen mevrouw E. H. J. v. d. Kraats-Beut, ir. N. Dijkshoorn, mr. J. H. Junge en mr. G. W. F. van der Valk Bouman Het aantal leden bedraagt 200. De heer E. J. Brugman, adjunct-secretaris van het Nederlands Bijbelgenootschap sprak over. de arbeid van het genootschap in Indone sië. Voor de zeventig millioen bewoners der ruim drieduizend eilanden, waar onge veer tweehonderd talen en dialecten ge sproken worden, zijn tot heden de Bijbel en Bijbelgedeelten in slechts ruim dertig talen vertaald. De Bijbel wordt aan de in landers tegen een lage prijs verkocht. Steun van leden en aanstaande leden van het Nederlands Bijbelgenootschap is drin gend nodig, betoogde de heer Brugman. VRACHTAUTO GESLIPT EN OVER DE KOP GESLAGEN Vrijdagmiddag omstreeks één uur is een uit Bloemendaal komende lichte vrachtauto bij de Zomervaart geslipt en over de kop geslagen. Het voertuig liep zware schade op. De chauffeur kreeg geen letsel. TELEFOONSTORING STOND NIET OP HET PROGRAMMA Het is natuurlijk een kwaadaardig toeval geweest dat juist toen de trottoirs van de Middenlaan zo keurig vernieuwd waren, er plotseling een storing in het telefoonnet optrad. De dienst van Openbare Werken treft dan ook werkelijk geen blaam, want, zo verzekerde men ons er wordt regel matig en intensief overleg gepleegd tuss^i alle diensten en bedrijven die maar iets met bestrating en wat daaronder schuil gaat uitstaande hebben. Doch de P.T.T. be vond zich in de dwingende noodzaak een euvel te verhelpen, hetgeen slechts met opoffering van de herstelde voetpaden kon geschieden. „Onvoorziene omstandigheden" dus en geen gebrek aan efficiency. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 23 April 1948 BEVALLEN van een zoon: 22 April, A. M. Boonman—van Duura; S. A. P. Bennink— Verbeelr M. SpoorKtttenis: M. C. Las- schuit—Uden Masman; H. Portegijsvan der Sluijs: 23 April, T. KrolHuberts. BEVALLEN van een dochter: 21 April. P. G. Kortevan den Heuvel; 22 April, J Jan senDams: E van der WalVeldhuis; 23 April, G BerkhemerBarf; M G Baas Bonnes; A A. M. Meijer—Roos. OVERLEDEN: 22 April. M. S Kapleijn— Kriege, 86 j.. Wagenweg; H. de VriesVer nes. 72 j., Harmenjansstraat; A. M. Bomvan Bakel, 71 j, Raamstee£. nenmarcheerden. De jeugdige leden van het Möllergata Skoles Guttemusikkorps uit Oslo brachten het Noorse volkslied en het Wilhelmus ten gehore. De Commissaris der Koningin verwelkomde nog speciaal deze Noorse gasten, waarvan de deelnemers uit Narvik 2000 kilometer hadden gereisd om naar Hillegom te komen. Aan het einde van deze welgeslaagde openingsavond gaven gasten en gastheren elkander rendez-vous. Het was een waar Babel, typerend voor de Bollenstreek, maar tenslotte trokken allen naar de woningen, waarin hen gastvrij logies was aangeboden. Heden en Zondag wordt het concours voortgezet. Behalve verschillende bekende Nederlandse corpsen nemen hieraan deel La Lvre Amicale uit Poissy (Frankrijk), de Fairey Aviation Works Band uit Stockport (Engeland), The Regimental Band of H.M. Fusiliers van het Britse Bezettingsleger in Duitsland, „Eysden Vrij vooruit" uit Eys- den (België) en het Möllergata Skoles Guttemusikkorps uit Oslo4 Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" Het voorjaarsconcert van „Zang en Vriendschap" bracht ons de kennismaking met een uitgebreide koorcompositie, een soort cantate, van de ballade-componist Carl Loewe, die het Bijbelverhaal der ko-' peren slang tot onderwerp heeft. Loewë's muziek verheft zich hier niet boven die van zijn solo-balladen, maar desondanks is het toch 'n opmerkelijk stuk, gezien 't beperkte technische kader waarin het zich ontwik kelen kan: groot koor, klein koor en solis ten allen mannenstemmen en hier en daar instrumentale begeleiding, die door de organist Albert de Klerk op het orgel ge speeld werd, aangevuld met enkele geïm proviseerde verbindingen. Het werk is nogal vrij lang en dat maakte dat Z. en V. er een hele kluif aan gehad heeft, want het volledige vocale element werd door de Lie» dertafel geleverd. De sonore bas M. Valent vertolkte zijn Mozes-partij op kapitale wijze; het was alles stevig en klankschoon. Het grote koor was ook doorlopend fraai van klank; een enkel solo-kwartet ont beerde daarentegen wel eens de nodige homogeniteit, wat ook wel eens voorkwam bij de gedeelten voor het kleine koor, doch daar stonden mooi «geslaagde stukken tegenover, bijvoorbeeld het ensemble der ..Obersten", „Harret Sein". Er waren ge vaarlijke passages te overwinnen, zoals de jgatische inzet van het derde deel. Over t geheel genomen was het een zeer knappe restatie van het koor, en het feit dat het t totaal strak op toon bleef (de begeleide edeelten worden door lange a capellastuk- ken afgewisseld) bewijst dat de oude Lie dertafel bijzonder goed op dreef was. De zeldzame mannenkoorcantate bracht mii op het ide van ,.Le Désert" van Félicien Da vid, dat is ook zo iets, maar met declamatie erbij. Of, ik de Liedertafel alweer de woes tijn wil injagen? Nou ja. ze is er zelf mee begonnen met deze „Eherne Schlange" van Loewe. Muzikaal zeer belangrijk waren twee werkjes van Janacek. De dirigent Jac. Loory wist bij een beweeglijke vertolking de voorname winst te boeken van een in fraaie koorklank gehouden slotstrofe van het eerste en een spannende climax in het tweede lied. Tot slot ging nog eens de „Festgesang an die Künstler" van Mendelssohn met' orgel begeleiding. En deze vertolking deed voor die van het vorige concert niet onder. „Zang en Vriendschap" heeft dus op zijn concert zijn eigen aandeel ruim vervuld. Annie Woud. op de middaghoogte van haar kunnen en deze avond prachtig gedis poneerd, zong Zigeunerliederen van Dvo rak, Spaanse volksliederen bewerkt door Manuel de Falla en een paar Russische lie deren van Rachmaninoff, te zamen een kleurige reeks muzikale beelden en stem mingen, die tot een ovationeel succes noop ten, waarop het publiek nog twee toegiften kreeg. Emmy van Eden was als steeds de betrouwbare en vaardige begeleidstér van de zangsoliste. Albert de Klerk speelde als solist de Fan tasie in f van Mozart en Choral III van Franck. Veel zal ik daar niet over zeggen, alleen dat het belangwekkend was de com positie die Mozart, op bestelling, voor een mechanisch orchestrion componeerde, op ons heerlijk orgel te horen vertolken; en ook de laatste grote compositie van Franck te horen klinken in timbres zoals hij zich die moet gedacht hebben, vermits zijn eigen instrument in de S. Clothilde te Parijs uit dezelfde werkplaats kwam als het onze en ongeveerde dezelfde dispositie bezat. JOS. DE KLERK. Het werk van de UNESCO Vrijdagavond hield mej. dr. J. J. van Dullemen, lid van de Nederlandse Unesco- commissje, in Brinkmann voor de afdeling Haarlem van de Vereniging voor vrouwen- belangen en gelijk staatsburgerschap een voortreffelijke causerie over de Unesco. Voortreffelijk, omdat het een scherpe ana lyse werd van de geestelijke en culturele noden van deze wereld, maar vooral ook voortreffelijk omdat zij blijk gaf van een reëel idealisme ten opzichte van de maat regelen, die getroffen moeten worden om deze noden te lenigen. Zij schetste in het kort de voorgeschie denis van deze organisatie der verenigde volken op onderwijs, wetenschappelijk en cultureel gebied. Eén van de grootste moeilijkheden bij het tot stand brengen van zo'n wereldorganisatie was wel dat de ver schillen tussen de deelnemende landen zo Sroot waren, dat het al heel gecompliceerd was om een gemeenschappelijk uitgangs punt te stellen en algemeen geldende nor men aan te nemen. Dit is dan ook waar schijnlijk een van de redenen dat Rusland nog steeds niet meedoet. Daarenboven heeft de Unesco zoals iedere organisatie met vele kinderziekten te kampen gehad, die slechts door krachtdadig ingrijpen van de presi dent Julian Huxley konden worden ge nezen. Maar in ieder geval draait de Unesco thans en worden de eerste stappen gedaan om in alle leemtes die deze wereld on cul tureel gebied vertoont te voorzien. Het is logisch, dat het analphabetisme een van de eerste aanvalsobjecten vormt, vooral wan neer men bedenkt, dat 50 der mensheid lezen noch schrijven kan. De Unesco is thans een grootscheeps offensief hiertegen begonnen in Mexico, Haïti en China. Maar ook door het houden van internationale conferenties bijvoorbeeld voor leraren, het beschikbaar stellen van studiebeurzen en dergelijke is de Unesco actief om een van haar voornaamste doeleinden, een beter onderling begrip tussen de volken t« ver wezenlijken. „DE SPEURDER VAN PARIJS" (Frans Hals). Als deze nietszeggende titel u zou weerhouden om deze week een bezoek aan het Frans Halstheater te brengen, dan zoudt u daardoor een allergenoeglijkste film mis sen. welke u een uurtje hartelijk laat lachen om de uitzonderlijke belevenissen van een journalist, die voor zijn krant een verslag moet maken over een valse-muntersbende, die zich van graven en generaals bedient, om haar producten aan de man te brengen. De journalist, bijgestaan door zijn even scherp zinnige als charmante echtgenote, gaat op een manier te werk, die zijn Nederlandse col lega's zacht gezegd wat ongewoon zouden vinden. Zijn chef. die de hoge rekeningen mag betalen, vindt dat ook, maar lacht ten slotte in zijn vuistje, als zijn blad de sensa tionele ontknoping als primeur kan publice ren. Vooral om deze chef-redacteur, kostelijk gespeeld door de bekende Engelse komiek Alastair Sim. moet men deze film gaan zien, waarmee wij overigens niets willen zeggen ten nadele van het vlotte spel van Barry Bar nes en de bekoorlijke Valerie Hobson. DE GRAAF VAN MONTE CHRISTO (Spaarne). Honderd jaar geleden schreef Alexandre Dumas Sr. zijn „Comte de Monte Christo", een pittoreske historische avonturenroman. Zo levend bleek de stof dat in de twintigste eeuw een verfilming evenveel toeschouwers als het boek eens lezers trok. En zoals er velen waren, die de roman nog eens ter hand namen om in de ban te raken van het verteltalent van de auteur, zo zullen er ook zeer zeker talrijke Haarlemmers zyn die de gelegenheid door het Spaarnetheater geboden graag zullen aangrijpen om dit spannend-romantische film-epos nog eens te ondergaan. JACK LONDON (P a 1 a c e). Een fragmen tarische biografie van de bekende Amerikaan se auteur, met Michael O Shea in de hoofd rol. Zij gaat niet verder dan het moment waarop Jack London tot de slotsom komt, dat de waarheid omtrent bepaalde dingen die hij in de RussischJapanse oorlog heeft gezien, niet verzwegen mag worden. Het meest interessante van dat gegeven n.l. wat er gebeurt wanneer hij deze waarheid on danks dat zij tegen zakelijke belangen in druist, de wereld inslingert, blijft ons in deze film verborgen. Een makkelijk maar onbe vredigend slot. Overigens ademt deze film zeer sterk de geest van London's werk. Zijn bewonderaars zullen haar daarom wel appre ciëren. In Rembrandt vieren deze week Toon Hermans en zijn cabaretgroep nieuwe triom fen. gisteren voor een slechts matig bezette zaal. Maar de thuisblijvers hadden ongelijk want er is weer braaf genoten en gelachen, vooral om de droogkomiek-aanvoerder zelf. Een goede kleinkunstavond, die veel belang stelling verdient. Het programma béspraken wij reeds eerder. In het City -tb eater wordt een reprise gegeven van de bekende avonturenfilm „Michael Strogoff. de koerier van de Czaar" met Anton Wallbrook in de hoofdrol. In L u x o r draait voor de vierde maal de film „De beste jaren vat) ons leven". „COSMOPOLITE" BONA FIDE Dezer dagen publiceerden wij op ver zoek van de politie een waarschuwing tegen colporteurs van het leesgezelschap „Cosmopolite" uit Dén Haag. De politie vermoedde, dat het een gefingeerd bedrijf gold. Naar thans is komen vast te staan, is „Cosmopolite" een bonafide onderneming. De verdenking is ontstaan doordat de verzending van enkele afleveringen was vertraagd, waardoor enige intekenaren, n de veronderstelling dat zij gedupeerd waren, aangifte hebben gedaan. Een bezoek aan de Watertoren aan de Zeeweg te Overveen en aan het in de na bijheid gelegen machinegebouw herinnert er aan, dat het Gemeentelijk Waterleiding bedrijf van Haarlem vijftig jaar bestaat. In deze gebouwen is het jaartal 1898 aan gebracht, waarin de Haarlemmers voor het eerst water in hun woningen konden af tappen, dat in de duinen van Overveen was opgepompt, nadat zij eerst water ont vangen hadden, dat de gemeente Amster dam geleverd had en afkomstig was uit de duinen nabij Vogelenzang. De pompen in de stad verdwenen lang zamerhand en als herinnering aan het -ver leden zijn ze op hofjes nog intact gebleven. Tegenwoordig beschikken de inwoners over duinwater. De kraan wordt opengedraaid en een hoeveelheid water stroomt er uit. Een eenvoucLige handeling betrekkelijk en volgt men de wijze van werken in Over veen, dan ziet het er niet ingewikkeld uit. Zij, die echter een halve eeuw geleden de voorbereidingen hebben getroffen, hebben er voor gezorgd dat buizen gelegd en ma chines gebouwd werden, welke nog in ge bruik zijn. Hun arbeid was van grote waarde, ook voor het nageslacht. De waterwinplaats aan de Noordelijke zijde van de Zeeweg is 5 km lang en slechts honderd meter brëed. Althans deze strook grond heeft de gemeente in eeuwigdurend erfpacht verkregen. In deze strook zijn zeventien groepen van elk twintig ondiepe pompputten gemaakt, welke liggen in een rij van 5 km. De regenval is van die aard, dat voor de gemeente het water uit de ^bovenlaag gewonnen kan worden. Er is echter ook een installatie voordiepwater- winning aangebracht, welke voor de reser ve dient. In het machinegebouw, dat uitgerust is met plunjerpompen, welke door stoom machines worden aangedreven, wordt het water uit de waterwinplaats gezogen, Al vorens het naar de zuiveringswerken geperst wordt. Sedert tien jaar is het voor- filtergebouw in gebruik, waar het onzuivere water in aangevoerd wordt en als helder water naar de filters en reinwaterkelders verwerkt wordt. Van Overveen lopen drie transportlei dingen naar de stad. Het hoofdleidingnet heeft thans een lengte van 284.514 meter, het aantal afsluiters bedraagt 1973 en het aantal brandkranen 3156, waarvan 17 bovengrondse. 38.696 huizen zijn aange sloten. Het vorig jaar, tijdens de ongekende warmte, werd 14.560 m3 water opgepompt, het hoogste aantal dat in de loop der jaren bereikt is. Het_ vorige maximum was 11.046 m3 op Dolle Dinsdag in 1944. Het gemiddelde gebruik per etmaal per inwoner bedraagt 52 liter. Niet alleen in Overveen wordt hard ge werkt voor de Haarlemmers, maar ook in Heemstede ZONDAGSDIENST ARTSEN De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door: dr. J. Laeijendecker. Raad huisplein 9. tel. 28103; Dr. J. Reurink, Aerdenhouts Duinweg 8. tel. 26035. Wijkverpleging: Zuster v. d. Hoek, Heemst. Dreef 31. Geopende apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208. Tel. 28320. het gebouw aan de Kampersingel, waar de administratie gevoerd wordt en de werk plaatsen gevestigd zijn. In vogelvlucht hebben wij een beschrij ving gegeven van een zo belangrijk be drijf dat de volgende week in het middel punt der belangstelling staat, omdat dan het vijftigjarig bestaan gevierd wordt. ZONDAG 25 APRIL 1948. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag. 7.30: Brouwerskapel. Avondgebed. Dhr. G. Timmer. Zondag. 10: Ds. E. Dijkhuis 4.30: Badvindersdienst. 7: Ds. G. Lans. Am sterdam. Jeugddienst. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. S. H. J, Voors. Noorder- kerk, Velserstraat. 9: Ds. P. J. Mackaay. 10.45: Ds. J. van Limburg, van Amsterdam. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. W. J. vün Elden. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Dhr. A. J. v. Houwelingen Rijkhoek. Kin- derkerk. Kapel Bethesda Sarepta, Hazepa- terslaan. 930: Ds. Joh. Bronsgeest, Kinder- kerk. 10.45: Ds. P. J. Mackaay. Diaconessen- huis, Hazepaterslaan. 4.15 Ds. H. J. Voors. Ver. van Vrijz. Hervormden. Jacobstraat 6 10.30: Ds. J. Heidinga. Eglise Wallonne, Be gijnhof 30. Dimanche, 25 Avril a 10 h. 15: Service présidé par mr. Ie pasteur M. Jospin Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: Dhr. J. Kal, Haarlem. 7.30: H. v. Doorn, Heiloo. 27, 28, 29 April Conferentie. Sprs. Ds. J. Segaar, Ds. J. v. d. Schors, Majoor A. Schram, Ds. Jac. Buiten W. F. Kloos, Zang en muziek. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10: Dhr. H. v. d. Brink, Bloemendaal. 5: Dezelfde Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugdsamen- komst o.l.v. H. v. d. Brink. Opwekkingssa menkomsten. Zuiderstr. 15. Donderdag 8: Dhr. J. A. Bruyn, Wassenaar. Vrije Evang. Gemeente, Bakenessergracht 65. 9.30: Ds. D. J. D. du Fossé, Koorzang. 5: Dezelfde. Broedergemeente. Parklaan 34. Zaterdag 24 April. 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.45: Dhr. Frankena. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark IA. 10.30: Ds. A. R. de Jong Ned. Herv. Evangelisatie. Woensdag 7.30: Ds, H. A. Leenmans, van Houten. Evang. Lutherse Gemeente. Witte Herenstr. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Gemeente, 10.30: Ds. Daalder. Remonstr. Geref. Gem. 10.30: Dr. W. R. Ml Noordhoff. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. J. W. Giertsema. 5: Ds. Js. vaji der Linden, van Delfshaven. Wilhelminakerk 10: Ds. A. M. Boeyinga, Openbare belijdenis des geloofs. 5: Ds. J. A. van Arkel. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. L. Hoor weg Jr. Openbare belijdenis des geloofs. 5: Ds. J. W. Siertsema. Lyceumkerk. 9: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente. 8: Ds. v. d. Berg. Geref. Gem. onder 't Kruis, Fr. Hals straat 4. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Baptiste Gemeente, Parklaan 34 9.30: Ds. J. W. Weenink. 7.30: Ds. J. W. Wee- nink. Jeugddienst. Leger des Heils, Schag- chelstraat 26. ld en 8: Lt. Kol. J. P. Rawie, van Amsterdam. 3: Muziekfestival. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Ged. O. Gr. 47. Maan- 8: H. v. cf. Brink te Bloemendaal en J. Dammuller, te Alkmaar. Pinkstergemeen te, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samen komst. Vergadering van gelovigen, Jansstr. 85. 10.30: Samenkomst (Broodbrelcen)Ge meente des Heren. Lange Molenstr. 22. 10 en 5: Samenkomst. Christian Science, Jansstr. 4. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Herst. Apost, Zendingsgemeente, Wilhelminastr. 21, 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente. Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening, Universele Eredienst (Soefi-Beweging). Nassauplein 8. 11: Dienst. 0 Vüdag ontstond bij „Stork-Hüs" brandje doordat een vonk van een lasappj. raat oversloeg op een brandbare muur. Eej kast met bedrijfstekeningen ging verlorer. Het vuur kon met een snelblusser gedoofd worden. De Vereniging van oud-illegale werken te Bloemendaal zal op Maandag 3 Mei ee; herdenkingsbijeenkomst houden in de Ned Herv. Kerk, met als spreker prof. dr. Anton van Duinkerken. Mej. J. Rjjkenberg is Zaterdag 1 Mol 12Vj jaar opzichteres van het Gasthuishofjj in de Barrevoetestraat 7. Bij de Geref. Kerk van Heemstede derhoudende artikel 31 K. O. is beroepen G. Jansen te Zuidlaren. De commandant van de Stormschool j» Bloemendaal. de majoor J. H. A. K. Gual. therie van Weezei, is benoemd tot eerst» officier van de Koninklijke Militair» En Academie in Breda, welke op 1 Mei wee» wordt opgericht. Majoor Gualtherie vat Weezei blijft echter commandant van do Stormschool. De wethouder van Sociale Zaken gemeente Haarlem, mr. S. C. van der Wan zal van Maandag af weer zijn gewone spreek, uur houden. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". Wijdingsmorgen. Dhr. A. L. Hoen. Baarc, Het Rozekruisers Genootschap. Bakenen sergracht 13. 7.15: Tempeldienst. Dhr. H. A Rutgers v. d. Loeff. Dc Christengemeensehaj Jansstraat 83. 10: Zondagsdienst voor kin. deren. 10.30: Mensehwijdingsdienst. HAARLEM.-NOORD.. Ned. Herv. Kerk, Julianakerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Ds. J, de Jong. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Immal nuëlkerk 10: Ds. G. Koch. Ned. Prot. Bond. Berkenstr. 10. 7: Ds. W. v. d. Horst, te Hoo. gewoud. Ver. Doopsgez. Gemeente, in geh, N. P. B., Berkenstr. 10. 10.30: Mej. Ds. Sou- tendijk. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerl 9 en 10.30: Ds. Js. v. d. Linden, van Delfj. haven. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Marii H. Avondmaal. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. 7: Dn, J. Kroon. West. Kon. Emmaschool, Raafstr, 10: Ds. van Deth. Evangelisatie „Bethel". 10: Dhr. H. de Wachter, uit Beverwijk. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk het Willielminaplein. 10: Ds. G. A. Barger, 7: Ds. H. Bartlema. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds. P. J. de Jong, van A'dam. Prin. sessekade 3. 10.30: Jeugdkapel. Ned. Prot. Bond. Postlaan 16. 10.30: Dr. P. D. Tjalsma, Rem., Rotterdam. Geref, Kerk. Koediefslaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk, (Art. 31) Herenweg 111 11 en 5:'Ds. Meester, van Haarl.meer, Oostzij AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu» weriklaan. 10: Ds. J. E. Drost. Rclig. Kring, Eikenlaan 5. 1(7.30: Ds. A. Braakman, Ned. Herv. Pred. "te Amersfoort. BENNEBROEK. Ned. Herv, Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Prof. Dr. P. A. H. de Boer, te Leiden. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. D. A. Vorster, Hv„ Arnhem. Geref. Kerk. 8.45 en 10.30: Ds. Joh. Meynon, H. Avondmaal. 5: Ds. IJ. van der Zee. Nabetrachting. Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gezongen H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10. Dr. Ch. de Beus. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. OPVOEDINGSGESTICHT TEN DELE DOOR BRAND VERWOEST. Gisteravond heeft een felle brand de lin kervleugel en het middengedeeltevan het R.K. Opvoedingsgesticht te Bomtlo ver woest. Er zijn geen persoonlijke ongeluk ken gebeurd. onder garantie I PHECOLINE GOLF HET NIEUWSTE! Ook voor moeilijk of grijs haaT Haarverven in de natuur- '1 '.ijkste kleuren Blonderen, Kleurspoeling i Droog of dor haar in één behandeling in orde. Nationaal en Int bekroond 1946 Jacobijnestr. 13, Tel. 187S1 Voor Uw toestel of distributie KLEINHOUT - Radio - KI. Houtstraat 11A Ercnali bij al onze 12 vorige Verlotingen betaalt onze Notaris de volle w. 6000.- op aankoop huls of andere keuze. Alle verdere prachtige prijzen de volle waarde Luva Loten 60 cent K-N.V.v.Luchtvaart Just.l0-7-'47 16 Hoofdprijzen 1e Prijiw. 16000-. 8chitterende Priiten I koopt b d K.L.M., Kiosken, Liiione - Giro 241.000 Snelle Trekking SvliX^ JAAR v£\ &OUCKAERT( EOud adres ZIENSTRAAT 7-9 t Tel. 19992 OPENBARE SCHOLEN TE HEEMSTEDE AANMELDING VAN NIEUWE LEERLINGEN voor de qp 1 September a.s. aanvangende nieuwe cursus aan de Open bare Scholen voor Lager Onderwijs: VOORWEGSCHOOL (hoofd A. C. Thurkow) DREEFSCHOOL (hoofd D. Kikkert) CRAYENESTERSCHOOL (hoofd S. H. Boot) kan geschieden ter gemeentesecretarie, 2e afdeling en bij de hoofden der scholen. De leerlingen moeten vóór 1 Octo ber a.s. de leeftijd van 6 jaren bereikt hebben. Deze scholen zijn er oun. op ingericht, de kinderen op te leiden voor toelating tot de scholen voor Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs. :hemisch ieinigen van meubelen ONTMOTTINGS6EDRIJF CHEM. TAPIJT- EN MEUBELREINIGING VERVERIJ mmm LANGT VEERS'RAAl 10 TEltf M49J slaagt U het beste bij de BOSKOOPSE PLANTEN CENTRALE Onze proeftuin is gevestigd Ged. Raamgracht recht tegenover de Stadsschouwburg. Onze Boskoopse leveranciers leveren aan binnen- en buitenland, dat waarborgt U de KWALITEIT Struikrozen in kleuren f 0.40, Klimrozen in kleuren f 0.75, Tuinazalea's vol met bloemknopjes f 0.75. Bloemheesters in soorten f 0.40; Besdragende Hulst, hoog 150 cm. per stuk 1.50; Ligustrum, 2-jarige planten f 0-15, Rode, witte en zwarte bessen f 0.35, Randpalm per 100 st. f 8, Vaste planten voor snij bloemen per s. f 0.20, Dahlia's in kleuren f 0.20, Coniferen van 125 tot 150 cm f 1 1, Goudenregen struiken vol met bloemknop per st. f 0.75; Rhodo dendrons met 80 120 bloemknoppen f 1, Aalsmeerse violen in div. kleuren, 30 stuks per kist f 1.50. Meer dan 100.000 bezoekers van de Amstel Flora- tentoonstelling hebben "dezelfde graszoden gezien. Dus de kwaliteit is verzekerd, maat 25x25, per 100 stuks f 4. Prima zwarte grond per mud f 1, per meter f 8. Al onze vruchtbomen zijn vol met vrucht hout. Kersen en morellen, pracht bomen, per stuk f 4. Pruimen in soorten, op struik f 4, op stam f 6. Appelen op struik, prima soorten f 2.50. Perziken op struik f 4, Leiperzik f 6. Wij hebben enige honderden soorten, dus te veel om alles op te noemen, maar vraagt U dan prijs en U slaagt zeker bij de BOSKOOPSE PLANTEN CENTRALE heeft GEEN FILIALEN Let dus goed op het adres: GED. RAAMGRACHT t.o. Stadsschouwburg. HAARLEM Privé-adres voor bestellingen per briefkaart: VOORUITGANSTRAAT 84 - HAARLEM Belasting-adviesbureau LID v. d. BOND v. BELASTINGCONSULENTEN HAARLEM PIJNBOOMSTRAAT 121 BEHANDELING-RECLAMES BLOEMENDAAL Voorlopig bericht van belangrijke Openbare Verkoping. Notaris H. M van Weel te Bloemendaal zal in de maand Augustus 1948 publiek verkopen: de in het centrum der Gemeente Bloemendaal. zeer gunstig gelegen BI TTENPLAATS ..DE RIJP", aan de Blocmendaaiswcg. Mullaan Rüpcrweg, aan de achter zijde begrensd door het Blocmendaalsc Bos, ter grootte van pl.min. 496 H.A.; ged. zeer geschikt als Bouwterrein. Nader te adverteren. BELANGRIJKE OPENBARE VERKOOP VAN GRONDEN TE HAARLEM Notaris G. F. M. ROOZEN te Haarlem zal op Donderdag 29 April 1948 des nam. 3 uur in het Notarishuis te Haarlem a. d. Bilderdijkstraat" 1 publiek verkopen, krachtens art 1223 B.W. Een complex gronden te Haarlem tussen Vondelweg en Vergierdeweg aan en nabij de geprojecteerde Eksterstraat, zijnde het gehele kad. perc. Gemeente Schoten Sectie A. no. 1353 met uitzondering van een niet-uitgemeten aan de Gemeente Haarlem overgedragen gedeelte ter grootte van ongeveer 1.81.90 hectaren zijnde het te veilene groot 3.10.37 hectaren. Betaling der kooppenningen uiterlijk 10 Juni 1948. Aanvaarding voorzover verhuurd of verpacht in genot daarvan, bij betaling der kooppenningen. Ten aanzien vari het Noordelijk gedeelte, waarop niet tot het te veilene behorende boerderij-opstallen staan, ter grootte van ongeveer 1.35.25 Hectare, is in verband met de onteigening aan de Gemeente Haarlem door de Voorzitter der Arr. Rechtbank te Haarlem d.d. 23 Augustus 1947 het recht verleend om over te gaan tot de voorlopige inbezit neming; ten aanzien van het overige is-bij RaadsbesL der Gemeente Haarlem d.d. 7 Januari 1948 no. 8 besloten voor lopig een plan tot onteigening goed te keuren. Ten kantore van genoemde Notaris aan het Spaarne no. 14 te Haarlem zijn inlichtingen te verkrijgen en liggen kaarten en gemeld Raadsbesluit ter inzage. DOOPSGEZINDE SCHOLEN AANGIFTE VAN NIEUWE LEERLINGEN voor de cursus aanvangende 22 Augustus a.s. aan de scholen: Groot Heilig land 10 en Ripperdastraat 13A. De kinderen moeten voor 1 October 6 jaar zijn. Geboortebewijs meebrengen. Behalve de gewone vakken: houtslöjd voor de jongens, koken en huishoud werk voor de meisjes. In de achtste klas machineschrijven, stenografie, het volgen van een modevakschool, voortgezet tekenonderwijs onder artistieke leiding. Gemakkelijke vervoergelegenheid voor vèraf wonende leerlingen. De hoofden der scholen: J. v. d. POL P. BROUWER PROT. CHR. NIJVERHEIDSSCHOOL Telterodesfraat 109 - Haarlem. Inschrijving van leerlingen voor het cursusjaar 1948-1949. 1. Voorbereidende klasse (6 jaar L.O.) 2. Huisnaaister. 3. Costuumnaaister 4. Hulp in de huishouding. 5. Kinderverzorgster. 6. Kinderverzorgster in koloniehuizen. 7. Éénjarige vooropleiding tot huishoudkundige. 8. Huishoudkundige voor inrichtingen. 9. Lerares Huishoudkunde en Wasbehandeling. 10. Middagcostuumcursus. 11. Middagcursus (voor niet leerplichtige leerlingen). 12. Dag- en avondcursussen in: Koken. Naaien, Dekken en dienen enz. Spoedige aanmelding gewenst, uitsluitend op de spreekuren; Maandag 2—3,30 en Doifderdag 19—21. Inkomstenbelastingbiljet of loonzakje meebrengen voor aan melding 1 t/m 4. Mej. G. HAGENBEEK, Directrice. CHR. „DREEFSCHOOL" Dreef 20 - Haarlem - Telefoon 12267 Afd. L.O.: Opleiding in 6 jaar voor M.O.. Gymn. en M-U.L.O. Afd. M.U.L.O.: Opleiding in 3 jaar voor dipl. A. en B Inschrijving van leerlingen Dinsdags en Donderdags van 45 uur aan de school. F. VAN WOERDEN Hoofd der School Bos en Hovenstraat 12, tel. 20332 BRONSTEESCHOOL HEEMSTEDE Aangifte nieuwe leerlingen Voor de cursus 1948-1949 (aanv. Sept.) Iedere Dinsdag en Donderdag van 14.3016 uur in het Schoolgebouw. Toegelaten worden leerlingen die de 6e klasse der Lag. School doorlopen hebben Opleiding \oor het ML'LO-dipIoma A en B. M-T.S. Zeevaartschool Huishoudschool hogere leerjaren H.B.S. en Lyceum enz. AANMELDING BIJ VOORKEUR vóór 1 Mei a.s. Het Hoofd der School, D. DE BOER

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6