Haarlems Dagblad Joodse verzetsg roepen tongres van Europa openen offensief tegen Jaffa Twee echtparen omgekomen bij nachtelijke auto botsing Communisten verwekken relletjes in centrum van Milaan Sjostakowitsj heeft spijt ..-..maar Prokofief zwijgt Weerbericht Jaargang No. 18922 ureaax: Grote Houtstr 93, Tel. Adv en Admin. v' 0724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 5054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. ijukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maamlag 26 Xpril 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal - f 4.Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ■i |7A y E IjAN 7-10 MEI zal het Congres van Europa in de Ridderzaal in Den Haag i'orden gehouden-. Het stelt zich ten doel ecierale Unie van Europa in de huidige mstandigheden: van »West-Europa te ivorderen. Communisten zullen er niet jn deelnemen. In het streven naar Ver- ügde Staten van Europa hebben in de atste tijd de socialistische partijen der «rschillende landen zich sterk doen-gel en. Maar zij hebben te Londen besloten, at zij als zodanig niet in Den Haag ver- genwoordigd zullen zijn. Wel zullen vele icialisten voor eigen verantwoording aan et Haagse Congres deelnemen. Dit stemt aar de vorm overeen met de organisatie au het Congres zelf. De leiding heeft iriielijk, omdat het «te langdurige voorbe ding en discussie gevergd zou hebben, :van afgezien afgevaardigden te doen inwijzen door partijen en organisaties, e uitnodigingen zijn rechtstreeks gericht 1' jt personen, die representatief geacht kun- - worden. Zij komen nu wel niet met mandaat, maar men beschouwt het tongres in «grote lijn als representatief oor dc krachtsverhoudingen en groepe- ngen Van belangen, die in het tegenwoor- ,ge West-Europa bestaan. Men verwacht, a( als het overeenstemming bereikt om- ent de noodzaak ener federale vereniging an Europa en daartoe resoluties en beslui- jn neemt, neergelegd in voorstellen voor nmiddellijk te nemen maatregelen, daar f.|rote stuwkracht van zal uitgaan. De agenda is indrukwekkend. In de erste plenaire zitting van het Congres op rijdag 7 Mei, die zal bijgewoond wor- tn door Prinses Juliana en Prins Bernhard, jllen de Haagse burgemeester een wel- omstwoord; de oud-minister P. A. Ker- p tens een openingsrede en de ere-voorzitter an het Congres Winston Churchill een .f residentiële rede uitspreken. In de tweede ilenaire zitting op dezelfde dag, onder iesidium van een ander op de voorgrond redend Europees staatsman, zullen* drie oorstanders van Verenigd Europa aan het oord komen. En die eerste dag -zal beslo- in worden door een officiële receptie, die de Nederlandse regering op Kasteel lud-Wassenaar zal worden aangeboden. Ik zal het programma der volgende dagen r niet op de voet volgen maar stip eruit i, dat de Zaterdag gewijd zal zijn aan arbeid der drie secties (een politieke, en sociaal-economische en een ethisch- ïlturele) waarin het Congres zich splitsen en die tevoren gereedgemaakte ont- ;erp-rapporten, waarop amendementen uilen zijn ingediend, zullen behandelen een definitief eindrapport met resolu- ies aan de plenaire vergadering te kunnen oorleggen. Ramadier (Frankrijk), Paul an' Zeeland (België) en Ignazio Silone Italië) zullen de secties presideren. Dan olgen: op Zondagmorgen de derde plenaire tting, 's middags een openbare betoging de Dam te Amsterdam, waarbij o.a. iurchill zal spreken en 's avonds een ergélijke massa-betoging in Den Haag. p Maandag moet het Congres nog drie enaire zittingen houden en tot slot wordt in een officiële receptie door Prinses uliana en Prins Bernhard ontvangen. Het Congres zal ongeveer achthonderd fgevaardigden tellen de-Engelsfe dele- atie alleen zal volgens opgave 150 mannon vrouwen sterk zijn en het worat ndernomen door alle belangrijke organi- aties die naar Europese Unie streven. Dat ijn er zes, namelijk het Committee United pope (ook wel bekend als Churchill iommittee), de Onaf hank elijke Liga voor luropese Samenwerking (Paul van Zee- and, Serruys, Kerstens), de Union Euro- léenne des Fédéralistes (een overkoepe- ings-organisatie, die ruim 40 bewegingen groepen omvat en waarvan dr. H. Brug- nans voorzitter .-is), de Ftanse Raad voor .enheid van Europa (Herriot), de Nou- felles Equipes Internationales (organisatie an bewegingen en partijen van Christelijk- lemocratische inspiratie, waarbij de K.V.P. asngesloten) en de Europese Parlemen- taire Unie. Vele groepen met vele namen dus, niettemin alle strevend naar de ver wezenlijking van één gedachte. Dit is schoon, maar samenwerking met socialistische partijen is nog niet be- eikt. Zij zijn nu bezig met zelf een confe rentie voor oprichting van Verenigde ilaten van Europa in Parijs te houden. Daarbij komt dat, zoals wij Zaterdag be ticht hebben, het dagelijks bestuur van de iritse Labour Party de veertig Lagerhuis eden van Labour, die besloten hebben icrsoonlijk aan het Haagse Congres deel e nemen, verzocht heeft op hun besluit erug te komen. Dit speciale Britse socia- istische standpunt is niet duidelijk; men :an het evenwel moeilijk anders verklaren dan uit onwil om met Churchill samen te werken. Tenslotte heeft de Duitse sociaal democratische partij nog laten weten, dat niet' aan het Haagse Congres zal deel- lemen, maar zoals hierboven al gezegd is waren partijen ook niet als zodanig uitge- lodigd. Alleen personen. Met dat al maakt het een niet zo bemqe- iigende indruk, dat.de socialistische par ijen van West-Europa afzonderlijk naar 'iprichting van^ Verenigde Staten streven. Sr blijkt onmiskenbaar uit, dat zij een leidende rol in de zaak willen spelen. Anderszins is het evenzeer duidelijk, dat [tolitieke. groeperingen van één richting, Welke dan ook, een Federale Unie van de Volken, Waartoe zij behoren, niet zullen kunnen verwezenlijken. Ook de socialis tische partijen, ofschoon zij belangrijk zijn, schieten daartoe in omvang tekort. In Jederland, Frankrijk,-Italië en België bv. vormen hun vertegenwoordigers een min derheid in het parlement. In andere inden, waar zij de meerderheid hebben zoals in Engeland) is die nochtans niet root genoeg om dergelijke ingrijpende icsluiten, die een verandering van het taatsbelcid betekenen, alleen door te roeren. Het karakter van Federale Unie ireqgt dan ook mee, dat volken in hun overgrote meerderheid ertoe besluiten en dat dit besluit boven enige partijverdeeld- leid onder de aanhangers der parlemen taire democratie zal staan. Men-moet zich wel met bezorgdheid afvragen, of de afzonderlijke actie der socialisten zulke verdeeldheid niet stimuleren zal. Ofschoon die bezorgdheid nu weer niet in zwart Pessimisme moet overslaan, want het schéén nauwelijks denkbaar dat de ont wikkeling van zaken zich zonder enig [eschiljZou voortzetten. Uit Parijs is inmiddels bericht, dat de conferentie der zestien socialistische par tijen van West-Europa besloten heeft tot instelling van een permanent orgaan in de franse hoofdstad, bestemd tot voorberei-! ding van de oprichting der „Verenigde Vrije Staten van Europa". R. P. I Arabische landen zullen reguliere troepen zenden Joods Bureau veroordeelt aanval op Jaffa Zondag hebben de Joodse verzets groepen Stern en Irgoen Zwai Leoemi een grootscheeps offensief geopend op de Arabische havenstad Jaffa. De Ha- ganah (Joodse leger) doet niet aan de gevechten mede. De Arabieren zouden grote verliezen lijden. De strijd duurt voort. Ongeveer 3000 man heeft de Irgoen voor deze aanval in het veld gebracht. De Joden die met tanks en automatische wapenen strijden, bezetten het spoorwegstation. Irgoen en Stemgroep hadden eerst een ultimatum aan de stad gezonden, waarin de capitulatie der stad werd geëist, aldus meldt AFP. Dit ultimatum werd niet be antwoord. De Arabieren hebben de wijk rond het veroverde station later eveneens prijsge geven. De Britse politie welker evacuatie door de Joden geëist is, houdt nog steeds haar gebouw op de grens tussen Jaffa en Tel Aviv bezet en beschiet de troepen van de Irgoen. Volgens een AFP-bericht maakt de Irgoen gebruik van tanks, pantserwagens en lichte artillerieën dragen de manschap pen uniformen en stalen helmen. Concurrentiezucht? In officiële kringen van het Joods Bu reau wordt de op eigen initiatief onder nomen aanval op Jaffa van de Irgoen „on gedisciplineerd en onverantwoordelijk" genoemd. Te Tel Aviv heeft de Irgoen practisch de gehele controle over het verkeer in handen genomen en auto's gerequireercl. De leden van de Irgoen zijn blijkbaar voornamelijk Joden uit Yemen, uit alle delen van Palesti na in Tel Aviv bijeengeroepen. Men heeft de indruk, dat de Irgoen met de aanval op Jaffa een geheel „eigen" over winning wil behalen als tegenhanger van het succes van de Haganah bij de aanval op Haifa. Luchtdiensten gestaakt. Uit Tel Aviv wordt vernomen, dat Arabische strijdkrachten het vliegveld van Lydda, dat gisterochtend door de Britten werd ontruimd, hebben bezet. De buitenlandse luchtdiensten, waar onder de K.L.M., zullen dit vliegveld van vandaag af niet meer aandoen. Haganah actief in Jeruzalem. Manschappen van de Haganah hebben inmiddels een aantal huizen in de Arabi sche wijk Sjeik Jarrah in Jeruzalem, na een veldslag van vijf uur in de lucht laten vliegen. De gevechten begonnen na midder nacht en de Haganah drong door tot aan de sterk verdedigde wijk Nasjasjibib. Na de huizen opgeblazen te hebben, trok zij -zich terug. - Het Britse leger heeft daarna de staat van be1eg afgekondigd voor de Sjeik-Jarrah- wijk, omdat door de gevechten de Britse evacuatie-route bedreigd werd. De strijd krachten van de Haganah, die in deze wijk voet hadden gekregen, zijn door de Britse troepen verdreven. Liga-legers gaan aanvallen. De Arabische militaire en politieke lei ders, die in Transjordanië bijeen zijn, heb ben volledige overeenstemming bereikt over de samenwerking tussen %e legers van de staten der Arabische Liga ter verdediging van en het binnentrekken in Palestina. De plannen, die door de koning van Transjor danië naar voren gebracht werden, werden volgens de berichten thans onvoorwaarde lijk goedgekeurd. Alle Joodse strijdgroepen in Palestina hebben verklaard, dat zij de veiligheid en vrijheid van beweging van de nieuwe UNO SJAHRIR BEVESTIGT: Republiek handhaaft haar buitenlandse betrekkingen In een speciaal interview met „Merdeka" verklaarde Soetan Sjahrir, dat de buiten landse betrekkingen van de republiek ge handhaafd zullen blijven. Ondanks hef be staan van de Renville-overeenkomst zullen de republikeinse vertegenwoordigingskan toren in het buitenland hun gewone werk zaamheden voort zetten en deze vertegen woordigingen van ons land, aldus Sjahrir, zullen als officiële vertegenwoordigers be handeld worden. Ook zal te Penang een afdelingskantoor van de te Singapore ge vestigde „Indonesia Office" geopend wor den. Zaterdag is de Ronde van Nederland be gonnen: Na twee dagen heeft de Beverwijker Vooren zich in het algemeen klassement als eerste geplaatst. Een foto van de renners op de Afsluitdijk bij Kornwerderzand. wapenstilstandscommissie zullen eerbiedi gen. De J.oden zullen de wapenstilstand aanvaarden op voorwaarde dat geen poli tieke voorwaarden worden gesteld. „In elk geval zal echter op 15 Mei de Joodse staat worden uitgeroepen." De zender van de Irgoen berichtte van morgen dat een nieuw gevecht is ontbrand tussen tanks van de Irgoen en Britse pant sertroepen bij Jaffa. Beide partijen maken van antitankgeschut gebruik. Britten tien dagen eerder uit Palestina? Op grond van uit Palestina ontvangen berichten heeft de Britse regering beslo ten haar mandaat in hetNheilige land op 5 Mei in plaats van op 15 Mei neer te leggen, zo meent de „Daily Mail" te weten. De UNO zou binnen enkele dagen van deze „ernstige beslissing" op de hoogte worden gebracht. Gemaskerde indringer schoot tuinder neer Zaterdagavond drong een gemaskerde man de woning van de 39-jarige tuinder A. 't Hoen te Naaldwijk binnen en loste een revolverschot op de tuinder, die zo ernstig gewond werd, dat hij Zondagmorgen in een ziekenhuis is overleden. Omstreeks tien uur hoorde de achttien jarige dienstbode an de tuinder gestom mel in de gang v^n de woning. Het huis staat vrij afgelegen aan de Zwarte Dijk te Naaldwijk. Het meisje ging,kijken en stond plotseling tegenover een gêmaskerde man, die haar een revolver voorhield. Zij liep gillend weg, waarop de tuinder toesnelde en een stoel naar de indringer wierp. Deze loste een schot, doch de kogel drong in de vloer. De tuinder ging de gemaskerde op nieuw met een stoel te lijf, waarop deze een tweede schot loste, dat 't Hoen in de buik trof. Deze zakte ineen, waarop de in dringer de vlucht nam. De ernstig gewonde tuinder werd, nadat een dokter de eerste hulp had verleend, naar een ziekenhuis in Den Haag overge bracht, waar hij Zondagmorgen om vijf uur is overleden. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Ook een indringer in tuinder?- woning te Rotterdam. Zaterdagmorgen vroeg werd het gezin van de 61-jarige tuinder J. Staat aan de Hordijk te Rotterdam wak ker door rumoer in de keuken. De heer des huizes en drie dochters, gingen naar beneden en troffen daar een man aön, die een regenjas over zijn hoofd geslagen had en die op dreigende toon geld eiste. De tuindersdochters begonnen in koor te gillen, waarop de indringer het hazenpad koos. Een surveillerende politieagent, die het ge gil had gehoord, rende de man achterna en wist hem, na een waarschuwingsschot ge lost te hebben, te arresteren. De indringer bleek de 34-jarige koopman A. van der W. uit Hilvarenbeek te zijn, die in het politie bureau is opgesloten. Naai-, stop- en handwerkgaren zonder punten Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat de volgende textielproduc ten voortaan worden gerangschikt onder de vrijgestelde textielartikelen, welke dus zonder punten kunnen worden gekocht: Natuurzijden (inclusief chappe-zijden), gemerceriseerd katoenen en kunstzijden naaigaren (inclusief knoopsgatenzijde) op rolletjes van ten hoogste vijftig meter; ijzergaren op kaartjes van ten hoogste vijf tig meter; rayon-celvezel stopgaren op kaartjes van ten hoogste twintig meter; natuurzijden en gemerceriseerd katoenen handwerkgaren in opmaak van ten hoogste zes gram; kunstzijden handwerkgaren in opmaak van ten hoogste vijf en twintig gram en Angora wol op rolletjes van ten hoogste tien gram. Dader van overval op taxichauffeur gepakt De dader van de overval, waarbij onge veer twee weken geleden te Oosterbeek een Arnhemse taxichauffeur onder bedreiging met een revolver zijn taxi in de steek moest laten, is te Amsterdam gearresteerd. Hij is een dertigjarige handelsreiziger, wonende in de hoofdstad, die in financiële moeilijkheden verkeerde en daarom het plan had beraamd een auto te stelen en deze te verkopen. Zoals reeds werd gemeld, had hij de wagen op de da^Van de overval in Blari- cum achtergelaten, nadat deze door een garagehouder was herkend. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk zal Donderdag 29 April geen audiëntie verlenen. Op het station Hollandse Spoor in Den Haag ontspoorde Zaterdagmiddag een, electri- sche trein. De voorste wagen reed dwars over een ander sjioor en vernielde een zware ijzeren steunvan de stationsoverkapping. Deze kap moest eerst gestut worden voor men de ontspoorde trein kon weghalen. Het reizigersverkeer ondervond weinig stagnatie, daar men de treinen van andere perrons liet vertrekken. Personenauto reed met grote snelheid tegen een langs de weg staande trailer Een auto-Qngeluk, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag op de rijksweg Am sterdamAmersfoort nabij Bussum is gebeurd, heeft aan vier mensen het leven gekost. De slachtoffers zijn de heer W. i Erven Dorens en echtgenote, gewoond hebbende in de Guido Gezellestraat te Amsterdam en de heer J. J. W. van Heu- kelom Stuyt en echtgenote, gewoond heb bende aan de Jan van Goyenkadc te Am sterdam. Beide echtparen laten elk vijf kinderen achter. Omstreeks een uur 's nachts stond aan de rechterzijde van de rijksweg ter hoogte van de Palmkazerne te Bussum, op het grondgebied van de gemeente Huizen een zwaar geladen trailer geparkeerd, waarvan de bestuurder met bandenpech te kampen had. Uit de richting Amersfoort naderde met grote snelheid een personenauto. Zeer Demonstratieverbod der regering genegeerd Vakverbond stelt eisen In strijd met de order van de regering, waarbij openbare demonstraties verboden waren, hebben Italiaanse communisten gis teren een besloten bijeenkomst op een kasteel bij Milaan in een demonstratie doen verkeren, door, eenmaal binnen gekomen zijnde, rode doeken en vlaggen te voor schijn te brengen. Apderen trokken hun jas uit en onthulden aldus een rood vest of pullover. Van het kasteel uit trokken geleidelijk aan groepen demonstranten naar hët kathedraalplein van Milaan. Een vrouw wierp uit een venster een fles tus sen de menigte, die door de straat trok; dit veroorzaakte een paniek, doordat men meende met een bom te doen te hebben. Een^politie-agent loste enige schoten in de ricKJing van het venster. Lifigo Longo, Togliatti's assistent, sprak de vergadering toe. Hij zeide, dat de par- tisanen nog steeds hun vrijheid hadden te verdedigen en dat degenen, die de demon stratie verboden hadden de Milanese politiechef en de minister van binnenlandse zaken, Scelba degenen waren, die „steeds de partisanen hadden tegenge werkt". Tijdens een botsing met de politie werd een negentienjarige Milanese carabiniere bij het kathedraalplein door een schot in het hart gedood. T\^e demonstranten liepen verwondin gen op en er werden drie arrestaties ver richt. Een plotseling losbrekend onweer, ver gezeld van een hevige regenbui, hielp de politie de menigte op het kathedraalplein te verspreiden. s Het Italiaanse vakverbond heeft een communiqué uitgegeven waarin geëist worden: 1. Agrarische hei-vormingen door de liqui datie van grote landgoederen en concessies voor de boeren; 2. Industriële hervormin-- gen door nationalisatie van sleutelindus trieën en deelneming van de arbeiders in de directies van firma's, door middel van arbeidersraden en 3. Hervormingen op het gebied der sociale vertekering, met vol doende grote pensioenen voor alle arbei ders en invaliden, betaling aan werklozen, zieken of personen, die door een ongeluk gewond zijn gerapkt-. In een onderhoud zeide Guiseppe di Vit- torio, de communistische secretaris van dit zeven millioen leden tellende vakverbond, dat, de beweringen dat het vakverbond stakingen zou gaan organiseren omdat de linkse partijen geen succes bij de verkie zingen hebben behaald, belachelijk èn on gegrond zijn. Men zou zich echter wel ver dedigen tegen elke aanval op de arbeiders. Heden zilveren bruiloft van Engelse koningspaar Scotland Yard heust de f eestroute af De Londense politie heeft in samenwer king met Scotland Yard gisteren de route, die het Engelse koningspaar vandaag op zijn zilveren bruiloftsdag, van Buckingham Palace naar Saint Pauls Cathedral zal vol gen, zorgvuldig geïnspecteerd. De ruimte voor de ingang van de kathedraal is met ijzeren rasterwerk afgezet. Detectives licht ten de deksels van putten voor electriciteït, telefoon- en waterleidingen en onderzoch ten het binnenste op „boobytraps" en an dere onprettige verrassingen. Nel van Vliet terug Met de „Noordam" van de Holland Ame rika Lijn is de zwemster Nel van Vliet uit Amerika in Rotterdam aangekomen. Zij gaat zich voorbereiden voor de Olympische Spelen. De „Noordam" is het eerste schip met goederen uit het Marshall-plan. waarschijnlijk heeft ,de bestuurder van deze auto de trailer niet opgpmerkt. Met grote kracht botste de auto tegen de trailer. De wagen schoof onder de laadbak, waar door de kap werd afgerukt. Alle vier in zittenden warep op slag dood. Ontvlucht meisje Bij de trailer bevond zich, behalve de chauffeur nog een 20-jarig meisje, gekleed in gestichtskleren. Zij bleek die ayond ont vlucht te zijn uit het opvoedingsgesticht te Zeist. Zij had de stilstaande trailer opgemerkt en gevraagd te mogen liften,, hetgeen de chauffeur toestond. Hij moest echter eerst zijn banden in orde maken.. Het meisje is toen alvast in de cabine gaan zitten. Haar aanwezigheid bleek voor het polïtie-onder- zoek van groot belang te zijn. Zij verklaar de namelijk, dat haar aandacht op de trai ler is gevallen door het brandende rode achterlicht. Het staat "vrijwel vast, dat het achterlicht ook op het ogenblik, dat de personenauto naderde, heeft gebrand. Behalve de verklaring van het meisje is er nog een belangrijke verklaring. Enige ogenblikken voordat het ongeluk ge schiedde, naderde uit de richting Amers foort een auto, waarvan de bestuurder op 100 meter afstand het rode achterlicht van de vrachtauto opmérkte. Hij ontdekte eerst enkele ogenblikken later dat de wa gen stilstond. Een aanrijding kon hij toen niet meer vqorkomen, doch door het krach tige remmen had deze geen ernstig gevolg. De personenauto werd wel dusdanig be schadigd, dat zij moest worden wegge sleept. Sympathiek plan Iedereen herinnert zich de goede gaven welke wij in de hongerwinter, toen de \nood hgt hoogst was. uit Zweden ont vingen. Nu op 16 Juni de koning van Zweden negentig jaar wordt, heeft mejuffrouw C. Lebret, Pieter Breughel- straat. 2 te Utrecht, die op dezelfde dag jarig is, het sympathieke plan opgevat, de monarch hulde te brengen en hem tevens nogmaals dank te betuigen voor 5 hetgeen zijn volk voor ons heeft gedaan. jj Zij vrdagt de namen en adressen van Nederlanders, die op 16 Juni jarig zijn, om met hen nader te overleggen, welke vórm aan dit huldebetoon gegeven zal worden. Gemeenteraadsverkiezingen in Beieren en Hessen Socialisten leiden in Frankfort Vier millioen Duitsers in Beieren en Hes sen (Amerikaanse zóne) zijn Zondag ter stembus getogen voor het kiezen van. bur gemeesters en gemeenteraadsleden. De voorlopige cijfers voor Frankfort, hoofdstad der Engels-Amerikaanse zóne luiden als volgt: sociaal-democraten 37 pet., christen-democraten 26 pet., liberaal-demo craten 23 pet., communisten 11.2 pet. ïh het overwegend industriële Hanau werd de uiterst linkse K.P.D. (Duitse com munistische partij) derde van de vier par tijen en behaalde 9 van de 36 zetels. In de grotendeels katholieke stad Fulda kregen de communisten, voor zover titans bekend, 859 der 19.856 stemmen en geen zetel. De christen-democraten kregen hier 21 der 36 zetels. Definitieve uitslagen zijn eerst rond Woensdag te verwachten. Volgens de definitieve uitslagen te Frankfort zijn de raadszetels> aldaar als volgt verdeeld: sociaal-democraten 31 (voorheen 32). christen-dertiocraten 21 (28) f liberaal-democraten 19 (geen), com munisten 9 (geen). DE „VOLENDAM" UIT PORT SAID VERTROKKEN. De „Volendam", ten aanzien waarvan de quarantaine-maatregelen zijn opgeheven, is uit Port Said paar Nederland vertrokken. Het woord is aan.... Lucretius: Het léven is ons niet in eigendom gegeven, maar in vruchtgebruik. van Weekeinde stond in teken Europese eenheid Socialistencongres sticht permanent orgaan De conferentie van de zestien socialisti sche partijen te Parijs heeft besloten tot oprichting van een permanente organisatie te Parijs ter voorbereiding van de oprich ting van de „Verenigde vrije staten van Europa". Ook werd besloten een socialis tisch documentatie- en propagandacentrum op te richten. Dit laatste betekende niet een socialistische tegenhanger van de.„komin- form" doch slechts een informatiecentrum te zijn; Hugh Dalton, Brits ex-rtiinister van Fi nanciën, bevestigde dat geen der zestien socialistische part.'en van Europa verte genwoordigd zou zijn op het federalistisch, congres, dat in Mei tö Den Haag zal ge houden worden. De zestien partijen zul1 en op 4 Juni bij eenkomen te Wenen om de Ruhr-kwestie opnieuw op te nemen. Vastgesteld werd, dqt de Europese orga nisatie steeds open moest blijven en de commerciële uitwisseling bevorderen tus sen het Oosten en het Westen. Over het regiem van Franco in Spanje werd een veroordeling uitgesproken. Unieraad geopend. De Britse minister Bevin heeft gisteren te Londen de eerste bijeenkomst van het per manent orgaan van de West-Europese unie geopend. Lord Halifax, voormalig Brits ex-minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft voorts Zondag te Londen de bijéénkomst der in terkerkelijke christelijke actie geopend met een beroep op vde geest van het ver- enigAchristendom", teneinde strijd te vie ren legen krachten der antithese die zullen vechten met elk te hunner beschik king staand wapen". Katholieken, protestanten, conservatie ve «n socialisten o.a. uit België, Duits land, Engeland, Frankrijk en Nederland, wezen op „het verband tussen christen dom en Westerse beschaving". Attlee en Churchill haddén heilwensen gezonden. Attlee verklaart in zijn boodschap: „Thans komt het er in de eerste plaats op aan opnieuw de zedelijke waarden te be vestigen. die de grondvesten zijn van onze christelijke beschaving". Eieren en krentenbrood 9 In de bonnenlijst van 29 April zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor twee eieren wordep bekend gemaakt. De bakkers krijgen de eerstvolgende weken kleine hoeveelheden krenten en ro zijnen ter verwerking in het brood. Bin nenkort zal dus in beperkte mate krenten- of rozijnenbrood verkrijgbaar zijn. Een bon van 400 gram brood geeft recht op 400 gram krentenbrood. Sovjetcomponisten op het matje Sjostakowitsj, een der Sovjet-componis- ■ten, die beschuldigd worden van „bour geois" en „formalistische" invloeden in hun muziek, heeft het congres van Sovjet-com ponisten dat op het ogenblik te Moskou gehouden wordt, zijn verontschuldigingen aangeboden. Hij sprak van „grove fouten en ontaardingen", die hij in zijn wyk had laten binnensluipen en beloofde zich te her zien. Sjostakowitsj zeide verder, dat de Sovjet musici met alle macht moesten strijden te gen dé invloed van de moderne buiten landse muziek. Hij was van plan de weg te vinden tot een realistische volkskunst. „Bij nader inzien ben ik de communistische partij werkelijk dankbaar voor haar op bouwende critiek", aldus Sjostakowitsj. Tichon Chrennikof, secretaris-generaal van het centrale comité, zeide. dat het zwij gen van Serge Prokofief en Nikolai Mya- kovsky bewees, dat zij zich afzijdig bleven houden van de collectieve lijn en de indi vidualistische lijn volgden, zo kenmerkend voor hun gedrag tijdens de afgelopen jaren. Hij zeide voorts, dat de brief van Vissarion Sjebal aan het congres en de verklaringen van Vano Moeradeli en Aram Chatsjatoe- rian de aanwezigen niet hadden bevredigd. Koreanenoproer in Japan Zaterdagochtend hebben 1.500 Kroea- nen de prefectuur te Kobe in Japan om singeld, de verbindingen met de buiten wereld afgesneden en geëist, dat een be sluit betreffende de sluiting van de Ko reaanse scholen wordt ingetrokken. Tijdens de nacht heeft de Amerikaanse» overheid alle Koreaanse leiders aangehou- dén en de alarmtoestand uitgeroepen. Volgens de „Asahi" te Osaka hebben 200 Koreanen Zondagochtend stormenderhand twéé politieposten van de stad ingenomen. I,n een Saterdag .uitgegeven communiqué had de Amerikaanse overheid de Koreaan se leiders heftig aangevallen en hun er van beschuldigd in de scfiolen centra voor uiterst linkse propaganda te willen stich ten. DROOG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Aanvankelijk op vele plaatsen weinig, doch later weer toenemende bewolking. Droog weer met matige wind uit Noor delijke richtingen. Vannacht iets lagere temperaturen, morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. 27 April: Zon op 5.19 uur, onder 19.57 uur Maan op 0.40 uur, onder 7.07 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1