c c Bakker neemt de oranje-trui over J Spert in het kort De 9 Muzen PANDA EN HET OOG VAN MUG Nieuwe uitgaven C Wereldnieuws WOENSDAG 28 APRIL 1948 Ronde van Nederland Bakker heeft de étappe Nijmegen Maastricht gewonnen en heeft de eerste plaats veroverd in het algemeen klasse ment. Hij zal dus in de volgende étappe de oranje trui mogen dragen, in plaats van Arie Vooren, die de zesde plaats inneemt. De eerste klap is een daalder waard en dit gold ook voor de étappe NijmegenMaas tricht door het Limburgse heuvelland. Het groepje, dat zijn slag sloeg in het begin van de rit en dat bij Horst zes en een halve mi nuut voorsprong op het hoofdpeloton had bevochten, heeft die voorsprong behouden tot op 30 km. van de finish, waar de kop groep uit de volgende renners bestond: Hopstaken, Storm. Motké. Van Beek, Schel lingerhout. Bakker. Clemens en Rodriguez. Daarna traden wijzigingen in. maar het wa ren toch vijf renners uit de kopgroep, die elkaar onderling over de laatste 30 kilome ters de prijs betwistten. Bij de beklimming van de Wintraeckerberg was de volgorde voor de premie: 1. Van Eeek; 2. Clemens: 3. Bakker; 4. Schellinger hout: 5. Motké. Bij de helling van de Molen berg zakten drie renners af, te weten: Motké. Hopstaken en Storm, maar zij voegden zich weer bij de kopgroep tijdens de afdaling van deze heuvel. Na Gulpen hadden Van Beek. Bakker en Schellingerhout zich los gereden. Zij werden op een minuut gevolgd door Clemens en op twee minuten door de Spanjaard Rodriguez. Het was toen al duidelijk, dat de strijd om de eerste prijs zou gaan tussen Bakker, Schellingerhout en Van Beek. Op de Cauberg kreeg Van Beek bandenpech, waardoor hij terugviel en niet aan de eindsprint kon deel nemen. Deze werd verreden op het Konings plein in Maastricht, waar vele duizenden toeschouwers langs het parcours stonden ge schaard en na een nek aan nek race om het grasperk werd deze sprint met een band- diktè gewonnen door Bakker. Weinig uitvallers. Een van de eigenaardigheden van deze ronde is. dat het percentage uitvallers zo laag blijft. Tot Dinsdagmorgen had slechts een tiental deelnemers de strijd gestaakt. Hon derdtwintig renners startten voor de vierde étappe en dit plaatste de organisatoren voor onverwachte moeilijkheden o.m. wat betreft dc huisvesting, welke in Nijmegen goed ge- Tegeld was. Zij hebben er uiteraard niet op gerekend, dat de strijd in het Limburgse heuvelland door een dergelijke stoet renners zou worden betwist. In blinkende zonneschijn en met een flink briesje uit het Westen, nu eens in de flank dan weer schuin tegen en een enkele maal in de rug reden de deelnemers naar Grave, waar om één uur de brug over de Maas ge passeerd werd. Het peloton was toen nog in tact. Met de Limburgse heuvels voor de boeg had blijkbaar niemand lust in ontsnappings pogingen Enkele kilometers bezuiden de brug werd de grote weg naar Den Bosch ver laten en ging het links af over een niet al te gelijke secundaire weg met veel bochten tussen weide- en roggevelden, via Zeeland en Uden naar Veghel. Deze kronkelweg met weinig zicht leende zich uitstekend voor een vlucht en drie. vier renners met nog enkelen aan het wiel bezweken voor de verleiding. Zij flitsten weg uit de hoofdgroep, die niet reageerde en hadden bij Gemert een voor sprong van een km. Het waren de Spanjaar den Rodriguez en Capo en zeven Nederlan ders: L. Schellingerhout, Motké. Hopstaken, Evers. Bakker, Steenbakkers en Storm en de Luxemburger Clemens. Na Gemert zakte het tempo in op het zeer slechte stuk weg voor en na Mortel. Capo raakte.hier in moeilijk heden en moest lossen, nadat zijn maat Ro driguez vergeefs getracht had hem weer op de konlopers te trekken. Om 2 uur 20 reed de leidende groep van negen renners Hel mond binnen met een voorsprong van ruim 4'min. op het peloton. Op de fraaie weg door de Peel maakte het peloton serieus werk van de achtervolging met het gevolg dat het bijna onmiddellijk uitviel in een grote moot van misschen 70 renners en drie of vier kleinere groepen, een sliert van misschien wel een km. lang. Ver terug lagen kleine plukjes achterblijvers, maar de negen kop lopers hielden er eveneens een straf gange tje in en bij Horst hadden zij een behoorlijke voorsprong. Hierna volgde het verloop, waarover wij reeds schreven. De uitslag luidt: 1. Bakker (Zaanstreek) 6.27.18; 2. Schellingerhout zelfde tijd; 3. Van Beek 6.29.57; 4. Clemens 6.29.57; 5. Hopstaken 6.34.49; 6. Goldschmidt (Lux.) 6 35.05; 7. Sa- velsberg 6.35.05; 8. Tarchini (Zwitserland) AANSTAANDE ZONDAG worden op het terrein van de Duinmanège in Bentveld on derlinge wedstrijden gereden. Het program ma omvat een dressuurproef, een cross country en een springconcours. GOEDE OVERWINNING VAN VAN MEE GEREN. In de tweede ronde van de Britse hardebaankampioenschappen speelde Van Meegeren, die vermoedelijk in het Nederlandse davis cup team zal worden ge kozen. een uitstekende partij tegen de Engelsman Wallis. Van Meegeren won met 6—3, 6—1, 6—1. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Oclitend- rhythme. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.45 Werken van Sibelius en Smetana. 9.15 Mor genwijding. 9.30 Concert voor fluit en orkest. 9 45 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 30.35 Filmmelodieën. 10.50 Voor kleuters. 31.00 Operettemuziek. 11.45 Amy Groskamp Ten Have. 12.00 Vioolrecital. 12.30 Weer bericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Orgelspel en zang. 13.15 Vaudeville-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Maria Stroo speelt werken van Brahms. 15.00 Voor zieken. 16.00 Pro gramma in een notedop. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier? 17.30 Dansorkest. 18.15 Sport- raatje. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 ie Ronde van Nederland. 19.10 Guitaarspel. 19.15 Volksmuziekschool. 19.45 De R.V.D. antwoordt. 20.05 Echo van de dag. 20.15 Boyd Neel dirigeert het omroeporkest (werken van Britten. Benjamin en Debussy). 21.05 Mu- zickjournaal. 21.45 Romantische vocale en Instrumentale klanken, 22.45 Nederland en de West-Europese Unie. 23.15 Platen. HILVERSUM n. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00, 13.00. 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 19.15 Orkest. 7.30 Liederen van Schu bert en Wolf. 7.45 Gebed. 8.15 Pluk de dag. 9 00 Voor de vrouw. 9.05 Vioolconcert van Barh. 9.35 Zweedse liederen. 9.45 School radio. 10.00 Strijkkwartet. 10.15 Morgendienst. 10 45 Geestelijke liederen. 11.00 Ziekenbe zoek 11.45 Pianowerken van Beethoven en Bach. 12.00 Angelus 12.03 Metropole-orkest. 12 30 Weerbericht. 12.33 Metropole-orkest. 32 50 De Ronde van Nederland. 12.55 Zonne wijzer. 1320 Liede-en van Schubert en Brahms. 13 45 Hors d' Oeuvre 14.00 Musette- orkcsl. 14.30 Frans Militair orkest. 14.40 Voor dc vrouw. 15.00 Busch-strijk-orkest. 35.30 Muziek van Couperin en Rameau. 16.00 Bij bellezing. 16.45 Schots koor en orkest. 17.00 Jeugdjournaal, f7.30 Oud-Franse madrigalen. 17 50 „Wij slaan op de tong-tong". 18.00 Mu ziekkorps uit Narvik. 18.15 Chr. Nationaal Vakverbond. 18.30 Vervolg muziekkorps. 18.4o Maatschappij en ambachtsschool 19.15 Leger des Heilskvartier. 19 30 Actualiteiten. 19 45 Lezing 19.50 Platen. 19.55 Bachkoraal. 20.15 Stcravond. 2130 Familiecompetitie 21.50 Frans koor zingt geestelijke liederen. 22.15 De vaart der volken. 22.35 Pianomuziek van Liszt. 22.45 Overdenking. 23.15 Fluit en harp en strijkkwartet. 23.45 „Die Haghe Sangers' 6.35.29: 9. Hendricks (België), De Ruiter, Loos, Van As. Rogiers (België), Lambrichs, Janssen 6 36.40. Het algemeen klassement is geworden: 1. Bakker 22.01.51 'Zaanstreek); 2. Van Beek (Zaanstreek) 22.08.24; 3. Goldschmidt (Lu xemburg) 22.11.21; 4. De Ruiter (Zuidhol land) 22.12.29; 5. Rogiers (België a) 22.13.13; 6. Vooren (Zaanstreek' 22.13.14; 7. De Vries (Zuidholland) 22.13.31; 8. Tarchini (Zwitser land) 22.13.54; 9. Jansen (Limburg) 22.14.35; 10. v. d. Meerschaut (België b) 22.15.57; 11. Kirchen (Luxemburg) 22.16.07; 12. Didden (België a) 22.16 34; 13. Clemens (Luxemburg) 22.16.54; 14. Poels (België b) 22.16.57; 15. De la Cotte (Frankrijk) 22.17.04; 16. De Baere (België b) 22.17.28; 17. De Korver (Zuidhol land) 22.17.35; 18. Joossen (Noord-Brabant) 22.17.48; 19. Hendricks (België a) 22.18.52; 20. Motké (Noordholland) 22.19.06. Korfbal Nederlands twaalftal tegen België samengesteld Het Nederlands twaalftal, dat op 9 Mei te Antwerpen tegen België uitkomt, is als volgt samengesteld: Aanval. Dames: A. Koper—v. Es: Tr. Hees- pelink. Heren: D. Stoeltie (allen Westerkwar tier); H. Schoonderwoerd (Archipel). Midden, dames: N. KarsenPitters (Rohda): M. Nagtegaal v. d. Graaf (Deetos). Heren: G. Seits (Deetos); H-. Koper (Westerkwartier). Verdediging, dames: H. Schuiten ('t Zui den); C. HelderVl'etman (Blauw Wit). Heren: C. Karsen (Rohda); P. Oerlemans Swift). Reserves. Dames: R. Smittenaar (Olym piad L. Vlietman (Westerkwartier). Heren: P. Doeven (Koog Zaandijk); S. Vermunt (Blauw Wit). Schaken Twee partijen afgebroken in Moskou De partijen in de 18e ronde van het tour- nooi om het wereldkampioenschap schaken, n.L BotwinnikSmyslov en KeresRes- hevsky werden afgebroken. Botwinnik had het materieel voordeel van een pion. In de partij KeresReshevsky had Keres een toren tegen Reshevsky een raads heer. Om de Haarlemse titels Door het grote aantal achterstallige par tijen is het zeer moeilijk te voorspellen, wie in de finale zullen overgaan in het schaak- tournooi om het persoonlijk kampioenschap van Haarlem. Alleen in de hoofdklasse B is achten, dat de beide spelers van H. S. G., A. Verhoeff en F. A. Spinhoven de hoogste plaatsen zullen bezetten. De uitslagen van de 4e ronde luiden: Hoofdklasse: C. HovinghP. A. v. Driel 01; F. A. SpinhovenS. Herfst 10; J. J. v. Kampen—J. Blokker 01; J. NijmanJ. E. Strengers 10. Ie klasse: C. KosterR. J. Seinstra 10; J. P. Arnold—J. Oosterwaal 10. Uit de le ronde werden nog gespeeld: hoofdklasse: J. BlokkerS. Herfst Vj—W; A. HerfstJ. Nijman '1li. Uit de 2e ronde: hoofdklasse: W. Miedema S. Herfst 0—1. Uit de 3e ronde: hoofdklasse: J. Blokker F. A. Spinhoven 01; J. E. StrengersA. Herfst 'aV4; W. Geuzénbroek—P. Verdonck 1—0. le klasse: Th. D. HetemC. Koster E. J. de Ree—K. Kas 1—0. Noordholland op de goede weg Dat het vertegenwoordigend tiental van de Noordhollandse Schaakbond, waarin niet minder dan vier Haarlemse schakers uitko men, een ernstige gooi zal doen naar de titel van kampioen van Nederland, blijkt uit de grote overwinning, in de eerste ronde van de winnaars-competitie, op de Noord-Brabantse Schaak Bond behaald. De gedetailleerde uit slag luidt: H. Bouwmeester (Haarlem)Mr. P. J. Ras- sers 10; G. B. v. d. Velde (Haarlem)Mr. J. Kallenbach \hVa; S. MuurlinkW. Broek mans 1—0; A. Groenendijk—H. Goudberg 10; J. Zoontjes—H. Soesterboek VaVi; W H. Koster v. GroosT. Stofmeel 10; J. Wij- ker—P. Kuysten 01; W. Geuzenbroek (Haarlem)A. Homen 10; N. LuzaJ. v. d. Ben 1—0; J. Blokker (Haarlem)—G. Seyn 1—0. Totaal: 8—2. Boksen Nederlandse kampioenschappen In de Apollohal te Amsterdam zijn de eind strijden van de Nederlandse bokskampioen schappen gehouden. De uitslagen luiden: Vlieggcwicht: A. Corman (Noorden) wint na een extra ronde op punten van Van der Zee (Noordholland). Bahtamgewicht: Maas (Zuidholland) w. o. p. van Kwarten (Noord holland). Weltergewicht: Dreesens (Zuiden) w. o. p. van Clauwers (Zuiden). Half zwaar gewicht: Tuilemans (Zuiden) w. o. p. van v. d. Kaa (Zuiden). Vedergewicht: Linneman (Noordholland) w. o. p. van Voorwinde (Zuidholland i. Lichtgewicht: Remie (Zuiden) w. o. p van Van Eyck (Noordholland). Wel tergewicht: Van Kempen (Zuidholland) w. o. p. van Hagenaar (Noordholland). Midden gewicht: Schubart (Noorden) wint na een extra ronde op punten van Snoek (Noord holland). Zwaargewicht: De Jager (Noorden) wint na 2 extra ronden op punten van Dijk man (Noordholland). VOETBAL IN ENGELAND In de Engelse voetbaluitslagen in ons num mer van Maandag werd abusievelijk het resultaat van de wedstrijd Grimsby Town Charlton Athletic vermeld als 10. Het was 1—3. De beurzen voor de geld- en fondsen handel zullen op de Bevrijdingsdag (5 Mei) gesloten zijn. Posthume hulde. Er is een commissie gevormd, welke het nagelaten werk van talentvolle, in het verzet omgekomen jonge kunstenaars wil vërzamelen. teneinde de mo gelijkheid van een passende uitgave te over wegen. Het initiatief tot dit plan is uitgegagan van de heer en mevrouw Prinsen Geerligs, ouders van de in Oraniënburg gefusilleerde Reina Prinsen Geerligs. die reeds eerder ter nagedachtenis van hun dochter een litera tuurprijs instelden. De commissie bestaat uit: L. P. J. Braat, Anton Coolen, Henriette van Eyk, Marius Flothuis, Willem de Geus, dr. K. H. Heeroma, Albert Helman, Ed. Hoornik, Henriette Mooy. mevr. H. C. Prinsen Geerligs, H. M. van Randwijk, mevr. dr. A. RomeinVerschoor, Theun de Vries en Johan van der Woude. Fransen spelen voor Nederlandse oorlogs slachtoffers. Onder auspiciën van de ..Com missie Nationale herdenking 19401945" .zal in verschillende steden van ons land een voorstelling worden gegeven van „La Fran- cerle", door de Franse auteur Raynal. De acteurs Henri Norbert, Susanne Iriel en Michel Brannes, de Comédie frangaise, Théatre Sarah Bernhardt. Théatre National de Chaillot en Théatre Antoine zullen be langeloos hun medewerking verlenen. De opbrengst der voorstellingen komt geheel ten goede aan door de oorlog getrof fen Nederlandse kunstenaars en de door hen nagelaten betrekkingen. De „Zuiderkruis" in Rotterdam Dinsdagmiddag heeft de „Zuiderkruis" weer honderden militairen uit Indonesië naar het vaderland teruggebracht. De mi nister van Oorlog, tevens minister van Marine a.i. de luitenant-kolonel A. H. J. L. Fiévez sprak bij de aankomst in Rot terdam de mannen ook namens de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen toe, maakte gewag van dankbaarheid van het gehele Nederlandse volk, wenste allen een succesrijke terugkeer in de burgermaat schappij toe en besloot met een driewerf hoezee op H. M. de Koningin, waarmee allen instemden. Ter begroeting was ook aanwezig de chef van de generale staf, de luitenant-generaal mr. H. J. Kruis. Onder de vrijwilligers aan boord bevon den zich tweemaal drie gebroeders: drie zoons van de familie Oversier uit Aalst en drie van de familie Van der Waarden uit Tilburg. Nationale herdenking der gevallenen B!j de nationale herdenking van de ge vallenen in de tweede wereldoorlog in de Ridderzaal op 4 Mei zal de herdenkingsrede worden gehouden door de minister-presi dent dr. L. J. M. Beel. De plechtigheid zal worden bijgewoond door generaal Foulkes, commandant van het eerste Canadese leger en zijn echtgenote. Het Corps Diplomatique en vele hooggeplaatste autoriteiten zullen mede tegenwoordig zijn. Voorts zullen aanwezig zijn 80 Franse oud-strijders, die in 1940 in Zeeland heb ben gevochten. De bijeenkomst zal onder leiding staan van prof. mr. A. Anema, plaatsvervangend voorzitter der Eerste Kamer. Rosa Spier zal een harpsolo spelen, Willem Ravelli zingt enige aria's en Charlotte Kohier draagt voor. Als buitenlandse gasten zullen mede werking verlenen Eugene Conley, tenor] Simon Goldberg, viool en Stefan Askenase, piano en de Engelse pianiste Nina Malkina. Daar ook de gevallenen van onze geallieer den herdacht worden, heeft het buitenland het op prijs gesteld, een culturele bijdrage te leveren. Nederlandse Vrouwenactie vraagt maatregelen in Indië De „Gemeenschappelijke actie van Ne derlandse Vrouwen" heeft zich opnieuw in een brief gewend tot de minister-president, waarin gerefereerd wordt aan een radiorede van ir. Steup, voorzitter van'de N.I.B.E.G. te Batavia, waarin werd medegedeeld, dat thans nog ongeveer 15.000 Europeanen en Indo-Europeanen binnen republikeins ge bied worden vastgehouden en ook op Zuid- Sumatra en in Fort de Koek tal van Neder landers gevangen blijven. De „Actie" protesteert er tegen, dat nog steeds niet voldaan is aan de destijds door de regering als voorwaarde voor verdere onderhandelingen gestelde eis, dat eerst de gijzelaars zouden worden vrijgelaten en dat het Nederlandse Rode Kruis nog steeds geen toegang tot republikeins gebied krijgt om de 2600 Nederlanders, die buiten kamp- verband leven, op te sporen. Voorts is de „Actie" van oordeel, dat het teruglopen der wekelijkse verliescijfers van onze militairen onbevredigend is. Zij is van oordeel, dat na het laatste bestand en de order „staakt het vuren" er in het geheel geen verliezen meer behoorden te zijn. Daarom verlangt de „Actie" hetzij terug keer van de Nederlandse militairen uit de archipel, hetzij een beslissing, door welke „de soldaten hun plicht mogen doen en de bevolking en zichzelf afdoende bescher men". De „Actie" verlangt tenslotte van de re gering, dat zij zich „door geen enkel drei gement van binnen- of buitenland zal laten weerhouden om alle nog in gevangenschap zuchtende land- en rijksgenoten onmiddel lijk op te eisen of te doen bevrijden". Duitse radardeskundigen vrijgesproken Twee Duitse radardeskundigen, dr. Esau en dr. Boettscher, die zich tegen het einde van de oorlog intensief bezig hielden met het radaronderzoek bij Philips, hoorden twee weken geleden voor het Bijzondere Gerechtshof te 's-Hertogenbosch vier ja ren gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. Zij zouden zich opzettelijk hebben schuldig gemaakt aan schending van de wetten van de oorlog door plundering van het Philips-laboratorium te Eindhoven. Zij zouden materialen en apparaten ter waar de van 11.563 gulden hebben meegenomen. Het Hof heeft hen vrijgesproken en hun onmiddellijke invryheidsstelling gelast. Commissie inzake gemeente- classificatie geïnstalleerd De minister van Sociale Zaken heeft de commissie inzake gemeenteclassificatie ge ïnstalleerd. Bij de samenstelling der commissie is er van uitgegaan, dat de leden geen verte genwoordigers van bepaalde belangen of groepen zouden zijn. Slechts op grond van hun wetenschappelijke vorming en practi- sche werkzaamheid zijn zij aangezocht. Minister Drees verklaarde, dat de re gering het van groot belang acht, dat we tenschappelijk en stelselmatig wordt nage gaan, welke objectieve factoren in acht moeten worden genomen bij het ontwerpen van een sociaal, economisch en sociologisch verantwoorde indeling. De commissie be hoeft geen concrete indeling te ontwerpen. Dat zal daarna in overleg met vertegen woordigers van werkgevers en werkne mers moeten geschieden. GROOTHANDEL CAMOUFLEERDE GEKNOEI DOOR DUBBELE BOEKHOUDING Contróleurs van de CCD ontdekten, dat een groothandel te Amsterdam groenten en fruit in blik, welke bestemd waren voor proviandering van zeeschepen, tegen zeer hoge prijzen afleverde aan hotels. Onge veer 70.000 nog voorradige blikken werden in beslag genomen. Het groothandelsbe drijf hield er een dubbele boekhouding op na. Volgens de administratie zouden aan ongeveer zestig zeeschepen producten zijn afgeleverd, doch bij onderzoek bleek een groot aantal van deze schepen sinds ge ruime tijd geen Nederlandse haven te heb ben aangedaan. De betrokkenen gaven toe, dat deze no ta's uitsluitend voor de schijn waren uit geschreven. NEDERLANDSE DISTILLEERDERIJ IN NOORD-AMERIKA Een distillateur uit Schiedam heeft in Cincinnati een fabriek gevestigd, welke in de plaats komt van de reeds in 1933 te Jersey City gevestigde distilleerderij. Met het bedrijf in Canada vormt dit thans het enige bedrijf van een Nederlandse distil lateur in Noord-Amerika. Het bedrijf is berekend op een fabricage van 48000 flessen per dag. De winsten komen in dollars aan de Ne derlandse Bank, die ze in guldens om rekent en vereffent. Cu^Jureel badseizoen le Scheveningen Opvoeringen van Debussy's „Pelléas et Mélisande" en van Benjamin Brittens „The Beggars Opera", een uitvoering door het „Ballet des Champs Elysées" zijn nog maar enkele toppunten uit een bijna over laden kunstseizoen, waarmee Scheveningen zich onbetwist aan de artistieke top plaatst van de Westeuropese badplaatsattracties. De jonge Amerikaanse dirigent Leonard Bernstein, die verleden jaar furore maakte, komt weer en natuurlijk staan ook Frits Schuurman, Ignace Neumark en Carl Schuricht beurtelings achter.de lessenaar. Van half Juni tot half Juli is in het sei zoenprogramma het zogenaamde „Holland- Festival" ingelast. Behalve met de reeds vermelde opera- en balletuitvoeringen zul len de badgasten door het Concertgebouw orkest gediverteerd worden. Eduard van Beinum, Georg Szell en Pierre Monteux zullen dirigeren. Yehudi Menuhin prijkt aan het hoofd van het solistenlijstje. Daarnaast is veel plaats ingeruimd voor de muzen, die meer bij de zee en haar ge noegens passen. Edith Piaf, Marie Dubas en Lys Gauty, vertegenwoordigen het Franse chanson, verder zijn er het Ruys- ensemble, de danseres Chaja Goldstein, de Haagse Comedie en nog vele andere artis tieke vogels van diverse pluimage die het Scheveningse seizoen tot een aantrekkelijk geheel maken. Nederlandse boeren naar Canada Aan de Wilhelminakade te Rotterdam scheepten zich gisteren 745 Nederlandse boeren in aan boord van het m.s. „Tabinta" om de reis naar Canada, hun tweede va derland, te maken. Dit is het derde contin gent emigranten, dat dit jaar naar Canada vertrekt. Evenals de vorige maal is het grootste deel afkomstig uit de provincies Friesland en Groningen. Minister Drees kwam zich in de loop van de middag op de hoogte stellen van de in scheping. Hij bezichtigde het schip en on derhield zich met de verschillende passa giers. 7. Panda begreep heel goed, dat h\j niet door de voordeur naar binnen kon lopen en daarom zocht hij het aan de achterkant. Het geluk diende hem. Achter het huisje was een kleine binnenplaats die col met wasgoed hing. Dht wasgoed kwam uitste kend can pas een betere schuilplaats dan deze. zou moeilijk te verzinnen zijn. Bovendien had hij een goed uitzicht op de achterkamer, waar Joris Goedbloed met een Chinees aan het onderhandelen was. ..Een fraaie steen!" zei Joris. „Het Oog van Mug. naar ik heb horen vertellen. Sierlijk geslepen.' Zuiver can vórm! Wil* ge hem van me kopen, goede vriend?" ,,De eer waarde vreemdeling heeft hem zeker ge stolen?" vroeg de Chinees. Hoe komt ge daar by?" vroeg Joris beledigd. „Ge zijt grof! Ik vond hem op de openbare weg! En ik heb weinig tijd, zodat ik U verzoek mij tienduizend florijnen te betalen, öf van de koop af te zien." Hier zijn zevenduizend florijnen!" zei de Chinees. Meer heb ik niet.' Ik ben een arm man.' En in China is gevonden en gestolen hetzelfde!" Vooruit dan maar!" zei Joris met een zucht. Pétain wenst geen vrijheid voor zichzelf Pleidooi voor zijn vroegere helpers In het blad „Le Monde" is een brief ver schenen, die maarschalk Pétain aan de minister van Justitie heeft gezonden, naar aanleiding van de aankondiging der op richting van een comité, dat voornemens is om zijn invrijheidstelling te verzoeken. Men weet dat de regering onlangs aan dit comité elke activiteit heeft verboden. Pétain schrijft: „Ik dank diegenen, die tot dit comité het initiatief hebben genomen, maar bewust van de.diensten die ik aan mijn land heb bewezen, heb ik om niets verzocht en zal ik om niets verzoeken. Mijn gedachten gaan eerder naar hen, die mij hebben gehoorzaamd en die in de gevangenissen zijn opgesloten. Hun vrijheid is van belang voor Frank rijk. Wat mij betreft, ik heb het offer van mijn persoon gebracht en denk slechts aan de eenheid onder de Fransen". Tito vermindert zijn gebieds- eisen jegens Oostenrijk Te Londen is bekend gemaakt dat Joegosla vië zijn territoriale aanspraken jegens Oos tenrijk verminderd heeft met ongeveer 265 vierkante mylen grondgebied met een be volking van veertigduizend zielen. In het betreffende memorandum, afgelopen week einde bij de „plaatsvervangers" ingediend, verklaart de Joegoslavische regering zulks te doen „ter consolidering van de vrede en de internationale samenwerking, zelfs ten koste van offers, en ter bespoediging van het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk". Het thans door Joegoslavië opgeëiste ge bied omvat slechts twee procent van het gehele Oostenrijkse grondgebied en zijn bevolking. Ta rvisio, het spoorwegknoop punt van Italië, zou Oostenrijks blijven. lagers voor Turkije Dertig jachtvliegtuigen „P47", die een deel van de door de Verenigde Staten aan Turkije te leveren militaire hulp vormen, zijn uit Mtinchen naar Ankara vertrokken. De piloot van een dezer toestellen is met een valscherm naar beneden gesprongen toen zijn vliegtuig boven Innsbruck in Oc stenrijk motorstoring kreeg. Hij is latei- door Italiaanse soldaten gevonden in de buurt van de Brennerpas.De piloot was niet gewond. JOEGOSLAVISCH EXCUUS OVER DOODGESCHOTEN BRIT. Het Foreign Office te Londen deelt mede, dat de regering van Joegoslavië zich infor meel heeft verontschuldigd over het dood schieten van een Brits officier aan de Oos tenrijks-Joegoslavische grens. Zij stelde voor, een Engels-Joegoslavische missie te benoemen om een onderzoek naar het in cident in te stellen. Het Foreign Office zal dit voorstel in behandeling nemen zodra van de Britse autoriteiten in Oostenrijk een volledig rap port over het incident is binnengekomen. NOG GEEN RUST IN COSTARICA. Costa Rica is de vijfweekse revolutie nog geenszins te boven. Diplomatieke bronnen in de hoofdstad San José zeggen, dat tele grammen uit Nicaragua melding maken van activiteit van Costaricaanse colonnes, die voornemens zouden zijn naar Nicaragua op te trekken. Men acht het niet onmogelijk, dat generaal Somoza. de „sterke man" van Nicaragua, hierin een aanleiding zal zien om met zijn strijdkrachten tot een tegen aanval over te gaan. EX-KONING PETER HANDHAAFT AANSPRAKEN OP DE TROON. Ex-koning Peter van Joegoslavië heeft gisteren bij zijn aankomst te New York verklaard zijn aanspraken op de troon te handhaven en te hopen nog eens naar zijn land terug te zullen keren. BETALINGSVERKEER MET BELGIë. Voor het betalingsverkeer tussen Neder land en België bestaat thans een regeling, welke geldt voor een periode, welke per 1 Juli afloopt. Voor deze datum zullen tus sen Nederlandse en Belgische vertegen woordigers besprekingen worden gevoerd over een nieuwe regeling voor het beta lingsverkeer tussen beide landen, waarbij men zal trachten een oplossing te vinden voor de moeilijkheden welke zich tot dus verre in de afwikkeling van het betalings verkeer tussen Nederland en België heb ben voorgedaan. Belangrijke zaken voor het Bijzon dere Gerechtshof te Amsterdam Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam zal 27 Mei de zaak behandelen van J. C. M. Beenen, die indertijd veroordeeld is tot 15 jaar gevangenisstraf, maar wiens zaak in cassatie teruggewezen is voor een nieuwe behandeling. Beenen werkte in be zettingstijd samen met Willemsen en Smit, de beruchte S.D.-mannen te Haarlem en i heeft een belangrijk aandeel gehad in de verraadzaak van „Vrij Nederland" in Haar lem, waarbij veel slachtoffers vielen. 3 Juni komt voor het hof de Aalsmeer der J. J. Romkema, die zich aangemeld heeft als landwachter en als agent der Vrij willige hulppolitie. Hij heeft in de bezet tingstijd in Aalsmeer en omgeving veel van zich doen spreken en ook medegewerkt aan het oppakken van verscheidene men sen. Dezelfde dag komt ook de zaak voor van F. G. Bakker. Dit was indertijd een illegaal werker in Zeeland. Hij werd door de Duit sers gepakt en is toen aan het praten ge bracht. Later is hij, aldus de aanklacht, gaan samenwerken met de S.D. en moet een belangrijk aandeel gehad hebben in het oprollen van een „Trouw"-groep, waardoor verschillende doden te betreuren zijn. De figuur van Bakker is veel omstreden, hij heeft een grote groep die hem verdedigt, maar niet kleiner is het aantal dat zijn ge dragingen scherp veroordeelt. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 28 APRIL Gem. Concertgebouw: Bonte-treintournée AVRO, 8 uur, City: „Michael Strogoff, de koerier van de Czaar", 14 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur, Spaarne: ,.De graaf van Monte Christo", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De speurder van Parijs", 18 j., 2,00, 4.30, 7.00, en 9.15 uur. Rembrandt: op het toneel ..Theater Plezier" met Toon Hermans. 2.30 en 8 uur. Palace: „Jack London". 14 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9 15 uur Luxor: ..De beste jaren van ons leven". 14 j„ 2.30 en 7.30 uur. DONDERDAG 29 APRIL. Gem. Concertgebouw: Optreden van Janine Andrade (viool) en Theo van der Pas (piano'. Grote Kerk: Chr. Oranjevereniging „Prins Willem I", wijdingsdienst, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. MEISJESBOEKEN Lentewolken, door Miep Schroder—v# a™ Gogh, uitgave Em. Quérido, is een meisje Z,rk boek dat met hoofd en schouders bover. j meeste andere uitsteekt. Het is vlot t» 5® 1 schreven, boeiend en hier en daar romj» Fotc tisch. zonder te vervallen in het voor v«j ~"u schrijfsters van meisjesboeken blijkbaar onvermijdelijke „happy-end". In het ge van dr. Franken, de rector van het Lyceiai,nCj in een provinciestad, wordt de moeder^ Florrie Krijger als pleegkind opgenom#13n Het is een alleraardigste familie, waar vade en moeder met hun kinderen alle problem# ook de schijnbaar onbetekenende van ell dag, bespreken, en hen vooïal leren ander# te waarderen. Florrie wordt er als een edu dochter en een eigen zusje beschouwd, nudf.jj0 door alles wat ze in haar jonge leventje i V. heeft meegemaakt, past ze zich niet zo g makkelijk aan, is vaak jaloers en achte dochtig en naast veel vrolijke dagen kom* er ook nogal wat strubbelingen voor. Tk slotte worden ook die overwonnen en vo# het meisje dat zij hier echt op haar plaats j en, zoals haar pleegvader zegt, „onze Florrtf is geworden. Dit boek is er een over gewo# mensen, die proberen hun moeilijkheden# zwakheden te overwinnen en ook ander# daarbij te helpen. De illustraties van dit bo voor 1116 jarigen zijn van Guus InckeL #re Nederland-Noord-Europa Uitgave: Boom-Ruygrok N.t Haarlem De Stichting „Nederland-Noord-Europa" voor de dag gekomen met een eigen orgu van dezelfde naam, dat er in alle opzicht# dra! wezen mag.,Het ziet er aantrekkelijk genoe uit om zijn doel, het verstevigen van de eet nomische en culturele betrekkingen tusse Nederland en Scandinavië, met succes na t- kunnen streven en het bevat zeer lezen waardige artikelen. Beethovencyclus der H.0.' Willem Andriessen gehuldig: De derde avond van de Beethoven-cycl( van de H.O.V., evenals de beide vorig onder leiding van Marinus Adam, wefl geopend met de derde Leonore-ouverturi Deze meesterlijke compositie werd o; schitterende wijze ten gehore gebracht van de eerste tot de laatste noot regeerd een spanning en ontwikkelde zich ee atmosfeer, waarin de dramatiek en poëzie van het Fidel io-gegeven zich in haar suggestieve kracht kon openbaren. Solist was ditmaal Willem Andriesse die ondanks de remmende invloeden vsi een ongesteldheid, een smaakvolle, lyrisch1 Ge(j üdan j iela 0 ils tei: gevoelige en klare verklanking gaf van hn Vierde pianoconcert. Tezamen met de go#: afgewogen begeleiding, die Adam met h« orkest wist te bereiken, werd dit pro |erë grammanummer een treffende evocatie vs iet de lyrische geest in het oeuvre van hoven. Het bestuur van de H.O.V. nam dit op treden van Willem Andriessen te baat o: hem bij monde van mr. Beets, achteraf no te huldigen npar aanleiding van zijn zestig^hêei ste verjaardag, die, zoals men weet October Van het vorige jaar feestelijk gevierd. Na de pauze werd de Zevende Sympho nie gegeven, ook in een uitvoering die wezen mocht. Het onderdeel van dit weri £>r dat van meetaf het succes van de sympho ian nie verzekerd heeft (ik bedoel het Alle ing gretto), waarbij men toen de rest niet zon f der wrevel op de koop toe nam, blijft no| jj' steeds het merkwaardigste en aantrekke eu lijkste van deze apotheose der straft j8j rhythmen. Wel genieten wij van de uitbuil dige en capricieuse delen van de composi tie, en we laten ons meeslepen in de roe! te* van de finale, doch de bezonnenheid vaif^ het Allegretto doet meer dan dat alles; brengt de verheffing en de gemoedswarm- te die tot het hart spreekt. Geen wonder, y-r dat onze voorouders, die op dit punt nofjwil meer ontvankelijk waren dan wij, er stonden, dat dit onderdeel van de sympho- nie steeds gebisseerd werd; en ook dat Allegretto vaak alleen op concerten weri uitgevoerd. Zo heeft het gediend om de weg vrij te maken voor de gehele sympho! nie, die thans onder de negen een ereplaatl bekleedt. JOS. DE KLERK. De .j "0 tal dc en tt' Geeft geen pas.' De Londense correspondent van Ceteka meldt, dat ongeveer Britse onderdanen, die van plan waren hun vacantie in Tsjechoslowakije Joegoslavië door te brengen, van Britse autoriteiten de mededeling ont vangen hebben, dat zij geen passen voor deze landen zullen krijgen. Staking. De artsen der ziekenhuizen Graz en van de provincie Stiermarken hebben besloten het werk stop te zet ten wegens onvoldoende salariëring voeding. Velen hunner zouden onder voed en door tuberculose aangetast zijn. De beslissing is genomen nadat de on derhandelingen met de plaatselijke autoriteiten zijn afgebroken. Doodstraf. Volgens radio Moskou heeft het tribunaal te Warschau de doodstraf ge- eist tegen Albert Forster, die van 1939 tot 1945 gouwleider van Danzig was beschuldigd is van misdaden tegen de mensheid en de vrede. William Knudsen, voormalig president van de „General Motors Corporation" tijdens de oorlog directeur voor de pro ductie bij het Amerikaanse ministerie van oorlog, is te Detroit overleden. Hi] werd in Denemarken geboren en kwam op 20-jarige leeftijd naar de V.S. Protocol. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft geweigerd de naam te noemen van de opsteller van het pro tocol „M", een vermeend communistisch plan om onrust in het Ruhrgebied te weeg te brengen, teneinde het Euro pese herstelprogram te saboteren. Chris topher Mayhew, onderminister voof Buitenlandse Zaken, verklaarde in ant woord op vragen in het Lagerhuis, dat de betrokken persoon niet voor het ge recht zou worden gedaagd. Hij wal geen lid van de Nazi-partij en er be staat enige onzekerheid over, of hij werkelijk de opsteller van het proto col is. „Wij kunnen hem of zijn bloed verwanten niet aan mogelijke représail les blootstellen", aldus Mayhew. Rol. De UNO heeft voor jonge mensen uit alle delen der wereld, die belangstel ling koesteren voor genoemde organisa tie een prijsvraag uitgeschreven. Deze prijsvraag bestaat uit een opstel over: „De rol van het individu in de UNO". De beste tien inzendingen wor den beloond mei een reis naar £ake Success om daar ter plaatse het werk dezer organisatie te bestuderen. Een internationale jury zal de inzendingen beoordelen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2