Haarlems Dagblad Een super-generale staf ,Laat Ar&bischlegioen thuis' Verkiezingen op 7 Juli? Deze maand beslissing verwacht 1 s 1 1 I wli iJf'f 1, h fSH -"*1 p -1 BBrlSÏ voor de Westeuropese Unie Plan voor een Europese Unie FiX,vn Weerbericht J j2e Jaargang No. 18927 yreaux Grote Houtsti 93, Tel Adv en Admin. [24. 14825, Redactie 10600, Direct.-Hoofdred. 5054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. ftikkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur. Robert Peereboom Zaterdag 1 Mei 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post 4,50. vPostgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Boodschap voor Abdoellah UNO-bestandscommissie waarschuwt koning van Transjordanië lf bestandscommissie van de UNO heeft koning Abdoellah van Transjordanië ,in rachtige bewoordingen gewaarschuwd tegen een invasie van Palestina. Deze com- llssie, die samengesteld is uit de consulaire vertegenwoordigers in Jeruzalem van de 'erenigde Staten, Frankrijk en België, heeft de Veiligheidsraad ervan in kennis (steld dat zij aan Abdoellah een nota van de volgende inhoud heeft gezonden: „De estandscommissie voor Palestina van de Veiligheidsraad heeft vernomen dat de tgering van Transjordanië tot algemene mobilisatie besloten heeft en dat de Trans- irdaanse strijdkrachten spoedig over de Palestijnse grenzen zullen marcheren. Gelijk ivve Majesteit bekend is, bespreekt de Algemene Vergadering van de UNO op het igenblik de Palestijnse kwestie. Bovendien behandelt de Veiligheidsraad, in overeen- Icirfming met het UNO-handvest, op het ogenblik de kwestie van het'handhaven van e vrede in dat land. Een oorlogszuchtig besluit of optreden van de zijde van Trans- jrdanië zal ongetwijfeld door de Veiligheidsraad en de gehele organisatie der erenigde Volken met de ernstigste afkeuring worden ontvangen. In overeenstemming jarrtiede dringt de bestandscommissie voor Palestina er in de krachtigste termen bij op aan alle militaire beslissingen of maatregelen, welke Uwer Majesteits regering in (rerweging mocht hebben genomen, achterwege te laten. Wanneer Transjordanië eze waarschuwing in de wind slaat en het door de Britten opgeleide en uitgeruste derd Arabische legioen in actie brengt, is het aan de Veiligheidsraad om een besluit te "1 lemen inzake represailles". iVerl ioesseini verandert tan mening De Amerikaanse afgevaardigde Benjamin [jerig heeft in de vergadering van de be- leersraad voorgesteld terstond maatregelen beramen voor een speciaal tijdelijk be- „ver voor Jeruzalem, ter beveiliging van Ie heilige plaatsen en de bevolking van de {ad. Jamal Hoesseini, de woordvoerder van iet Arabische Hoge Comité, beloofde zijn irganisatie te adviseren de order „staakt iét vuren" voor de oude stad van Jeruza lem af te kondigen' wanneer de Joden er- lede accoord gingen. Mosje Sjertok zeide namens het Joodse Bureau dat er naar zijn weten op het ogen blik in de oude stad van Jeruzalem niet geschoten werd en dat, wanneer de Afabie- 'en niet zouden beginnen te vuren, ook van 'oodse zijde niet begonnen zou worden. Het Joodse Bureau en het Arabische Comité werden het tenslotte eens over bet"zenden van nadere telegrammen naar 'alestina over het „staakt het vuren". De aad verdaagde toen zijn zitting. Bij de hervatting der besprekingen ver jaarde Hoesseini (Arabische Hoge Comité) pan mening te zijn dat^de pogingen om tot sen wapenstilstand voor geheel Jeruzalem geraken nutteloos waren, daar de Joden :en nieuwe aanval gelanceerd hadden, laarom sprak hij zich uit tegen het Ame- ikaanse voorstel voor een tijdelijk beheer poor Jeruzalem. t Latyjurmotie Negen Britsé Labour-parlementsleden lebben in het Lagerhuis een motie inge- liend, waarin wordt aangedrongen op een iersnel d 3 terugtrekking van de Britse troe- uit Palestina, zodat de troepen vóór Mei in plaats van 1 Augustus het land jerlaten hebben. Verder wordt de regering lerzocht zo spoedig mogelijk alle voorra- ien en materiaal in Palestina op te ruimen en er op toe te zien dat de Britse strijd machten Palestina vóór 16 Mei verlaten, lij, die wensten te blijven om de ontrui- ning' te vergemakkelijken, zouden niet later dan 30 Mei moeten vertrekken. Gevechten om Katamon De Haganah meldt, dat zij zonder tegen stand te ontmoeten het strategisch belang- ijke dorp Yazoer aan de hoofdweg Jaffa eruzalem heeft ingenomen. De rust in Jaffa werd Vrijdagavond ver- itoord' door een plotseling losbarsten van machinegeweervuur en mortiergranaten van een Arabische post tegen het grens gebied van Tel-Aviv. De Joden - beant woordden het vuur. De Britse militaire bevelhebber van het district Lydda heeft een bevel uitgevaar dat de Britse troepen de grensstrook tussen de Arabische posities te Jaffa en de dooi* de Joden bezette Arabische wijk Mansjieh moeten bezetten „ten einde te verhinderen, dat gewapende Joden of wapenen de grens over komen". De Eerste Kamer zal niet voor 11 Mei bijeenkomen. Het ligt ih de bedoeling op die of de volgende dag het afdelingsonder - loek v^n de wetsontwerpen met betrek king tot de Grondwetsherziening te doen geschieden. Het is dan mogelijk, dat op 14 of 15 Mei reeds het Voorlopig Verslag ver schijnt. Indien de beantwoording daarvan geen onverhoppte .moeilijkheden oplevert, zal de regering wel in staat zijn, dit ver- in het begin der daaropvolgende week door een Memorie van Antwoord te doen volgen. Wanneer dan de Eerste Kamer de wetsontwerpen bijvoorbeeld öp 20 en 21 Mei in het openbaar behandelt, op laatst genoemde datum de ontwerpen ook wor den aangenomen en de Koningin voorts in de gelegenheid zou zijn op 22 Mei de wet ten te tekenen, dan zouden deze op 24 Mei in het Staatsblad staan en zou op 25 Mei het ontbindingsbesluit met betrekking tot de beide Kamers kunnen worden genomen. Aangezien ons dan nog 35 a 40 dagen moe ten scheiden van de verkiezingen, zou het mogelijk zijn op of omstreeks 7 Juli de (Verkiezingen te houden, op. voorwaarde (echter, dat het hele programma volgens dit schema verloopt. Daarop wordt met alle gracht aangestuurd. Zou er hier of daar een kink in de kabel komen, dan zouden de verkiezingen later gesteld moeten wor den, hetgeen met het oog op de vacanties niet zonder bezwaren is. ONTPLOFFING IN EEN ATOOM LABORATORIUM In het laboratorium-gebouw van de „General Electric Company" te New York heeft zich Vrijdag een ontploffing voorge daan van zulk een kracht, dat een em ployé door een raam naar buiten werd ge slingerd en dood viel. Een gehele verdie ping van het gebouw werd geruïneerd. In het laboratorium worden proeven genomen op het gebied van de atoomsplitsing De Britse autoriteiten te Jeruzalem héb ben het Joods bureau officieel doen weten, dat, tenzij de Joodse aanvallen op de Ara bische voorstad Katamon beëindigd wor den, de Britse autoriteiten alle militaire middelen zullen gebruiken met inbegrip van de luchtmacht om Joods Jeruzalem aan te vallen, aldus een woordvoerder van het Joods bureau volgens een correspon dent van Reuter. De Haganah is in de Arabische voorstad Katamon doorgedrongen en deelt mee, het Griekse klooster bezet te hebben, dat vol gens de Joden gebruikt werd als het cen trale fort der Arabieren. Vijftien Joden zijn gedood en twintig gewond. Van de Arabische verliezen is nog niets bekénd. De Haganah heeft via de radio bekend gemaakt, dat zij de'weg JeruzalemJeri cho heeft opgeblazen, zodat het wegverkeer tussen de heilige stad en Transjordanië onderbroken is. Volgens een te Damascus ontvangen be richt heeft koning Abdoellah van Trans jordanië te Amman een redevoering ge houden op een geheime conferentie van Arabische leiders, onder wie de eerste mi nisters van Syrië en de Libanon. Het kern punt van zijn rede was de „zeer spoedige" bevrijding, van Palestina door de Arabische legers en „eens' en voor altijd" liquidatie, van het Zionistische vraagstuk. Twee bonnen geldig van nieuwe kolenkaart Bruinkoolbriketten thans bonvrij Met ingang van 3 Mei zijn de bonnen 01 en 02 van de brandstoffenkaart TA 806 geldig. Elk dezer bonnen geeft récht op het kopen van 3 eenheden vaste brandstoffen. Om de handel tüdig te kun nen bevoorraden is het noodzakelijk, dat de bonnen zo vlug mogelijk, in ieder geval voor 15 Mei bij een leverancier worden in geleverd. Met nadrytk wordt er nogmaals op ge wezen, dat van enige verruiming in de voorziening met anthraciet geen sprake is. De handel moet dus 'mede worden bevoor raad met belangrijke hoeveelheden andere soorten, waarvan de verbruikers hun even redig deel zullen moeten afnemen. Men make het de handel dus - niet nodeloos lastig; aan wensen tót levering van uitslui tend anthraciet kan niet worden voldaan. Van 3 Mei af zullen bruinkoolbriketten en koolslik zonder bon kunnen worden verkocht. Het ligt in het voornemen bij de verdeling van de bonvrïje bruinkoolbri ketten zoveel mogelijk' rekening te houden met de normale afzetgebieden van bönvrije turf en koolslik. Vliegramp bij Avignon Negen doden In Zuid-Frankrijk, nabij Avignon, is een vliegtuig van de Royal Air Force veron gelukt, waarbij -negen personen om het leven zijn gekomen. Te midden van een hevig onweer hoor den de inwoners van de gemeente Ver- quières het geluid van een laagvliegend toestel, dat in moeilijkheden scheen, te ver keren. Vlak daarna stortte 'het omlaag. Er had een hevige ontploffing plaats en het toestel sloeg tegen de grond nadat een vleugel een boom had geraakt. Volgens ooggetuigen zou het toestel in de lucht dooi de bliksem zijn getroffen. .De vliegers hebben getracht zich met een valscherm te redden; één hunner was nog in' leven toen hij de grond raakte, doch hij overleed kort daarna. Spitfire neergestort Gistermorgen is een Spitfire van het mili taire vliegveld Florennes (België), die voor een proefvlucht opsteeg, even na de start neergestort op een van de barakken van het vliegkamp. De piloot was onmiddellijk dood. De ba rakken vatten vlam, waarbij drie militairen licht gewond werden. Nu de.adviezen van de Colleges van Ge deputeerde Staten van Noord- en "Zuid holland over de eventuële vervanging van de tramlijn HaarlemLeiden door een autobusdiehst aan de minister van Verkeer en Waterstaat zijn uitgebracht, wordt,^naar wij uit betrouwbare bron vernemen, nog deze maand een beslissing in deze kwestie verwacht.' Dr. Tosseram in Utrecht benoemd tot directeur De gemeenteraad van Utrecht heeft de heer dr. B. G. L. M. Tosseram, leraar in aardrijkskunde aan het Christelijk Lyceum te Haarlem tot directeur van de gemeente lijke H.B.S. a met 5-jarige cursus benoemd. N De schooljeugd van Baarn en Soest heeft Prinses Juliana gisteren een bloemenhulde gebracht. De Koningin en het Prinselijk Gezin sloegen .achter een der vensters van het Paleis de voorbij trek kende kinderen gade. DEFENSIE-CONFERENTIE IN LONDEN Gemeenschappelijk verdedigingsplan tegen aggressies in Europa De vijf landen van de WesUEuropese Unie besloten gisteren een soort super- generale staf op te richten om een plan te ontwerpen voor een gemeenschappelijke verdediging tegen een aanval in Europa. In een communiqué, dat na de twee zit tingen van gisteren is uitgegeven, werd verklaard, dat „de ministers van de vijf landen in Londen hun eerste bijeenkomst hielden, welke tevens werd bijgewoond door de chefs van de generale staven van die landen en andere militaire vertegen woordigers." De ministers besloten tot organisatie^ en samenstelling van een militaire commissie van de vijf mogendheden, welke commissie een permanent karakter zal dragen. Deze commissie zal de gemeenschappelijke de fensie-problemen van het Brusselse ver drag in studie Verder werd na de bijeenkomst van van daag niets vrijgegeven. Er werd in dit com muniqué niets gezegd over de feitelijke samenstelling van de commissie en evenmin werd iets gezegd over de persoon die aan het hoofd van deze militaire commissie zal komen te staan. Herhaaldelijk is echter de laatstè tijd hiervoor de naam genoemd van veldmaarschalk Montgomery, chef van de Britse imperiale generale staf. De bijeenkomst was de belangrijkste en grootste militaire conferentie sedert het einde van de tweede wereldoorlog. Men meent, dat de ministers in algemene termen gesproken hebbe- over een rapport aan de Verenigde Staten over land- en luchtstrijd krachten welke beschikbaar zullen zijn voor een West-Europese strijdmacht alsmede over de uitrusting welke hiervoor nodig zou zijn. Verder zou de standaardisatie van de wapenen in bespreking geweest zijn, als mede de opleidingsmethoden en de uitwis seling van cadetten en het gezamenlijk ge bruik van lucht- en zeebases. Witte Huis hult zich in raadsels. Ofschoon het Witte Huis gisteren de ge ruchten, dat president Truman een bood schap naar het Congres zal sturen met het verzoek om wapenleveranties aan landen die deze nodig hebben te verstrekken, cate gorisch ontkende, blijven de berichten aanr houden, dat regeringsinstanties bezig zijn een wetgeving op te stellen tot machtiging van beperkte wapenzendingen aan iedere natie „wier vrijheid voor een aanzienlijk deel afhankelijk is van de Verenigde Sta ten." Een zegsman van het ministerie van Bui tenlandse Zaken zou tot een senator gezegd hebbep. dat het voorstel de volgende week bij het Congres zou worden ingediend, hoe wel de persagent van het Witte Huis, Char les Ross gisteren nog verklaarde, dat de president geen boodschap aan het Congres zou sturen. Mogelijk is het de bedoeling, dat het plan zal worden toegestuurd aan een Congres commissie voor toewijzingen zonder een presidentiële boodschap. Tot fcu toe zou evenwel nog geen nauwkeurig bedrag zijn vastgesteld, doch men zou op het ministe rie van Buitenlandse Zaken bedragen van 100 tot 300 millioen dollar hebben ge noemd. (U.P.) Poolse ambtenaren, die in het buiten land vertoeven, moeten vóór 31 Juli naar Polen terugkeren. Doen zij dit niet dan zijn zij op die datum automatisch ontslagen en van alle rechten uit hoofde van hun dienst verband vervallen verklaard Tram of bus? Ter gelegenheid van de RAl-tentoonstelling rijdt door de Amsterdamse straten een ietwat „voorwereldlijk" vehikel. Het is een originele „De Dion Bouton" van 1898. Weliswaar mogen er niet meer dan twee personen iegelijk inzitten, maar het voertuig rijdt en bereikt zelfs met de wind mee een snelheid van 30 km per uur. De passagiers hebben, om in stijl te blijven, ook maar de kleren uit het jdar 1898 aangetrokken. Politiek prae-advies voor het Haagse congres De Internationale Coördinatiecommissie der Bewegingen voor Europese Eenheid heeft een politiek rapport opgesteld, dat wordt voorgelegd aan het Congres van Europa, hetwelk van 7 tot 10 Mei in Den Haag zal worden gehouden. Wil de politiek van wederkerige hulpver- leping, aanvaard door de regeringen dei- zestien landen, in aanzienlijke mate vruch ten dragen, dan moet zij voortdurend ver gezeld gaan van een parallel beleid van grotere politieke eenheid. Vroeg of laat moet dit inhouden het afstand doen, of, juister gezegd, het gezamenlijk uitoefenen van bepaalde souvereine bevoegdheden, al dus het rapport. De toelating van een land tot het lid maatschap van een Europese Unie moet afhankelijk zijn van de voorwaarde, dat dat land zich verplicht de democratische beeïn- selen toe te passen en de fundamentele rechten van de individu te waarborgen. Een der oogmerken en voordelen van een Europese Unie zal zijn het behoud van de rijke verscheidenheid aan nationale tradi ties, gewoonten en instellingen, die onder een gewelddadige totalitaire vereniging zeker zou bezwijken. Duits J» Een van de belangrijkste problemen is het herstel van het economisch leven van Duitsland, zonder dat daardoor de buuiv staten aan het gevaar van een nieuwe aar val worden blootgesteld. De opneming va:- Duitsland in een Europese Unie is de enig' oplossing en zou zelfs de periode van mili taire bezetting kunnen verkorten. Geen plan voor een Unie zou practisch waarde hebben zonder de deelneming van Groot-Brittannië. In economisch opzicht zouden Europa -zowel als het Britse Rijk zeer versterkt worden door een nauwe as sociatie. De Unie zal natuurlijk moeten omvatten de overzeese gebiedsdelen der Europese mogendheden in Afrika en elders en de bestaande constitutionele banden handhaven. Een volledige vereniging van Europa kan slechts geleidelijk tot 'stand worden ge bracht. Maar de tegenwoordige omstandig heden maken nodig, dat onmiddellijke maatregelen worden genomen tot het doen herleven van de economische kracht van Europa, voor de verdediging van zijn on afhankelijkheid en voor het behoud van de vrijheden zijner volken. Er moet onverwijld een buitengewone raad van Eurof5a worden gevormd. Deze raad zou belast worden met het leiden van gemeenschappelijke maatregelen voor eco nomisch herstel, militaire verdediging en handhaving der democratische vrijheden. Hij zou voorts belast moeten zijn met het ontwerpen van de opeenvolgende stadia der politieke en economische integratie van Europa. De raad zou moeten beschikken over een permanent secretariaat, bestaande uit vier secties: de politieke sectie, de economische sectie, de defensiesectie en de sectie voor de overzeese gebiedsdelen. De regeringen zouden niet tot het lid maatschap van de raad kunnen worden toegelaten, als zij niet een gemeenschappe lijke verklaring ondertekenen, waarbij de grond- en burgerrechten, die essentieel zijn voor de handhaving der democratie, wor den gewaarborgd. De regeringen moeten ook erkennen, dat de raad de bevoegdheid heeft die rechten te doe" perbiecfigen. Er zou een onafhankelijk Europees ge rechtshof moeten worden ingesteld, bij het- Métro staakt weer De conducteurs van de Parijse Métro besloten gisteravond tot een onbeperkte staking, die. vanochtend om 5 uur zou be ginnen. Deze beslissing, die genomen werd met 603 tegen 32 stemmen en 15 onthoudingen tijdens de algemene vergadering van de onafhankelijke vakbond, zou het gehele Parijse ondergrondse verkeer stilleggen op het ogenblik, dat millioenen de viering van de eerste Mei zouden beginnen. De uiteindelijke beslissing om onmiddel lijk in staking te gaan werd genomen, na dat van te voren bêsloten was in principe in te stemmen met een onbeperkte sta- kingsduur. Bij deze staking zijn alle ondergrondse bestuurders betrokken. Zij vragen hogere lonen en herclassificatie om het hoofd te kunnen bieden aan de- stijgende kosten voor hef levensonderhoud. (U.P.) Tijdens een algemene vergadering, die gisteravond in de Arbeidsbeurs is gehou den, heeft het boven- eh ondergronds per- •soneel van de Métro (dat aangesloten is bij de C.G.T.), met grote meerderheid beslo ten, althans op 1 Mei normaal te werken. Het heeft zich bovendien eenparig uitge sproken voor een goed verzorgde dienst regeling tussen 12 en 20 uur, om bij te dragen tot het slagen van de C.G.T.-mani- (festatie ter gelegenheid van 1 Mei. welk elk lid van de raad gevallen aan hangig kan maken, waarin deze grond rechten kunnen zijn geschonden. Het hof moet het recht hebben een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken bij verkie zingen en politieke processen. Indien het hof zou beslissen, dat de grondrechten zijn geschonden, zou de raad de andere lid-staten kunnen verzoeken de nodige maatregelen te nemen. Deze zouden ook sancties kunnen omvatten. Waar de raad het nodig en juist zou oordelen, zou een gemeenschappelijke Europese strijd macht kunnen worden gezonden om vrije verkiezingen te waarborgen. Het succes van al deze eerste maatrege len, aldus het rapport, zal afhangen van de mate, waarin de parlementen en het pu bliek Europees gezind zijn. De beste ma nier om dat te bereiken zou zijn de onver wijlde instelling van een Europese beraad slagende assemblée, waardoor men van ge dachten kan wisselen "en uiting kan wor den gegeven aan een gemeenschappelijke opinie omtrent problemen van de dag. Zulk een assemblée zou het snelst tot stand kun nen worden gebracht, als élk parlément de nodige vertegenwoordigers zou benoemen Later zou een stelsel van algemene vèr- kiezingen moeten worden ingevoerd. Plannen moeten worden uitgewerkt voor de permanente en organische eenheid van Europa. Zij zouden moeten omvatten; een gemeenschappelijk 1 burgerschap, zondêr verlies van de oorspronkelijke nationaliteit, 'de instelling van een Europees leger, de ontwikkeling van een verenigd economisch systeem en de toestandbrenging van een volledige federatie 'met een gekozen Euro pees parlement. FRANSE SOCIALISTEN NAAR DEN HAAG Het bestuur van'de Franse socialistische partij heeft Vrijdagavond medègedeeld, dat geen lid van het bestuur het congres voor een Verenigd Europa in Den Haag zal bij- wpnen, ofschoon de leden van de partij wel onafhankelijk ^tegenwoordig kunnen zijn. Volgens waarnemers is deze beslis sing genomen om de houding van de partij in overeenstemming te brengen met die van de Britse Labourpartij. Aanvankelijk was een grote meerderheid van de Franse partij voor ondersteuning van het congres. Men verwacht dat ongeveer 150 Franse gedelegeerden het congres zullen bijwonen, ■onder wie een zestigtal parlementsleden. Kantonrechter neemt taak van Tribunaal over Wanneer 'op 1 Juni het Haarlemse Tri bunaal zijn werkzaamheden zal gestaakt hebben, wil dat niet zeggen dat de berech ting van de politieke delinquenten die niet in aanmerking komen voor een behande- iing door het Bijzondere Gerechtshof, stop-, gezet wordt. Zoals men weet, zal het kantongerecht deze taak overnemen. De praktijk zal nu zo zijn, dat twee der tegenwoordige voorzitters van Tribunaal kamers benoemd worden tot waarnemend kantonrechter, belast met de vervolging en berechting van de politieke delinquen ten. Deze waarnemende kantonrechters worden bijgestaan door een griffier. Men krijgt dus een zelfde situatie als bij de Tuchtrechtspraak het geval is. De openbare zittingen worden naar alle waar sell ij nl ij kheid in het gebouw van het Kantongerecht aan de Jansstraat gehou den. De griffie blijft in het gebouw aan de Dreef, waar dan tevens een andere instan tie onderdak zal vinden, gevestigd. Het Tribunaal zal meer dan twee duizend dossiers hebben afgewerkt. Daarbij zijn nog niet meegerekend de vele zaken, waarop het fiat werd geweigerd en die een tweede behandeling moesten ondergaan en even min de gevallen waarin de delinquent in verzet kwam tegen de voorwaarden van een buiten vervolging stelling. Het ié te verwachten dat de toekomstige waarnemende kantonrechters vrij veel van dit soort zaken te behandelen krijgen, daar bij de opheffing van de P.R.A.C.'s de zo genaamde lichte collaboratiegevallen met een voorwaardelijke veroordeling afgedaan zijn. Vele van de aldus gevonnisten achten de opgelegde boeten te hoog. Zaak-Plekker op 12 Mei weer voor. Naar wij vernemen zal de eerste kamer van het Tribunaal op -12 Mei de behande ling van de zaak tegen de ex-burgemeester van Haarlem, S. L. A. Plekker voortzetten. Er wordt een „bijgeschaafde" dagvaar ding uitgebracht en mr, L. V. Hoog zal zijn pleidooi houden. De beschuldigde zal zelf niet verschijnen. De heer 3. 3. Swens jubileert De heer J. J. Swens is vandaag vijf en twintig jaar directeur van de N.V. Zeep fabriek „Het Klaverblad". Op verzoek bleef dc viering tot een intieme huldiging op het bedrijf beperkt. Conferentie in Brussel zonder concreet resultaat De in Brussel gehouden tweedaagse bij eenkomst van de ministers van Financiën, van Engeland, Frankrijk, België, Neder land en Luxemburg is om een uur afgelo pen nacht geëindigd zonder de aankondi ging dat enig concreet resultaat is bereikt inzake het gestelde doel, de uitbreiding van de handel. Het communitjué, dat na afloop van de besprekingen werd uitgegeven zegt, dat de ministers over economische en financiële vraagstukken van gemeenschappelijk be lang hebben gesproken, doch voegt daar aan toe: „Wat betreft het bereiken van economisch evenwicht op lange termijn, "kwamen zij overeen de aanbeveling te ver strekken, dat hun afgevaardigden ten aan zien van de organisatie voor Europese eco nomische samenwerking de instructie zul len krijgen passende maatregelen in de 'organisatie te ondersteunen". De ministers zijn het er blijkens het communiqué over eens dat een principe van multilateraal betalingssysteem voor Europa gevolgd moet worden en om tot een dergelijk systeem" te kunnen komen besloot men de deskundigen op te dragen in Brussel te blijven teneinde vaste vorm te geven aan de richtlijnen, welke hun door de ministers tijdens de zitting zijn verstrekt. Dat men niets anders heeft kunnen be reiken, dan een in den brede uitgewerkt principe, dat men de problemen moet ne men zoals zij zijn is naar m?n gelooft te wijten aan het meningsverschil tussen En geland en de Beneluxlanden over de wijze, waarop een fonds tot stand kan worden gebracht om de bestaande afwijkingen op de betalingsbalansen der vijf landen on derling op te heffen. België blijft, naar vernomen wordt, vasthouden aan een dollarfonds dat direct gevormd wordt uit de toewijzingen uit het E. R. P. en Engeland is voorstander van- een fonds, samengesteld uit de natio nale valuta's en afkomstig van de op brengst van de handel die door middel van de Marshall-hulp wordt verworven. (U. P.) D.C-6 zwaar beschadigd Hedenochtend om 10.50 ié tijdens een lesvlucht de DC-6, PH-TWK, bij het oefe nen in het starten en landen, waarschijn lijk tengevolge vaneen verkeerde ma- i noeuvre, op het Z.W.-deel van landings- j baan 230 op de vlieghaven Schiphol zwaar beschadigd. De bemanning liep lichte kwetsuren op. Naar de juiste oorzaak van het ongeluk wordt nog een onderzoek ingesteld. De PH- TKW is de „Wikielmina". Beslissende nederlaag voor Griekse rebellen Berichten uit de frontsector Roumeli maken melding van een beslissende neder laag welke door het Griekse leger zou zijn toegebracht aan de laatste grote groep in gesloten opstandelingen. Aangenomen wordt dat de zuiveringsactie thans in het laatste stadium verkeert. Frontberichten melden dat de strijd langer dan 24 uur zonder ophouden hepft geduurd. Achttien opstandelingen zouden zijn gesneuveld en 102 gevangen genomen. In militaire kringen wordt het totale verlies aan de zijde der guerillas in de afgelopen 24 uur geschat op 148 doden en 340 gevangenen. (U. P.) Brug stort in Twee en twintig doden Tot dusver zijn 22 doden en een groot aantal gewonden van onder het puin ge haald van de in aanbouw zijnde brug van Monte-Castello (Italië), die gisteren is in gestort. De leider van de herstelwerkzaamheden aan de brug is door de politie aangehouden. Toen de brug boven de Savio-stroom in stortte zijn 50 arbeiders in een afgrond van 40 meter diepte gevallen; anderen wer den beneden aan de "brug door het puin bedolven. Men vreest dat zich nog enkele lijken on der het puin bevinden. OPNIEUW BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldig van Zater- dagavond tot Zondagavond: Koude nacht met plaatselijk nacht vorst. Zondag overdag wisselende be wolking met nu en dan regenbuien, hier en daar vergezeld van onweer of hagel Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. 2 Mei: Zon op 5.09 uur. onder 20.06 uur Maan op 3.30 uur. onder 12.22 uur 3 Mei: Zon op 5.07 uur. onder 20.07 uui Maan op 3.46 uur onder 13.34 uui

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1