Haarlems Dagblad UNO-Interregnum Spanning in Berlijn neemt weer toe groot kader Versterking van het wettig gezag Weerbericht i2e Jaargang No. 18929 greaux: Grote Houtstr 93, Tel. Adv en Admin. jj24, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. jj54. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. pjlckerij Z. B. Spaarne 12. Tel 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pcereboom Dinstlag 4 Mei 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bU de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE ORGANISATORS van het Europese Congres, dat a.s. Vrijdag in de Ridder hal zal aanvangen, hopen en verwachten T( i'i het de stuwende kracht zal geven om i federale vereniging van West-Europa ?5- [verwezenlijken. Onder de deelnemers uit ivele landen zullen er talrijke zijn, die tot e leidende figuren in hun vaderland be uren. Leidend in verschillende kringen: jet alleen in die der staatslieden, politici diplomaten, maar ook onder mannen 'tl wetenschap, kunstenaars en schrijvers, jt zou de hoop willen uiten dat bij wel den van de voorgenomen nieuwe eenheid Europa vooral diegenen naar voren tullen komen, voor wie een groot doel an rooropstaat, die federalisten zijn om de -rak zelf, die gevoelen dat het hun op- -acht en dus hun roeping is om ten deze ai taak te vervullen. Wil de onderneming «i |!sgen, dan zal zij krachten eisen die haar :et onbaatzuchtigheid dienen. Altijd heb- en sterke nieuwe stromingen, die to' jden voerden, grote nieuwe figuren naar uren gebracht. Het is klaar te voorkien, jat zij ook nu zullen komen. Want als de rote sprong naar een nieuwe eenheid der :eft volken gewaagd zal worden, zal dat niet Heen een herziening van staatkundig naar ook van democratisch beleid beteke- Het zal op hoger en groter plan wor- gebracht en een wedergeboorte be- Ieder begrijpt dat als eenmaal een fede ral parlement tot stand zou zijn gekomen, ekozen door de betrokken volken zelf en ^'Regerust met zekere bevoegdheden, om retgevende arbeid voor die volken geza- ïenlijk te verrichten, de politieke verhou- ingen in dat parlement geen staalkaart an de tegenstellingen in de verschillende andelijke Huizen van Afgevaardigden ouden zijn. Dat ware onuitvoerbaar. Slechts in enkele grote lijnen, die alle lan- jen gemeen hebben, zou men ze in het ederale parlement terugvinden. Ik waag net te voorspellen, hoe die precies zouden jpen. In de aanvang zouden zij zich wel- icht nog niet scherp aftekenen. Beïnvloed oor het verleden zouden de groepen afge- sardigden der verschillende staten onge- srijfeld eerst neiging vertonen, om de nethoden der internationale conferenties te bootsen en zich als uitsluitende behar- ;ers van „locaal" eigenbelang te gedra- Maar de verhoudingen en bevoegdhe en in een parlement, totaal verschillend ren die van een internationale conferentie isn regeringen, zouden hen spoedig nopen ut het zoeken van breder oriëntering. Het een gang van zaken die velen van ons kleiner verhouding hebben meegemaakt oen zij, eerst bestuurslid van een plahtse- ijke vereniging of afdeling, in het landelijk ondsbestuur werden gekozen. Een leer ervaring. Vrijwel ieder, die voor het erst in een bondsbestuur zitting neemt, omt daar vol gedachten aan de belangen sn zijn eigen ressort. Die zal hij nu wel ens even flink naar voren brengen. Maar merkt al spoedig, dat nevens afdelings- elangen groter zaken aan de orde zijn: ie van het geheel, die herhaaldelijk over- vegen. Hij ontdekt dat hij een nieuwe, iredere taak gekregen heeft en dat zijn «langstelling en zijn blik zich verruimen, iet bestuderen van de §anhangige zaken elpt hem daarbij; hij komt op de hoogte overwegingen en moeilijkheden van nderen, die hij vroeger niet kende en aarvan hij zich dus ook niets aantrok. Hij egint dit alles samen te voegen en de logelijkheden van het geheel te overzien, lat die groter zijn dan hetgeen hij tot dus- er gekend heeft, dat zij bovendien ten- lotte zijn vereniging of afdeling ook zullen aten, meer dan het nastreven van beperkt igen voordeel, wordt hem duidelijk en loeit hem. Hij voelt zich geroepen tot een lieuwe en grotere taak. Deze eenvoudige vergelijking met een oorbeeld uit veler levenservaring duidt ngetwijfeld ook op de wordingsperiode, ie een federaal parlement zou moeten loormaken. Het is maar een kwestie van erhoudingen. Dat sterke, bezielde figuren ich zouden moeten doen gelden om het frote geheel op te bouwen staat vast. Ik jeloof dat zij zich zullen doen kennen als mogelijkheid tot handelen eenmaal daar Men klaagt sinds de oorlog overal in 'uropa over gebrek aan grote leidende Iguren in de staatkunde. Is de waarheid liet, dat de verouderde toestand van een in laten en staatjes versnipperd gebied aan besten de gelegenheid onthoudt, om zich hun volle bekwaamheden te ontplooien? jn het niet de talloze grenzen en hinder- alen. zoveel mogelijkheden verhinderend, Ëe het werkelijke gebrek vormen? Staat zaak niet zo, dat zij nu eenvoudig de ans niet krijgen, omdat men zoveel kwes- ies inderdaad niet kan oplossen? Een federaal parlement zou zich in groter olitieke lijnen ontwikkelen dan de ver- leeldheden in de parlementen der verschil- snde staten aangeven. Het zou nieuwe* raime uitzichten krijgen. Het zou ook niet het minst door het- wegvallen ■an de kunstmatige slagbomen tussen de alken zich steeds sterker bewust worden an het ontstaan van een grote Unie. En et zou zijn verruimende invloed onweer- taanbaar doen gelden op de staatsparle- lenten en de daarin bestaande tegenstel- ingen, die zich op den duur in dergelijke rote lijnen zouden gaan aftekenen. Waar- wn? Eenvoudig omdat men overal breder au gaan denken en neveqs de eigen staat kansen en belangen van het grote geheel aan zien, waartoe men zou zijn gaan be- oren. Wij weten allen dat de practische toe- assing der democratie in Europa voor de orlog ernstige tekenen van verzwakking 'ertoonde en dat die verschijnselen niet Ün verdwenen. Als wij erkennen dat de astellingen der democratie te klein en te 8er versnipperd voor haar taak zijn ge worden, begrijpen wij meteen waar de jenezing ligt. Het kader moet worden ver ruimd en de weg tot grote arbeid daarmee Worden geopend. West-Europa moet zijn kans worden gegeven. Dan zal men een hernieuwde, verfriste democratie zien roeien onder leiding van de mensen, die eigenschappen bezitten om de grote taken aan te pakken. In de negentiende eeuw heeft de demo cratie krachtige staten geschapen. Maar zij ftoest vastlopen in het beperkte kader van horige eeuwen en een vroeger staatsbeleid, lat is het. dat in de twintigste eeuw ge ileken is. Het bijeenroepen van het Haagse Congres toont, dat het nu door vele mannen han betekenis erkend en beseft wordt. En iat men tot daden wil komen. R. P. Majoor ds. D. Broer, legerpredikant in fed. Indië, die in het vaderland is gearri- heerd, heeft thans Haarlem als standplaats ■Mvansen. de laatste mogelijkheid in Palestina Britten blijven bij hun besluit tot evacuatie „Staakt het vuren" in Jeruzalem bevolen De vorming van een voorlopige commis sie der UNO, om het bestuursgezag van de Britse regering in Palestina over te nemen, schijnt thans het vrijwel zekere resultaat van de speciale zitting der Algemene Ver gadering te zullen zijn. De uiteindelijke regeling van het Palestijnse vraagstuk zou derhalve tot de volgende regelmatige Al gemene Vergadering in September a.s. worden uitgesteld. De Algemene Vergadering ziet zich thans na twee weken onvruchtbare debatten ge plaatst voor vier mogelijke acties: 1. haar besluit betreffende de verdeling te be krachtigen; 2. een tijdelijk beheerschap te aanvaarden; 3. een of andere vorm van tijdelijke en voorlopige autox'iteit in het leven te roepen, zoals gisteren door de Britse minister Creech Jones werd voorge steld, of 4. geen actie te ondernemen waar door de kwestie op burgeroorlog zou uit lopen. Het is thans duidelijk, dat de enige voor standers van het verdelingsplan de Sov jet-Unie en de met haar verwante staten zijn, tezamen met een of twee andere kleine landen. Ook het beheersplan is met weinig enthousiasme ontvangen. Ten slotte komt het de meeste delegaties on denkbaar voor, dat de Algemene Vergade ring in het geheel geen actie onderneemt. Er blijft derhalve één mogelijke com promis-oplossing, die reeds enige tijd in de wandelgangen is besproken en Maandag officieel door Creech Jones werd voorge steld een tijdelijk voorlopig lichaam, dat de bestuurstaak van de Britse regering overneemt, waarbij men niet vooruitloopt op enige eventuele politieke regeling. Creech Jones heeft voorts op de bijeenkomst van de politieke commissie verklaard, dat de aankomst van nieuwe Britse troepen in Palestina geen ver andering van de Britse politiek be tekende. Het zenden van Britse ver sterkingen had volgens Creech Jones, tot enig doel, het de Britse autoriteiten mogelijk te maken het land tot vijftien Mei te blijven besturen en de evacu atie van Brits militair personeel en voorraden tussen vijftien Mei en een Augustus te beëindigen. - De trustschapsraad van de UNO heeft gisteren de officiële mededeling ontvangen, dat de order tot het staken van hét vuren voor de oude ommuurde stad Jeruzalem thans wordt uitge voerd. In Lake Success wordt verder vernomen, dat Arabieren en Joden te Jeruzalem on derhandelen over het instellen van veilig heidszones voor vrouwen en kinderen. De besprekingen worden gevoerd onder op pertoezicht van het internationale Rode Kruis en hebben een bestand voor de ge hele stad tot doel. Indien dit mislukt, wilde men de veiligheidszones zien in te stellen. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten blijven op de hoogte van de stand der on derhandelingen. Rustige Maandag Volgens door het Britse hoofdkwartier te Jeruzalem ontvangen berichten is het in de loop van Maandag over het algemeen rustig geweest in Palestina. Een groep van de Britse marine is Maandagavond te Jeruzalem aangekomen om het Britse garnizoen in de stad te ver sterken. De Joden houden thans de Arabische voorstad Katamon in het Zuidelijk ge- De Nicola wenst niet herkozen te worden Maandag verkiezing van een nieuwe Italiaanse president Te Rome is officieel medegedeeld, dat premier De Gasperi door Enrico de Nicola, de 71-jarige president van Italië, er van op de hoogte gesteld is, dat diens gezond heid hem niet toelaat zijn hoge staats functies te blijven vervullen. In politieke Romeinse kringen sluit men echter de mogelijkheid niet uit, dat De Nicola van gedachten verandert wanneer door alle partijen daarop bij hem wordt aangedrongen. Volgens welingelichte communistische kringen te Rome heeft de leider der Ita liaanse communisten, PalAiiro Togliatti, voorgesteld, dat de senatoren en parle mentsleden van het Volksfront de gezame- lijke zitting van Kamer en Senaat aan staande Maandag, voor de verkiezing van een president der republiek zullen boy cotten, uit protest tegen de wijze waarop de verkiezingen zijn gehoifden. deelte van het Jeruzalems gebied. Aan het klooster van de heilige Simeon aldaar is weinig schade toegebracht. Haganah-sol- daten houden er de wacht Gevangenen ontsnapt De Palestijnse regering heeft medege deeld, dat alle veroordeelde gevangenen in Palestina, zowel Joden als Arabieren, thans op vrije voeten verkeren. Zij ont snapten of werden bevrijd toen het Britse gevangenispersoneel werd teruggetrokken. In Jaffa duurt de massale uittocht van Arabieren voort. Nog slechts enkele dui zenden Arabieren zouden in de stad ach tergebleven zijn. Volgens Joodse bronnen zouden Iraakse soldaten de winkels van Jaffa plunderen. Britse troepen hebben de strategisch belangrijke heuvel van Telrish, ten Zuiden van Jaffa, bezet en waarschuw den Joden en Arabieren dat op hen gescho ten zou worden wanneer in het betroffen gebied het vuren hernieuwd zou worden. Pantserwagens onderweg? In officiële kringen te Jeruzalem weigert men het bericht tegen te spreken of te bevestigen, volgens hetwelk een colonne pantserwagens van het Suez-kanaal op weg is naar Sinaï. Er wordt evenwel toe gegeven, dat belangrijke vesterkingen uit alle bases van het Midden-Oosten ver trokken zijn naar Palestina. Deze wijziging in de tot dusver gevoerde politiek zou het gevolg zijn van de beslissing van Trans- jordanië, onmiddellijk na het verstrijken van het mandaat op 15 Mei, in overleg mef alle Arabische landen, de vijandelijkheden te beginnen. Columbia breekt met Sovjet-Unie De Columbiaanse regering heeft Maan dagavond de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie verbroken, zo meldt radio-Bogot4. Eerdere berichten, dat de betrekkingen waren verbroken omdat Sovjet-Russen zouden hebben deelgenomen aan de jongste revolutie, waarbij ongeveer 1500 personen zijn gedood, waren van of ficiële zijde tegengesproken. Het laatste bericht volgt spoedig op de eis der Sovjet-Unie om schadevergoeding wegens een gewapende overval, welke tij dens de .revolutie op een door leden van de Sovjet-legatie te Bogoté bewoond huis zou hebben plaats gehad en waarbij papieren en voorwerpen van waarde ontvreemd zijn Walvisvaarders krijgen onderscheiding Bij de tweede terugkeer uit de Antarc tische gebieden van de Nederlandse wal visvaarder „Willem Barendsz", op 14 Mei te IJmuiden zal aan de kapitein, K. Visser en aan de voorman H. Jonk de De Ruyter medaille worden uitgereikt. NIEUWE GOUVERNEUR VAN INDIA. Te New Delhi wordt medegedeeld, dat Tsjakravartsy Raja Opalatsjari, gouverneur van West-Bengalen, lord Mountbatten als gouverneur-generaal van het dominion In dia zal opvolgen. Mountbatten zal zijn functie op 21 Juni a.s. neerleggen. Maandagmiddag werd de Canadese Gene raal Charles Foulkes geïnstalleerd als ere burger van V/ageningen. Na de installatie tekende de generaal op dezelfde plaats, waar hij in Mei 1945 de capitulatie-oorkon de van de Duitsers mede ondertekende het gastenboek als ere-burger van Wageningen. (Een verslag van deze plechtigheid vindt men op pagina twee). Russen lanceren nieuwe aanvallen op het Britse en Amerikaanse treinverkeer Staking in Nedersaksen breidt zich uit Het onder Sovjet-toezicht staande Duitse nieuwsbureau A.D.N. heeft tegenspraak geleverd van berichten, volgens welke de Westelijke geallieerden het recht zouden hebben vrijelijk gebruik te maken van de autobaan en de spoorweg tussen Berlijn en de Westelijke zones volgens een overeen komst met de Sovjets van Juni 1945. In Westelijke politieke kringen te Ber lijn legde men dit bericht uit als voorteken van nieuwe Sovjet-maatregelen tegen de Geallieerde verbindingen. Britse woordvoerders hebben herhaal delijk verklaard, dat in 1945 wel geen for mele overeenkomst met de Sovjets werd gesloten, doch dat wel verzekering was gegeven van vrij gebruik van weg en spoor weg door Maagdenburg naar Berlijn. De Sovjet-grenswachten bij Marienborn zijn Maandag begonnen de paspoorten van autorijders uit Berlijn te voorzien van exit stempels. Dergelijke stempels worden ge woonlijk gebruikt door immigratie-beamb ten bij aankomst in of vertrek uit het land, doch waren tot nog toe niet aangebracht bij het overgaan van zöne-grenzen in Duitsland. Een woordvoerder van generaal Clay heeft verklaard, dat er geen ontmoeting tussen Amerikaanse en Sovjet-functiona rissen zal plaats vinden zolang de Sovjets blijven weigeren, Amerikaanse diensttrei- nen de Amerikaanse sector van Berlijn te laten binnenkomen. Op de Britse industriële jaarbeurs die heden geopend wordt, is ook dit eerste model van een gastxirbinemotor voor auto's te zien, welke mogelijk een omwenteling in de auto-industrie teweeg zal brengen. De motor heeft geen cylinders, pistons of debrayage en „loopt op alles, van benzine tot generatorgas of zelfs op oude stompjes stearine- kaarsen", zoals de uitvinders beweren. Britse transportautoriteiten hebben wel een onderhoud met die van de Sovjet-zóne aangevraagd teneinde de vervoerproblemen te bespreken. De Sovjet-Unie heeft hierin toegestemd. Donderdag heeft de bijeen komst plaats. De stakingen. De stakingsgolf tegen de voedselrantsoe nen in Neder-Saksen breidt zich snel uit. Ondanks het feit, dat Zaterdag het brood rantsoen is verhoogd, zullen heden naar men verwacht opnieuw 24.000 arbeiders het werk neerleggen. Ongeveer 8000 arbeiders van de rubber fabrieken te Hannover hebben aangekon digd, dat zij heden zullen staken als pro test tegen de „ongelijke voedselleveranties aan de verschillende staten van de Brits- Amerikaanse zóne". Men vreest voorts, dat het grootste deel van de 14000 arbeiders van de chemische fabrieken te Hannover het werk zal neer leggen. Zondag dreigden 1400 man, die werken aan de inrichting van de jaarbeurs te Hannover, met staking. Het bestuur van de beurs verklaarde, dat een staking het onmogelijk zou maken de beurs op de vast gestelde datum. 22 Mei. te openen. Nog geen breuk in Wereldvakverbond A.F.L. wil uittreden Een speciale commissie van zes leden uit het bestuur van het v/fereldverbond van vakverenigingen heeft Maandagavond, zon der tot een besluit te komen, te Rome ver gaderd om middelen te beramen ter voor koming van een scheuring in het verbond. Men had er klaarblijkelijk nog niet in kun nen slagen een oplossing te vinden voor de fundamentele meningsverschillen over de te volgen politiek tussen enerzijds de Sovjet-Russische delegatie en haar aanhang en anderzijds de Britse, Amerikaanse, Ne derlandse, Scandinaafse en andere niet- communistische delegaties. In sommige kringen verwachtte men een voorlopige oplossing door het aanvaarden van een „proefperiode", tijdens welke het verbond zou moeten tonen niet in communistische richting te gaan. Vandaag zal de commissie weer bijeen komen. De algemene indruk is, dat men een splitsing, weliswaar ternauwernood, zal kunnen voorkomen. Men tracht een oplos sing te vinden, welke voor beide partijen aanvaardbaar is. Volgens Irving Brown, de Europese ver tegenwoordiger van de Amerikaanse Fede ration of Labour, zou men in Amerikaanse vakbondskringen willen breken met het wereldverbond, dat thans bestuursvergade ring houdt te Rome. Saillant uit het C.G.T.-bestuur. Louis Saillant heeft besloten af te treden als algemeen secretaris der C.G.T., om zich volledig te kunnen wijden aan het wereld vakverbond, waarvan hij algemeen secre taris is. „Masaryk werd vermoord", betoogt Vansittard Nieuwe onthullingen over Praagse drama „Jan Masaryk, de gewezen minister van Buitenlandse Zaken van Tsjecho-Slowakye heeft geen zelfmoord gepleegd, doch werd gedood omdat hij een zeer lastige getuige was inzake een complot om door middel van een bomaanslag drie vooraanstaande ministers, van wie hij er een was, te doden, vijf maanden voor de omwenteling in Tsje- cho Slowakije", aldus heeft lord Vansittard, vroegere plaatsvervangend secretaris generaal van het Foreign Office in een artikel in de „Daily Mail" verklaard. Hij betoogt, Masaryk goed gekend te hebben. „Het is bijna zeker, dat Masaryk niet van vijftig voet hoogte op het stenen plaveisel sprong, dit zou nooit de manier zijn, die hij zou hebben gekozen. De close-ups van het opgebaarde lijk vertonen geen lichame lijke beschadiging. Masaryk stierf daarom waarschijnlijk door de hand van iemand in zijn flat en zijn lichaam werd naar het plaveisel gebracht", aldus Vansittard. Parfum voor de premier. Hij beschrijft verder hoe in September 1947 de beruchte cadeautjes aan de premier Peter Zenkl, de minister van Justitie dr. Drtina en Masaryk gezonden waren. De pakjes zouden „parfum" bevatten, doch er rees argwaan en het was gebleken, dat zich zwaar explosieve springstof in de pakjes bevonden had. De nationale veiligheids dienst, welke onder controle stond van communisten, had alle pogingen tot onder zoek doen mislukken hoewel het spoor van de aanslag duidelijk naar het districts secretariaat van de communistische partij te Oltynouc had geleid. Toen .de commu nisten aan de macht waren, aldus Vansit tard, werden alle sporen vernietigd en zij, die ervan afwisten werden op last van de communistische minister van Justitie Cepi- cka, gearresteerd. PARIJSE MéTROSTAKING BEGINT TE VERLOPEN. Gistermiddag heeft een aantal stakende Métro-bestuurders en conducteurs het werk hervat. Momenteel rijdt weer tenminste de helft van het normale aantal treinen. Er zijn geen aanwijzingen, dat tijdens een be spreking tussen vertegenwoordigers der vakvereniging en de directie van de Métro overeenstemming is bereikt. Het woord is aan..._ Wljnaendts Francken: Steeds is de mens geneigd nieuwe wijn tb gieten in oude vaten. Niets valt hem. moeilijker dan een her ziening der hem overgeleverde morele waardeschatting. Nederlands lesvliegfuig in België verongelukt Twee legervliegers omgekomen Gistermorgen is een De Havllland „Tiger Moth", een lestoestel van de vliegschool Woensdrecht van het commando Leger- luchtmacht Nederland even over de Belgi sche grens naby St. Niklaas verongelukt. De beide inzittenden, eerste luitenant vlieger-waarnemer C. van Eimeren en de sergeant-vlieger A. A. Snoeyers, kwamen hierbij om het leven. Een onderzoek wordt ter plaatse ingesteld. De luitenant Van Eimeren was 29 jaar oud en woonachtig te Amsterdam. Hij was gehuwd, doch laat géén kinderen na. Ser geant Snoeyers was gehuwd en afkomstig uit Bergen op Zoom. De beide slachtoffers hadden de eerste volledig in Nederland ge houden vliegersopleiding gevolgd en ont vingen in December van het vorige jaar het brevet van militair vlieger. Sedert ruim een maand namen zij dcOl aan een cursus voor vlieger-instructeur op de vliegbasis Woensdrecht. De stoffelijke resten van de verongeluk ten zijn naar Nederland overgebracht. Het vliegtuig is op een gegeven moment „afge gleden" en toen gevallen. Waaraan dit af glijden geweten moet worden is nog niet vastgesteld. VRACHTSCHIP IN BRAND. Het Amerikaanse vrachtschip Shellbar, metende 3805 ton, met een bemanning van 35 koppen, heeft doen weten dat er een brand woedt in zijn ruimen een en twee, welke niet in bedwang gehouden kan wor den. en om assistentie verzocht. MORGEN, op de Nationale Feestdag, verschijnt onze courant als op Zaterdag, dus vroeg. Onze bureaux zijn na 1 uur gesloten. Radiorede van minister Witteman De minister van Binnenlandse Zaken rar. dr. P. J. Witteman, heeft Maandag avond over de radiozenders een uiteen zetting gegeven betreffende de vorming van militaire en politiële reserve-onder - delen. De minister zeide onder andere: „Gebeurtenissen In enige andere landen maken hét noodzakelijk rekening te hou den met de mogelijkheid, dat ook in ons land te eniger tijd een poging zal worden gewaagd om door intimidatie of geweld de grondwettige regeringsvorm te vernie tigen en een nieuwe orde te vestigen, een nieuwe orde, die, evenals bij het nationaal socialisme, slechts gepaard kan gaan met onderdrukking, dwang en slavernij. De kleine minderheid bij ons, die, om dit te bereiken, wellicht bereid zou zijn een greep naar de macht te doen, zou, wanneer zij daarbij alleen stond, door het bestaande gezagsapparaat gernakkelijk kunnen worden bedwongen. Hef is echter niet uitgesloten, dat een dergelijke min derheid steun van buiten zou verkrijgen en dat zorgvuldig voorbereide en tegelij kertijd optredende ordeverstoringen in de West-Europese democratieën de positie van de voorstanders ener omwenteling zouden versterken. Ook dan zullen de regering en alle ver antwoordelijke autoriteiten met beslistheid en zo nodig met onverbiddelijke kracht het gezag handhaven. In de eerste plaats zal dan optreden de beroepsolitie. Indien de omstandigheden dit nodig maken, zal overeenkomstig de wettelijke bepalingen de politie worden versterkt met alle beschikbare militaire eenheden. De regering acht het echter geboden, dat onder bijzondere omstandigheden de be roepsolitie zoveel mogelijk wordt vrij ge maakt voor de beteugeling van woelingen en omwentelingsppgingen en heeft daarom de reserve-rijks- en gemeentepolitie, de reserve grensbewaking en de nationale re serve ingesteld. De vrywilligers der reserve-rijkspolitie zullen bü voorkeur niet buiten hun ge— meente en in beginsel niet buiten het be wakingsgebied van de groep, waarin de gemeente hunner inwoning is gelegen, op treden. De reserve grensbewaking zal bij de belangrijke grensbewaking bijstand verlenen. Tenslotte beoogt de nationale reserve pen belangrijke versterking te vormen van de militaire eenheden, die, waar dat nodig zal zijn, militaire bijstand zullen verlenen om het gezag te schragen. Voor de vier categorieën van vrijwilli- gers zal een regeling worden getroffen ten aanzien van de beloning, de verzekering tegen ongevallen, ziekte en invaliditeit, ook tegen eventuele ongevallen met dode- Parlementsledcn op bezoek in Engeland Tulpen sierden hun hotelkamers Een Nederlandse parlementaire delegatie onder leiding van prof. Kranenburg is uit Amsterdam op het vliegveld London Air- port aangekomen. De twaalf afgevaardig den, die vijf dagen in Engeland blijven op uitnodiging van de Britse groep van de interparlementaire unie. zullen een bezoek brengen aan het Lagerhuis, de lord-mayor van Londen en de Universiteit van Oxford. Door Britse bollen kwekers zijn op initia tief van Herbert Butcher, parlementslid voor Holland (landstreek in Oost-Enge- land), in welk district de bollenstreek Spal ding is gelegen, tulpen aangeboden voor versiering van de hótelkamers der delega tieleden. lijke afloop en voorts betreffende de uni formering, de uitrusting en de bewapening. Voorts geldt voor alle vrijwilligers, dat zij volledig worden opgenomen in de een heden van politie en leger. Op deze wijze wordt een sterke concen tratie verkregen van allen, die bereid zijn met alle kracht op te komen tegen elke po ging, welke bedoeld is het wettig gezag omver te werpen of te ondermijnen. Volledige medewerking is verkregen van diverse organisaties, groepen en lagen der bevolking, die zich op het gebied van steunverlening aan het wettig gezag be wegen of bewogen hebben of aan wie deze steunverlening ter harte gaat. Met instemming der regering heeft zich een instituut gevormd, dat zich .tot doel stelt de toetreding en oefening van vrijwil ligers te stimuleren, de overheid bij de selectie der gegadigden te adviserèn en bij te staan, de onderlinge band der vrijwil ligers te verstevigen, de sociale belangen te behartigen. De studentenafdelingen zullen in het ge wone verband der nationale reserve op gaan. Van het formeren van afzonderlijke studentenkorpsen, waarin een uiting van klassetegenstelling zou kunnen worden ge zien, is geen sprake. De regering doet een dringend en klem mend beroep op allen, die ons Oranjehuis, ons democratisch staatsbestel en onze volksvrijheden tegen aanslagen metter daad en met kracht willen beschermen en verdedigen. Zij is er van overtuigd, dat wanneer dergelijke aanslagen zouden worden ge pleegd, de overgrote meerderheid van ons volk als één man achter de regering zal staan. Deze steun zou echter dan zijn on voorbereid en van ongeoefenden. Daarom roept de regering thans allen op, die van goeden wille zijn, opdat zij. na een korte opleiding, wanneer dit nodig mocht zijn, met de vereiste kennis en vakbekwaamheid het gezagsapparaat kunnen versterken en het gezag mede kunnen handhaven". Paus roept op tot gebed voor de vrede De Paus heeft een encyclicale brief ge publiceerd, „auspicia quaedam" genaamd, waarin hij alle katholieken over de gehele wereld oproept om zich deze maand te verenigen in gebed tot God om hulp voor het afwenden van de gevaren van een nieuwe oorlogsramp. „Wij van onze zijde zullen alles doen wat in ons vermogen ligt om de mensen voor de gevaren te behoe den, die haar bedreigen. Werkt dan in het vaste geloof, dat de in Mei opgezonden ge beden gepaard zullen gaan met een her leving van het christelijk leven. Alleen hierdoor is er nog hoop, dat de loop der gebeurtenissen ordenend geleid kan wor den." De Paus spreekt inzonderheid over de toestand in Palestina en geeft uiting aan de smart, die hem het schouwspel van de puin hopen en de slachtoffers veroorzaakt, „in het land, van waaruit het licht der waar heid scheen". MEER BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K.N M I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond' Meer bewolking dan vandaag met voornamelijk in het Westen van het land plaatselijk enige regen. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Morgen ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag, maar vannacht minder koud 5 Mei: Zon op 5 04 uur nn<l»F n uur Maan op 4.10 uur. onder 15.58 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1