Haarlems Dagblad „Stem van Euro temidden van c ea klinke e chaos Wapenstilstand uitgebreid tot geheel Jeruzalem Londen protesteert te Athene Bijzonder Hof veroordeelt Congres Terugkeer van Spaak niet uitgesloten Nederlandse verliezen .in Indonesië tegen rebellen-executies Van der Waals tot de doodstraf Weerbericht 62e Jaargang No. 18932 Bureaux: Grote Houtstr 93, TeJ Adv en Admln. 10724. 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoof dred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713. 10132. Zater3ag 8 Mei 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bJJ de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET WEMELT IN DEN HAAG van staatslieden, politici, economen, kun stenaars en schrijvers uit de landen van Viest-Europa. Want het Europees Congres is Vrijdag aangevangen: op een stralende lentedag, die optimisme en ondernemings geest stimuleerde. De publieke belangstel ling was groot, niet het minst omdat Enge- lands Grand Old Man, Winston Churchill, als erevoorzitter van hét Congres aanwezig was. Wij hebben gisteren al medegedeeld hoe hij, bij dit zijn tweede bezoek aan ons land sinds de bevrijding, opnieuw met geestdrift door het publiek is ontvangen. Aan hem niet alleen, maar aan het Con gres als geheel wordt van Nederlandse zijde alle eer bewezen. In onze eeuwenoude Rid derzaal woonden Prinses Juliana en Prins Bernhard de openingszitting bij. Minister president Beel en bijna alle andere minis ters waren tegenwoordig, 's Avonds bood de regering het Congres een receptie aan in het kasteel Oud-Wassenaar; Maandag zullen de Prinses en de Prins recipiëren. Het was gisteren vol in de Ridderzaal. Nevens de honderden afgevaardigden uit zoyele 'landen was ook de dagbladpers in ternationaal sterk vertegenwoordigd. Van avond zullen Nederlandse persorganisaties de buitenlandse collega's een diner in de Witte Brug aanbieden, dat minstens hon derdvijftig aanzittenden zal tellen en even als de officiële bijeenkomsten in Europese sfeer verkeren. Want gelukkig is waarlijk een nieuwe sfeer merkbaar. Ik heb haar ondervonden in tal van gesprekken en ook jn langer contact met buitenlandse ge delegeerden en journalisten. Het bewijst dat wij elkaar nader staan dan vroeger: er is iets van nieuwe vertrouwelijkheid in de toon der gesprekken gekomen. Niet alleen met Engelsen en Belgen, ook met Fransen en met anderen. Ik heb het, in een gezel schap van alleen Engelsen en Hollanders nu meegemaakt dat men op Engels initia tief het gesprek in het Frans voortzette, waarbij de vier Britten zich deden gelden in vloeiend Frans, ofschoon er geeji diplo maten altijd goede talenkenners on der hen waren. Dit was een nieuwe erva ring, die bij de sfeer scheen te behoren. Het wordt trouwens steeds duidelijker dat na de Tweede Wereldoorlog de Engelsen het vasteland nader gekomen zijn; het is geen phrase als men in redevoeringen aan de overzijde van de Noordzee verzekert: wij zijn één met Europa geworden. Zo wordt het gevoeld. En Attlee" heeft ten sanzien van West-Europese federatie wel om meer tijd gevraagd, maar haar niette min voor het eerst als doel van het rege ringsbeleid gesteld en een nieuwe opvatting van souvereiniteit déarom nodig genoemd. Britse federalisten toonden zich daarom gisteren zeer tevreden met toon en strek king van zijn jongste Lagerhuis-rede. Dat hij defensie als acuut vraagstuk voorop stelde verwonderde hen niet. Defensie be hoort trouwens tot de voornaamste aange legenheden, die om regeling in federaal kader vragen. Het is goed dat wij Nederlanders het zijn, die dit Congres ontvangen. Dn dat vindt geen critiek. Men gunt het ons - en be schouwt dit land blijkbaar als het aange wezen oord. Deze gebeurtenis levert nieuwe bewijzen, hoe goed men ons volk is gezind. Men zou kunnen zeggen dat Nederland „in de mode is", maar het betreft geen mode gril: het berust op werkelijke motieven. Een man, die groot aanzien in zijn vader land en ook in vele kringen daarbuiten geniet, vroeg mij of wij Nederlanders wel beseften, dat het ontstaan en het wordings proces van Benelux diepe indruk en zelfs ware opluchting in zijn land had gewekt. Omdat men daar zeide: eindelijk is de vicieuze cirkel der mislukkingen doorbro ken; de weg naar nieuwe opbouw ligt open. Als Nederlander is men geneigd zulke lofspraak tfe sterk' te achten; ik liet dat merken en hij herhaalde zijn verzekering met grote ernst en overtuiging. Hij zei ,dit is het keerpunt geweest." Winston Churchill heeft zijn rede in de Ridderzaal gehouden. De burgemeester van Den Haag. getooid met zijn ambtsketen en de Nederlandse'voorzitter, de oud-minister P. A. Kerstens, waren hem in openings toespraken voorgegaan. Andere woord voerders volgden: de Franse oud-premier Ramadier, de Roemeense oud-minister Ga- fencoe, de Nederlander dr. H. Brugmans, de Belgische oud-minister Van Zeeland. Laat het herhaalde praedicaat oud- niet tot misvatting en scepticisme leiden. Het zijn niet de regeringen die hier beraadslagen; dit is geen Congres dat officiële beslissin gen kan nemen, maar het telt zoveel pro minente figuren uit de parlementen van West-Europa, dat de invloed van zijn be sluiten groot moet zijn. Het vormt een ware bloemlezing uit West-Europa's intellect. Churchill heeft in zijn rede^ gewaar schuwd tegen vage algemeenheden en aan geraden nu geen mogelijkheden te gaan af bakenen en grondwetten formuleren. Hier moet een atmosfeer geschapen worden, die gunstig zal blijken voor komende beslis singen. Dit is wijze taal, die overigens kenmerkend past bij de Britse natuur. Eerst een gunstige sfeer voor samenwerking scheppen, dan tasten naar oplossingen, niet< bij voorbaat alles op papier zetten waar door het later veel moeilijker wordt tot elkaar te komen, niet proberen alles te voorzien en te vroeg te formuleren. Het lijkt minder „gründlich" maar het is meer beleidvól; het houdt vooral rekening met de menselijke natuur. In eenvoudige taal drukte hij de verlan gens van millioenen uit, toen hij op hun streven naar een redelijk levensgeluk duid de. De mensen willen een eigen thuis, zij willen de vruchten plukken van hun ge zwoeg, een behoorlijke opvoeding aan hun kinderen geven en leven in vrede en vei ligheid, zonder angst voor-bedreigingen of exploitatie, in welke vorm dan ook. „Dat is hun hartewens en die zullen wij voor hen trachten te verwezenlijken. Europa behoeft zich slechts te verheffen om het hoofd te kunnen bieden aan elke vorm van tyrannie." Zijn grote aanbeveling aan het Congres was, hier nu te konjen tot het besluit, dat een Europese Assemblée moet worden in gesteld. Zijn grote waarschuwing richtte hij tegen kleingeestigheid en geschillen over bijkomstigheden. Zijn grote stelling luidde: dit is een beweging van volken en niet van partijen. Niemand kan aannemen, dat Europa op de basis van partij of secte verenigd zou kunnen worden. Evenmin kan enige natie zich hierin een overheersende positie verwerven. Mij trof het, na het gesprek dat ik eerder bad gehad met een andere gedelegeerde, Churchill sprak op Haags congres: Europa behoeft zich slechts te verheffen om weerstand te kunnen bieden aan tyrannie'' „Het zou niet verstandig zijn ons te laten verleiden tot moeizame pogingen om strakke constitutionele voorschriften op te stellen. Dat is voor een later tijdstip en daarvan moet de leiding berusten bij regeringen, in antwoord op onze aansporingen, doch veelal naar eigen opvatting. Maar wij zijn hier om de grondslagen te leggen, waarop de staatslieden der Westerse democratieën kunnen voortbouwen en een sfeer te scheppen welke gunstig is voor de besluiten waartoe zij zullen kunnen komen. Toch moeten wij niet uiteengaan zonder een positieve stap voorwaarts. Wij moeten nu besluiten, dat in een of andere vorm een Europese vertegenwoordiging zal worden ingesteld, welke voortdurend de roep naar eenheid zal doen horen en die daarvan zijri wij overtuigd steeds meer zal worden verstaan in alle landen van dit werelddeel". Deze woorden uit de rede van erevoor zitter Churchill omschrijven volledig het doel van het Congres van Europa, dat Vrij dagmiddag in de historische Ridderzaal te 's-Gravenhage met een plechtige vergade ring werd geopend. De ruim zevenhonderd afgevaardigden,, die de zaal vulden, hadden Prinses Juliana en Prins Bernhard, die deze openingszit ting bijwoonden, met een hartelijk applaus begroet. Om halfdrie verleende de congres- voorzitter de heer P. Kerstens het woord aan de Haagse burgemeester mr. W. A. J. Visser, die de gedelegeerden begroette en er zijn vreugde over uitsprak dat dit con gres in Den Haag. wordt gehouden. Churchill spreekt Erevoorzitter Churchill, met hartelijk ap plaus begroet, hield hierna een grote rede. „Dit congres mag zich er op beroepen de stem van Europa te vertegenwoordigen en het is hoog tijd dat deze stem weerklinkt temidden van de chaos en de gevaren van het heden. Wij kunnen ons alleen uit deze gevaren redden door af te zien van rancune, door verwijdering van barrières die ons verdeeld houden en door ons gezamenlijk te verheugen in de schat van literatuur, ethiek en intellect, welke het gemeen schappelijk erfdeel van Europa vormt". Na de Duitse delegatie welkom te heb ben geheten zeide Churchill: „Een verenigd Europa verschaft ons de enige oplossing, welke voorziet in econo mische opbloei en uitbanning van het ge vaar ener hernieuwde Duitse aggressie. Het is een oplossing welke zonder uitstel aanvaard kan worden. Voorts betoogde Churchill, dat hij niets minder wenst dan de vereniging van geheel Europa. „Wij verwelkomen elk land, waar de regering behoort aan het volk en niet het volk aan aan de regering", zo zeide hij. „Het is niet de fout van hen, die thans hier vergaderd zijn, noch die van de re geringen, welke zijn ingeschakeld in het plan-Marshall of in de Westerse Unie, allerminst die van de Verenigde Staten van Amerika, dat de eenheid varl Europa op dit ogenblik niet völledig kan zijn. Alle staten van Oost en Zuid-Oost Europa zijn gedwongen verre van ons te blijven. Wij zien echter met vertrouwen de dag tege moet dat deze eenheid voltooid kan worden. Niets van hetgeen wij hier ondernemen is strijdig met het zeer hoge gezag van de wereldorganisatie der Verenigde Volken. Tijdens de oorlog was ik van mening dat er verschillende regionale raden zouden moeten zijn, die de zuilen zouden moeten vormen waarop* de .wereldorganisatie' zou moeten berusten. Zo zag ik in de uitge strekte Sovjet-Unie een van deze groepe ringen. Tot op zekere hoogte hebben de gebeur tenissen tot een ontwikkeling in deze rich ting geleid, maar dat geschiedde niet in de geest die daartoe nodig was. Reeds kondigt het Westelijk Halfrond zichzelf als een eenheid aan. Wij zijn allen bezorgd over de eendrachtverstorende houding en poli tiek van de grote partner, zonder wiens actieve medewerking de wereldorganisatie niet kan functioneren en de schaduw van oorlog niet kan worden weggenomen. Europa behoeft slechts zich te verheffen en stand te houden in zijn eigen glorie om het hoofd te kunnen bieden aan alle vot- men. van tyrannie, oud of nieuw, nazistisch of communistisch, en zulks dan met on overwinlijke kracht. Maar wij moeten niet volstaan met wel willende algemeenheden en gemeenplaat sen. In de eerste bijeenkomst van het Con gres van Europa is de volgende resolutie met algemene stemmen aangenomen: „Aan het begin van zijn werkzaamheden wenst het Congres van Europa te verklaren, dat de nagestreefde doel einden eerst volledig bereikt zullen zijn op de dag, dat geheel Europa ver enigd en georganiseerd zal zijn. Overwegende, dat zestien landen van dit ogenblik af van hun besluit tol samen werking hebben doen blijken, legt het Congres er de nadruk op, dat deze groe pering geen gesloten geheel vormt. Het Congres zendt alle volkeren een broederlijke groet." Grote verantwoordelijkheidrust op dit congres van een naar" wederge boorte strevend Europa. Indien wij verdeeld zijn door kleingeestigheid en geschillen in de kleine kring: indien t we tekort schieten in helderheid van blik of in moed tot daden, dan zal een kostbare gelegenheid voor altijd voor bij gaan. Maar als wij onze krachten verenigen en verenigd geluk en vriend schap nastreven, zal het wellicht mo gelijk zijn dat wij gezamenlijk een ge lukkiger tijdperk beleven, waarin de kinderen, die thans opgroeien in deze verdwaasde wereld, later geen over winnaars of overwonnenen zullen zijn in de wisselende triomphgn van het ene land over het andere, maar als de erfgenamen van de schatten van het verleden en als de beheersers van alle wetenschap, alle overvloed en alle glorie van de toekomst". Ramadier, voormalig premier van Frank rijk, bracht hierna uit naam van alle aan wezigen hulde aan Churchill. „Hij heeft ons zoeven aangetoond, dat een groot plan sléchts uitgevoerd kan wor den indien men voortdurend de werkelijk heid voor oéen houdt. Dr. H Brugmans, die hierna sprak, zeide onder andere. „Wij moeten een Europees politiek besef organiseren, omdat alleen daarin een federale democratie kan wer ken. Veel bijval oogstte graaf Coudenhove Calergi met zijn toespraak. Deze spreker is een bekende figuur uit vooroorlogs Europa als leider van de vroegere Pan-Europese Beweging. Ondanks alle moeilijkheden en misverstanden, za zeide hij, ondanks oor log en vernieling is thans de federalistische gedachte wijd verbreid. Dit werelddeel zal de gelegenheid aangrijpen om een sterk en vredelievend Europa te scheppen op basis van de Christelijke beschaving. Vervolgens gaf Paul Ramadier, die het tweede gedeelte van de zitting presideerde, het woord aan graaf Caradini, vroeger Italiaans ambassadeur te Lqnden. Ook deze deed een krachtig beroep op alle Europea nen om op politiek, economisch en sociaal- culturael gebied naar de grootst mogelijke eenheid te streven. Zeer veel aandacht'schonk men aan de woorden van graaf Gregor Gafencu, oud minister van Buitenlandse Zaken van Roe menië, die thans in verbanning leeft. In zijn uitvoerige toespraak juichte hij' de initiatieven van de Westelijke landen toe, waarin hij een bemoediging voor de Oostelijke staten zag.' Voorts sprak hij met bitterheid over het totalitaire systeem, dat zich over Oost-Europese landen neeft ver spreid. Paul van Zeeland De Belgische oud-premier en voorzitter van de economische sectie van het congres, de heer Paul van Zeeland, was de laatste spreker. Hij zeide dat het radicaal onmo gelijk is op de oude wegen voort te gaan. „Wij staan thans voor het alternatief: het slechtere of het betere. Diep in het hart van millioenen Europeanen is de keuze reeds gemaakt. Door een Europese Unie kunnen zij hun huiselijke haard, hun le vensbeschouwing en geluk beschermen en tevens meebouwen aan deze betere wereld. Meer conflicten behalve de onderwijsktcestie? De prins-regent 'van België heeft de voorzitter van de Senaat, Rolin, met een „beperkte informatieve opdracht" belast Rolin is onmiddellijk met zijn beraadsla gingen begonnen. Men meent uit dit feit (de heer Rolin is door de prins-rbgent verzocht om te trachten de tegenstellingen tussen socia listen en katholieken over de schoolkwes tie te verzachten) de conclusie te mogen trekken dat het niet uitgesloten is dat Spaak als eerste minister terugkeert, in dien Rolin in deze opdracht slaagt. Vele Belgische bladen vragen zich echter af of het wel alleen het schoolprobleem is, dat de regering heeft gedwongen af te tre den. „Het Laatste Nieuws" is van mening, dat er ook andere geschillen zijn en dat de socialisten er niet afkerig van zouden zijn, indien Kamer en Senaat ontbonden wer den en tot vervroegde verkiezingen moest worden overgegaan. Van socialistische zijde zou men op een nieuwe regering aanstu ren, met structuurhervormingen van een geprononceerder Marxistisch karakter dan thans het geval is. De socialisten zouden te meer voorstander zijn van ni'euwe ver kiezingen omdat het vrouwenstemrecht nog niet van kracht- is, en zij dus geen kans lopen zetels te verliezen. „Indien men tot verkiezingen moet komen, dan kan men van liberale zijde slechts zeggen: „hoe eerder hoe liever", zo schrijft h-;t blad, dat be sluit met er op te wijzen, dat met het oog op eventuële internationale verwikke lingen een drieledige regering zeker ge wenst is. In de Ridderzaal in Den Haag is Vrijdagmiddag in tegenwoordigheid van Prinses Juliana en Prins Bernhard het CongreS van Europa geopend. Winston Churchill, ere voorzitter van het Congres sprak, de openingsrede uit. Het woord is aan.. Faber: Er rtfn mensen in de wereld die de gave bezitten overal vreugde tc vinden. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: sold. H. Dapper, afkomstig uit Stccnwjjk. Overleden na vermissing sedert 10 Januari ,1948. Serg. C. J. de Kinder, afkomstig uit Rotterdam; overleden na vermissing sedert 25 Juni 1*946. Sold. J. C. de Rooij, afkomstig uit Naarden; overleden na vermissing sedert 28 Mei 1946. Sold. S. de Vries, afkomstig uit Amsterdam: overleden na vermissing sedert 28 Mei 1946. Dpi. adj. onderofficier W. D. Zitman, afkomstig uit Amsterdam; overleden na vermissing sedert 25 Juni 1946. Het Koninklijk Nederlands-Indische leger heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. De Koninklijke marine heeft in de perio de van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. PALAR BENOEMD TOT GEVOLMACHTIGD MINISTER De republikeinse minister van opvoeding dr. Ali Sastroamidjojo, heeft in een tele gram aan de republikeinse vertegenwoor diger te Lake Success, L. N. Palar, mede gedeeld dat hy door de republikeinse rege ring is benoemd tot gevolmachtigd minister. BRITS SUCCES JN PALESTINA.- Door Britse bemiddeling is gisteren een wapenstilstand voor geheel Jeruzalem tot stand gekomen. De Arabische toestemming werd medegedeeld in een officiéél Brits communiqué ujt Jericho, waar Sir Alan Cunningham, de Britse Hoge Commissaris voor Palestina, met Arabische leiders had geconfereerd. Onmiddellijk daarop is van Joodse zijde geantwoord door een woordvoerder van het Joodse Bureau, die ver klaarde: „Wij hebben reeds twee maanden lang gezegd dat wij. zodra de Arabieren het vuren in Jeruzalem en elders staken, hetzelfde zullen doen". Er werd medege deeld. dat het hoofdkwartier van de Haganah te Jeruzalem Vrijdagavond aan alle manschappen van haar strijdmacht in Jeruzalem bevel had gegeven het vuren te staken. De Britse hoge commissaris is er echter niet in geslaagd naar Engeland gisteren aan de UNO mededeelde, om iemand te vinden, die zowel voor Arabieren als Joden aanvaardbaar is als neutrale commissaris voor Jeruzalem. Deze mededeling heeft enige wrevel ge wekt by de Amerikaanse UNO-delegatie, volgens welker inzicht de moeilijkheid van het vinden van een geschikte persoon reeds lang aan de Britse hoge commissaris bekend moet geweest zijn. Men schijnt in dit geval een nieuw be wijs te willen zien voor gebrek aan mede werking van Britse zijde met de UNO. Joods bestuur gereed. Een woordvoerder van het Joodse Bureau heeft medegedeeld, dat een uit dertien personen bestaand Joods nationaal bestuur gereed staat „het overschot van de Pa lestijnse regering over te nemen" na de Herleving van nazisme in de .Sovjetzone Britten laken nieuwe partij Op de bijeenkomst van gisteren van de plaatsvervangende commandanten van Berlijn heeft de Britse vertegenwoordiger, brigade-generaal Benson, verklaard, dat de door de Sovjets beschermde „nationaal- demoeratische partij" de eerste werkelijke dreiging vóór een nazi-herleving vormt sinds het begin der bezetting. Kolonel Jelisarof (Sovjetunie) ant woordde, dat de partij, welke zich in het bijzonder tot de vroegere „kleine nazi's" richt, van democratische en progressieve aard is. „Wij geven 'de „nominale nazi's" iedere kans hun aandeel in de vaderlandse plicht bij de rehabilitatie van Duitsland op zich te nemen", aldus de Sovjet-plaatsver vanger. „De jfieiligheid van de staat maakt zijn verwijdering uit de samenleving noodzakelijk" De Britse regering heeft de Griekse er voor gewaarschuwd niet de indruk tc wek ken, dat de „terechtstelling van rebellen" een vergeldingsmaatregel is voor de moord op de minister van justitie Ladas. Namens het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken is echter aan Reuter verklaard, dat „Engeland niet zou interveniëren ten be hoeve van opstandelingen, die ter dood veroordeeld zijn wegens moord". Wei had Engeland geprotesteerd tegen sommige executies op politieke gronden. ook Churchill te horen verklaren dat Ne derland met zijn naburen in de Benelux reeds door zijn voorbeeld leiding geeft en hem Benelux als pionier te horen aan duiden. Hij heeft de Duitse delegatie (onder ap plaus) verwelkomd. „Verenigd Europa biedt ons de enige oplossing, die voorziet in economische opbloei en uitbanning van het gevaar van nieuwe Duitse aggressie. En om Europa te herbouwen en zijn licht weer in de wereld te doen schijnen moeten wij in de eerste plaats onszelf overwinnen." Allemaal wijze raad van een man, met wie men het niet in alles eens behoeft te zijn om te erkennen, dat het brede inzicht van de staatsman hem deelachtig is en dat veel van hem te leren valt. R. P. De woordvoerder wenste niet mee te delen, of aan de Britse regering genoegzaam gebleken was, dat de huidige terechtstel lingen geen vergeldingsmaatregelen zijn voor de moord op Ladas. Op de vraag, waarom de executies drie jaar uitgesteld waren, aritwoordde de Britse woordvoerder, dat „in 1944 enige duizen den personen door de opstandelingen af geslacht waren", hetgeen een langdurig voortgezet onderzoek vereist zou hebben. Franse verontwaardiging Na de Britse pers, maken thans ook de Parijse bladen gewag van de ontsteltenis, die in Frankrijk is veroorzaakt door de jongste terechtstellingen in Griekenland. De rechtse „Figaro" (Gaullistisch) £eeft uiting aan zijn „verontwaardigd protest" en schrijft o.m.: „Zoals voorheen in Spanje, lokt geweld weer geweld uit. Deze vaststel ling is evenwel geen verontschuldiging voor de wettelijke regering, noch voor de rebel len. In 1948 mensen om het leven brengen, die in 1945 zijn aangehouden, herinnert ons aan de handelwijze van de nazibpulhn. Een regering, die de democratische principes vertegenwoordigt, brengt, door deze metho des te gebruiken, haar zaak in 't gedrang." Het Haagse Bijzondere Gerechtshof heeft gisteren Anton van der Waals conform de eis tot de doodstraf veroordeeld. Van der Waals hoorde dit vonnis volkomen onbe wogen aan. Betreffende het verweer van verdachte, dat hij in de veronderstelling verkeerde, dat Schreieder een agent van de Secret Service was, overwoog het hof, dat indien in tijd van oorlog een Nederlander zich meent in dienst te stellen van een of andere opsporingsdienst, hij zich zal hebben te overtuigen of deze dienst zich volkomen en uitsluitend ten doel stelt de Nederlandse zaak te behartigen. Hij zal zich hiertoe nimmer beschikbaar mogen stellen, voor hij zich op grond van onomstotelijke bewyzen de zekerheid heeft verschaft, dat hierom trent alle twijfel is uitgesloten. Wat betreft het „England-Spiel" stelt het Hof vast, dat verdachte hierin generlei initiatief heeft gehad, noch actief, noch verantwoordelijk is opgetreden. Het Hof is van oordeel, dat verdachte gekwalificeerd moet worden als een uiterst geraffineerd en verraderlijke intrigant, wiens door en door gevoelloze natuur het (e enen male onverschillig liet welke mid delen voor het door hem nagestreefde eigenbelang zouden moeten toegepast en die voorts bezeten was van een fanatieke haat jegens de illegaliteit. Het Hof is er van overtuigd, dat deze geestesgesteldheid Atoomcommissie der UNO staakt haar arbeid De UNO-commissie voor atoomenergie heeft na 22 maanden arbeid aan een sche ma voor de internationale controle van de atoomenergie, gisterén aan de Veiligheids raad gerapporteerd, dat zij haar werkzaam heden zal opschorten, daar de Sovjet-Unie niet bereid blijkt samen te werken met de „wereldgemeenschap". De commissie verklaart, dat het meer derheidsplan de enige uitweg biedt. het mogelijk heeft gemaakt, dat verdachte tijdens de Duitse bezetting jarenlang als „V-Mann" van de bekwame chef van de Duitse contraspionnage in Nederland, Schreieder, een activiteit heeft kunnen ont plooien, welke voor het verzet in Neder land fnuikend is geweest en aan de ge allieerde oorlogsvoering in het algemeen zeer ernstig afbreuk heeft gedaan. Door deze activiteit hebben bovendien zeer vele bekwame verzetslieden de dood gevonden of jarenlang in Duitse gevangenissen en concentratiekampen doorgebracht. Toen Duitslands nederlaag onafwendbaar scheen, heeft verdachte teneinde zyn ver derfelijke kwaliteiten te bemantel*»" er nie: voor teruggedeinsd iemand uit de weg te ruimen om in bezit van diens papieren on gemoeid zijn verraderlijke praktijken voor de meest biedende voort te zetten. Aan verdachte werd het recht van cas satie verleend. Nederlandse patrouille slaat bende aanvallers af In de omgeving van Koeningan bij Che- ribon is een Nederlandse veiligheidspa trouille aangevallen door een bende van circa 1000 man, aldus Aneta. De bende leden waren gewapend met slag- en steek wapens. De aanval \Verd afgeslagen, waar bij de bende zeer aanzienlijke verliezen geleden zou hebben; aan Nederlandse zijde zouden geen verliezen hebben plaats gehad. De correspondent van Aneta te Tasikma- laja meldt, dat in de omgeving van dê stad zeven Indonesiërs door rampokkers werden vermoord. Troebelen in Zuid-Korea Volgens een mededeling van de Kore aanse politie zijn 15 communisten en een politie-agent tijdens een „veldslag" op het eiland Tsjejoedo om het leven gekomen, Uit vele plaatsen van het door de Ameri kanen bezette Zuidelijke deel van Korea worden de laatste dagen ongeregeldheden gemeld. beëindiging van het Britse mandaat op 15 Mei. Het Joodse departement van justitie is zijn werkzaamheden reeds begonnen te Tel Aviv en ook rechtbanken voor berech ting van profiteurs en verkeersovertredin gen zijn reeds in functie. Haganah verovert Safad. In tegenstelling tot de berichten van Ara bische zijde wordt officieel medegedeeld, aldus Reuter, dat de Joodse' verzetsorgani satie Haganah.de stad Safad bezet heeft, nadat zij het hoofdbureau van politie had veroverd en de Arabieren de stad hadden ontruimd. Een vertegenwoordiger van het Rode Kruis heeft gisteren verklaard, dat een typhusepidemie ift Acre aan de kust van Palestina is overgeslagen naar de omrin gende Arabische dorpen. De Libanese re gering heeft een hoeveelheid serum aan geboden voor 8000 mensen in Acre, en de Joodse autoriteiten tq Haifa hebben de in enting gelast van een ieder, die de stad binnenkomt. Dodelijk ongeval op Station te Haarlem Hedenmorgen is de vijftigjarige horloge maker W. de Goede op het Station le Haarlem onder een trein geraakt en ge dood. De heer De Goede, die in de Van Marum- straat te Haarlem woont, wilde nog in de voorste wagen van de reeds rijdende trein, die om vijf minuten voor negen ver trekt, springen. Hij viel tussen het perron en de trein en is kort daarop aan de op gelopen wonden overleden. Praagse ontwerp-grondwet ingediend Vele volksdemocratische nouveautés In de'ontwerp-grondwet voor Tsjecho- slowakije, die gisteren voor discussie aan het Tsjechoslowaakse parlement is aan geboden, wordt de Slowaakse autonomie verder beperkt: de Slowaakse raad van commissarissen zal direct verantwoorde lijk zijn aan de centrale regering te Praag, welke alle besluiten van die raad kan op schorten of wetsontwerpen, welke door de Slowaakse nationale raad zijn opgesteld, ongeldig kan verklaren. Het kabinet zal „geen collectieve verant- antwoordelijkheid voor de daden van zijn leden" hebben en het parlement „kan zijn wantrouwen in een der ministers uitspre ken zonder dat hierdoor een oordeel over het gehele kabinet wordt uitgesproken". Het parlement zal één enkele Kamer van 300 leden worden. Het referendum wordt afgeschaft. 5 ZONNIG WEER. 3 Verwachting, medegedeeld door het K.N M I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Droog en overdag zonnig weer met iets hogere temperaturen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Noord-Oost en Oo6t. 9 Mei: Zon op 4.58 uur. onder 20.17 uur Maan op 5.02 uut onder 21.11 uur (Nieuwe maan) 10 Mcl: Zon op v... 4.55 uur. onder 20.19 uur Maan op 5.24 uur, onder 22 34 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1