AKKERTJES J c 3 De demobiliserenden uit Haarlem en omgeving vanaf f 26.95 Rheumatische Pijnen Een BRIL aj van dat is goed gezien PANDA EN HET OOG VAN MUG Eert Haar „DE SPAARNESTAD" ZATERDAG 8 MEI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Een goede start en gunstige verwachtingen voor het verdere verloop Volge en schatting bedraagt het aan tal Haarlemmers, dat uit Indië zal demo biliseren 1500 a 1600. Voor het gewest Haa: lom ook de omstreken omvattend, ingestot door Castricum. Haarlemmer- liede. A u-oneer en Zandvoort) komen er nog eVenveel bij. Tot heden zijn er in Haarlem nog slechts een goede 100 aangekomen, maar in de komende maanden zal het met flinke sprongen gaan. Begin Juli wordt het Kennemer batal jon verwacht, waarmee 200. Haarlemmers en 170 man uit de omstreken komen. Wij hebben over de demobilisatie in lichtingen ingewonnen bij het bestuur van de Demobiüsatieraad voor Haarlem, het Gewestelijk Arbeidsbureau en de leider van het bureau voor Sociale Zorg van het ministerie van Oorlog. Daarbij bleek dat de demobilisatie vlot verloopt. De jonge mannen kwamen tot heden evenwel nog slechts „druppelsgewijze". Dit wordt an ders wanneer in begin Juli het Kennemer bataljon aankomt. Dan zullen alle diensten voor een krachtproef staan, rfiaar de er varingen die men nu al opgedaan heeft, geven goede grond voor de verwachting dat#men de moeilijkheden zal kunnen over winnen. Het is gebleken dat de voorzienin gen die van regeringswege getroffen zijn aan de verwachtingen beantwoorden. Alleen zo vertelde ons de leider van het bureau voor Sociale Zorg zijn er 'moeilijkheden bij de huisvesting, waar door opnieuw de woningnood gedemon streerd wordt. In de omstreken gaat het nog wel, maar in Haarlem zal het op den duur wel gaan spannen om voor allen een onderdak te vinden. Een gunstige omstan digheid is dat onder de mannen van het Kennemer bataljon zeer weinig gehuwden lijn. Tot heden is gebleken dat de pessimis tische verwachtingen over gezinsmoeilijk heden, althans voor Haarlem, niet door de feiten gestaafd worden. Er zijn wel enkele ontsporingen, maar het aantal is in ver houding gelukkig klein. De leider is begonnen, door tussenkomst van de burgemeesters, een organisatie te maken waardoor vóór de aankomst van de mannen uit Indië, contact verkre gen wordt met de familie. Daardoor kun nen veel paden geëffend en bestaande moeilijkheden op allerlei gebied uit de weg geruimd worden. Tot heden is het mogelijk gebleken vrij wel alle mannen die uit Indië gekomen zijn aan werk of studie te helpen. Het be drijfsleven toont in het algemeen begrip van de toestand te hebben en werkt mede. Een gelukkige omstandigheid is dat de stand op de arbeidsmarkt in Haarlem en omgeving gunstig is. Tenzij er onver wachte dingen gebeuren, vertrouwt de directie van het Gewestelijk Arbeidsbu reau dat vrijwel voor alle gedemobiliseer- den werk gevonden zal kunnen worden. Een groot aantal der gedemobiliseerden heeft aanspraken om bij zijn oude werk gevers herplaatst te worden. Aan alle werkgevers wordt een circulaire gebonden om op medewerking aan te dringen, en waar in bovendien gevraagd wordt reedk aan de mannen in Indië een brief te sturen met De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8 00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Weense dansen van Beethoven. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Vaudeville-orkest. 9.12 Sport. 9.15 Gevraagde platen. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Zondagshalfuur. 10.45 Jeugd dienst. 11.45 Tussen kerk en wereld. 12.00 Lichte orkestwerken. 12.30 Zondagclub. 12.40 Mannenkoor. 13.15 Twilight Serenaders. 13.50 De Spoorwegen spreken. 14.00 Platen. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Werken van Rameau en Vivaldi en „moeder"-liederen. 15.30 Film praatje. 15.45 Platen. 16.00 Federalisten- manifestatie op de Dam te Amsterdam en sportreportages. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Korfbal. 18.15 Pianoduo. 18.30 Strijdkrachten- programma. 19.00 Radiolympus. 19.30 Stra- diva-sextet. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Beroem de aria's. 21.15 Luisterspel „Villa Rose". 21.50 De Speeldoos. 22.10 Kleinkunst. 22.30 Piano- werken van Beethoven en Chopin. 23.15 Dansorkest. 23.45 Piano. HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 RL 8.00. 9j30, 13.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Morgenwijding. 9.45 Ouvrture „Egmont". 9.55 Hoogmis. 11.30 Trio's van Handel en Pijper. 12.00 Angelus; 12 03 Pianoduo. 12.15 Apologie". 12.30 Otkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Orkest. 13.40 Viool sonate van Bach, 14.00 Cabaret in het stads fries. 14.40 Harmoniekorps en mannenkoor. 15.20 Voor de Indische missie. 15.30 Platen. 16.10 Sportreportage. 16.25 Vespers. 17.00 Cantate van Bach. 17.30 Prof. dr. W. Ban ning. 18.00 Vespers. 19.00 Orgel. 19.15 Kent gij uw Bijbel?. 19.45 Koor uit T-annhauser. 19 50 Boekbespreking. 20.05 De gewone man. 20.15 Klankbeeld „Zo is moeder". 21.15 Pierre Bernac, bariton. 21.50 Symphonische suite van Prokofief. 22.15 Lichte vioolmuziek. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Walsen. Maandag HILVERSUM I, 301.5 RL 7.00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.42 Lentesymphonie van Schumann. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Clavecimbel. 9.45 Ar beidsvitaminen. 10.30 Voor de 'vrouw. 10.35 Max Frankfort, bas. 11.00 Op de uitkijk. 11.15 Orgelconcert. 12.00 Lyratrio. 12.20 Reportage Congres van Europa. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 13.15 Vaudevilleorkest. 14.00 Wat gaat er om jn de wereld? 14.15 Solisten concert. 15.00 Kleinkunst. 16.00 Tony Dia mant, tenor. 16.30 Werken van Rosy Wert- heim. 17.00 Kinderzang. 17.15 Congres van Europa. 17.30 Voor padvinders. 17.45 Uit Oost- Indonesië. 18.15 Olympische overpeinzingen. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Congres van Europa. 19.10 Dansorkest. 19.30 Inleiding tot muziekbegrip. 19.45 Causerie over de ha ringvisserij. 20.05 Radioscoop. 22.30 De Ro mancers. 23.15 Negerliedjes. 23.30 Swing orkest. HILVERSURÏ n. 414.5 RL. 218 Rt. en 1875 RI. 7.00. 8.00, 13.00. 19.00. 20-00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 9.00 Platen. 9.15 Zieken bezoek. 9.35 Vragen aan voorbijgangers. 10.05 Werken van Grieg. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Platen. 11.35 Pianomuziek van Scarlatti en Beethoven. 12,00 Lichte muziek. 32.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.45 Liederen. 14.00 Voor de scholen. 14.35 Mu- sette-orkest. 15.00 Lize Houtstra, sopraan. 25.30 Symphonische muziek. 16.00 Bijbelle zing. 16.45 Gedeelten uit „Israël in Egypte" van Handel. 17.00 Voor kleuters 17.15 Holan- da-sextet. 17.45 Concertgebouwkwintet. 18.15 Sport 18.30 Met band en plaat. 19.15 Boek bespreking. 19.30 Actualiteiten. 19 45 Geeste lijke liederen. 20.15 Kamermuziek. 21.00 Luisterspel „Stanley". 21.45 Werken van Ponchielli. 22.00 Causerie over „Bevrijdings- jubel". 22.15 Sweelinckkwartet. 22.45 Over denking. 23.15 Mandolinata. 23.45 Engels kerkkoor. de mededeling: „Wy verwachten u!" Dat zal zeer velen een gelukkige thuisreis be zorgen. El blijven natuurlijk moeilijkheden die een speciale oplossing vragen, vooral voor de mannen die geen vakopleiding hebben gehad. Gelukkig zijn er Wegen om hun die nog wat willen leren de helpende hand te bieden. Er is natuurlijk ook veel aanpassing no dig van de kant van werknemers en werk gevers. Vele jongelieden verlieten hun werk toen zij nog niet veel meer waren dan jongste bediende of jongmaatje. Nu komfen zij als volwassen mannen terug. Zij deden wel meer levenswijsheid op, maar hun vakkennis werd in de meeste gevallen niet uitgebreid. Wat de aankomst van de gedemobili seerden aangaat komen, nadat het Kenne mer bataljon, begin Juli gearriveerd is, eind Juli nog 75 man voor het gewest Haarlem, eind September of begin No vember nog 45. Voor het einde van het jaar komen alle mannen die weggegaan zjjn na 1 Jufli 1946 doch voor de 7-Decem- ber divisie. Wanneer de 7-December divisie terug komt (dat is de lichting 1945) is nog niet bekend. Ook weet men nog niet hoeveel Haarlemmers daarbij zijn, maar wel is zeker dat dit aantal groot is. De Demobiüsatieraad tracht de belang stelling der burgerij voor de gedemobili seerden te bevorderen. Plannen zijn in voorbereiding om een gezellige avond voor allen die uit Indië kwamen te organiseren. Daarvoor is evenwel veler medewerking nodig. HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Als elke beweging hindert en pijn doet. als pijn- scheuten U kwellen, neem dan Uw toevlucht tot I „AKKERTJES" Zij verwijderen de stoffen, die de I pijn veroorzaken en werken zweet-bevorderend. I Korfbal België ontvangt Zondag in Antwerpeii Nederland Zondag wordt te Antwerpen de internatio nale korfbal wedstrijd BelgiëNederland gespeeld. Het vorige jaar hebben de Belgen ons verrast door in Antwerpen 22 te spelen en in Amsterdam gingen de Belgen met een zege van 5—3 naar huis. Stond tot en met 1946 een Nederlandse zege reeds bij voorbaat vast, van nu af is dit een geheel open strijd geworden. Het Nederlandse twaalftal, dat a.s. Zondag de strijd zal aanbindv.*n telt verschillende nieuwe spelers (sters), en treedt als volgt aan: Aanval, heren: D. Stoeltje (Westerkwar tier); H. Schoonderwoerd (Archipel). Dames: A. Koperv. Es en Tr. Heespelink (Beiden Westerkwartier). Midden, heren: G. Seits (Deetos), aanvoer der; H. Koper (Westerkwartier). Dames: V. KarsenPitters (Rohda); M. Nagtegaal—v. d. Graaf (Deetos). Verdediging, heren: C. Karsen (Rohda); P. Oerlemans (Swift). Dames: H. Schuiten (Het Zuiden); C. Hel derVlietman (Westerkwartier). Van 17.50—18.00 uur zal de radio een repor tage van het slot van de wedstrijd geven. Het verdere programma luidt: Kampioenschap van Nederland: NaasHet Zuiden. Zilveren korf: Blauw WitSwift; Rohda Oosterkwartier. (Woensdag 12 Mei). Zilveren Nieuws van de Dagbal: AW 2 Victoria 2; DVS—BI. Wit 4; ZKV 2—Rohda 2. tn de Haarlemse Korfbalbond worden ge speeld: Bekerseries: Animo Ready 2—Oosthoek; Watervliet 2Ooserkwartier 3; Watervliet 3 N. Flora 1. Lagere series: Aurora 5SV 3. Derde klasse: Oosterkwartier 6Water vliet 4. Schaken Strijd om de wereldtitel De partij SmyslovReshevsky, die in de 21ste ronde afgebroken werd, is Vrijdag na de 73ste zet opnieuw afgebroken. Vandaag zal de partij hervat worden. Klein voetbalprogramma Voor het kampioenschap van Nederland worden Zondag gespeeld: PSVGo Ahead en HeerenveenBW. Vooral de laatste ont moeting is van groot belang. Wint de thuis club, dan neemt Zij de leiding over. ^SDO en Haarlem spelen Woensdagavond tegen elkaar in het Olympisch Stadion. HBC krijgt in het Heemsteedse Sportpark bezoek van Leerdam om de laatste kans te verdedigen. Schoten besluit de promotie competitie met eert wedstrijd tegen CDN in Driebergen. Voor de bekercompetitie zijn vastgesteld: DWS—Zandvoortmeeuwen; TexelTYBB; BloemendaalRKVVA en DEMOranje Zwart. Sport in 't kort STERRENTOURNOOI TAFELTENNIS. Zondag 9 Mei wordt in het Sanderinstituut aan de Badhuisstraat een sterrentournooi ge houden. Hieraan nemen deel de sterkste tien spelers van de afdeling Haarlem waaronder de kampioen 1948 Klaas van Dam. Tevens wordt er een tournooi gespeeld tussen de sterkste zes Haarlemse dames. Dat tafeltennis zich in een steeds groeiende belangstelling mag verheugen, blijkt uit het feit. dat Haar lem thans reeds 300 spelers en speelsters telt. FRISIA OPENT HET SEIZOEN. Morgen komen de leden van de kaatsclub „Frisia" voor het eerst in dit seizoen bijeen op het terrein aan de Kleverlaan. Het bestuur heeft plannen in de komende weken wedstrijden te organiseren. Tennis Nederland in de volgende ror. 'e voor de Davis-Cup Nederland heeft Vrijdagmiddag het dub belspel van de Davis cup wedstrijd Neder landPortugal gewonnen. Van Swol en Rinkel sloegen Ricciardi en Da Sylva met 61, 60, 63. Nederland heeft na de tweede dag dus een 30 voorsprong en heeft zich hiermee in de volgende ronde geplaatst, die zal gaap tegen de winnaar van de wedstrijd NoorwegenEngeland. De cijfers geven het overwicht afdoende weer. Zeven love-games, en slechts vier gingen tot deuce. Rinkel was de sterkste man in de Nederlandse combinatie. Van Swol miste meer dan van hem verwacht mocht worden. Hem ligt meer een spel met vaart en dit kwam zelden tot uiting. In de derde, set, toen Rinkel wat onzeker werd, slaagden de Portugezen er in twee maal gelijk ta ma ken, doch tot een voorsprong kwamen ze niet. Al gingen bij 53 drie matchpoints voor Nederland verloren, tot een doorbraak kwa men de Portugezen niet. Met 63 als laatste set werd deze gehele Davis-cup wedstrijd gewonnen. 4 Nederlanders naar Portugal. De Portugese lawntennisbond heeft de Ne derlandse Daviscupploeg, bestaande uit Van Swol, Rinkel, Van Meegeren en Krijt, uitge nodigd om in de eerste helft van September naar Portugal te komen. Wielrijden Voorting tweede in de étappe in Luxemburg De tweede étappe van de Jtonde van Lu xemburg WasserbillegEscn over een af stand van 158 km. werd gewonnen door de Luxemburger Ernzer in de tijd van 4 uur 36 min. 36 sec.. 2. Voorting (Haarlem). 3. Gae- dert (Luxemburg), 4. Lossie (België) allen zelfde tijd; 5. Hureaux (Frankrijk) 4.37.06, 6. Blomme (België) zelfde tijd; 7. Scheer (Luxemburg) zelfde tijd; 8/ Peters (Haarlem) zelfde tijd. In het algemeen klassement heeft,Ernzer met een tijd van 9 uur 53 min. 18 sec. de leiding. Voorting bezet de zevende en Peters de achtste plaats. „THE HOUSE ON 92 nd STREET" (Frans Hals). Interessant is het te zien op welke wijze er in de Verenigde Staten gewerkt is, om te voorkomen, dat Duitse spionnen hun slag zouden slaan. Er was een federale politie aan het werk en de mannen van deze dienst (E. B. I.) hebben Amerika goede diensten bewezen. De bedoeling van de film „The house on 92 nd street" is om het publiek te laten zien, dat het goed is geweest zich tér dege voor te bereiden. Uit stekend waren de maatregelen, welke ge troffen waren. Omtrent alle Duitsers in Amerika beschik te de politie over uitvoerige inlichtingen en ook omtrent hen, die de spionnen ter. zijde stonden. Maai- bovendien is de film boeiend, omdat het oprollen van Duitse spionnen op bijzondere wijze opgenomen is. Daarbij bleek, dat er een uitgebreide organisatie be stond, die in het bezit kwam van gegevens, welke vcfcr de oorlogvoering van belang waren. DWAALWEGEN (Pal ace). Hollywood maakt de laatste tijd nogal eens een uitstapje naar de spreekkamer van de psychiater en het moet' gezegd, meestal met bitter weinig succes. Dat geldt ook voor deze film. .waarin duidelijk tot uiting komt, dat de Amerikaan se producenten de fijne hand missen om deze subtiele materie recht te doen weder varen. Zo wij de geestelijke aberraties, die hier gesignaleerd worden echter als excuus beschouwen om een verhaal in elkaar te zetten, dat "ruimschoots gelegenheid biedt de wensdroom van vele lieden om gedurende anderhalf uur verplaatst te worden in een atmosfeer van genoeglijke rijkdom te ver wezenlijken, dan blijven er hier en daar nog wel enige amusante trekjes te genieten. Een „cast" met Claudette Colbert en de altoos gezellig doende Walter Pidgeon is daar trou wens wel garantie genoeg voor. ZWEVENDE GRATIE (City). Sonja Henie viert sinds lang niet slechts triomfen op de kunstijsbaan maar ook op het witte doek. Bij de film „Zwevende gratie" kunnen zij die zich eens onbezorgd willen ontspan nen hun hart ophalen aan heel wat vrolijke en charmante tafereeltjes gelardeerd met leuke muziek en aardige intrige. EEN RIOORDENAAR BEKENT. (Rem brandt.) Een film met Michel Simon stelt vrijwel nooit teleur. Zo kan men ook in „Een moordenaar bekent" volop genieten van deze grote karakterspeler, wiens markante kop steeds weer met een onvergelijkelijke finesse alle nuances van het gevoelsleven weergeeft. In „Een moordenaar bekent" speelt hij een aan lager wal geraakte dokter die, door een lucide intelligentie geleid, achtereenvolgens een medeminnaar, een gevaarlijke collega en tenslotte zijn vrouw uit de weg ruimt, zonder dat de politie erin slaagt ook maar een spoor van de dader te vinden. De auto riteiten zijn het er tenslotte over eens dat niemand anders dan de vrouw van de dokter de moorden gepleegd kan hebben en zij hechten aan de woorden van de verdwaasde arts, die zichzelf tenslotte aangeeft, uit zucht om toch eindelijk eens voor vol te worden aangezien, zelfs al is het dan als een volsla- gen misdadiger, geen geloof. Dokter Ance- lin zal sterven en niemand zal ooit weten "wat hij op zijn geweten had. DE BRANDKLOK LUIDT (Spaarne) is ondanks haar goedkope, titel een prettige verrassing. Onderwerp is alwéér de Slag om Londen en wel in het bijzonder het werk van de vrijwillige brandweer, maar het gegeten is beter en eerlijker uitgewerkt dan in vele voorgangsters, inclusief „Mrs. Miniver". Geen concessies aan 'society-libidos en sensatie zucht. maar een onopgesmukt relaas van een voudige volksmensen, die zo uit hun vreed zame leventje van „fish-and-chips" in de hel varT de „Blitz" worden neergesmakt. Voor hun zijn dan de hardste klappen, maar hun Cockney-humor en pliohtsgevoel doen hen tenslotte zegevieren over zelfs de ergste ver schrikking: hun eigen angst. EeD film zónder vals heroïsme die de liefhebbers van hevig heden toch ook nog hun deel geeft - in de scènes der havenbranden. Een uitstekende brandmeester van James Mason met goede en geestige bijrollen. Vooraf een Wildwest-geval met Buster Crabbe. MANNEN ZONDER VLEUGELS (Lux or). In deze Tsjechische verzetsfilm worden met „mannen zonder vleugels" bedoeld de leden van een sabotagegroep, die in een vüegtuigenfabriek een verbeten strijd voeren tegen de Duitsers, in het bijzonder tegen de Duitse opzichter, die hen voort durend sart en treitert. De moord op een jongetje,' dat ontsnapt is aan het bloed bad in Lidice en dat betrapt wordt bij het verbergen van handgranaten, wordt op deze opzichter gewroken, een daad die nieuwe représailles uitlokt, waarbij aan beide zijden slachtoffers vallen. Vele scènes in deze vooral qua spel voor treffelijke film zijn van een huivering wekkende reaüteit. Het camerawerk is, als altijd bij de Tsjechen, uitmuntend. Een eveneens Tsjechisch truc-filmpje, dat vooraf vertoond wordt, parodieert op een geestige manier de angst, die de Duit sers in Tsjechoslowakije hadden voor een geheimzinnige tegenstander, een kampioen- Springer, die zij als hij ooit bestaan heeft nooit hebben kunnen grijpen. Opvarenden van het s.s. „Groote Beer" kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze uiterüjk 9 Mei ter post bezorgd is. Bronner-Ientoonstelling geopend Gistermiddag heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, in tegen woordigheid van de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk en een groot aantal kunstenaars, in het Stedelijk Museum de tentoonstelling geopend van de beelden, bestemd vqor het Hildebrand- monument te Haarlem, vervaardigd door prof. J. Bronner. De burgemeester roemde de werkkracht en het vakmanschap van prof. Bronner, oud-leraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam en sprak zijn voldoening er over uit, dat de kunste naar tot erelid van de 'Kring van Beeld houwers is benoemd. Voorts maakte de burgemeester bekend, dat het de Koningin Jjeeft behaagd prof. Bronner te benoemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De beeldhouwer Hildo Krop en de di recteur van het Stedelijk Museum jhr. W. J. H. B. Sandberg voerden eveneens het woord, waarna het gezelschap zich naar de expositiezaal begaf om de verschillende figuren uit Hildebrand's „Camera Obscu- ra" in ogenschouw te nemen. Rectificatie. In de recensie, die de beeldhouwer Mari Andriessen in ons blad van gisteren gaf over het Hildebrandmonument stond: „De drift en de vitaliteit die elders in het mu seum uit het werk van Ossip ZadMne op u aanstormen, liggen hier gevat als in een gesjoten mist". Dit moet zijn: „als in een gesloten vuist". Grote Houtstraat naast Luxot Stadskweektuin open voor liet publiek Evenals vorige jaren wordt het pubüek gedurende veertien dagen, van 8 tot en met 23 Mei, in de gelegenheid gesteld de Gemeentelijke kweektuin aan de Klever laan te bezichtigen en wel van 10 tot 12, van 14 tot 17 en van 18.30 tot 20.30 uur. Kinderen beneden 16 jaar worden slechts onder geleide toegelaten. Geen aparte bon voor krentenbrood De afdeling Voorlichting van het mi- nistrie van Laiftibouw, Visserij en Voed selvoorziening deelt mede, dat krenten brood gekocht kan worden op elke wil lekeurige geldige broodbon, respectievelijk keuzebon, waarop men brood wenst te ko pen. Het publiek kan geheel vrij bepalen welke bon het voor het krentenbrood wil besteden. Bakkers mogen dus niet speciaal een keuzebón voor brood-gebak of brood puddingpoeder of vermicelü voor de afle vering van een krentenbrood verlangen. Een speciale „krèntenbrood"-bon wordt niet aangewezen. Orgel in de Lutherse kerk gerestaureerd Het orgel van de Evangelisch-Lutherse kerk aan de Witte Herenstraat te Haarlem is geheel vernieuwd. Alle door worm aangetaste houten pijpen werden verwijderd en voor een groot deel door metalen vervangen. Qok.de windladen, de klavieren en de dispositie zijn verbeterd en uitgebreid. De restauratie is uitgevoerd door de firma B. Peli en Zoon uit Alkmaar onder toezicht van de Rotterdamse toonkunste naar Ferd. Timmermans. Voor de herstellingen, die ongeveer 15000 kosten, is reeds een bedrag van 9000 bijeen gebracht. Het orgel wordt op Dinsdagavond 11 Mei officieel in gebruik genomen met een concert door de organiste der kerk, mejuf frouw Annie Offenberg en de bariton Jaap Stroomenbergh. Ingenieur op Schiphol door heiblok getroffen en gedood Bij werkzaamheden, welke door de af deling Pubüeke Werken van de gemeente Amsterdam op Schiphol verricht worden kreeg de 26-jarige ingenieur H. C. Car- stens uit Amsterdam bij het heien van palen, dat met een blok ijzer van plus mi- pus 30 ton geschiedde, dit blok ijzer op het hoofd. Hij werd op slag gedood. Ir. Carstens was sinds een paar weken bij Publieke Werken in dienst. Hij was onge huwd. 15. „Goeden dag!" sprak Joris glim lachend, terwijl hij op het dek slapte.. „Hoe vaart gij. Panda? En U, mijnheer Stapper? Het heeft mij werkelijk even moeite gekost om te weten te komen op welk vaartuig ge U hadt ingescheept! Foei! Het staat U niet fraai om een oud vriend te verlaten, zonder hem te verwittigen waar ge heen gaat! Maar ik ben niet kwalijknemend, zo ge weet. Ruim! Ruim van opvatting! Per fecto cum' laude, zoals wij Latinisten zeggen! Maar genoeg ge praat! Ik ga mij laten inschrijven, teneinde een hut te bekomen. Later kunnen we nog genoeg babbelen, nietwaar?" En Joris schreed waardig heen, verbluft nagestaard door Panda 'en Stapper Er is geen souii vroyw.r meer houd dan van die bejaa i larjj toch nog kwieke, gedistingee: 1 ude mes. U weet wel dat soort memmies de Amerikaanse films, altijd lachend, alt fris en vrolijk, altijd bedrijvig met de en taart en bezem en zo en wanneer haar ferme, stoere, ruwe, doch in-ge* grote jongen, die geregeld mooie meijj uit ruwe rovershanden bevrijdt, in de men sluiten dan glimlachen ze zo gels zalig, dat de waterlanders mij in de o{ schieten. Dat soort witte dames, die in alle hotd halls van de wereld zitten te haken o{ borduren. Die alle eerste rijen van -t schouwburgen op aarde bezetten. Die tijd ferm en fris in alle treincoupés ea alle promenadedekken, in alle trams in alle vliegtuigen zitten te haken, te b duren en te stoppen. Ik houd van d« kalme mensensoort, die weet wat zij die zich de komijne-kaas niet van brood laat eten en die met nijvere - Joost weet wellicht ook nuttige arbeid dagen in de vallende levensavond doe brengt. Ik heb deze dames in vele landen wereld gadegeslagen. Zij zijn overal zelfde. In onze schouwburg en in de Ai sterdamse schouwburg in de Chac Elysées en op de boulevard Max; in hotel de Stadsdoelen, in Ritz-Carlton in Biltmore PlazaDe een is een Ri meense barones, de andere de weduwe v de hoofdonderwijzer uit De Steeg, de den de vrouw van een Peruaanse milüonair. Maar ze zien er allemaal hetzelfde uit .ze zitten in dezelfde houding en ze heersen allemaal en één voor één het lev met naald en breipen en schaar. En wat doet een heer van die leeftiy Wat doet de gepensionneerde postdirecté uit Zutphen, of rentenierende goudmij bezitter uit de Andes, of de man die n zuidvruchten, tandenborstels of maagpo ders zijn schapen op het droge heeft haald? Hij zit niet op zijn stoel in de lil van het hótel. Hij hangt, Hij ligt, slaapt. Hij verveelt zich voordat de krj uit is, tot de krant komt. Hij drentelt; steekt een sigaar op, hij maakt een ot metje, hij gaat weer hangen en hij sla* weer in: zo'n hotel-hall met opengezai monden en omgeknikte slappe nekken geen gezicht, of 't moet een triest gezid 'zijn. Ziét u ooit zo'n tante in het openba liggen slapen? Ziet u ooit zo'n lieve, flink witte dame zich uitrekken, geeuwen, ommetje maken en in een stoel gaan lij gen? Ik heb dat nog nooit gezien en conclusies liggen voor de hand: Oude dames zijn: I. levenslustiger; flinker; III. arbeidzamer; IV. aesthetiscto V. minder slaperig dan oude heren en 'zij kunnen beter met het leven overwej Laten wij die bordurende tantes in houden, neven. Zij kijken door haar bril) glazen alles en iedereen aan de hött portier, de minister-presidAit, de gre man en de kleine man alsof zij zeggi willen: „U kunt me allemaal nog ve meer vertellen" en „pik" zegt de naald „knip" zegt de schaar en terwijl oom slaap sukkelt beheerst tante haar bedd 'sprei, de minister-president en het- levt Eert de vrouwvrienden. ELIAS. Tevreden Dat zult U van 't najaar zijn, alé U óns vól 15 Mei Uw NIEUWE KOLENBONNEN stuurt of laat halen. Uw kennissen, die van ons betrekken, zulli U zeggen „'t was in orde". Brandstoffenhandel FRIESE VARKENRÏARKT 6—1» (Spaarne b(j viaduct) TEL. 14164 ep 1391 Voor klanten bruinkoolbriketten zonder bon CITY TAX N.V. Telefoon 16.17.2 Rozenstraat 4! DAG EN NACHT (Adv Executie. Oe Saw, de 47-jarige vroeger premier van Birma, is vanmorge vroeg in de gevangenis „Insein" t Rangoon opgehangen wegens mede plichtigheid aan de moord op Oe Aoen San, eerste-minister, en zes andere mi nisters vorig jaar Juli. Hij heeft tot aa: zijn dood volgehouden onschuldig zijn. Sit-down. De Britse nationale steenkolen raad heeft 800 mijnwerkers van d Waleswood-mijnen bij Sheffield, waa 96 der arbeiders sedert Maandag ee sit-down-staking houden, ontslagen. D raad heeft besloten de mijn te sluiten daar deze met verlies werkt. De 9 mijnwerkers hebben de gelofte af ge legd ondergronds te blijven, totdat d raad belooft de mijn open te houden. De vrijheid. De militaire autoriteiten- vat Rijnland-Westfalen hebben Gunthel 'Markscheffel, hoofdredacteur van hï sociaal-democratische blad „Die Frei heit", verboden zijn beroep verder ui te oefenen. In een artikel heeft Mark schéffel willen aantonen, dat de Duits consument in 1943 1765 calorieën en ii 1947 805 calorieën per dag ontving. Brand. Gisteravond is na sluitingstijd bram uitgebroken in een gedeelte van d Parijse jaarbeurs. De schade wordt op ongeveer vijf millioen fr. geschat. Ruzie. Een bewoner van Scille (Italië) dit ruzie kreeg met een dorpsgenoot, wonc zich daarbij zo op, dat hij het nodii vond zijn tegenstander welgeteld II handgranaten naar het hoofd te gooien Hij was blijkbaar zo zenuwachtig, da hij ze alle vijftien misgooide en htJ lijdend voorwerp kwam er heelhuid! af. Wat wel beschadigd werd was een in de buurt gelegen spoorlijn. Kern en cel. De straften voor het bekend maken van fabricage-geheimen van in de geneeskunde gebruikte radio-actieve producten zijn in Engeland verzwaard Deze kan tot twee jaar gevangenis straf lopen. Iedere indiscretie aan gaande kernsplitsing wordt evenwel strenger gestraft, daar zij In Engeland evenals elders. Verband houdt met landsverdediging. Regeringsbad. De wet op de nationalisatiJ van Tsjechoslowaakse badplaatsen goedgekeurd.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2